KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, WIeHngen en Anna Paulewna No 3994 Zaterdag 20 Mei 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et., buitenland 1 1.25 Pro- Zondagsblad t 37* 45 10.75 miën j Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 ilewijs-exemplaar24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (¥./h. BERKHOUT t Co), Heider. Barei Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. I)e ontvangst van de Duitsche Keizers- iamilie te Londeu was allerhartelijkst. De dichte menigte die langs den geheelen weg geschaard was, van Victoria-Station tot Buckingham-paleis toe, juichte de gasten geestdriftig toe. De onthulling van het monument ter na gedachtenis van Keizerin Victoria is met groote plechtigheid geschiod onder toeloop van duizenden, die zich tot op de daken toe bevonden. Met 362 togen 241 stemmen is Maandag in het Lagerhuis de Parliment bill (betref fende de rechten van het Hoogerhuis) iu derde lezing aangenomen. De uitslag werd door de ministeriëelen met geestdriftig gejuich begroet. Asquith verklaarde, dat dit wetsontwerp, meer dan ooit eenig ander by de kiezers van het Vereenige Koninkryk steun en goed keuring had gevonden en dat het daarom de plicht van het parlement, is dit ontwerp tot wet te verhellen. Ook minister Churchill prees het ontwerp en zeide: „In Daam van de eenheid en den vooruitgang eischen wy de aanneming van dit ontwerp, hetwelk beslist wet moet wordeD." Hiertegenover staat lord Lansdowne met zyn voorstellen tot hervorming van het Hoo- gerhnis, waarby het veto-recht gered moet Het doel tusschen de Lords en de »fge- vaardigden belooft vinnig te zuilen worden. Eu dat juist in de kroningsdagen By de indiening van de begrooting in het stampvolle Lagerhuis verklaarde de minister van Financiën, dat zou worden voorgesteld, om aan de parlementsleden oon jaarlyksche vergoeding van 400 p. st. (4800 gulden) toe te kennen, reiskosten daarin begrepen. (Onze afgevaardigden krygen 2000 gulden zoo men weet, de Fransche daarentegen 15 duizend francs 7500 gulden ongeveer). De minis ters zullen als Kamerleden geen vergoeding ontvangen. De nieuwe post is op 250.000 p. st. geraamd. De minister noemde den toestand van den handel zeer gunstig; by meende zelfs dat, wanneer in do volgende jaren de uitgaven voor leger en vloot zullen kunnen worden beperkt, het mogelyk zou zijn de wet op de verzekering ten uitvoer te leggen, zonder dat de belastingen behoeven verhoogd te worden. Voor dit jaar zijn geen nieuwe belastingen noodig. Voor de kosten der kro ning ïb een bedrag van 800.000 pond uit getrokken. Tussohen de vertegenwoordigers van den Bond van Mijneigenaars in Zuid-Wales en de Foderatie der Mynwerkers ia een schik king getroffen waardoor de stryd die 12000 arbeiders betrof, geëindigd wordt. Hij duurde al verscheidene weken. Het arbeidsconflict in Denemarken daar entegen is nog verscherpt. De onderhande lingen met den Bond van blikslagers zijn afgebroken. De Bond van werkgevers begint nu met de uitsluiting, die 14000 arbeiders betrof, uit te breiden tot 40000 werklieden. De Fransohen zyn in Marokko nog lang niet waar zij wezen moeten. In den nacht van 13 op 14 Mei heeft een sterke vyandelyko troep tot tweemaal toe een aanval gedaan op het kamp van een tweetal Fransche colonnes. Er werden een aantal lyken van Marokkanen gevonden; slechts een Franschman werd ge dood. De officiëele mededeeling der Fransohe re geering, dat zy bevel heeft gegeven tot de bezetting van Fez, vindt in meerdere Fransche bladen een ongunstig onthaal. Zy meenen dat Frankryk op een veroveringstocht uit is, waar in den beginne slechts sprake was van politie maatregelen .Het is maar te hopen dat Frankrijk zich van de goedkeuring der belanghebbenden heeft verzekerd voor zulke stappen op een avontuurlijken weg werden gezet," zegt de «Nouvelles". Nu 't zou van minister Cruppi onverantwoordelijk zyn, in dien hy 't niet had gedaan. De protesten tegen den huidigen Sultan houden onder de Marokkaansche inboorlingen