KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Ons Zondagsblad. No. 3918 Woensdag 31 Augustus 1910 38Bte Jaargaug 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1t.'25 Pre- Zondagsblad 37J i i i i tö i f 0.75 miënModeblad »»»55»»»»65» (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meerfi Bewjjs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 5 O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. OE BOER Jr. (v.,h. BERKHOUT Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Nr. 39 van den Jaargang van het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, zal op 2 dezer aan de geabonneerden worden gezonden. De kwitantie, groot 37 Vs cent, ter voldoening van de nummers 27 89, zal 5 September worden aangeboden. 11 September begint 't 4e kwartaal met Nr. 40. Van af heden bestaat de gelegenheid om op dit fraaie GEILL. ZONDAGSBLAD in te teekenen, hetwelk nog geen 3 cent per nummer kost en dat als premie aan onze courant wordt aangeboden. De 13 Nos. kosten slechts 377s ct., fr. p. post 45 ct. DE UITGEVER. UIT HET BUITENLAND. Keizer Wilhelm is in Koningsbergen aan het redevoeren geweest, en wat de Keizer gezegd heefl wordt in de bladen druk gesproken. Men herinnert aan Rijksdagdebatten in 1908, waarby nog al harde woorden gevallen zjjn over oone andere redevoering des keizers. Wat zal de rijkskanselier hiervan zeggen, vragen sommigen. Keizer Wilhelm neemt geen blad voor den mond, zegt vlakaf zoo hy 't meent. Misschien wordt er ook meer uit 's keizers woorden gehaald dan in de bedoeling lag, maar toch, heel gerust zyn de meer vrijzinnige bladen niet. Zoo zeide de Keizer: Als werktuig in de hand des Heeren my beschouwend, zonder acht te slaan op denkbeelden en meeningen van den dag, ga ik myn weg, die uitsluitend en alleen aan de welvaart en de vreedzame ont wikkeling van ons vaderland is gewyd. Maar ik heb daarbij de medewerking noodig van allen in het land, en tot dien arbeid wilde ik u thans nog eens oproepen. Dat deze geest in Oost Pruisen steeds moge heerschen en my uw hulp bij myn streven moge ten deel val len Men zal toegeven dat„zonder acht te slaan np denkbeelden en meenigen van den dag" is wel een beetje sterk gezegd. De Prankf. Ztng. merkt op, dat een Keizer wel degolyk rekening dient te houden met >de meehingen". De conservatieve bladen meenen dat de Keizer zich als een onvervalscht conservatief heeft leeren kennen. Daar zijn er ook, die meenen, dat de re devoering waarschynlyk de voorbode is van nieuwe credietaanvragen voor oorlogstoe rustingen. En dat niettegenstaande de uitgaven iu de laatste jaren al zoo belangryk zyn toe genomen voor Duitschland dit jaar alleen voor marine met ruim 34 millioen mark! En in de andere landen is t al niet minder. Zoo Frankrijk: 30 millioen mark meer, Rusland 14, Engeland zelfs 111 millioen mark. Geen wonder dat ook toonaangevende Engelsche bladen vragen: >Waar moet dat heen?" Van de Engelsche verzoeningscommissie heeft in men in lang weer niets gehoord. De minister van buitenlandsche zaken zei deze week in eene rede te Lorwich dat men niet behoefde te vreezen dat de kwestie van de baan zou worden geschoven. Van beide zyden is men overtuigd dat er iets gedaan moet worden. De minister achtte het niet onwaarschynlyk, dat sommigen niet geheel en al voldaan zouden zyn over de resultaten van een eventueel vergelijk, maar wanneer de conferentie uiteen zou gaan zonder tot een overeenkomst te zyn gekomen, dan zou het aantal teleurgestelden nog veel grooter zyn. Mocht de conferentie het niet eens kunnen worden, dan zou de stryd moeten worden hervat. Maar voor zoover de minister kon nagaan, wenBcht het land, dat de kwestie niet door stryd maar door een minnelijke schikking geregeld wordt. Zondag heeft Montenegro zichzelf tot een koninkryk verklaard en zyn de jubelfeesten begonnen. Het parlement kwam in den ochtend bjj- een en de voorzitter diende het voorstel in, om het vorstendom tot een koninkryk te verheffen. De eerste-minister steunde het voorstel uit naam van de rogeering. Na de aanneming van het voorstel, bega ven de minister en alle leden van het par