KLEINE COURANT Sint Nicolaasgeschenkü St. Nitolitt. Sigaren-Magazijn „BLANCO". 't Vliegend Blaadje HONING TAAI-TAAI 16 ut per S SPECULAAS 35 eo 50 W. C. van Breda, CHT ET. 19 voor Helder, TexelWlerlngen en Anna Pauiowna. Eenig adres Spoorstraat 28. No 3948 Zaterdag 26 November 1910. 38ste Jaargang. Abonneert U BORSTPLAAT „AU Geen welkomer St Nicolaasgeschenk voor Heeren Rookers. dan een KISTJE FIJNE SIGAREN uit het Plicht en Liefde. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland tl. Pre- Zondagsblad 37* 45 (0. miën j Modeblad 55 65 f0. (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Ad verten tién van 1 tot 5 regels 90 cei Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar'24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte faun-kei Interc.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT L Co.), Helder. Biireauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. op het hetwelk bü ona verkrygbaar is. Het blad verachynt elke week ryk geïllustreerd en wordt voor slechts 37% cent per 8 maanden of f 0.45 franco per post, toe gezonden aan hen, die daartoe hun wensch te kennen geven op onder staand inteekenbiljet. 11 December verschijnt het 1ste nummer van den nieuwen Jaargang voor het le kwartaal 1911. De ondergeteekende verlangt k 377a cent per 3 maanden franco per post 46 cent geregeld het Geïllustreerd Zondagsblad te ontvangen. NAAM WOONPLAATS: NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 25 November. De pantserschepen .Piet Hein" en de ,Kortenaer" zyn alhier Woensdag aange komen, de laatste gesleept door de sleepboot Uitslag der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad in het Tweede District, op Dinsdag 22 November 1910. (Vacature L. H. F eenders). Aantal kiesers 1144. Uitgebracht 789. Van onwaarde 9. Uitgebracht op de Heeren D. H. Grunwald419 6. F. Tee'rin k361 Gekozen de Heer D. H. GRUNWALD. Mevr. Julia van Lier-Cuypers. Evenals 't vorige jaar, maakt mevr. Julia van Lier—Cuypers een tournóe door Neder land. Ook nu weder zal den Helder van hare kunstgaven kunnen genieten. We krijgen hier weer de groote, begaafde actrice in ons mid den en twjjfelen er niet aan of velen zullon van deze gelegenheid gebruik maken om haar te komen bewonderen, 't Vorige seizoen gaf zy hier „Silvia Silombra" te sien en ieder die deze voorstelling bijgewoond heeft, zal zich nog wel 't reusachtig auooes van deze opvoering herinneren. Maandag a.s. zal mevr. Van LierCuypers optreden in tMea Culpa", tooneelspel, even als 't vorige, geschreven door Jhr. v. Riems dijk, welk stuk overal elders groot succes ondervonden heeft. De overige rollen zyn in handen van de dames Cath. Kinsbergen—Rentmeester, Dora Boon, Martha Walden en Jo Sprinkhuizen en de heeren Jan Buderman, Jac. Sluyters Jr., Ko Arnoldi, G. J. van Staalduinen, Ad. Ver zijl, Henri Francken en Jan v. Dommelen. Mevr. v. LierCuypers is hier reeds ge noegzaam bekend, zoodat 't verder overbodig is te verzekeren, dat ons Maandag een avond Vol kunstgenot wacht. Vermist. Sedert 14 dagen wordt te Haarlem ver mist de meester-sohoenmaker V., van het 10de regiment infanterie. Men vermoedt, dat hem een ongelnk is overkomen. De vermiste heeft 27 dienstjaren en is vader van een groot gezin. Avonturisrtjss. By aankomst van het stoomschip «South- waite" te Rotterdam, heeft de kapitein ter beschikking van de politie gesteld tweo leer lingen van de zeevaartschool te Odessa. Zy waren drie dagen na het vertrek van het