KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wlerlngen en Anna Paulowna No. 396S. Woensdag 1 Februari 1911 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p 3 n». 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 371 45 10.75 miénUodeblad 55 65 f 0,00 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bowys-exemplaar Vignetten en groot* letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 16. Werachijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT Co.), Helder. Burea UIT HET BUITENLAND. De stuking in het Luiksche kolengebied is >00 goed als geëindigd. Op enkele honder den na, welk getal allengs kleiner wordt, hebben alle mijnwerkers het werk hervat. De leden der Fransche Kamer hebben indertijd de schadevergoeding voor zich zeiven vastgesteld op 15000 francs. Zij zijn daarom wel eens bespot door hen »dio 't wel gemakkelijk vonden als je zoo maar zelf je traktement kondt bepalen, zoo hoog als je wilde". Er kwam reactie er waren er die verklaarden: de som is te hoog. En in den tijd der verkiezingen zyn er deputé's geweest die 't ook te hoog vonden, zoo'n 15000 francs en die voor vermindering ge stemd waren; men zegtde meerderheid wel. Als dat zoo geweest is, syn ze zoo na de verkiezingen eenigszins bekeerd wat meer voorkomt. Maar daar waren er ook die 't ernstig hadden opgevat en 't voorstel in de Kamer brachten. Verschillende leden dron gen aan op onmiddellijke behandeling waartoe men overging. De afgevaardigden die de verminderingsmoties moesten verde digen,- hadden geen gemakkelijke taak't werd erg rumoerig. Een der afgevaardigden las een heele reeks van namen voor van hen die gedureude de verkiezingen voor vermindering waren. Maar wie denkt na nog aan dien tijd, dachten sommigen en ze overschreeuwden den namen-oplezer. Urisson die zjjn manno- 1 tjes kent, verzocht de motie te verwerpen zy was beneden de wuardigheid der verga dering en vau het laud I Dat sloeg in: met 316 tegen zes stemmen werdon de moties verworpen. Wy zouden de gezichten der Kamerleden wel eens hebben willen zien toen zy bij hun tehuis komen 't feit aan moeder de vrouw vertelden I Inzake do Confederation général du Tra- vail, de algemeene werkliedenbond, heeft hot ministerie, dat geen scherpe maatregelen wilde, zyn zin gekregen. De revolutionnaire minderheid heeft wel de leiding, zeide minister Briand, maar zy heeft het vertrouwen verloren en langzaam zal de normale toestand wel weer intreden. De regeering moet zich niet mengen in die innerlijke verwording. Zoo 't echter noodig mocht blyken, dan zal zy ingrijpen. De Kamer keurde met 398 tegen 2 stemmen de ver klaringen der regeering goed. De Duitsche Ryksdag heeft het grond wetsontwerp voor Elzas-Lotharingen verwe zen naar eene commissie van 28 leden. De afgevaardigden uit het Ryksland namen tegenover het ontwerp een afwyzenda hou ding aan. Minister Delbrück zette in een lange rede uiteen, dat het ontwerp ontegen zeggelijk het thans bereikbare biedt en be slist een vooruitgang is. De Oostenryksche marine moet uitgebreid worden. Uit een vergelijking met andere staten, toonde de Minister van Marine voor de HoDgaarsche delegatie aan, dat Oostenryk- Hongarye ten achter blyft wat zyne verde digingekracht betreft in 't byzonder by de marine. De minister legde er den nadruk op, dat geen marine zooveel kost als een enkele oorlog. Wel een troost, maar een schrale of liever een dnrel Over do algemeene zeeliedenstaking werd geschreven dat het zeer overdreven berichten waren, die daaromtrent de ronde deden. Do Brussel8che correspondent van de .Times" meldt echter, dat berichten uit Ant werpen zyn ontvangen, volgens welke de be manning van de schepen, welke Hamburg, Rotterdam en Antwerpen aandoen, gemeene zaak zullen maken met de zeelieden te Londen, Liverpool en New-York, op het oogenblik, dat het bevel tot de werkstaking uit Londen wordt gegeven. Men verklaart beslist, dut tenzy overeenstemming met de werkgevers» wordt bereikt, de staking zal plaats hebben tydens de Engelsche kroningsfeesten. De Spaansehe regeoring neemt krachtige maatregelen om de emigratie tegen to gaan. Overtuigd, dat hiertoe slechts dén afdoend middel bestaat, n.l. den landskinderen in Spanje zelf te versohaffen wat zy tot nu daar to vergeofs zochten, voldoende bestaansmid