gangers in Gevangenpoort e.d. koude rillin gen over den rug doen varen F Zou er niet heel wat to schrijven zijn over Rechtbank-presidenten, officieren van justitie, rechters-commissarissen in Nederland, die vergeten dat er nog iets anders bestaat dan het verbod om strikvragen te doen F Die verdachten (ora nu van getuigen niet eens te spreken Ij brengen onder de suggestie, den invloed, van hunne geestelijke meerderheid gebruikmakend van den angst, door de meergenoemde •mise-en-scène" uitgeoefend... En zooveel meer, védl meer dan in het bestek van eene week causerie kan worden saamgevat. O, ze was bijster-zwartgallig, bitter, de stemming, rnjj door Zwartkijker op het lijf gejaagd I Ik dacht aan het vergezicht, door hem geopend, en volgens hetwelk mijne landge- genooten zich zouden saampakken, vereeni gen, groepeeren, tot allerlei sectarische en andere clubjes, bijeengehouden slechts door haat, door onverdraagzaamheid, door ver ontwaardiging over zoo-velerlei Waar, in trouwe, is de grens I F Straks komen zy, die twijfelen aan de goede-trouw der mannen van beBtier bijeen, en ze vragenbewyst ons, dat gy onze pen ningen niet hebt verspild aan geschut, winst brengend aan de firma Krupp, terwyl ge toch kondt weten dat anderen u beter, goedkooper, de veiligheid en onschendbaarheid van ons grondgebied waarborgende kanonnen zouden leveren F Zoodat namen, tot nu toe aller vertrouwen genietend, in opspraak komen... Aanstonds komen zy, die meenden dat 't nu eindelyk, te-langen leste, met de regeling van het belastinggebied der gemeenten, tot een goed eind zou komen en zoo-bitter teleur gesteld worden door de mare, dat alles, alles weêr aan kant moet geschoven, van meet- afaan begonnen Wier haast-onuitputteljjke lijdzaamheid hare elasticiteit begint te ver liezen En mocht de ellendige Robertus Zwart kijker tóch gelyk hebben, vereenigen anderen zich, die vindenwaarom de speel holen ,gepost", waarom met wet en vrijheids recht gespot, terwyl ge toch wist, dat, op den grondslag der vigeerende bepa lingen, niet kon worden opgetreden tegen de speelholen gelyk gy hebt gedaan F Waar zullen ze vragen zyn dan de scherpzin nigheid, het doorzicht van den man, die aan het hoofd van Justitie te onzent is geplaatst F De September-avond, de reeds kille, begon te vallen, 't Mag wezen hoe het wil! In de mistroostige najaarsstemming, over mjj gebracht, kwam opwellen de wenscb, dat overheerschend zal wezen het beBef, hoe er nu moet gewerkt worden. Stevig, krachtig, practisoh. Terzijde stellend al wat louter met personen betrekking heeft; voor oogen hou dend de dringende noodzakelijkheid om de handen ineen te Blaan. Zooveel mogelijk ver getend oude veetenterzyde schuivend, als onnutte-ballast, kleinere, nietige; door lust om eigen .gewichtigheid", ydelheid, te stree- Ion Toen ik in dit stadium myner herfst-pein- zery was gekomen, waarschuwde guur avond windje me, een eind te maken aan de verandah-overpeinzing Me. Antonio. Marine en Leger. Kon. Besl. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op ver zoolt, met 10 Sept, in O.-Indië aan den met 21 Aug. tot luit. t. z. 2e klasse-adelborst le kl. J. P. P- Holtrop. Min. Bescli. Geplaatst de off.-mach. 2e kl. C. Wapenaar R. Grand ia, met 12 Sept. resp. a. b. Hr. Ms. logement- schip „Neptunus" en in de dir. der marine te Willemsoord. Blijkens bij het dept. van marine ontvangen bericht is de divisie, bestaande uit Hr. Ms. pantserschepen „De Ruyter", „Hertog Hendrik" en „Koningin Regen tos", onder bevel van kapt. t. z. W. van Voss, 9 dezer te Brisbane aangekomen. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschap pij-Nederland. Koningin Regentes (uitreis) pass. 9 Sept. Perim. Tiinor arriv. 9 Sept. v. Amsterdam te Batavia. Rembrandt (thuisreis) vertr. 8 Sept v. Perim. Madura (uitreis) is 10 Sept. Kaap Blanc gepass. Buli (thuisreis) is 11 Sept. Kaap Roca gepass. K. W. I (thuisreis) vertrok 10 Sept. van Singapore. K. W. II (uitreis) is 10 Sept. Perim gepass. Niax (thuisreis) pass. 12 Sept. Gibraltar. Oranje (thuisreis) vertrok 11 Sept v. Lissabon. Grotius (uitreis) vertrok 12 Sept. van Algiers. Kon. Wilhelmina arriv. 12 Sept. v. A'dam te Batavia. Rotterdamsou e Lloyd. Besocki (thuisreis) vertr. 8 Sept. v. Port-Said. Rindjiini (uitreis) vertr. 10 Sept. v. Colombo. Bogor (uitreis) pass. 10 Sept. Gibraltar. Djocjn (uitreis) arriv. 12 Sept. te Padang. Kawi (thuisreis) vertrok 12 Sopt. van Marseille. Kediri (uitreis) vertrok 11 Sept. van Perim. Medan (thuisreis) vertrok 11 Sept. van Camaran. Ophir (uitreis) arriv. 