aan. Wy koesteren geen haat of wrok tegen de Christenen, verklaren zy, wy willen alleen de vervanging van een wreedaard van een Sultan door een goeden. En talrjjke staaltjes IFETJI XjX. ."EJ T O IN" Zonder Hart. van Moulay Hafld'a wreedheid worden daarbij aangehaald. In Spanje komen hier en daar weer sta kingen voor. Blijkbaar stuurt men aan op oen algemeene staking, want op verschillende vergaderingen van Dinsdag werden de be sturen der vakvereenigiDg gemachtigd om oen staking in het bedrjjf te gelasten, als zy het geschikte oogenblik daartoe gekomen achteD. Volgens den «Matin* moet hierin gezien wor den een tenuitvoerlegging van het dreigement van Pablo Iglesias, die eenigen tijd geleden verklaarde, dat de actie van Spanje in Marokko contra-maatregelen zou uitlokken. De zetel van Stolypin, den Russischen minister-president, wankelt sterk na het jongste votum der Doeina. Olhcieuse bladen verklaren, dat Stolypin mot zyn maatregelen te ver is gegaan en zich voorrechten heeft aaugematigd waarop slechts de Tsaar aanspraak mag maken. De opstandelingen in Mexico zyn weer eenigszins met elkander verzoend. Zij blyven steeds meer veroveringen maken. De toestand van de hoofstad, die in staat van tegenweer wordt gesteld, wordt er niet beter op. mEUWSBERICHTEN. HELDER, 19 Mei „Orde van Goede Tempelieren". Maandagavond bield de Loge «Nieuw Leven", onderafdoeling van bovengenoemde Geheel Onthouders-Vereeniging een openbare ver gadering in het gebouw van de Theosofische Vereeniging, Sluisdykstraat 54. De opkomst van het publiek was niet groot. De heer J. L. P. Beyer heette de aan wezigen welkom, opende de vergadering met gebed, noodigde Mej. Bot-Koning uit een stukje op het orgel te spelen welke in den loop van den avond nog door een paar andere werden gevolgd en gaf daarna het woord aan den heer Siesling, die een lozing hield, getiteld .Over den invloed van Alkohol". Deze lezing was eerder uitgesproken door Mevrouw Annie Besant in Livesey Central Temperance Hall, on trok de begaafde spreek ster en achryfster op theosofische gronden tegen de drinkgewoonte te velde. Zy ie ge heel onthouder, omdat zy Theosoof is, d. w. z. bij haar is het een gevolg van de uitwerking der Theosofische beschouwing van don aard, de samenstelling en de be stemming des menschen. Deze beschouwing werkt ze Bader uit om zoodoende argumenten te verschaffen in den strijd tegen hen, die beweren dat alcohol een voedingsmiddel, dat hy voedzaam is en dat hot nuttig is alkohol te gebruiken. Integendeel toont zy aan, dat hij niet nuttig is, maar verderfelijkniet hulpmiddel, maar een beletsel en dat volkomen afschaffing der drinkgewoonten be paald noodzakelijk is. En dit niot alleen op grond vau het belang van den drinker zelf, doch op grond van het belang der gemeen schap. Het is toch niet waar, dat de dronk aard niemands vijand is dan zyn eigen. N i e t 8 betreft in werkelijkheid iemand zelf alleen, want wy zyn, of wy willen of niet, met elkaar verbonden. Do Theosofen leeren toch, dat de mensch, wat zyn lichaam betreft, deel uitmaakt van de wereld om hem heen; dat tusschen het lichaam van dien mensch en de lichamen van allo anderë men schen en dingeD, die physieken vorm en gedaante hebben, voortdurende wisselwerking bestaat; dat die lichamen toch zyn opge bouwd uit hetgeen de man dor wetenschap «atomen" en .moleculen" noemt; dat ech ter deze atomen in werkelijkheid levende dingen zyn. De wetenschap vertelt verder, dat ons lichaam geheel en al van atomen verwisselt binnen zeven jaren; dat elk deeltje vun ons lichaam iu dat tjjdperk weggaat en door an dere deeltjes wordt vervangen. Onze lichamen stempelon echter elk atoom, dat er uitgaat met den indruk, het merk, dat wy er op afdrukken, terwijl zy dan dien stempel met zich voeren en zoo onzen afdruk achter laten op andere organismen, waar zy inkomen. Zyn deze atomen nu vergiftigd door alkohol, dan 6trooien de drinkers deze atomen over de geheelo gemeenschap uit en menschen, die geen drank gebruiken, krygen deze atomen in hun lichaam