BIOSCOPE- THEATER ..CASINO" Gala- Voorstelling Vrijdag Nieuw Prachtprogramma. Leger des Heils. Marine en Leger. De lomeroefeningen ran den torpedodienst in de Turwaters van de stelling van Den Helder en van het Zuiderfrontier lullen den 23 Maart een aanvang nemen. Daaraan rallen deelnemen te Willemsoordgroep A, bestaande uit „G 10", „Smeroe" en „Tangka"; groep B, uit „G 1 „G 4" en „Wa-Jang", zoomede de onderxeebooten 1 en 11, terwijl de „Batok" aldaar wordt aangewezen voor oefening van ond. officieren-torpe dist. By beschikking van den Min. van Marine zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast: oiï. v. gez. Ie kl. B. van Ütteren gepl. 16 dezer by het Dep. van Marine en G. Pinot April a. b. ïHeemskerck" id. off. v.gez. 2e kl. J. Versteeg 1 April a. b. »Beliona", C. M. Beukers a. b. «Gelderland" en H. F. Craanen, dienende a. b. v. H. M. «Neptunus", 25 dezer op non- act. gesteld. Overplaatsingen. Op 21 Maart 1911 Machinist J. Arenta van „Koningin Emma" ge plaatst i.d. rol W.s. te W.o. met bestemming om dienst te doen a. b. van Landsopnemingsvaartuig Sergeant-stuurman H. W. Balfoort van „Van Galen geplaatst i. d. rol W.s. te W.o. met bestem ming om dienst te doen a. b. van 's Landsopnemings- vaartuig „HydrograaP'. Op 1 April 1911: Van: Op: Scrg.-seiner J. A. Degenhardt W.s. A.d. Gelder). H. Veldkamp Gelderl. W.s, A.d. De plaatsing op 13 Maart van den stuurman- inajoor J. van Westcnbrugge by de tydseininrich- Ung te Willemsoord is ingetrokken en stuurman- majoor G. J. Nauta, gedetacheerd by het Dept. van Marine op dien datum geplaatst by die inrichting. Gerepatrieerd uit W. I. en geplaatst bij de afd. Mar. te A'dam de Marinier le kl. W. f. Langen- djjkidem 2e kl. J. Veldmeijer, A. de Groot en P. J. A. Vink. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappu-Nederland. Kon. Regent, vertr. 10 Maart v. Padang n. A'dam. Flores, uitreis, passeerde 11 Maart Gibraltar. K. W. III, thuisreis, vertr. 11 Maart v. Singapore. Ambon, thuisreis, arriveerde 13 Maart te Suez. Billiton vertrok 13 Maart van A'dam n. Hamburg. K. W. II, arriv. 13 Maart van Batavia te A'dam. Lombok arriv. 13 Maart van A'dam te Padang. Nias, uitreis, is 12 Maart Dungeness gepasseerd. Kcmbrandt, uitreis, is 11 Maart Perim gepasseerd. Java, thuisreis, arriveerde 13 Maart te Genua. Oranje, uitreis, arriveerde 12 Maart te Batavia. Grotius, thuisreis, vertr. 13 Maart v. Port-Said. K. W. I, uitreis, vertrok 13 Maart van Algiers. Rottkhdamsohe Lloyd. Bosoeki, uitreis, vertrok 13 Maart van Suez. Goentoer, thuisreis, vertrok 12 Maart v. Marseille. M slang, uitreis, passeerde 12 Maart Bevezier. Solo, thuisreis, vertrok 12 Maart v. Port-Said. Tabonan uitreis, arriv. 12 Maart te Southampton. Wilis, uitreis, pass 11 Maart Kaap del Armi. Djocja vertrok 12 Maart van Batavia naar R'dam. Bandoeng, thuisreis, pass. 13 Maart Point de Galle. Medan, thuisreis, passeerde 13 Maart Dover en wordt hedennacht te Rotterdam verwacht, Menado, uitreis, pass. 13 Maart Point de Galle. Sindoro, uitreis, vertrok 13 Maart van Colombo. Ternate, thuisreis, pass. 12 Maart Point de Galle. Kohimkluek Hollandscue Llotd. Zealandia, thuisreis, vertr. 9 Maart v. Rio de Janelro. Delfland, uitreis, arriveerde 10 Maart te Leixoes. Eemland, thuisreis, arriveerde 11 Maart te SantOB. Kon. Wrst-Indisore Maildienst. Pr. W. I vertrok 10 Maart van New-York n. W.