Marine en Leger. Hy beschikking van den minister van marine zijn de navolgende officieren bij indienststelling van Hr. Ms, pantserschip „Tromp" met 18 dezer aan boord van dien bodem geplaatst: kapitein-luitenant ter zee M. II. E. Sachss als Isle-officier; luitenants ter zee 1ste klasse K. F. Sluys en W. A. van Aken; luitenants ter zee 2de klasse W. J. H. van Straaten, J. A. Brouwer, C. Mörzer Druyns, J. G. van der Laan en 1. A. Rom Coltlioff; adelborsten 1ste klasse K. W. F. M. Doorman, II. L. Timmcrs Verhoeven, G. E. V. L. Beekman, J. V. Buys en W. H. G. Palm; Iste-luitenant der mariniers J. J. C. de Koek; officier van gezondheid 1ste klasse F. M. R. Schmitz officier van gezondheid 2de klasse R. L. H. J. Rijfkogel; officier van administratie lste klasse W. Nanning; adjunct-administrateur, C. A. Huysman; officier-machinist lste klasse A. A. van Boven; officier-machinist 2de klasse R. Grandia, De luits. ter zee 2de kl. R. L. E. de Bruyn, die 11 dezer wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Piet Hein", en W. 0. Canters, die 15 dezer wordt geplaatst aan boord van llr. Ms. „Friesland", komen dan te Willemsoord in station. De luit. ter zee 2de kl. A. M. van Roosendaal wordt 10 dezer geplaatst in de directie der marine te Willemsoord. De officier-machinist der 2de klasse J. A I. van Horssen, thans geplaatst te Vlissingen, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld en aldaar ver vangen door den officier-machinist der 2de klasse A. W. van Doorn. De officier-machinist der 1ste klasse A. Elshove, uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De adelborsten lste kl. J. W. Langeler, M. C. de Jong, N. A. Rost van Tonningen en 1. P. Abbinga zijn geplaatst in de directie der marine te Wil lemsoord. Overplaatsing. mand kleine schol f 2 a f 6 per mand, 1 tot 4 mand schar f 1,25 a f 1.50 per mand. 8 October. 15 korders met 5 tot 20 groote tong 95 cent per stuk, 10 tot 00 middelmatige tong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 8 per stuk, 1 tot 4 stuks rog f 1 per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 2 a f 5 per mand, 1 tot 4 mand sch'ar f 1,25 a f 1,50 per mand. 10 October. 16 korders met 5 tot 20 groote tong 95 cent per stuk, 10 tot 80 middelmatige tong 40 a 50 cent per Stuk, 10 tot 60 kleine tong 12 a 15 cent per stuk, 1 tot 3 stuks rog fl per stuk, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 4 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,25 per mand, 1 tarbot f 6,50 per stuk. Burgelijke Stand v. Helder Van 7 tot 10 October. BEVALLEN: M. A. J. Dasia geb. Kloprogge, z. W. Langerak geb. de Wijn, d. J. C. Mahieu geb. Jansen, z. M. J Rijkers geb. de Vries, d. M. C. Korver geb. Koorn, d. G. Petterson geb. van Leiden, z. W. Teunissen geb. de Vos, d. OVERLEDEN: J. Rooker geb. Keijzer, 28 j. H Overkamp, 91 j. Op 18 Oct. Machinist N. Braam, K. J. Metz, van: op: Dolfijn Evertsen Evertsen Dolfijn. F. 0. Goedhart F. K. E. Kennedy P. Hein Friesl. P. A. Karsdorp, cons.A.d. P. Hein. J. Walrave, W. N. Bart, Op 1 Nov. Serg.-konst. id. W. F. Lalau, G. Reus, van: op: tijdelyk Atjeh Atjeh. P. Hein Bellona. Op 7 Oct. Serg.-schrijv. Op 18 Oct. Hoofdmachin. C. Habich, Machinist id. id. C.J.F. Sclioonenberg, Schorp. M. M. v. d. Hoeven, cons.W.o. id. id. id. Adj.-machin. J. A. Habig, K. W. v. d. Veen, J. Pronker, W. v. Leeuwen Hermzn. F. H. Buijs, O. Schuurmans, IJ. L. de Vries, J. vun Rugge, J. de Jong, A. van Stry, W. J. Steffels, H. J. Gielis, M. van Reijn, H. Buist, L. Westdorp, A. Aaldertsz, J. B. Klop, P. Faber, J. II. L. Hoenselaar, Atjeh id. J. M. de Roode, Neptun. Serg.-schrijv. C. Hollebeek, id. J. H. Kooiker. Korp.-mont. H. A. van Veen, Korp.-gew.m. J. J. Mulder, Torp.m.-maj. .1. H. Egers, Serg.-torp.rn. P. de Wit, Serg. d. marin. P. v.d. Werfl, Serg.-timm. F. K. v. d. Heuvel, Serg.-bottel. S. P. Haakenhout, Serg,-ziek.v.pl.J. Huthiaon, id. id. Schipper Bootsman id. id. id. Konst -maj. Serg.-konsL Schorp. K. Emma P. Hein Schorp. Heemsk. V Speijk id. Evertsen I V. Speijk I R. Glaesz. J Schorp. V. Galen W.s. W.o. K. Emmp W.s. W.o. id. Bellona Neptun. W.s. A d. I W.s. W.o. f Heemsk. V. Galen K. Emma Stoker-majoor W. Rijff, Serg.-stoker J. F. Kohnke, Serg.-gew m. J. H. v. Vijnck, Bootsman G. H. Seunke, Stok .-majoor 11. J. Hablous, Met on tsl ag, Serg. d. marin, M. Marchand, Korp.