KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje iro+>r Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam Zaterdag 18 Februari 1911, No. 3968. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct„ tr. p, post 75 ct., buitenland 1.85 Pre- Zondagsblad S7J 45 0.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bjj veoruitbetaling.) Advertsntiën tan 1 tet 5 regels 00 cent. Elke regel meer6 Bewjjs-exemplaar2# Vignetten en greote letten worden naar plaatsruimte berakead. Intero.- Telefoon 10. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT a Co.), Helder. Bureauzi Spoorstraat en Koningstraat. Eepste Blad. UIT HET BUITEHLAHD. Door don broeder van den Duitschen Keizer is op 'n feestmaal te Berljjn Zondagavond eene rede gebonden, die nog al de aandacht trekt. Oude en jonge soldaten", sprak hjj, «moeten zich scharen om onzen Keizer, in den strjjd tegen den steeds dreigender wordende binnen- landschen vijand". Wie daarmee bedoeld wordt? De prins gaf eenige aanduiding. ,/Wy willen niemand zyne politieke overtuiging kwalyk nemen als hy maar binnen de perken der wet blyft. Waar echter de bodem der wet verlaten wordt, rnst op elk van ons de plicht, de overheid te onder steunen en er voor te zorgen, dat recht en orde niet in de verdrukking komen. Binnen eonigen tyd zullen wy in de gelegenheid zjjn bewyzon te geven van trouw aan Koning «n rijk". 't Is verklaarbaar dat in den Ryksdag deze zaak ter sprake kwam. Do minister van marine verklaarde dat dit geen verkieziugspeeoh was, maar een gelegenheidsrede in besloten kring. Hy meende dat de prins niets miszegd had. Sommige Duitsche bladen zjju echter van oordeel, dat de prins wel wat voorzichtiger had kunnen zyn in zyn woordenkeus. By de marinebegrooting werd van verschil lende zyden er do nadruk op gelegd, dat'de uitbreiding der vloot slechts een verdedigend karakter had. Minister Tirpitz vond dit een gereede aanleiding er nog eens op te wyzen, dat, zoo de uitgaven in de laatste jaren hooger werden dan men oorspronkelyk had gedacht, dit niet in do schuld was van Doitschland. »Wy hebben,' zoo zeide de minister, islec'nts het oordeel van 't buitenland gevolgd. De «Dreadnought-politiek noopte tol volgen. De opvatting der Engolschen, dat wy de uitbereiding van onze vloot meer hebben be spoedigd, dan de vlootwet eischte, is oen wonderlyke dwaasheid geweest. De Ryksdag zal begrypen, dat het ook de Regeering zeer heeft getroffen, dat zulke vermoedens konden opduiken. Wy hebben onzerzijds het niet laten ontbreken aan officiëele opheldering te dezer sake. Als men zonder vooroordeel leest, wal onze bladen, bjjna zonder uitzonderingen, over onze betrekkingen tot Engeland in de laatste jaren geschreven hebben, dan moot men de houding van onze pers, behalve wat een kleine minderheid betreft, ten zeerste pryzen; zjj heeft het tegendeel gedaan van ophitsen. De Minister kan dat des te vryer zeggen, wyl hy destijds de vele buitensporig heden heefc betreurd, die tjjdens den Boeren oorlog ook in de Duitsche couranten ver schenen zyn". De berichten aangaande de vertrouwelijke mededeelingen inzake de Duitsohe scheep vaartrechten - door den Staats-secretaris ge daan, zyn by vergissing gepubliceerd. De afgevaardigde die de mededeeling aan een journalist deed, had de vergadering slechts kort bygcwoond en was reeds heengegaan toen de miniBter verzocht zyne mededeelingen als van vertrouwelyken aard te beschouwen. Koningin Elisabeth van België is tot volledig herstel van gezondheid naar de Riviera ver trokken in gezelschap van den Koning. Het Handelsblad van Autw. deelt mee, dat zy alvorens te vertrekken, maatregelen heeft ge nomen, dat op haar koBten 70 kleine patientjes, uit de gasthuizen ontslagen als genezen, oenigen tyd zullen kunnen doorbrengen in een gezonde luchtstreek. Wel eene Koninklijke daad voorwaar! De afgevaardigde Woeste, heeft by de Kamer een wetsontwerp ingediend tot straf baarstelling der propaganda voor 't Nieuw- Malthusianisme. Staats-minister Lejeune is bedenkelyk ziek. In verband met zyn hoogen ouderdom ver klaren de doktoren dat het levensgevaar nog lang niet geweken ie. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Asquith mede, dal het de bedoeling der ro- geering is, den tijd tot Paschen te besteden aan de behandeling der regeeringsvoorstellen. Maandag zal de veto-wet worden ingediend. Op de ministriëele banken werd de laatste mededeeling levendig toogejuicht. De minister van financiën, Lloyd George, is uit het buiten land, waar hy tot herstel zjjner gezondheid vertoefde, teruggekeerd. Hy zal echter nog eenigen tyd rust moeten hebben voor hy zijne ambtsbezigheden weer kan opnemen. Durand de van moord beschuldigde vak- rereenigingsleider, is in voorloopige vryheid gesteld. De revisie van zijn vonnis is toege staan. Het congres der Spaansohe republikeinen is uiterst rumoerig verloopen wegens oneenig- heid in den boezem der party. De meeste Cortes-afgevaardigden, leden der party, waren afwezig, hetgeen zoor het misnoegen der aanwezigen wekte. De zitting werd opgeheven zonder dat een beslissing werd genomen over een reorganisatie der partij. Kolenel Goethals, hoofdingenieur van het Panama-Kanaal, heeft, volgens een bericht uit Washinton aan de »Times", verklaard, dat het kanaal in September 1913 beslist voltooid zal zyn. In de zitting van het comité van het congres, dat de quaestie van de kanaalgelden bestu deert, heeft de kolonel als zyn meening te kennen gegeven, dat een tarief van een dollar per ton voldoende zou zyn om aan de con currentie van den spoorweg van Tehuantepec een einde te maken en aan die van over- land-lynen het hoofd te bieden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 Februari Een bijvoegsel tot de „Nederl. Staats courant'' van Zondag 29 en Maandag 30 Januari 1911, nr. 25, bevat de statuten van de vereeniging Woning vereeniging „Licht en Lucht", te 's Gravenhage. Wy ontleenen daaraan het volgende: De vereeniging draagt den naam van: Woningvereeniging «Licht en Lucht", en is gevestigd te 's Gravenhage. De vereeniging heeft uitsluitend ten doel verbetering der volkshuisvesting in de ge meente den Helder. Zy tracht dit doel te bereiken door het in eigendom verkrijgen van bouwterreinen en van woningen en deze te verhuren by voorkeur aan mindere sohepelingen en onder officieren der zeemacht met den korporaals rang. Ter verzekering van de nakoming harer verbintenissen wordt door de vereeniging een aandeelenkapitaal gevormd, bestaande uit aandeelen van f 50, van f 100 en van f 1000. Van deze aandeelen wordt jaarlyks oon dividend van ton hoogste 4 pet. uitge keerd, zoo de geldmiddelen het toelaten. Er iB een fonds van onderhoud en herstel on oen reservefonds. Het bestuur stelt de som vast die jaarlyks ter zake van een gebouw of een groep van gebouwen in het fonds van onderhoud on herstel zal worden gestort. Ook wordt jaarlyks ten laste dier rekening eene afschrijving geboekt op de waarde der gebouwen en andere bezittingen, buiten don grond. Het bedrag der afschrijving wordt door het bestuur vastgesteld met een minimum van 1 pet. 'sjaars. Zoodra de waarde door de afschrijving is teruggebracht tot een bedrag, dat by open baren verkoop naar allo waarschijnlijkheid steeds zal worden bereikt, behoeft de afschrij ving niet te worden voortgezet. Dit geval zal alleen geacht worden aanwezig te zyn, indien de algemeene vergadering, op voor stel van het bestuur, aldus beslist en dit besluit wordt goedgekeurd door burgemees ter en wethouders van don Helder. Wanneer na deze afschrijvingen de winst en-verliesrekening een batig slot aanwyst, wordt dit als dividend, met inaohtneming van art. 4, aan de houders der aandeelen pondspondsgewijze uitgekeerd. Indien het reservefonds meer bedraagt dan 5 pet. van den koopprys of de stich- tingskosten der gebouwen en andere bezit tingen buiten den grond, moet het surplus aangewend worden tot de doeleinden, om schreven in art. 8 der statuten, of om steun te verleenen ter verbetering van woningen of van de wyze van bewoning, waar zoo danige verbetering uit hoofde van eene wet of een wettelijk voorschrift door de daartoe bevoegde macht wordt geboden. Leden