S. MANHEIM S MARINE. MARINE. HOUTVERKOOPING Gebouw R.-K. Volksbond. Muziek- en Zanguitvoering allerlei soorten Kachels. Beopend Zaterdagayond 5% uur. angst 't cyfer van den Hoofd. Omslag naar omlaag gedrukt. Do heer Biersteker zegt: men kan den Helder niet mot Hilversum of omgekeerd vergeleken. Maar onze Hooid. Omslag is slechts 10 °/0 der begrooting en dan herhaal ik, bljjkt dat onze H. O. laag is. Nu mag men zeggen, die oyfers zijn verdacht oi het percentage is niet betrouwbaar, maar dan moet men maar met andere cyfers komen. De heer Van den Berg zegtwat is draag kracht Als je twee menschen hebt met 't zelfde inkomen, hebben ze nog niet dezelfde draagkracht. Dat is een philosotie, waar veel van waar isdoch aan zoo'n wijsgeerige bespiegeling heeft men in de praktjjk heel weinig aan. Iemand, die laag gesalariëerd wordt, heeft minder draagkracht dan iemand met een hoog inkomen, en wat die progressie van den heer Van den Berg betreft, die redeneering houdt geen steek. Als iemand 5 pitten brandt, heeft hy eenvoudig 5 maal zooveel licht als wie slechts één pit brandt. Wat de heer Bierstoker betreft de heer Adriaanse kan ik gevoegelyk overslaandie licoft meer voor zyn eigen za&k gepleit de heer Biersteker zegt, ook voor belasting raar draagkracht te zyn. Welnu, dan is dit een gelegenheid om het te toonen. Biersteker zegt't is geen verbruiksbelasting. Maar als er belasting op de petroleum komt, noemt Biersteker 't weer wol een verbruiksbelasting e» wat voor verschil is daar nu tusschen? M. i. is hy er niet in geslaagd aan te toonen, dat de belasting op 't gas geen verbruiks belasting zou zyn. Een cventueele verlaging komt ten goede aan de verbruikers alleen, zegt de heer Bier steker. Ja, dat komt hun ten goede, dat is nog al natuurlykdat moet ook. Mr. Patyn, een specialiteit op dit gebied en geen socialist, Blaupot ten Cate en anderen, allemaal zeggon zo: ohet is geen axioma, dat een gemeente een bedryf exploiteert om winst". En nog anderen.Een gemeente mag nooit een be dryf tor hand nemen, uitsluitend om winst te maken". En wat de heer De, Geus zegt, is ook al even mager, al opent 't wat beter verschiet. De kwestie gaat om de zuiverheid. Staat men op 't standpunt, dat de winst, zoo die gemaakt wordt, moet gebezigd worden tot uitbreiding van 't bedryf, tot verbetering der loonen, tot verkorting van den arbeidsduur, enz., dan staat men op zuiver standpunt. Is 't daarentegen het doel, de mpnschen een belastingbiljet in handen te geven met een cyfer, dat hen zoowaar nog al meevalt, maar hem tevens ongemerkt idem zooveel over zyn muntgasmeter te laten betalen, dan is dit een onzuiver standpunt. De heer Van Neck zegt, dat er van avond heel wat gepraat wordt over winst voor de gemeentekas. Zelfs spreekt men van 2l/s ct. por M8 en men houdt er geen rekening mee, dat die toestand niet zuiver is. Hot is geen winstniemand, die op de hoogte is van zaken doen, zal dat beschouwen als winst; eon groot deel van het bedrag, dat u als winst declareert dit tot den heer Ver- stegon zou moeten worden afgeschreven. Dat heeft de Raad niet gewild indertyd, dat moest in de gemeentekas vloeien, maar daarom mag men nog maar niet spreken van 21/# ct. winst. Die rekening met en groepeeiing van cyfers lijkt heel mooi, maar u hebt ver geten, dat er maar 20 der bewoners Hoofd. Omslag betaalt, en dat uw cyfers hetzelfde blyven, uw percentage althans, wanneer 40 of 60 der bewoners be- taaidon. Voor de belastingbetalers is dat echter niet hetzelfde. Wat beteckent zoo'n groepeoring Daar kunt u t niet mee winnen. Uw uitgangspunt is verkeerd; u verdient 't niet, u wil dat doen van de winst, die er eigenlyk, althans in die mate niet is. Do heer Penning zegt, dat Verstegen,die zoogenaamde hooge gosprijs onbillyk heeft genoemd en dat er geen winst moet gemaakt worden uit de bedryven. maar men moest 't winstcijfer niet zoo oogenschynlijk hoog