KLEINE COURANT 't Blaadje voor HelderTen el, Wieringen en Anna Paulowna. No 3927 Zaterdag 1 October 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland I 1.25 Pre- Zondagsblad i 37$ t 45 f 0.75 miën Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiên van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2$ t Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever: C. OE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. straat- Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 30 September. Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam is met gnnstig gevolg het doet. ex. in de geneeskunde afgelegd, door den heer D. Stadig en het theor. geneeskundig ex. door den heer G. W. Bakker, beiden van hier. Verkiezing Gemeenteraad. De verkiesing voor een lid van den Ge meenteraad, vacature Feenders, zal plaats hebben op Dinsdag 8 November, de stemming op Dinsdag 15 November en de eventueele herstemming op 22 November. Ambachtsschool. Door de Vereeniging Ambachtsschool voor Helder e. o." werd gisteravond in de boven zaal van café «Central" een algemeene ver gadering gehouden. By verhindering van den voorzitter, den heer C. Stammes, leidde de vice-voorzitter, de heer R. Kastelijn, de vergadering. Deze wees in zyn openingswoord er op, dat het bestuur een gevoeligen slag heeft ge kregen door het overladen van den heer A. Klik, die een groot voorstander was van de Ambachtsschool, zich geheel aan de inrich ting wydde en als penningmeester met groote accuratesse de geldmiddelen beheerde. Hy bracht daarom, namens alle aanwezigen, hulde aan de nagedachtenis van den heer Klik. Daarna las de secretaris, de heer D. H. Grunwald, de notulen der vorige vergadering, welke goedgekeurd werden. Alsnu was aan de orde de begrooting voor het dienstjaar 1911, die aanmerkelijk hooger was geraamd dan vorige jaren. Zij sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f20.150. Met algemeene stemmen werd zy vastgesteld. Bij de bespreking van deze begrooting bracht de heer Roem in het midden het wensckelyke, om aan de school een avond cursus te verbinden voor jongelui, die over dag, omdat zy by een putroon werkzaam zyn en de inkomsten daarvan niet kunnen missen, niet in de gelegenheid zyn de inrichting te bezoeken. Nu kunnen alleen zonen van ge goede ouders van de ambachtsschool profi- teeren. De voorzitter merkt op, dat door de Re geering, Provincie en Gemeente subsidie verleend wordt voor een ambachtsschool, waar over dag onderwys gegeven wordt. Wel wil het bestuur eenigszins er aan te gemoet komen door gedurende den winter cursussen te openen voor metselaars en schil ders, maar dan over dag. Bovendien wordt thans de burgeravondschool verbonden met de ambachtsschool met een zelfden directeur. Ging men er toe over avondcursussen te houden, dan waren de gevolgen niet te overzien. De heer Roem bepleit nogmaals, dat zyn voorstel strekt, om mindergegoeden ter wille te zyn. Do heer Grunwald zegt, dat by aanne ming van leerlingen alleen gelet wordt op de meerdere geschiktheid om hot onderwijs te kunnen volgen en niet of de ouders al of niet bemiddeld zyn. Bovendien acht hy ambachtsonderwys voor jongens, die den ge- heelen dag op een werk zyn geweest, by avond ongewenscht. Daarbij komt nog, dat de school dan nog meer vergroot zou moeten worden. Nadat nog de heer Adriaanse heeft opgemerkt, dat een deel der bevolking uit gesloten is van vakonderwijs en wanneer de gelegenheid daarvoor bü avondcursussen bestond er een goed gebruik van gemaakt zou worden door hen, die over dag de ge legenheid missen, geeft by het bestuur in overweging deze aangelegenheid nog eens te onderzoeken. Do Voorzitter belooft, dat het bestuur de zaak in ernstige overweging zal nemen of er iets in deze richting gedaan kan worden. Het volgende punt dor agenda is de be noeming van 3 leden voor het nazien der rekening en verantwoording over 1910. Daar toe worden aangewezen de heeren L. van der Ploeg, H. Meyers en H. W. Francken en tot plaatsvervangers de heeren 6. Rijkes en S. Manheim. Wegens de periodieke aftreding van de bestuursleden de heeren C. Stammes, R. Kas- telyn