KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje woor Helder, Texel, Wleringen en Anne Paulewna. No. 3987. Woensdag 26 April 1911. 89ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct,, buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 fO.75 mièn J Modeblad »»»55»>»»65» 10.90 (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer0 Bewya-exemplaar24 Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co Melder. Bur NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 25 April. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagavond j.1. vergaderde ten Raadhuize de Kamer van Koopbandelen Fabrieken, ter behandeling van eenige ingekomen onder werpen. Nadat de Voorzitter, de heer M. A. Kolater, de vergadering geopend had, werd aan de orde gestold, de bespreking van het ingekomen schryven van den Minister van Financiën, op het adres van de heeren S. Roosendaal, P. Plaatsman en M. A. Kolster, betredende oene aan te brengen wyziging in het Kon. Besluit van 29 Sept. 1909 (St. 826) in dien zin a. dat de bepaling van art. 20 van dat besluit van toepassing worde verklaard op het zout, dat afgeleverd wordt aan garnalen- visschers, of wel: b. dat vergund worde: 1. om het zout aan boord van de visschers- vaartnigen te brengen met documenten door de afleveraars zelve af te goveD; 2. het zout in to slaan buiten de tegenwoor digheid van ambtenaren 8. de inBchryving van het zout in de registeis te doen geschieden op bepaalde tyden. Een der leden acht het gewenscht van deze Ministriëele beschikking, waarby aan ecu gedeelte van het verzoek van adressanten wordt tegemoet gekomen in hooger beroep te gaan, terwijl een ander lid meent, dat daarvoor eerst dan termen bestaan, wanneer van du zyde der reeders opniouw een gelyk verzoek in behandeling mocht komen. Aangezien do meerderheid zich schaart aan de zyde van het eerstgenoemde lid, wordt berioten hierover eene bespreking met den Minister van Financiën aan te vragen. Op de ingekomen missive van den Alge meene Ned. Boud van Mineraalfabrikanten en bierhandelaren, om aan den Minister van Justitie ueu adres van adhaestie te zenden, naar aanleiding van xyn verzoek om aanvulling van art. 887 van het Wetboek van Strafrecht, wordt met algemeene stemmen besloten hieraan te voldoen. Voor notificatie worden aangenomen: 1. een afdruk van eene door de Kamer van Koophandel te Vlaardingen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden cir culaire, betreffende wijziging van de Arbeidswet. 2. een afdruk van de missive van de Zuster- Kamer te Zutphen aan hetzelfde Hooge College, betreffende het Wetsontworp op de Naamlooze Vennootschappen 8. een ingezonden aldruk van eene uitvoerige missive van de Naaml. Venn. Bakkerij De Ruyter" te Zaandam, aan hetzelfde Hooge College, betreffende du Bakkerswut. Daarna wordt behandeld het ingekomen ontwerp van de Spoorwegdienstregeling, voor den Zomerdienst 1911. Besproken worden o.a. de punten, betrok king hebbende op: 1. het buurtverkeer (Helder—Alkmaar), bet- welk gedurende den zomerdienst op den sneltrein komt te vervallen. 2, de niet-aansluiting van den sneltrein, welke van hier vertrekt, om 7.51 uur, op den trein no. 617, welke van Alkmaar om 8.88 uur naar Enkhuizen vertrekt. 3. den trein, welke thans om 9.19 uur van hier gaat, doch die met 1 Mei a.s. 9.09 uur zal afryden. 4, don middagtrein, die ia plaats van om 4.15 uur, zooals tot heden, om 4.10 uur zal vertrekken. De bezwaren, welke onmiddellyk na het bekend worden van deze feiten uitvoerig in eene missive aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegen zyn medegedeeld, worden daarna besproken en wordt algemeene in stemming betuigd met de ontwikkelde argu menten. Voorgelezen wordt daarna het ingekomen antwoord op een aan den Directeur-Generaal gezonden schryven van de Kamer, waarin verzocht wordt ten Postkantore alhier meer dere loketten open te stellen voor de uitbe taling van postwissels, enz. en bet daaraan toevoegen van meerder personeel. Uit dit antwoordt bly kt, dat by den Directeur- Generaal voornoemd vooralsnog geen voldoen de aanleiding bestaat om aan het postkantoor alhier