opdryven. Ook volgens hem moesten de af schrijvingen veel verhoogd wordon en moest men bedacht zijn op het vormen van een reservefonds. Ook de geldleeningen moeten spoediger worden afgelost. Voor vergelij kende cyfers met andere fabrieken voelt spreker heel weinig. Om een goed oordeel te vormen moeten we weten of er veel dag- gas verbruikers zyn. In dat geval kan 'I avondgas goedkooper zyn. In onze gemeente met weinig daggasverbruik moet de prys hooger zyn, omdat de kostende prys hoogor is. Ik voeg daarom de betuiging van mijn platonische liefde by die van den heer De Geus, ook voor my is 't oogenblik nog niet daar, om tot verlaging over te gaan. De heer Ver b te gen, nogmaals het woord verkregen hebbende, zegt op die kwestie, door den heer Penning aangeroerd, niet te kunnen ingaan. Dat zyn technische kwesties, van banken van vuren beeft hy geon verstand. Hy heeft zich gereleveerd aan het zuivere winstcijfer, door den directeur der gasfabriek in zyn verslag genoemd. Men heeft thans over dat winstcyfer gesproken, of de gas fabriek voor een bankroet staat. Als op dat winstcyfer ook al niet kan worden afgegaan, dan moet men ook niet van een winst van f 39.000 spreken. Maar ik houd my thans aan den directeur en zyn cyfers en daar kan best een cent gasprysverlaging af. Ik handhaaf dus ons voorstel. Do Voorzitter brengt nu het afwyzend advies van B. en W. in stemming, dat aan genomen wordt met 8 stemmen tegen, n.l. van de heeren Van der Ploeg, Hartendorf en Verstegen. Thans is de kwestie van het Handwerk-Onderwijs aan de orde. By het afwyzend advies van B. en W. op het adres van den Bond van Ned. Ond. om het handwerkonderwys buiten de schooluren te geven, is nu nog gevoegd eeu missive van de commissie van toezicht op het L. O., welke commissie ook adviseert, dat naar haar meening niet moet worden voldaan aan het verzoek. Ook deze com missie vindt de motiereu, die er vóór wor den aangevoerd, onjuist of verbazend over dreven. De conclusie van B. en W., in stemming gebracht, wordt unaniem aangenomen, uit gezonderd de heer Verstegen, die tegen stemt. Vervolgens wordt nog een langdurige, deels verwarde discussie gevoerd over het Voorbereidend Onderwijs, en wel naar aanleiding van het indienen van eon concept-verordening door B. en W. aan den Raad, regelende de voorwaarden, waarop aan besturen van bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. By de reeds vroeger aan den Raad over gelegde adressen van de Commissie van Be heer van de Vereeniging .Fröbel* en van het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Bewaarscholen is nu nog gevoegd een adres van het bestuur der Vereeniging voor Voorbereidend Chris telyk Lager Onderwys .Jachin", verzoe kende evenals de beide eerstgonoemden een subsidie van f800.—. De discussie ontstond voornamelijk over de vraag öf de Raad zich reeds in beginsel had uitgesproken vóór die subsidiëering, ja of neen, en of hot aanbieden van dit concept niet alreeds als een bewys kon gelden, dut de liaad in meerderheid er voor iB. Aan die discussie nemen deel de heeren Biersteker, Van Neck, Hartendorf, Van den Berg, De Geus, Verstegen, Oortgysen, Terra, Bok, j Adriaanse en eindigt met 't aannemen van een voorstel De Ven, om de principiëele kwestie nogmaals in stemming te brengen. Thans verklaren allen zich in beginsel voor subsidiëering, uitgezonderd de heeren Har tendorf, Van Neck en Terra, die er zich tegen verklaren. Nu wordt bij acclamatie aangenomen, het concept op te zenden naar de Commissie voor L. O. om advies. De Voorzitter verlaat thans de vergadering, terwyl de heer Zander zich al eerder had verwijderd. De heer Over de Lindeu neemt de voorzitters-hamer over en stelt de be noemingen aan de orde. Benoemingen. Tot onderwyzer aan school 4 (vacature Denker) wordt benoemd de heer O. de Wit van Helder met 12 stemmen6 stemmen blanco tot idem aan school 5 (vacature