-torped. H. L. Snoek, Mannier2e kl. W. v. d. Valk. id. Ie W. F v. d. Blom, id. 2e i C. v. d. Genugten, id. 2e i N. Waasdorp, id. 2c J. Eelman, id. 2e J. G. Spiering, Jongen A. L. Sauv&ngsjo, Marinier le kl. J. C. de Vos, Matroos le J. M. van Dijk, Mnrinierle W. H. Jorwerda. Transport Miiurits' naai Schipper J. Nymau; kwartiermeester J. C Kamp; raatroos le kl. A. Rodenburg; matrozen 3e klasse W. J. Kloet, F. J. Landzaat, A. Groen heide, F. C. IJzerraad, H. F. Antheunis, A. Hagel, J. Leentjos, J. C. Anspach, L. Vóórhaar, H. Diesvelt, P. Westerop, R. Klaver, A._v. Arnhem, J. Boskamp, I. Bakker, Boren/ J. Derksen; tamboer le kl. W. P. J. Arzbach. Heemsk. P. Hein W.s.A.d. V. Galen. V. Speijk K, Emma K. Emma Heemsk. 27 1 OcL 1 Nov. Prins ven, 1-. wcsierop, n. tviaver, a. v. arnnem, iskamp, J. Kryger, I. Assenberg, E. J. Sligting, ikker, F. Lungenberg, J. H. Duijkers, H. van •n, P. C. Moes, L. Bil, J. J. B. te Witt en A. Bij Kon. besluit zyn benoemd met tijdelijke af wijking in zooverre van de bestaande organisatie by het 4de reg. vesL-art. te Helder, tot kapitein, de 1e luit. G. N. van AITerden van Saemsfoort, van de instructie-compagnie. Te Haarlem is in den ouderdom van 47 jaar overleden de heer W. P. H. Kroes, kapitein by liet 10de regiment infanterie. Over de manoeuvres in 1011 meldt men nader, dat deze zullen gehouden worden van 20 tot 28 September. Er zouden aan deelnemen 6 regimenten infanterie, 2 regimenten huzaron en 2 regimenten veldartillerie. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java, thuisreis, is 7 Oct. Perim gepasseerd. K. Wilhelm., thuisreis, vertr. 8 Oct. v. Singapore. Vondel, thuisreis, is 7 Oct, Perim gepasseerd, Ambon, thuisreis, is 9 Oct. Gibraltar gopasseerd. Bali vertrok 9 Oct. van Amsterdam naar Java en arriveerde 10 Oct. te Antwerpen. Celebes, uitreis, is 9 OcL Dungeness gepasseerd. K. W. III, uitreis, is 8 OcL Perim gepasseerd. Madura arriv. 10 OcL van Amsterdam te Padang. Prinses Juliana, uitreis, is 8 Oct. Gibraltar gepasss K. W. I, thuisreis, vertrok 8 Oct. van Lissabon en kan volgens draadloos telegram via Ouessant 12 OcL 7 u. voorin, te IJmuiden worden verwacht. Sumatra vertr. 8 OcL v. Padang n. Amsterdam. Rotterdamsche Llotd. Tabanan, thuisreis, vertrok 8 Oct. van Marseille. Mcnado, uitreis, vertrok 6 OcL van Suez. Tambora, uitreis, vertrok 6 Oct. van Marseille. Wilia, thuisreis, vertrok 6 Oct. van Colombo. Besoeki arriv. 10 Oct. v. Hamburg te Rotterdam. Bogor arriv. 9 Oct. van Rotterdam te Sabang. Kawi, uitreis, arriv. 9 Oct. te Southampton. Malang, thuisreis, is 8 Oct. Gibraltar gepasseerd, Medan arriv. 9 OcL van Rotterdam te Hamburg. Ophir, uitreis, vertrok 8 Oct. van Colombo. Koninklijke Hollandscue Llovd. Dellland, thuisreis, is 6 Oct, Kaap Verd. ell. gepass. Frisia, thuisreis, vertrok 6 Oct. van Rio Janeiro. Zaanland, uitreis, vertrok 4 Oct. van Lissabon. Zeelandia, uitreis, vertrok 9 Oct. van Rio Janeiro. Maasland, nitrei9, arriv. 9 OcL te Rio Janeiro. Hynland, uitreis, arriv. 9 OcL te Duinkerken. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fred. Hendr. vertr. 7 OcL v. N.-York n. W.-Indië. Pr. W. I, uitreis, arriveerde 7 Oct. te Madera. Kon. Paektvaart-Maatscbappij. Elout, v, Amsterdam n. Java, arriv. 9 Oct. te Sabang. Visacherijberichten. Nieuwediep, 7 October. Aangebracht door 15 korders 2 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk. 10 tot 40 middelniutige tong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 4 Laatste berichten. Spoorwegstaking in Frankrijk. In een gisterenavond in de Arbeidsbeurs te Parya gehouden vargadering werd de algemeene spoorwegstaking geproclameerd. De stations en de opslagplaatsen te Parys worden door militairen bewaakt. Slechts en kele treinen zouden heden van Parys ver trekken. De post wordt per automobiel vervoerd. Verbetering. In de advertentie van den heer Mynhardt ons vorig numuier staat abusievelyk Eitwit- staal, in plaats van Eiwitstaai. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 11 October. De loodskweekoling J. Loegwater heeft mot gunstig gevolg examen afgelegd voor zeeloods. De dames-zangenrsus, directeur Joh. Brands, is gereconstrueerd tot dames-zang koor onder den naam -Euphonia De leef- tyd voor toetreding als lid is van 15 op 16 jaar gebracht. Kindervoeding. De commissie voor kindervoeding is voor nemens weer aan te kloppen om den onmis- baren steno van allen, die iets voelen voor het arme kind. Indien allen iets geven, is de benoodigde som Bpoedig bijeen en kuu heel wat leed worden verzacht. Voor by zonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Een logger gestrand. Hedennacht te half een strandde op Razende Bol, misleid door dikke mist, de Katwyker logger 155, schipper D. vun der Plas. Het schip bevond zich op de thuisreis en had ongeveer 25 last haring aan boord. Door hét afgeven vun flambouwen werd de stranding spoedig alhier bekend en vertrokken de sleepbooten «Atlas" en ^Hercules', daar heen, terwyl eveneens