KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anne Paulownam No 3976 Woensdag 16 Maart 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m.50ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37} i 45 f 0.75 miën j Modeblad »»»55»>»»65» fO.60 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) i 1 Ut 5 regels Advertontiën va Elke regel meer Bewijs-exemplaar2$ Vignetten en groote letters werden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BB. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h, BERKHOUT Co Helder. BureausSpoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAND. Een der voornaamste Belgische bladen de Indépendence" verspreidde een bericht dat nog al sensatie wekt. Volgens berichten uit den Congo zou te Boma een complot ont dekt zyn dat ten doel had een opstand onder de inboorlingen te verwekken, de hoofdamb tenaren te vermoorden en de huizen in de lacht te doen springen. Huiszoeking leidde tot de ontdekking van wapeDS, lonten, spring stof en talrijke bommen. Do blanke bevolking verkeert begrype- ljjkewyze in onrast. De minister van koloniën, ondervraagd door eénige dagbladschrüvers, verklaarde geener lei bericht te hebben over een dergelyk in cident. Hy had nog pas een telegram ont vangen uit Boma en daarin was met geen enkel woord gerept van iets bijzonders. Algemeen geloofde men aan een misver stand. De tlndépendence" echter hondt vol en geeft tal van bijzonderheden. Er was b.v. springstof genoeg om heel Boma in de lucht te doen vliegen. De minister van koloniën heeft nu aan den gouverneur-generaal van den Congo ge vraagd om inlichtingen, wat wy elders in dit blad meedeelen. Eizas en Lotharingen kannen misschien ch nog han grondwet krygen, maar de mmissie moet wat water in haren wyn Minister Delbrück legde in de Ryksdag- commissie voor de voorbereiding der grond wet de verklaring af, dat de by art. 1 en 2 van de grondwet genomen besluiten, voor de verbonden regeeringen onaannemelijk syn evenals de daarnit gevolgde besluiten en voorstellen. De regeling der betrekking van den Keizer tot den stadhouder wykt le zeer van het ontwerp af. Wordt de lezing van het ontwerp van art. 1 en 2 aanvaard dan zyn de verbonden regeeringen bereid ElzaB- Lotharingen 3 stemmen in den Bondsraad te geven. Deze stemmen gelden echter niet mee als zy alleen den doorslag zonden geven. De leden van den Bondsraad worden door den stadhouder benoemd en ontvangen van hem hnnne instructies. 't Woord is nu weer aan de commissie wellicht dat die neemt wat geboden wordt op afbetaling. "De commissie nit den Rjjksdag voor de scheepvaartrechten beeft art. 1 van hetont werp tot wijziging van het desbetreffend grondwetartikel aangenomen met 18 tegen 10 stemmen. De hinderpalen die de grondwet steldo zullen alzoo worden weggenomen. De nienwe EDgelsche marinebegrooting wil het personeel der vloot vermeerderen met 8000 man. Het program van aanbonw bevat nog drie beschermde en één ongepantserde kruiser, twintig torpedojagers, zes onderzee booten, twee rivier-kanonneerbooten, één stationschip en één hospitaalschip; boren de voorgestelde vyf nienwe pantserschepen. Naar aanleiding van de verklaring van den Engelschen onderstaatssecretaris voor buiten- landsche zaken Mc. Kinnon in het Lager- huis, dat er geen overeenkomst is gesloten, die Engeland verplicht Frankrijk in geval van oorlog te hulp te komen, zegt de ,Liberté" dat samenwerking van de vloten van beide landen de feitelijke grondslag is van de entente cordiale. Het blad kan bovendien met zekerheid verklaren, dat in de overeenkomst, zelfs for meel is bepaald, dat de Britsche en de Fransche zeemacht tegelyk en vereenigd ge mobiliseerd zullen worden. Wie hier de waarheid zegt? Nn ja, dat moet men in dergelijke gevallen niet vragen, want daar komt men toch niet achter. Dat by den hnidigen stand van zaken in Marokko, nu de opstandige troepen plun deren, de Fransche soldaten teekenen van ongerustheid geven, is te begrijpen. Hande lend optreden znllen zy vooreerst niet, want de regeering oordeelt het niet noodig den commandant van Marokko de versterking