ElecirotecMei moedclijk 314°/0 minder zalzyn) danj 1909, dat ia ongeveer 1/a gedeelte. Ook voor deze gemeente is liet aan te bevelen de raming voor 1911 lager te stellen dan voor 1909. T Uit een hierby overgelegden staat blijkt, dat in de eerste 9 maanden van 1909 werd ontvangen pl.m. f18250 en in 1910 in de zelfde periode pl.m. f13170. In de laatste 3 maanden 1909 was de ontvangst pl.m. f6400 en naar den maatstaf van de eerste 9 maanden, zon de ODtvangst voor de drie laatste maanden in 1910 zijn f4600, zoodat in 1910 in het geheel (f13170 pl. f4600) gelijk f17770 ontvangen zal worden. Ook in andere plaatsen is het gebruik sterk verminderd. Het is ons bekend, dat in Vlissingen op 1 Juli f3600 minder was ontvangen dan op dat tijdstip in het vorig jaar. Waar nu de achteruitgang dezer inkomsten in de gemeente zoo groot is als uit bedoeld staatje blykt, daar achten wy hot niot raad zaam voor 1911 een hooger bedrag dan f 17500 uit te trekken. Volgn. 25. Schoolgelden Zee vaartschool. In de 2o afdeeling stelde een lid voor, den post opbrengst schoolgeld Zeevaartschool, met het oog op de toeneming van leerlingen, tengevolge van de voorgenomen uitbreiding, met f200 te verhoogen. Antwoord van B. W. Door do vorhooging van den post school gelden van de Zeevaartschool met f200 wordt deze geraamd op f1600. De directeur der school deelt ons hier omtrent medo, dat zich voor den mnchinisten- cursus hebben aangemeld 8 leerlingen, zoodat daarvoor een meerdere opbrengst kan worden geraamd van hoogstens f350. Het oorspronkelijk cyfer ad f 1100 is daarom verhoogd tot f1400 en wy kunnen ons met de voorgestelde verhooging tot f1600 niet vereenigen, omdat uit de boven staande opgave van den directeur blykt, dat genoemd bedrag niet zal worden verkregen. Volgn. 26. Marktgelden. In de le aideeling stelt een der leden voor de jaarmarkt (kermis) af te schaffen, terwyl een ander lid geleidelyke inkrimping der kermis bepleit. Voorts wordt herinnerd aan de hernieuwing der contracten, waardoor de gelegenheid is geboden wijzigingen te brengen in den be- staanden toestand. In verband met het laatste werd door een der leden der 2e afdeeling de wensch uit gesproken, in de contracten met huurders van standplaatsen op de kermis de bepaling op te nemen, dat eerst na afloop van de .kermis mag begonnen worden met afbreken. Het komt hem hinderlijk voor, dat reeds Zondags de tenten worden of zyn onttakold. Antwoord van B. W.: Afschaffing of inkrimping der kermis, een onderwerp, dat tot de competentie van den Raad behoort, zal ten opzichte van het jaar 1911 nog niet in overweging kunnen worden genomen. Voor het jaar 1911 zyn nog loopende de volgende contracten: 1. Stoomcarronsel voor f2500. 2. Bioscope voor f 1050. Wy zullen bevorderen dat met het af breken van de tenten niet op Zondag be gonnen wordt. Het is ons evenwel niet bekend, dat dit eerder geschiedt dan Zondagnacht na 12 of 1 uur. Tot heden kwam daarover geen enkele klacht by ons in. Volgn. 27. OpbrengBt van den vischafslag. In de le afdeeling vraagt eon der leden of overwogen is of een proef genomen kan worden, met den afslag van garnalen in het gebouw van den vischafslag. Andere leden meenen echter dat zulks niet mogelyk is. Antwoord van B. W.: In do verordening op den afslag van visch wordt in artikel 16 gezegd: «alle soorten van visch, haring, geep, harder, bot, garnalen, schelpdieren enz. rdaaronder begrepen." Niets verhindert den visschers om garnalen in het afslaggebouw ten verkoop aan te brengen, doch deze diersoort iB meestentijds reeds verkocht en heeft reeds zyn bestem ming voor die in de haven is binnengebracht. Volgn. 28. Opbrengst der vleesch- en veekeuring. In de 2e afdeeling vraagt men of reeds opgegeven kan worden de opbrengst over de eerste tien maanden van 1910. Antwoord van B. W.: In de eerste 9 maanden van 1910 heeft deze tak van dienst opgebracht f 923.57. Door meerdere leden in de le afdeeling werd de vraag gedaan, de raadsvergaderingen in don vervolge op den dag te houden. Antwoord van B. W.: Door ons zal overwogen worden of het wenschelyk is in dien geest een voorstel aan den raad te doen. Volgn. 