Marine en Leger. De instructiebrik;, „Caetor", toegevoegd aan het instructieschip „Van Galen" te Hellevoetsluis, is aan de opleiding van jongens onttrokken en ter buiten dienststelling naar 's Rijkswerf verhaald. De kapitein ter zee G. P. van Hecking Colen- brander, uit West-Indië en de luit. ter zee der '2de kl. A. M. van Roosendaal uit Oost-Indië in j Nederland teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld. Bij beschikking Tan den minister van marine is de officier-machinist der 1ste klasse G. P. W. van der Klugt, met 1 September a. s., geplaatst in de directie der marine te Willemsoord. Met 1 September worden de adjunct-machinisten A. G. Gelderblom, W. F. Hoedemaker, W. J. Daling- hous en li. van Strq, dienende a. b. „Friesland overgeplaatst; de beide eerstgenoeraden a. b.„Schor pioen" en laatstgenoemden a. b. „ReinierClaeszen". terwijl mede wordt overgeplaatst metgelyken datum van de „Evertsen" op de „Schorpioen", de adjunct machinist C. A. Poot. By Kon. Besl. zyn bevorderd met ing. van 21 Aug. tot luit. t. z. 2de kl,, de adelb. 1ste kl. L. Brouwer, L. G. M. van Eendenburg, R. Polis, L. W. Bast, A. U. P. F. Vastenou, E. B. Willemstyn, J. P. P. Iloltrop, A. Dubois, C. G. F. Jager, J. L. Chaillet, H. Nieuwen- liuis, S. van Ramshorst, K. H. H. Bongaerts, H. 0. Jurriaans, G. M. Rietdijk, H. Spits, S. W. Eyssen, W, J.Mans, K. van Aller, W. Garrer, J. G. Veenenbos, H. van Rooy, J. C E. baron van Lynden, J. I. Leut- scher, J. Lagaay, G. J. Verwijnen, A. S. Thomson, G. C. J. Wynmalen, C. Schlüter, P. T. de Meester, R. Zahn en J. A. J. Sybrandi, en tot off. van adm 2de kl, de adj.-adm. J. G. van Kregten, A. van Houte, M. J. Kruys en C. L. Heyl. Gerepatriëerd uit Oost-lndië. Serg. d.marin. B. N. Bosman en gepl. b/d.atd. A'daui. Serg.-schrijv. A. M. v Alem op Wachts.W.o. Serg.-torpe.m.J.Baardman K.Emma. id. M. Bourna id. Bootsman J. Duinker Wachts.W.o. Serg.-kok J. Rens id. Serg.-zeilm. F. J. Kerstiens id. Overplaatsing op 20 Augustus. Machinist A.M.F, Brinkman, v. Dolfijn op cons.W.o. id. N Braam, cons. A.d. Dolfijn, id. J.G.Hellendoorn, K. Emma cons. A.d. Op 1 September. Adj.-mach. F. A. A. Jasperse, v. n.-a, op Evertsen. id. E. Biekart, id. id. C. v Drimmelen, id. id. H. J. Takens, Friesi. id. I. Kooijman, id. id. W. M. Zietse, ij id. F. C. P. Mallee, id. id. A. Roos, id. id. J. Kilj&n,. Heemsk. id. H. v. Laar, id. id. C. M. P. Strack van Schyndel, id. id. C. Stadhouders, i p. Hein. id. F. v. Herwaarden, id. id. G. A. Dijkstra, id! id. H. C. A. Roosa, id. id. J. H. J. v. Doorn, id. id, H. E. K. Ezerman, id. id. C. A, Poot, Evertsen. id. O. Schuurman, V. Speiik id. IJ. L. de Vries, id. id. A. J. Gelderblom, Sch.pioen id. W. F. Hoedemaker, id. id. J. de Jong, V. Speiik. id. W. J. Dalinghaus, R. Claesz. id. A. van Stry, id. Op 21 September. Machinist D. H. Pijsel, v. n.-a. op Evertsen. Op 6 September. Serg. d. marin. M. Prijmboom, v. K. Inst. by afd. R'dam id. G. Huntelaar, afd.R'd. K.InsL Op 16 September per particulier S.&. n. West- indie met bestemming voor Hr. Ms. «Utrecht' aldaar: Adjunct-machinist D. S. Gaastra. id. H. G. van Niel id. P. C. A. Schuier. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Na&r Oost-Indië: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. HoIL mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels i 16 Sept.|7. 26 Aug. 7.s av. 30 Aug. ,7.— 's av. '23 Aug.S.aO'si 1 Aug. 24 Aug. 7.- Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo 2 en 16 Sept.|8.30'smor. 30 Aug. 7.— 's av. 23 3.30'snam p. Holl. mail via Genua p. Holl.mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche in. via Marseille p. Duitsche m. via Napels 26 Aug. 7.— 's av. 24 Aug.|l'2"smidcl. Naar Atjeh en do Oostkust van Sumatra: eiken Vrijdag 30 Aug. 23 Aug. 26 Aug. 24 Aug. 8.30'8moi. 7.— 's nv. 3.30's nam 7.— 's av. 12's midd. p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche ra.via Marseille p. Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 1 en 15 Sepl p. mail via Southampton (alleen op verl der afz.) p. mail via Queenstown p. mail via New-York. p. mail ia St. Nacaire Naar Curafao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 1 en 15 Sept 7.'sa Ang. ïtft mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) eiken Dinsdag en Vrydag 30 Aug. 3.30*8 n Viascherijberichten. Nieuwediep, 19 Aug. Anngebracht door 60 kor- ders 5 tot 30 stuks groote tong 85 cent per stuk, 10 tot 60 middelmatige tong 45 a 55 cent p. stuk, 10 tot 50 kleine tong 15 cent per stuk, 2 tot 10 stuks rog 80 cent per stuk, 10 stuks tarbot I 4 a f 7 per stuk, enkele manden kleine schol f 2,50 a f 4,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 2 a 2,25 per mand. '20 Aug. '20 korders met 5 tot 30 stuks groote tong 85 cent per stuk, 10 tot 60 middelmatige tong 45 a 55 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 8 tarbotten per stuk f4,50 a f 7, 1 tot 5 stuks rog 90 cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 2,50 a f 4,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,50 per mand. 22 Aug. Niets binnen. Tydst. der laai busl. i/h Postk. 