KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeiderToxoÊ, Wioringon on Anno Paulowna» No. 3936. Woensdag 2 November 1910 38ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| 65 10.75 oaiënModeblad »»>55>>i»65i 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meerG Bewijs-eieroplaar'2j Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Tslefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEBLANO. Keizer Wilhelm ia met zjjne gemalin en dochter weer te Potsdam terng. 't Heeft den vorstelyken gasten in Brussel niet aan afwis seling ontbroken. Do avondvoorstelling in den Muntschouwburg, waar al wat hoog en voor naam is bjjeen was, moet een bonten aanblik bobben aangeboden. De Keizer bezocht de Belgische en de Duitsche afdeeling der ten toonstelling. 't Ging natuurljjk een beetje gehaast, maar Z.M. had toch gelegendheid zich mot de Duitsche vertegenwoordigers daar en de Duitsche exposanten te onderhouden. Na tuurlijk werd ook een bezoek gebracht aan het park van Tervueren, waar België zyn Congo-museum huisvest. De Keizer had daar gelegenheid om een en ander over België s nieuwe Kolonie te zoggen. De Brusselaars oordeelden gunstig bij de aankomst over den Keizer, na hjj niet zoo ongemaakbaar meer was. Men is nu in de gelegenheid geweest hem te zien als n gewoon mensch. Natuurlijk voor zoover rne keuning" als 'n gewoon mensch kan doen. Daarom verwonderde 't weer velen, dat by 't vertrek van Z.M. weer zulke buitengewone maatre gelen werden genomen. Maar er was eet grond voor Donderdagochtend was ten paleize te Brus sel een brief ontvangen van eeu der gevaar lijkste militante anarchisten, waarin gezegd werdAangezien niemand den moed had ge had, den Keizer in de lucht te doen vliegen, hy het besluit genomen had een bom te werpon. Ondanks de pogingen van de politie, om den man te beletten zjjn voornemen uit te voeren, was de anarchist niet te vinden, wat de angst der autoriteiten deed toenemen. Op last der politie moesten toen alle ramen langs den weg dien de stoet volgde, gesloten blijven, en werden buitengewone maatregelen genomen langs dien weg en langs den spoorweg. In de Franscbe Kamer is het debat over de stakingsmaatregelen voortgezet en 't is nog niet nit. Deze week begint men opnieuw, 't Spek takel dat je daar van tyd tot tjjd eens hebt, is en wordt dan ook weer voortgezet. Briand toonde met feiten en ojjfers aan, dat veor de spoorwegmaDnen wel wat gedaan en verkregen is en by zei ook dat het bestuur van de syndicats dat wist. Weer herhaalde hy wat hy reeds Dinsdag had gezegdde staking der spoorwegarbeiders had niets met de vakbe weging te maken; zy is oen zuiver rovolu- tionnaire daad geweost en de door de re geering genomen maatregelen waren wettig. Hij voegde daar nog by: Maar zoo het land bedreigd ware geweest en de grenzen ge opend en ik, om een einde aan een staking van dat soort te maken, genoodzaakt ware geweest onwettige maatregelen te nemen, zou ik ze genomen hebben." Op deze woorden volgde oen onbeschryfelyk tumult by de solialisten, de radicaal-socia listen en de Combisten, die met hunne les senaars klapperden, dictator" en «heengaan' schreeuwden en naar de tribune snelden, waar Briand nog steedz stond, zoodat de boden hen slechts met groote moeite konden beletten op de tribune te komen. De rechterzyde en een groot gedeelte van het centrum juichten Briand toe, die bij dit helsch spektakel zyn kalmte bleef bewaren. Briand kon zich echter niet meer verataan- baar maken, maar dicteerde zyn rede aan de stenografen, beschermd door de overige ministers. Men heeft 't den minister ook overigens warm gemaakt. Men las de redevoeringen voor, die hy vroeger gehouden had, om recht van stakingen als doze te verdedigen. 