KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexelWierlngen en Anna Paulowna DIT DE HELDERSCHB SAMENLEVING Xop; No 3992 Zaterdag 13 Mei 19U 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i 37J 45 t f0.75 miënModeblad i»»55>»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2f Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bitreauxi Spoorstraat sn Koningstraat. Tweede Blad. MIEUWSBERICHTEH. HELDER, 12 Mei. Staatspentionneering Op Zondag 21 Mei a.«. wordt een groote meeting voor Staatapenaionneering gehouden te Winkel. Behalve, dat verschillende sprekers des middags en des avonds het woord sollen voeren, zullen ook wedstrijden, aang- en tooneeluitvoeriugen plaats hebben. Aan een der wedstrijden korlbal wordt deel genomen door de te Helder bestaande ver- H. B. S. li muiden, 11 Mei. Met ingang van 1 Juni a.8. wordt de zeelooüs O. Buis van Nieuwediep naar hier overgeplaatst (voor den uitbrengdienst). Op ge noemden datum gaat de zeeloods T. Luidenga op verzoek van hier naar Nieuwediep terug. Steeds gaat men hier voort boitenlaadsche stoomtrawlers aan te koopen Zoo kwam hier gisteren binnen de Engelache trawler „Penelope", die door de Hellyers Steam Fishing Company te Huil aan eenige heeren alhier verkocht was. De stoomvissehery ,Mercurius waarvan de heer 1. S. Groen directeur is, heelt van de Société Anonyme des Pecheries du Golle de Gascogne te Arcachon haren trawler Ogne" aangekocht. Dit is de derde trawler van genoemde Fransche reedery, die naar hier verkocht werd. Heden iB hier van Suriname binnengekomen het stoomschip •Prins Maurits" van den Koninklijken West-Indischen Maildienst. Deze boot voerde den wegens hoogverraad ver oordeelden F. Killiuger met zich als passagier. Hy was aan boord onder toezicht van den gezagvoerder en eenige politieambtenaren, die hun verlot in Nederland kwamen door brengen. ÜLchoon hy tamelyk vryheid van beweging had, werd hem toch belet dat hy zich met het scheepsvolk in verbinding stelde. De moord te '8 Gravenhage. (Zie ook le Blad.) Omtrent den moord, gepleegd op den Per- zischen winkelier Moerad Bey, aan de Wagen straat, te 's-Gravenhage, meldt men nader Men vermoedt dat de Grieksohe bediende, die verdacht wordt de moordenaar van zyn patroon te syu, is uitgeweken naar Duitsch- land, waar by tot vóór een paar maanden werkzaam was. By nadere lijkschouwing in het ziekenhuis moet gebleken zyn, dat de moordenaar op afschuwelijke wyze op zyn slachtoffer heelt toegestoken en geslagen. Het lichaam is als met wonden overdekt. Het lyk vertoont n.1. niet minder dan 20 22 steekwonden. Er syn elf steken in den rug toegebrachtvier aan den schedel, naby het achterhoofd; twee onder den arm en vyf aan handen en polsen. Deze laatste verwondingen zyn waarschynlyk by het afweren van het moordend wapen bekomen. De grootste wond is toegebracht in de borst. Het is een steekwond, 5 oM. lang ou 2 cM. breed. De verwondingen moeten zyn toegebracht met een zeer scherp puntig voorwerp, naar alle waarschynlykheid een soort dolkmes. Naar de «N. C." meldt is de veralagene langen tyd in het gevolg geweest van den Sjah van Perzië. Hy volgde den Sjah als kok op zyn reizen naar Europa en kreeg dan ook als zoodanig eenige Perzische onder scheidingen. In zyn winkel in de Wagen straat, eerst langen tyd in de Prinsenstraat gevestigd, hingen dan ook verschillende loto s, waar Moerad Bey in gezelschap van den Sjah te vinden iB. Ook is sr een ioto waarop voorkomen de koning der Beigen Leopold met den Sjah en zyn hofhouding, ;waarouder de kok. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 10 Mei. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eerste stuurman J. S. Buising, P. W. K. F. de Herder; als tweede stuurman D. Bakker, H. J. Luipen; als derde stuurman B. C. Akkerman. Pest op Java. By het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van J gouverneur-generaal van Ned.-Indië, d.