lement zich naar het paleis, om 's vorsten goedkeuring op het besluit te vragen en vervolgens heeft de Kroonprins de verhef fing van Montenegro tot een koninkryk van het balkon van het paleis aan het volk be kend gemaakt. Een saluut van 101 kanon schoten werd daarna gelost. De verkiezingen in Griekenland voor de nationale vergadering zyn geëindigd. Tot de gekozenen behooren de Kretenser staatslie den Michelidakis en Venizelos, de leider der Grieken op Kreta. De eerste zond bericht dat hy geen benoeming aanneemt, wyl hy meent op Kreta nuttiger werkzaam te kun nen zyn dau in Athene. Venizelos berichtte dat hy de benoeming aannam en al zyne ambten op Kreta zal neerleggen. Een aantal nieuw gekozen afge vaardigden hebben tot hem het verzoek ge richt onverwijld naar Athene te komen en do leiding der party op zich te nemen. Volgens de .Echo de Paris" heeft de Turksche gezant te Parys by den Franschen minister van buitenlandsche zaken er op aangedrongen dat de mogendheden niet zul len toestaan dat Veniselos het lidmaatschap der Grieksche nationale vergadering aan vaardde. De minister antwoordde, dat hij als Grieksch onderdaan het recht had in Athene zich te laten kiezen en dat Venize los reeds vroeger zyn Kretenser waardig heden heeft willen neerleggen, maar daar van weerhouden werd door den beslisten wensch der cousuls. Ten slotte zeide de Fransche minister, dat de verkiezing van Venizelos tot lid der Grieksche Nationale Vergadering in geen eukel opzicht van in vloed kan zyn op de verzekeringen, die de mogendheden met betrekking tot Kreta aan lurkjje gaven. Met dat antwoord schiet Turkije ook niet veel op 1 Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de onderzoekingscommissie uit den krygsraad haar rapport over het onlangs ontdekte ge heime comité ten einde heeft gebracht. Uit dit rapport bljjkt, dat genoemd comité werkelijk plannen had gesmeed tot omver werping van den bestaanden toestand en naar aanleiding daarvan stelt de commissie dan ook voor, den afgevaardigde Riza Noyer en ongeveer vyftig andere leden van het comi té, allen thans in voorloopige hechtenis, voor een krygsraad terecht te doen staan. In België, te Namen, wilde men nu ook al stierengevechten houden. De minister van Justitie heeft echter de torreadoB over de grenzen laten zetten. De feestcommissie heeft bekend laten maken dat de gelden der ge nomen toegangskaarten op het stadhuis kun- nen worden teruggehaald. De .Ind. Beige* noemt het ongehoord dat een gemeentebestuur optreedt als impressa- rio voor dergelijke vertooningen die toch by regeeringsaanschryving verboden zyn. Om St. Petersburg te bezoeken moeten de Joden eene speciale vergunniug hebben. Nu wil het geval dat de Amerikaansche ge zant te Konstantinopel, Oscar Strauss, eene studiereis zal maken door Rusland en ook St. Petersburg aandoen. Op last van den Czaar heeft nu het departement van binnen- landsche zaken dit bezoek van den gezant toegestaan .hoewel hy mot zyne familie tot de joodsche religie* behoort. Misschien kykt men in het vrye Amerika vreemd op dat daarvoor nog een Bpeciaal verlof noodig is. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 30 Augustus. Mej. M. A. Visser, vroeger alhier, thans onderwijzeres te 'sGravenbage, slaagde voor de acte Fransch (L. O.). De Zeven Provinciën. Naar de .N. Ct.« verneemt, zal Hr. Ms. rDe Zeven Provinciën", onder commando van den kapitein ter zee F. Bauduin, ter gelegenheid van de opening van het Zuid- Afrikaansche Unie parlement in November een bezoek brengen aan Kaapstad. Loodwit. Naar aanleiding van het eindrapport der LoolwitcommisBie heeft de minister van wa terstaat besloten dut, ter voorkoming van de schadelyke uitwerking van het op het werk aaumaken van droge loodwitverf voor de gezondheid der betrokken werklieden, voor rijkswerken het benoodigde loodwit mout worden betrokken van een fabriek welke het aflevert in zuivere, belegen ljjn olie. Belooning. De familie van den op 16 Aug. j.l. over boord geslagen machinist P. Vellhuer, van de stoomtrawler .Heemskerk", looft voor 't vinden van het ljjk een belooning uit van f 25.