'I Ipii Blaadje, Klei M ir lier, Teiel, lip ei Aia Firn m Zaterdag IS Adi. 1910 Verslag Gemeente-Gasfabriek. Aan liet verslag omtrent den toestand en de exploitatie der Gemeente-Gasfabriek over 1909 ontleenen wij het volgende: Evenals vorige jaren was ook het dienst jaar 1909 wodor, zoowel technisch als fiuan- tiöel zeer gunstig voor de exploitatie der Gemeente-Gasfabriok, eu kon wederom eene tliuke toename van het gasverbruik gecon stateerd worden. Was de gasproductie in 1908 met 848560 M3. toegenomen, in dit dienstjaar was de vermeerdering 215740 M3. Gok de aanvragen om muntgas bleven steeds aanhouden, waarom besloten werd tot aan koop van 300 stuks muntgasmeters. Daar de bruto-winsten der gasfabriek steeds voorkomen in de Gemeentebegrooting, was het te voorzien, dat moeilijkheden niet uit konden blijven; immers het is onmogelijk oin zonder bedrijfskapitaal de stortingen der wiustsaldo's ter juister tjjd ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te doen, waarom in de raadsvergadering dato 19 Januari werd goedgekeurd een overeenkomst aan te gaan met de Amsterdamsche Bank voor een bedrag van f 100.000.—. liet gasverbruik per hoofd en per jaar neemt geregeld toe en de vermeerdering blijkt duidelijk uit het onderstaande: in hot dienstjaar 1896 23.8 M3. v 1900 26.6 1905 48.1 1909 82.6 Met de plaatsing van het aantal gasmo toren is, zooals het onderstaande aangeeft, vooruitgaug te bemerken. Er stonden p.K. in 1903 5 gasmotoren met 17 1904 7 25", 1905 9 r i 43", 1906 10 47 1907 17 123 1908 19 137 1909 21 146»/, Gasproductie. De toename der gasproductie over de laat- Bto 12 jaren is als volgt: in 1896 jaarproductie 611230 M8. 1900 688496 1905 1158698 1909 2339960 Gasprys en Gasdebiet. De gaspryzen waren als volgt: 8 ct. p. M3. lichtgas aan particulieren 6 kookgas 5 h indnstriegas 8 muntgas 7 lichtgas aan Marinegebouwen 6 kookgas industriegas aan gasmotoren Ge- 31 December 1909 voorzien door 403 lantaarns met 413 lichten. Door bemiddeling van de gasfabriek zijn in het Julianadorp 5 petroleumlantaarns ge plaatst. Op den Huisduinerweg en in het gehucht Huisduinen zjjn de lantaarnsjvan een automa tische aansteek- en bluschinrichting (systeem Bauduin) voorzien, welke toestellen bevredi gend functionneeren. Gasmeters. Het aantal geplaatste gasmeters bedroeg op 31 December 2310 stuks tegen 2099 stuks in het vorige jaar, d. i. eene vermeerdering van 211 stuks of 10 pot. De aanvrageu om muntgasmeters bleven, evenals in het voorgaand dienstjaar, steeds aanhouden. In dit dienstjaar werd totaal 692004 M3. gas aan de muntgasverbruikers afgeleverd, waarvoor 2215812 stuks twee en eon halve cent stukken of f 55393.80 werd ontvangen. Hoewel de muntgasverbruikers direct by liet ledigen van den meter de 21/, cent stukken kunnen inwisselen, is het eigenaardig op te merken, dat zelf9 voor een gering bedrag hiervan zeer weinig gebruik gemaakt wordt. Van de totale gasproductie zijnde 2339960 Ms. bedroeg het gasverbruik over de munt gasmeters 692001 M'. of 29.57 pet. Op 31 December waren 2074 binnenlei dingen aangelegd. Assurantie. De gasfabriek met macbineriën, inventaris, enz., ie tegen brandschade verzekerd by de heeren P. Groen en Zn. te Helder, voor f385000, gedurende een tydvak van 5 jaren, ingegaan 1 September 1909, tegen eene pre miebetaling van 848/4 ets. per mille per jaar. Technische resultaten. Geproduceerd worden 2339960 M3. gas tegen 2124220 M3. in 1908, d. i. eene ver- meerderiug van 215740 M3. of 10.15 pet. Gasaflevering. De geproduceerde 2889960 M8. gas werden in proceutsgewyze verhoudingen als volgt j afgeleverd aau: Particulieren. 1825586 M8. 78.02 j Gemcentegebouwi Marine Straatverlichting Gasfabriek j Kermis 100517 170222 181885 40778 4112 Verlies en condensatie 16860 Totaaal 4.29 7.28 7.78 1.74 0.17 0.72 2339960 M3. 100.— Financiëele resultaten. De bruto-winst over dit dienstjaar bedraagt f 86458.28' en is dus zeer bevredigend. meente-Watorleiding. i Van de bruto-winst moet worden afgetrok- Het gasverbruik over de geplaatste gas ken d® reilte Vttn bet kapitaal 5 4 pet. en meters bedroeg in 1908 1854463 M3., in 1909 d® aflossing, welke bedragen aan do gemeente 2100437 M8., dus een vermeerdering van terugbetaald worden. 