der vereeniging zyn: zy, die de vereeniging eene gift in eens schenken van miustenB t 50 of haar stounon door eene jaarlykscho bydrage van minstens f2.50; zy die in het bezit zyn van 1 of meer aandeelen op naam. Begunstigers zyn zy die de vereeniging eene gift in eens schenken van minder dan f 50 en van minstens f 10 of haar steunen door eene jaarlyksche bydrage van minder dan f2.50 en van minstens f 1. Het bestuur bestaat uit 7 tot 14 personen, uit en door de leden te kiezen in eene al gemeene ledenvergadering, by volstrekte meerderheid van stemmen. Het bestuur kiest uit zyn midden een voorzitter, een ondervoorzitter, 2 secreta rissen en een penningmeester. De ondervoorzitter, een der secretarissen en de penningmeester moeten woonachtig zijn in de gemeente den Helder. Dezen vormen de kern der plaatselyke commissie aldaar. De woningen der vereoniging sullen slechts mogen worden verhuurd aan of bewoond door ter goeder naam en faam bekende personen. Iq do woningen mogen als regel geene bedrijven of neringen worden uitgeoefend by uitzondering kan zulks goschieden met toestemming der plaatselyke commissie. In geen geval mag daarin sterke drank worden verkocht. Jubiieumavond Louis Bouwmeester. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, komt Louis Bouwmeester op zyn tournéo door Nederland, ook onze plaats met zyn komst vereoren. Woensdag 22 Februari geeft de grooie acteur met zyn gezelschap zyn jubiieumavond in «Casino", ter gelegenheid van zyn 50 jarige tooneelloopbaan. Overal door heel het land, wordt onze groote kunstenaar met triomf ontvangen. Laten ook wy, inwoners van den Helder, Bouwmeester's jubileumavond een avond doen zyn van triomf en hulde. Laat ook den Helder toonen, dat het Holland's grootsten acteur eert en hoogschat! Wo hopen dat deze avond een ware eereavond voor den jubilaris mag zyn en roepen heel het kunst minnend publiek op om hieraan deel te nemen. De „Lyons". Het stoomschip .Lyons" heeft by het zuigen op een wrak gestooten, waarschijnlijk de «Lutine" Daarbij is de zuigbuis gebroken. Zoodra het weder gunstig is, worden de pogingen voortgezet. Sabotage. De Rechtbank to Alkmaar veroordeelde de beide bakkersknechts, die te Enkhuizen brood in de kar met petroleum hadden over goten, uit wraak dat hun patroon op tweeden Kerstdag had laten werken, tot ééu on vier maanden gevangenisstraf. Volksstemming en drankgebruik. De uilslag der Volksstemming in 1-0A Kamerdistrict Schoterland is dat van 23,484 geldige stemmen zich hebben verklaard voor onbeperkten drankhandel 809, handhaving van den bostaanden toestand 4948, verminde ring aantal drankgelegouheden 4016, en ge heel verdwijning van alle drankgelegenheden 13,711. Niet arm. In ziekelyken en zeer vervuilden toestand is in een dor gasthuizen te Amsterdam een bejaarde vrouw opgenomen, in wier woning werden gevonden verschillende gouden en ziveren voorwerpen, ruim f2200, een spaar bankboekje, waarop ruim f 800, alsmede 32 vervallen muntbiljetten van f 10. De vrouw leefde zeer gierig, werd door het gom. arm bestuur ondersteund, kreeg nu en dan voedsel van haar buren en moet bovendien nog een pensioen hebben van een maatschappij te Amsterdam. Baad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft in behandeling genomen het scheeps ongeval, dat op 27 Dec. 1910 is overkomen aan het stoomschip «Hollandia", reedery Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam, kapitein de heer J. Schottee de Vries, te Haarlem. Op genoemden datum is aan boord van de «Hollandia", toen zy in den Atlantischen Oceaan voer, een evaporator uiteengesprongen, waardoor de dood van den tweeden machinist, de heer Licht, werd veroorzaakt. Als eerste getuige werd gehoord de heer J. Foudraiue, inspecteur van do Kon. Holl. Lloyd. Getuige verklaarde, dat de «Hollandia" in 1908 in Engeland gebouwd is; de evaporator werd door een firma te Naarden geleverd en na beproeving naar de scheepswerf in Engeland opgezonden. Ook in Engeland is de evaporator beproefd, en er is een certificaat van deugdelijkheid voor uitgereikt. De heer Foudraine sohryft