KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje weer Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulewne, No. 3978. Zaterdag 26 Maart 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pro- j Zondagsblad 37} 45 f 0.75 miën Modeblad 55 65 (0.90 (Voor het buitenland bj) vooruitbetaling.) Advcrteatiëa van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regol meer6 Be wijs-exemplaar2$ Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus t Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Zij, die zich met 1 ArRIIf a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje, Zon dageblad en Modeblad 1ste kwar taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 2% cent be plakt te worden. UIT HET BUITENLAND. De .Tribune Congolaise" deelt een en ander mede omtrent het z. g. complot in den Belgischen Congo. De zaak bepaalt zich tot hot volgendeEenige matrozen hadden een aantal revolvers verkocht aan de negers; er werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat had, dat vervolgingen werden inge steld wegens het onwettig dragen van wapens. Daaruit ontstonden do praatjes van een com plot en een aanslag, 't Blijkt echter dat de negers volstrekt geen kwade bedoelingen tegen de blanken hebben gehad. Er wordt echter by gemeld dat de al te zachte wet ten tengevolge hebben, dat te Boma alle soorten van gespuis van negers vergaderd zjjnwettelijke hervormingen om tegen deze met meer kracht te kunnen optreden blijken noodig te zijn. In de Belgische kamor is door de regee ring een nieuw wetsontwerp tot herziening der regeling van het lager onderwjjs inge diend. De liberale en socialistische fracties vergaderden afzonderlijk om hunne houding vast te stellcu. In beide bijeenkomsten be sloot men zich krachtig te verzotten tegen de instelling van den zoogenaamden school- bon, die aan de ouders het recht verleent hun kind te zenden ncar de lagere school hnnner keuze, openbare of bijzondere, welke beide znllen gesubsideerd worden uit de gemeentekas. De linkerzyde wil Let reeds vastgestelde sectie-onderzoek uitstellen tot na Paschon. Van der Velde, socialistisch afgevaardigde, verklaarde dat er slechts een eenige onverdeelde linkerzyde zjjn zal tot het ontwerp is ingetrokken. 't Nieuwe Franscho kabinet heeft den eer sten stormloop togen zijn leven het hoofd kunnen bieden. 'tGing over de krediet-aan vraag voor don nieuwen post van onder staatssecretaris van Jnstitie, tot welk baantje Malvy de man die het vorig kabinet ten val bracht, was benoemd als belooning, werd gezegd. 'tGing by de behandeling zeer rnmoerig toe: de boden hadden alle werk om de heeren députés te beletten hun tegen standers met .klinkende'' argumenten te overtuigen. De minister-president Monis, stelde by 't eind de kwestie van vertrouwen en zyn kredietaanvraag werd daarop goedgekeurd met 363 tegen 108 stemmeD, waarna de zitting opgehevon werd. Men kan niet zeggen dat de minister-president nu juist zoo tactvol tegen de bestrijders is opgetreden. Het goedkeurend votum schynt een anderen grond te hebben. Malvy had beloofd en gezorgd dat die belofte gepubliceerd werd dat de nog in hechtenis zjjnde spoorwegstakers als politieke gevangenen zon worden behandeld, waardoor z^j dus aan een veel minder onaangenaam regime worden onderworpen. Die belofte heeft tal van linkache voorstemmen bezorgd aan zijnen ehef. De Fransche regeering heeft nog al eens last met de wjjnbouwers. Zooveel het Aube- departement buiten de grenzen van het Champagne-district, zoodat de wyn uit Aube dus geen champagne meer mocht heeten. Maar daar nemen de Aube-wynboeren geen genoegen mee. De provinciale on gemeentelijke autoriteiten namen in de verschillende ge meenten ontslag. De bevolking is niet meer van plan belasting te betalen. De aanslag- biljetten~(werden netjes alle tegelyk in het openbaar verbrand. Het ministerie zit er wel een beetje mee. Waarachynljjk zal het voor stellen Aube maar weer in te ljjven by Cham pagne. 't Product moet don heeten Champagne met onderschrift Aube. Alzoo zyn do geit en de kool gespaard. 