KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulowna No 3941 Zaterdag 19 November 1910. 88ste Jaargang. Plicht en Liefde. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et., fr. p. post 75 ct.. buitenland 11 35 Pre- Zondagsblad 37* 45 f 0.75 iniën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bewijs-exernplaar Vignetten en groote letters worden i Intero.* Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag* en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT l Co.), Helder. Baret Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. De nieuw gekozen president der Belgische Kamer, Cooreman, wees in zyn toespraak tot de leden met bevrediging op do hartelyko deelneming van het buitonland by de troons bestijging van den nieuwen Koning. Met vol doening constateerde hy ook, dat uit de rede- voeriugon te Potsdam, Parys, Amsterdam, Woenen en Brussel gehouden, was gebleken, dat alle staatshoofden en volken, jegens België hoogst vriendschappelijk gezind zyn. De Koning is de waarborg voor de goede inter nationale verstandhouding. De president bracht daarop dank aan de mogendheden voor de betoonde bewijzen van sympathie, blijkende uit de deelneming aan de tentoonstelling. Het was een mooie uiting van solidariteit, dat twee groote volken onmiddellijk na den brand maat regelen tot herbouw van 't verbrande namen. «De Daily Mail" is gerechtigd mee te deelen, dat de Regeering besloten heeft tot onmid dellijke ontbinding van het Lagerhuis'Aldus meldde Reuter Woensdag uit Londen, 't Is even wel tot hiertoe niet alzoo geschied hoewol het er wel op uit zal loopen. Er werd een Kabinetsraad gehouden, die drie uur duurde. Toen de ministers bijeen waren, kwam lord Knolys, de secretaris van den Koning, een bezoek brengen aan minister Asquith. Later werd dit bezoek nog eens herhaald, 'tlsdui- delyk dat hy met een boodschap van den Koning kwam. Welke? Ja, wiet men dat maar! Men verdiept zich in gissingen. Wilde de Koning niet in parlementsontbinding toestem men Geen wonder dat de belangstelling voor de regeeringsverklaring in het Lagerhuis by- zonder groot was. Alle party-leiders waren aanwezig behalve minister Asquith. Minister Lloyd-George verklaarde, dat de regeering onder de gegeven omstandigheden het niet wensohslyk acht, dat het Huis een aanvang gaat maken met de behandeling van de punten der agenda. Minister Asquith kan zijn ver klaring niet voor Donderdag afleggen, maar daar Balfour op dien dag een bolangryke rede zul houden te Nottingham, werd de vorgadering verdaagd tot heden Vrydag. W u t dan ver klaard zal worden? De bladen gissen natuurlyk: een verklaar de dat de Koning do veto-kwestie nogmaals voor een commissie wilde brengeo. Hoe 't zij afwachten is 't beste. De Ieren zullen munt slaan uit den huidigen toestand. De leider Redmond is uit Amerika teruggekeerd, waar hy een paar millioen pond byeenzamelde voor de actie voor ,Home Rule", eigen wetgeving, voor Ierland. Op zyne terugreis is hy van Queenatown tot Dublin, door zyne vereerders als een nationale held toegejuicht. Zondagavond hield hy reeds een rede te Cork, waar hy zeide «Uit al hetgeen in don jongsten tyd ie ge beurd, valt af te leiden, dat de zege van het Iersche volk naby is en dat .Home Rule" een feit zal worden. De eenige quaestie waar mede Ierland zich thans nog heeft bezig te houden is, hoever de aan het land te ver- leenon autonomie zich zal uitstrekken." Alle party- en politieke overwegingen wor den op zy gezet ter bereiking van het ééne doel. De veelbesproken zaak van den van spion- nage verdachten Duitschen luitenant Helm is in Engeland met onbevangenheid ten einde gebracht. De luitenant moest schuld betui gen dat hy iets verkeerds gedaan had en de belofte afleggen dat hij 't nooit weer zou doen. Als borgstelling daarvoor moest hy 250 pond storten. Het geheele geval kan beschouwd worden als een lesje in inter nationale wellevendheid door Engeland ge geven aan nu ja, wien het aangaat. Het pensioeq aan de Koningin-Wednwe van Portugal Maria Pia, door de regeoring toegekend is geen gunst maar... een ver plichting. Volgens een bepaling van het huwelyksoontract dat indertyd door de Por- tugeesche en Italiaansche Kamers werd goed