Tweede Blad. 8) 8109 m- 2 v- Gemeenteraad van Helder. (Vervolg nit het Eerste Blad). Zitting van Donderdag 26 Januari '11. Voorzitter: de heor Burgemeester. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring de H.H. Van Breda en Grunwald; nog afwezig de H.H. Van den Berg, Verfaille, Oortgjjsen, HarUinck, Staalman en Terra. Aanwezig de H.H. Van Neck,- Over de Linden, De Ven, De Geus, Ponning, Bier steker, Van der Ploeg, Krijnou, Zander, Bok, Verstegen, Hartendorf en Adriaanse. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde de verdere behandeling der Pensioen-Verordening. Nadat eenige min der belangrjjke amendementen 2ijn ingetrok ken en dus verder geen punt van overwe ging uitmaken, komen aan de orde de amen dementen van de H.H. Biersteker en Verstegen, ingediend op de (Overgangsbepalingen". Ook door den heer AdriaanBe was een amende ment op deze overgangsbepaHngen voorgesteld, hetwelk echter verband hield met zijn in de vorige zitting verworpen amendement op art. 12 en das nu kon worden ingetrokken en verder geen punt van discussie uitmaakte. Die van de H.H. Biersteker en Verstegen werden echter gehandhaafd, en dat dezo nogal van ingrijpenden aard en niet van belang ontbloot waren, blijkt wel hieruit, dat aan de bespreking daarvan zoowat heel de zitting was gewijd, terwyl tydens de be handeling de openbare zitting voor geruimen tyd werd geschorsoht en de Raad in petit comité overging. De betrekkelyke amendementen kwamen hierin overeen, dat men (dat zyn de deelge- rechtigden in het Pensioenfonds) eerst dan voor het verhoogde pensioen volgens deze Verordening in aanmerking kwam, indien de hoogere bydrage gedurende minstens 10 jaren waren betaald. De heer Biersteker had hieraan toegevoegd, dat dezo bydragen ook in eens of in gedeelten eerder konden wor den betaald en dat naar de gedisconteerde waarde, berekend naar een rentevoet van 8i/,% sjaars, terwyl door den heer Ver stegen aan zyn amendement was toegevoegd, dat dezo bepaling echter niet van toepassing is op ambtenaren en werklieden, voor wie nog geen pensioenfonds bestond. (By nader inzien blykt, dat deze bedoeling ook in het amendement Biersteker lag opgesloten). De heer Biersteker verdedigde zyn amendement uitvoerig en zeide het to hebben ingediend met het oog hierop, dat z. i. de gemeente direct voor groote financieele offers zou kunnen komen te staan, als een derge lijke overgangsbepaling als de door hem voorgestelde niet werd gemaakt. Hy bewees deze bewering met een lystje van personen, die binnen enkele jaren recht op pensioen zouden kunnen doen gelden tot een bedrag van ja&rlykB f 2064 terwyl de gemeente van deze ambtenaren als verhoogde premie slechts zou innen 8 X f485 of 1800 afgerond. Wol te verstaan, het eerstgenoemde bedrag zoo lang de betreffende personen in leven waren, het laatste bedrag slechts éénmaal. Hot on- billyke, dat volgens het antwoord van B. en W. hierin was gelegen tegenover de ambte naren, die reeds jaren lang waren opgenomen in het oude pensioenfonds en hiervoor ook hadden gestort, terwyl zy, die nog nooit hadden gestort, door deze bepaling niet werden getroffen, dit onbillijke werd niet toegegeven als men zich op dit standpunt plaatste, dat al degenen die onder het oude pensioenfonds reeds pensioengerechtigd wareD, een groot voorrecht hadden genoten boven hen, die verstoken waren van deze gelegen heid. Dat groote voorrecht bestond hierin, dat zy die deelgerechtigheid hadden verkregen tegen een storting slechts van 2 van hun jaarwedde, een bydrage die natuurlyk veel te laag was. Dit springt al dadolyk in het oog, als men nagaat dat op onze gemeente- begrooting voorkomt een uitgaaf van f5500 aan pensioenen, plus nog de jaarljjksche grati ficatiën. De «itgaven kunnen gerust op f 6000 geschat worden, waartegenover staat een ontvangst 4 2% van f1100. Maakt men hiertnsschen een vergelijking, don zon men haast tot de conclussie komen, dat er onder de oude berechting een pensioen verleend wordt byna geheel uit de gemeentekas. Door den heer Van Neck wordt het amendement bestreden. Hy bljjft het een groote onbillijkheid vinden tegenover de ambtenaren, die reeds vroeger hebben ge stort. By het aanvaarden van deze nienwe verordening moet men geen rekening meer houden met hetgeen daarvoor volgens de oude verordening is gestort. Ook meent hy, dat