KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Nieuwjaarsgroet voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3948. Woensdag 14 December 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, (r. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad37* j 45 f0.75 mian J Modeblad 55 65 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar3$ Vignetten en greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Onze lezers, die met 1 Januari a.e. aan Familie, Vrienden of Begun- •tigere in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in to zenden. DE UITGEVER. UIT HET BUITENLAND. De Schelde-quoatie en de verdediging van Ylissingen blyft in de Belgische en Fransche pers een onderwerp van behandeling. Er komen nu echter ook verdedigers uit den boek. De correspondent van de Parysche „Matin" heeft by verschillende autoriteiten te Brussel een enquête ingesteld. Hy bad ook een interview met luitenant-generaal Dejardin, wiens meening in België gezag heeft. Deze verklaarde dat de zorg van Nederland gewettigd is en het beslist on- noodig is te zoeken naar bemoeiing van het buitenland om die te verklaren. Bovendien zal in vele gevallen de versterking van Vlissingon België ton voordeel zyn. 't Schynt den Matin' -man wat tegengevallen te zyn. Hy voegt aan zijn verslag toe dat de mee ning niet wordt geduld door het meerendeel der Staatslieden, die het ontwerp vreezen, en hopen dat het niet zal worden uitgevoerd. De «Patriote* deelt mee dat het eerste „Malin"-artikel, den bouw bestrydend, was van den oud-minister Beernaert. De „Köln Yolksz." verbergt hare ontstéihdheid niet over die meenings-niting van Beernaert. Zijn die uitlatingen niet gericht tot een bevriende mogendheid... vraagt ze, Zy meent dat na de afdoende verklaring, die de Hollandsche minister in do Kamer gaf, dat het gerucht van eene inmenging van Duitschland te eenenmale verzonnen is, België het zwygen daarover kon bewaren. De verkiezingscampagne in Engeland heeft haar gewoon verloop. De vorige week had als eindresultaat naar thans blykt gekozen reeds: 188 liberalen, 255 unionisten, 32 leden dor arbeidersparty, 56 Ieren (Redmond) en 4 Ieren (O'Brien). De liberalen hadden tot dan gewonnen 10 zetels, de unionisten 21, de arbeiderspartij 4. De stand verandert natuurlyk eiken dag dat weer uitslagen be kend worden. 't Gaat dos zooals wy in het vorig over zicht schreven, tot hiertoe nog: meerderheid aan 't ministerie, doch die meerderheid iels verminderd. Evenwel het platteland kan nog verrassingen brengen. De leiders van alle partyen, als 't aanvoerders uit tactisch oog punt betaamt, vol goeden moed op den uit slag. Winchton Churchill verklaarde teDun- doe reedsde torry-party is buiten het wor stelperk gedrongen. Zy zal, zoo zegt hy, zich er mee moeten verzoenen dat de grooto vraagstukken van den dag in liberalen geest zullen worden opgelost; in de eerste plaats het veto van het Hoogerhuis, dan de scbeiding van Kerk en Staat in Wales, de handhaving van het rr(jhandel6telsel, het verleenen van home rule aan Ierland, de afschaffing van het meervoudig kiesrecht. Wacht maar op den volledigen uitslag zeggen daarentegen de unionisten vol hoop. In den Duitschen Ryksdag is de behan deling der begrooting aan de orde. De staatssecretaris van financiën zeide dat het jaar 1910 geen aangename verrassingen bracht maar ook geen bizonder onaangename teleur stellingen. Wat h(j bracht, moge de belas tingbetaler uitmaken tot welke categorie het zal behooren. «Het vredescfiectief", zoo sprak hy, //moet zich ontwikkelen". Voor het vredeseffectief kan voor de volgende 5 jaren niet gelden wat voor de afgeloopen vyf jaren heeft gegolden. In overeenstem ming met de ontwikkeling van de techniek zal voor het eerste jaar 8 millioen worden aangevraagd. De blyveDde uitgaven zullen later stygen totdat zy in 1917 22 millioen bedragen". De minister van oorlog zong een zelfde wys: De geachte positie van Duitschland en de invloed dien het laat gelden op den vrede in Europa, berusten niet in de laatste plaats op een krachtig en strijdvaardig leger. De wet telijke regeling van de verdere ontwikkeling van het leger kan om militaire zoowel als om politieke redenen nietlauger uitgesteld worden, zoodra vaststaat, dat er zwakke punten zyn, die verwyderd moeten worden. En naar mee ning van de verbonden rogeering is dit tijdstip thans gekomen. Slotaccoord alzoo: betalen. Gelukkig kon er een optimistisch woord voorafgaan. Do financiën verkeeren in een voortdurend beteren toestand, dank zy de nieuwe tollen en door de belastingen, welker opbrengst in 1911 alweer hooger kan worden geraamd. Het jaar 1909 bracht tegenover de raming een overschot van 113 millioen. Het tekort wordt daardoor van 239 millioen teruggebracht tot 126 millioen. Of de legernitgaren zullen gestemd worden Namens het Centrum werd verklaard dat het wetsontwerp onbevooroordeeld zal worden overwogen, al vreest men dat het de kiemen in zich draagt van algemeeno nieuwe eischen. Hm! 