3.30'snam 3.30'snam 7.— 'sar. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam! 1 en 15 Sept. 17.'sav. galleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton| 29 Aug,|7.— 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonio en Transvaal: eiken Vrydag, 3.80 's namiddags. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Msatschappij-Nedehland. K. W. iii (thuisreis) vertr. 18 Aug. v. Port-Said. Sumatra (uitreis) arriveerde 19 Aug te Sabang. K. Wilhelm, (uitreis) pass. 20 Aug. Kaap del Armi. Celebes (thuisreis) vertr. 20 Aug. van Perim. Vondel (uitreis) vertrok 20 Aug. van Colombo. Billiton (thuisreis) vertr. 19 Aug. van Padang. Flores (thuisreis) vertr. 21 Aug. van Port-Said. Kon. Reg. (uitreis) pass '21 Aug. Dover. K. W. 11 (uitreis) arriv. 21 Aug. te Southampton. Sandhurst (uitreis) vertr. 21 Aug. v. Antwerpen. Lombok (thuisreis) passeerde 22 Aug. 's middags Qussaiit Timor (uitreis) pass. 21 Aug. Perim. rottkrdamsohe LlOYD. Moilan, v. Java n. R'dam, vertr. 18 Aug. v. Padnug. Tabanan arriv. 19 Aug. van R'dam te Batavia. Bandoeng arriv. 20 Aug. van R'dam te Batavia. Bogor arriv. 19 Aug. van R'dam te Hamburg. Solo (uitreis) arriv. '20 Aug. te Padang. Wilis (uitreis) passeerde 20 Aug. Perim. Besoeki (thuisreis) virtiok 20 Aug. van Perim. Kawi (thuisreis) vertrok 20 Aug. van Padang. Kediri (uitreis) pass. 22 Aug. Dover. Rindjani (uitreis) pass. 20 Aug. Gibraltar. Temate (uitreis) pass. 22 Aug. Point de Gallc- Djocja (uitreis) arriv. 21 Aug. te Port-Said en ver trok den 22sten van Suez. Menado (thuisreis) arriv. '22 Aug. te Suez. Ophir arriv. 22 Aug. van Batavia te R'dam. Tambora (thuisreis) arriv. 22 Aug. te Suez. Koninklijke Hollandscue Lloyd Kernland (uitreis) arriv. 21 Aug. te Duinkerken. Maasland (thuisreis) pass. 21 Aug. Quessanl Zeelandia vertrok 20 Aug. van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Kon. Wb8T-Indiscue Maildienst. Pr. Fr. Hendrik (uitreis) pass. '21 Aug. Quessanl Burgelijke Stand v. Helder Van 19 tot 22 Augustus. GETROUWD: P. van Dyk en J. C. van Engelen. BEVALLEN: G. Jonkinun geb. Hendriks, z. B. J. M. Rutgers geb. Eerhart, d. A. van Leeuwen geb. Wcrnke. z. J. M. 0. Wiering geb. Gooyer, d. D. Hilker geb. Groot zoogen. Groet, z. A. G. Miel- dijk geb. Versluis, z. M. Bakker geb. Wezelman, z. J. M. Biegstraaten geb, Lumkeman, z. J. van Beek geb. Fortuyn, d. OVERLEDENJ. J. Hoeksel, 47 j. N M. Koorn, 4 d. 11. Stevens, '2 in. A. N. v. d. Maazen, 4 d. T. arijnen, 72 j. W. M Wenneker, 59 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 23 Augustus. De laatste dagen is het bezoek aan het Tubercnlose-museum zeer toegenomen. Vooral Zondag was het zeer dryk. Onvormoeid is Zuster Meerkamp v. E. bezig met alles te verklaren en uit te leggen. Een drietal med. studenten de heeren Bakker, Stadig en Wal- last leiden mede dn bezoekers rond en putten zich uit om alles duidelijk te makeu. Hedenavond is het museum voor 't laatst open, en wel kostelooB van 79 uur. - By den heer W. C. van Breda, Hoofd gracht, is in de winkelkast geëtaleerd eer prachtige zilveren lauwerkrans, aangeboden door de firma J. Evers te Amsterdam, ter gelegenheid van het zilverfeest der Ned. Banketbakkersvereeniging, waarvan de heer W. C. van Breda voorzitter is. Jubileum. Op den 31 sten Augustus a. s hoopt onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. Cupido, hoofdconducteur bij de H. S. M. te Alkmaar, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar geleden in dienst trad. Daar hy bij velen geen onbekende is ver wachten wij dat het den geachten jubilaris dien dag niet aan belangstelling zal ont breken. Volksspelen op 's Rijkswerf. Aan de ledeu van de Vereenigiug «Onze Vloot" Afdeeling Helder en Omstrekon wordt bekend gemaakt dat oen beperkt aantal toe gangskaarten voor de Volksspelen op 's RykB- werf op 31 Augustus, door de regelings commissie zal beschikbaar worden gesteld, Deze kaarten zullen op vertoon van liet bewys van lidmaatschap worden afgegeven in den boekhandel van den heer A. J. Maas, Kanaalweg. De datum van verkrijgbaarstelling zal nader iu ons blad worden aangekondigd. Officiersexamens Hoofdcursus te Kampen Geslaagd voor: Infanterie hier te lande: F. A. J. Alofs, E. Augusteyn, C. A. van Beek, J. P. Briët, J. F. A. Crefcoeur, J. M. N. van der Drift, A. Floor, H. J. W. A. van Gooi, J. G. G. M. Hamm, H. P. de Heer, P. J. Heris, D. A. van Hilten, P. H. R. Huynen, H. J. Phaff, J. J. Pot, P. J. H. de