stoomschip uit Odessa, te voorschijn geko men. De jongens hadden zioh onder de lading verstopt. Bloedvergiftiging. Te Roosendaal deed zich een geval van bloedvergiftiging met doodelyken afloop voor by mevr. L., die een onbeduidend wondje aan de hand veronachtzaamde. Amsterdamech Kantongerecht. *n Kleverige vriendschap. Piet was kruideniersbediende, en in die kwaliteit moest hy voor den baas 'n paar vaatjes stroop wegbrengen. Doodkalm dnwde Piet zyn karretje voort. Keek eens rechts, keek een links, lachte tegen de kleeden- kloppende dienstmeisjes, en zag niet den steen des aanstoots op zyn weg. Dientengevolge raakte hy op 'n gegeven oogenblik .'t stuur over z'n kar' kwyt, die omsloeg en de kleverige inhoud van een der vaten werd over de straat uitgestort; vor mend een bruin meertje. Niet ver van 't meertje stonden Jans on Anna, twee oolyke meisjes, die schik hadden in 't geval, maar Piet was allerminst van sohik gediend, en om oen eind te maken aan de pret, greep ie Jans van achteren beet, en smeet haar pardoes in t »stroopmeer«. Deze kleverige handtastelijkheid was oorzaak, dat ie Dinsdag voor den kantonrechter moest verschynen. Piet voelde zich alles behalve op zijn ge mak zei dat ie Jans al jaren lang kende, dat ze wel eens samen waren uitgeweest, eD dat ie maar een beetje met haar had ge stoeid. Van kw^je bedoelingen heelemaal geen sprake meneer, werachtig niet. We maakten maar zoo'n beetje grapjes samen, en toen Jans by ongelnk in de stroop viel, heb ik er zelf ook nog in gelegen. Nou en 't was heelemaal niet erg, alleen der jurk 'n beetje smoezelig*. De zusjes, in roerende eensgezindheid, ver klaarden dat het wel erg was geweest. „On- der de armen greep ie Jans beet, meneer, en sleurde haar zoo in de stroop. Ik was er beduusd van, en Jans, nou, die schreeuwde alsof ze geworgd werd. Ze weerde zich zóó, dat hy ook nog kwam te vallen, maar dat kou Jans geen steek schelen. U begrjjpt, der kleeren waren naar de maan, en dan de schande. De heele buurt hèt 't gezien we benne fatsoendelyke meissies, dat mag u gerust by ons in de straat gaan vrage*. Jans zelf doet ook n paar duiten in 't zakje. „Hét Piet gezeid as dat we vrinden benne? Geen sprake van, meneer. Ik ken hom wel en by kent my, maar van hom hebben mot ik niks, en als 't-ie me vraagt om mee uit te gaan dan bedank ik er harte lijk voor". De kantonrechter vindt het een ernstig feit en geeft Piet den raad, zich in 't vervolg van dergelyke aardigheden te ontbonden. De amb tenaar van 't openbaar ministerie eischt f 10 boete subs. 8 dagen hechtenis, en het trio trekt af. Piet, diep onder den indruk van 't zooeven gehoorde, de meisjes vol bewondering voor Vrouwe Justitia on die haar dienen. Wrakkenstatistiek voor 1909. De statistiek van de in 1909 veronge lukte en gesloopte schepen, door Lloyds Register openbaar gemaakt, geeft aan, dat de wereldkoopvaardyvloot in dat jaar met 866 schepen, 939.232 ton metende, is afge nomen. Schepen beneden de 100 ton zyn hieronder niet begrepen. Van die 866 schepen waren 888 stoom schepen met een inhoud van 645.070 ton en 488 zeilschepen met 298.562 ton. Deze cjj- fers overtreffen die van 1908 met 79.188 ton voor stoom- en 50.757 voor zeilschepen en dit niet als gevolg van meerdere schip breuken (deze wyzen zelfs op een vermin dering van 81.471 ton) maar van meerdere afgetakelde en gesloopto schepen. Van deze laatste overtreft 1909 met 121.898 ton het recordjaar 1907. Da matrozen onlusten te