-Indië. Pr, Fred. Hendr., thuisreis, is 13 MrL Ouessantgepass. Viaacherijberichten. Nieuwediep, 10 Maart. Door 3 korders aange bracht te zamen 10 raiddel tongen 60 cent per stuk. 4 mand stort schol f 5,60 per mand. 16 mand kleine schol f 2,50 a f 3,50 per mand. Van garnalenvisschers 20 mand schar f 1,20 per mand. 16 mand kleine schol f 3 per mand. Van trekkers 60 tal haring f3,35 a f4,75 per tal. 11 Maart. Van 16 korders 2 tot 5 tongen fl,20 rr stuk. 2 tot 10 middel tongen 70 cent per stuk. tot 5 kleine tongefl 25 cent per stuk. 1 tot 2 mand stort schol f 4,50 per mand. 1 tot 4 mand kleine schol f 2 a f 2,50 per mand. 1 tot 2 mand schar f 1,25 per mand. 13 Maart. Van trekkers 70 tal haring f 3,90 a f 4,50 per tal. 14 Maart v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgalijke Stand v. Halder Van 10 tot 13 Maart. BEVALLEN: M. van Brederode—Stark, d. B. J. Verbeek—Hubscher, z. N. Wessels -Roos, z. J. 0. Koller— van der Hilt, z. G. van Twuij ver—de Wit, d. J. FlinkWentel, z. OVERLEDEN: J. Dekker, 65 jaar. In het.Predikbeurtenblad" van 11 Maart vinden wy het navolgende .antwoord aan het«VliegendBlaadj e", dat wy niet alleen omdat het debat hierover door ons gesloten is, dooh ook omdat deschryver van snik een stokje dit verdient zonder commentaar hier laten volgen. Antwoord aan „Het Vliegend Blaadje". Wjjl de redactie van het Vlieg. Blaadje geen verder debat wenscht, wil ik in ons blad nog even krachtig proteBteeren tegen de lage, verdaohtmakende wjjzo, waarop zy «den getrouwen lezer" becritiseert, als zy spreekt van „schijnheiligetoespelingen en vermoedens" uitspreekt omtrent do bedoo- lingen van een man, dien zy niet kent, doch dien zy by beter kennen als eeD dor emi nente mannen onder haar lezers zou waar- Wel moet myn artikel .waar" zya ge weest, als de redactie «dó toornt en over slaat in verdachtmaking. Het doet my ge noegen, dat de redactie zelve in heel haar betoog erkent dat neutraliteit onmogelijk is. Steeds is door ons het Predik b.blad voor debat opengesteldook voor het Heilsleger in de aangehaalde questie destyds naar aan leiding van de artikelen van den heer Visser. Ook hierin stort de redactie haar gal oit over een zaak, waarvan zjj allerminst op do hoogte is. Qui se fache a tortwie boos wordt en schelden gaat heeft ongelyk en toont gemis aan beschaving. Onmelkks VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 14 Maart. Zondag U. had in de gymnastiekzaal van het Kou. Instituut voor de Marine de wedstrijd op dneldegen plaats om het zilveren wisselschild, uitgeloofd door de Amsterdamsche Schermclub. Aan dezen wedstryd werd deel genomen door de Amsterdamsche Schermclub, de Afd. Utrecht van de Kon. Officieren- Schermbond, de schermzaal van don heer Bonillet nit Utreoht en door de Marine-Sport- vereeniging. De uitslag was, dat de Marine-Sport- vereeniging, evenals in 1910, hot schild wod. De tweede prijs werd gewonnen door de afdeeling Utrecht van den Kon. Officioren- Sohermbond. Door den heer S. Krynen werd gisteren aanbesteedHet bouwen van een woonhuis aan den Kaanaalweg no. 88 en 89 alhier. Ingekomen waren inschrijvingen van de beeren T. Dry ver ad f 4520; J. Dninker f4178, I. L. van Os f 8879 Gebr. Steeman f 8838 D. de Cock f 8788Th. v. d. Sterr f 8778 H. Biemers f 8750 Gebr. Smit f8540 H. Sterrenburg f8485. Door den heer S. Krynen werd heden aanbesteedHet bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Hoofdgracht hoek Kruisweg te Helder. Ingekomen waren insohryvingen van de heeren I. L. van Os f8012; Gebr. Smit f7800; Th. v. d. Sterr 7878; D. de Cock f7185, gegund. Hr. Ms. .Friesland" is van Vlieland naar Goole vertrokken. Wy vernemen, dat zich alhier zal vormen een commissie van sigarenwinkeliers met het doel om te ageeren tegen het in gediende wetsontwerp betreffende de heffing van 10 pet. debietrecht op tabak, enz., welke commissie een vergadering zal houden op Donderdag as. te 8 ure, in cafd „De Pool". Huldiging van Dorls Rijkers. De Tooneelvoreeniging Jong Holland alhier, waarvan als artistieke leiders optreden de heeren Th. B. en Jac. B. Polak, bood S'Bteravond in Casino aan den heer Th. ijkers, schipper der reddingboot, by zyn vyf-en-twintig jarig jnbelenm als zoodanig een eere-avond aan. De plaatselijke muziek- voreeniging .Apollo", directeur de heer Jansen, had welwillend en belangeloos hare medewerking toegezegd. De zaal was geheel gevold met een feestelijk en geestdriftig gestemd pnbliek. Do jubelaris, omstuwd van zyn .instappers' werd by zyn binnenkomen met fanfares begroot. De president der Tooneelvereeniging, de heer J. Wiersma, heette den aanwezigen hartelijk welkom, begroette met een enkel woord den wakkeren zeeheld, getuigde van zyn vele reddingen en bracht bereids don dank zijner vereeniging aan de overige medewerkers van dezen avond. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat bestond uit: 1. .Jong Holland's hulde aan schipper Th. Rykers en 2. uit dc opvoering van een tooneelspel in 5 bedryven on een naspel getiteld Virtus Nobilitat* (Deugd adelt), door B. H. Polak. De hulde bestond uit een zinnebeeldige voorstelling van al de reddingen, door den heer Rykers als schipper der roddingboot bewerkstelligd. Ëen groot aantal meisjes en jongelieden, ieder getooid met een geïmiteerde reddingboei, waarop den naam van het ge strande schip en het jaartal der schipbreak was aangebracht. Te midden van deze ozegoteekenon" stond een dor gebroeders Polak en sprak in een kernachtig gedicht den wakkeren zeeheld toe. Deze zeer pas sende holde, uitnemend voorgedragen, werd lnide toegejuicht en ging van de onvermy- delijke fanfares vorgezeld. Hierna volgde de opvoering van genoemd tooneelspel, voor deze gelegenheid geïllus treerd met zang, dans en apotheose, door bovengenoemde artistieke leiders. Het stuk, voor dezen avond niet ongeschikt, behandelde een geschiedenis nit het zeemansleven; er kwam ook oen kloeke menschenredder in voor, wienB dapperheid en onversaagdheid, onverschrokkenheid en doodsverachting be loond werd met het eindelijk verwerven van de hand zyner uitverkorene. De hoofdrollen waren in goede handenVader Herman, de oude visscher; Marie, zyn doohter; Willem Bonter, zyn pleegzoon en Felix van Dnive- kerke, leverden geen onverdienstelijk spel. Dooh ook do niet-genoemde •personaadjen> mochen gezien en gehoord worden. In de pauze werden de schipper en zijn .trawanten' onthaald, terwjjl den eerstge noemde, zittende op het tooneel in vol ornaat on luide toegejuioht, by monde van den heer B. H. Polak met eenige passende woorden een prachtig welgelijkend portret met kost bare lijst (geschenk van den heer Boelsums, photograaf alhier) werd aangeboden, 't geen welwillend door den jubelaris werd aanvaard. Natuurlijk ging ook deze hulde mot de noodige «hoera's" «en lang zal i leven" gepaard. Voor den afloop van het tooneelstuk werd door den heer M. Polak, daartoe uitgenoodigd door den jubelaris zeiven, dienB h&rtelyken dank overgebracht aan allen, die hem dezen avond tot een onvergetelyken hadden gemaakt. Hierna werd nog hot naspel ton tooneele gebracht, getiteld .Feest in 't dorp" bij welke gelegenheid een kinderkoor, alsmede een brigade .padvinders' optrad en werd de avond op 't tooneel besloten doof de niet onverdienstelijke uitvoering van eenige mo derne dansen. Alles te zamen genomen, gelooven we te mogen zeggen, dat de goedgeslaagde avond een onvergotelyken indruk heeft achterge laten èn by den wakkeren, naar waarde gehuldigden menschenvriend èn by hettalryke, enthousiaste publiek en mag „Jong Holland" met voldoening op haar werk terugzien. Haast zouden we vergeten „Apollo" de noodige eer te geven, die haar toekomt. En dit zou een onvergeeflijke fout zyn, daar ze zich heel den avond dapper weerdo en zonder haar de avond zeker niet zoo goed geslaagd zon zijn. Arbeidersmannenkoor. Zaterdag, 18 Maart a.s., zal het Arbeiders mannenkoor „Kunst aan het Volk", een concert geven in „Tivoli", met medewerking van het „Prinskwartet" van Zaandam. Over het optreden van genoemd kwartet vinden we in verschillende bladen gunstige beoor deelingen. Over een ooncert ,te Edam schrijft „De Noordhollandsche Courant" „Gebr. Prins, die in kwartetwedstry- den te Barmon en te Werne reeds twee 8de pryzen, een 8de eereprijs en een 2de hoofdeereprys vorworven hebben, en