KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Peulowna No 3988 Zaterdag 29 April 1911 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 8 Pre- Zondagsblad miën j Modeblad (Voor het buitenland bij 50 ct., fr. p. post 75 37» 45 55 65 buitenland f 1.25 f 0.75 f0.90 ithetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 80 oent. Elite regel meer6 Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekeud. Intero.- Telefoon 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C, OE BOER Jr. (*./h. BERKHOUT 4 Co Heider. Tweede Blad. UIT HET BUITEHLAHD. iiet Engeleche Lagerhuis behandelt nog steeds de veto wet, kort van artikelen maar lang van amendementen. De Home-Rule kwestie (eigen wetgeving) voor Ierland werd ter sprake gebracht by een amendement der oppositie, dat beoogd de wet niet van toe- pussing te doen zijn ten aanzien van de in voering van Home-Rule. Een aoo belangrijke maatregel als de invoering hiervan mocht niet tot standkomon, beoogde de voorsteller, zonder medewerking van het Hoogerhuis. Het volk moet eerst nog daarover geraadpleegd worden de laatste verkiezing liep niet daarover en mag dus niet als uitspraak be schouwd worden. Van regeeringszyde werd geantwoord dat er geen sprake van kon zyn eenige uitzon dering op de wet toe te laten. Alle kiezers in hot land wisten, wat de betoekenis der veto-wet was en herhaaldelijk was uiige sproken, dat de liberale regeering voornemens wus aan de eischen der lersche nationalisten in zake Home-Rule tegemoet te komen. Zy, die de regeering dus steunden, wisten dat zy ook hun steun verleenden aan hare home-rule- plannen en er was dus volstrekt geen aan leiding om nu voor Home-Rule nog eens af zonderlijk het oordeel der kiezers te vragen. Intusschen is in Ierland zelve een beweging gaande tegen Home-Rule, en wol van de party dor minderheid. Die heeft een belangrijke som bijeengebracht om propaganda te maken tegen het stelsel. Maar toch is het vrijwel zeker, dat do regeering haar zin krijgt ze beschikt over een voldoende meerderheid al zal t nog wel een paar jaar kunnen duren voor Ierland zyn zin heeft. De berichten uit Marokko zyn nog wel eenigszin8 verward. Frankrijk zal echter krachtig ingrijpen. Minister Berteaux ver klaarde, dat Frankrijk zich geenszins laat leiden door aanvallende politiek of ver overingszucht, maar dat het niet kan toelaten, dat aanslagen worden gepleegd op landslieden. Het kan zich niet ontrekken aan de plicht, die het land is opgelegd. De regeering zal die taak vervullen met omzichtigheid. Trou wens alleen door krachtig ingrijpen kan de toestand van anarchie, die in Marokka heerscht worden verbeterd. De Fransche regeering zal bij de .pacificeering" geen tegenwerking ondervindon van de overige mogendheden. Spanje neemt maatregelen om met krachtige hand den invloed te handhaven, dien het in de Moorsche landen heeft en zendt meer troepen om zyn gezag te doen eerbiedigen. Op eene hem gestelde vraag antwoordde de Engelsche onderstaats-secretaris KinnonWood, dat de regeering te Londen geenszins plan heeft tot inmenging, daar zy van meening is, dat door de maatregelen, onder Fransch toe zicht genomen, ook de Britsche onderdanen voldoende bescherming zullen genieten. 't Is in Frankryk bar met schandaaltjes. De staats-archilect Chédanne van het depar tement van buitenlandsche zaken is in hech tenis genomen omdat het blykt dat hy zich op zeer .eigenaardige" manier heeft verrykt. De architect genoot provisie op bestellingen en nu werden de sommen voor deze laatste zoo hoog mogelyk opgedreven, terwille van de provisie. Hurstbllingsarbeid aan de am bassade te Berlyn b.v. kostte 350 000 francB terwyl het werk voor 80.000 francs te maken ware geweest I Aau het ministerie van financiën taxeert men het inkomen dat Ché danne zich wist te verzekeren naast zyn 18.000 francs salaris, op 100 tot 150.000 francs per jaar! De berichtgever van het *Berl. Tagebl." te Weenen deelt mede, dat de geruchten omtrent ministerieele crisissen in OosteDrjjk en Hongarye ongegrond zyn. Men acht het nl. te Weenen hoogst waarschynlyk, dat de onderhandelingen over de legertaal vermoe delijk reeds in den loop der volgende week tot een overeenkomst sullen leiden. Dan wordt hot wetsontwerp op de militaire recht spraak nog in Mei ingediend by de Hon- gaarsche Kamer en in den loop van den zomer by den nieuw-gekozen Oostenrykschen Ryksraad, zoodat Oostenryk-Hongarye dan FEUILLETON. Heft Stadsmeisje. 