67. Kosten van de Kie- zerslyston en van het uitoefe nen der kiesverrichtingen. In de le afdeeling oordeelt men algemeen dezen post te hoog. De uitgavo van f 10 voor conciergos acht men niot noodig, omdat dergelyke kleine werkzaamheden zoo noodig wel door ge meentewerklieden kunnen worden verricht. Antwoord van B. W. Het stellen en wegruimen van de stera- loketten in de stembureaus geschiedt door de gemeentewerklieden gedeeltelyk buiten den gewonen werktijd. Dit overwerk moet betaald worden. Buitendien is daarby altijd een timmerman noodig voor het opstellen der loketten. Wat betreft de kosten op dit nummer ge noemd, wordt opgemerkt, dat de grootste uitgaven het drukken voor de benoodigd- heden voor de verkiezingen zyu, welke niet minder kunnen geraamd worden; voor de dejeuners zal worden geïnformeord of er grond is voor hot beweren, dat de dejeuners te duur zyn en of hot mogelyk is dit by een ander goedkoopor te verkrijgen. By de be rekening hiervan moet ook in aanmerking worden genomen, dat de bediening en het gebruik van servies en dergelyke benoodigd- heden van de tafel ook moeten betaald wor den. Wy kunnen niet begrypen hoe aanmerking kan gemaakt worden op een uitgaaf van f 10 voor bolooning aan do conciergos by de stembureaus, die toch voortdurend op hun poBt moeten zyn. De gemeente-werklieden kunnen aan aan hun gewonen dienst niet onttrokken worden. Volgn. 73. Jaarwedden, a. In de 2o afdeeling werd voorgesteld dezen post mot f 300 te verhoogen ten einde het salaris van don controleur met dit bedrag op te voeren, zoodat het maximum op f 1800 kan worden gesteld. Sb- Gevraagd wordt door [een der leden der 2e afdeeling of spoedig een wyziging van den tak van dienst by den gemeente ontvanger kan worden verwacht. Antwoord van B. W:: Wy kunnen ons niet vereenigen met de hier voorgestelde verhooging. De bedoelde ambte naar is eerst den len Februari 1909 in dienst gekomen en moet dus eigenlijk gezegd, zyn sporen nog verdienen. Maar daarenboven hebben wy bezwaar tegen deze verhooging, wanneer wy daarby in vergelyking brengen de salarissen van de commiezen ter Secretarie, wier maximum ook niet hooger komt dan f1500.— en waarby er zyn die meer dan 20 jaren dienst hebben. Ook in vergelyking met de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger achten wy het voor gestelde maximum niet gemotiveerd. Een voorstel tot regeling van de salarissen van het personeel by den Gemeente-Ontvan ger in dienst, wordt u hierby aangeboden. Volgn 80. Kosten van deD visch afslag. In de le afdeeling wordt voorgesteld den poBt onderhoud van het gebouw ad f 835 met f 100 te verminderen. Antwoord van B. W.: Door den Gemeente-Bouwmeester is voor herstellingen aan het hoofd- en hulpgebouw van den Vischafslag een begrooting ingediend van f 710. De bedoeling van genoemden ambtenaar was om in 1911 den asphaltvloer in het gebouw te vernieuwen en aan te vullen. Wy hebben dien post van de begrooting geschrapt, hoewel op die verbetering zeer door den Gemeente-Bouwmeester werd aan gedrongen, doch wy meenden daarmode nog een jaar te moeten wachten. De overige her stellingen tot een bedrag van f335 uitge trokken, zyn beslist noodig. Wanneer de voorgestelde vermindering gehandhaafd blijft is het gewenscht, dat aangegeven wordt, waarin de vermindering moet worden ge vonden, b.v. in de niet-vernieuwing van het rasterwerk ad f78, dan wel in de niet-uit- voering van het buitenverfwerk ad f 50. Volgn. 82. Onderhoud van hui zen, torens enz. In de le afdeeling vraagt een der leden waarom de post onderhoud voor 't Weeshuis niet is ondergebracht op de rekening van het Weeshuis. Door meerdere leden wordt geïnformeerd naar het bedrag uitgetrokken voor herstel ling der torens en vragen zy de uitvoering dier belangryke reparatiën niet aan den aan nemer der onderhoudswerken op te dragen, doch dergelyke werken by openbare aanbe steding too te wyzen. Men vreeBt voor bjj- zondere bevoorrechting. De opmerking wordt gemaakt dat jaarlijks voor elk gebouw dezelfde posten voor repa ratie aan sloten en scharnieren voorkomen. Algemeen oordeelen de leden de uitgaven voor onderhoudswerken zeer hoog, wolk oor deel ook de leden der 3e afdeeling uitspra ken. Antwoord van B. W.: Het Algemeen Weeshuis is een gemeente gebouw cn wordt dientengevolge van ge meentewege onderhoudendaarom is het Weeshuis onder dezen post genoemd. By ons bestaat geen bezwaar om de uit voering van het doen van belangryke repa- tiën, publiek aan te besteden; wat betreft het herstellen van een gedeelte van den toren der Nieuwe Kerk, dit werk is niet van dien omvang, dat het noodig geoordeeld wordt, daarvoor een afzonderlijke aanbeste ding to houdenwèl kan het gel jjktydig met de overige onderhoudswerken voor 1911 worden aanbesteed; de opmerking, dat de uitgaven voor onderhoudswerken zeer hoog zyn, wordt door ons niet gedeeld, aangezien die uitgaven met de meest mogelyke angst valligheid worden geraamd. Volgn. 84. Onderhoud van stra ten en pleinen. Door een der leden der 3e afdeeling werd de aandacht gevestigd op den verwaarloos den toestand der wegen te Huisduinen. Wel deed de gemeente de laatste jaren den hoofdweg belangrijk verbeteren, doch in overweging werd gegeven enkele andere, niet minder veel gebruikte wegen n.1. te zuiden der Kerk en ten noorden der School ook eenB na te zien, althans eenigBzins begaanbaar te maken. Hoewel niet werd voorgesteld een bepaald bedrag daarvoor op de begrootin^ te plaat sen, werd gevraagd, zoo mogelyk, eenigen arbeidstijd der werklieden te bestemmen des noods 's winters tot egaliseering en opknap ping. Het belastbaar inkomen van de bewo ners van Huisduinen is f11550 en de opbrengst van den Hoofd. Omslag f 275. Er mag dus voor deze bewoners wel iets gedaan worden. Wat de wegen te Huisduinen betreft wyzen wy er op, dat alle wegen aldaar aan het Departement van Oorlog behooren, de weg naar den vuurtoren is de eenige tot onder houd waarvan de gemeente verplicht is. Alleen het beharden van dien weg, circa 206 M., zal op minstens f500 komen en die uitgaaf achten wij in onze tegenwoordige financieele omstandigheden niet verantwoord. Volgn. 86. Onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen. In de le afdeeling werd door eenige leden opgemerkt dat de levering van boomen onder garantie moot geschieden en dat voor der gelyke levering en voorkomende werkzaam heden ook plaatsgenooten in aanmerking komen. Een der leden stelt voor den post van f 520 voor loon van den plantsoenarbeider te doen vervallen, terwijl in de 2e afdeeling voorgesteld wordt by aanstelling van een plantsoenarbeider een vakman te benoemen. In de 3e afdeeling werd algemeen bezwaar gemaakt de standpijpen f120.— aan te bren gen- Een lid gaf in overweging de aan te schaffen jonge boomen te bestemmen voor voltooiing van het plantsoen er mankeeren daar nog langs de randen der perken een 50-tal boomen, n.1. tegenover de woningen naast .Bellevue" en rondom het groote perk, liggende tusschen Plantsoenstraat, Station straat en do hoofdstraat, die door het Plant soen loopt. Hetzelfde lid stelde voor dezen post met f 60.te verhoogen tot hot maken van een toegangsweg van den Stationsweg naar de Koningdwarsstraat door wegneming van 18 boomen en het plaatsen van een lantaarnpaal aan het oindo van den aan te brengen weg aan de zyde van den Stationsweg. Dit laatste voorstel werd ook in de le afdeeling gedaan. Beide voorstellen werden in de 3e afdeeling algemeen beaamd als te zyn noodzakelijk. Antwoord van B. W.: Daar de hierby bedoelde leverantiën en uit te voeren werkzaamheden door de Heide- Maatschappy niot uit winstbejag geschieden en uit den Aard der zaak een en ander door particulieren geleverd, zeker duurder zal uit komen, komt het ons niet raadzaam voor hierin verandering aan te brengen. De aanstelling van een plantsoen arbeider achten wy noodig en blyven wy handhaven. Wy zullen overwegen, of het mogelyk is daarvoor eon vakman te wyzen. Ook de aanbrenging van 4 standpijpen met slang en tuinbesproeier achten wy met het oog op mogelyk droge zomers noodza kelyk. Ze zyn dan ook op advies van den adviseur, den heer Springer, voorgesteld. Aan de opmerking om de aan te sohaffen jonge boomen gedeeltelyk te bestemmen tot aanvulling van het Spoorplanlsoen, zal ge volg worden gegeven. De aangevraagde f150 zijn werkelyk bestemd voor het genoemde gedeelte. Ten aanzien van het voorstel tot het maken van een toegangsweg van deu Stationsweg naar de Koningdwarsstraat enz., brengen wy in herinnering, dat in uwe vergadering van 7 Juni 1.1. een voorstel in dien geest werd verworpen. Daarby werd overwogen, dat het hier be doelde een onderdeel uitmaakt van eon alge- heele verbetering van den Stationsweg. Wan neer thans werd overgegaan tot partieele verbetering, zou het bedrag van f60 blijken weggeworpen geld te zyn, omdat daarvoor niets blyvends kan tot stand gebracht wor den. Volgn. 