245974 M3. of 18.2 pet. j De kostende prys vau het nuttig afge- Openbare Verlichting.. j leverde gas bedroeg: In de openbare verlichting voor de gemeente 125081.33' Helder en het gehucht Huisduinen werd op 2282322 Financieël Overzicht. - 5.5 ets. per M8. Totaal der Ontvangsten f 370008.215 Aan Gemeente Helder af f 86453.285 Saldo Debiteuren 78140.14 te dragen Gemeente-Ontvanger. 87794.825 Hiervan af: Inventaris 3239 7.02 Rente 1909 f 27661.276 f 568340.20 Aflossine 1909 18938.866 Totaal der Uitgaven f368682.51 Saldo Crediteuren. 35973.55 Waarborgsommen 4335.— Gein. Helder o/g 69500.— Gein. Helder, straatwerk 595.856 rente bedrijfs kapitaal 2252.— duinwater 548.- f481886 916 - ft 4UOUU. 14 f 86453.286 Blijft voor Netto Winst jt 39853.146 Fabricatierekenlng. Voor verbruikte steenkolen f 85288.685 Voor cokes r 35910.596 onkosten zuiveriug 714.965 i koolteer 378675 t belasting ei ver- i 1151.666 ammoniunisnlfaut 5724.33 zekering atval 840.136 Voor onkosten administratie, enz 1486.66 Productiekosten 115150.085 onderhoud fabriek, enz. f» 14356.986 salarissen en arbeids- loonen t 25723.485 Voor rente 20866.385 afschrijving 11823.066 f 161411.896 f 161411.896 NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 12 Aug. De heer C. de Boer, alhier, is te Utrecht geslaagd voor hel examen gymnastiek L. O. De heer J. Willeinse, alhier, is te 's-Gru- venhage geslaagd voor het examen akte hand- teekeoen L. O. De heer H. Hoekstra, onderwijzer alhier, is gisteren te Amsterdam geslaagd voor het examen hoofdacte. De Minister van Marine breugt ter kennis, dal ter hoogte vau het lichtschip „Haaks" van Hr. Me. pantserschip ,Heeras- kerek" zyn verloren geraakt twee aan olkan- der bevestigde, roodgeschilderde ringvormige reddingboeien, gemerkt: Hr. Ms. .Heems- kerek". Het vinden van deze voorwerpen behoeft derhalve geen aanleiding te geven tot onge rustheid. Zeilen en roeien bij de Marine. Uitslag vau de gisteren gehouden roei en zeilwedstrijden van de afd. Hellevoetsluis der Kon. Marine Jachtclub, ter rcede Helle voetsluis. Zeilen. Kotters Ur. Ms. van Galen, lengte der baan ongeveer 12 Eng. mylen. Drie deel nemers. Prys: Vooruit, stuurman luit. ter zee 2e kl. C. L. Schepp. Marinesloepen met modeltuig, gestuurd door onderofficieren der K. M. Lengte der baan ongeveer 6 Eng. mylen. Twaalf deel- demers. 1ste prijs majoor-torpedist Heyboer van Schorpioen, 2de prys majoor-torpedist Bakker van Schorpioen, en 3de prijs boots- mau Vervoort van Van Galen. Wedstryd met voorgift voor jachten en marinesloepeu met fantasietuig, gestuurd door otlicieren der K. M., leden der K. M. J. C. Vijf duelnemers, lste prys luit. ter zee 2e kl. Canter Cremers vau Van Galen met B 3; 2e prijs luit. ter zee lste kl. de VrieB met Albatros. Marinesloepen met modeltuig, gestuurd door matrozen der K. M. Lengte der baan ongeveer 6 Eng. myl. Drie deelnemers. Prys stoker Bruin van Schorpioen. Roeien. Laagboordsloepen van Hr. Ms. van Galen geroeid door matrozen der op leiding 3e afd. Afat. 1000 meter. Vier deel nemers. lste prys lichtmatroos Lawende, 2de prijs lichtmatroos Jonking. Laagboordsloepen van Hr. Ms, vau Galen, geroeid door jongens der 2e en Ie afd. Afst. 1000 meter. Vier deolnemers. lste prys Vet ter 2de prijs Beun. Laagboordsloepen van Hr. Ms. van Galen, geroeid door jongens der 2e en le afd. Afst. 1000 meter. Vier deelnemers* lste prijs Wes- sels, 2de prijs Van der Vlies. Vletten geroeid door 8 man zonder stuur man, van den torpedodienst der landmacht. Zeven deelnemers, le prys miliciens Dekker, Boer en Hertog; 2de prijs: korp. Blokland en torpodisten Timmers en Vermeer; 3e prys miliciens Leeman, Warnaar en de Geus. Achtriemsvletten, geroeid door 2 man zon der stuurman. Twee deelnemers. Prijs: ma trozen Van den Heuvel en Hofman. Torpedobootjollen, geroeid door personeel van den torpedodienst. Vier deelnemers, le prys matroos Hofman, 2de prijs matroos Garritsen. Do prijzen werden om 5 uur uitgereikt door den kapitein tor zee C. W. de Visser met een hartelyke toespraak, terwyl de ka pitein van den torpododienst der landmacht Van dor Meer bedankte voor de gelegenheid, zijn troepen geschonken om dozen feestdag mede te vieren. Cholera Men meldt ons uit IJmuiden: Het Nvderlandsch stoomschip „Carl Lehn- keringdat gisteren binnenkwam van Sint Petersburg met eene lading papierhout voor Velsen werd ook in quarantaine gehouden. Van