Cherbourg. Zondag had te Cherbourg de plechtige ter-aarde-bestelling van den in de haven verdronken Amerikaanschen scheepsstoker Wiedluz plaats. Het lyk van den vermoor den matroos Fitzsimmons werd aan boord van het pantserschip .Kansas" gebracht, om naar de Vereenigde Staten te worden vervoerd. De moordenaar van den stoker is gearresteerd. Hij werd door den Amerikaan schen consul Ranuet aan den vertegenwoor diger der Amerikaansche marine-justite uit geleverd. Ook in den nacht van Zondag hadden te Cherbourg wederom herhaaldelijk botsingen plaats tusschen Amerikaansche en Fransche matrozen, maar gelukkig slaagden de politie- en militaire patrouilles er in, de orde te herstellen voor het weder tot ernstige onge regeldheden kwam. De secretaris van den burgemeester van Cherbourg, de adjunct Delagarde, heeft tot den Amerikaanschen schout-by-nacht, Wree- landt, het verzoek gericht, do manschappen der Amerikaansche schepen zooveel mogelyk te middernacht weder aan boord te laten gaan. De Suffragettes. Londen, 22 Nov. Een aantal suffragettes waren in Downing Street, waar slechts en kele politeagenten geposteerd waren, bijeen gekomen. Binnen vyf minuten echter was een voldoende politiemacht aanwezig, aan wien, het na eenig vechten, gelukte de femi nisten uiteen te dryven. De verjaagde suffragettes trokken terug op Whitehall, voortdurend de politie bevech tend door te schoppen en met stokken te slaan. Eenigen harer verbrijzelden met een stok de ruit van de taximeter, waarmede Asquith zich uit het parlement naar zyn woniog begaf. Honderd betoogsters werden in hechtenis genomen. Londoo, 22 Nov. De suffragettes overvie len Asqnithdeze bewaarde echter zyn kalmte, besteeg een automobiel en reed naar de „Athenaeum Club". Minister Birrell had eveneens een ont moeting met de suffragettes, die hem den hoed over de oogen sloegen, tegen hem aan drongen en hem schopten. De politie kwam tusschen beiden. Birrell weigerde in een automobiel te stap pen en strompelde naar het Athenaeum. Oplichterij op groote schaal. Te New-York is een oplichterij ontdekt ernstiger dan sinds jaren is voorgekomen. Er waren n.1. by de justitie honderden klachten ingekomen tegen de gebroeders Burr, waarin deze beschuldigd werden aan deelhouders door onware mededeelingen om trent de 30 maatschappijen, die zy beheerden, zink-, koper-, goudmijnen, petroleumbronnen enz. en die een kapitaal van 5 millioen dol lar heetten te vertegenwoordigen, het geld uit den zak te hebben geklopt. Uit het op last der regeering ingestelde onderzoek is gebleken, dat een groot gedeelte dezer maatschappyen slechts bestonden in de verbeelding der directeuren, en dat de undere reeds lang gefailleerd waren of op gehouden hadden te bestaan. Het geheele bedrag, waarvoor de gebroe ders Burr de goedgeloovigen hebben opge licht, moet de kleinigheid van 50 milUoen dollar bedragen. De gebroeders Burr kunnen nu achter slot en grendel nadenken over het wissel vallige van een zwendelaarsbestaan. Bet Tlootbeioeï tan Australië Aan een brief van den correspondent van het „Handelsblad*, aan boord van de vloot, ontleenen wy nog het volgende Met Briahane, Sydney en Melbourne in het verleden en met Adelalde en Fremantle in de toekomst, de lezer zal het met my eens zyn, ter voorkoming van eentonigheid, is het wel myn plicht langzamerhand mjjn brieven in be knopter vorm te gieten. Myn uitvoerige relazen van Sydney en Melbourne de twee grootste steden hebben, naar ik hoop, in het verre