het ongeval toe aan waterslag in het deksel, veroorzaakt door lekken van de toevoer-afsluiting. Alleen het onderstuk van het werktuig is vernield, do pijpen waren alle heel. By onderzoek bleek de kraan styf dicht te staan. De tweede getuige, kapitein Schottee do Vries, deelde mede, dat hy, evenals alle passagiers, door een geweldigen slag gewekt is. Op de brug gekomen, kon hy daar niet onmiddellijk vernemen, wat er gebeurd was met de -machinekamer kon men geen ver binding krygen. Het schip is niet geBtopt op getuige's commando, maar door het machinekamer- personeel uit eigen beweging. Getuige zond den 4don officier naar beneden, maar deze kon niet te weten komen, wat er gebeurd was. Daarna zichzelf naar beneden begevend, zag de kapitein den stoom uit de machine kamer slaan en vernam, wat er geschied was. Het lyk van den tweeden machinist, werd, met een groot gat in het hoofd, waar door de hersenen bloot lagen bovongebracht. Volgens den dokter moet de man onmid dellijk dood geweest zyn. Dadelijk heeft getuige do passagiers gerustgesteld. Toen hy zich naar de machinekamer begaf, werden de afsluiters der ketels op het sloepeudek afgedraaid. De heer J. Bouwman, eerste machinist, is, gewekt door het blazen van den stoom, naar de machine-kamer gesneld, maar moest halverwege door de hitte terugkeeren. Op de stookplaats vond hy den 4den machinist, die op eenige lichaamsdoelen verbrand, en hevig verschrokken daarheen was gebracht. Den verongelukten vond men eerst later. Getuige schreef de ramp met tamelijk groote zekerheid aan dezelfde oorzaak toe als de heer Foudraine. Vervolgens werd gehoord de heer C. Johr, 4de machinist, die vóór het ongeluk met den 2den machinist de wacht had. Van 12 tot 1 uur was er door den lsten machinist geëva poreerd. Daarna was er mede opgehouden toen het toestel weer aangezet zou worden, heeft getuige zich naar de pomp begeven, die den evaporator moest aanvullen. Hy hoorde Licht hem nog toeroepen om den pomp olie te geven. By het slagen tellen hoorde getuige eerst een zachten knal ocmiddclyk daarna een zwaardere explosie. Hy zag den 2den machinist liggen, en hy vluchtte. Door de bakboordsmachine is ge tuigen tegen de explosie beschermd. De le machinist stond vóór de ontploffing met het gezicht voor den evaporator. Blykeus een rapport van een expert van de scheepvaartinspectie zyn de veiligheids kleppen dermate vernield, dat niet meer kon worden nagegaan of zij in goeden toe stand waren vóór de explosie. Met zekerheid is de oorzaak der ramp niet vast te stellen. Het onderzoek werd hierna gesloten. De uitspraak volgt later. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heeren G. A. de Haak en N. P. Haremaker tweede stuurman de heer P. W. K. F. de Herder; derde stuurman de heeren W. K. L. Hes, W. van der Heul en J. Hildernisse. Een verbeterd bericht. Wy lezen in de «Avondpost" Hot bericht van de «Ned." over een luite nant, die hier een paar ton zou hebben ver spoed, behoeft een kleine rectificatie, naar óns is gebleken. Ten eerste betreft het hier geen luitenant, maar een hoofdofficier van een der bereden wapens. Ten tweede beloopt het bedrag geen paar ton, maar nog niet de helft. En ten derde heeft hier niet zoozeer een speelhuis schuld als wel een ook buiten fiuancieele za ken zeer «bekend" geldschieter hior ter stede, in wiens handen de ofllcter wus gevallen, en die hem oen betrekkolyk klein bedrag had geleend, dat spoedig tot 't bovengenoemde was opgeloopen door de Tente. Met de rectificatie is het bericht verdej jnist. Scheepsramp. Rotterdam, 14 Febr. Het afgekeurde Fran- sche oorlogsschip >Annamite", gisteren ge sleept door de sleepboot «Oceaanvan Toulon naar Brost vortrokken, is blykens telegram van den gezagvoerder op 30 myl afstand van Toulon gezonken. Volk gered. Weer een Hollandsche millioenen erfenis. De correspondent van het *Berliner Tage- blalt" te Frankfort schryft, dat de Holland sche en Russisohe millioenen-erfenissen als paddestoelen uit den grond opschieten on dat er blykbaar nog altyd lieden gevonden worden, die die sprookjes voor waar