KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulowna ÏÏO 3915 Zaterdag 20 Augustus 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad t 37J 45 f 0.75 tniën Modeblad s»»55t>»»65> f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel ineer6 Rewijs-exemplaar'2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Télefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER ir. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. VERSLAO GEMEENTE-WATERLEI DING. Aan liet verslag omtrent den toestand en de exploitatie der gemeente-waterleiding over 1909, ontleenen wy het volgende Waterwinning. De vernieuwigg van de putten 11 tot en met 20 van de Westenlijko Pultenrjj, waur- van werd gesproken in het vorig verslag, kwam in Februari gereed en werden de nieuwe putten direct in bedrijf genomen. In het begin van Januari bleek dat de putten van de Zuidelijke Puttenrij weinig water gaven, waarom de luchtafxuiging werd ge wijzigd. Ofschoon daardoor een verbetering intrad bleef do wateropbrengst gering en bleek later, dat de putten in ongunstigen toestand ver keerden en vernieuwing noodig was. Het was de bedoeling in eigen beheer de putten te vernieuwen met steenen filters wyd 0.15 Meter en in Ootober waren op deze wyze 5 putten vernieuwd. Intusschen was met het oog op de sterke daling van het grondwater, waarop in het vorig jaarverslag reeds werd gewezen, een plan gereed gemaakt tot uitbreiding der prise d'eau. Dit plan werd om advies gezonden naar de Commissie voor de bedrijven, die zich daarmede echter niet kon vereenigen. De commissie meende n 1. op grond van de ervaringen met de oorspronkelijke prise d'eauputten, dat de uitbreiding niet noodig was, althans geruimen tyd aohterwege zou kunnen blyven, indien de putten gemaakt werden van oen ander type. Aanbevolen werden steenen putten, zooals die in eigen beheer gemaakt werden, doch in plaats van 0.15 Meter, 0.50 Meter wyd. Op haar voorstel werd besloten 5 zoodanige putten als proef te maken en na te gaan welke resultaten daarmede in de praktyk zouden worden bereikt. Begin November kwamen deze 5 putten gereed. Met het oog op deze proef is de bovengenoemde prise d'eau-uitbreiding voor- loopig aangehouden. Hoedanigheid van het water. Over de kwaliteit van het water werden geen klachten vernomen. Met de onderzoekingen waren, evenals het vorig jaar, belastDr. B. L. Van Albada en Dr. H. W. Woudstra beiden alhier, de eerste voor bacteriologisch en de laatste voor scheikundig onderzoek. Uit de onderzoekingen bleek de goede kwaliteit van het water. Watermeters. Klachten over de aanwijzing der meters werden weinig ingebracht. Enkele reparatiën werden met eigen per- Balans der 8emeente-Waterleiding soneel uitgevoerd en d fabrikanten der meters. overige door de Waterverbruik. Gedurende 1909 werd opge pompt 215149 M*. Eu gedurende 1908 185415 Een vermeerdering dus van 29784 M8. Per week was het gemiddeld verbruik4137 M". Hetweekverbruikwasover 1908 3566 Per week dus meer 569 Ms. Het gemiddelde dagverbruik be droeg 589 Ms. Tegen een gemiddeld dagver bruik over 1908 van 507 Alzoo per dag meer 82 M8. Het grootste dagverbruik kwam voor op 20 October, n.1. 1220 M8. En het kleinste op 3 Januari 187 Verschil tusschen grootste en kleiuste dagverbruik 1033 M8. Per aangesloten inwoner was het verbruik per hoofd en per dag43.262 L. Dit verbruik was voor 1908 42.147 Eeno vermeerdering dus van 1.115 L. Gerekend over de geheelo be volking was het verbruik per boofd en per dag22.775 L. Over 1908 was dit 19.510 Een styging dus van. 3.265 LT De waterlevering h 215149 M8 is te verdeelen als volgt: Levering per Meter 115387.5 Ms. Spuien en brandblussching, enz. 3500 Eigen gebruik, verlies door lekkages, enz4000 Verbruik abonné's zonder meter 92261.5 Totaal 215149.