[Marine en Leger. IIr. Ms. „Dolfijn" is Zaterdag te Newcastle a. d. Tijne aangekomen en zou 8 Aug. weder van daar vertrekken. Hr. Ms. „Zeehond" is gisteren te Sunderland aangekomen en vertrekt morgen weder van daar. Het instructieschip „Udur" en de torpedoboot „Makjan", in dienst voor practische oefeningen met de adsp. machinisten van het oudste studiejaar, zyn te Hellevoetsluis buiten dienst gesteld. De oefenin gen zijn daarmede afgeloopen en hebben iie jonge lingen van die afdeeling de opleiding met verlof verlaten, in afwachting van hunne bevordering tot adjunct-machinist. De luit. ter zee '2e kl. J. B. Broekman wordt Si dezer geplaatst in de directie der marine te Wil lemsoord. Overplaatsingen: Op I» Augustus '10. Schrijv.-muj. J. N. Wil- lemse van „Van Galen", werkzaam gesteld bij den chef van de staf der zeem. te A'dara. Sergt-schryv. J. G Vorstman van W's W'oord op „Van Galen". Op 13 Augustus '10. Sergt,-seiner F. J. Vetter van „Heemsk." op Ws. W,o. N. Smit W.s. W.o. Heemsk. Op 1 September '10. Hoofdmach. B. Schurink van „Van Spcijk" geplaatst als instrusteur bij de Mar. Mach. School. Op nader te bepalen datum. Schipper .1. Nijman van „Dolfyn" op W.s, W'oord. Bootsm. A. Kersbergen v. W.s. W'oord op „Dolfyn". Stoomvaartberichten. Stookvaart-Maatschapimj-Neoerland. K. Wilhelm, (uitreis) arriv. 7 Aug. te Southampt. Lombok (thuisreis) arriv. 7 Aug. te Suez. (jrotnis (thuisreis) vertr. 8 Aug. van Genua. Java (uitreis) arriv. 7 Aug. te Subang. Kon. Will. I (uitreis) vertr. 7 Aug. van Colombo. Suinatra (uitreis) pass. 7 Aug. Perim. Timor (uitreis-» passeerde 7 Aug. Gibraltar. Ti mor (uitreis) pass. 5 Aug. Fiinisterre. Celebes (thuisreis) vertr. 5 Aug. v. Colombo. Flores (thuisreis vertr. 6 Aug. v. Perim. Vondel (uitreis) pass. G Aug. Kaap del Armi, Ball (thuisreis) vertrok 6 Aug. van Padang. Hotteruamsche I.i.oyd. Besoeki (thuisreis) vertr. 4 Aug. v. Padang. Bandoeug arriv. 5 Aug. v. R'dam te Sabang. Goentoer (thuisreis) is Aug. Quessant gepass. Menado (thuisreis) arriv.,5 Aug. te Aden. WiliA (uitreis) arriv. 5 Aug. tc Lissabon. Zeus arriv. 6 Aug, v. St. Ubes te Genua. Tmnbora (thuisreis) vertr. G Aug. v. Padang. Sindoro arriv. 7 Aug. v. Rotterdam te Batavia. Ophir (thuisreis) vertr. 6 Aug. van Aden. Tabauan (uitreis) pass. G Aug. Perim. Djocya (uitreis) passeerde 8 Aug. Quessant. Ternate (uitreis) arriveerde 8 Aug. te Port-Said. Bogor arriveerde 8 Aug. van Batavia te Rotterdam. Koninklijke Hollandscue Llotd. Maasland (thuisreis) pass. 5 Aug Femando Noronha. Zaanland (thuisreis) arriv. 4 Aug. te Santos. Amstelland (uitreis) vertr. 7 Aug. van Leixoes. Delfland (uitreis) arriv. 6 Aug. te Rio Janeiro. Zeelandia (uitreis) arriv. 7 Aug. des v.m. Hu Rio Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W IV (uitreis) pass. 7 Aug. Quessant, Prins Maurits arr. 7 Aug. v. W.-Indië te New-York. Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Augustus. Aangebracht door 4b korders 2 tot 10 Tongen per stuk f 1 10 tot 40 iniddelm. Tong per stuk f 0.60 a f0.50, 10 tot 30 kl. Tong per stuk f0.20, 2 Tarbotten per stuk f6.50. 1 mund kl. Schol per mand f 4.50 k fB.50, 1 tot mand Schar per mand f 2.50. 6 Augustus, 70 korders. 5 tot 10 Tongen per stuk 10.90, 10 tot 40 middelm. Tong per stuk f 0,55 a 10.45, 10 tot 30 kl. Tong per stuk f0.20, 1 tot 5 Rogge per stuk fl.10 Tarbotten per stuk f 7.— 1 f4.50, 2 manden kl. Schol per mand f 4.50 a f3.- 1 tot 4 manden Schar per mand f3.— f2.50. 8 Augustus. Niets binnen. Burgelijke Stand Helder Van 5—8 Augustus 1910. ONDERTROUWD: P. van Dijk en J. C. van Engelea. BEVALLEN: N. M. Riekwel geb. Vermeulen, d. A. S. Jongman geb. Dorlijn, d. A. P. M. Jansen geb. Van Lis, z. M. M. Byl geb. Beekma, z E. A. Pieterse geb. Schol, t. A. Trap geb. Moorman, z. W. A. Vissei Seb, van Wijngaarden, d. N. Bakker geb. Snijder, d. I. Krijnen geb. Groot, d. H. M. J. E. Dat geb Speel, d. N. Gruter geb Hooftman, d. T. J. van der Veen geb. Gauw, d. P. E. Mölsgeb. Kraan, z. W. Wolvers geb. v. d. Veer, z. M. J. J. Smits geb. Bonel, C. C. Menschaart geb. Riemers, z. OVERLEDEN: J. Kruijir 65 jaar. J. Kramer 10 maanden. S. R. Langenberg 29 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Uost-Indiö: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. HolL mail via Genua p. HolL mail viaMarseille p.Franschem.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Tijdst. der laat. busl. a/h Postk 19 Aug.|7.— 'sav, 12 en 26 Aug. 7.'s av. 16 en 30 Aug. 7.'sav 9 en 28 Aug.l3.30'snarn 2 en 26 Aug.|7.'sav. 10 en 24 Aug.|12'smid< Naar Falembang, Biouw, Bauka, Billiton «u Borneo: 8.30' 7.— 3.30'snam p. Eng. mail via Brindisi p. lloll. mail via Genua p. HolL mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille p, Duitsche m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra 19 Aug. 12 en 26 Aug. 24 Aug. eiken Vrijdag 8.30'smoi 16 en 30 Aug. 7.'s av. 9 en 23 Aug. 3.30's p. Eng. mail via Brindisi p. HolL mail via Genua p. HolL mail via Marseille (alleen op verl. der afz,) p.Franschem.viaMarseille 12 en 26 Aug. p. Duitsche m. via Napels 10 en 24 Aug. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam18 Aug.|7. p. inail via Southamptonj15 en 29 Aug. 7. (alleen op verL der afz,)j p. mail via Queenstown eiken Vrydog 13.30's nam p. mail via New-York. 19 Aug. 3.30'snam p. mail ia St. Nazaire 7 Sept.|7.av. Naar Curayao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 18 Aug.i7. eiken Dinsdag cn Vrijdag 30 Aug. 3.30's m mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba: p. zeepost viaAmsterdaml 18 Aug.|7.'sav. (alleen op Verl. der afz.) p, mail via Southampton)15 en 29 Aug,|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.30 's namiddags. werd door den 17-jarigen A. H., een oude bekende van de politie, weggenomen en by den tapper B. te Callantsoog voor f 17.60 verkocht. Hy had de fiets van verschillende losse deelen ontdaan en de merken onken baar gemaakt. Hy ging daarna te voêt naar Botterdam, waar hy werd aangehouden. Schietwedstrijd Loosduinen. De uitslagen de Zaterdag en Zon lag ge houden wedstrijden was voor de Marine Wedstrijd Ockenburg. No. 1 G. J. Il.Sclimitt uit Enschede met 190 punten in vier scho ten no. 2 W. van Beek, Amsterdam 188 iu 6 schoten no. 8 A. A. do Lauge, Amster dam 188 in 7 schoten no. 4 J. do Zeeuw, Hellevoetsluis 186 'mot 8 schoten en no. 5 Leijen, Willemsoord met 186 p. in 10 schoten. Korpswedstryd. Tirailleervuur 300 Meter. Directie Marine Willemsoord II zilv. medaille, idem Amsterdam I bronzen med., Directie Willemsoord I verg. zilv. tnod., Directie Hel levoetsluis bronzen med. EcrewedstrydA. Aaldertsz, Wachtschip Willemsoord 44 p.D. v. Turen, Botterdam (aid. mariniers) 40 p.J. Seriier, id. 24 p. C. Nicolai, Amsterdam, 85 p. Onze Vloot. Voor de afdeeling Amsterdam van do Neder- landeche vereenigtng .Onze Vloot' mocht de dag van 25 Juli als een feestdag aangemerkt worden. Op dien datum toch kon het bestuur dezer afdeeling aan het hoofdbestuur te sGra- veuhuge afzenden het bericht, klinkende als een vreugdekreet, dat Amsterdam 1000 leden van de Nedorlandsche Vlootvereeuiging telde en dat zelfs dit aantul reeds overschreden was. Aangezien het ledental van deze aldeeling op het einde van haar eerste vereenigingsjaar (16 Maart uit. December 1909) nog slechts 487 bedroeg, is het geeu wonder dat het be stuur uit het feit dat binnen een betrekkelijk korten tyd dit aantal tot 1000 gestegen was, met vreugde meende te mogen constateeren, dat het nationale doel der vereeniging nu toch onder de ingezetenen der hoofdstad meer en meer instemming begint te vinden, en daarom aan dit feit in ruimen kring bekendheid wil geven. By deze vreugdevolle stemmiug mug echter niet voorby gezien worden, dat, naar verhouding tot de meer dan een half millioen ingezetenen van Amsterdam, het ledental werkelyk nog zeer gering is. Nog steeds sohy nen velen met het bestaan dor vereeniging on haar doel onbekend te zyn of valt onver schilligheid waar te nemen voor hot nationale doel dat zy beoogt. Nog te weinig sehynt men er van doordrongen, dat een kwijnend nationa liteitsgevoel en verflauwde belangstelliug 's lands weerbaarheid in het algemeen doch in de zeemacht in het byzonder morken zyn als de hoofdoorzaken der onvol doendheid onzer weermiddelen. Onze zeemacht, al is het waar dat zy niet meer kan zyn trouwens ook niet meer behoeft te zyn wat zy in vroeger tijden op de wateren was, heeft aanspraak op belangstelling, ook uit hoofde van haar roemrijke geschiedenis, die tevens leert tot welke gevolgen hare veronachtzaming leiden moot. Die veronachtzaming openbaart zich ook in onzen 'tijd op bedenkelyke wijze, door het toenemende streven naar beknibbeling op uitgaven, die zoo dringend noodig zyn om onze zeemacht op de in 's lands belang vcr- eischte sterkte te brengen. Met di: streven kan .Onze Vloot" niet medegaan. Geheel ton onrechte ovenwei werd die vereeniging wel eens toegeschreven de zucht om Nederland te doen medegaan in den wedstryd van groolo mogendheden op het gebied van vlootuitbrei- ding, en zoodoende mede te werken tot het onnoodig opdrijven dor uitgaveu voor onze zeemacht, teu koste van andere belangen. De vereeniging beoogt niot anders dan, in over eenstemming met hare statuten, door opwek king van het nationaliteitsgevoel, door het aankweekon der kennis van onze hedendaag- sche zeemacht en van de eischen die daaraai in verband met haar doel gesteld moeton kunnen wordeD, de belangstelling in onze zee macht te doen herleven en de overtuiging te vestigen, dat een krachtiger zeemacht dan wy thans bezitten, noodig is tot handhaving onzer neutraliteit, tot behoud van onze onafhankelijk heid en van onze koloniën. Geen Nederlander, die prys stelt op het behoud van