Dansclub T.O.G.O. Landbouw-Wintercursus Academie voor den Dans CASINO-GEBOUW, DEN HELDER. Inrichting voor Dansondervijs D. D. POLAK i ZONEN, Theosofische Vereeniging Bouillonblokjes. pin Leger. Blijkens bij het Dep. van Marine ontv. bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van kapt. ter zee W. T. de Booy, 23 dezer van Paramaribo vertrokken, met bestemming naar Port Castries (Santa Lucia). De machinist 1. C. Vermeer is b(j het te Helle- voetsluis gehouden examen geslaagd voor den rang van hoofdmachinist. Kon. Besl. Eervol ontheven, met ing. van 15 OcL, de kap. ter zee C. W. de Visser, van het bevel over Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Schorpioen"; en opgedragen het bevel over dien bodem aan den kap. -Init. ter zee O. v. Lennep. Min. Besch. By besch. van den Min. van Marine is de luit ter zee le kl. A. te Veltrup met 1 Oct. eervol ont heven van het bevel over Hr. Ms. „Gier" en op non-activ. gesteld en is luit. ter zee 2e kl. J. C. M. Warnsinck met dien datum geplaatst a. b. Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Min. Besch. Gelast de navolgende plaatsingen, overplaatsin gen enz.; met 1 Oct.: luit. ter zee 1ste kl. J. de Lange gepl. a. b. wachtschip te Willemsoordluit. ter zee 2de kl. J. E. van Hoogenhuyze gepl. in de dir. der marine te Willemsoord; met 13 Oct.: luit. ter zee 2de kl. jhr. R. F. O. Groeninx van Zoelen gepL a. b. Hr. Ms. „Friesland"; met 15 Oct.: ltiits. ter zee lste kl. J. H. G. Kremer gepl. a. b. Hr. Ma. „Piet Hein", en L. J. Quant gepl. by het Kon. Inst voor de Marine te Willemsoordluits. ter zee 2de kl. G. J. W. Putman Cramer en C. A. Borren gepl. bij het Kon. Inst. voor de Marine te WillemsoordA. ten Broecke Hoekstra en W. C. Canters gepl. a. b. Hr. Ms. „Heemskerck": E. R. Schultz gepl. a. b. Hr. Ms. „Schorpioen"; F. Diephuis gepl. a. b. wachtschip te Amsterdam. Min. Besch. Geplaatst met 27 Sept.: off. v. gez. 2e kl. J. Versteeg a. b. Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord; A. H. F. Craanen a. b. Hr. Ms. »Zeehond"; D. B. Jocheras a. b. nr. Ms. xDoliljn"; J. J. Lou- werse bij het marinehosp, te Willemsoord. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij-Nedehland. Vondel, thuisreis, vertr. 24 Sept, v. Singapore. Grotius, uitreis, passeerde 24 Sept. Perim. K, W. I, thuisreis, is 24 Sept. Perim gepass. Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Sept. van Lissabon. Bali arriv. 25 Sept. v. A'dam te Hamburg. Billiton, thuisreis, vertr. 25 Sept. v. Marseille. Flores, uitreis, arriv. 25 Sept te Antwerpen. Kon. Regent, arriv. 25 Sept. v, A'dam te Padang. Lombok, uitreis, is 24 Sept. Bougaroni gepass. K. Willem II arriv. 24 Sept. v. A'dam te Batavia. K. W. III, uitreis, vertr. 26 Sept. v. Algiers. Koninklijke Hollandsche Llotd Amstelland, thuisreis, arriv. 23 Sept te Santos. Eemland, uitreis, vertr. 23 Sept v. Rio Janeiro. Frisia arriv. 24 Sept. v. A'dam te B -Ayres. Zaanland, uitreis, arriv. 25 Sept te Duinkerken. Zeelandia, uitreis, vertr. 25 Sept. v. Vigo. Rijnland arriv. 27 Sept. v. B.-Ayres en Brazilië, I, v. R'dam, te IJmuiden. Kon. West-Iniiisohe Maildienst. Pr. W. III, uitreis, vertr. 22 Sept v. Madera. 1'r. W. IV vertr. 23 Sept. v. N.-York n. W.-Indië. Pr, Maurits, thuisreis, arriv. 25 Sept. te Havre. Rottkrdamschk Lloyd. Malang, thuisreis, vertr. 23 Sept v. Perim. Sindoro, thuisreis, vertr. 22 Sept. v. Port-Said. Solo vertr. 22 Sept. v. Padang n. Rotterdam. Besoeki arriv. 24 Sept v. Java te Rotterdam. Bognr, uitreis, vertr. 25 Sept v. Perim. Kediri arriv. 25 Sept v. R'dam te Sabang. Mcdan, thuisreis, arriv. 25 Sept te Marseille. Ophir, uitreis, is 24 Sept. Kaap del Armi gepass. Tarabora, uitreis, arriv. 25 Sept. te Southampton. Menado, uitreis, pass. 26 Sept Kaap Carvoeiro. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg p, zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Datum der ter postbezorging. Tijdstder laat busl. a/h Postk. 