KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anna Paulownam No. 3930. Woensdag 12 October 1910. 38ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland (1.25 Pre-J Zondagsblad 37* i 45 (0.75 niièn J Modeblad 55 65 (0.90 (Voor het buitenland b\j vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meeri> Be wijs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAND, 't Is verklaarbaar dat de aandacht der ge- heele wereld gevestigd is op Portugal en wat daar plaats vindt. Op de hoogte van den toestand daar, zijn we nog niet. 't Gaat niet gemakkelijk een hotrouwbaar overzicht te krygen, ook, wyl de berichten nog al uiteenloopen, zelfs elkaar tegenspreken. Wat de hoofdzaak betreft dit is zeker de koninklijke familie is gevluoht en de republiek gevestigd. Zeer terecht o.i. merkt de Univers op: De Porlugeesche monarchie valt onder het gewicht van zyn fouton. Te jong, onervaren, wellicht slecht voorgelicht, is de onttroonde Koning persoonlijk niet verantwoordelijk. De laatste jaren was de regeering te Lissabon een mengsel van concessies en proefnemingen. De Kroon vermeed kraohtige personen en beginselen, en vertrouwde op handige politici. Zy merkte niet dat alle zwakheid en uitstel slechts hen versterkte en aanmoedigde, wier aanhankelijkheid zjj zich wilde verzekeren." Of 't nu onder 't nieuwe regime beter gaan zal Ja, als er een geheel nieuw regime kwam, maar dat zal zoo gauw niet gaan. Een Engelschman, die Portugal goed kent, zei een correspondent van het Hbld.: ,Ik geloof, dat het ongelukkige land nu eerst aan het begin van zyn ellende staat en ik zou verbaasd zyn als die republiek het driejaar zal volhouden. Geen Huis van Braganza, geen republiek, kunnen Portugal redden. Het ge- heele land is corrupt door en door. De mannen, die nu aan het bewind zijn gekomen, zijn geen lui van groote beteekenis; de omkooperij zit onder de republikeinen even goed als onder de monarchisten. Zoodra het blijkt dat den repnblikeinschen regeerders het er ook om te doen is zich zeiven te verrykon, zal jaloersch- heid een tegen-revolutie doen ontstaan en anderen zullen opkomen." Braga door heel Portugal bekend al schry ver en dichter, groot verbreider der republikein- sche idee sedert jaren, is president. Er is echter naar 't schijnt een concurrent voor den presidentalen zetel n.1. Bernardino Machado. De derde ernstige candidaat was Condidodus lteis, de republikeinsche aanvoerder der troe pen, die echter zelfmoord pleegde op het oogenblik dat aan 't slagen der republiek werd getwyfeld. Ook aan don anderen kant dreigt gevaar: De republikeinen hebben wel een manifest uitgevaardigd waarin zy hun partijgenooten aanraden, zich verzoeningsgezind en edel moedig jegens de politieke tegenstanders tc betoonen, maar de practyk is wel eens anders dan de theorie. Het «Centrum" deelde mee dat de nieuwe regeering de priesters verboden heeft in ambtskleeding op straat te komen en alle religieuse congregaties ontbonden heeft met last aan de leden, om binnen 24 uur het land te verlaten. Blykt dit waar, dan zal deze maatregel weer een deel der inwoners zeer sterk tegen die nieuwe regeering innemen. De 'l'emps, die der nieuwe regeering niet ongunstig gezind is, wyst er op, dat alleen het regeeringsysteem wyzigen niet voldoende is. Daarvoor is 't bederf te diep doorgedrongen. «Rond de regeering vecht men om baantjes, die wel bezoldigd worden, maar geen arbeid vergen; in de commissie wordt om plaatsen gestreden, by do verkiezingen om gunsten. De openbare zeden zyn doortrokken van dat sociaul vergif. Voor een erfelijk vorst een gekozen president in de plaats stellen, dat is de lyst van de schildery veranderen, zonder aan het schilderwerk zelf te raken." Maar de republiek is er. Groote gedeelten van het land en het leger hebben zoo lang mogelyk geaarzeld zich by het nieuwe bewind aau te sluiten. Ware er een krachtige per soonlijkheid geweest, die de niet-meedoende purtyen hadde aangevuurd en aangevoerd misschien ware hot nog anders geloopeu. Thans is do Koninklyke familie te Gibraltar ze zal wel niet in Portugal terugkeeren. Ook in Oporto is de republiek uitgeroepen eu erkend, de legerafdeeling, en de ambtenaren schikken zich in het