onze onaf- ha kelijkhoid en v&n ons koloniaal bezit oonigermate bekend is met de staatkundige verhoudingen der mogendheden, zal ontkennen het groote belang voor Nederland en zyne koloniën verbonden aan het onderhouden eener binnen de grenzen zyner financieel» draag kracht krachtige oorlogsvloot. Cholerageval? Men meldt ons uit IJ muiden: Aan boord van het Engelsche stoomschip «Louga*, dat gisteron van St. Petersburg (Buslaud) binnenkwam was een opvareDdo reeds vyi dagen ziek, totdat hy eergistere plotseling stierf. Uit vrees dut hy aan cholera overleden was achtte de gezagvoerder het noodzakelyk het lyk dadolyk over boord te setten. Eveneens deed men met de kleeren De inspecteur van den geneeskundigei dienst zal eerst naar hier komen alvorens beslist kan worden of het stoomschip naar Zuandam kan opBtoomen. Overste J. Allot. f De in den leeftyd van 69 jaar te 's-Gra vonhage overleden gepens. luit.-kolonel-inten dant der Mariniers J. Allot doorliep gedu rende zijne langdurige loopbaan de verschil lende rangen by voornoemd korps. In 1869 werd hy aangesteld tot 2e luite nant kwartiermeester; in 1893 werd hy be noemd in don rang, waarin hy tot 1902 diende, in welk jaar zy peneionneering volgde. Moordaanslag. De Nieuwe Gron. Crt. deelt mede, dat de toestand van de winkeljuffrouw A, V., waar op de student N., zooals wy hebben medege deeld, een moordaanslag heeft gepleegd, naar omstandigheden redelyk wel is. N. schijnt, zoo zegt do N. Gron. Crt., reeds dagon te hebben rondgeloopen met plannen om zijn meisje en daarna zich zelf van kant te maken. Toen zy eenige dagon geleden b avonds in een bioscoop zaten heeft bij plotseling een revolver voor den dag gehaald, waarop het meisje onmiddellijk is weggeloopen. Hy heeft baar toen later bij hnis opgewacht, zij hebben eenigen tyd gepraat samen en daarna den volgenden dag de revolver weer verkocht. Toen de vacantie begon, vertrok de student naar Deventer maar kwam na een week reeds terug. Studeeren deed hy niet meer, sedert zijn ouders verklaard hadden tegen de verkoering te zyn. En als gevolg van dat niet studeeren slaagde hy onlangs niet voor zyn examen. Diefstal Zondagavond heeft de politie te Zalt-Bom- mel een roeiboot van een zoetelaar, waarin acht zakken cacaoboonen van 425 kg., drie zakken roode tarwe van 170 kg., vermoede lijk van diefBt&l op de rivierschepen afkom stig, iu beslag genomen. De vermoedelijke dader i6 bekend en voortvluchtig. Een offer-bus gestolen. Uit de hervormde kerk te Losdorp (Gr.) is de offerbus, die sedert Januari jl. niet ge ledigd was, gestolen. Men gist, dat er pl. f70 verdwenen zal zyn. De diefstal moet reeds voor eenige dagen gepleegd zijn. De politie stelt een onderzoek iu. Een voorstelling van Cow boy, op de Wielerbaan te Scheveningen. Op de Wielerbaan te Scheveningen gaf de Cow-boy, die op de Houtrust zyne kunst vaardigheid had vertoont, gisteren een voor stelling. Eerst verstrikte h(j herhaaldelijk een ruiter in zyn lasso en toen werd een stier op het middenterrein gebracht. Het beest had niet veel lust zich te laten vangen het maakte allerlei sprongen en viel daardoor herhaaldelijk op het hellend vlak. Zij die staanplaatsen hadden, drongen elkander meer en meer op, om deB te beter van het schouw spel te kunnen genieten. Op een gegeven oogenblik brak de omheining, vielen de toe schouwers en ontstond er een soort van pa niek doordien de stier, meer en meer schu geworden, tusschen het publiek wilde door springen. Men ging toen htt arme beest met stokken en plankeu slaan om het van zich af te houden. Ten slotte maakte een brigadier van politie aan het gevaarlijke spelletje een eiud, door de verdere vertooning te verbieden. Toevallig is deze historie nog al goed af geloopen. Verdronken. In het Maetboseh nabij Breda ging Vrijdag en 20-jarig dienstmeisje uit Botterdam, die mot de familie F.t in het hotel Duivelsbrug gelogeerd is, met twee kiuderen wandelen. Na eenigen tijd kwamen de kinderen terug hollen, om te vertellen, dat het meisje ii den vijver van het Koningspark was gevallen, Dadelijk snelde men naar de plek, alwaar zij inlusschen was gevonden en op het droge gebraoht door den lieer J. E W. Duys, het lid der Tweede Kamer uit Zaamdam. Uet was echter reeds te laat;dr. Remmers, wiens hulp werd ingeroepen, kon alleen den dood constateeren. Incident bij een optocht van arnarchisten Men schrijft uit Almelo Zondagmiddag werd in den tuin van de Sociëteit .Tot nut en vermaak" te Almelo oen provinciale openluchtmeeting gchoudi voor anarchisme, algemeene werkstaking geheelonthouding. Vergunning was gegeven tot het vooraf houden van een optocht met muziek banieren. Evenwel mocht er niet gezongei worden en mocht er geen roode vlag in den optocht worden gedragen. Niettegenstaande dat, werd er toch gezongen on werd er oei roode vlag meegedragen. De politie gebood den drager der roode