30 Sept. 7 Oct. 41 Oct. 4 Oct. 7 Oct. 7.— 's av. 7T=" 7.'s av. 7.- 's av. 5 Oct |12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. n p. Hou. ri mail via Brindiai mail via Genua lloll. mail via Marseille (alleen op verL der afz.) p.Fransche ra. via Marseille p. Duitsche m. via Napels 14 Oct. 11 Oct 4 Oct 7 Oct 5 Oct 8.30'smor. 7.— 's av. 3.30's nam 7.'s av. 12 's roidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Drindisi eiken Vrydag p. Holl. mail via Genua 11 Oct. p. Holl. mail via Marseille 4 Oct. (alleen op verl. der afz.) p.Franschem. via Marseille 7 Oct p. Duitsche m. via Napels 5 Oct. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown p. mail via New-York. p. mail via St. Nazaire Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 13 Oct 7.'s av. 8.30'smor. 7.'s av. 3.30's nam 13 Oct |7.'s av. 10 Oct. 7.— 'sav. Vriidag 30 Sept. 7 Oct. 3.30's nam 3.30's nam 7.- 's av. eiken Dinsdag en Vrijdag 3.30'snam 's av. p mail via Southampton of Queenstown p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatiua en Saba: p. zeepost viaAmsterdaml 30 Oct. |7.'sav. pulleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton| 10 Oct |7.— 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 's namiddags. Viascherijberichten. Nieuwediep, 23 September. Aangebracht door 45 korders 2 tot 10 stuks groote tong 85 cent per stuk, 5 tot 40 middelmatige tong 40 a 45 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 cent per stuk. 1 tot 3 stuks rog f 1 per stuk, 1 tarbotje voor f 5, 1 tot 4 mand kleine schol f 2 a f 4 per raaml, 1 tot 4 mand schar f 1,75 a f per mand. 24 Sept. 70 korders met 5 tot 20 stuks groote long 85 cent per stuk, 10 tot 60 middelmatige tong 35 a 40 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 5 stuks rog 90 cent per stuk, 12 stuks tarbot f 6 a f 8 per stuk, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 4 per mand, 1 tot 6 mand schar f 1,75 a f 2 per mand. 26 September. Niei- binnen. Burgelijke Stand v. Helder Van 23 tot 26 September. BEVALLEN: A. Muije geb. Kater, d. A. van Engelen geb. Dost, d. J. J. Boendermaker geb. Kooger, z. J. S. Broeke geb. de Pyper, d. G. Op- zittcr geb. Ehlert, z. M. Hubregtsen geb. Kcijzer, z. N. van Franeker geb. Koster, d. E. J. Kruk geb. van Brederode, d. J. Koorn geb. Post, d. A. de Ruiter geb. Schoustra, z. E. Oostendorp geb. Pauw, z. A. Avé geb. Seegers, z. OVERLEDENA. J. C. van Ravenzwaaij, 4 w. P.J. Bcekma, 1 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 27 September. Dammen. De uitslag van de Dam-seance gehouden op Zondag 1.1, in café ,De Pool", en gegeven door den heer G. Beets, van Wormerveer, is hIb volgtGespeeld 24 partijen. Door deu heer B. werden gewonnen 18, verloren 5 en remise 1 party. De partijen werden verloren aan de hoeren L. Mol, S. Dijkshoorn, J. Arends, S. Troost en K. Geus Gz. De remise-party werd gespeeld met den heer Jb. Gomes. Postd.-Ver. „Hollands Noordpunt". Uitslag der wedvlucht voor oude en jonge duiven van af Arion (België), afstand 370 K.M. Gehouden op 18 Sept. 11. In concours 45 duiven. Gelost met goed weer om 7 uur, A. T. le duif, eig. J. Freeke, om 1 u. 54 m. 52 s. 2e F. Schollen, 1 u. 58 m. 40 s. Se J. Freeke, 1 u. 59 m. 18 s. 4e A. Hillebrand, 2 u, m. 23 s. 5e J. Korver, 2 a. 21 m. 25 s. 6e t F. Zaal, 2 u. 27 m. 51 s. 7e J.C.Deelder Jr2 n. 32 m. 8s. 8e f W. Dienaar, 2 u. 37 m. 9e H. Mooy, 3 u. 25 m. 5 s. 10e 8 u. 30 m. 27 s. 11e K. Broekhuizen 4 u. 3 m. Is. 12e f i, 4 u. 24 m. 57 s. 18e F. Zaal, 5 u. 10 m. 14 s. 14e W. Dienaar, 5 u. 37 m. 38 s. 15, 16 en 17, drie eerst getoonde duiven van één liefhebber. (S. Sohellinger.) Gecombineerde oefeningen der Zeemacht in het Zuiderfrontier. De vorige week zyn onder leiding van den commandant der stelling van de monden van de Maas en vun het Haringvliet, den schout-by-nacht J. B. Snethlage, de gecom bineerde