Roos, G. Schiiltz, M. Sieburgh, H. H. B. Top, J. F. B. Webor, A. van Weenen. Infanterie Oost-lndië: O. H. Aschmoncit, A. D. P. Dominions, R. A. Dyketra, A. J. L. de Groot, G Kloosterman, H. A. Kraayen- brink, M. M. L. van Loon, Th. F. J. Met sers, F. H. van Meyenfeldt, A. Oosthout, Ch. F. Ouwerliug, R. von Seydlitz Kurz- bach, J. G. A. van der Upwich, H. W. Verharen, H. Vink, B. C. Volke, A. van Wyk. Administratie hier te lande: A. J. Dinant, W. Hoenkamp, F. D. J. HolUer, P. W Groot. Administratie Oost-Indië: P. P. D. An- sehiltz, P. M. Dee, J. Fransbergen, H. Jon ker, P. C. Zwerver. Examen voor machinisten. De commissie voor de machinisten-examens, bedoeld in art. 8 der Schipperswet (St.bl. 1907, no. 244), zal, overeenkomstig de be palingen vervat iu het reglement voor de machinisten-examens, en het sleepvaartregle- ment, aanvangende 18 September, zitting honden te Utrecht. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten moeten don voorzitter der com missie, den heer J. J. Stooker, te Hilversum, vóór 3 September bereikt hebben. (Voor bij zonderheden zie men de St.ct. no. 196.) Stuurlieden examens. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in de Schipperswet (St.bl. 1907, no. 244) zal, aanvangende 13 September, zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegolaten moeten don voorzitter der commissie, den heer J. van Scheers, te 's-Graveuhage, bereikt hebben vóór 3 September. (Voorby zonderheden zie men de Stol no. 196.) Een ongeluk bij 't zeilen. Een tragisch incident. Midden in den zeilwedstrijd, Zondag door de Zaan- landsche Zeilvereeniging op het Alkmaarder Meer gehouden, werd van eenige gepavoi- seerde jachten de vlag halfstok geheschen. Op den heenweg brak de tros van een sleepboot, waardoor eenige jachten in het riet belandden, en niet meer het wedstrijd terrein konden bereiken. Op bet binnenmeer vertoonden de golven, door den geweldigen bries (aanvankelijk uit het Zj W., later uit het Z.) ffinke witte kuiven. De jury besloot de wedstryden voor de kleinere klassen ondor deze omstandigheden te doen vervallen. Van de grootere jaohten brak de .Duschka", van den heer D. v. d. Werff, juist toen ze als tweede in haar afd. aankomende de eind streep was gepasseerd, de mast. Een andvr jacht sloeg om. Eensklaps wees men elkander een zeil- vaartuigje aan den anderen oever, niet aan den wedstryd deelnemende, dat was omge slagen. Van de vier opvarenden hadden de heeren M. en Z. zich zwemmende naar den wal kunnen redden. De derde, de schipper R., klemde zich aan het omgeslagen vaartuig vast, tot men hem uit zyn netelige positie kon komen bevryden. De vierde, wonende te Hillegom, een oud-schipper, die meermalen den heer M. aangeboden had, eens een dagje mee te gaan, was echter in de diepte verdwenen Een oogenblik had de heer Z. hem nog in den nek gegrepen. Later had de onge lukkige den heer Z. nog vast aan de jas. Toen zonk hy weg, nauwelijks 20 M. van don oever. De zwemkunst was de man niet machtig. De heer Z. verloor, aan den oever geko men, het bewustzijn. De geredden waren zichtbaar diep onder den indruk van het tragisch ongeval. Het lyk van den verongelukte, die gehuwd vader van vier kinderen was, ia nog niet gevonden. Het geval is weder een waarschuwend voorbeeld om zich niet in een zeilboot te water te begeven, indien men zich niet de zwemkunst heeft eigen gemaakt. Wy wyzen er nogmaals nadrukkelijk op, dat het bottertje, de «Chromo", waarmede het ongeval voorviel, niets met den wedstryd te maken had. Aan de leden van zeilver- eenigingen wordt steeds de eisch gesteld, dat ze behoorlijk kunnen zwemmen. Bezoek Belgisch Koningspaar. Het voorloopig program in vorband met het bezoek vau hot Belgische Koningspaar is als volgt vastgesteld Z. M. de Koning der Belgen en zyn Gemalin 3t groot gevolg komen Donderdag 15 September a.s. per extratrein van Brussel naar Amsterdam (Centraalstation). De ont moeting met H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal aan het Cen traalstation plaats vinden, waarna de Konink lijke stoet, door cavalerie begeleid, zich rechtstreeks naar het Paleis aan den Dam zal begeven. De komst van het Belgische Koningspaar zal zoo tijdig zyn, dat in het Paleis te Amster dam het dejeuner kan gebruikt worden. Hierna wordt door H. M. de Koningin en haar Hooge Gasten een rijtoer gemaakt, waarby waar- schyolyk enkele bezoeken worden afgelegd. Kon bezoek aan het Ryksmuseum en aan de diamantslypery der fiima Asscher staan op het voorloopig program. Na terugkomst ten Paleize, zal Z. M. de Koning der Belgen leden der Belgische kolonie ontvangen. Donderdagavond heeft ten Paleize een groot gala-diner plaats in de beroemde burgerzaal, waarby vele autoriteiten, o.a. het geheele corps diplomatique, zullen aanzitten. Vrydag 16September wordt een bezoek gebracht aan H. M. de Koningin-Moeder iu haar paleis te Soestdyk. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen met do Koninklijke Gasten des morgenB van dien dag zoo tijdig per extra trein van het Centraal station naarBaarn vertrekken, dat het déjeuner ten paleize Soestdyk gebruikt kan worden. Ook de thee zal nog by H. M. de Koningin- Moeder gebruikt worden, waarna H. M. de Koningin met Haar Gasten terngreiet naar de hoofdstad. Hier wordt dan gedineerd. Dee avonds Vrydagavond dus zal waarschijnlijk een concert in het Concert gebouw bijgewoond worden. Zaterdag 17 September vertrekt het Belgische Koningspaar van het Centraalstation nadat ten Paleize het dójenner gebruikt is. In den morgen zal een rytoer gemaakt wor den en mogelyk nog een bezoek worden af gelegd. Tot zoover het program, dat nog een voorloopig karakter draagt. Wy vernemen voorts, dat H. M- de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik met groot gevolg te Amsterdam sullen aankomen op den morgen van den löen September en des Zaterdags, na het vertrek der Koninklyke Gasten Amsterdam weer zullen verlaten. H. K. H. Prinses Juliana komt niet mede naar Amsterdam, maar zal gedurende het Hooge Bezoek logceren by H. M. de Koningin- Moeder te Soestdyk. Gemeentebegrooting Amsterdam. Door B. eu W. van Amsterdam is by den gemeenteraad ingediend de begrooting v 1911, bedragende in ontvangst en uitgaaf de som van f 33.635.453, tegen f32.665.208 over 1910. De inbraak te Haarlem. Men meldt uit Leiden Een nader onderzoek heeft het vermoeden bevestigd dat de gonden en zilveren voor werpen, Zaterdag door de Leidsche politio iu beslag genomen, inderdaad afkomstig zyn van den diefstal de vorige week gepleegd in de tydelyk onbewoonde villa van mevrouw Rijnbende van Hemert te Haarlem. De vier aaugehonden mannen blijven hardnekkig ont kennen dat zy zonden hebben ingebroken en do goederen ontvreemd. Ze honden vol deii koffer met inhoud in den omtrek van Huarlem te hebben gevonden. Het zyn ech ter slecht ter naam en faam bekende indivi duen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat men in hen ook de dieven in han den heeft. Op hen werd ook nog een bedrag van ongeveer f 90 gevonden, verkregen door hot verkoopen en beleenen van verschillende voorwerpen te Leiden en elders. Ook had deu ze nienwe kleeren aan, die denkelyk oa den diefstal zyn gekocht van het door ver koop verkregen geld. Zondag is het viertal naar Haarlem ge transporteerd. De Leidsche berichtgever van het «Han schryft nog Er bestaat alle kans, dat het hier aange houden viertal ondanks hunne pertinente ontkentenis dat zy den diefstal by mevrouw Rynbende van Hemert hebben gepleegd, toch inloopen. De Haarlemsche recherche vond in de geplunderde villa een machetknoop en nu blykt, dat één der mannon die manchet ten droeg, een knoop miste terwyl de over blijvende precies aun de gevondene gelyk is. Dit is S6ker voor de justitie een sterke aan- wyzing en de mannen znllen nu moeilyk langer kunnen ontkennen. Al het gestolene is iu Leiden echter nog lang niet in beslag genomen. Zy hebben dus al heel wat te gelde gemaakt of er zitten nog meer in het com plot. De kofier dien ze by zich hadden, bleek ook aan mevrouw B. toe te behooreu, Geknipt. Men meldt uit Den Haag I Dank zy de medewerking van justitie politie zyn de dieven van de circa f 18,000 ten nadeele van de Exploitatie Maatschappij Scheveningeu reeds Vrydag in den laten avond te Kenlen gearresteerd, nog in het bezit van J by'na het geheele gestolon bedrag. Uit een dadelyk na de ontdekking van den diefstal, ingesteld onderzoek was gebleken, dat in den nacht 2 mannen en ééne vrouw per auto gezamelyk naar Rotterdam waren gereden en daar aan het Beursstation afge- I stapt, om met den eersten trein hier te ver- trekken. Zij haddendaardrieenkelereisbiljetten naar Kenlen genomen, zoodat toen aan de Keulsche politie het signalement der drie ver- dachten en andere aanwijzingen konden worden verstrekt, met het bovenvermelde gevolg. Daar men eerst vermoedde, dat de dieven naar België gevlucht waren, was reeds een politieambtenaar, vergezeld van een beambte van de Exploitatie Maatschappij Scheveningeu, die het tweetal kende, naar Brussel vertrokken. De disfstal te Scheveningen. Reeds vóórdat men tot de ontdekking was gekomen, dat de dieven naar Keulen wareu gereisd, had de directeur der hotels aan een bevriend hoteleigenaar aldaar telephoniBch het signalement opgegeven en bad doze den tact gehad, het signalement per circulaire aan alle hotels te Keulen rond te zenden, met het gevolg dat reeds des avonds van het Hotel Monopole bericht kwam, dat de directie ver meende dat het drietal aldaar intrek had ge nomen. De