't lykt wel zoo, zouden wy zeggen. Do Rijkskanselier legde de verklaring af, geen uitzonderingswetten voor de sociaal democratie noodig te achten, maar richtte overigens scherpe aanvallen tegen deze party, 't Ging er warm toe. BIEUWSBERICHTEB. HELDER, 13 December. Lentelucht. Vrijdagavond gaf het Nederlandsche Ope rette-Ensemble, directeur Alphonse Janmart, eene opvoering van «Frühlingsluft" (Lente lucht), nieuwste Weener Operette in 3 bedryven, van Jozef Strauss. Dit gezelschap is hier geen onbekende, doch heeft by vroegere opvoeringen, van den Graaf van Luxemburg o.a., zich een gunstige reputatie verworven. Daarom hadden we de opkomst grooter verwacht. Dat het gezelschap zijn roem zou overleven, was niet te denken. Het heeft die dan ook integendeel gehandhaafd, ja, opnieuw ver worven. Het Bpel, de zang, de muziek, de aller aardigste tooneeltjes, die het stuk te genieten geelt, deed de zaal by herhaling van haar ingenomenheid bljjk geven. Alleraardigst was het optreden van moj. Corry Pinksen als Hanni het landmeisje, die dan ook al dadelijk by haar optreden door het publiek met applaus werd begroet. Later, toen zij zich gemetamorfoseerd had tot een allerliefst en allerbeminnelijkst //Stadsjufiertje", stal zij wederom ieders hart door haar spel, vol van gratie en bekoring. Ook hel spel en de zang van de overige dames, mevr. R. Samethini, mej. Greta Jon kers en mej. Heilbron vermochten in hooge mate te boeien cn zy werden waardig bijge staan door de H.H. Van der Stappen, als de galante advocaat, Jan Grootveld, die ondanks zijn 60 jaren nog uitstekend den Don Juan weet nit te hangen en den heer S. van Beem, wien ook al de lentelucht naar 't hoofd is gestegen en zyn hart in gloed zet voor Hanni, die hem nog al eens reden tot jaloezie geeft. Allerkoddigst was het optreden van den heer Andró van Dyk, in het 8e bedryf, als den zenuwachtigen kelner Nazi. De koren werden goed gezongenhet orkest stond den spelenden dapper by en de regie was in uitnemende handen, zoodat alles mee werkte, om den bezoekers een genotvollen avond te bezorgen. Protest tegen een gemeenteverordening. Men schryft ons uit IJmuiden In de zitting van 15 November werd door den gemeenteraad van Velsen eene verorde ning op de levens- en genotmiddelen aan genomen ofschoon door het hier wonende lid R. de Boor daartegen ernstig was ge protesteerd, evenwel zonder gunstige gevolgen. De heer de Boer wendde zich daarom tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met verzook bedoelde verordening niet goed te keuren. Hy vroeg en verkreeg daarby de medewerking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die eene adhaesiebetuiging inzond. Naar wy thans vernemen hebben Gedepu teerde Staten aan het Dagelijksch Bestuur van Velsen Daar aanleiding dezer adressen verzocht, bedoelde verordening yoorloopig niet af te kondigen. IJmuiden, 12 December. Over het algemeen is het haringseizocn voor de hier wonende reeders ook niet slecht afgesloten. Wij vernemen, dat voor de vol gende teelt dan ook een paar haringschepen moer bij de IJmuider vloot geteld kunnen worden. De maatschappij tot Beheer van Stoomtrawlers enz. heeft een stalen logger gekocht die »op avontuur" gebouwd werd door de firma J. S. Figee te Vlaardingen. Verder laten de-reeders P. de Raadt en G. van Rhyn ieder een stalen logger bouwen en bestaat het plan nog eene reedery met vier schepen van een andere plaats naar hier over te brengen. Naar aanleiding van het ministrieel besluit dat eene commissie van belanghebbenden by de visscheraliiivcn alhier zal worden samengesteld, die by de inrichting en het bestuur dier haven medezeggingschap zal krygen, is hier Zaterdag eene vereeniging opgericht, die de belangeu van de haring- reederijen en haringhandel zal behartigen. Het bestuur, dat voorloopig tot Februari zal aanblyven, bestaat uit de heeren S. C. L. Reygersberg (voorzitter), E. Hymans (secre taris) en J. Koster (penningmeester). Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurmande heer F. A. J. Moll tweede stuurmando heeren J. J. Hollaar on D. H. Klaasen derde stuurman de heeren V. Bakker, P. den Duik en J. J. den Hamer. Melkvervalsching. Het O. M. by de rechtbank te Tiel eischte 3 maanden gevangenisstraf tegen een persoon wegens melkverv&lsching. Mijnramp. Winnipeg, 10 Dec. Veertig mijnwerkers werden in een myn bedolven door een ont ploffing in de .Western Canada Collieries" te Crowsnest Alberta. Omstreeks middernacht waren er twintig opgehaald; zeven hunner waren reeds overleden, de anderen hadden ernstige brandwonden gekregen, eenigen zelfs levensgevaarlijk. Er worden wanhopige po gingen in het werk gesteld om de anderen nog te redden. Christenmoorden in Palestrina, Beyroeth, 10 Deo. Een deel van de christe lijke bevolking, do ambtenaren en het garni zoen van Kevac, moeten vermoord zyn door een bende van 5000 Bedoeienen en Drusen, die nog bovendien een trein hebben doen ont sporen op den spoorweg naar Medina. Een lange sleeptocht. Een mooie «looptocht is weer volbracht door de Nederl. sleepboot .Oceaan", die de ontredderde Engelsche bark .Wychwood", een schip van 1216 netto tons, veilig en wel van Pernambuco naar Hamburg heeft gesleept. De Wychwood" werd, terwy'1 zy op reis was van een Peruviaansche guanobaven naar Hamburg, op de hoogte van de Platarivier door slecht weer overvallen en beschadigd. Zij bereikte, gedeeltelijk ontmast, Pernam buco, met verlies van dat gedeelte tuig der fokke- en groote masten, dat zich boven do groote ra bevindt. Do ondermasten hadden niet geleden, de luiken waren dicht gebleven. De booten waren onzeewaardig geworden en moesten worden gerepareerd. Alle ver loren rondhouten benevens tuig moesten nit Engeland worden overgezonden alsmede een takelaar om het schip op te takelen en het dek moest worden gebreeuwd. Men vond het na onderzoek verkieslijker het schip naar de bestemming te doen slee pen dan al de kosten en moeite van een reparatie in de Braxiliaansche haven te dragen. De krachtige sleepboot .Oceaan", destyds te Babia, werd voor het werk aangenomen en met de .Wychwood" achter haar vertrok zij tegen het eind van October van Pernambuco. De sleep passeerde 8 Nov. St. Vincent (Kaap Verdische eilanden), was tien dagen later te Madeira en arriveerde 5 Dec. des ochtends te Cuxhavun, vanwaar de bark, nadat een quarantaine-onderzoek had plaats gehad, verder naar Hamburg werd opgesleept. Do sleepboot heeft de reis zeer vlug af gelegd, n.1. in 35 dagen. Schipbreukelingen gered. Blijkens een door de Great Central Rail- way Company ontvangen telegram zijn de nog vermiste passagiers en leden van de bemanning van de «Blackburn< in 2 booten gered. De schipbreukelingen werden naar Yarmouth overgebracht. Siaatsbegrooting «oor f911. Hoofdstuk II. Marine. MEMORIE VAN ANTWOORD. Bij de verdediging van 's ministers be leid wordt eene breede uiteenzetting gegeven omtrent de cijfers van deze begrooting, ten betooge dat met den toestand vun 's lands financiën het beheer zoo zuinig mogelijk is. Het door den min. gevraagd bedrag van minstens 4.2 millioen om het benoodigde marinematerieel op sterkte te houden, is bestemd tot instandhouding van het defensiematerieel waaruit de zee macht moet bestaan. De niin. geeft de noodige toelichtingen van de motieven, die leidden tot het aanvragen van fondsen •m den bouw aan te vangen van de onderzee booten IV en V, de torpedobootjagers IV t/m. VIII en de pantserbooten I t/m. III. De min. zegt daarin o.a„ dal z. i. de organisatie van onze gefieele weermacht in de eerste plaats erop gericht moet zijn om eene schending van onze neutraliteit tot een gevaarlijke onder neming te makenimmers de kans dat wij ons tegen een aanval op ons grondgebied zullen hebben te verdedigen wordt geringer, naarmate aan zulk een onderneming meer gevaren zijn verbonden. Wat het verwijt betreft dat nog geen voorstel is gedaan tot den bouw van een nieuw pantser schip zegt de min. dat aanbouw van groote schepen niet kan plaats hebben zoolang over het systeem van verdediging van Indië niet is beslist. Wat de overbrenging der kustbatterij naar het departement van marine betreft, gelijk in dé toelichting van het w.o. op de kustverdediging is gezegd, is die verandering hoofdzakelijk een gevolg van de verbeteringen die in den laatsten tijd in de opleiding der kanonniers en in de vuurleiding der marine zijn gebracht. Twee der in aanbouw zijnde torpedoboot jagers worden in begin 1911 in dienst gesteld. Het vertrek naar Oost-Indië wordt tot 1 Augs. d. a. v. uitgesteld. Een