't Gerucht blyft loopen dat enkele ministers zullen aftreden. Jaurès beweerde dat minister Viviani zioh niet solidair had verklaard met de regeering, wat deze laatste echter zelf tegensprak. Eer de zaak geheel haar beslag heeft gekregen, zal 't in de Kamer nog wel eens geducht stormen. De nieuwe Duitsche gezant te Parys, de heer Von Schön, overhandigde aan president Faillières zyn geloofsbrieven en verklaarde dat zyn taak zal, zyn de goede betrekkingen tusschen de twee landen te versterken. Venezilos heeft krachtens besluit vau den Koning, de Griekscbe Nationale vergadering ontbonden. Hy steunt óp de uitingen van een groot deel van het volk, dat hem zeer genegen is en hoopt dat een nieuwe Nationale vergade ring hem grooter vertrouwen zal schenken. De onde partyen zien echter den toeBtand anders in. Zy beschuldigen Venezilos en den Koning, ongrondwettig te hebben gehandeld en meenen dat de uitkomst anders zal zyn dan hy verwacht. Hy wordt uitgekreten als de diotator, die Griekenlands toekomst dreigt te vernietigen. Een drietal partijhoofden, Theotokis, Ballis en Mavromichales, besloten met hun volgelingen niet aan de nienwe verkiezingen mee te doon. Meer en meer bljjkt, dat de militaire ju stitie in Spanje besloten heeft met doortastend- beid op te treden tegen bet aan de republi- keinsche party toegeschreven plan, het leger voor zich te winnen. De ,New-York Herald." verneemt, dat nu weer door den krygsraad oen bevel tot in hechtenisneming is uitgevaardigd tegen dr. Andres Ovejedo, hoogleeraar aan de Madrid- sche universiteit, welke maatregel diepen in druk moet gemaakt hebben op de republi keinen. De professor wordt vervolgd wegens beleediging van het leger. Op denzelfden grond is de hoofdredacteur van het sterk republi- keinsch gezinde blad >Eapafia Nueva" voor don krygsraad gedaagd. HIEUWSBERICHTEH. HELDER, 1 November. De Drankwet. De winkelier B. W., alhier, had den 21en Februari 11. in zyn winkel voorhanden, advo caat van cognac of sherry. Deze kwestie was reeds den 14en Juni te Alkmaar voor de rechtbank geweest, doch werd toen uit gesteld, om uit te doen maken door den deskundigen Wanna, of sherry moet worden beschouwd als gedistilleerd, in dien zin als de wet bedoeld. De beer Wanna heeft onderzocht of de advooaat cognac of sherry bevatte. In de advocaat was ruim 17 procent alcohol aan getroffen. Of het cognac dan wel sherry was, kou langs scheikundigen weg niet vastgesteld worden. De bestauddcelen, die deze beide vloeistoffen verschillend doen zyn, komen ook in eieren voor, zoodat de scheikundige hierdoor op een dwaalspoor wordt gebracht. De tweede getuige, K. Hulsebosch, veld wachter van hier, heeft do flesschen met de bewuste advocaat in beslag genomen, ten huize van den boklaagde. Hij trok een dezer open en kon de cognac uit de advcoaat proeven. Wegens het voorhanden hebben van ster ken drank in een winkel waarvoor geen vergunning is, moest beklaagde nu Dinsdag terecht staan. De vraag, of alcoholhoudende drank ook sterke drank is, moet hier opgelost worden. Ditmaal heet het dat er sherry in zit, een andere keer madera of port. Voor den lever ancier Schermer te Hoorn is hei een levens kwestie of dit een distelaat is of niet, aldus mr. Hanegraaff. De officier ging even na hoe de Drank wet by de behandeling in 1903 door de Tweede Kamer, al het preciese verloren heeft. Op de verschillende hoofdvragen geeft de wet nl. geen antwoord, b.v. niet op de vraag wat iB sterke drank. Langs chemischen weg komen we er niet, oordeelt de officier, en daarom zou hy dien op zy willen zetten. Men kon dan op den smaak afgaan en b.v. een paar wynkoopers laten oordeelen. De officier kon niet bewyzen, dat hier sterken drank aanwezig is en vraagt daarom ntslag van rechtsvervolging. Verdediger, mr. Huizinga, betoogt, dat het mengsel niet kan worden aangeduid als ster ken drank, zelfs niet als er cognac door is. Ook in dit opzicht moet de rechtbank een uitspraak doen, dat eischt het belang dezer zaak. Hy pleitte voor beklaagde vrjjspraak. Burgerkring „Harmonie". Dit alonde, te goeder naam en faam be kende gezelschap, hield Zaterdag 1.1. in Tivoli» een feestvierende vergadering. Het zag er zeer gezellig uit en het talryk op gekomen publiek verkeerde in een recht feesteljjke stemming. De heer Hartainck, president, opende met een hartelyk woord van welkom, noodigde dc aanwezigen uit, uit volle borst het feest lied aan te heffen, waaraan geestdriftig ge volg werd gegeven en daarna werden we vergast op de uitvoering van een oorspron kelijk Indisch Tooneelspel in 3 bedryven, getiteld «Zyn Meisje komt uit», auteur Mr. P. Brooshooft. Het stuk werd waardig vertolkt; alle rol len waren in goede handen en