11 Sept. te Southampton. Koninklijke Hollanusche Llotd Zaanland arriv. 10 Sept. v. B.-Ayres te A'dam. Amatell&nd arr. 10 Sept. v. A'dam te Buenos-Ayres. Delfland (thuisreis) arriv. 11 Sept. te Santos. Maasland (uitreis) arriv. 11 Sept. te Duinkerken. Zeclaudia arriv. 11 Sept van Buenos-Ayres te A'dam. Rijnland (thuisreis) passeerde 12 Sept St. Vincent Kon. West-Indische Maildienst. Hr. Willem V (thuisreis) pass. 10 Sept Ouessant. Ascania vertrok 11 Sept. v. New-York n. W.-lndië. Pr. Willem I (thuisreis) arriv. 11 Sept. te Havre. Kon. Paketvaart-Maatschappij. Elout (uitreis) passeerde 11 September Tarifa. Viascherijberichten. Nieuwcdiep, 9 September. Aangebracht door 40 korders 5 tot 20 stuks groote tong 90 cent per stuk, 10 tot 80 middelmatige tong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 4 tot 5 stuks rog f 1 per stuk, 3 stuks tar bot f 5 a f 6 per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 2 a f 4 per mand, 1 tot 3 mand schar f 2,50 a f 3 per mand. 10 September. GO korders met 5 tot 20 stuks groote tong 85 a 95 cent per stuk, 10 tot 80 mid delmatige tong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 10 tot 15 cent per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 1 per stuk, 4 stuks tarbot f 4,50 a f 7 per stuk, 1 tot 4 inand kleine schol f 1,75 a f 4,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,25 a f 2,50 per mand. 12 Sept. Niets binnen. Bupgalijke Stand v. Helder Vhr. 9 tot 12 September. GETROUWD: A. Lubach en C. Bender. BEVALLEN: A. A. Pellers geb. Tieman, d. G. W. Kroonstuiver geb. Man,d, C. van der Vlisgeb. den Heeton, z. H. C. Doorewaard geb. de Heer, d. P. A. Alphenaar geb. van Veen, z. M. Vetter geb. Lips, z. OVERLEDEN: F. B. II. van Hees, 16 m. M. S. Logerveld, 3 ra. 6. Doets 63 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 13 September. De commissie, die zich ten doel stelt de belangen van den inwoners van ons dis- strict aan onzen afgevaardigde Mr. de Mees ter kenbaar te maken zal Zaterdag 17 dezer om 8} uur vergaderen in lokaal «Tivoli". Belanghebbenden kunnen zich aldaar ter bespreking van districtbelangen aanmelden. Kustverdediging. ,De Nieuwe Rotterdamsohe Courant" heeft eenige artikelen gewyd aan het ontwerp be- treffende" de kustverdediging. Aan het slot van het laatste artikel schryft zij Resnmoerende komen wij tot het b6slnit dat, in het gezicht dor huidige politieke con stellatie in Europa, voor ons kustgebied het strategisch zwaartepunt ligt aan de Wester- Scheldedan volgen de wateren langs de Znid-Hollandsche eilandendan de haven van IJmuiden; terwyl aan de Texelsche zee gaten slechts een zeer secundair belang kan worden toegekend. Ten einde niet te worden misverstaan, willen wy hier dadelijk aan toe voegen, dat de haven van Nieuwediep al- tyd van belang zal blijven bij een aanval op ons land, om de reden, die wy hierboven reeds memoreerden, t. w. als vóórstelling van de Stelling van Amsterdam. Die haven en de reede van Texel zullen dus niet van ver dedigingsmiddelen ontbloot mogen worden. In verband daarmede kan men er ook een reparatiewerf van beperkte capaciteit laten. Maar men hoede er zich voor aan de Texelsche zeegaten een beteekenis te her geven, die zy in een lang vervlogen tydperk voor ons konden en moesten hebben, en die «y wellicht ook thans zouden hebben... wanneer Hollands noordelyke punt Duitsch territoir was. Men wake tegen de bekoring, die van eenzydig militair standpunt uitgaat, van de traditie eenor duchtig versterkte zeehaven. Een nieuw modemagazijn. De winkeliers trachten tegenwoordig het aanzien hunner zaken zoo fraai mogelyk te doen zijn. Ook onze woonplaats blyft in dit opzicht niet achter en telkens verryzeu er nieuwe winkels, de een nog mooier en doel matiger dan de andere. Zoo heeft thans de firma Herman Nypels, Spoorstraat hoek Koningstraat zijn magazyn tot den grond af gebroken en een nieuw sierlyk gebouw daar voor in de plaats opgetrokken. Zaterdagavond had onder groote belangstelling de officiëele opening plaats van het nieuwe magazyn. Het gebouw, opgetrokken in modernen stijl naar een ontwerp en onder leiding van den bekwamen en praktischen architect S. Krynen, ziet er smaakvol, vriendelijk uit en is werkelijk een sieraad voor de Spoorstraat. De fraaie gevel, de winkelramen met hun groote spiegelruiten trekken zeer de aandacht, maar niet minder de toren met zyn uurwerk, een practische nieuwigheid voor onze plaats. Maakt het uitwendige een aangenamen, pret- tigen indruk, ook het inwendige verdient ge prezen te worden. De ruime winkel is hoogst doelmatig