35) Als hy wist, hoe zy met Goldammer eigen lijk stond, zou hy haar misschien niet ge heel opgeven. Maar zy bracht het niet over haar lippen, van haar nootlot te vertellen. En nu bekommerde hy zich niet meer om haar. Als hy haar opgaf en een ander meisje zyn hart schonk, bv. Anna, de dochter van den dominee, die hem graag wilde hebben, wat zou er dan van haar toreoht komen? Dan was er in de heelo wereld geen geluk moer voor haar. Oom Hans schreef ook niets, wat haar moed gaf. Goldammer ging hem en haar vader met een grimmig gezicht nit den weg, maar de huur was niet ten tweede male opgezegd. Zoo bleef dus alles by het oude zonder eenig uitzicht op verandering. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Na een langen somberen winter zag Marie teu tweede male de zon in Haiddorf hooger stijgen en de arme verstyfde aarde tot een vruchtbaar loven ontwaken. De adem der lente streek langs boom en krnid, en stemde de monschen opgewekt; die rekten zich uit als na een langen slaap en verheugden zich over al het schoone in de natuur. Dan gin gen zy met nieuwen lust aan den arbeid. De viooltjes bloeiden en geurden in warme hoeken, en dageljjks zag men overal meer teekonen van hernieuwd leven. Hendrik had reeds lang nagedacht over de vraag, of hy nog eens met Marie zou spreken. Waarom zou «y haar man verlaten hebben? Waarzohynlyk uit tegenzin. Konden eindelyk kans heeft een militair strafwetboek te krygen, dat aan de eischen van onzen tyd voldoet. De Belgische minister-president Schollaert opende Zondag te Antwerpen de groote acedemische kunsttentoonstelling. Tijdens het feestmaal hield de afgevaar digde Chapelle voor het hótel een redevoe ring tegen de ingediende schoolwet. Toen de minister zich te 10 uur van hot hötel naar het station begaf, werd hy ach tervolgd door een joelende en schreeuwende menigte. Aan het station nam het volk zulk een dreigende houding aan, dat de minister door politie moest beschermd worden en niet met den aangewezen trein kon vertrekken. Aan een feestmaal van vredesvrienden te New-York nam ook de Britsche gezant te Washington deel en zei daarby o. a.»wy willen met de Vereenigde Stalen de voor gangers van den vrede zyn en door ons voorbeeld aan de wereld toonen, dat we vast besloten zyn, alle begeerte naar oorlog te onderdrukken en in vrede te leven mot de giheele menschhoid." Omtrent de Mexicaansche opstand werd, bericht dat een wapenstilstand gesloten was. Algemeen is die stilstand echter niet. Hy schyut alleen te geldeu voor het gobied waar de rebellen-aanvoerder Madero oppermachtig is. 't Bewind van president Diaz zal niet lang meer duren; zelfs de meest getrouwe staten beginnen den ouden president af te vallen. Zyn aftreden wordt algemeen ver wacht. HIEU1£SB£RICHTEII. HELDER, 28 April. De heeren F. Breet en F. van Dam alhier, zyn te Haarlem geslaagd voor het examen voor onderwijzer. Pensioen vorleeud aan K. Goudswaard, wed. C. Valkenburg, comm. der loodsen, enz. te Zaandam, ten bedrage van f532.—. Brandstichting. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde Dinsdag den Helderschen drogist J. Appel wegens brandstichting in zyne woning tot 12 maanden gevangenisstraf. Fokvesdag te N.