Bouma) C. Lorrier van Kolhorn met 16 stemmen; 2 stemmen blanco; tot onderwijzeres aan school 4 (vacature mej. Sonstral) mej. N. Buurs van Zuid- Scharwoude met 12 stemmenmej. Tabeling verkreeg 4 stemmen; blanco één en van on waarde één; tot idem aan school 5 (vacature mej. v. d. Woude) mej. B. A. Erica van Koegras met 10 stemmen; mej. Tabeling verkreeg8 stemmen; tot idem aan school 7a (vacature mej. Maii- dema) mej. H. M. C. Bels mot 13 stemmen; op mej. Biegel waren 5 stommen uitgebracht tot onderwijzer aan school 1 de heer L. Tigchelaar van Oudesluis met 17 stemmen; 1 stem blanco. Thans moet er nog oen leeraar aan de Burgeravondschool benoemd worden (vacature van der Eijk), doch voor men hiertoe overgaat, gaat de Raad eerst een half uurtje in comité. Daarna wordt, buiten de voordracht om (de voordracht bestond uit de heeren J. C. Raue van Geldrop en J. E. H a h 1 i e uit Schiedam) na herhaalde stemming, nieuwe stemming en herstemming eiodelyk door het lot beslist tus schen de heeren M. D. van Dyk en H. J, v. d. Ploeg, waarvan den eerste de benoeming ton deel viel. By de navolgende rondvraag protesteert heer Breda ten sterkste tegen een uitlating in een der plaatselijke bladen (bedoeld werd Extra Tyding) waarin bij een verslag van oen vorige raadsvergadering had gestaan, dat de reclames van Helders burgery plaats hadden onder het plengen van offers aan god Bacchus. De heer V a n N e c k zegt, dat 't hem spy t, dat de heer Breda deze zaak in openbare ver gadering ter sprake brengt. Volgens hem staat de Raad van den Helder te hoog, om van dergelyke praatjes notitie te nemen. De heer Oortgijsen verzoekt nog aan het hoofd van het bedrijf der Gemeentereiniging te beletten, de wagens zoo schrikbarend hoog te laten opladen. De Voorzitter zegt toe, deze zaak in de vergadering van het college over te brengen. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat men over tot 't behandelen van 120 reclames. gen en stygen nog byna dagelijks. Het brood is daarby nog hot minste om- hoog gegaan en stellig is het in kwaliteit f aanzienlyk verbeterd; vaklieden, die het we- I ton kunnen, verzekeren, dat de ryken der aarde eenige eeuwen geleden nog een brood- I soort aten, waarvoor nu de armste drommel j den neus zou optrekken. De gemiddelde prys i van tarwe bedroeg per hectoliter tusschen 1608 en 1793 hoogstens 42 gulden, en min- stons 28 gulden, hetgeen stellig groote ver schillen zyn. Doch te zelfder tyd betaalde men toen soms in de eene stad eenige guldens en een stad daar dichtby tientallen guldens. Het vleesch is, in verhouding tot het brood, veel duurder gewordenin de dertiende en veertiende eeuw was het tien maal minder waard dan nu. Een os ko6tte ongeveer 18 gulden, soms 11 guldeneen schaap tusschen 2 en 1 gulden. Eieren kostten in die tyden zelfs twaalf maal zoo weinig als nu. Het is waar, dat andere artikelen, die nu als goedkoop gelden,- toen duur waren. De middeleeuwers kochtten zich niet arm aan linnen goederen. In de veertiende eeuw kende men pas de weelde van het daghemd een eeuw later veroorloofde men zich de luxe van het nachthemd. Beddenlakens lieten nog veel langer op zich wachten. Ryke lieden kleedden zich 's nachts poedel naakt uit en sliepen tusschen veeren kussensarme lieden lagen tusschen twee zakken met hooi. In de dorpen sliep men in de zestiende eeuw nog dikwyls op een hoop kastanje- of eikenblaren. Aan schoenen gaf men toen ter tyd ook uiut veel uit. Uit zuinigheid liep men nog blootvoets, en houten schoenen in onze landen reeds vroeg de klompen werden zoo good mogelijk dichtgetimmerd. Maar toen de lccreu schoenen in gebruik kwamen, be taalde het volk hoogstens een gulden het paaraanzienlijke liodon besteedden wel meer, en toen, op het eind van 1700, de geweldige weelde velen beving, betaalde meu zyn schoe nen stellig niet goedkoop, al betaalde men tweemaal zooveel voor het poeder van de pruik. Loonen in vroegere eeuwen naar rato. Zeven eeuwen lang zijn de metselaars te vreden geweest met een daggeld van 40 ets. Bediende-salarissen bedroegen hoogstens 25 gulden per jaar in 1600, een eeuw vroeger 10 gulden. Het gewone, ongeoefende werk volk dat nu in Frankryk den grooten loonstrijd op touw zette voor een minimum- bezoldiging van 5 frs. per dag ontving tot 1800 tusschen 10 en 20 centen. HIEUWSBERICHTEN. HELDER, 21 October. Zuiderzeevisscherijraad. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en verhooging van het Xde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1910. De regeering acht het wenschelyk zich op do hoogte te kunnen stellen van de inzichten van de belanghebbenden by de visschery in de Zuiderzee en oordeelt daarvoor in de eerste plaats noodig een visscheryraad. De kosten van dezen raad worden voor een geheel jaar geraamd op f 2500, waarvan een som van ten hoogste f1500 zal zyn benoodigd voor de bezoldiging van den secretaris en f1000 voor reis- en verblyfkosten van de leden en den secretaris, voor schadeloosstel ling van de leden wegens het bywonen van vergaderingen, voor kosten der vergaderingen enz. Wat den secretaris betreft maakt het een punt van overweging by den minister van Landbouw, N. en H. uit, of hij na de in voering der visscherijwet tevens by de vis- scheryinspeotie zal kunnen worden werkzaam gesteld. De bedoeling is dat hy door den met de visscherjjzaken belasten minister telkens voor enkele jaren zal worden benoemd. Do thans voorgenomen regeling is eene van voor- loopigen aard. Zjjne verhouding tot de in spectie zal nader zijn te regelen. Aangezien de oprichting van den raad eerst in het laat ste kwartaal van 1910 zal kunnen plaats hebben worde slechts ,/s°^^625 uitgetrokken. Loodsafhaaldienst te IJmuiden. Met ingang van 1 April van het volgend jaar zullen de loodsen van de uitgaande schepen te IJmuiden niet meer met een Rijksvlet door loodsleerlingen, doch door eon sleepbootje wordon afgehaald. Het Ryk heeft ten dien einde een contract afgesloten met eene particuliere maatschappij, n.l. de reedery A. D. C. E. Zur Muhlen, die moet zorgdragen dat Bteods een (linke sleepboot disponibel is. 0e moord te Renkum. Op 1 November zal door de Rechtbank te Arnhem worden behandeld de zaak tegen J. v. Renesse, beschuldigd van moord, den 23 Aug. op de 13-jarige Adriana Pulle. In deze zaak zullen 17 getuigen worden gehoord, onder wie 4 deskundigen. Als ver dediger is toegevoegd mr. M. van Gelein Vitringa. Het ongeluk van de „Noord Brabant". Het panlserdekschip .Holland" is er in geslaagd, aldus wordt d.d. 14 September uit Soorabaja aan het .Bat. Nbl." geseind, de klip te vinden, waarop de .Noordbrabant" onlangs gestooten heeft. Zy bestaat uit een spitsen steen, ongeveer drie meter onder het wateroppervlak verborgen. Onderzeeboot voor Ned.-lndië- Uit Weenen wordt aan do ,Berl. Lok. Anz.. bericht, dat de Nederlandsohe regeering by de fabriek van Whitohead te Fiume een onderzeeër heeft besteld voor den dienst in Nod.-Indië. De kosten van ons leven. Indien de prys van den mensch afhanke lijk moest gesteld worden van zyn levens standaard, dan zou er reden bestaan, ons te verheugen, want eiken dag schynen wij aan onderhoud iets meer te kostenZoo zyn wy in den loop van tien jaren ongeveer 40 °/0 in waarde gestegen. En ons leven is heden driomaal zoo duur als onder Prins Willem I. Waarschynlijk is het onze maag, die ons op de grootste kosten jaagt; niet dat wy zooveel meer of zooveel smulliger eten, maar de levensmiddelen zyn zoo goweldig geste TWEEDE KAMER. Dinsdagmiddag kwam aan de orde een wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting (Marine) voor 1910, handelende over Voedinggeld voor gehuwde onderofficieren. De hoer Hugenholtz acht het opmer kelijk dat de leden, die oorspronkelijk zoo voor deze zaak waren geporteerd, lauw zyn geworden. Dit komt doordat