te zenden dien hy vraagt. Hy achtte een op treden tegen de stammen die onlangs eenige Fransche soldaten vermoordden, noodzakelijk. De regeering heeft verklaard dat zy over de Marokko-politiek denkt als hare voor gangster. Enkele bladen zyn over de slappe honding der regeering niet te spreken. Daar zit Jaurès achter, verklaren zy. De minister van buitenlandsche zaken heeft echter in den ministerraad verklaard dat de toestand volstrekt niet is zooals de onjuiste en tendenzieuse berichten dat willen doen voorkomen. De afgevaardigde Baries, dio indertijd zoo'n warm pleidooi hield voor het behoud der kerkgebouwen, heeft thans by de Kamer ingeleverd een petitie, onderteekend door tal- looze kunstenaars van naam. Daarin staat: „Diep ontroerd door de slooping in den plaatsten tyd van talrjjke kerkgebouwen, •wellicht zonder architecturale waarde, maar •niettemin vol lieflyke en droeve herinnerin gen, met hun schilderachtige oude kerk- •boven, hebben wy kunstenaars, zonder //onderscheid van godsdienst of party, maar •die allen in de aanschouwing van die een- voudige heiligdommen ods begeestigd hebben •gevoeld, ons aaneengesloten om bet parle- ment te verzoeken deze gebonwen bescher- ,ming te verleenen". NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 14 Maart,. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. W. J. A. Koops, te Zaandam, is bestemd voor den Indischen dienst, om te worden benoemd tot hulp onderwijzeres bij het openbaar Europeeseb lager onderwijs in Ned.-Indië. Bouwmeeeter Comité. Vrijdagavond vergaderde bovengenoemd comité, tot het vaststellen der rekening en verantwoording van den penningmeester. Deze rekening werd geheel accoord bevonden, waarna de penningmeester, onder dankzeg ging voor zyn accuraat beheer, werd ge dechargeerd. Een klein nadeelig saldo werd door iemand, die onbekend wenschte te blyven, voor zyn rekeoing genomen. Nadat ook nog een woord van dank was gebracht aan den president en secretaris van het comité voor de vele moeiten, dio ze zich hadden getroost tot het welslagen van den hnldigingBavond, alsmede een woord van hulde was geuit aan de overige lichamen en personen, waarvan het comité zoo ondubbelzinnig de blyken van sympathio had ontvangen, terwyl nog met name werden genoemd de beide plaatselijke Muziekvereenigingen Winnubst"' en tHelders Harmoniekapel", werdt het comité voor ontbonden verklaard. College voor de Zeevisscherijen. Bij K. B. zijn tot lid van het College voor de Zeevisscheryen benoemd J. J. Ochtman, dir. van Ned. My. voor kunstmatige oester teelt te Goes, Hubort Dirkzwager, dir. van de Visschery Mij. Het Noorden" te Scheve- ningon, en Jan Schippers, dir. van de My. Holl. Zee visschery" te Vlaardingen. Lectuur in militaire cantines. Het is den Minister van Oorlog gebleken, dat door sommige commandeerende officieren er naar wordt gestreefd, om uitsluitend z.g. onzijdige bladen in de cantine's ter lezing te legr„- oordeel zynde, dat dit streven in den regel neerkomt op het ter lezing leggen van bladen van een eenzjjdige kleur en dat het wenschelyk is, om ook tegemoet te komen aan het verlangen van hen, die behoefte hebben aan bladen of tijdschriften overeen komende met hunne politieke of godsdien stige richting, zoo is door den Minister be paald, dat, voor zoovoel de geldmiddelen der cantines zulks toelaten, bladen ter lezing moeten worden gelegd van verschillende richting, mits zy zyn gematigd en hun in houd niet strydig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maat schappelijke orde. Net bij tijds. Op het oogenblik van het vertrok van de Batavierboot uit Rotterdam naar Londen werd Donderdagavond aan boord aangehouden een kantoorbediende van de cargadoorsfirma B. dc S. te Rotterdam, die onder een valschen naam scheep wilde gaan naar Loiden, na ten naduele van zyn patroons ruim f 2100 ontvreemd te hebben, f 2000 werden nog op hem bevonden. (,N. C Dood gevallen. De 44-jarige mr. H. Visser, wonende aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage, een in de sportwereld zeer bekende figuur, was in het Alexandersveld aan het