en ljjdon op deze wjjze door de slechte gewoonte van hun dronken buur man. Nog van een aoder standpunt, n.1. uit gaande van de leer der relucarnutie wordt door spreekster in haar lezing do strijd voor onthouding aangeboden. VolgenB de Theosofen toch is het lichaam 5) «Ik hoop niet, dat gy twyfelt aan onze genegenheid voor die arme Violet vroeg Magdalen yskoud. «Nu, mejuffrouw", vervolgde do kolonel zonder aoht te slaan op Magdalen's woorden, .binnen een week moet ik Engeland weer verlaten en ik zeg u positief by deze, dat ik er op sta Violet te zien voor ik afreis." ,Ik kan niet anders zeggen dan dat ik hoop, dat de arme Violet in staat zal zyn u deze week te zien, de belofte kan ik u niet goven, dat zal van het arme meisje zelf afhangen." Zy sprak met een air van groote waardig heid, zonder ophouden den kolonel aanstarende. Ik sta er op. Violet te zien, herhaalde hy nadrakkelyk. En zoo nietwel, mejuf frouw dan ben ik geneigd te denken, dat u en uw vader een of anderen reden hebt Violet voor my te verbergen. Ik ben hier btina iederen dag geweest, ge hebt een dozyn afspraken met my gemaakt om Violet dan of dan te komen zien gy hebt geen enkele gehouden." Zyn woorden geleken veel op een uit daging, doch zy hoorde ze met een minzaam glimlachje aan. «Waarlyk, kolonel Browne", lachte zy, ,u neemt het geval heel grappig op. Ik hoop werkelijk, dat Violet in staat zal zyn u te ontvangen. En anders wel dan verwys ik u naar den doctor. «Ik beb u vroeger reeds gezegd, dat ik doctors haat. Ik vertrouw zo toch niet." Hij nam zyn hoed en boog even tot afsohoid. Magdalen spoedde zich naar haar boudoir schonk thee voor don verloofde harer nicht en was zoo beminnelijk, dat Violet hem eenigen tyd uit de gedachte was. Toen hy vertrokken was, ging Magdalen terng naar Violet. Het meisje lag doodstil, haar chocolade onaangeroerd naast zich. Drink je niet? vroeg Magdalen. «Je hebt vandaag nog niet veel gebruikt." Neen, ik heb niets noodig. Ik voel my weer wat beter. Ik geloof, dat jelui me te zwaar voedt, hoewel ik niets dikker wordt." Plotseling stond ze recht overeind. In haar witte kleed geleek zo veel op een geest. Kolonel Browne heeft gevraugd hoe je gÏDg", zei Magdalen. Het kwam haar voor, dat Violet minder onverschillig was. .Wanneer gaat h(j terug naar Indië Dat weet ik niet. Nog lang niot denk ik. Ik heb het hem niet gevraagd." «Verlangt hij niet mij eens te zien?" vroeg Violet. Hy komt wel naar my vragen, 't zou heel natuurlyk zyn, wanneer hy eens bij my kwam. Oom maakte my altyd wys, dat hy vaders besten vriend was." «Ik weet het niet, kindje. Hy weet dat je zwak bent. Hij zal bang zyn, dat z'n bezook je op mocht windon. Hy is op dat punt erg voorzichtig." «Toch is het vreemd", hield Violet vol. Magdalen zweeg even en zei toon langzaam Ik heb je dikwyls genoeg gevraagd of je alleen het omhulsel, het instrument, 't kleed, waarin de intelligentie woont, die de ware menBch is. Die geestelyke intelligentie ge bruikt het lichaam voor het werk in de physieke wereld, zoodat de krachtdadigheid van dat werk voor een groot deel zal af hangen van de volmaaktheid van het iostrn ment. Het lichaam is het huis, de mensch is de bewoner en zy beweren, dat de mrnseh gaat van lichaam tot lichaam, en dat hy in elk menscholijk levenstijdperk in werkelijk heid het huis maakt, dat hij iu een volgend bewonen zal, zoodat hij gedurende het eene ven zyn volgende woning opbouwt en door de intellectueelo on geestelijke werkzaamheid van het eene menscbelijk bestaan wyzigt hy den physieken toestand van zyn volgende ondervinding van menschelijk leven. Dat is de beschouwing van 's menschen bestemming, die den mensch maakt tot meester van z(jn eisen leven. Stukje voor stukje bouwt hij een edel karakter op; door voort durende zorgvuldigheid en zelfopofferende liefdo voor anderen bouwt hy op een karakter vol sympathie, vol kracht, vol hulpvaurdig- boid, vol bereidwilligheid tot verbetering. Met zulk een levenstheorie moet men overal sterk tegen de drinkgewoonte opkomen, want het