ingericht, zoowel ten gerieve van het winkelpersoneel als voor de cliëntele netheid en gemakkelijkheid zyn hier ver- eonigd. Nevens den winkel vindt men een tweetal paskamers met fraaie spiegels en bovendien nog andero geriefelijkheden ten behoeve der bezoekers. Circa 40 fraaie hanglichten doen by avond de keurcollectie in magazyn en etalagekasten tot haar recht komen, en het was geen wonder, dat op den openingsavond honderden zich voor het ge bouw verdrongen en het smaakvolle geheel bewonderden. Ten Blotte vermelden wy, dat het hyis ge bouwd is door de aannemers Gebr. Van Pelt, dat de verlichting is aangebracht door den heer Jb. Bakker Dz. en de stoffeering door den heer C. G. van Es. T.A.V.E.N.U. Door het bestuur der Heldersche Tooneel- vereeniging T.A.V.E.N.U wordt dezer dagen aan verschillende, het bestuur bekende, in gezetenen (zoowel leden als niet-leden) een circulaire rondgezonden, waarin het zyn voor nemen kenbaar maakt, om, buiten de ge wone uitvoeringen, by gebleken belang stelling, in Januari of' Februari 1911 (in ieder geval vóór de vasten) op een Zaterdagavond een gemaskerd geoostu- meerd bal op touw zetten. Waar in onze gemeente slechts zelden de gelegenheid geboden wordt, aan een dorge- lyk bal deel te nemen, Ijjkt Ons eene op wekking tot inteekening voor hen, die eene circulaire ontvangen, zeer zeker op zyn plaats. Dat de organiseerende vereeniging niets on beproefd zal laten, om een en ander naar wensch te doen slagen, daarvan kan men verzekerd zyn. Wy wenschen de vereeniging dan ook veel succes in haar pogen, opdat zy definitief tot uitvoering van haar plan kunne besluiten. Wydors kunnen wij nog mededeelen, dat in de j.1. Vrijdagavond, 9 September, gehou den ledenvergadering eenparig is besloten de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Leger des Heils. Door den heer Bruyns stafofficier van hot Leger zal Donderdagavond a s. om 8 uur een huwelijksinzegening geleid worden onder do Bloed en Vuurvlag van S. Oostendorp en mej. Kamp. (Zie advertentie in dit blad). Een Xantippe. Zaterdagavond ontstond in een gezin, Kui perdwarsstraat alhier, twist tusschen man en vrouw. De ruzie liep zoo hoog, nadat binnenshuis heel wat kort en klein was gesla gen, dat de vrouw, reëel dol, een byl ter hand nam en daarmee naar het hoofd van haar man dreigde. Deze vluchtte ijlings en meende by een kennis in de Molenstraat een veiliger onderdak te zullen vinden. Edoch, ook daar werd hy al spoedig verrast door zyn weder helft, die, om den drommel niet genegen tot zoete-broodjes-bakken, hem met geweld uit huis sleurde, om op straat nog eens form af to rekenen, zóó, dat enkele voorbijgangers er aan to pas moesten komen. In den klem. Tydens werkzaamheden huiten boord, ge raakte Zondagmorgen aan de Buitenhaven oen Urker vissoher tusBschen den wal en zyn schuit ter hoogte van de borstkas beklemd. Inwendig werd de man gekneusd, zoodat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Jan KoolJ. 't Ie nog niet zoo lang geleden, dat de post op een goeien dag ons een lijvig cou vert bezorgde. Met een merkwaardig handje geadresseerd. Met een dure postzegel. Met een groot stempel-afdruk. Jawel, uit hot land van sterren-en-strepen. Dadelyk openen. En ietwat begeerig snuffelen, t Canada" zwarte in malle vette letters op 't eerste velletje bovenaan, 'n Brief van Kooy van Jan Kooy, hier te Helder en op Texel genoeg zaam bekend. Wat een pootje! 'lWas haast niot te ontcyferen. Minstons er een paar uur aan besteed. Onmogelijk. Zoo niet geschikt voor de zetterij. Hoe gaarne we ook een plaatsje voor zjjn avonturen hadden willen afstaan. We moesten 't heele ding, een aan eenschakeling van moeilyk leesbare zinnen, laten liggen. Na dien niets meer gehoord van Jan. En-ie was al zoo goed als nit ons geheugen, de man de stoute jager en visscher uit Breezand, die met zyn schier onafscheidelijk geweer in ons Noorden heel wat kwaad heeft gesticht. Zóó, dat hy een goede bekende van de justitie was en de «groote pers" hem dikwjjls openlyk aanviel. Een reuzen-aantal vogels, voornamelijk langs de kust, gingen immers telkens eu telkens verloren door zyn juiste schoten I Dht wekte een verontwaardiging van belang 1 't Regen de protesten. Hy bracht niet zelden alle dierenbeschermers tot wanhoop I Of-ie het op den duur benauwd kreeg en daarom voor goed hot hazenpad koos We weten het niet. Zooals gezegd, Jan was zoo goed als ver geten, totdat we Zaterdag een blik sloegen in (De Prins". Daar atond-ie waarlijk op de laatste pagina! In gezelschap van zyn nieuwen Amerikaanschen