politie, dadelyk hiervan verwittigd, vond de bewuste personen, die reeds spoedig door de mand vielen en met hnn nieuw gekochte koffers en inhond naar het politiebureau werden overgebracht. Intnssohen was, zoodra te Scheveningen bekend was, dat de verdachten naar Kenlen waren gereisd, een lid van de directie der E. M. S. daarheen vertrokken. Zijn komst was aan de politie aldaar gemeld en hy vond dan ook by aankomst des nachts te 1.40 nur twee detectives ter zijner beschikking. In het politic-bureau aangekomen, herkende hy de verdachten, waarop dadelijk werd over gegaan tot het opnemen van den inhond der kofiers. De buit bleek in twee gelijke deelen te zyn verdeeld. Na constateering van een ander werd proces-verbaal opgemaakt, na ondertcekening waarvan de politie niet het minste bezwaar had de gelden, waaraan slechts enkele honderd guldens ontbraken, met de kof- fors en de gekochte nieuwe kleederen tegen ontvangbewijs aan het lid der directie af te geven, die daarmede reeds Zaterdagnamiddag te 3.20 unr te Scheveningen terug was. De gelden waren dan ook te 4 nur in den namid dag reeds weder in de kas van de hotel-directie gestort. Een pleizierrelsje. Een gezelschap Nederlanders maakt een pleizierreisje in Dnitschland. In de streek, die men bezoekt, prijkt op bijna elke spijs kaart een zekere vischsoort «Schleibe", die men in onuitputtelijke bewoordingen pryst. En daar bet echte Noord-Nederlanders zyn, volgt dan het gewone slotlied, dat allen in koor aanheffen Nee hoor I zulke visch, die vindt je bij ons toch maar niet. Aan alle vacantie komt een einde en ons gezelschap reist weer naar het vaderland. Een van de heeren, die getrouwd is, heeft zich door zyn hotelier een koude moot van de fameuse visch in een net pakje mee laten geven, om zyn vrouw eens te laten proeven. In Hannover komt er een heer in den trein, die den man van het pakje scherp aanziet en na eenigen tyd zegtSie kommen ans Z in Holland 1 Ja, zegt de aangesprokene verwonderd. Hoe kent u my Ah I Ich habe Sie hünfig in Café X in Zgesehen. U heeft gelyk, zegt onze man met stygende verbazing en vraagt: Waar komt u dan vandaan Wat doet u zoo dikwyls by ons Ich komme kus c'hemuitz und kaufe in ZSchleihe. Es ist die beste der Weidt." Tableau Dat het pakje vóór Oldenzaal by ongeluk uit den trein viel, zal niemand onzen visch- liefhebber kwalijk nemen. Had de man nu maar geweten dat de lek kere Duitsche Schleihe onze goede Holland- sche zeelt is. («Neerl.' De brand op de tentoonstelling. De BruBselsche correspondent van het Handelsblad van Antwerpen* schryft: Zou dan werkelyk de vreeselijke brand ramp aan kwaadwilligheid moeten toege schreven worden? 't Is de meening die by bet gerecht over- lieerschend is en 't is onder het personeel der hallen, dat thans vooral de opsporingen geschieden. Men verzekert, dat de deskundigen ver- aehillcnde brandnesten gevonden hebben, die togelykertyd moeten ontvlamd zyn, terwyl een vrouw beweert in bet bureel van het bestuur, op het oogenblik van den brand, verscheidene vuurballen gezien te hebben. Is het vertelsel, is het verbeelding? Het is moeilyk, de waarheid te vernemen, want de magistraten laten niets los Met hetzelfde voorbehoud moet men de inlichtingen aanvaarder, dat verscheidene bewakers en twee gendarmen zouden opge sloten zitten in de gevangenis van St. Gil les, na op heoterdaad diefstal gedurende den brand te zijn betrapt. Enkele soldaten zitten om dezelfde oor zaak in de kazerne iu 't cachot. Verder geeft het blad nog de volgende bijzonderheden. TuBSchen de schoone zaken, die de prooi der vlammen zyn geworden, bevond zich de tentoonstelling der kanten, zooals er nog nooit eene was verzameld geworden. Zy had een waarde van 400,000 fr., die in een ommezien vernield zyn. Slechts een derde van die waarde wus verzekerd en 't zijn vooral de kleine fabri kanten die nagelaten hadden hunne produc ten te verzekeren. Niettemin zyn de meeste bereid eene nieuwe tentoonstelling in te richten, indien het uit voerend comité hun een passend lokaal aau de hand doet. Luchtvaart. Het medelyden met het lot van den 27- jarigen cavalerie-luitenant Vival di Pasqua, die Zaterdagavond met zyn aëroplan nabij Marinella ter aarde is geBtort, is algemeen. De luchtreiziger, die zyn diploma had gehaald op het Fransehe vliegterrein te Mourmelon, was 's morgens vroeg met een ander officier te Centocelle opgestegen. Eerst vlogen beide op hun Farman-toestellen op 600 M. afstand van elkaar over Rome heen, Toen zy de zee nuderden, gaf de tweede vlieger het teeken om terug te keeren, daar de motors slechts voor twee unr van benzine voorzien waren. Pasqua vloog echter door naar Civitavecchia, waar hy door het volk geestdriftig werd toegejuicht. Op de hoogte van Marinella, op den