is alsof ge bij het bouwen van een huis met opzet slecht materiaal en vergiftigd» zelfstandigheden in uw muren zoudt bouwen, zoodat als ge in dat huis kwaamt te wonen, de muren zelfs vergiftigend zouden werken in plaats van gezondheid-bevorderend. Doze theorie ook wordt nader toegelicht, die ons echter te ver zou voeren, uit een te zetten. Vermelden wo daarom alleen nog, dat de pauze een paar brochures gratis werden uitgereikt, waarvan de eene een levensbe schrijving bevat van mevrouw Besant, de andere de groote beteekenis in den draokstryd schotst van de «Orde der Goede Tempelieren». Deze beoordeeling van een bevoegd buiten staander, n.1. van den heer Th. W. van der Woude, redacteur van «De Blauwe Vaan*, is alleszins lezenswaardig en zeer geschikt om oen goeden indruk te krygen van het stille, maar veelomvattende, liefdevolle werk door deze Orde op dit gebied tot stand ge bracht. Hiervan getuigde ook de lezing van den tweeden spreker van dezen avond, den heer Bot, die in een vurig pleidooi opriep tot den strijd tegen den tiran Alkohol en do.-l en streven, alsmede samenstelling van de Orde nader uiteenzette. Nadat ook nog de Voorzitter do beginselen, waarop deze Orde rustte, nader had toege licht en naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen om nadere toelichting, meedeelde, dat in het gebouw der Christelijke Jongelingsvereeniging inde Spoorstraat, deze beginselen volgaarne nader zullen worden uit eengezet in-ee» open bijeenkomst der voor ieder toegankelijk, wordt de vergadering, onder dankzegging gesloten. Voor menschlievend hulpbetoon. By K. B. is toegekend als blyk van goed keuring en tevredenheid de zilveren oerepecning voor mensch lievend hulpbetoon en een loffelyk getuig schrift aan H. de Smidt (sth. No. 746), matroos 2e kl. a. b. Hr. Ma. ,De Ruytcr", egens het afstaan van een reddingsplank aan een modedreDkeling by het omslaan van do officierssloep van genoemden oorlogsbodem ter reode van Tandjoengpriok, 22 Dec. 1910. Voorbereidend Militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van hetVoorbereidend Militair On derricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den lsten Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt, by den Com- mandeerende-Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen by den Burg* meester der we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrakkelyk op- werkzaam te moeten maken, cp de'nood zakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aau te melden, terwyl we tevens in herin nering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die .ton vorige jarereedsaan het onder richt deelnamen. Prins Hendrik naar Wieringen. i Men inoldt uit Wieringen aan het «Vad.' l In verband met liet bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik op 1 Juni a.s. aan WieringeD, waarover hier druk gesproken wordt, is niet onaardig te vermelden, dat de oude heer Jb. Mulder Lzn., te Hippolytushoef nog in het bezit is van oen zilveren lepel, een i herinnering aan een vroegeren prins, welke in 1739 ons eiland heeft bezocht. De groot vader van den heer Mulder had toen deze hoogheid in een boerenwagen over het eiland gereden, waarvoor hy een belooning ontving, waarvoor h(j zich, als herinnering aan dezen hoogon passagier een zilveren lepel kooht, waarin hy onderstaand versje liet graveeren Zjjt welkom gy vorst en heer. Zijno Hoogheid keert met vreugde weer, j Zijne Hoogheid komt hier onverwacht, Eu heelt ons eiland mild bedacht. 