— M8. Aangesloten perceelen. Op 31 December 1909 waren aangesloten3532 perceelen Op 31 December 1908 waren aangesloten3292 Eene vermeerdering dus van 240 perceelen Deze vermeerdering is beduidend lager dan die over 1908 en zeker zou een grootere toename te constateeren zijn geweest, indien 1909 een droger jaar ware geweest. De aanhoudende en groote regenval was niet bevordelyk voor het bijkomen van nieuwe verbruikers. te Helder op 31 December 1909. Aan Duingrond en Weiland Prise d'eau n Gebouwen en Werken Machines Gasleiding Gereedschappen i Buizennet Watermeters i lluuraansluitingen Recognitieleidingen Kantoorameublement Magazijn Gemeente-Ontvanger, Aansluitingen Telefoon enWaterstandsaanwijze Per Gemeente Helder. Saldo Uitbreiding 1909 Per Allossing. Saldo Aflossing 1909 Per Gekapitaliseerde winst Saldo Gekapitaliseerde winst 4909 45902 233. 22183125 4877 3» 44921,84 f 501587 24 Wln»t- en Verliesrekening over 1909. Aan Gas Arbeidsloon Onderhoud Gebouwen i i Buizennet 1 Meters Recognitieleidingen i Aansluitingen Werken Prise d'eau Machines Machinekamerbehoeften t Waterondirzoek Salarissen Assurantie Administratiekosten Dubieuse Debiteuren Erfpacht en Recogn Verwarming t Spiritus Interest Aflossing Winst i Verlichting 863;55 546 24 484189 4329 57 4284 495 480 45 586 56 44 2586 655 47058 74 5 845 74 78 624j 558 90 246 22 16668j40 11233 39 167991476 60887 24 Per water Huur Meters Aansluitingen in huur Recognitie- leidingen Binnenleidingen Pacht f 55707 16 401915 626; 58 300 42 231 50 UIT HET BUITENLAND. Verschillende regeeringen hebben aan de Belgische hare deelneming betuigd in <le ramp die het nyvere land trof door den verschrikkelyken brand op zijne, met zoo veel zorg en moeite tot stand gebrachte tentoonstelling die zoo'n schitterend ver loop had tot hiertoe, 't Kan den Belgen ge noegdoening geven te ervaren hoe de heele beschaafde wereld huD energie, hier zoo duideljjk getoond, bewondert 't verlies door den brand drukt hen zwaar ter neer, wordt gevoeld door 't heele land. De vlag van 't Nederlandsche paviljoen woei Maan- dag halfstok als ieeken van deelneming in den rouw. De andere naties volgden 't voor beeld. Iu Frankrijk een groot spoorwegongeluk een pleiziertrein liep op een andere in talrjjko slachtoffers en daarnaast wordt molding gemaakt van een poging om den sneltrein van Cherbourg te doen ontsporen. De misdadige poging werd gelukkig intyds ontdekt en verydeld. President FaillièreB bracht een bezoek aan de Zwitsersche zusterrepubliek en hy is er zeer hartelijk ontvangen. Aan oen feestmaal door den Bondsraad aangeboden dankte de president van het Zwitsersche redgenoot- schap den heer Faillières voor de bewezen sympathie; hy wees vervolgens op de vol komen overeenstemming in de betrekkingen op oommerciëel en economisch gebied. Pre sident Faillières wees in sjjn dankwoord op de gelukkige oplossing Van het spoorweg- vraagstuk tusschen Frankryk en Zwitserland, wat de handelsbetrekkingen tusschen beide landen zoozeer ten goede zal komen. 0°^ de Czaar is op bezoek maar of diens bezoek ook zoo welkom is, is een groote vraag. Daar moeten voor de bescher ming van zijn doorluchtigen persoon zoovele maatregelen van veiligheid en bewaking ge- """ïen worden, dat het een vermogen kost iets wat niet elke kleine Dnitsche staat zooals thans het geval is, zoo gemakkelijk dragen kan. Daar is al in de vertegenwoor diging van dien staat een interpellatie aan gekondigd over de hooge kosten. Van uit Friedberg waar de keizerlijke familie ver blijft, moet de Cz&rina een kuur volgen iu Nauheim en nu zyn in deze laatste stad zulke seherpe bepalingen gemaakt tegen vreemdelingen dat de inwoners er verba- zenden last mee hebben en er nadeel van duchten. Zoo moet b.v. van eiken aangeko men vreemden kuurgast binnen 3 uur bij de politie zyn aangegevennaam, stand, beroep, plaats van herkomst, doel van 't verblijf, duur daarvan enz. Ook prettig I De cholera blyft in Rusland slachtoffers maken. Tot half Augustus zyn in Zuid-Rusland 81,000 gevallen van cholera voorgekomen, dat wil zeggenofficieel, maar