< dezer, betredende peBtgevallen op Java Afdeeling Malang: Van de koortagevallen van 7 en dezer bleken er resp. 2 en 3 pest te zyn, waaronder 1 longpest, GiBteren (9 Mei) 24 gevallen, waarvan II dooden. Van de pestljjders van vorige dagen zyn er nog 4 overleden. TeKediri, Pasoeroean en Sitoebondo geen nieuwe gevallen. Te Soerabaja 1 geval. De lyder was reeds 7 dagen in observatie. Alle over zee vertrek- kenden, uitgezonderd die voor Madoera, wor den geneeskundig onderzocht, en hnn bagage wordt ontsmet. Aan de Oedjoeng wordt ontsmettings-inrichting opgericht. Volgens medisch oordeel zyn de getroffen maatregelen voldoende. Alles wordt voorbe reid voor de toepassing zoonoodig van stren gere maatregelen. De gouverneur-generaal heeft, 11 Mei, nog het volgende aan het departement van koloniën geseind Afdeeling Malang. Onder de koortegeval- len op eergisteren (9 dezer) 9 peetgevallen. Gisteren (10 dezer) 16 gevallen, waarvan 9 dooden. Van de lyders van vorige dagen zyn er nog 9 overleden. TeSoerabtya 4 ge valleD, waarvan 1 doodelyk, Te Kediri 1 geval. Te Pasoeroean geen gevallen. Gasbron In brand. De gasbron te Nenengamme by Hamburg is opnieuw door een bliksemstraal, die in den bonten afsluitingstoren sloeg, in brand gestoken-. De brandweer van Hamborg is fluks uitgerukt, om de vlammen te dooven. deu ,d. 10 Ben Viljoen gesneuveld. Londen, 11 Mei. Volgens een telegram uit New York, behoort de gewezen Boeren generaal Ben Viljoen onder de Mexiaansche opstandelingen, die bij Juarez zyn gesneuveld. Het proces van Prinses Louise. De BrnBselsche correspondent van het Handelsblad" schryft dd. 9 Mei, over het proces over de millioenen van Koning Leopold van België o. a. Terwijl koning Albert in gala-staatsie den president der Fransche republiek ontvangt, wordt in het Brusselsch Rechtshof het schrikkelijk beeld gewekt van den vorigen koning der Belgen. Het toeval is waarlyk indrukwekkend. Eenerzyds rijst in 't gejuich van een geestdriftigte menigte de majesteit van den jongen vorst, anderzijds, onder den stillen koepel van het Justitiepaleis, ontbloot men van alle praal en pnrper de beeltenis van den dooden scepterdrager. Het is niet zonder aandoening dat men, by dergelijke grepen der Voorzienigheid, de onverbiddelijke macht van 't gaando Fatum inziet. Hier spant een jeugdige prins de gouden kroon van opperste heerschappij daar komt naakt te staan in naakte menschelykheid een man die dood is en vader was Hoe zonderling: een erfelijke monarch ontvangt den voorzitter van eene republiek, welke door eene sociale revolutie gevestigd werd, terwyl een Fransche pretendent, erf gename van Frankryk's grootsten keizer en eebtgenoote van eene Belgische konings dochter, van uit zyn prinselijk huis 't beloeren kan. En verder kyftmen rondom 't graf van een overleden koning Ik had reeds gelegenheid om de fignnr van Leopold II, zooals zy in de geschiedenis van België ryst, na te gaan en op te vangen woorden. Thans wordt onB overdadige stof gegeven om 't hart te leeren kennen van hem, die een rens was in de politiek der volkeren. Dat hart komt de beteekenis van den gemalen souverein niet vergrooten. Gy kent grosso modo de gegevens van het conflict: de koning, die zich heel ryk had liet na zyn dood, als erfenis voor drie dochters, niets meer over dan een twintig millioen. De prinsessen besloten dadelyk het testament van hun vader aan te vallen. Naderhand echter verklaarde prinses Clementina thans prinses Napoleon dat zy het testament zoude aanvaarden, terwyl prinses Stephanie erin toestemde voorloopig eene expectatieve houding aan nemen. Maar daar bleef prinses Louise, de oudste koningsdochter. Door schuldeischers gedrongen en door hare raadgevers aangezet, volhardde zy in haar eerste voornemen en spande, zonder de medewerking harer zusters, eene reeks processen in. Gisteren kwamen deze processen voor de Brusselscbe vierschaar, waar zy groote op schudding wekten. druk publiek was opgekomen, dat door de juridische verwikkelingen der zaak gauw teleurgesteld werd en reeds op den tweeden verhoordag dezen ochtend met flauwere geestdrift en in kleiner getal aanwezig was. Deze twee verhoordagen waren nochtans zeer belangrijk. Koning Leopold, nadat hy Congo aan België had afgestaan, richtte