8 m. 4 d. 1739. Do heer Mulder wist zich nog te herinne ren, dat zijn grootvader hem vertelde, dat in dions tyd liet zeewater soms bij storm te H. Hoef in de huizen kwam. En hoewel men vele malen by de regeeriDg had aan- j gedrongen om een dyk, bleven deze ver- i zoeken vruchteloos. Korten tijd na het bezoek I van den prinB begon men echter den Noorder- I dijk te leggen. Bedoelde Commandecrendo-Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 J u 1 i aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoomden inspecteur na ontvangst vuu bedoelde staten, alle ver zoeken om alsnog tot het onder richt to worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzy de belangheb benden kunnen aantoonen, dat zy door ver blijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zyn aan te late aanmelding, meenen In een pot met kokend water gevallen. Dinsdagmorgen ia een 4-jarig kind vun G. S., to Dussen, in een groote ijzeren pot met kokend water gevallen. Do kleine was onmiddellijk dood. Bedrog met postwissels. Er is ontdekt, zoo wordt aan hot «Hdbl." gemeld, dat het rijk voor ongeveer f8000 benadeeld is. Een hulptelegrambesteller van het postkantoor te Overveen wist door vele sluwe middelen valsche postwissels te ver zenden, die hy onder den valschen naam van W. Schouten, landbouwer te Haarlemmormeer, adresseerde aan een vriend. Deze vriend had te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kamers gehuurd en inde daar de postwissels. Het bedrog werd ontdekt, toen bleek, dat het postkantoor te Overveen meer geld ver zonden had dan afgedragen. Het onderzoek leverde vele moeilijkheden op, omdat de zaak zeer raadselachtig was, wjjl de hulptelegram- besteller zeer listig te werk is gegaan. Sinds j 5 Mei zijn de telegrambesteller en zyn mede- plichtige niet meer gezien Het vermoeden is, dat ze naar Amerika zijn nitgeweken. Nader meldt men, dat de verdachte L. i drie jaar in dienst was en de handteekening van den klerk buitengewoon bedriegelyk wist na te maken. L. had ook een stempeltje laten maken van den naam van den man, aan wien hij wissels adresseerde. Deze drukte dat stempeltjo dan aan de achterzjjde af en teekende daaronder. De uitbotalendo ambte naar had dan heelomaal geen achterdocht. Hoe L. kaDS zag de wissels verzonden te krygen is nog niet opgelost. Het verduis terde bedrag is f 2700. De moord in Den Haafl. Omtrent de nasporingen naar den Griek George", leest men nog ia het «Berliner Tageblatt" De recherche had bezoek gekregen van een Griek, die van zyn te Berljjn wonenden broeder een brief had ontvangen, waarin hy melding maakte van de komst van .George" te Berljjo, en tegelykertyd gevraagd werd waarom de jonge man niet in Den Haag gebleven was on of er daar geen werk leer voor Grieken was. Een hooge Hollandsche politic-ambtenaar stelde zich in verbinding met de Berljjnsohe recherche, die Da informatie bij de haar bekende Grieken, vaststelde dat .Georgo" moet zyn de op 23 April 1889 te Arachowa in Griekenland geboren Georgios Andrelos. Voorts bleek, dat hy op 4 en 5 Mei te Berlyn heeft vertoefd en iu een groote sigarettenfabriek om werk gevraagd heeft, zien wou. Maar je hobt altyd hem niot een neen gezegd.' «Ja, dat is waar, maar nu denk ik er anders over. Ik zal trachten wat flinker te zijn, me wat te harden. Ik wil van avond met je naar de opera en den eersten den beBten keer, dat de kolonel weerkomt, zal ik hem ontvangen. Hy zal me veel van mijn oudera kunnen vertellen, hoop ik. En dat zal me goed doen." .Ja, lieve", zei Magdalen. «Ik zal hot rytuig na het eten bestollen." .Maak maar, dat je er goed uitziet, kind." •Ik geloof, dat ik den kolonel zelf maar even schrjjven zal. Boter dat ik het doe, voor ik me soms weer ellendig ga gevoelen." Zij giog zitten en krabbelde enkele regels op papier, sloot ze in couvert en overhandigde ze haar nicht, waarop ze zich in haar kleed kamer terugtrok. Zoodra Magdalen buiten stond verscheurde ze den brief eu stak de snippers tusschen haar japon. Dan ging ze naar het laboratorium van haar vader, waar zij alleen toegang had. Ze was bleek tot aan haar lippen. «Houd op met die vervloekte mengsels luister", stiet zij uit. «De crisis is gekomen. We moeten handelen. Kolonel Browne is hier geweest. Hy staat er op Violet to Violet wil hem ook ontvangen. Ze heeft hem zelf een briefje geschreven wat ik terstond verscheurd heb. Ze zal aan tafel verschijnen en wil van avond mee naar de opera. Wat te doen Zoo zeker als tweemaal twee vier isKolonel Browne heeft achterdocht. We verkeeren in gevaar." Richard Sorosis waschte de