de opvarenden waren op zee twee personen ziek geworden. Hunne uitwerpselen werden aan land genomen om de oorzaak hunner ziekte (diarrhee) te kunnen vast stellen. i Het vermoeden bestaat dat hot stoomschip reeds heden naar Velsen kan opstoomen als het eerst ontsmet is. j Do twee patiënten worden dan ter obscr- i vatie in de ziekenbarak opgenomen. Bewaking quarantaineschepen. Mon meldt ons uit IJmuiden: Ken detachement van vier Rijksveldwach ters, uit verschillende plaatsen saamgetrok ken, is te IJmuiden gedetacheerd om de in dc buitenhaven liggende quarantaineschepen te bewaken. Io onderlinge afwisseling met de gemeente politie hebben «ij er zorg voor te dragen dat geen communicatie tusschen het schip en den wal plaats vindt. Het Duitsche stoomschip tCarl.Lchnkering' is hedenmorgen, na ontsmet te zijn, naar Velzen doorgestoond. Het Nederlandsche stoomschip .Adonis" en het Dnitsche stoom schip .Jonassell worden in quarantaine ge houden wegens binnenkomst van St. Peters burg doch zullen vermoedelijk van middag opvaren. Vier kinderen voor hetzelfde examen A's een bijzonderheid is vermeld, dat vier kinderen uit een huisgezin, woonachtig te Schagen, te Haarlem het eindexamen hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus hebben afgelegd, drie met goed gevolg. De leeftyden van deze jongelieden zijn niet geheel juist opgegeven. De oudste, een jongen en een meisje, die in de vyfde klasse der H. B. S. te Alkmaar zaten, waren 18 en 17 jaar; de jongsten, eveneons een meisje eu een jongen, zaten lot Paschen in de vierde klasse, waren 16 en 15 jaar oud en deden het examen als extraneï. Wat het niet slagen van den 15-jarige betrett, kan, zoo meldt men ons, nog worden opgemerkt, dat hy zou zyn geslaagd, indien hy voor Duitscli niet een abnormaal laag oyfer had ontvangen, dat geheel in stryd is met de cyfers voor de andere talen, terwyl hy op zijn schoolrapporten voor Duitsch steeds voldoende cyiers heeft gehad evenals voor de andere taleD. Als hij voor Duitsch 1 of 2 punten meer had ontvangen, zou hij zyn geslaagd. Zijn Bchriitelyk werk was van dien aard, dat hy op grond daarvan evenveel kans van slagen had als de andere kinderen. Behalve het lage cyfer voor Duitsch had hy zeer be vredigende cijfers, 1 maal 9, 2 maal 7, 5 maal 6, 2 maal 5 en 2 maal 4. Voor wis kunde, werktuigkunde en natuurkunde werd hij van het mondeliug examen vrijgesteld. („Alkm. Ct."). Geen besmettelijke ziekte. Het bacteriologisch onderzoek door den Gemeentelijken Gezondheidsdienst ingesteld naar de oorzaak der ziekteverschijnselen in het bootwerkersgezin Dijkshoorn in de Foelistraat te Amsterdam, heeft uitgewezen dat van oenige besmettelijke ziektn geen sprake was. Vermoedelijk werden de ziekteverschijnselen, waaronder twee kinderen bezweken, veroor zaakt door het nattige van bedorven voedsel. Een poging tot moord Een gehuwde vrouw te Lisse is naar Haar lem overgebracht onder verdenking, dat zij haar man heeft wilien vermoorden door fijn geknipt haar van beide dochtertjes op zyn boterhammen te strooien. De man zelf h*d haar verteld, dat men in Indië op deze manier wel menschen uit den weg ruimt. f 11.000 verloren. Een looper van den Algemeeneri Bestel dienst te Amsterdam, die gisterochtend voor do firma Moquette en Co., commissionnairs in efiecten, wissels had geïncasseerd, kwam by het naar het kantoor rijden tot de ont dekking, dat hy een bedrag van nagenoeg f 11,000 had verloren. Onmiddellijk werd van de vermissing aan gifte gedaan by de politie. Diamantbewerkers op reis. De secretaris van den Alg. Ned. Diamant bewerkers bond, de heer Jan A. van Zutpben, vertelt in het verschenen nummer var hui weekblad het een en ander van 'de wijze waarop de diamantben erkers de door hunne organisatie vastgestelde vacantie besteedden. Velen zijn op reis geweest. .Begunstigd door heerlijk zomerweer, wer den uitstapjes en excursies naar buiten en naar den vreemde, ondernomen. Voor zoover de burgstreken werden be zocht, zal men vermoedelijk met de bekende wisseling van het weer daar, hebben kennis gemaakt. Maar de verbluffende pracht en majesteit de kolossen die in Zwitserland en Italië hun ontzagwekkende arduinen rompen tegen het schitterendst hemelblauw afteekocen gaven een heerlyke vergoeding voor het enkele donderbuitje, dat geleden werd. Eu