in Frankrijk, België en Duitachland, waar hy goederen bezat, vennootschappen in, waaraan hy deze goederen afstond. Zulke vennootschappen moesten na zyn dood blyven bestaan eD, naar zjjne wenken, de fondsen bestoren en besteden. Het zyn de ettelijke millioenen, aldus afgestaan, die, na het verscheiden van den vorst, door zyn dochters worden op- geëischt. Processen werden, met dat inzicht, door haar op touw gezet, maar toen rees, ieders verwaohting, als opeischer le Belgische prinsessen de Belgische Staat. Daar de twee jongste dochters vóór den Staat wyken wilden, bleef, alleen met haar recht, de oudere prinses Louise. Haar tolk, meester Jaspar, heeft met een merkwaardig pleidooi en zonder nog te kennen conoludeeren, reeds twee zittingen ingenomen. Hy heeft het recht van de prinses met veel behendigheid en een onbe twistbaar juridisch vernuft tegen de eischen Regoering gesitueerd. Maar ophef vooral het beeld dat hy, met eene scherpe, bytende en toch heel korrekte welsprekend heid, tegelijk van den grooten koning en den onwaardigen vader ophing. Volgens hem oh, bijgevolg, volgens 's konings dochter heeft Leopold H, na den dood van zyn zoon, den jeugdigen her tog van Brabant, maar één doel meer wilden beoogen: zyn wil doen leven, eeuwig, na zyn dood, en de. prinsessen onterven. Hy was nooit een- vader voor zyne kinderen. Hy koesterde groote plannen en wydde zyn leven aan de uitvoering ervan. Hy bouwde met eigen handen een wyd ryk in Afrika. Hy wilde later dat ryk wel afstaan aan zyn vaderland, maar hy wilde bovenal dat de rijkdommen, die hy eruit vergaard had, zou den werken, ook wanneer hy er niet meer zyn zou, naar eigen inzichten aan de voltooiing van wat zyn wil was in de toekomst. Hy aarzelde daarom niet zyn dochters te onter ven. Zyn harde wil was, dat hy ze onterven zou. Van de circa 120 millioenen, die hy billyk kon nalaten, spaarde hy haar 15 millioen. Van de vijl k zes millioe nen, dien later werden weergevonden, wist hy blykbaar niet veel, want zyn testament meldt maar vaagjes, en zy kunnen alzoo by de 15 aangeschreven gevoegd worden. Al de rest heeft hy in finantieele inrichtingen en wonderbare vennootschappen verborgen, zich steeds hullend in eene voor 's lands wetten misprijzende soevereiniteit. Terwijl hy drie kisten met millioenen in de Bank neer legde op name der barones Vaughan.spoliëerde hy zyn kinderen. Weinigen tyd vóór zyn dood was syn ontervingswil inderdaad eene helsche waanzin geworden. Al het geld was geplaatst. Alle onroerende goederen hadden hunne bestemming gekregen. Met de mede werking van zyne twee kameniers, van zyn ge neesheer, van zyn zakemaanen, van zyn notaris, en, jè, zelfs van zyn trouwen knecht De Gueldere, had hy het gansche fortuin ver deeld, verzet, onteigend. Toen eindelijk zyn wreede wil een blinde drift was geworden, verkocht hy syn schilderyen en kunstwerken, het portret zyner ouders, de familiejuweelen, het porselein en zilverwerk, z(jnpraalkostnmen en, om niet te vergeten, de galavesten van zyn lakeien Dan alleen leverde hy zyn krank lichaam aan de chirurgynen over, en, zonder zyn kinderen te willen zien, in een bloot paviljoen van zyn naar eigen wil naaktgeplunderd paleis, ging Bterven 1 Zoo stierf inderdaad die groote koning, die o »niale ondernemer, die wreede vader, welke zich, als het ware, op zyn dochters had willen wreken over het onherstelbaar verlies van een mannelyken erfgenaam. Met brio heeft meester Jaspar de ziele van den onden vorst ontleend en diep was de indruk dien hy by zyn toehoorders naliet. Door tegenspoed ten onder gegaan. In het armhuis te Grimsby is dezer dagen overleden eene Melhuish, die eens een der grootste vischhandelaren ter plaate was. Van armen jongen werkte hy zich op tot eersten reeder en vischkoopman, die eigen zaken dreef. Hy verwierf zich een groot fortuin, maar was er verkwistend mee. Zyn mildheid was roekeloosheid. Niet alleen gaf hy met volle hand geld voor allerlei liefdadige doeleinden, maar dikwyls liet hy k&rrevrachten met uitgezochte visch ia de armenbuurten van Grimsbj onder de