KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringon en Anna Paulowna No. 3982. Zaterdag 8 April 1911. 39ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct, fr. p, post 75 ct., buitenland (1.25 Pre- J Zondagsblad 37* 45 (0.75 miënJ Modeblad 55 65 (0.00 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regel30 ee Elke regel meer6 i Be wijn-exemplaar2| i Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekei Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureauzi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze Lezeressen. De behoefte aan het bezit van een degelyk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk bjj den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, kost slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco post 65 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en cene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er prjjs op stelt, zich en hare kinderen smaikvo! en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad iB van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen vun handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is een nummer ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt, aan het Bureau van dit blad. 1 April is het 2e kwartaal ingetreden. De Administratie van dit blad. UIT HET BUITENLAND. •t Is te voorzien Hat de beraadslagingen over de ingediende Veto-wet in het Engel- sche Lagerhuis geruimen tijd zullen duren. Wel bevat het ontwerp slechts vier artikelen en een inleiding, doch er zyn niet minder dan 900 amendementen voorgesteld, waar van 800 door Unionistische leden. De oor spronkelijk vastgestelde tijd zal noodzakelijk moeten worden verlengd. De Engelsche suffragettes (kiesrecht-dumes) wilden zich b\j de gehouden volkstelling niet laten tellen omdat zy verstoken zyn van het kiesrecht. Om zich aan de telling te onttrek ken brachten in verschillende steden een groot aantal van haar den nacht van Zondag op Maandag in de open-lacht of althans bui tenshuis door. Hier en daar kwamen zo in vergadering byeen. De politie had in last haar onge moeid te laten en alleen op te treden als rustverstoringen mochten plaats hebben. De overheid had maatregelen genomen om de deelneemsters aan de nachtelijke bjjoenkom sten door tellers bu ten de lokalen te laten opnemen. De Congo is in het Lagerhuis nog eens ter sprake gebracht. Een der afgevaardigden stelde de vraag of nu by de verbetering van de toestanden in den CoDgo ou het uitbly- ven van verdere klachten van do zyde der Britscho en Amerikaansche zendelingen, do tyd niet gekomen was voor Engeland, om officiéél de anexatie van den Coogostaat door België te erkennen. Natuurlyk kost het den Engelschen nog altjjd moeite zich daar zoo maar by neer te leggen. Sir Edward Grey verklaarde dan ook, dat in het bestuur ver beteringen waren aangebracht maar dat de regeering niet tot de erkenning kon over gaan voor zy beslist aan het Lagerhuis mededeeling kan doen, dat de toestanden in het Congogebied bevredigend waren. De gemeenteraad van Ierlands hoofdstad, Dublin besloot den koning ey de koningin van Engeland by hun bezoek niet met een adres van hnlde te verwelkomen. Met een groote meerderheid besloot de raad over te gaan tot de orde van den dag, d. w. z. niets te doen .nu Ierland nog steeds van een parlement is beroofd". De commissie uit den Franschen Senaat die het door de Kamer aangenomen wets ontwerp betreffende de pensioenregeling voor de spoorweg-ambtenaren onderzocht, heeft het wetsontwerp aangenomen en dus ook de terugwerkende kracht der wet gesanctioneerd. In Marokko is 't nog niet pluis. Tenge volge van de ongunstige weersgesteldheid waren in den ministerraad nog geen vol doende officiëele berichten ingekomen en kon nog geen defenitief besluit, hoe te handelen worden genomen. De kwestie van de afbakening der wjjn- FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 29) Jnist wilde Hendrik hem voorby stormen, Mliller hield hem vast, zy spraken met elkaar, en Marie zag duidelyk, dat over haar gesproken werd. Haar hart