zy, die het voorrecht hadden het schoone Italië, en de oude .Eeuwige Stad" temogen bezoeken 1 Hoe diep zullen zij getroffen ge weest zijn door de onnoembare rijkdom en schoonheid binnen Rome, sinds eeuwen ver gaard. .De prentbriefkaarten vóór mij, bet bestuur toegezonden, verhalen van bet genot, dat by .Vader Rijn», in het Scbwarzwald, Lahn en Ahr-thal, of wel aan de Maasoevers; de Ardennen, de Grot van Han, Walenland en Luxemburg werd opgedaan. Anderen gaven do voorkeur aau oen verblyf aan het zeestrand, terwyl sommigen, om te doen zien, dat in onzen bond zelfs maritieme neigingen loven, een vaartuig huurden en daarmede op de Hollandsche en Friesche meren hun vacantie doorbrachten.* Getuigd wordt dat de werkgevers, hoewel j zy aan de tot stHiidkorning der vacnntieweek niet wenschten mee te werken, niet hebben tegengewerkt. De ovorgroote meerderheid gunde hunnen werklieden dit genoegen g*»">e. N. R. Ct. Een opli .htster Een 30-jarige ongehuwde verpleegster had zich gisteren voor de Vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam wegens oplichting 'i te verautwoQrden. Het meisje was in kennis gekomen met een leeraar in de wis- en natuurkunde en in een woning aan dou Willem-parkweg ging het paar als vrouw ott man leven. De lecraar liet het meisje als zyn echtgeuoote doorgaan en zy bestierde liet huishouden. Zy ontving daarvoor f 80 per maand, wat op dien stand natuurlijk veel te weinig was. Zelfs de dienst bode moest zij van dit bedrag betalen. De gevolgen bleven niet uit. Met voortdurende geldzorgen kampende, maakte zy schulden en behield zy, om die te betalen, het geld dal de leeraar haar verstrekte om er reke ningen mede te betalen. Zelfs teekende zy de reiju's voor aangeteekende brieven, die den leeraar werden toegezonden en verant woordde het geld niet. Eindelyk werd het den leeraar te bar. Hij zette de vrouw op straat met f 10, zonder verder iets voor haar te doen. Intusschen had de vrouw by een winkelier in de Kalverstraat een sohuld ge maakt van t 23, onder dc valsche vlag, dat zy echtgenoote van den leeraar was. De winkelier was er achter gekomen, dat zy de echtgenoote van den leeraar niet was en dreigde haar nu tot tweemalen toe met de politie als zy niet betaalde. Uit angst daar- voor schreef do vrouw toen op 16 Juni een brief aan een drukker iri de Kerkstraat. Daarin liet zy den leeraar f 25 verzoeken cn zij onderteekende don brief met den naam vun den leeraar. Zy stak den brief in een 1 envelop en bracht hem naar de drukkerij, waar zy op antwoord wachtte. Inderdaad werd haar de f25 in envelop ter hand gesteld en met dit geld betaalde zy den winkelier. De verpleegster bekende onder een vloed van tranen haar daad. Het O. M. Mr. baron van Harinxma thoe Slooten meende dat bekl. zwaar gezondigd heeft, maar dat toch een gevoel van mede lijden met haar op zyn plaats is. Bekl zegt op het hellend vlak gekomen te zyn, doordat zy in geldverlegenheid zat, wijl zij geen geld genoeg voor de huishouding kreeg. Spr. wil het aannemen. Het gevoel van medelyden mag echter niet leiden tot een al te geringe strafmaat, waar het hier het misdrijf van oplichting geldt; een misdrijf, dat de wetgever alleen met gevangenisstraf wil gestraft zien. Eiseh: vier maanden gevangenisstraf. Mej. mr. Rosalie de Boer, als verdedigster van bekl. optredende, meent dat hel mede lyden van het O.M. niet blykt uit de geëischte straf. Wy hebben hier niet te doen met eon oplichtster, die met slimheid te werk gaat, maar met eert vrouw, die, om aan geld te komen, in haar wanhoop eon dolle daad pleegde. PI. wyst er op, dat het leven van bekl. vóór en na baar verpleegsterschap een aaneenschakeling van moeielyke omstandig heden is. Minder op bekl. dan op den leeraar rast de schuld van hot gebeurde. Hij betaalde haar te weinig huishoudgeld, zoodat zy schulden moest maken en in plaats van haar, gelyk hij verplicht was geweest, te onder steunen tot zy een nieuwe betrekking bad, zette hy haar op straat. Zijn belofte, om haar aan f20 te helpen, tot het betalen der schuld aan den winkelier in de Kalverstraat, kwam hij zelfs niet na. PI. vroeg oplegging eener lichtere straf en in ieder geval aftrek der preventieve hech tenis. Uitspraak 25 Augustus. Verdronken. Op de Maas tegenover het park te Rot terdam is Donderdagnamiddag de sleepboot „Iiio" van de Int. Sleepdienst-Maatschappij bij bet omzwaaien van den zeelichter „Donau" der HamburgAmerika Lyn omgetrokken, daar de sleeptros niet tydig kon afgekapt worden. De „Rio" ging geheel ondersteboven. De kapitein, de machinist en de dekkneebt sprongen in de Maas. De beide eersten werden gered, doch de dekknecht Van de Graaf verdronk. Nieuwe beeldenaar van 'e Rijks munten. Reeds een paar jaar geleden maakte de toenmalige muntmeester van 's Ryks munt den Minister opmerkzaam, dat tengevolge van een fout begaan by hot maken (te Parys) van de origineelc poincoenen en matrijzen, poincoen naar het model vau Pander, het stempelmateriaal by 's Ryks munt langzamer hand in een onvoldoenden toestand geraakte met machtiging van H. M. do Koningin werd daarop order gegeven om over te gaan tot bet ontwerpen van een nieuwen beeldenaar, waarby dan tevens voor de keerzijde der munten een nieuw stempel kon worden ge maakt. De zaak ondervond eenige vertraging door de bestuurswisseling aan de Munt en voorts doordat H. M. de Koningin in 1909 niet kon worden lastig gevallen met bet verzoek voor de laatste afwerking van het ontwerp eenige oogenblikken te poseeren. Thans zyn echter de stempels gereed en door Hare Majesteis goedgekeurd en zullen er eerstdaags mnnten in omloop worden ge bracht met den nieuwen beeldenaar deeers'e munten daarmede vervaardigd, zyn halve guldens voor Indië Daarna zullen er Neder- landsche kwartjes en dubbeltjes worden ge slagen, terwijl vermoedelyk eerst in den aanvang van 1911 guldens mot den nienwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe muot wjjkt in zooverre van de oude af, dat do beeltenis van Hare Majes teit de Koningin niet slechts het hoofd doch evenals op do postzegels ook een gedeelte van de buste in hermei jjuon mantel te zien geeft (hetgeen wellicht meer in overeenstem ming is met de wet, die van borstbeeld spreekt). De munten zyn voorts voorzien van een breederen rand, evenals de stuiver reeds heeft, waardoor de beeldenaar en bet op schrift op do achterzijde bij het gebruik minder spoedig onduidelyk zullen worden. Wat overigons het opschrift op de achter zijde betreft dit wordt aanmerkelijk duidelij ker aangebracht dan op de bestaande kwartjes en dubbeltjes. Het ontwerp van den beelde naar en de stempels zyn vervaardigd door den heer J. C. Wienecke, stempelsnijder chef van de afdeeling stempel en medaillc- fabricage bij 's Ryks Mant Nog deelt men ons inode, dat aan de Munt proefnemingen worden gedaan omtrent een nieuw model nikkelen stuiver. Luchtvaart. Vliegen te Helpman. Da Groningers hebben het wonder, dat is dc vliegende inenscli, thans ook aanschouwd. Het bad aanvanke lijk uilen schijn dat er op dezen eersten dag vun de Helpener vliegweek weinig van komen zou, want er stond tegen het uur van op styging, dat op vjjf uur was bepaald, een vry krachtige noordoosten. Jan Olieslagers dacht er dan ook niet aan zyn sierljjk ge bouwd aeroplaan en daarmee zich «elf in dc waagschaal te sti llen en kalmpjes liet by de 5 a 6000 merschen, die op de terreinen aanwezig waren eu de duiseuden die in den omtrek zich hadden opgesteld wachten. De menschen hebben het den vlieger trouwens in dat opzicht niet lastig gemaakt. Er waren er die van half drie af geduldig hebben staan wachten op het gunstige oogenblik. Dat was tegen 7 uur; toen was de wind eindelyk zoo ver gaan liggen, dat de toebereidselen ge maakt konden worden en onder de luide jubelkreten der wachtende schare werd de machine uit dc hangar gehaald. Het groote moment zou eindelijk aanbreken Olieslagers trok zyn gummi jus aan, zette de stofbril op, drukte zijn pet met de klep naar achteren stijf op liet hoofd eu besteeg don ijzeren vogel onder daverende hoera's Vijf sterke mannen hielden hem in bedwang; de monteur draaiende de schroef van den motor aan, die na enkele slagen met geweldige snelheid en met snorrend geluid in de ronde vloog, toen commandeerde de onversaagde vlieger: «los". De machine schoot over liet grasveld circa vijftien meters en giDg daarna heel kalmpjes de lucht in. Het enthousiasme van de menigte bij het zien van deze prach tige wel geslaagde ryzing was overweldigend. Het geeft inderdaad eene eigenaardige emo tie het zien opgaan van den mensch naar hoogere sfeeren. Met groote snelheid schoot de