een paar Heldersche vletten van wal staken. Het bleek al spoedig, dat de sleepbooten niets konden uitrichten, en dat het hoogtyd werd, dat de bemanning van boord kwam. Het schip zat zeer gevaarlijk. Door een der vletten werd de uit 12 man bestaande bemanning, behalve de schipper, overgenomen en alhier aan wal gebracht. De andere vlet, die den schipper overnam, bleef nog eenigen tyd in de nabyheid van het schip, dat inmiddels reeds Bpoedig o zy viel en onder water stak. Vermoedely kan niets worden geborgen. De bemanning van de eerste vlet bestond uitJ. Been Jr. schipper, V. Been, J. Beou Jz., C. Been Jz., J. v. d. Hert, M. v. d. Hert. P. Rensmaag, T. Ewald, M. Rensmaag Az., P. H. Rensmaag Az., C. Been Az., F. Pronk, M. v. d. Hert Mz., T. Kramer on J. Bakker. De bemanning van de tweede vlet uit C. J. H. Ostenbrug schipper, W. Ostenbrug, R. Kwast, Chr. Bontes, C Bontes Cz., C. Bontes Cz., J. Bontes Cz., G. Bontes Cz., K. Quast, H. Rensmaag, H. Rensmaag, D. Bontes Cz., N. Bontes Cz. en J. Bontes Pz. Afloop aanbesteding. Door de Directie der Marine alhier werd Maandag aanbesteed, de levering van 1. Groenten by aardappelen, soepgroenten on uien by kapucijners. 5 inschrijvingen. Laagste inschrijver de heer S. van Amesfoort f 14496. 2. Varkensvleesch en reuzel. 7 inschrij vingen. Ingeschreven door: vark.vleesch. reuzel f 0.88' 0.74 0.76 0.71® 0.712 0.70 0.70 0.70 t 0.70 0.69 u 0.79 0.69 0.76 Wed. O. W.Broersma, alhier f 0.76' P. Kroon, alhier J. Broersma, Alkmaar A. Koomen, alhier D. de Groot, Alkmaar G. de Benrs Gz., alhier C. Brouwer, Alkmaar 3. Rund vet. 2 inschrijvingen. Laagste inschrijver A. Koomen, alhier, f 0.67. 4. Versch vleesch en rundvet. - 4 schryvingen. Ingeschreven door: I. A. van Gelder f0.70 f 1.10 f 1.20 f 1.20 f 0 70 fl - Wed. O. W. Broersma, *0.722» 1.10 1.05 1.05 0.70 1.0 A. Koomen 0.69 1.10 1.10 1.10 0.75 D. S. Beek 0.74 1.1.— 0.60 0.96 5. Groenten en vruchten. 6 inschryvingen on 1 van onwaarde. Laagste inschryver S. van Amesfoort, voor i 1000.70. 6. Melk. 2 inschryvingen. P. Keet, zoete melk f8.38, karnemelk f3.50; C. J. van "t Sant, zoetemelk f 8.98, karnemelk f 3. 7. Wit brood. 2 inschryvingen. Laagste inschryver C. Bos f 11.90. Varkensvleesch, pekelspek en reuzel. 2 inschryvingen. Wed. O. W. Broersma resp. f86.10, f77, f85; A. Koomen f85, f80, t 85, alles per 100 K.G. Kruidenierswaren. 1 inschrijving. H. M. Dito f906.90. 10. Aardappelen. 6 inschryvingen. Laagste inschryver C. van Os f4.48 per 100 K.G. The International Bioscope. Zondagavond werd in Casino de eersto representatie gegeven van een reeks groote voorstellingen, dio gedurende deze week tot en met Zondag a.s. olken avond met afwis selend programma zullen worden vertoond. De zaal was van voor tot achter bezet, wel een bewijs, dat deze vertooningen zich in de belangstelling van hot Heldersche publiek weten te handhaven. En geen wonder. Het aangename wordt hier aan het nuttige, de kunst aan de weten schap, althans aan 't wetenswaardige ver bonden. En naast diep-ernstige, dramatische lafreelen krygt men hoogst komische te ge nieten. Om dén van het laatste genro te noemen: tjapie op rolschaatsen", deed de zaal meermalen in uitbundig gelach uitscha teren, zoo ook het slotstuk van dezen avond De jacht op den aap" bracht de lachspieren onbedaarlijke beweging. Spannend in hooge mate was hot toonoel, waarin een zeeofficier door zeeschuimers op een zinkend schip opgesloten, tegen du woest instroomendc golven zyn leven verdedigt. Leorryk was al dadelijk het eerste Btuk, waarin een kykje gegeven werd op do vischvangst in de Witte zee. Zoo zouden wo kunnen doorgaan, maar 't is boter dat men hut zelf gaat zien. De beelden munten over het geheel uit door helderheid en klaarheid en worden, waar dit noodig is, door den bekenden heer Keyzer op zyn eveneens bekende manier toegelicht en verklaard. Het programma wordt vlug achter elkaar uitgevoerd en door muziok af gewisseld en begeleid. Het geheel was een leerrijke, aangename avond, dien niemand zich beklagen zal, in Casino bij de bioscoop te hebben doorgebracht. Maandagavond was do zaal wederom goed bezet. De beelden schonen ons, zoo moge lijk, nóg helderder toe dan Zondsg. Heden, Dinsdag, volgons do annonces, een nionw programma. Woensdag- en Zaterdagmiddag worden kinder- en familievoorstellingen ge arrangeerd. We twijfelen niet, of Casino zal dan wel weer vol loopen. De bioscoop wordt toch al meer en meer als opvoedings middel in zijn groote waarde erkend. Voetbalwedstrijd te Den Helder 9 October. A.F. en H.C.