KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna. Zaterdag 31 December 1910. 38ste Jaargang. Ho 3953. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct,, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f O 75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 Bewijs-exemplaar2$ Vignetten en grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. Intens ief oon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Eerste Blad. Met het oog 'op den Nieuw- jaarsdag zal ook op morgen, ZATER DAGMIDDAG, een nummer van ons blad verschijnen! Aan onze abonné's buiten 'de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeldVliagend Blaadje, Zondagablad en Modeblad 4e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel^ of aan postzegels vóór 5 Januari a.a., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechs met een zegel van 21/, cent be plakt te worden. UIT HET BUITENLAND. Najaaragedachten kunnen ook iemand, die do Buitenlandsche politiek naleest overvallen, zoo dachten we, toen we op één dag van 't overigden van drie staatslieden (oud-ministers) lazen. ,De dood spaert arm noch ryck". In ons land overleed de ond-minister van Landbouw, Ny verheid en Handel Mr. Veegens. In Bulgarye overleed plotseling de oud- minister Pajakof op 't oogenblik dat bjj de Sobranja-vergudering zou binnentreden, waar hy zich zou te verantwoorden hebbeD naar aanleiding van beschuldigingen tegen hem ingebracht. De Sobranja onder den indruk van het oogenblik heeft de zitting verdaagd. De derde is graaf Balleatrem, oud president van den Duitachen Byksdag. In 1870 maakte hy den Fransch-Duitschen oorlog mee van 18701898 wa» hy eerste vice-president van den Byksdag. In 1898 werd hy president. Hy behoorde tot het Centrum. Toen in 1874 Bismarck den aanslag op Keizer Wilhelm I door Kullmanu het Centrum in de schoenen wilde schuiven, klonk van zjjn kant een hartgrondig »foei 1" De toenmalige Ryksdag- president riep hem daarover tot de orde. En als later onder Ballestrem's presidium eens een ,foeiI" door de zaal klonk, zeide hy zeer kalm: »Foei is geen parlementaire nitdrnkking heelt een mijner voorgangers eens gezegd". Als president was hy van groote onpartijdigheid en genoot het ver trouwen van alle partyen. Slechts eens werd die onpartijdigheid in twyfel getrokken, toen hy in 1902 aan de sociaal-democraten weigerde, de zaak-Krupp en een daartoe behoorende redevoering van den keizer te bespreken. Hij trad toen af, maar werd met ongeveer alle stemmen, be halve die der sociaal-democraten, herkozen. In 1906 stelde Ballestrem zich niet meer herkiesbaar. De «Frankf. Ztg." getuigt vau hem »Hjj had te lang aan het hoofd eener onderdruk te oppositiepartij gestaan, om niet te weten, van hoeveel waarde rechtvaardigheid voor de overtuigingen van anderen is, en daar door was hy een der rechtvaardigste en beste presidenten, die de Byksdag ooit beeft gehad". Te Sofia wekt nog een andere gebeurtenis dan de dood van den oud-minister Pajakof sensatie. Uit het gebouw der Turksohe ambassade zyn n.1. een aantal stukken gestolen daaronder zyn er, die betrekking hebben op de vermoedelijke houding die Roemenië zal aannemen voor 't g.V.I er tusschen Turkjje en Boelgarye een oorlog uitbreekt. Als daar nu een en ander van gepubliceerd wordt is er weer een aanleiding tot harre- warrery op hot Balkan-schiereiland. En er zyn er al zoo veel De Servische miniBter-president is op reis getogen. In een manifest tot zyn kiezers ge richt beweert hy, dat politieke gebeurtenissen van het hoogste gewicht in aantocht zyn die de Balkan staten zouden kannen meesleepen. Deze moeten zich daarom voorbereid houden en werkzaam zyn. Sommigen meenen dat het maar een beetje dikdoenerij van den minister is. In de haven van Domkerken was een staking uitgebroken die echter onmiddellijk weer werd opgeheven. Eene