handen en maakte toebereidselen het laboratorium verlaten. maar niet aangeuomen werd. Zyn landslieden merkten op, dat zyn houding angstig en schuw was. Zyn elegante kleoren, die hy zyn ongelukkigen patroon ontstolen had, lokten voor «George" pynlyke vragen uit en hy verdween dan ook spoedig. Hy droeg rood-bruine schoenen, een licht vest, een groenen villhoed en een gestreepte groenachtige broek- Behalve deze kleedy had by geroofd 100 gulden, een zilveren horloge mot ketting, alsmede tien heeren- en damesringen, een dasspeld in den vorm van een klaverblad en een nieuwe portemonnaie. Vermoedelijk is .George" naar Breslau gereisd, om van daar naar Rusland te gaan. Te Moskou woont eon broeder van George en hy is zelf langen tyd in Rusland geweest en is de Russische taal machtig. De politie te Breslau en de Russische grenaautoriteiten werden op hem opmerk zaam gemaakt. Wjj vernemen nog, dat te Berlyn hoofd zakelijk sigarettenfabrieken zyn afgezocht eu een sponsenfabriek. Aan do sigarettenfabriek Constantiuos werd de broer van den Griek gesproken. Het bleek, dat hy daar geweest was en dat hy dien broer gesproken had. Hy zeide, dat er in Den Haag geen work meer was. Te Berlyn werden alle pandjeshuizen afgezocht, om de ringen op te sporen. 's ^lorgens had hy Berlijn verlaten en was Daar Breslau gegaan. Direct werd naar doze plaats geteleloneerd en een onderzoek word ingeBteld. Hier kwam men te weten dat hy naar Moskou was vertrokken. De vuilverwijdering. Dat de quaestie der Amsterdamsche vuil- verwydering nog steeds punt van studie en overweging uitmaakt, blykt wel uit de reis, die burgemeester Röall en de wethouder Josephus Jitta thans hebben gemaakt. De heeren brachten dezer dagen een bezoek aau Frankfort en Müochen om, in verband met de oplossing van het vuilverwyderingsvraag stuk hier, de aldaar bestaande inrichtingen in oogonschouw te nemen. In Frankfort wordt de vuilnis 240 ton per dag verbrand. De warmte door de verbranding verkregen, wordt aangewend tot het opwekken van electrischen stroom als beweegkracht voor het eigen bedryf en voor het klaren van het rioolvocht. De restrec- rende stroom wordt uan de electriacbe cen trale afgeleverd. In Münclien is de zaak een geheel andere. De vuilverwydering is hier in handen van een maatschappij, die van sorteeren hasr voornaamste werk maakt. Eerst wordt het vuil totaal stofvrij gemaakt en dan glijdt het op een broeden band zonder einde voort. Langs dien band Btaan vrouwen geschaard, dio de vuilnis sorteeren, welke bewerking geheel zonder stofontwikkeling geschieden kan, dank zy de voorafgegane behandeling. De gesorteerde producten worden tot goede prjjzen verkocht. De resteerende vuilnis dient voor ophooging van landerijen on tevens als meststof. Sinds verleden jaar heeft München een verbrandings-inrichting opgericht, om de voor het bedryf noodige* electrische kracht zelf te kunnen ontwikkelen. Dit geeft een belangrijke kolenbespariog. Naar wy vernemen, voelt wethouder Jitta veel voor het op zoo hygiënisch mogelyke wyze sorteeron van het vuil. Do vele waar devolle producten worden van vernietiging gered en voor veel geld verkocht. De rest der vuilnis kan dan in verbrandingsovens vernietigd worden. En in tydon van epidemie blyft het sorteeren natuurlyk achterwege. De zaak zal binnenkort door het college van B. en W. behandeld worden, maar de lang verbeide voordracht zal nog wel eeni gen tyd op zich laten wachten. Een slaapwandelaarster doodgevallen. Een 34-jarige vrouw te Luik stond 'a nachts van haar bed op, klom op het dak en ging, steeds vast in slaap, met haar handen aau <le daklyst hangen. Een buurvrouw ontwaakte door het gedruisch dat de slaapwandelaarster maakte en riep haar verschrikt by haar naam. Hierdoor ontwaakte de ongelukkige, liet haar handen los en viel van een 20 meter hoogte op de binnen plaats, waar zy dood, met ge broken schedel en ruggegra&t word terugge vonden. De „twee millioenen" schilderij. liembrandt's Molen, die onlangs mr. Wide- ner van Philadelphia kocht van lord