oendekker door de lucht, langzaam steeg hy. De menschen waron vol verbazing over bet schynbare gemak waarmee dat alles ge schiedde, over de eleganco waarmee het ranke lyf van dezen rcusachtigon libel boven huDne hoofden zweefde. Iu oostoljjke richting zweef de hy weg, toen koerde hy met een sierlyken zwaai om en suisde over de hoofden der toeschouwers, die don wuivenden vlieger donderende toejuichingen toezonden. In alle richtingen vloog hij over en om het vlieg terrein een hoogte houdend van 4060 meter, een enkele maal iets meer verheffend. Het was een indrukwekkend gezicht dezen groeten vogel op zyn vlerken te zien komen aan zweven. Tweemaal vloog hij tot groot ver maak van de toeschouwers een voorbij snor rende» trein na om een denkbeeld te geven vau de vaart, waarmee hy het luchtruim doorkliefde. 30 minuten en 54 seconden heeft deze oerste tocht geduurd en daarmee heeft Olieslagers tevens zyn wil doorgezet om het record van Van Maasdijk, dat staat op 27 minuten en 59V& sec. by zijn eerste opsty ging in Nederland te slaan. Toen hem het teeken was gegeven dat hy meer dan een huif aur gevlogen had zette hy zyn motor stop en op de vlerken drijvend daalde hy vol gratie, kwam heel kalm op de aarde terug en scheerde als een zwaluw enkele meters op de raderen der machine over de grasvlakte om op dezelfde plaats van op stijging weer stil te staan. Van alle kanten kwamen de menschen den moedigen man hurtelijk gelukwenschun eu het duurde niet lang of de anders zoo koele Groningers hadden hem vol extase over de wondervolle vlucht opgenomen om hem in triumf naar de hangar te dragen. Noodlottig schot Terwijl de modiste mej. S. Frank le Bei- lun Woensdagmorgen in haar achterwoning eenige werkzaamheden verrichtte, werd zy, luie, is onbekend, iu haar been geschoten. Du kogel drong door een deur diep in haar been. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Moolhuiser, welke de kogel nog niet lieeft kunnen verwijderen. De politie stelt een onderzoek in. Men denkt aan onvoor zichtigheid. De hoofdprijs der Brusselsche tentoonstelling. Dezer dagen namen wy eon bericht op, vol gens hetwelk de hoofdprijs van de Brusselsche tentoonstelling zou zyn gevallen op het lot van een smid te Runcsae, die het nummer met de asch van zyn pyp zou hebben verschroeid. De «Nieuwe Gazet" heeft een andere lezing, en geeft het volgend verhaal Men vroeg zich van na de jongste trek king van de tombola der Brusselsche Ten toonstelling af, wie de gelukkige bezitter van bet groot lot wel kon zyn, daar hy zich niet bekend maakte. Het schjjnt nu, dat het ge heim bekend isde eigenaar van het win nend nummer zou zich niet bekend gemaakt hebben, om de afdoende reden dat hy dood is. Ziehier hoe de zaak aan het licht werd gebracht. In de maand Juli j.1. werd een werkman, die in dc kolenmijnen van Jemeppe werkte, de genaamde Edouard Scheerlinck, by een ongeluk gedood. Hy werd met zyn Zondagsche kleeren begraven. Voor eenige dagen, wyl er in de buurt van het huis van Scheerlinck gesproken werd over liet groot lot, zei eeu vrouw dat zij zich her innerde, het winnend briefje in de handen van Schecrlinok gezien te hebbenzy had het nummer onthouden. Do familie Scheerlinck vernam zulks, erf vermoedde, dat het briefje in de Zondagsklce- doren van den ongelukkigeu bloedverwant zat, en dus mee begraven was. Zij vroeg aan den politiecommissaris de toelating om bet lyk te doen opgraven, toelating welke geweigerd werd Dan hebben de belanghebbenden zich tot den procurenr des konings te Luik gewend. De echtelingen Scheerlinck hebben 6 kinde ren, 4 jongens en 2 meisjes. Drie zyn gehuwd. Edouard was 17 jaar oud. Burgemeester Gaynor. Gallagher betoont thaus diep berouw over zyn snoode daad. Hij schjjnt echter slechts bot werktuig te zyn geweest van samenzweer dors. Ten bewjjze daarvoor deelt de New- Yorksche berichtgever van de „Daily Mail' bet volgende mede: Maandagavond ontmoette een zekere juffr. Pearlman een politieagent iu uniform, die dronken langs de straat zwaaide. „Pas maar op", zoido zy, „dat Gaynor niet vernoemt, dat je te veel ge dronken liebt, want dan ben je je baantje kwjjt." „Wat geef ik om Gaynor", moet daarop de agent geantwoord hebben, „die krjjgt zijn portie als hy morgen naar Europa vertrekt, of als hy terugkomt. Ook is gebleken, dat