menschen uitdeelen. Geen wonder, dat hij in de stad veel aanhang had. By een verkiezing voor den schoolraad kreeg hy een meerderheid van ruim zesduizend stemmen. Later dong *iy naar een Parlementszetel, maar verloor het in een driehoeksverkiezing. Tegenspoed bracht hem snel aan den bedelstaf, en hy werd in het armhuis oqgenomen. Vrienden bezorgde hem toen een huisje buiten en de middelen om daar een kalmen ouden dag te slyten, maar hy was weer spoedig alles kwyt en kwam in het armhuis terug. Daar is zyn leven nu geëindigd. Snel eten. Tachyfagie is een nieuw gebakken woord voor te snel eten (tachus vlug, phagein eten). Ze heeft allerlei onaangename gevolgen huidziekten, dyspepsie en andere maagkwalen, eindelyk gasteroenteritis. Onze voorouders i veel, misschien te veel, maar namen den tyd daarvoor. Thans gaat alles met stoom, men eet als men een oogenblik vry heeft, men slokt in weinige minuten wat door zonder goed te kauwen. Om lang te leven moet men lang kanwen, ide Flechtor, en hy gaf ook de volgende voorschriftenwacht den eetlust af. Raadpleeg den eetlust bij de keus der spijzen. Kauw zoodanig dat al het voedsel nnttig is. Besteed aan den maaltyd den noodigen tyd, haast u nooit, laat u niet storen, denk steeds aan het doel van het eten. M. a. w. de tachyfaag of sneleter moet bradyaag worden en lang zaam eten. Maar zooals het dikwyls gaat, goede raadgeving wordt dankbaar aanvaard en ter harte genomen, men eet lanzaam, kauwt plichtmatig; dan komt er iets dat de aandacht afleidt, men vergeet zijn goede voor nemen en begint alles weer ongekanwd door te slikken. Dr. Linossier geeft in de Parys módical de volgende behandeling. Men kan voor iederen maaltyd een minimum van tyd besteden, by v. drie kwartier voor het noenmaal of twaalf uurtje, een uur voor het diner of den avond maaltijd. De patiënt, als men hem zoo wil noemen, krygt een bepaald rantsoen en mag zich zelf niet van schalen of schotels bedienen. Want de tacbyfagen eten niet alleen te snel, maar ook te veeL De spijzen moeten zoo gekozen zyn, dat ze veel kouwen ver- eischen, dus geen purécs of pasteien. By den maaltyd mag men niet drinken, maar de speekselklieren moeten gedwongen worden het voedsel goed vochtig te maken. Dit alles is misschien lastig en onaange naam, maar digestie-stoornissen zyn ook lastig en onaangenaam. (Gen., Pb. en Tandh. Nieuws) 60 millioen aan tabak en alcohol. Het Tyds. voor Sociale Hygiëne bevat een praeadvies over het gebruik van tabak nit het oogpnnt der volks gezondheid, dat de arts E. M. Mulder aan het Congres voor Openbare Gezondheids regeling zal voorleggen. Naar ruwe schatting, wordt in ons land aan tabak jaarlyks f 20,000,000, en aan alcohol <40,000,000 besteed. Er bestaat, meent de heer Mulder, een zekere verhouding tnBSchen deze beide enorme sommen. Als de eene vermeerdert, zal ook de andere toenemen, en omgekeerd. De tabak is de plant, die het alcoholisme voedt. Hy, die do tabak aantast, tast tegelijk het al coholisme aan. Dat komt, doordat deze beide genotmiddelen elkanders smaak en werking wederkeerig verfynen en versterken. Zy worden dan ook zeer dikwyls en rykelyk by elkander gebruikt, evenals men vaak b.v. sla met kreeft nuttigt. De enorme schatting echter, die zy te zamen opeischen, bedragende circa f 60,000,000 jaarlyks, waaronder zeer vele znur verdiende penningen, zeer veel huishoudgeld van arme, heeft ten gevolge, dat een belangryk deel der bevolking, door hetgeen het aan beide genotmiddelen offert, de middelen ont breken, om met zyne gezinnen behoorlijk te wonen, zich goed te voeden en warm te kleeden, zoodat het verarmt en verzwakt en vatbaar wordt voor vele ziekten. Daar staat tegenover, dat eene bloeiende tabaksindustrie met hare talrijke fabrieken voortdurend werk en verdienste verschaft aan een heirleger van werklieden en employd'a, wier aantal men schat op oirca 80,000. Waarschynlyk werken dezen voor een niet onbelangrijk gedeelte ook voor den export, dio misschien voor uitbreiding vatbaar is. Naar het den heer M. voorkomt is het in het belang van deze industrie, dat