-E.D.D. 3—2. Tc 1.15 stel len beide elftallen zich op, de Adelborsten met de vry sterke zon meespelende. Eerst is het spel verdeeld totdat E.D.D. een ren neemt langs de linkerlyn en met een kalm schot in de linkerhoek scoort. Kort daarop moet Kerbert voor de tweede maal visBchen. Na 7 minuten gaat 't nu echter op het E.D.D. dool af. Dulfer sohiot, de keeper loopt uit, doch mist en do eersto der Adelborsten roll, onder oorverdoovend gejuich der toeschou wers, in het dool! Voortdurend is het spel nu op de helft van E.D.D. doch do Adel borsten hebben geen geluk. Kort voor de rust nemen de Adelborsten een ren en Van Leeuwen scoort onhoudbaar. Met rust is do stand onveranderd 22. Na de rust is eerst E.D.D., daarna de A.F. en H.C. sterker beide goals beleven anstige momenten, maar hot komt niet tot scoren. Een half uur na de rust krijgen de Adelborsten een penalty, die in een doelpunt wordt omgezet en ais tyd gefloten wordt hebben de Adelborsten, zéér verdiend, met 82 gewonnen! Het spel was soms vrij woest en uitroepen als: wE.D.D.-bal" van de E.D.D.-spelers staan aan de grensrechter te beoordeelcnBy do Adelborsten munten uit Dulfer, Le Roy Bosuwa, terwijl van Riet, als invaller zéér goed voldeed, by E.D.D. du beide backs. Door den architect S. Krynen alhier werd op Maandag 10 Oct. in Hotel Texel aan den Burg op Texel aanbesteed: «het bouwen van een woonhuis voor Gebr. Kalis aldaar.» Ingeschreven werd door N. Lap, te Texel, f3920.— P. J. Zoetelief id. f3695.-; J. Smit, te Helder, f3650.D. de Cock, id, i 8618.—t .1. van Wessem, te Texel, f 3440. en Gebr. Smit id. f 3896.60. (Gegund). De vloot te Rotterdam. Het bezoek van de vloot aan Rotterdam is voor die stad een gebeurtenis geweest door het Gemeentebestuur zoowei als door de bevolking zeer op prys gesteld. De clec- trischo illuminatie vun de groote schepen, op Zaterdagavond, trok, zoouIb te begrypon is, een reuzenmassa menschen naar de Park- kado en omgeving. Zondag was de toeloop zoo groot, dat maatregelen moesten worden getroffen i te groote opeouhooping van menschen te voorkomen. Aan de Parkhaven wilde een ieder de onderzeeër zien. De vloot bestond uit de Heemskerck", „Evertsen", «Piet Hein," Friesland", «Rei nier Claeszen", de mynenlegger .Balder", de onderzeeboot, een twaalftal torpedobooton en eenige andere vaartuigen. Het Fransche politic-vaartuig .Ibis" toevallig ook te Rotterdam aanwezig. De schepen zyn Maandagmorgen naar Nieuwediep vertrokktn, behalve de -Reinier Claeszen" en de te Hellevoetsluis thuis bc- hoorende torgedobooten. Onderzeeboot voor Indiö. Aan de Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen is de bouw opgedrngi van een onderzoeboot groot model, bestemd voor den dienst in Ned.-Oost-Indië. Ilmuiden, 10 October. Eene aanvaring, die zonder persoonlijk: ongolukken afliep, had Donderdagnacht niet ver van hier in de Noordzee plaats. De bomschuit K.W. 41 ..Eben Haëzer" die Donderdagavond van hier naar de vis- schory vertrok werd des nachts tydens mist aangevaren door het Decnsche met hout be- ludeu stoomschip .Ekliptika'van Sint Peters burg naar Rotterdam bestemd. De boot nam het visschersvaartuig dat nogal schade be- loopen had op sleeptouw, bracht het vóór de pieren ten anker en vervolgde toon zyn reis. De sleepboot Vischploegdie tot assis tentie naar zee vertrokken was, bracht de bomséhuit des avonds in de haven. De cursus voor stokers en machinisten, verbonden aan de visscheryschool alhier, zal den 15en van de volgende maand goopond worden. Er worden hier pogingen aangewend het concours van den bond van Harmonie en Fanfarekorpsen het volgend jaar hier te doen plaatsvinden. Tegen a. 8. Donderdag roept het bestuur van de Harmonievoreeniging „Concordia" alhier de neringdoonden, die zeer veel gel delijk belang bij zulk oen concours hebben, op om in Hotel no. I eene vergadering ter bespreking van dit belangrijke onderwep bij te wonen. Deze maand zal bier de zoogenaamde rei zende bibiotheek van de maatschappij lot Nut van het Algemeen aankomen. In het begin van de volgende maand zal het afilee- lingsbestuur met de uitlcening beginnen. Bouwverordening. Daar de eigenaar van liet manufacturen- magazyn en de behaugerij De Zon, Ferdi- nand Bolstraat 38-37 te Amsterdam, niet had voldaan aan de aanschrijving van dun com mandant der braudweer, om in verbuud met mogelyk brandgevaar verschillende maatre gelen te treffen (het aanbrengen van een brandtrap aan de achterzijde van het per ceel en het afsluiten van de winkelkasten met onbrandbaar materieel) is gistermorgen op last van B. en W. door de politie die winkel gesloten. Om 6 uur werden eenige agenten vóórhel perceel geposteerd, en toen de winkelier, de heer A. W. J. Janus Jr., omstreeks 9 uur wilde binnengaan, werd hem de toegang ver boden. De