Holland voldoende den indruk gevestigd, hoe werkelyk grandioos wij, Hollanders, hier zyn en nog worden welkom geheeten. Laat ik thans in moer algemeenen zin, vervolgen myn verhaal van den zegetocht van „de Ruyter", do Hertog Hendrik" en de .Ko ningin Regentes f allround Australia!" Een zegetocht, die ongetwyfeld nog vele vruch ten zal dragenvooreerst op het gebied van handels- en touriztenverkeer en wellicht later ook op dat van de politiek. Australië, het met don dag meer groeiende en bloeiende verrukkelyk mooie vrjje werelddeel, beschermd door de zoo machtige vleugelen van het Britsche Keizerrijk, zóó dicht gelegen by onze groote koloniale bezittingen... wat al connecties zyn hier nog te openen I Een merkwaardigheid van de festiviteiten hier is, dat alles van het uitvoerige pro gramma is georganiseerd door gouvernementa- on stadsautoriteiten. Moeite noch kosten schynen in aanmerking te zyn gekomen! Donderdag 18 October, den dag van onze aankomst, werd besteed voor de ,offficial calls". Den volgenden dag werden de com mandanten en officieren ontvangen op het Stadhuis door den burgemeester, waarna een openbare receptie volgde. Des avonds gaf onze oonsul, de heer R. F. Crosby, een schitterend diner in een der eerste hotels. De gebruikelyke toasten bleven natuurlijk niet uit. Zaterdag namen vele officieren en ruim driehonderd man deel aan een tocht naar een groote zalmkweekerjj. Golyk in New South Wales en Victoria was ook hier een extra-trein ter onzer beschikking gesteld en werd onderweg voor de noodige „Refresh- ments' zorg gedragen. Een officieel diner in het gouvernements gebouw, gegeven by den gouverneur Sir Harry Barron, volgde, terwjjl in een der hotels de doktoren van Hobart een diner aangeboden aan hun vier Hollar.dsche col lega's, den officieren van gezondheid van het eskader. De bemanning was dien avond te gast by de plaatselijke militairen. In een der feestelijk versierde kazernegebouwen wachtte hen een zeer genoegelyke avond. Des middags be zochten vele manschappen, daartoe uitgenoo- digd, een groote wolwevery, zooals zy den vorigen dag eene brouwery bezichtigd hadden. Ook dos hier, zyn de minderen geen oogen blik vergeten. Evenals in de vorige steden werd hun ook vry gebruik van de vervoer middelen toegestaan. Morgen, Maandag,... vertrekt de maill Wel licht dat ik in myn volgend schryven nog terug kern op den tocht die ons dien dag wacht, per coaches, naar een der bergen op het bal dien avond op het Stadhuis en op het At Home* van het eskader, den volgen den dag. Een schaduwzjjde van het vlootbezoek is zeker wel de desertie der bemanning. Sinds Brisbane zyn gaandeweg ongeveer zestig man spoorloos verdwenen. Zoo werd, by ons ver trek van Melbourne, ook gemist de marinier le kl. J. van Eysdcn, van de »do Ruyter". Later bleek echter dat hier geen verlangen naar vryheid maar een droevig ongeval oor zaak was. In Hobart gewerd den eskader- commandant een telegram van den consul- generaal, vermeldende dat van Eysden's lyk uit de haven was opgehaald. Men vermoedt dat deze man, des avonds laat naar de sche pen aerugkeerende, per ongeluk te water is geraakt. Een inwoner van Hobart, bad eergisteravond het ongeluk in de haven te vallen. De dienst doende «uitkyk* van de „Koningin Regentes', het geval ziende, had nauwelijks uitgeroepen man te water* of de matroos le klasse Van der Lans, die ziob toevallig op het voorschip bevindende, sprong zonder zich te bedenken overboord en had de