en D. H. Grunwald worden dezen met groote meerderheid herkozen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld het voorstel van het bestuur tot het aangaan van een geldleening voor uitbreiding der schooL De Voorzitter licht het voorstel nader toe door op te merken, dat reeds een paar jaren gebleken was door den grooten toeloop van leerlingen, dat uitbreiding der school nood zakelijk was. Die uitbreiding wil men nu gepaard doen gaan met de oprichting van een afdeeling voor electrotechniek en aan den wensch van sommigen voldoen door een winterdagcursus in het leven te roepen voor metselaars en later ook een voor schilders. Daarenboven moet de school ook geschikt gemaakt worden voor de burgeravond school. Met dank moet vermeld worden, dat de gemeenteraad besloten heeft het geld daarvoor als hypotheek te verleenen. De kosten der verbouwing bedragen f 12.000 voor de inrichting f 5000, te zamen f 17.000. Alzoo«wordt aan de vergadering machtiging gevraagd tot het aangaan dier leening. Nadat eenige gevraagde ophelderingen door den Voorzitter zyn gegeven, wordt met eenparige stemmen de machtiging tot het aangaan van een geldleening, groot f 17.000 verleend. Hierna doet de Voorzitter de volgende meededeelingen 1. De gemeenteraad heeft in zyn zitting van 2 Oct. 1.1. besloten de jaarlyksche subsidie van 1 2700 te brengen op f 4200.— en voor de verbouwing der school een geldleening van f 17.000 te verleenen. 2. De Prov. Staten hebben in hare ver gadering van 21 Juli 1.1. do jaarlyksche sub sidie gebracht van f 2000 op f 3000. 8. By schryven van den Min. v. Binn. Zaken van 27 Sept. 1.1. is gemeld, dat op de begrooting voor 1911 een subsidie is uitgetrokken van f 10.000, en dat de be grooting der school over 191 lis goedgekeurd. 4. Een vaste leerlaar voor voortgezet onderwys zal wordeD aangesteld en 5. diensvolgens zal den heeren A. Deelder en S. Gysberts met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag worden verleend. 6. Den leeraar voor smeden Kerstens is wegens ziekte een halfjaar verlof verleend. 7. In diens plaats is tydelyk aangesteld de heer W. Schrager van Stadskanaal. 8. Den leeraar Ruber is wegens ziekte 4 weken verlof verleend. 9. De leeraar in 't meubelmaken Van der Ploeg heeft de acte handteekenen 1. o. behaald. 10. Een Bchryven is ingekomen van de schoenmakerspatroons alhier om een cursus in het schoenmakersvak te houden. 11. Door het bestuur is een pensioen regeling voor hot personeel dor school ont worpen, die 1 Jan. a.8. in werking treedt. 12. De functie van penningmeester zal vooiloopig door den heer Kastelyn worden waargenomen. Na deze mededeelingen volgde de rond vraag.Hierby werd door een der aan wezigen aangedrongen, om den eervol ontslagen leeraren Deelder en Gysberts wachtgeld te verleeneD, doch dit werd afgewezen, omdat het tydelyke leeraren waren. Een ander lid drong aan, dat aan den leeraar voor voortgezet onderwys opgedragen werd onderwys in het handelsrekenen te geven en het taalonderwijs in te richten overeenkomstig het bedryf. Hierna volgde Bluiting. De heer L. W. J. Labout is benoemd tot leeraar in bet rechtlijnig teekenen en pers pectief aan de Burger-Avondschool te Zaan dam. Statenverkiezing Zaandam. De uitslag van de verkiezing voor de Provinciale staten te Zaandam is, dat geko zen is, de heer K. Prins, sociaal-democraat met 3265 stemmen. Mr, H. J. C. van Tienen, liberaal, verkreeg 3139 stemmen. De Dam-onteigening. Dinsdagmiddag zyn ten stadhuize te Am sterdam nadat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het raadsbesluit tot onteigening der perceelen in zake de verbetering van den Dam hebben goedgekeurd de besprekingen begonnen met betrokken eigenaren over de bedragen, die de gemeente voor hun perceelen geven wil. Het misdrijf op de Nic. Witsenkade. Op 2 November e. k. begint voor de 5de kamer de behandeling van de zaak tegen het dienstmeisje en haar vryer, verdacht van het misdryf in den vroegen morgen van 26 Febr. jl, gepleegd op haar meesteres, in haar woning aan de Nic. Witsenkade 6 te Amsterdam. Ter- wyl deze bed 1 lag, werd gelyk men zich zal herinneren, een