KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulownom Woensdag 18 Januari 1911. No. 3959. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m, 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37*i 45 f0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland b|j vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 80 cea Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2| Vignetten en groote letters worden naar plaateruimte berekent Interc.- lefoon BO. Verschijnt Dinsdag* en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co Heider. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAND. Twee zaken nemen op 't oogenblik de aan dacht der Belgen in beslag: de vervlaara- sching der Gentsche Hoogeschool en de king der steenkolendelvers. Wat het eerste betreft is het vuurtje van den Vlaamschen taalstrijd weer aangeblazen door eenige uitlatingen van Franschgezinde schrijvers, die de Vlamingen niet op zich laten zitten. Maeterlinck, een Bohryver van Vlaamschen oorsprong naar zjjn naam, doch dóór en dóór verfranscht, die zyn pon ver kocht aan zeker Fransch publiek en daar door ryk werd, heeft eenige grofheden ge- Bchreven aan het adres der Flaminganten. Vautel, een ander Fransch schrjj ver, noemde het Vlaamsch verwant aan het Iiottentotsch. Dat laten de Vlamingen zich niet zeggen heftig verweren zij zich en sluiten zich vaster aaneen om te verkrygen wat zy noo- dig achten: een Vlaamsche hoogeschool in 't hart van 't Vlaamsche land, te Gent. Don tegenstanders is weer een nieuw wapen nit de hand geslagen. „Do meerderheid der studenten en hunne ouders zyn er tegen", verklaarden zy. Er werd een referendum uitgeschreven waaruit bleek dat de meerder heid vóór vervlaamsching is. In den toestand in het Luiksche kolen- district is op 't oogenblik nog geen veran dering. Het aantal stakers beliep aan 't eind der vorige week 25000 man. Werkwilligen worden niet ongemoeid ge laten. De minister van openbare werken wilde reeds eenige dagen geleden als bemiddelaar optreden tusschen de arbeiders en de maat schappijen; laatstgenoemde lieten hom ech ter weten, dat hij binnenkort een antwoord op zyn voorstellen zou ontvangen. Dit ant woord laat echter nog steeds op zich wach ten. Dit heeft by de mijnwerkers ernstige ont stemming gewekt en zij bereiden zich reeds voor op tegenmaatregelen. Zy hebben n.1. besloten een beroep te doen op de solidari teit van de arbeiders over geheel België om aan hunne eischen kracht bij te zetten door een algemeene staking, bijaldien do Btaking in het Luiksche district niet door minnelyko schikking mocht worden bijgelegd. Aan dit beslnit zal echter eerst uitvoering worden gegeten, wanneer de onderhandelin gen definitief afgebroken zyn. In den Belgischen Congo iB over eene oppervlakte ter grootte der provincie Luxem burg eene steenlaag ontdekt van 70 cM. dik, die sterk oliehoudend is. Do olie geeft 10 maal zooveel warmte als hout. Voor de treinen en booten in den Congo is deze ont-, dekking van belang, daar zy tot hiertoe al- tyd met hout moesten worden gestookt. Men verwacht dat binnen het jaar de olievelden wel zullen geëxploiteerd worden. 't Voornaamste punt by de opening der Fransche Kamer was de rede van minister Pichou over de buitenlandsche aangelegen heden en de gebeurtenissen in verband daar mee van den laatsten tyd. De diplomaten loge zat vol, blykbaar was te voren gewaar schuwd. De regeering hechte er blijkbaar aan offi- cëel haar gevoelen ten opzichte der «over eenkomst van Potsdam" bekend te maken. De verklaringen kwamen in hoofdzaak hierop neer: In Marokko werkt men vreedzaam en in goede harmonie met den Snltan voort. Mot Italië is de verhouding uitstekend, de vriendschappelijke verhouding met het Otto* manische Ryk heeft niet geleden onder het afspringen der leening, met Engeland is de entente nooit nauwor en volkomener geweest; er is geen enkele quaeetie waaromtrent de beide mogendheden zich niet verstaan voor een gemeenschappelijk optreden; by de anoxatie van Bosnië en Herzegowine gaf Frankryk bljjk van zyn onveranderlijke trouw aan zijn RuBsischen bondgonoot. En toen kwam het: «De FranschRussische alliantie blyft zoo vast en levendig als ooit. Niets is veran derd." En dan bespreekt de minister de over eenkomst van