paardrijden, toen plots li ng zyn rijdier op hol sloeg. Dicht bij het hoofdbureau van politie stortte de heer Visser van zyn paard en werd in bewuste- loozen toestand het politie-gebouw binnen gedragen. Dr. Tempelmans Plat constateerde kort daarop don dood, tengevolge van schedelbreak. Het ljjk van den heer Visser werd over gebracht naar dienB woning. Een drama. Vrijdagavond omstreeks kwart over tien beeft zich in het perceel Amstel 118 bij de Bakkerstraat te Amsterdam een drama afge speeld. Aldaar woonde één hoog een 21-jarige weduwe op kamers. Haar hospita hoorde op dat tijdstip plotseling snel achter elkander twee schoten. Vermoedend dat de by haar inwonende juffrouw ongenoegen had gekregen met een bezoeker, snelde zij naar buiten om politiehulp. Omwonenden snelden naar boven, en vonden op de kamer de weduwe hevig bloedend uit het hoofd op den grond liggen en naast haar een ongeveer 20-jarig jong- mensch, in infanterie uniform, die zich blijk baar door een revolverschot in het hoofd van het leven had beroofd. Een in de nabijheid wonend geneesheer, die byna oogenblikkelyk tor plaatse was kon slechts by heiden den dood constatoeren. Vermoedelijk heeft het jongemensch do revolver eerst gericht op de vrouw, om daarna de hand aan zich zelf te slaan. TusBchen beiden schyot een intieme ver standhouding bestaan te hebben. Reeds vroeger moet het jongemensch getracht hebben (door het openen van een gaskraan) zyn geliefde en zichzelf van het leven te berooven. De vermoedelijke aanleiding tot het drama is het volgende: Zeer tegen den zin zijner ouders had het jongemensch, hun eenige zoon (die geen beroep uitoefende en bij zyn onders thuis woonde), sedert ongeveer drie maanden omgang met de kellnerin, die in perceel Amstel 118 woonde. Men deed letterlijk alle» om te voorkomen, dat hy met de jonge vrouw in aanraking kwam; zoo had men zolfs zyn kleederen verstopt om te verhinderen, dat hy uit zou gaan. Het jongemensch had daarop zyn uniform van infanterist aangetrokken en was, omstreeks zeven uur, naar de woning op den Amstel gegaan. Het drama speelde zich daar, naar men weet, te ongeveer tien uar af. Intusschen, het tweetal heeft niets achter gelaten, waaruit zou kunnen blyken, wat de werkelyke dryfveer voor deze daad is geweeBt. Er zyn, naar gebleken is, drie schoten gelost. De revolver lag vlak by het lyk van den jongen man. Aan zyn linkerhand viel eenige kruitaanslag waar te nemen. Dit ge voegd by het feit, dat de overledene links was, maakt het waarscbynlyk, dat hy degeen is geweest, die de schoten gelost heeft. Is dit op haar verzoek geschied? Of moet mei, hier denken aan moord en zelfmoord? Dat zal wel altyd een geheim blyven. Smokkelaars. Dezer dagen trok een wagen, zwaar beladen met oude meubelen, over de grenzen by Herzogenralh (Limburg). Man en vrouw, die verhuizen gingen, liepen bij den wagen. Aan het station der Duitsche douanen gekomen, werd halt gehouden. Het echtpaar verklaarde slechts meubels op hun wagen te hebben: ze waren aan het verhuizen. De douanen waren echter niet gerust ge steld, voordat zy den wagen onderzocht hadden. En wat bleek toen Dat men te doen had met een pnar slimme smokkelaars. Onder de meubelen waren name lijk verborgen ongevoer 40,000 sigaren en een aanzienlijke hoeveelheid sigaretten. Heel de wagen met inhoud werd in beslag genomen, terwyl het verhuizende echtpaar gearresteerd werd. (Geld.) Het richten en afvuren van kanonnen. Sir Percy Scott, de groote artilleristische specialiteit van de Engelsche marine, heeft een systeem uitgevonden, dat het mogelyk maakt van een afstand kanonnen te richten en af te vuren. Aan boord van de Neptune" zyn proeven genomen, die uitmuntend ge slaagd heeten te iyn. Sir Percy heeft 5 stukken tegelyk gericht en afgeschoten. De rol van de bediening wordt dus tot laden teruggebracht. De gezagvoerder of zyn plaats vervanger kan van achter zyn gepantserde wanden nu het vuren niet alleen leiden, maar zcli bewerkstelligen. De onderofficieren. De Fransche minister van oorlog, Berteaux, heeft een aanschrijving gericht aan de korps- commandanten, waarbij