deze reeds stortende ambtenaren wat betreft hun weduwen volgens de nieuwe ver ordening in slechter conditie geraken, dan het geval zou zyn volgens de oude veror dening. Deze zienswyze werd echter door den heer Biersteker bestreden. De heer Van Neck zou nog wel wat voor het amendement gevoelen, als men de bepaling van die tien jarige storting deed gelden voor allen, dus ook voor hen, die nog niet eerder in het fonds waren opgenomen. De heer Verstegen verdedigt ook zyn amendement, uit den aard der zaak op gelyke gronden als de heer Biersteker, daar beide amendementen van gelyke strekking waren. Hy geeft toe, dat het een moeilyke kwestie is, om hier de billijkheid in alle opzichten te betraohten, doch vindt het door hen voorge stelde nog den besten weg. Nadat over deze kwestie nog min of meer uitvoerig was gediscussieerd, aan welke dis cussie o. a. nog werd deelgenomen door de HH. Adriaanse, Hartendorf, De Ven en Over de Linden, gaat men over in geheime zitting. Na heropening van de openbare zitting wordt met algomeene stemmen op twee na, nl. van de HH. Over de Linden en Van Neck. een gewyzigd amendement van den heer Biersteker aangenomen, dat vrjj wel op hetzeUde neerkwam als bet eerst genoemde, met dien verstande, dat het zal gelden voor aUen. Het amendement houdt in, dat men, als men op het tydstip waarop men gepensioneerd wordt, nog niet 10 jaar de verhoogde bydrage zal hebben betaald, men die tien stortingen tooh zal hebben vol te maken op deze wyze, dat men voor het gevordende bedrag op zyn pensioen zal wor den gekort. Hiermee is men vrjjwel genaderd aan het einde der behandeling. Op voorstel van den Voorziter wordt de vaststeUing echter nog verdaagd, om haar nog eens te onderwerpen aan het oordeel van een deskundige. Dit niet wat betreft de finanoieole gevolgen, doch meer om na te gaan, of de redactie van 't een of ander nog wyziging behoeft; of mis- sohien ook iets is over het hoofd gezien of dat misschien iets is opgenomen, dat tot moeilijkheden bij de toepassing aanleiding sou kunnen geven. Thans wordt nog overgegaan tot het be noemen van een leeraar aan de zeevaartschool. De voordracht luidde: 1. B. van 'tHuU, te 's Gravenhage; 2. C. Houtzager, te Rotterdam; 3. D. Bosman, te Sloten (N.H.). De heer B. van 't Huil wordt met alge- meene stemmen benoemd. By de rondvraag brengt de hr. Penning een woord van dank aan het Dagelyksoh Bestuur voor de vele en ook moeilyken arbeid, die het aan do Pensioenverordening heeft gewjjd, welke toewijding zeer door den Raad wordt geapprecieerd. De V o o r z i 11 e r zegt namens het college dank voor deze welwillende woorden. Nog verzoekt de heer Penning de be lastingbiljetten voortaan onder couvert te willen doen ophalen, waaraan de Voorzitter toezegt, zyn aandacht te zullen schenken Hierop wordt de vergadering gesloten. Overzicht van den loop der bevolking in de gemeente Helder gedurende het jaar I9IO. M. V. Tot. M. V. Tot. Bevolking op 31 December 1909 14194 12965 27159 Ingekomen8544 1050 4594 Geboren409 886 794 8958 1486 5889 Vertrokken Overleden 81 18147 14401 32548 5677 1248 4925 266 188 128 8815 1376 5191 December 1910 14832 1 "025 27357 1909 14194 12965 27159 UIT HET BUITENLAND. Een internationaal geschil waarby Neder land is betrokken 1 No, zoo'n vaart zal het wel niet loopen, onze diplomatie zal de zaak wel op 'n gemakkelijke wijze tot oplossing brengen. Een Nederlander, Hooglandt, had bij Tan- ger een stuk grond in bezit, dat hij gekocht had. De Franschman Gsutsch, betwistte de rechtmatigheid van den koop en maakte de zaak aanhangig bij den kadi (rechter; die j den Nederlander tot ternggavc veroordeelde. Maar eene Moorsche rechtbank schynt wel eens eigenaardige opvattingen te hebben en niet ongevoelig te zyn voor den indruk van 'n fooitje. De Nederlander diendo oen klaeht in over corruptie, die hy met bewyzen staafde. De Nederlandsche gezant weigerde Hoog- landt van zyn grond te zetten. De Fransch- j man nam 't toen met geweld de Neder- l&nder ontnam het hem den volgenden dag weer. De Fransche gezant stelde voor beslag op den grond to leggen tot de Fransche en i Nederlandsche regceringen beslist zullen I hebben over 't betaalde" vonnis zegt Reuter. - In ieder geval zal de zaak nu naar inter- j nationaal recht behandeld worden. En dat schynt voor eerljjke lieden veiUger dan 't