Potsdam (tusschen Rusland en Duitschlandj die betrof de Oostersche qnaestie er ligt hoegenaamd niets vijandigs in voor Frankryk. Jaurës trachte nog even den minister op 'n glibberig paadje te lokken, doch deze was diplomaat genoeg om zich er uit te slaan. De bladen zyn over 't algemeen zeer tevreden over de rede van Pichon. De Fransche en Duitsclie schreeuwers die aan 't Potsdam-verdrag meer waarde wilden toe kennen dan 't heeft, hebben ongelyk gehad. De //Daily Chronicle" te Washington ver zekert dat de denkbeelden van president Taft, betreffende de verdedigingswerken bij het Panamakaal, die ongeveer 5 millioen dollar zullen kosten, ook in het coDgres een krachtig verzet zullen uitlokken. Er blijkt in de Ver- eenigde Staten een sterke strooming ton gunste van de neutraalverklaring van het kanaal. De voorstanders hiervan beweren, dat by een oorlog van de Unie het kanaal döor de versterkingen juist het mikpunt zou worden van de aanvallen en dat de vyand zon trachten het onbruikbaar te maken. Dit gevaar zou door een neutraalverklaring zooals van het ouez-kanaal worden voorkomen. Reuter seint een belangryke mededeeling uit Washington. Zy luidt: De /Times" meldt, dat Pearle, do Amerikaansche vertegenwoordiger van den Britsche zeelieden- en stokershond, een schryven ontving van den algemeenen secretaris van dien Bond, Havelock Wilson, waarin deze meedeelt, dat een staking voor alle Britsche havens tegen de Kronings feesten zal worden afgekondigd. Uit Londen wordt daaraan toegevoegd: Wel zyn hier nog weinig bijzonderheden be kend, naar het echter schjjnt, bestaat de mogelykheid, dat binnen enkele maanden een uitgebreide staking van zeelieden en transport arbeiders zal worden uigeroepen. Men deelt mede, dat aan een eventueole staking de zeelieden van Duitschland, Zweden, Noorwegen, Nederland, België, Denemarken en de Vereenigdo Staten zullen deelnemen. Het bestuur van de //Seamens Union" gaf op een verzoek om inlichtingen het beBchoid, dat het niets had mede te doelen omtrent de mogelykheid van een staking. HIEUWSBERICHTEM. HELDER, 17 Januari. Afloop aanbestedingen. Zaterdag j.1. werd door den heer H. M. Manikus aanbesteed: „Het verbouwen van perceel Kanaalweg nr. 80, alhier." Ingekomen 10 biljetten van do heeren: W. Lastdrager, f3740; C. Groot, f3665; I. L. van Os, f 3549A. van Pelt, f 3450 D. de Cock, f3345; Gebrs. Smit, f3800; Th. v. d. Sterr, f3167; J. J. Sclioeffelen- berger, f3120; H. Riemers, f2985; E. v. d. Plas, f 2845. Zaterdag j.1. werd door den hoer S. Kryuen aanbesteed: „Het bouwen van een woonhuis aan den Stationsweg alhier. Ingekomen 7 biljetten, van de heerenG. Groot, f 3593 W. Lastdrager, f 3381I. L. v. Os, f3299; E. v. d. Plas, f2966; D. de Cock, f2960; Gebrs. Smit, f2885; H. Rie mers, f2840. Tentoonstelling voor Pluimvee en Konijnen. Op de 8e Nationale Tentoonstelling voor Pluimvee en Konijnen, gehouden doordever- eeniging „Aves" te Alkmaar, op Vrydag, Zaterdag en Zondag 1.1., zyn door den heer A. Thomasz, alhier, verschillende pryzen voor zyn inzending van konynen behaald, n.1. twee le pryzen voor Angora's, drie 2e pryzen voor een konyngryze ram, een jjzer- grauwe voedster en een Russische brandneus (voedster), benevens een zeer eervolle ver melding voor een zwarte papillon (voedster) on een eervolle vermelding voor een zilver grijze voedster. Door den heer B. van Vliet, alhier, werd behaald een le prjjs voor een haaskleurige ram, een zeer eervolle vermelding voor oen Japansche ram en een eervolle vermelding voor een wit-zwarte papillon (voedster). Doris Rijkers. Men scliryft aan het Handelsblad: «Doris Rykers is schipper van de redding boot der N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappy te den Helder. Zyn eerste reddingwerk viel in 1872 met een eigen vlet; zijn tweede in 1876 met dc reddingsboot; hy heeft dus een langen dionsttjjd, maar wat meer zegt een staat van dienst met bij do 40 reddingen in 1889 bv. vijf. Als schipper hij is dat sedert 1886 leidde lijj er ruim 30, daaronder zeer moeilyke als die van de «Renowu" in December 1887, die drie dagen duurde. Het aantal opvarenden aan wier redding hy mede werkte loopt rjuur de 500. «Rykers zegt weinig by en over hetgeen hij doet. Hy doet zijn werk aan een stillen uithoek van