gekeurd moet haar door beide regeeringen samen een som van 800.000 francs weduwen pensioen per jaar worden uitgekeerd, een som die de helft zou verminderd worden als zy Portugal vrywillig mocht verlaten. De schadeloosstelling die Marokko aan Portugal zal moeten betalen is vastgesteld op 65 millioen, tegen een bedrag van 3 percent rente. De schadevergoeding zal be taald worden na 75 jaren terwyl de Mahzen zich voorbehoudt haar geheel of gedeeltelyk binnen dien tyd af te doen. De inlandsche politie te Ceuta komt onder bevel van Spaansche officieren en het Rifgebied zal door Spaansche troepen bezet blyven. De pogingen om een schikking tot stand to brengen tussohen Duitschers on Tsjechen in Bohemen, zyn vrywel mislukt. Van een voorloopig compromis komt niets. Alleen zul een doorlooponde commissie nogmaals beproeven een compromis-voorstel te behan delen. De Tsjechen willen dit voorstel alleen aannemen alB eerst de belastingvoorstelion worden afgedaan. Dat voorspolt dus weer wat. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 18 November. Uitslag der Raadsverkiezing. By de Dinsdag gehouden verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad in district II (vacature L. H. Feenders), werden 750 gel dige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heeren: D. H. Grunwald (L.) 305 stem men, A. W. Michels ;S. D. A. P.) 188 stem men en C. F. Teerink (Christ.-Dem.) 307 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tussohen de heeren D. H. Grunwald en C. F. Teerink. Afloop aanbesteding. Door den kolonel-commandant van het 4e reg. vesting-artillerie werd Dinsdag in het openbaar aanbesteed: 1. de levering van rundvleesch en rnnd- ret. Ingekomen 4 biljetten van de heeren: D. S. Beek, f0.688/10; D. Groot, Alkmaar, f 0.67P. Wit, f0.66®/10 en A. Koomen, f 0.63"j per K.G. 2. de levering van gerookt- en pekelspek. Ingekomen 3 biljetten van do heeren: A. Koomon, f71.— D. Groot, Alkmaar, f 67.— A. Blikkenborst, f62.40, per 100 K.G. Postduiven Vereen. „Hollands Noordpunt". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 28 Üctober een wedvlucht van Utrecht met oude en jonge duiven, bevolen door den minister van oorlog. De duiven werden 5 aan 5 met tusschenruimte van 10 minuten losgelaten. De hiervoor uitgeloofde pryzen werden als volgt behaald: lste prijs: J. Keyzor, zilveron medaille met brevet; 2de prijs: F. Scholte, bronzen medaille met brevet en 3de prys: J. Korver, diploma. Hiermede is het vlucht seizoen van dit jaar geëindigd. Het schieten met zwaar geschut. Den I9en Juni jl. werd door dr. H. C. Redeke, als directeur van het Zoölogisch Station der Ncderlandsche Dierkundige Ver eeniging, bet jaarverslag van dat station over 1910 uitgebracht in oen te Bergen gehouden vergadering der vereeniging. Sinds dien is het verslag indruk verschenen; en wy willen er nu nog oen gedeelte uit overnemen. De directeur schryft n.1. .Het is intusschen hier wellicht de plaalB om, alvorens van dit onderdeel van myn ver slag af te stappen, nog even te wyzen op den last, die het gebouw en zijn bewoners onder vinden van schietproeven, welke in de laatste jaren in de Buitenhaven vanwege de Marine plegen te worden genomen. Sedert een tiental jaren bevindt zich n.1. ongeveer recht tegenover het Station op een afstand van c.a. 200 M. aan de overzydo van de haveD, op een tegen den leidam gebouwd, een inrichting voor snelheidmcting van geschut. Jaar in jaar nit worden daar op ongezette tyden, maar alles to zamen genomen gedurende verscheidene dagen, schietproeven genomen, waarby uit diverse voormonden met volle oorlogslading geschoten wordt. Waren nu deze luidruchtige experimenten, om zoo te zeggen vlak voor onze deur, in don aanvang, toen slechts mot geschut van meer bescheiden kaliber gevuurd werd, hoogstens eenigzios onaangenaam, in de laatste jaren, sinds met de nieuwere oorlogschepon ook grootere kanonnen voor die proefnomingen worden ge bezigd, wordt daarvan meer bepaaldelijk last ondervonden. AanvaDkelyk bleef het effect, dat de schoten op het Zoölogisch Station hadden (ofschoon de stukken natuurlyk niet op het gebouw gericht wordenbeperkt tot een enkele ge broken rnit en een schrik van de bewoners by elk schot. Maar in