een woord van byzondere lof komt toe aan den regis seur, die het tooneei soo aardig in een Indisch milieu had herschapen. Een gezellig bal besloot den avond cn Burgerkring Harmonie" kan met genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien. „Oefening Kweekt Kunst". Bovengenoemde scherm- en gymnastiek vereniging gaf 1.1. Zaterdag in .Casino' wederom een uitvoering; thaus kwamen uit, behalve de hoofd-dames- en meisjesafdeelingen, ook nog de voorbereidende klasse en de adspiranten A. B. en C. met oefeningen aan de harren, vrije- eu staafoefeningen. De zaal was eivoler werd weer zeer ten genoege van het publiek gewerkt en een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. Niet ondienstig zou het zyn, indien aan de bepaling, dat het rooken in de groote zaal tydens de uitvoering beslist verboden is, wat beter de hand gebonden werd. Men kon de rook wel snjjdeu, wat zeker niet bevorderlijk is voor de gezondheid, vooral van de jongeren onder 't publiek. Socialisme en Weivaart. De door het Noord.-Holl. Prop. Comité belegde openbare vergadering in de zaal van den heer Koning, Hoofdgracht, waar de heer G. Rjjnders, van Amsterdam optrad met boven genoemd onderwerp, was zeer slecht bezocht. Van de geboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Het ontslag van vlce adm. Van den Bosch. De «Nederlander" schrijft: De eigenlyke reden is nog niet opgehel derd. Het schjjnt intusschen, dat verschil van meening tusschen den vice-admiraal en den heer Warners, door de Chr. Offfcieren- Vereeniging met regeerings-subsidie tot marine- predikant aangesteld, aan het gebeurde niet vreemd is. Alvorens bekend zal zyn, waarover dit liep, wenschen wy geen meening over de zaak zelf uit te spreken, maar dringen op een onpartydig onderzoek en duidelyke ver klaringen ten zeerste aan. De Kamer, die binnenkort opnieuw het subsidie aan de Nat. Chr. Off.-Vereeniging zal te voteeren heb ben, moet weten of inderdaad de wyzc waarop deze gelden worden besteed, vau zoodanigen aard is, dat er gevaar bestaat voor verplaat sing der verantwoordelijkheid. Die behoort natuurlyk by de bevelvoerende hooge offi cieren en niet by eenige particuliere veree- niging, ook al verricht dio een arbeid, welke om baar doel ook door ons wordt gewaar deerd. Maar vooralsnog hebben wy niet de over tuiging, dat verplaatsing dier verantwoorde lykheid is verlangd, of door den minister zou zyn getolereerd. De commentaren in de vrijzinnige pers schynen ons dan ook nog al voorbarig en te veel blyk gevend van bet genoegen, om den minister van marine weer eens een prik te kunnen geven. Ook is het mogelyk, dat by nader onderzoek zal bljjken, dat wy hier te doen hebben met een staalt je van liberale onverdraagzaamheid, die alle meeningen vryelyk toelaat, mits niet de Christelijke, welke naar haur oordeel de eenige is, die tweedracht veroorzaakt. Laat men dus afwachten welke inlichtin gen de minister aan do Kamer zal verstrek ken. Gevraagd worden ze immers al? - Beroepen naar C'allantsoog (Ned. Herv. Gem.) G. Ypejj, cand. te Ferwerd. Het Nederlandsche eskader in Australië. Het bestuur en de leden van de afdeeling Nienw-Zuid-Wales der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Australië en de Ne derlandsche ingezetenen vau Sydney, hebben in een brief de officieren eu manschappen van de »De Ruyter', (Koningin Regentes» en .Hertog Hendrik» welkom geheeten in hun midden. Zy wenschen' aldus luidt het in den brief •hiermede uiting tc geven aan de gevoelens van oprechte voldoening, waarmede zy do verschijning van een Nederlandsch eskader in de Australische wateren begroeten, en zy hopen en vertrouwen, dat dit bezoek krachtig moge bijdragen tot de bevordering der bestaande vriendschappelijke verstand houding tusschen de Nederlandsche en Brit- sche Ryken in het algemeen, en tusschen Nederlandsch-Indió en het Gemeenebest van Australië in het byzonder. Een levendig handels- en reisverkeer heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tusBchen de beide laatstgenoemde landen en geleid tot een hartelyke toenadering, die de herin nering heeft doen herleven aan de histori sche betrekkingen van Nederland tot hot werelddeel, dat eens den naam Nieuw-Hol- land