KLEINE COURANT- 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wieringen en Anna Paulowna- «O 3988 Zaterdag 29 April 19U 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f 0.75 miënJ Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertcntiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- lefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Derde Blad. //Algemeen Handelsblad" wydt onder itel fEen bedenkelijk Verschijnsel" een NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 28 April. Door de Directie der Marine te Willems oord werd hedenmorgen aanbesteed de levering van 144000 KG. zachte witte tarwe en 96000 R.G. harde roode tarwe. Ingeschreven werd door: voor zachte Witte Tarwe p. 100 K.G. M. Witsenburg Jr. Helder, f 18.82, f 18.70 en f 18.62. H. H. v. Waveren Haarlem, f 11.19, f 12.77 en f 12.69. voor harde Roode Tarwe, p. 100 KG.' M. Witsenburg Jr. Helder, f 18.80. H. H. v. Waveren Haarlem, f 18.49. De nieuwe onderzeeboot. Dezer dagen zal in 't droogdok te Vlis- singen worden opgenomen de kort geleden op de werf »De Schelde' van stapel geloo- pen onderzeesche boot. Wat vaar- en dnik- proeveD betreft, heeft dit vaartuig uitstekend voldaan. Echter ligt het te diep, waardoor b\j eenigszins ruw weer het verblijf op 't dek onmogelijk is. Verschillende zware dee- len zullen nu door lichtere vervangen worden. In 't droogdok is een houten loods getim merd, waaronder het vaartuig tijdens die werkzaamheden zal komen te liggen. De Vereeniging ten behoeve van R. K. Marine-personeel Het den titel artikel aan het doel van de vereeniging ten behoeve van R.-K. Marinepersoneelhet be vorderen van de geestelijke en stoffelijke belangen van R.-K. schepelingen der Konink lijke Marine. Het blad verzet zich geenszins togen het streven van welke vereeniging ook om zich geestelijke belangen aan te trekken en den godsdienstzin van de schepelingen te bevor deren. Doch waar de pas opgerichte R. K. Vereeniging bovendien, blijkens hare statuten, zich voorstelt haar tusschenkomst bij de be trokken autoriteiten te verleenen bij billijke verzoeken, rakende algemeene stoffelijke belangen van het Marinepersoneel, daar waarschuwt het Amsterdamsche orgaan tegen dit novum". Verder schrijft de redactie o. a. Hier meldt zich aan eene vereeniging, die niet alleen wil opkomen voor de geeste lijke, maar ook voor de stoffelijke belangen van een deel van het Marinepersoneelalzoo eene vereeniging, die zich wil Bchuiven tusschen de minderen en de van rechtswege boven hun gestelde autoriteiten. Wie trekt de grens tusschen hetgeen hier geoorloofd is of niet, wie bepaalt wat alge meene stoffelijke belangen zijn Uit den aard der zaak zal dit in de eerste plaats ter be oordeeling staan van het bestuur dezer ver eeniging en aan de R.K. Marinegeestelijken, die optreden als uitvoerders van haar streven. Want het ligt voor de hand dat de Marine autoriteiten zelf nimmer de eersten zullen zijn om deze aanraking te zoeken en aldus vrijwillig met buiten de Marine staande personen zullen gaan deelen wat- uitsluitend tot hun plichten behoort. In het bestuur dezer Vereeniging zetelt geen enkel marine-man; niemand dus, die uit eigen ervaring weet welke behoeften onze schepelingen hebben of die kan beoordeelen in hoeverre het mogelijk is om te voldoen aan verzoeken van allerlei aard. Bovendien zullen de Marine-autoriteiten zeer wel beseffen dat eene inmenging, als hier bedoeld, lijnrecht in stjjd is met de be ginselen die aan de handhaving van een gezonde krijgstucht ten grondslag liggen. De grondslag, waarop de waarde en kracht van elk orgaan onzer Landsverdediging ge vestigd zjjn, is de militaire tucht; alle partij schappen behooren te worden vermeden; men zal elkander van hoog tot laag wederkeerig achting toedragen en eenstemmig tot het wel zijn en de eer van een ieder in het bijzonder en van het korpB in het algemeen, en duB ook tot het welbetrachten van 's lands dienst, medewerken. Zoodra echter eene vereeniging van buiten de Zeemacht staande personen zich schuift tusschen de verschillende lagen waaruit het personeel der vloot