begon vreeselyk te kloppen. Groote God, misschien vroeg hy aan Hendrik, of zyn Berlyner nicht ook de weggeloopen jonge vrouw zyn kon, die hy moest vasthouden en weer naar baar man terug brengen Hoe moest zy steeds naar dien gevreesden man kjjken, die steeds haar aankeek en daarby de ros sige knevels krolde. Weinig sprekend en innerlyk vol zorgen zaten Marie en Fedor en keken naar den stroom der voorbygaanden. Dirk en Lodewyk kwamen aanloopen en wilden met Marie dansen; zy bedankte, zy had reeds hnn oudsten broeder weggestuurd. Nog andere jonge mannen vroegen haar ten dans, maar zij wees se af. Zy sou graag weggegaan zijn, maar zy vertrouwde zich niet alleen onder die menigte, en Fedor scheen een oogje op Liesbet te willen honden. De boerin aan den anderen kant van het meisje knikkebolde en snorkte. De paren dwarrelden ODophoudelyk voorby en gunden de muziek geen rast. Het stof vloog in wol ken omhoog en verdnisterde het daglicht; juichkreten, gelach, hard geschreeuw en stampen vervulden de ruimte. Toen Hendtik in zyn kwaadheid den districten in Fraakryk levert groote moei lijkheden op. Districten op de grens van het afgebakende gebied willen ook worden inge lijfd en vragen: .waarom wy niet?" Maar zóó komt men aan geen grenzen. Janrès heeft er wat op gevonden. Hy stelde voor al die quaesties te onderwerpen aan de par lementaire Landbouw-commissie om rapport uit te brengen over de werking der afbake- ningswet. De regeering nam met beide hao- den dit voorstel aan om voorloopig uit do moeilykheden te komen en de Kamer deed dit idem. In de Amerikaansche Unie is verledeu Zondag in alle kerken gesproken over de vredesbeweging. Er werden in Now-York oen tweetal reuzenmeetings vóór gehouden. Uit nadere verklaringen blykt, dat men de uit latingen van de Duitschen rijkskanselier in den Ryksdag al te straf heeft opgevat. In den Byksdag zelve zette een der afgevaar digden nog eens de beteekenis der scheids gerechten uiteen en sprak den wensch uit, dat zooveel mogelijk scheidsrechtelyke ver dragen zullen worden gesloten tusschen Duitschland en de andore stateD. Hij ver klaarde ook dat de uiteenzettingen van den Rijkskanselier veelal niet juist zyn opgevat. De geschillen, die tot oorlogen zouden kunnen leiden verzwakken on doen verdwynen, dat is de hoofdzaak van de interparlementaire Unie. De betrekkingen tusschen Amerika en Japan worden met den dag beter. President Taft heeft door tusschenkomst van den ambassadeur te Tokio een vriendelyk telegram ontvangen van den Keizer van Japan, naar aanleiding van de ratificatie van het handelsverdrag tnsscben do Vereenigde Staten en Japan. Taft antwoordde daarop, dat hy met den keizer vast overtuigd is, dat het verdrag ertoe zal leiden, dat de banden, die de Ver eenigde Staten en Japan sinds langen tyd reeds verbinden, Dauwer toegehaald zullen worden in vriendschap en vrede. Het gerestaureerde Spaansche kabinet is voor de kamer verschenen. Minister-president Canalejas verklaarde, dat de jongste ministe- rieele crisis ontstaan was tengevolge van verschil van^meening met den minister van oorlog, die de discussies over de Ferrer-zaak had willen smoren. Nadat de koning had verklaard nog steeds volledig vertrouwen te stellen in den minister-president, is het nieuwe ministerie thans geconstitueerd met een nieuwen minister van oorlog en eenige andore staatsieder, ter vervanging van ministers, die wegens gezondheidsredenen zijn afgetreden. Het program der regeering is nog hetzelfde gebleven, als in de boodschap is aangegeven. De regeering wenscht, dat de zaak-Ferrer zoo uitvoerig zal worden behandeld als het reglement toelaat, misbruiken vau de vry- hcid van discussie zullen echter niet worden toegestaan. De minister president verklaarde overtuigd te zyn, dat het leger niet aan gevallen zal worden. D« regeering is bereid alle concessies toe te sta&D, die vereenigbaar zijn mot het be lang van bet land, maar zal geen harer onwaardige presBic dulden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 7 April De Vereen, tot Bestrijding der Tuberculose. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose, afd. Helder, hield Woensdagavond in .Tivoli" een algemeene vergadering. Slechts enkele leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer G. de Ven, bracht de secretaris Dr. Smits een zeer uitvoerig jaarverslag uit waarin den gestadigen vooruitgang der vereeniging en hare heilzame werking werden geconsta teerd. Besloten werd het jaarverslag in druk te verspreiden en het aan de plaatselyke bladen te zenden met verzoek tot geheele of gedeeltelyke opname. Naar aanleiding van het jaarverslag werd door een tweetal leden gewezen op de wenschelykheid te waarschuwen tegen de dikwijls ongemoti veerde vrees ten opzichte van tuberculose lijders. Door voorlichting in deze kannen juiste ideeën daaromtrent verbreid worden. Over den werkkring der enqadtrice werdeq enkele opmerkingeu gemaakt en eenige' inlichtingen gevraagd. Door een der leden werd gewezen op het wenschelyke van ver spreiding van populaire lectuur over het tuberculose-vraagstuk in een zoo groot aan- agent wilde voorbijsnellen, hield deze hem vast. „Zeg eens, mynheor Beerman. Uw nicht, dat schoone mei.«je zeg my eens in ver trouwen, heeft zij geld Ze kykt verduiveld veel naar me, dat ziet ge! Al moet een jonggezel in dienst ook een ongevoelig hart hebben, toch wil hy in zyn vryen tyd ook zyn deel van het aardsche geluk smaken. Een politieman is toch ook een menschl" Juffrouw Liebreich is zoo arm als een kerkrat," stootte Hendrik uit. „Ach, dat is jammer voor zoo'n mooie juffrouw!" „Wat oen gemeene kerel!", dacbt Hendrik. Om niet grof te worden, rende hy weg. Daar zat hy nn by het raam van de gelag kamer met de hand onder het hoofd by een hoop drinkende, spelende en lawaaimakende mannen, by hoorde en zag niets, maar liet zich grog brengen, die hy haastig opdronk. „Neem me niet kwalyk, mijnheer Beer man," sprak hem iemand aan. Hendrik keek op, ah, de paardenhandelaar, aan wien hy zyn oud paard verkocht had. ,Wat wilt gy, Schorsmeier „Het deed my leed, u zoo neerslachtig te zien." Hy zette zich tegenover Hendrik. .Hem ontbreekt slechts éón, Schorsmeier," zeide ik bjj my zelf: .een lieve vrouw." .Die heb ik niet noodig, laat my met rust!" .Ho, ho, gjj hebt uw vryen wil. Maar er is er een: vyftig dnizend thaler bruidschat en zwaar verliefd op u I" „Ik wil geen geld, ik heb genoegl" .Dat is prachtig!" riep de veehandelaar verbaasd. „Maar al is er overvloed van geld op den Beermanahof, het moet toch onder de broers en zusters verdeeld worden. Zy is een rjjke landbouwersdochter uit Fallings- tal mogelyk gezinnen. Het bestuur zegde overweging daarvan toe. Namens de commissie belast met bet na zien der boeken en bescheiden van den penningmeester bracht Dr. van der Lee verslag uit. De inkomsten beliepen, met het saldo van het vorig jaar, f 4002.34*, de uit gaven bedroegen f3054.32*, zoodat er een batig saldo is van f 948.02. De rekening werd geheel in orde bevon den; onder dankbetuiging aan den penning meester, den heer W. Visser, werd voorgesteld dezen te dechargeerenwat geschiedde. In het bestuur waren twee vacatures wegens periodiek af:reden vau den hoer W. Visser en vertrek van den lieer L. H. Feenders. Het bestuur had de volgende dubbeltallen opgemaakt: Ie vacature de heeren W. Vis ser en K. Oortgysen2e vacature do hceron Beeckman en Bommel. Gekozen werden de heeren Visser en Beeckman. Als verificateurs voor de rekeniog 1911 werden gekozen de heeren Dr. van der Lee, Dr. Grunwald en Ch. van de Bilt. Nadat nog eenige inlichtingen waren ge vraagd en gegeven sloot de voorzitter do vergadering. Drankbestrijding. Woensdagavond hield de afd. Helder van de Nederl. Vereen, tot Afschaffing van Alkohol-houdende dranken in Tivoli" een openbare propagandavergaderin'g. Als spre ker trad op de heer Ds. Klein van Edam, terwyl het mannenkoor „Kunst aan het Volkzyae medewerking verleende. De heer Nonkes, president der afd. Hel der, opende de slecht bezochte bijeenkomst; deelde mede dat deze afdeeling nog alechts sinds zeer kort is opgericht en daarvan door een openbare