delen, heeft de Minister van Landbouw en Openbare werken besloten ten spoedigste te voorzien in het gebrek aan irrigatie van den grond en aan een voldoend aantal goed on derhouden wegen op het platte land. Een decreet is uitgevaardigd tot inrichting van twintig besproeiïngswerken, aanleg van 50.000 K.M. verbindingswegen, en uitbreiding van het spoorwegnet. Op deze wyze hoopt de regeering de be volking de gelegenheid te verschaffen uit den eigen bodem het noodige levensonderhoud te vinden. Turkye maakt buitengewone toebereidselen om den opstand in Yemen fArabië) te onder drukken. Zoo spoedig mogelyk zullen 50 bataljons naar het tooneel van den opstand vertrekken, met de noodige ambulancewagens en alles wat voreischt wordt voor do verple ging van een talryke legermacht. Abdoel- pacha de gewezen Kali van Yemen zal het bevel voeren. Het getal opstandelingen be draagt 40.000. De officiëele kalmte en rust in Portngal blykt toch niet zoo voortreffelijk te zyn. Wy lezen toch dat sommige oppositiebladen, be vreesd voor een aanval zooals onlangs op de bureanx van een paar monarchistische bladen gedaan werd, zich in hunne bureaux volledig op een aanval hebben voorbereid, met het noodigo weertuig. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 31 Januari. De Fransche torpedoboot. De Fransche torpedobootjager «Ra- pière", die Vrydag van IJmuiden via Am sterdam langs het Nocrd-Hollandsch kanaal alhier aankwam, is Zaterdag weder naar Cherbourg vertrokken, na vooraf de torpedo te hebben overgenomen, die onlangs - door onze marine in de Noordzee dryvendo werd gevonden en alhier in bewaring werd genomen. Behoudens zeer byzondere omstandigheden mogen vreemde oorlogsschepen onze binnen wateren niet bevaren. Aan den commandant van de «Rapière" werd de vergunning gebruik te maken van het Noord-Hollandsch kanaal verleend op een verklaring, dat men de reis langs den gewonen weg (van IJmuiden langs de Noordzee naar Nieuwediep) niet durfde te nemen. De «Rapière" had een waterverplaatsing van 303 ton. Goudsterretje. Het Dameszangkoor «Euphonia", opge richt 1 Dcc. 1907, gaf Zaterdagavond in «Tivolionder directie van den heer Joh. Brands een uitvoering. Het programma be stond nit de opvoering van een kinder- operetto in4 bedryven, genaamd «Goud- Bterretje", een sprookje van mevrouw N. C. Hopman Kwast en muziek van Jac. Bonset. De inhoud van het sprookje was zeer aan trekkelijk, vooral voor kinderen, doch werd ook door het grootere en oudere publiek heel den avond met de grootste belangstel ling gevolgd. Die onverdeeldo aandacht was het stuk ten volle waardig. Het sprookje verplaatst ons aan een kouinklyk hof. De vorst wenscht ten behoeve van zyn beminden zoon afstand van de regeering te doen, doch de prins wenscht don troon slechts te beklimmen en deD vorstelyken kroon op de slapen te druk ken, wanneer hy dien door het bedryven van een edelaardige en ridderlijke daad heeft verdiend. Daartoe onderneemt hy incognito een gevaarlyke en moeitevolle reis, mot het doel een slang of een draak te bestryden, die door heksen in een grot wordt bewaakt. Deze tocht moet tevens dienen, om voor zich een goede levens gezellin te zoeken, die hy vindt in het landmeisje Ninette, dat later een prinses blykt te zyn. Onnoodig te vermelden, dat hy als overwinnaar uit het strydperk te voorschijn komt, waarby hy moedig door genoemd landmeisje word bijgestaan. De tuinmansjongon Fridolin, die zyn meester op diens tocht vergezelde, weet door oen list de heksen te verschalken. Een en ander werd vergezeld door 't optreden van een schitterenden hofstoet, van een troep aller aardigst uitgedoste kabouters en een aantal heksen in haar karakteristieke costumes. De uit- en opvoering liet niets te wen- echen over. De zang, vooral van de koren, deed aangenaam aan Maar wat vooral heel den avond een lust der oogen was, dat waren de schitterende en aangename kleuren der ryke kleederdrachten. Koning en koningin, prins en prinses, hofdames en kamerheeron, pages, kabouters, feeën en feeksen, ieder in zyn geëigende kleedy, waarlijk, men waande zich zoo nu en dan in een sprookjesland verplaatst. In de pauze werd de Directeur door een prachtig bloemstuk gehuldigd; ook den regis seur, den heer P. van Twisk, werd een lauwerkrans aangeboden. Die hulde was niet