bestaat, wordt noodwendig de inoige band verbroken die tot het wei- betrachten van 's lands dienst moest bestaan. Dan wordt de krijgstucht ondermijnd en dan worden ter wille van de belangen eener bepaalde party de hoogere landsbelangen geschaad Laat ons daarom wenschen dat de oprichters dezer Vereeniging nog tjjdig zullen erkennen, dat de behartiging van de algemeene stoffelijke belangen van het personeel uitsluitend moet worden overgelaten aan de personen, die daarvoor in de eerste plaats verantwoorde lijk zyn. Opruiming. De schoener .Suriname" en de torpedo booten //Goentoer" en .Lamongan", liggende in conservatie op 's Rijkswerf te Hellevoet- sluis, zyn uit de sterkte der zeemacht afge voerd en zullen binnenkort door verkoop worden opgeruimd. Onze Vloot. Het ijverige bestuur van de afd. Haarlem van de vereeniging .Onze Vloot" heeft een viertal schoolplaten laten maken by de firma Emrik Binger, betrekking hebbende op de marine. Zjj stellen voor een Nederlandsche torpedoboot, een Nederlandsch pantserschip, beide stoomende in volle zee, een kjjkje op het dek van het pantserscbip Jacob van Heems- kerek" en een geschut exercitie aan boord. De platen zyn gemaakt naar gToote photo's en zien er in alle opzichten bijzonder fraai uit, daar ze blijkbaar door een kunstenaar in het vak zyn bewerkt. Op de jaarvergadering van .Onze Vloot" op Zaterdag zal de heer H. M. van Bem- mclen, bestuurslid van de Haarlemsohe af- deeling, een voorstel inleiden tot verspreiding van deze platen. Het plan is, aan het gemeente bestuur een stel aan te bieden voor de scholen en, voor zoover de middelen dat ook in wyder kring kosteloos voor schikbaar te stellen. Verder zullen zy verkrijgbaar zyn voor leden en particulieren. De bedooling is na tuurlijk, propaganda te maken voor onze vloot, waartoe de platen door hunne juist heid en sierlijkheid van afbeelding in alle opzichten geschikt kunnen worden geacht. Een villa cadeau. De kapitein ter zee C. W. de Visser, thans op non-activiteit, wonende te Sandpoort, heeft aan 't bestuur van de wijkverpleging z/Hellevoetsluis en Nicuw-Helvoet", ook na mens zyne echtgenoote, medegedeeld, dat zij de vroeger door hen bewoonde villa .Huize Catharina", te Nieuw-Helvoet, met den daarbij behoorenden grond wenschten te schenken, om gebruikt te worden als wykverplegingshuis. IJmulden, 27 April. In het vorig jaar werd door den Heer J. List, pachter van het zeeBtrand tusschen de pieren aan de zuidzijde van de haven, alhier als attractie voor de vele badgasten een glybaan vanaf het duin tot op het strand gemaakt. Hiervan werd een zeer druk ge maakt totdat op eens van het Gemeente bestuur bericht kwam dat de glybaan moest worden opgeheven, daar deze een hindernis voor de wandelaars, die by hoog water van het strand gebruik maakten, was. Thans is door den heer List een verzoek schrift ingezonden om deze baan tusschen de duinen te mogen laten doorloopen, waar door de belemmering van het strandverkeer opgeheven zou worden. Hiervoor moet het pachtcontract tusschen Regeering en Gemeente veranderd worden, waartoe het Dagelijksch Bestuur gisteren toestemming van den gemeenteraad kreeg. Gistermiddig is hier hot ljjkje gevonden van een pas geboren meisje. Hoewel het niet uitgesloten is dat het arme wicht hier verdronken werd kan het ook best zyn dat het hoogerop in het kanaal tewater geworpen is en met het spuien naar hier is komen stroomen. Het was in een zwarte doek gewikkeld i droeg een touw met een straatsteen om het halsje. Omtrent de bedryvers van deze verschrik kelijke misdaad tast de politie in het duister. De naar hier verkochte stoomtrawler C F 13 Nemophila heeft onder Nederlandsche vlag den naam IM 177 Emma gekregen. De maatschappij tot Beheer van Stoom trawlers heeft thans een derden haringlogger onder hare directie gekregen. Zy liet by den scheepsbouwer J. S. Figee den stalen logger j/Nora" bonwen, welke heden door de sleep boot .Yischploeg" naar hier werd gebracht. De ex-burgemeester van Biaricum. Te Amsterdam heeft zich by de politie aangemeld de heer Hosang, gewezen burge meester van