den laatslen tijd worden bij de schietproeven, ondanks alle genomen voorzorgmaatregelen, zooals het open zetten van de gezamelyke ramen en deuren, by de zwaarste schoten geregeld een aantal ruiten vernield, terwyl het gebouw op zyn fundamen ten staat te trillen. En ofschoon nu door de betrokken marine- autoriteiton steeds met de grootste bereid willigheid de gebroken ruiten worden vergoed, zoo meon ik toch, dat de schade, die door dit schieten aan het gohcele gebouw berok kend wordt, niet geheel denkbeeldig is en dat het aanbeveling zal verdienen om in de toe komst voor en na zulko zware schietproeven het gebouw telkens door een deskundige te doen inspecteeren." De Rijksmiddelen. De iu de Staatscourant verschenen opgaaf van de ontvangsten uit de Rijksmiddelen ever October geeft, in vergelijking met ver leden jaar, slechts weinig verschillen van beteekenis te zien en het totaalcijfer van de opbrengst is niet meer dan f 65,547 hooger dan dat voor October 1909. Dit kleine acres is voor de schatkist tot zekere hoogte een teleurstelling. In zyn millioenonnota toch merkte de minister van financiën op, dat het tekort op den gewonen dienst van 1910 tot f 1'/ï millioen h f 2 millioen boperktzou kunnen blyven, wanneer o. a. do styging der middelen (AL) in de laatste maanden des jaars percentsgewijze geljjk zou zyn aan die van de eerste acht maanden des jaars. Wan neer men nu weet, dat de gemiddelde ver meerdering in elk van de eerste acht maan den circa f 735,000 beliep dan schynt do opmerking, dat de uitkomst over October voor de schatkist teleurstellend moet zyn, zeker gewettigd. Zooals gezegd, zyn de ver schillen niet groot. De voornaamste stijging is natuurlyk to zoeken by het gedistilleerd, dat, dank zij de accynsverhooging, f329,143 meer opbracht, een accres, dat weliswaar nog aanmerkelijk beneden de verwachte sty ging (f 466,666) blyft, maar toch belangrijk grooter is dan dat van eenige voorafgaande maand in dit jaar, met uitzondering van Fe bruari, toen bijzondere omstandigheden zich lieten gelden. Tegenover deze vermeerdering van de voornaamste der accynzen vinden wy echter in dezelfde groep een bijkans even groote vermindering, nl. van f 300,890 bij de suiker, een achteruitgang, die intusschen niet verhinderen kon, dat het genoemde middel in de eerste tien maanden van het jaar nog met een accres van f 76.188 op den staat voorkomt. De middelen, die in zekeren zin als baro meters van den oeconomischen toestand mo gen .worden beschouwd, blyven nog alijjd bevredigende opbrengsten geven, al zyn de stijgingen nu niet bepaald zoo heel grooL- By de invoerrechten was er oen accres van f 63,151 (5s/4 pet.), by de loodsgelden, die voor het eerst de drie ton overschreden en derhalve een hoogere opbrengst gaven dan ooit is voorgekomen, was er tegenover ver leden jaar October, toen de opbrengst reeds een record vormde, nog eon vooruitgang van f 12.733 (41/8 pet.). Voorts leverden de poB- teryen f 113,185 (9 pet.) en de telegrafen f 22,671 (6,9 pet.) meer op. Schoon voorde schatkist van niet veel gewicht, was de op brengst van den waarborg, hoewel iets groo ter dan verleden jaar, in October circa drio duizend gulden lager dan in September, een verschynsel dat hierom de aandacht trekt, wyl in nagenoeg alle voorafgaande jaren de opbrengst van dit middel in October een drie of vier duizend gulden (d. i. circa 10 pet.) hooger was dan in September, om dar? ge woonlijk in November, mede in verband met het inslaan van goedereo voor de St. Nico- laas, nog iets verder te stygen. Dit jaar schynt echter een groot gedeelte van de sei- zoenaankoopen reeds in September te zyn geschied, toen nl. de waarborg f 6500 meer opbracht dan .verleden jaar. Van de accynzen valt er na het boven staande niet veel meer te zeggen. Wy no- teeren, behalve de reeds genoemde verschil len, vermeerderingen van f 19,893 by het zout, dat ditmaal bijzonder voel opbracht, f 15,711 by het geslaoht, f 10,399 by bier en azyn en f 1788 by wyn. De geheele groep gaf f 76.544 meer. Vermelden wij ten slotte nog dat de ontvangsten uit de lotery slechts half zoo veel opbrachten als verleden jaar, d. w. x. ruim f 82,000 minder, ook dus een toevallige omstandigheid, die er