voldoening den drenke ling te redden. Met algemeene waardeering wordt hierover in de stad gesproken. Om nog even op het deserteeren terug te komen, Australië schynt voor matrozen in dit opzicht zeer verleidelyk te zyn. De Ameri kaansche vloot, verloor in Australië niet minder dan rnim 500 man! Alleen voor het opnemen van terugkeerende berouwvolle zondaars en ingepikte minder be rouwvolle collega's, lieten de Yankee's dan ook een schip achter! Wanneer men echter in aanmerking neemt dat het niet kennen van Engelsch toch voor de gedeserteerde Hollandscbe matrozen een groot beletsel moet zyn, dan is het wel eigenaardig dat zoo velen het er maar op wagen. Aan den anderen kant, werkkrachten zjje hier steeds te weinig, de werkuren zyn kort en de loonen met Europa vergeleken, ongekend hoog. Vele deserteurs komen echter steeds na verloop van eenigen tyd, door bemiddeling van do consulaten, waar zy zich vrywillig aanmelden, via de Iiollandscho gevangenissen, weor op hun schepen terug. Woensdagochtend, 10 Oct., vertrek naar Adelalde, de hoofdplaats van South Australia. S. v B. Advertentiën. TE HUUR de Kruidenierewinkel aan de Binnenhaven nr. 24 Te bevragen bü H. F. TH1EMAN, Spoorgracht nr. 36. Bekend door zijn verscheidenheid, munt uit door BORSTSIROOP 26 cent per halte flesch. C LANGERIJS Czn. Banketbakker, Aanbevelend, t. b. de Firma C. KOCH. DAKLEIEN zijn in vnraohillende maten voorhanden aan de Steenkooperlj van Firma W. F. STOEL 6 ZOON, Alkmaar. De meest gesorteerde en goed koopste Etalages zyn by Banketbakker, Filiaal KONINGSTRAAT nr. 47. KOOPÏ DAAR UWE ST. NICOLAAS-CADEAUX. ZFSTTirjXjJïlTOTSr. U) Hoe langer hoe meer werd de majoor door zjjn uitgevers geplaagd, zoodat hy al zjjn vrijen tyd noodig had om te werken. Lanra kon nog altyd haar kamer niet verlaten en had het bitter oencaam. Vrien dinnen bezat zy niet, muziek maken kon zjj niet, altijd lezen maakte haar zenuwachtig en luitenant Von Ring had zich, misschien wel onder den indruk van die laatste kuise- lijko oncenigheid, niet meer aangemeld. Zy verzonk dus in een zwaarmoedige stemming. >lk kan nieta voor myn man zyn", zeide zy droevig tegen zich zelve. „De vergelijkingen, welke hy tusschen my en de overledene maakt, vallen altyd ten rajjne nadeele uit". Wat zou zjj doen om Taacred nader te ko men Zy vond niets en eindigde met er ook niet meer naar te zoeken, maar wel ver langde zjj vreesoljjk naar Henri Von Ring; hü begreep haar eu wist wat zy gevoelde. Deze gedachte deed haar ontstellen en zy •meekte God haar de kracht te schenken, alleen aan haar man te denken. „Mag ik mevrouw mijne opwachting ma ken en vragen, hoe het met deo voet gaat hoorde zy nu in de andere kamer vragen. Op eens, als met een tooverslag was haar zwaarmoedige stemming verdwenen. Wat was j de reden van deze plotselinge verandering Was het alleen, omdat zij iemand anders spreken en haar wat afleiding geven zou Het antwoord op deze vluchtige vragen bleef niet achter. Met schrik ontdekte zy, dat geen ander dan de heer Von Ring d«.n omkeer in haar stemming had teweeggebracht. Maar dat mocht niet wezen, dat was verraad jegens haar echtgenoot. Deze opende de tusschendeur. (Von Ring vraagt, hoe je het maakt, lieve Lanra, kan hij binnenkomen tBedank hom vriendelijk voor zyn belang stelling", zeide zy haar gelaat afwendend, maar ik gevoel mij te onwel om iemand te ontvangen". .Dan wensch ik u van harte beterschap, lieve mevrouw", riep Hdnri door de deur, waarna die