voor de bediening van bet publiek geregeld meerdere loketten dan thans open te stellen. Goedgevonden wordt deze zaak als geëindigd te beschouwen. De agenda hiermede behandeld zynde, deelt de Voorzitter mede, eene klacht betreffende de weinige ruimte in de vrachtgoederenloods FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 84) Dora'a dochter sou niet met leege handen trouwen. Zy moest met Hendrik gelukkig worden. Of wilde hy weer een vrouw leeren, door zjjn oogen te zien to gevoelen zoo als hy Ach, kom, Hendrik was een mooie jonge man, wat «ou zy tegen hem hebben kunnen En de jongen had haar lief, dat kon men wel zien. Waarom greep Hendrik nu niet toe Hy moest er toch maar eens over beginnen. Hendrik deed zyn plicht, maar sprak bijna niet. Hy was niet knorrig en aanmatigend zooals te voren na dien marktdag, neen hy was eerder verstrooid en onverschillig. Er knaagde iets aan hem on woelde in zyn ziel, iets, dat hy niet kon begrypen. Zy zou getrouwd zyn zy, dat was toch ondenk baar! Hy keek haar met heel andere, yver- zuchtig onderzoekende oogen aan. Maar zy had hot hem zelf gezegd en bekrachtigd, dus moest hy het wel gelooven en haar laten gaan, hoe zwaar het hem ook viel. Alle dagen peinsde hy daarover, hy Btreed tegen zyn noodlot, hy overwoog alle mogelyk- heden, en daardoor werd zyn denken aan den arbeid verhinderd. Als hy nu nog eens met grootvader kon overleggen, maar dat was hem verboden. Nu begon de oode man zelf over haar te spreken en zeide, wat hy haar wilde geven. Hendrik voelde, hoe gaarne grootvader het stationsgebouw alhier, dc mindere j vlugge afhandeling van zaken, welke daarvan het gevolg zyn en het te weinig bedienend personeel in die loods. Algemeen iB men van oordeel, dat deze klacht gegrond is, waarom besloten wordt ter bevoegder plaatse de noodige stappen to doen, om in deze verbetering te verkrygen. Door den Voorzitter wordt thans aange boden, het opgemaakte verslag van.de Kamer over het jaar 1910. Nadat de leden van dit verslag inzage hebben genomeu en met den inhoud daarvan instemming hebben betuigd, wordt het met algemeene stemmen aldus vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het verslag druk zal verschynen en dat het daarna aan autoriteiten en belanghebbenden zal worden gezonden. „Pro Patria". Zaterdagavond gaf bovengenoemde Gym nastiek- en Exercitie-vereeniging in „Casino" een soiróe. Het programma bestond uit eenige nummertjes gymnastiek, enkele leuke voor drachten en de opvoering van een blyspelletje in één bedryf getiteld .Leen me je kamer". Hoewel de president, de beer F. C. H. Schla- milch in een kort openingswoord gewaarschuwd had tegen al te hoog gespannen verwachtin gen, wyl vele omstandigheden hadden samen gewerkt om albreuk te doen aan de mede werking tot het welslagen van dezen avond, hoopte hy tocb dat de aanwezigen die niet in zoo grooten getale ware opgekomen, dan we wel by deze vereeniging gewoon zyn zich met het ten tooneele gevoerde zouden amuseeren. Bovendien sprak by de wensch uit, dat een gezellig bal de families nog langen tyd genoeglyk bij elkaar zouden doen blyven. In deze verwachting is de president zeker niet beschaamd. De »vrye oeleningen" achtereenvolgens uitgevoerd, door do dames- afdeeling, de Adsp.-klasse C en de heeren- aldeeling mochten gezien worden, al werden ze dan ook nu on dan door een kleine ver gissing niet noemenswaardig ontsierd. Ook het nummertje „ringeu 'voorde haerenafdeeliug legde getuigenis van geoefendheid en kracht at, al waren misschien ook eenige der beste werkers absent. De voordrachten leverden niet onaardige afwisseling en het bly spelletje werd vlug en vlot opgevoerd. Zooals gezegd, besloot een genoeglyk bal >n welgeslaagden avond. Tentoonstelling van Teekeningen. Zaterdagmiddag en -avond, Zondagmiddag en Maandagavond werden in de bovenzalen van School 8, waar tot nog toe de lessen der Gemeente-Burgeravondschool werden gegeven, de teekeningen gedurende deze cursus, door de leerlingen vervaardigd, tentoongesteld. Dat er niet Btilgezeten wordt, integendeel, ondanks de betrekkelyk geringen tyd, die er aan hot teekenonderwys kan worden