Biaricum, veroordeeld wegens gepleegde onregelmatigheden in het gemeente lijk beheer en voortvluchtig van den dag af, dat hy zyn Btraf zou moeten ondergaan. De veroordeelde, die een maand gevangenis straf heeft te ondergaan (van een ander veroordeelend vonnis is hy in hooger beroep gekomen), is naar de strafgevangenis aan den Amstelveenschen weg overgebracht. De macht van de uniform. By een pianohandelaar te Amsterdam stapte kort geleden des middags iemand binnen, gekleed in de uniform van een majoor der infanterie van het Oost-Indisch leger, die mededeelde, dat hy v. D. heette (daarbij hy den naam van een bekend opper- van het Oost-Indisch leger) en een piano wenschte te huren. Hy vertelde erbij, dat binnenkort zyn bevordering tot luitenant kolonel zou afkomen. Het adres, dat hü opgaf, was wel niet in overeenstemming met zyn rang, maar, zoo vertelde hy, hy had cp een advertentie alleen dit adres gekregen en moest er zich dus wel tydelyk tevreden mee stellen. Men had geen reden om aan de goede trouw van den geuniformden be zoeker te twyfelen, wiens Indisch voorkomen geheel in overeenstemming was met de func tie, die hy zeide te bekleeden. De piano werd geleverd, evenals een aantal phonolarollen. Echter, de pianohan delaar vond toch aanleiding om een informa tiebureau in den arm te nemen, en dit bracht aan het licht, dat er by het Oost-Indisch leger geen majoor of overste A. v. D. bestaat. De pianohandelaar zal nu trachten de piano en de phonola-rollen terug te krijgen. Een pop voor prinses Juliana. Een boerenvrouw te Goes is, na daartoe door tusschenkomst van den burgemeester dier gemeente verlof te hebben bekomen van H. M. de Koningin, naar Het Loo vertrok ken, teneinde Prinses Juliana bij gelegenheid van haar tweeden verjaardag een groote pop in Zeeuwsche kleedy aan te bieden. Zy' is Dinsdag tegen half drie by de Ko ningin en de Prinses toegelaten. De koningin zei tegen de prinses»Daar is nu de juffrouw, die die mooie pop ge bracht heeft (de pop was nl. dadelyk na aan komst by H. M. binnengebracht), zeg nu maar eens vriendelijk dank". Prinses Juliana zeide nu herhaaldelijk .dank, dank", en maakte een sierlijke buiging voor de schenkster der pop. Daarop vroeg de Koningin aan de vrouw of zy de pop zelf gemaakt had, gaf hare groote bewondering te kennen over het werk en deelde o.a. mede, dat de Prinses dadelyk bijzonder ingenomen geweest was met haar nieuwe kindje. Na ten slotte nog een photo van de pop van de vrouw te hebben aangenomen en nog maals dank te hebben betuigd voor het ge- schonkene, trok het hooge gezelschap zich terug. Prinses Juliana nog telkens wuifende met haar handje, en reed kort daarop uit naar het Koninklijke park. (Midd. Crt.) Pest op Java. By het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Iudië dd. heden, betreffende pestgevallen op Java. Gisteren (26 dezer) 16 gevallen, 11 dooden; de hoofdplaats Kediri met ingang van heden besmet verklaard wegens pest. Het eerste optreden van de ziekte aldaar dateert van uit. Maart j.1. Daarna zyn er lyk 13 verdachte gevallen by gekomen. Acute sterfgovallen op 21 en 23 dezer deden tot pest concludeeren. Totaal 5 overleden. Tusschen de gevallen te Kediri en die in de afdeeling Malang is geen vorband gevonden. Strenge isolatie is van het eerste geval af toegepast. De resident van Kediri 'ib gemachtigd om dezelfde maatregelen tegen het verkeer te nemen als in de afdeeling Malang zyn toe gepast. Bevolking in België. Op 1 Januari 1911 telde België 7.451,908 zielen, waaronder 3.702,354 mannen en 3,749,049 vrouwen. Het mijnongeluk te Hoensbroek. Men schryft nader omtrent de ernstige mijnramp te Hoensbroek Op het oogenblik dat de stijgbnis van de afdieppomp, welke op een diepte van ongeveer 280 meter in de schacht hing, over haar geheele lengto naar beneden stortte, werkten in den schachtbodem 25 man, waarvan twee gedood werden, vier personen werden zwaar gewond en tien licht, waaronder de opzichter Postma, terwyl twee personen worden ver mist, welke vermoedelijk onder het water liggen. Zoo spoedig mogelijk waren de leden der directie en de bedrijfsingenieur op de plaats van het onheil aanwezig en werd met het reddingswerk begonnen, dat echter door de stijging van het water wegens het niet meer werken der pomp zeer werd bemoeilijkt. Omtrent de oorzaak van het verschrikke lijk ongeluk ontbreken nadere bijzonderheden. De slachtoffers, wier lyken zyn opgehaald, waren beiden ongehuwd; de vermisten, de arbeiders GerardB van Hoensbroek, en De Bye, vau Hoerlerheide, gehuwd en resp. vader van drie en vier kinderen. Vijf gewonden werden naar het hospitaal te Heerlen ver voerd, waar hun toestand gisteren bevredigend werd geoordeeld. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door de reddingsbrigade der nWilhelminamyn". Men tracht de lyken der vermisten te vinden. Gisteren heeft een dui ker pogingen aangewend om deze lyken op te halen, echter zonder resultaat, daar deze bekneld zaten tusschen balken. Een hoog bod. Op een verkoop te New-York werd de hoogste prys welke ooit voor een enkel boek deel werd opgebracht. Het gold een Guten- bergbijbel. Het eerste bod bedroeg 10.000 dollarB, het 2e reeds 15.000, het derde 20.000, het vierde 21.000 was van Mc. Wedener, den kooper van Rembrandts molen. Daarna steeg het bod telkens met 1000 dollars. Wede ner bood ten slotte 49.000 dollarB, waarop de heer Smith 50.000. Dit was het hoogste bod. Londens bekendste kunsthandelaar overleden. De bekende kunsthandelaar Charles Wert- heimer te Londen is op 67-jarigen overleden. Zyn vader was vroeger zeer arm, maar had het tot grooten rijkdom gebracht. Steeds liep de oude heer byna armoedig gekleed. Zyn zoonB kochten hem daarom eens een pels van 2400 gulden, zeiden hem echter dat het een koopje van 1200 guldon was. Drie dagen later was hij weer in zyn oude plunje gestokende pels was voor 1800 gulden door den man, die meende een goeden handel te doen, verkocht. Een blinde, die zietl Amerika, .het land van de onbegrensde mogelijkheden", zooals men het graag en dan liefst schouderophalend noemt, heeft nu eenmaal en misschien ook niet geheel on verdiend, een zekere reputatie van onbetrouw baarheid en wy zijn daarom begrypelykerwyze eenigszins huiverig onze lezers mededeeling te doen van een geval, dat kort geleden groot opzien gebaard heeft in wetenschappelijke kringen en de pers van de Nieuwe Wereld, maar dat er ontegenzeggelijk tamelijk on- waarschynlyk uitziet. Het wetenschappelijk onderzoek is op het oogenblik nog niet af- geloopen en wij geven het verhaal daarom onder voorbehoud. Een Amerikaansch meisje, Leila Holterkoz, verloor, toen het een maand oud was, door een droevig ongeluk het gezicht. Alle pogingen tot genezing bleven vruchteloos. Do ouders van de kleine Leila besloten het kind op een zeer bijzondere en waarschijnlijk nog nooit tevoren toegepaste -wyze op te voeden; hij en zyn vrouw deden eenvoudig of haar gebrek in het geheel niet bestond, zy negeerden het bij de opvoeding van hun kind en met het verbazingwekkend gevolg dat Leila Holter koz nu ziet zonder oogen Andere blinden mogen en moeten tasten om voorwerpen en personen te onderscheiden en te herkennen. Dat mocht Leila Holterkoz juist volstrekt niet. Zij moest zonder dat weten wien ze voor had. En ook op andere wy zen werd zy beschouwd als een gewoon kind. Mevrouw Holterkoz leerde haar by het loopen, niet zooals blinden gewoonlijk doen met doorgezakte knieën te sloffen, maar ferm te stappen en haar hielen op te lichten; 's middags aan tafel kreeg zy een mes en een vork in de handen en moest zy zelf haar vleesch snijden. Haar moeder liet haar vaak voor het heele huisgezin de soep opscheppen en als ze gasten had de glazen volschenken en ronddienen. Deze behandeling lykt, wat wy zouden noemen, een paardemiddel, maar zy moet toch goed gewerkt hebben, want het .blinde" meisje vindt nu evengoed als gewono men* schen haar weg door het leven. Zij heeft er als het ware eon nieuw zintuig bygekregen, waardoor zij byvoorbeeld een sterk gevoel heeft voor het onderscheiden van kleuren. Het klinkt ongeloofelyk en het kan niet anders dan ons verwonderen, dat er voor kleuren, om tot het bewustzyn van den mensch