gemeente beroept zich op art. 180 der gemeentewet en art. 307 der bouwverorde ning. De beer Janus heeft de rechtskundige hulp ingeroepen van mr. A. H. I. van der Bicscn, en men verwacht, dat deze namens zijn cliënt een acte tot schadevergoeding togen de gemeente zal instellen. Het krachtige optreden van de gemeente vindt zijn oorzaak hierin dat reeds sedert 1907 tevergeefs getracht is, het aanbrengen van do noodzakelijk geachte verbeteringen verkrijgen. Onder een auto. De heer Reese uit Amsterdam, die met een vriend, den kantonrechter Bevers, een fiets tocht maakte, wilde gistermiddag bij de derde Poellaan te Lisse afstappen voor een aanko mende auto. Hoewel de bestuurder der auto uitweek tot midden op den weg, kwam de heer Reese te vallen en geraakte onder de auto. Hjj was onmiddellijk dood. Het lijk werd in de auto gelegd, terwijl aan den burgemeester al daar van het geval kennis werd gedaan. Het lijk werd toen per auto naar Amsterdam over gebracht. De bestuurder der auto treft niet den minsten schuld. Vliegen. Verstraeten te Alkmaar. Ook Zondagmiddag maakto Verstraeten onder toe loop van duizenden belangstellenden, vooral uit den omtrek, eenige welgeslaagde vluch ten. Het was bladstil, dus uitgezocht vlieg weer. De vlieger bereikte naar zyn eigen schatting geen grootere hoogte dan 130 M. varieerde wat de tyd van vliegen be treft, van 5 tot 15 minuten. Hij steeg voor de vierde maal ongeveer om vijf uur op en werd na de neerdaling door geestdriftige be wonderaars op de schouders genomen en een groot gedeelte van het vliegterrein rondge dragen. De heer Verstraeten teekende op verzoek wel honderd prentbriefkaarten op den go- dweeön rug van een zynor grootste bewon deraars. Van zyn voornemen, Zaterdag geuit, om het uurrecord te verbctoren, is niets geko men. Verschillende personen onder wie eene dame, hebben den heer Verstraeten verzocht mede de lucht te mogen ingaan, doch wer- don door een weigerend aDtwoord teleurge steld. Vliegen te Nijmegen. De Nijmeeg- sche vliegweek is ten, einde; met iederen dag werd het weer om te vliegen beter, en de lust om er naar te komen kijken^ bij het publiek grooter. Uit de stad en uit de pro vincie stroomden Zondag vele duizenden naar dc heide om Olieslagers voor het eerst of by herhaling to zien vliegen. Op een der toegangswegen telde men o. a. ruim 3500 fietsen, 350 rijtuigen en 80 auto's Toon dar. ook om 4 uur de witto vlag word geheschen stond oen ontelbare meuigti in afwachting van de dingen, die komen zou- den. Te 4.40 word de motor op gang ge bracht om gedurende 35 minuten in het lucht ruim te blijven. Ontslagaanvraag kapitein Christoffel. De correspondent van de tN. Rott. Ct.' te Batavia seint Christoffel heeft ontslag gevraagd, omdat hem een verlof voor twee maanden is ge weigerd. Het is heel moeieljjk van hieruit op een kort telegram te beoordeelen of er jegens kapitein H. Christoffel, den man van Atjeh, Borneo, Celebee, do Bataklanden, Flores, al of niot een onbillijkheid is begaan door hem een verlof voor den tijd van twee maanden te weigeren. Wij weten alleen, dat kapitein Christoffel met een korte tusschenpoos twee maal langen tyd met verlof in Europa heeft vertoefd en un eerst kort van dit tweede verlof in Indië terug was. Wy weten ook, dat de gezondheid van Christoffel door de zeer hooge eiachen, die hy do laatste jaren aan zyn physiek heeft moeten stellen, te wen8chen overlaat. Hot is waarschynlyk, dat Christoffel twee maanden verlof wegeus ziekte heeft moeten vragen en dat de leger commandant, gelet op hot feit, dat hij pas van verlof uit Europa terng is, gemeend heeft dat verzoek vau de hand te moeten wijzen. Generaal Van Daalen, die beter dan cenig ander kan beoordeelen, wat Christoffel heeft gepresteerd, moet geacht worden deug delijke redenen te hebben gehad voor dit optreden tegen Christoffel. Kapitein H. Christoffel heeft nu ontslag uit den militairen dienst verzocht en daar hy recht heeft op pensioen wegens volbrachtei diensttijd, zal de gouverneur-generaal een voudig gnnstig hebben te beschikken op dit verzoek. De vorstin van Tanete. f Do correspondent van het H.blad te Batavia moldt, dat de vorstin van Tanete is overleden, Met We Tanri Ollé, vorstin van Tanete, is oei>e trouwe bondgenoote van Nederland vor- schoiden. Toen in 1905 zoo goed als heel Zuid-West- Celebes, buiten du gouvernementslanden, op het voorbeeld van Boni, zich tegen ons gez-sg had aangegord, bleef Tanete zich aan onze zyde scharen. Zonder eenig bezwaar kwam ook met dit lundschup in December 1905 het supplutoire contract tot stand, waarby het recht tot hef fing van tol- en scheepvaartrechten aan het gouvernement