terug weg naar Rome, zag hot volk den aëroplan langzaam dalen, tot de motor plotseling den arbeid staakte en het vliegtuig als een steen naar beneden plofte, den bestuurder onder zyn gewicht verpletterend. Engelsch oorlogsschip gestrand. Londen, 22 Augustus. De admiraliteit maakt bekend, dat de kruiser «Bedford gisteren op de zuidwestkust van het eiland Quelpart (in Oost-Azië) is gestrand en ge zonken 18 man zyn er bij verdronken. Het schip is nog betrekkelyk nieuw. Het werd in 1901 te water gelaten. Het meet 9800 ton en loopt 23 zeemyl. Het nieuwste slagschip. De te waterlating vau de «Orion" Zater dag is uitstekend van stapel geloopen een kwartier voor den aangegeven tyd. Het vaartuig bleek zoo verlangend te zijn naar zijn element, dat het raadzaam geoordeeld i werd, niet langer te wachten. Gelukkig waren I de autoriteiten, die bij de plechtigheid tegen- woordig moesten zyn, reeds aanwezig. Koning Alfonso van Spanje was van Cowes over- gekomen om den stapelloop te zien; hy was incognito, dus werden hem geen eerbewyzen gebracht, maar woonde hy als gewoon toe- schouwer aan boord van een jacht het schouwspel by. Hy juichte hartelyk mede, toen de achtersteven van het renzenschip in het water dook. Verleden week deelden wy reeds eenige cyfers omtrent dit groote slagschip mede. Het is het eerste van een nieuwe klasse van vier zusterschepen, die elk 545 voet lang zullen worden en een waterverplautsing hebben van 22,500 tons. De drie overigen, «Conqueror", de .Monarch" en de ,Thun- derer", zyn dit jaar op stapel gezet. Niet alleen worden zy bewapend met het zwaarste scheepsgeschut, van 13.5 inch, maar zij krygen ook een zwaardere torpedo, van 21 inch ia plaats van de tot nu gebruikelijke van 18 inch. De schepen worden uitgerust metPar- son's turbines van 27,000 P.K., die hnn een snelheid van 21 knoopen znllen geven. Er is bergruimte aan boord voor 2700 ton kolen en 1000 ton vloeibare brandstof. Hoe groot in Engeland de belangstelling voor zulke plechtigheden is, moge blyken uit het feit, dat de te water lating werd bygewoond door 50.000 toeschouwers. Bedwelmd. Muinz, 19 Aug. Het «Mainzer Tageblatt" bericht, dat eenige soldaten tydens de oefenin gen met ontplofbare stoffen, by het fort Heiligkreuz, na liet afvaren van een schot, zich naar den myngang hadden begeven om de uitwerking van het schot na te gaan. Door de inademing van de giftige gassen, die zich ontwikkeld hadden, vielen zy in zwym, terwijl zij door blokken steen, die naar beneden vielen, zwaar gekwetst werden. Door middel vau de znnrstofaparaten van de brandweer slaagde men er in by allen, op één na, de levensgeesten weder op te wekken. Twee officieren en acht man bleken ernstig gewond te zijn. De Theems zwemwedstrijd. De Theemszwemwedstrijd tusschen Rich- mond en Blackfiars is Zaterdagmiddag ge houden. Negen en veertig zwemmers, onder 'ie veertien dames, namen er aan deel. Battersby (Wigan) won den eenten prys, Taylor (Oldham) de overwinnaar in den Theems-zwemwedstryd van verleden jaar, kwam nummer twee aan; Blatberwick(Shef- fleld) nummer drie; Ednard Meyer (Amster dam) was nummer zeven, en won een gou den medaille. Dr. Crippen en miss Le Neve. De «MontroBe", het schip dat dr. Crip pen en Le Neve naar Canada bracht, is weer in Engeland teruggekomen. Een verslaggever van de «Daily Chroniclehad een onder houd met kapitein Kendall, den gezagvoer der. Uit wat deze vertelde blijkt wel, dat de kapitein een uitnemend politiespeurder zou zyn. Zyn verdenking tegen zyn beide passagiers werd opgewekt toen hy den onderen man (dr. Crippen) en den jongen man (miss Le Neve) bij het vertrek van Antwerpen op het dek zag staan. De beide mannen" hiel den elkaar by de hand, zooals twee mannen, zelfs al zouden ze vader en zoon zyn, niet doen. Dat wekte verdenking en nu ging de kapitein verder speuren. Hy nam portretten van Crippen en miss Le Neve, schrapte de snor weg van hel portret van Crippen, be dekte met papier de buste van miss Le Neve vergeleek toen de portretten met de beide passagiers en kwatn tot de overtnieing, dat hy de langgezochten aan boord had. Per draadloos telegram waarschuwde hy toen de directie van den Canadian Pacific te Liver- pool. De kapitein verklaarde niet geweten te hebben, dat er een belooning voor het ont dekken van Crippen was uitgeloofd.. Hy vertelde verder hoe hy op reis zeer vriendschappelijk met Crippen en miss Le Neve omging, hen in zyn kajuit ontving, met lion lachte en schertste, zoodat geen enkel kwaad vermoeden by zyn passagiers opkwam. „It was like a game of poker". Blijkbaar verkneukelt de kapitein zioh nog Bteeiis over zyn welgeslaagd optreden, maar er zullen, dunkt ons, toch velen zyn, die zich eeu ronden zeeman anders hebben voor gesteld. Duur vle08Ch. De