Marokkaansche. Nu we 't toch over geschillen hebben nog i een ander, hoewel geschillen als dit, n.1. tusschen Middel-Amerikaansche staten door hun veelvuldigheid haast niet bij te houden zyn. Haïti en San Domingo wilden elkaar aanvliegen. De Vereenigde Staten houden niet van zulke dingen. De president van j Haïti heeft nu de tusschonkomst ingeroepen van de Amerikaansche regeering en wel bij den commandant van de Amerikaansche ka nonneerboot die al in de nabyheid was«om toezicht te houden4. De beide staten hebben nu verklaard het verschil over 't grondge- j bied onmiddeUijk te onderwerpen aan een scheidsrechterlijke uitspraak. En nu nog een derde, waar wèl bloed zal vloeien. De toestand in Temen, Turksch Arabië ia zeer verontrustend. Het aantal der opstandelingen wordt op 40000 geschat, waar van 10000 in den omtrek van Sanaa. Zy staan onder opperleiding van Ioian Joekin of Iman Jahia een zeer invloedrijk opper hoofd in Arabië. De Turken hebben een talryke troepenmacht gozonden, die nog deels onderweg ie. Het Turksche ministerie heeft aan de bladen te Konstantinopel eene uit voerige uiteenzetting der zaak doon toekomen. Do regeering verklaart, dat zij reeds twee jaar met vredelievende en militaire maat regelen heeft gotracht den opstand te be dwingen, maar de aanvoerder bovengenoemd en nog anderen hebben hunne beloften ge schonden, niettegenstaande hun nog wel vorstelyke rechten waren toegekend. De regeering kon, nadat zy alle mogelyke con- sessies heeft gedaan, het plan tot het stichten van een onathankelyk vorstondom niet anders beantwoorden, dan door hot zenden van troepen, 't Zal er daar waarschynlyk nu op zyn Turksch beginnen toe te gaan. In Griekenland zijn kolonel Lapathiodis en zes onderotficieren die by hem op bezoek waren in hechtenis genomen. Dit heeft een zeer diepen indruk gemaakt in Griekenland, wijl men er uit opmaakt, dat een nieuwe beweging in het leger ont dekt iswel is nog niet bekend welke plan nen deze hoeft en hoe ver zy reeds gevor derd is. Algemeen wordt aangenomen, dat zy niet tegen de dynastie gericht is, maar tegen den minister van oorlog VenizeloB, die door verschillende bepalingen de ontevre denheid onder de onderofficieren heeft opge wekt. De regeering schynt reeds geruimen tyd op de hoogte geweeBt te zyn van allerlei geheime samenkomsten, en besprekingen in onderofficiers-kringen, die des avonds laat of des nachts ten huize van kolonel Lapathiotis plaats hadden. De kolonel ontkent dat er van samenzwering sprake is. President Tafl heeft nog eens gesproken over het versterken van het Panamakanaal. Hy zeide dat het tractaat met Groot-Brittanje gewyzigd was, juist mot het doel de ver sterking van het kanaal mogeljjk te maken. Het tractaat betreffende Panama hield een uitdrukkelijke erkenning van dat recht in. Geen enkele vreemde mogendheid, Engeland daaronder begrepen, had het voegzaam ge oordeeld de veronderstelling te opperen dat de Vereenigde Staten de bevoegdheid zouden missen het kanaal te versterken. De heer Taft drukte nog eens op zyn vredelievende gezindheid, maar Amerika moet baas zijn over het kanaal, ook in oorlogsfyd. De toeBtand in Champagne waar de wijn bouwers in den laatsten tyd zeer oproerig deden, is verbeterd, zoo verklaarde Briand in den Fransohen ministerraad. De minister van financiën had een raming gemaakt voor pensionneering van spoorweg personeel. Het blykt nu dat het bedrag 200 millioeu lager kan zyn dan het eerst geraamd werd. Zeldzaam feit bij raming van uitgaven, voorzeker. Vermeerdering der bevolking188 60 198 Hieronder zyn in militaire gebouwen of schepen 2804 m. 2 v. 3) v 2692 m. 1 v. In 1910 z\jn dus ingekomen 2804 en vertrokken 2693 personen, behoorende tot de land- en zeemacht, zoodat die bevolking is vermeerderd met 111 personen. De burger bevolking is dientengevolge slechts met 87 personen toegenomen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 Januari. Stranding. Dinsdagavond strandde by stormachtig en zoor dik weer midden op de Noorderhaaks de Duitsche stalen schoener „Elfriede", kapitein W. Maas, geladen met pijpaarde, komende van Pentown en bestemd naar BremeD. Door hot afstoken van flambouwen aan boord van het in nood verkeerende schip werd de strandig spoedig bekend en vertrokken de sleepboot f Simson" met de reddingvlet van de firma Zur Muhlen en de r