vergadering meerdere bekend heid had willen geven. Hij bedankt bereids het genoemde Mannenkoor en spreekt als zyn meening nit, dat er voor de nieuw- opgerichtu vereeniging hier ter plaatse, naast do bestaande vereenigingen, die zich aan 't zelfde doel wyden, nog wel wat te doen zal over zyn. De grond is hier nog al hard, zoo zegt spreker, en of er door de reeds langer bestaande vereenigingen vol doende gewerkt wordt, zullen we maar in 't midden laten. Na nog aangekondigd te hebben dat er na de rede gelegenheid zal worden gegeven tot debat of tot het stellen van vragen, geeft het Mannenkoor .Aan de Stryders ten beste, waurna ds. Klein het woord verkrygt. Deze schetst in een vurige, ernstige, weten schappelijke rede het verderfelyke der drank gewoonten van den huidigen tyd en de zee van ellende, door het gebruik en het mis bruik van alkoholhoudende dranken aan individu en maatschappij berokkend. Die* stoffelyke schade alleeD, om van de moreele schade te zwygen, werd door Goeman Bor- gesiuB op 300 millioen gulden jaarlyks geschat, alleen voor Nederland. Daarom is het noodig, de stryd tegen die drinkgewoon ten aan to binden, do menschen het verder felyke ervan te doen inzien en na een intensieve propaganda, waardoor het groot ste deel van het volk zal worden bereikt en overtuigd, een verbodswet in 't leven te roepeo, waardoor de productie, de invoer en de verkoop van alkoholhondende dranken zal worden verboden. Dit laatstu is noodig, opdat het nakomende geslacht niet ieder keer weer opnieuw de taaie, moeilijke, harde stryd legen den alkohol zal hebben te voeren, maar opdat eenmaal bet Neder- landsche volk drankvry mag worden en den alkohol niet meer op zijn bodem duldt. Sluit Schiedam" bljjve daarom de leus hy wekt ieder weldenkende, speciaal de ouders met het oog op hun kinderen, op tot krachtige medewerking. Alleen hy, die zich niet bekommert over het lot van zijn medemeiiBchen of over den bloei der maat schappij, dus hy, die zich K»iu s uitroep tot de zyne maakt, kan zich aan dezen stryd onttrekken. Na deze, met onverdeelde aandacht aan gehoorde en leerzame rede laat het Man nenkoor zich nog eenmaal booren (ook in de pauze had het een nummertje ten beBte gegeven) waarna er gelegenheid was tot debat. Hiervan wordt gebruik gemaakt door den heer De Wit, ook drankbestrijder, maar lid eener andere vereeniging (Angob), die zich niet op 'tstandpuut van wettolykc ver bodsbepalingen stelt, maar alleen heil ver wacht van zedelyke opheffing van het volk. Die wetten geven niets, aldns debater, wan neer de zeden, wanneer de publieke opinie bostel. Waarom zou ik het niet openlyk zeggen Stine Flintje heet ze. G|j kent haar ook wel. Zy is daar in de zaal, je kunt met haar dansen, zy is een flinke dikkerd, en bekwaam voor het werk." Mijn werk doen myn moeder en myn zuster.'- .Nu ja, maar uw moeder gaat later stil leveD, on de meisjes hnwen. Men zegt, dat de oudste dochter een beetje kieskeurig is. Maar voor de heeren broeders zon ik ook wel wat weten." .Ga die dan maar bepraten, doch laat mjj met rust met je huwelyksmakelary." Hy stond wrevelig op. „Wanneer het toch nog wat wordt met Stine Flinije, vergeet m|j dan niet!" Gekweld liep Hendrik weg, en ging weer naar de zaal. Zou zy nog steeds naast Fedor zitten Reeds dadelyk by haar komst op den Krnsenhof was zy het eens met Fedor, die was ook veel meer een heer dan hy. Hy voelde, dat de sterke grog hom naar het hoofd steeg, want toen hy in de benauwde lucht onder de dansenden ging, draaide alles met hem in het rond. Daar kwam hem Stine Flintje in den weg en bleef by hem staan. „Is u daar ook, myoheer Beerman?" .Zoo zoo gjj ziet. Willen wy samen eens een dansje doen Gaarne, mynheer Beerman. Toen hy haar omvatte, dacht h(j: „Mis schien wordt Marie jaloersch.' en hy ging met zyn dikke danseres, waarop hy zoo noodig flink steunen kon, in het dichte gewoel. En Marie bemerkte hem en tegen wil en dank volgde zjj hem met de oogen. Wat zag het plompe oude meisje er onbehaaglijk uit! niet daarmee in overeenstemming is. Met een beroep op Amerika