't Vrcdesdenkbeeld een arbitrage-ver drag tusschen Amerika en Engeland is van president Taft. Sir Edward Grey was 't sympatiek ge zind zyn uitlatingen, alsmede de gunstige stemming voor het denkbeeld by een groot deel der Engelschen en daarbuiten ver meldden we reeds. Er kan nog bijgevoegd worden dat het denkbeeld Zondag in meer dere Engelscbe kerken met ingenomenheid is besproken. President Taft verheugt zich zeer over de sympathie die zyn denkbeeld in Engeland vond. Hjj verklaarde: De regeering der VereeDigde Staten heeft een uitvoerige uiteenzetting van hare denk beelden omtrent het te Bluiten verdrag aan de Britsche gezonden en deze heeft daarop modegedeeld, hoe zij over de quaestie denkt. Uit deze gedachtenwisBeling is geblekon, dat tusschen beide regeeringen zoo goed als geen verschil van opvatting bestaat, zoodat het betrekkelijk geringe moeite zal kosten een ontwerp-verdrag op te maken. Beide regeoringen zyn van meening, dat zich quaesties kunnen voordoen, die zich niet leeuen voor een scheidsrechterlijke be slissing. Dit zyn echter niet, zooals men uit de desbetreffende clausules in de gewone arbitrage-verdragen zou opmaken, de geschil len, waarby de eer van het land is betrok ken. Deze zon de president wel door arbi trage willen doen beslechten. Diplomatieke onderhandelingen over een verdrag zyn nog niet gevoerd, Taft had echter gegrondj hoop, dat daarmee weldra een aanvang zoa worden gemaakt, 't Denk beeld van beperking der oorlogstoerustingen is te mooi dan dat wjj er niet met voldoe ning melding van zouden maken. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 24 Maart. By het Dinsdag te Utrecht gehouden examen slaagde voor voorloopig machinist- diploma Groote Vaart de lieer P. Bruin, leerliug der Zeevaartschool alhier. Crescendo-Toonkunst. Als aanvulling van het programma van het concert op 28 Maart a.s., dat wij in ons vorig nummer hebben opgenomen vermelden wij nog, dat als solisten zullen optreden de navolgende leeraren en lecraressen der Afdeelings-muziekschool: De heer A. J. C. Mooy, Piano. f J. van Vessem, Violoncel. H C. Klamer, Fluit. Mejuffrouw Henriette J. Metz, Viool. Janna Mejjers, Piano. J. B. Molenaar, Zang, (Leer linge Solo-Zangklasse der Afds.-Muz.school.) Het politietoezicht op de visacherij in do Noordzee zal in 1911 worden uitgeoefend door Hr. Ms. schoeners .Zeehond en „Dol- fyn", terwjjl ter versterking van dat toezicht ook zal worden gebruik gemaakt van de tochten van langoren duur, die eventueel door de torpedobooten zullen worden onder nomen. Dinsdag 21 M&a't vergaderde in café «de Pool" het comité van actie tegen het ontwerp-tariefwet, welke vereeniging werd opgericht in eeoe vergadering van 16 Maart j.1., waar als bestuur werd gekozen G. J. H. Verstegen, voorzitter, Jac. Vorfaille, secretaris en A. K. Kokelaar, penningmeester. Do vergadering was goed bezooht, wel oen bewjjs, dat ook het inpopulaire van het ont werp-tariefwet ook hier is doorgedrongen. Besproken werd het ontwerp-wet, zooals dit ingediend is bij de Tweede Kamer, artikels gewijs. By deze artikelen werd menige op merking gemaakt en was men algemeen van oordeel, dat met alle wettige middelen tegen dit ontwerp dient geageerd te worden, om zoo mogelyk iutrekking van het ontwerp te verkrygon, of mocht het ontwerp in openbare behandeling komen, het by eindstemming te zien verworpen. Als punten van actie werden genoemd, de hulp in te roepen van de dagbladpers waarin wjj onze bezwaren in zakelyke arti kelen kunnen bespreken om zoodoende de plaatselyke actie uit te breiden over het geheele stemdistrict den Helder. Ingediend zal worden een adres aan den betrokken Minister en aan de Tweede Ka mer getsekend door alle belanghebbenden hier ter plaatse, zoo mogelyk uit het geheele district. Een schryven te richten aan verschillende vak- en politieke veroenigingen, verzoekende in hnn kring te ageeren tegen het ontwerp wat een algemeen gebruiksgenotmiddel duur der zal maken, waardoor het verbruik zal verminderen en daardoor