Hercules" met de reddingboot op sleeptouw. De eerste ging door het Kaap- en Molengat en kon niet by het schip komen. De redding boot werd buitengaats boven wind en stroom gesleept en aan deze gelukte het, na vijf vruchtelooze pogingen, waarby de redding boot telkens werd weggeslagen en vol water Bloeg, bij de zesde poging het schip te na deren en de uit zes mau bestaande equipage behouden in de reddingboot te krygen. Het laat zich begrypen, dat deze redding weder niet een van de gemakkelijkste is ge weest. Waar zy niet aarzelden om in dien stikdonkeren stormachtigen nacht nit te trekken om hnn medemenschen in die barre omgeving te redden, daar verdienen zy onze hulde, en zeer zeker heeft Doris Rijkers daarop aanspraak. Het zal wel de laatste redding zyn, die hy heeft te boeken. Zooals men weet, zal hy wegens hoogen leeftijd met Maart a.s. het byltje er by neer leggen dan is hy 25 jaar schipper geweest en heeft hy aan ongeveer 40 reddingen deelgenomen. De reddingboot was verder bemand met de roeiers C. Bot, J. Riedeman, J. do Jong, J. Byl, J. Zwart, M. Smit, C. Smit, W. Arends, J. H. Nebbeling en A. Griek. Het nieuwe, pas 6 maanden oud zijnde stalen schip, was reeds gisteren zoo diep weggezakt, dat het water over alles heeu sloeg; alleen staken de masten nog boven water. Het is dus als totaal verloren te be schouwen. Er kon niets worden geborgen. De scheepsboot en eenige scheepsluiken werden op Texel aangebracht. Op Zaterdagavond 25 Februari a.s. geeft »T.A.V.E,N.U." voor leden en intro- dacé's in .Casino'' zyne tweede uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: .De Roof der SabijDsche Maagden", blyspel in vier bedryven van T. en P. von Schönthan. Bovendien geeft genoemde vereeniging, eveneens in Casino", ten einde to voldoen aan de vele desbetreffende verzoeken, op Maandag IS Februari tevoren eene buiten gewone openbare opvoering van hettooneel- spel //Aan Flarden" van Top Naeff, het stuk, waarmede .T.A.V.E.N.U." op den door de Kon. Letterlievende Vereeniging .Nieuw- land" te 's Gravenhage uitgeschreven wed strijd, drie bekroningen, waaronder den Eere- prjjs van H. M. de Koningin voor de beste keuze van stuk, heeft behaald. Het ïb een goed idee, dat stuk alhier nog eeus voor het voetlicht te brengen, en het laat zich aanzien, dat zy daarmede ook hier groot succes zal hebben. Do vereeniging vordient do belangstelling van alle plaats- genooten en wij vertrouwen, dat Casino op dien avond te klein zal zyn om alle belang stellenden to bevatten. Weesinrichting Huisduinen. Iu het jaarverslag over 1910 van de Weesinrichting Huisduinen wordt met bljjd- schap melding gemaakt van het vele goede, dat ontvangen werd. Ook H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins der Neder landen schonken hnnne medewerking. Talrijk zyn de gunsibewyzen, die wy ont vingen, te veel om op te noemen, ons hart is daarvoor overvloeiende van dankmaar we vragen nog meer, er is nog zooveel noodig, er kau nog zooveel goeds gedaan worden voor de toekomst, wanneer de weldeokenden en de door God met aardsche goederen ge- zegenden de middelen daartoe maar verschaffen. Er kan nog zooveel gered worden. Het gaat wel langzaam, het werk der op voeding eiacht wel veol geduld, maar tdie gelooven haasten niet" en zoo spoedig laten we daarom het hoofd niet hangen. Het mag nu eens links, dan weer rechts wat afdwalen, met het op to voeden kind, vooruit gaat het toch, evenals het schip, dat laveereode zijnen weg neemt, als de goede stuurman maar aan het roer staat. En het zou nog wel vlugger gaan, als niet verschillende stroomingen beletselen waren. En welke zyn deze anders, dan de eigenzinnigheid, de dwaasheid, het verkeerde, de verdorvenheid van het kind. Iu het Bestuur kwamen enkele wijzigingen. In do plaats van de Heeren C. M. Cremer en W. Lammere werden benoemd de Heeren Ds. E. A. van Griethuysen te Huisduinen en M. Hoogerduin te Helder. De jaarrekening sloit in ontvangst en uitgaaf met een cyfer van totaal f8419.64. Hieronder is begrepen het te kort van f 977.84. De eigendommen der vereeniging vertegenwoordigen eene waarde van f21.300. In het afgoloopen jaar werden 15 aan vragen tot opname vau 25 kindereu gedaan, waarvan 5 konden worden ingewilligd. Het Handelsblad van Maandag 1.1. be vatten het volgende bericht: Een waarschuwing. .Het Volk" neemt uit het Heldersche s.