besteed, heel wat en laten we dadelijk zog gen heel wat goeds afgeleverd wordt, bewyst deze expositie uitermate. AUe beschikbare localiteiten waren be hangen met keurig uitziende, netjes afge werkte teekeningen, zóó naar de vier leerjaren gerangschikt, dat men een goed overzicht treeg niet alleen over de vordoringen, die in een vierjarige cursus kuunea gemaakt worden, maar ook van de voortreffelijke, op de practyk van hot leven berustende, methode en leergang, die by het onderhavige ouder- wys worden toegepast. Natuurlyk springt een en ander by den vakman veel meer en veel beier in t oog dan by den leek. Bijzonder vielen ons op de projectieteeke- ningen, die getuigenis aflegden, dat deze onmisbaro kennis, de projectieleer, vaak een Btruikelblok voor loeraar en leerling beide thans met voorliefde werd onderwezen en beoefend. By het handteekenen werd onze aandacht getrokken door een verandering, die ons een besliste verbetering leek. Werd vroeger hier altyd en uitsluitend met houtskool en zwart- kryt geteekend, thans geschiedt dit alles met potlood, terwyl de teekeniugen, daarna met pastel of waterverf gekleurd, een pret tiger, sierlyker indruk maken, dan by de vroeger gevolgde methode mogelyk was. Ondanks de minder geschikte localiteiten, waarin al dit werk is vervaardigd, maukt alles een gnnstigen indruk, die ongetwyfëld een volgend jaar nog gunstiger zal zyn, nu voortaan de lessen zullen gegeven worden in de hiervoor expresselyk ingerichte zaal van de Ambachtsschool". Legermanoeuvres. De groote manoeuvres der le divisie zul len gehouden worden onder leiding van den commandant der le divisie op 18 en 19 September en die der IIIo divisie, eveneens op 18 on 19 September, onder leiding van den commandant der Ille divisie. De legermanoeuvres zullen gehouden wor den onder leiding van den commandant van het veldleger en aansluiten aan do voormelde manoeuvres der le en Ille divisie. Zij zul len ten hoogste acht dagen duren. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 21 April. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eersto stuurman J. C. Jookesals tweede stuurman H. Huysor, D. Jonker en H. Kempingaals derde stuur man W. F. Sont; voor de groote zeilvaart als derde stuurman W. F. Sont. Groote scholvangst! Er wordt in de laatste maanden ten Noor den van ons land en by de Oost-Friesche eilanden verbazend voel schol gevangen. Dinsdag byv. zag men te IJmuiden in de 280 M. lange hallen niets dan schol. Geen wonder dat de prijzen laag waren 1.25 per kist van 30 K.G. hun huwelyk wenschte, en hy moest zich dom en trotsch houden en onwillig de wel- nende woorden van den ouden man af wyzen. Neen, hy kon het zoo niet verdragen, hy moest nog een verklaring van Marie hebben, hy moest helderheid hebben in deze dwaze geschiedenis. Zoo loerde hy das op een gelegenheid, om haar alleen te spreken; dan moest zy hem alles vertelleu en moeten bekennen, of zy hem lief had of niet. Hield zy van hem, dan was alles goed, dan kon het.gedwongen huwelyk, dat haar nu nog bond, zeker wel op de een of andore wyze verbroken worden. Eindelyk gelukte het Hendrik, zyn beminde alleen iu grootvaders tuin aan te treffen. Zy kwam achter uit den boomgaard en droeg een mand vol peren. Hy liep vastberaden op haar toe. Toen zy hem zag verbleekte zy en zette haar zwaren mand neer. Zy gevoelde zich plotseling geheel krachteloos, en haar knieën beefden. Met schuwen blik keek zy om zich heen. Kon zy hem niet ontkomen Hy wilde haar zoker weer over zyn lieide spreken, en dat mocht zy toch niet aanhooren. Hoe zwak was zy toch tegenover zyn hartstocht! tik zie het wel aan je, Marie," zeide hy voor haar staaDd, op scberperen toon, dan hij bedoelde, „je hebt tegenover my geen goed geweten. Je weet, dat je me kwelt, je moest inzien, dat ik my zoo niet kan laten tevreden stellen." „Je hebt geen recht om stamelde zy. fDat heb ik wel; ik heb je boven alles lief en wil na eindelyk weten, of je me mag lyden of niet." Zwyg toch, Hendrik, ik bon volgens de wet getrouwd en mag niet naar de liefdeebe- Invoerrechten. Ezols zullen door het nieuwe tarief met een invoerrecht van f 