-Holland. Tengevolge van het hier en daar voorko men van mond- en klauwzeer is het noodzakelijk gebleken den fokveedag, die door de vereeui- ging tot liet houden van fokveedagoniu Noord- Holland, op 29 April te Alkmaar zou worden gehouden uit te stellen, en is besloten ze te doen plaats hebben op Zaterdag 30 September 1911. Een saldo van f15,000. Uit Boskoop wordt gemeld, dat de commissie van de bloemententoonstelling aldaar f 15,000 over heeft, die verdeeld zullen worden onder de kweekers. Alleen op den 2en Paaschdag werd f6000 ontvangen aan ontrée. Geduid is zuik een schoone zaak I Dezer dagen is benoemd tot notaris te Zocterwoude, de heor J. H. Wegdüng, can- didaat-notaris aldaar, van 1880. Dus 31 jaar lang candidaat-notaris geweest. De moordaanslag te Gorssel. De 17-jarige verploegde van #Pro Juven- tute", die onder de gemeente Gorssel een moordaanslag pleegde op de vrouw en de zuster vau den landbouwer Rouwenhorst, by wien hy inwoonde, is door rechercheurs in de Wilhelminastraat te Amsterdam aan gehouden. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart 2de stuurman de heeren L. ten Kley, J. Lefiers; 3de stuurman de heeren H. J. Leurs, A. L&gerwey. Dievegge. Een brood- en banketbakker op don West- zeedjjk te Rotterdam, vermiste in den laat- sten tyd by herhaling geld in zyn zaak. zy dan niet scheiden? Hy wist wel, dat hy geen verstand van wetteu had en dat de zaak voorzichtig zou moeten worden aan gepakt. Maar als zy er in toestemde, wilde hy dat graag voor haar in orde brengen. Hy hield niet van geheimen, en wist ook niets van hetgeen te Berlyn was voorge vallen, daarom was hy zeer verlangend, hier over eenige inlichting te krijgen. Het was Mei, toen Marie een brief van oom Hans kreeg, die haar in de grootste ontsteltenis bracht. De trouwe vrieud deelde haar mede, dat haar vader, die reeds lang zwak en ongesteld was geweest, nu ernstig ziek was geworden. Hy had met den dokter erover gesproken, deze had de schouders opgehaald en gezegd, dat men by zulk een zwak man nooit kon weteD, welk verloop de ziekte zou hebben. (Onder deze omstandigheden vond ik het noodig, lieve kind, om je te verzoeken hier terug te keeren. Jy kunt den zieke beter verplegen dan ik, en ik geloof ook, dat jc vader naar je verlangt Toen ik onlangs over je sprak, knikte hij bedroeld en zei, dat hy je misschien nooit zou terugzien." Ik weet natuurlyk wel, dat ik je doe schrikken, met dit verzoek. Of Goldammer je met iust zal laten, kan ik je ook niet roggen. Ik weet alleen, dat ik het voor je plicht houd om naar huis te komeD. Al het andere zal later wel terechtkomen. Marie zat op den rand van haar bed en peinsde over haar toestand. Zy moest natunr- lyk zoo spoedig mogelyk vertrekken. Doch de gedachte, dat zy Goldammer weer terug zou zien, en de vrees, dat hy zyn recht op haar zou laten gelden, deden haar beven. Aan Goldammer toe te behooren, scheen haar nog minder mogelyk dan ooit te voreD, als zy aan Hondrik dacht. Zy gevoelde ook, dat zij haar goeden grootvader verschuldigd was, hem nu te «eggen, dat hy niet alles wist, en dat zy het gewiohtige geheim van haar leven voor hem verswegen had. Eindelyk viel de verdenking op zyn dienst bode, die al jaren in zijn dienst was. De politie werd er in gemoeid, en de dienst bode aangehouden. In haar bezit werd ge vonden een bedrag van i 100. Voorts bleek, dat zy een geheelen uitzet van linnengoed had gekocht, geschenken aan haar ouders en haar vrjjer had gegeven en zich ook eenige gouden sieraden had aangeschaft. Er wordt begroot, dat zy haar patroon voor een kleine f 1U00 heeft bestolen. (N. R. Cl) Bezoek President Failiières. De zeereis van President Faillièrs naar ons land is aldus geregeld, dat het Fransche oorlogsschip met het Staatshoofd en zyn gevolg aan boord den 4en Juli, 's nam. 3 uur te Amsterdam verwacht wordt,om deu 6eu Juli weer de terugreis naar Frankryk aan te nemen. De president zal op een der dagen van zyn verblyf in de hoofdstad aan de Koningin en den Prins een dejeuner aan bieden aan boord van zyn oorlogsvaartuig. Tevens zou op het programma voorkomen een bezoek van den President aau do Koningin- Moeder te Soestdyk. Pest op Java. Een Regeeringstelegram van 25 dezer be treffende de pest op Java luidt: „Een koortsgeval op oergister (23 dezer) bleek peBt te zyu. .Gisteren (24 dezery negen gevallen, vyf dooden. „Verdachte gevallen ter hoofdplaats Kediri zyn onderzocht door den inspecteur dr. Ter- burgh. Hoewel het bacterielogisch onderzoek negatief was, valt aan de diagnose van pest niet te twyfelen. Drie sterfgevallen zijn