droeg, on de ondorgeteekenden den hoop doet uitspreken, dut do Nederlandsche marine haar vlag in de toekomst nog vele malen iu deze watoren moge vertoonen." Staatsbegrooting voor 1911. Hoofdstuk X. (Landbouw, Ny verheid en Handel). Blykens het Voorloopig Verslag sprak men teleurstelling uit over liet uitblijven van de invoering der nieuwe wet op de visscherijen. Geklaagd werd over gebrek aan het noodige toezicht op de visschery van oesters, mos selen en kreukels in de Zuiderzee. Aange drongen werd opnieuw, op het stellen van wettelijke regelen betreffende de behandeling van visschers aan boord van zeeschepen. Bezwaar hadden vele leden tegen een kre diet van f 30000 voor een nieuwe motorboot ten behoeve van den inspecteur. Iu elk geval kon gewaoht worden totdat de Yisscherywet zal zyn ingevoerd. Ook had men bezwaar tegen het vastgestelde reglement op de vis- scheryraden voor de kustvisscherjj, in de eerste plaats was dit voorbarig terwjjl men zich ook niet vereenigen kon met het streven der Ministers om ook op dit gebied aan raden, samengesteld uit vertegenwoordigers van een bedrijf, invloed te geven op de uit voering der wetten. Niet raadzaam was 't, de vraag of een raad zal worden ingesteld, te doen afhangen van het welmeenen des Ministers verkeerd voor de deelneming aan de verkiesingen voor de raden het lidmaatschap eener vereenigiug als voorwaarde te stellen en vooral het lid maatschap oener visschery vereeniging, omdat dc visschers op politiek gebied vaak zeer scherp tegenover elkander staan. Ook werd bezwaar geopperd tegen de bepaling dat aan den inspecteur hot voorzitterschap van deu raad wordt opgedragen, te meer waar de bedoeling bljjkbaar, is meer dan één visschery- raad in te stellen. Gevraagd werd of uit de door de regeering gowenschte instelling van een visscheryraud voor de Zuiderzee volgt, dat de regeeriug afziet van een voorstel tot droogmaking van de Zuiderzee. Aangedrongen werd op een verplicht examen voor stuurlieden en schipper van visschers- vaartuigen, en dit wel met het oog op de vele ongelukken welke door onbekwaamheid van schippers en stuurlieden worden ver oorzaakt. Evenzoo voor machinisten. Ook werd, in verband hiermede, aangedrongen op toezicht op de motorbooten, waarmede vaak passagiers worden vervoerd, alsmede op maat regelen ter voorkoming van het te zwaar be laden van schepen met deklasten. Naar aan leiding van het vergaan van do .Willem II" werd gewezen op de noodzakelijkheid van uitbreiding der ongevallen-verzekering tot de zeelieden. Voorts aau schepen als de .Willem II" de verplichting op te leggen dat zy moeten voorzien zyn van een toestel voor draadloozo telegrafie. Tegen de 46'/s Millioen. In de volksvergaderingen die Zondag op 8 aangewezon plaatsen in ons land gehou den zyn, is blijkens mededeeling in .Het Volk", de volgende motie, door het partijbestuur der S. D. A, P. ontworpen, aangenomen «De vergadering enz.: gehoord de inleidingen over het voorstel tot instelling van een fonds tot verbetering der kustverdediging", volgens hetwelk een som vhq 40 millioen gnlden, met de rente komend op ruim 46 millioen, besteed zal worden aan militaire werken, terwijl de re geering zelfs weigert de gronden te publi- ceeren, waarom zy meent, dat deze werken noodzakelijk zyn overwegende dat deze buitengewone ver- iterking der Nederlandsche kust den sterken sohyn heeft, te geschieden onder pressie van eer;e buitenlandsche mogenheid en als een provocatie beschouwd kan worden door een andere mogendheid, dio met de eerste in sterke economische concurrentie leeft, uit welke belangen-tegenstolling oorlogsgevaar kan ontstaan, waarin dan Nederland, indien het tegen één der beide partyen oorlogswerken opricht, veel kans loopt medegesleept te worden, zoodat deze kustvordedigingswerken geen gevaar voor 's lands onaf hankelykheid bezweren, doch veeleer dreigen dit gevaar uit te lokken; gezien het feit dat do financieele toestand des lands van dien aard is, dat de staatsbe grooting de laatste jaren groote tekorten aan- wjjst en de regeering reods belastingvoor stellen heeft doen aannemen en nieuwe aan gekondigd, die vooral op de groote massa nieuwe lasten zullen leggen, welk geld, door het militarisme