Don derdagavond hunne welwillende medewerking verloenden, door ter afwisseling volgenB programma een 7tal liederen te zingen, dat zich met de gegeven bisnummers na herhaald on daverend applaus uitbreidde tot een tiental. Waren de verwachtingen hoog gespannen, het broederkwartet heeft ze verre overtroffen, Eenvoudig, wonderschoon, aangrijpend was de zang dier mannen; we weten niet wat het meest te moeten waardeeren; zuiver en vol toch was hnn geluid, één hun samenzang en bezielend hunne voordracht; als orgeltonen ruischten zacht of jubelden luid en krachtig hunne liederen, die het publiek wol in ver rukking moesten brengen; welverdiende bij valsbetuigingen waren dan ook de bewyzen van bijzondere ingenomenheid van de zyde der toehoorders, die men na het met in gespannen aandacht luisteren als 't ware hoorde herademen, zdd boeide hnn zang, zdd waren allen onder den indruk." Postduiven-Ver. „Hollands Noordpunt". Bovengenoemde vereeniging heeft haar voorloopig vluohtprogram voor oude duiven als volgt vastgesteld: 2 April de Kooy, 4 April Schagen, 11 April Heerhugowaard, 16 April Haarlem, 23 April Rotterdam, 80 April Roosendaal. Hierna volgen de stations door de Ned. Algm. Bond van Postd. Liefh. vastgesteld, beginnende 7 Mei met Mechelen, 14 Mei Quiévrain, 21 Mei Noyon, 4 Juni St. Denis, 18 Juni Orldans, 1 Juli Tours en daarna het eindpunt Bordeaux, waarvoor nog geen datum is vastgesteld. Ter aanmoediging voor de vele nienwe leden wordt de vlucht van Roosendaal een wedvlucht, waarvoor reeds mooie pryzon door verschillende liefhebbers zyn uitgeloofd. Liefhebbers buiten de Ver. en zy die iets gevoelen voor deze sport en een prijsje (hoe gering ook, het zal in dank worden aanvaard) beschikbaar willen stelleD, melden zich bij een der leden of het bestuur. IJmulden, 13 Maart. In de vacatnre van commissaris der loodsen te Zaandam is voorzien door de benoeming van den heer R. Dobbenga, thans adjunct- loodscommissaris alhier. De plannen voor het concours van harmonie- en fanfarecorpsen, waarvan het houden ter dezer plaatse in het begin zeer twijfelachtig was, zyn nn voor elkander gekomen. Het concours zal nu voor rekening van den Provincialen Bond geschieden op Zondagen 25 Juni en 2 Juli a.s. op een terrein van den Rijkswaterstaat. In de jury hebben zitting de heeren Jac. Koning, gep. kapelmeester van het Marine-StafmuziekkorpsA. L. Hazebroek, kapelmeester van dat korps te Willemsoord en Ch. W. Kriens, muziekdirecteur te Haarlem. Er zullen aan den kwartet-wedstryd 18 ver- eenigingen en aan den marsch-wedstrijd 14 corpsen deelnemen. Naar aanleiding van de staking aan de groote Ijsfabriek, waarover wij reeds vroeger berichtten, werd een scheidsgereeht benoemd die de zaak omtrent het ontslag van den chef-machinist zon onderzoeken. Door beido partyen werden twee hoeren gekozen, die als voorzitter een vijfde heer mochten assu- meeren. Van te voren verklaarden beide partyen zich aan do uitspraak van dit scheids gerecht te znllen onderwerpen. Door de arbeiders worden gekozen de heeren van der Plaats, secretaris der hier gevestigde af deeling .Algomeone Nederlandsche Zee mansbond"; J. van Zanten, voorzitter van de metaulbewerker8vereeniging .Nieuw Leven" alhier. Door de directie van do ijsfabriek de heeren mr. Thiel, advocaat te Haarlem on K. C. Brok, lid van den gemeenteraad van Velsen. Als voorzitter werd door deze vier heeren gekozen de heor R. de Boer, direotenr van de stoomvi88chory «IJsland". VlsscheriJ examens. De Centrale Commissie voor de visschery- examens (stnurlieden en schippers), zal, aanv. 8 April, zitting houden te 's-Gravenhage. Aanvragen vóór 25 Maart schriftelijk bij den voorzitter der commissie, den heer J. v an Scheers, Van Galenstraat 21, 's-Graven hage. 0e vergiftigingszaak. Op last van de justitie te Haarlem is vrouw Hoogenhout uit de Nieuwe Meer, verdacht van medeplichtigheid in de v o