eigenaardige staking was dit zeker. De handelaars die geen wagons genoeg konden krygen, gaven aan eiken bootwerker een franc premie voor eiken volgeladen wagon, 't Gevolg was, dat er gevochten werd om de wagons en dat er langdurig werd overgowerkt. De dokwerkers- vereeniging zag het onhoudbare van dien toestand in en besloot met algemeeno stemmen tot afschaffing van het overwerk. De patroons beriepen zich echter op de overeenkomst waarin overwerk was goedgekeurd en noemden het besluit contractbreuk. De zaak komt nu voor den raad van arbitrage. Van staking gesproken. Een zeer eigen aardige is te Brooklyn uitgebroken onder barbiers en coifienrs. Deze hebben in hun bond,protest aangeteekend tegen het toenemend gebruik van veiligheidsscheermesaen, waar door zy veel minder scheerklanten krygen dan vroeger. De barbiersbond van Brooklyn weigert nu hare leden gelegenheid te geven om lieden, die zich zelf scheren, het haar te knippen. Wie sich zelf scheert, moet dan ook maar zich zelf het haar knippen, zeggen zy. Allebei of niets en by 't laatste dan maar een fimko haarbos als kenteeken. In Parijs heeft men een onderzoek ingesteld naar den graad van geleerdheid der soldaten. In het geheel vond men 600 soldaten die geen a voor eene b kenden. Ook heeft men onderzocht uit welken streken zulke on- geletterden toch konden komen. Het meeren- deel bleek afkomstig uitParys De Chineesche regeering wordt in haar plannen gedwarsboomd door do beweging ten gunste van een parlement. Zy weet er echter raad op. In een edict verbiedt zy alle propaganda voor een parlement en gelast de Pekingsche politie en de gouverneurs en onderkoningen der provincies krachtig op te treden tegen de woelingen der agitators. j herkenning vau het lyk van een naar gissing Wy vernemen dat het huis met inboedel 60-jarigen werkman, dat eenige dagen ge- gehoord wordt. vering vau kantoorbehoeften ten be- der Gemeente s-Secretarie, gedurende NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 30 December. - Onze vroegere plaatsgenoot, de hoer L. F. Kamp, is met ingang van 1 Januari 1911 bevorderd tot commieB by de admini stratie der H. IJ. S. M. te Amsterdam. Afloop aanbesteding. Woensdag werd door B. en W. alhier aanbesteed 1. Lev< hoeve di 1911. Ingekomen waren 5 biljetten, van de hee- n: H. de Wit Jr., f 155,85; P. Spruit, f 150,88; J. C. Duinker,f. 147,61A. J. Maas, f 138,05 en de firma S. J. Prins en Co., f 119.51. 2. De levering van haver, paardeboonen, zout, zeep, petroleum, raapolie, kaarseu, lu cifers, Engelschc- en stalbezems en bagger- zakken, ten behoeve van den reinigingsdienst, gedurende 1911. Ingekomen waren 4 biljetten voor de leve ring van haver en paardeboonen, t. w. van de firma's Verbaarschot, f3,68 resp. f8,50; C. R. Kejjzer Co., Texel, f 3,70 resp. f7,50; F. H. de Gooy, f3,64 resp. f6,90; A. Govers Rz., f 3,49 resp. f 7.92J, alle3 p. H.L.1 in8chrijvingsbiljet van den heer A. Govers Rz. voor de levering van zout f 0,10zeep f 0,80 per K.G.petroleum f0,09; raapolie f 0,25 per L kaarsen f 0,04 j per stuklucifers f 0,07 per pak, Engelsclie bezems f 0,45stalbezems f0,14 en bagger- zakken f 0,67-j per stuk. IJmuiden, 28 December. Een ernstige brand brak hedennacht uit het onlangs nieuwgebouwde perceel van den heer G. Blaas, in de Visseringslraat alhier, waarin eon handel in minerale wateren bieren alsmede een sigarenzaak geves tigd was. Dank zy het flinke optreden van de over buren, het echtpaar Kochx—van Konings- brugge, dat den braud het eerst ontdekte mocht het nog gelukken den bewoner die en thuis was het leven te redden. Nog juist bjjtyds, want hy moest het bovenhuis een ladder verlaten daar de uitgangen »den reeds door de rookwolken versperd waren- Een eigenaardig eflect maakte het uitelkander springen van een koolzuurapparaat. Door den grooten luchtdruk ontstond een knal