niet toe bedraagt deze middclenstaat te flatteeren. Het verschijnsel is eeuigszins op merkelijk, daar, voorzoovor wy kunnen na gaan, in de Octobermaanden van alle voor afgaande jaren, de lotery tusschen de f 160,000 en f 170.000 opbracht. Intusschen houdt de schatkist het verschil nu waarschijnlijk voor de twee laatste maanden van het jaar tegoed Die maanden zullen trouwens nog iets hebben by te spijkeren, na de - in den zin van den minister niet geheel bevredi gende opbrengst over September en de te leurstellende uitkomsten over October. Het accres voor die maanden zal nu natunrlyk heel wat grooter moeten zyn dan hot ge- mnidoldo over de eorsto acht maanden, wil althans de bovenbedoelde door den miniBtcr opgestelde becijfering verwezenlijkt wordeD. De „Lutins". Het (Handelsblad" meldt: De «schatgraver" is aangekomen. By den steiger van de Holland-Amerikalyn aan den Westerdoksdyk te Amsterdam ligt de ,Lyons", het Engelsche bergingstoomschip v«n de National Salvage Associaiion dat, uit Giasgow gearriveerd, zich hier gaat gereed maken om straks by Vlieland te gaan pogen de veel besproken schatten van de .Lutine'' boven water te brengen. Men weet, dat reeds vele pogingen in deze richting ondernomen zyn. Tusachon 1800 en 1801 iB voor een waarde van f 669,000 aan goud en zilver uit het schip gehaald en van 1857 tot 1861 voor een waarde van f529,000. De lading bestaat uit gouden staven van f1800 waarde per stuk, uit zilveren staven en uit specie, en de verschillende berichten, destyds gegeven, gewagen van een waarde van zes millioen gulden, die met de .Lutine" in 1799 van Engeland naar Hamburg zou vervoerd worden. In een zwaren N.N.W.- atorm liep bet schip op de bnitenbank van Vlieland en verging. Een man slechts werd gered. Kapitein G a r d i n e r, die op het gebied van berging van verloren gegano schepen reeds sterke staaltjes moet hebben vertoond, zal nu met zyn 'Lyons" een energieke poging wagon om de schatten der .Lutine'' te bergen. Zyn schip tolt een bemanning van 45 koppen en is in staat 2200 ton zand per uur te ver werken. Zoo hoopt kapitein Gardiner de ge heele zandbank, die de «Lutine" bedekt, weg to zuigen, waarna duikers zullen trachten het schip van zyn schatten te outdoen. Vermoedelijk zou de «Lyons" roeds Dinsdag over de Zuiderzee naar Vlieland atoomen, om het werk zoo spoedig mogelyk aan te vangen. Hoe lang het duren zal is niet to zeggen. Daarvoor is men to zeer van het weer afhankelijk. Een onderhoud met kapitein Gardiner. Maandagavond nog hebben wy kapitein Gardiner op de «Lyons" opgezocht. Het Bchip lag een paar honderd meter oostelijk van den steiger der HollandAmerika Lyn op stroom, donkerte scherp tegen den maanver- lichten hemel. Na het overschreeuwen van onzen wensch kwamen spoedig een paar rappe, jengdige matrozen ons in oen vlet afhalen en enkele minuten later stonden wy tegenover kapitein Gardiner, den commandant van het bergings schip, die nu een der belangwekkendste pogingen ondernemen gaat. Als het iemand lukken zal de «Lutine"- historie tot een goed einde te brengen, de banken tusschen Vlieland en Terschelling van het goud en zilver te .zuiveren", dan zoo dachten wy moet het kapitein Gardiner zyn. 'n Man, wiens heele wezon Bpreekt van durf, energie en onversaagdheid, en die op het stuk van berging van den inhoud van verongelukte schepen zijn sporen verdiend heeft. Van 366 schepen", zoo vertelde kapitein Gardiner, ,heb ik deD geheelen inhoud go- borgen. Slechts van één schip is het mislukt, omdat het in to diep water lag". Denkt u met de .Lutine'' ook te zullen slagen Zeker!" klonk het met de grootste be slistheid. Wy hebben wel zwaarder werk on onder moeilyker omstandigheden tot een goed einde gebracht. In 1907 hebben wy de Middelburg" blootgelegd en den inhoud ge borgen en daartoe hadden wy een laag van 48 voet zand te verwerken. Boven den bodem van de «Lutine" staat «slechts" 28 voet zand". De kapitein, uitnemend op dc hoogte van de ligging der .Lutine", was goed georiën teerd, en voorzien van uitstekende kaarten en de volledige ,Lutine"-literatuar. Volgens zyn gegevens waren er van de 1389 baren goud tot nn toe 100 gevonden en van de 278 baron zilver 99. De totale waarde van