be kend. Den resident is heden opgedragen om Kediri besmet te verklaren. Dr. Terburgh blyft te Kediri." De residentie Kediri grenst aan het Ma- laugsche, waar de pest het eerst op Java werd waargenomen. Het achynt dus dat, ondanks de genomen maatregelen tot afzon dering, de besmetting zich toch naar buiten heeft k unnen voortplanten. Een neger gelyncht. Onlangs de geschiedenis is al een paar dagen oud is te Livermore, in Kentuckie, een neger gelyncht. Nadere bijzonderheden, die over deze zaak gemeld worden, doen zien, dat men hier met een ongelooflijk stuitende moordparty heeft te doen gehad. De negor in kwestie had een jeugdigen blanke neergeschoten en bevond zich in hech tenis. Een verwoede menigte begaf zich het huia van bewaring en eischte den neger op; en de politie verstopte toen den man~iö den schouwburg. Maar dat werd ruchtbaar 50 vastberaden kerels drongen den schouw burg binnen en maakten zich van don neger moester. Als een loopend vuur ging weldra de mare door het stadje, dat Potter (zoo heette de ongelukkige) in den schouwburg zou worden terechtgesteld, d. w. z. gelyncht. Onmiddellijk stroomde de schouwburg vol en aan de kas werd formeel entrée geheven. Terwyl het doek neergelaten bleef, werd daarachter alles voor de vertooning in gereed heid gebrachtmaar vóór het scherm opging trad een der .rogisscurs" van het schand- tooneel op het podium en deelde den toe schouwers mee, dat alle aanwezigen het recht zouden hebben op den neger te schie ten. De bezoekers op de goeakoope rangen mochten éénmaal schietenmaar zy die duurder plaatsen hadden vaker, b-v. de lui in de stalles, zes maal. Daar gaat het scherm op. De jammerende neger wordt nit de koe- lissen gesleurd, middou op het tooneel gebracht en gekneveld. Dan sleept men hem naar don kant en knoopt hem op. Als do man goed dood is wordt het bengelende lyk in slingerende beweging gebrachter wordt een sein gegeven on het geknal begint. Meer dan tweehonderd schoten waren reeds gelost, toen zich in den schouwburg plotseling het gerucht verbreidde, dat do vrederechter in aautocht was met een flinke politiemacht. Toen deze ambtenaar de schouw burgzaal betrad, was het daar leeg; enkel hiug er nog de aan flarden geschoten neger. De bruto-opbrengBt der voorstelling werd ter hand gesteld aan de nabestaauden van den vermoorden blanke. Zij nam spoedig een besluit, sprong op en ging met den brief open in de hand naar zyn kamer. Zy vond hem op zyn gewone plaats zitten. Hy knikte haar vriendelyk toe en zy trad beschroomd nader. .Grootvader," stamelde zy bewogen, ,mjjn vader is ziek. Ik moet zoo spoedig mogelyk naar Berlyn." •Natuurlyk, kind, als je vader je noodig heeft." ,0 grootvader, ik heb u nog iets te zeg gen iets verschrikkelijks, dat ik u moet bekennen." Zy zonk voor hem neer, legde haar ar men op zyn knieën en steunde haar gloeiend gelaat op de handen. Nauwelyks verstaan baar stamelde zy,ik heb verkeerd ge handeld ik weet heelomaal niet, hoe ik het u moet zeggen. WeeB Diet boos, veraoht my niet, denk eens grootvader, ik was juist met dien afschuwelyken Goldammer op het raadhuis getrouwd, toen Hans my zeide, dat hy geld had, en dat hy nu voor myn vader wilde zorgen, en dat dus myn zelfopoffering niet noodig was. Toen maakte de vertwijfe ling my radeloos, ik stoorde my niet aan do verbintenis en nog voordat w\j naar do kerk reden, nam ik de vlucht." Na deze moeielyke bekentenis, die haar de liefde en de achting van den oud<m man zou ontnemen, kromp zy ineen, sloeg met de handen voor het gelaat en snikte zoo bevig, dat haar geheele lichaam er van schokte. •Kind, dat is een leelyke geschiedenis I" Dietrich Kruse boog het hoofd, legde na denkend de handen op de knieën en begon r ernstig: ,Dus naar recht en wet ben ongelukkig meisje, getrouwd. Hm hm. En ik heb altyd gedacht, dat je nog vry was. En ik hoopte nog wel, dat je nog eens met Hendrik Zy vloog op. »0, Hendrik! Hy heeft om myn hand gevraagd. En ik bemin hem met geheel myn hart. Maar dat kon na niet zyn, en toen heb ik hem gezegd, dat ik Een wolkenkrabber. New-York, 25 