vlag eenige malen deze te verwyderen, maar aan dat werd niet voldaan. By den ingang van het Sociëteiteterrein werd den drager der roode vlag naar zijn naam gevraagd. Hij wild' dezen niet opgeven en daarom wilde de politie de vlag in beslag nemen. Van alh kanten kwam hiertegen verzet, zoodat er een oploop en een groote verwarring ontstond, Uit de menigte vielen drie revolverschoten. Eén der kogels vernielde de groote spiegel ruit in het winkelhuis van den heer Schaake. Door marechaussee en politie word daarop de sabel getrokken en de menigte uit elkaar gedreven, waarbij verschillende persom klappen opliepen met het plat van de sab> Een noodlottige vergissing. Een meisje, wonende aan de Zwartsi buurt te Sneck, gaf een jonger meisje uit een kopje t$ drinken in de meening ver koerende, dat zich koffie in het kopje bevond In werkelijkheid bleek dit een soort jacht- water te bevatten. De inmiddels ontboden geneesheer kou slechts den dood constateeren van het kind, dat uit liet kopje gedronkeu had. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 9 Augustus. Hr. Me. .Evertsen" is Maandag van Borgen vertrokken. De heer J. N. van der Hulst alhier is geslaagd voor het examen akte Hand- teekenen L. O. Tram Helder—Huisduinen. In de week van 1 tot en met 7 Aug. werden vervoerd 7126 passagiers. Hierby zyn niet geteld de abonnementen en knipkuarten. H« b«luor deratd. Helder van d. k„mitd ongeIui |lluu. Eeo Vereeniging tol be.lnjd.ng der Tnberenloie „f, Veere aikomali. en t ee. mede, dnt bel ,n de rolgend. week ledJ.rt" kort lt. Middelburg in betrekking. Vergiftiging? De bootwerker Dykshoorn, woonachtig de Foeliestraat, te Amsterdam, kwam Zater dagmiddag zeer ongesteld thuis. Hij was n.1. plotseling ziek geworden en zulks onder zeer verdachte omstandigheden. Kort daarop werden ook vyf kinderen onwel. Een dier kinderen werd zoo hevig ziek, dat het spoedig overleed. Een tweede, ook een jongen, wen. in hoogst ernstigen toestand naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar de knaap in don nacht van Zaterdag op Zondag overleden is. De man wordt thuis verpleegd. Thans be vinden zich twee der kindoren rodelyk wol, terwijl het vyfdo kind zeer licht ongesteld is. B(j de moeder deden zich geen verschijn- selen voor welke zich b(j do andere ziekei voordeden. Dr. Kintz heeft het gezin behandeling. Omtrent de oorsaak vau deze plotselinge sterfgevallen verkeert men nog in het on zekere. Ongeluk. Te Middelburg had Zaterdag, den laatslen ;eldlooper Nisbet, in een trein bij Newcastle, afgewezen. Hy zal heden werden opgehangen. De ontploffing aan boord van de A I. Omtrent de ontploffing aan boord van de Engelsche onderzeeboot A 1 wordt nader ge meld, dat deze waarschijnlijk werd teweeg gebracht door het ontbranden van petroleum- gassen in het achterschip, op hei oogenblik, dat de boot zich gereed maakte naar buiten Btoomen tot het houden van (luikoefeningen. Ooggetuigen verklaren, dat zij plotseling eeu knal hoorden als van een schot uit een n schceps vuurmond en toen een der opvarenden van de boot, die later de boots man Blunsdon bleek te zyn, 16 voet hoog in de lucht zagen slingeren en daarna in zee vallen. Hij werd echter gered door een boot van een oorlogschip, dat in de nabijheid lag. "an de andere onderzeesche booten, een zes tal, die in de nabijheid lagen, werd evenals van het moederschip voor die booten «Mer- cury" hulp gezonden naar do A. I. Aan boord werden de commandant en de officier, met zware brandwonden overdekt, in bewusteloozeu toestand aangetroffen, terwijl halve de bootsman, die by de ontploffing een dybrouk bekwam, nog vier opvarenden brandwonden opliepen. Allen werden in liet hospitaal opgenomen, waar de geneesheeren alleen teo opzichte vau Blunsdon eenige vrees voor een slechten afloop koesteren. Er Bchynt wel een fatum te rosten op de A. I. Het is nu al de derde keer, dat deze boot door hot noodlot werd getroffen. Den 12en Februari 1908 werden zeven lieden ge kwetst by cone gasoline-ontploffing aan boord vaa het vaartuig; en den 18en Maart 1904 werd dit by eene aanvaring door de .Berwick Castle" tot zinken gebracht, ten gevolge waar van de opvarenden, twee officieren en negen man verdronken Het vaartuig werd gelicht on irsteid en weder in de sterkte opgenomen. In liet geheel zijn thans 8 ongelukken voor gekomen by de onderzeesche booten, waarbij 39 porsouon verdronken, 6 mun op andere wijze het k-ven verloren ou 26 werden gekwetst. Van do 8 gevallen waren er 5, waarbij een ontploffing het ongeluk teweegbracht. Vereeniging tol oestryoing aer inoercuioie dienstmeisje uit Veere afkomstig en daull oni mede, dnt het in de volgende week ledJ.rt"k„t lt, Middelburg in betrekking, gedurende een,go dagen ,n en» gemeente ku, -.