onverdiend. Nog werd, op initiatief van den directeur van het zangkoor, in de pauze door een paar der kabouters een collecte gehouden voor het zwaarbeproefde gezin, waarvoor dezer dagen in de pers oen beroep op de weldadigheidszin der burgerij werd gedaan. Deze collecte bracht f8.66 op. Deze kinder-operette wordt Woensdag a.s. nogmaals in .Tivoli" opgevoerd en de toe gang tegen oen matigen prijs opengesteld. Zy die daarvan gaan profiteeren, zullen zich hun gang daarheen niet beklagen. Christelijk Historische Kiesvereeniging. Vrydagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een openbare vergadering in .Ti voli*. Als spreker trad op Mr. J. Schokking van Leiden, oud-lid van de 2de Kamer der Staten-Genuraal. De opkomst was gering. De president der vereeniging, de heer Schokking, heette de aanwezigen welkom. Hy merkte op, dat onder do aanwezigen verschillende richtingen vertegenwoordigd warendat niet allen van christ.-hist. rich ting waren. Voor zoover ze dit wel wareD, behoefde hy ze eigenlyk niet welkom te heeten. Zy waren by zich zeiven op visite. Maar ook de anderen waren hartelijk welkom. Hy lichtte met een enkel woord de betee- kenis toe van de kaartjes, die by den ingang van de zaal waren uitgereikt. De bedoeling was, dat zy, die lid der kiesvereeniging wenschen te worden, daarop naam en adres zouden vermelden en ze dan aan 't slot der vergadering inleveren zouden, waartoe gele genheid zou worden gegeven. Hy waar schuwde ervoor, dat het natuurlijk niet in de bedoeling kon liggen, dat ook zy de kaartjes zonden invulleD, die de christel.- hist. beginselen niet waren toegedaan. Zy toch verwachten nu juist niet zoo zeer de in- en doorwerking van hun beginselen van het groote aantal. Alleen zy waren welkom, die welbewust die richting voorstaan. Wil men opmerken, dat men zoo gemak kelijk praten kan, wanneer men Diet zoo'n grooten kring van medestanders om zich heen heelt, dan zy 't hem veroorlooft op te merken, dat 't wel kon zyn, dat nog velen in den Helder het optreden der kiesvereeni ging met genoegen zagen, omdat ook zy die beginselen toejuichten, en toch om de een of andere reden tot nog toe van verre waren blyven staan. Na kon 't zyn, dat dezulken zich gedrongen gevoelden, om ook naar bui ten te laten blyken, wat se innerlyk voor stonden. 't Is toch bewezen, dat velen op 't gebied van de politiek weinig roeping gevoelen, zich te uiten; zy voelen er zich niet toe aangetrokkenlaten het liever aan anderen over, maar zyn toch ontevreden, wanneer de gang van zaken niet zoo is, als zy gaarne zouden zien. Maar dit hebben ze dan voor een deel ook aan zich zeiven te wyten. Daarom wekt hy de zoodanigen op, mochten ze onder de aanwezigen aangetrof fen worden, niet langer de kat uit den boom te kyken, maar ook op dit gebied hun roe ping te volgen en te ijveren met de talen ten, die hun dikwijls in zoo ruime mate geschonken zyn. Durft hy te voorspellen, dat zy onder de aanwezigen, die de christel.-hist. richting voorstaan, een goeden avond zullen hebben, ook zy die deze beginselen niet belyden zullen, naar hy zich verzekert acht, wel iets te hooren krygen, waarmee zy hun nut en voordeel kunnen doen. Hierna geeft hy 't woord aan den spreker. Deze vangt aan met de verzekering, dat i hjj volgaarne voldeed aan het vereerend vi zoek om alhier op te treden, gelyk hy reeds een enkele keer meer had gedaan, om een opwekkend woord te spreken, dat tegelyk dienstbaar kan worden gemaakt aan de toe lichting der beginselen, welke op politiek gebied door ons worden beleden. Of daar in dezen rustigen tijd behoefte aan is? Onze ervaring van allen dag zegt ons van ja. Er treedt vertraging, verslapping, verwaarloozing op in tijden dat 't onmiddellijk belang van waakzaamheid niet wordt gevoeld. Soms is een geduchte storm noodig, om eraan te herinneren, dat ook in kalme tijden aan do versterking van de dyken moet worden gewerkt. Er moet dikwyls een uitslaande brand uitbreken, om er do aandacht op to vestigen, dat ook in gewone tyden de bluseh- middeien in goeden staat moeten gehouden worden. Op politiek gebied is 't nietandeis. Eigenlyk ontstaat eerst de rechte belangstel ling, wanneer er een verkiezing voor de denr staat. Dit is wel te verklaren, doch niet goed te kenren. Te verklaren, omdat onze aandacht reeds