verslonden, weer niet besteed kan worden ter voorziening in de dringende behoefte aan sociale hervormingen protesteert tegen militiaristische uitspat tingen als in deze plannen ter kust versterking zyn vervat, dringt by de volksvertegenwoor diging krachtig aan op verwerping er van, en Bpreekt haar erustigen wil uit, met de georganiseerde arbeidersklasse van andere landen den oorlog onmogelijk te maken, door vorming der internationale macht terbestry- ding van het maatschappelijk stelsel, dat door zyn ekomonische tegenstellingen steeds weer oorlogsgevaar kweekt. De vergadering verzoekt ten slotte de sociaal-democratische Kamerfractie, van doze gevoelens in de volksvertegenwoordiging de tolk te willen zyn". Door den trein verpletterd. Op den spoorweg van de Staatsspoor by de Graaf Florisstraat te Amsterdam, is Vrydag het gruwi-lyk verminkte lyk gevonden van een ladingmeester. Hy was letterlijk door midden gereden. Vermoedelyk tengevolge van onbekendheid met den plautseljjken toestand, (de man was nog niet lang op deze stand plaats) is hy onder een der eerste treinen gekomen. 5 cents tramtarief! Aan den raad van Amsterdam is verzonden een adres met toelichting on 62 bjjlagen, voorzien van 1280 hundteekeningen, met het verzoek tot afschaffing der pasjes by do Gemeentetram en invoering van een uniform tarief van 5 ets. per rit. De Juweelen diefstal te Berlijn. Te Amsterdam is, behalve de Duitscher, die, vordacht van verduistering van juweelen, te Berlijn gepleegd, en met zyn vrouw en kinderen intrek had genomen in hotel Kras- napolsky, ook diens 25 jarige zoon aange houden. Op laatstgenoemde werd door de politie eeu bedrag van 15,000 mark in geld in beslag genomen. Oude munten. Een arbeider te Egmondameer (N.-H.) vond Vrydag by het omspitten van een stak land een pot met 40 oude muntstukken van 1570. Verleden jaar werden daar 200 oude munt stukken gevonden. 0e Corantijn-expeditie wordt voortgezet. De Stct. bevatte Zaterdag het volgende bericht Blijkens een van den gouverneur van Suriname ontvangen telegram hebben de luitenant ter zee 2do klasse G. C. Kayser en de officier van gezondheid 2de klasse by do KoDinklyke marine J. F. Hulk de expeditie naar do Corahtjjn voortgezet en zyn zy op 11 dezer van de Lucie-rivier vertrokken. !)e gezondheidstoestand was goed". Dit is, dunkt ons, verrassend en goed nieuws. Verrassend, omdat het alleszins te begrypen zou zijn geweest, indien, na den betreurden dood van Eilerts de Haan en de ziekte van Kayser, het moreel der expeditie leden eenigermate zou hebben geleden. Bly kens den inhond van bovenstaand telegram is dat gelukkig niet zoo geweest. Zeer zeker een bewys van geestkracht en wilskracht, waarvoor men den beuren Kayser en Hulk lof verschuldigd is. Beleediging en schending van de vrijheid. De correctioneele rechtbank te Rysel heeft twintig spoorwegarbeiders veroordeeld, wegens beloedigingen en schending van de vryheid van arbeid, tot straffen vau twintig dagen tot drie maanden gevangenisstraf. Lijk gevonden. By het paleis Bellevue, in de nabylieid van de Luther-brug te Bcrlyn, heeft men een groven zak nit de Spree gehaald, welke zak het naakte lyk van eon meisje van ongeveer 20 jaar bevatte, vermoedelyk een werkster of een dienstbode. De politie looft een prys van 1000 mk. uit voor de inhechtenisneming van den dader. Men denkt, dat het meisje gestorven is (en huize van een vrouw, die zich met misdadige praktijken inliet. Smakelijke krentjes. De Griekscbe krenten werden tot voor «enige jaren met hun stelen uitgevoerd, na dat zy in eeu potaschoplossing waren ge dompeld on gedroogd in de zon, maar do klanten verlangden zo afgetrost te ontvangen en nu geschiedt dit door Grieksche en Turk- sche vrouwen van allerlei leeftyd op aller lei manier: door de krenten met de nagels at te rukken, door de stelen tusschen de tanden te nemen en de krenten met de hand af te trekken of door do trossen in den mond te nemen en de stelen tnsschen de tanden, of wat daarvan is overgebleven, naar buiten te halen, waarna de krenten worden uitgespuwd in den boezelaar. De potascb, die nog aan de krenten zit, verwekt soms pijn lijke mondaandneningen, maar deze wjjze van doen is de vlugste, eu de