het tabaksgebruik hier niet geheel en al ontaarde in misbruik en dat misbruiken worden ge weerd, zooals het rooken van kinderen beneden zekeren leeftyd. Want geschiedt dit niet, dan zal op den duur het geheele tabaksgebruik in miscrediet komen. Het kan daarom nuttig zyn voor deze industrie, dat door voor- en tegenstanders worde gewisseld .van gedachten over de vraag: Is het noodig om maatregelen te nemen tegen misbruik van tabak: lo. ten opzichte van kinderen, 2o. ten opzichte van volwassenen, en zoo ja, welke Om maatrogelen te nemen tegen eene kwaal is het noodig vooraf deze kwaal te loeren kennen in haar geheelen omvang. Daarom geeft de heer M. eene statistische opgave van het tabaksverbruik per hoofd en per jaar in verschillende landenNederland 340U gram per hoofd en per jaar, Vereenigde Staten 2100, België 1552, Dnitschland 1485, Uostenryk-Hongarye 1350, Noorwegen 1335, Denemarken 1125, Canana 1050, Zweden 940, Frankryk 938, Rusland 910, Portugal 850, Engeland 680, Italië 635, Zwitserland 610 n Spanje 550 gram per hoofd en per jaar. Wy zien hieruit, dat in Nederland het tabaksverbruik buiteu alle perken hoog wordt opgedreven. Het is by ons 5 maal zoo groot als in Engeland, byna 4 maal zoo groot als in Frankryk, byna 3 maal zoo groot als in Dnitschland, waar toch van ouds veel ge rookt werd. In ons land wordt jaarlyks f16,000,000 meer besteed aan tabak dan in Engeland, f 14,000,000 meer dan in Frankryk, f 11,000,000 meer dan in Duitschland op een zelfde getal inwonerB dezer landen, als de bevolking van ons land bedraagt. Wanneer het mogelyk blykt om daar gepaste middelen op den duur en langzamerhand het tabaks verbruik tot op de helft te verminderen, waartoe alle volksvrienden moeten samen werken, dan behoort ons land met de Ver eenigde Staten nog tot de beide landen, waar het tabaksverbruik het grootst is. De heer Mulder is een voorstander van de invoering van een rookverbod voor de jengd en verdedigt dit op de volgende gronden De knapen, die eerst met hun 16e jaar beginnen le rooken, zullen waarschynlyk nooit zolke verslaafde rookers worden als zy, die veel vroeger zyn begonnen. Verder zullen de 16-jarigen, die beginnen te rooken, niet zoo spoedig behoefte gevoelen aan dien en sterkeren prikkel voor hunne herse nen, n.1. den alcohol, als zy, die reeds op 16-jarigen leeftyd geblazeerde rookers zyn en dan reeds een geheele rookoampagne achter den rug hebben. Vele ouders van de jeugdige rookers, die zich ongerust maken over hun rooken, maar wier waarschuwingen wind worden geslagen, zonden zeer dankbaar zyn voor een rookverbod, en, naar het my wil toeschynen, op lateren leeftyd, ook de jongens zeiven. „Dat een zoodanige maatregel noodig is in ons land blykt duidelijk nit het toene- groote misbruik, vergeleken by het matige gebruik van andere landen. In En geland wordt maal minder gerookt dan hier en toch heeft men daar een rookver bod voor de jeugd ingevoerd Waarom is het rooken zoo nadeelig voor Want algemeen, niet alleen door alle geneesheeren zonder uitzondering, maar ook door schier iederen leek, hoort men verkondigenjongens moeten niet rooken 1 ,De nicotine werkt als alle alcaloiden, waartoe zy behoort, hoofdzakelijk in op de hersenen. Deze na zyn by jeugdige personen gevoelig voor deze soort vergiften. Bovendien zyn de hersenen, dit prachtorgaan, dat voor ons de bron is van al onze energie, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied, by hen nog niet ontwikkeld, maar moeten nog een langdurig tydpurk van oefening en groei doorloopen, om tot volledigen wasdom te komeo. Deze ontwikkelingsgang lu kan licht door Bchadelyke invloeden worden ge stoord, en dit geschiedt zeer zeker door het vroegtydig rooken, geiyk ik later hoop aan te toonen. Die vroegtydig rookende jeugd is als een bloemknop, die tydens zyn groei en ontwikkeling aan schadelijke invloeden is blootgesteld geweest; wel zal hy tot bloei geraken, maar men kan van hem niet een zoo schoono en groote bloem verwachten als van den bloemknop, die zich van den be ginne af onder gunstige omstandigheden krachtig