kom kokend water over uitgestort. Met hevige brandwonden werd zy in het Wilhelminagasthuis opgenomen, alwaar zy 28 Febr. overleed. Slachtoflers ramp S.S. „Prins Willem II". De Commissie gevormd om golden te ver zamelen voor de nagelaten betrekkingen van de met de «Prins Willem II" omgekomenen, die voor eene ondersteuning in aanmerking kwamen, kan met blijdschap vermelden dat by haar in totaal is ingekomen f28.892.56, waaronder een bedrag van f 4185 door het Haagsche comité afgedragen. Met dat geld zyn verscheidene weduwi aan eeno lijfrente geholpen, terwijl andere in zorgelijke omstandigheden achtergebleven familiebetrekkingen onder de noodige waar borgen voor een goed gebruik, met eene som gelds in eens zyn geholpen. Aan 5 weduwen, waarvan ééne in Duitsch- land en de vier andere te Amsterdam, kon, voor het meerendeel door tusschenkomst van ^Liefdadigheid naar Vermogen" eene lijf rente van f3 per week worden gegeven; ééne te Amsterdam outving eene lyfrente van f 2 per week, eene andere op Terschelling ontving eene lyfrente van f2.50 per week, en twee weduwen op Ameland ontvingen ieder eene lyfrente van f 1.50 per week. Aan ééne weduwe werd f 1000 in eens gegeven om'een pension te kunnen inrichten eene andere ontving f 525 ter afbetaling van het saldo van een oude schuld van haar man, voor welker afbetaling tot nog toe ge regeld haar nu verongelukte zoon zorgde. Twee oudjes, niet meer in staat tot werken, ouders van een verongelukten schepeling die hun kostwinnaar was, konden met een lyf rente van f 6 per week worden geholpen op hun beider hoofd. Voor een door het om komen van een zoon in zorg verkeerende familie te Hilversum kon aan den Centralen Raad voor hulpbetoon en armenzorg aldaar f 1500 worden afgestaan. De nieuwe Rijksmunt. De werkzaamheden voor den bouw der Nieuwe Rijksmunt, te Utrecht, die werden gestaakt, zyn Dinsdagmiddag weer voortge zet. Naar men verzekert, is de neerlegging van het werk wel wat ovoryld geschied, als gevolg van het bekend worden van de ver missing van den aannemer, den heer Slegers, uit Amsterdam. Er ontbrak de noodige leiding. Na correspondentie met den rijksbouwmeester en de beide borgen, de heeren Slegers broer van den aannemer) en Broere, is het werk weer opgevat. Overwegingen van gel- delyken aard moeten niet hebben voorge zeten, daar er ruimschoots geld is om het werk te vervolgen. Aangaande de oorzaak van de vermissing van den heer Slegers is niets bekendmen vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Sedert 10 dagen is de vermiste niet meer op het werk geweest. Verduistering van staat. Een ongehuwde vrouw, te Rotterdam als huishoudster in betrekking Bchreef de vorige week op eene advertentie, waarin nette gehuwde lieden tot geheele opneming een kind vroegen, liefst een jongen. Op haar schry ven kreeg zy bericht van een dame uit Den Haag. Omdat het de bedoeling van de huis houdster was haar kind, een op 20 Mei j. L geboren jongen af te staan, kwam de dame over en haalde de huishoudster met een rijtuig af. Samen gingen zy naar de woning der vrouw, by wie het knaapje uitbesteed was. Toen de moeder het opoischte, werd het kind •fgegeven en daarna door de moeder afgestaan aan de dame die nu beweerde, in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam te wonen. Tot die laan vergezelde de moeder de dame en het kind. Men nam er afscheid onder de be lofte dal de moeder binnen een paar dagen iets zou hooren. Waar de dame in de Claes i Vrieselaan woonde kwam do moeder niet weten. Toen de moeder na eenige dagen niets ge hoord had, maakte zy zich over haar kind ongerust en riep de hulp der politie in. Een onderzoek werd ingesteld en men kwam te weten, dat de koetsier, die de dame gereden op de Gedempte Binnenrotte woonde. De man werd opgespoord en deelde mede, dat de dame in quaestie de dochter is van een weduwe in de Tweede Lombardstraat, welke dochter in een café in Den Haag woont. Verder bleek dat het kind van de huis houdster bij de weduwe in de Tweede Lom- bardstraat was achtergebleven. Deze vrouw weigerde aanvankelijk het kind af te geven, r bracht het ten slotte zelve bij