nieuwe bewind. Ook in do Portugoesche Kolonie in Zuid-Afrika te Loren^o Marqués heeft men den nieuwen staat van zaken aanvaard. In Natal sprak men er over de heele Portugoesche Kolonie maar in te palmen! Aan de Europeesche hoven is officieele mededeeling gedaan van het uitroepen der republiek. Ze ontmoet nergens verzet. Het huwelyk tusschen prins Napoleon en prinses Clementine van België zal den 17den November op het kasteel Moncalieri worden voltrokken. De afgeloopen week is eene goede geweest ten opzichte van de arbeidsgeschillen. Het groote conflict in de Duitsche scheepsbouw- industrie is bygelegd in voor de arbeiders vry gunstige zin, en de groote stryd in de Britsche katoennijverheid, die 150.000 man zou omvatten, is insgelyks bygelegd. Beide uitsluitingen zijn opgeheven. De andere gebeurtenissen in Europa heb ben de aandacht afgehouden van de kwestie in het Balkan-gebied. De toestand tusschen Turkye en Griekenland scbjjnt zich wat te ontspannen. Rallys, de bekende Grieksche staatsman, verklaarde, dat er op 't oogen blik geen gevaar bestond voor een oorlog met Turkye. Moeht echter de onrechtvaar dige behandeling, waaraan de Grieken bloot staan, blyven voortduren, dan kan aan het geduld van Griekenland wel eens een einde komen. In of beter naar Amerika werd in den laats ten tyd nog al gesmokkeld Als de ryke Amerikanen van hunne reizen naar het vasteland terugkeerden brachten zy meer malen kostbare dingen mee: paarlen on ju- weelen, die ze stil verborgen. Nu is het onderzoek in den laatsten tyd zeer verscherpt en met succes. Er is al heel wat aangehou den en menig millionoir kostte 't een aardige duit. Maar wie betaalt er graag? De prac- tieche Amerikanen meunen nu dat smokke len van juweelen niet moet gestraft worden met geldboete, doch met gevangenisstraf dat zal wel helpen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 October. By Kon. besl. van 9 Augustus 1910 is pensioen verleend aan H. Kooger, te den Helder, ten bedrage van f 105. T A V E.N.U. De HelderschoTooneelvereen. T.A.V.E.N.U j is by besluit van 1 October 1910, No. 53 koninklyk goedgekeurd. Vrouwen-kiesrecht. Zaterdag 15 Oct. zal de Afd. Helder van de Voreeniging voor Vrouwen-kiesrecht in Tivoli" ecne openbare vergadering houden, waar Mevr. Haver van Amsterdam zal spreken. Zy zal behandelen het Wetsontwerp-Heems kerk. Dit ontwerp houdt in de regeling van de positie van onderwijzeressen by het openbaar lager onderwijs en vrouwelijke rijksambtenaren, die in het huwelyk treden. De wetgever toch, wil in zoo'n gevel aan bovengenoemde rijksambtenaressen haar ont slag geven. Hy voert voor het gewenschte van dit ontslag verschillende gronden aan. Als protest hiertegen vormde zich een comité il at ceue «actie voert tegen dit wetsontwerp. Zaterdag hopen we nu van Mevr. Haver te hoeren, waarom het juist wenschelyk en noodig is, eene in het huwelijk tredende ryksambte- nares geen ontslag te verleenen. (Zie de advertentie in dit blad). Een oude veete. Terwyl een sergeant van de artillerie Zon dagavond zich ten huize van zyn meisje aan de Weststraat bevond, werd hy buiten opge wacht door een paar jongelui, die vroeger in militairen dienst waren en toen voor een feit door het rapport van genoemden supe rieur waren gestraft. De vader van het meisje, op de hoogte gebracht van dit posten, toog ietwat gebelgd naar de straat, om den wachtenden te ver zoeken heen te gaan. Maar deze hadden daartoe volstrekt geen lust, maakten zich zoo woedend, dat zy, flink beschonken, den vrager te lijf gingen, waarop een worsteling ontstond en de sergeant, inmiddels ook de deur uitgevlogen, zich met de kwestie be moeide. Nu eerst bleken de rapen goed gaar. Er werd al spoedig een oogenblik ferm ge vochten, waarby de sergeant, uit zelfvcrde- diging, zyn sabel trok en met dit wapen do woestelingen noodzaakte tot vluchten. Nachtelijk bezoek. Een bewoner van de le Vroonstraat werd Zaterdagnacht onverwachts uit den slaap opgeschrikt, doordat de luiken met veel ru moer open en dicht sloegen. By nader onderzoek ontdekte men, dat een raam was omhoog geschoven en wat bloempotten waren verzet. Natuurlijk bleef niemand te bed. De angst zat er eenmaal in. Alle huisgenooten