het land en buiten de waar neming dor menigte. Maar een reddiDg in de buitengronden van het Texelsche zeegat bij storm kan niet minder geteld worden dan die van de //Berlin'- aan den Hoek van Holland. In Maart 1911, als hy 25 jaar schipper is geweest, legt hy den bjjl er by neer; hy voelt zelf dat hy zoetjes aan te oud wordt, oen eigenschap die niet algemeen is. fMet hetgeen hy hoeft als broeder van den Nederlandschen Leeuw en het bestuur der N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappij hem als pensioen toekent, gaat hy dan niet zonder zorgen den ouden dag tegemoet. Daarom wil het plaatseljjk bestuur dier Maatschappij trachten hem er een kleine lyfrento vau f 3 in do week by te bezorgen. Hiervoor is ongeveer f 1600 noodig. Wie wil daartoe bydragen Allen die met de zeevaart in betrekking staan En velen daarbuiten „Alle leden van het plaatselijk beBtuur, de voorzitter W. D. K. baron van Asbeck, de penningmeester W. L. J. N. Dufour, de secretarie K. Raap, de leden W. J. van Neck en H. J. Boldingh zyn bereid bydragen in ontvangst te nemen, ook de redactie van het tjjdschrift „HetNederlandBche Zeewezen", in welk blad zy zullen worden vermeld." Men begrijpt, dat wy het bovenstaande met groot genoegen een plaatsje gaven. Meer wij sporen gaarne ieder lezer aan dit comité te steunen. Een menschenredder, een kranigen Hollandschon zeeman, die zooveel malen zijn levon waagdewie zon zyn beurs niet voor hem openen Sportvereeniging H. B. S. Zaterdagavond vierde bovengenoemdo ver- eeniging in „Casino" haar derden jubileum avond ter feestelyke herdenking van baar 10-jarig bestaan. Ook thans was de zaal wederom gevuld met een belangstellend publiek, wol een be- wys, dat deze feestelyke bijeenkomsten in den smaak valleD. Ook deze avond mag, evenals de beide vorige, wel geslaagd genoemd worden. De president, do heer Post Uiterweor, heotte alle aanwezigen zonder onderscheid hartolyk welkom, dankte in 't byzonder den bescherm heer der vereeniging, den heer dr. Kerk hof!', alsmede de overige aanwezige leeraren der H. B. S., de besturen der zusterveree- nigingen, en de pers voor hun bljjken van belangstelling; bracht den directeur der vereeniging, den heer Krnyt, den dank van het bestuur over voor zyn onvermoeide zorg en toewyding, welke hulde gepaard ging met het aanbieden van een prachtigen lauwer krans. Verder herinnerde hy er aan, dat instede van het voetbalspel, thans meer het korfbalspel werd beoefend en mot succes, blykende uit de overwinning op 1 Januari te Winkel behaald, waar do match werd gewonnen met 8—1. Nog maakte hy melding ervan, dat hij eerlang met nog twee andere bestuursloden uit het bestuur zouden moeten tredeD, dat h|j echter met veel genoegen steeds de ver eeniging had gepresideerd en beval de ver eeniging, die getoond had een waardige plaats in te nemen in de ry der zusterver- eenigingen, in do warme belangstelling van het publiek aan. Na allen aanwezigen oen genoeglijken avond te hebben toegewenscht, noodigde hy hen uit een driewerf „hoera" op do vereeniging aan te heffen, waaraan met vreugde werd deelgenomen. Nu werd hot eigenlijke programma afge werkt, dat bestond uit eonigo nummers gym nastiek, het optreden van de mandoline-clnb, nogmaals (op vereerend verzoek) de H. B. S.-voordracht, en een tooneelstukje, getiteld „Het Zangvogeltje". De op- en uitvoering van een en ander liet weer niets te wen- schen overzelfs de souffleur kweot zich uitstekend en luidklinkend van zjjn taak. Aan één der medespelenden, mej. De B., die de rol van het „zangvogeltje" lang niet onverdienstelijk had vertolkt, werd voor haar belangloozo en welwillende medewerking cod keurig bloemstuk geoffreerd. Een prettig bal, misschien wel den hoofd: schotel, besloot den welgeslaagden derden jubilenroavond. Genoeg liefhebbers. Voor de betrekking van sluiswachter te Koegras hebben zich ruim 300 personon aan gemeld. Een duur dagje. De heer W. J., van Ileerhugowaard, die zijn familie op Texel had bezocht, verloor Zondagavond, hier op weg naar 't station, een portefeuille met ruim honderd gulden. Langs de straat. 