toont hy aan, hoe die pnblieke opinie, als ze niet diep genoeg bewerkt is, kan omkeeren. Ook is hy er togen de politiek in de drankbestrijding te halen, wat volgens spr. plaats grypt, als men op verbodswetten aan stuurt. Nadat deze debater uitvoerig door den spreker was beantwoord en wat de kwestie van .geen verbodswet" betreft ook was be streden, werd de vergadering door den voor zitter, onder dankzegging aan spreker en zangers, gesloten. Brand in de Vrije Universiteit. Een vreemd geval heeft zich in het ge bouw van de Vrye Universiteit, op de Kei zersgracht by de Leliegracht te Amsterdam, voorgedaan. Een der intere studenten was Woensdag nacht wat laat thuisgekomen en «enigen tyd daarna, ongeveer S uur, werd een sterke brandlucht waargenomen. Toen men ging onderzoeken, bleek, dat 't op de beide bo venste ó:ages op niet minder dan zes plaatsen brandde. O. a. stond de slang van het brandbluschapparaat in brand, elders sloegen do vlammen uit een bed, weer op een andere plaats waren de gordynen van een boekenkast verkoold, en zelfs bleek in een collegezaal de franje van den katheder ge schroeid. 't Maakte den indruk, alsof alles opzettelyk was in brand gestoken. De bovenbedoelde juridische student, de 25-jarige W., lag in zyn bed en hield zich blykbaar slapende. Hy verklaarde van niets te weten en ontkende ten sterkste de dader van de zoo hoogst ernstige gebeurtenis te zyn. Het zonderlingste was, dat nergens een spoor werd gevonden van het middel, waarmede de branden veroorzaakt moeten zyn, geen afgebrande lucifer, niets van dien aard, zoodat vermoed wordt, dat de bedrij ver met een brandende kaars in een blaker het gebouw doorgewandeld heeft en zoo den boel heeft aangestoken. Natuurlyk werd dadelyk de brandweer opgescheld, die, wat nog niet door de bewo ners zelveu gedoofd was, in korten tyd ge- bluscht bad. Er was echter een schuit van de Reiniging noodig om de massa verkoolde cn verbrande goederen te vervoeren. Ook de politie werd gehaald, die het ver dachte jjngemensch in een ernstig verhoor nam, zonder dat 't ook haar gelukte de ware toedracht te vernemen. Hy werd daarop mede naar het bureau aan de Westerstraat g<-nomen, waar hy Woensdag nog verbljjf bield. De officier van jnstitie vond het geval ernstig genoeg om persoonlyk in het gebouw een onderzoek in te stellen. Men zal zich heriancren, dat ongeveer een jaar geleden ook een nooit opgehelderd geval van brand in betzelfde gebouw is voorgekomen. De bedoelde student is een zenuwlyder en is ongeveer een jaar op Ermeloo-Vcldwyk verpleegd geweest. Nog slechts kort geleden was hy van daar, a's hersteld teruggekeerd. (N. v. d. D.) De vergiftiging in de Nieuwe Meer. De Haarlemsche justitie heeft ook te Amsterdam haar onderzoek in deze zaak voortgezet. Z|j is er in geslaagd den drogist op te sporen, die aan v. E., don verdachte iu het vergiftigingsdrama, arsenicum heeft verkocht. Het is do drogist K., uit de Kinkerstraat deze heeft inderdaad verklaard, een hoeveel heid arsenicnm aan den thans gedetineerden E. te hebben rerkocht. V. E., die reeds meermalen bij den drogist K. inkoopen deed, kwam voor het eerst in het begin der maand Januari van dit jaar om arsenicum te koopen. Op de vraag van den winkelier waartoe dit dienen moest, zeido hy dat dit bestemd was voor een te lastige kat. Y. E. informeerde daarby nog, op welke w|jze hy hot best de kat met de arsenicum zou kunnen dooden. De drogist gaf hem toen nog den raad de arsenicum op te lossen in melk en dit aan de kat voor te zetten. Ongeveer vjjf weken later kwam v. E. wederom by den winkelier terng, om een nieuwe hoeveelheid arsenicum. Verwonderd vroeg toen de heer K. waarvoor dit weer bestemd was. V. E. verklaarde dat dit voor een andere kat was, die hy zich na den dood van de eerste had aangeschaft. Ook toen weer heeft de drogiBt aan v. E. wat arseni cum verkocht. Dat gezicht deed haar leed zeer veel leed, bet was het akeligste van alles, wat zy vandaag beleefd had. Zy legde haar hand op den arm van de in gedachten verzonken Fedor en vroeg: .Kom, laten w|j