Oostenryksche ministerraad heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met de bespreking van maatregelen ter tegemoet koming aan den vleeschnood, voornamelyk om te overleggen, op welke wyze een ver meerdering van aanbod op do binnenlandsche markt kan worden verkregen. Onder de maatregelen die overwogen werden behooren het bevorderen van den vleeschinvoer uit Roemenië, het slnilen van eeB overeenkomst met Hongarije over den vleeschinvoer uit Servië, en het geven van vergunning van tydelyken aard voor het invoeren van levende runderen en varkens uit landen waar geen besmettelijke veeziekte heerscht: Italië, Neder land en Frankryk. Bovendien werd de quaestie van den invoer van vleesch en vee uit Ar gentinië besproken, en de mogelijkheid eener wyziging van de spoorwegtarieven overwogen. Besloten werd voorts, met het oog op de bepalingen der geldende handelsverdragen, geen verbod tot het uitvoeren van vee uit te vaardigen Oplichterij. Een oplichter in Dnitschland koos de vlieg machine als hulpmiddel voor zyn operaties. Hij volgde nauwkeurig den vooruitgang van de techniek. Aan trouwlustige dames, met wie hy door advertenties in kennis kwam, maakte hij wys, dat hy bezig was een vliegmachine te vervaardigen en een schitterende toekomst hem wachtte. Ten einde de vrouw van een ryk en bekend man te worden, offerden alle door hem misleide jufiers gaarne haar penningske om de machine te voltooien. Duurde het te lang, dan zei de «uitvinder", dat het model niet geheel en al geslaagd was en nog eens moest worden gewyzigd. Als echter een meisje er op stond eerst eens de machine te zien vliegen en weigerde verder geld te verstrek ken, dan liet de huwelykscandidaat zich niet weer zien. Het gelakte hem vier meisjes tege- lykertyd uit te buiten. De nieuwe eendekker-hoed. De geschiedenis van een nieuwen hoed Op de boulevards te Parys was groote op schudding om een dame met een eendekker- hoed. De hoed had precies den vorm van een eendekker volgens Blériot en was op het hoofd bevestigd met twee groote spelden, eindigende in ebonieten luchtschroeven, by wyze van knoppen, die lustig in den wind ronddraaiden. Het nieuwe model wekte zooveel belang stelling, dat de dame een taxi-rytuig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellende volk, kon zy met haar hoed niet door het portier van het rytuig. De kap moest neer gedaan worden, voor zy in kon stappen. Damesco8tuums met zakken De zak komt terug in de dameskleediug, naar het schynt. De nieuwste modellen tnni- ca-vormige, moderne damescostnnms, hebben zelfs 2 zakken, op de hoogte van de knieën. De zakken worden op het kleed aangebracht, zyn er dus niet ingesneden. De dames zullen dus voortaau weten, waar zy haar zakdoek en portemonnaie kunuen bergen. Een welkome besparing van tjjd en zenuwen, zoowel van dame als begeleider! Wat ze in Parijs eten. Te Parys eet men geschilderde biefstuk, evenals geschilderde eierkoeken, schapenbou ten ens. Ziehier, hoe dat schilderen in zyn werk ging Men houdt er te Parys veel van vleesoh en visch op een rooster tusschen vuren vau houtskool te braden. Nu is het echter moei lyk, om zulk een laag houtskolen, te hebben, dat men tegelijkertyd biefstuk, eieren, rib betjes ea visch kan roesteren. Wat wordt er nu gedaan? De .kunstenaar-schilder" neemteene bruine verf, smeert daar den rooster mee in, waarop het vleesch of de visch gelegd wordt en drnkt daarna krachtig de twee voor werpen tegen elkaar aanvervolgens gaat de eetwaar den oven in. Wanneer het vleesoh gaar is, worden de veriiynen met een penseel nog wat aange zwart en daarna komt de biefstuk op tafel en draagt de onmiskenbare sporen van op den rooster gebraden te zyn. Wat de omelette betreft, daarmede wordt anders omsprongen. Terwyl men vroeger vier eieren noodig had voor een eierkoek, neemt men nu slechts één eierdoor en het wit van vier eieren. De andere dooiers worden be waard, om room en allerleisaasjes te maken. Maar om nu tot de omelette terug te kee ren, het wit wordt door eene onschadelijke verfstof geel gekleurd; daarna bestrykt de schilder den buitenkant met okereen koks jongen schroeit er even met een warm yzer over heen, wat de kleur nog verhoogt eu klaar is Kees, ge hebt eene heerlyke omelette vóór u. Voor het volgende geven we den heer Aurelien Scholl zelf het woord Onlangs heb ik een schapenbout zien ver ven en die operatie heeft my byzonder geïn teresseerd. Er moest namelyk een schapen bout van gemaakt worden, die aan het spit was gebraden. Na hem met den spit doorstoken te heb ben, dat hy er terstoud weer uittrok, nam de kok den schapenbout en gaf dien over met de woorden «klaar voor het schilderen." De schilder heeft een vyftiental potjes met verf voor zichin ieder is een penseel daarnaast liggen