aan nemen en tjjd en geld over hebben, om die millioenen" los te krygen. Nu betreft het de nalatenschap van zekeren Kilp, die in 1719 in een dorpje in den Taunus werd geboren, op lateren leeftyd naar Holland verhuisde, en daór door een Hollandschen graaf, wien hy het leven redde, tot universeel erfgenaam zou zyn benoemd. Toen Kilp, die ongehuwd bleef, overleed, zou hy zyn groot vermogen aan een lief dadige instelling te Amsterdam hebben ver maakt, onder beding dat die instelling honderd jaar lang de rente van het kapitaal zou mogen trekken en na afloop van dien termyn het kapitaal met de intusschen oploopende rente aan Kilp's bloedverwanten zou moeten uitkeereo. In 1860 zou die termyn zyn afgeloopen en de erfenis dan ook vyf jaar lang ter beschikking van de rechthebbende zjjn ge houden. Eerst in den laatsten tyd hebben zich do rechthebbenden om die nalatenschap bekom merd, die nu een bedrag van 159 millioen mark zon uitmaken. Deze week heeft te Kelkheim eene ver gadering plaats gehad van lieden, die aan spraak maken op de erfenis, uit 52 plaatsjes in den Taunus. Een advocaat van Frankfort, dr. Hosbach, is met de verdediging der vermeende rechten van die lieden belast en zag zich reeds een groot bedrag uitgekeerd voor de eerste uit gaven. Fransche vlootoefeningen. Parijs, 15 Februari. De Gaulois meldt, dat de groote vlootoefeningen dit jaar in September in het Kanaal en in de Noordzee in de buurt van Vlissingen gehouden zullen worden. Het eerste en het tweede eskader zullen er aan deelnemen. Rotten. In Engeland is officieel oorlog verklaard aan de rotten. In Londen's Guildhall is onder voorzitterschap van den lord mayor een vergadering gehouden van geneesheeren, burgemeesters en directeuren van stoomboot maatschappijen om te beraadslagen wat er te doen was om de pest te weren uit Engeland. Als vaststaand werd aangenomen, dat de pest verspreid wordt door het soort vlooien, dat rotten by zich hebben, en dat daarom rotten moeten uitgeroeid worden. Op voorstel van Sir Jamos CrichtonBrowne werd besloten overal in het land verga deringen te houden tot inlichting van het publiek, voornamelijk van landbouwers. Men zou dus tevens kunnen overeenkomen welk middel tot verdelging het best was in elke streek. Voor ware paniek is er geen reden maar wel voor groote bezorgdheid, verklaarde de lord Mayor. «De pestbacil, zeide hy, is nu in Engeland voor het eerst, sinds 250 jaar, weer verspreid over een groot deel van het land." Intusschen laat een groot aantal reeders nu de dampen van zwavelzuur pompen in het ruim hunner schepen. En wat ook helpt de Engelsche inlandsche rotten dooden ge lukkig byzonder gaarne de buitenlandsche rotton, welke de graanschepen invoeren. Spoorwegongeluk. Dinsdagavond om kwart over zessen is oen gooderontrein, komende van Mans by Courtville in Frankryk in botsing gekomen met een sneltrein, komende van Angers, die met een vaart van tachtig K.M. reed. De goederentrein was jnist bezig het hoofdspoor to verlaten om den sneltrein, die daar om dien tyd op weg naar Parys verwacht wordt, gelegenheid te geven te passeeren. Na deze botsing liep een derde trein, een trein mot reizigers, eveneens komende van Mans, op tweehonderd meter buiten het station Court ville, op de beide andere treinen in. Van dezen trein werd alleen de locomotief omver geworpen; de reizigers bleven ongedeerd. Do slachtoffers waren dan ook allen gezeten in den sneltrein uit Angers, die den goederen trein uit Mans inliep. In den restauratie wagen van den sneltrein, die later met andere waggons in brand geraakte, zaten negentien menschen te eten; zy zyn, evenals het per soneel van dien wagen, ongedeerd gebleven. Met donderend geweld moet de sneltrein uit Angers zich op den goederentrein uit Mans goworpen hebben. Op meer dan een kilo meter afBtands is het geraas gehoord. De restauratie-wagen werd boven op twee andere waggons gegooid; dadelyk daarna laaide de brand op uit de puinhoopen. Uit de treurige hoop verbrjjzeld materieel tionken de wan hoopskreten van gewonden en stervenden. Dinsdagavond om elf uur waren er