speurden beneden en boven in hoeken en gaten. Niets, niets te zien. Zoodat men, een poosje lettende op het geringste geluid, na veel wikken en wegen, besloot om toch maar weer onder de dekens te gaan koeke loeren. Want van een-oog-dicht-doen was geen sprake meer. Dezelfde misselijke aardigheid had oen paar dagen te voren plaats in de Breewa- terstraat en aan de Achter-Zuidstraat. Ook hier werd des nachts door onbekenden een z.g. insluiping ondernomen. Uitslag der Internafionale-Postzegel- Tentoon8telling, welke in September te Bern (Zwitserland) plaats had. Klasse VII. Sectie E algemeen verzamelingen van minstens 4000 stuks. lu genoemde klasse waren 5 prijzen be schikbaar gesteld. le pr. verguld, zilv. med.Miss Kitty Nolke, Londen. 2o pr. zilv. med.W. Schildknecht, Sint Gall. 3c pr. le diploma1). J. W. van Rosondael, den Helder. 4epr. 2e diplomaYoonne Kirschhofer, Genève. 5e pr. 3e diploma: Geza von Walla, Kardowet. Naar aanleiding van de nieuwe bepalin gen omtrent het huwen der onderofficieren, heeft het hoofdbestuur van Ons Belang, ver- eeniging van Onderofficieren der Nederland- scho Landmacht, zich met een verzoekschrift tot den minister van oorlog gewend. Na mededeeling, dat het met diep leedwezen van die bepalingen heeft kennis genomen en een uiteenzetting der vele grieven, komt het met het verzoek, aan de bepalingen een nieuw punt toe te voegen, inhoudende, dat alle onderofficieren, thans ongehuwd, die, volgens de tot dusver geldende bepalingen aanspraak hadden op vergunning tot het aangaan van een huwelyk of die bedoelde aanspraak zouden hebben verkregen, zoodra zy 6 jaren dienst als onderofficier hadden verricht, het recht of het vooruitzicht op dat recht behouden, alsmede op de daaraan verbonden voorrechten. Door gas gestikt. Vrijdagmorgen werd notaris Stuart uit Dwingelo, logeerende by een familie aan den Ouden Engweg te Hilversum, dood op zyn bed gevonden. Een gaskraantje bleek open te zyn gebleven en het uitstroomende gas had den dood veroorzaakt. (De heer Stuart was eenige jaren geleden alhier als notaris werkzaam). Verijdelde inbraak. Op Huize Reygersberg achter het Roomhuis aan den Leidschenweg by 's-Gravenhagu, wer den een paar inbrekers betrapt door oen chauf feur. Deze, in het bezit van een revolver, loste daarmee een schot on dreef zoo de in brekers, die zich in den tuin van het buiten bevonden, in de vertrekken van het gebouw, waarna zy aan de politie werden overgeleverd. Later werd nog gemeld Toen de politie, Donderdagavond te 11 nur gewaarschuwd, op de plaats van het misdryf aankwam, vond zy in een auto van den eige naar der villa, reeds verschillende voorwerpen geborgen die de inbrekers blykbaar hadden willen wegvoeren, zooals lijfgoederen, tuin gereedschappen, een paardendeken en looden buis. Do beide aangehoudenen bleken reeds ver schillende vonnissen te hunnen laste te hebben. Zy zyn ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Kaartspel. Vry dagnamiddag word een Leidsch student, die per motorrywiel den Haagweg buiten de gemeente Leiden passeerde, door acht per sonen aangehouden en tot kaartspel uitge- noodigd. Hy zeide geen geld by zich te heb ben, waarop een der handlangers hem f 100 leende, waarvoor hij een schuldbekentenii toekende. Toen begon het spel, en de hee- ren hadden het geleende geld binnen betrek kelijk korten tijd «gewonnen". Reeds eenige uren later vervoegden de acht mannen zich aan de woning van het slachtoffer, en kwamen met do schuldbeken tenis in de hand het geld opeischen. Zy heb ben het evenwel nog niet ontvangen. De student begreep toen eerst, met welke per sonen hy in aanraking was geweest. f 11.000 vermist. Men horinnert zich het geval van den kassierlooper N., die in dienst der firma Moquette te Amsterdam zeide zijn portefeuille met 1 11,000 verloren te hebben, doch met zyn broeder gearresteerd werd onder verdenking, zich deze gelden toegeëigend te hebben. Zy werden geruimen tijd in bewaring ge houden, doch daar tegen hen geen enkel bewys was in te brengen, moesten beiden op vrye voeten worden gesteld. Vrydag echter heeft de justitie de twee broeders overvallen in de woning hunner moeder in de Jonker straat. By huiszoeking werd, hoewel de