128. Kosten van het in standhouden van schoollokalen en onderwyzerswoningen. In de le afdeeling stelt een der leden voor, voor school no. 3 een bedrag van f100 meer uit te geven om daarvoor de buitendeuren der school te veranderen zóó, dat deze naar buiten open gaan. Antwoord van B. W.: By de begrooting van 1910 deden wy oen zelfle voorstel, hetwelk echter door u werd verworpen. Wy laten thans de beslissing over deze aangelegenheid geheel aan u over. Volgn. 126. Kosten van verlich ting en verwarming en van het schoonhouden d. schoollokalen. Door een der leden der le afdeeling wordt gewezen op de hooge uitgaven voor ver warming der schoollokalen en vergelijkt deze met de uitgaven dienaangaande van do by- zondere school (Koningstraat;. Zyn deze uitgaven per kachel voor de gemeenteschool ruim f38 per jaar, voor de byzondere school (Koningstraat) bedragen deze ruim f 19 per kachel. In verband met deze opmerking en lagen prys waarvoor voor 1911 do brandstoffen zullen worden geleverd, stellen meerdere leden voor den post met f 500 te verminderen. Antwoord van B. en W. By herhaling hebben wy de Hoofden van scholen er op gewezen, de noodige zuinigheid te betrachten; intusschen zijn wy beroid na te gaan, wat tot verbetering in deze kan leiden. Het komt ons evenwel niet gewensoht voor dezen post te verminderen. Volgn. 137. Belooning van doc toren en v.roedvrouwen. Terwyl in de 8e afdeeling gevraagd werd naar de beslissing van Burgemeester en Wethouders omtrent een vierden gemeente arts, werd in de 2e afdeeling het voorstel gedaan dezen post met f 500 te verhoogen voor aanstelling van een 4en geneesheer. Antwoord van B. W.: Naar aanleiding naar de hier gedane vraag, deelen wy mede, dat het door den heer Grunwald ingediend adres, om tot 4en ge neesheer te worden aangesteld, door ons is aangehouden, om behandeld te worden te gelijk met het adres betreffende de school artsen, doch omtrent deze aangelegenheid is in het College van Burgemeester en Wet houders nog geen gevestigde opinie verkregen en worden nog verdere inlichtingen inge wacht. Waterleiding. Volgn. 1. Door een der leden der le afdeeling wordt gevraagd of de post voor levering aan par ticulieren niet verhoogd kan worden en of de Commissie voor de Bedrijven omtrent de begrooting is gehoord. Antwoord B. tc W.: Wy zullen in 't vervolg bevorderen, dat de bedoelde begrootingen in handen der Commissie om advies worden gesteld. Enkele leden dier Commissie in de ver gadering aanwezig, antwoorden daarop ont kennend, waarna meerdere leden hierover hunne bevreemding uitspreken en den wensch uiten, dat meer rekening zal worden gehou den met genoemde Commissie om deze in dergelyke zaken to raadplegen. Antwoord van B. W.: Wy zullen aan den hier uitgesproken wensch zooveel mogelijk gevolg geven. Een der leden vraagt of Burgemeester en Wethouders willen overwegen de Commissie te doon zyn eene Commissie van Bystand, terwyl een ander lid dier Commissie nog klaagt over de weinige medewerking die de Commissie van de zyde van Burgemeester en Wethouders ondervindt. Antwoord van B. W.: De bedoeling van deze vraag is onB niet duidelyk. Wy ver wyzen hiervoor naar art. 5 van de .Verordening regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie voor de Gasfabriek en Waterleiding", welk artikel luidt als volgt: .De Commissie dient den Raad, Burge rmeester en Wethouders en den Burgemeester fvan advies, omtrent alle onderwerpen de gemeentebedrijven betreffende, waaromtrent „haar oordeel wordt gevraagd. .Zy doet die voorstellen, welke zy in het „belang van de Gasfabriek en Waterleiding .noodig acht." Een schrijven in Januari 1.1. ingediend betreffende uitbreiding der waterleiding werd tot heden niet beantwoord. Antwoord van B. W,: Het ingediende plan tot uitbreiding van de pompinstallatie bij dat schryven in Januari behandeld, is een zeer quaestieuse aangele genheid, waarby wy in meening met de Commissie verschillen, zoodat in dezen nog geen beslissing kan worden medegedeeld. De zaak is intusschen weder by de Com missie aanhangig gemaakt. Den geheelen post met f 3000 te verhoogen vindt algemeen instemming, terwyl in de le afdeeling wordt voorgesteld volgn. 