gelyk die by het afvuren van een kanon en inventaris verzekerd was bij de «Neer- landia". De gedroste matrozen. Twee van do in Australië van het Neder- landsche eskader gedroste matrozen zyn weder terug. Zy hadden genoeg van Australië en hebben zich by den consul-generaal gemold. Zy zullen thans voor den krijgsraad terecht staan. Een hlinner beweert, dat men, in het huis, waar hy had gelogeerd, de klok moedwillig bad achteruitgezet, mot het doel om hem te laat aan boord te doen komen, wat ook gelukte. (Java Bode). Bond van minder Marine-personeel. In de derde algemeene vergadering van den Bond van minder marine-personeel, to houden in Februari, komt o. m. aan de ordo het vo lgende voorstel van het hoofdbestuur leden uit het Smidswater is opgehaald. Nadat drie personen, onder wie de echt- genoote van den vermisten man, hadden verklaard dezer in het lyk te herkennen, werd van diens overlyden aangifte gedaan by den Burgerlijken Stand on dientengevolge had Woensdagmorgen de begrafenis plaats. In den namiddag evenwel trof een zoon van den dood en begraven gewaande zyn vader aan in eene philantropisohe spijskokery aldaar. De levend teruggevondene is daarop by do politie zich komen aanmelden om to ver klaren dat by niet dood was. Men heeft alzoo een ander begraven dan men dacht en de identiteit van het meer- bedoelde lijk staat thans nog niet vast. Vader en Zoon. Een jongen van 18 jaar vestigde zich als opkooper in do Bloemfonteinstraat te Rotter „In 1911 worde een onderzoek ingesteld ,iam- ZÜn Tader» wien dit jonge mensch naar de mindere of meerdere behoefte aan l een vee,e heelt> opende daarna een opkoopery om een vryen dag inwilligden. Slechts een paar bakkerspatroons deden dit niet, waaronder de groote bakkerjj van den heer B. Bais. Toen deze echter den tweeden Kerstdag by zyn klanten het brood liet bezorgen, werd al spoedig bemerkt dat dit onbruikbaar was en geheel met petroleum was overgoten, zoodat deze zyn klanten niet kon bedienen. Nadat van hot geval aangifte by de politie was gedaan, vermoedde deze al spoedig, dat de gezellen aan het geval niet vreemd waren. De verschillende aan wijzingen deden den inspecteur van politie besluiten een viertal hunner in verhoor te nemen. Den geheelen dag werd het onder zoek voortgezet, waarvan het resultaat was, dat drie hunner een volledige bekentenis aflegden. Daaruit bleek, dat zy naar een te voren beraamd plan er met eenige petro leum op uit zyn gegaan en dit vocht op een gunstig oogenblik in de rondgaande brood wagens wierpen. Aan de afspraak om ook de wagens te water te gooien, heeft men zich niet gehouden. («Tel.") Een festival. Het fanfarekorps West-Friesland te Twisk zal den volgenden zomer ter viering van zyn 12j-jarig bestaan een festival uitschrijven. Genoemde vereoniging zal verder pogingen doen om een bond van harmonie- en fanfare korpsen in West-Friesland te stichten, die o. m. jaarlyks eon foBtival zal houden, beur telings in de gemeenten waar de verschil lende korpsen, leden van den bond, gevestigd zijn. Zes-en-twintig korpsen zyn ter bespre king van dit plan opgeroepen tot een ver gadering, 12 Februari to houden. Een rare vergissing. Eene voor de betrokken familieleden zeker gelukkige vergissing blykt te 's Gravenhage te hebben plaats gehad bij de vermeende naast hem. En toen de zoon Dinsdagavond to weten kwam, dat zijn vader de politie er mede in kennis gesteld had, dat hy voornemens was koffie op te koopen, van diefstal afkomstig, ging hy zyn vader te lyf. By deze vechtpartij tusschen vader on zoon is laatstgenoemde door messteken in den rug en in het hoofd verwond. Negenuurssluiting. De Manufacturenvereeniging te Vlissingen heeft besloten dat, waar de thans gehouden proef goed voldoet, voortaan de winkels het geheele jaar des avonds 9 uur zullen gesloten worden, met uitzondering Tan den