door te dringen, ook nog een andere weg is dan die der oogen! Miss Leila Kolterkoz onderscheidt duidelyk den morgen van den middag en den middag van den avond en op ieder uur van den dag heeft zij een bepaald gevool, dat haar zegt hoe laat het is. Men heeft haar de wereld nauwkeurig beschreven en zy heeft er een voorstelling van die sterk afwijkt van de onze, maar niet minder veel omvattend is. Uit kleinigheden begrypt zy het wezen der dingen. Als er byvoorbeeld een man tegen haar spreekt hoort zij aan zyn stem of hy een snor heeft of kaalgeschoren is. Aan iemands manier van spreken hoort zy wat zyn aard is eu daaruit weet zy weer hoe hy er uit ziet, of hy blond of bruin, groot of klein, goed of slecht, dik of mager is. Zij geeft concerten en zingt, evenals vogels, wier oogen zyn uitgestoken. Bovendien danst zij, zwemt zy, roeit zy, rydt zy paard en fietst zy. Zy kent Latyn, Fransch, DuitBch, Itali- aansch en Spaansch. Zy is een prachtig bewys voor de waarheid van het spreokwoord, dat zegt, .nood breekt wet" en tot een voor beeldt van wat men langB schijnbaar onmoge- lyken weg kan bereiken, wanneer men maar den moed heeft dien weg te gaan. Onze lezers zullen het met ons eens zyn, dat dit een hoogst merkwaardig .Ameri kaansch" geval is. Afschaffing der Postzegels. aen gemak gaf de invoering ls. Wat een vooruitgang was de Wat een postzegels. uitvinding van Rowland Hill, en welk een vlucht nam het schriftelijk verkeer, toen men een brief, door er een zegeltje op te plakken, over de geheele wereld franco ver zenden kon. De postzegels spaarde den brief schrijver herhaaldelijk tochten naar het post- bureau, der postery een massa geschryf, ge reken en ander werk. En thans wordt in allen ernst voorge steld de postzegels af te schaffen. Heele- maal afschaffen gaat nog niet. Maar waar het plakken van postzegels een langdurig en tydroovend werk is, wil men het voor groote zendingen beperken. In de dagen toen de gele postwagen nog, met hoorngeschal, de post overbraoht, toen de vorst van Thurn und Taxis het mono polie had van het postverkeer, werden weinig brieven geschreven, maar goede, gezellige causerieën. Thans, in onzen snellevenden tyd gaat de kunst om een brief te schryven te loor, worden zakenbrieven verzonden, by duizenden. Om die te frankeeren worden op groote kantoren speciale men schen met het opplakken van postzegels belast, wat een groote uitgave aan arbeidsloon eischt. Het is om dit te verminderen, dat in som mige landen abonnementen zyn ingevoerd voor dag- en weekbladen, in andere de postzegel frank eeriDg vervangen door stem- pelfrankeeren. In Beieren, waar deze methode is ingevoerd, werden in 1910, aan ëën post kantoor, München II, in 4691 zendingen 10.009.501 stuks verzonden, die op deze wyze werden gefrankeerd. Voor de verreke ning met de verzenders werden quitanties afgogeven; de staat bespaarde papier en drukkosten van tien millioen postzegels, en firma's spaarden tyd en geld voor het op plakken. Een groote firma verklaarde, dat voor het plakken van 1000 postzegels D/j uur werk geëischt werd, by een handig plakker; er werden dus 15,000 uur werk uitgespaard door de 10 millioen brieven zon der postzegels te verzenden. De .Frankf. Ztg." stelt nu voor, aan groote firma's een toestelletje te geven, dat precies aangeeft, hoeveel brieven er mede gestem peld zyn, met datum en uurstempel erbij. Het stempeltje zou kunnen worden ingericht in 't klein, als oen gas- of watermeter in 't groot, zoodat dan de post eens in de maand een ambtenaar zendt om den .meter" op te nemen en voor de verrekening te zorgen. Een uitvinder heeft zoo'n toestel reeds ge heel gereed en wacht op de invoering. En dan kan de postzegel spoedig worden ver vangen door een machine Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Dinsdagmorgen 25 dezer brandde in den Kneesweg de boerderij af van den Heer K. van Gijtenbeek. Alleen het vee kon worden gered. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt do schade. Texel, 27 April. Er worden hier thans zeldzaam hooge pryzen besteed voor eieren van sommige in 't wild voorkomende vogelsoorten. Voor de eieren van wulpen wordt zelfs 25 ets, per stuk betaald. Eieren van talingen en van slobeenden, werden dezer dagen verkocht tegen 10 ets. per stuk. Naar men wil worden deze eieren uitgebroed om met de jongen vogelverzame lingen aan te vullen. Op enkele dorpen begint gebrek aan goed drinkwater te komen, doordien de regen bakken nagenoeg ledig zyn. Nu er eenige kans bestaat dat onze gemeente in 't bezit van een duinwaterleiding zal geraken, wordt vooral in deze dagen sterker dan ooit ver langd naar de verwezenlijking van dit plan. Ter verjaring van Prinses Juliana. Straks is 't weer de jaardag Yan ons voratljjk kind, Dat door duizendtallen Hartljjk wordt bemind. Prinses Juliana Wordt dan bly herdacht; De allerbeste wenschen Worden Haar gebracht. Zyn Haar dierbare Ouders Op dien dag verheugd, 't Volk in stad en lande Deelt dan in hun vreugd. In de blijdste stemming, Die ons danken doet, Klinkt straks voor 'tPrinsesje: Heil U, wees gegroet! Ryst in veler harte Dan eon stille bóe, Alle Oranjevrienden Stemmen daarin mee, Prinses Juliana Geldt straks 't bly gezang, 't Jarig Koningskindje Leve lang, zeer lang. ZOMERDIENST op de Hollandsche Spoor. Aanvang 1 Mal 19U. Vertrek Aankomst van Helder te Amsterdam .5.31 's Maandag en na feestd.*) 7.49 6.28 behalve op Zon- en feestd. 9.05 7.07 op Zon- en feestd. alleen tot Alkmaar; aank. aldaar 8.12 7.45 Bneltrein 9.32 8.07 Donderdags tot Schagen 9.07 11.37 12.18 2.35 1,52 Zondags niet 4.40 (overstappen te Alkmaar) 4.10 sneltrein van Alkmaar af 6.03 7.80 Bneltrein 9.14 8.35 10.54 Vertrek Aankomst v. Amsterdam te Helder 4.59 alleen Donderdags 7.84 6.11 op Zon- en feestd. niet 8.89 7.26 alleen Zon- en feestd. 9.42 overstappen te Alkmaar 9.12 sneltrein 10.50 10.02 Op Zon- en feestd. niet 12.01 1.07 8.26 8.28 op Zon- en feestd. niet 5.47 4.46 6.56 8.43 sneltrein 10.22 alleen vanaf Alkmaar 11.10 10.47 op Zon- en feestdagen 12.47 Niet op 5 Juni. In de meeste uren van vertrek en aan komst, zijn sinds de vaststelling van de ont- werp-dieDSlregeling, wijziging gebracht, zij het dan ook met eenige minuten. De drie belangrijkste wijzigingen zyn het vervroegde vertrek van den morgensneltrein, die nu om 7.45 vertrekt, dus 6 minuten eerder. De aankomst in Amsterdam wordt daardoor echter niet vervroegd. Men heeft, om de aansluiting naar Enk huizen en Friesland te Alkmaar mogelyk te maken, dat vertrek vervroegd, doch de trein blijft daardoor te Alkmaar 10 minnten wach- ten (aank. Alkmaar 8.31, vertrek 8.41). Ook de volgende trein, vertrek 9.07 van hier, heeft nu aansluiting op een trein naar Enk- J huizen en Friesland. Het vertrek van den morgensneltrein uit Amsterdam is belangrijk vervroegd, zoodat die nu te 10.50 alhier aankomt, hetgeen voor do vele handelsreizigers van veel nut is. Een gedeelteljjk nieuwe trein is aangelegd. Om 10.02 des morgens vertrekt nog een trrin van Amsterdam, die om 12.01 alhier aankomt. Vroeger kwam zy, als zoogenaamd lokaaltje, alleen van Alkmaar. Marktberichten. Schagen, 27 April 1911. 7 Paarden f 180.— k f250.— 12 Stieren f100.— k f280.— 402 Geldekoeien (magere) f 180.h l 270. 56 Geldekoeien (vette) f195.k f842.50. 100 Kalfkoeien f 190.— k f 290.—. 50 Vaarzen f 90.a f 140. 100 Nuchtere Kalveren f7.— k f26. 890 Overhouders f 20.k l 29. 10 Varkens (magere) f 14.— f18.— 87 Varkens (vette) f 0.44 f 0.51 p. K.G. 80 Biggen f 12.— k f 18.— 500 K.G. Boter f 1.10 k f 1.20 per KG. 200 KG. Kaas f0.50 k f 0.60 per K.G. 3000 Kipeieren f 2.75 f 8.50 per 100. 200 Eendeieren f4.per 100. Marine en Leger. De officier van gezondheid '2de klasse J. Versteeg, geplaatst bij het marinehospitaal te Willemsoord, is met 29 dezer op non-activiteit gesteld. De volgende overplaatsingen zyn gelast: de machinisten A. v. d. Harst van iKon. Emma" en R. H. Wasterval van «Reinier Claeszen", beiden geplaatst i/d. rol «van Galen", om dienst te doen ten behoeve der oefeningen v/d. adsp. machinisten in het laatste studiejaar 2 Mei; hoofdmachinist H.G. L. Yaux, van non-actief op «Koningin Emma", 29 dezer; de machinisten C. N. A. Loos, van non- I actief op «Koningin Emma", 29 dezer en C. v. d. Linde, op non-actief op «Reinier Claeszen", 2 Mei. I Overplaatsing: Op 1 Mei 1911. van: op: Serg.