1 met f1500 en volgn. 7 met f250 te verhoogen. Antwoord van B. W. Met de voorgestelde verhoogingen kunnen wy ons niet vereenigen. Ter motiveering hiervan wyzen wy er op, dat in 1908 de vermeerdering van het aantal aangeslotenen bedroeg 475 en in 1909 slechts 240. Naar mate het getal aansluitingen aan de water leiding toeneemt, zal de jaarlyksche ver meerdering minder worden, waarom voor 1911 op een vermeerdering van 200 perceelen is gerekend. Men kan aannemen, dat in den tegen- woordigen stand van zaken de opbrengst van nieuw aangesloten perceelen gemiddeld f10 per jaar is. Indien dus de 200 perceelen een geheel jaar zouden zijn aangesloten, dan zou de raming voor 1911 f2000 hooger kunnen zyn dan de raming voor 1910, doch de nieuwe perceelen worden in den loop van het jaar aangesloten. Daarom wordt gerekend op een half jaar wateropbrengst van 200 huizen, hetgeen k f5 per jaar een bedrag van f1000 uitmaakt. Een verhooging van f3000 is duB niet te verdedigen en zal zeker aanleiding tot teleur stelling geven. In de 3e afdeeling werd gevraagd specifi catie der waterleveringen aan Marine en Oorlog. In het verslag over de diverse jaren is daarover niets te vinden. Antwoord van B. W. Door ons zal met den Directeur worden overwogen of het mogelyk in het vervolg de bedoelde specificatie te geven. Een lid maakte aanmerking over de sobere jaarverslagen der waterleiding in tegenstel ling met de uitmuntende rapporten der gas fabriek en de zeer uitgebreide verslagen over de gemeentereiniging. In overweging werd gegeven de verslagen over de waterleiding, wat de cijfers betreft, op denzelfden leest te schoeien. Het verslag der gasfabriek telde in het jaarverslag over 1909 54 bladzyden, het ver slag der waterleiding nauwelyks 6 bladzyden. Antwoord van B. en W. Onzerzyds is er geen bezwaar, ook het verslag der waterleiding uitvoeriger te doen zyn; wy zullen daaromtrent met den Direc teur in overleg treden. Gasfabriek. V o 1 g n. 14. Cokes. Meerdere leden der le afdeeling achten deze post te laag. Resumeerende, meenden meerdere leden dier afdeeling, dat de ontvangsten met een be drag van f 5000 verhoogd kunnen worden, t.w. No. 1. met f2000, 2. „1000, 14. „2000, en algemeen is men van oordeel, dat deze meerdere opbrengst voor een gedeelte of geheel behoort te worden gereserveerd om zoodoende te krjjgen een begin van een reservefonds. Een lid der 2e afdeeling stolt voor den eindpost met f5000 te verhoogen, doch als dan te besteden ten bate der gemeentehuis- houding. In de 3e afdeeling was men algemeen van gevoelen dat de bruto winst mei f5000 zou kunnen worden verhoogd. Antwoord van B. W.: Die meerdere opbrengst zal gevonden moe ten worden door meer verkoop van gasom een meerdere opbrengst van f 5000 te ver krijgen moet daarby gerekend worden de meerdere uitgaaf voor steenkolen, welke daar voor noodig zullen zyn. De Directeur schrijft ons daarover het volgende „Deze meerdere opbrengst zal volgenB den „Raad gevonden moeten worden in meerderen „verkoop van licht- en kookgas, en is het noodig, in verband met de ontvangsten aan gas, cokes, koolteer en ammoniumsulfaat en ,de uitgaven aan steenkolen, bot volgende „op te zetten: Aan ontvangsten gas f 6200. h i cokes ii 1500. koolteer100. amm.-sulfaat 200.— Totaal f 8000.— „Af aan uitgaven voor steenkolen. 3000. •Blyft alzoo een meerdere opbrengst f 5000. Om nu na te gaan hoeveel M8. gas voor deze f6200.geleverd moet worden, neem •ik den middelprijs tusschen licht- (8) en „kookgas (6), zjjnde 7 ets. per M8. hetgeen overkomt met een meerdere aflevering van ,620000: 7 88000 M8. gas. „Volgens mijne begrooting zal de vooruit- gang zijn van het lichtgas met 3 van 862704 M8. 