'n Leuke baas. Daar stond-ie in de deuropening van een net burgerwoonhuis in de le Vroonstraat. Met 'n verdronken snuitje. Mot brutaal- loeronde oogen. In lange, dikke jekker, waar onder een groenig nauw broekje bjjna geheel schuil ging. «En Dan Bchoof-ie vlak voor den drempel. Om er een breedvoerige sentimenteele historie te vertellen. Waaruit klaar bleek, dat de onge lukkige het slachtoffer was van een bandigon plattelands-notaris. Voor tweehonderd pop opgelicht. Vroeger eerlijk verdiend. Daardoor totaal geruïneerd. Moest daarom wat anders doen. Liet een aantal potlooden in de handen hoen-en-weer glyden. Van bedenkelijke kwa liteit en veel te duur. //Dank je man. Maar hierzoo. Pak aan!" Met 'n kort tikje aan de klep van z'n voddig petjo sjokte ie af, deu hoek links om. Daar, by de brandsteeg, toonde hy opeens een luxe, die het ganache tragische verhaal van zooeven zeer in waarde deed dalen. Vlug zette hy een fleschje aan den mond, liet don jenever gulzig binnen klokken en wat over was vordween weer in den jas Dan weer voort. Naar de eerste de beste woniDg. Begon er met frisschen moed een droeve geschiedenis, zoo hartverscheurend, dat je, fijngevoelig van aard, den kerel on willekeurig beklaagt. Da Zeven Provinciën te Kaapstad. Reuter meldt uit Kaapstad De officieron van het Nederlandsche pant-A 1 fler8chip i „De Zeven Provinciën" hadden Donderdag op Groote Schuur een picnic, gevolgd door een smoking-concert. De Nederlandsche consul, de heer Van Oordt van Lauwenrecht, hield een receptie in het Mount-Nclson-hotel, die werd bijge woond door do vreemde consuls en de autori teiten. De kinderen zullen aan boord feeBtelyk worden onthaald. IJmuiden, 16 Januari. Een mooi buitenkansje had dc hier thuie- behoorende stoomtrawler A.M.49, Holland I". Vrydag werd op de hoogte van Terschelling aangetroffeu de Engelsche stoomboot //Louga" die mot ongoveer 500 ton suiker en stuk goederen van Hamburg naar Kings Lynn bestemd, den schroef vorloron had en hulpe loos rond dreef. Do stoomtrawler nam het stoomschip op sleeptouw en bracht het hier veilig binnen. Er bestaat toch kans, dat het concours van den Provincialen Bond van harmonie- en fanfarekorpsen hier zal worden gehouden. De bond zelf heeft nu aangeboden de kosten van het concours to dragen mits de entrée's ten zyncn bate komen. De af deeling IJmuiden moet dan echter zorgen voor een afgeschut terroinjurytent, perstent, afgesloten ruimte voor het opbergen der instrumenten, enz. Naar het bestuur der afdeeling mededeelt zyn do reeds opgehaalde giften voldoende tot dekking harer verplichte, bovengenoemde uitgaven. De stoomtrawler Y.M. 52, «Dordrecht", van do Maatschappy tot beheer van steum- trawlers en andere visschersvaartuigen stootte dicht by Borknm op een drijvend voorwerp en brak het roer. Het vaartuig kon evenwel tot voor IJmuiden komen, waar de sleepboot //Visschershaven" het op sleeptouw nam en vervolgens hier binnen bracht. Plannen van minister Colijn. Naar wy vernamen, zijn do viermaandere, die minister Cool in de Militiewet wilde be houden, by het te verwachten wijzigings voorstel van minister Colijn bestemd te ver dwijnen. (H.blad;. De „Prins Willem V'. Het stoomschip „Prins Willem V" is op den lOden dezer te Paramaribo aangekomen. Een panter voor je bed 1 Het stoomschip «Sandhurst" van, de Stoomvaart-Maatsobappy «Nederland" bracht Woensdag te Amsterdam 4 jonge panters voor Artis. Ofschoon de krachtige, jonge dieren in stevige tralie-kooion werden rerzondeD, heeft een hunner gedurende de reis op een avond de kans schoon gezien te ontsnappen en ondernam in het heerlyk gevoel der herkregen vryheid een wandeling over hot stampende en slingerende schip om ten slotte in de hut van den kajuitsjongen terecht te komen. Deze had zich ter ruste begeven, zonder de deur zjjner hut to slniten, doch werd vry onzacht uit zyn eerste sluimering gewekt, doordat het aapje, hetwelk de hut met hem doelde, hem onder angstig sitsen en blazen by de haren trok. De arme jongen ontwaakte verschrikt om ter vermeerdering van zyn angst en ontstel tenis op eenige schreden afstandB van hem den glimmendon kop van den panter te bospenren en de vlammende oogen, welke als vurige kolen door de duisternis lichtton. Zyn tegenwoordigheid van geest niet ver liezend, ontstak hy aanstonds allo electrïsche lichten, zoodat de hut plotseling in een zee van licht baadde en de panter verschrikt een pas achteruit deed en