weder werd gesloten. Het was als een berg, die haar van (le borst werd gewenteld. Nu ging hy henen. Zy hoorde zyn sporen op de trap rinkelen en had hem gaarne teruggeroepen. Nu hoorde zy niets meer, en een gevoel van grenzenloote ver latenheid overviel haar. (Tancrod, Tancred 1" Dat klonk als een hulpgeroep. Hy stak zyn hoofd door de deur. >Och, houd me wat gezelschap en lees my iets voor". .Beste, als je eens wist hoe druk ik het heb". Hij bemorkte hoe droevig zij er uitzag en het zpeet hem haar dit te moeteu weigeren. Heb nog tien*minuten geduld, hoe jammer, Von Ring zou je zeker gaarne iets hebben voorgelezen". Maar Tancrod 1" riep zy, hem verbaasd aanstarendo, als begreep zy maar half wat hij zeide. Op zyn beurt zag de miyoor haar verwonderd aan. Hoe vreemd scheen zy dit voorstel te vinden. Met schrik bemerkte Laura dit. Wat zou hjj van dien verbaasden uitroep moeten denken p (Ik heb liever dat gij my voorleest", zeide zy snel, om den mogelyken indruk tc ver nietigen. Gy lief, best vrouwtje, nog een oogen- blikjo geduld en ik kom by je Werkelyk kwam hy oen kwartier later terug, zette zich by de canapó en las haar voormaar hij las haastig en Laura kon zeer goed be merken, hoe zyn gedachteu by zyn eigen afgebroken arbeid verwijlden. .Schei er liever mee nit, Tancred, ik zie wel dat gy geen tyd voor mij hebt". „Maar zeker, beste Laura!" En hg las langzamer verder, maar verviel spoedig we der in zyn vorige zenuwachtige haast. ,Neen, beste man, schei er liever uit", zeide zijae vrouw, vermoeid de oogen slui lende. En dat nare gevoel van verlatenheid werd nog sterker dan voorhoen. Zoo liep de week ten einde. Henri had meorm&len zyn oppasser naar mevrouw Von Olefeld laten vragen en er dan steeds eenige viooltjes of andere bloemen by gezonden. Met den verstuikten voet begon het beter te gaan. Lanra, kon, eenige voorzichtigheid in acht nemend, weder door de kamer loopen nu en dan kwamen de jonge officieren van hot regiment bezoeken afleggen on werd or over verschillende onderwerpon gepraat. „Ik geloof dat het vreeselyk druk met partijen en feesten aan den gang is", zeide ,0 ja", antwoordde luitenant Rockentien, (nagenoeg alle avonden zyn w{j uit; het wordt me al te druk". (Nu, dat zal myn adjudant niet met u eens zyn", antwoordde de majoor. „Vroeger hield hij er ten minste veel van", zeide luitenant Von Krug, maar dit jaar is hy daaromtrent in 't oogvallend veranderd' „Misschien studeert hy voel of het zijn hartsaangelegenheden, die hem zoo terugge trokken maken", riep Rockentien schertsend. Een zonderlinge gewaarwording doortrilde Laura by die woorden. ,Wel, wel", lachte de majoor, ,zoo komt men achter de geheimen vun zyn adjudant, my heeft hy niets van dat allos verraden". „Het is ook misschien zoo niet", hernAm Von Krug. ,Wat dunkt jou daarvan, Laura?" vroeg Tancrod, toen de heeren weg waren. •Geloof jo dat mynheer Von Ring my meer zou vertellen dan aan jou Dat klonk oenigszinz geërgerd, en de ma joor had al meer opgemerkt, dat zjjne vrouw, zoodra er van zyn adjudant werd gesproken, min of meer zenuwachtig werd. Haar zon derlinge uitroep by die verrassing met de bloementafel had hy ook opgemerkt. Had zy Von Ring voor den gever gebonden Waar om had zy hem laatst niet willen ontvangen Waarom zeide zy nooit hem te willen nit- noodigen, Tanored wist toch dat zyn gezel schap haar aangenaam was. Vreesde zy een te groote vertrouwelijkheid mot den jongen man Daarvoor behoefde zy zich niet onge