kameraad. Beide stoere figuren zyn heel aardig gekiekt. Ter vischvangst. Op een 25 mjjl lang en 4 mjjl broed meer, 100 mijl verwijderd van Prince-Albert. Te midden van snoeken en bleivisschen. Oogenschynlyk een eldorado voor onzen Jan, die wel eens, na anderhal- ven dag in actie geweest te zyn, 200 vis- schen verschalkt, waaronder van pl.m. 5 pond. Evenwel in een temperatuur van 40 tot 60 graden onder het vriespunt. Met een jjsdikte van een halven meter. Zoodat eerst een flink gaatje gehakt moest worden, alvorens de netten te water kondon. Van Kooy's hond eveneens op het plaatje aanwezig, wordt gezegd, dat het een voortreffelijke speurder is van wolven van wolven, die veelvul dig voorkomen in de stille, eenzame omge ving. Dat het Jan daar goed gaat Landbouw. De uitbreiding van den zaadbouw in den polder Heer-Hugowaard schijnt oorzaak, dat zich daar meer en meer een musschenplaag doet gelden. Tarwe b.v. kan er niet worden verbouwd. Het Belgische Koningsbezoek. De taptoe. Naar wy vernemen, zullen behalve de reeds vermelde muziekkorpsen aan de taptoe op den Dam, welke a.s. Donderdagavond half 10 plaats vindt, deelnemen van de marino 52 tamboers en pijpersvan de infanterie- regimenten en de genietroepen 100 tamboers van infanterie en do vestingartillerie 60 hoorn blazers van do bereden wapens 60 trom petters. De deelnemende muziekkorpsen zijn, naar men weet, van de grenadiers en jagers, van de elf infanterieregimenten, van het in- instructiebataljon en van de marine. Er zal geen generale repetitie gehoudi worden. Nader vernemen wy nog het volgende De taptoe staat onder leiding van kapi tein Boellaard uit 's-Gravenhage, terwijl de le-luitenant Bouwman zal dirigeeren. Staan de voor het Kon. Paleis, zullen de militaire muziekkorpsen de Brabamjonno en het Wil helmus ten gehoore brengen daarna zullen zy in drie groepen opmarcheeren onder het spelen van verschillende marschen. De eerste groep zal zijn samengesteld uit de muziek korpsen van het Instructie-bataljon, van het 7e, 8e, 9e, 10e en 11e regiment infanterie; de 2de groep uit de Kon. Mil. Kapel, het korps van de grenadiers cn jagers en dat van de Marinede 3e groep uit de korpsen van het le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e regiment infanterie. De eerewacht zal op 15 dezer worden trokken door eene compagnie grenadiers onder bevel van den kapitein jhr. R. H. S. G. Six van het regiment grenadiers en jagers. By gebrek aan logiearuimte in de kazernes teAmsterdam worden de muzikanten van elders, die aan de taptoe zullen deelnemen, gehuisvest in het militair logement en in een ledig staand schoolgebouw aan de Weteringschans. Diefstallen aan 's Rijks Marinewerf. Voor de 6e Kamer der Rechtbank te Amsterdam hadden zich Vrydag drie werk lieden der Rijksmarinewerl' te verantwoorden, wegens verduistering of diefstal. Het waren een 17-jarigo bankwerker en twee gehuwde magazynknechts. De laatstgenoemden wisten don 17-jarigen bankwerker, die op de groote pantserinrichting der werf werkzaam was, over te halen, iedere week een kruiwagen met kopervylsel en koperafval uit zyn werk plaats te brengen naar de draaierjj waar zy werkzaam waren. De eene magazynknecht nam dan den kruiwagen in ontvangst en verkocht den afval, 60 k 70 K.G. bedragen, aan den anderen voor f 3 k l 3.50. Die an dere nam dan telkens een klein deel van het koperafval mede naar huis en borg dit óf in een van zeildoek vervaardigden gordel óf in een klein van tijk vervaardigd zakje, het welk hem de opkooper A. Locher verstrekte. Die opkooper betaalde er 23 cent per kilo voor. Do 17-jarige bankwerker ontving Zater dags f 0,50 voor zijn moeite. De diefstallen hadden op verschillende tijd stippen in het laatst van 1909 en in de eerste zes maanden van 1910 plaats en kondon daarom gemakkolyk gepleegd worden, omdat er drie werkplaatsen zyn die hun af val naar de gieterjj moesten brengen en omdat do beide magazijnbedienden, die elk f 11.40 ver dienden en twaalf jaren op de werf werkten, zulk oen vertrouwen genoten, dat zy by het verlaten der fabriek niet gefouilleerd werden. Beide mannen bekenden den 17-jarigen jongen overgehaald te hebben hun het koperafval te verschaffen. De Staat der Nederlauden werd door hen voor f 300 benadeeld. Als reden voor hun daad gaf de eene vol wassen beklaagde op, dat hy zyn gezin niet voldoende kon onderhonden en de ander, dat zyn vrouw zeven-en-twintig maanden ziek was. Het O. M., mr. Del Campo, deed in zyn requisitor uitkomen dat als beklaagde, die nog maar 17 jaar oud is, een vrijheidsstraf moet ondergaan, dit