het werkelijke aantal zieken is veel hooger. Want velen wor den ziek en sterven, zonder dat er een ge neesheer bygehaald wordt, zonder dat de oorzaak van den dood zelfs wordt vastgesteld. In de gouvernementen Charkof, Jekateris- noslaw, Cherson en in het Dongebied zyn tot nog toe 50.000 gevallen voorgekomen, en is nog geen enkel verschijnsel dat op vermin dering van de ziekte wjjst. Een gedeelte der mijnwerken in het Donetz-gebicd moest wor den gesloten, daar alle werklieden dood of gevlucht zyn. In de haven Mariapol moest eiken arbeid worden gestaakt, daar de kolen- voorraden volkomen zyn uitgeput. De toestand eischt, volgens de borichton van professor Rein, spoedige en dringende hulp, om tot ver betering te kunnen komen. De Finsche Landdag is door den Czaar tot een buitengewone vergadering opgeroepen tegen 14 September. In die vergadering moeten bepalingen worden gemaakt voor de verkiezing der Finsche vertegenwoordigers voor Rijksraad en Doema. Voorts moet geregeld worden de gelijkstelling van Russen en Finnen wat de politieke en burgerlijke rechten in Finland betreft cn moet de bijdrage vastgesteld die Finland wegenB vrijstelling van dienstplicht aan Rusland zal moeten betalen. Over deze wetsontwerpen moet de Landdag advies uitbrengen. Maar naar alle waarschijn lijkheid zal de Landdag weigeren al deze ontwerpen in behandeling te nemen, wjjl het alles gevolgen zijn van de wet tot ontrechting van Finland, die de Landdag onwettig acht en derhalve niet erkent. Die wet toch is zonder medewerking van den Landdag tot stand ge komen, en op onwettige wyze afgekondigd, zoodat de Finnen zich daaraan niet wenschen te storen. En do Landdag kan niet anders doen dan weigeren wetten te behandelen die met deze onwettige .wet" in verband staan. Het is duidelyk, dat onder die omstandighe den de byeenkomat van den Finschen Landdag tot ouaaugename tooneelen zal leiden. En de Russische bladen, die dit ook voorzien, geven den raad bij weigering van den Landdag, deze i te onbinden en het Finsche kiesrecht te wyzigen. Maatregelen, die steeds nienwe onrecht vaardigheden en onwettigheden zullen stapelen op de reeds ingevoerde; zoodat de toestand daardoor nog mistroostiger worden zal. Een bekeBde Engelsche philantrope, miss Florence Nightingalo is op 90 jarigen leeftjjd overleden. Byna ongelooflijk is het wat deze eerbiedwaardige vrouw wist tot stand te bren gen op het gebied van 't stichten en ver beteren van ziekenhuizen en hospitalen. In den Krimoorlog verwierf zy door hare op offerende liefde zich een gezegend aandenken. Een gelukkig land is de staat Minnesota in de Vereenigde Staten. De financiëele toe stand is daar n.1. volgens een telegram uit MinneapoÜB zoo gunstig, dat er in 1911 geen belastingen zullen worden geheven. Er is thans reeds een batig overschot van vier millioen dollars en gouverneur Eberhart is derhalve van plan dit jaar de belasting; schuldigen vry te stellen van belastingen. Een waar paradys voor de talloozen elders, die zuchten onder den zwuren belastingdruk. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 19 Augustus. De brand op de tentoonstelling te Brussel. Van de byzouderheden, die we in de bladen aantreffen omtrent de ramp, welke Zondag nacht de tentoonstelling te Brussel getroffen heeft, volgen er hier nog eenige. Zoo lezen we o.m. in de Vlaamsche Gazet van Brussel Zoodra de brandweerpost der tentoonstel ling ter plaatse van de ramp kwam, maakte men zich bereid om lansen op den vuurgloed te richten. Helaas, er wus geen water. De straal die uit de slang te voorschyn kwam, bereikte pas twee meter hoogte. In die om standigheden was er aan geen blusBchen te denken. De pompiers van Brussel op het eerste sein toegesneld moesten ook met de woede in t hart deze vernieling aanblikken. De pompen van Brussel KermiB komen ins gelijks aan, en eindelijk komt er wat drukking. Doch wat vermogen eonige lansen op dezen vuurgloed. De