ontwikkelde, omdat hy dagelyks in het heerlijke volle zonlicht heeft gestaan, door geen nevel of rook verduisterd." In de tweede plaats acht de praeadviseur het noodig de jeugd zooveel mogelyk tegen de inademing van nicotine-dampen te be schermen. Daarom komt het hem wenschelyk voor, het rooken voor de klasse van het onderwijzend personeel op de lagere middelbare scholen te verbieden. Hy acht het rooken van onderwijzers voor de klas een slecht voorbeeld voor de jengd, schade- lyk voor het onderwjjs en een bederf voor de lncht in de schoollokalen. In de derde plaats vindt de heer Moldi het noodig, dat uitbreiding worde gegeven aan dagelyksche sportoefeningen van de jeugd in de buitenlucht, want „sport ver hoogt de stofwisseling, bevordert den bloeds omloop, verfrischt de longen, staalt zenuwen on spieren, maakt vlug en lenig, schenkt frisschen moed en een bloeiende gezondheid. Sport is een tegengift voor het rooken." Wat volwassenen betreft, acht de h Mulder het volgende wenschelyk: 1. Dat zy zich matigen in het rooken den jongeren een goed voorbeeld geven. 2. Eene belasting te heffen op het debiet van tabak. Daardoor wordt de tabak duur der on er wordt minder gerookt. Voor de zonen van welgestelde ouders heeft dit ech ter geeue uitwerking. 3. Dat een vergunningsrecht worde inge steld op den verkoop van tabak. Terwyl thans de verkoop van sigaren vaak als by- zaak wordt gedreven, zooals in kruideniers winkels, café's, kiosken enz., zouden door het instellen van een vergunningsrecht deze gelegenheden grootendeels vervallen en wel ten voordeele van de sigarenwinkels. 4. Dat door de regeering voor de onder haar bestuur of toezicht staande instellingen, zooalspostkantoren, regeeringsbnreaux, ban ken, enz., waar dagelyks meerdere personen zich bezighouden met bureauwerk, de be strijding van het rooken krachtig werd ter hand genomen door in al deze lokalen, ge durende de diensturen het rooken te ver bieden en de diensturen zoo te regelen, dat de ambtenaren tehuis een behoorlijke gele genheid hebben voor ontspanning. 5. Om in de wachtkamers van alle drie klassen der spoorwegstations, voor zoover geen tweede wachtkamer bestaat voor niet- rookera, het rooken te verbieden. Er is in die wachtkamers, vooral van de derde klasse, een oofrissche, stoffige atmosfeer, die schade lijk is voor alle zwakken, borstlyders en ooglyders. 6. Om de werktijden te beperken. De er varing leert, dat vermoeidheid doet grypen naar tabak en alcohol. door P. N. v. R. In 't hartje van de drogerij. Mot jy de kostbare tyd hier zoo'n beetje verprutse HaloScheer je weg, lui wammes Gaan naar de kiBten en laat de boel niet anbrandeStrakkies raast de baas weer, dat je alles in de steek heb gelateKan je nog vervelender gape, sloerieKyk 'r is de pruimesap loopt langs z'n bakkes... Lekker hoor... Watte?... 't Is bar met je, ventje: pas Woensdag, en nou al drie pakkies verkwatHoe dnrfje 't zeggeJy kan er 'n dingetje mee Goed dat je plentie verdient, anders Smeer 'm nou asjeblieftWaar blyf je voor Hier is 't mokkie, as-jo drinke wiltMaar niks teruggooit», je tande benne zwart, en jon mond is altijd en eeuwig lek Gemoedereerd in de open lucht, vlak voor den ingang van 'n zwak, krommerig boetje, by haar kuip-op-een-stoel stond een flodde rige werkvrouw te waaschen, smakelijk ploe- met 'r gladde roode armen in 't warme tyd gehad om op te ruimen. Yeel te druk. Geld verdienen Gekheid I Laat je niks wysmake. Te veel maakt de spoeling dan. Heele lasten voor 'n bagatel aan de afslag. Zóóveel centjes 'n tal. 