oefeningen der zeemacht aangevan gen. Uit den aard der zaak zyn zij die week voor den leek niet belangryk geweest, al waren zy inderdaad dat toch welmaar alleen hierin, dat or van heel verre verkenningen gehouden werden. De scheepsmacht is verdeeld in twee par tyen, en wel eene, die ons land bedreigt en dat tracht te vermeesteren, en eene, die onB land met alle mogelijke middelen moet trach ten te verdedigen. De eerste staat onder be vel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, de andere onder dat van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven. De vaartuigen, waarover laatstgenoemde beschikt zyn de monitor «Reinier Claeszen", de kanonneerbooten «Bever", Balder" en «Sperwer", de onderzeeboot I, en de drie torpedogroepenG 6, G 7, G 8, ,Rindjani", «Tangka", .Batok" en «Goentoer". Die, welke onder de bevelen van den eerst genoemde staan, zyn de pantserschepen Heemskerck", «Piet Hein", «Evertsen", stoomvaartnigen van het loodswezen, een groep torpedobooten G 11, «Ophir", «Pangrango" en «Hadda". Een gedeelte van de militaire kustwacht werd gemobiliseerd en zyn de groepen X—XIII betrokken. De voorbereidende oefeningen zyn gesplitst in oefeningen van schepen in divisie-verband, het varen met gedoofde lichten, en het be oefenen van den veiligheidsdienst by een met gedoofde lichten varende scheopsmacht.Door jagers, welke door torpedobooten worden voorgesteld; evenals aanvals- en lanceeroefe- ningon van de torpedobooten in groeps- en divieieverband tegen schepen by dag en ge combineerde oefeningen van de torpedoboo ten en onderzeeboot tegen en met de in divi- sieverband stoomende sobepen. Deze week zullen de oefeningen uitgebrei der en ook belangrijker zyn, doch de eigen- lyke aanvallen van den vyand rullen gedaan worden van 3 tot 6 Oct. Evenals verleden jaar zyn de verslagge vers der groote bladen aan boord van de schepen ingedeeld. Pensioen verleend aanJ. J. H. Mertz, wed. H. G. Jansen, hoofding. der marine, f 690. IJmuiden, 26 September. Wanneer de Gemeenteraad een voorstel van Burgemeester en Wethouders aanneemt zal er een onbillijkheid in de schoolgeldhef fing worden weggenomen. Tot heden gold steeds, dat de leerlingen van de school met meer uitgebreid lager onderwys aanmerkelijk meer betaalden dan die van de gewone lagere school. Het onderwijs in de drie laagste klasse van de scholen wordt thans echter in alle scho len naar het zelfde systeem gegeven, zoodat het ook billjjk is dat alle leerlingen hetzelfde schoolgeld betalen, vandaar een voorstel tot gelyke heffing. De uitslag van de haringvisschery is voor verschillende loggers zeer uiteenloopend. Er komen mot 15 en 16 maar ook met 31 en 32 last, ja zelfs met 33 last binnen. Er was deze week één binnen, die gedurende een naohl 20 last in de netten ophaalde. De „Prinses Juliana". Het grootste schip dat ooit in Nederland gebouwd is, de nieuwe oceaanstoomer van de Maatschappij «Nederland', die 1 October zyn eerste reis naar Ned.-Indiö gaat onder nemen, heeft eergisteren een officieele proef vaart schitterend volbracht. Voor dezen feestelyken proeftocht heeft de «Prinses Juliana*, die 1 Juni ji. by het bezoek der Kon. familie aan de hoofdstad, door H. M. de Koningin van de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij word te water gelaten, een prettig tochtje by de meest aangename zee die te wenschen is, van IJmuiden uit naar het lichtschip «Maas' vóór den Rotterdamschen Waterweg gemaakt. Een tochtje van eenige uren over 'n eflen zee by overheerlijk nazomer-weer. Niet minder dan 160 gasten waren aan boord met de directie der My. «Nederland'. Het schip behaalde een vaart van 15.9 myl, by 95 slagen per minuut en ontwik kelde 6700 P.K. De aannemer van de Nieuwe Munt. Gisterenmorgen bereikte ons het gerucht, dat het werk aan de Nieuwe Munt te Utrecht zou zyn geschorst. By informatie vernemen we, dat dit werkelijk het geval was. Toen