dit ontwerp minder geeft dan bp 7 December 1909 in uitzicht was gesteld en ook omdat het ontwerp iets anders geeft. In de motie was sprake van vergoeding voor niet-genoten scheeps kost, maar thans wordt een zuivere toeslag aan de onderofficieren met den rang van sergeant en hooger gegeven. Bedenkelijk acht spr. het dat deze Minister van Marine eenvoudig de aangenomen motie naast zich neerlegt. Hetzelfde heeft minister Talma ook met de motie omtrent den tien- uron-dag gedaan. Als do Kamer iets aanneemt wat de Minister niet kan uitvoeren, dan moet de Miuister heengaan. De Kamer verkeert nu in een moeilijke positie omdat het hier saiarisverhooging betreft. Do Minister maakt van die positie misbruik. Spr. vermoedt dat deze zaak in het conduiteboekje van den Minister zal worden aangeteekend. Wat de zaak zelf betreft, herinnert spr. aan dat een zeer stevige actie noodig is ge- weeBt voor salarisverbetoring zoowel van de minderen als van de onderofficieren. Bij de laatsten ging de actie uit van de gehuwde onderofficieren, die voeddinggeld verlangden om zoodoende langs een omweg salarisver- betering te krygen. Maar het blykt thans dat het stelsel verkeerd is en zoo is de Minister nu gekomen tot de zeer onlogische regeling van voedinggeld plus genot van den scheepskost. Daardoor worden de gehuwdeonderofficieren bevoorrecht boven de ongehuwde. Dit is een bevoorrechting die outevredenhcid in het kader zal wekken. Hier wordt een premie gesteld op het gehuwd zijn, dat toch geen dienstbe lang kan heeten. Het eenige goede systeem is een salarisverbetering voor gehuwde en ongehuwde onderofficieren, zoodat beiden zich vry kunnen bewegen. Wat nu de korporaals en minderen aangaat, heeft de Minister bezwaar tegen het thuis eten van deze categorie. Daardoor zouden de ongehuwden het werk moeten doen voor de gehuwden. Maar dit bezwaar ware te ondervangen door de gehuwden en de onge huwden om de beurt naar den wal te laten gaan. De wachtdiensten konden belangrijk worden vereenvoudigd. Een andere vraag is of het salaris dezer categorie voldoende is. De Minister zegt ja en spreker zegt neen. De gehuwde korporaal by de zeemacht kan met dat salaris niet toe. De vergelijking met de landmacht heeft niet veel kracht. Daar zyn de meeBte korporaals ongehuwd. Het salaris van de korporaal-stokers is beslist onvoldoendo. Wat de minderen betreft, zegt de Minis ter, dat hun so!d|j aanzienlyk is verhoogd. Maar die verhooging botrof alleen die der matrozen eerste klasse en was niet zeer schitterend 81 cents per maand en na eenige jaren dienst eon kleine opslag. Spr. zal niet aandringen op voedinggeld voor de gehuwde korporaals en minderen, want spr. wil niet iets vragen wat hy als uitzonderingsrecht voor de gehuwde sergeants afkeurt. De eenige uitweg is saiarisverhooging, die overal noodig is omdat de levenseiBchen overal stygen. In verhouding tot het eindcijfer zal de begroo ting daardoor niet zeer stijgen. Bovendien zal dit moeten leiden tot bezuiniging op het materieel. Spr. conoludeert dat hy dat ont werp niet gelukkig vindt, doch er niet tegen zal stommen. De Minister van Marine kan, na hetgeen reeds over dezo zaak is gesproken, kort zyn. Hy weet wel dut op elke regeling iets is aan te merken, maar men moet de regeling beschouwen in haar geheel. Hy heeft een uitweg trachten te vinden, waardoor de bezwaren van den dienBt worden geëlimineerd en de lieden toch krygen wat zij noodig hebben. Het is onjnist dat de Minister de motie naaAt zich heeft neergelegd. De Kamer sprak den wensch nit dat voedinggeld zou worden gegeven aan de gehuwde onderofficieren voor zoover de dienBt het toeliet en zoo mogelyk ook aan de minderen. De beste schriftgeleerde kan geen bezwaar hebben tegen 's Ministers uitlegging van de motie. En nu kan men de bezoldiging der korporaals te laag vinden, maar zy hebben evenveel als die b|j de landmacht. En zegt nu de heer