r- giftigiugszaak aldaar, gisternamiddag naar Haarlem overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Een legaat. Wylen de heer mr. D. J. van Heusde te Utrecht heeft aan de «Ver. tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria >oor borstly- ders in Nederland" (het sanatorium te Hollen- doorn) f20,000 vermaakt, vry van successie- en andere rechten. De jacht naar fortuin. Een beetje geïdealiseerd voorgesteld, de koop van zoo'n klassikaaltiol Maar toeh moot de zucht naar fortuin, de hoop op-oen gelukjo wel sterk onder de massa zitten. Anders zou niet met zooveel taaiheid en hartstocht in de staatsloterij gespeeld worden. Te tien uur gingen gisterenmorgen de de bareaux van de Amsterdamsche collecteurs open. Te half acht kwamen de eerste lief hebbers opdagen en togen tienen stond in het Maartscho hondenweer van dien dag een drom van meer dan honderd menschen, meerendeels vrouwen, voor do loketten te wachten om een kansje in de 396ste te kunnen koopen. Trouwens het aanbod schynt hier door de vraag altjjd overtroffen te worden. De Wognummers naar Zwitserland. Do leden der zangvereeniging .Jacob Kwast" te Wognum zyn Vrijdagmorgen 11 uur vertrokken voor hun gezamenlijke reis naar Zwitserland. Hnn eerste optreden was Zaterdagavond in de .Tonhalle" te Ziiricb. Daarna zullen zy uitvoeringen geven in 9 kathedralen on tempels en in 4 concertzalen. In het geheel worden dertien steden van Zwitserland bezocht. Het Camorri8ten-proce8. Zaterdag is voor de rechtbank in Italië van gezworenen te Viterbo hot groote proces begonnen in zake den moord op een zekeren Cuocolo en zyn vrouw gepleegd door leden van de Camorra. Het heeft lang geduurd voordat het on derzoek der politie licht in dozo geheimzin nige zaak heeft gebracht. De vermoorde man was lid van het beruchte genootschap .Camorra" en belast met de voorbereiding van diefstallen. Toen hy eens meende, dat hem te kort was gedaan bij de verdeeling van den buit, deelde hy aan do politie de namen mede van de personen, die zich aan verschillende diefstallen hadden schuldig ge maakt en dat verraad moest natnurlyk ge wroken worden. In een terechtzitting van de Camorra werd besloten Cnocolo en zyn vronw te vermoorden on dat plan werd op buitengewoon wreede wyze uitgevoerd. Wie de moorden hadden begaan en wie aan de misdaad medeplichtig waren bleef echter lang onontdekt. Door het stoutmoedig en flink optreden van een wachtmeester der carabionieri go- lukte het ten slotte 43 cammorristen, die aan de daad medeplichtig waren te arres teeren en deze staan nu terecht. Het proces zal zooals men weet, vermoe delijk geruimen tyd duren, daar een buiten gewoon groot aantal getuigen gehoord moeten worden. Do zitting word geopend onder buiten gewone belangstelling van hot publiek, dat zich in het gerechtsgebouw, de vroegere kerk van San Francizco, verdroDg. De geheele dag werd besteed aan de samenstelling dor jury echter zonder resultaat: do zitting moest verdaagd worden, aangezien er gcon voldoend aantal juryleden te krjjgen was! Alle burgers van Viterbo n.1., die in de termen vielen voor een benoeming, waren stilletjes «gedrost";- per muilezel, per auto, per fiets haddon zy de stad verlaten (het station was door militairen bezet, zoodat die weg hun was afgesneden). Het dienstpersoneel, dat was achterge bleven, had de woningen gebarricadeerd, zoodat de gerechtsdienaren de oproeping niet konden afgeven. Do officier van justitie constateerde, dat de burgers van Viterbo alle mogelijke krijgs listen hadden te baat genomen, om zich aan hun verplichtingon te onttrekken. Tóch most hst proces, zoo verklaarde hjj, spoedig voortgang hebben; daar hebben de beklaagden, die reeds zoolang in voorarrest zitten, recht op. Hy hoopte, dat do burgors, hun plioht indachtig, naar de stad zouden terugkeeren, zoodat Diasdag de jury kon worden samen gesteld. De drie-en-veertig beklaagden