door zoo velerlei wordt in beslag ge nomen niet goed te keuren, omdat het terrein dan wordt ovorgolateu aan de mannen, die van de politiek hun beroep maken en van bet publiek vaak de dupe. Op dagen van verkiezing wordt er vajt geklaagd over 't vele stof, dat wordt opge jaagd over de hel klinkende leuzon, die worden aangeheven; over de scherpte van den stryd; over 't persoonlyke, dat zich daar in mengt. Men gevoelt, hoe er geleden wordt onder do spanning van den hartstocht, zoo dat er met verlangen uitgezien wordt naar 't einde daarvan. Verzuchtingen hoort men slaken over 't ongenietbare van de krant in die opgewon den dagen. Waar wry ving is, ontstaat warmte, sooals ook de stryd warm maakt. Niet in den stryd op zich zelf ligt dan ook 't bezwaar, maar wel in de wyze, waarop die gestreden wordt. Er is stryd en stryd, ook op geestelijk ied. En gelyk men ouder officieren hoort spreken over een ridderlyke of onriddorlyke stryd, zoo hoeft men dat ook op geestelijk, ook op politiek gebied. En nu wil het den spreker voorkomen, dat de stryd in den goeden z!d gestreden en geadeld zal worden, als er ook in dagen buiten de verkiezing belang stelling voor deze zaken wordt aangetroffen. Want naarmate die belangstelling innerlyker en dieper wordt, naar die mate wordt 't moeilyker om met schitterende beloften en verblindende leuzen de hoop en gemoederen op te winden, omdat mon zich niet zoo ge makkelijk moer vergaapt aan het onverteer bare, wanneer er ook op dit gebied een zekere mate van ontwikkeling is verkregen. Van daar de algemeene noodzakelijkheid j te wekken, tot belangstelling, omdat de stryd op politiek gebied de burgerij vau der.- zelfdeu staat geldt; 't gaat om 't gemeen schapsleven der geheele bevolking. Nu schetst spreker het hooge en groote belang, het gewicht der by de grondwet aan do Staten Generaal verleende macht. Daar van hangt voor den gang en ontwikkeling van ons leven ontzaglyk veel af. 't Regeerings- beleid waaronder wy leven, waaraan wij onderworpen zyn, oefent grooten invloed, al ia I ook, dat wij dit soms maar met bewust- zjjn merken omtrent enkele punten. Wy zyn van de wetgeving zoo gewoon aan do lyoen die er aan en door ons leven worden ge trokken, dat we 't gewoonlijk niet meer op merken, wat de wet voor ons heeft vastgesteld. Op grond van die belangrijkheid, niet enkel in 't oog te vatten by do wetgevende, maar ook by do uitvoerende, ook bij rechterlijke macht roept spreker op tot belangstelling. Wel geeft hij toe, dat de laatste tyden niet gunstig zyn om die belangstelling te gaan koesteren, wijl met name de behandeling der laatste begrooting in het parlement daartoe niet uitlokt, hoewel hy ook op dit gebied waarschuwt voor overdrijving Dat er wel eons gelachen wordt, k la bonheurEen geestig woord kan wel eens bevorderlijk zyn aan de zoo noodige energie en volharding, om zoo menig taai onderwerp tot een goed einde te ontwikkelen. En tot hen, die zich van de politiek afkeerig houden, omdat zij hun tijd kostbaar achten, om zich nog bezig te houden met wat daar in do Staten Generaal gebeurt; tot hen, die vinden, dat het peil dor debatten zinkt tot een laagte, waarby zy zich zelf te hoog achten, om er nog kennis van te nemen, tot hen wil hy uitdrukkolyk en met nadruk zeggeD, dat zoo 't volk is, alzoo ook zyn vertegenwoordiging en dat 't hen niet onverschillig mag laten, daar 't het gemeenschappelijk leven raakt en het niet van belang ontbloot is, hoe de wetten, waar onder wy leveD, luiden en hoe zy worden uitgevoerd. Zoo gaat de spreker langen tijd voortschotst in den breede het onderscheid in optreden en beginselen der Christel. Historische party met de andere politidke groepen en stelt daarbij 'n 't licht, dat deze partij zich voornamelijk in haar optreden laat leiden door nuchterheid, bezonnenheid en gematigdheid, zonder daarmee te kennen te geven als zonden deze deugden het mono polie van deze party syn. Ilij kenschetst hoe het karakter 't best wordt gekend door het goede begrip harer leuze-gezag en vrij heid" en toost de waarheid dezer leuze aan haar optreden by de verschillende vraag stukken van den dag. Hy verdedigt de partij tegen het verwijt van conservatisme en tracht aan te toonen haar rechtmatige plaats in de coalitie en de deugdelijkheid der coalitie politiek. In