grooter type van onderzeeboot acht de minister niet noodig. Voor depótschip voor onderzeebooten wordt geen nieuw schip gebouwd, doch twee ontwapende kanonneerbooten vertimmerd. Zoo wordteen bruik baar type verkregen. Breedvoerig verdedigt de min. den eersten ter mijn van f936,000 voor drie pantaerschepen. Zoowel uit tactisch als uit financieel oogpunt acht hij aanschaffing van torpedobootjagers, ter ver- vanging van pantserbooten, ongewenscht. Uitstel van aanbouw der pantserbooten wordt door den min. ten sterkste ontraden. Het beperken van den aanbouw tot 2 dier booten zou niet in het belang zyn van het economisch benutten der werkkrach ten aan 's rijks werf. De torpedobooten „Dempo", „Goentoer", „Kra- katau" en „Lamongan" worden in 1911 uit de sterkte der vloot afgevoerd en worden verkocht, zoo zij niet meer te gebruiken zijn. Een doeltreffende, tot bezuiniging leidende reor ganisatie der rijkswerven is in studie. In voering van de commerciccle boekhouding binnen beperkt tijdsverloop ligt in de bedoeling. Wat de geest onder hot personeel aan gaat, niet gaarne zou de minister van onze marine- organisatie getuigen dat er nu letterlijk niets aan hapert; er worden fouten gemaakt, zooals overal. Maar van zekere zijde worden deze fouten onder een vergrootglas bezien en verbeteringen niet ge waardeerd. De wijze van werving (aanneming) kan den toets van critiek doorstaan. Er worden geen kna pen gelokt Een nauwgezet onderzoek van gedragiugen van eenige officieren in den nacht van 31 Juli te den Helder heeft uitgemaakt dat de feiten over dreven zijn vermeld. Geen officier is in verband met het voorgevallene geschorst. Mede om nnderc bezwaren die tegen hem bestaan, ligt liet in de bedoeling een der by het geval betrokken officieren, eerlang voor pen- sionneering wegens langdurigcn dienst in aan merking tc brengen. De minister keurt het ge beurde sterk af, doch vindt geen aanleiding voor een circulaire die een blaam zou werpen op de officieren, die in de breede lagen zulk een blaatn allerminst verdienen. Met betrekking tot de geestelijke ver zorgingvan het marine-personeel zegt de minister, dat inderdaad uit den bctrekkelijken begrootingspost de bezoldiging wordt gekweten Tan den door de Nationale Christen Officiersvereeni- ging aangestelden predikant te den Helder. Thans is f 2000 meer uitgetrokken: lo. omdat nog steeds de gelegenheid bestaat voor godsdienstleraren van elders om schepelingen te bezoeken en de reiskosten enz. alsdan ten koste van dit artikel behooren te worden gebracht en 2o. omdat ook andere vereenigingen dan de ge noemde voor subsidieering in aanmerking Ifunnen komen. Uit de instructie van den predikant blykt dat deze voor zijne daden verantwoording verschuldigd is aan het bestuur der vereeniging welke hen uitzond cn dat er tusschen hem en den minister geen rechtstreeksche uan raking bestaat. Hem is vrije toegang verleend tot de vloot en tot de inrichtingen van 's Ryks zeemacht, terwijl een lokaal aan den wal voor het houden van godsdienst oefeningen met schepeling en voor catechetisch onderwijs te zijner beschikking is gesteld. Het subsidie is tot wederopzeggens toe aan de vereeniging verleend onder beding dat de arbeid van den predikant liet personeel ten goede zal komen. De minister maakt bezwaar in liet belang der zaak om het verslag van de werk zaamheden van den predikant jaarlijks ter kennis van de Kamer te brengen. Van een conflict tussclicn den predikant en de hoogste marincautontcit te den Helder kan geen sprake zijn. Het icnig onderscheid bestaande tusschen dazen predikant en andere godsdienst leeraars die de geestelyke belangen van het marine personeel behartigen is, dat hy al zijn tijd daaraan kay wijden. De gerezen moeilykheid bestond dan ook uitsluitend in het feit, dat de minister heeft gemeend aan den vice-admiraa'1 van den Bosch te moeten mededeelen, dat zijne houding wees op een minder juiste opvatting omtrent do wijze, waarop de godsdienstleeraaiv in zijn arbeid behoort te worden gesteund. Ten einde in de toekomst elke aanleid ing tot wryving weg te nemen, is de minister voornemens m'*. den nieuw opgetreden vlootvloogd overleg te plegen over de vraag of er aanleiding is nadere maatregelen te nemen en zoo ja, welke. Bij de nadere toelichting van de gedragslijn welke de minister volgt bij het verleenen van de betrek kelijke subsidiën zegt de minister dat voor toe komstige aanvragen ieder geval op zich zelf zal moeten beoordeeld worden. De aanvraag van den