April. Er zyu hier plannen gemaakt voor de oprichting van een gebouw, zoo groot als er uog geeu in de stad bestond. De hoogte sal 750 voot bedragen. Het ge bouw zelf zal dertig verdiepingen bevatten, de toren, die boren het gebouw komt te staan, vyf eu twintig. Bond legen het afnemen van den hoed. De lezer zal met belangstelling byzonder heden vernemen van den bond die in Duitsch- land den stryd heeft aangebonden tegen het de gezondheid van don meDSch bedreigende onzinnige afnemen van hoed of pet by het groeten. De bond heet .Verein für Deut- schen Gruis" eu heeft Darmstadt tot zetel, waar de bond, blijkens het jaarverslag over 1910, het ledental zag toenemen tot 1700. De heer Von Pfister-Swaighuscn, de bekende germanist, is president van den bond. Afdee- lingon bestaan reeds te Bazel, Bassnm, Bentheim, Bernburg, Berlijn, Bremen, Elber- fold-Barmen, Frankfort a. M., Gross-Gerau, Groes-Zimmorn, Hallo a. M., Heidelberg, Horford, iiursfeld, Keulen, Mainz, Nionburg a. d. S., Ffungstadt, Saarbrückon, Seehcim, Stargard i. M., Stargard P., Worms en Zeiss. De bond beroept er zich op, dat nu het hoed- eu pet-afnemen reeds vóór lang afge schaft is by het leger (uniformen), deze barbaarsche gewoonte ook evengoed kan worden afgeschaft door hen, die zich iu burgergewaad kleeden. De bond traoht zyn doel te bereiken door voordrachten, geschrif ten, vergaderingen, volksstemmingen en stichting van afdeelingen in binnen- en bui tenland. Op de aanstaande Hygiëne-tentoon- stelling te Dresden zal de bond een »Bil- dersamrnlung zur Geschichto des Grusses and hygiënische Hüle" inzenden. Ook zal het genootschap van Duitsche dansonderwy- zers, die deu Duitschen groet in hun leer plan hebben opgenomen, te Dresden voor drachten houden. Er zyn wel voor mioder nuttige doelein den bonden opgericht. Een merkwaardig vonnis. Voor het schepengerecht te Hamburg stond Maandag een jonge man terecht, die voor een gering feit gestraft moeBt worden. De delinquent, een fatterig heertje, had zich klaarblykelyk geparfumeerd, ton minste hem ontstroomden geuren, die den voorzitter der rechtbank aanleiding gaven den jongen man een opmerking te maken over het «luchtje" dat hy meebracht. De jonge man werd voor het door hem begane feit veroordeeld tot een kleine geldboete, maar bovendien tot 3 uur hechteuis, onmiddellyk te ondergaan, wyl hy geparfumeerd ter terechtzitting was verscheuen, op een wyzo die behandeling zyuer zaak byna onmogelijk gemaakt had, zoodat na zyn vertrek de ramen der zaal moesten worden opengezet". Dit vonnis werd onmiddellyk gewezen, en de schuldige aaD een poütie-a-ent medegegeven die voor zyn opsluiting moest zorgen. Een reuzenslang. Van eene in ontginning zynde cultuuron derneming in het Banjoewangische, ontving het tSoer. Handelsblad"het volgende verhaal: Iu den vroegen morgen van 18 dezer ont dekten eenige koelis, by het rooien van alang- alang, en onder oerstruikgewas, twee vervaar lijk groote slangen. Eene er van wisten zy levend te vangen; eene dubbelgestreepte Python of Netslang, lang precies 5 meter en met een omtrek van 47 cM. Met het vangen hiervan hadden zy zeker werk genoeg te over, en zoo heeft No. 2 weten te ontsnappen. Hoe men den moed on de handigheid heeft gehad zoo'n sinjeur tuvond te bemachtigen, wordt verklaard door het volgendehet reptiel verkeerde in een stadium van welgedaanheid, aaDgezien het iu de maagstreek een gezwel vertoonde als 'n zieke, uitgezette fietsband, in caau van pLm. 75 cM. in omtrek, en welk gezwel by sectie bleek te bevatten een drie kwart volwassen kidang, die, op de botten en haren na, reeds tot het overadellyke was overgegaan; wat ook te ruiken was. Hoe het zy, de lieden hebben met een hengel, bestaande uit eeu bamboestok met rotanstrop, het dier aohtor den kop weten te gehuwd ben." Iets als een schemering van hoop vloog over het gelaat van den ouden man. Dus hadden beideD, die hy reeds lang voor el kander bestemd had, elkaar toch lief, en niets anders dan die vroemde echtverbintenis stond tusschen hen. «Marie," zoide hy op voel zachteren toon, zou je dan