volg den, opgesloten in de gabbione, een geweldig groote ijzeren kooi, met belangstelling den gang van zaken. Zy waren in groepjes van zeB of acht man in celwagens overgebracht naar het gerechtshof, elke wagen bewaakt door een afdeeling carabinieri. Dit transport had ruim een uur geduurd. Milliardaire bohémienne. In het romaneske overtreft het leven toch nog altijd de verbeeldingen van dichters. Zooals blykt nit de geschiedenis te Cin- cinnatie, waar de ,Koniogin der Bohémiens" gestorven is, nl. de beeldschoone Jessie Haversham, dochter van een schatrijk fabri kant nit Baltimore. Zy had als twintigjarig meisje het onderlijk huis verlaten om ïd het huwelyk te treden met een Boheemsch fortuin zoeker, den chef van een zigeunerbende Jorgas Michela. Dit was geen wilde meisjesgril. Sedert haar veertiende jaar ging al haar begeerte en y'ver uit tot nomadenstammen en hun avon tuurlijke gewoontenzy leerde hun talen, op een reis door Europa bezocht zij zigeuner kampen, ook leerde ze van een zwervenden Hindoe de kunst van het toekomstvoorspeller Tot tweemaal toe liet zy zich daarna schaken, eerst door een Hongaar, on toen door een Tzigaansch violist. Tweemaal werd zy met geweld weer thuis gebracht. De derde keer vond de politie haar eerst na maanden zoeken terug. Doch ditmaal was zy behoorlijk ge huwd en wel met een zigeunerchef. Haar onders smeekte haar tot hen terug to keeren doch zy verklaarde volkomen ge lukkig te zyn als vrouwelijk stamhoofd, zoo dat zy weigerde, haar ydel bestaan als ge vierd, schitterend uitgaand-meisje in de Bal- timoorsche wereld te hervatten. Zy is kort geleden gestorven. En het is aandoenlijk te lezen met hoeveel vereering deze naar Amerika geëmigreerde zigeuners de vrouw van hun stamhoofd ter aarde hebben besteld. Miss Haversham was de afstammelinge van den Amerikaanschen dichter Franciss Scott Key, die de woorden dichte van het volks lied „The star spangled banner". rRust zacht, na uw leven besteed te heb ben aan de schoonheid van het zwerven", sprak haar echtgenoot aan het geopende graf .on houd de oogen gewend naar die Bterren, waarvan uw dichterlijke voorzaat zong. Uit den Omtrek. Texel, 13 Maart. Door bloemkweekers van elders moet dezer dagen in den polder Eierland land zyn ge pacht, tegen den buitesporigen prys van f 500 per Hectare. De duurte vau teelgrond aan don vasten wal schynt belanghebbenden er toe te brengen, hier hun bedrijf te komen uitoefenen, Voor bollenteelt is op 't eiland nog geschikt terrein genoeg. De gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening", te Oudeschild, welke pas in den jongsten herfst werd opgericht, is voornemens reeds op 1 April e. k. eene openbare uit voering te geven. Ter afwisseling zullen een paar blijspelen worden opgevoerd. De Texolscbe wolveeboeren zyn weer bezig het eiland in een groote kraamkamer tc veranderen. Hier en daar ziet men reeds enkele lammeren, maar de groote aanfok wordt pas na 20 Maart verwacht. Dan zullen er in vyf weken tyds ongeveer 50.000 lam meren geboren kunnen worden, en Texel zal weer het witwollige, levendige decoratief hebben, dat het in Gras- en Bloeimaand zoo mooi doet zyn. De veestapel is in goede conditie, en men verwacht weer vele tweelingen. Ie Rang f0.50. 2e Rang ff 0.25. Wieringen. J. 1. Zaterdag en Zondag gaf de zang vereeniging .Excelsior" te den Oever, in het lokaal van mej. Wed. J. Kaan hare tweede uitvoering in dit seizoen. Een 9 tal zangnnmmers en het blyspel in 5 bedryven, getiteldtBaddoktoren" vormden hel pro gramma, terwijl voorts nog ten beste werd gegeven do komische scene «Naar de mas kerade". «Excelsior" heeft hare leden een paar zeer genoegelyke avonden bereid, daar zang zoowel als tooneel zeer in den smaak van het publiek vielen. Bal na. Maandagavond vergaderde de vryzinnige kiesvereeniging ter bespreking van den candi- datuur voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Met