„„„d, in de .loomoarouMel bi ter bemchttgtng ..1 kunnen .tullen het «eer een ,oh„itj„ een der hente., belangwekkende Tuberculose-Museura, bij eengebracht door de Zuidholl&ndsche ver eeniging .Het Groene Kruis". In een volgend nummer hopen we daaromtrent meer in bijzon derheden te kunnen treden. Een nieuw rijmel, dat onbeheerd stond voor het café .de Valk", Loodsgracht alhier, paarden. Bewusteloos opgenomen werd zy by een dor omwonenden binnengebracht waar zy spoedig daaruit, zonder tot bewustzijn teruggebracht te wezen, overleed. Toezicht op de inrichting van dien stoom- draaimolen is uiet overbodig, zooals hieruit blijkt. Een oude Hollandsche vuurmond. Beuter bericht ons uit Kopeuhagen, dat het pantserschip .Evertsen", onder commando van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, Maandag 15 Augustus a. s. te Kopenhagen verwacht wordt, ten einde een oud-Hollandsch kanon, in Oeresund opgevischt en door de Deensche regeering aan de Nedorlandsche regcering ten geschenke gegeven, aan boord te nemen. Dit stuk geschut heeft eertijds behoord tot de bewapening van bet Ilollandscbe oorlogsschip .Brcdorode", dat ondercommando van admiraal Witte Corneliszooii de Witt deel uitmaakte van de Hollandsche vloot. Deze vloot die onder commando stond i admiraal Jacob Wassenaer van Obdam sloeg ziclT op weg naar Kopenhagen 8 Nov. 1658 door de Zweedsche vloot heen, die bij Kronberg opgesteld lag. In dezen stryd echter werd de «Brederodo' zwaar gehuvend, tengevolge waarvan het schip zonk. Het is later gevonden en li) tusschen Sükkersteu en Ispergarde in vadem diep water. Het bedoelde opgevischte kanon is een achtienponder van het z.g. „Finbankertype' Oorspronkelijk woog het 4000 pond, terwyl het nu nog eeu gewicht van 3750 pond heeft. Het stuk ziet er nog byzonder goed uit, in aanmerking nemende dan, dat het meer dan 250 jaar op den zeebodem gelegen heeft. Een nieuwe petroleumbron ontdekt. Bakoe, 8 Aug. In hot petroleumgebied van de Moskau-Kaukasische Maatschappij is oen nieuwe bron ontdekt, die per dag 350,000 pud petroleum uitwerpt. Gratie afgewezen. Het verzoek om gratie vau Hickmau, ter laatste guldentjes van een belangrijk bedrag wordt gevergd, zou ons bestuur gaarne zien te incasseeren. ,I)urf jij nóg hier te komen? dat U de circulaire eenigszins verkort Zaken«doen. Losse blaadjes uit het dagboek van een Nieuwedieper. Zaken-doen is waarachtig geen liefhebberij. Je moot er vau hooren om dat eerst recht goud te begrypen. In een loskomende ergernis-op welling wil ik daarover wat zeggen. Want noodig is 't, meer dan ooit! Zoo iemand er van weet meê te praten, ,n is het zeker de man, dio dezer dagen do Spoorstraat tegen m'n lyf liep, toen-ie van het spreekuur des dokters ging gebruik maken. Arme kerel 1 Daar stond-ie. Beteu terd. 'n Tikje nerveus. Z n halve hoofd in een verband gewikkeld. Ik mocht even glu ren. Au 1 Blauwe striemen onder de oogeu, en paar schrammen over de beenige kaken n aan de neusvleugels leelyk gehavend. Wat scheelt jou?" informeerde ik belang stellend. .Je moet weten, dat ik agent van een levensverzekering ben. 'n Solide maat schappij, hoor. Als goed vertegenwoordiger heb ik verleden week wat op m'n poot ge speeld bij luidjes, die voor vijf-en-dertig maal twee-en twintig centen by me in 't kryt stonden. Jawel, vyf-en-dertig maal twee- en-twintig. Ach, met velerlei smoesjes lang zamerhand achteruit gekrabbeld. Wat kan je er eigenlyk aan doen Als ze telkens weer opnieuw beloven... Af en toe iets geven... Vooruit maar: je houdt ze vast, soms uit puur medelijden. Maar je begrypt, het groot ste geduld kan eindolyk overgaan in uiterste maatregelen. Zeer dringond verzocht ik om afkorting, om betaling, of anders M'n potlood maakte een nijdige beweging van voor-altyd-en-eeuwig-schrappen. Daar begon nen de poppen te dansen. We gingen om stryd tegen elkander te keer. En hoewel ik in m'n recht stond, kreeg ik lekker niks. 't Werd kloppen. Ouwerwetsoh. Denk je, dat ik de kaas Hm, hm Enfin, het slot was, dat ik op deze manier uit den slag ben gekomenJa, jong, als 't om de dubbeltjes te doen is Nou, nou Sa luut, ik moet verder Anders 't Spreek uur, weet je Als 't om de dubbeltjes te doen is I Dat ondervond de couranten jongen, die in een onzer volksbuurten zich door middel van een stuk touw lange een smal, gammelig trapje naar boven had geheschea om voor zyn dagblad het dubbeltje abonnementsgeld ia ontvangst te nemen, plus nog één van de vorige week. Een log wijf, met ravenzwart haar, 'n pioen-kleurige tronie en de vlee- zige armen bloot snaterde dat ze geen cent schuldig was 't Ventje toonde twee kwitan ties. Wist maar al te goed, datLa 's kijkegeef 'r is gauw hier wacht is elfies' De papiertjes gingen in tien, twin tig scheuren. Toen tegen haar man, die juist naar boven klauterde in oliejaa, hooge laar zen en zuid-wester: .Zeg, BertuB, zoo'n snot- biebel van een knul staat hier te bedele om cente, die ik 'm al lang betaald heb. En ik kan dat kreng niet wegkryge Maak jy m nou ie 'n koppie kleiner... Op hetzelfde oogenblik tuimelde óns baasje met een puk nieuwsbladen onder den arm eenige treden lager, wist zich gelukkig te grijpen en kon niet vlug genoeg de buitendeur bereiken. Een harde stoffer, vergezeld van vinnige vloekwoorden, kwam hem achterop. Brutaal en boosaardig niet waar Zooiets beleefde ook een huur ophaler in actie. Het weriklokje galmde extra-luid. 