kerkeraad der Nederduitsch Herr. gemeente te den Helder en later door de vereeniging (Geestelijke bijstand" aldaar, zyn niet toegestaan omdat het subsidiesren van kerkbesturen in dit geval behoort tot de taak van bet dep. van financiën, terwyl de voorloopige afwijzing van het verzoek der genoemde vereeniging overeenstemt met hetgeen de minister in de Eerste Kamer heeft medegedeeld. Daaren boven kan het personeel der vloot, hetwelk in vryiinnigeu geest wenscht te worden voorgelicht, die voorlichting ontvangen van de predikanten van vryxinnige richting te den Helder, wier aantal naar de bestaande regeling nog met een kan worden uitgebreid. Cnthochisatie wordt gegeven door de Ned. Herv. Ïredikanten van vrijzinnige richting samen wekelijks uur aan zeemiliceins (gedurende dén tyd dat de jongste lichting aan boord van Hr. Ms. «Neptunus" is), 2 uur aan adelborsten en gemiddeld 4uuraan schepelingen in opleiding en door ds. Warners wekelijks 3 uur. De benoeming van den predikant is als een proefneming te beschouwen. Mocht deze slagen dan ligt het niet in 'smin. voornemen om den predikant alsdan tot marine-geestelijke aan te stellen, vermits z. i. de juiste verhouding wordt bewaard wanneer bepaalde vereenigingen zich met de geestelijke verzorging belasten en de predikanten benoemen. Een en ander betreft de geestelijke verzorging van schepelingen aan den wal. Geenszins is het de bedoeling orn de bevordering van den godsdienstzin te doen strekken als middel tot gezagsondermijning. Aan minder edele en onjuiste motieven wordt bij de aanstelling van een predikant niet gedacht. In de godsdienstoefeningen aan boord is tot nog toe geen wijziging gekomen. Het nieuwe reglement op den inwendigen dien9t bevat geheel dezelfde bepalingen als het vorige. Inmiddels heeft tfemin. in liet begin van dit jaar de verschillende kerkge nootschappen geraadpleegd omtrent de nadere regeling van de godsdienstoefeningen aan boord, zooals hij die wenscht. In hoofdzaak is thans over eenstemming verkregenhet meerendeel der kerken heeft zich met de ontworpen regeling kunnen ver eenigen. Daarop heeft de min. de verschillende kerkgenootschappen verzocht oin een predikant aan te stellen, die zou kunnen zitting nemen in een commissie, aan welke op den grondslag der verkregen overeenstemming, de verdere voorbe reiding zou zijn op te dragen. Wanneer deze com missie met haar arbeid gereed zal zijn, zal knnnen worden overgegaan tot wyziging van de betrek kelijke voorschriften, en hoopt de min. dan ver schillende bezwaren, tegen de inrichting der gods dienstoefeningen ingebracht, te kunnen ondervangen. In zijn antwoord op de opmerkingen betreffende de positieverbetering der officieren wijst de min. er op, dat jnist de bezoldiging in de lagere rangen in tegenstelling met die in de hoogere rangen sedert i»G0 niet onaanzienlijk is verbeterd. Ten aanzien van de bevorderingskansen van hoofdmachinisten en officier-machinisten kan de min. niet toegeven dat aan opgewekte verwachtingen niet zal worden voldaan. De billijkheid gebiedt om hen die door verblijf in de koloniën of anderszins nog geen examen voor hongeren rang hebben kunnen afleggen of daarvoor geen voldoenden tijd van voorbereiding hebben ge had, niet dadely k te doen voorbijgaan door anderen, die dit examen wel tijdig hebben kunnen afleggen. Hierin is ook de reden gelegen waarom thans 3 hoofd machinisten, die aan de eischen voldoen, nog niet zyn bevorderd. Op het behoud van den laatsten trein de Zondags m de Amsterdam 'naar den Helder heeft de mi nister, hoezeer voorstander van de bevordering van Zondagsrust, in het belang van het marinepersoneel aangedrongen. De minister meent niet verder te mogen gaan rnet soldij verhooging voor de stokers. Het verloop onder het personeel was in 1910 grooter dan in de beide voorafgaande jaren, in hoofdzaak liet gevolg van het hoogere cijfer voor bevordering en overgang tot eenige qualiteit. Het aantal gasten blijft evenwel nog aanzienlijk beneden het benoodigde, wat voor een deel hot gevolg is van den eisch, dat voor bevordering tot matroos der 1ste of 2de klasse een zekere leeftijd wordt geëscht. De totale sterkte van stokers blijft het noodige overtreffen, ofschoon óók hier een tekort in de hoogere rangen valt te constatecren. De sterkte van dc mariniers is weer dalende, een gevolg van geringere aanneming en het grootere verloop beide. Er is echter genoeg personeel voor de pantser- booten en het 8-tal torpedobootjagers. Een stelsel matige proef wordt