't Is zonde. Zoo'n toevoer bederft de handel. Je kan geen loo- nende prjjs maken van de gerookte waar..." Als door eeu slang gebeten sprong hy op, graasde handenvol zaagsel om zich en holde heen naar de uiterste bak, waar het weer niet pluis was. Inmiddels keek ik verholen rond om nu toch te ontdekken het groote gat, dat v naar de frissche lucht, want ook op flaatsen hadden de overige rookera hun >edrjjf onderwijl in een onbehagelyken nevel gezet. Eerst in een plekje helder-blaaw daglicht zag je resultaten van het gedoe. Daar lagen de zindelijke mandjes, gevuld met heerlyke bokking, prachtig goudkleurig glinsterend, versch en vet, netjes gerangschikt, verpakt, rereed voor het vervoer naar binnen- en raitenland. Terloops hoorden we hier den klacht over het gemis van een gaslantaarn. Zeer terecht. De rookers zouden door een dergelyke verlichting in hun midden veel winnen. Wie onzer raads leden wil dit pont bij gelegenheid eens onder de aandacht brengen? eindje daar vandaan ging 'n grof ge en op. Over hare scherpe opmerkingen waren een aantal jongens aan 't grinniken. Maar niettemin, onder hun jool was 't hard, onvermoeid aanpakken. Met rappe handen gingen ontelbare haringen aan de zwarte, schynbaar verkoolde stokjeB. Bewon derenswaardig vlug kwamen er telkens twaalf naast elkander. Die rytjos van verscbe visch, aan de koppen doorgestoken, werden dan flink ondergedompeld in oen kuip met water, snel, voldoende afgespoeld en vervolgens, eeu paar meter van den grond, op de droog- rekken gelegd, waar ze eerst een poosje moesten hangen alvorens naar de rookbakken getransporteerd te worden. Welk een ontzaglijke massa om te ver werken 1 Uit groote vaten, wyd en diep, schopte oen opgeschoten jongen aldoor. Hy is 'n typisch kereltje. Merk in z'n Boort. Blauwe kiel, blauwe broek. Slonzig verlept pakje vol schubben. Wit, mager gezicht, immer bewegelyk door het tabak-kauwen. Op de polka-haren poenig-schuin een verschoten, vetrandige fantasie, die hy slechts eventjes licht, om met z'n zakdoek over het klamme voorhoofd te vegen. Van de enorme hoe veelheid op het terrein voorziet hy geregeld zyn kameraden. Zonderling, grappig troepje. Spookachtig, als 'n vogelverschrikker, stond er een met hoogen hoed, half gerimpeld in plooien, achter een tikje gedeukt, kleverig van bloed en geelachtige vloeistof. Nnrksche kop, geslepen snnitwerk. Naast hem nog een paar, met afgedankte gammelige styve hoeden, gejaagd bezig om den voorraad aan te rijgen. Hun conversatie is zeer luidruch tig. Ongedwongen, vry, gozellig-kletsend gaat 'teen na het ander over de tong. Ter afwis seling galmt overheerschond het uitbundig zingen. Met monden waar rauwe, schorre, zware en hoog-fljne stemmen uit daveren, trachten zy nu en dan wat stemming*op te wekken. Dat lukt volkomen. De populaire Btraat-moppen slaan in- En als de geliefkoosde graag-gezongen Leger-des-Heilsliederen uit 't hoofd worden aangeheven, volgen anderen lyfwiegelend, voettrappelend in klimmende geestdrift. Van louter genoegelykheid lacht men elkander toe. In zoete verbroedering roepen enkelen er bemoedigend, beamend tnB- schendoor. Simpelweg honden ze het gezang aan, met alweer nieuwe, vroolyke wysjes, die hoegenaamd niets te kort doen aan de drnkte, ja, oogeBsehynlyk aanzetten tot een byna nerveuse gang van arbeid. Want inderdaad, hier, op een tamelyk goor stuk grond, in de afgelegen buurt, gaat heel wat om, moet veel gepresteerd worden. Alle dagen. Van vroeg tot laat. In den nacht. Op Zondag. Zoolang de trekkers aan den bui tenkant aanvoeren, voor de drogers en rookers overvloedig werk. Eenige passen verder. Benauwde, prikke lende lucht. Dikke gryze rookwolken walm den traag omhoog. BoTen lange, steenen ovens, gelykmatig in vakken verdeeld, onder gaan de haringen, na voldoende gedroogd to zyn, den rookkunr. Circa een uur worden zy door houtkrullen, onder zaagsel, in hevige mate bestookt, waarby geregeld iemand toe ziet of de vlam niet uitslaat, daar dit vol strekt moet voorkomen worden. Slechts de hitte, de ondragelijke walm is genoeg om de zilver-blanke haring een ander aanzien te geven. Komt er vuur by, dan scheurt de visch en kan, eer zij de eigenlyke bokking is geworden, een onbruikbaar product zyn. Geen wonder, dat men voortdurend hierop voorbereid iB. Onder een der afdaken bij voorbeeld handenvol bezigheid. Een jong- mensch had zyn muts, afleggertje van de marine, er voor weggesmeten. Bloothoofds, heet en bezweet, draatde hy van de bak naar de andere. Of de duivel zich met het smoken bemoeideOp een moment s gen overal tongen uit. Dan kwiek, beslister by. Stukken zeil, ter