een groot beletsel voor hem zal zyn om te bereiken wat hy wenschte te worden, nl. machinist in 's Rjjks dienst. Dit zou voor spr. reden eener groote clementie kunnen zyn. Maar aan den anderen kant getuigt de daad vaD bekl. van groote slecht heid, daar zyn vergrijp zioh uitstrekte over een tijd van maanden en maanden. Dergelijke feiten mogen z. i. niet al te clement worden behandeld, want dit zou van slechten invloed zyn op de medewerklieden der Ryks-marine- werf. Spr. eischte tegen den 17-jarigen bekl. 3 maanden en tegen de beide andere beklaag den ieder één jaar gevangenisstraf. Mrs. P. J. Reymer en Levenbach traden als verdedigers op. Uitspraak 23 September. Vermissing van f11,000 aan diamant. Een diamantbewerker uit Watergraafs meer, de heer A. Brandon, kwam Zaterdag middag by de politie aangifte doen, dat hem in het cafó «Palais-Royal" voor een waarde van f 11,000 aan diamant en voor f400 aan bankpapier was ontstolen. Volgens zyn ver haal was hij te 11 uur 's morgens in het cafó gekomen, had zyn colbertjas uitgetrok ken, waarin zich de diamanten en het geld bevonden, en was gaan biljarten. Te half een had hij de diamanten nog in zyn jaszak gevoeld, toen hy een sigaar nit zyn jas haalde. Om drie uur had hy het cafó verlaten en toen bemorkt, dat de diamanten en het geld waren verdwenen. Hy had een kellner deze vermissing meegedeeld, was teruggekomen met zyn pricipaal (van do diamanten was een partijtje van f7000 zyn eigendom, het overige had hy in commissie) cu had een der directeuren van het •Palais Royal" van het verlies in kenniB gesteld. Daarna volgde aangifte by de politie. Haar onderzoek schijnt tot dusver geen resultaat te hebben opgeleverd. Vliegen te Amsterdam. Olieslagers iB gisteren ongeveer zes minu ten in de lucht geweest, en bereikte naar schatting een hoogte van 50 a 60 meter. liet weer werkt in de laatste dagen niet mee, en voor de duizenden toeschouwers, die tolkenB uren lang het spannende moment verboiden, is het een ware kwelling. Het aantal betalende bezoekers bedroeg Zaterdag 4000, en Zondag 7000. Olieslagers heeft het land, dat hij niet vol doen kan aan het verlangen van die duizen den toeschouwerszyn vlucht op gisteren had dan ook plaats onder de vooruitgespro ken pressie van de menigte, hoewel het weer niet deugde. Hot was zijn voornemen heden tweemaal de lucht in te gaan. Het is te hopen, dat hy niet toegeeft aan de ongeduldige wen schen van het publiek, om ondanks drei gend gevaar toch te vliegen. Nederland en Zuid Afrika. Het „Handelsbl". schryft: Wy hebben te bevoegder plaatse inlich tingen ingewonnen en kunnen op grond daar van mededeelen, dat «De Zeven Provinciën" onmogeljjk eerder dan in November gereed kan zyn. Alles is gedaan om den bouw van dit pantserschip zooveel mogelijk te bespoe digen, waarbij een groot aantal extra-werk krachten te werk zyn gesteld. Echter is ook hier een grens, die niet overschreden kan worden, en zoo zal het, ondanks de uiterste krachtsinspanning, niet kunnen gelukken #De Zeven Provinciën" nog voor de opening van het Parlement van Zuid-Afrika, Kaapstad te doen hereiken. Wil de Nederlandsche vlag dus op dat in de geschiedenis van Zuid-Afrika belangrijke moment te Kaapstad wapperen, dan zou de rugeering een ander schip uit Indië derwaurts moeten dirigeeren. Zwaar niezen. Volgens een Friesch blad niesde te Zwarte- veen iemand zoo erg, dat de rechterarm daar door ontwrichtte, en wel in zoo erge mate, dat de geneesheer het raadzaam vond den patiënt naar het ziekenhuis te Leeuwarden te brengen. Daar werd de arm weer in het gewricht gebracht. Schandelijk. Te Dokkum zijn een paar werklieden, in dienst der gemeentereiuiging, betrapt op een daad, die, uit hygiënisch oogpunt treurige gevolgen had kunnen hebben. De werklieden hadden n.1. de urine, afkomstig uit de priva ten der byzondere school, gestort iu de regenbak, waar do schoolkinderen uit drin- kon, wolk schandelyk feit roedB meermalen moet geschied zijn. Treinbotsing. Op het station Roermond reed Vrijdagavond 8.10 uur de van Maastricht komende goederen trein den van Dalheim komenden personentrein aan. Hierin waren vele werkliuden en Poolsche landverhuizers De goederentrein reed den werkliedentrein in de flank tusschen tender en pukwagen. Twee reizigers bekwamen lichte kwetsuren. Treinbeambten bekwamen geen letsel. Van den personentrein werden vier rijtuigen, van den goederentrein negen kolen wagens verbrijzeld. Het seinhuis werd ernstig beschadigd. De materieele schade is groot. De personentrein is dezelfde waarmede Woensdag nabij