niet weer van Goldammer vry kunnen komen ,Ach, ik weet er niets van, grootvader. Het is my nu precies, alsof ik in het hol van den leenw ga, als ik terugkeer in het huis van dieu man, die zulk een onbetwist baar recht op my bezit. Maar gjj ziet zelf, dut ik niet anders kaD, myn zioke vader roept my, en ik moet het dus wagen." (Nu, luiBter eens. Je hebt den man een jaar lang, kwaadwillig vorlaten," zooals het in de wet heet. Blyf nu volhouden tegen over* hem, laat je niet bepraten; zulk een huwelyk moet ontbonden kunnen wordeD. Met vroolyk schitterende oogen riep zy: tU meent dus, dat wy scheiding kunnen krygen O; wal geeft me die gedachte moedl Als ge my bystaat, durf ik gerust naar Berlyn gaanl" Haar toebereidselen voor de reis waren spoedig gemaakt. De goede Rika wenschte haar een teeder vaarwel en tot weerziens. Toon reed grootvader haar naar het statioD. Toen zy in den trein stopte, fluistorde de oude man haar met een lachje toe: .WeeB maar gerust, lieve meid, ik zal je wel hulp «enden. Hier, neem dat aan, dan heb je zelf geld," en hy drukte haar een pakje in de hand. Wat bedoelde grootvader? Hy zou haar hulp zendon, zou Hondrik komen, om haar by te staan O, als dat mogelyk was, met hem aan haar zjjde zou zy vry worden vry eu gelukkig! De trein vertrok en Marie voelde, dat zy met geheel haar hart aan het hier gevonden tehuis hing. Het geluk van het landleven had zy hier voor hot eerst gesmaakt. Zy had bloeiende boomen, golvende relden, strikken en zijn luchtwegen zoodanig weten af te sluiton, dat het weerloos werd. Daarop brachten zy de slang naar den administrateur, die zorgde dat het monster geen kwaad meer kon doen. Het vel is buitengewoon mooi. 'tKIsinste Britsche eiland. Naar men weet telt Engeland vele eilan den en eilandjes. Geen enkele staat iD Europa kan echter een kleiner eiland aanwijzen dan Groot Brittannië bezit. Het ligt in den Atlantische Oceaan, op ongeveer 530 kilometers van Schotland, in Westelyke richting. Het eilandje heet Rockal, is in omtrek slechts 75 meters en steekt, op 't hoogste punt slechts 21 Meter boven den zeespiegel nit. By stormachtig weer en holle zee slaan niet zelden de baren over dit miniatuur eilandje heen. 't Eigenaardige van dit eilandje is voorts, dat het volstrekt geen deel uitmaakt vau de groep der Britsche eilaudcn. Vry stellig rust t op eeae zandbank, die ook een rots draagt, welke als een blinde klip onder de zee-oppervlakte ligt. Ook deze zandbank echter is niet verbonden aan Schot land of de Hobriden. Men heeft tusschen de kusten dier laDden en de zandbank toch diepten gepeild, waar van 50U tot 1600 vademen water werd aangetroffen. Wanneer men het eilandje op verren afstand voor 't eerst te zien krygt, doet 't zich aan 't oog voor als een schip met volle zeilen. In de nabijheid gekomen, bemerkt men, dat het eilandje een lichte grjjze kleur heeft, welke veroorzaakt wordt door de uitwerp selen der vaak tolrjjke vogels, die er een rustpunt vinden. Voor de eerste maal vindt men van Rocksll melding gemaakt op een globe van 1492. Daarop komt 't voor onder den naam van Rochol, doch de ligging ia dezelfde als van het bedoelde eilandje Rockall. Meermalen leden er schepen schipbreuk, vooral iu de vorige eeuwen. Het eilandje is byna nooit te genaken dan alleen by zeer kalme zee, hetwelk daar hoogst zelden voorkomt. Dan nog blyft het een w&agstnk om er eene landiog te beproeveD. Voor zoover men weet, is Basil Hall de eerste bezoeker van Rockall geweest en wel in het jaar 1810. In 1831 en 1856 zyn er ook weer bezoekers geweest. Plantengroei is er op 't eilandje niet, dan alleen wat mos en onder den waterspiegel eenig zeewier en ander watergewas. Rockall, vermoedelijk geheel uit graniet bestaande, schyct zeer magnetisch te zyn. Het rotsblok is waarschijnlijk in het Silurisch tyd vak ge vormd. Een en ander geeft aanleiding tot het vermoeden, dat het in overouden tyd, door een vulkanische uitwerking, kan zyn ontstaan. Alleen uit een wetenschappelijk oogpunt wordt eenige waarde gehecht aan 't bezit van Rockall. Van eenig praktisch nut