werd overgedragen. De verdiensten dezer vorstin werden be loond door hare benoeming tot ridder dor orde vau den Nederlandschen Leeuw on tot commandeur der orde van Oranje Nassau, terwyl haar de gouden medaille voor bur gerlijke verdienste werd toegekend. Een heel gezin overreden. By het station van het plaatsje Lornes (departement Loiret) heeft oen sneltrein geheel gezin verpletterd. Twee kleine kinderen speelden op de rails toen de trein aankwam. De ouders zagen het en wilden de kleinen redden en zijn met hen overreden. Toerist door vermoeidheid overleden. Een Eugel8ch toerist is by de beklimming van den Mont Blanc door vermoeidheid over mand en spoedig daarop overleden. Pit in den trein. Pit uit Geffen was met zijn koebeest nuHr h Bossche Mert" geweest. 's Jonge, 'sjougo, wat had die man zaken gemaakt. Het koetje deed ie zoo voordöelig van de hand, dat Pit ver bovon de raming kwam en zyn vuist vaster dichtkneep, om toch maar geon dubbeltje van do verkoopprys te ver liezen. Zooveel gebeurd, nu daar kon een reisje af. Hy had nog nooit in een trein gezeten, hy wou het dus nu eens probeeren. In Den Bosch stapte hy parmantig don trein id, keek verwonderd met eerbied in de Sde klasse coupé rond. Wat fain, nei, zoo heid ie 't nooit ge dacht. Bruin, glimmend hout, schoone blauwe gor- diuntjes en dan kon ie zoo lekker naar bu ten kieken. Hoe stond de locomotief overal netjes stil, j Rome, 10 Oct. Het opperbestuur van de als ie bet nou ook mer ien Geffen deed. Jezuïetenorde heeft een telegram nit Lissabon Pit zat niet alleen, eenige reizigers zaten j ontvangen, berichtend dat de congregaties bij hem in do coupé, en lichten hom in, hoe j verdreven zyn en een aantal monniken gevangen do trein Btil kwam te staau. Hij zou maar genomen. aan een handle trekken, dat de rem was, en de trein 2ou stil staan. En zy wezen onzen Pit op den regulateur, om de buizen, die onder de coupébanken liggen, warm ot koud te maken. De trein had al een paar maal stilgestaan. Geffen was nu het eerstvolgende station. Pit stond vlug op, greep zenuwachtig naar den regulateur voor koud of warm. Pit, trek riepen de reizigers. Ons boertje trok met alle kracht en de trein stond stil en dat had hy 'm gelaptPitboer wist niet en begreep niet, dat de machinist den trein had doen stilstaan. Met een air, als van iemand, die zeggen wil: ,dat heb ik nou eens gedaan," stapte Pit uit om naar het dorp te gaan. Hij zocht zyn spoorkaartje, Wat stond daarop ,35 cent, Den BoschGeffen H'/g cent halve prijs". Verduld, dat schilt de helft, waorum koB ik niet veur half geld meegaon mom pelde de gierige Pit. H(j naar den stationchefMeneer, hoeveel kost de reis GeffenDen Bosch 85 cent, enkele reis, baas. En daor steet 85 cent en 17l/a cent. Waorum mocht ik dan niet veur 't minste geld mee vroeg Pit half kwaad. Half geld betalen alleen kinderen en Ben jy een kind Lop hin, kei. Ik guo nooit meer m met jouw trein. En Pit slofte Geffen binnen. (iGelderl.") China en Europa. B. A. Kwast behandelt in Vragen van den Dag van October ,het Chineezen-vraagstuk", dat by vooral ook beschouwt in verband met de aanwezigheid van talryke Chineezen Ned.-Indië. Wij willen volstaan met aan dit artikel het volgende te ontleeneD, waarin de schryver de wyziging schetst, welke in den loop der laatste eeuw is gekomen in de ver houding van Chiua tot Europa, of liever tot het blanke ras. De beschouwingen van den schryver laten wy overigens geheel voor zyn rekening. Wy citeeren «Eigenaardig en van groote beteekenis is, dat in China de nationale idee zich in de laatste jaren begint te ontwikkelen. Voor het besef van ras-gemeenschap zyn ze altijd toe gankelijk geweeat, maar nu openbaart zieb iu de laatste jaren wel degelijk de vorming van een Chineesche natie. Dit is een vrucht vau de Chineesche geschiedenis in de 19de eeuw. In de eerste helft toch van die eeuw wordt China door Enropa (Engeland) ge dwongen, eenige havens voor het buiten- lundsch verkeer open te stellende Russen un Japanneezen beginnen op te dringen en laten hun invloed .goldenFrankrijk slicht in Cochin-China (Achter-Indiö) een koloniaal ryk, terwyl die streken eeuwen lang een Chiueesch wingewest waren geweest. En of dat nog niet voldoende was, zyn de Fran- scheu al jaren bezig van uit bun Tonkin en de Engelschen vanuit Birma hun teressen-sfeer' in du zuidolyke provincies van 't oigenlyk China, met name Jünnun, uit te breiden. Maar nog erger wordt het op 't eind der 19de eeuw, als het altyd door de Chineezen wat geminachte Japan aan China een totale nederlaag toebrengt, zoodat de overwonnene een smadelyken viede moet koopon (1898) en een zijner beste be