algemeene stemmen werd besloten de candidatnur van den heer J. Met te steunen. Burgelijke Stand «.Texel, van 4 tot en met 10 Maart 1911. ONDERTROUWD: Gerrit Bakker, en Tetje Visser (Oosterend), Jacob Hoogerheide en Kaatje Backer (Oudeschild). GETROUWD: Geene. GEBORENJacob Jan, zv. Cornelis Jan Kalis en Tryntje Knaap (den Hoorn), Johanna, dv. Arie Dob en Frouwtje de Waard (Ooz- terend), Jacob, zv. Hendrik van Heerwaarden en Hendrica Bakker (de Koog). OVERLEDEN Evertje Berg, oud 84 jaar wed v. Cornelis Snip (Oudeschild). Fredrik Smit, oud 88 jaar (den Borg). INGEZONDEN. AaD de Redactie van het «Vliegend Blaadje". Helder, 11 Maart 1911. Mynheer de Redacteur Namens de loge Helder van de Theosofische Vereeniging verzoek ik U beleefd in nw eerstvolgend nummer onderstaande rectificatie te willen opnemen. In nw blad van Dinsdag j.1. komt in eene beantwoording van inge zonden stnkken eene opsomming voor van de kerkelyke gebouwen hier ter plaatse en wordt daaronder ook opgenoemd hetTheoso- fisch-gebouw. Dit is echter volkomen onjuist. De Theos. Ver. is niet sectarizch. Protestan ten van alle natiën, Roomsch-Katholieken, Grieksch-Katholieken, Mahomedanen, Israë lieten, Boeddhisten, enz. behooren tot hare leden. In het gebouw hier ter plaatse worden ge wone vergaderingen gehouden, evenals andere vereenigingen, maar geen godsdienstoefeningen of verrichtingen van kerkelyken aard. Wy bestryden U dus het recht, om ons gebouw onder de kerkelyke te rekenen. Met de meeste hoogachting hebben wy de eer te zyn Uw dw. Het Bestuur der Loge Helder van de Theosofische Vereen. Namens het Bestuur voornoemd, S. GAZAN, Secretaris. Geachte Redactie 1 Vergun my een plaatsje in nw blad voor hel volgende. Niets is er in het sociale leven wat zich zoo op den voorgrond dringt als de vraag naar het onderwys onzer kinderen. In de laatste tiental jaren zijn wy in deze materie met reuzen-sprongen vooruit gegaanonze hoogere burgerschool, de ambachtsschool, de burgeravondschool, de zeevaartschool, deze hebben allen voor deze gemeente een onge kende hoogte bereikt; talrijk zyn hare leerlingen en met opgewektheid wordt door de respectieve onderwijzers het onderwys gegeven. De lagere school, hetzy byzonder of openbaar, kan dc vergolyking met andere gemeonten wel doorstaan en toch we moeten nogeenstap verder en wel in de richting van het meer uitgebreid lager onderwys. Door de «wet-Heemskerk" is de meeat gewenschte uitbreiding mogelyk geworden en geeft zy het vooruitzicht dat de behoeften aan dat zoo by uitstek vormend onder wys meer en meer voor de kinderen onzes volks zullen worden vervuld. Dat m.u. l.o. onderwys is noodig voor de jongens, wior vorming voor de maatschappy niet zal worden voltooid door de Hoogere burgerschool, maar die toch meer onderwys noodig hebben dan wat de lagere school hun ksn geven. Zij kannen aan de m. u. 1. o. school op 16-jarige leeftyd die ontwikkeling verkrygen, waardoor zy in het werkzame leven een eervolle plaats kunnen innemen. Maar niet alleen de jongens, maar ook, en niet in 't minst, is dat onderwys een dringende behoefte voor meisjes. De lagere school levert de leerlingen af op pl.m. 13 jarigen leeftyd en dan dan is er voor het meisje geen voor haar passend onderwys meer, de een gaat by moeder in 't huishonden, de ander op een naaischool, weer andere als kindermeisje, maar elke soort komt te kort in die ontwikkeling, die de steeds toenemendo stryd voor het bestaan ook van het meisje vordert. Andere gemeenten zijn ons dan ook voor gegaan met het stichten van meisjesscholen die meer en meer in een dringende behoefte blijken te voorzien. Ook onze gemeente heeft een zoodanige school beslist noodig, en wel een zoodanige die ons direct in herinnering brengt de uit nemende school voor meisjes, waarvan direc trice was mej. v. Deventer een school met 9-jarigen cursus, en wel op zoodanige leest