genomen met inlandsch perso neel op de vloot in Indië. De minister verdedigt de nieuwe loonregeling van het personeel van dc werkplaatsen, de haven diensten en werkvaartuigen. Hij kan niet treden in een aigemccnc verhooging met 20 cents voor alle werklieden in Januari a.s. Een nieuwe pensioenregeling voor de mindere geëmployeerden ligt niet in de bedoeling. De ge- heele nieuwe loonregeling is een voorloopige, die na het rapport der Staatscommissie nog wijziging en aanvulling zal noodig hebben. Aan de werkplaatsen worden geleidelijk verbete ringen aangebracht. De min. betoog dat voor het verleenen van sub sidies iuui liet Marinefonds en aan >Weduwenzorg" geen aanleiding bestaat. Bijzondere gunstige bepalingen voor wegens oog ziekte gepensionneerden van het loodspersoneel zyn on noodig, ongewettigd en tegenover anderen onbillijk. wetboek en Burgerlijk proces, steun aan instellingen voor kosteloozen rechtsbijstand, bescherming van modellen van kunstnijver heid, voorkoming van opeenhooping van te veel kinderen op een plaats door gesub sidieerde vereenigingen, (Voogdywot), vol doende regeling der onderhoudsvergoeding voor voogdijkinderen, wyziging Arbeidscon tract. De heer Dnys bracht het geval van de kinderen der weduwe de Rijk ter sprake hy zag er kerkelyk fanatisme in. De heer Snoeck Henckomans kwam verklaren dat ook alle Frotestansche leden van de voogdyraad van meening zyn dat de weduwe rechtvaardig uit do ouderlijke macht is ontzet. De heer Duys leverde een heel betoog met cijfers toegelicht om do grooto criminali teit der znidelyke provinciën aan te toonen de heer Ruys de Beorenbroeck be toogde dat men met trekken van conclusies uit criminaliteits cyfers voorzichtig moet zyn. Hy groepeerde de cyfers op eenigszins andere wyzo en kwam dan tot geheel andere resul taten. Do Minister antwoordt o.a. dat nog te weinig ondervinding is op gedaan om wets wijziging arbeidscontract voor te stellen. Wetsontwerp oneerlijke concurrentie is nog niet to wachten. Belanghobbonden moeten 't eerst eens zyn. Hy kwam op tegen de be schouwingen van den hoer Duys inzake crimi naliteit. Gaf ook cyfers. Replieken. Daarna aanval en verdediging van een postcontroleerend ambtenaar voor do griffioen. Ten slotte de Papendrechtache strafzaak en het rapport der psehyehiaters. Deze zaak nam den heeleu Zaterdagmiddag in beslag. Maandag voortzetting \V aterstaatsbegrooting. By de waterstaatsbegrooting wordt in den regel gepleit voor dc plaatsolyke belangen. Zo waron vry talryk de pleidooien en de nummers van 't verlangenlijstje. We kunnen ze genoeglijk laten passeeren als van minder belang voor onze omgeving, behoudens dén. De heer Van Foreest bracht onze Ileldersche zeewering ter sprakeHy ver klaart dat hy twee jaar geleden niet een woord van blaam had moeten spreken over Ged. Staten van Noord-Holland betreffende de bescherming onzer noordelijke provincie- kust. Hij wil thans dit coliegie hulde brengeD. Van do Heldersche zeewering meent spr. dat dio bedenkelijk wordt in verband met de toegenomen verdieping van den onderzeeschen oever. De toestand zal verbeteren bij droog legging van de Zuiderzee, waarop spr. dus ook in dit verband aandringt. Spr. had een proef verwacht met de toepusaing van zink stokken .systeem-De Muralt" voor de be- storting voor de Heldersche zeewering en dringt op het nemon van zulk een proef aan. Het zinken met rijsstukken is by den sterken stroom zeer riskant, het systeem-Do Muralt is practischer en goedkooper. Het zit niet in de zwaarte van de zinkstukken, als do bodem van de zee maar bedekt is. Spr. vraagt de pertinente verklaring of in don zomer van 1911 dergelyke proeven genomen zullen worden. In zyn antwoord verklaarde de minister dat voorzichtigheid aanbevolen ia inzake een nieuw systeem voor bezinking. Het ligt in do bedoeling zoo ruim mogelyk van gewapend beton gebruik te maken. TWEEDE KAMER. Begrooting Landbouw, Handel en Nyverheid. Te zeggen dat onze laudsvaderen in de Tweede Kamer zeer breedsprakig zijn zou ietwat oneerbiedig zyn en toch laten we dus zeggen dat de discussies zeer lang zyn. De beperkte plaatsruimte in ons blad nood zaakt ons daarom bet Vrijdag en Zaterdag vorbandelde slechts in vogelvlncht te bekij ken en daaruit alleen enkele punten aan te stippen. De heer Duys oefende in zyn voortge zette rede kritiek uit op de Ryksverzekering- bunlt, inrichting, gebouw, administratie, onkos ten en controle. Gaf staaltjes uit de practyk. De heer PasstoorB bepleitte lotsver betering voor 't lager bankpersoneel, de heer de V1 u g t idem, do heor Marchant idem; beide laatste ook afschaffing examens. De M i n i s t e r in zyn repliekvóór het examen; onderzoek aan het gebonw deed hem verklaren dat klachten overdreven waren. Belooft onderzoek en zoo noodig verbetering. Replieken. Begrooting Landbouw aange nomen. De vergoeding voor de Binventeurs" de menschen die in Limburg steenkool zochten en boorden, wat nn stautsmynveld wordt, vonden sommigen te hoog. Met 53 tegen 15 stemmen aangenomen, 't Was f800.000. Jostitiebegrooting. Do nieuwe Minister van Justitie werd door de Tweede Kamer algemeen met vertrouwen begroet. Groote kwesties werden niet behandeld. 