menschen als arm bekend staan, een bedrag van f 300 gevonden en in beslag genomen. De justitie vond aanleiding, de twee verdachten wederom te arresteeren. Do politie was gewaarschuwd door een jonge vrouw, die in relatie tot een der beide broeders stond. Zy had als haar aandeel in de buit gevraagd duizend gulden. Toen deze haar echter werden geweigerd, heeft zy ge dreigd met de door de lirma Moquette uit geloofde f 500 te zullen gaan verdienen, door do daders aau te wijzen. En by deze be dreiging heeft zy het niet gelaten. Een politiehond aan 't werk. Verleden week op een nacht werden er in Nieuw Helvoet van een stuk bouwland uit een kuil ruim 3 H.L. aardappelen gestolen. De boer deed daarvan den volgenden morgen aangifte, en op verzoek van den gemeente-veldwachter kwam toon de agent van politie M. A. Duister- hof te Hellevoetsluis den ochtend daarop ter plaatse met den door hem gedresseerden politiehond (Hollandsche herdershond) Hector. Nadat hy zyn hond by den kuil aan de daar aanwezige voetstappen lucht gegeven had, ging het dier snuffelend van het bouwland af over een slootje, vervolgde toen het spoor langs een varkenshok, over een mesthoop, voorby een heg, waarheen hy weldra terug keerde eD door een opening kroop, en zóó kwam Hector eindelijk in de woning van S. J. Daar bleef hy onder het zolderluik blaffende staan, hoewel de trap was weggehaald. Op nieuw gecommandeerd, liep hy toen naar de woning van v. d. S. Die was in 't land werkzaam, wérd geroepen en bekende den diefstal. Bovendien werd v. d. M., die ver- blyf houdt in de woning van S. J-, hier gearresteerd, en ook hy bekende. Te 9 ure 's avonds hadden zy samen de aardappelen den zolder by S. J. ver borgen. ontvreemd en op Hector heeft de beide dieven dus verklapt. Het was reeds 12 uur geloden toon de hond het zoeken begon. Bovendien had het in dien nacht zwaar gedauwd, zoodat de om standigheden ongunstig waren. Moord en zelfmoord. Te Frankfort heeft een dienstbode van den koopman L. Fontein dezen doodgeschoten, daarna de politie door de telefoon gewaar schuwd en vervolgens een eind aan haar eigen leven gemaakt. Hetzelfde meisje had al eenigen tyd ge leden een kind van vier jaar uit hetzelfde gezin doodgeschoten. Zij was toen, omdat men haar niet toerekenbaar achtte, vrijge sproken. een tydlang in eeu gesticht ver pleegd en, toen zij horsteld leek, weer bij haren vroegeren meester in dieu9t genomen. Het grootste schip der wereld. Den 20en dezer zal de .Olympio" van de White Star lyn te Belfast te water worden gelaten, terwyl haar zusterschip, do «Titanic", waarschijnlijk in de maand Januari a.s. zal aftoopen. De afmetingen van deze schepen zyn niet officieel bekend gemaakt, maar toch weet de »St. James Gazette" daaromtrent het een en ander mede te deelen. De .Olympic" zal eene lengte hebben van 840 voet en een inhoud van 40,000 ton. Het schip wordt ingericht voor het vervoer van eerste-, 1200 tweede-klasse en 3200 tusschendeks-passagiers De kosten van dit reuzenschip bedragen 18 millioen gulden. De groote onderzeeër Archimedes, van welks type de Frunsohe marine zulke bijzondere verwachtingen koesterde, heeft zyn eerste proefvaart volbracht. Den vier-en- twintigston September is het schip van Cher- bourg vertrokken naar den mond der Gironde, is vaudaar naar Ru ytingen by Grevelingen teruggekeerd en was in den ochtend van den negen-en-twintigsten weer op zyn ankerplaats terug. De vaart bedroeg 1056 zeemijlenin de eerste drie dagen liep het vaartuig tien knoopen, den vierden dag veertien. By haar terugkeer bleef de Archimedes voor Cherbourg zes uur lang onder water en vernieuwde tien uur lang de lading van haar accumulatoren. Al deze proefnemingen gelukten volkomen, maar het weer was dan ook byzonder gunstig, de zee spiegelglad. Er worden nu nieuwe oefeningen voorbereid. Er is sprake van een tocht naar Toulon, zelfs naar New-York, om uit te maken af de Archimedes inderdaad in staat is een oceaan-vloot dagen achtereen op zee by te houden. Bewegingsvrijheid der Turksche vrouwen. Onder de Turksche vrouwen is in den laatsten tyd een beweging gaande tot ver krijging van enkele zeer onschuldige vryheden. De geestelijkheid wil echter van vryheden