vlammen aangehitst door den wind verspreiden zich meer om meer. Alle pogingen werden aangewend om de duizenden toeschouwers die ter plaatse waren gebleveu te verwijderen doch vruchteloos. Zy vormen achteraan in de hovingen als een menschelyke muur. Troepen en gen darmen inmiddels aangerukt, moeten zich tevreden stellen er orde onder te handhaven. Sprekende over de tallooze tentoongestelde kostbaarheden, van welke er zoovele verloren gegaan zyn, zegt de Gazet: Onschatbare rijkdommen zyn verloren. Het zal zeer moeilyk wezen de schade zelfs by benadering te schatten. Velen hebben dadeljjk gedacht aan de kostbare wonderwerken onzer juweliers, aan het Stadhuis van Brussel, uit edelgesteenten vervaardigd, aan de diamanten van de de Beers Company. Wat is er van dit alles geworden? Een hoop assche Op dit oogenblik valt daarvan nog niets te zeggen. Men berekent, meldt de Gazet, dat er Zondag meer dan 225,000 personen de ten toonstelling bezochten. Op het oogenblik der ramp, om 9 ure s avonds, was er in Brussel- Kermis eene zoo groote opgepakte menigte, dat men zich met moeite in de straten kon bewegen. In het Luna-park met zyn talryke aan trekkelijkheden was er eeno zee van men- schen. Toen het alarm van den brand werd gegeven, vluchtte deze menigte met onge- loofelijke snelheid. H«t dient te worden gezegd, dat die dui zenden en duizenden zonder ongelukkeu Brussel-Kermis konden verlaten, voortdurend roepende Niet dnwen, niet stooten, of anders gebeuren er ongelukken. Aan den hoofdingang werpen wy, persoon lijk, met twee controleurs, de tourniquets omver om meer doorgang te verschaffen aan die ovorgroote vluchtende monigte. Een vertegenwoordiger der Gazet heeft aan graaf van der Burch gevraagd op hoeveel hy wel het verlies schatte van deze ramp «Vele tentoonstellen zyn verzekerd, doch oneindig veel zullen alles verliezen, daar tegen brand niet verzekerd waren, antwoordde by ons. Het verlies is overgroot: 30 of 40 millioen frank, misschien wel het dubbel wie kan zoo iets schatten I" Twee tentoonstellen, die wy ontmoeten, verliezen elk 66,000 en 150,000 frank. In Brussel-Kermis waren vele kleiue win keltjes niet verzekerd. Met honderden menschen zullen hierdoor gansch geruïneerd zyn. Maandagochtend is de tentoonstelling al weer om tien uur geopend. Rond 10 uur wordt de ontzaglijke menigte, die zich voor den hoofdingang bevindt, in de tentoonstelling toegelaten. Er is wellicht nooit moer volk opgekomen, dun Dinsdag. Het afgebrand gedeelte der expositie is afgeslotenen niets is beter geschikt om over deu omvang dier ramp te laten oordeelen. Ten slotte veroorloven wy ons nog dit uit de Vlaamsche Gazet te knippen: Wie langsheen de vernielde halls gaat, zal eeu gevoel van wanhoop niet kunnen be dwingen by bet zien van zooveel vernieling. Overal ontmoet men tentoonstellen, die Daar bun stand komen kyken en meestal slechts een tafereel van verwoesting zien. En naar een onderzoek dat wij hebben ingesteld, waren talryke stands niet eens verzekerd. Voor vele menschen ia het de ondergang zoo liet hun niut mogelijk is op een andere wyze zich te laten vergoeden. Dat een dergelyke ramp tot allerlei processen sul aanleiding geven, dient wel niet gezegd. In het publiek heerscht de algemeene gedachte dat er naar byzondere middelen moet uitgezien worden om de stof felijke gevolgen der rump te bestrijden. Ziedaar ook onzen indruk. De correspoudeut vau hut (Handelsblad" schreef aan zijn blad Ik seinde reeds, dat de wacht van Holland- scbe soldaten, die onze nationale afdeeling bewaakt, ook flink de handen uit do mouwen gestoken heeft. Een hunner, een artillerist, verteldeEven negen uur ging ik uit de kazerne, naar de tentoonstelling en in de verte ongewoon veel en boog licht ziende, dacht ik ze zyn er van avond vroeg by met het vuurwerk. Maar al heel gauw bemerkte ik mjjn vergissing, cn vliegensvlug begaf ik my naar het terrein van de ramp. In eeu café by de