Gallagher sinds ge- ruimen tijd in zyD woning dikwijls bezoeken ontving van welgekleede personen, die lang durige gesprekken met hem voerden. William Edwards, de directeur van de stadsreiniging te New-York, die Gallagher na den aanslag in den nek vatte en aan de politie overleverde, ontving Dinsdag een brief, onderteekend „vrienden van Gallagher", waarin hem werd medogedeeld, dut hem binnen 48 uur hetzelfdu lot zou treffen als Gaynor. Turksche linie schepen. De aan Turkyu verkochte linie-scliepen KurfUrst Friedricli Wilhelm en Weisseuburg aanvaardden Zaterdag do reis naar Turkjje. Turksche officieren en matrozen zullen aan boord de reis naar den Rospoms meedoen, maar de schepen bljjvon onder Duitsch be- vil tot zij in Ttirksube wateren zyn aange komen. Daar pas worden zij aan de Turk sche marine overgedragen. Uit Kiel wordt gemeld, dat ook twee nieuwe torpedo-jagers van 500 ton, die voor Turksche rekening in Dantzig gnbouwd zyn, door bet Noord-Oostzee-kanaal naar den Bosporus zyn vertrokken. De uitsluiting op de scheepswerven. Te Breinen is de uitsluiting op de scheeps werven reeds begonnen. Er werken in liet geheel 3000 arbeiders, van wie zestig percent zyn uitgesloten. De overige werklieden hebben daarop besloten bet werk neder te leggen. Hoden liggen dientengevolge de werven stil. Op de drie groote particuliere werven te Kiel is bekend gemaakt, dat Zaterdag het bedryt zeer sterk zal worden ingekrompen, wegens de staking te Hamburg. De tydelyke uitsluiting vau een deel der werklieden zal worden gehandhaafd zoolang de staking voort duurt. De werf .Vulcan te Slettin sluit heden een deel van haar werklieden uit, naar hel Berl Tageblattverneemt 3000. Ook te Flensburg treedt heden de inkrimping van het bedrijf in werking. Het Prestige. Wy lezen in de „Deli Cr».": Men heeft bet nogal eens over het pres tige van den Europeaan, en voornamelyk over de wyze, waarop do eerbied voor de Europeesche vrouw in deze koloniën moet worden hooggehouden. Te bedroevender is bet daarom te zien hoe door Europeesche dames nu en dan het prestige wordt te grab belen gegooid, vertelt het „Bat. Nbl." Zoo meldt de correspondent te Bandoeng van het blad het volgende: In een Chineescbe toko alhier verschenen 1 onlangs een paar ter plaatse thuisbehoorendo Europeesche dames om inkoopen te doen. De dames schenen veel zin te hebben in een lederen taschje en informeerden naar den prijs daarvan. Terwijl ze met dat taschje doende waren, zag een Chineescbe employé, boe eeu der dames een portemonnaie vau den toko-voorraad in het taschje stopte. By de verdere onderhandelingen zag do bediende kans, bet taschje afzonderlijk te zetten en den dames een ander, geheel ge lyk taschje, voor te koudon. Do dames wil den echter beslist liet eerste taschje bobben, ook al zag het tweede er precies zon uit. Voor het eerste vroeg dc slimme Chirees echter een veel koogeren prys, zonder er ook maar in het minst op te zinspelen, dat hy wist, wat door de dame in liet taschje was gestopt. De koop sprong daarop af, en de dames gingen heen Maar een harer had by het weg moffelen der portemonnaie, iu het tasohje tevens haar sleutelring en zakdoek laten zilteD. En een oogenblikje later had fdame" de vrij moedigheid naar de toko terug te gaan eu haar sleutelring terug te vragen 1 De Chineescho barbaar stelde baar den ring met een gliui- luclije ter hand.zei nuluurlyk niet, dat by dat voorwerp, met byna verdwaalde portemon naie, uit het taschje had gebaald. We kunnen ons voorstellen, aan de baud van Zola's «Au fionkeur dos dames", hoe de Paryscho magazynen. by enkele dames- bezoeksters diefaohtigu neigingen kunnen wakker roepen. Muur een Chineescbe toku. en dan te Bandoeng. - Van een erfoompje! Men schryft aan ,Land eu Volk" Op een plaats in de Groninger Veenkolo niën woont 'n bejaarde, ryke rentenier, die als eenige bloedvorwunteu slechts een paar nichten en neven beeft. Maar deze komen oom geregeld bezoeken. Om de erfenis na tuurlijk Oom doet de huishouding met een fiinke meid. Ze woont d'r al voor het vijfde jaar, 'n bewys, dat het goed gaat. Maar het maakt de neven en nichten toch wel eens bezorgd. Als oom nog 's ging trouwen 1 Men kun het nooit weten. ,Zoo'n ol schaop zegt hut spreekwoord, «lust ook nog wel 's 'n gruin bludje I" Hoe langer zoo meer maakten denevenen