voor vrouwen niet woten, zooals weder blijkt uit hetgeen de geestely ke vereenigi ng „Dsj emieti Ilimeh" te Salonika dezer dagen heeft be paald: Vrouweu mogen gedurende de vasten maand Ramasan niet uitgaan, tenzy in zeer dringende gevallen. Moeten zy noodzakelyk de straat op, dan moeten zij zóó ingepakt zyn, dat gezicht, haren, urmen en handen ouziebtbaar zyn, liefst moeten zij geheel en al vermomd zyn. Op straat moeten de vrouwen zich onthouden van iets te doen, dat de aandacht trekt en wanneer zy inkoopen doen in winkels, mogen zy daar vooral niet langer vertoeven dan strikt noodig is. Wordt haar een kop koffie of een andure verversching aangeboden, zoo moeten zij die weigeren, enz. De vrouwen zyn hevig verontwaardigd over de inmenging der geestelijkheid in haar par ticuliere zaken. Zy verklaren in de bladen, dat zelfs in den tyd van Mohamed zulke fanatieke bepalingen niet golden en dat de voorschriften bovendien geenszins in overeen stemming zyn met de bepalingen van den Koran. Waarom aan de Turksche vrouwen ook na He invoering van het nieuwe régime, niet de minste bewegingsvrijheid wordt vergund, is niet gemakkelyk te begrypen, tenzy men aan neemt, hetgeen trouwens door velen wordt beweerd, dat de revolutie zoo goed als geen wijziging heeft gebracht in de opvattingen dor Turken. De opetand in Portugal. Tot dusver heeft dc pers van geen enkel land dé Republiek onwelwillend begroet. En wanneer het op de erkenning aankomt, maakt ieder land, in de richting van Engeland het hoofsche gebaar van .gaat U voor", om dan verder te zeggen, wjj zullen ongetwijfeld vol gen. Oostenrijksche bladen toonen zich in dit opzicht al bizonder bescheiden wanneer Engeland, Frankrijk, Duitschland en Spanje de Republiek erkennen, hebben wy niet het minste bezwaar, verzekeren zy. Dat zou er dan ook niet zoo heel veel meer toe doen. In 't kort, men kan niet zeggen, dat in Europa, waar dan ook, een sterke strooming den terugkeer van het huis-Braganza als buitengemeen wenschelyk bepleit. Het vry- wel algemeene gevoelen is, het kan al zeer moeielyk slechter worden, dan het was, mis schien wordt het er wel beter op. En dat is voor de financiers, die Portugeesche schuld bewijzen in hun bezit hebben, een niet onaan- lokkelyk vooruitzicht. Engeland moet voorgaan, want, redeneert meD, Engeland heeft een bondgenootschap met Portugal gesloten, en de Engelsche invloed in Portugal is sedert de tyden van Napoleon tot een Boort traditie geworden. Raymond Recouly, schryft in de //Figaro," uit zekere bron te weten, dat de Engelsche gezant te Lissabon zyn regeering reeds tame lijk lang geleden op de hoogte had gosteld van de zwakte der monarchistisch gezinde party eu en van de weinige populariteit der dynastie. En daarom zou men in Engeland zoo slecht te vinden zyn geweest voor een huwelyk van koning Manuel met Patricia "van Connaught. Spanje zal wel genoodzaakt zyo, rekening te houden met den invloed, dien de gebeur toniasen in Portugal op de binnunlandsche politiek kunnen hebben. De regeering te Madrid zal er aan moeten denken, hoewel zy zich niet overmatig bezorgd behoeft te maken. Want het leger heeft in Portugal revolutie gemaakt en het leger in Spanje is nóch revolutionair, nóch republikeinse!:. Spanje is van plan, zich absoluut onzydig le houden. B a a n t j e s j a c h t. In een artikel over den oorsprong van de crisis vertelt de .Figaro" aardige bijzonder heden over de baantjesjacht in Portugal op staatskosten. De machthebbers van het oogen blik en hun vriendjes wisten zich op alle mogelijke manieren met het kruis te zegenen. Zelfs vrouwen werden in alle mogelijke sine curen gestopt. Zoo werden er dames, vrouwen van hooggeplaatste personnages, aan den douanedienst toegevoegd, in welk ambt men niets anders van haar verlangde dan dat zij hare bozoldiging opstreken. Nog mooier: in de douane-loodsen had men lust van ratten. Men schafte katten aan, om ze te verdelgen. Maur nu was er natuurlyk wocr een dame noodig, die de zorg voor de katten op zich nam. En zoo ontstond een nieuwe sinecure voor een dame uit de Lissabonsche samenleving. Steunt de belangen uwer blinde plaatsgenooten, door te koopen van de afdeeling Helder „Blindenzorg". Zy