is 't anders niet, omdat 't volstrekt geenerlei voordeel afwerpt. Kijkjes uit mijn venster. Een Noodkreet. Ter wille ran de nooit volprezen goede zaak zuivere menschen-min tobben met een schrale kasUit pure schaamte zou je het heele geldbaantje voor goed aan den kapstok hangen. Weet ge, aandachtige lezers, wat zooiets zeggen wil Het kost menig penningmeester reuzenkracht en duivelen- slimheid behoorlijk vlot te blyven, tot het uiterste fatsoen op te houden Om u al dadelyk met vrucht en wenschelyk effect te overtuigen: een onberispelijke rekening en verantwoording, waarin nauwkeurig staat de bestemming van 't laatste halve centje. Reken maar na, het sluit prachtig, volkomen. Totaal zóóreel. Batig saldozoo goed als niets Openhartig gesproken wie nu kan zulke trouwe rentmeesters weerstaan, wie kan hnn een bede weigeren, als ze met gemoedelijke tikjes op de denr van ons hart komen klop pen, omdat de centen verteerd, de hulpmid deltjes uitgeput zyn Vooral indien odele beweegredenen, degelyke zelfopoffering en ernstig plichtbesef, door gebrek aan het geur en kleurenpracht van de bloemen, het woud en de heide in hnn rooden glans, iruchtboomeu en het genoegen van zaaien en oogsten leereu kennen. Wat een jaar vol gebeurtenissen had zy doorleefdW at een goedhoid, wat een vreugde had zy geDOten! En nu wist zy ook wat de liefde van een man beteekende, die het hart van een vrouw geheel weet in te nemen. Eeu heerljjk voor gevoel, dat in haar lot verandering zou komen, en de toekomst haar helder toelachte als een heerlyk morgenrood, deed haar hart sneller kloppen. Het leek wel, of zy den zwaren last, die haar als een nachtmerrie drukte, kon afschudden. En nu reisde zy, dezelfdo persoon en toch weer een andere, vreezend en ook weer hopend, naar het groote, drnkke Berlyn. Oom HaDS ontving haar aan het station met open armen. Zy wierp zich snikkend borst en stamelde: «Hoe gaat het armen vader Wy zullen het beste hopen, kind," zeide de kleine man vriendelyk. Toen hielp hy haar in een rytuig en reed met haar naar de Leipsigeratraat. Met angstig kloppend hart ging Marie het huis binnen. O, als zy maar niemand ontmoette, als zy den gevreesden man maar niet weer zag. Schuw snelde zy door de gang de trappen op. Het waz haar gelakt boven te komen zonder een bekend gezicht te zien; zy loosde eeu zucht vau verlichting en nu waren al haar gedachten by den zieke. Zy liep snel door het kamertje van Assel, naar de ruime slaapkamer van haar ouders, waar haar vader te bed lag. Zy schrok er van, zoo was hy veranderd. Zyu hondje kwam blaffend van onder dekens, toen herkende hy haar en lekte haar de handen. .Stil, mijn beestje," fluisterde de zieke met zwakke stem, >zjj is het, myn Doral Ben je daar eindelyk om my te roepen!" Met een gelukkige uitdrukking op met open aan zyn b met mijn ai onmisbare, dreigen te gaan kwynen, zoodat voor de zooveelste maal do gevoeligste plaats in gemoed en beurs getroffen moet worden voeligste plaats onder het groote publiek Daar heb je onze plaateeljjke afdeeling van de vereeniging tot bestrijding der tuberculoseIs haar hoogst nuttig, zóór, zéér prijzenswaardig werk niet ufhankelyk van de geldkwestie?.... Wil zy in allerlei nooden van steeds wjjde- ren omvang, op onmiskenbare wyze ten volle blyven voorzien, dan dient 't bestuur iets te doen om do fiuanciöele middelen wat te vor- sterken. Een practisch plan is hiervoor ge vormd. Straks, op den eersten Mei-dag, wordt den verkoop van het populaire Juliana- bloempje krachtig aangepakt. In 't openbaar, op verschillende punten dezer uitgebreide gemeente komen onze meisjes, evenals het vorige jaar, weer in actie om zooveel moge lyk succes te oogsten. Zy, de eminente, ver koopsters, in 1910 voor geen kleintje vervaard, zullen in de wjjken zich meer dan ooit be ijveren vrijmoedig on kloek een ieder, zonder onderscheid des persoons, aanklampen, oiu te bewegen tot grabbelen in den zak Als de kippen er by voor het toch maar alvast prikken op kleedingstukken van de onwilligsten, die niet een-twee-drie toehappen, die met een smoesje, met