't Ging aanvankelijk over do rechtspraak. Later over verschillende andere dingen. De heer van Veen wees op bezwaren tegen persoonlijk verschijnen van jemgdige beklaagden voor den rechter. De geuite en bepleitte wenschen waren wijziging vreemdelingenwet, regeling rechts positie der ambtenaren, vergooding aan advo caten voor werkelijk gemaakte kosten, wyzi ging faillissementswet, wyziging Burgerlijk INGEZONDEN. Indiende gemeentewet het assurantie-bedryf onder gemeente-beheer toestond, dat is de bedoeling van de voorstanders daarvan, dat men niet gedwongen wordt zich te ver zekeren, evenmin als men u nu dwingt gas of water te gebruiken. Is u dus princi pieel tegenstander van assurantie" door ge moedsbezwaren welnn, de gemeente zou u vry laten. Het tweede pont: of een fonds voor haro eigon gebouwen voor de gemeente gerecht vaardigd is, hangt ook al weer van do praktyk af. De gegevens der laatste jaren bewyzon dat er vele gemeente zyn, die gaarne oen «eigen assurantie-fonds" zouden willen, hetzy zij weinig of veel premie betalen. Heeft u wel eens gehoord hoe weinig gemeente-ge bouwen er in de laatste 10 jaren in geheel Nederland zyn verbrand? Waar men met dat .eigen fonds" stuit op gemeentewet of op Gedeputeerde Staten, is verdere beschouwing thans overbodig. In myn artikel gaf ik slechts de verschillende stroomingen op dat gebied aan. Uw critiok betreft evenwel ook het .On derlinge assurantie-fonds" (voor de eigendom men der huiseigenaren en inboedels der gemeen tenaren). Inderdaad heeft het gemeentebestuur daar thans niets mee te maken; dat heb ik ook niet beweerd. En toch boe men dezo zaak ook bokykt, hetzy gemeentelijk beheerd, hetzy door particulieren beheerd, men zal telkens weer op de proppen moeten komen met de uitgaven voor de brandweer. Dat is nu eigenaardig niet te schoidon. Ik heb slechts aangetoond, waar econo misch voordeel te behalen is. Of dat nu niet naar nw zin is, omdat dat in het belang is van hen, die „wel eon gulden van hun haren kunnen missen", wél, laat u dat aan mij over, ik mag hun voorlichten zooveel ik wil, daar moet u my vry in laten. Het is echter niet alleen voor de huiseigenaren, doch voor alle inboedel-bezitters en dat zijn gemeentenaren. En het aaDgeven van voor hen economisch voordeel is plicht van ieder raadslid I De voorbeelden, die u aangeeft, zyn twee zeer slechte. Ik houd my liever aan de goede voorbeelden, b.v. Leeuwarden,Sneek i byna geheel Friesland. U zegt verder: „tusschen theoretische be spiegelingen en praktisch handelen bestaat een groot verschil". Zeer juist. Den geheelen dag in het prak tische leven zynde, heb ik dan ook in myn artikel niets andera gedaan dan praktische gegevens verstrekt vooral in het slot, met cijfers er by in onderdeelen nauwkeurig. En wat méór zegt, cyfers eener onderlinge maatschappy, waarin wy zelve betrokken zyn, on waarvan my de werking van zeer naby bekend is. K. F. O. Geachte Redactie Het artikel over gemeente-assurantiën in uw blad van Zaterdag j.1. noopt my u eenige ruimte to verzoeken voor eenige bedenkin gen, die bij my opkwamen na lezing van bedoeld stuk. Ik ben geen beslist voorstander van staats monopolie en gemeonte-exploitatie, omdat beide niet alleen elke vrye concurrentie uit sluiten, maar ons bovendien langzamerhand voeren in de armen van het staatssocialisme, waarvan de wrange vruchten ons niet ge spaard zouden worden. In beginBel dus diep verschillend met den inzender, wat de taak der overheid betreft, moet ik evenwel ernBtig opkomen tegen de wyze waarop by de individueels vrijheid aan banden wil zien gelegd. Immers de inzender schryft o. m.