het gevondene besomde 100.824 pond sterling, de geheelo lading goud en zilver zou 1.207.000 pond sterling waard zyn, zoodat er nog voor meer dan een millioen Engelsche ponden of f 12.000.000 zou te vinden zyn. Zeker wel de moeite waard om er wat voor te wagen. De .Lyons", die er uitziet als een breed gebouwde sleepboot, is 190 voet lang, 28 roet breed en beeft een diepgang van slechts 10 voet, teneinde ook op ondiepe plek ken te kunnen werken. De machines ont wikkelen 1650 paardekrachten. De ontzaglijke zuigpompen werpen door twee buizen van 12 inch middellyn en een van 20 inch een zee van water uit, maar zuigen tegelijkertijd het zand op van de plaats wnarboveu zy te werk gesteld worden. Het klinkt byna ongelooflijk, maar op deze wyze worden 2200 ton zand per uur verwerkt, welke hoeveelheid door eon op een lichter geplaatste pomp van 12 inch tot 2580 ton per nur kan opgevoerd worden. Niet alleen wordt het zand aldos boren de .Lutine" verwijderd, maar de ge heele zeebodem rondom het wrak zal, naar kapitein Gardiner reeds op kaarten heeft uitgezet, zoodanig uitgediept worden, dat de iLutine" van alle kanten gemakkelijk be reikbaar is. Dan komt het woord, of beter de daad, aan de duikers. De ,Lyona" heeft tien be kwame duikers aan boord, van wie er een in 1898 in geslaagd is het wrak to bereiken ou wat goud boven te brengen. Maar kapitein Gardiner, die inderdaad goed voorbereid schynt j te zyn, gelooft zeker met zyn systeem het wrak van geheel zyn waardevollen inhoud te zuilen ontdoen. Wil ik u eens wat interessants laten zien j vroeg onze vriendelijke zegsman. Gaarne, kapitein. En toen word ona een oud Delflsch kopje en schoteltje getoond, geheel gaaf, van fraaie blauwe kleur en mooie teekening. Het had deel uitgemaakt van den inhoud van het hierboven genoemde schip Middelburg", een j Hollandscho koopvaarder, die 18 October j 1714 was vergaan in do Saldanha-Baai van Zuid Afrika. In 1907 was de geheele inhoud van de Middelburg" door kapitein Gardiner voor de National Salvage Associatiou ge- i borgen met dezelfde werkwyze, die nu ook by do -Lutine" gevolgd zal worden. En de «Middelburg" zat er 48 voet onder. Dit is j ook een mooie zaak geweest, want bet wrak I bevatto veel zilver en tin, maar vooral veel oud blauw en zeldzaam Chineesch porcelein, dat in onze dagen, vooral als curiosa, schatten j heeft opgebracht. Voor een klein kopje en 1 schoteltje, golyk dc kapitein oub toonde, werd in Engeland 7 pond of f84 betaald. De „Lyons" zette Dinsdagavond of Woens- dagmorgen zyn reis voort over de Zuiderzee, j Op do reede van Terschelling worden de verdere toebereidselen gemaakt, en dan gaat men, een week later ongeveer, de plek op zoeken waar de .Lutine moet liggen en be gint de zandzuigery. Het zand wordt in bakken gestort, waaruit het, natuurlyk buiten de to bearbeiden plek, weer in zee wordt ge worpen. De zuigers zyn zoo ingericht, dat alle voorwerpen grooter dan een kwartjo op de Lyons" achterblijven. Louis Bouwmeester. Men meldt uit Amsterdam Men den Paryachen trein is Louis Bouw- im-oster Woensdagmorgen te 9.55 aan het Weesperpoort-station uit Indië teruggekomen. Hy heeft den overtocht gemaakt per s.s. 1'rinz Eitel Friedrich" van de Norddentsche Lloyd, en is te Genua gedebarkeerd. Bouwmeester had het tijdstip zyuer aan komst zoo geheim mogelyk gehouden, zoodat er slechts enkele intimi aan het station aan wezig waren om hem te verwelkomen. Hy zal aldus vernamen wij gedu rende de maanden December en Januari in het Bioscopo Theater spelendaarna gaat hij een tournée door ons land maken, en na een maand rust vertrekt by in Juni of Juli 1911 naar Engeland en Amerika. Zyn administrateur is reeds bezig met de voorbereidingen voor het optreden te Londen. Hij wilde niet weg. Maandag vroeg de directeur der strafge vangenis te Haarlem adsistentie der politie, omdat een gevangene, wonende te Steenwyk, die vijf jaren gevangenisstraf had ondergaan, niet uit het gebouw wilde. De kleeding, waarin hjj gekomen was, werd als altyd door het College van Regenton verkocht. Toen men nu by zyn vertrek afrekende, meende du man veel minder te ontvangen dan do waarde was en weigerde daarom hel hem verstrekte nienwe kostuum aan te trekken. Het