Vlodrop een ongeval plaats had. Door den trein gegrepen. De trein, die des morgens 10 u. 49 min. uit Winschoten vertrekt, heeft gistermorgen op den overweg bij wachtpost Heiligerlee een wagen gegrepen, welke een 20 meter mee gesleurd en verbrijzeld werd. De bestuurder van den wagen, de landbouwerszoon Jan Oosterhuis, uit Westerlee, vond bij het onge luk den dood. De wachteres had de spoorhekken niet ge sloten. De politie stelt een onderzoek in. Een spoorwegongeluk. Er is weer een spoorwegongeluk gebeurd op den westelijken staatsspoorweg. Hoewel niet ióó verschrikkelijk als de ramp bij Villepreux, heeft het ongeluk, dat Zaterdag middag den sneltrein CherbourgParys over kwam, toch weer aan zeven menschen het leven gekost en gewonden zyn er vele. De trein wub te laat, en om den verloren tyd in te halen, heeft de machinist zyn machine tot zulk een buitengewone snelheid aangezet, dat deze een honderdvyftig meter voorby het station Bernay uit de rails geloopen is. De locomotief is nog ongeveer honderd meter doorgeloopen, den grond omwoelend en wat er aan telegraaf- of signaalpalen op haar weg stond, omver werpend. De voorste wag- gons zijn in elkaar gedrukt, de achterste alleen maar gederailleerd. Zooals wy zeiden, zjjn er zeven dooden, maar onder de gewon den zyn er verscheidene, wier toestand hope loos is. De paniek onder de niet gekwetste reizigers is hevig geweestde plaats van de ramp leverde, onwillekeurig schrijven we hot gewone schouwspel op van de helaas nog steeds voorkomende spoorwegrampen luid schreeuwende, stortten de overlevenden zich uit de overeind gebleven waggons. Tot do omgekomenen behooren de machinist, de stoker en detreinchef. Verschrikkelijk moeten weer de kreten der gewonden geweest zyn, waarvan er sommigen, hopeloos gekwetst, slechts met groote moeite uit den gederail- leerden trein bevryd konden worden. Een hunner was tusschen do banken van een eerste-klas-compartiment bekneld geraakt en kreeg daar, zonder zich te kunuen bevrijden, den gloeienden stoom, die nit een pjjp van de locomotief spoot, midden in het gezicht. Het was de advokaat Tilmant nit Caen, die, onherkenbaar, als een zwart geworden, op gezwollen masaa vleesch, naar het.ziekenhuis te Bernay gevoerd is. Hoewel duldeloos lij dend, wist de heer Tilmant zich doorboven- menschelijke inspanning op te honden en den wensch te kennen le geven, zijn teBtament te maken. In alleryl werd er een notaris ge haald, die den laatsten wil van den wreed verminkten man opschreef. Dadelyk daarna bezweek dc heer Tilmant. Verschillende reizigers uit den veronge lukten trein hebben aan vertegenwoordigers der dagbladen verteld, dat zy, even voor het doraillemont plaats had, de abnormale snel heid van den trein opgemerkt en in den coupó besproken hadden. Dadelyk na het ongeluk hebben ingenieurs van de lyn den spoorweg by de plaats des onheils onderzocht. Zy schrijven het ongeluk toe aan het feit, dat do rails niet goed lagen, maar van elkaar afwekeD. Inderdaad is er reeds eenigen tijd geleden over het hevige schudden der treinen in de buurt van het station Bernay geklaagd. In een koffer gestikt. Te Maagdenburg hadden twee jongens van negen jaar veel pieizier met telkens in een grooton koffer weg te kruipen. Dat ging goed, tot de koffer, terwyl zy erin zaten, dicht en op slot sloeg. De twee jongens zyn gestikt. De Brusselsche tentoonstelling. Ondanks al den tegenslag is on blyft de tentoonstelling te Brussel een succes. Uit de lijst, afgekondigd door het Propaganda-comi- teit, blijkt dat wy in de maand Augustus het bezoek kregen van 47,600 vreemdelingen, in de hotels afgestapt en die onderverdeeld zyn als volgt7400 Duitschers, 5000 Amerikanen, 9500 Engelschen, 10,450 Franschen, 4550 Hollanders, 10,700 van andere landen. Ondanks de jobstijdingen ia heel Europa over den brand verspreid, is duB de Btroom van vreemdelngen niet verminderd en Septem ber zal ons vermoedelijk niet minder vreemde lingen aanvoeren. De groote plechtigheid der uitreiking van de bekroningen is vastgesteld op Zondag 10 October. Deze plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal van het Paleis der 50ste Veijaring. Op 18 September komen eenige honderden Engelsche dagbladschrijvers de herbouwde Engelsche afdeeling bezoeken, 't Zyn leden van het «Institute of journalists" en het uitvoerend comiteit biedt hun een feestmaal aan, op het welk ook al de leden van den >Bond der Belgische Drnkpers" nitgenoodigd zyn. (Hbld. v. Antwerpen.) Scheepsramp. Over de ramp, welke dezer dagen een groote veerboot op het Michigan-meer