weggaan, ik gevoel me niet wel." Hij was dadelyk bereid, keek haar bezorgd aan, drong met haar naar de deur, en ge leidde haar naar de straat voor het huis. Hier ademde zy vrijer, zy gevoelde zich bevrjjd en verlicht. .Het was daar binnen verschrikkelijk." •Ik bleef slechts, om naar Liesbet te zien." .Wil je weer naar binnen ,Neen, ik ben machteloos, zy luistert toch niet naar goeden raad. Doe gy nog eens uw best." Ik zou haar gaarne lot haar bestwil raden, want ik heb haar lief." Grootvader zat met een paar andere mannen voor het huis in de zon Zy rookten uit korte pypen en Bprakon genoeglyk over land en volk. Waar vader Kruso uit Haid- dorf heenging, had hy spoedig het woord. Hy zette uiteen, hoe jammer het was, dat van hun schoone heide nog zooveel on bebouwd lag. .Hadden wy maar hulp van deze regeering, dan zou nog menig dorpeling zich hier knnnen vestigen on een goed stuk brood hebben." Allen luisterden gaarne naar hem; zy stemden toe, spuwden op den grond en zei den: .Zoo is het." Toen grootvader de beide jongelui uit de herberg zag komen, kwam hy naar hen toe. Zy achndden elkaar de hand. .Om zeven unr ry den wy af, Marietje. Ik houd er niet van in den laten avond naar huis te gaan." „Het is even over zee," zeide Fedor, op De justitie is aan den naam en bet adres van den drogist gekomen door een zakje, dat ten huize van v. E. gevonden is en waarop naam en adres stonden gedrukt. Maandag is do heer K. door den Haarlem- schen recbtcr-commissaris in verband met deze zaak gehoord en met den verdachte geconfronteerd. De heer K. heeft hem niet alleen aan zyn gelaat, maar ook zeer duidelyk aan de stem herkend, als te zyn de persoon, die b|j hem twee keer een hoeveelheid arsenicum heeft gekocht. De verdachte v E. echter verklaarde den drogist nooit tevoren te hebben gezion. Een vreemde vondst. Zaterdag heeft men in het paleis van jns titie te Amsterdam in een luchtgat van een der privaten in het benedengedeelte van het gebonw, een pakje bankbiljetten gevoiden, een waarde vertegenwoordigende van f 1890. De biljetten waren opgerold en gewikkeld in een flanellen lapje, waaromheen een touwtje was gebonden. Uit het feit, dat de plaatB waar het pakketje werd aangetroffen, tumelijk moeilyk te bereiken is, moet wor den afgeleid, dat het geld daar opzettelyk verstop is, waarschynlyk met de bedoeling, het later weer te kannen wegnemen. Dat voornemen is dan na verydeld, doordat een veldwachter toevallig het rolletje ontdekte. Op een der biljetten was twee keer de let ter „L" geschreven. (N. v. d. D.) Een Aprilgrap. Eenige Hagenaars, zoo vertelt de .N. Ct." ontvingen van een gefingeerd notariskantoor te Rotterdam een schryren om Zaterdagmid dag aldaar te verschijnen, in verband met con erfeniskwestie. Wie er heengingen, en dat waren nog een twaalftal Hagenaars, ontdekten in Rotter dam beetgenomen te zyn. 't Opgegeven adres was een melksalon. Een dor Haagsche raadsleden werd in zooverre de dupe van deze Aprilgrap, dat hy, door ongesteldheid verhinderd zynde, zyn vrouw er op uit gestuurd had. INGEZONDEN. Het wekt wellicht verwondering als ik zeg, dat sigarenfabrikanten en sigarenwinkeliers onderling verschillende belangen hebben. Dit komt door bet verschil van afzetgebied en wordt nu juist meer besproken nu alles in 't geweer is tegen het Ontwerp-Wet op het Debietrecht. Doch vast staat, dat allen, wier bestaan verband houdt met den verkoop van tabak; van dit ontwerp, mocht het ter kwader ure tot Wet worden verheven, schade zul len hebben. Het minst dan zou mon meenen, zal deze wet drukken den fabrikanten, die hoofdzake lijk of alleen voor export werken. Een feit is echter, dat de exporthandel de laatste jaren zeer is gedrnkt door de ver hoogde invoerrechten in Dnitschland en Noorwegenvooral Duitschland het groote Rjjk met zyn grooter tabaksverbruik kon en kan nog veel hebben. Toch heeft Nederland nog een voorsprong, omdat men overal in het buitenland weet, dat hier de tabak niet is belast. Nn weten wy dat het ontwerp de uitvoer niet belast, maar als in het buiten land doordringt, dat