zes dooden en zeven gewonden. Zooals wy reeds zeiden, is er van de menschen, die op het oogen- blik, dat de botsing plaats had, in den restauratie-wagen waren, niemand gekwetst. Velen hunner waren echter door den schrik zoo van streek geraakt, dat zy medische hulp noodig hadden. Om twaalf uur het roddingswerk werd voortgezet telde men twaalf gewonden. Maar ook het aantal dooden was geklommen; tien lyken lagen in een der wachtkamers van het station Courtville uit gestrekt. „De Kleine Mevrouwtjee". Prinses Ka-la-tjin, gemalin van den Prins- Mongool, die als zoodanig lid is van den Oppersten Raad en zuster van prins Soe die minister van Binnenlandsche Zaken in China is heeft te Peking in het leven geroepen een vereeniging van vrouwen uit de hoogste kringenvyfhonderd dezer Chi- neesche dames hebben zich reeds aaneen gesloten onder de leus, den stryd aan te binden tegen de veelwjjvery onder de mandarijnen. In China is het den echtgenoot nog steeds veroorloofd, in de echtelijke woning een aantal bywyven te huisvesten, die in naam zyn aangewezen om de eenige wettelijke vrouw als dienstbare ter hulpe te zyn, doch die eigenlyk van het Chineesohe gezin een soort harem maken. De wettige vrouw heet «Groote Mevrouw", do anderen heeten .Kleine Mevrouwtjes". Met geestdrift is het initiatief van prinses Ka-la-tjin begroet in de voorname vrouwen wereld van Peking, terwyl de mannen er voorloopig het zwijgen toe doen. De prinses wordt ons geschilderd als een bijzondere vrouw, feministe de premier ordre, stichtster van versohillende moderne meisjes scholen; sjj neemt een levendig aandeel in openbare aangelegenheden, on Btond indertijd vooraan bij de oppositie-party, die zich onder leiding van prins Soe tegen de keizerin-weduwe Tsoe-Tsi richtte. Zoo vlamt dus zelfs achter den schijnbaar onoverkomeljjken Chineeschen muur het femi nisme op! Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. TjjdsL der laat. busl. a/h Poetk. p. zeepost via Amsterdam 17 Febr. 7.— 'sa p. zeepost via Rotterdam 24 Febr. 7.— 's av. p. Holl. mail via Genua 28 Febr. 7.'s av. p. Holl. mail via Marseille 21 Febr. 3.30'snam p.Fransche m.via Marseille 24 Febr. 7.'s av. (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Genua 22 Febr. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton 3 Maart 98 Febr. 21 Febr. 8.3U'smor. 7— 's av. 3.30*8 nam p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. viaMarseille p. Duitsche m. via Genua Naar Atjoh en de Oostkust van Sumatra: 8.30'amoi. 7.— 's ar. 3.30'i nam p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. HolL mail via Marseille (alleen op verL der afz.) p.Fransche m.via Marseille p. Duitsche m. via Genua eiken Vrijdag 28 Febr. 21 Febr. 24 Febr. 22 Febr. 7.— av. 12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost vla Amsterdami 2 Maart|7.— 's av. p. mail via Queenstown eiken Vrjjdag 13.30'snam p. mail via New-York, 17 Febr. 3.30'snam p. mail via St. Nazaire 7 Maart |7.— 'sav. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 2 Maart 7.'s av. eiken Dinsdag en Vrijdag 1 Maart 3.30's nam 7.— 's av. p. mail via Southampton e of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verL der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 2 Maart .7.— 's av. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland. eiken Woensd.|7.'sav. Naar Kaapland, Na tal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 8.30 's namiddags. Voor Hr. Ms. .Heemskerck" naar Las Palm as (Gran Canaria): 17 Febr., 7 uur 'sav. en 20 Febr., 8.80 'snam. FEUILLETON. Het Stadsmeisje. IS) En nu bedacht zy, dat de 20e April, haar huwelijksdag, reeds was aangebroken. Die gedachte overweldigde haar zoo zeer, dat zjj, voor haar bed op de knieën viel, het voorhoofd op den bedrand leggend, en haar handen om het hoofd slaande, in hevig snikken uitbarstte. Haar viel in, wat oom Hans over het Gethsemane van iedere menBchenziel had gezegd, toen zy nog een beslnit moest nemen over de opoffering van haar eigen levensgeluk. Zy gevoelde nu nog juister dan voorheen, hoe hy gelyk had gehad, en dat in