Belgische afdeeling was het vol van menscheD, die een goed heenkomen zochten, en met myn sabel heb ik in de omheining gaten geslagen om het publiek gelegenheid te geven, weg te komen. De caféhouder, die zyn heele zaak in do vlam men zag opgaan, schatte het verlies, alléén van niet-betaalde consumptie door de vluch tende gasten op eenige duizenden francs. Toen ik hier geholpen had trok ik naar onze paviljoen, waar op dat oogenblik nog niet veel gevaar dreigde. Toch begonnen wy voor alle zekerheid den gevel maar te bespuiten, doch al heel gauw kwam een van de booge beuren ons vragen, daarmee op te houden, want hoewel wy slechts een straaltje water kregen van een paar meter, was de druk zoo gering, dat zy op een ander punt, waar liet water méér noodig was op dat oogenblik, aanstonds merkten, dat er moer stralen op de waterleiding werkten. Waren er dan zulke slechte maatregelen tegen het brandgevaar genomen Ja, dat wil zeggen in do gebouwen is alles in orde. Overal zyn daar slangen en brandkranen en extincteurs. Men heeft uit stekend gezorgd voor bluschmiddelen in de verschillende gebouwen, maar blijkbaar niet gerekend op een geweldig uitslaanden brand, 't Was gewoon jammerlijk om te zien, wat met voor waterstralen de pompiers moesten werken. Wat gaf al hun inspanning Hun beate wapen was niet in orde. En dan ook, er was geen orde. De politie, de brandweer, de hoeren van de tentoonstelling, ieder had bet hoogste woord. Ja, maar nu vergeet u toch wel een beetje de paniek. Dat is wel waar, de ontsteltenis was groot, en de brand greep zoo wonderlijk snel om zich heen. Ik was b. v. iu het Fransche paviljoen gegaan, om mee te helpen de vitrines uit te dragen met kostbare voorwerpen, schatten vun zilver en dergelyke. Tot tweemaal beu ik er in geweest, maar toen ik de dorde maal, na eenige minuten terug wilde komen, toen was de zaal, waar ik net zoo iu geweest was, één vuurzee, 't Was onbegrypelyk zóó snel als de vlammen om zich heengrepen, ik denk. dat de vele doeken, die langs do wanden hingen, dat natuurlijk bevorderd hebben. Maar wat er gestolen isHet was ver schrikkelijk om te zien. Terwijl ik met anderen onze best deden om kostbare voorwerpen in veiligheid te brengen zag ik anderen, die zil veren bekers en beelden-quasi lieten vallen, er op trapten en de stukken in hun zakken staken I En dat deden niot alleen menschen uit het publiek, maar ook soldaten. Toen er een beetjo orde kwam in den chaos en de gendarmerie op het appel verscheen, werden de soldaten, die zich te buiten waren gegaan, geboeid heengeleid. De brand in het Fransche paviljoen ves tigde echter weer onze volle aandacht op het gevaar, dat ons eigen gebouw liep. Dat ligt er wel een 50 meter van af, maar de voorgevel van de Fransehen was niet min der dan 15 Meter hoog, en dan ligt tus schen beiden het houten huis van «Groot- Noderlund", dat een heel leeljjke trait- d'-union geworden zou zyn, wanneer de voorgevel naar buiten was uitgesloot. Trou wens, de hitte was zóó erg, dat toen we een houten gebouw bespoten, dat een 20 Meter van het Fransche paviljoen verwijderd was, de damp van het hout afsloeg, zóó verhit was dat zelfs op dien afstand geworden. We begonneu dan ook maar weer, op eigen gezag, onzen Oud-Hollaodschen gevel te bespuiten, nadat eerst door de wacht ou der behoorlijke controle do kostbaarheden uit onze vitrines waren opgeborgen in de brandkast, maar gelukkig week de voorge vel van het Fransche paviljoen naar achte ren uit, en daarmee was voor ons het ge vaar voorbij- Wy hebben alleen wat water schade gekregen. Gevecht leven om leven. Op het oogenblik dut de brand ontstond bevond zich in Oud Btussel een ontelbare menigte. De paniek, die er ontstond, is niet te beschrijven- Ooggetuigen zeggen dat de paniek ontaardde in een waar verwoed gevecht op leven en dood. Mannen, als door zinneloosheid aangetast beukten 'tegen het volk in en baanden zich eenen weg met stompen