de politie, die de jongen aan zyn moeder, de huishond ster uit de Lusthofstraat, afBtond. Ten slotte is de in Den Haag wonende dochter van de weduwe aangehouden. Zij dt bekend, het kind van de huishoudster, dat op 20 Mei j. 1. geboren was, ten kantore van den burgerlijken stand te Rotterdam op September j. 1. te hebben aangegeven onder den naam, Hendrik Willem de J. en als uit haar geboren den 21sten Augustus j. 1. in huis op den Binnenweg. By de akte van aangifte erkende zy het kind als het hare. f tN. Rott. Ct.") Vliegen. Weer een slachtoffer. De ingenieur Ploch- ann, die Woensdag op 't vliegveld van Habs- heim bij Miilhausen proefvluchten maakte, is zyn machine gevallen. Hy bekwam een dubbele beenbreuk en zulke ernstige inwendige kneuzingen, dat weinig hoop op herstel bestaat. Een niet allerdaagsche operatie. In een Londensch gasthuis is Dingdag een niet alledaagsche operatie verricht. Een achtjarig meisje had een tjjd geleden ernBtige brandwonden gekregen. Zy was byna gene zen, maar de doktors hadden eeo stuk raen- schenvel noodig om de brandwonden behoor lijk te bedekken. Do vador stelde zich beschikbaar, en Din .dag i. hein voor zyn dochtertje van oen boen vel afgenomen. Beide patiënten maakten het tot heden goed. Nog meer. De oud-admiraal Lord Charles Beresford heeft een open brief tot Asquith gericht, waar in bij zegt, dat de veiligheid van het ryk eischt, dat onverwijld maatregelen getroffen worden om, behalve de vyf dreadnoughts, die in het begin van het volgende jaar op stapol gezet zullen worden, er onmiddellijk iven by te bouwen. Beresford noemt het aantal dreadnoughts, aarover het drievoudige verbond in 1913 en 1914 kan beschikken, om te bewyzen, dat wanneer deze zeven dreadnoughts niet ge bouwd worden, Engeland in een gevaar ge bracht zal worden, dat bezwaarlijk als te groot kan worden voorgesteld. Beresford stelt voor, aanstonds een groote leening te sluiten, de uitgaven, die deze uitbreiding van de vloot met zich zou brengen, te bcstryden. Cholera. Rome, 27 Sept. De «Popoio Romano" meldt een geringe verbetering in den toestand te NapelB. Te Palermo komen drie verdachte gevallen voor. Volgens de ,Vita" hebben 10,000 personen Napels verlaten. De hertog en hertogin van Aosta zyn naar de stad vertrokki Napels, 27 Sept. Berichten uit Napels, door de censuur vertraagd, melden, dat op 23 Sept. 100 gevallen van cholera voorkwamen, waar van 67 met doodelijken afloop. De epidemie woedt hevig, voornamelijk in de wyken Vicaria en Marcato. Vele zieken sterven in de straten. De berging der Ijjki veroorzaakt onrustbarende en ontzettende toorieolen. Romo, 28 Sept. In de jongste 24 uren zyn te Napels 15 personen door cholera aangetast en zyn 9 ljjders aan die ziekte bezweken, Rome, booten hebben geweigerd, te Napels reizigers oor Marseille aan boord te r 4500 dokwerkers September. Acht passagiers- en goederen voor nemen. Daardoor loopen leeg. De opstootjes te Berlijn. Berlyn, 29 September In de wyk der opstootjes is het gisterenavond rustiger weest dan de twee vorige avondun. De straten van Moabit waren vrywel leeg, maar in den kleinen Tiergarten is hot nog tot ernstige botsingen gekomen. Vele gekwetsten hebben zich in de gasthuizen laten verbinden. Daar onder waren acht zwaar gewonden. Een auto met vier Engelsohe journalisten, die zich behoorlijk gelegitimeerd hadden, is door de politie overvallen. De inzittenden zyn met sabels afgeranseld en de correspon dent van Reuter is ernstig aan de hand ge kwetst. Het ziet er naar uit of de onlusten aan 't afnemen zyn. Londen, 29 September. De Berlynsche correspondent van de «Daily News" seint nitvoerig over den roekenloozen aanval der politie, waarvan hij en twee audere verslag gevers van Engelsche bladen alsook die van Iieuter's Agentschap" gisterenavond het slachtoffer zijn geworden, toen zy met een tuf in de wijk Moabit reden. De aanval wi onverhoeds en moedwillig, zegt de corres pondent. Alle aangevallenen hadden een be hoorlijken politiepas. Alleen Reuter's corres pondent werd door de sabelhouwen ernstig gewond. Erger werd slechts voorkomen door dat de koetsier ijlings