werd hem daarop met geweld aangetrokken, doch hy dreigde het op straat te tollen uittrekken en bovendien de ruiten der woning van den directeur te zullen ver nielen. De politie bracht den man naar het station van waar by naar Amsterdam ver- trok- (O. H. Ct.) Honderdsten geboortedag. Onder veel helangstolling heeft do land bouwer Pierro van Heel, to Ooi, gom. Herten, zyn honderdsten geboortedag gevierd. Bundel „Het houten been". Als pendaut van hetgeen de hoor De Mees tor in zyn belangrijke rede by de algemeeuo beschouwingen over de Indische begrooling aanhaalde als bewijs van de veelschrijverij op de Indische bureaux deelt men de N. Crt. mede, dat op het departement van Binnen- landsck Bestuur te Batavia nog altyd een bundel stukken berust, ook van minstens een halven meter dikte, in hot archief be kond als de bundel 'het houten been". In Bantam meent het blad had een dessahoofd bij het verrichten van poltie- diensten zyn been gebroken of verbrijzeld, zoodat dit moest worden afgezet. De man liep toen op krukken, maar de resident vond bet toen billijk dat aan dezen brave, die zyn been in dienst van den lande had ver loren, van bestuurswege een kunstbeen zou worden gegeven; hy deed daartoe het voor stel. Maar hoewel de rogeering zeer ge negen was daaraan gevolg te geven kon zy dat niet doen, er was geen post op de be grooting, geen bepaling die zulko aangele genheden regelde, geen antecedent (vooral dit laatste woog zwaar) waarop men zich kon beroepen. Algemeone rekenkamer, directeur van fi nanciën en hoeveel autoriteiten meer, ja zelfs de Raad van Indië werden er in gehoord; ten einde raad werd hel gevoelen ingewon nen van den minister van koloniën. O.'k deze kon niet dadel ijk beslissen; maar na eenige jaren lang heen en weer zenden om consideratiën en advies en nog eens om advies en consederatiën kwam do beslissing dat zoo'n kunstbeen kon worden verstrokt. De man kon er niet meer van gonieten, want li\j was dood. Slecht weder. Rome, 15 Nov. In geheel Midden- en Zuid-Italië heerscht slecht weder. Een storm heeft gisteren de kust by Napels geteisterd, verschillende zeilschepen hebben schipbreuk geleden. Op het platte land rondom Lucca heeft het hevig gestortregend en zyn de velden ondergeloopen. Toulon, 15 Nov. Van allo kustplaatsen langs de Middellandsche Zee komen berichteu over slecht weer in. Een ballast-vuartuig is omgeslagen de bemanning werd gered. Diefstallen op de Itaiiaaneche spoorwegen. In den verkeersraad te Rome zyn heftige besprekingen gevoerd over dc voortdurende diefstallen op de Italiaansche spoorwegen. Een gedelegeerde der staatsspoorwegen trachtte de diefstallen te verontschuldigen met de slechte manier van verpakken dio in Italië gebruikclyk is. Daartegen word echter opgemerkt dat diezelfde verpakking, als ze in hot buitonland voorkwam, geen aanleiding tot diefstal gaf. Een vertegenwoordiger van bet spoorwegpersoneel veroorloofde zich de ongelukkige opmerking dat alle Italianen ge woon waren te stelen. Er ontstood toen zulk een opwinding dat de voorzitter gedwongen was, om erger to voorkomen, de vorgadering te sluiteD. liet Giornale d'Italia teek ent hierby aan •Goed zoo I Maar met het Bmoren der de batten is het niet gedaan. Het probleem der spoorwcgdiefstallen blyft zooals het is, dat schandelijke probleem, dat Italië blootstelt aan de vernederende kritiek van hot buiten land, doch dat zonder aanzien des persoons tot een oplossing moet gobracht worden, ter wijl de schuldigen aan den rechter worden overgeleverd". Het blad maakt vorder eon brief openbaar van den gedelegeerde dio in den verkeersraad de kwestie der diofstallen ter tafel bracht. Die gedelegeerde zegt, dat do dieven weliswaar in de minderheid zyn, maar dat de meerderheid zicli schuldig maukt door het zwygen te bewaren, daar zy niet den moed heeft de schuldigen aan tc klagen. Ook hebben de stationschefs te weinig gezag tegenover hun personeel. Dagelyks kan men zien hoe zich de ondergeschikte beambten tot rechters over hun meerderen opwerpen. By znlke toestonden is een goede loop van zaken op de spoorwegen onmogelijk. PETJILLHTOIS". 