-d. blad «De Vonk" een waarschuwing over tegen het geven van geld op een circulaire, verspreid door den heer A. P. Staalman. Dit bind schryft o. a. De wyze, waarop Staalman met voor an deren gevraagd geld omspringt, wekt na eenmaal geen vertrouwen. Hij schuwt in die zaken elke openbaarheid. En de ver eeniging, waarvan hy voorzitter-penning- meestor is, vergadert altjjd zonder de pers toe te lateD, zelfs niet op de jaarvergadering waar de financiën worden besproken. In de circulaire vraagt Staalman ook nog steun voor 9 visschersweduweq en 29 weezen. Wie dat zyn, yertelt hy Diet." Wy nemen dit over, omdat wy vroeger cr ook al eens op gewezen hebben, dat de heer Staalman er herhaaldelijk den brui van geeft, behoorlyk, in het openbaar rekening en verantwoording te doen van voor liefda dige doeleinden ontvangen gelden. Naar aanleiding van deze waarschuwing heeft de heer Staalman een bezoek gebracht aan de Redactie vau hot Handelsblad. In het blad van Woensdagavond lezen wy daar omtrent nu de volgende opheldering: De „waarschuwing" tegen den heer Staalman. Naar aanleiding van ons uit .Het Volk" overgenomen waarschuwing tegen het geven van geld op een door den heer Staalman, het Heldersche ood-Kamerlid, verspreide circu laire, ontvingen wy een bezoek van den heer Staalman. In hot door ons overgenomen ge deelte van de waarschuwing stond o. a..In de circulaire vraagt de heer Staalman ook nog steun voor 9 visschersweduwen en 29 weezen. Wie dat zyn, vertelt hy niet". Do heer Staalman heeft ons de namen van die weduwen getoond en een bnndel quitanties van onderstenningen jarenlang verstrekt. Voor ons was de hoofdzaak, dat voor open- bare inzamelingen steeds openbare verant woording behoort gedaan te worden. Wy hebben geruimen tyd geleden er op gewezen, dat by do inzamelingen door den heer Staal man dit niet naar behooren geschiedde. De heer Staalman heeft toentertjjd het tegendeel niet aangetoond toen wy van hernieuwde circulaires lazen, met een herhaling van de ook door ons geuite klacht, hebben wij die opgenomen. Thans heeft de heer Staalman ons beloofd een uiteenzetting van de wyze waarop door hem ontvangen giften steeds verantwoord zyn en verantwoord zullen worden. Bemanning8lij8t Hr. Ms. „Noord-Brabant." Wy ontvingeo nog een verbeterde ljjst van de bemanning van bovengenoemd tohip. De volgende personen varen eveneens met dit schip thuis Korporaals-stoker 2e klasse D. Haan en G. J. Augustijn. Stoker-olieman: G. F. Jansen. Stokers le klasse: II. Kouwenoort; C. J. KuiperJ. J. MartjjnL. L. T. van Horik en W. Hansen. Stokers 2e klasse: A. Kleyenberg; M. van VeelenC. H. VerhagenH. Taffijn en A. Plu. IJmuiden, 25 Januari. Eeu ongeluk, dat wonderwel afliep, had hedon tusschen de pieren plaats. Bjj het binnenkomende Engelsche ssoomschip »Tour- maline' geraakte de schipper van de sleep boot Vischploeg", J. v. d. Wiele, die zijne diensten wilde aanbieden, te water. Hy was echter zoo goed van overleg dat hy onmid dellijk onderdook om niet door den schroef getroffen te worden. Hy schynt echter door -de zuiging weer boven gekomen te zyn zoodat hy toch nog eon tik van den schroef tegen het been kreeg, en dientengevolge verwond werd. Vóór korten tyd meldden wy dat, de leden van de IJmuider Vischhandelvereeniging met op één na algemeene stemmen besloten hadden over te gaan tot den bonw van eene Coöperatieve Ijsfabriek. Men is thans reeds zoover met de zaken gevorderd dat een technisch directeur benoemd kon worden. Als zoodanig zal optreden de heer Lonis Ailard, die te Aerdenhout by Haarlem woont en thans directeur van de //Spaarno"-bier- brouwerij te Haarlem is. Als bewjja van vooruitgang in het aantal der hier gevestigde handelszaken kan het volgende staatje van aansluitingen by de Nederlandsche Bell Telefoon dieoon 11 in 1896; 27 in 1900; 94 in 1905; 155 in 1910 en 194 in Januari 1911. Uit de Diamant-Industrie. Ofschoon de telling van het referendum te Amsterdam nog niet geheel is afgeloopen, kan reeds nu met zekerheid worden meege deeld, dat het voorstel tot vervroegde toe lating van 2000 leerlingen met groote meer derheid is aangenomen. Eveneens kau reeds als aangenomen wor den beschouwd het voorstel, dat ook aan het referendum onderworpen was, tot toe lating van 100 extra leerlingen by het roosjessnyden. De bekrachtiging van het