-. Een schadepo8tje. Eon te IJmuidon thuisbehoorende stoom trawler keerde tusschentydB van do vissohery terug met verlies van vischtuig, hetwelk men gekapt had omdat do bemanning vreesde dat het schip zou zinken. Het geval heeft zich in het kort als volgt toegedragen: Op de visscherij zijnde, was men bezig het water, afkomstig van het gesmolten ys uit het schip te pompen toen men bemerkte dat het schip water maakte. De eerste gedachte was natuurlijk dat het schip zou zinken. Een stoomschip werd in de verte gezien en ging men uit zucht tot lijfsbehoud daarop aan sturen. Maar de vaart van den trawler werd ten zeerste belemmerd door het buiten boord han gend vischtuig. Goede raad was duur, want men besloot gewoonweg dit vischtuig ai te kappen en aan de zee prys te geven het leven gold in dit geval meer dan wat ook. Ten slotte kwam een snuggere bol tot de ontdekking dat de machine niet bezig was het overtollige water uit het schip te pompen, doch in tegendeel met alle kracht zeewater in het schip pompte. Deze slimheid van het machinekamerperso- neel kost der reedery aan verlies van visch- tuig, plus schade van verloren vischdagen, plus ameltverlies van ys, plus loon van de beman ning, plus verstookte kolen, enz. ruim f 1000 Doodgedrukt. By de manoeuvres in het Lekaccès is, zoo wordt aan de D. Ct. gemeld, een veld-artillerist onder een vuurmond bekneld geraakt. Hij werd naar het St. Barbaragesticht te Utrecht over gebracht daar bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Hotel Wageningsche Berg verbrand. Donderdagavond is het bekende hotel ,De Wageningsche Berg", gelegen op de hoogste punt van den Wageuingschen berg, tot den grond afgebrand. Omst.eeks half negen be merkte de pachter van het hotel, terwyl by met zijn huisgezin aan de theetafel zat, een brandlucht. Onmiddellyk trok hij met een terraskellner op onderzoek uit en zag dat de zoogenaamde Brabantsche muur van kamer 26, welke onbewoond is, in brand stond. In alleryl werden pogingen aangewend om het vuur meester te worden, welke pogingen men aanvankelijk meende dat gelukt waren. Een oogonblik slechts, want na eenige oogenblik- ken bleek dat het vuur reeds de geheele bovenverdieping had aangetast. Er was toen geen blnsschen meer aan. De logeergasten werden gewaarschuwd. Daar het seizoen nagenoeg teneinde is waren er nog slechts vier families, tezamen II personen. Deze wisten nog intyds met hun eigendommen een goed heenkomen te zoeken. Het werd inmiddels oen algemeen sauve qui peut. Allereerst werden natuurlijk de kinderen in veiligheid gebracht De kellners en het personeel trachtte ook nog hun lijfs goederen en waarden in veiligheid te bron gen, wat grootendeels gelukte. Steeds feller werd echter het vuur en naar wy op dit oogenblik vernamen moest een kellner zyn jas met 200 gulden, zyn verdienste van het geheele seizoen, als onbereikbaar in den steek laten. ^ggen dat drommen menschen uit Wageningen en Renkum aankwamen om het vernielende ellement in zyn werking gade te slaan. Tegen 9 uur was het aan den ach tergevel reeds een groote vuurzee Aan blua- schen viel niet te denken. Wel was de Wage ningsche brandweer met haar manschappen en materiaal spoedig ter plaatse, maar zjj vermocht niets uit tc richten, hetgeen begrij pelijk is als men nagaat dat het dak van liet hotel hooger ligt dan het hoogreservoir in den toren van de Wageningor waterleiding. De moord te Renkum. Jacob Renesse heeft een volledige be kentenis afgelegd. De Arnh. Cour." meldt omtrent hc-t onder zoek nog Nadat alle verdere getuigen Zaterdagavond waren gehoord, werd de verdachte voorgeleid, nogmaals gehoord, vooral ook, waar hij de laatste dagen was geweest en hoe hy zyn tyd had besteed. Toen bleek het reeds, dat verschillende dingen worden verzwegen, die aan de justitie bekend waren. De verdachte bleef alle schuld ontkennen. In tegenwoor digheid van de politie werd de verdachte toen door den rechter-commissaris op gemoe delyke wyze toegesproken. Hem werd gcwc zen op het verschrikkelijke van deze misdaad in 't kort, alles werd gedaan om op zyn ge moed te werkeD, doch, hoezeer ook onder den indruk, de verdachte