Zaterdag. geestelijke verzorging van het personeel, op de wyze als thans door het marine-bestuur geschiedt. (Vlootpredikant, korkhoudon in zee, beperking passagieren, enz.") De crisis aan „Oorlog". Het Bchynt zoo goed als uitgesloten dat een der Kamerleden van rechts do plaats vaD den Minister van Oorlog zal innemen. Men zoekt naar een opper-officier buiten de Kamer. Mr. J. D. Veegens. f Na een korte ongesteldheid is Dinsdag avond te 's-Gravenhage in 65-jarigen ouder dom overleden de heer mr. J. D. Veegens, oud-Minister van Landbouw, Handel en Ny verheid. De vergiftigde taart. Door het O. M. by de Alkmaarsche Recht bank is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank, waarby Beek uit Hoorn, die de vergiftigde taart aan do familio Markus heeft gezonden, tot 15 jaren gevan genisstraf is veroordeeld. Sabotage. Sedert eenige dagen waren de patroons- vereeniging en de gezellen der bakkers te Enkhuizen het er niet over eens, of op den tweeden Kerstdag al daD niet versch brood zou worden geleverd. De gezellen wisten voor hot meerendeel van hunne patroons gedaan te krygen, dat dezen hun verzoek «veiëteiten, volgens welko op de alcoholische '8 Naohts in school gebleven. Een schooljongen te Apeldoorn, die meer malen den zonderlingen wensch had geuit een nacht in de school over te bly ven, heeft dit Donderdag j.1. tot groote verontrusting zijner ouders, beproefd te doen. Toen hy 's avonds nog niet van de school thuis was gekomen, hebben de ouders de politie te hulp geroepen. Een uitgebreid onderzoek begon, tot laat in den nacht, zonder resultaat, toen men ten slotte op de gedachte kwam, dat hy nog wel in de school kon zyn. En jawel, daar vond meu hem, rustig slapende achter de kachel, 's Nachts om 3 uur keerde de knaap met zyn ouders huiswaarts. Koffiehuistarieven. De Volksbond, orgaan van den Volksbond tegen drankmisbruik, wyst naar aanleiding &n de exploitatierekening van een der grootste dranken 100 pet. en op de alcoholvrije dranken als thee, koffie en cacao 500 pet. verdiend wordt op het in de koffiehuizen algemeen geldende streven om sterkedranken en bieren tot zoo laag mogelyken, daarentegen alcohol vrije dranken tot zoo hoog mogelyken prys te verkoopen. Het tijdschrift betoogt, dat dit stelsel, ul van lang geleden dateerende, in onzen tyd, nu het gebruik van sterkedranken zoo aanzienlijk is afgenomen, niet meer op zyn plaats ie. Schade door een rotsblok. Te Gibraltar is Zondagochtend een rots blok vaD, naar schatting, een millioon K.G. zwaarte van den noordkant van de vesting afgebrokkeld en naar beneden gevallen. Hel blok heeft eenige huizen beschadigd, maar er heeft geen monsch letsel door gekregen. Ontvoering van kinderen. In de laatste jaren heeft het aantal ont voeringen van kinduren in Amerika schrik barende afmetingen aangenomen. Dezer dagen is nu een Italiaansch echtpaar, dut aange sloten wus by de bende van de Zwarte Hand, op heeterdaad betrapt. Beiden zyn veroor deeld tot de maximumstraf, die op dit mis drijf i* gesteld, te weten 49 jaar gevangenis straf. De rechter, die het vonnis veldo, gaf zyn spy't te kennen, dat de wet hem niet toestond, de doodstraf uit te spreken. Treinroof. Een buitengewoon brutaal staaltje van treinroof wordt uit New-York gemeld. Een reiziger in den Missouri-Pacifictrein beroofde daar met een geladen revolver in de hand dicht by Kansas-City, achtereen volgens al zyn medereizigers in dea Pull manwagen. Een tegenstand bood, toe. Vooraf had officier, den eenige. die bracht hy eenige wonden h\j het alarmsignaal on bruikbaar gemaakt, zoodat de reizigers zich niet met het treinpersoneel in verbinding konden stellen. Nadat hy allen uitgeplun derd bad, verliet hy kalm den trein. Er zyn nu eenige politiebeambten met bloedhonden uitgezouden om hem op te •poren. Beroofd. Minister Birrell, de socretaris voor Ier