den onderofficieren, die een nienwe verbintenis hebben aangegaan, by wyze van proef, tot April 1912, verlof wordt gegeven burgerkleeding te dragen op Zon- en Feestdagen. De haremrok. De haremrok geeft het niet op. Te Straats burg was de ontvangst allesbehalve welwil lend, maar te Graz vond de nieuwe mode genade in de oogeu van het publick. Voor- zoover we weten, staat Graz hierin alleen. Advertentie Hit te koop gevraagd geschikt voor melk boer.'' Gehoord op een vergadering •...dat is toekomstmuziek, die later gespeeld zal worden." DE WEEK. 13 Maart. Coquin de priutempsOndeugenste aller plaaggeesten, die door de aanraking met haar tooverstaf onze deftigheid, plechtigheid, ge- wichtig-doenery doet versmelten, verdwijnen, vervluchtigen. Zy, de lengte, bezit die macht ©ii wy ontkomen er geen van allen aan. Onze (Zuidelijke broeders en zusters", die van Brabam en Limburg, geven zich by de nadering der toovergodin, zooals ze zyn en zich gevoelen. Wy, mannen en vrouwen van het Noorden, raken #de witte das" nooit geheel en al kwyt. Ook al steken wy ons in harlekyns-gewaad, zwaaien met zotskolven, rinkelen met de bellekeos van narremuts 't Gaat ons niet van ganscher harte af. Er rest steeds een heel klein tikje schaamte over ons-zelven, over odzo dartelheid. Onder den schmink, het rystepoeder, waarmee wy onze wangen besmeerd of bestrooid hebben, gaat verraderlijk blosje van schaamte gloeien. We hebben behoefte om, zelfs temidden van hot gestoei der vastelavond-pretmakery, te toonen dat we toch zulke erentfeste, door-en door brave menschen zyn En eerst als een zeker quantum bedwel mend vocht ons de zelfcontrole voor drie kwart heeft ontroofd, ja, dhn springen we uit den band. Doch op eone manier, de welke het waarachtig-luchtige-en-jolige; 't karakter van menschen, die zich gelukkig gevoelen in roes vau zalige zorgloosheid, mist. Dan worden wy ruw, bandeloos, smakeloos stuitend. De kunst van echt pretmaken ver keert, in deze nevelige Noorderstreken, nog steeds in een stadium van zeer-rudimentaire ontwikkeling Slechts de guit, genaamd voorjaar, vermag daar wel eena invloed op te hebben. Dan begint de aandacht voor zeer-ernstige dingen, voor zeer-serieuse en ook tamelyk-dorre, allengs te verflauwen, by sommigen te ver lammen. De drang om te gaan zien hut eerste, jong-tiere groen aan boom en struik; to luisteren naar het zachte gejubel van een merel, zich koesterend in de heerljjke vroeg- zomersche zonnestralen, ze is gelukkig velen van ons te sterk De arme praeses van het Parlement heeft groote moeite om de heeren bijeen te krygen, ook wanneer er over de zcdelykheidsbescher- ming zal worden geboomd, en zeker wanneer men zich in de kronkelpaden van het suc cessierecht zal hebben te wagen Ik heb er my, in de jongste dagen, tolkens- opnienw over verbaasd, hoevele menschen van allerlei kring, soort, sfeer verslagen, ontdaan, ontsteld, verbijsterd waren door die jobstijding; de totalisator zal worden verboden. De landverhnizers-kwestie, do Vlissingsche perkara, het koperen regeerings-feest; zoovele tragediën als, dag-aan-dag, de annalen onzer rechtspleging te vermelden heeft.Do plan nen van minister Coljjn.De geruchten over minister Talma's weldra te wachten tuimeling by de Raden der Ziekte-verzekeringHet debielrecht op tabak, dat toch tamelijk veel stof doet opdwarrelenDe expositie onzer helden van bötel- en restaurant-bedryf, met hunne kostelijke tafelversieringen en menu's, uitstallingen, aanprijzingen, die U, lucullisch maar niet croesiaansch-aaa gelegd mensch, doen watertanden Men noeme nóg maar een stuk of wat //topics of the day" op Houden ze ons, vrage ik U in gomoede en in ernst, zoo, zeer bezig? Zóózeer, bedoel 'k, als dat ééne, ontzettende, verschrikkelykede totalisator wordt verboden. De paardenwedrennen gaan van de baan Geen Duindigt, geen Clin- gondaal meer 't Paard, het trotsche, nobele dier, het sterke, leoige, sierlijke, energieke. Oele 1Oele Niet daarom gaan de menschen naar de races, weten wy allen. Wie op het renveld komt met het eerlijke doel om te observeeren het, om den zoo- en