2 per Btuk worden be last. De vermoedelijke opbrengst is fSO. Is bet dan eigonlyk wel de moeite, voor die 15 ezels al die soeza over hoop te halen Wat komt bet in ons land op een ezel meer of minder aan? Vergiftigingzaak. De Haarlemsche berichtgever van het Hblad" schrijft aan zyn blad: Het ouderzoek der deskundigen heeft uitge maakt, dat in het lyk van vronw Extor arsenicum is gevonden, zoodat aangenomen moet worden, dat ook zy door vergiftiging om het leven gekomen is. De drogist te Amsterdam, die het vergif verkocht heeft, had dit in een sodaoplossing gemengd. Door een auto gedood. Op last van de justitie is Zaterdag, den dag van de begrafenis, in beslag genomen en naar Amsterdam overgebracht het lyk van den koopman Lakeman, te Haarlemmer meer, die Woensdag door de auto vau den directeur van Haantjes-Bierbrouwerij te Amsterdam zoodanig werd aangereden, dat hy na 10 nur overleed. De bestuurder van de auto zou volgen?' getuigen schuld hebben. Een reus op komst. De Franscbe reus Joseph Dusorc is zeker de grootste man van de wereld. Hy meet 2.58 M., welke lengte hem soms zeer to pas komt, maar ook verbazend lastig kan zyn. Monsieur Dusorc kan byvoorbeeld aan een straatlantaarn zyn sigaar aansteken, maar bet in- en uitstappen in den trein is voor hem bynu ondoenlijk cn van de Electriscbe tram gebruik maken kan bij zeker niet, al wringt by zich in ulle mogelijke bochten. Hy stamt at vau een reuzenfamilie. Of schoon hy steeds met liefde spreekt van zyn ,petite mèreis dit vrouwtje toch 1.88 M. eu zyn vader 1.96 M. lang. Hij heeft nog drie jonge broeders, die reeds de respec tabele lengte van 2 M. hebben. Josepb, is met zyu 26 jareu de oudste. Zyn militaire plichten kon hy niet vervul len, want hy word afgekeurd: te groot. Misschien ook te dunr, want de hoeveelheden eten, welke deze jonge man noodig heeft, zyn enorm. Zyn handschoennummer is 15. Mynbeer Dusorc is goed gepropurtionneerd, en bezit u opgewekt humeur. Dit buitengewoon groot menschcnkiud is van 29 April a.s. te zien en te spreken ge durende de maaud Mei in het Nederlandsch Panopticum te Amsterdam. Een goede vangst. Donderdagavond j.l. kwam er een jong- mensch in den goud- en zilversmidswinkol van den heer Ameliug Mcrkcs, op den Goudschenweg no. -168 te Rotterdam, waar hij een 50-tal enkele uur werken van horloges te koop aanbood. Do heer AmeliDg Merkes weigerde den koop, omdat de zaak hem bijzonder verdacht voorkwam. Toen het jongmenscb zijn winkel verlaten had, echoot hem de brutale inbraak te binnen, die met Paschen in den goud- en zilversmidswinkel van den beer J. Sanders, op de Hoogstraat no. 196 aldaar, gepleegd is. Onmiddellyk waarschuwde hy toen de politie. Tevergeefs werd naar dit jongmenBch ge zocht, totdat Zaterdagnamiddag omstreeks half vyf twee recherchenrs hem op heeterdaad betrapten op het smelten van gouden ringen by een loodgieter in de Lange Frankenstra.it. Dadelijk grepen de rechercheurs den goud- smelter bij de kraag en brachten zy hem naar het politiebureau. Daar gaf by op te zijn K. F., 24 jaar, uit Winschoten herkomstig. Iu zyn bezit werdon gevonden ongeveer 50 gouden ringen, een prachtig gouden horlogo en twee gouden kettingen, welke voorwerpen herkend zijn als herkomstig van den diefBtal by den heer J. Sanders op de Hoogstraat. In den smeltkroes by den loodgieter in de Lange Frankenstraat had hy oen 20-tal ringen gedaan. De aangehoudene, die reeds ten deelo een bekeuteuis heelt afgelegd, zegt het goud to hebben gesmolten op last van zekeren Heinrich. Hy woonde by mcnschen in do Meermansstraat op een kamertje en ontving tydens zyn verblyf alhier tweemaal een brief met een aangegeven waarde van f1000. Dit geld werd hem uit Hamburg toegezonden. Treinramp. Kaapstad, 22 April. Blijkens een telegram uit Grahamstown is een trein door de Blauw- krantzbrug gevallen, die een diepe kloof by Port-Alfred overspant. Blykens officieele mede deeling zyn er 20 dooden en 20 gewonden. Vrouwen als tramconducteur. In de Cbileensche stad Conccpcion zyn vrouwen als tramconducteurs aangesteld. Zy dragen als uniform een strooien hoed met een blauwen rok en zwarte blouse met