land, die op het oogenblik in een hotel te Vevcy, in Zwitserland, vertoeft, blykt op reis daarheen to Calaia van alle dingen van waarde, die hy b\j zich had, beroofd te zyn. De buit vau den zakkenroller, die hem dat geloverd heeft, bestond uit papieren van waarde, negen bankbiljetten van 5 pond, vier chèques van tusschen de 30 en 70 p. st., een parelspeld tor waarde van 100 p. st. enz. Do minister ontdekte den diefBtal toen hy in den trein naar Parys zat. By zyne aan komst daar had hy niets dan enkele shillings op zak. De Fransche overheid hielp Birrell aan geld, opdat hy zyn reis kon vervolgen. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. Door de Firma J. COLTOF Sk ZONEN zal Maandagmorgen precies 9 uur begonnen worden met een GROOTE GEFORCEERDE UITVERKOOP. Men kan Zondag 1 Januari de étala ges in al haar winkels Kanaalweg 141, Spoorstraat 77, Binnenhaven 1 en Spoor straat 95 bezichtigen. Vliegen. Parijs - Brussel - Parijs. Twee dooden. Parijs, 28 Dec. Een vreeselyk ongeluk gebeurde te Issy-les-Moulineaux. De aviuteur Laffont en zyn passagier Pola maakton aan stalten om naar Brussel te vertrekken. Nadat zy eenige baanronden op een hoogte van 10 M. gevlogen hadden, stortte het toestel neer. Lafiont en Rola werden gedood. Men veronderstelt, dat de spanlynen de vleugels in stukken sneden. Lafiont kreeg een schedel breuk, terwijl de rechterarm in het lichaam drong. Pola, onherkenbaar verminkt, haalde nog adem toen men hem opnam. De lykec werden naar het hospitaal te Bouccicaut overgebracht. Een ballonschip. Gelyk men zich zal herinneren, is bi) de tochten met den ballon Batavia langs de kuBt der Javazee, de mondingen der rivieren en over die zee zelf, gebleken, hoe men vaa af de ballonhoogte, dwars door het water heen, dec zeebodem met al zyn oneffenheden en klippen kau onderscheiden. Zwevende boven de kustlyn, was het den luchtvaurders of zy een zeekaart vóór of liever .onder" zich hadden. De conclusie is dadelijk gemaakt, en ook in de geschriften van den heer Rambaldo in het licht gesteld, dat van deze omstandigheid stellig party ware te trekken voor het onder zoek der Indische zeeën. Kon men een ballon medevoeren en doen opstijgen boven gedeelten van die zeeën, welke nog niet afdoend zyn onderzocht, dan zou het onderzoek, dat an ders met zeer omslachtige methoden plaats moet grypen, aanmerkelijk worden vereen voudigd, zou veel moeite en kosten kunnen worden bespaard, alles veel spoediger en ook met grooter zekerheid in zyn werk kuunen gaan. Om een ballon, nu eens hier dan eens daarheen over te kunnen brengen, te vullen en boven de zee als ballon caplif op to kunnen laten, iB een speciaal voor den dienst ingericht schip noodig. Aan het departement der marine nu is besloten zoo mogelyk een proef te nemen met zulk een ballonscbip, althans een ont werp daarvoor samen te doen stellen. Met het ontwerpen van een dergeljjk plan is de luitenant-ter-zee Rambaldo, die zich thans, gelyk men weet, te Soerabaja bevindt, belast; waarby hy in overleg arbeidt met den directeur van het marine-etablissement. Met het oog op de kosten zou eventueel niet een afzonderlijk stoomschip, doch slechts een hulk worden gebouwd, die dan door een stoomschip zou kunnen worden gesleept naar de plaats, waar men den ballon wil oplaten. (Java Bode). Luchtvaart. De ingenieur Hejn, die met een door hem gemaakt valscherm een sprong uit een lucht ballon wilde doen, is van een hoogte van ongeveer 150 M. gevallen en doodelyk gekwetst. Hy brak o. a. zyn ruggegraat. Doods annonce. Er zyn onderwerpen, waarmee men nu eonmaal geen spot behoort te dry ven. Dit zyn o. m. berichten van overlyden. Doch wanneer zulke berichten een bespotting zyn van hun eigen ernst, kunnen wij niet na laten se aan den kaak te stellen. Men oordeele zelf over deze annonce uit een Drentsch blad: Heden overleed