't Was zes uur. Einde van den arbeid. In den stroom van volk werd ie plots op vry onbeschofte wyze tentoongesteld, door iemand, die on langs wogenB onwil in betalen gerechtelijk uit huis was verwyderd, nadat de regenbak met een vieze, vuile spoeling voor andere bewoners onbruikbaar was gemaakt. Zulk driest optreden moet je waarlyk be wonderen. Met verbazing. Precies als de omstanders, die getuigen waren, dat een melkboer door een zyner vertoornde klanten aan de Westgracht geducht werd afgeran seld, omdat hy 'n beetje te veel naar vijf tien gulden had gevraagd van geleverde boter en kaas en melk. Zoolang zulke feiten op straat plaats heb> ben, kan ju, desnoods, op hulp rekenen. Maar een kruideniertje in het westelyk deel onzer gemeente, tobber en zwoeger, was alleen thuis, toen hij onverwachte visite kreeg van 'n juf, die met een heftigen vloed van woor den en gebalde vuistjes kwam protesteeren tegen het koppig weigeren van boodschappen. »U moet eerst het oude eens aanzuiveren, dan kan je weer op me rekenen.* Dht was de knal op den vuurpyl. Het vrouwtje, lang niet tevreden met dit billyk voorstel, patste haar crediteur met de handen in het gezicht tot het bloed uit den neus druipte, en de furie, riëel dol, moest ten slotte met kracht inspanning uit den winkel gesleept worden. Dit geschiedde eerst na oen woretelingetje van oen kwartier, by welke gelegenheid voor ongeveer een rijksdaalder aan glas- on aardewerk werd gebroken. Ja, die vrouwen zijn wat man's! Vraag het maar eens aan den bakker, die op een goeien, pardon, op een slechten morgen in Schaam je wat, bloedzuiger! En scheer je nou oogenblikkelijk weg, of ik zal je dat laatste portie eens anders geven Ze maakte een beweging om don man, die in het por taal stond, daaruit te keilen. Lezer, hij moest de vlucht nemeu. Wat niet altyd naar wensch gelukt. Een loopjongen, voor zyn patroon uitgezonden naar een onzer oorlogsschepen, om een sto ker tot betalen te bewegen, werd een paar uur in 'n kolenhok opgesloten, totaal onken baar gemaakt en weer vrygelaten met de opmerking: «datte ze aan boord geeu deur waarder konden gebruiken.* Van deurwaarders gesproken. Nog niet lang geleden dreigde een handelaar in brand stoffen daarmede aan het adres waar de winter-provisie al geruimen tyd was vergaan, doch nietEnfin, deze laatsto poging, trucje om toch maar wat los te krygen, werd be antwoord door een opzienwekkendo scheld party op de achterplaats van zwart, revolutie wijkje, speciaal uitgelokt schandaal, waar van de heele buurt volop smulde, waaraan een razende menigte deelman en hetwelk eindigde met een beslissende nederlaag van den eischor. De man is er als 'l ware ge boycot en zal het hensch niet wagen om nog eens te guan manen. Iedereeu is ook volstrekt niet geschikt voor zulk werk. 'n 'l aaie held daarin toonde zich de kleermaker, die twee maanden lang, iede- run dag en steedB op hetzelfde uur by iemand kwam zeuren. Het resultaat? De slimme debiteur triomfoorde. Werkelyk. Steeds weer had hy zijn actieven eischer zeer voorko mend behandeld. Als vriend. Als broer. Een kopje thee werd gul gepresenteerd, de siga ren kwamen op tafel; er werd joviaal ge kout over niets-waardige onderwerpjes van den dag; doch de portemonnaie bleei geslo ten; met prima >smeer* werd het pikkerfje al maar heengezondende schuldenaar, n gladde Chinees in z'n soort, scheen een bronnetje te bezitten, onuitputtelyk in aller lei verzinsels tot uitstel. Waarop de vele bezoeken, met zóóveel yver en zóóveel vuur begonuon, langzamerhand verminderden, cin- delyk geheel ophielden. Geen oent! Een ander gevolg had de volharding van een schoenlappertje, die circa één jaar voor 'n futje had geloopeD, doch ten leste een aardig sommetje van reparatie-werk voldaan kon teekenen. Anders niet Je moest hem, glas-harde, eens laten babbelen over zijn stout, vermetel optreden tegenover lui, dio voor den duivel niet bang schenen 'n Heele geschiedenis. Interessante staaltjes, die een kalm, bezadigd burgertje doen sid deren, doen verbazen over de hardnekkig heid om het passief te voldoen. Daar liggen nog veel meer aanteekenin- gen voor my. Maar, o wee, 't zou een boek deeltje wordeD. Wellicht dat ik er later weer eens in ga snuffelen. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Door de vereeniging »De Jonge Vrijzin nigen" alhier is een comité gevormd, welke gelden wenscht in te zamelen voor de slacht offers der textielarbeiders te Enschedé. De secretaris van genoemde vereeniging verwees per ingezonden stuk in Uw blad dat de gelden zouden bestemd worden, zoowel voor de georganiseerden als ongeorganiseerden. Eveneens kon men in verschillende bladen lezen, dat zich te Enschedé een comité, ge vormd heeft, bestaande uit het Kamerlid van Enschede, leden van Provinciale Stalen en gemeenteraad enz., welke ten doel heeft gelden in to zamelen uitsluitend voor de georganiseerden. Heden lees ik weder een oproep tot steun namens het Bureau voor de B.K. vakorga nisatie, uitsluitend voor de Katholieke tex tielarbeider», geteokend door de Heeren J. van Rijzewyk en P. J. J. Hazevoet, voorz. en secretaris en geteekend door de Heeren J. W. Smit en B. Lammers (centraal-president en secretaris van den Ned. B.K. Volksbond). In 't Vliegend Blaadje van jl. Zaterdag lees ik verder dat tot het comité hier ter plaatse nog zyn toegetreden de Heeren D. Koppen en J. B. Mulders (beide bestuurs leden der afd. Den Helder v. d. Ned. B.K. Volksbond) waar natuurlijk uit volgt dat deze heeren zyn vóór ondersteuning van alle uitgestotenen. Ik zal het roorloopig hierby laten. Alleen voor de laatste categorie uitgeslotenen is 1 1500 p. week noodig. Bekend mag het zyn dat het aantal uit geslotenen bedraagt 9000, maar daaronder bevinden zich een zeer groot aantal jongens en meisjes en van welingelichte zyde is mij verzekerd, dat in verschillende gezinnen zich 2 of 3 ja soms 4 uitgeslotenen bevinden. Wanneer men nu zoo een en ander nagaat dan ryst onwillekeurig de vraag: aan wien moet het plaatselyk comité alhier de inge komen gelden afdragen en hoe zal de ver deeling plaats hebbeD zoo, dat een ieder uitgeslotene zyn deel daarvan ontvangt. Alvorens naar vermogen iets by te dragen voor het beoogde doel, zag ik gaarne hierin eenige klaarheid gebracht. Ie de penningmeester van het pl. comité daartoe bereid? W. R. Zits. Ie Molenstraat 22. lief afdrukken, opdat de lezers van Uw blad, welke geen exemplaar ontvingen, langg dezen weg worden bereikt, om hen op wekken mede te willen werken, het doel onzer vereeniging spoedig te verwezenlijken. Met beleefde dank voor de plaatsing. Hoogachtend, HET BESTUUR. L. 8. 13 Juli 1.1. werd alhier opgericht de Ver eeniging voor Volkshuisvesting «Helder', to Helder, met aanvankelijk 27 leden. Het doel der vereeniging is uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam te zijn. Dat deze vereeniging werkelyk recht van bestaan heeft moge blijken uit het feit, dat gere geld gemiddeld geen tien huizen in de ge- rneeute ledig staan van f 2. per week eu daar beneden. Op 1 Juli 1.1. waren dit er slechts 5. En juist aan deze huizen beslaat dringend be hoefte. Bovendien is het gebrek aan wonin gen oorzaak, dat zy, wier inkomen hen moesi noodzaken een perceel te huren van hoog stens f 2.per week, gedwongen zyn eeu hoogeren huurprys te betalen, willen zy onder dak komen. De woningwet geeft eeu middel aau de hand om op gemakkelyke wyze in die be hoefte te voorzien. Deze wet gaat uit vau de veronderstelling, dat er in Nederland uog menschen gevonden worden, die Iets over hebben voor het algemeen belang, die iets voelen voor sociale verbeteringenmenschen, die hun eigen belang niet vergeten, doelt tevens hun hart warm voeleu kloppen voor het welzyn vau anderen. De wetgever sehynt voor 'n groot deel de oplossing van het woningvraagstuk te ver wachten van zyne regeling omtrent de z.g.u. bouwvereenigingen. Het is niet onze bedoeling, U uitvoerig te schetsen op welke wyze bouwvereenigiu- gen kunnen werken om in het gebrek aau woningen te voorzien, laat het U daarom genoeg zyn wanneer wy U in 'tkort mede- deelen, dat aan dergelyke vereenigingeu door tusscheukomst van de gemeente een Rjjks- voorschot kan worden verleend tegen eeu geringe rente en aflossing, en waar boven dien de vereeniging geen wiust mag makeu het duidelijk, dat een zoodanige vereeui- ng in de gelegenheid is huizen te bouwen i tegen een geringen prys te verhuren. Om echter een dergelijk voorschot te krij gen is het gewenscht, dat de leden der ver eeniging zorgen, dat een z.g stamkapitaal wordt gevormd, b.V. '/io van tet benoodigde kapitaal. Voor de gemeente, die feitelijk borg is, is dit stamkapitaal eene garantie, hoewel de gemeente ten allen tyde het recht heeft alle eigendommen der vereeniging tu naasten. Ook bovengenoemde vereeniging tracht thans dit stamkapitaal bijeen te brengen. Zij geeft daartoe aandeelen nit van f 100.