werkeloosheid onder sigarenmakers en tabakbewerkers zal vermeerderen. Met oen opwekking aan de aanwezigen om bij de nict-aanwezigen het behandelde kenbaar te maken, waardoor zij kunnen be seffen het groote nadeel dat eventnoele aan neming van genoemde wet hun zal brengen, sloot de voorzitter de vergadering. Het adres van het comité van actie is Jac. Vkrfaill*, secretaris, Spoorstraat 69. „Ons Tooneel Ensemble". Zondagavond zal voor de eerste maal alhier in //Casino" optreden, 't tooneelgezelBchap fOns Tooneel-Enscmble", directie Joh. Lan- genaken, van Amsterdam. Dit gezelschap bestaat, naar men ons mededeelt, uit goede krachten en geeft beschaafd en goed ver zorgd spel te zien. Overal oogst 't veel succes, zooals de vele gnnstige persbeoor deolingen bo wjj zen. Wie lachen en vooral een pakkend stukje drama zien wil, ga Zondag naar .Casino". Hieronder één der vele recensie's: Het //Nieuwsblad voor Deventer", van 30 Januari 1.1. schrijft: Voor een uitverkocht hnis trad alhier op ,Ons Tooneel-Eosernblo" uit Amsterdam, directie Joh. Langcnaken. Eerst werd .Ons Kind drama in één bedrijf ten tooneelen gebracht. De toeschouwer werpt con blik in het leven van'dokter Larsen en zyn vrouw, die na een drie-jarige echt hun oerste kind gekregen hebben. Het blykt echter dat bet een blind-geborene is. Met hot ouderpaar wordt de toeschouwer voor de ernstige vraag gesteld wat beter is, het kind aldus mismaakt te laten voortleven of een einde te maken aan dit droevig bestaan? De diepe ernst van het onderwerp maakte by het uitnemende spel een geweldigen indruk op de aanwezigen. Vervolgens werden de aanwezige geamu seerd met ,M'n Papa het Kamerlid", blijspel in 8 bedrijven. De opeengestapelde zotbeden en kluchtige scènetjos in dit aardig tooneel- werk deed een herhaaldelijk gelach daveren. De medespelenden vallen zeer te roemen. Het publiek betoonde zich zoor voldaan, do s De lenden werden herhaaldelijk tot drie, viermaal toe, teruggeroepen. Het was een goede-en welgeslaagde kunstavond. By K. B. is aan mr. W. F. Hiddingb, op verzoek, met ing. van 1 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. Texel. Benoemd tot 2de commies by het Marine Etablissement te Soerabaia, de heer L. Braat, 3>le commies by genoemde inrichting. Zuidarzee-Visscherijraad. Bij K. B. van 20 Maart werd voor de visscherjj in de Zuiderzeo een visscherijraad opgericht, welke zyne werkzaamheden op 20 Maart zal aanvangen en welks gebied omvat de Zuiderzee ten zniden van de rechte ljjn, getrokken van 4iet licht van de Ven (N.-H.) op den molen, staande op het Roode Klif by Laaxum. De zetel van den raad is gevestigd te Enkhuizen. De raad zal den naam dragen van .Zuiderzeevisscherijraad'. In den raad zullen dertien leden zitting hebben on wel een lid voor Wieringen van Ewycksluis, Nieuweslnis, Kolhorn, Winkel, N.-Nicdorp, Medemblik, Wervers- hoof en Andijk Enkhuizen en Bovenkarspel Wydenes, Schellinkhout, Hoorn, Berkhout, Avenhorn, Oosthuizen, Warder, Ed&m, (met nitz. van Volendam), Monnikendam, Broek ia Waterland, Durgerdam on Mnidon; Volendam Marken Huizen; Spakenburg; Putten, Hardorwjjk en Elbnrg Kampen, Grafhorst en Urk; Vollenhove Blokzyl, Blankenham, Kuinre, Weststellicg- werf en Lemmer Gaasterland, Laaxum, Warns, Hemelum en Molkwerum, Stavoren, Hindeloopen en Wor- kum. Voor verder* bijzonderheden zie #St.-Ct." Né. 69. Ons Belang. Ons Belang, vereeniging van onderofficieren en militaire gcëmployeerdon in don rang van onderofficier, behoorende tot de Nederlandsche Landmacht, zal op 28 en 29 April te Amersfoort haar negende algemeene vergadering honden. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering vermeldt een voorstel van het hoofdbestuur, om met kracht te ijveren voor een betere opleiding der onderofficieren en in verband daarmede voor een betere werking en de oprichting van een centrale kaderschool voor alle wapens. Verder stelt het hoofdbestuur voor, met kracht te ijveren voor een wettelijke regoling van de rechtspositie der onderofficieren, door te gaan met krachtige actie te vooren voor een goede tractementsregeling en het brengen van de pensioenen in overeenstemming met die van do burgerlijke ambtenaren en hun weduwon on weezon, en aan te dringen op afschaffing van de beoordeelingslysten bij die korpsen, waarbij ze nog bestaan. De afd. Amsterdam stelt voor, pogingen aan te wenden tot het doen vervallen van de straf van degradatie en de personen, die daarvoor in aanmerking zouden komen, uit den dienst ta ontslaan. Visschers en kiesrecht 1 In een te Noordwyk-aan-Zee gehouden, druk bezoohte vergadering, belegd door de Protest, kiesvereoniging .Gemeentebelang" en de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" aldaar, is na een korte rode van den heer H. de Boer, bestuurslid der anti- rev. kiesvereeniging, besloten, een krachtige actie op touw te zetten, om een zoodanige wyziging in do Kieswet te verkrijgen, dat bet ook voor de visschers mogelyk zal zyn van bet kiesrocht gebruik te maken. Er zal hiervan raededceling geschieden aan alle kiesvereenigingen, gevestigd in plaatsen, waar ook zeeviaschers zyn gevestigd. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. Men schryft uit Nieuwe Meer: In de treurige en misdadige vergiftigings zaak met rattekruid aan do Nieuwe Meer, gem. Haarlemmermeer, is plotseling al weder eou nieuw, nist minder beestachtig feit anders kan men hét niet noemen aan het licht gekomen. Ongeveer ruim een jaar geleden is aldaar op hetzelfde hofje, waar v. Exter's vrouw en Hogenhout in dit jaar uit den weg zyn geruimd door vergiftiging roet arsenicum, eene bejaarde vrouw overleden, na slechts enkele dagen geleden te hebben aan dezelfde ziekteverschijnselen als de bovengenoemde slachtoffers. Naar men zegt, leefde deze oude vrouw om een of audero reden reeds lang voor haar dood met de vrouw van Hogenhout, thans gedetineerd, in onmin, en moet deze op oen goeden dag by baar gekomen zyn, en, om den twist by to leggen, gezegd hebben«Nou, we hebben nou al zoolang ruzie met elkaar gehad, laat 't maar uit wezen, want ik ben 't zat." De vrede was schijnbaar hersteld en de verhouding in korten tjjd zéé goed gewor den, dat vrouw Hogenhout het oudje eenige pannekoeken cadeau gaf. Kort nu het ge bruik daarvan overleed de vrouw, onder geheel dezelfde karakteristieke vergiftigings verschijnselen als Hogenhout en de vrouw van Van Exter, ook, zooals men weet, in voorloopige hechtenis. Ook deze patiënte, vrouw Reek genaamd, is indertyd door denzelfden geneesheer be- handold als de twee anderen, zonder dat blijkbaar vermoedens gerezen zyn voor do mogelijkheid van vergiftiging, daar als oor saak van den dood kanker werd opgegeven. Men brengt nn overal in de buurt het nuttigen van deze pannekoeken, de plotseling optredende en snel toenemende ziektever schynselen on schielyken dood mot elkaar in verband, vooral nu, naar bekend is ge worden, het Ijjk der vrouw op last van de justitie zal worden opgegraven om de al of niet aanwezigheid van arsenicum daarin te kunnen constateeren. Een peperwerpster. Voor de Rechtbank to Amsterdam heelt het O. M. 3 maanden gevangenisstraf geöischt tegen een vrouw uit Buesom, die een vrouw uit Naarden, die zy verdacht van een liefdes betrekking met haar man, peper in do oogen had geworpen. Do getroffene viel als blind op den grond on ondervindt nog de gevolgen. Doodelijke gevolgen. Dinsdagnamiddag bad oen fietsrijder, die op de Stadhouderskade by het Leidsohe Boschje to Amsterdam voor een tramwagen wilde uilwykeD, het ongeluk te slippen, waar door hjj door den motorwagen werd aan gereden. Naar het Wilhelrninagasthuis ver voerd, bleek hy een schedelbreuk te hebben gekregen. De ongelnkkige do heer S., juwelier, nit de K&lverstraat is kort na zjjn aankomst in het gasthuis overleden. De Rokbrosk. Het //Handelsblad" schryft Half Amsterdam op stelten! Do eerste draagster van de jupe-culotte waagde zich Dinsdagmiddag in odzo winkel straten. Maar het is deze dappere gang maakster van een nienwe mode slecht be komen. In minder dan geen tyd had zy een waro volksverzameling achter