één woord, hy hondt een door wrochte rede, die met de grootste belang stelling ten einde toe wordt aangetoond. Na een korte pauze werd gelegenheid ge geven tot gedachtonwisseling of tot 't stellen van vragen, waarvan tot 't laatste door den heer Adriaanse gebruik wordt gemaakt, wat teu gevolge had, dat ook Ds Warners zich nog even in de disenssie mengde. Daarna werd de vergadering onder dank zegging aan spreker, debaters en publiek ge sloten. De kustverdediging. De Marine-Voreeniging te den Helder heelt besloten om den 18en Februari a.s. te 's-Gravenhage eene algemeene vergadering te honden en daarin eene bespreking houden over het wetsontwerp -tot verbetering van de kustverdediging" van een zeeofficiers standpnnt bezien. Het ligt in het voornemen van het be stuur om, onder meer, de leden der Ver eeniging ter beoefening van de krygsweten- schap tot het bywonen van dezo vergade ring uit te noodigen. De bespreking zal worden ingeleid door don luitenant ter zee lo klasso H. E. Baron van Asbeck, terwyl hot in de bedoeling ligt, de denkbeelden van den inleider vooraf te doen drukken en verspreiden, ten einde een grondig debat mogelyk to maken. Onderofflcierswenschen. De nieuwe minister van oorlog heeft aan de inspecteurs der wapens verzocht hem door bemiddeling der korpBkoramandanten op do hoogte te stellen van zoodanige wenschen der onderofficieren, als hnn dagelyksch leven kunnen veraangenamen zonder den dienst te schaden. Als zoodanig noemt hy het des Zondags niet dragen van de Bchako of kol bak het dragen buiten dienst van den korten mantel (wielryders-mantel)het voor eigen rekening wonen buiten de kazerne door de ondere ongehuwde onderofficieren of van bepaalde kategorieën uitbreiding van avond permissie het dragen van burgerkleeding ook door onderofficieren mot den rang van adjudant-onderofficier en hooger, enz. IJmuiden, 30 Januari. De IJmuider stoomtrawlervloot heeft het in de afgeloopen maand hard te verantwoor den. De stoomtrawlers -Dordrechten .Hol land II" verloren beide op een dryvend voorwerp het roer en moesten hier worden binnengesleept. De .Erica" strandde by Petten en word door drie sleepbooten en den trawler .Clyvia" vlotgebracht met ver lies van schroef. Voor eenige dagen werd de //Mini" hier binnongebracht met zware schade en dryvende op de schotten door den trawler .Strathdee". Eerstgenoemde trawler was op zee in aanvaring geweest een stoomboot, van welke de naam niet juist kon worden vastgesteld doch die ver moedelijk -Ahia" heet en onder Russische vlag vaart. Gisteren strandde de stoomtraw ler «Martha' van de heeren Versteeg en Vermandei naby Zandvoort en werd eerst des namiddags met hoog water vlotgebracht door den Engelschen stoomtrawler «City of Aberdeen" die door dezelfde heeren is .ngekocht en toevallig hier juist was bin nengekomen, benevens de sleepbooten Visch- ploeg" en Visschershaven". De Zweedsche bark .Africa", die hier sedert eenige dagen tot vertrek gereed lag, word Zaterdagavond in hot binnon-toelei- dingskanaal tydens dikken mist aangevaren door het van Amsterdam komende en naar Londen bestemde Engelsche stoomschip «Amu let". Van de bark werd een ra gebroken alsmede eenige koperen platen van de huid- bebleeding. Uitbreiding dienst Enkhuizen-Slavoren. Naar de «N. Sneeker Ct." verneemt, moeten door de directie der H. IJ. S. M. plannen overwogen worden, om met den nieuwen zomerdienst het stoombootverkeer Stavoren Enkhuizen en omgekeerd nit te breiden. Het zon de bedoeling zyu in iedere richting één boot meer te laten varen, zoodat er dan 5 maal per dag verbinding met Holland zal komen. De bedoeling moet zijn, den nieuwen dienst een vroegdienst te doen wordenver trek van Stavoren ongeveor 8 uur. De Heldersche Kamer vun Koophandel zy aanbevolen by de Holl. Spoor aan te drin gen op een betere verbinding van Hollands Noorderkwartier met het Noorden des lands. Zij ia op het oogenblik allertreurigst. Ooor een vallend plafond. In het St. Anthonins gesticht te Ooslburg heeft een 84 jarige vrouwelijke verpleegde door het neervallen vau een plafond een schedelbreuk bekomen. Zy is aan de ge volgen overleden. Verduistiring. Vrydag is ter beschikking van den officier van justitie gesteld, een bowonerjvan Rotter dam, verdacht zich by een firma op de Nieu- wehaven aldaar, waar