zooveel tyd, eventjes renneD van de paarden Die man heeft zich te pantseren tegen stroom en storm van matenlooze verv e"»g. ,Het paard", weten wy allen, is voorwendsel. Gegokt moet er worden, gewaagd, ge dobbeld, gespeeld. De totalisator is werkelijk vry onschuldig. De becijferingen van zyn moordenaar, den Zevenbergschen afgevaardig de, waren heusch falikunt. Waro er slechts de totalisator, men kon glimlachen over den verwoeden stiyd, met slagzwaard en blin kenden, grimmigen helm, tegen dwergje 't Had iets don-Quichotterigs. Iets van malle overdrijving. Het amendement-Van Vuuren cal do wed rennen dooden, wordt geweeklaagd. Ik geloof dat de pessimisten in deze den spyker op z'n kop slaan. Edochindien 't zoo is, bobben wy daarover te treuren, te rouwen Te jamme ren en te schreien Te toornen en te pro testeeren, als raakte men het diérste, heiligste van ons bezit Van onze belangen O, ik weet wel dat er moed toe behoort om 't, in deze dagen, te zeggen. Maar ik bezit die courage. Ik durf 't, zeer luide, te zeggendat verdwynen van de paurden-wedronnen zon ik een zegen achten. Al kwamen zo nu, in wild-aanrennenden drom, op me afDe kerels en de deernen, die voor een aanzienlijk deel hot wedrenveld bevolken in 't uur van spanning De kerels met de roode gezichten, de loerende oogen, do pakken-bankpapierin portefeuille en valies jes gestapeld De schaamteloozc, geparfu meerde vrouwen, die op buit azenDe vriendinnen en handlangsters der bookmakers en consorten Ik zou 't tóch zeggen, met heroïeke doodsverachting't verdwynen der wedrennen zou ik oen zegen achten. Zoo uaief ben 'k niet. Ik weet óók wel, dat de (doodsklok van het Damrak"dat de alarmklokken van zoovele andere Beurs gebouwen dag aan dag het signaal geven van verwoeste levens, van vernietigde idealen, van verbrijzelde vooruitzichten Ook Ik weet wel, dat de Benrs-gokkery véél erger ïb dan die van tien wedrenbanen tegadcr Maar wyl in aangrenzende streek het pest- gevaar U bedreigt, is er weinig grond om de t. b. c., of den lupus, of de cholera, of welk ander kwaad gewilt, stillekens te laten voortsmenlen Ware ik dictator, kon ik de zaken, door machtwoord en despotisch-miraculeus hand gebaar, leiden in de richting door my begeerd, wel, ik zou alles doen, wat de paarden fokkerij bevordert. Wat arm Middelburg en arm Vlissingen tegen klappen, déhftcles, zon beschutten als nu die gemeenten bedreigen. Alles om zoovele kleine-luyden, die thans hun broodje zullen verliezen, tegen schade te vry waren. Ik ben niet blind voor de treurige gevolgen, welke, voor menigeen, dat verdwynen van de wedrennen, door het ver bieden van den totalsatori, na zich zal sleepen. O, ik weet 't: de gokkery zal bljjren voortbestaan. Met briefjes, met bookmakers- slimmigheden. Met allerlei trucs en loopjes en handigheden. Waarom znllen niet, straks, eon stuk of wat gedésoeuvreerde mannen handen ineenslaan, geld bijeenbrengen, tot het koopen, huren, pachten, inrichten van een stuk Belgischen grond, waar minister Robert Regoüt zyn macht en invloed geëindigd ziet Zeker, waarom niet? Zeker, dat zal gebeuren. Geen wetgever ter wereld is by machte om de menschon te beletten dwaas, misdadig, onverstandig, immoreel te syn. Maar ik weet en 'k zag nog veel meer dan dit alles Jonge mannen, verlept, ontzenuwd, gedemoraliseerd door do aanra king met den haard van infeotie, anders genaamd wedren-gokkery. Gezinnen, er door verwoest en ten gronde gericht. Stroomen tranen, matelooze rouw, ontroostbare wanhoop Telaat komend berouwEr lacht iemand met hatelyken gryns. Hy kent de verschrikkelijke waarheid niet of gevoelt, dat hij zelf in den vlammen van den duivel gevangen zit, schudt aan syn ketenen Zyn spotkreet vertolkt smart over eigen ondergangHy doet alsof hy me uit-lacht Maar in 't diepst van syn hart gevoelt hy, hoe waar 't is wat ik hier zeg. Vanwaar, blyi ik vragen, die storm van verontwaardiging over het vooruitzicht, dat de *racea" zullen verdwijnen? Vanwaar het verschynsel, dat alle maat schappelijke kwestiën van den dag, óók de belangrijkste, daórby vergeleken, in het niet verainken Ik wil 