de oogon voor het scholle licht dicht kneep. Van dit oogen blik gebruik makend sprong de kajuitsjongen over zyn waschtafel de hut nit en gooide de deur in het slot. De panter zat gevangen Aanstonds werd nn de kooi voor de deur gezet en de panter met eenige kippen er in gelokt. Toen dit niet gelukte, werd de hut uitgezwavold, waarop de panter het toch maar wenschelijker vond weder zyn vroegere verblijfplaats tc betrokken. Aldus liep dit incident gelukkig zonder ongolukken af. (V a d). Het Dam-terrein. Een goede t|jdingB. en W. van Amsterdam hebben, onder nadere goedkeuring van don gemeenteraad, eene overeenkomst gesloten met een groote Engelsche maatschappy, tot verkoop van het, na afbiaak van het Com mandantshuis en van hot blok Adler-van Ejjk, vrijkomende terreiu aan den Dam. Hot terrein zal eene oppervlakte verkrygen van pl. m. 2500 M2. en de gegadigde heeft zich bereid verklaard dozen grond in erfpacht te aanvaardon, tegen een jaarlykscben canon van f 46,000. Na 75 jaar zullen de grond on de opstallen dus aan de gemeente komen. Men is ten stadhuize zeer verheugd om dezen loop van zaken. En terecht! Want indien de verkoop op deze voorwaarden door gaat, dan kan de gemeente de kosten der onteigening geheel uit de opbrengst van den grond betalen. Bovondien zal ons dan be spaard blyven het schouwspel van een, jaar in jaar uit, braak liggend gemeente-bouw terrein in het centrum der stad, zooals het Oude-Beursterrein heeft geboden (en nóg biedt, want er is nog altijd niet begonnen met den bouw van de nieuwe „Byenkorf") en eindelijk wordt ook voldaan aan den wensch van hen, die, zoo in als buiten den raad, de noodzakelijkheid hebben betoogd, om, tegen over hot donker gesloten front van het koninklyk paleis, dat vooral des avonds zoo somber kan doeD, een vroolijken verlichten gevel te plaatsen, by voorkeur dien van een iiotol-café-restaurant. Rijwieldief gevat. Te Amsterdam is groote opschudding ver oorzaakt door een rywieldief, die de brutali teit zoover dreef om een aan oen ketting ge sloten rywiel, staande voor het café van den heer M. op den Dam, los te schakelen. De eigenaar, de heer J. H., stormde naar buiten op bet oogenblik, dat het heerschap op het rywiel wilde springen. Zich betrapt ziende, wierp de man hel rywiel weg en rende in de richting Damstraat Het „houdt den dief" veroorzaakte weldra een geweldige opschud ding cn trok ook de aandacht van een juist voorbygaanden waschbezorger, die een baal waschgoed voor den vluchteling wierp. Do hindernis bereikte haar doel, want de man struikelde en werd weldra gegrepen. Radeloos. Te LooBduinen werd een man gegrepen, die zich voor de Westlandsche stoomtram wierp. Toen de politie hem in verhoor nam, bleek do man een Hagenaar door voort durende werkeloosheid tot zijn wanhoopsdaad te zjjn gekomen. In den voormiddag had hy zich in zee geworpen, maar was toen ook in zjjn plan verhinderd. Hy had sedert mot zjjn sljjknatte goed rondgedwaald. Levend verbrand. In een heel rustig en kalm gedeelte van Utrecht, de Kerkstraat, hoeft zich Zaterdag morgen een aangrypend drama afgespeeld, dat groote ontsteltenis heeft gewekt in deze omgeving. Perceel no. 50 in de Kerkstraat be scheiden woninkje met één raam en één deur aan de voorzijde werd bewoond door de 72-jarige juffrouw Thamor, een oud- verpleegster, die daar in eenzaamheid haar lautste levensjaren doorbracht en zelf voor haar huishoudinkje zorgde. Om twaalf uur ruim hoorde de buren plotseling een hevig gegil en geschreeuw in de woning van de oude vrouw. Dadeljjk snelde men toe, en een voorbijganger, wiens aandacht was getrokken door een Bterke brandlucht en door rook, die uit de naden van de gesloten voordeur van no. 50 kwam, trapte de deur in. Daar stond men toen voor een vreeseljjk tooneel. De bejaarde bewoon ster van 't huiske lag vlak by de voordeur in den ganghare kleeren brandden en aan 't lichaam had ze reeds vorschillende ernstige brandwonden. Dadelyk stelde men alles in hot werk om het vaar te dooven, en met behulp van steenkolen-zakken, die een pas- seerende wagen jHist vervoerde, gelukte dat vry spoedig. Toen werd de vrouw naar binnen gebrachtin alleryl haalde men dr. Samson. Deze vond mej. Thamer, wier lichaam geheel met brandwonden overdekt en wier gelaat