doorreed. De Berlynsche correspondent van de .Daily Telegraph" klaagt mede over het onbehouwen optreden der politie te zynen opzichte. Hy en andere Engelsche journalisten wyten het aan den wensch van de politie om van de gebeurtenissen in Moabit alleen in haar geest verslag te zien geven. De journalisten worden even grof bejegend als de onnoozelste Ber- lyners. Handlangers van de politie schynen onlusten nit te lokken, waar zy niet voor komen. Moabit, 29 Sept. Tol negen uur heden avond was het, afgezien van enkele kleinere incidenten, rustig, ofschoon, ondanks het kras optreden der politie in de laatste avonden, j wederom duizenden nieuwsgierigen op Btraat aren. Even na negen uur kwam het in Moabit toch tot eenige botsingen. Uit een huis in de Turmstrasse werd met een bloempot naar de politie geworpen. Deze schoot daarop met hare pistolen op hot huis, zonder dat iemand letsel kreeg. Toen daarna de straat werd schoongeveegd, wérden eenige personen gewond. Ook op den hoek van Beussel- en de Krasmusstrasse werd de menigte door do Erasmusstrasse werd de menigte door de Berlynsche en Charlottenburgsche politie her haaldelijk achteruit gedreven, waarbij velen ge wonden eenige personen gearresteerd werdeo. Langs een omweg. Een ingezetene van Kampen verzond een tjjdje geleden (in Juni) een felicitatiekaartje aan iemand te Boxem bij Leeuwarden. Dezer dagen kwam dit kaartje in 't bezit van den geadresseerde met een bijgevoegd schryven, luidende als volgt: Dit kaartje vonden we tusschen boeken en prenten; kwam met de post van de N.-kust van Atjeh naar een boschbivak in de Gajoe- landen, niet direct den koristen weg naar Boxuin. Verzoeke beleefd den geadresseerde ook namens ons geluk te wenschen. Bivak lioeseb-Gajoelanden Atjeh Sumatra-Lhi (onleesbaar). De onderteekening luidde: W. v. d. Vlerk, kapt. marech. R. P. R. van Riemsdyk le luit. inf. Vrouwelijke metselaars. In de straten van Jersey City kan tegen woordig de eenzame wandelaar een taiereel gadeslaun, dat in zyn zeldzame romantiek typisch Amerikaansch is. By t fantastische licht van ontelbare fakkels ontwaart hy ten gere, elegante, in 't zwart gekleede gestalten, zich bewegend rond een in aanbouw zynd huis, of hoog op stellages, met dappere vingertjes den trofiel en 't mortelbakje hanteerend. Het zyn dametjes uit de beau monde van Jersey City1 Beneden slepen gedienstige geesten bouwmaterialen en Bteenen aan, terwyl een Bchare politieagenten de toeschouwers op een afstand houdt. Wat hier gebouwd wordt, is hot eerste gebouw der .Womens apostolic new church" (de nieuwe apostolische vrou wenkerk), die mrs. Sarah Earle, een kleine, levendige, gryze dame, onlangs stichtte. Zy zal in 't nieuwe kerkgebouw als geestelijke optreden en vol trots spreekt zy over den bouw van 't godshuis, die door vrouwenhanden ondernomen is. Een vrouwelijke architect levorde gratis het bouwplan, en de verschil- le leden der gemeente werken afwisselend groepen van 18 tot 20, naluorljjk in hoofd- i 'b avonds, daar over d.g ander werk hare krachten vraagt. De stedelyke bouw- inspecteur moet beweerd hebben, dat de dames er een en ander boven verwachting goed af brengen. Een merkwaardige burgemeester. Do socialistische burgemeester van Cor- ueilla-de-ia-Rivière, een gemoento in het arrondissement Perpignan, de heer Anther, heeft dezer dagen de arbeiders in don wyn- bouw uilgenoodigd tot een conferentie in het stadhuis, teneinde gezamenlijk de quaestie der salarisverhooging te bespreken. Hy wees de wynbouwers er op, dat dit jaar de wyu tegen zeer hooge prijzen ver kocht zal wordeo, zoodat de laudeigenaars grove winst zullen maken. Hy achtte het niet meer dan billyk, dat de arbeiders ook hun deel zouden krygeu van dit voordeel, zoodat hy de aanwezigen opwekte in staking te gaan, indien hun salarissen niet werden verhoogd volgens een door hem uitgewerkt tarief. Gaan de patroons niet op dezo voorwaar den in, zoo sprak deze burgemeester, dan zullen zy geen druiven in hun vaten krygen wy zullen do wegen vessperren en opbreken, en vreemde plukkers beletten iu de wyu- bergen te komen. Gy kunt u op uw burge meester