vronwen worden per stuk betaald. Voor den verbruiker is het intuBschen met zonder hygiënisch bezwaar, de tóó afgetroste krenten te gebruiken in ongekookten toestand. Misschien zal de han del, dit weteude, op den ouden weg terug komen. (N. T. v. G.) Spionnage? In Franschc marinekringen is men niet weinig ongerust geworden, door de ontdekking, dat onbekenden 's nachts erin geslaagd zyn aau boord te komen van de onderzeeboot .Messidor", die in de haven van Cherbourg ligt, en men erin geslaagd is, by magnesium licht verschillende photographische opnamen te doen. De bemanning sliep aan wal in de kazerne, maar men vraagt zich af, hoe het mogelijk kon zyn, dat iemand aan boord van het schip kon komen, zonder dat de wacht het gemerkt heeft. Twee duizend dieren. Vrydag heeft Hagenbeek uit Hamburg met een byzonderen trein 2000 dieren afgezonden, onder welke zynroofdieren, dikhuidigen, apen, herkauwende dieren, vogels, kruipende dieren enz., ter gezamenlijke waarde van 200,000 mk. Zy zyn bestemd voor een die rentuin, dien hy te Rome aanlegt. De reis zal zes dagen duren. Het is waarschjjnljjk de grootste verza meling diereD, die ooit op eenmaal door Europa is gezonden. men zich schaamde te bekennen dat men postzegelverzamelaar was is reeds langvoorby. Later zag men het vele leerzame dezer lief hebberij pas in. In alle rangen en standen vindt de philatelie hare beoefenaarsvan de schoolgaande jeugd tot aan regeerende vorsten. Immers het is algemeen bekend dat de tegen woordige koning van Engeland, George V, postzegelverzamelaar is. Kort geleden was Z. M. nok in der inzenders op de Intern. Postz. Tentoonstelling te Bern. Een keurige nieuwe reclame voor de kinderen, wordt door de bekende Solofabriekc-n, de Firma Jnrgeus te Os», uitgegeven, nl. Een Tijdschrift voor de jeugd «De Solist* genaamd. Het eerste nummer dat voor ons ligt ziet er werkelyk smaakvol uit. De kleurige omslag, in driekleurendruk uitgevoerd, noodigt een ieder uit, om met den iuhoud kennis te maken, en pok deze is al even goed verzo-gd. Wy treffen daarin bijdragen onzer beste kinderschrijvers en zeer goede illustraties vsu bekende teekenaars. Bovendien bevnt het een raadselrubriek, waaraau keurige ver rassingen zyn verbondon on een alleraardigst verzonnen on bovondien «eer leerzamen tee- kenwedstrjjd. Het tydschrifije verschijnt alle veertien dagen en is gratis verkrijgbaar voor de regel matige Solo-verbrniker» by eiken winkelier die Solo verkoopt. Wjj raden onze lezers aan bij zijn winkelier naar De Solist" te vragen. TWEEDE KAMER. Bakkerswet en Bakkersraden. Na de verklaringen van den minister werd nog door verschillende leden gerepliceerd. Daarby word aangedrongen op een rege ling van den arbeidsduur in het bakkers bedrijf. De heer Troelstra diende een motie in, waarby den wensch uitsprak, dat ook een regeling van don arbeidsduur zou wordon opgenomen in het gewyzigd ontwerp. Voor velen waren de bewoordingen der motie niet duidelijk genoeg. Er werd nog al lang en breed over gediscusieerd. De heer No lens werd bevredigd door een verklaring van den heer Troelstra, dat de bedoeling enkel was een gelijktijdige regeling te vragen. Dat kau natuurlijk ook geschieden in een afzonderlijk wetsontwerp. De heer Troelstra bood aan, zyn motio in dien geest te wyzigon doch de heer No- Iods achtte die verklaring voldoende. Minister Tal ma gaf daarnu wat toe hy verklaarde dat hjj de motie van vriend- aehuppelyken aard achtte, omdat zy een ver zoek inhoudt iets tc overwegen, wat Z. Ex. billyk acht en wyl zjj geen andere bedoeling had dan den indruk der Kamer vast te leg gen, dat eon regeling dor aanhangige zaak, waarby Diet tegelijkertijd eon regeling van don arbeidsduur zou worden gegeven, onvol ledig is, doch dat de Kamer daarby onbeslist laat of de Minister in staat is zulk een rege ling te geven. Toen schoot 't op. De motie Troelstra werd zonder stemming aangenomen. Daar er geen tijd meer was om de zaak nu af te doen werd do beraadslaging ver daagd tot Februari. Of de minister ook do bakkersraden zal laten vallen, nu daartegen nog al oppositie beBtond, is nog twijfelachtig. De Kamer moet nu aan do begrooting be ginnen. Zij is gescheiden tot 9 November. Postzegelverzainelingen