bleef ontkennen. Daarna heeft mr. Schaepman hem opnieuw toegesproken en hem als t ware verpletterd met alles wat de justitie in deze zaak do laatste dagen had verzameld. Hy wees hem er op, hoe hy nog den dag voorafgaande aan de misdaad had getrucht de dochtertjes van Bakker mede te lokken, hoe hij omtrent een ander mooi meisje onzedelyke praatjes had verkocht, hoe hy ceoige uren voor het misdryf suikergoed had gekocht de ver dachte had zulks niet medegedeeld hoe hij omstreeks het uur der misdaad in het hout was gezien en nog zeer vele feiten en omstandigheden. Toen werd de verdachte als 't ware verbijsterd door al deze gegevens, en zoozeer kwam hy onder den indruk, dat hy ineenzakte op een stoel. De heer Schaep man drong er opaan, dat hy toch zou be kennen en daardoor zich van dun last dezer vrceseljjke misdaad bevryden. Hy wees hem op het verschrikkelijke van zyn misdaad, hoe de schuld daarvan op zijn gezicht was te lezen, doch het mocht niet gelukken hem tot bekentenis te krjjgen zyn laatste woorden waren »i k kan het niet bekenno Toen heeft men het opgegeven, ook omdat de verdachte totaal gebroken was, doch alle aanwezigen waren overtuigd dat Vau R. de dader was en niemand anders Men deelde hem mede, dat hy naar Arnhem zou worden overgebracht en dat hy daar, al was het het ook midden in den nacht, <1od rechter-commissaris of den officier kou vra gun by hem te komen, indien hy zich wilde ontlasten, door een volledige bekentenis. Zondagmorgen heeft de ver dachte werkelyk den rechter commissaris verzocht bij hem te komen en aan dezen een volledi ge bekentenis afgelegd. De moordaanslag te Oosterbeek. l)e toestand van mej. R. v. Veelen is be vredigend, doch do geneesheer heeft volko men rust voorgeschreven. Het mes is op het borstbeen afgestooten. Nader vernemen wy, dat v. Z., de dader van den aanslag, daags voor en den middag van zyn euveldaad nog by Van Veelen was en gezamenlijk met diens gezin het middag maal gebruikte. De man was door Van Veelen steeds met de beste bedoelingen bejegend geworden. (N. A. Ct.) Een meisje zoek. Uit Oosterbeuk schrijft men aan de »N. A. Ct.« 't Eene is nog niet vöorbjj, of 't andere komt ons weer ter oore. By zekere v. A. diende een 18-jarig meisje, oen ontslagen verpleegde uit Zetten. De ouders van dat meisje, wonende te Amsterdam, waren door dc directie van Zetten in konnis gesteld, dat hun dochtertje by R. dienstbaar was. Vader en moeder veroameu taal noch tee ken van hun kind, zelfs niet op hun beider verjaardag. Moeder schreef eenige brieven, doch geen antwoord. Verleden week schreef moeder een kaart, dat zy met den pleziertrein zou komen; want dat zy zich ongerust maakte over haar stilzwijgendheid. Geen autwoord. Vandaag nu brengt de pleziertrein moe-Ier naar Oosterbeek, maar o schrik. In den winkel van v. R. aangekomen, kreeg de moeder de tijding: .O, die is al een week of drie weg, d'r goed is nog boven. Ze was 'smorgens spoorloos verdwenen. Waarheen? De politie is met een en ander in kennis gesteld. De Holland8che vlieger Van Maasdijk dood gevallen. Uit Arnhem kwam Zaterdagavond het vol gende bericht: By een proefvlucht iB zooeven, ruim 6 uur, op het torrein Warnsborn de vlieger Van Maasdyk doodgevallen van een hoogte van 50 M. Tweemaal maakte hij een mooie vlucht, by don derden toch ging de inachioe recht naar beneden. Zaterdag in den laten namiddag viel de aviateur Van Maasdijk op het terrein op den Warnsborn" by een proeftocht van een hoogte van ongeveer 50 meter en was bijna terstond dood. Vermoed wordt dat hy,trach tende juist vóór de loods van de vliegmachine neer te komen, een te korten draai heeft ge nomen. De opstyging was evenals de vlucht zelve goed geslaagd. Nader deelt men uit Arnhem mede, dat reeds de opstyging van Van Maasdyk steiler was dan gewoonlijk. Misschien noodig, om hot golvende terrein. De ongelukkige heeft nog niot eenmaal de ronde om het terrein ge maakt. Op een hoogte van 50 60 M. zag men het toestel hellen. Van Maasdyk maakte eenige bruske bewegingen, en onmiddellyk daarop ging het toestel als het ware loodrecht naar beneden. Waarschijnlijk heeft