't U wel zeggen. Do speler is als de opiumschuiver; als de ongelukkige man, aan het morfine-spuitjo verslaafd. De ge dachte, dat hem zon ontnomen worden de macht om zich het vergift toe te dienen, dat enkele uren zaligheid eu jarea van peil- looze moreele en physieke ellende brengt, doet hem in blinden toorn ontsteken, rampzalige, die hy is! De staat, die de gokkery traoht tegon to gaan, is als de arts, die den slaaf van 't vergif poogt te ontrokken aan de verstik kende armen van zyn beul Terecht noemt men deze tijden ernstig. Er zyn veel sociale nooden te lenigen. Er syn velen, die van vroegen ochtend tot-heel laten avond zwoegen, ploeteren, wurmen om een klein stukje eerlyk brood te verdienen. Er zyn anderen, die stotke armen, goeden wil, gezonde hersens hebben; die zoo graag zonden willen arbeiden. Maar die honger moeten lyden. Er zyn weer anderen, die neergeveld zyn door ziekte, onmacht, ellende. Die niet meer voort-künnen Deze allen te helpen, te schragen, te steu nen, te troosten, op te beuren, 't is ecne reuzentaak, waar ontelbare krachten voor noodig syn. En ik zie daar, 'door het gruwzame spel der gokkery van allerlei vorm, stroomen gouds verspillen, als had 't geen waarde. Kostelyke, kostbare krachten, levens, verloren gaanIk zie vele duizenden niets-waar dige, karakterlooze, parasieten, zich ver- rijkon met den roofbuit Moeten wy daartegen niet kampen Moet de Staat dan niet syn als de ver standige en doortastende arts, die den wil- looze zyn dosis morfine tracht te ontrukken Ja, nü klemt de ljjder de tanden, van matelooze woede, opeen, bedreigt U met gebalde vuisten, wil U te-lyf gaan, U, den moordenaar van zyne zalige genieting 't Is eeno hevige worsteling, soms een wild-hartstochtelyk .corps-k-oorps». Maar overwint de arts, dan zal de geredde, de genezen, de behouden man hem straks, van innige erkentelijkheid, de handen kassen. Mr. Antonio. Tijdstippen van verzending i Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Verzend inga weg Datum der ter postbezorging. TydsLder laat. busl. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. HolL mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche ra.TiaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) r>. Duitsche m. via Genua 17 Maart 24 Maart 14 en '28 Maart 21 Maart 24 Maart 22 Maart 7.— '8hv. 7.- 'sav. 7.- 'sav. 3.30's nam 7.— 's av. 12'amidd. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton on Borneo: p. Eng. mail via Brindisi 17 Maart p. Holl. mail via Oenua .14 en 28 Maart p. Holl. mail viaMarseille 21 Maart (alleen op verl. der afz.) p Franschem.viaMarseille 24 Maart p. Duitsche m. via Genua! 22 Maart Naar Atjeh en de Oostkust van Snmatra: p. Eng. mail via Brindisi p. HolL mail via Genua 1 p. Holl. mail via Marseille 21 Maart 3^0'znam (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. via Marseille p. Duitsche m. via Genua Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 16 Maart |7.'s av. p. inail via Queenstown eiken Vrijdag 3.30'snam p. mail via New-York. 17 Maart !3.30'snam p. mail via St. Naxaire 7 April |7.'zav. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 16 Maart 7.— 's av. p. mail via Southampton e ni Queenstown. p. mail via Hamburg 1 April [7.'s av. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. EustatiuB en Saba: p. zeepost via Amsterdam] 16 Maart ]7.'sav. (.alleen op verl der afz.) p. mail via Engeland eiken Woen$d.|7.'s av. Naar Kaapland, Na tal, Oranje-Rivier-kolonie on Transvaal: eiken Vrydag, 3.80 namiddags. FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 22) Des namiddags, toen het werk gedaan was, stond Marie in do kamer by de tafel en knipte uit een stuk blauw linnen, dat tante Rika uit de linnenkast had genomen, keukenschorten voor haar, de schorten die ■y in de stad droeg, waren hier toch niet goed. Grootvader was roet Hendrik het veld in gegaan om te zien, of men kon ploegen. Rika zat, by den haard juist koffie te malen, toen haar lieveling Fedor Kruse in hnis kwam. Ik moet toch eens zien, hoe het hier af- geloopen is, tante!" Ga daar maar zitten, jongen," zeide