gisterenochtend om zes uur het werkvolk (pl. ra. 60 man) aanwezig was, heeft de uit voerder van het werk, de heer Van Eyle, dat voorloopig geschorst, zoodat het werk thans nog stil ligt. De aanleiding tot dit alles ligt, naar we vernemen, daarin, dat men niet weet waar zioh de aannemer, de heer Slegers uit Am sterdam, bevindt. Te zynen huize was mon ook niet mot zyn verblijfplaats bekend. Men is tbans in afwachting van nadere berichten, om, daarop ten spoedigste den arbeid aan het nieuwe Muntgebouw te hervatten. De reden van des aannemers afwezigheid is niet bekend. (U. D.) De wettelijke 10 urendag. Zondag is te 'sGravenhage in de Dieren tuin-zaal een groote meeting gehouden met voorafgaandon optocht van Katholieke arbei ders organisaties, ten gunste van den wette- lyken 10 urendag. Achthonderd vereenigingen met 170 h 180 banieren namen aan optocht en meeting deel. De heero» Hazebroek en Hermans spraken enthusiast toegejuichte rede voeringen uit. Een motie werd aangenomen, die te voren reeds in 26 provinciale meetings iB gestemd. Olieslagers te Rotterdam. Van Zondag meldt men: Ontzaglyk was do menschenmenigte die zich heden naar het vliegterrein had begeven om Olieslagers voor het laatst te zien opgaan. Men schat het getal aanwezigen op zestig duizend en natuurlijk dat daarbuiten de menigte nog grooter was. Haar geduld werd zeer op de proef gesteld, daar des middags, volgens Olieslagers zelfs de wind nog te sterk was om op te gaan. Op het terrein werd de tijd ge sleten met een voetbal-match, terwijl daarna een drietal muziekkorpsen er de stemming ge stadig inhielden. Eerst half zes kwam onder ge juich de toestel naar buiten en de vlieger kleedde zich extra dik, daar hij voornemens was lang weg te blyven. Om 8 minuten na half zes ging hy de hoogte in en was na oonmaal het terrein overvlogen te hebben, weldra in westelijke richting nit het gezicht verdwenen en bloef dan wel veertig minuten weg. Eindelijk zag men hem aan den reeds donkerenden hemel terugkeeron, nogmaals een tweede ronde maken en om half zeven daalde hy, dus zyn eigen duurrecord bij ons te lande, dat 41 minuten bedraagt, verbeterende. Ontzaglyk was de geestdrift. De vlieger werd het eerst gecomplimenteerd door den minister van oorlog, den generaal Cool, die den ge- heelen middag op het terrein was. Uit Den Haag wordt geschreven De wandelaars die Zondagmiddag do straten van het centrum der stad doorkruisten en vermoedelijk ook velen in de buitenwijken hebben het voorrecht genoten Jan Olieslagers tegen 10 minuten over zessen boven de resi dentie te zien vliegen, eerst vry laag, daarna op een aanmerkelyko hoogtezóó hoog dat nauwelijks een zwarte stip zichtbaar was. Maar met dit al bleef het een hoogst in teressant schouwspel, waarvan velen zoo lang mogelyk trachtten te genieten. Slachtoffer van de vliegweek. Zondagmiddag is de bootwerker P. L. Dik, die te Rotterdam Op een hnis van vier ver diepingen hoog naar het vliegen stond te kyken, naar beneden gevallen, doordat een stoen vau den schoorsteen waaraan hij zich vasthield losraakte. Ernstig gekneusd werd hy naar het ziekenhuis vervoerd. By aan komst aldaar was hy reeds overleden. Gevlogen I Aan een Rotterdammer is Zondag op Wou- donsteyn, het vliegterrein, een portemonnaie met f 200 ontrold. Er zyn daar meldt de N. R. Ct.", verscheidene portemonnaies gestolen. Overstoomd. Door het binnenkomende stoomschip „Ant- werp City", van Snlina naar Rotterdam, is naby Maassluis het zeiljacht „Sitaar", toebe hoorend aan den heer Mulder te Rotterdam, overstoomd. Van de beide opvarenden is de schipper Pieter Kraft verdronken. Van het jacht steekt slechts de top der mast boven water. Vooruitstrevende Maleiërs. Het «KoL Weekblad" schryft .Twee Maleische onderwijzers, Roestan en Kahar Masjoer, zyn met den heerL. C. Wes tenenk, assistent-resident van Tanah Datar, die met een paar maanden verlof hier te lande