zicb, die zoo onhebbelyk opdrong, dat de vrouw in wier gezelsohap zich een heer bevond, bescher ming der politie behoofde. Onder bescherming van twee politie-agenten koerste de jonge dame uit de Kalrerstraat bet Spui op en zag zich gonoodzaakt een toevlucht in Lodeboer'z tearoom to zoeken. De opdringerige bende, een typische verza meling vrouwen mannen en jongens die go by elk relletje ziet samenscholen en immer tijd scbynen te hebben, was met goen stok uit elkaar te slaan. Zn moesten cr het fijne van hebben en derhalve drukten wat wjjven met kinderen op den arm, gesecondeerd door straatslijpers, hun neuzen tegen do spie gelruit om nog een tipje van de harembroek to kunnen ontdekken. En binnen Daar was het in do warme volte natuur lijk een gebabbel dat het een aard had. Eu allen keken slechts in één richting, de plaats waar zy zat. Ze hield zich dapper, bracht kalm het kopje thee aan haar lippen, sprak schijnbaar ongedwongen, althans in groote zelfbeheer- sching met haar metgezel. Maar de storm buiten wilde zich niet leggen. Voor beide uitgangen bleef men samenscholen", en een informeerende voorbijganger werd alleen door het woord .harembroek" volkomen in de situatie ingewjjd. De daino in quaestie tusschen haakjes een bekoorlijke, mooi gebouwde jonge vronw, die de jupe-culotte met gratie droeg liet, om van het speclakel ontslagen te zijn, een langen mantel' aanrnkken en wist, daarin gehuld, te .ontsnappen". 'n Unr later stond bet nog zwart op het Spui, wachtte men nog steeds op de .harem- broek", die ook hier voorloopig van alge meene belangstelling zich verzekerd kan houden. De verduisteringen te Elburg. De Rechtbank to Zwolle veroordeelde Dinsdag A. J. Veldhoen tot zes maanden gevangenisstraf wegens verduisteringen ge pleegd als gemeente-ontvanger van Elburg. Bovendien mag by twee jaar na het ver strijken van zyn straftijd geen openbaar ambt meer bekleeden. Het vonniz neemt in aanmerking, dat beklaagde reeds nit anderen hoofde tot 8 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. Uit het verslag der Gezondheidscommissie. (Vervolg). Wassohen van groenten. Het had reeds meermalen de aandacht der Commissio getrokken, dat de groenten, ge kweekt op de landerijen, die de bebouwde kom der gemeente omringen, dikwijls in zeer verontreinigde sloten worden gewasachen. Vooral bedenkelijk was de toestand van de sloot, achter Het kantongerechtsgebouw, langs het uiteinden van den Rozenstraat en de daarmedo evenwijdige straten loopend. Deze sloot is aan beide zjjden afgedamd, zoodat er geen watcrverversching plaats vindt; aan de eene zjjde zyn straten, waarvan de be woners allerlei vuil in de sloot werpen en er ook wel privaatemmera in ledigonaan de andere zyde zyn groentenlanden, waarvan de groenten veelal in die sloot worden gewas- schen. Meer dan eens werd door personen in die bunrt wonende, de aandacht der Com missie hierop gevestigd. Daar het duidelijk is, welke gevaren voor de gezondheid deze toestand met zich brengt, vooral indien het groenten betreft, die rauw gegeten worden, besloot do Commissie pogin gen aan te wenden om hieraan een eind te maken. Ten einde zioh van den toestand van het slootwater op de hoogte to stellen, deed zy het water van de sloot aan den Polderweg, welke sloot het eerst hare aandacht had getrok ken, scheikundig en bacteriologisch onder zoeken. Het scheikundig onderzoek werd verricht door Dr. H. W. Woudstra. Omtrent het bacteriologisch onderzoek be richtte de heer K. Holm, dat: lo. Het aantalbacteriën 65000 per M3. bedroeg 2o. De z.g. coligrens 0.1 cM*. was 8o. Het onderzoek op typhnsbaoillen negatief uitviel. Wat het water in bovongenoemde sloot by do Rozenstraat betreft, dit bleek op het oog reeds zóó sterk vervuild, dat nader onder zoek om dit aan te toonon, overbodig scheen. De Commissie wendde zich om advies tot UHoogEd.Gestr. en ontving daarop Uw schry ven van 9 Augustus, waarin de wensobolyk- heid werd uitgesproken, ten allen tjjdo bet wasschen van groenten in slooten, waarin faecaliën worden geloosd te verbieden, en dit verbod in tjjden, dat gevallen van cholera, typbus, dysenterie enz. in de gemeente voor komen, op alle slooten geldig te verklaron. By dit schryven was gevoegd een advieB van dr. Hamburger, inspecteur van do volks gezondheid, die daarin als zyne moening te kennen gaf, dat, indien het bedoelde euvol van zoodanigen omvang was, dat de plaatse lijke overheid hier in te grypen had, dit zou kannen geschieden door opneming van eene bepaling in de politieverordening van Helder, waarby hot wasschen van groenten in slooten strafbaar word gesteld. De commissie richtte dan ook d*. 