hy zich nog omgekeerd. Althans de motor is hem op de borst terecht gekomen. De ongelukkige was op slag dood. Geconstateerd werd na den val, dat de oorzaak van het ongeval niet aan de machine kan liggendie was geheel iu orde. Een aangrijpend oogenblik was het, toen te midden van een kleine groep personen, coinité-leden, politie-beamb'en enz., liet lyk naast het verbrijzelde toestel werd opgeno men cn in een brancard gelogd. Eerbiedig ontblootten allen het hoofd. In de Btad heeft de tijding van het ongeval de grootste ontroering gewekt. Vliegen te Heerenveen. De ondernemers van do vliegweek te Hee- renvesn hebben met hun kapitaal 40 pCt. wiust gemaakt. Een aardig douceurtje! De nieuwe effectenbeurs. Het bestuur van de Vureeniging voor den Effectenhandel heeft, op voordracht van de Commissie van advies in zake het bouwen van een effectenbeurs en bybehoorende lo kaliteiten, den beer Jos. Th. J. Cuypers, ingenieur-architect, met den bouw van het nieuwe vereenigingsgebouw belast. Moordaanslag. Grada Schwartz, een vrouw van 32 jaar, heelt in de Schavensteeg nr. 22 te Rotter dam een nachtkroeg, waar zy in concubinaat met een man leeft. Meermalen is zy daar niet to vinden, omdat zy ook in perceel 8 in dezelfde steeg eon woning heeft. Ook Vry- duguacht was zij niet in de Schavensteeg nr. 22, hetgeen ter oore kwam van den 21- jurigen J. M. Lems. Dit jongemensch, dat niets uitvoert, houdt zijn verblijf in het zuurhuiB van Toosje Hemelop, aan de Zand straat nr. 45, dat tot diep in den nacht geopend blyfe. Lems, die een veete tegen Grada Schwartz heeft, is Vrijdagnacht, geheel op zyn eigen houtje, naar de woning van deze vrouw in de Schavensteeg nr. 22 gegaan. Onder de kraan van de waterleiding plaatste hy een plank, die tot over den gootsteen hcenrcikte. Toen zette hij de kraan van de waterleiding opeu en vertrok. Grada, die een paar uur later thuis kwam, vond haar geheele boven kamer dryvende van water. Hot plafond daaronder doorweekt en alles bedorven en van het water doortrokken. Ziedende van toorn, nam zij een groot mes en na verno men te hebben dat Lems in de buurt gezien was, liep zy de straat op, regelrecht naar Toosje's zuurhuis in de Zandstraat. Zy drong naar binnen en stootte Lems, die er zat, het mes in de linkerzijde onder het hart. Nu haar wraak bevredigd was, koerde zy huis waarts. Dit geschiedde om 4 uur. Lems, die inmiddels in het zuurhnis ineen gezakt was, hevig bloedde eu geen geluid kon geven, werd door eenige mannen op een ladder gelegd en naar het ziekenhuis gedragen. Daar bleek zijn toestand levensgevaarlijk, want het mes had ook een van de longen doorboord. Toen bij gerucht ter kennis van do politie gekomen was, dat er een moordaanslag was gepleegd, stelde dc inspecteur, de heer 11. W Albcrti, dadelyk een onderzoek in en arresteerde vrouw Schwartz in haar woning in de Schavensteeg, na zich met geweld toegang te hebben verschaft. De vrouw, die volmondig bekend heeft, uit wraak to heb ben gehandeld, is bij de politie opgesloten. De „Lutlne". Opnieuw gaat men op het wrak van do .Lutine" naar do schatten zoeken, die men er nog ia verborgen gelooft. Het werk zal nu ondernomen worden door de National Salvage Association, een vennoot schap voornamelijk opgericht om to zoeken naar schatten, verborgen iu schepen, die ver gaan zyn op de kust van Zuid-Afrika. Maar alvast wil het bestuur zyn krachten beproeven op het wrak vau de «Lutine". De vennootschap heeft, naar de president commissaris Donderdag op eon vergadering te Londen zeide, dc werktuigon, waarmede het laatste de New Lutine Company op het wrak heeft gevischt, op voordoelige voorwaar den overgenomen en zich reeds met de bevoegde overheid in Nederland en met Lloyd verstaan. De «Lutine'' was een Engolsch oorlogsschip, dat een eeuw geleden op de kust van Holland is gezonken. Van de 1,200,000 p. st., die het - naar 't heet aan boord had, zyn tot nog toe slechts een 100,000 p. st. geborgen. Met de nieuwe werktuigen, die de vennootschap heeft aangeschaft, hoopt het bostuur dat het beter zul slagen dau alle andere pogingen die er gedaan zijn om do schat boven te