is, meegekomen om hunne studiën, vooral de Nederlandsche taal, voort te zetten. Het werd het best geacht, dat zy zouden beginnen met de Rijks Normaallessen te Deven ter te volgen, doch or kwamen eenige bezwa ren op tegen de toolating dier jongelieden, vooral toen de hoer Westenenk om voorloopige vrystolling van 't toelatingsexamen voor hen vroeg. Deze wist echter de voorspraak te winnen van den Min. van Kol. by diens collega van Binn. Zaken, om tot eene schikking te komen, waar 't hier 'n algemeen nationaal belang goldhet steunen van een zoo loffelijk streven der Inlansche bevolking ginds naar meerdere ontwikkeling, naar nauwere aansluiting by Holland. Speciaal het deugdelijk leeren der Nederlandsche taal voert hen immers als van zelf tot beter begrijpen en meer waardeeren van onze inzichten en opvattingen. Zoo zagen ook de beide ministers het in en stonden het verzoek toe. De twee vooruitstrevende Maleiërs hebben een liefdevol tehuis gevonden in het gezin van den bekenden aardrijkskundige, den leeraar Schuiling en diens vrouw, by wie zij zich recht op hun gemak gevoelen. Buitengewoon aardig iB hun eerste les goweest op de Normaalschool. De directeur Thodin v. Velzon, die ook veel voor de zaak voelt, had de 3de klasse, waarin de jongelui zouden komen, van te voren toegesproken, had de leerlingen gewezen op de belangrijk heid van deze proef, hun verzocht te beden ken, dat deze joBgelui van verre kwamen, waar hun moeder en vader, hun familie, met spanning uitkyken naar berichten, hoe zy het zouden hebben in het verre negari Belanda, tusschen al die vreemde Hollanders... en hun verzocht deze kameraden vriendelijk in hun midden te ontvangen. Hulde aan dezen waardigen man, dezen mensch De ontvangst was dan ook alleraardigst en de jongelui zyn in-gelukkig. Zy genieten van alle kanten vriendelijkheid Met hunne studies zal het nu zeker ook best gaan. Een doopplechtigheid. Op hot plankier voor hot badbassin in de zweminrichting van Hartshoorn aan den Westordoksdyk was Zondagmiddag een gods dienstoefening belegd door de gomeente der Ze vendedags-Adventisten. Op een tiental bankjes zonder leuningen zaten een 40-tal personen, meest vrouwen en meisjes, die waren opgekomen om den doop van een tweetal vrouwelijke leden der gemeente by te wonen. Nadat eenige liode- ren waren gezongen, legde een der voor gangers in een kort woord uit, dat deze gemeente een Bijbelech Christendom belijdt, en daarom don doop door onderdompeling bedient, zooals dat in het Nienwe Testament geleerd wordt. De predikant, de heer J. Wintzen, en de twee doopelingen, volwassen vrouwen, had- don zich onderwijl in eenige kloodkamertjes voorzien van een eenvoudig „gekleed" bad- costuum. Eerst bad de predikant samen mot de doopelingen en de gemeente, en begaf zich toen in het bassin, tot het middol te water gaande. Kén voor één volgden hem de doopelingen. Hij sprak met de hand boven haar hoofd bet doopsformulier uit cu dompelde haar dan achterover een oogenblik onder water. Photografen maakten een opname van de plechtigheid, die met gezang en gebed geslo ten werd. Wilde dieren aan boord. Het ook te Rotterdam goed bekende stoom schip «Naimes" van de Roland-lyn le Bremen, heeft een reis naar de westkust van Zuid- Amerika gemaakt, die de bemanning niet licht zal vergeten. Te Bremen kwamen vier kooien met wilde dieren, twee leeuwen en twee tijgers, die voor Peru bestemd en een bewaker toevertrouwd waren, aan boord. De houten kooien werden op dek geladen. Daar de dieren de planken probeerden door te by ton liet de kapitein drie kooien met lood voorzien en door ijzeren stangen versterken, terwyl de vierde kooi, waarin een tijger was die zich heel rustig hield, naar het oordeel van deu bewaker sterk genoeg was. Toen het schip ongeveer eon maand op zee wus, boorde de wachthebbende le stuurman des nachts balftwee plotseling angstgeschrei en hulpgeroep in de kajuit