levert uitsluitend eigen hand werk harer Blinden. DE WEEK. 8 October. De oude, strenge magistraat Huyck, de vader van Jacob van Lennep's nog steeds vermaarden, braven jongeling Ferdinand, zei eens tegen z'n oolijk-geestige dochter Santje, vrouwtje, dat iu 17** voor ultra zelfs angstwekkend-modern zal hebben gegolden: Als men jou tot Hoofdschout in Amsterdam maakte, dan zou er binnen veertien dagen een oproer zyn losgebarstenWy zullen nu maar niet, in verband mot de Portugee sche .dingen van den dag', gaan bespiegelen over de vraag, in hoever hot officieus regent schap der arme koniugin Amélio de uitbar sting in het veelbeproefde land der hidalgo's kun hebben verhaastHet onderwerp is trouwens zoo bystex-tragisch, wanneer men denkt aan de dikke streepjes, door de revo lutie gehaald door de diverse rekeningen van hen, die sinds jaar en dag een bloeiende negotie drijven in groot- en commandeurs kruisen van Portugeesche orden Ik denk nu aan stervelingen van veel nederiger sfeer. Aan zeker liuismoederje, mc-t wie ik 't gisteren had over «the topics of the duy" Men belastert onze dames-upto date, w-auneer men haar nog altyd beschul digt, van de krant slechts het feuilleton, de .ongelukken" en de tydingen van den Bur- gerlykon Stand te lezen. Voorwaar, ook in dit opzicht begint de .nieuwe tyd" toch wel iets van zyn invloed te openbaren. Tronen en troontjes wankelenhet Protocol verliest gaandeweg van zyn onaantastbaar geacht gezag; het Nederlandsohe departement van Buitenland sche Zaken (zie: hot allerjongste Oranjebookl) .betreurt" 't, dat het .geen vrijheid vond" om nog meer diplomatieke bescheiden publiek te maken dan 't nu reeds deed, geeft in het openbaar een pluimpje aan de «diplomatieke ambtenaren" die 't mcest-se rieus en op de meest nuttig-practische wyze werk van hun ambt maakten. De diplomaat-ouden-styl, die prachtige figuur sloeg aan hoogdeftig diner, een der meest gezochte leden was van whiBtclubje en voorts nog te-hooi en te-gras een inhoud loos rapportje naar B. Z. zond: hy wordt gaandeweg man, niet meer passend in, onmo gelijk voor onze dagen Ook de niet-geleerde, niet-geletterde mo- demo vrouw blyft thans .au courant" van hot voornaamste nieuws. Myno straks-ge- noemde huismoeder bleek niet slechts op de hoogte van alle byzonderheden, rakend het afschuwelijk moordgeval met de Hoornsche arsenienmtaartDat spreekt van zelf. In dht opzicht sullen de dames uit de veertiger jaren, toen het Haagsche echtpaar Mouthaan, aan de Brouwersgracht, op nagenoeg dezi-lfde wyze slachtoffer van moordenaarshand werd als in het Hoornsche geval geschiedde, even nieuwsgierig en .belangstellend" zyn geweest als hare achterkleindochters, thans rond wandelend in knieën-omklemmende rokken eu met bloempothoeden op 't hoofd Myne zegsvrouw bepaalt zich niet tot de .yseljjkhedcn". Voor den onverlaat, die de arsenicum-taart verzond aan do Hoornsche oudjes, kan zy zich slechts één straf denken de strop. Ik geloof zelfs dat zy deze executie, immers onlangs door een deskundige als de zachtste geprezen, nog veel te .humaan" vindt. Dit wil 'k toch even aanstippen .crimineelvan opvatting zyn de na-niohten van Santje Huyck nog precies even-verwoed als de dochter van den achtbaren en geleer den Amsterdamsuhen magistraat, wien de Vliesridder eenmaal te slim was... Wanneer men do vrouwen van allerlei slag, soort, sfeer eens liet deelnemen aan een plebis- ciet over de vraag: doodstraf weder-inge- voerd of niet? m. i. zou de uitslag niet twyfeiachtig wezen! De ridders van «klaver aas', de kwartjesvinders met hun aanhang en kornuitende apachen van allerlei kaliber mot knoet, zweep, geesel, e.t.q. bewerkt 1... Dan zou meu eens kijken..Wetsbepalingen, verbiedend het manoeuvreeren met speel kaarten op den publiekeu weg en in treinen, gelyk nu door scheppers vau .ingezonden stukken" wordt aangeprezen Larie, zegt myne zogsvrouw. Daar vinden zo toch wel .loopjes" op, dat zyn tydelyke lap middelen. Do zweep er-over I Is de wet sta-in-den-weg voor zulko methode, dan maar fluks nieuwe, betere, practischer arti kelen gemaakt. .Ze moesten my eens!..." riep mevrouwtje uit, en er schitterde een vonkje in huar oogen, dat haar voor een paur minuten