verlaten: ik zal aan uw hoofd de wegen bewakeu en eiken pluk verhinderen. Na deze woorden Het do burgemeester de raadsvlag op het stadhuis byscben, in af wachting van bet antwoord dor grondeige naars. Dezen echter lieten hem wachten, en dienden een klacht in by den procureur der republiek. Het gerucht loopt, dat do prefect aan den minister van binnenlandsche zaken zal voor stellen, den heer Auther als burgemeester af te zetten. Intusschen staat geheel Corneilla-de-la- Rivière op stelten, schrijft de aTemps". Laatste berichten. Gemeen 1 De gemeentebode Markus te Hoorn, die gisteren zyn 84sten verjaardag vierde, ont ving by die gelegenheid uit Amsterdam een taart, afgezonden door „een oude kermisklant. De bejaarde vrouw en de dienstbode aten flink van die taart, docb werden zeer onwel. De onde vrouw overleed kort daarna, terwyl de 16-jarige dienstbode niet buiten gevaar verkeert. De taart bevatte een groote hoeveelheid arsenicum. Eeu bijgevoegd briefje luidde als volgt: >Nu Markus, smul daar tnaar lekker van, oude, en wy hopen U met de kermis iu gezondheid aan te treffen.* Verleden jaar had Markus eveneens een taart ontvangen, waarvan echter wegens de onaangename lucht niemand iels had willen gebruiken. Anna Paulowna. Tuinbouwveiling van Dinsdag 27 September. Aardappelen, f 1.05 h f 1.50 per zak, kleine fl.wortelen, f 1.45 h f2.50 per 100 bos roode kool, f 2.50 h f 3.25 per 100 gele kool, f2.50 f3.25 per 100; bloemkool le soort, f2— ft f7.25 per 100, 2e soort, f0.70 h f2.40 per 100; appelen. 12.25 per mand; slaboonen, f5.50 ft f 11.50 per 100 K. G. Andijvie, f 0.70 ft f 1.50 per 100 krop. Vergadering van melkleveranciers te Anna Paulowna. Bovengenoemde vergadering werd gehou den Dinsdag 27 September, in *t lokaal van den beer G. Borst. Aanwezig ongeveer 40 belanghebbenden. De voorzitter, de heer A. Buy, opent met een hartelijk welkom deze bijeenkomst. Hy hoopt dezen avond lot een goeden uitslag te komen. De hangende kwes tie is voor de bewoners van Breezand van groot belang. Daar de secretaris in de vorige vergadering niet aanwezig was, wordt als notulen bet verslag uit de Schager courant voorgelezen, waarop niemand een aanmer king heeft. De secretaris leest een verslag van eene vergadering te Helder, waaruit blijkt, dat men daar ook niets vorder is gekomen, 't Bestuur v. d. slytersvoreeniging te Helder is Zondag naar Texel geweest, doch zonder succes. Voorzitter leest een brief voor van een Texelaar, leverancier aan de zuivelfabriek te Don Burg, waarin deze be weert, dat de directeur voor 6 ct. do melk niet kan verkoopen. Op Texel wordt al 7 ct. geboden. Voorzitter stelt voor, volle melk voor 7J ct., half om balf voor 6J ct. de L to ver koopen cn wil daarover schriftelijk laten stemmen. Hy beeft een monster geroomde ongeroomde laten onderzoeken. Van de eerste is 't soortelijk gewicht 1.032, gehalte 1.40 °/0 voor de tweede zyn deze getallen 1.031 en 8 »/c. De heer H. v. Twuiver wil wachten me stemmen, omdat hy nog iemand uit Helder verwacht. Daar deze niet verschjjnt, neemt hij zelf 't woord. Hy *«gt reeds langer dan jaar melkschipper te zyn. Velen zijn met n meegevaren en hij wil trachten deze vereeniging met do slytersvoreeniging te Helder iu een schuitje te brengen. Kan dit niet, dan ligt zyne schuit Zater dag stil, wat hard zou zyn voor hem, doch ook voor velon in Helder, waaronder perso nen zijn met groote gezinnen en weduwen. Hij wil oen vast accoord aangaan tot 1 April 1911 on niet scharrelon, als vroeger, doch er moot deugdelijke waar geleverd worden. Hy heeft altyd voor de boeren ge streden en hoopt, dat ze hem n» ook wat tegemoet zullen komen. Hy wil voor volle melk 7 ct. geven. Voorzitter blyft by 7} ct., wat van Twuiver na lang talmen aanneemt. Enkelen willen voor dien prjjs volle melk afstaan, anderen wachten af, wat ze voor melk, half om half, kunnen ontvangen. Intusschen zyn 2 leden der Helderache slytersvoreeniging gekomen. Voorzitter heet hen welkom. Do heer van Twuiver vindt 't vreemd, dat i voorzitter in de vorige vergadering, melk half om half, aanbood voor 6 ct. en nu 61/2 ct. vraagt. Voorzitter antwoordt, dat 