meta len knoopon, een wit schort en een tasch over den schouder. In Chili stelt men liever vrouwen in dienst dan mannen, omdat zy niet drinken en niet spelen. Er is dan ook hoegenaamd geen contróle noodig voor de vrouwelyke conducteurs. Zy nemen den ver- voerprys in ontvangst en steken het geld in de tasch zonder biljetten af te geven. Een bal ingeslikt. Voor eenige dagen speelde de zoon van eon beambte in den dierentuin te Antwerpen naby het hok van den rhinocoros met een bal. Opeens vloog de bal over het traliehek en de rhinoceros slokte hem op. Groote herrie onder het personeel en het bestuur van den dierentuinwant het ezel- ooreopilleken kon het leven van den neushoorn, die 35,000 frank waard is, in gevaar brengen. Reeds sprak men van een proces en schade vergoeding, toen een advocaat hut beBtuur aanried, het dier een flinke purgeering te geven. Alzoo werd gedaan, en de bal kwam eruit. («Nieuwe Gazet') tuigingen van een anderen man luisteren." „Met wion ben je dan getrouwd?' „Ach, Hendrik, wees goed, laat mij gaan zy hief de handen ameekend op. Het was haar amartelyk om nit te spreken, wal als een misdaad in het diepst van haar ziel lag en wat zy het liefste had begraven en vergeten of voor zich zelf verloochend. ,Ik kan je niet verscboonen, Marie, het geldt myn levensgeluk. Schenk my je ver trouwen, ik smeek het je. Mot wien ben je getrouwd „Mot met onzen huisheer te Berlijn, ouden weduwnaar. Nu weet je genoeg. Wees stil er is niets aan te veranderen. Het huwelyk is volgens de wet gesloten. Groot vader zou mij nooit opgenomen hebben, ais hij het geweten had. Hy is veel te rechtschapen. En ik schaam mij alle dagen, dal ik het durfde wageu, om met dat verschrikkelijke geheim onder u allen te leven." Zy wilde heengaan, maar hij hield haar vast. „Zeg my nu nog iets. Als nu die man er niet was als je plichtsgevoel het je niet verbood, zou je me dan liefhebben? Met ingehouden adem keek hy haar aau, al zyn geluk op deze wereld scheen van baar antwoord af te hangen. Spreek my nooit van liefde 1" riep zy met bevende stem. •Ja of neen Ik wil piet ga weg!" riep zy. Je zult me niet tot zondo verleiden. Laat my gaan, Hendrik laat my gaan." Zy wilde zich loswringen. „Je komt zoo niet weg. Ik moet meer weten, ik ga anders te gronde aan dezen twyfol. Vooruit er mee: kun je me liefhebben of niet' Slechts één woord. Zeg ja ja 1" Zy verzamelde al haar zelfbeheereching en DE WEEK. 23 April. De „valsehe schaamte" is een artikel, dat k, iu gevaarlijke kwaliteiten, nog vry wat erger vind dan hut „groene vergift", den abBinth, waartegen, overigens volkomen terecht, wettelyke maatregelen tegen import z(ju genomen indertyd Wat de „valsehe schaamte" ons voor zedelijke en stoffelijke ellende berokkent: Wie vermag 't onder cijfers of in statistische tabellen te brengen 1 Wanneer wij ons vau dat dnvelken wisten los te maken: hoeveel gelukkiger zouden wy, arme menscbjes, dim niet wezen 1 Ik erkeu volkomen, dat de gedachte by me werd opgewekt, hier vertolkt, by het zien van dichte drommen belangstellenden", zich opmakend naar een der groote Haagsche muziekfeesten, thans in gang. Ik bedoel, om man en paard te noemen, den Beethoven- cyclus. Laat 'k op den voorgrond stellen, dat het krachtig, tegelyk idealistisch èn met practische, verstandige middelen doorgevoerd streven van een Willem Hutschenrnyter m. i. de grootste achting waard is. Ik ga ver der; de kranige vader van het denkbeeld om een Beethoven-huis in de Bloemendaal- sche streek te slichten, lijkt me aangewezen man om zuivering te brengen in den onge zonden toestand, waarin we, wat muzikale dingen betreft, al zoo lang verkeeren De heer Hutschenrnyter wil uit den tempel der kunst verjagen allen, die niet waard zijn om er te vertoeven; hy wenscht eene omgeving, welke den oprechten, den met zuivere be- doelingen van waarachtige liefde en belang stelling komende in staat zal stellen, bet Schoone naar eiscb te genieten niet gehin derd, afgeleid, geprikkeld, „ontstemd" dus door allerlei schrille contrasten vau lyn, van kleur, van geluid, van nog meer Dat is oen mooi, heerlyk streven. Ik vraag me intasschen, niet