«Natuurlyk moet zoo'n assu rantie-fonds een monopolistisch karakter dragon*, d. w. z. men kan zich niet anders dan by de gemeente verzekeren. Opnieuw komt dus de inzender met een dwangbuis van overheidswege aandragen, en wil in de toekomst ons vastkoppelen aan een verplichte gemeente-assnrantie. Ik geloof niet dat de raad onzer gemeente veel voor zulk een assurantie gevoelt en voor de gemeente-gebouwen is een eigen assurantie-fonds geenszins urgent. Do bedragen, door den inzender genoemd, (voor de gemeente-gebonwen met uitzonde ring van gasfabriek en waterleiding werd in 1909 aan premie pL m. f475.— betaald) zyn niet zoo hoog, dat zy een afzonderlijk assu rantie-fonds voor de gemeente zelve recht vaardigen. Een andere vraag is bet, of de huiseige naren zelf een «onderlinge assurantie" wil len stichten, doch hiermede beeft het ge meente-bestuur niets te maken. Wel zou er dan een flink bedrag aan assurantiën den huiseigenaren ten goede komen, maar dezen behoeven geen voorlichting hoe iy het best hun duiten bijeenhouden, sy zyn economisch al sterk genoeg en een enkele gulden voor assurantie kan er van hnonc huren best af. Men zy echter voorzichtig in onze gemeente mot de doorvoering van de coöperatieve ideeën. Do gefailleerde broodbakkery „Vooruit gang" en de ontbonden bouwvereeniging hebben voldoende bewyzen geleverd, dat tnsschon theoretische bespiegelingen en prac- tisch handelen een groot verschil bestaat. Met dank voor de plaatsing. Helder, 9 Dec. '10. Uw abonnó B. By zóó diepgaand verschil in beginsel, acht ik overeenstemming niet mogelyk. Toch geeft my uwe welwillende critiek aanleiding tot het volgende Geachte Redactie Volgens de advertentie in Uw blad zal op Maandag 19 Doe. door mevr. van Asbeck een buitengewoon concert worden gegeven ten bate van «Liefdadigheid naar Vermogen". Zaterdag 17 Dec. zullen de •Wognnmmcrs" alhier optreden. Het spreekt van zelf, dat beide concerten zoo kort'op elkaar volgende, elkander afbreuk moeten doen. Waar de nood onder onze armen thans zeer groot is en «Liefdadigheid naar Vermogen" de grootste moeite heeft, om aan haro verpleegden het coodzakelyk levensonderhoud te kunnen ver schaffen, terwyl de volen, die by dezo ver eeniging om steun vragen, niets of niet vol doende kunnen worden geholpen, daar zou ik gaarno ieder, die daartoe in staat is, wil len raden, toch vooral het liefdadig- heidsconcert te bezoeken. Schenken de «Wognummers" veel genot, toch is het niet te weerspreken, dat door hun optreden het geld uit do gemcento gaat, terwyl het thans i n de gemeente zoo goed te besteden is. Het concert van mevr. van Asbeck schenkt niet alleen hoog kunst genot, maar sticht bovendien veel nut voor onze a r m e n I Moge een buitengewone toeloop op Maandag 19 December de zeer gewaardeerde bemoeiingen van mevr. van Asbeck beloonen 1 Onze armen zullen or dankbaar voor zyn 1 Met beleefden dank, Hoogachtend, C. Stumphios. Helder, 13 Deo. '10. Geachte Redactie I In onze gemeente bevind zich de persoon J. Pos, gepensioneerd als marinior le klasse met een pensioen van f110.'s jaars. De genoemde J. Pos is bovendien Ridder der Slilitaire Willemsorde en geniet daarvoor een riddersoldy van f65.— 'sjaars, totaal f 175.-. Blykoos missive van 16 Maart 1910 ver klaart de Militaire Pensioenraad, dat ge noemde J. Pos geheel bniten staat is om in zyn levensonderhoud te knnnen voorzien. Zeer vele pogingen zyn aangewend om die nog jeugdige ridder aan een of andere betrekking te helpen; do man lydt armoede. Nu dezer dagen deed hy weer eene poging by militaire autoriteiten alhier, en kreeg ten antwoord«dat men niets voor hem kon doen, maarl dat hy in afwachting van een mogelyke gelegenheid iedere dag met een pannetje mocht komen aan do kazerne, om wat eten te halen". Deze feiten doen mij met verontwaardi ging deze letteren schryven, on vraag, is het geen schande om een man, die door zenuwlyden ten gevolge eener moedige daad van doodsverachting is gepensioneerd en met het ridderkruis op de borst langs onze stra ten loopt, zóó aan ellende over te laten Is dat nu de aanmoediging tot militairen dienst Als men de uitreiking van ridder orden bywoont, zyn er hoog-opgeschroofdo feestredenen en daverende muzjek, en, in de praktyk 1 dan is zoo'n gedecoreerde oen feitelijke bespotting van al dat gedoe. Wie helpt my nu, om voor dien ridder iets te doen? Yoor verdere informatie liggen dc stukken ten myne kantore ter inzage. J. Korvxr. Schoonmoeder: Niet waar, Willem, zoo'n retourtje geldt voor vier dagen SchoonzoonJa, Mama. Maar, ziet u, het wordt door de maatschappy niet voor netjes gehouden, wanneer men daarvan zoo tot den laatsten dag gebruik maakt!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1