25880 M8. en van het kookgas met 5 van 287421 M8. 14870 M8. Totaal 40250 M». Daarby te voegen 88000 ,Totale vermeerdering alzoo 128250 M8. „gas, zyndo ruim 210% meer dan mjjne „raming. Of deze enorme vermeerdering ver kregen zal worden, ben ik zoo vry in twjj- „fel te trekken, waarom ik adviseer de op- „brengst der gasfabriek niet met f6000.— „te verhoogen". Overeenkomstig dit advies moeten wy de voorgestelde verhooging ten sterkste ontraden. In beginsel kunnen wij ons met de vorming van een reservefonds vereenigen, hetgeen trouwens blykt uit de door ons ingediende verordening voor het beheer der Gasfabriek. UITGAVEN. Volgn. 8. ArbeidBloonen. Door een der leden in de le afdeeling wordt voorgesteld de loonen te verhoogen met f 1000. Antwoord van B. W.: Deze verhooging kan niet worden overge nomen. Zooals wy by volgn. 83 der gemeen- tebegrooting aangeven moet eerst de veror dening op de rechtspositie worden vastgesteld. Inlichting werd nog gevraagd naar de va cature stoomstoker 12 X 6 maanden). Antwoord van B. W.: De stoomstokers, hier bedoeld, worden ge bruikt als tijdelyk personeel, gedurende de 6 wintermaanden om by de gashouders be vriezing te voorkomen. Volgn. 5. Onderhoud. In de le aideeling stellen eenige leden voor de hoofdleiding in Dykstraat enz. be dragende f 2140.uit te Btellen. Antwoord van B. W.: In onze toelichting op de begrooting der gasfabriek is aangegeven, dat de hoofdleiding in de Dykstraat f 1200:zal kosten. Han gend gloeilickt op de bruggen vordert f 600. Wij stellen in genoemde toelichting voor deze werken niet uit te voeren; daarby ge voegd de f 500.waarmede wy den poet „Onderhoud van gebouwen" wenschen te verminderen, geeft een totale vermindering van f 2800.De geheele post volgn. 5 komt daardoor op f 18570.en deze raming wenschen wy te handhaven. Gemeentereiniging. ONTVANGSTEN. Volgn. 1. Compost, beer en molmboer. Door een der leden der le afdeeling wordt over de exploitatie gesproken en over de wyze waarop het bedrijf naar zyne meening in minder gunstige conditiën verkeert. Met name wordt genoemd de groote voor raad oompost, die gedurende vele maanden verdroogt en verdampt en ook by 't weg vloeien der meststoffen. In dit verband wordt de vraag gedaan of het geven eener premie voor meerderen ver koop als een zekere hoeveelheid aanbeveling verdient. Antwoord van B. W. De aanvragen om meststoffen worden in het algemeen niet veelvuldiger, doordat het gebruik voor kunstmeststoffen toeneemt. Wy zullen aan de Commissie van dien dienst verzoeken na te gaan, welke maatre gelen kunnen worden genomen om te bevor deren, dat de voorraad compost steeds zoo klein mogelyk is, ter voorkoming van het hier aangeduide verlies. Door U werd in Uwe zitting van den 23 Maart 1909 een nieuwe regeling voor den Reinigingsdienst vastgesteld en daarby werd goedgevonden alle emolumenten, tot nog toe bij dien dienst genoten, te doen ver vallen en in verband daarmede werden de jaar- en weekloonen nader vastgesteld. Van ons is daarom geen voorstel in dien zin te verwachten. Volgens een der leden in die afdeeling kan de poBt voor beerverkoop met f 1000.— verhoogd worden. Een lid der 3e afdeeling meende te moe ten verschillen met de zienswijze van Bur gemeester en Wethouders over de fabricatie van molmbeer en Btelt voor de raming der Commissie intact te laten en dus f 1000. hooger te ramen dan Burgemeester en Wet houders. Uit de cyfers allóón is eene con clusie niet te trekken. Met het oog op het feit, dat er des zomers door weinige bemes ting veel beer wordt vermorst en veel beer wegloopt, moet men overgaan tot de ver vaardiging van molmbeer des zomers. Antwoord van B. W.: Zoolang geen waarborgen verkregen zyn, dat het verlies van meststoffen minder groot zal zyn, achten wij de voorgestelde verhoo ging met f 1000*beslist te ontraden. Opgemerkt zy, dat op de begrooting voor de Reiniging over 1910 de opbrengst is geraamd op 2000 M8 beer en 600.000 K.G. molmbeer. Voor 1911 wordt daarentegen ge raamd 1.200.000 K.G. molmbeer, dus het dubbele en waar nu voor de bereiding van deze hoeveelheid natuurlijk ook dubbel zoo veel beer noodig is, zal toch moeilyk zyn vol te houden, dat de te ramen