zonder dat zekere ang stigheid mij bekruipt, afhoe groot zal de schare zyn, die, na schiften en nogmaals schiften; kaf van koren scheiden, uitwerpen der ongewenschte elementen, zal over blijven Misschien is myn „kyk" op deze dingen wat te pessimistisch. En ik wil me daarom baasten er onmiddelyk by te voegenwie eon zuiveren maatstaf wil krijgen ter beoor deeling van de vraag, welk een complex van menschen de zuivere liefde voor muzikale kunst bereikt, die beginnen met zich los te maken van al wat verband houdt met „stand" en „sfeer" in onze samenleving... Ik ben er zeker van, dat de heer Hutschen- ruyter m\j bier onmiddellyk zal toeroepen „Volkomen naar myn geest gosprokeu 1 t Moet er been, dat groote, echte, hooge, sublieme kunst bereikbaar wordt voor kleine en kleinere beurzen. Niet zoo nu en dan; by wyze van ietwat-uitmiddelpuntige aardig heid, waarmee men heel gauw weer uit scheidt Neen, het volk moet het achoone kunnen genieten. De menschen, voor wie een gulden entrée-geld reeds 'n heele deun is cn do anderen, voor wio het offeren van twee kwartjes beduidt achooner, eor- biodwaardiger blyk van wezenlyko liefde dan de twee of vier riksen, die nu „meer-gegoe- den'' voor een kaart betalen, in de hoop, dut de kennissen zullen merken, wat zy oor dat concertje" hebben neergeteld Eerst danwanneer de „kleine iuyden' worden gebracht tot goede en groote kunst, zal men by machte zijn, merkte i k reeds op, om te kunnen nagaan wat er, aau ongehuichelde belangstelling voor muziek, in ons volk schuiltThans zyn wo aangewe zen op een stuk of wat brokken, categorieën der maatschappij. En al geef ik dadeljjk toe, dat er onder de dames en heeren, die met dikke, zware, lyvige muziek- en andere boeken, met sta pels en porlefeuille's partituren naar de con certen sjouwen, ongetwijfeld sommigen... zeg, voor mijn part, velen kannen zijn, dio niet huichelen voor wie het torsen van en papierlast een lust is... Hoe vele ande ren de vriendelijke lezer ziet, ik ben in stemming om Voorloopige Verslagen of Me- moriën van Antwoord te pennen, denken niet onder het voortzwoegen„Ware ik reeds verlost van de marteling 1" „Het volk", de kleine burgerman, is in al znlke dingen oneindig eerlijker, oprechter. Hy heeft zich trouwens niet te bekommeren over allerlei nietige, malle futiliteiten van verderfelijke „valsehe schaamte", waar van lieden uit andere sociale sfeer slachtoffer, willooze slaaf zyn Trekt een concertal zingt er een Carnso of welke ster der ster ren ookhem niet aan, hy komt er rond voor uit Een muziek-uitvoering, gegeven voor publiek van «kleine meuschjes"; die, om erheen te kunnen gaan, een sigaartje of een schepje suiker in hun koffie hebben uitge spaard, dat is een lnst der oogen en des g«moeds. Men late die blik gaan, in de eer biedige geruischlooze stilte, over de massa... Men lette op de gezichten, waar de genie ting van hoogere soort eene zachte, bljjde uitdrukking op heeft gotooverdMen denke dito eens aau bet xooveel-dcftigcr publiek van .dnre concerten". Aan bet malle ver toon, de aanstellery; de vermoeid-verveelde pbysionomieën, waar met veel inspanning een trekje van och-hoe-goddolyk op is ge wrongen... Aan het vermakelyk-schutterig bladeren in do muziekboeken Aan de hopelooze pogingen om opkomend gegeeuw achter waaiers, zakdoeken, handen te ver bergen Aan het rood-congestieuse van wangen, toebehoorend aan lieden, die 'n tientje zonden willen geven om er, met goed fatsoen tusschen-uit te zijn; rustig bij een lekker potje-bier te zitten of te kunnen babbelen, met de vriendinnen, oter dat jongste, nog steeds onopgehelderde schan daaltje O, nogmaals, ik bewonder Willem Hut- schenruyter's kranig en krachtig streven, om zoiveriug, hervorming te brengen in zooveel wat belachelijk en ergerlyk moet heeten. Maar deze on andere hervormers mogen toch vooral het oog richten op de dringende noodzakelijkheid, dat «het volk' kan genieten van waarachtig-echoone din gen. Ik wil hopen, dat voor de zeer belang rijke geldelijke offers, die dat vergen zou, ook Maecenassen zullen worden gevonden. Makkelijk zal 't niet gaanl... Want bier voor heeft men noodig