9) .Hé, hoe prettig en gezellig", riep Von Ring, .ons OBgetrouwden heeren valt zoo zelden het geluk ten deel, zoo familiaar met «ene familie te knnnen omgaan. Altyd groote, styve partyen, waar byna geen gezellig ver keer mogelyk is". «Dat komt omdat de jongelieden aan to veel weelde gewoon zyn en men ze zoo heel eenvoudig niet durft ontvangen", zeide de majoor. Men gelooft dit van ons, maar het is niet zool" ,En ik ten minste ben heel dankbaar, dat u op deze wyze uw huis voor my hebt open gesteld". Laura had aan het gesprek geen deel ge nomen en zich met de thee en den water ketel bezig gehouden. «Breng versch water, Frederik", zeide zy tegen den oppasser. «Kom mijnheer Von Ring, nog wat ham of een stnk van die gerookte ganwborst Dank u, mevrouw, ik ben nog van alles voorzien". «Gij weet wel, dat men by zyn onders geen complimenten maakt en neemt wat men ver- laogt", vervolgde Laura vriendelijk. •Nu, dan zeg ik als een echt Pommeraan: voor gerookte ganzeborst geef ik myn leven!" By deze woorden nam hy van dit gerecht. 'Tast dan maar toe, er is nog meer van en ik heb ze zelve gekocht, dus weet ik, dat ze goed is. Waart gij onlangs ook by de kleine namiddagthee by den kroonprins tegenwoordig?" «Ja, maar u zegt onlangs, het is al ge- ruimen tyd geleden". ,Voor de heeren, die veel in de wereld zyn, gaat de tyd zoo snol" voorbij", zeide Laura. Voelt gy u eenzaam, myn kloin vrouw tje vroeg Tanored. O neen, ik zei het maar zoo. Hebt gij u geamuseerd?" vroeg zij, zich weder tot Von Ring wendende. O ja, byzonder. Eerst zyn wy op de stoomboot naar het pauweneiland gevaren, dat er met de fraaie herfsttinten verrukke lijk uitzag, daar vermaakten wy ons met allerlei spelen". «Speelde de prinses ook mede «Zeker, z(j bedacht ze zelve en was de vroolykste van allen". Henri vertelde nu uit voerig, wat er al zoo gedaan was, wie er waren en hoe laat men weder thuis was gekomen. Wat had de prinses aan?" Juist wiide Von Ring zoo goed en kwaad dit ging, het costuum gaan beschreven, toen do majoor, die niet naar dit gesprek had ge luisterd, zich naar zyn adjudant wendde en op eens vroeg fHoe heb je de exercitiën van het regi ment gevonden, die onlangs voor den groot vorst plaats hadden «Nog al goed, alleen had ik wat meer strategische bewegingen gewenscht". «Dat vond ik ook", zeide de majoor en verdiepte zich in allerlei bespiegelingen, die Laura vreeselijk verveelden zy had liever over de feestelijkheden voortgebabbeld, maar de majoor bleef over dienstaangelegenheden praten en over zyn werken, en Laura, die in deze zaken geen belang stelde, zat zwij gend en zonder er naar te luisteren aan eon handwerk je te arbeiden. Henri, dit bemer kende, trachtte een ander onderwerp ter sprake te brengen en nu was het weder de majoor, die er afgetrokken by zat. Maar myn hemel, wat moet gy wel van my denken, mynheer Von Ring?" riep Laura plotseling, ,nu heb ik u nog niet eens be dankt voor de fraaie bloemen, waarmede gy den dag van onze aankomst onze woning hebt opgesierd; nn doe ik het wat later, maar niet minder van ganscher harte en zy reikte hem by deze woorden vriendelijk de hand. Het was voor my een groot genoegen, waarde mevrouw". O, gy weet niet hoeveel ik van bloemen houd". Zoo bleef het gesprek nog een poos voort duren tot Von Ring afscheid nam. Op weg naar huis moest hy erkennen, dat Laura eene verrukkelijke vrouw waB, hy kon niet begrijpen, dit vroeger niet te hebben opge merkt. De majoor was een goed en bemin nelijk man en toch was or in de huiselijke omgeving iets, wat hy zich niet goed wist te verklaren, maar dat onaangenaam aan deed. De echtgenooten verschilden te veel in leefiyd, hoe konden zy in dezelfde zaken belang stellen Ook scheen bet Von Ring toe, dat de herinnering aan de overleden vrouw een inniger liefde in den weg stond. Waarom had Laura anders zoo aarzelend de piano geopend Ondanks dit alles gevoelde hy zich toch zeer tot de Von Olefelds aangetrokken. Hy hield byzonder veel van zyn commandant en by had medelijden met Laura, die zoo weinig in de gelegenheid was de genoegens te smaken, passend voor haar leeftijd. Hij wist dat haar echtgenoot niet van uit gaan hield en dan ook was de rouwtyd over Laura's moeder eon reden, waarom zy theathers noch gezelschappen kon bezoeken hy maakte zich dus wijs, dat het zyn