Lans downe, te Londen, is weibehouden in het huis van den millionnair aangeland, nadat «Hoe heb ik het nu met je Ga je je tegenwoordigheid van geest verliezen Violet gaat niet naar de opera vanavond. En wat kolonel Browne's bezoek betreft, wel, ja ik beken, dat is kwader. Maar we zullen raad verschaffen." Een uur later vervoegde Magdalen zich weer by haar vader. Raad verschaft?" Hy schudde "het hoofd. «Wel, dan ben ik besloten. Morgen ga ik predikant Tempest opzoeken. Ik weet nog niet wat ons dat helpen zal, maar we zullen hopen, 't Is een waag, want 't kan zyn, dat hij iets weet, of vermoedt, 't Is om gek te worden! to denken, dat het meisje dat ze Eleonora Holden noemen, zoo naby is. En toch hebben we nu niets meer aan haar, dan dat ze dood was." Het diné in Park Lave begon schitterend. Violet zag er prachtig nit, gekleed in kostbaar wit satyn en schoone parelen om hals en armen. Magdalen had in allerhaast sir James te dineeren genoodigd, en deze was terstond gekomen, niet omdat het hem gelukkig maakte zyn aanstaande bruid te zien, want zy waren elkander vrijwel onverschillig, doch hy was belust op haar geld en zou er haar cp don koop by nemen. Hun huwolyk was bepaald op den dag van haar meerder jarig worden. James had haar iu eene maand niet gezien en schrikte van haar uiterlyk. Vel over boen kon men van baar zeggen. Hy was diep met haar begaan, doch was zoo ver standig hot niet te toonen. «Mooier dan ooit", zei hy galant. Zy glimlachte dankbaar. Misschien ver telde baar spiegel niet precies de waarheid, men de grootste voorzorgen had genomen voor het vervoer. De schilderij werd eerst naar Berlijn gezonden om Bohoon gemaakt te worden, waarop dan lyst en doek geschei den de rois over den Oceaan aanvaardden, De schildery stak in een hermetisch gesloten stalen doos. Van New-York naar Philadelphia J werd een Pollman-wagen gehuurd en be dienden en detectives bewaakten den kost baren schat. Een dagblad verkocht voor acht millioen. Het verkochte dagblad is de «Vossiscbe Ztg.' opgericht in 1701, was zy het eigendom der nakomelingen van Gottbold Sphraimsing, den bekenden dichter van Nathan der Weiso. Het laatste was eigenaar de Geheime Justizrath dr. Carl Lessing, die voor eenige maanden overleed, een fortuin van eenige millioenen, een kostbare verzameling handschriften van zyn voorvader den dichter, en de .Vossisclie Zeitung" aan zyn erfgenamen nalatend. Deze hebben thans het eigendomsrecht van hot blad verkocht aan do bekende Frank forto r bankiersfirma Spoyer en Co., voor acht millioen Mark. De Fransche rekenkamer is ontevreden over de wyze, waarop verschillende ministe ries in de jare 1908 hun geld hebben verteerd, uit deze ontevredenheid op ondnbbelzinnigo wyze in een rapport, dat eerst op 16 Juli aan den President der Republiek kan worden voorgelegd. En van dit rapport zyn van buitenlandsohe zaken en marine nog maar opgaven in drukproef ontvangen, terwyl koloniën niets anders kon zenden dan een overzicht, dat geen enkele van de door de wet geëischte waarborgen biedt. De Matin, die dit rapport in handen heeft weten te krygen, geeft dan enkele staaltjes. Buitenlandschc zaken geeft vergoeding voor reis- en verblijfkosten van ambtenaren, die do Parysche lucht boven elke andere waar- deeren en daarom kalm thuis blijven. De gouverneurs dor koloniën keuren de begroo tingen goed, die zy zelf hebben opgesteld en contróleeren ook weor zelf de uitgaven. Ook blykt de peraoonlyke omgeving van verschillende ministers en ondersecretarissen van staat duur te zyn. In 1908 hebben deze heeren aan binnenlandsche zaken 92,400 fres. gekost. Réunion heeft een jaar lang drie goeverneurs den kost gegeven. De eerste, werkelyke gouverneur was te Parys en inde 15,000 fres., zyn plaatsvervanger 12,500 frcB. en zyn opvolger eerst 12,500, later 25,000 frej. En zoo is er meer. Arm door geven. Aangezien in het democratische Amerika iedereen «koning'' is op het een of ander gebied, zoo is Daniël Pearsons Koning van de schenkers van groote giften. Zelfs Carnegie