ingericht, dat de cursus kan worden aangevangen op 6-jarigon leeftyd, maar ook kan worden aangevangen door meisjes, die de lagere Bchool tot haar 10de- of 11de levensjaar met vrucht hebben door- loopen; daardoor is het 1°. voor de onders minder bezwa&rlyk wat betreft afstand en schoolgeld en ten 2e geeft het voortgezet onderwys aan de M. U. L. O. school hun een dogelyke vorming. Het onderwys worde ge heel voor de behoefte van het meisje inge richt, vooral in die vakken, die haar levens bestemming vraagt. Deze dingen onder de aandacht uwer lezers te brengen, is het doel van dit schryven, in de hoop, dat vele bewyzen van instemming my mogen worden toegezonden. Met dank voor de opname, Uw dn., L KORVER. Helder, 18 Maart 1911. Adverteniiën. Den 258ten Maart hopen ODze geliefde Ouders Carl Frledrlch Wilhelm Wernecke en Helena Christlna van Bruisen, hunne 25 jarige Echtvereenlging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Helder, 14 Maart 1911. Den 29sten Maart 1911 hopen onze geliefde Zuster en Zwager, Tante en Oom Chrlstlaan Berardut Wessels en Henriette Johanna Verhuist, hunne 127»-j&rlge Echtvereeni- glng te herdenken. Dat God hen nog lang mogen sparen is de wensch van hun Zuster en Zwager, E. J. B. PASCHEDAG. G. C. VERHULST en Kinderen. Arnhem, 14 Maart 1911. Ketelstraat 37. Hiermede vervul ik den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden mijner lieve Vrouw en myn eenig kind haar dierbare Moeder, Mej. Helena M. Lebbe, in den ouderdom van bijna 26 jaar. Mede uit naam der familie, J. H. MACPHERSON en Kind. Soerabaja, 31 Januari 1911. Op den 10den Maart overleed te IJmuiden, op treurige wijze, onze geliefde Stiefzoon, Broeder en Be- huwdbroeder Jan Boudewaardt Klz., na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, in den ouderdom van 34 jaar. Namens de familie, uit aller naam P. GOUDSWAARDT Klz. Helder, 14 Maart 1911. Voor de vele bewijzen van deelneming by het overlijden van onze geliefde Echtgenoot», Moeder, Behuwd en Groot moeder, Johanna Catharina Leljer—Prins, betuigen wij onzen hartelijken dank. Helder, N. J. LEIJER. Sydney j Wed. J. C. LEIJER— (Australië), Hollbbtt. Groningen, Helder, A. C. LEIJER. i H. M.VAN OOST VEEN - Vlissingen, Leljbh. J. C. VAN OOSTVEKN. Pu~nttj N. J. LEIJER Jr. (IL-AmerRca), I D' H' LEIJ£R' J. M.VAN GRAFHORST- Leijer. VAN GRAFHORST en Kleinkinderèn. Helder, 14 Maart 1911. Schagen, 'j J.M I G. Dankbetuiging. De ondergeteekende betuigt zijn harts- lljken dank aan den WelEd. Zeergel. H.H. Dr. TANGE en Dr. VAN DER LEE en aan de Directrice van het Gemeente- Ziekenhuis voor de zorgzame behandeling hem bewezen. O. WAKKER. A.s. Woensdag (morgen) ArabischeMeeting zeer interessant. Toegang 3 oent. Prachtige Liohtbeelden. Vrijdag 17 Maart indrukwekkende geachiadaniaaan. Prachtige duide lijke beelden. - Toegang 5 cent. Kindervoorstelling: 5.30 uur Da zeeramp of het brandende schip. Mooi eenig mooi. Toegang 3 et. Noordü Yerecn. „HBTÏITTB KRUIS". Afd. HELDER. Algemeene lfergaderingv te houden op Woensdag 15 Maart 1911, des avonds 8 uur, in „Tivoli". Punten van behandeling Verslag van de Afgevaardigden naar de 52e Algemeene Vergadering te Amsterdam. 2. Jaarverslag. 3. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. 4. Begrooting voor 1911. 5. Mededeelingen. De Secretaris, G. DE VEN. VERKIEZING voor do Kamer van Arbeid. De Bond v. Bouwvakarbeider» „Door Eendracht Sterk11 verzoekt alle Bouwvakarbeiders a.e. Vrijdag 17 Maart naar de stembus te gaan en hun stem uit te brengen op M B0MH0F, 0. OTTEVANSER, 1. ROTGANS, C. Th. DE BOER, j I. v. WILLIGEN, Metulaar. Allen ge organiseerden van den Bond van Bouwvakarbeiders «Door Eendracht Sterk". HET BESTUUR. Schildert. VERLOREN j.1. Vrydag, een groots zilveren Speld (Broche) met Hauedlamantjet. Tegen belooning terug te bezorgen Verlengde Spoorstraat 22.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2