en vuistslagen. Velen hunner werden verpletterd, anderen vielen in bezwijming, met een woord het was eeu tooneel, dat met geen pen te beschrijven is. De paniek steeg ten top, toen een uit de menigte riep, dat de wilde dieren in het Lunapark waren losgebroken. Op dit oogenblik verscheen generaal Ginette op het terrein eu gelastte den gendarmen en soldaten de dieren iu huu kooi neer te schioton. De militairen maakten zich reeds gereed dit bevel ten uitvoer te leggen, toen een majoor dor gendarmerie gelukkig tegenbevel gaf, daar do Mauserpa- trouen natuurlijk slachtoffers zouden gemaakt hebben onder het publiek. Inmiddels was het gebrul en gehuil der leeuwen en tygors af schuwelijk om aan te hoorenhalf verstikt door den rook, vlogen de arme dieren in doods angst tegen de tralies van hun kooien op tot na een paar minuten hun doodsgeschreeuw verstomde met een donderenden slag viel het dak in en verpletterde de wildernis bewoners. Slechts de onschadelijke dieren als elanden, herten enz. had men zooveel mogelijk gered. Hel ergste zyn de afdeelingen van Engelaod, Frankryk eu België getroffen. Na de Ramp. De correspondent van het Handelblad schryft De dag is over een alschuwelyken puinhoop opgestaan. De stad, die uooit zoo drukke menigte ontving, voert ze in dichte drommen naar de Expositie. In lange ryen gaan dc opgepropte trams. Geen rijtuig, geen autotaxi blyft één oogenblik maar onbezet. Steeds hernieuwde menschengroepen gaan trosselen op elk stationnemeBtplein. De plaatsen wor den met wilde gretigheid ingenomen. Hol krioelende volk schuift in ongedurige stuwing opwaarts, naar de hooge stad. Naby de tentoonstelling is de drukte onbe schrijflijk. De hooge kolbakken der ruiterij bollen boven de hoofden nit. Langzaam dringt de menschenzee, de ruischende en angstige, □aar voren. Zy vloeit in dichte golven over de tuinen, en alle gezichten gaan naar hel droeve ruïnedocor, dat op dan bebloemden grasbarm rjjst. De mooio gele en lichtroze hoofdgevel, uit de fraaie verbeelding van bouwmeester Acker geboren, is nu een onre gelmatig kantwerk van balken geworden. Twee steilou zyn recht gebleven. Over het middonportaal, schuin langs het geharrewar van ijzer, hangt verschroeid een groote brok kornis. Vooraan staan, ongedeerd, de rilde clectriciteitsmasten, die hoog uitsteken cn, tegen den hollen hemel, een sierlijk, nu akelig geworden decoratief krulletje tcekenen. Het vclk ronkt laag Er weegt daarover een zware aandoening- Doffo vorbysterings- geluiden stichten een vaag geraas, dat als een zeeloeiïng het zwarte golven van lynen begeleidt. Ik verlaat het gedrang en wandel in de akelige ruimte. Langs het trapje vau de ongedeerde Chien Ven bereik ik bet ellen dige Pompei, dat eens het jolige Brussel Kermis heette. De nauwe straatjes zyn als riolen. Een zwart water vlekt er in plassen. Enkele geveltjes staan nog recht, maar de braud verschroeide er de kleuren en vaagde met damp de geestige uithangborden uit. Verder ligt alles neer. De Marktplaats, het Wachthuis, de Sint Goorikstecg, de booten- kaai, de bruggen, 't is al verwoest, verdwe nen. De kelders liggen open. Biertonnen zwemmen daar. Waar de plezante Luua-Park van Bostock zich in leutige verven verhief, krommen thans boven puinen een machteloos geharrewar van ijzeren sleilon, kettingen, machinerieën. De dierentuin biedt een aller ellendigst schouwspelhut aquarium ligt ledig, drie krokodillen, als in ziedend water opgeblazen en naderhand gebarsten, bultten op den grond met gapendei) muil, zwart- bloedende wonden, verkoolde poolen, geklo ven schedel. Verder zyn de ijzeren koten ingezakt. Leeuwen, tijgers, opgebrand, ver- toonen hunne klein ineengekronkelde geraam ten. Een beer, in een hoek gedrongen, heft even nog eon afgrijselijken kop, terwyl twee kleinere dicht by mekuar gedrukt in den dood hun lot hebben vere end, liefderyk. Brussel Kermis is weg. Do luide vreugde, die er heersebte, blyft in