verwrongen was in de vree- selyke pjjncD, reeds overleden. Het ljjk werd in den lykenmand van de politie naar het hoofdbureau op de Ganzenmarkt vervoerd. Wat betreft de oorzaak van hot ongeluk, kan men slechts vermoedens, geen zeker heid hebben. Maar men vond in de woning een verbrand petroleumstel met toebehooreB, en hot ver moeden is dus gewettigd, dat de bewoonster, toon het petroleumstel door een of andere oorzaak in brand raakte, daar te dicht by is gekomen, zoodat hare kleeren vlam vatten. Daarna is zy waarBchynlyk, mot het doel naar buiten to gaan, in haar brandende kleeren tot de voordeur gestrompeld, maar toen neergestort. Zy zal toon in de gang nog een laatste poging hebben willen doen om de vlammen, die haar omringden, to blusschen, en het waterleidingkraantje hebben openge draaid. Tenminste, toen men 't huisje binnen kwam vond men dat loopend. (U. D.) Een diefstal van f2300.— Omtrent een diefstal van f 2300.uit een dor werkplaatsen van de Staatsspoor aan de Moreelselaan te Utrecht, deelt het „Utr. Dbl." nog het volgende mede: De verdwyning van een aanzienlijke som werd Donderdagmorgen bemerkt. Toen het personeel op het kantoor kwam, vond men een brandkast geopend staan, welke kast den avond te voren behoorlyk gesloten waB. Uiterlyk was geen enkel spoor van geweld te ontdekken, zoodat men vermoedt, dat de dader met een valschen sleutel do brand kast heeft kunnen openen. Er was niets ge forceerd, terwjjl ook in het kantoor zelf verder niets was vernield of opengebroken. Uit de brandkast werd vermist een bedrag van f2300.—, bestaande uit verschillende bankbiljetten (nummers onbekend) waaronder één van f 300.en 4 pakjes ieder 10 bank biljetten van f 10.— bevattende. Doze pakjes waren met een speld aan elkander gehecht. De commissaris van politie, de heer Wijn malen, was reeds Donderdagmorgen in de werkplaatsen aanwezig, om met eenige re chercheurs de situatie op te nemen en na te gaan, waaraan men misschien eenig hou vast zou kunnen hebben voor do opsporing van den dader of de daders. Maar er bloek letterlyk niets to zjjn, dat de politie een enkele vingerwijzing kon geven; men stond eenvoudig voor do geopende brandkast, niet geforceerd, zonder méér. Er was absoluut niets achtergelaten, zoodat men zich geplaatst zag voor een zeer duistere geschiedenis. Het éénige wat men wist, was, dat de bankbil jetten van f10.waren vastgehecht met een speld en dus speldengaatjes zouden moe ten vortoonen. Dat was all De werkplaats is in den nacht te voron voor de gebrnikelyke controle eenige malen door een nachtwaker bezocht, maar deze beambte heeft geen enkele verdachte omstan digheid bemerkt. Het is dan ook nog een geheim, hoe de dader is binnengekomen, want ook de deuren of ramen vertoonen nergens sporen van geweld. Goudzoekers. Naar de //N. Ct." meldt, zjjn thans iederen morgen een twintig a dertig mannen, voorzien van schopjes zonder steel, blikken dekseltjes, overschoenenhoorns en verder brabmaterieel, op het Scheveningsche strand te vinden. In lange rijen wordt het strand over een afstand van een paar honderd meter Noord waarts van het Wandelhoofd systematisch netjes en heel voorzichtig afgekrabd en af gezocht. Het is een vreemd gezicht die stoere vis- schers in een lange ry op hun knieën liggend, yverig bezig te zien met zoo'n blikje. Zelden wordt huu werklust niet beloond en er gaat bijua geen dag voorby of deze krabbers de optimistische Scheveninger betitelt deze verrichting met den naam «goud zoeken" halen eenige dubbeltjes, kwartjes, soms gul dens, onder het zand vandaan. Er behoort naast geluk, ook veel geduld en oefening toe, om by dit werk te slagen. Een geroutineerd krabber vergist zich zelden bjj dit naspeuren en zal niet licht een met zand omringd stukje schelp voor een geldstukje aanzien. Men staat er over verwonderd hoeveel geld in het seizoen op deze plaats verloren Is ge gaan. En het is een verblijdend teeken voor de Scheveningsche //goudzoekers", dat er in het seizoen immer meer geld op deze plek verloren raakt. f 2000 ontvreemd. Van den heer W. H. Karssing, by zyn broeder to Molecaten inwonend, werd voor eenigen tyd een som van f 2000 aan bank papier ontvreemd. De nummers waren echter alle bekend. Vrydag is naar aanleiding van dien diefstal