zijn na gemakkelijk te bekomen. Wjj ver wijten hiervoor naar do advertentie in dit blad. AJ meer en meer breidt deze leerzame en nuttige, lieihebbery riek uit. De tjjd dat DE WEER. 28 October. Het dilettantisme neemt, vind ik, in onze dagon schrikbarenden voortgang 1Men vindt 't zoowat op elk gebied en de grens tusschen «vakman" en «liefhebber" begint te verdoezelen, wat nog 't ergst van al is. Zoolang 't zich tot onschuldige, onschade lijke dingen bepaalt, kan men volstaan met erom te glimlachen. Menschen, die zich ver beelden, in hnnne vrjje uurtjes, Talma's te zijn (ik bedoel nu den vermaarden tooneei- speler, niet Zjjne Excellentie van Landbonw), och, hunne strooptochtjes op Thalia'a ge bied richten zooveel kwaad niet aan. Brave zielen, die alle denkbare muziek-instrumen- ten bespelen; door kring van zachtmoedig- bewondcrende mede-dilettanten stormachtig worden toegejuicht, wie ter wereld bena- deelcn ze Wanneer op bepaalde tijden de courant het gebruikelijke .berichtje*' be vat, van niet-onverdienstelijk applaus, welnuze zyn bevredigdhun eerzucht is voldaan. Schilders, teekenaars, redenaars vindt men onder de dilettanten, o, bij de vleet I Zc verrassen u met schilderstukken, waar gjj 'n vergeten hoekje voor moet opschom melen; ze tarten de uiterste rekbaarheid van nw geduld. De liefhebberende Cicero's kan men de opvolgers noemen van het nagenoeg uitgestorven ras der reoiteerders. Wie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal komt, zal daar een longobardus Van der Molen aantreffen, die nog de echte, zware, ge- weldig-brallende stem heeft oin een •Over wintering" of een «Kaïn en Abel" voor te drugoii, dat gansch 'n ouderwetach .Nuts"- auditorium siddert van heerlijke emotie Ook in broeder Elhorst's klank vindt men 't een en ander, dat hem reciteer-succès kon hebben verschaft, hier nu in de preekende richting. Over dilettanten had ik 't De heer De Waal Malefijt gold, op hot gebied der kolonialo staatkunde en wat daar mee samenhangt, tot betrekkelijk kort gele den ook als •liefhebber". Plots ontpopte hjj zich als leider, opperchef, althans wat den officiëelen titel betreft. En de heer Talma, de minister van Land bouw, Handel en Nijverheid in het Kabinet- Hocmskerk Jzn. is hjj op sociaal-oecono- misch terrein al dan niet dilettant, hij, de oud-predikant Een vraag, welko ik mjj in de jongste dagen, naar aanleiding van de behandeling der Bakkerswet in ons Parlement, by her' haling heb gesteld Een der eigenaardigheden van vele dilet tanten is, dat zjj do boteekoDis hunner gaven, de waarde van hun kunnen, overschatten. Het rusteloos-zoekende, het onbevredigd-zyn over eigen praestatie; het besef van eigen nietigheid tegeuover den reusachtigen omvang van kunst of wetenschap, 't blijft hun vreemd. Zjj meenen in vollen ernst en in volmaakte eerlijkheid, met een «coup d'essai" een >coup de maitro" te kuunen leveren Wie betoogt, dat dergeljjke wonderen slechts door genieën van den eersten, hoogste» rang kunnen worden gewrocht, wordt allicht door hou verdacht van najjver, boosaardigheid, afgunst en soortgelijke dryfveeren. Met een dileltaut is daardoor vaak veel lastiger redeneeren, overleggen, dan met een .vakman"... En halsstarrigheid, naast kinderlijke eigenliefde, ontwikkelen zich in weelderigen bloei on wasdom Ik heb my, deze week, afgevraagd, of do heer A. S. Talma, had hy in kring van theo logen eene stelling te verdedigen tegen over macht van tegenstanders, niot een gansch ander, veel plooizamer man zou bljjken dan hier, op het terrein der sociale wetgeving Van alle kanton bassen zo hem aan. De oud liberalen, de Unie-liberalen, de Chr.