jammerlijke her innering, hangen over grauwe ascli Van de Engelsche sectie blyft zoo goed als niets meer over. Van de Palais de ralimentation en van de Parijscbe ballen staat niets meer. Hoe gulzig was de ramp, die zooveel heerlijks heeft opgevreten! De zeldzame Engelsche collectie's, de kostbare tresoren van juweelkunst, kantwerk, confec tie, moubeleering, enz., enz., 't werd al tot vormlooze stof herbracht Nochtans bleven de schatten van de Belgische Ju weiiers ver- eeniging bewaardLips' brandkassen door stonden de schrikkelijke proef. De wandeling is buiten allo mate ver drietig. Het verwoeste plein laat nu zicht baar gaper de opene, lagere Solboschlaan, beroofd van hare bruggen. Maar bet vuur spaarde er de woonhuizen niet, die berookto muren opheffen boven smuikende gronden. En helder is du morgen, blauw en zonnig de onverschillige hemel. Wat gebeurd ie behoort tot het ydele verleden en du tyd guat, met licht en zomerzoctheid, zyn wijden, rustige» gang. Een medewerker van het «Handelsblad van Antwerpen" geeft het volgende verhaal van een bezoek aan de puinhoopen Geheel de hoofdgevel der tentoonstelling, waarachter zich de hallen der Belgische af deeling bevinden, boven op het groote ter ras, is totaal platgebrand, met geheel den inhoud van Brussel-Kermis tot aan het paleis der stad Brussel. Engeland dat achter de Belgische afdeeling ligt, in dezelfde gebouwen, is ook geheel vernield Frankryk dat aan den overkant van de monumentale trap ligt, heeft maar weinig geleden. De parfumerie-afdeoling is er ver nield. Aan 't standbeeld der vrijheid is men den brand meester kunnen worden, zoodat om zoo te zeggen geheel de Fransche afdee ling, uitgenomen de ingang ervan, gespaard bleef, 't Is dank aan 't afrukken der velums un het wegnemen der linoleums, dat men het vuur op die plaats meester werd. De Italiaanschu eu al de vreemde afdeelingen die daar in 't zelfde gebouw, nevens Frank ryk liggen, bleven dus gepaard. Toon men 't vuur zag naderen had men al de Italiaan- sche marmeren beeldjes builen gedragen in de Fransche hoven. De glazen kassen die groote kostbaarheden bevatten, had men stuk geslagen, om er den inhoud van te kunnen redden. Gelukkig J waren deze maatregelen overbodig en Dinsdag stond reeds alles terug ouder dak. Het Fransche paviljoen van voedingsmid- delen dat tegenover de Fransche hoven staat is ook gansch vernield evenals het restau- rant Grubor-Duval un hot paviljoen (Ier stad Parys. Wy komen nu in do Avenue des Nntions langs de brug, nevens 't Hollandsch pavil joen. Hut eerste en 't laatste paviljoentje van den rechterkant dezer laan, 't is te zeggen den kant die aan de Belgische afdee ling raakt, zyn vernield. De electrisclie mo tieven, die deze laan 's avonds zoo prach tig verlichtten, hangen daar nu gansch ver wrongen aan hunne palen. Anders is er ge< nu schade aan dien kant der tentoonstelling. Nu trekken we naar Brussel-Kermis. Hier is 't schouwspel droevig om te zien wat gisteren nog vol leven, licht un vroolyk- heid wus, ligt daar nu totaal in puin. Buiten het gedeelte dat zich tusschen den «Groenen Hond" en den ingang bevindt, is alles plat gelegd. Vyf of zes huiskenB staan nog recht. Van de vermakelykheden van het zoo vroolyke Luna Park, geen spoor meer. Hier en daar nog een verkoold, stinkend geruumto vau eene krokodil of een tygor, uit de mena gerie Bostock. Bechts en links nog eenige palen van den Waterchute of den Feonix Railway. Het riviertje dat zoo geheimzin nig langs de straten un onder du bruggen van Oud-Brussel liep, ligt nu vol overblijf selen van ingestorte huizen of bruggen. Van de huizen die op de Solbosohlei stonden en die gansch door de Tentoonstelling omsloten waren, bleven er van de '20 slechts een vijt- tal ongedeerd. De andere liggen in puin. Woenrdag zyn alle afdeelingen, voorxoover ze niet geleden hebbon, heropend. Op aan dringen van den heer Janssen zyu de troepen naar de kazernes