brengen. Moordaanslag. Woensdagavond wandelden drie sergeanten van het garnizoen van Perigneux van de kazerne naar de stad. Onderweg liep een junge man blykbaar met opzet tegen den sergeant ChausBout aan, die zich een oogen blik van zyn kameraden had verwyderd om een winkel binnen te gaan. De onderofficier maakte een opmerking over 's mans onbe schoftheid, waarop deze hem eon vuistslag gaf. Do sergeant betaalde hem met dezelfde munt; de aanvaller trok toen een revolver en bracht den onderofficier oen doodelyku wonde toe. De ongelukkige werd naar het hospitaal gebracht, waar hy naar korten tyd den geest gaf. De kameraden van den onderofficier gre pen den moordenaar en brachten hem naar 't bureau van politie. Het bleek een reser vist te zyn, die in zyn vroegeren diensttijd herhaaldelijk gestraft was en steeds in ge zelschap van bet ergste gespuis had verkeerd. Toen hy Woensdagmiddag, den dag van den moord, zich aan de kazerne kwant melden, begon hy dadelyk zyn kameraden te verha len van de heldendaden, die hy van plan was te volvoeren, waarby by een lofrede hield op Liabeuf, onder toevoeging, dat hy diens terechtstelling had bygewoond, en dat een der superieuren er aan zou moeten ge- looven. Den sergeant, dien hy op den avond van dien dag vermoordde, kunde hy niet, zyn bedoeling was alleen zjju woede te koelen aan den eerste den boste. DE WEEK. 28 Augustus. Wy, menschen, mogen dun soms pruttelen, njjdig-doen, de dagblad-redactiën het leven zuur maken met -ingezonden stukken" torenhooge •boomen opzetten aau de dage- lyksche soos- eu andere klets- of moppen- tafels, ééu diug slaat toch vast. Wij, im-nschen hebben eon allermerkwaardigst, allerleuigst •aanpassingsvermogen". Een zomer-up lo date zou, wat het licha melijke betreft, eigenlijk al bewijs genoeg wezen 's Ochtends genoeglyk-bakerend, sto vend Juli-weertje; tegen koffietijd stortregen tusschen lunch en vyfuurs-thee bewolkte lucht met kwartiertjes van zonneschijn; naar gelang de avond begint te vallengure •Scptomber-atmospheer. Iemand van Madeira of van Wight, wien ge zulke dingen vertelt, houdt u voor een Gascogner; lacht u uit; kan zich eeue streek, waar de atmospheer zóó grillig is, slechts denken als een uitge storven, huiveringwekkend Maan-landschap; eene wildernis, waar geen „levende ziel straffeloos kan toeven. Wy, brave zonen en dochters der koele Westerstrandon, meppo len wel een beetje, kuchen ook wel; nemen 't verder van deu vroolyken kant op. Voor zien ons van regenjassen, bouflanten, Jaeger- goedje, luchtige stof, volgen gehoorzaam do wisselingen der atmosfeer. Zyn tien van de twaalf maanden vorkouden; schikken ons tamelyk-blymoedig iu het onvermijde lijke Gaan de pryzen der levensmiddelen al-maar omhoog Huismoedertje kykt zuchtend haar weekboekje door; denkt aau de oogeu, die manlief zal opzetten, straks, wanneer hy hoort wat slager, bakker, kruidenier durven vragen. Wacht op een gunstig moment... Meneer heeft vandaag ,op do Beurs" ver diendof: een, waar hy gloeiend 't land aan heeft, had hier of daar .Pech", of: -ze" noemen hem als candidaat voor stedelijk, gewestelijk, misschien zelfs nög-liooger regee rings college. Meneer zit te turen, met pret- tig-glinsterende oogjes, naar de rookwolken uit extra-lekker sigaartje, waar ZEd. zich na plezierigen dag, eens op tracteerde. .Wacht maar!' denkt vrouwtje .'tspyt me voor je, stakkert, maar: nu moet 't eruit!" Zy legt hand op z'n schouder. Buigt hoofdje naar hem toe Meneer voolt iets bangigs in on om hartstreekWanneer ze zoo doetZ'n blijde stemming vervaagt Mannic!" fluistert vrouwtje .het week boekje zal je leelyk tegenvallen, vent!" Wèg is zijn genieten over wanbof van vyandige, Beurs-winst, candidatuur, of welk gelukje ook Hij ontzet van de cijfers Straks moeten ze nog droog-brood gaan eten Drie-hoog gaan wonen Gruwe lijke tijden Zy had stormpje voorzien. De crisis gaat voorby... Huisvader betaalt zuchtend. Mop pert nog wat ua..SchokschoudertHoudt (iiepzinnige oeconomische bespiegeling, die vrouwtje aaudachtig schijnt te volgen Barst uit tegen Kolkman c s„ die de misère van dnurte te-baat znllen nemen om