dezen vreeselyken nacht haar goheele ziel zich weder tegen het dreigende noodlot verzette. Telkens weer zeide zy tot zich zelf, dat er nu geen ontkomen meer was, en dat haar eenig heil te zoeken zou zyn in berusting en plichtsvervulling. Zy was echter nog te jong, om zich zoo maar kalm cn geduldig to schikken in het onvermydelyke. Telkens klonk in haar binnenste een stem, die haar zeide, dat haar verzet rechtvaardig en billjjk was. Zy voelde, dat de schuwe tegenweer, niet eenier zou eindigen, dan wanneer zjj onherroepelijk met den onbeminden man verbondon zou zijn. Door zielsverdriet gekweld bracht zy, aangekleed op haar bed liggend, de overige uren van den nacht door. Bjj de eerste morgenschemering stond sjj op, om voor de laatste maal haar huiselijke plichten voor vader en oom te volbrengen. Zy wilde toch het huis, waarin zy zoo lang naar vermogen gewerkt had, in de beste orde verlaten. Zy wist ook, dat de arbeid haar goed deed, en dat drukke werkzaam heid haar het gemakkelijkste door de uren zou brengen, die haar nog van de vervul ling van haar noodlot scheidden. Gom Hans was den vorigen dag in het huis van zyn broer geweest, waar nog veel in orde was te brengen, zooals hy zeide zoodoende kon zy hem niets van den brief van haar moeder meedeelen, en kon zy haar overvol gemoed niet nog eens ontlasten. Dat zy by haar vader haar nood niot behoefde te klagen, voelde zy heel goed. NEGENDE HOOFDSTUK. Reeds vroeg in den morgen kwam Gol- dammer naar boven, vergezeld van een helpster van de naaister, die in een groote kartonnen doos het bruidskleed droeg, en Jeanne Duvernier met den krans en den sluier. Jeanne zag er zoer bedrukt uit, snikte veel en veegde menigmaal steelswyre de tranen nit haar oogen. Al die heerlijkheid en pracht voor de bruid werd op het bod van Marie uitgespreid, en Goldammer stond er bewonderend by. Nadat hy de naaister met een fooi had weggestuurd, zeide hy: «prima atlas, vyf mark per meterl" Hy streek den opgeslagen zoom glad en zei: «Ik heb nog al onkosten gemaakt voor myn zoet hartje. Doe my na één genoegen, schatje, en zet niet zoo'n treurig gezicht. Luister eens, juffrouw •n hy begon juffrouw Duvernier op de vin gers na te tollen, wat hem het bruidstoilet kostte, .en dan de atlasschoonen en de bruidsruikerI Alles mooi en duur! Laat iemand het my maar eens verbeteren 1" Marie ttoud er by en beet zich op de lippen, om niet in luid geween nit te barsten ten laatste zeide zy gejaagd: .Ik geloof, dat het tyd wordt, dat ik my voor het raad huis aankleed." Ja, ja, talm maar niet meer, wy worden precies om tien uur verwacht. Zorg er voor, dat uw vader ook klaar is. Oase andere getuige, myu buurman Ehreuberg, komt precies kwart voor tienen met het rytuig voor." Hy streelde Marie de hand, kuste haar en ging haastig heen. •Ik zal je by het aankleeden helpen, Marie," zei Jeanne. Zy had het beslnit ge nomen, in ieder geval toch goed met Marie om te gaan. Ik dank je wel ik kom alleen wel klaar." Maar hoe zal u straks den bruidskrans en den sluier smaakvol vastmaken Als je dan denkt Jeaune haalde de schouders op. «Wat ben je toch onverschillig! Dat je nu nog niet geleerd hobt, je geluk te waardeeren." Ik mag misschien een beetje ondankbaar zyn, maar ik kan niet anders." Zy legde hot hoofd tegen den schouder van haar vriendin, die zich er grootmoedig in had geschikt, om den man, welke zy werkelyk liefhad, aan haar te gunnen. Marie werd beschaamd door de hulpvaardigheid van Jeaune; berouwvol verzocht sjj haar vriendin om by haar te blyven. Nu werd vlug het toilet in orde gebracht. «Wat staat u dat kanton hoedje goed, maar als hij je haar volgens de laatste mode gekapt heoft, zal je hom nog veel beter bevallen." Marie ging naar haar vader, die haar gohoel gekloed tegemoet kwam.Nu zjjn wy zoo ver, papa och, wat klopt myn hartZy wierp zich aau zyn borst, terwyl ecu paar groote tranen over haar wangen rolden en onderdrukt snikken haar lichaam schokte. tWees maar stil, heel kalm en rustig, myu kind Hy klopte haar op den rug «Ik zal Btraks dadelyk in het hotel even kyken of de