ook in Holland de tabak is belast, zal niet ieder zich op de hoogte stellen op welke wyze Men zal wantrouwend worden; do voorsprong is weg en zal het blyken dat de Hollandsche fabrikanten niet op kunnen tegen de zich met reuzenschreden ontwikkelende industrie in Dnitschland en zal de exporthandel indirect door de tabaks wet worden getroffen. Ten tweede hebben wy de lo klasse fabri kanten, welke hoofdzakelyk hun afzet hebben by dito winkeliers. De een fabriceert, de ander verkoopt jaren lang van ou4s bekende merken in de betere soorten aan de elite der burgerij. Ook hier zal blyken, dat een groote schade het gevolg zal zyn van de Wet. Laat ik als voorbeeld nemen dat de eene fabriceert, de ander verkoopt een 4-cts. tar. Zal nu do gegoede bnrger bereid zyn om het budget voor zyn rookgery 10% to verhoogen en de winkelier ten einde diens winst gelyk te doen blyven, f4.14 te betalen voor de sigaar, die hem vroeger f4.per kistje kostte? Neenl De prjjs per kistje en nog erger per stuk, is veel te ongemakkelijk. Een gewone prjja- verhooging van 10 zal onuitvoerbaar zyn horlogo kykend. „Laten wy nog een stuk langs de beek lotTpeD, Marie, dan zal je wel weer opknappen." Zij volgde hem gaarne. Het was een mooie lenteavond. De zon stond nog helder aan der. blauwen hemel en de vogels zongen in het struikgewas, toen zy tosschon tuinhagen door naar het pad afdaalden, dat hier en daar door wilgen begrensd naar de beek voerde. In beider harten brandden en woel den pynljjke govoelens. De jonge hulpprediker was zich z|jn aan doeningen meer bewust dan hot meisje, en was smartelyk bedroefd, nu Liesbet weer zoo lichtzinnig, ydel en wispelturig bleek. Marie was toch eigenlyk veel verstandiger, maar toch dwaalden steeds zijn gedachten jKaer opnieuw naar de kleine dwaze Lieze terug, die by zoo gaarne op den rechten wvg zou willen helpen. Als 4]ie Ohlke, die losbol, haar maar niets in bet hoofd praatte I Marie was nog veel minder op haar gemak. Zy wist, dat zy Hendrik had beloodigd: het deed haar gewis leed, zy wilde echter onder geen voorwaarde dulden, dat hy haar be schouwde als hem toe te behooren. Al was het slechts voor een dansnamiddag, dan was haar dat nog te veel. Zy was niet vry, en het streed tegen haar geweten, iets aan te nemen, dat op een aanzoek geleek. Hy bad zeker niets ernstigs in het hoofd, o neen, stellig niet hy, de rjjke boer, en zjj, het arme meisje, dat by zelf een .stadspop" noemde. Maar zij wilde zioh niet voor den gek laten honden. En dan die verschrikkelijke agent, die haar steeds in het oog hield. Zon by ook misschien iets tegen haar in het sohild voeren Het heele feest bracht haar eigenlyk in blyken. Noodig zal wezen dat men de be staande pryzen moet bandhaven; dus zal de fabrikant de kwaliteit moeton verminderen en als wy nu bedenken dat 45 van de waarde van sigaren is arbeidsloon, kisten enz., dan zal op de kwaliteit der grondstof fen 20 moeten worden verminderd. Een dergelyke vermindering van kwaliteit kan den rooker niet voldoen en het voorbeeld wat ik hier geef van óén merk, geldt voor alle merken. Elk merk zal by den verbrui ker een veroordeeling ondergaan, en de fabrikant ziet in één slag zyn werk van jaron vernietigd. Terwyl de winkelier kan sukkelen met zyn klanten tot ze weer iets gevonden hebben wat hun bevalt. Maar hot kan den rooker te lang duren, het publiek is niet geduldig en kunnen de klanten overloopen naar een anderen winke lier. Dit kan nooit voor eiken winkelier voor- deelig zyn. De winkelier, die zyn klantenreeks ziet door elkaar geschopt, kan beginnen te pro- beeren zich een nieuwe cliëntöle te vormen. Dan hebben wy de gewone fabrikant, die duels wat zyn merken betreft, verkeert in hetzelfde geval als de vorengenoemden, maar niet geheel, of in het geheel niet, zjjn afne mers heeft by de le klasse winkeliers. De gowono fabrikant of hy groot is, of wat klei ner, heeft een uitgebreide klantenlijst. Weg en weer op grootere en kleinere plaatsen, tot in de aller-uiterste hoeken op bet platte land, zitten zyn afnemers. H|j heeft er vele die zelfs een luttel bedrag, b. v. vun f 10.