hoeveelheid beer evenals in 1910 op 2000 M8. gehand haafd moet bly ven. Waarom in 1911 door de Reiniging 1000 M8. beer meer uit de stad zal worden opgehaald dan in 1910, is ons niet duidelyk. In overweging werd gegeven den opzichter op te dragen in het begin van Augustus naar de verschillende afnemers te Hoog- karspel enz. te gaan, ter bespreking van den verkoop van meststoffen. Er wordt van den verkoop zeiven veel te weinig werk gemaakt. Antwoord van B. W.: Wy zullen overwegen in hoever het mo gelyk is, dat de opzichter in den hier aan gegeven geeBt handelend optreedt. Voorloo- pig sohynt ons de verkoop van meststoffen direct aan de afnemers niet in het belang van de gemeente; beoordeeling van de ge goedheid dier menschen zal toch voor het Gemeentebestuur wel steeds groote moeilyk - heden opleveren. Volgn. 3. Aanschaffing nieuw materiaal. Betreurd werd dat verschillende noodza kelijke behoeften, als pneumatische pomp in de eerste plaats, als memorie op de begroo ting staan. Zoo er iets noodig is, dan is dit wel het allereerst noodig. De onhoudbare toestand der lediging van beerputten, zooals dat thans geschiedt is inderdaad reeds meermalen aangetoond. Antwoord van B. W. De Commissie voor den Gemeente-Reini gingsdienst deed ons in dit jaar een voorstel voor beerputlediging, doch wij meenden om de groote koBten geen voorstellen in dien zin by U te mogen indienen. De pompinrichting, door de Commissie aanbevolen, vorderde een uitgaaf van f 2161, waarby nog een slangen- wagen ad f 400 en een gebouwtje tot ber ging ad f 600 moet gevoegd worden. Een bedrag nu van f 3200 achten wy voor het aangegeven doel te hoog, omdat ons by on derzoek is gebleken, dat er slechts 22 buizen zyn, waarvan de lediging van den beerput door het huis moet geschieden. Om deze redenen meenden wy niet op het voorstel te moeten ingaan. Algemeen Weeshuis. Door eenige leden der 2e afdeeling wordt de opmerking gemaakt dat de voeding der verpleegden te wenschen overlaat, terwyl in de 3e afdeeling werd gevraagd of de uitbe- besteede weezen waarvoor eene uitgave ge vorderd wordt van f 974. ook eigendommen hebben en waar die uitbesteede weezen worden onder dak gebracht. Antwoord van W. W. Daartoe in staat gesteld door het Bestuur van het Algemeen Weeshuis dezer gemeente, kunnen wy de volgende mededeeliDgen ver strekken. Behalve de gewone grutterswaren, krygen de verpleegden de groenten, welke de tyd van het jaar oplevert, terwijl 1 maal per week vleesch en 2 maal spek wordt ver strekt. Klachten daaromtrent kwamen nimmer bij het Bestuur in. Ten behoeve van zwakke en zieke verpleegden worden op voorschrift van den behandelenden geneesheer melk en eieren ruimschoots verstrekt. Het is ons allerminst gebleken, dat de verbetering van de voeding noodzakelyk zou zyn. Wat de vraag betreft, of de uitbesteede weezen ook eigendommen bezitten, kunnen wy mededeelen, dat, behoudens een enkele uitzondering, ook de uitbesteede weezen zon der eenige inkomsten in het gesticht komen. Slechts een der weezen heeft een bedrag van f 900 op de NutBBpaarbank. De uitbestede weezen worden steeds ver pleegd by particulieren, naar wie met de meeste nauwgezetheid wordt geïnformeerd, ten einde waarborgen te verkrijgen, dat de verpleegden goed worden verzorgd en op gevoed. Algemeen was men van gevoelen, dat het beheer over het Weeshuis veel te duur was, gelet op de kosten per kind per jaar. Antwoord van B. W.: Niet uit het oog moet worden verloren, dat uit den aard der zaak de verpleegkosten in een gesticht duur zyn. Behalve de sala- rieering van het personeel, vereischen tal van zaken b.v. vuur en licht belangryke uitgaven. Wy meenen als bekend te mogen aan nemen, dat de kosten voor de meest gewone levensbehoeften steeds hooger zyn geworden. Uit den Omtrek. Texel, 7 Nov. Het dorpsnut „Neptunus», te Oude Schild hoopt in de 2e helft dezer maand het vyffig! jarig bestaan te herdenken. Het plan bestaat om met eigen krachten de feestelijkheid op te luisteren. Velen hebben daartoe reeds hun medewerking toegezegd. Nu weer de natte tyd is ingetreden, wordt op nieuw de wenschelykheid betoogd om in den polder Eierland een stoomgemaal te plaatsen, tot afvoer van het overtollige water. Door het plaatsen van een motor in den watermolen van den Prins Hendrik-polder, is in dit waterschap eene belangryke verbe tering tot stand gebracht. Wieringen. Onze afd. van de Holl. My. van Landbouw heeft besloten in September 1911 een tentoon stelling te houden. Anna Paulowna. Groentenveiling van Vrydag 4 November. Aardappelen f 1.85 per zak. Slaboonen f 4 f 7 per 100 KG. Bloemkool le soort f 6 k f 6.25. 