een uitvluohtje, mot een protest, met een stormpje van onver draagzaamheid pogen te outkomen aan den zachten, maar eerbiedigen wil van dat las tige goedje Och, waarom niet Laat hen eens doortastend, fatsoenlyk-brutaal optre den IDoor een pertinent beroep op het fijn-voelende geweten komen de dubbeltjes los. En alle belangstellenden, afnemers van het doodeenvoudige, vry onschuldige gele genheids-bloempje kannen zich na het offertje gerust troosten, dat zy met hun mildheid en en uitsluitend het naar hulp smach- Je, beklagenswaardige zieke menschdom steunen 1 Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzend ings weg Datum der ter postbezorging. 28 April 5 en 19 Mei 9 en 23 Mei 2 en 16 Mei 5 en 19 Mei TySt.J^ laat. busl. a/ h Postk. 7^ 'sav. 7.- 's av. 7.'sav. 3.30's nam 7.— 's av. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Oenua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op 'erlangen der afzenders) p. Duitsche m. Tia Oenua (alleen op verlangen der aizenders.) Naar Palembang, Rionw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi p, Holl. mail via Oenua p, Holl. mail viaMarseiUe (alleen op verl. der afz.) p. Fransch e m.via M arseil le p. Duitsche m. via Genua 9 en 23 Mei 7.— 's av. 2 on 16 Mei 3.30's nam 5 en 19 Mei 7.'s av. 3 en 17 Mei |12'sraidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: Eng. mail via Brindisi Holl. mail via Oenua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransehe m.via Marseille p. Duitsche m. via Oenua eiken Vrijdag 9 en 23 Mei 2 en 16 Mei 8J30'smor. 7.— 's av. 3.30's nam 7.— 's av. 12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam)! 1 en 25 Mei |7.'sav. p. mail via Queenstown .1 eiken Vrydag |3.30'anam p. mail via New-York. .1 28Apiil 3.30'snaui p. mail via St. Nazaire .1 7 Mei 17.— 'sav. Naar Cnra^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam41 en 25 Mei 7.— 's i p. mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) •lken Dinsdag en Vrijdag 1 Mei 3.30's nam 7.— 's av. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost viaAmsterdamill en 25 Mei 7.'sav. galleen op verL der afz.)l p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 8.80 's namiddags. Voor Hr. Ms. •Gelderland" naar Lat Palmaa: 6 Mei, 7 uur 'sav., 8Mei, 3.30 's nam., 9 en 10 Mei, 7 uur 's av. gelaat strekte hij zyn armen naar haar uit. Zjj omvatte hem en kuste hem. >Ik ben het, uw kind, uw Marie." Zjj ging op den rand van het bed zitten en steunde zyn kussen, zoodat de zieke reobtop kon blyven. Kjjk eens, {.apa, hier ben ik; ik kom om u te verplegen." m Verplegen waarom «Opdat go weer spoedig beter wordt." «Niet noodig," zeide hy het hoofd schud dend. (Waar ben je toch «oo lang geweest?" Zij vertelde hem van Haiddorf, van groot vader, die niet meer boos was en haar arme moeder vergeven had. Hy knikte bevredigend en verzonk iu gepeins. Nu eens geloofde hy zyn Dora met haar spinnewiel over het erf te zien gaan, dan leidde zy hem door het ruime oude boerenhuis, dat Marie nu zoo goed kende. Dan weer stond hy met zyn beminde in den manoschyn achter het tuinhek, en vroeg, of zy niet de raderen van den molen hoorde ruischen, en meende den hond, dien zy by haar had, te streelen. De voorstellingen en phantasiëD, waarin hy leefde, waren van aangenamen aard, en steeds weer hield hy zyn kind voor Dora, zyn geliefde vrouw, die gekomen was, om zich eindelyk weer met hem te vereenigen. Zoo verlippen verscheidene uren van den nacht. Eerst laat verviel de zieke in een onrustige sluimering, terwyl Marie voor zyn bed zat en zyn onregelmatige ademhaling gadesloeg. Den volgenden morgen begon Marie met haar vroegere bezigheden te hervatten. Zy kookte soep voor haar vader, noodigde hem met vriendeiyken aandrang uit, om er ge bruik van te maken, en ging toen heen om in don verwaarloosden salon den boel wat op te ruimen. Toen zy druk bezig was, stok plotseling Jeanne Dnvernier haar hoofd door een kier en riep met een schelmsch lachje: «Geef acht! Hier komt hoog bezoek." (Slot volgt).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1