— tot f50.in het jaar gebruiken. Deze, omdat zy velen zjjn, helpen meö de omzet grootte doen zyn. Doch men kan verwachten dat zulke afnemers, gezien hun lnttele verdien sten, op zullon houden sigaren te verkoopen, om de groote rompslomp, welke hun het dubietregister brengt. Daardoor zullen niet in alle hoeken en gateu van bet platte land sigaren te koop z|jn en zal het verbruik ver minderen, du omzet van den fabrikant dalen. Ditzelfde verschynsol zal men zien by allerlei kleinere tabak verkoopt«jee in de steden. Ook daar zullen er velen zyn, die tiadigen met verkoop van tabak en sigaren, wat voor hun ecu winstderving belet-kent, maar voor de sigarenmakers en tabaksbe werkers werkloosheid. Want waar de pryzen 10 worden verhoogd, is niet aan te nomen dat het budget voor verbruikers 10% za1 stygen, dus wordt het verbruik 10% minder. En alle kleine verkoopers hierboven geuoemd, eindigen met verkoop van tabak. Wat even eens een vermindering van gebruik tenge volge zal hebben, zoodat wy gerust kunnen aannemen dat het verbruik 20% vermindert. Wordt het ontwerp Wet, dan zal aan het einde des jaars niemand willen koopen, om by inwerkingtreding der Wet zoo min moge lyk voorraad te hebben. Houd ik mjj aan de Memorie van Toelichting van don Minis ter, dat do Wet in werking zal treden I Jan. 1912, dan voorzie ik in den komenden winter, een werkloosheid onder de sigaren makers en tabaksbewerkers van 25 ten hon derd. Er zyn zoowat 30.000 vau genoemde werklieden. Meer dan 7000 zullen zonder werk komen. Nu weet ik wel, dat dit niet blyvend zal zjjn, wy zien dit in Duitschland, met een paar jaar is den toestand weer normaal, maar wy staan hier voor een ander gevaar; de enorme uitgebreide contröle zal een leger van ambtenaren vragen, dat vorschrikkelyk is, en zal het blyken dat de Minister van de 2 millioen, die h|j nit hot ontwerp denkt te halen, zeer weinig overhoudt. Maar de eerste stap is dan gezet en te verwachten ia, dat de Minister dan zal zeg gen: zie zoo, ik heb myn ambtenaren goed georganiseerd. De contrOle op het Debiet recht zit nu zoo in elkaar, dat niemand de Wet kan ontduiken; van do verkregen 10% heb ik Dtet veel over, ik moet toch geld hebben, ergo stel ik voor het Debietrecht 10% te verhoogen, dat is dar. allemaal zui vere winst en voor fabrikanten, werklieden on voor U winkeliers begint hetzelfde spel opnieuw. Om dit te voorkomen, moeten wjj geen moeite ontzien, doch met alle wettige mid delen trachten dit rampzalige ontwerp van de baan te krjjgen. Voor het Comité van Actie, het Bestuur: G. J. H. Ynrsteokn. Jao. Verpaille. A. K. Kokslaar. de war. Zjj kon met al haar heimclyken angst niet zorgeloos vrooljjk zjjn evenals de anderen. Marie en Fedor waren zoo vervuld met hun eigen gedachten, dat zij slechts weinig woorden met elkander wisselden. Eindelyk begon Fedor: „sie die rozewolkjes, do zon gaat al onder, en om zeven nur wil grootvader naar bnis. Wy moeten terug gaan, maar ik denk toch, dat die wandeling in de vrye lacht ons goed heeft gedaan na al die drukte." .0 zeker, lieve neefl" Toen zjj weer by do herberg aankwamen, stonden de twee wagens ingespannen. Groot vader klopte de ongeduldige bruinen op den hals. Lodewyk Beerman was nog aan het tuig bezig, zjjn broers en zusters kwamen, rood en opgewonden, uit de herberg. Hendriks en Liesbéts oogen vlogen het (erugkccrende paar tegemoet, beider gezicht vertrok. Het meisje fluisterde met haar zuster, en toen Marie haar plaats had ingenomen, klauterde Lotte by haar in den wagen. «Lize heeft geen lust met je mee te rjjden," zeide zjj op bitsen toon. „Denk je soms, een domineesvrouw te worden Nou, hy zal zich daarover wel tweemaal bedenken. Je hebt geen geld, zeggen ze." Grootvader reed af. Van de beide meisjes achter hem voerde Lotte alleen het woord. Marie zat in gedachten verzonken, zjj ant woordde slechts het noodigsto. Wat had Hendrik haar boos aangekeken! Die gunde haar zeker nooit weer een goed woord. (Wordt vervolgd):

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1