teruggezonden en is do bewaking toevertrouwd aan de gendarmerie en politie. Alle krachten worden ingospanneu om zoo spoedig mogelyk voor het groote publiek de ueslHgen wonde te verbergen. Slechts op jdeze wyze kan getracht worden de aangerichte schade door oen niet vermin derend bezoek zooveel mogelijk te herstellen. De eerste dagen had men zeker niet te klagen. Terwyl h®' gemiddelde bedrag der dage- ljjksche ontvangsten 20.000 fr. |is, ontving men Maandag 91,000 fr.Talryke rieuws- gierigen moesten worden afgewezen. Tot Maandagmiddag was het den tentoon- stellers verboden het terrein van den brand te betreden; eerst moest het parket zyn on derzoek beëindigd hebben, voordat iets mocht worden aangeraakt; zelfs de Ijjken van du wilde dieren van Bostock moesten onaange roerd blyven, slechts mochten zy met chloor besproeid worden. Toen het verbod werd opgeheven, stroomden de angstig-nieuwsgie- rigu firmunten on belanghebbenden toe om te onderzoeken, hoe zwaar do slag wel zou blykeu. Vooral de kleinere exposanten lyden schade. De pachters dor herbergen en drink hullen van Oud-Brussel zyn wanhopig, velen van hen zyn zoo goed als geruïneerd. Alleen aan door het weghollende publiek niet be taalde vertericgon verliezen zy reeds dui zenden. Hoezeer allen willen me lewcrken om zno goed mogelyk de ellende te verminderen, blijkt uit het aanbod van een aantal Bel gische schilders, die zoodra dc ondernemer van Brussel-Kermis hel getimmerte weer zal hebben opgetrokken, zorgen zollen voor hut verdere docoratieve werk. De ondernemer hoopt, dat het oord van jolijt den 27slen Augustus de bezoekers weder zal kunnen ontvangen. De post. Het eerste bericht als zoude d>< brand ontstaan in hot telegraafkantoor nabij den hoofdingang, kan thans vrij zeker ais on waar tersyde gesteld worden. Om 8 u. 55 stormde een wachter het te legraafbureau binnen met de kreet: brand in de Belgische afdeeling! Een der drie telegrafisten, dio aan het werk waren, snelde naar de telefoon en waarschuwde de brandweer nog juist bytyds, want vyf minuten later was de ver binding verbroken, In alleryl pakten zit de telegrammen en belangrijkste stukken bjjeen benevens de k", en zochten een goed heen komen. Een paar minuten lator had het vuur alle toestellen vernield. Men schat het ver lies hiervan op 50.000 fr. Het meest nog wordt de vernietiging betreurd van een col lectie oude telegraaftoestellen, welko de ge schiedenis der Belgische telegrafie sedert 1846 vertegenwoordigde. Den geheuleu Zon dagnacht is het personeel doende geweest om maatregelen te treffen tot het voortzetten van den dienst, daar natuurlijk een gewel dige drukte verwacht werd. Nimmer heeft men dan ook zulk een overweldigende massa arbeid te verwerken gehad. Voorloopig werd de dienst overgebracht naar de naastbygu- legen hulpkantoren, terwijl een groot aantal beambten uit de provincie ontboden en ver deeld werden over de verschillende posten. Natuurlijk was de algemeene vraag in Antwerpen, aldus het «Handelsblad van Ant werpen", wat is er gebeurd met de edelge steenten in de Belgische afdeeling tentoon gesteld door de collectiviteit der Antwerp- sche diamanthandelaren Er waren daar voor verscheidene millioe- nen diamanten tentoongesteld en men begrypt, dat de betrokken personen reeds spoedig te Brussel waren, om te vornemen hoe het niet hunne schatten stond. De Antwerpenaren mogen gerust zyn. De steenen waren geborgen in zware brandkas ten, de grond is ingezakt tengevolge van de hitte en de brandkasten zyn in de kelders terechtgekomen. Zy zjjn onbeschadigd en de inhoud is vermoedelijk ongedeerd. Vermoedelijk Zeker, men heeft het niet kunnen nagaan, aangezien men nergens mocht aankomen voor het gerecht verlof daartoe had gegeven. De troepen omringen de puinhoop cn aan gezien de soldaten mogen schieten op de dieven cn zy niet kunnen aanhouden, zullen deze wel wegblijven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1