-bottelier W. Grootf, Afd. W.o. Evertsen id. F. 11. Menke, Evertsen Afd. W.o. Op 16 Mei 1911. van: op: Timm.-majoor P.Goudswaardt, Instituut Evertsen id. R. Harders, M.M.S. Instituut Serg.-timmerm. W. Slijboom, Vulkaan M.M.S. Op 1 Mei 1911. Tan: op: Serg.-monteur H. A. Faber, Wj.W.o. W.i.A.d. Op 2 Mei 1911. Serg.-stoker A. Guliker en Bootsman J. v. d. Berg, van »Van Galen" op rol »Van Galen" om dienst te doen ton behoeve der oefening v.d. adspt.- mach. in het laatste studiejaar a.b. «Bulgia". Op 1 Mei 1911. van: op: Serg. d. marin. B. M.Wessels, Instituut Afd.W.o. id. G. Koster, Afd. A.d. Instituut Bootsman T. v. Daele, W.s.W.o.V.Galen Machinekamer-personeel Op 2 Mei 1911. Machinist A. v. d. Harst, van iK. Emma" en idem R. H. Wasterval, van »R. Claeszen", beide in rol *Van Galen" om dienst te doen ten be hoeve der oefening van de adspt.-mach. in het laatste studiejaar a.b. «Bulgia", Op 29 April 1911. van: op: Hoofdmachinist H.G. L. Yaux, non-act. K.Emma Op 2 Mei 1911. van: op: Machinist C. v. d. Linde, non-act. R.Claesz. Op 29 April 1911. van: op: Machinist G. N. A. Loos, noc.-acL K.Emma Toegekende Medailles. Kleine gouden medaille, aan: schipper L. Bieleveld, zeilmaker-maj. A. Noot, sergt-bottelier D. Clement, opperschrijver J. J. Verstelle, opper- konstazel P. J. J. Kloppers, timmerman-maj. P. Goudswaard», ziekenverpleger-maj. G. H. Hols en stoker-maj. J. G. Grins. Zilveren medaille, aan: marinier le kl. A. Stigter bootsman L. J. Plaixier, marin. le kl. F. Koog, korp.-kok J. J. Wehmann, sergt. d. marin. A. F. Blaauw, korp. d. marin. H. Vreeke, timmer man-maj. R. Harders, marin. le kl. J. v. Zand bergen, sergt-torpedom. J. W. v. Veenhuyzen, sergt.-torpedist C. Schouten, serg.-torpedist J. Bak ker, sergt. d. marin. C. Selier, bootsman L. Breet- velt, bootsman J. Stroobach, sergt. d. marin,. K. Westerbeck, korp. d. marin. G. v. d. Hof!) marin. le kl. L. Henning, korp.-konstabel J. Muller, sergt., bottelier J. J. Verkam, stoker-maj. H. v. d. Berg. kwartiermeester K. de Jong, korp. d. marin. W. B. MiddendortT, sergt.-konstabe! A. Scholto, ma troos le kl. Th. Westhof, korp.-torpedist Th. F. J. Goosen en korp.-stoker 2e kl. W. J. de Jong. Bronzen medaille, aan: tamboer 1e kl. A. Kramer, matroos-bottel. B. Sweers, korp.-schrijver K. Korver, kleermaker T. v. Manen, matroos 2o kl. H. v. d. Horst, matroos-ziekenv.pl. F. H. Verhagen, marinier 1e kl. H. F. Ainmersdorffer, korp.-stoker '2e kL W. J. ter Vrugte, matroos 2e kl. S. F. Theel, schoenmaker A. L. Schutte, matroos le kL B. At Potters, marinier le kl. N. A. C. Melis, marinier le kL A. H. Snjjder en J. A. Schuiling, sergL-geweerm. H. Meijer, matroos le kL S. F. Hille, marinier le kl. J. aan den Toorn, marinier le kl. G. Neuteboorn, korp. d. mariniers O. Wil- lems, marinier 1e kL W. B. F. Niesen, korp.-stoker 2e kl. H. J. Derksema, stoker le kl. G. Dasia, F. C. Beukers, korp -schrijver A. v. Popening, ma rinier le kl. J. Visser, stoker le kl. W. J. H. La- meree, idem P. H. Kop en idem M. W. Schwitters, korp.-konstabel J. v. de Witte, matroos le kl. J. W. G. Mijnhart, korp.-stoker '2e kl. P. O. van Keekem, marinier le kl. P. D. Witteveen en idem J. Westerveld. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Madura, thuisreis, passeerde 26 April Perim. Grotius, uitreis, vertrok 27 April van Genua. Rotterdamsohe Llotd. Djocja vertrok 26 April v. R'dam n. Hamburg. Goentoer, uitreis, vertrok 26 April van Suez. Kawi. thuisreis, is 25 April Sagres gepasseerd. Ophir, uitreis, is 26 April Oueasant gepasseerd. Solo. uitreis, is 26 April Gibraltar gepasseerd. Rindjani en Gorontalo arriveerden 27 April van Rotterdam te Padang. Koninklijke Hollandsche Llotd. Maasland, thuisreis, pa9s. 26 April Las Palmas. Sar.dhurst, thuisreis, passeerde 25 April Madera. Amstellnnd, uitreis, vertrok 26 April van Rio de Janeiro. Hollandia, uitreis, vertrok 27 April van Dover. Pr. i Kon. West-Indische Maildienst. I arriv. 