2 October een schryven tot B. en W., waarin zy, wjj- zonde op den bestaandeu toestand en onder modedeeling van den hoofdinhoud dor boide adviezen, als hare noceoing te kennen gaf, dat het ingrypen der plaatselijke overheid hier alleszins gewettigd was. Zjj achtte het meeat wenschelyk, het wasschen van groenten in slooten geheel te verbieden. Dit verbod zou gemakkelijker kannon worden gehand haafd, dan hot bestaande verbod van ver ontreiniging van slooten. Ook scheen het practisch niet onuitvoerbaar, dat de groenten- kweekers op hun land eene inrichting zooden aanbrengen voor hot wasschen van groenten in water der duinwaterleiding, vooral wanneer hun b(j het verstrekken van dat water van gemeentewege eenige faciliteit werd gegeven. B. en W. betwyfelden, of de omvang van het kwaad wel zoo heel groot was en ver zochten eene opgave van de namon der groentenkweekers, die van het wasschen in slooten werden beschuldigd of verdacht. De commissie zond daarop d°. 28 October oen opgave van de namen en adressen van 8 groentenkweekers, die door haar werden verdacht. Den 19 November berichtten B. on W. daarop, dat het uitvaardigen van een ver bod betreffende het wasschen van groenten practisch meerdere beswaren met zich bracht dan de commissie zich voorstelde; en voorts dat de belanghebbenden van politiewege zouden worden aangemaand de bedoeldo handelingen na te laten, terwyl er op zou worden gelet, dat aaa die aanmaning gevolge zou worden gegeven. De commissie antwoordde daarop, dat zy de medewerking der politie waardeerdo; dat zy echter gaarne zou vernemen, welke praclische beswaren een verbod te dezer zake met zich brengt cn dat in de gemeenten Haarsnilenz, Harmelen Maartensdijk, Ou denrijn, Wormerveer en Bloemendaal der gelijke verbodsbepalingen bostaao. Hierop antwoordden B. en W. d°. 29 De cember, dat hot maken van eeno zoodanige verordening zeer gemakkelyk was, maar dat in de practjjk de moeielykheden ontstaan bij de handhaving der gemaakte bepalingendat, waar het euvel sporadisch voorkwam, dc genomen maatregelen h. i. voldoende waren en dat de bovengenoemde gemeenten in deze aangelegenheid niet met deso gemoente kon den worden v orgeleken. De commissie besloot daarop af te wachten en toe te zien, of de genomen maatregelen de gewenschte uitwerking souden hebben. l) Dit bleek later te moeten zyn: Vleuten. Deie fout was overgenomen uit het Jaarverslag van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid over 1909. FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 25) De spraak, de toon en vele uitdrukkingen had sy reeds evenzoo van haar moeder gehoord. Dikwyls was het haar, alsof die Qeve moeder haar naderde, haar omhelsde en haar toefluisterde: .Goed, dat ge hier zjjt, lieve kind, hier is het het bestel" De omgang met de hnisdieren scheen het Btadsmeisjo in het eerst vreemd toe, schrok zy er zelfs van. Wanneer een koe haar met den natten neus berook en luid loeide, wanneer zy op den dorschvloer te dicht by de paarden kwam, en eon over de kribbe been met zyn vochtigen neus langs haar wang streek, of wanneer de jonge varkens te dicht om haar drongen en knorrend aan haar roken, dan werd zy door vrees bevangen. De meeste dieren, die zy nu dagelyks in hare nabjjheid zag, had zy tot nn toe slechts op plaatjes gezien. Spoedig echter werden deze huis- genooten haar lieve vrienden. In de stad was sy zelden verder van hnis geweest dan naar haar school of om boodschappen te