—, (25.en f5.De aandeelen geven hoog stens 4% rente, terwyl aflossing geschiedt wanneer alle schalden der vereeniging zija afbetaald. Door het nemen van een of meer aandeelen wordt men lid der vereeniging, en heeft men het recht de algemeene ver gaderingen by te wonen en aan de buraad- slagingen deel te nemen. De aandeelen behoeven eerst 4 maanden na oprichting der vereeniging iu één som te worden volgestort. Wy wekken U op mede te werken om het achoone doel (de belangen van de volks huisvesting te bevorderen" m" spoedig te vjk inljjkeii en versoeken wy U beleefd,\m biljet vóór 1 September a. s., ingevuld iu le zenden aan onzen Secretaris-Penningmees ter. HET BESTUUR. lnteekenbiljetten zijn te verkrijgen by den Secretaris-Penningmeester, P. van Dalen, Hoog straat 106. Uit de door 't comité verspreide circulaire zal den goachten inzender van bovenstaand stukje gebleken zyn, dat wij steun vragen voor alle uitgeslotenen, georganiseerden en ongeorganiseerden, zonder te vragen naar richting of geloof. Hieruit volgt oumiddellyk, dat wy de gelden niet zullen afdragen aan 't comité te En schedé, dat gelden inzamelt, uitsluitend voor de ongeorganiseerden, ook niet aan 't Bu reau voor do R. K vakorganisatie, dat steun vruagt uitsluitend voor de Katholieke Tex tielarbeiders. De door ons geinde gelden zullen worden afgedragen aan den heer Mr. J. A. van Gilse, penningmeester van 't Dagel. Bost, van den Vrijz. Dem. Bond of aan den heer J. Mussert, secretaris van 't Dag. Best. van het Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond. Wat de tweede vraag betreft, kunnen we volstaan met te antwoorden, dat wij de juiste verdeeling van de gelden ten voile aan genoemde besturen toevertrouwen. Met dank aan de Redactie voor hare wel willendheid om 'ons van bovenstaand stukje inzage te geven, waardoor wy dit nu reeds konden beantwoorden, Hoogachtend, C. Kikkert, penuingm. van 't plaatselyk comité. dood veroordeeld wegens de moord op den de Brouwerstraat ergens aanklopte om Vereeniging voor volkshuisvesting „Helder" te Helder. Mijnheer de Redacteur Door het bestuur onzer vereeniging werd aan eeu kleine duizend inwoners dezer ge meente een circulaire gezonden, waarin het goed recht der vereeniging wordt aangetoond en het middel aangegeven waardoor aan de bestaande woningnood in deze gemeente kan worden tegemoet gekomen, met uitnoodiging lid-aandeelhouder te worden om de vorming van een stamkapitaal te bevorderen. Indien uiot te veel van uwe gastvryheid Uit den Omtrek. Texel, 7 Aug. Sedert de vorige opgave werden van hier weer verscheept naar elders 1025 lammeren, 528 Bchapen, 2 paarden, 2 veulens en 10 varkens. In onze polders is een aanvang gemaakl met het oogsten. Zoowel de peulvruchten ali de granen geven aanleiding op een goeden oogst te mogen hopen, 't Hangt nu maar hoofdzakelijk van de weersgesteldheid af, om de gewassen in goeden staat binnen te krygen, De eerste scheepslading vlas is reeds naar elders verscheept. Na alle ongelukken waardoor in de beide voorgaande weken onderscheidene personeo hier gewond werden, is 't aangenaam te kunnen melden, dat de toestand van allen vooruitgaande is. Geen der ernstige gevallen zal gelukkig doodelyk zyn voor de getroffenen. Texel, 8 Augustus. De handelsvereeniging Wilhelmina" alhier, heeft twee miniatuur-scheepjes met volledig» uitrusting, voorstellende de garnalenvisscherjj en de oestervangst, ingezonden naar de ten toonstelling te Brussel. Het Bestuur heet! bericht ontvangen van den Algem. Secretarii voor Nederland, dat de inzending bekroond is met de bronzen medaille. De visschers, die in de afgeloopen woek bezig waren met het ophalen van zoogenaamd zoemoa, hebben 450 K.G. aangebracht. Voor le kwaliteit kan f 1.25 per K.G. besoind worden. Meermalen ziet men in zeemos plantjes, die sich ontwikkelen op den bodem der zee. Toch heeft men hier te doen met een dierlyk voortbrengsel, dar Tandhoorukoraal of Sertu- laria argentéa heet. Het wordt geprepareerd en dient tot allerhande versiering. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrydag 5 AugustuB. 197 zak Aardappelen fl.— k f2.— p. zak, kleine f0.70 k fl.30 per zak. Wortelen f2 k f 2.20 per 100 bos, Bloemkool f 8.25 per 100 st. Aalbessen 10 cent per pond. Kruisbessen 8 k 9 cent per pond. Groote boouen f 0.90 k 1.15 per 1000. Sfabooneu f5.50 k f8.50 per 100 K.G. SnybooDen f 1.50 k f2.per 1000. Komkommers f8.50 k ie.— per 100. Andijvie f 1.05 per 100 krop, Witte kool f8.25 por 100 8t. Zondagmiddag 7 Aug. had op 't erf achter Leeuwenhor n" te Kleine Sluis een openlucht- byeenkomst plaats vanwege het „Leger des Heil#". Door 2 personen werd 't werken vau ,'t Leger" in Indië medegedeeld, waarnaar de talryke aanwezigen met groote aandacht luisterden. Het dorschen der karwij is hier byna af geloopen. Behoudens enkele uitzonderingen, valt de opbrengst tegen20 baaltjes per bunder. Donderdagmiddag j.l. geraakte in den Kerkweg een boerenwagen met 2 paarden van den heer K. in de sloot, doordat eeu der paarden bang waa voor een dorschmacbiue, die op don weg stond. Het schichtige paard geraakte onder den wagen, doch men wist het er levend onder van daau te halen. Den volgenden dag is het echter aan de gevolgen gestorven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2