27 April v. West-Indië te A'd besch. van den Min. van Marine zijn m. 2e de navolg, plaatsingen enz. golast: ofT. v. adm. C. de Priester, gepl. in de dir. der marine te Amsterdam, 28 dezer op non.-act. gesteld; off. v. adm. 2e kl. G. H. van Driel, uit O.-Indié in Ned. teruggekeerd, op non-act gesteld; oll.-mach. lekl. E. M. Buyk 16 Mei a.s. gepl. a. b. Hr. Ms „Ko ningin Emma"; olf.-mach. le kl. J. F. A. van Bruggen 16 Mei a.s. gepl. bij het dep. van Marine, en off.-mach. le kl. J. J. Jöbsis, thans gepl. by het dep. v. Marine, 16 Juni eervol ontheven van de waarn. der betr. van chef van het bur. Stoom wezen en op non-act. gesteld. In verband met de plechtige opening van de Kamers der Staten-Generaa! zullen de te 's-Gra- venhage in garnizoen liggende gedeelten der le divisie (reg. gren. en jagers, le afd. 2e reg. veld.- art., 3 escadrons 3e reg, huz.) niet deelnemen aan de groote manoeuvres der le divisie in Gelderland op 18 en 19 Sept. Bij Kon. besluit van 25 dezer is: lo. met ingang vau 1 Juli, aan den kolonel P. A. Spaan, commandant vau het 10de regiment infanterie, op zijne aanvrage, ter zake van lang- durigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f2100 'sjaars. Bij K. B. is: met ing. van 1 Mei aan de off.- mach. le kl. M. Griek en H. J. W. Grimberg, op verzoek, wegens langd. dienst, eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder toe kenning van een pensioen van f'2350 'sjaars, en zijn met dienzelfden datuin bevorderd tot off.- mach. le kl. de id '2e kl. J. de Winde en H. C. But. De luit. ter zee 2de kL, D. Scalongne, is gedeta cheerd aan de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en belast met het toezicht op den aanbouw dier nie&we onderzeebooten. Gerepatrieerd Serg.-monteur Serg.-kok Kwartierrn. id. id. id. Serg.-stoker id. 'Korp. d. marin. Tamboer le kl. uit Oost-Indië H. Faber geplaatst: a.b. W.s. W.o. P. Speelpenning C Kraaij W. A Keizer P. J. Assenborg L. van Cronenborg W. Wasterval A. Fondse Ph. L. de Graaf G. Hendriks N. W. Eek hardt W. Pruissen id. id. id. id. V. Speijk. id. b/d. Afd. A.d. id. id. Per part. S.S. «Tarabora", 6 Mei aj. naar O.-I. Serg.-schrijver J. F. Scheller. Burgelijke Stand v. Helder Van 25—27 April. ONDERTROUWD: D. Kwak en J. Rensmaag. Chr. Beneker en G. Dijkstra. G. Kos en A. van Til. O. P. Christ en E. Prins. J. Rippens en J. Barhorst. G. H. Willemse en D. Walstra. GETROUWD: R. Dyker en J. C. Biegstraten. M. G. Boelsums en A. Boendermaker. J. Wïldeboer en D. Pranger. L. L. Verhage en E. van den Berg. C. de Wit en J. Klaver. BEVALLEN: H. Koningsfeld geb. Stammes, d. M. de Geus geb. van Oers, d. E. B. M. Boots geb. Ruitenburg, z. M. J. van Asselt geb. ter Woort, d. A. P. van Bohemen geb. van der Brug, z. M. Pionk, geb. Boogaard, z. OVERLEDEN: M. W. Schwitters, 20 maanden. A. H. Doezie, 9 maanden. D. Rietveit geb. Weel, 67 jaar. P. de Does, 6 maanden. Viascherijberichten. Nieuwediep. 25 April. Van Texelaars 20 roggen, f0.75 per stok. Door trekkers 700 tal haring, f 0.95 A f 0.60 per tal. 1 tal geep, f17.— per taL 26 April, Door trekkers 350 tal haring, f 0.851 f0.60 per tal. 30 korders met 5 tot 10 stuks groote tong, f0.85 per stuk; 10 tot 40 stuks middelmatige tong, f 0.45 k f0.40 per stuk; 10 tot20 stuks kleine tong, f0.15 per stuk; 1 tot 4 mand stortschol, f4.i f3. per mand; 2 tot 6 mand kleine schol, f 1.50 Af 0.75 per mand. 27 April. Door trekkers 220 tal haring, f0.95 i f 0.50 per tal. 10 korders met 60 stuks groote tong, f 0,80 per stuk; 140 stuks middelmatige tong, f 0.40 p. stuk 100 stuks kleine tong, 10.15 per stuk; 16 mand stortschol, f5.k f4.— per mand; 30 mand kleine; schol, f2.u fl.50 pqr mand. Kosteloze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond, Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelyk. Bicden zich aan: 1 loopjongen en 1 dag meisje. Govraagd: 1 loopjongen (boven 16 jaar). Zitting alle werkdagen van 78 aar 's avonds. Steunt de belangen uwer blinde plaat8genooten, door te koopen van de afdeeling Helder „Blindenzorg". Zy levert uitsluitend eigen hand werk harer blinden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1