't niet zyne bedoeling is geweest voor 6 ct. aan te bieden. Hy heeft dat toen gezegd als zyne persoonlijke meening. De boer van Twuiver kan voor half om half, mits gegarandeerd zuiver, 6 ct. besteden. Na lang praten en dingen biedt hy 61/* ct., wat door de vergadering wordt geaccepteerd. Avond- en morgenmelk zal afzonderlijk worden geleverd, op de bussen moet staan: wat ze bevatten en de naam van den afzender. Deze is verantwoordelijk voor zuiverheid tot aan komst in den Helder. De Sljjtcrsvereeniging ioet zich verbinden alle melk te ontvangen, ook des Zondags. Er zal oen wederzydsch contract worden opgemaakt. Voorzitter stelt voor, dat allen do melk met den heer van Twuiver meegoven, wat allo aanwezigen op na beloven. Enkelen hebben een contract gesloten met een slyter in den Heldor. Deze zullen ook de molk met .Hendrik" meegeven I)e heer v. Twuiver zegt, wie melk aan L. Vader verkooht heeft, kan aan hem kijven leveren. Van Twuiver wil niet onderkruipen. Hy wil met genoegen die melk meenemen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten e vaste vereeniging te stichten. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren A. Buy, voorziter, C. Weij, secretaris, S. Spigt, penningmeester T. van IJzendoorn en J. v. Duin, commissarissen. De laatsten moeten toezien op goede behandeling van de melk. De heer van Twuiven brengt zijne dank aan de vergadering, waarna de voorzitter de bij eenkomst sluit met de beste wenschen voor vereeniging. t opperstoker. korp.-seiner. korp.-torp.d na. id. i serg.-torpedist korp.-torpediat i korp.-bottel. id. korp.-ziek.T.pl. matr.-schrijv. id. id. i korp.-hofm. rnatr.-hofm. korp-kok. id. matr.-kok. id. id. id. schoenmaker. scheerder. korp.-stok.2ekl Bevordering op 1 October 1910. Schipper i. Joosse tot opperschipper. Stoker-majoor J. de Wijn Matroos le kl. G. M. Smelik Matr.-torp.d.m. J. Stolk id. N. F. Ehbel Korp.-torp.dist E. de Haas Matroos le kl. J. v. d. Dussen Matroos-bottel. W. Bergsma id. K. Kuiper Matr.-ziek.v.pl. P.C. A. v.Wymen Matroos 2e li). L. Lievense id. J. Kreuger Matroos 3e kl. J. C. Arnoldus Matroos-hofm. J. K. Gast Matroos 2e kl. E. A. Goor Matroos-kok N. Schetter id. C. Mittendorff Matroos 2e kl. M.J. Brandenburg i id M. v. Gellekom Matroos 3e kl. F. li. Rodenhof id. 1'. de Waard Stoker 2e kl. A. Klop Matroos le kl. G. D. Meeder Stoker-olieman i. W. Strikker id. V Slagwater id i. Schouwvlieger id. id. C. Prince id. id. G. den Brmber id. id. P. van Es id. id. A- J. v. d. Lans id. id. J. Th. Kaptein id. id. J. W. v. Etteger id. id. M. B. Dommisse id. Alsnog bevorderd met 1 Aug. 1910. Bootsman W. Euwen tot schipper. Matr.-schryv. M. B. Ruisbroek korp.-schryv. Gerepatrieerd uit Oost-Indië. Korp-stok. 2e kl. M. W. Meijnders cn geplaatst aan boord »Van Speijk". Overplaatsing. Met 7 OcL Van: Op: Serg.-schrijver 8. de Waal. Friesl. W.s.W.0, id. A. H.P. t. Kuijk, Dolfijn FrieaL Met 1 Oct. Van: Op: Serg. d. marin. J. Kalf, W.s.W.0. Afd. A.d. Met 16 Oct. Van: Op: Serg.-torp.d rr. H. Grollé K Emma Vulkaan id O. P. Breed veld. Vulkaan K.Emma Met 1 Oct. Van: Op± Serg. d. marin. B Schipper, Hoofdinachin O. R. Fopma, Bootsman M. Sint, Sergt.-stoker O. Strop, Op nader te bepalen datum: Sergt.-torp.d.m.J. G. Hartdorff, id. W. van Marle, Serg.-torpedlBt F. M. Hijmans, id. P. F. Huig, Met 3 Oct. Serg.-bottelier J v. Overboek, Met 14 OcL Serg.-bottelier F. H Menke, id. S. P. Haakenhout EverUen W.s.W.o. Met 3 OcL Van: Op: Serg-ziek.v.pl. J. Hutchison, Bcllona W.s.W.o. id. K. Walstra, W.ï.W.o. Belloua. Met 12 OcL Van: Op: Serg -timmerm.F. K. v.d. Heuvel, R Claess. W s.W.o. id. R. Kapitein, WaW.o. R. Claess. Met 14 Oct. Vam Op: Serg.-bottelier W. Dol, V. Galen P. Hein. id. J. H. Hoogland, W.s.W.o. V. Galen Op 5 Nov a.». per part. S.S. iWelis" naar O.-I. Serg.-schryver S. de Waal. Scrg.-konstabel A. F. de Jong, belast roet toe zicht op de schietbaan tc Kijkduin op 1 OcL 1910 vervangen door serg.-konstabel H. van Olm. Afd. A.d. Afd.W.o. Gier K.Emma id. W.sW.0. Emma Vulkaan id. id. id. Schorp. Schorp. K.Emma Van: Op: W.g.W.o. Bellona. Van: Op: W.s.W.o, Evertsen Stoom vaartberichten- Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billiton, thuisreis, is 28 Sept. Gibraltar gepass. Flores, uitreis, vertr. 