zy, hom vriendelijk toeknikkend. .En dan zal ik je wat vertellen. Vader is zeer goed met haar, en zy blyft hier voor altyd." •Zy, altyd?" Zyn gezicht straalde. «Maar hoe komt dat zoo?" Eli, won je dat weten? Thuis is men zeer boos op haar, daar een oude kerel haar wilde trouwen, dien zy niet mag lyden. Haar vader moet een slnw man syn, anders had by onze Dora ook niet weggesleept." De kandidaat schndde nadenkend het hoofd. „Ga maar in de kamer, ik zal je een kommetje koffie brengen." Het volgende oogenblik stond hy by Marie. •Ik hoor daar, dat.je by grootvader blyft, doet my pleizier," zei hy hartelyk, ter wyl hy haar de hand schudde. Deze vriendelijke woorden deden haar goed. Hy had toch reeds iets over zich, dat haar vertrouwen inboezemde. »Ga by mij zitten, Fedor," zeide zy, „ik heb je er heelemaal nog niet voor bedankt, dat je my gisteren zoo zorgzaam gesteund en geleid hebt, maar ,Ach ja, je waart een beetje ontsteld. Maar dat maakt niets uit. Wy hadden beiden oprecht medelyden met je. Nu zie je er veel beter uit." Zy liet zich niet ïd haar werk storen, maar intusschen babbelden zy als oude vrienden. Hy vertelde haar, dat hy de groeten van zyn ouders en zyn zuster bracht, die reeds naar haar verlangden en zy moest in ieder geval Zondag mee naar de kerk komen. Grootvader en Hendrik kwamen binnen. ,Ben je al lang hier?" vroeg Hendrik aan Fedor. „Neen, slechts een paar minuten." Rika kwam nu met de koffie, en zy zetten zich allen om de tafel, waar Marie haar linnengoed afhaalde, en dronken koffio, terwyl zy over huiselijke aangelegenheden gingen spreken. Toen grootvader vermaande, weer aan het werk te gaan, was Hendrik niet vlug om heen te gaan. Fedor sloot zich by hem aan. Buiten zeide hy; „Heeft Liesbet zich getroost, in zy ver genoegd en vl\jtig?'' "Dat gaat wel, maar zonderling is en blyft zy." Nu, dan zal ik haar toch eens ernstig Als een roepende in de woestyn!" Dat is myn beroep," antwoordde Fedor gelaten. Zoo pratende gingen zy samen naar den Beermanshof. TWAALFDE HOOFDSTUK. Toen de trouwkoets voor het huis vau Goldammer kwam, ontstond er een groote beweging onder het personeel. De winkel werd gesloten evenals op Zon dagen; men kon op zulk een gewichtig oogenblik toch geen klanten bedienen! De verkoopsters verdrongen elkander in de uitstalkast, alle koopwaren ter zyde schuivend, van hier had men het beste uit zicht op de straat. De menschen nit het achterhuis verzamel den zich aan den ingang van de poort, keken de trap op of snelden over de stoep om voor het huis, tusschen de samenstroomende menigte, een goed plaatsje te krygen. Op de eerste verdieping snelden de h&ar- arbeidsters en sorteersters met vettige handen en schorten, waaraan haren fladderden, nit de achter gelegen werkkamers Daar de hun verboden frizeersalons, verdrongen elkander by de vensters, kenden geen grenzen meer tusschen zich en de fyne frizeersters en rekten in dezelfde spanning als deze, bare halzen uit. Hoeveel wit atlas er ook in de uitstallingen der winkels te zien was, de Stof van het bruidskleed was zeker heel iets anders. Zy kenden allen de bruid, maar welk gezicht zou zy nu zetten? Zag men tranen in haar oogen of een zegevierend lachje om haar lippen, on hoe Btonden haar krans en sluier? Wat waB zy te benjjden om den welgestelden man I Niets op de wereld scheen op het oogenblik gewichtiger dan het meisje te zien de bruid! De dienaar in galon stond aan het ge opende portier. Een rood tapijt werd op de trap en het trottoir tot aan de koets gelegd. De bruid moest daar over heen loopen en haar witte atlassleep daarover heen laten ruischen. Wat een gewichtige, veel belovende voorbereiding! Nu zag men iets wits de trap afkomen. Een beweging ging door de toeschouwers en plantte zich voort tot aan het einde van de straat. »Zy komt, sy komt!" Doch het waren slechts de in het wit gekleede dochters van den bruidegom. De beide meisjes droegen gele schoenen, zwarte kousen, doukerroode sjerpen om het lyf eu kransen van sneeuw klokjes in het gefrizeerde haar. Haar aan blik vertroostte ea bevredigde eenigszins de