hy als procuratiehouder werkzaam was, aan verduistering van onge veer f5000 te hebben schuldig gemaakt. (N. R. Ct.) Het fort bij Vlissingen. Reuter meldt uit Brussel: De -Chronique" schrijft: Men weet thans te 's-Gravenhage, dat de voornaamste betrok kenen zich een vaststaande meening hebben gevormd over de militaire en diplomatieko beteekenis van het eventueele fort by Vlis singen. De bouw van dit fort zou een onvriend schappelijke daad jegens België, een vijan delijke daad tegenover Engeland zyn en vlakweg gunstig genoemd moeten worden voor de politiek en do strategische combinaties van Duitschland. De sterke antipathie jegens Engeland, die door den Boerenoorlog ten toppunt is ge- drevon, heeft er niet weinig toe bijgedragen, om een belangryk gedeelte van de openbare meening in Holland tot wy si ging van de vroegere gevoelens jegens Duitschland te bewegen. Wy gelooven dat Nederland in dwaling verkeert, want op den dag, waarop Duitsch land waarlyk vasten voet in Nederland vi kregen zal hebben, zal de onafhankelijkheid van Nederland spoedig opgehouden hebben te bestaan. Het Germanisme heeft Nederland met zyn prachtige havens meer en meer dringend noodig. Do bortw van het fort by Vlissingen zou een nieuw ernstig haltepunt zyn van den groeienden invloed van Duitschland in Neder land, omdat het met toestemming van het Nederlandache ministerie zelf is bereikt. Dan zal op den dag van een Europeeschen oorlog do verwezenlijking mogelyk blyken van den beroemden wensch, door Arndt op het congres van Frankfort uitgesproken, over het weer in bezit nemen in de toekomst van de grooto Westelyke rivieren en de groote havens. Dat de voorstanders van het fort by Vlissingen indachtig mogen zyn, dat Nederland en België op den dag van het gevaar hnn onafhanke lijkheid niet anders kunnen behouden, dan door daarvoor gezamenlijk op te komen. Wat een bezorgdheid voor ons welsjjn I De „Zeven Provinciën". Hier i» geen sprake van het pantserschip maar van het roemrijke admiraalschip van De Ruyter. In Engeland ie een groot schilderij, zoogenaamde penschildery van Willem van de Velde de Oude, voor den dag gekomen. Het geeft een voorstelling van de Hollandsche vloot op 11 October 1665, toen zy door de ge volmachtigden der Staten Generaal werd be zocht onder geleide van De Ruyter, die kort te voren in plaats van den gesneuvelden Van Waesenaer Oldam tot luitenant-admi raal was benoemd. Dit bezoek gold in het byzonder «De Zeven Provinciën", het nieuwe admiraalschip, dat zich juist by de vloot op de Noordzee had gevoegd. Het groote stuk (1.75 breed by 1.15 M. hoog), vertoont rechts een prachtige afbeel ding van -De Zeven Provinciën". Het trot- scbe schip is onder volle zeilen, over stuur boord bijgedraaidde opperbevelhebber is aan booni, want hoog aan de groote steng wappert, onder de driekleur, de admiraals wimpel. Aan boord wemelt het van volk, maar in de vele sloepen op don voorgrond zyn nog steeds bezoekers op weg om het nieuwe admiraalschip te gaan zien. Links ligt de -Hollandia", tot dusver het schip van De Ruyter. en de «Utrecht". Van dien kant komt nog een groot schip aanzei len, dat geheel dwars wordt gezien. Meer op den achtergrond liggen andere schepen van de vloot. ,De Zeven Provinciën" is hoofdzaak op het schilderij en afgeboeld op zeer groote schaal (de hoogte van het schip is ongeveer 90 cM.), Do ryke spiegel geeft eon praohtig voorbeeld van scheepbouw en van beeldhouw kunst. Men kan zich geen vollediger, geen betere voorstelling van het beroemde schip wenschen. Tot dusver kende men alleen van Willem van de Velde detailteekeningen vbd het ongetuigde schip, dus alleen van den romp; en voorts onbeduidende afbeeldingen van het schip op do portretten van De Ruy ter in het Ryks-Museum en het Mauritshuis. Het prachtige schilderij is, naar -Het N. v. d. Dag" mededeelt, voor ons land behouden. De heeren C. G. 