in eon plotzoling ongesteld heid Myn gelievde Vriend X., In deo nog jeugdige leeftjjd van 21 jaar en dri maanden. Den jongeling keerde smorgen Met het geweer in de hand zonder zorgen. Het schot ging onverwachts af En nn rust hy in het stille graf Zyn laatste woorden Waren. toe lag hy in het bloed to baren. Zyn Ouders vragen Geert Wie heef [het gedaan. Kiep hy Och komt hier by my staan. Want door myn Onvoorzichtigheid heb [ik het zelf gedaan Namen Noem ik my die hem nooit vergeet. Zyn VRIENDIN, Xwolde. Een man krijgt eenig begrip van «eeuwig heid", wanneer hjj twee vrouwen van mekaar afacheid ziet nemen. In de laatste vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland verklaarde een der leden geen voorstaudcr te zyn van de droogmaking van den Wieringerwaard". N.B. Dit jaar werd het 800-jarig bestaan van dezen polder gevierd. Tijdstippen van verzending i Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Veriendingaweg PO"be"'S»8-|.(h P«.U. p. zeepost via Amsterdam! <5 en 20 Jan. i7.— 's av. p. zeepost via Rotterdam 30 Dec. 7.'sar. p. HolL mail via Genua 3 en 17 Jan. '7.— 'sar. p. Holl. mail viaMarseille tO «n 24 Jan ;3.30'snani p.Franschem.viaMarscillel 30 Dec. 7.'a av. (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Genua 5 Jan. |12'smidii. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palombang, Riouw, Banka, Billiton on Borneo: p. Eng. mail via Brindisii 0 en 20 Jan. 8.30'sinor. p. Holl. mail via Genua 3 en 17 Jan. 7.— 's av. p. Holl. mail viaMarscille 10 en 24 Jan. 3.30'si (alleen op verL der afz.)| p.Franschem.viaHarseille 30 Dec p. Duitsche m. via Genua|ll on 25 lan. Naar Atjeh en de Oostkust van Sum&tra: p. Eng. mail via Brindisii eiken Vrijdag 8.30'smoi. p. HolL mail via Genua 3 en 17 Jan. 7.— 's av. p. HolL mail via MarseilletO en 24 Jan. 3.30'snnm (alleen op ver), der afz.) p.Fnuischem.viaMarseille! 30 Dec. 7.'s av. p. Duitsche m. via Genua'll en 25 Jan. jl2'sinidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam p. mail via Southampton (alleen op verL der afz.) p. mail via Queenstown eiken Vrijdag |3.30'smun p. mail via New-York. 6 en 20 Jan. 3.30'>nam p. mail via St. Nazaire 7 Jan. |7.— 'a av. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdami 5 en 19 Jan. 7.'s av. p mail via Southampton eiken Dinsdag 3.30'snam of Queenstown. en Vrijdag p. mail via Hamburg .j 30 Dec. 7.— 's av. (alleen op verl. der alz.)| Naar St. Martin, St. EustatiuB en Saba: p. zeepost via Amsterdami 5 en 19 Jan. !7.'sav. galleen op verl. der afz.)! p. mail via Southamptonj 2 en 10 Jan. 7.'tav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonio eu Transvaal: eiken Vrydag, 8.80 's namiddags. FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 2) Hy zocht uitvluchten, want den vriende lijk gezinden kapper wilde hij niet rondnit afwyzen, Emil Liebreich was trouwens geen man, die flink een besluit kon nemen. •Natuurlijk betaal ik alle kosten", zoi Goldammer, terwyl hy de sleutels in zyn broekzak liet rammelen. «Ik weet wel, vriend, dat ge zulke buitengewone uitgaven niet doen kunt". Alt ik dat buiten rekening laat, zal er toch niets van komen", antwoordde de foto graat zacht. iMyn dochter zal niet willen, ze is helaas wat eigenzinnig". «Ja, myn waarde, hoe ge het klaar speelt met dat stijfkopje, is uw zaaklaat me vanmiddag maar weten, of myn uitnoodiging wordt aangenomen. Kom, ik ga wegAdieu I" En hy ging heen. Liebreich verbood den hond, die den kapper nablafte, nam het diertje op den arm en fluisterde: «Wy zyn altyd goede vrienden. Ja, laat die anderen maar loopen, die gaan ons niet aan". Zoo sprekende ging hij met zyn hondje op den schoot by het venster zitten. Daar werd aangescheld en weinige oogen- blikken later stak Assel het hoofd door een kier van de deur en, nog buiten adem van zyn werk aan de lift, zeide hy: tEen dame