tot een Kenautje Hasselaar maakte«Souvent femme varie", ik geef 't grif toe. Maar sommige opvattingen worden toch mot ijzeren consequentie van geslacht op geslacht overgeleverd Voor het ontwerp der voertig millioen voor de kustverdediging heb ik vruchteloos eenige sympathie in haar hart pogen op te wekken. De .technische byzonderheden" bleken mevrouwtje slechts zeer vaag vóór den gceBt te staan, maar een t(jd welke doet aanschouwen het al-maar ryzen van de prij zen voor alle denkbare huishoudelijke benou- digdheden der provisie-kast kan zegt zy nooit, in geen opzieht, rechtvaardigen dergelyke uitgaven ter bekampiug van een «denkbeeldigen vijand*. .Maar', bracht een neef vau haar, die eerstdaagB de «gouden kraag" verwacht, er tegec-in, «maar. beste ziel, als Daitschland odb morgen opBlokt, denk-je bijgeval dat we dan goudkooper uit zijn Wanneer we het voorreeht zouden genieten van tot den gewapend en v rede-groot model te mogen hy dragen Dfcn zul-je nog eens iets anders be leven <lan onze handhaving der nentraliteit kostMaar dat snappen jelui nu eenmaal niet 1* «Ik weet alleen*, hernam mevrouwtje, .dat Karei eiken Zondag-ochtend, wanneer 'k met myn huishoudboekje aankom, nydiger gezicht trekt. Eu zyn gewoon ochtondeitje heoft-io al lang afgeschaftEn als die prachtige wet van meneer Kolkman erdoor is, dan zal-ie, zegt Karei, z'n sigaren er ook aan moeten gevenHoogstens een enkele pijp rooken Want van bocht houdt-ie niet. Jy, met jc neutraliteittot lichtelyk verbol gen neef van het opdoemend majoorsgoud. t Wordt immers voortdurend erger. Meneer Kolkman gooit meneer De Meester van zyn stoel, omdat diens program niet deugt. Maar nauwelijks zit meneer Kolkman op 't kussen, of hyneemt al de dingetjes om aan duiten te komen, door meneer De Meester uitgedacht, overZegt, dat 't hem ijselyk leed doet, doch 't kan eenmaal niet anders. Ons vleesch, onze boter, onze eieren, alles «slaat op« Een lekker sigaartje dht mag een man er toch wel van hebben. Over die kleinere en duurdere borreltjes praat ik niet, dat's bestHoe kleiner hoe beter I Maar een goeie sigaar wordt alleen voor de rykclul beschikbaar. En wat moet ur dan worden van de sigaren-handelaars, die dat toch in hun zak moeten voelen Dus knoeien maar Op sigaartjes van anderhalve cent het etiket van drie plak ken Een mooie boelEn dan kom-jij nog met je veertig millioen voor do neutra liteit. t Lijkt wel of jelui... Of...* Hier brak mevrouwtje haar allocutie af. Neef-kapitein rukte en plukte aan z'n kne vel wierp dreigende blikken op my Of ik soms lust gevoelde om nichts partij te kiezen Dan zou-ie me eens eventjes Ik bepaalde my tot woord van hoffelijke hulde aan mevrouw's .au courant*-zyn der dingen van den dag. Neef koelde zyn grim mige gramschap in stekeligheden over de hoedenpennen, die een armen tramconducteur dezer dageu bloedige kwetsuur hebben toe gebracht Als illustratie gebruikte hy 't der .vrouwelijke dwaasheid' Als ze daar nu eous mee begonnen, minder potsierlijke klcedy dan zou dat vau de nentraliteit, en zoo, wel .terecht komen*... lu iemand, wiens promotie rotsvast staat en die bovendien zoo autoritair is aangelegd als neef-kapitein, verbaasde my du schamper- hautaine toon niet zoo sterk. Maar de stekelige wending, die het gesprek had genomen, ontroofde my de ware last om er me verder in te mengen. Over dwaze dingen was iets gezegd Maar als, aan den vooravond der be handeling, in ons Parlement, van het ont werp tot afschaffing van den bakkers-nacht- arbeid, de belanghebbenden bet voorstel als een wangedrocht beschimpen, doch ten slotte moties aannemen, de .verheffing tot wet* ervan vragend Na hl de groote en kleine fouten, leemten ervan op z'n folst te hebben uitgemeten Ik vraag n, in trouwe Wanneer men eene gansche, groote volks wijk als de Amsterdamsohe z.g. Jodenbuurt in zeer-korten termyn naar den grond wil werpen Geen tyd latend aan do bewoners om zich elders te vestigen Terwyl men weet dat de broodwinning van vele honderden daarmee gemoeid is Zulk oen eloctrische spoed met de uitvoering van een op zichzelf nutuurlyk voortreffelijk denkbeeld. Nadat gedurende zoovele geslachten de men schen daar genesteld zyn geweest Zulk een koortsigs