't Hooft en jhr. mr. J. F. Bxcker zyn er in geslaagd van een aantal belangstellende in de Nederlandsche kunst en geschiedenis van het zeewezen voldoende bijdragen te verzamelen om het stuk, dat in handen van de firma Frederik Muller en Co. was overgegaan, aan to koopen. Dit is reeds geschied. De bedoeling iB het aan te bieden aan het Ryk, tor plaatsing in de maritieme afdeeling vau het Ryks-Museum. Daar sal het by de modellen onzer vroegere oorlogsschepen en het fragment van de veroverde «Royal Charles" een blyvende herinnering zyn aan het roemrijk verleden. Hoedenpennen. De vroede vaderen van New-York bobben in plechtige bijeenkomst besloten, verkorting van lange hoedenpennen verplicht testelleD. Een dergolyk besluit is ongetwyfeld een krachtig argument vóór vrouwenkiesrecht. INGEZONDEN. De stranding van de „Elfriede" Mynheer de Redacteur! Voor de redding van de bemanning van het schoenerschip «Elfriede" ontving de schipper van de reddingboot f 15.en ieder der roeiers f 10.namens de Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij. De Maatschappij doet 'n deze wat sy kan, doch de belooning is te karig, vooral in deze tyden, nu de menechen, die de reddingboot moeten bemannen, door de weinige verdiensten het zoo schamel hebben. Wy geven toe, dat er geen grens is te trekkendat men niet kan zeggen, wat dan wol -voldoende is. Beter nog ware het, dat de belooning niet in geld behoefde plaats te hebben. Maar het is nu eenmaal niet anders. Zeker, zy zullen, ook al weten zy vooraf, dat zy niet voor de redding zullen worden betaald, toch altyd bereid zyn de boot te bemannen dat hebben zy meer dan eens bewezen. Maar een tocht van af des avonds 9 uur tot des nachts 3 uur, in een open vlet by «tormweor, tot op het hemd doornat van het water, is met f 10.te karig betaald. Zooals gezegd, de Maatschappij heeft over te beperkte middelen te beschikken en kan geen grootere bedragen boschikbaar stellen. Toch ware het te wenschen, dat een middel kon worden gevonden het bedrag te ver dubbelen. Wie weet in deze een afdoenden raad te geven Met dank voor de plaatsing, c. s. Kindervoeding. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd een weinig plaatsruimte in Uw blad. Geachte plaatsgenooten I Een gToot voorrecht is het, wanneer wij onze kinderen van al het noodige kunnen voorzien, vooral in het barre jaargetijde, den winter. Wanneer des avonds de kachel heerlijk brandt en wy met onze kinderen gezellig by elkander zyn gezeten, en aan hen de noodige boterhammen kunnen wor- don verstrekt en wat da&r by behoort, en zy zich in eon warm bed ter ruste begeven, dan heeft ook dc winter zyn goede zijde. Maar als men dit alles mist en zoovele vaders en moeders het hunne lievelingen aan 't allernoodigato moeten laten ontbrekeD, (voedsel en warmte) daar zy door werkloos heid en andere oorzaken daartoe genoodzaakt zyn, dan ziet men de keerzijde van den winter. Daarom geachto plaatsgenooten, als gy een goed werk wilt steunen, geeft dan Uwe gaven aan de vereeniging Kindervoeding, Middenstraat 15 alhier. lederen avond ontvangen 260 kinderen een flinke boterham, en gaarne wenscht de Commissie met de uitdeeling voort te gaan tot half Maart, als de visschery weer begint. De kas geraakt ledig, daarom verzoeken wy U vriendelijk, steunt dit plaatselyk be lang. Vanaf heden vervoegen zich de Col lectanten ten uwent. De Commissie L. C. Kraak, President. W. Verhagen, Secretaris. Y(. v. d. Leek, le Penniogm. P. Geds, 2e Penningm. In het «Handelsblad" van 28 Januari is het volgende ingezonden stak van den heer Staalman opgenomen: Openbare inzamelingen en de heer Staalman. Aan de Redactie I de vermelding op Vrydag van myn bezoek ten uwent en van het daar voorge vallene, betracht n een beknoptheid, die te kort doet aan de waarheid. Ik vertrouw, u zal alsnog bereid gevon den worden dit te herstellen. In de eerste plaats heb ik u gewezen op het onverantwoordelijke en diep kreukende van uw handelwijze te mynen opzichte, door in uw blad op te nemen de aantijging van een ongenoemd en u onbekend socia listisch pamflettist nit „De Vonk", een locaal socialistisch blaadje, waarvan nog dezer dagen, een soortgelijk „correspondent" werd veroordeeld, om een aanval op de eer en goeden naam van een gemeente-secretaris en waardoor n rooft myn naam en myn eer. Tweedens heb ik u aangetoond, dat de Heldersche Visschersvereoniging, waarvan ik Voors.