erkent zyn voorrang en Rockefeller, die tooh ook van een erkende vrygeefschheid is, moet z\jn minderheid toe geven. De heer Pearsons heeft op den dag van zyn een-en-negentigsten verjaardag een cheque geteekend voor een bedrag van honderd duizend dollar ten bate van de «American Board of Foreign Missions". By deze gelegenheid hadden zich een aan tal vrienden van don grysaard in zyn kamer Hinsdalo Sanatoruim" by Chicago ver- eenigdhier leeft hy, niet omdat hy ziek ia, doch omdat hy geeu oigen tehuis moor heeft en dus, voor zoo lang hij nog zal leven, den pensionprys heeft gestort. Want met deze laatste 100,000-gift is zyn geheelo vermogen verdwenen, weg geschon ken, op-gelegateerd. Van de aanwezigen was hel Carnegie, die het woord voerde, om dou bejaarden «Koning der donateurs" te eeren. Pearsons antwoordde met een klt-ine too- spraak, welke wij om haar gevoeligheid hier vertalen Sedert zeventig jaar heb ik niets anders gedaan dan gegeveD. Gelukkig voor my, dat ik het kon doen. Voor my zelf heb ik daar door niet eens den tyd gehad, een enkelen dollar te verdienen. Dit is echter myn laatste gift, want ik heb niets meer. En hierby wil ik tOTNDB nog eens in herrinnering brengen, dat ik ook doze geldsom schenk in herinnering aan myn betreurde echtgenoote, aan wie ik myn vermogen te danken heb gehad. Zy heeft my geleerd ons geld op practische wyze op te maken door het voor nuttige en weldadige doeleindeu weg te schenken. Trouwens zy was het, die my in dezen weldadigheidszin voor ging-" Hy voerde Violet aan tafel en wijdde zich onafgebroken aan haar. Violet was zeer opgewekt en praatte en lachte druk tot zy plotseling in haar stoel achterover leunde eu op zwakken toon uitstiet: Ik ga niet naar de opera. Ik ben zoo moe, zoo moe." Al dien tyd zag zy haar oom aan, deze hield eveneens zonder ophouden zyn oog op haar gericht. Dat is verstandig", zei haar oom op zalvendon toon. Niet alles in cons. Kom iederen dug een uurtje hier, en dan zal het ten laatste wel gaan. We moeten met een lichte opera beginnen, Wagner is te zwaar." Violet stoDd op, ondersteund door haar verloofde. «O, wat harteljjk. Ik voelde me zoo goed en nu is 't weer mis. 't Is of ik honderd kilo's heb te torschen. Zie me zoo niet aan, James! Magdalen kyk voor je. Breng liever naar myn kamer. Ik kun hier niet blyven. Goeden nacht." VI. Magdalen ondersteunde het meisje teeder met hare sterke armen. «Zal ik wat by u komen zitten vroeg zy, toen zy haar in bed gelegd had. NeeD, dank u; ik wil liever alleen Magdalen «Ja En ik wil toch maar liever kolonel Browne niet zien. Het was dwaas van mjj te denken, dat ik ineens beter zou zyn. Z«j hom, dat hy niet komen moet. Ik wi niemand zien." Zy zag geestachtig wit in het flauwe schemerlicht. zyn, De inspanning was te groot, liefste Vi", fluisterde Magdalen. «Gy hadt het wal zachter aan moeten doen." Het is niet alleen de vermoeidheidzei Violet zuchtende, «het is iets in myn hoofd. Het drukt my neer neer, en ik begryp maar niet, waarom ik niet sterven kan. Ik kon evengoed dood zyn, als zoo te leveu. Magdalenbedenk eens, kunt gij niets doen, dat goed voor my is Er la^ ren smeekbede in haar zwakke stem. Zy had nooit nog te voren zulk een sterk verlangen naar het leven gohad als zen middag, nu hot haar begeven ging. Magdalen troostte haar en verliet toen haastig het vertrek. Er flikkerde een angstig licht in hare prachtige oogon. In de gang gekomen, aarzelde zy een oogenblik, onzeker of zy gaan zou of torug- keeren. «Zy maakt my zwak. Ik ben niot zacht aardig, maar het moet wel verschrikkelijk z^jn, zich xoo te voelen. Was er maar een andere weg! Doch die is er niet. Het ellendigste is, dat het haar zoo hnlpeloos maakt I" Den volgenden morgen, kort na het ontbijt, verscheen Magdalen in haars vaders studeer vertrek. Ik ga een bezoek brengen aan Carfax Gardens, nommer vier den predikant Tempest", kondigde zy aan. Haar vader zag haar eenigszins bevreesd in het mo«ie gelaat on lachte toen kort. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1