van den scheepa- bakker Gösler en bemerkte, dat een tijger voor de kajuit stond. Door het gejammer opmerkzaam gemaakt ylde de kapitein aan dek en zag op een af stand van zob passen een tyger vry op 't dek rondloopen. De bemanning werd onmiddellyk gealar meerd en op het gevaar opmerkzaam gemaakt, zoodat zy de kajuitsdeuren, dio-zy wegens de heerschende hitte hadden laten openstaan, konden sluiten. Do tyger was het eerst in de kamer van den bakker geloopen en had den slapenden man met zyn klauwen geslagen en verwond. Toen verliet de tijger do kamer, liep in de naastliggende hofmecsterakamer en sprong onmiddellyk naar de bovenste kooi, de gor dijnen en hoofdkussens omlaag trekkend, welke hem tusschen de klauwen bleven zitten, zoodat hij niets uitrichten kon en de kamer verliet. De hofmeesters waren in een hoek gekropen en hadden zich onder dekens verscholen. Na do kussens en gordijnen uit zijn klauwen goschud te hebben drong de tyger weer in de kamer van den bakker. Door het kermen van den zwaargekwetsten mau, die in zyn angst in do bovenste kooi bij den kok gevlucht was, werd de tijger op merkzaam en maakte zich gereed voor een sprong, in hetzelfde oogenblik dut de kok zijn revolver op hem afschoot. De tyger liep weg en de tweode hofmeester nam dit oogenblik waar om door het kieloog de deur van des bakkers kamer dicht te slaan. Toen de tyger op het voordek was, ijlde de le stuurman naar de kamer van den bakker en vond hem hevig bloedend in zijn kooi liggen. Hy had wonden aan hoofd en slaap, vier groote en tien kleinere. De tijger liep van het voor- naar het achter schip heen en weer, bleef echter eindelijk op het voordek staan zoodat de toegang tot de trappen gebarricadeerd kon worden en het dier op het voorschip afgezonderd bleef, waar het nu in het closet der beraanuing kroop. Men beproefde den tyger door schoten en waterstralen uit het closet te verdrijven en in de badkamer der stokers te jageD, doch dit gelukte niet. Eindelijk kwam het dier voor den dag, liep dwars over het dek been, sprong op do roeling, en sloeg bij het overhalen van 't schip overboord. Deze tooneeleu speelden zich af in een donkeren nacht, by tamelyk sterken wind en ruwe zee. Nadat de tyger overboord geslagen was werd de zwaar gewonde bakker onmiddel lijk naar het hospitaal gebracht, waar zyn wonden toegenaaid en verbonden werden. Eerst bevond de man zich tamelyk wel, maar al spoedig kreeg hy koorts en twee dagen later stierf hij. waarschijnlijk tengevolge van het vele bloedverlies. Uit eon ingesteld onderzoek bleek dat de tyger, die zich in 't eerst zoo rustig hield en wiens kooi niet versterkt was, daarin een gat had gereten van 25 centimeter en zich daar doorheen gewerkt had. De kooien worden dagelijks door den be waker onderzocht en nagezien en 's nachts door de wacht gecontroloerd. Kort voor het uitbreken van den tyger had de nachtwacht alle kooien verlicht en onderzocht, doch niets verdachts waargenomen. Het Seeambt te Bremerhaven heeft uitge maakt, dat de kapitein, officieren en beman ning van 't schip geen schuld hebben aan het gebeurde. Een verrader. De marinekrijgsraad te Kiel heeft den machinist Gansof, van den kruiser «Stettin", wegens het verraden van militaire geheimen tot twee jaar en tien dagen hechtenis, ontslag uit den marinodienst en verlies van burgelijke rechten voor den tijd van vier jaar veroordeeld. Gansof had twee militaire geheime boeken, die alle scheepsoorkonden van de «Stettin" bevatten, en die hy voor dienstgebruik onder zyn berusting had, aan een marine-instructeur van oen toen te Kiel liggend Russisch school- schip te koop aangeboden voor 50,000 Roebels. De Rus had gelegenheid gehad gedurende drie kwartier in de boeken te bladeren en te lezen, en verklaarde toen, dut zij de moeite niet waard waren. Doch daar hy de gelegen heid had te baat genomen, om teekeningen en berekeningen te zien en te bestudeeren, achtte