Hugenholtz dat de bezoldiging van het personeel maar op hot materieol moet worden gevonden, dan antwoordt de Minister dat hy op die manier ten slotte geen mate rieel meer zou kunnen hebben. De bezoldiging is ook niet te laag. Men kan best wachten met huwen tot men 21 jaar is geworden. Dan kan men matroos eerste klasse worden. Ten sterkste spreekt de Minister tegen dat np ile schepen moor dienst wordt gedaan dan noodig ia. Vroeger was dit wel het geval. Toen was de dienst in tweeën verdeeld. Maar nu is die dienst in drieën verdeeld. De heer Hugenholtz is goen desknndige. Hij kent niet de ingewikkelde machinerieën op de schepen i kan over deze zaak niet oordeelen. Na repliek van den heer H ugenholtz en dupliek van den Minister worden de al- gemeene beraadslagingen gesloten en wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na afhandeling van aanvullingswetje Ma rino was aan de orde de suppletoire (aan- vullings-) oorlogsbegrooting voor 1910 be- trekkolyk verschillende onderwerpen. Dc heer Duymaer van Twist be streed don post waarbij de subsidie militaire muziekcorpsen wordt veranderd in soldyre- geling. Hij acht de tegenwoordige militaire muziek luxe, meer bestemd voor de burgery dan voor het leger. Spr. wilde hebben een voudige fanfare-corpBen, gevormd uit de tam boers eu hoornblazers bij de compagnie infanterie. De heer Ter Laan wilde ook de mili taire muzikanten beter bezoldigd zien. Maar het voorstel gaat niet ver genoeg; de on waardige concurrentie aan burgerlijke korp sen, waarvan spr. staaltjes aanhaalt, zal er niets door weggenomen worden. De heer Marchant gaf ook aan fanfare korpsen bij het leger do voorkeur boven de tegenwoordige concert-harmoniekorpsen, die hij liefst zoo spoedig mogelyk zag opge ruimd. De Minister van Oorlog meende dat bohoud van muziekcorpsen by het leger gewenscht is. Hy verdedigde zijn voorstel en wees er op dat voldoening aan deB hee ren Duymaer's en Marchant's wenschen groote kosten met zich zou sleepen zonder dat hot resultaat verzekerd was. Wat hier gegeven wordt in een billijke verbetering, die oneerlijke concurrentie zal kunnen weg nemen. Ook dc minister keurt deze af. Hij was echter niet voor vervanging der harmo niekorpsen door fanfarecorpsen. De heer Marchant zeide dan maar één weg te zien, dat is verwerping van de ver- hoogingspost, daarna aantoonende dat men die vervanging wenscht. Voor de Konink lijke Kapel bij de Grenadiers en Jagers wil hy een uitzondering maken. De Minister zeide overweging toe, doch dat was de heeren Duymaer en Mar chant niet genoeg. De laatste stelde een motie voor, waarbij de Kamer als haar oor deel uitspreekt, dat dc militaire muziek moot bestaan uit fanfarecorpsen op eenvou dige voet ingericht. Dezo motie werd met 39 tegen 23 stem men aangenomen, en daarop de post goed gekeurd. By den post verhooging, voortvloeiende uit een nadere ffnancieele regeling voor het wapen der marechaussée, zegt de heer Pastoors toe to juichen de vestiging eener brigade te Etten. Hy meent dat de positie der brigadiers-titulair onvoldoende is gere geld. Hoewel zeer veel diensten presteerend, staat dit wapen achter by do Rjjks-veld- wacht. De meesten gaan naar betere be trekkingen zoodra zij kunnen. Tegen het soldaatje-spelen heeft hij bozwaren. De t|jd kan nuttiger besteed worden. Do officieren by de marechaussée hebben veel meer werk dan bij de cavalerie en de promotie is on voldoende. De heer Duymaer heeft bezwaar tegen de voorgestelde administratieregeling en de heer Thomson zegt het met den heer PastoorB eens te zijn dat er te veel een militaire wind waait over hot corps. Het laten exerceeren met ransel aan en kolbak op is onnoodig; ze moeten optreden tegen boosdoeners. Ook zal hy tegenstemmen om dat te veel administratie rompslomp wordt voorgesteld. De heer Duys acht hel de vraag of uit breiding der marechaussée wel noodig is. Toelichting waarom