eenige harde kwasten. De kunstenaar bekeek een oogenblik den schapenbout, dien men hem brachthy streek met de hand over het voorhoofd, daarna stipte hy zyn penseel in een potje, dat tot opschrift droeg .Bruin gebraden" en schil derde eenige gedeelten donkerbruin op het stuk vleesoh, dat zoo uit den oven kwam. Hierop nam hy een kwastje en strooide op de breede kanten fyne borreltjes verkoold vleesch, waardoor de schapenbout lekker croquant moest worden. Met een penseel, gedoopt in eene kleur, die .versclKbloed" nabootste, schilderde hy hier en daar kleine openingetjes, waardoor de jus in breede stralen naar beneden liep. De koksjongen goot toen een paar lepels vleeschnat over den schotel evenals een wei nig beetwortelsap en door middel van een spuitje met drie gaatjes besproeide hy toen alles met een weinig kokend vet. Daarna werd de schapenbont, .zóó van het spit" eene familie voorgezet". Ternauwernood was deze operatie geëindigd of de heer Scholl had een nieuwe ervaring. Door de spreekbuis kwam de bestelling Vier ortolanen, vier!" De opperkok riep Ga gau w Alfred halenhy is in den yskelder I" Wie is Alfred vroeg ik. De schilder de chef-kok had het te druk en gaf nn hier dan daar zyn bevelen en zyn raad de schilder lichtte my in. Alfred ia de man, die de ortolanen maakt Alfred kwam. Men gaf hem vier pas gedooóu musscheu. De handige jongen zoog daarop door een rietje eene groote hoeveelheid kippevet op, prikte toen met het rietje de eene mnsch na de andere even boven de plek, waar de rug ophoudt, en vulde ze tusschen vel eu vleesch met het warme vet. In minder dan geen tyd waren de mnsschen onder deze behandeling ortolanen geworden, zoo dik en vet ais men maar begeeren kon, en brachten per stuk drie francs op". De schilders, waar we zooeven over spraki-n, zyn ook nog voor andere dingen goed. De vruchten worden door hunne zorgen gecorri geerd van de gebreken, die de natour ze moebt hebben gegeven. Vooral de meloenen, die ia stukken gesneden worden opgediend, leeneu zich daartoe uitstekend. Is de meloen te ryp, dan worden tegen den kant van de schil een paar mooie, groene strepen geschilderd is hy droog en meelachtig, dan wordt met behulp van het sap van den te rype het evenwicht hersteld, terwyl de onrype door heerlyke oranje verflagen u doet watertanden. Maar wat het moeilykste kunststuk schynt te zyn in deze .werken der duisternis", dat is twee spiegeleieren te maken met één ei. Daartoe wordt byna de bekwaamheid yan een chirurgyn vereisoht. Het komt ook alleen maar voor in de restauraties k prix fixe. Het is nu eenmaal mode, om niet minder dan twee spiegeleieren aan de klanten voor te zetten, maar om daarvoor twee eieren te nemen, is wat dnur en hnn één enkel te geven, durft men niet. Daardoor zon de restauratie ver- loopen. De menschelyke intelligentie gaat echter ver; er bestaat een middeltje om de eischen van den klant oogenschynlyk te be vredigen en tevens de belangen van den restaurateur niet uit het oog te verliezen. Men gaat aldus te werk De kok neemt een bord, waarop hy een weinig boter heeft laten smelten. Vervolgens trekt hy met een instrumentje, niet ongelyk aan den diamant der glasenmakers, een lyn in het midden rondom den eierdop, die daar door zoo goed als in tweeën wordt gedeeld. Met een in olie gedompeld mes snijdt hij nu uiterst snel het ei middendoor langs de ge trokken lyn. Het ei valt daarop in het bord en splitst zioh in twee gelyke deelen. Maakt nu de klant, die wel twee, doch twee kleine spiegeleieren krygt, daarop een aan merking, antwoordt den kellner: .Ja riet u, ik ben de kip niet" en dat kan moeilyk tegen gesproken worden. Ten slotte nog een kleine aanwyriilg, die te denken geeft: Evenals er mensehen zyn, die by voorkeur «adellyke" hazen eten, vindt men groote liefhebbers van kaas, die verzot zyn op de soorten, welke in vergevorderden toeBtand verkeeren. Vooral zyn zy belust op de zoo genaamde Roquefort, die een afgryselyke lucht van zich geeft en soms zóó vergevorderd is, dat zy blauw en groen te gelyk ziet. aDau is ze juist op haar lekkerst," zeggen de kenners. Nu gebeurt het niet zelden, dat er geen roquefort in die toestand voorhanden is. Het volgende tooneel (we geven het woord aan Aurelien Scholl) doet rich dan voor: Opnieuw liet de stem van de kellner sioh hooren Un ropuofort amateur. Domme ezels, die klanten, 't I» altyd het zelfde, bromde de schilder, 't Is het seizoen der versche roquefort en nu vragen ze warempel oude." En hoe levert ge hem dat nu? •Och, men laat langzaam de versche kaas op bet fornuis uitdrogen ik schilder er dan groene aderen doorheen met de geographisohe onzekerheid, die de natuur zelf aangeeft, en dan .berielt" Vietor de portie."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2