nichten zich bezorgd, vóór en nh spreken ze er met elkaar over, en telkens, als ze by oom komen, meenen ze «dat 't al gaiu zuuvor kof fie muer ia En dan gaan ze, als Jantje zoo heet de meid or niet by is, haar zwart maken. Jantje dit en Jantje dat d'r was geen haar goed meer aan beur. Vrydag nu waren ze ook eens weer goed aan 't .kweedein west". En dat begon oom nu danig le vervelen, 't Wicht is goed, best, lief zelfs, voor hem. Als hy baar 's.... inaar hy goed 70 en zy 28, daarbjj «knap vau snoet, ooren en pooten Haar op den man af vragen, neen 1 dal durfde hy niet. Dan maar op 'u andere manier. Eu hy kuchte en hoestte wat, «schor- de wat mit de stoule hen weer", nam z'u pyp, omdat hy wist, dat er geen tabak meer was, trok z'n beurs en begon op wat onvastcu toon „Jaantje buol mie 'n pond tabak. Hier best 'n gulden. En komst nó de veurdeure in, den bist mien vrouw. AunderB blift 't zooals 't is". Oom keek steeds voor zich, toen bij sprak, peuterde wat in de pyp, waar geen ascb in zat, eu gooide met bevende band 'n gulden op de tafel. En Jaantje greep 't geldstuk, ook verlegeu, liep de deur uit en haalde buiten pas ruimer adem. Onderwyl keek oom haar na, met glundere oogen, als 'n verliefde jongeling vau 18 jaren en mompelde Zai strikt d'r nuver over, draft fiks. Zol ze 't aannemen t Duurt nog aleven". En gedurig keek oom met de baud boven d' oogi n hel venster uitZuster Anna, zie je nog niets komen p Eindelyk daar kwam ze weer aau Oom durfde niet meer op te kyken. Als zo eensMaar, wat was dat De voordeur ging waarachtig open en moedig kwam Jaantje nader, overhandigde oom de tabak, stopte hem de pyp zelfs. En oom vatte haar om be: middel endrukte haar een kus op den mond, dat 't klapte 1 En thans is oom reeds «om de pampiuren hén west", met 14 dagen gaan ze trouwen 1 Zoo gaat het soms met erloompjes 1 Uit den Omtrek. T«x«l, 11 Aug. Gedurende deze week werden weer ver handeld 886 stuks wolvee, teguu de volgende prjjseu rammen f 20 A t 28, suhapen f 17 A f 23 en lammeren f 13 A f 16.50 per stuk. Du uitvoer vau lammeren iu dit jaar, is thans geklommen tot 89.481 stuks. Ofschoon byna alle wiurwaarden thans door Wieriugen van den staat zyn gepacht, ligt hier toch nog eon vry terrein, over eene breedte van 100 Meter uit den dijkvool van den Prins Hendrikpolder. Qomiddeld worden duar jaarlyks 100 pakken zeegras gemaaid. Dit jaar echter zullen er uiet veel meer dan 5", hoogstens 60 pakken van de bedoelde plaats terecht komen. Het vrye terrein is aan particulieren verpacht. Het gevischte zeegras wordt thans by groote hoeveelheden uitgevoerd, tegen f 2.50 A f 2.60 per 100 K.G. Wy leren hier thans weer in bet teokea der zeiljachten. Soms loopon er wel ten op Óen dag binnen, onder welke ook Belgische vaartuigjes voorkomen. Doordien de opvarenden dier plezierjaclitru gewoonlijk rytoereu over 't eiland maken, bohooren dergelyke bezoeken lot de voor- deelige. Het Departement van Landbouw heeft op verzoek van de ufdeeling Eierland der Holl. Maats, vun Landbouw een jaarlyksche toe lage van f250 toegekend aan dun landbouw- onderwyzor H. Visser, alhier, die daarvoor voort zal moeten gaan met hut houden vau landbouwcursussen, of, zoo zulks niet mogelijk is, oen serie landbouwlezingen zal moeten geven. Er zal ingesteld worden een landbouw- commiasie, samengesteld uit leden van ver schillende vereenigingen op de gebieden vun landbouw, veeteelt, bloembollenkweekery enz. Deze commissie zal dan aan den Visser de onderwerpen opgeven, waarover gesproken zal moeten worden. Do afd. Texel der H. M. van Landbouw beeft als lid dier oommiosie aangewezen den beer Rocioffs, Ryksveearst. Het eiland Texel wordt tegenwoordig druk bezocht door tal van vreemdelingen. Daar onder zyn nogal personen, die zich bezig houden met biologische studiën. Zyn bet iu hel voorjaar vooral de vogels, die aantrekken, in den zomer vormt do ryke flora, vooral die der duiiien, de mooiste airactie. Op do a.a. alg. landbouwvergadering der H. M. van Landb., die te Hoorn gehouden zal worden, en waaraan tevens eene ten toonstelling en feestelykheden verbonden tullen tyn, tal de afdeeling „Texel" ver tegenwoordigd worden door den heer P. Bremor Kz tot wiens plaatsvervanger be noemd is de beer J. N. Kikkert.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5