2e soort f 2 k f 3 per lOOstuks. Andyvie f 0.60 h f 0.90 per 100 stuks. Vrydag 11 Nov. a. s. de laatste veiling in dit jaar. Vlieland. Een tweede Algemeene Vergadering van Vlielands Volksbibliotheek werd iets beter bezocht dan de eerste, een 14-tal leden waB aanwezig. De heer G. C. Bruyn, vice-voorzitter, open de de vergadering. De notulen der laatste bijeenkomst werden gelezen en goedgekeurd, waarna werd overgegaan tot het verkiezen van een voorzitter. Na herhaalde stemmingen zonder resultaat, (de gekozenen bedankten) werd besloten twee bestuursleden te kiezen, om weder te voorzion in de vacature secretaris-penningmeester. De heer J. Molenaar, aftredend als zoodanig, wenschte niet weder in aanmerking te komen. Gekozen werden de heeren A. Visser en J. Wels. De bestuursfunctien zullen nader ver deeld worden. De heer Stuivinga stelde voor een decla mator te laten komen, zoo mogelyk nog op den eersten lezingavond in November. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. De vice-voorzitter sloot daarop de ver gadering. Dezer dagen is hier aangebracht eene nieu we reddingboot. Zy zal de boot, gestatio neerd naby het Badpaviljoen, vervangen. Deze bleek by de laatste proeftocht in Au gustus lek te zyn. De nieuwe boot ziet er prachtig uit en zal zeker op een proeftocht wel spoedig bljjk van zeewaardigheid hebben te geven. Door Vlieland's Fanfare-corps werd Woens dag 2 Nov. in *t logement Cupido het win terseizoen geopend. Naar we vernamen was het voor de aanwezigen een genoeglijken avond. Konden vóór de pauze de liefhebbers van muziek genieten, daarna kregen zij, die van tooneelspel houden het hunne. Een wel geslaagde uitvoering, besloten door een ge- ze'lig bal. Burgelijke Stand v. Texel. van 29 Oct. tot en met 4 Nov. 1910. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Eotrue Tlioodoruo Witteen Adriana Johanna Schoenmaker (den Burg,) GEBORENSara Catharina, d.v. Cornelis de Meester en Elisabeth de Koeyer (Eierland) Cornelia Margarethadv. Jan WitteenMarretje Bakker (Everstekoog) Klasina dv. Jacob Lap en Reinoutje Bruin (den Hoorn.) OVERLEDENAntje Kalis, oud 62 jaar (den Burg.) Johanna Niesse oud 72 jaar geh. m. Henderik Dob (het Noorden.) Bungel. St. gem. Wieringen, October 1910. GEBORENAnna Martina, d. v. Jan de Vries en Antje Bays. Martinus, z. v. Cornelis ten Bokkel en Tryntje Kok. Marie, d. v. Klaas Wiegman en Jansje Bakker. Dieuwertje, d. v. Maarten Gorter en Maartje Bakker. Jacob, z. v. Albert de Wit en Guurtje Takes. Hcn- drika, d. v. Jacobus Kapitein en Elisabeth Boersen. Pietertje, d. v. Cornelis Mostert en Geertje Keijzer. ONDERTROUWD: Cornelis Koorn en Gerritje Heyblok. GEHUWD: Simon Keyzer en Tryntje Bakker. OVERLEDENAafje Koster, oud 81 jaar, wed. v. G. Smid. Antje Wagemaker, oud 62 jaar, eebtgen. v. Jan Kooy. Louiza Johanna Vetter, oud 53 jaar, echtgen. v. G. Hartog. Verkrijgbaar by C. DE BOER Jr., te Helder: SCHEEPSJOURNAAL voor Stoom en Zeil Visschersvaartuigen, ingericht volgens de door de Re geering daarvoor by Kon. Besluit vastgestelde formulieren. De kolom men, waarvoor in dit Kon. besluit geen bindend voorschrift is gegeven, zijn in ons model benut, om de vangsten te kunnen noteeren. De journalen bieden ruimte voor db 200 !dagen, zy zyn op goed papier gedrukt, doelmatig ingericht en stevig gecartonneerdde prys be draagt 11.90 per stuk. Verschenen by C. DE BOER Jb., te Helder, en verkrijgbaar by iederen boekhandelaar: IN VERBAND MET HARE TOEPAS SINGEN AAN BOORD VAN SCHEPEN, DOOB C. ARONSTEIN, Luitenant ter zee le klasse, Officier-Instructeur bij het Kon. Instituut voor do Marine. Met 210 figuren tusschen den tekst. Prijs ingenaaid f5.50. Gebonden in stempelband f6.-.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2