straks voor hun protectionisme zieltjes te winnen... Slim vrouwtje knikt rati-ja van dat zy 't volmaakt met mannie eens inStormpje gaat liggen. Het zooveel-duurdere weekboekje krjjgt .burgerrecht". Men is er-aan gewoon... Schikt, wringt, krimpt, plooit er zich naar. «Behoorden we maar tot do urmen! Tot de Qfficiëel-armeu, wel te verstaanzegt maunie op schamperen toon -dan konden we van den winter prys-cokes krijgen Net als de Haagscho menschen, die 't niet betalen kunnenMaar wij zijn proletariërs met n hoed op, zooals Fortuyn 't eens typisch uitdrukte 1" Vrouwtje zucht mee... Hit machtige, alles regelende uanpassings-vermogen brengt ten slotte toch alles in z'n voegen terug Mei een hoogbejaarde had ik 't dezer dagen over velerlei... We stonden met z'n beiden te lezen een bulletin over den gruwelijkeu moord to Renkum. .Waar moet dat heenjammerde iemand, die scheen te gelooven dat .zulke dingen vroeger toch niet voorkwamen" Grjjsaard betwistte 't. Ook in vervlogen tyden hebben krankzinnige booswichten, ontaarde ellendelingen schaudstukken uitge haald. AlleenH. M. de Koningin der Aarde was toon nog maar een klein, nietig vorstinnetje"Veel van de misdaden- kroniek bereikte baar niet, en wat zy toe vallig opving, werd op wenk .van hoo ger hand" .sub rosa" gehouden. Was dat beter dan de macht en snelhrid der open- baurheid van nu Er valt over te bespiege len Voor en tegen Maar dit staat vast erkende myn gryze buurman van bulletin-troepje, de speelholerij en de apucherjj, gelijk die thans «bloeien", waren in myne dagen onbekende dingen Dat gansche horden avonturiers, oplichters, woekeraars met hun nasleep, aanhang vau geparfumeerde helpsters neerstreken op eene stad en er dag aau dag slachtoffers maken, in alle kringen en sferen der maatschappij Dat benden jeugdige •Apachen" op de doukerc, stille punten der gemeente den voorbijganger beloeren Hem, zoodra hy 't waagt een vinger naar een der kornuiten uit to steken, te water smjjten Met 't cynisme van den echten Paryschon booswicht Neen, erkende oudje, die het rgemengd nieuws" onzer kranten bleek by te houdon, daarvan hadden we in myn tyd, geen flauw besef! Zelfs niet in de jaren, waarvan Hildehrand in zijne •Camera" verteltMen weet wel, toen ,ze bij de menschen inbraken en aan het bed kwamen staan mei 't armpje van een ongeboren wicht..." En >men in den toestand, waar go dan in verkeerdet, ook bleef .Wel" verzekerde oudje «we zonden geen gerust uur iu ons leven hebben gekend Ik moest erom glimlachen. De zaak is, dat hot droevige, angstwekkende, sombere, leelyke van verleden verbleekt, wegdoezelt, naargelaug de afstAnd tusschen toen en nu grooter wordt. EeD andere merkwaardigheid in ons psychisch Ik geloof, dat het aanpassings-vermogen in don jeugdtijd van grijzen, toch wel zoveu- tigjarigen bulletin-lezer niet minder elastisch was dan te huidigen dage. Erkend mag worden stellig dat er zware eischen aan worden gesteld I Ik zwyg nu nog over de duro pryzen, de inbraken, de speelholen, de moord-aanslagen, de Renknmsche en andere gruweldaden. Wanneer ons verzekerd, bezworen met de plechtigste woorden op 't hart gedrukt wordt, dat geen mogendheid ter wereld iets te maken heeft met onze zaakjes Hoe, waarin, waarmee, ia welk opzicht ook En wy gelooven, berustenweigeren to vermoeden, dat er angeltjes onder 't gras schuilen dat men ook aan de groene tafel de taal listiglijk gebruikt om de gedachten i te verbergen En we staan dan op zekeren ochtend, vóór aanvrage om veertig millioeu te besteden aan onze kustverdediging Wien dan niet de naïeveteit van liet oii- noozole kindeken eigen is, en .verband" gaat zoeken tusschen dat juar 1904 met of zonder .brieven' en den jaro 1910... Wie zyn hecht en vast vertrouwen, in zokere «zaak" (welke ik nu eens niet nader zal aanduiden) had gebouwd op Eereraad, saamgesteld uit manuen, aan wier ernst, kunde, onpartijdigheid geen sterveling ooit zal hebben getwyfeblEn wie dau leest zeker «rapport"waarin verband" tusschen dit en dat (ik duid alweer niet scherper Ban, wetend dat ieder my begrjjpt immers) wordt woggegoocheld. Dikt is toch hot woord, hier passend