rust te maken. Von Ring whb vroolyk, levens- levenslustig en vrymoedig, maar een door en door beschaafd en welopgevoed man, die nooit de grenzen van een prettigen, gezel- ligen omvang zou overaohrüden. Toen bedacht do majoor met een tevreden glimlach, dat Laura zeer verstandig handelde met den •chjjn te vermyden, want de wereld was zoo licht geneigd om eene jonge vrouw, vooral wanneer zy met een veel ouderen man ge trouwd iz, te verdenken. In het oog der wereld is eene onvoor zichtige vrouw terstond gecompromitteerd. zeide de majoor in zich zelf en Laura weet, wat zy haar echtgenoot verschuldigd is. Met dezo redeneering stelde hy zich gerust. Eenige dagen later, juist toon do majoor niet tehuis was, werd Von Ring b(j Laura aangediend. Zy aarzelde hem te ontvangen. Maar wat zou Tancrod wel donken als zy beiu weder afwees En zy voelde zich zoo eenzaam. Zy ontving hem dus. Hoe doel nemend vroeg hy naar haar gezondheid en hoe straalde zyn gelaat van vreugde, haar weder te zien. (Hoe zjjt gy toch zoo onge lukkig gevallen, mevrouw Eenige oogcnblikken bleef Laura zwygen, daarna zeide zy aarzelend ,Ge weet immers dat dio dag de geboorte dag was van myne voorgangster, ik wilde een krans om haar porlrot hangen, toen..." zy hield op en tranen verduisterden haar oogen. (Het is niet gemakkelyk", vervolgde zy, «een plaats in te nemen, die vroeger zoo goed bezet was". De woorden waren gesproken en zy had cr reeds berouw van die gooit te hebben. Had zy hierdoor dezen jongen man niet tot haar vertrouwde gemaakt Had zy hem niet een diepen blik in haar binnenste laten slaan. Toonde zy hem niet de schaduw, welke haar huwelijksleven verduisterde? Nu lag haar hand weer in de zjjne en voelde zy den hartelyken druk, zag den op rechten, deelncmenden blik van den jongen officier op haar rusten. Zy had het kunnen uitschreeuwen van schrik, en toch kon zy niet boos op hem zyn, wjjl hy haar zocht tc troosten. Zy, de vrouw van majoor Von Olofeld, zocht nu reeds troost bjj een jeugdig luitenant, voor de kommer en zorg, haar door haar echtgenoot onwetend berokkend. Zenuwachtig ging zjj eenige malen de kamer op en neer om haar zelfbeheersching te her krijgen. Welk een afgrond zag zy plotseling voor zich geopend 1 Hoe moest het eindigen, als een derde persoon zich tusschen haar en Tancred stelde, en nog wel een jong officier! Mij- hemel was het nu reeds zoover g-ko- men, en Tancrod doof en blind voor huar angsten, die toch ook hem aangingen. Maar noeu, zy zag zeker de zaken al te donker in. Zy had immers niets dan eene kleine onbedachtzaamheid begaan, en in het ver volg zou zy wel zorgen, dat een zoo teer onderwerp niet meer aangeroerd werd. Hoe gaat het met de schilderkunst?" vroeg zy, om aan hot gesprek eene andere wending te geven. Henri bleef zwygen. (Hebt gy niets nieuws gesohilderd of ge- teekend „Ik heb enkel eenige schetsen ontworpen". .Mag men ze niet eens zien „Ocb, het is niet veel bijzonders". Laura zich naar een hoektafel, nam een blauw omslag on wees hem die lachend. ,Myn schetsboek! Hoe kau dit hier zyn gekomen, mevrouw vroeg hjj, het aan nemende. .Het schynt by toeval in de portefeuille te zyn geraakt, dat uw oppasser van morgen hier byacht. Maar wees gorust", vervolgde zy, Henri's verwarring opmerkende, (ik heb er geen blik in geworpen, ofschoon ik nieuws gierig genoeg was. Ja, ik ben het nog en zon ze erg graag eens zien als gy er nieU tegen hebt (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1