met twee kinderen ia er ik geloof, dat het de vrouw is van den rijken slager, die op den hoek van de Kroonstraat woont". Het kan nu niet. Ze moet maar eenB terugkomen", riep de fotograaf barscb. Assel zeide nog een paar woorden om zyn neef tot nadenken te stemmen, doch hy begreep spoedig, dat in deze stemming niets met zyn vriend te beginnen was. Hy trok dus de deur dicht en wist zelfs de veront waardigde slagersvrouw over te halen tot de belofte, dat zy zou terugkomen om haar portret te laten maken. By Liebreich word de lust tot werken al minder en minder. Zoo lang zyn vrouw leefde, had hij aan haar een steun gehad; nu hij haar miste, scheen hy naar ziel en lichaam verslapt tc zyn. Om zyn flinke dochter bekommerde hy zich weinig, die kon zich wel redden. Tot haar geluk had haar moeder tot haar zestiende jaar het meisje aan ernstigen arbeid gewend, zoodat Marie nu in staat was zichzelf te besturen. Marie gevoelde wat in haar vader om ging; zy begreep zyn treuren om de geliefde doode, want ook bij haar had het lang ge duurd, eer zy wat bekomen was van don zwaren slag. Doch haar frissche jeugd en de noodzakelijkheid van het huiswerk, de verzorging der beide mannen hielpen haar de smart overwinnen. Daar de fotografie zaak voortdurend achteruitging, zou zy haar vader en haar oom woldra moeten herinneren aan hun plicht, maar ze zweeg, omdat haar vader nog altyd het geld had gegeven, dat zy voor de huishouding noodig haid. Zy was vroolyk en welgemoed, zooals van jonge menschen is te verwachten. TWEEDE HOOFDSTUK. Na het middagmaal, toen Marie de keu ken opgeruimd eu zich wat opgeknapt had, ging zy bij oom Hans. De kleine man zat over zyn werk gebukt aan de groote tafel, en was zoo zeer in den arbeid verdiept, dat hy haar binnentreden niet hoorde. Achter hein staande bedekte zij onverwacht zyn oogen met haar handen, doch Hans raadde dadelyk, dat zy het was. Zy kwam by hem zitten op den hoek van do tafel haar gewone zitplaatsje, sedert de laatste tien jaar als ze in deze kamer kwam. Zoo konden ze elkaar het best aankijken en met elkaar babbelen. Zy haalde haar breiwerk uit den zak en vroeg«Wat ben je nu weer aan het maken «Ik ben bezig aan een machine voor den laudbonw. Maar hoor eens, kind, waarom ben je toch zoo onvriendelijk togen onzen huisheer? Hy kan ons veel kwaad doen". ,Ik kan dien vervelenden Goldammer hoe langer hoe minder uitstaan. Vroeger ging ik dikwyls naar beneden om met de winkel- juffrouwen te praten, toen heb ik dikwyls met Florian gestoeid. Tegenwoordig vermyd ik allen omgang met hen. Mynheer Gol dammer iB zoo overvriendeljjk eu wil me telkens aanpakken, ik moot grof worden om bom van myn lyf te houden. En hoe vrien delijker hy is, hoe koeler juffrouw Jeanne is, en vroeger waren we toch bijzonder ver trouwelijk met elkaar". Met een veelzeggend glimlachje haalde de kleine man de schouders op. Wat zy argelooB liet passeeren, begreep hy volkomen. Het zon jammer zyn voor Marie, dacht hy, maar haar toekomst zou verzekerd zyn, en haar vader, zyn arme ziekelyke vriend, die voortdurend afnam in geschiktheid voor zyn arbeid, zou ook nog in een goede haren aanlanden. Qoldammera vrouw waz zeer geschikt voor de winkelzaak, doch ze was altyd sukkelende. In haar laatste levens dagen, nu zes jaar geleden, had hy een directrice in dienst genomen om zijn vrouw te helpen. Zyn keuze viel op oou Fransche juffrouw, hoofdzakelijk omdat hij nu op zyu winkel ruiten kon schilderen: .Hier spreekt men Fransch". De keuze was nogal gelukkig uitgevallen. Na den dood van zijn vrouw was juffrouw Jeanne Duvernier langzamerhand alle plichten der overleden huisvrouw gaan vervullen. Vrienden gaven Goldammer dan ook den raad, zulk een geschikte dame tot vrouw te nemen, doch mynheer Anatole kon niet tot diun stap besluiten. Juffrouw Jeanne was reeds diep in de dertig, zy