te Apeldoorn eeu ka zerne van f 251.000 noodig is en zooveel munschappen acht hy noodig. De stappen die de miniBter wil doen tot verbetering der salarissen juicht hy toe. Ook hy heeft be zwaren tegen de voorgestelde regeling der administratie en tegen het soldaatjespelen. De heer Smeenge wil de gage van brigadiers en wachtmeesters verhoogd en een andere regeling voor verschaffing der paarden. De Minister van Oorlog verdedigt uitvoerig het voorgestelde. Hy heeft meer gelykheid met de ryksveldwacht willen ma ken. Voor jongelieden acht hy het salaris au voldoende, voor de ouderen is het voor gestelde insgelijks voldoende. De admini stratie, zooals hij die voorstelde acht hij noodig, dat heeft hij reeds vroeger verdedigd. In Apeldoorn komt de wachtbrigade, het depot, de mobile brigade en de opleidings school. Te veel militaire diensten worden niet gevorderd, maar van tyd tot tyd moet er eens geëxerceerd worden met het oog op hunne bestemming in tijd van oorlog. De groote waarde van hot corpB zit in do militaire organisatie. De promotie acht de minister voldoende voor de officieren, hun positie wordt als die der andere officieren. Daar dit corps gedeeltelyk onder Justitie res sorteert verdedigt ook de Minister van Justitie nader de voordracht. (Zie vervolg in het Tweede Blad). Advertentiën. Den 4dun November wen schen onze geliefde Ouders Willem van der Schans en Anigje Kunst, hunne 35 jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne liefhebbende Kinderen en Kleinkind: W. J. M. KRUGERS. M. KRUGERS- v. d. Schans. P. L. KRUGERS. He?dSrdam' 20 0ct' 1910' Ondertrouwd E. Th. A. de Jonge Oudraat en H. Keyser, Luitenant ter zee '2de klasse. Helder, 21 October 1910. Den 29ste» October onze geliefde Ouders Pieter Kwast hopen Cornelia Bakker, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen, i8 de wensch van hunne liefhebbende Kinderen P. J. van der KuiJLEN. L. van der KUIJLEN Kwast. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Anna Maria Harder-Van Brederode, in den ouderdom van ruim 75 jaar. W|j hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 17 October 1910. K. HARDER. H. J. CORNELISSE en Echtgenoote. E. v. d. HORST en Echtgenoote. J. HARDER en Echtgenoote. En haar eenige Zuster en Zwager M. M. VAN BREDERODE en J. DE VRIES, en verdere Familie. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt haren harte- lijken dank voor de deelneming en steun, ondervonden tijdens de ziekte van haren Zoon S. de Vries, landweerplichtige uit de gemeente 't Bildt (Friesland). In het bijzonder spreekt zy haar dank uit jegens H.H. Doctoren en het bedie nend personeel van het Marine-Hospitaal, den Commandant van de compagnie en verdere Officieren, den leden van het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" en aan allen, die hebben bijgedragen en hulp verleend, haar in de gelegenheid te stollen, het stoffelijk overschot van haren Zoon te doen overbrengen naar zijne geboorteplaats. 't Bildt, 20 October 1910. Wed. DE VRIES en Familie. De Kerk van Jezus Christus van ds Heiligen der laatste dagen zal eene Speciale Vergadering houden op Zondag 23 Oei. a.a., des avonds te 7 uur, in het lokaal LOODSGRACHT 59. Geen collecte. Toegang vrij. MOLENGRACHT. De Dilettanten-Club „ALBERDIMGK THIJM", zal op vereerend verzoek op ZONDAG 23 OCTOBEB 1910, nogmaals opvoeren het Chineesch blijspel Fich Tong Khan. Speelt in China in het paleis van den Tartaarschen Vorst Kakas. Costumes uit het Magazijn van JOH. P. de Graauw. Toegang voor ieder 10 cent. Plaatsbespreking k 10 cent extra, op den dag der uitvoering, van 2—6 uur. Zie verder Programma. Christelijk Gereformeerde Gemeente. STEENGRACHT. D. V. DINSDAG 25 OCTOBER a. s., 's avonds half acht, de WelEerw. Heer Ds. F. LENGKEEK, van Amsterdam. Vrede voor de Theologische School. Orgelbespeling, Zang, Voor drachten en eene lezing in blindenschrift, te geven door