-histo- rischen Van dozen laatston maakt de hoor Van Idsinga 't liet ergst. Deze afgevaardigde ontziet zich niet om, in de eene hand een glas water en in de andere z'n lorgnet geklemd, de ellebogen ongeveer ter hoogte van de schouders gestrekt houdend, stram- correct en stokstijf als een Pruisisch luitenant uit de «Fliegende", den minister dingen toe te voegen, diewaron ze in het Palais Bonrbon tot een .monsieur le ministro" ge zegd, binnen het etmaal de degens zouden doen kruisen of de revolvers ketsen Een contrast mot den man uit Bodegraven vormt iemand als de heer Snoek-HenkemaDS. Men denke zich het snoezig-zoetige, bloem zoete gelaat van een engeltje uit een plafond- decoratie styl-Louis XV. Zoo'n honnig engeltje uit de roccoco dagen Maarwat ver ouderd. De weelderige krulharen tikje Och, niet zoo héél veelgekortwiekt. En voorts gemetamorfoseerd in oen meneer in donker wandelkostunm, met boord en dasje. Zoo'n beeld van goedertierenheid ljjkt de Botterdamnche afgevaardigde Henkemans, en als hjj, in ietwat-gebogen houding, daar voortschrijdt; het gladgeschoren, blozend- glimlachende golaut naar U wondend,wel, dan gevoelt ge, hoe zülk-een by wereld- wedstryd van bruaf-goodhartige lieden met gerust hart naar den eere-prjjs kan meedingen. Welnu, deze afgevaardigde, tegenvoeter dus, in zoowat elk opzicht, van een hoekigen, styf-afgepasten Van Idsinga, maakte 't den miuister niet lastig of onaangenaam Wel- neen, kunt-ge begrypen 1Slechts gaf hy, als trouwhartig vriend iu bodenkingKom. broeder-Excellentie, zonder u nog eens ai met uwe paperassen. Overdenk, overweeg! Wjj zyn, helaas, niet gediend van uwe be palingen, waarby dc burger in zyn huis belet wordt arbeid te verrichten van welken aard en hoe lang hy verkiestwe wenschen niet de energie te knotten, to fnuiken, door te beletten dat jonge ondernemingen zich vryelijk kunnen ontplooien, ontwikkelen, al kost 't dan ook veel werk van den dag en van den nacht. We willen misbruiken trachtou te keoreD, anders en verder niet. Daarom beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Kostelijke, lief-gemoedolyke vriendenraad 1 Eun heel ander geluid dan de onverzoenlijke grimmigheid van een Tydemati of de on stuimige verontwaardiging van cholerisch- prikkelb&ren, opstuivenden De Savornin Lobman Zeker, de toon, de manier van debat- te eren verschilt hemelsbreed. Maar het .effect" is ongeveer hetzelfde. De bakkersraden liggen op sterven, op-a pe gapen O, als gjj daar ziet staan Z.Exc. Talma, met van opwinding gloeiend ge laat, met schitterende oogen, in extase over dun blakenden welstand van zijne ontwerpen. Ge zoudt in ernst denken, dat de koortsblos, dio de teringlijder in laatste stadium, genaamd Bakkcrsraad, op du wangen heelt, pittige gezondheid vertolkt Het alleen-werkende patroontje maakt zich ben ik overtuigd nog volstrekt niet zoo erg-ongeruat. De amendementen-Borge- sius c. s. (het drieploogen-Btelsel) fladderden als onheilspellende vleermuizen om de sponde van den Ijjder De heer Henkemans, met zyn systeem legt troostend de hand op een schouder van den patiënt... «Heb moed, myn beste! Zie met maonelyko courage naderen, wat toch onvermijdelijk is. Straks zal de operatie be ginnen Ze is niet voor de poes 1Hier een stuk been af, daar een brok arm weg... Inwendig iets héél-ernstigs, waarvan 't de vraag is of patiënt Bakkersontwerp 't zal verduren, 't Hart is niet al te sterk 't Is erop of eronder Nogmaals wees moedigi" De chirurgen Borgesius en Van Idsinga zjjn van de hard-grimmigo school. En arlu Tydeman haalt de schouders opZegt op den jjskouden, afgemeten toon, hem eigen „Niets aan verloren I Doe geen moeite, 't Is zonde en jammer van de kosten en van den tyd, eraan besteed Laat den stum per maar voor-goed insluimeren!" En daar staat dan, temidden van die allen, aartsoptimist Talma, die geen gevaar lijkt te duchten Weg moet het operatiemes! De man komt er beat boven op. Myn recept, let op, o broeders! zal wonderen te weeg brengen. Ik vraag: is dit zelfverblinding of een der eigenaardigheden van dilettant, waar ik zooeven op wees?... De „eieren" zullen toch door het ministeriëele geld moeten ge kocht! Gelykend, in den grond der zaak, op do klacht van het Rapport-kustverdediging, of te welSpel van Kiekeboe „Slechts over myn ljjk zult go do volmacht krjjgen om het rapport, geheel of gedoeltelyk, te publi- ceeren. Nooit of te nimmer 1..." Maar: zjjt ge gesteld op eene Nota, waarin alle» ver meld, behoudens dan „enkele bijzonderheden." Accoordl Votre servitenr, messieurs!... Zulke wonderlijke dingen hoorend en aan schouwend, wordt men toch geneigd om de moderne sterrenwichelaars te gaan raadple gen, voor wie de toekomst immers geen ge heimen verbergt Ma. Antoxio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1