dat soort Maecenas- son, wier offervaardigheid geen verband houdt, ook niet het zwakste, en allerflauw- ate, met ydelheid Wien 't niet schelen kan of hunne namen pryken naast die van .hervorragondo" man nen, van excellente sommiteiten, zoodat men ze met die voortreffelyken allengs op één lyn gaat stellen O, de duivel der ,valscho schaamto", - welke onheilen brengt doze verderfelijke dag aan dag over ons 1 schreeuwde hem toe: «Neen neen neen Hy deinsde terug, zy was vry, en mot een wanhopigen blik op Hendrik snelde zij i huis. Zy zonk in haar kamer op de kuieën, keerde en wrong zich van de smart, die zy voelde en weende, alsof haar hart zou breken. Nu bad zy hem beslist voor altyd verloren! De volgende dagen drukten Marie als lood, zy wist niet, boe zy de uren zou door komen; het scheen baar, alsof zy in akeligen droom voortleefde. Tante Rika schudde dikwyls het hoofd over bet veranderde gedrag vau baar nicht en dacht: «Zy heeft Fcdor toch zeker lief gehad. Dat arme ding!' Zy herinnerde zich de smart en de teleur stelling van de schoonste hoop uit haar jeugd weer, toen haar neef. de dominee, die andere nam. Nu ging het met haar lieve kind evenzoo, en dat stemde baar zachter en toegevender tegenover het bedroefde meisje. By al dien kommer ging de tyd zyn gang. Het herfstwerk zou spoedig gedaan zyn, do wind waaide over de stoppels, de heide bloeide nog slechts op enkele laat opkomen de schaduwrijke plaatsen, en al hel zorgen voor den winter drong zoo op den voor grond, dat weinig tyd voor droevo over peinzingen overbleef, en dat met de zware berfstnevels, die de verlaten akkers bedekten, zich ook sluiers over vele wonden in het gemoed legden. Het was tegen den avond, dat Hendrik vau het ploegen naar hnis ging en Lude met de paarden vooruit liep. Hendrik had geen haast, hy keek naar den rooden avondhemel, het zou wel spoedig beginnen le vriezen, en verviel in gepeins, zooals zoo dikwijls. Had zy hem slechts een weinig hoop ge geven, dan zou hy naar Berlyn kunnen gaan, met haar vader spreken en zien, wat by doen kon om tot een ontbinding te komen van bet huwelijk, dat zy blijkbaar verfoeide. Maar haar volhardend neen, haar terug getrokkenheid gaf hem geen reebt, zich in haar aangelegenheden te mengen. Wel glom in een hoekje van zyn hart altyd nog een vonkje moed, maar haar gedrag tegenover hem schonk bom weinig vertrouwen. Het was meer een wensch van sjjn eigen hart, een vermoeden, een gelooven, dan iels ia huar gedrag tegenover hem. Of was haar afwijzende houding slechts het gevolg van overdreven nauwgezetheid van haar geweten en niet van harte gemeend Zoo bleef hy haar steeds nagaan en haar blik zoeken. Hoezeer bij ook moeite deed, om zyn gedachten af te leiden, moedeloosheid en vurige verlangens wisselden in hem af. Hy wist zelf niet meer, wat hy wilde. Het scheen hem toe als liep hy met samengebonden handen, zoodat hy niet kon bandelen, zooals hy wel zou willen. Hij verlangde vurig naar iets ongewoons, dat hem bevryden zou en hy wist zelf niet, waar de hulp vandaan zou moeten komen. Dat zou dan toch door een goed woord van haar kunnen zyn. Maar hoe dat te krijgen Soms voelde hy behoefte om er op los te slaaD, met een sterken kerel te vechten, hoo rnen nit te rukken hij had iets noodig, wat hem van dese zielskwelling bevrydde. Maar hy vond goen goede gelegenheid voor zoo iets. Morgen en avond kwamen en de arbeid werd gedaan. Wat hielp alles, hy moest voort, ook zonder haar. Maar de rechte ▼rooiykheid, die hem anders eigen was, miste Tusschen zaken- en andere menschen be staat thans eene zeer treffende overeenstem ming ten aanzien van het uitermate stille, meer-dan-rualige, saaie, doodsche, oninteres sante van do weken, welke wij doorleven. Ik vind myne tydgenooten in vollen ernst gezegd, yselyk .bevroren" en onaan doenlijk worden. De kans, dat een bestuur baar luchtschip weldra boven doze lage landen zal dry venwe vinden de ty dingen er over nauwelijks het openvouwen der krant waard Het vooruitzicht van de Haagsche revolutie", door mr. Troelstra op het Utrechtsche Congres geteekend, wekt flauw-ongeloovige glimlachjesmen tapt er uien en moppen over, zegt dat wo nu, in Nederland, óók een Krillinger hebben gekregen, zoo goed als Suriname z'n samen zweerder h la Angot hadDe menschen van onzen tyd zyn bar-nnchter. De gloed, van mr. Troelstra's rede uitgegaan, is dra tot beneden nul gedaald, 't Verwondert mij allerminst, maar ik teeken t slechts aan ter karakteriseering van den .geest des tyds."