de schoonzoon van dien broer, die in Hilversnm by het koopen van eenige luxeartikelen, één dezer bankbiljetten van f 200 ter betaling aanbood, gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Ook de schoonzuster is wederom in verhoor geweest. Aardbeving in Turkestan. Wjernijl, 18 Jan. Te middernacht heeft in het plaatsje Kabary in het district Pischpeck een hevige aardbeving plaats gehad. Tweehonderd vier lyken van Kirgiezen zyn geborgenook is een groote menigte vee omgekomen. DE WEEK. 15 Januari. Er zyn menschen, die zich eiken dag der week voorstellen in aparte gedaante, aparte „kleur". Deze zeer sensitieve wezens voelen zich op Maandag heel anders dan op Woens dag, terwjjl de wereld er voor hen des Donderdags totaliter anders uitziet dan op ZaterdagIk zon zonder heel veel moeite eene verklaring knnnen vinden voor deze „indrukken". En dat zonder mijn toevlucht te nemen tot astrologische en andere buite nissigheden, waaraan wy overigens, in onzen immers zóó sceptischen tyd, rjjken overvloed hebben. Wanneer wy kring van toeschou wera om ons heen hebben, ja, dan glim lachen we om de profetieën van eene madame De Thèbes, do oolyke Parisienne, die een fortuintje weet te slaan uit de liebtge- loovigheid en den zncht naar het „uitmid delpuntige" van hare stad on landgenooten. Dit staat overigens vast als een paal boven water, dat het eind dor 'achttiende eeuw onmogelyk rjjker kan zjjn geweest aan „zie ners" en „zieneressen" dan het eind der negentiendo en de eerste lustra der twintig ste eeuw 't zyn „L'histoire so répète Dingen van voorheen komen terug in andere gedaante, edoch met hetzelfde wezen. De heer Fricke, de Ijverige apostel der Thooso- fen, zal daar wel zeer grif eene voor hem en zjjne volgelingen natuurljjk-l|ikende ver klaring voor weten te vinden Mjjne vrienden en vriendinnen, o, als gy 't eens wist I Sommigen van U zullen mjj ben ik zeker toch niet gelooven, zelfs al verpand ik or U myn woord van eerlijk kouter voor. Maar toch is 't zoo IWie, in onze dagen, do gave bezit om zich als „lucied medium", holderziend schepsel, eenige reputatie te veroverendiens fortnin ia ge maakt. Hy behoeft zich geen slapelooze nachten en nren van angstzweet te berok kenen door het specnleeron in robbertjes en andere dinsigheden van Damrak-doodg- klokkery. Hy behoeft zich niet te laten van gen, verschalken door de tallooze guiten, die nu rondwaren in de groote en kleine steden ven ons goeie, arme landje boeren, burgers en buitenlui lekker-makend met hunne aanbiedingen van effectjes, die U binnen een week of wat tot Camegie in zakformaat zullen maken of U op zwart-zaad brengen, dat gy in arremoede het splinter nieuwe belastingbiljet tusschen de van wan hoop klamme vingers verkreukelt. Geen rubbertjes, geen petroleum, niets v*n dat al. Geen zwaarwichtig discours over de kansen, de waarde, de soliditeit van „Loti- sico". Zelfs geen file-maken by 't kantoor der aartssolido Nederlandsche Staatsloterij om nog „een briefje" machtig te worden. Absoluut overbodig IZoo gy een meneer zjjt en Uwo lokken nog groeikracht bezitten, laat Uw haren lang, weelderig groeien. Zorg, dat Uw teint iets van ziekelijke pein- zing heeft. Spreek met zacht geluid. Zorg, dat niemand met gezonde hersenB U kan begrjjpen. Zit, nu en dan, wanneer men op U let, te staren te turen naar één punt, als waart ge ontrukt aan de sfeer der wezen lijke, tastbare dingen. Kleed U zoo ge tot de oorspronkelyk-schoone kunne behoort, in het gewaad der ultra-modernen. Met hobbezak-jurk. Met kort-afgeknipte haren. Wees zoo onvrouwelijk mogelyk, in elk opzichtZoodat gy de aandacht trekt. En laat U dan ontglippen, hoe U ontsluierd worden dingen, beelden, tafereelen, welke niet-bereikbaar zyn voor den groven, dik- haidigen mensoh. Wacht het resultaat af, met groot geduldVerontrust U niet. 