doen. Haar ouders leefden te spaarzaam, te terng- getrokken, om uitstapjes te doen. Zy kende slechts straten, pleinen, en huizen Steenen steenen, overal waar zy heenzag. En hier nn deze volle vrjjheid, de heerlyko frissche lacht, deze ryke voorraden, terwyi zij zoo gewoon was aan zuinigheid. Wat een groot verschil moest haar moeder gevoeld hebbes! Welk een macht bezat de liefde, die drong tot zulk een opoffering, tot den overgaug in geheel andere maatschappelijke verhoudingen 1 onbegrypelykVoor zulk een liefde zou men bang worden. Ach, zy was ook gebonden, zy mocht nooit aan een anderen man denken. Het werk, dat hier gevorderd werd, leerde zy met haar jonge, in huishoudelijke bezig heden geoefende kracht gemakkelyk. Na een paar dagen kon zy reeds melken, wist het varkensvoer to mengen, plantte en zaaide met tante Rika in den tuin en deed alles jjverig en met veel belangstelling. Dien Zondag reed men als gewoonlyk naar de kerk, niemand wilde dien rit gaarne verzuimen. Toen al het vee verzorgd was, spande grootvader de twee bruine paarden voor den tentwagen. Hy mende altyd zelf, naast hem zat Peter, die de paarden in Kirch- hausen verzorgde, en op de tweede zitplaats zat Marie met tante Rika. Heelemaal achter in zat do dienstmeid Jetje op een bos stroo. De anders zoo eenzame weg naar de kerk was heden druk begaan door feestelijk ge tooide mensohen. De laatste dagen waren nogal zonnig ge weest en hadden alle sneeuw doen smelten. Aan de berken hingen jonge licht groene blaadjes, de sleedoorns aan do slootkanten waren bedekt met witte bloesems, do dennen kregen nieuw groen, de pas omgeploegde akker rook frisch, en uit het lichte groen van het winterkoren stegen jubelende leeuwe riken op naar den mot witte schapenwolkjes bezaaiden, Zonnigen hemel. Zuivere lucht, door een frisch windje bewogen, verkwikte de rijdenden. Hoe tostelyk verkwikkend werkte deso lentedag op Marie, geheel anders, dan- toen zy in het begin van de week was gekomen. Het scheen haar, als was dit een geheel andere wereld. De Beermans reden ook in zulk een groen geverfden tentwagen voornit, en Marie zag dikwijls, hoe vroolyk Hendrik zyn zweep liet klappen. De bloedverwanten stapten aan de pastorie nit, terwyl de tentwagens naar de herberg van het dorp reden om daar uit te spannen. De domineesvrouw, Fedor en zyn zuster Anna ontvingen de gasten; de dominee liet zich voor de godsdienstoefening niet zie», om verstrooiing te vermyden. Marie, de onbekende bloedverwant, waar over Fedor met warme deelneming gesproken had, werd hartelijk verwelkomd. Moeder Trina Beerman bracht aan haar nicht, de domineesvrouw, een verache kalfs bout, en Rika had voor baar een korf vol eieren, dat was allemaal in het huishonden goed te gebruiken. Na vriendeljjk geven en ontvangen gingen zy naar de kerk. Dominee Kruse, een eerwaardig man op middelbaren leeftjjd, in zyn voorkomen aan zyn oom Dietrich herinnerend, sprak een voudig, maar zijn woorden drongen tot het hart door, en de geheele godsdienstoefening verliep, onder deze aandachtig luisterende gemeente, op verheffende wjjze. Marie meende, dat zy nog nooit in een kerk zoo aandachtig geweest was, als hier. De geheele plechtigheid was veel vertrouwe lijker dan in de groote stad, waar geestelyke en gemeente weinig met elkaar omgingen. Na de godsdienstoefening kwamen de lieden op het kerkhof samen om elkaar te begroeten en een beetje te praten. Ook de domineesvrouw werd wel eens door deze of gene vroaw aangesproken met een vraag om raad of inlichting. Tenslotte kwamen alle bloedverwanten in de groote woonkamer van de domineeBwoning samen om een eenvoudig ontbqjt te gebruiken. Anna hielp de gasten, terwijl Liesbet zich gaarne liet bedienen. Ook Marie tastte toe en voelde zich geheel thnis. Toen Hendrik weg ging om toe te zien by het inspannen Tan den wagen, zeide Fedor aan Marie, dat hy haar den tuin wilde laten zien; zy gingen het midden pad langs don tuin in. In de omstrekem van Lüneburg zon de jonge kandidaat t>y een ouden geestelyke als hulpprediker