-Penningm. ben, alléén in do laatste 5 jaar circa zestien duizend gulden heeft uitgegeven, bij een ontvangst, meest van arme visschers, van f 500 aan contri butie per jaar. Derdens heb ik u overtuigd met de stukken, dat van elke uitkeering behoorlijk kwitantie aanwezig is. Vierdens heb ik u verklaard, dat de plaatselijke pers weigert, de lijsten van by openbare inzameling verkregen gelden, zelfs togen betaling op te nemon, voorwendende dut het mjj d&arby gaan zon om politieke munt te slaan. Vyfdens heb ik u getoond het by dui zenden exemplaren verspreid verslag van de laatste door ons gehouden openbare inza meling, en waarvan u de voldoendheid heeft toegegeven. Zesdens heb ik u gewezen op het feit, dat tal van groote instellingen van hunne inzamelingen by circulaires enz. by bepaalde personen, evenmin openbaar verslag doeu eo heeft u zelve als zoodanig genoemd het Leger des Heils", dat nimmer door u op zoo smadelijke wyze is bejegend en waar tegen u, evenmin als tegenover honderden andere vereenigingen ooit heeft gewaar schuwd. Het bestuur onser vereeniging overweegt eon verdediging tegen uw aanval, doch in middels verzoek ik u beleefd en dringend, het bovenstaande als aanvullend resumé vau myn onderhoud met u persoonlyk, nog heden op te nemen. Ik vertrouw, o zal my in zooverre recht laten wedervaren, nu n sich niet heeft ont- ie eer van myn naam in opspraak te brengen. Met verschuldigde gevoelens. Uw dn. STAALMAN. Helder, 26 Januari 1911. De heer Staalman vergist zich hier: de wei gering betrof niet de lijsten van het Visschers- fonds (waarover hij het in bovenstaand verweer uitsluitend heeft), maar wel de lijsten van de relden, in het jaar 1900 ten bedrage van 10,300, bij hem persoonlijk ingekomen. De reden van die weigering mogen wij als bekend veronderstellen. De redactie van het «Handelsblad" schryft in antwoord daarop het volgende: Eerstens, tweedens en derdens, vierdens, vyfdens en zesdens is de hoer Staalman in de war. De heer Staalman heeft ons niets anders aangetoond" dan wy reeds vermeld heb ben: dat hy ons een lystje kon geven van namen der ondersteunde visschers vrou wen en -kinderen. En hy heeft ons een dikken bundel kwitanties gètoond, waarvan wy een enkele ingezien hebben en bevonden dat zy door enkele der ondersteunden ge- teekend waren. Wy hebben toen den heer Staalman mede gedeeld dat wy er niet aan twyfelen of de bedoelde vereeniging sou wel uitkeeriDgen gedaan hebben. Daar gi-g het echter niet om. De vraag was of van de inzamelingen by openbare oproepingen of door in grooten getale verspreide circulaire gohouden, in het openbaar verantwoording is gedaan. Toon ons aan, zeiden wy tot den heer Staalman, dat een ieder, die n een gave gezonden heeft in de gelegenheid is gesteld op niet te moeilyke wyze de zekerheid te krygen dat sijn geld onder de ingekomen giften is vermeld, de zekerheid tevens dat hel geld zuinig en goed voor het bekende dool ge bruikt is, en wy znllen openlyk verklaren dat onze waarschuwing onnoodig en dus .onvorantwoordelyk en diep krenkend" was. Volgens naar onze overtuiging zeer be trouwbare inlichtingen is die zekerheid niet voor ieder te verkrygen geweest. Wy heb ben daarom vroeger gewaarschuwden toen wy hoorden dat do heer Staalman weer aan het inzamelen was, hebben wy opnieuw ge waarschuwd. Wy hebben den heer Staalman gezegd dat wy steeds onze lezers waarschuwden geen geld te geven aan instellingen, die niet behoorlyk verantwoording van de ingeko men gelden gaven. Er was slechts één uit sondering, voegden wy er by: «Het Leger des Heils". Orer de betreurenswaardige ge- slotenheid van die instellingen wat de ver antwoording van hare fio&nciën betreft is echter reeds zóóveel geschreven, dat wy meenden er niet op te behoeven te wijzen waarom wy tegen financiëelen steun aan het Heilsleger nooit gewaarschuwd hebben. Aan ons versoek om ons over zyn flnan- cieele verantwoording in te lichten kon do heer Staalman by syn bezoek niet voldoen. Hy wees ons slechts een gedrukte vermel ding van ingekomen giften van een zestal jaren geledeD, lang vóór de insameling die tot onse eerste waarschuwing aanleiding heeft gegeven. De heer Staalman beloofde ons toen schrif- telyk uiteen te setten hoe hy steeds aan de door ons gestelde eischen voldaan had. Dio uiteenzetting ontvingen wy niot. Wel boven gaand schryven. Wy meenen, tot wjj van den heer Staal man vernomen hebben hoe hy tot nu toe zyn giften verantwoord heeft en se iD de toekomst denkt te verantwoorden, onze waarschuwing te moeten handhaven. Red. Hblad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1