voorstel tot vervroegde toelating van de nog te plaatsen contractueele leerlingen on tot toelating bovendien van 100 leerlingen by het roos jessnyden is een feit van beteekeuis. De moord te Benkum. Het Gerechtshof te Arnhem deed gister cit- spraak in de zaak van J. v. Eennes, die door de Rechtbank wegens verkrachting, den dood ten gevolge hebbende, tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hof vernietigde dit vonnis eu nam aan, dat de doodslag werd gepleegd met het oog merk de verpleegde verkrachting gemakkelijk te maken, oi aan zich zeiven by ontdekking straffeloosheid te verzekeren. Overeenkomstig den eisch werd beklaagde veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Eeu kindje in de wieg verbrand. In een woning aan de Rechter Rottekade te Rotterdam, is een dochtertje van 4 weken, in do wieg verbrand. Eenig kindergoed, dat op de tafel te drogen lag, dicht by een kachel, vatte vlam en die vlammen deelden zich mede aan de wieg, waarin het kind lag. Op dat oogenblik was niemand in de kamer aanwezig. Personeel van den vader bluschte het vuur. (N. R. Ct.) Een oud wrak. Woensdagmorgen is met drie drjjvende bokken aan den Katendrechtschen wal nit de Maas te Rotterdam bovenwater gebracht, het wrak van het Rynscbip «Colurabus", welk Rynscbip daar enkele jaren geleden is gezonken. Toen men het wrak boven water had, brak het doormidden. De eene helft is naar de Waalhaven gebracht en op het droge gezet, de andere ïb weder in do diepte verdwenen. (N. R. Ct.) Een brandstichter gesnapt. Men meldt nit Dinxperlo aan de «Z. Ct.": De politie in het naburige grensplaatsje heeft Dinsdag een arbeider aldaar gevangen genomen toen hy de groote jjzergieterjj van Nering Bögel aldaar wilde in brand steken. Door zyn toedoen is voor eenige maanden een groot magacyn dier fabriek in vlammen opge gaan. Om een borrel. Aan het tramstation te Heesoh ontstak iemand, wien een borrel geweigerd werd, hier over in zolk een hevige woede, dat hy de kas teleines te lyf ging, on met een mes of an der 9cherp voorwerp in den arm verwondde. Ook de zoon ontving een steek in den rag en moest door den ijlings ontboden geneesheer verbonden worden. Do dader doer een rijksveldwachter gearres teerd, werd gevankelijk naar 's-Bosch vervoerd. ('§-H. Ct.) Sigarensmokkelaars. Een telgram uit Duisburg deelt mee, dat wederom een conducteur van de lyn Kleef Nymegen, die tot de smokkelaarsbende be hoorde, gevangen werd genomen op het oogenblik, dat hy iu een sigarenwinkel aldaar 20,000 gesmokkelde sigaren afleverde. By eeu huiszoeking in dezen winkel bleek, dat 120,000 gesmokkelde sigaren voorhanden waren. (Geld.) Een tragische plechtigheid. Uit Koeta-Radja sohryft men d.d. 17 LI. aan de Locomotief" Een ongewone plechtigheid had hedenmor gen plaats, n.1. het uitreiken van de Militaire Willemsorde 3e klas aan den Ambouneeschen korporaal N., verpleegd als waanzinnig in het militaire hospitaal alhier. Het feit waarby hy zich zoo bijzonder verdienstelijk maakte, heeft hem zoodanig aangegrepen, dat hy nu afzonderlijk moet worden verpleegd. Reeds eeuigen tyd lag het ridderkruis te wachten, doch de omstandigheden waren na eenmaal van dien aard dat de uitreiking niet kon plaats hebben. Na echter vond de behandelde geneosheer het geschikste oogenblik aangebroken en kwam bet geheele bataljon ouder de wapens 6d met het vaandel en do muziek ging het naar hel militaire hospitaal. Daar aangekomen ging het vaandel met de vaandelwacht onder commando van een officier en begeleid door een hoofdofficier naar bin nen, terwyl de overigen buiten bleven. De muziek speelde het ,Wien Noerlandsch Bloed" en het •Wilhelmus" en de uitreiking had binnenskamers plaats, hetwelk natuurlyk door den behandelden geneesheer zal bobben plaats gehad of althans onder diens leiding. Daarna kwamen alien weer terug, het vaandel hernam de vorige plaats in en met vroolyke muziek voorop gingen allen weer huiswaarts. Het is zeker zeer zeldzaam, dat op een der- gelyke wyze hot ridderkruis wordt uitgereikt. Moge het cr toe bydragen, dat genezing voor hem, die alles voor het vervullen van zyn plicht feil had, spoedig mag volgen. Luchtvaart. De ballon «Batavia." Omtrent het' ongeval, aan den ballon Batavia" overkomen ontleenen wy alsnog bet volgende aan het «Bat. Nieuwsblad" Do .Batavia" steeg den 27en Dec. 1.1. des