haast hier, on Zulk eene schromelijke traagheid, waar Wie waren t ook, die niet konden wachten, geen dag en geen nachtWeet men 't nog wel 'i En wat staat nn voorop, waar dient allereerst, allersnelst het Schatkist-goud, vol gens de verantwoordelijke raadslieden der Kroon, voor besteed 't Is dat ik niet vechtlustig van aard ben. Anders zon ik den heer neef-kapitein van antwoord gediend hebben Aan .stof" om hem z'n schamper-hautain toontje betaald te zetten, geen gebrek voorwaar 1 Mr. Antonio. INGEZONDEN. Zondagsrust der Slagersgezellen. Geachte Redactie 1 Vergun ons een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor by voorbaat onzen dank. Geachte Plaatsgenooten De zomer is zoo goed als voorby, zien het allen aan het weder, doeh mochten wy nog eenige dagen van het zomerweer genieten, toch zion wij allen dat de bladeren dor boomen reeds beginnen te vallen. Daarom richten wy woer een verzook tot u, nu is de tyd gekomen, daar nu weldra die geweldig koude winter weer voor de deur staat. De meeste der onzen verheugen zich weder, dut zy nu weldra op Zondag niet meer behoeven te werken. Tenminste wij hopen dat dezelfde patroons, als verleden jaar, weder sullen sluiten. Maar nu stuiten wij weer togen de onwilligen. Plaatsgenoo ten, moeten wy nu weer -o'n sterke actie voeren als verleden jaar, moeten wy nog langer smeeken aan u, die de macht over dit kleine hoopje slagersgezellen heeft. Daarom plaatsgenooten, toon u met dat kleine, doch vurig verlangen van ons solidair, laat het u ernst zyn. Laat ons kunuen rekenen op een geheelen vrijen Zondag. Wy stellen het volste vertrouwen in het geacht publiek van Helder, alsmede in de Pers, om ons zooveel mogelyk te steunen en hopen dit- jaar tot eun eindresultaat te komen van onzen voortdurenden stryd voor het streven naar Zondagsrust. U, geachte Redactie nogmaals dankend voor du verleendu plaatsruimte. C. db Beurs, Secretaris. Sd.Dkad«: Helder, .S October 1910. Geachte Redactie I Mogen wy u om oen weinig ruimte ver zoeken voor het volgende? Door ons is aan den Raad dezer gemeente versc^bt, de door B. en W. op de begroo ting voor 1911 voorgestelde straatbelasting k f10.000 niet te voteerenmaar, zoo de uitgaven dit bepaald noodig maken, de directe belasting naar het inkomen met dat bedrag te verhoogen. In de memorie van toelichting toonen wy met de volgende cy- fers aan, dat de lasten hier zeer onbillyk verdeeld zyn. Een vergelijking met andore plaatsen leert, dat het bedrug per hoofd hier niet laag is to noemen, wat wordt opge bracht, dat echter het bedrag per hoofd aan directe belasting hier veel lager is en deze belasting ook een zeer laag percentage van het tot&al-cyfer der begrooting omvat. Helder Alkmaar Haarlem mermeer Hilversum Velsen Zaandam sjfs I i°s f9.90 (9.40 (6 35 si* 131 h 26 f 8 47 f24.38 De verhouding tusschen hetgeen iemand per hoofd aan directe belasting betaalt tot dat wat het totaal cyfer der begrooting per hoofd bedraagt, is te Heldor 1 11, te Alkmaar 1 7.5, Haarlemmermeer 1 6.5, Hilversum 1 3.2, Yelsen 1 3.5 en Zaan dam 1 3.8. Zonder beswaar kan dus de hoofdelyke omslag worden verhoogd, die tenminste pro gressief is, wat met indirecte belastingen niet het geval is. De Straatbelasting komt neer op rerhoogiug der huren, want voor de huiseigenaren is het jnist hier, waar woninggebrek is, niet lastig, de lasten van zich op de huurders te wen telen, die dan 5 of 10 ct. per week huur, (d.i. dan belasting) meer mogen betalen. In dien de directie belasting naar bet inkomen mot die f 10.000.wordt verhoogd, is zy toch maar 12 °/0 van het totaal cyfers der begrooting. Doel van dit schryven is nn, om alle ver- eenigingen hier ter plaatse op te wekken, hunne adhaesie aan dit adres te betuigen. Wy konden wegens de kosten nu niet alle vereenigingen, bladen en raadsleden een go- drukt afschrift vau ons adres doen toekomen, waarom wy thans met deze oproep moeten volstaan. Wy hopen dat alle weidenkenden met ons zullen stryden tegen de straatbolasting. U, geachte Redactie, dankend voor de ver leende ruimte, blyven wy, namens het bestuur der S. D. A. P., A. G. A. VKttSTEOK.N, Voorz. A. W. Michbi.s, Secr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1