zittingen, nL Formosa, aan den overwinnaar moet afstaan. Rusland heeft zich telkens meer vrijheden aangematigdDuitschland neemt in tyd van vollen vrede, zonder de minBte aanleing, Kioutschou, -pacht" dat voor 99 jaren en maakt van dien vasten pOBt een uitgangspunt voor de bewerking vun de Chineesche markt. Een Duitach es kader on eenige militairen komen in de Gele Zve, opdat de Chineezen een duidelyk begrip krijgen van intereBsensferen, hundelsoperaties enz. 1 De christelyke zendelingen hebben zich niet altyd onderschoidon door onbaatzuchtig heid, hun Chineesche volgelingen bleken niet altyd betere leden der maatschappy te zyn, en cok vun dien kant was de kennismaking der Chineezen met de Europeesche cultuur een niet aangename. Dit alles, en nog meer, heeft gewerkt als zweepslagen Die groote menschenmassa van 300 millioen voelt al deze feiten als zoovele beleedigingen en het grootste deel hnDkert naar het oogenblik, om ons, «roodharigen barbaren'onze vrybuitersmanieren betaald te zetten. Het voorbeeld van Japan, dat den grootsten Europeeschen Staat versloeg, te land en te water 1 heeft bewezen, dat do gehate indringers niet onoverwinbaar zyn. Er wordt a. h w. reveille geblazen door de Chineesche landen en dit vindt zelfs weer klank in de ooren van den armen koelie, zwoegende op de tropische landbonwvelden van een verwijderd land. Zeer zeker zal dus eenmaal die Btryd ont branden, de stryd tusschen het Westen, dat, één keer op den weg van wereldverovering voor zijn industrie en handel wel op dien weg moest volharden, èn het Oosten, dat deze politiek van Europa begint te doorzien, en zich uit zucht tot zelfbehoud daartegen gaat verzetten en naar de wapens gaat grijpen. De geschiedenis van den dag leert het ons immers overal zien we in Zuid- en Oost-Azië front maken tegen Europa's aan matigende houdingJapan heeft Rusland teruggeslagen, China heeft dat toegejuicht en begint zyn leger to moderniseerende bevolking van Britsch-Indië altyd min of meer roerig geweest zoekt aansluiting in de verschillende deolen, om als één man tegen den geliaten Brit op te treden. De idee, Europa terug te dringen, krygt in China steeds moer aanhangers, en gelyk- tydig daarmee en ouder den invloed daarvan wint de nationale idee er veld. Terwyl de Chineesche regeering zich nooit om de emi granten in de verschillende deelen der wereld heeft bekommerd, en omgekeerd de emigranten tot nu toe heel weinig of niets gevoelden voor den Chineeschen staat en de Chineesche natie, ziet men daarin op 't oogenblik een groote verandering komen. De revolutie in Portugal. Lissabon, 8 October. Er zijn, naar bericht wordt, opnieuw aanvallen gedaan op kerke lijke gehouwen. Men vreest, dat zy zich zullen herhalen en or zyn derhalve de noodige maatregelen genomen. Lissabon, 9 Oct. De uitzetting van de geestelyke broeders en zusters begon zoowel ter zee als te land. De kinderen, die in de gestichten werden opgevoed, werden aan de ouders terug gegeven. Kardiuaal Netto be vond zich onder de uitgezetten. De bisschop vau Beja passeerde de grens. Enkele kerken waren heden in Lissabon geopend. Parijs, 10 Oct. Uit Lissabon wordt aan de .Temps" geseind, dat het besluit tot verban ning der Jezuïeten en verbeurdverklaring hunner goederen en tot verbanning der buiten- landsche monniken hedenochtend is afge kondigd. De koninklijke familie. Gibraltar, 10 Oct. De Italiaansche kruiser Regina Elena" is aangekomen om de koningin- j grootmoeder, Maria Pia, en den hertog van i Oporto naar Italië te brengen. Koning Mannel en de koningin-moeder Amélie besloten naar Engeland te gaan. Gibraltar, 10 Oct. Vóór zyn vertrek heeft Manuel een eigenhandig geschreven brief gericht aan den eersten minister, waarin hy zegt, dat hy, nu de omstandigheden hem hebben gedwongen zich in te Bchepen, tegen over zyn volk de verklaring wenscht af to leggen, dat hy zich niets te verwijten had dat bij altyd heeft gehandeld als een goed- Portugees en steeds zyn plicht heeft gedaan. Koning Manuel heelt zyn land verlaten in ongunstiger geldelyke omstandigheden dan ooit een onttroonde vorst voor hem.