de krijgsraad, hoewel de koop was af gesprongen, toch het verraad gepleegd en veroordeelde op dien grond den machinist. Ongeluk. Ie de rue de Rennes te Parys is een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Eeu aapje waar in zich twee dames en twee kinderen bevonden, is tussohen twee electrische trams geraakt. Een der dames en haar dochtertje, een meisje van II jaar, zyn gedood, de beide anderen en de koetsier zyn zwaar gewond. Onthoofd. De Franscho beul Deibier wuart weder met zyn guillotine door het land. Donderdag werd te Romiremont het dood vonnis voltrokken aan den moordenaar Yangon, die in Juni een veokooper doodde, om zioh meester te maken van een belang ryk bedrag, dat dezen kort te voren ont vangen had. De ontzaglyke menigte, welke by de exe- cutieplaats was samen gestroomd, juichte luide, toen het mes omlaag vielhet volk wilde het troepencordon doorbreken, zoodat een verwoed gevecht ontstond. Na een kwar tier waren de soldaten meester van het ter rein en dreven de menschen terug. Zaterdagmorgen is te Saint-Dié Joseph Pierre onthoofd. Hij vermoordde zijn 82- jarige moeder, om zich haar spaarpenningen, een bedrag van 540 fr., toe te eigenen. Spoorwegongeluk. Tipton (Indiania), 24 September. By een botsing van een personenrijtuig tegen eon goederenwagen op deu electriscben spoorweg zijn 6 personen gedood en 6 ernstig gewond. Het is een tlergelyk ongeluk als dat by fort Wayne op 21 September. Uit het Algemeen Militair Weekblad": Met ingang van 1 September gepensionneerd, op verzoek, de serg. maj. adra. J. Bijlo, wegens benoeming tot Vader en Moeder in het Wees huis te Alkmaar. Ingezonden Mededeelingen k 20 cent per regel. Stadgenooten Koopt Uwe benoodigdheden uitslui tend by plaatselijke Winke liers. Deze bieden U betersn waarborg en masrdere garantie dan de zoogenaamde Vliegende Winkels, in den regel onbekende firma's, die U veeltijds onder valsche vlag minderwaardige goederen trachten te verkoopen. Steunt den plaatselijken handel. Algemeene Heldersche Winkeliers-Vereeniging. Advertentiën. 1880 1910 Den 711611 October a.s., hopen onze geliefde Ouders Jacobus Mittendorf en Afienna Cornelia v. d. Branden, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hun dankbare Kinderen, C. MITTENDORFF. C. MITTENDORFF. A. J. MITTENDORFF. J. MITTENDORFF. Helder, 27 September 1910. Op den 8sten October hopen onze geliefde Ouders Goffe Visser en Maartje Pronk, den dag te herdenken waarop zy vóór 25 jaar in den Echt zyn verbonden. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen MENSE CORNELIS VISSER. JAN VISSER. JACOB VISSER. Helder, 27 September 1910. Ondertrouwd Johan Dirk Brandt en Alida Bont. Helder, 22 Sept. 1910. Huwelijksvoltrekking 5 October 1910. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd Jan Hemelrijk en Cornelia Lavell. Amsterdam, J lleïdërf September 1910. Binnenhaven 69, J Huwelijksvoltrekking, 13 October 1910. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u kennis te geven van het plotseling overlijden in haar Heer en Heiland, van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mejuffrouw Wed. Schieke geb. Christina Dependener, in den ouderdom van 78 jaar. Namens de Familie, F. H. VAN RIJN. Helder, 20 September 1910. Wegens buitenlandsche betrekking eerst heden geplaatst. Heden overleed, na een kortston dig lyden van 2 dagen, onze jongste lieveling Pieter, in den jeugdigen leeftijd van 13 maanden. Namens zyn bedroefde Ouders: P. BEEKMA. A. BEEKMA—Beijkb, en verdere Familie. Helder, 26 September 1910. Ondergeteekenden betuigen hun dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. J. J. ANTHEUNISSEN. J. E. ANTHEUNISSEN - Vuijk. Voor de vele blijken van belangstelling by ons 30-jarig Huwelijksfeest ondervonden, zoowel van buiten- als binnen des» gemeente, betuigen wy onzen hartelijker! dank; in 't bijzonder aan de Muziekvereniging „Winnubst". Th. MINNEBOO