morgens op. Door een (linken wind werd de ballon in zuiver oostelyke richting gedreven naar de znidkust van Madoera tot Sam- pang en ging daarna zuidelyk, drjjvende op het sleeptouw. De torpedoboot trachtte, onder den ballon varend, bet sleeptouw te grijpen, daar de ballon met eigen kracht Panaroekau niet tydig kon bereiken. Na veel moeite gelukte dit gevaarlyke werk. Uit den schoorsteen van de boot vlogen de von ken een meter hoog. Plotseling daalde de bal lon en de mand verdween onder water. De in zittenden hielden zich krampachtig vast. Later herbaalde zich dit nog eens. Het sleeptouw was inmiddels gebroken. De Batavia bleef dry ven met de mand telkens even boven de golven. De heer Rambaldo achtte toen een noodlan ding urgent. Allen aan boord moesten helpen, om het sleeptouw te grjjpen. By deze poging raakte het touw in de schroef verward. Einde- lyk gelukte het den ballon naar boord te trek ken. Om twee uur zyn de luchtvaarders aan boord van de torpedoboot overgestapt en werd door den heer Rambaldo de soheur- baan opengetrokken. De ballon viel gedeel telijk aan boord en gedeeltetijk in zee. Allen instrumenten zyn gered. Het bergen van den ballon vergde drie unr, daar hy gedeeltelijk met water volgeloopen was, zoo dat hot aanbrengen van eenige sneden nood zakelijk was. De torpedoboot kwam om elf uur iu het mariuebassin terug. Een onbemand luchtschip. Weldra zal men te Berljjn proeven nemen met een luchtschip, dat op «draadlooze" wyze bestuurd wordt. Zooals men weet, heeft onlangs een Italiaansche marine-officier proe ven gedaan met torpedo's welke door eleo- trisehe golven draadloos overgebracht gestuurd konden worden. Op dezelfde wyze wil men nu ook een luchtschip besturen. In Dnitschland denkt men in de eerste plaats eraan, welke verwoestingen zulk een onbe mande ballon kan aanbrengen, wanneer hy bommen op vestingwerken of oorlogsschepen laat vallen. Muiterij aan boord van een wrak. Volgens eene mededeoling van den gezag voerder van het Duitsche stoomschip «Hem- soth", werd op 13 Januari des middags op 87° 11' NB. en 7° 56' OL. noordelyk van de Algerjjnsche kust de in zeenood ver keerende Russische schoener >Lorana" aan getroffen, die reeds 20 dagen laug van Genna naar Barcelona met een koolteerlading onder weg was. Het schip had alle zeilen verloren cn het tuig was gedeeltelijk gebrokende beide booten waren verbrijzeld. Het drink water en de levensmidkëlen waren over boord gespoeld. De bemanning was tot onkenbaar wordens toe met koolteer bedekt, die hun aangezicht deed verbranden. Zij was volkomen uitgeput zoodat van de stoomboot eenige manoen op het zeilschip moesten overgaan om de sleep trossen te bevestigen, waarna het naar Bona werd gesleept. Zooals de gezagvoerder van den schoener aan dien van de stoomboot mededeelden had de uit 5 personen bestaande bemanning, die vyf verschillende naties vertegenwoordigde, hem in den slaap overvallen en met een hamer danig toegetakeld. De kapitein diende by aankomst te Bona dan ook een aanklacht tegen deze lieden in. Tydgeest en geloofsvraag. Boer voor het loket op het Postkantoor: Leit 'r hier ook 'n brief voor me?" Beambte «Poste restante Boer: »Nee, katteliek". Uit den Omtrek. Texel, 26 Jan. De influenza, die hier alom heerscht en inbreuk maakt op veler werkzaamheden, doet ook het sterftecijfer hooger z(jn dan gewoon lijk. Vooral onde mensohen sterven. Werd onlangs een man van byna 93 jaar graf waarts gebracht, thans is weder eene weduwe van ruim 93 jaar overleden. Op het eiland leven nog verscheidene menscheu van meer dan 90 jaar OHd. De oudste ingezetene is de Heer Jan Daalder, die 98 jaar is. Deze oude Heer heeft het gebracht tot bet-over- jgrootvader. Vau al de 5 geslaohton zijn ipersonen in leven en op Texel woonachtig. Tot Hoofd-Ingeland van den polder Waal- .en-Bnrg ia gekozen de Heer Sjjbr. Eelman met 41 stemmen. 8 stemmen waren uitge bracht op den Heer Jb. Witte. Voor de lichting 1911 moeten van hier .18 lotelingen soldaat worden, waarvan 5 •voor korte oefeningen. Onder de werkzaamheden welke dit jaar iter bescherming van den zeedjjk zullen wor den uitgevoerd, is ook opgenomen verlen ging van den Stuifdjjk op de Hors. Men meent daardoor den stroom eenigszins van richting te kunnen doen veranderen, opdat hy niet meer zoo krachtig den zeedijk vau het Horntje zal kunnen ondermijnen. Burgerlijke Stand v. Vlietend. Van 8 tot 22 Januari. ONDERTROUWD: Dirk Kromhout, 28 jaar en Elisabeth Klyn, 22 jaar. GEBOREN Jan Antonie, zoon van Tjeerd Alderlieste en Neeltje den Hartog. Petronella Cornelia, dochter van Coruelis Sieben en Martje van der Mejj. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken voor onderstaande. Een hoofdartikel in Extra-Tijding" van 24 Jan. j.1. maakte mjj er op attent, dat ik als voorzitter der «Vereeniging van Jonge Vrijzinnigen te Helder" in de openb. verg., welke die Vereeniging 18 Jan. j.1, belegde, zou gezegd hebben, dat het Kabiuet-Hoems- kork reeds nagenoeg 4 jaar aan het bewind was, waarvan 2} jaar met zeer groote meer derheid. Beide getallen moeten natuurlyk met 1 worden verminderd. Naar aanleiding hiervan heb ik mjj gehaast de desbetreffende verslagen in Vliegend Blaadje" en «Dagblad" nauwkeurig te (ezen. Door drukke bezigheden had tot nog toe de tyd tot nauwkeurige kennisneming dezer verslagen mjj ontbroken. Inderdaad, het staat er. En, waar het in beide verslagen voorkomt, moet ik wel aannemen, dat niet de verslaggevers zich hebben vergist, doch ik. Ik zal mjj er nu maar niet in gaan verdiepen, hoe ik eene dergelijke vergissing heb kunnen maken. Een mensch is nu een (feilbaar" wezen onmogelijk is het dus niet. Ik stel er echter prjjs op, deze vergissing bij dezen te her stellen. U, Mjjnheer de Redacteur, by voorbaat dank zeggende voorde plaatsing, teeken ik mij R. C. VAN DBB HAAGEN, Voorzitter van de .Vereeniging van Jonge Vrijzinnigen te Helder." Marktberichten Schagen, 26 Januari. 6 Paarden 1150.— 4 f250.—. 5 Stieren f280.— k f280.—. 7 Geldekoeien (magere) f 160.k f 220.— 64 Geldekoeien (vette) f 180.k f 825.- 10 Kalfkoeion f220.— k f290.—. 10 Nuchtere Kalveren f12.— k f20.—. 480 Overhouders f 18.k f 24. 50 Varkens (vette) f 0.46 4 f 0.50 p. K.G. 60 Biggen f 10.k f15. Schapen (vette) f'4 f 40 Konynen f0.75 k f 1.50. 80 Kippen f0.75 k f 1.50. 25 Eenden f 0.60 k f0.90. 4 Zwanen, f 8.50. 800 K.G. Boter fl.45 k f 1.55 per K.G. 600 Kipeieren f 4.k f 5.per 100. Marine en Leger. De torpedoboot XII, welke is afgekeurd *oor den dienst, ia naar Willemsoord overgebracht, om daar te worden gebruikt voor het nemen van proeven voor artillerie-doeleinden. Overplaatsing. VanOp Serg. d. mar.M.Trommel Afd. R'dam W.s.W.o. 10 Peb. Schipper J. C. Bender Bellona Gelderland 1 H. Hebbelyk Zeehond Bellona 1 Oppenchip. J. Sljjkermaa Fricsl. Wa W.o, 1 Schipper A. Botvliet Van Galen Zeehond 1 s Me t ontslag. Schipper K. J. Lindström 1 Febr. 1911. Stoomwaartberichten. Stoohvaart-Maatsohappij-Nkderiand. X. W. UI, uitreis, vertrok 25 deicr van Suei. Lombok vertr. 26 dezer v. Hamburg n. A'dam. K. W. I, thuisreis, pass. 26 dexer Perim. Madur», uitreis, arriv. 26 dezer te Cfttania. Rcmbrandt, thuisreis, vertrok 25 dezer v. Tanger. Timor, uitreis, arriv. 26 dezer te Padang. Bali, thuisreis, vertrok 26 dezer van Genua. Kon. Regentes, uitreis, vertrok 26 dezer van Djeddah. Rotterdar8cue Lloyd. Besoeki, thuisreis, arriv 25 dezer te Suez. Djocja, uitreis, pass. 25 dezer Point de Galle. Sindoro, thuisreis, pass. 25 dezer Oitavo*. Wilis, thuisreis, pass. 25 dezer Kaap del Armi en wordt 27 dezer des middags te Marscillc verwacht Koninklijke Hollandscue Lloyd. Frisia, uitreis, pass. 26 dezer Pernando Noronha. Kon. Wkst-Indisohe Maildienst. Prins der Nederlanden, thuisreis, pass. 25 dezer St. Michaels. Viaacherijberichten. Nfeuwediep, 24 Januari. Van garnatenvitschors 20 mand schar f 1,75 a f 2 per mand. 25 Januari. Van 3 korden te zamen 10 mand kleine schol f 4 a f 6 per mand, 6 mand schar f 1,75 a f 2 per mand. Van garnalenvisschers 12 mand schar f 1,75 a f 2 per mand. Bupgelijke Stand v. Helder Van 24 tot 26 Januari 1911. ON DERTROU W DJ. O. Frederiks en J. H. de Groot GETROUWD: M. B. Spigt en A. Visser. H. W. Wildenberg en K. Gieling. D. Blokdijk cn E. C. de Graaff. BEVALLEN: C. M. Trumpie geb. Dekker, d. N. Oorlgijsen geb. Doorn, z. D. M. Ruhland gcb. Wildenberg, z. O, C. Stins geb. Rujjter, d. C. Schenk geb. Korf, z. S< Cornielje geb. Riekwol, 2 z. J. van Schyndel geb. Schagen, d. Correspondentie. Een stokje van den Heer K. wordt wegens plaatsgebrek in bet volgend nummer opge nomen. Het feuilleton moest eveneens wegens plaatsgebrek bljjven liggen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5