den blinden organist en muziek - onderwyzer, den Heer H. J. Kruithof van Kampen, in de BETHEL- KERK, op Woensdag 26 October. Aanvang 8 avonds 8 uur. Programma's met tekst, tevens bewijs van toegang, k 15 cent. Schoenmakerspatroons-VereeDigiDg. Zy, die alsnog wenschen deel te nemen aan den cursus voor patroons en daarmee gelijkgestelden, welke gehouden wordt in de maanden November tot en met Februari, kunnen zich aanmelden tot 25 October a.s. by C. ADRIAANSE, Voorzitter, Keizerstraat 15-17 en J. NOOT, Secretaris, Van Galenstraat 34. De Vice admiraal, Directeur en Com mandantder Marine te WILLEMSOORD, brengt ter algemeene kennis, dat op de Zuiderhaaksvlakte drie ongeladen verapermijnen zijn veran kerd, de Noordelijkste ongeveer 425 M ten zuiden van roode ton no. 3 van het Westgat, de beide andere mynen respectievelijk 25 en 50 M zuidelijker. Deze mynen zullen aldaar een maand blyven liggen. De plaats der mynen wordt aange geven door een roede boei op elk anker en een roode kurken boei pp elke myn. Nederl. Vereeniging „ONZE VLOOT", Afd. Helder en Omstreken. Het bestuur van bovengenoemde ver eeniging, maakt bekend dat in het begin van de maand Novembar wederom een pakjeszending naar Oost- en West-lndië zal worden georganiseerd op den zelfden voet als de voorgaande. De pakjes moeten gebracht of franco gezonden worden aan de afdeeling Helder, adres Wachtlokaal der Marine, voor Am sterdam aan hst Bestuur van de afdeeling Amsterdam, magazijn van levensmiddelen, Rijkswerf, duidelijk voorzien van naam, qualiteit, stamboeknummer en schip van den geadresseerde en opgave van inhoud en waarde, teven» naam en woonplaats van den afzender. De afmetingen der pakketten mag niet grooter zyn dan 12,5 dM8. Het liefst te gebruiken de bekende biscuitblikken, of een gedeelte daarvan. De pakketten moeten vóór 4 No vember in ons bezit zyn. HET BESTUUR. Helder, Oct. 1910. ZEGT HET VOORT De volgende pakjeszending zal plaats hebben ongeveer begin Juni. Openbare Aanbesteding bij de DIRECTIE DER MARINE te Willemsoord op Vrijdag den 4en November 1910, des voormiddags ten II ure, van Het verrichten van onder houdswerken aan het Marine hospitaal en bijgebouwen, en aan de gebouwen en spoor banen te Fort Oostoever, ge durende het jaar 1910. De bestekken liggen ter lezing b|j het Departement van Marine te 's-Gra v e n h a g e en by de Directiön der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Pro vinciale Besturen en ter Secretarién dei- gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt zyn de bestekken te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord ad f0.40 per exemplaar (buiten de gemeente Helder per postwissel over te maken). De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op 29 en 31 October 1910, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlich tingen kunnen verkregen worden ten bureele van het Hoofd van het Vak van Scheepsbouw. De inschrijvingen op gezegelde bil jetten, ingericht volgens artikel 5 der Algemeene Voorwaarden, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zyn in de bus, geplaatst in het Directie gebouw aldaar. GR. HOUTSTRAAT, HAARLEM. op Woensdag 26 October a.s., voorm. 9 uur, nabij het Café van D. «NAREES, te KOEGRAS gem. Helder, een belangrijke partij Hont, als: 200 parkoenpaaltjes, 100 sparren, 225 eiken en grenen paaltjes, zware balken 4 k 5M. lang, 20 by 20, baddings en mestplanken, kozijnen, ramen voor broeibakken, luiken, binnen- en buiten deuren, varkenshok, melkwagen, krui wagens, eiken leggers, zware dam- en hekpalen, een groote partij eiken en grenen BRANDHOUT, enz. flf Te bezichtigen vóór den aanvang dec verkooping. Deurw. H KWANT. GOEDKOOPE WIKKEL. HL onlngstraat Goedkoopste adres voor BINNEEPOTTBN steeds Yoorradig Kachelpijpen vanaf 35 cent pep meter. Gesloten van Maandagavond 5 uur tot Woensdagavond 5 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5