heeft getroffen en die aan 31 menschen het leven heeft gekost, is nog eenig nader bericht in gekomen. De oorzaak van de ramp is niet hekend. Een deel van het achterschip liep plotseling vol water, waarschynlyk door het openspringen van luiken. Terwijl het schip reeds zinkende was, stuurde de kapitein in de richting van ondieper water, om het vaartuig zoo mogelyk op de kust te zetten. Inmiddels was de bedienaar der installatie voor draad- looze telegrafie al aan het geven van hot gevaarsein ,.C. Q. D. Veerboot no. 18 is aan het zinken. Help." Gelukkig werd dat sein door een voorby varend sohip opgevangen. Onmiddellyk zette het koers naar de zin kende stoomboot. Toen het daar aankwam, lagen de opvarenden van de „18" al in het wator. Maar nog 33 konden worden gered; 31 zyn er verdronken. Een vreeselljke dood. In of b\j Chicago is een gruwelijk auto mobielongeluk gebeurd. Een auto waarin het echtpaar Lester House en mevrouw Hunt waren gezeten, kwam in botsing met een trein van de Wisconsin Steel Cy., bestaande uit wagens, waarin bakken met gesmolten slakkenmateriaal (het afvalproduct by het hoogovenbedryf) werden vervoerd. Een der bakken kantelde en de menschen in de auto werden onder de gloeiende brjj bedolven en levend verbrand. Spionnage. Het spelletje ie begonnen. Wanneer zal het eindigen, en waarmee Eerst twee Engelsohen gearresteerd te Emden, wegens spionnage van Duitsche forten op Borkumtoen een Duitsch officier, die voor zyn taalkundige studiën verlof had naar Engeland, gearresteerd wegens spionnage der forten by Portsmouth na weer een photograaf gearresteerd te Wilhelmshaven, wegens den verkoop van photografiën van geheime teeke- ningen aan een vreemde mogendheid, aan Engeland. Bijzonderheden worden geheim ge houden. Dat spelletje kau nog laug duren. Maar het ware allicht beter, voor de goede verstandhouding tnsschen de beide groote landen, om er spoedig een einde aan te maken. Want dat begint met een spelletje; dit leidt tot verbittering, wantrouwen, haat. En hot eindo ia een botsing, die onnoodig ii door zulke voorvallen wordt uitgelokt. Wat te betreuren zon zyn. Muiterij aan boord. Aan boord van het Noorsche schip (Natuna" te Soerabaja is 16 Augnstns oen muitery uit gebroken met het doel den kapitein, Chris- lensen geheeten, te vermoorden. De kapitein, tydig gewaarschuwd door den derden stuur man, sloot zich echter in zyn hut op. Een luitenant en een sergeant met 10 man van het Marinewachtschip namen de muiters gevangen. Het gestereliseerde kind. Overmatige bezorgdheid van een moeder voor het leven en de gezondheid van haar eenig kind heeft in Californië tot een echt scheiding geleid. De reden van die bezorgdheid is, Volgens de Amerikaansche bladen, niet uitsluitend moederliefde, maar veeleer geldzucht. Het kind heeft van haar grootmoeder een erfenis van 25 millioen dollars te wachten, welk kapitaal, indien by den dood der erflaatster geen kleinkinderen in leven zijn, aan liefdadige instellingen komt te vervallen. Daarom werd voor het kostbare pand by Los Angelos, de stad van den eeuwigen zomer, een volmaakt hygiënisch huis gebouwdde bodem werd gestereliseerd, naden, hoeken, kleeden, meubel gordijnen werden er geschuwd alB de pest. De lucht, die het kindje inademt, zyn speel goed, zyn voedsel, zijn kleertjes, alles wordt zorgvaldig ontsmet of gestereliseerd voordat het wordt gebrnikt. Den vader werd zelfs verboden het kind op zyn knls te zetten en het te liefkoozen. Dat is den man te kras geworden, in een zoo byzonder gezuiverde omgeving voelde hy zich niet langer thnis. Daarom ging hy drie jaar geleden op reis en weigert hij sinds dit tydstip de gestereli seerde woning weer binnen te treden. Dien tengevolge diende de moeder een eisch tot echtscheiding in op grond van veronacht zaming, welke eisch haar werd toegewezen. adressant verkondigt moet deze som dan gehaald worden uit den hoofdelyken omslag. In 1909 bedroeg deze al reeds f72.042.96i dus alweer volgens adressant de gas fabriek mag geen winst maken zou deze, om consequent te blyven, met 50 °/0 moeten worden verhoogd. Het een is het gevolg van het ander, heeren S. D. A. P.'s! Nu is natuurly k tusschen zeggen en doen een groote afstand. Theorie en practykl! M. d. R. In het adres staat duidelyk ver meld dat adressant de gaapryzen wil ver lagen met 1 cent per knb. meter, dat zou f20 000 6011 m'nc*ere on*van68t «0* vau Maar aan dit voorstel vast te binden te vens de hoofd, omslag met die som te ver- hoogen, dat kan men in het adres niet vin den, daar zorgen de leeperds wel voor (trou wens deze som is sleohts ongeveer de helft der winst) en juist hier zit het stuk propa ganda van de slechtste zyde bekeken, ondanks hen protesteeren. Het geheele voorstel is dan ook, myns inziens, goed bekeken, niets dan een (truc" om straks by verkiezings aangelegenheden te kunnen uitbazuinen: ,Wy hebben de gas- pryzen verlaagd en de andore partijen heb ben de hoofd, omslag verhoogd 1! De eerste onderteekenaar van het advies is Verstegen. Welnu, ik zal afwachten of hy de consequentie van zyn stelling aandurft, n.1.de winst der gasfabriek te doen ver dwijnen en de hoofd, omslag met een gelyk bedrag te verhoogen. Het gaat met deze affaire gelyk als met de elevator-kwestie. Men schreeuwt om ge meente-exploitatie, waar natuurlijk de eleva tor uit moest geboren worden, de voor- deelen moeten immers komen aan de gemeen schap, maar nu de heeren zien dat door hun eigen stelling een aantal kolenwerkers een stak brood uit den mond wordt genomen, zoekt men nog «uitvluchten" om de sympa thie van deze menschen niet te verliezen, terwyl men een onrechtvaardige zaak tracht te verdedigen, waarvan men vooruit weet, dat het moest zinken als een baksteen, zoo als j.1. Dinsdag. Ook weer een stuk propa- S""1*W. b. Zitb. P. S. Ik zal op de kwestie voorloopig niet terugkomen en de volgende Raads zitting met gedold afwachten. INGEZONDEN. M. de R.I Volgens besluit gemeenteraad alhier, j.1. Dinsdag, is het adres der afd. Helder der S. D. A. P. in handen geBteld van B. W. (Ga8prijsverlaging). Door adressant was aan verschillende ver- eenigingen verzocht instemming er mee te willen betuigen, en wat blykt nnF dat al leen de Heldersche Bestuurdersbond aan dat verzoek beeft voldaan en als men nu weet dat S. D. A. P. en Bestuurdersbond broertje en zusje zyn, dan iB de vangst al heel sohraal geweest. Als men nu aandachtig leest het ingezon den artikel van adressant voorkomende in uw blad van j.1. Woensdag, dan zon men toch moeten zeggen: »Wat zyn die Helder sche niet-socialisten toch rare snuiters." Adressant meent het toch zoo goed met het belang der inwoners en het voorstel is zoo mooi!! zoo edel!! inwoners met f1600.in komen slaan er zelfs een slaatje uit en toch... niemand schonk adhaesie. Het is om woe dend te worden. De gasfabriek mag geen winst maken zegt adressant. In 1909 was dit f39.858.14^ en wij zeggen ze, doen dit, zelfs als zou dit belastingverhooging tengevolge hebben. Laat men nu eens een rond cyfer voor de winst nemen, n.1. 135.000. Deze gelden kan de gemeente voor hare huishouding niet missen. In verband met de stelling door Verbetering. In de advertentie van de Wed. W. v. d. Struys, Keizerstraat 68, voorkomende op de 4e pagina van dit blad, staat: «De fyne wasscherij wordt verplaatst 15 October", dit moet zyn: >De fyne wasschery wordt ver plaatst 15 September". Advertentiën. Den 27sten September a. s. hopen onze geliefde oudera Frans de Graaf en Matje Pranger hunne V^/g-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge spa ren, is de wensch van hunne liefhebbende kinderen. PETRONELLA. ANTJE. CATHARINA WIJBRANDIENA. Helder, 13 September 1910. Receptie25 September van 2 4 uur. Jonkerstraat nr. 65. Den 27sten September a. s. hopen onze geliefde broeder en zuster Frans de Graaf en Matje Pranger hunne 12Vt-jarlge Echtvereeni- ging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge spa ren, is de wensch van hunne Broeders en Zusters. Uit aller naam. Helder, 13 September 1910. Geboren: Frederik Johan, zoon van F. J. "VETTER en M. VETTER-Lips. Helder, 11 September 1910. le Vroonstraat 70. Getrouwd M. A. Witsenburg en Lize J. Briöt, die, mede namens wederzydsehe familie, hartelijk dank zeggen voor de belang stelling by hun huwelyk ondervonden. Baarn, Amersfoort, 12 September 1910. Heden overleed onze jongste lieveling Franci8cus Barnardus Hendericus, in den jeugdigen leeftyd van 16 maanden. L. VAN HEES. M. VAN HEES-Schribvbr. Helder, 9 September 1910. Eenige en algemeene kennisgeving. (Wegens misstelling herplaatst.) Heden overleed, in het Diaconie huis alhier, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de Heer Gerrit Doets, na een langdurig en smartelijk lij den, in den ouderdom van 63 jaar. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Helder, 11 September 1910. Voorde vele blijken van belangstelling, ondervonden by het overlijden onzer ge liefde Echtgenoote en Zuster Cornelia Elizabsth Ran, betuigen wy onzen har- telyken dank. J. P. B. CAARLS. C. W. RAN. Helder, 10 September 1910.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2