optreden, reeds den volgen den dag moest hy er heengaan. Onder het loopen vroeg hy zyn begeleidster deelnemend «rHoe bevalt het je by grootvader Kan je nog al wennen op Ifet land (Heel best," reide zy vroolyk. *Het is mjj, als omzweeft tny de geest van myn moeder, en tante vindt, dat ik al het werk, dat hier gedaan moet worden, gemakkelyk leer." Zy spraken verder over de kerk, en Marie zeide, dat zy hier meer stichiting vond dan daar in de stad. «Ik hoop later ook een werkkring als predikant op het land te vinden," antwoordde hy. .Eenvoudige vroomheid, zooals het hart ons ingeeft, die niet verloopt isi spitsvondig heden, die niet verstandiger ajjn wil dan millioenen anderen, en die met bescheiden braafheid gepaard gaat, vindt men het meest onder ouzo boeren." •Ja, Fedor, en grootvader ia 4e beste van hen." Daar hebt ge geljjk. in." Zy stonden aan het eind van den toin en hadden een schoon, vrjj uitzicht voor zich. Achter een met riet omgeven waterplas, waarop eenden zich in den zonneschijn ver meiden, strekte zich de weide van de groote boerenhofstee uit; koeien en paarden zochten hier vreedzaam hun voedsel. Daarachter weer akkers in verschillende kleuren, en in do verte het donkerder groen van boomen, waarboven de blanwe lucht schoon afstak. De beide jonge menschen kwamen geheel onderden bekorenden invloed van den schoonen lentedag. Fedor begon woer: «Zou men wel kunnen gelooven, dat er hier op deze heerljjke aarde zooveel strijd en nijd en ontevredenheid heerscht? Men zou esrder gelooven, dat Christenen, wien zooveel goeds ten deel valt, zich bescheiden in liefde en dankbaarheid daarover zouden verblijden." Maar zeg my eens, waardoor komt er toch zooveel ellende en ongeluk in de wereld Door het menschelyk onverstand, lieve Marie, en door do zelfzucht, die in alle menschen woont. Ieder zou het leven zoo aangenaam mogelyk willen hebben, maar daar hy den rechten weg daartoe niet vindt, kiest hy den verkeerden en stoot zich en anderen bont en blauw." •Ja," antwoordde zy met een ernztigen trek in haar frisch gelaat, «wy hebben onsen vrijen wil en loopen daarmee toch dikwyls vast. Maar men is daar toch altijd niet alleen schuldig aan?" z/Daar wjj allen dwalen, komen dikwyls vele omstandigheden bij elkaar." Ja, dat is zoo. Ach, wist men maar al tjjd, wat goed voor onz is." Wis daar naar streeft, vindt het." Met een lichte verlegenheid sprak hjj verder: Iemand, die ook bet goede niet voor zich inziet, is nicht Liesbet. GQ sohyat my ver standig toe, tracht by haar gedaan te krijgen, dat zy de kleine jjdelhcden laat varen en eenvoudig en good haar plicht doot in de groote huishouding. Zjj moest zich bij het werk niet dooi de kinderljjke Lotte laten overtreffen, dat moet haar eer raken." .Liesbet is mooi en vriendelijk, maar ik ken haar nog te weinig. Hoe zal ik het wagen, haar raad te geren Daar zal wel eens gelegenheid toe zyn. Beloof my maar, dat je veel met haar zult omgaan, dan ga ik geruster van hier." Hjj bood haar de hand, cn zij legde de bare mot warmen druk er in. Hjj was tooh zeer goed en braaf. Hjj hield een oogenblik haar hand vast en keek haar vol vertrouwen aan. Liesbet heeft een warm hart, maar zjj is nog onver standig." Zjj hoorden haastige schreden achter zich, keken om on bemerkten Hendrik, die met eon somber gezicht nadorbjj kwam. »De wagens zjjn er," mordo hjj, .ik moet jullie aan het eind van de wereld zoeken." Hjj liep vooraan, en de beide anderen volgden snel. Aan het venster van de woonkamer, dat op den tuin uitzag, zaten de andere drie meisjes te babbelen. Liesbet had zich een beetje teruggetrokken, zjj had een ongewoon roode kleur en volgde met half gesloten oogen het paar in den tuin. Haar zustor, de nauwelijks zestienjarige Lotte, een klein, mager ding met dunno gele haarvlecht en een stompneusje, pochte tegen over Anna met hetgeen sy kon on in het huishouden deed: «Moeder zegt dikwjjls nit mjj groeit nog eens een degeljjke vrouw voor een rjjken boer, uit Liesbet nooit." (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1