HocUs-pocus Waar is nu .hot verband", dames en heeren Niemand ziet 'tl.. Tèch zyn 't geen «prestidigitateurs", de drie geleerde cn geëerde mannen van den Eereraad, evenmin als hun waardige praeses 't is Natvieteit dan Zaelit- kindcrlyke Wie zal 't uitmaken De «zaak' is finaal afgedaan. Althans, de .affaire' -zelve Ov< r de gevolgen, in naaste en verder liggende tookomst, bespiegelen we nu niet. Ilot «Alle Schuld riioht sich aul Erde" ia voor velen nog een vertroostingEene gedachte, die kalmeerend werkt op wier rechtsgoveel go- sohokt, gekrenkt mocht weten Maar dat we sterk-lenig aanpassings-ver mogen behoeven om ons in al deze vreemde, zonderlinge dingen te schikken, ze ten slotte toch «gewoon" te vindener ons, ten leste, «warm noch koud om te maken 't Staat vust! En dat in zulk een tyd noch vliegtochten noch Kauaal-overzweromery door een Ooms of anderen kranigen kampioen ons gemoed hevig vermag te beroeren Wie, in trouwe heeft recht of roden om zich dik&rover te verbazen I Mr. Antonio. Kon inginne-jaardag. Door stad cn dorp klinkt bly een lied, Met opgewekten geest. Want Ncérland'b volk viert eensgezind Aan Oogstmaands einde feest. Dan toch verjaart de Koningin, En stemt men. Haar ter eere, in Met t opgewekt gezang: Vorstinne, leef nog langl Zy leve met den Prins-Gemaal, En met Haar dierbaar kind! 't Prinsesje wordt, als 't Ouderpaar, Kecht hartelyk bemind. Het vorst'lijk drietal, zoo geacht, Wordt op deez' jubeldag herdacht, In t opgewekt gezang: Zy loven, leven lang! Heil, Koningin van Nederland, Heil r.y Uw huis gestaag! Dat Hooger Macht U telkens weèr Behoede, steuno en schraag! 't Ga U en Uw geliefden wel! Dat 's Hemels gunst U steeds verzeil' I Bly klink' thans aller zang: Vorstinne, leef *iog lang! INGEZONDEN. Geachte Redacteur I Voor onderstaande regelen verzoeken we beleefd, ons gratis een plautsje af te staan in Uw veelgelezen blaf, waarmede U ons zeer zoudt verplichten, en waarvoor wy U by voorbaat hartelyk dank zeggen. Geachte ingezetenen van HelderI Onderstaande commissie beeft zich ten dool gesteld om een grootsch iSt. Nicolaus- feest te organiseeron voor do arme kinderen in onze gemeente, van alle richtingen. Waur we voor dat doel met toestemming van den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester een collecte langs de hnizen mogen houden; geven we U langs dezen weg daarvan ken nis en verzoeken U dringend, waar hot gaat om een fortuintje voor de arme kinde ren, in onze onmiddellyke omgeving, dat elk naar vermogen ons pogen steunt in finan- cieolen zin. We twytelen niet of ge zult gaarne iets voor dit liefdadig doel alzonderen. Het ligt in ons voornemen de arme kinderen, zoo mo^elyk van 5 tot 12 jaar, een vroo lyken avond te bezorgen, hun eenige ver snaperingen te geven, doch bovondien, een Tombola zonder nieten onder die kinderm uit te loten; waardoor ze by bot naar buis gaan voorzien zyn vun eon of ander deug delijk stuk speelgoed, zoo mogulyk een of ander kleedingstuk, alsoen paar of wat schoenen, petten, mutsen, krollen, kapors en schorten, rokken, kousen en wat dies meer zij, en daardoor wedorkeerig ouzo eigene zaken-doende menschen in de gemeente te begunstigen. Om geen enkel kind, wat arm is uit te sluiten, zullen we aan de geeste lijken van elke lichting opgave dier kinderen vragen, zoomode aan alle hoofden van schob n. Voor schenkingen van gedragen kleediug- stukken voor dat doel, houden we ons beleefd aanbevolen. Men verzende deze aan J. de Vries, Krugerstraat 15, liefst tydig. We doen alzoo wat wy kunnen, op een welslagen or.ser poging, daarbjj gesteund door eenige geachte en invloedrijke personen, die adheasie verleenden aan ons streven. Met aanbeveling teekeuen wij ons: J. dk VRIKS. H. Kwast. B. Jansen. W. Rkindkrman. H. Bonarius. Correspondentie. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt nogmaals herinnerd, dat ,'t Vliegend Blaadje" eu de .Premiebladen" alleen geleverd worden by vooruitbetaling. De achtcrstalligen wordeu hierop altent gemaakt, ter voorkoming, dat de toezending gestaakt wordt. De Admiuislratie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1