plicht was de jonge beminnelijke vrouw wat afleiding te bezorgen. Maar was het dit alleen en werd hij niet eerder door oen geheime neiging voor Laura daarheen getrokken Henri trachtte dit ten stelligste te ontkennen en begreep zelf niet, hoe hem dit slechts wei nig gelukte. Toen Laura den volgendon dag van een wandeling door de stad terugkwam, vond zy in hare kamer een prachtige met bloemen gevulde étochère. «O, hoe heerlyk I" riep zy verheugd, maar plotseling overviel haar een gevoel van angst. Zon Von Ring die gezonden kunnen hebben Als hy haar gezegde over bloemen eens zoo had opgevat. We! Laura, hoe bevalt de bloemenmand je hoorde zy Tancred uit zyn kamer roepen. ,Zyt gy de gever, beste man? Duizend, duizendmaal dank 1" ,Ja, wie zou bet anders zyn", vroeg de majoor lachend, zonder te zien hoe zijn vraag Laura in verlegenheid bracht, daar zij ge bukt over de bloemen stond. «Ja, ja, gisteren toen gy Von Ring be dankte voor zyn bloemen, bedacht ik berouw vol, hoe ik je er nog geen geschonken had". •Gy beste, lieve man I" zeide Laura hem teeder omhelzend. En ga nu mee, ik heb een rijtuig besteld om ook op onze graven bloemen te gaan leggen", vervolgde Tancred aangedaan. Diep geroerd zag Laura hem aan. Hoe vriendelyk van hem aan haar overleden ouders te denken. Zij stapten in het rijtuig en Frederik legde er een prachtige krans in. Plotseling zag de jonge vrouw teleurge steld, hoe de kootsier niet den weg inBloeg naar bot kerkhof, waar hare ouders, maar naar dat, waar do vrouw on kinderen van den majoor begraven lagen. Zy kreeg een gevoel, alsof Tandcred zyn gaven tusBchen haar en de overledenen wilde verdeelen. Eenige weken waren voorbijgegaan, mevr. Von Olefeld was niet meer in den zwaren rouw en het werd nu tyd de noodigsto be zoeken af te leggen. De majoor moest er nu ook toe overgaan bezoeken to ontvangen en er waren uitnoodigingen bij de verschillende families van het regiment te verwachten. Von Ring had van het verlof, hem door den majoor gegeven, gebruik gemaakt, om veel by de Von Olefelds aan huis te komen. Meer en meer werd hy in zyn oordeel bevestigd, dut in een huweljjk gelijkheid in leeftyd noodzakelijk is, om werkelijke over eenstemming in denken en doen to vor krijgen Hoe Laura zich ook beijverde, de kloof tusschen hen to dompen, roeds hot feit, dat van édn kant daartoe inspanning noodig was, verhinderde alle onverdeeld geluk. De intendant van het hoftheater had eenige kaarten ter beschikking van de offi cieren van het regiment gesteld. Luoca zou optreden in Figaro's Hochzeit. Von Ring wist hoeveel Lanra van deze opera hield en hy begaf zich dus zoo spoe dig mogelyk naar de woning van den majoor. Ik geloof, mevronw, dat ik u een aange naam nieuws kom mededeelen. Wy hebben kaarten voor de voorstelling van Figaro's Hochzeit gekregen, en ik heb er twee voor u medegebracht". «Myn hemel, hoe heerlyk 1" riep Laura verrukt, (nu hoop ik maar, dat Von Olefeld er niets tegen zal hebben". Wat zou hy daar tegen kunnen hebben vroeg llenri, de kaarten op do tafel neder- leggende, waarna de twee jongelieden ge zellig over hot buitenkansje, dat hun to wach ten stond, bleven praten. Voor officieren en hunne families, die niet zeer bemiddeld zyn, is het to Berlyn altyd een heugelijk feit, als ze vrybiljcttcn voor de opera krijgeD, vooral wanneer eene zoo gevierde zangeres als Luoca optreedt. Terwyl de jongelieden allerlei plannen ontwierpen, .om na de voorstelling in een restaurant te gaan soapeeren, zat Laura al vast te bedenken, wat s\j aan zou trekken. Haar meisjeskleederen waren te eenvoudig en golieel uit de mode en door den rouw had zy nog geen nieuwe kunnen maken. Maar zy wist raad, een witte blouse met lila strikken en een lila veder in het haar zouden mooi genoeg zyn. Daar hoor ik Von Olefeld thuiskomen", riep zy verheugd en hem tegemoet ijlende, vertelde zy hem het heerlyke nieuws. «Zoo, hm, dat is jammer, maar vandaag zal het niet gaan". Waarom juist van daag niet? Zyt gy verhindord' «Neen, maar het is do veijaardag van Louise De verjaardag van Louise?" vroeg zy verwonderd. ,0 zoo, neem me niet kwalyk", vervolgde zy verlegen, ,daar dacht ik niet (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1