had een grooten arendsneus en een geelachtige huid; zij was klein, mager en druk in haar bewegingen. Neen, terwyl Goldammer aan de steeds toe nemende winBteu van zyn kapperszaak dacht, meende hy wat meer schoonheid to mogen verlangen dan de Fransche directrice bezat. Reeds lang had Goldammer zijn twee jongere dochters toevertrouwd aan een kostschool in een deftige wjjk van Berlijn; thuis waren ze hem tot Tast. Zyn zoon, die bijna volwassen mocht heeten, kon hy echter in den winkel zeer goed gebruiken. Daar Florian geruimeu tyd onderwys in de Engelsche taal had ge noten, liet de kapper nu ook op.zyn winkel ruiten schilderenHier spreekt men Engelsch". Doch hy wilde nu ook genieten van de ryko winsten uit zyn (zaak", en naar by meende, paste by zyn goed gevulde geld beurs niets beter dan een mooie, jonge vrouw. Zooals we weten, had Marie de vriende lijke uitnoodiging van mynheep Goldammer om naar den schouwburg te gaan, afgeslagen. Eenige dagen later zat onze kapper met juffrouw Jeanne Duvernier en zijn zoon Florian aan het middagmaal. De juffrouw vervulde op beminnelijke wyze haar plichten als huisvrouw. Haar donkere oogen flonker den smachtend, en haar kunstig bewerkt kapsel was een sprekende reclame voor de .zaak". Als Goldammer smakelyk gegeten had, was hy altyd in goeden luim; hij noodigde juffrouw Jeaune om dezen avond met hem naar ,den Wintertuin" te gaan. tEr is een mooi programma", zeide hy, .wel zestien specialiteiten van den eersten rang". Verhengd nam de juffrouw zyn uitnoodi ging aan. Het hoofdnummer is: .Het meisje met de gouden lokken", vervolgde by. .Datheeft nu eens betrekking op ons vak". «Ja, en u houdt nog al van goudblonde lokken", antwoordde zij oenigszina snibbig. .Och, waarom niet? Myn vriend Liebreich on zyn dochter gaan ook mee". ,Hé Ik dacht, dat de fotograaf liever 's avonds thuis bleef, Bprak de juffrouw, terwyl ze haar stoel heftig achteruitschoof. ,Ja, maar hij heeft een volwassen dochter; die mag hy toch niet altyd opgesloten houden". ,Ocb, pa, mag ik ook mee?'. .Dat past nog niet voor jou, jongen Marie er by is, pa Ik ben maar p dan zy, en wy houden veel Alt éón jaar 'jï van elkaar". Door byzondero redenon gedwongen, meen de Emil Liebreich zyn huisheer in goeden luim te moeten houden, en met een beklemd hart had hy toegestemd in Gold&mmer's wensch. Hy zou echter nog moeite genoeg moeten aanwenden om Marie over te halen. Daar zag hy tegen op; hy moest er natuur lijk met haar over spreken, maar hy stelde dat uit zoo lang mogelyk. Het plan was, dat men kwart over acht zou heengaan. Als hy er in den namiddag over sprak, wa» hot nog vroeg genoeg, dacht h(j. Na zyn middag slaapje zou hy het doen, maar toen was Marie uitgegaan. H\j herinnerde zich, dat zo een schoolvricndiu zou gaan feliciteeren mot haar verjaardag. .Nu, ze zal wel vroeg tijdig weer thuis zyn", waz de gedachte, waarmee hy zich troostte. Toen Marie, gehuld in een wintermantel en met een bonten muts op het hoofd, du trap afliep en op de eerste verdieping kwam, ontmoette zy Florian, die een kistje in de hand droeg. «Wil je eens kyken, Marie Allemaal mooie, nieuwe artikelen I" «Wat zyn het voor artikelen?" .Mooie doozen met zeep, kristallen doos- jee met tandpoeder en nog veel meer. We hebben nog nooit zoo ietz moois gehad. Kom maar mee in de werkkamer, dan kan je alles zien". De uitnoodigiug van den vroegeren speel kameraad lokte haar aan, zy wilde heipon uitpakken en volgdo hem in de werkkamer. Op stoelen, op de tafel, ja zelfs op den vloer lagen losso bundels haar, sommige nog in het pakpapier, waarin ze ontvangen waren haar van allerlei kleur, rood en wit, van lichtblond tot gitzwart. Aan den mnur stond een kast met open vakjes, waarin de fijnere soorten werden bewaard. Daarheen droeg Florian het kistje. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1