dekking voor goed- broeien, schielijk weg. Ruimte tusschen de slaohtoflers aau rottingen, met brand bedreigd. Wat gewroet, gewurm en oogenblikkelyk blnsschen door een laag zaagsel. Terwyl deze maatregelen op smeulende brandstoffen werden toegepast, ontstond langzamerhand een geweldige vale duisternis, 'n Weinigje wind bleek niet in staat om de verstikkende atmosfeer eenigszins te verminderen. Geheel gehuld, schier onzichtbaar, stond de kerel rustigjes te midden van 't gedwarrel, ver duurde gedwee, hoogst bedaard de ontzet tende foltering en was, zoo noodig, steeds klaar voor zyn taak: driftig draven naard vinnige vlammetjes. „Gewoonte, m'n vriend, allemaal gewoonte' ginnegapte by, toen-ie m'n gemartelde, wa terige oogen observeerde. .Maar je staat daar ook glad verkeerd. Als je hier inkruipt, heb je niks geen last. In dit hok eten en drinken we. 'n Rommeltje, hè Nog geen Marktberiohten. Sohagen, 11 Mei 1911. 5 Paarden f 100.— k f200.— 8 Stieren f160.— k f4200.— 200 Geldekoeien (magere) f 160.f 270.— 92 Geldekoeien (vette) f180.k f845.— 100 Kalfkoeion f 180.— k f 310.—. 28 Vaarzen f 60.— ai 140.—. 60 Nuchtere Kalveren f7.— k f24. 450 Overhouders 124.— k f 80. 750 Lammeren f 10.k f 18.—. 15 Varkens (magere) f20.— k f24.—. 45 Varkens (vette) f 0.46 k i 0.51 p. K.G. 100 Biggen f 14.— k f 18.— 20 Konynen f0.50 f0.80. 20 Kippen f 0.50 k f0.75. 850 K.G. Boter f0.95 k f 1.15 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k f 0.60 per K.G. 2000 Kipeieren f 2.75 k i 8.50 per 100. 100 Eendeieren f 4.per 100. ZOMERDIERST op de Hollandsehe Spoor. Aanvang 1 Mal 19U. Vertrek Aankomst van Helder te Amsterdam 5.81 's Maandag en na feestd. 7.49 6.28 behalve op Zon- en feestd. 9.05 7.07 op Zon- en feestd. alloen tot Alkmaaraank. aldaar 8.12 7.45 sneltrein 9.82 8.07 Donderdags tot Scbagen 9.07 11.87 12.18 2.85 1.52 Zondags niet 4.40 (overstappen te Alkmaar) 4.10 sneltrein van Alkmaar af 6.08 7.80 sneltrein 9.14 8.35 10.54 Vertrek Aankomst v. Amsterdam te Helder 4.59 alleen Donderdags 7.34 6.11 op Zon- en feestd. niet 8.89 7.26 alleen Zon- en feestd. 9.42 overstappen te Alkmaar 9.12 sneltrein 10.50 10.02 Op Zon- en feestd. niet 12.01 1.07 8.26 3.28 op Zon- en feestd. niet 5.47 4.46 6.56 8.48 sneltrein 10.22 alleen vanaf Alkmaar 11.10 10.47 op Zon- en feestdagen 12.47 Niet op 5 Juni. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg Du tui» der ter postbezorging. Tydst. der last. busl. s/h Postk. p. zeepost vis Amsterdam 12 en 26 Mei 7.— 's »v. p. zeepost vis Rotterdam 19 Mei 7.— 'ssv. p. Holl. mail vis Genus 23 Mei 7.'ssv. p. Holl. mail via Marseille 16 en 30 Mei 3.30'snam p.Franschem.viaMRraeille 19 Mei 7.— 's av. (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Genua (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi 26 Mei p. Holl. mail via Genua 23 Mei p. HolLmail via Marseille 16 en 30 Mei (alleen op verl. der afz.) p.Franschem. via Marseille 19 Mei p. Duitsche m. via Genua 17 en 31 Mei Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: 16 en 30 Mei 8.30'smor, 7.- 'ut. 3^0*8 nam 7— av. 12'smidd. 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille (alleen op verL der aft.) p.Franschem.riaMarseille 19 Mei 7.'s av. p. Duitsche m. via Genua 17 en 31 Mei 12'*tnidd. Naar Gnyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam i 25 Mei |7.'s av. p. mail via Queenstown eiken Vrydag 3.30'snam p. mail vin New-York. .12 en 26 Mei 3.30'snam p. mail via St. Nazaire .1 7 Juni |7.'s av. Naar Corayao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 25 Mei 7.'s av. p. inail via Southampton eiken Dinsdag 3.30'snam of Queenstown. en Vrjjdag p. mail via Hamburg 1 Juni 7.— 's av. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Kustatius en Ssbs: p. zeepost via Amsterdam] 25 Mei |7.'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd,|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie on Transvaal: eiken Vrydag, 8.80 namiddags. Voor Hr. Mz. •Gelderland" naar naar Tanger: 27 Mei, 7 nor 'sav. en 28 Mei, 12 unr midd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1