-Hy. heeft zoo goed als geen vermogen zyn moo- der echter, die een prinseB van Orleans is, is gefortuneerd. De hertog van Oporto, de broeder van koning Carlos, is eveneons zonder middelon. Toen hy het schnitje betrad, dat hem naar het jacht zon brengen, waarmede hy naar Gibraltar zou vluchten, moet hy den schipper twee biljetten van 100 francs hebben getoond met de woorden: ,Dat is alles wat ik uit Portugal medeneem en tevens al wat ik bezit". Dat Maria Pia, de grootmoeder van deu onttroonden Koning, zich in trenrige finau- cieele omstandigheden bevindt, is van alge meene bekendheid. Tegen de kloosters. I)e nieuwe regeering verstaat de kunst door middel van de censuur naar buiten een indruk te wekken, die met de waarheid niet onbelangryk in strijd is. Zy heeft eenige be richtgevers, b.v. van de Matin en de Köln. Zeitung het voorrecht verleend, haar lof te telegrapheeren, en zorgt, dat anderen niets anderB kunnen, dan berichten overseinen, die nooit ongunstig voor den nieuwen stand van zaken luiden. Een correspondent van du Lokal Auzeiger is dezen dwang echter ont komen door zyn telegram eerst naar Vigo, op Spaansch grondgebied, te laten brengen en het vandaar verder te laten telegraphee ren. Wy geven dit hoogst belangryke tele gram, waarnit blykt, dat de toestand te Lis sabon nog lang niet zoo ideaal is, als mm ons wel wil laten gelooven, hier bijoa on verkort weer Te Lissabon is een militair bewind inge voerd, dat uitgeoefend wordt door Boldaton met en zonder strepen op de mouw, maar niet door de weinig te voorschijn komendo en hoogstzelden door de soldaten gesalueerde officieren, die voor zoover zij ontbreken overigens uit den troep worden aangevuld. Tot dusver heeft het onder zulke omstandig heden machtelooze ministerie met soldatesk u kunnen samenwerken en deze heeft Vrydag- avond rust en orde met scherpe patronen kunnen handhaven. Maar al spoedig heeft zich de, door het rondslenteren ontstane, demoralisatie van den troep doen gevoelen, zoodat hier nog wel rampen te verwacliteu zijn. Een soldateska maakt zich nooit meester van de macht, zonder tenslotte belooning lo vragen in den vorm van buit en slachtoffers. Hier zyn de priesters tot slachtoffers uitver koren. Zij kregen Yrydag bevel hun kloosters op het signaal van drie kanonschoten te ver laten. Toen de monniken en nonnen om 8 tt. 's avonds, nadat het signaal gegeven was, •in hun kloosters bleven, begon eerst in de straten een jacht op de geeBtelyken. Met hen is ook een Amerikaansch correspondent, wiens gebrek aan haar voor een tonsuur werd aan gezien, in hechtenis genomen. De gegrepen geestelijken zyn onder mishandelingen en scheldwoorden naar het arsenaal gesleurd. Tegelykertijd is het gepeupel byeengekomen by een Jezuitenscliool, die op een heuvel voor de stad gelegen is. Niet de Jezuitm, zooals de republikeinsche pers beweert, maar het gepeupel begon den stryd door een hagel- regen van Bteenen naar de ramen te smyteu. En eerst toen het gepenpcl de poorten be gon te rameiën, boden de Jezniten tegenstand. Daarna werd stormgeloopen, een pater werd gedood en twee hunner vielen den aanvallers gewond in handen. Het gepeupel had intusschen de toegeschoten soldaten opgehitst en spoedig knetterde het geweervuur, waarvan de gevolgen nog duide lyk te zien zyn. De Jezuiten namen hun andere gewonden mee, toen zy in den onduraardschen gang vluchten, die hnn kloosters met twee, buiten de stad gelegen, eveneens belegerde, kloos ters verbindt. De monniken houden zich iu dezen onderaardschen gang verborgen en de soldaten, met het gepeupel samen, trachten ze door rook te doen stikken. De monniken, die men te pakken kou krygen, zyn, voor een deel niet dan zeur onvoldoende gekleed, als gevangenen naar het arsenaal gebracht. De weenende nonnen zyn op wagens geladen, het plunderend gepeupel en de plunderende soldaten dron gen echter de kloosters binnen. Men ziet er vernielde gebedenboeken, waaraan het jan hagel zyn woede heeft gekoeld. De muren zyn met revolutionaire opschriften bezoedeld en van alle versielen beroofd. De regeering verzekert aan deze moonl- party geen schuld te hebben en bekent daar door, dat zij de macht over de troepen ver loren heeft. Sommige ministers beweren zelfs, dat do Jezuiten begonnen zyn met bommen te gooien. Maar er zyn nergens bommen gevonden en getuigen van verschillende nationaliteiten beweren, dut het gepeupel den stryd begonnen is. Men tracht op het oogen blik de soldaten van verdere moordpartijen af te houden. Het gepeupel verkoopt in de buurt van de kloosters soutanes en met goud gebor duurde priestergewadeneeuwenoude boeken van onschatbare waarde, liggen bevuild op den vloer van de bibliotheek. 400 nonnen zijn op goed geluk over de grens gezet. (»N. Rotterd. Ct."). Advertentiën gelieve men 'e morgens vóór 10 uur te bezorgen. Adveptentiën. Op Zondag 16 dezer t onze Zwager en Zuster Johannes Dionijs van der Blom en Willemina de Wijn, Basstraat 16, te Helder, hunne 12Vj-Jarige Echtvereniging te herdenken. Dat zy nog lang ge spaard mogen blyven is de wensch van hun Zwager en Zuster, R. DE WIJN. A. E. DE WIJN-Vink. IJmuiden, 9 October 1910. Kanaalstraat 134.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2