kyklustigen. Florian, voor den eersten keer gekleed met zwarten rok en hoogen hoed, zag er met zijn slanke knapengestalte een beetje opgedirkt uit. De drie jongelui wisten niet goed, waar zy zouden blyven, daar hun rytuig achter de bruidskoets en dat voor juffrouw Duver- nior eu Emil Liebreich stond. Hoe vrijpostig zy ook waren, durfden de kinderen zich toch niet te veroorloven, om voor de hrnid in te stygen, daarom gingen zy in de gang tegen den muur staan en wachtten wachtten even als de overigen. Anatole Goldammer stond in zyn kamer voor een grooten staanden spiegel en bekeek zich met innig welgevallen. Hy had alles, wat in zyn winkel aan schoonheidsmiddelen was, aangewend om er jong uit to zien. Hy trok den buik in, droeg het hoofd fier op gericht, en meende, dat geen mensch zou zieu, dat hy niet goed by zyn jonge bruid paste. Nu stak hy nog een mTrtentakje in zyn knoopsgat, goot een vloed van sterk geurend reukwater op zyn witten zyden zak doek, nam den hoogen zyden hoed in de hand en verliet het vertrek. Vergenoegd sprak hy tot zich zeiven: »Ik moet toch myn brnidje naar benedon ge leiden dat kan niet anders. Wat zal ze er lief nitzien in baar bruidskleereo, myn wyf je I" Toen hy met stout zegevierend bewustzijn door de gang liep, luisterde Jeanne Duver- nier aan een kiertje van haar deur. Zy wist, hoe de man, dien zy liefhad, zoo dadelyk vreeselyk teleurgesteld zou worden. Een rilling liep haar door de leden, als zij aan het onvermydelyke oproer dacht, dat by het vermissen van do bruid zou uitbreken. Maar dan was dat juist voor haar de gun stigste gelegenheid om den verlatene met alle krachten bij te. staan. Dadelyk na Maries vlucht was haar vader thuis gekomen, om zich voor de plechtigheid in de kerk te kleeden. De keukendeur stond open en ook de kamer van zyn dochter. Was zy dan nog niet aangekleed Hy keek in hot rond, niemand was or. Hy riep, geen menBch in huis. Daar bemerkte hy het briefje, dat zyn naam droeg. Hy las het en ver stijfde van schrik. Z(j bad hem om vergeving, Hans had plotseling geld gekregen, wilde zyn schalden betalen, en voor hem zorgen, en nu was zy weg. Hy liep radeloos heen en weer. Wat een onzinnige streekl Zou Hans ha^r daartoe aangestookt hebben? Wat zou Goldammer or van zaggen, dat men hem zoo misleidde? Plotseling overviel hem een groote angst voor den bedrogene, die zeker vreeselyk woedend zou zyn. Hy stak het briefje in den zak en ging met zyu hondje door Assels kamertje naar syc slaapvertrek. Hy sloot de deur achter zich dicht, ging op het bed zitten, en wachtte in groote spanning, wat er soa gebeuren. Anatole Goldammer ging met stoute bruidegomsgedachten vervuld, de trap op naar de derde verdieping. Hy kwam binnen, Marie kwam hem niet tegemoet. Alles was leeg, eu daar lag de geheele bruidstooi, zooals men alles dezen morgen vroeg had neergelegd. Zy was dus nog niet klaar, waarom treuselde zy zoo en waar was zy? Daar lag echter een briefje aan hem go- richt en daarnaast de sieraden, die hy haar had gegeven. Styf van schrik vloog zyn blik over het papier. Schuld beulen verscheur alle banden keer nooit terug. Wat beteekende nu al die onzin? Zij was zyn vrouw, was hy dan gek? Zoo iets was toch ondenkbaar! W aar waren nu Liebreich en al de anderen Schreeuwend, deuren open en dicht slaande, woedend rende hy io het ron<}. Hij kwam by de deur van het kamertje van Liebreich, sloeg mot de vuist daartegen on brulde: Waar verstop je je toch, schurk, lafaard?" Binnen hield dc verschrikte fotogTaaf zyn knorrend hondje den bek dicht en dook, den starren blik op de deur gevestigd, zoo ver als hy kon iu elkaar. Na een paar trappen tegeD de deur, wat toch niet hielp, rende Goldammer, schuim bekkend van woede, de gang weer in. Hier stond Jeanne Duvernier bevend van schrik by de deur. Maar wat is er hier toch?" jammerde zy. „Wat een rumoer! Waar blijven zy, waarom komen zy dan niet?" De handen wringend wankelde de man haar tegemoet. «Zy is weg," brulde hy." Aangespoord door dit gespuiz, dat ik met weldaden overlaadde 1" (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1