bloemenversiering op de bruilofts tafel wel iu orde is; dat heeft Goldammer me opgedragen. «Pas asjeblieft op den tyd, je weet, dat wy om twaalf uur naar do kerk rjjJen." Wees maar niet bang, ik ben weer op tjjd hier." Florian kwam aangesprongen en riep Daar is de koets 1' Marie liep naar j do trapbaar vader troostte het hondje^ over zyn weggaan met de woorden: «Wees maar stil, lieveling." De baas komt gauw terug. Wees maar zoet, lievelingHy sloot de voordeur waar achter de hond jankend en huilend terng bleef. Zjj stapten met den bruidegom by hun buurman Ehrenberg, den gezichtskundige, in het rytuig. .By de Fischerbrug ligt hot raadhuis," zeide Goldammer en sprak kalm verder met do beide tegenover hom zittende getuigen. Marie e hart trilde van opgewondenheid en aandoening, omdat die maunen het gewich tige, wat zjj gingen doen, niet ernstiger behandelden. Zjj spraken met elkander over de sneeuw, die pas was gevallen, over een verkooping van huizes in de buurt, en over den prjjs, die eonige hotels hadden gevraagd voor het bruiloftsmaal. Goldammer scheen heolemaal niet aan het doel van den rit te denken. Het opgewonden meisje begreep zulk een onverschilligheid niet en voelde zich daardoor diep beleodigd. Eindeljjk was men er en betrad men een duf kantoor, waaruit een pas getrouwd paar teeder tegen elkaar gedrukt, hen tegemoet kwam. Goldammer trok Marie's arm in de zjjnen on fluisterde haar too: Pas maar op, kleine, binnen een oogenblik ben je nu mjjn vrouw." Een gevoel van verstjjfdheid en verlam ming maakte zich van het meisje meester. Na de tanden maar op elkaar geklemd, en niets opvallends doen, flink bljjven tot alles is gedaan I Als in een nevel zag zjj het hekwerk met de kleine deur, dat haar scheidde van de groene tafel waaraan de ambtenaar van den burgoljjken stand, een oude heer met een groote kale plok op het hoofd, naast zjjn schrjjver zat. Bjj de gewone vragen naar naam, ouder dom, beroep, die door Goldammer vlug be antwoord werden, stond Marie, van het hoofd tot de voeten rillend on bevend, tegen de leuning. Zjj klemde zich met beide handen vast aan het hekwerk voor haar, hnlp zoekend als een drenkeling. Zjj wist niet, met welk een wanhopigen blik zjj recht voor zich uit staarde. Zjj had een gevoel, alsof zjj in een afgrond wegzonk. In haar gemoedstoestand bemerkte zjj niet, dat de ambtenaar, haar dikwjjls met mede- ljjdon aankeek, terwyl hjj een kleine toe spraak hield, waarin de woorden: «Liefde, trouw, tot den dood u van elkander scheidt." voorkwamen. Zjj gleden ondertosschen, zonder •en aandachtige of ernstige stemming te verwekken, aan de ooren van do toohoorders voorbjj, op wie de plaats en de vorm dor plechtigheid volstrekt geen indruk maakteD. Nu voelde de bruid echter, dat mou haar een pen in de hand drukte, en hoorde, dat men haar handteekening op het papier ver langde. Als door een bliksemstraal verlicht, besefte zy plotseling weer haar toestand en het vreeBeljjke gewicht van de weinige woorden, die zjj op het punt stond neer te schrjjven. Neen, neen, zjj kon niet! Zjj daoht er reeds aan de pen met een luiden gil weg te wer pen, toen zjj, vol vertwjjfeling, het siekeljjk blceke gezicht zag van haar vader, wiens oogen met de moede, doffe uitdrukking, haar nog nooit zoo suf en wezenloos hadden toe geschenen. «Neen, neen, onmogeljjk af schuwelijk, den armen hulpeloozon man in nienwe zorgen te storten. Zjj mocht niet talmen, niet weigeren, nu zjj juist haar plicht moest doou; sjj moest zich voor hem op offeren. En na een snol besluit genomen te hebben, ondertoekende zjj het doxument dat haar tot Goldammers vrouw maakte. Doch nu was haar kracht uitgeput, en do pen wegwerpend, brak zjj in een stroom van tranen los. Goldammer omvatte haar en fluisterde haar, lerwjjl ook de getuigen onderteokon- den, allerlei troostwoorden toe, die als het gedruisoh van het straatrumoer aan haar oor voorbjjgingen, zonder indruk te maken. Eindeljjk kwam haar eigen kracht haar weer te hulp, en kreeg zjj baar self- beheeriohing weer terug. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1