29 Sept. v. Antwerpen. Koning Reg. arriv. 28 Sept. v. A'dam te Batavia. K W. 1, thuisreis, vertr. 28 SepL v. Port-Said. K. W. III, uitreis, vertr. 29 Sept v. Genua. Rotterdamsche Llotd. Goentocr, uitreis, arriv. 28 SepL te Padang. Kediri, uitreis, arriv. 28 SepL te Padang. Malang, thuisreis, arriv. 27 Sept. te Suez. Mcnado, uitreis, pass. 27 SepL Gibraltar. Tabanan, thuisreis, vertr. 28 Sept. v. Perim. Visscherijberichten. Nieuwediep, 27 September. Aangebracht: 50 korders, 2 tot 10 tongen p. sL |H fO.45, lütot fü.80, 10 tot 30 middelm. tong p. at. f 30 kl. tong p. st. f0.15, 1 tarbot p. sL 5 5Ö, 1 tot 2 rond. kl. schol p. rnnd. f4.4 f2.1 tot 4 mnd. schar p. mnd. f2.a fl.75. '28 SepL Aungebrncht door 3 korders te zamen: 20 tongen p. st. f0,80, 60 middelm. tong p. st. f 0.45, 90 kl. tong p. st. f0.15, 10 mnd. kl. schol p. st. f4.i 11.50, 8 mnd. schar p. mnd. f175. 29 Sept. Aangebracht 18 korders, 5 tot 10 tong p. st. f0.80, 10 tot 40 midd. tong p. st. f0.45, 10 tot 50 kl. tong p. sL f 0.15, 1 tot 4 mnd. kl. schol p. st. f4.50 4 f2.50, 1 tot 3 mnd. schar p. mnd. fl.75. Uit den Omtrek. Wieringen. Naby den Oever geraakte het tjalkscbip (Koophandel" der firma Dros Co. te Texel aan den grond. Door eenige visschers werd een gedeelte der lading- bestaande uit graan- overgenomen, waardoor het schip vlot werd en naar Texel werd gebracht. Naar men ons meedeelt waren schip on lading verzekerd. By goed weer zal (Harmonie" a.s. Zondag avond om 7 unr een concert in de muziek tent geven. Marktberichten Scliagen, 29 September. 10 Paarden f 80 a f 200. 4 Veulens f 60 a f80. 10 Stieren f 170 a f 290. 70 Geldekoeien (magere) f 130 a f 210. 98 Geldekoeien (vette) f180 a f805. 40 Kalfkoeien f 180 a f 320 20 Vaarzen f 100 a f150. 25 Nuchtere Kalveren f7 a f 26 50 Rammen f 20 a f28. 120 Schapen (magere) f 14 a f28. 520 Schapen (vette) I 21.— af 80. 410 Lammeren f 14 a f21.—. 4 Varkens Imagere) f20 a f23. 32 Varkens (vette) f 0.50 a f 0.58 p. KG. 100 Biggen f 12 a f 18. 25 Kooynen f0.50 h f 1.10. 800 Kippen f 0.50 a f 2.-. 650 K.G. Boter f 1.45 a f 1.55. 200 K.G. Kaas f0.40 a f0.50. 8000 Kipeieren f 4.50 a f 5.per 100. Burgelijke Stand Helder Ven 27 tot en met 29 Sept. ONDERTROUWD: J. Greeuw en B. Been; J. Hemelrfjk en C. Lavell. GETROUWD: A. van Pelt en J. van Wingerden W Kwast en M. C. Molenaar: E. J. Hen en M.H. Adriaansen H. Meijer en A. Tegelaar. BEVALLEN H. C. Michilsen geb. Roos, z.; W. E. v. d. Hert geb. 3een, d.M. J. Slort geb. Blok- holT, z„ D. H. Kok geb. NieuwendaaL, z., O. M. de Boer geb. Kruit, d. OVERLEDEN E. Leenders, 43 j J. P. Blank man, 13 w. A. de Vries, 28 j. Marine en Leger. Min. Besch. Geplaatst met 6 Oct., aan boord van Hr. Ms. panl- serdekschip >Dc ZcVen Provinciën": luit. t. z. 1ste kl. H. O. Surie als eerste-officierJ. J. H. Cora- mijs en G. J. te Winkelid. 2de kl. J. v. Hen gel, J. L. Andreae en W. K. Mauritsofl. v. gei. 1ste kl. L. J. Janssen, ofl. v. ailm. 1ste kl. E. G. de Wys; off.-mach. 2de kl. J. de Winde, als hoofd der machinekamer, J. W. M Renken en J. Staal. Voorts wordt de ofl. v. adm. 1ste kl. J. H. M. Nittel met 1 OcL gepl. a. b. Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. WINTER DIENST op de Hollandacbe Spoor. Aanvang 1 October 1910. Vertrek Aankomst van Helder to Amsterdam 5.38 's Maandag en na feestdagen 8. 6.80 behalvo op Zon- en feestd. 9.10 7.10 op Zon- en feestd. 7.51 8.09 9.18 12.31 1.50 4.15 7.30 8.35 alleen tot Alkmaar sneltrein Donderdags tot Scliagen Zondags niet (overstappen te Alkmaar) sneltruin van Alkmaar af sneltrein 9.37 11.37 2.46 4.34 6.08 9.14 10.54 Vertrek Aankomst Amsterdam te Helder 4.54 alleen Donderdags 7.84 op Zon en feestd. niet 8.45 alleen Zon- en feestd.9.50 overstappen te Alkmaar sneltrein Alleen van Alkmaar en op Zon- en feeetd. niet 6.16 7.81 10.02 12.59 8.30 4.46 op Zon- en feestd. niet sneltrein alleen vanaf Alkmaar op Zon- en feestdagen 11.40 12,81 3.21 5.47 6.56 10.20 11.10 12.45

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1