en Echtgenoote. Helder, 27 September 1910. Bij ons vertrek naar Rotterdam, roepen wy alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Tevens danken wy allen voor de hartelijke deelneming en belangstelling gedurende de ziekte betoond, ook aan den Heer Stationschef, Ambtenaren en Collega's, voor den steun ons geschonken. J. VERMEULEN, Echtgenoote en Kinderen. Helder, 27 September 1910. Den leden wordt bekend gemaakt, dat het seizoen een aanvang heeft genomen en dat er a.s. Zondag, van 57,-77, uur, gedanst zal worden. Zy die lid wenschen te worden, kun- - - -- j nen zjck 3Chriftely k of persoonlek Advertentiën gelieve men 's morgens I aanmelden by het Bestuur in „TIV0LI". vóór 10 uur te bezorgen. HET BESTUUR. SEIZOEN 1910-1911. Made,le F. M. POLAK, Institutrice de Danse, bericht, dat zy hare lessen heeft HERVAT. Dagelyks inschrijving van leerlingen en gelegenheid tot het formeeren van Dans-Clubs. van Leeraren in het DANSEN en het BALLET, Dijkstraat 37, Helder. De cursus in danse et maintlën is 15 September aangevangen. Inschrijving van leerlingen van af heden dagelijks. Ondergeteekenden brengen hunne leer lingen en oudleerlingen ter kennis, dat de lokaliteit aanmerkelijk vargroot ia. Prospectus op aanvrage verkrijgbaar. Aanbevelend, Hoogachtend, B. H. POLAK, schrijver van „Het Dansen". Ph. B. en Jac. B. POLAK, Leeraren in het dansen. «e KOEGRAS. De afd. Heider van de Holl. Maatschappij van Landbouw stelt zich voor, om evenals de vorige jaren, in Octobar a.a. aan CURSUS te openen in het Landbouwonderarije. Aanmelding van Leerlingen by den Heer H. BAKKER Dz., Kanaalweg 136, te Helder, (tot uiterlijk 4 October) of aan de Openbare Lagere School te Julianadorp, op Zaterdag 1 October, van 1 3 uur. Namens het Bestuur, H. BAKKER Dz., Secretaris. Heldersche Loge. Openbare Vergadering op WOENSDAG 28 SEPTEMBER, des avonds 8 uur, in het Lokaal Sluis- dijkstraat 54. SPREKER: de Heer M. VAK MAANEN. ONDERWERP: WAT 18 THEOSOFIE! W Entrée 10 oant. Wegens vertrek worden RE- KENINGEN ingewacht vóór 1 October a.s., door den Luitenant ter zee le klasse W. A. v. AKEN, Stationstr. 9. f 2.50 belooning voor dengene die mij aan een geschikte WONING kan helpen. Huurprijs f 1.75 k f2. Adres: Bureau van dit blad. VERLOREN Zaterdagavond een gouden BROCHE, (half Engelsch paarden pond.) Tegen belooning terug te bezorgen Hoofdgracht 37. Onder rabbinaal toezicht. Hebt ge Uw soepen reeds bereid met deze onder zeer strenge controle staande en daarom ook voor Joodsch gebruik geoorloofde Bouillonblokjes?Zoo niet, vraagt proefbusjes 30 cent, by de Heeren: LAGERVELD, Zuidstraat. DE BUNJE, Kanaalweg. VERSTEGEN, „De Komeet", Weststraat. Ook per stuk verkrijgbaar. Uit nemend geschikt voor Hotels en Res taurants. Voor wederverkoopers bui- ten den Helder wende men zich tot den Hoofd-Vertegenwoordiger voor Nederland L. I. GRUNWALD, Kanaalweg nr. 74. Een bejaarde Weduwe zag zich gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER, by eenig heer, of iets dergelijks. Hoog salaris geen vereischte. Brieven onder letter H., aan het Bureau van dit blad Er biedt zich aan •en netto WERKSTER. Adres: Bureau van dit blad. Een nette Wasohvrouw vraagt beleefd Weeohgoed aan huis. Adres: Kapperstraat 18. Gevraagd een WERKSTER, voor 1 2 dagen in de week. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een nette Dienatbode, aanmelden 's avonds na 8 uur. Adres: W. BUTER, Vijzelstraat. Mevrouw PUTMAN CRAMER—Zeqebs Veeckens vraagt met 1 November een Dienstbode, goed kunnende koken en werken. Zich te vervoegen Hoofdgr. 37 Gevraagd een DAGMEISJE. Adres Mej. Tuinman, Koningdwarsstr. 44. Gevraagd een flinke Jongen, niet beneden 16 jaar. Adres J. v. d. PLAAT, Middenstr. 44a. Er kan geplaatst worden een nette SCHOENMAKERSLEERLING, die in 't vak wensebt opgeleid te worden. Adres: R. DE COCK, Langestr. 45-47.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2