... In het orgaan van den Kanaalntrater wordt zoo ongeveer het doodvonnis over armen heer Talma uitgesproken, te voltrekken bij de Bakkerswet. En de heer De Savornin Lohman staat reeds met zwaard en zaagsel- mand gereed Gezinspeeld wordt op de mogelykhoid, dat uiet slechts de man van Landbouw, doch ook de acht anderen, Theodorus-Primus incluis, konden tnimelen Niks anders? Geeft de krant geen inte ressanter nienws vraagt iemand, wien gij op het somber vergezicht wyst Niks anders Voor hem, Talma, een ander. Tuimelt het negentalEh bien, dan maar een stelletje om de affairo voort te zeiten zoo goed moge lyk Lood om nnd yzer... Tabaks-debiet- recht, invoerrechten, sociale wetten: van de baan De zolders der departementen heb ben nog draagkrachtEn nieuwe archief- kastjes zyn gauw-genoeg te timmoren Lood om oud yzer. 't Eeuwige, oude rympje ,Ca ne vaut pas la peine assurément. Do changer de gouvernement Belastingbetaler schokschoudert. >Of ik uu door hoDdje of katje gebeten wordt! Gaat meneer Patijn zitten op den stoel van meneer Kolkman Meneer Tydeman in den fau teuil van meneer HeemekerkMeneer Van Idsinga op de plaats van meneer Regoüt... Hoo do nieuwe heeren dan ook mogen hee- Wat bast 'tmy?... Payer, payer Opdokken I Daar draait 't toch op neer. En wy gaan lustig in het cirkeltje rond Net als in de caroussels op Prinsen-jaardag, straks op Juliana-feestTwee centen asje blieft I... Dank u... Vooruit, Kees!... Daar gaan we In de rondte Dat 't je voor de oogen duizeltPrecies als vyf, als tien, als dertig jaar geleden Wat kan my 't bommen, al die politiekory Zie-ge, dkt is het gevaarlykste, het onrust wekkende in die apathische onverschilligheid on onaandoenlijkheid, 't Wyst er zóó duide- lyk op, dat ook, vooral op het gebied Van staaisbestier znivering noodig is, grooie en radicale schoonmaak; opdat we eindelyk, eindelyk uit het moeraB geraken De sceptische-geluimde krantenlezer-belas tingbetaler had, op den keper beschcuwd, gelyk Of we andere menschen op 't kas sen krygen daar is geen heil van to wach ten De bron der misère schnilt dieper en kan niet gestopt door besluiten, waarby vervan gen worden bestuurders en raadslieden, go dwongen om zich te richten, naar verouderde, onbruikbaar geworden instellingen Mr. Antonio. hy. Nu mocht alles gaan, sooals het wilde. Zyn krachtige levensmoed was hy kwyt. De winter kwam, de dagen werdon korter on donkerder. De gele bladeren dansten rit selend over den grond. De eersto sneeuw viel op de kale velden en boomen. Men zat by den haard, waarop een groot turfvnur brandde of in de kamer by de warme kachel. Rika's spinnenwiel snorde uren lang, en Marie, die niet kon spinnen, droog hot naai werk by elkaar, wat er in huis was. Daar- by dacht zy met verlangen aan haar naai machine van thuis, en eindelyk verzooht zij oom Hans, haar die helpster te sturen. Zy was bly, toen zy de machine weer terugzag. Nu kon Marie helpen n&aien aan Liesbets uitzet, en toen sjj niets meer voor baar te doen had, daar er reeds veel gereed lag, vroeg Marie aan grootvader of zy voor de menschen in het dorp mocht naaien en daarmee iets voor zich verdienen. Heel goed, kind," antwoordde hy, «Arbeid is geen schandedat is heel goed, on een verdiende stuiver is meer waard, dan een gekregen gulden." Zoodoende kreeg Marie haar handen vol. En dat was goed voor haar, want de ge dachten en het harteleed pijnigden haar, doch lieten haar by den arbeid met rust. Waarom had zy niet meer vertrouwen in Hendrik gesteld, toen hy haar in den tuin vroeg Zy had gevreesd, haar hart te ver raden, en dat mocht niet, daarom was zy soo grof geweest. Misschien had hy haar toch kunnen helpen, s(j verlangde zoo vurig naar goed en verstandigen raad. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1