't Zal komen, garandeer ik U. Want wjj leven nn, meer dan ooit, in het teeken der aanbidding van al wat bniten 't „ge wone" valt, naar het occulte zich richt... In deze vreemde, wonderbare dagen van derde lustrum der twintigste eeuw Sommige menschen zei ik straks zien, gevoelen eiken dag dos jaars op een „aparte" manier. Wat de maanden van het twaalftal betreft is, dat voor ook voor grover- bewerktuigde wezens waarnoembaar. Januari ljjkt eene kale, dorre, eentonige vlakte. Vroeger had men dan de jolige, heerlyke schaatsenrijdery, en het gonot, voor de menschen van overmorgen van 't elkaar bombardeeren met sneeuwbal len. Nu ik 't neerschryf, dit woord, voel 'k nogeens de zaligheid van de eerste, koude, wekte, witte massa, vorsch gevallen, die onze vingers deed tintelen Dat was me een feest Maar de ouderwetsche winters zjjn ver dwenen. Wanneer zullen ze terngkeeron P Is de jjsbaard weggevlucht, voor-altyd, naar zyn achter ondoordringbaren muur verscholen Ryk? Weer verhalen den menschen elkander van den winter 1890'91, toen Willem III den lande ontviel, en de arme schutters, die by den rouwstoet moesten paradeoren, heele stapels kranten onder hunne jassen, io hunne schoenen, om hnnne kleumende beenen wikkelden, om de Noordpool-atmosfoor te kunnen trotseoren. 't Is voorby De ysclubs moeten schat rijk worden of wol liquideeren, wjjl de loden ervoor bedanken om te contribneeren zonder vooruitzicht van ooit «waar voor hun geld" te zien. Zonder ys, zonder sneeuw, zonder echte mooie winterdagen is Januari een dor, on poëtisch, akelig onding, 't Is «visch noch vleesch". 't Mist de gezelligheid van gezins leven, waar December don krachtigen opbloei van bevordertDe lichtjes zyn uitgedoofd. De donneboomen met den braven beambte der Stadsreiniging meegegeven. De plum- puddings opgepeuzeld on de champagne ge savoureerd Eventueeldo oliebollen vor- orberd en de punch, tot 't laatste druppie, opgedronken Nu komen de nota's, de rekeningen, de eerste kreten der //beertjes", die straks nog wel harder zullen gaan kryten. De foestkoorts is uitgebrand. Wy zien de menschen on de dingen weer met koel-normaal oog. De spinter- nienwe hoeken zyn, op de kantoren, in dienst gesteld. Er ligt over ys- en Bneeuwloos Januari het ongezellige en triestig-stemmende van een hnis, dat men zoooven heeft be trokken, van een gansch-onbekende, met wien men een .boom" moet opzottenvan een gloednieuwe pyp, U vereerd en waar ge uit rooken moet, terwjjl ge met weemoed terug denkt aan Uw lieve, oude, welbekende, deerlyk beschadigde pyp, die op non-activiteit is gesteld; 't drukt U en ontneemt U de lnst tot lachen en schertsen, ook al doen tingeltangel en andere grappici nog zoo hun best om Uw luim to prikkelen Vooral in zulke tjjden is 't periode van glorie en bloei voor de «zieners en zienersssen" onder ons. Als gy 't wist 1 Hoe zy worden geraadpleegd, o, niet slechts (geljjk voorheen) over kinderljjk- eonvoudige kwesties als welke kleur van haar degeen of degene zal hebben, wiens (r) leven met het Uwe parallel zal gaan 't Zij verrel Horoscoop-trekken is eene der groote lief hebberyen, is een der hartstoohten, boter gezegd, van den dag En niets ontsnapt daaraan Het lot van de 46 millioen voor Kust verdediging. Of, wanneer, hoe 't by de Kamer zal komen. Wat er aan is van de Belgische bespiegelingen Wanneer wjj in 't inter nationale gedrang zullen komen. Hoe lang het ministerieel loven zal duren van majoor Colyn. Of hém lukken cal, te laugen leste, wat ganache reeks van voor gangers mislukteOf 't waar zou zjjn, dan toch heusch en waarachtig, dat de Kanaal- strator, die zoo achter de schermen ma noeuvreerde, aan de touwtjes trok, dewelke de marionetten van groene tafel en groene banken laten dansen en huppelen en vallen, springen en buitelenOf Colyn, de kranige, kundige, doortastende ex-vccht- kapitein, is een dwarskyker of een man, die zal toonen zjjne zelfstandigheid, onafhankelijk heid, te bewaren Ook dergeljjke vragen moeten de Sibylle's onzer dagen trachten te doorpeilen, nadat nit de vingertoppen en oogen der magiërs, die haar «in trance" brengen, 't fluïdum stroomde, hetwelk de bandeu tusschen ziel en lichaam losser, leniger maaktDit, en nog vele andere dingen moeten zy trachten te doorpeileu. Mannekens en vrouwkena van beursgokkery komen tot de profeten en profeteressen Wat er van rubbertjes en verdere gokzaakjes zal terecht komen Waar blyft de Neder landsche madame. De Thébea Wie in hóór onderneming iets durft wagen, kan zeker zjjn Tan vette dividenden. Welke Prosper Bien-Aimé in Nederland neemt hier het initiatief 1 P Ik vraag 't mjj dag aan dag, uur na uur M». Awiomo.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1