KLEINE COURANT- 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Paulowna- No 3998 Zaterdag 3 Juni 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 8 iu.50 ct., (r, p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- l Zondagsblad 37 i1 i 45 i f 0.75 miën J Modeblad 55 05 f0 90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bewijs-e*emplaar Vignetten en groote letters worden n r plaatsruimte berekend. Interc— lefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C, DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT i Co.), Helder. Bur Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 30 Mei. Voorzitter tle heer Burgemeester. Aanwezig waren de heereuVan Neck, Over de Linden, De Ven, De Geus, Penning, Krynen, Oortgysen, Van den Berg, Verfaille, Grunwald, Bok, Zander, Biersteker, Van der Ploeg, Verstegen, Hartendorf, Adriaanso en Van Breda. Afwezig met kennisgevingde heereu Hartsinck en Terra. Afwezig zonder kennisgevingde heer Staalman. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering, die ter viBie hebben gelegen worden onveranderd goed gekeurd. Medodeeling wordt gedaau van de volgende ingekomen Stukken en Mededeelingen I. Goedkeuring door Ged. Staten vau de kohieren van de belasting op de honden en van het schoolgeld voor het herhalingsonder- wys, van de Gemeentebegrootiug, dienst 1911, eu van het besluit tot verkoop van grond aan J. N. C. Verfaille. Voor kennisgeving aangenomen. II. Bedanken van den heer Kor ver als lid van de Commissie van Toezicht op het Lagor Onderwys, tengevolge zijner benoeming tot Arr. Schoolopziener. Wordt verleend onder dankbetuiging voor aan de gemeente bewezen diensten. III. Kennisgeving van de vroedvrouwen E. Meinema en M. Fillekes, dat zy hare benoeming aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. IV. Dankbetuiging vau de Commissie tot regeling vau den zesden Marine-Schietwed- stryd, van het Bestuur dor Marine-Sport- vereeniging en van het Hoofdbestuur der Koninklijke Marine-Jachtclub voor de toe gekende medailles. Voor kennisgeving aangenomen. V. Beschikking van Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften wegens Hoofd. Omslag en Schoolgeld, comform advies van den Raad. Voor kennisgeving. VI. Mededeeling betreffende de plaatsing van een wachtlokaal naby do Nieuwebrug. Dit betreft een missive van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, waarin bezwaren worden geopperd om de plaatsing van bedoeld wachtlokaal te doen geschieden op de door B. en W. aangegeven plaatBen naby den afrit van de basculebrug. Geen bezwaar dezerzyds bestaat er echter, bet lokaal wat meer zuidwaarts, n.1. voorbij bet gebouwtje der passagiers boot van Zur Milblen te vestigen. De heer Van den Berg informeert, of het in de bedoeling van B. en W. ligt, nu aan te vragen, om op de aangeduide plaatB bedoeld gebouwtje te mogen plaatsen. De Voorzitter zegt, dat dit niet in do bedoeling ligt, aangezien men niet weet, of deze plaats door de aanvragers gewild is, of het namelyk niet te ver is. Zoo niet, dan kan een van do heeren met een desbetreffend voorstel komen. VII. Adres van den Directeur der Naam- looze Vennootschap Nieuwe Rotterdamsche Loodwitfabriek tDo drie Blokjes", inzake het gebruik van Loodwit". Voor kennisgeving aangenomen. VIII. Missive van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, inzake de ontslagaanvrage van den heer Dekker en de verlofaanvrage van den heer Boldingh. Deze missive was reeds ter vorige zitting aanwezig en heeft ter visie gelegen voor de leden van den Baad. Voor kennisgeving aangenomen. IX. Voorstel van den heer Van den Borg tot het verleenen van Bubsidie voor het jaar 1911 aan de Vereeniging «Fröbel." De Voorzitter stelt voor, dit voorstel in handen van B. en W. te stellen om advies. De heer Van den Berg zegt te heb ben gemeend, dat dit niet meer noodig was. Ik had zoo bij my zelf gedacht, dat deze subsidie na al het gesprokene over dezo kwestie nu wel gegeven zou kunnen worden. Overigens ben ik er niet op tegen, om het in handen van B. en W. te geven. De V oorzitter zegt, dat het advies van de Commissie pas 21 Mei is ingekomen eu dus nog geen punt van overweging heeft kunnen uitmaken in het college van B. en W. Hierna gesteld in handen van B. en W. om. advies. X. Gemeente-Apotheker. Adres van den heer Jb. Kluin, gemeente- apotheker, om hem met ingang van 1 Sep tember 1911 eervol ontslag uit zyne betrek king te willen verleenen. In banden van Commissie vau Toezicht Ziekenhuis. XI. Adres vau den Nederl. Boud voor lichamelyke opvoeding, verzoekende een subsidie. In handen van B. en W. om advies. XII. Adressen van C. de Roode, T. C. Bakker eu Gebr. Van Pelt, verzoekende ont heffing vau het bepaalde by art. 16 der bouwverordening, respectievelijk voor de perceelenWagenstraat 28het huis Keizer straat-hoek Molenstraat en Sluisdykstraat 79 De Voorzitter zegt, dat de Gezond heidscommissie geadviseerd heeft, deze ver zoeken in te willigen. Hy zou willen voor stellen, goedgunstig te beschikken. In stem ming gebracht, worden ze goedgekeurd met alle stemmen voor. XIII. Adres van de AIq. Held. Winkellere-Vereeniglng. verzoekende, ten behoeve van een op te richten Handelscursus, subsidie uit de Ge meentekas voor 1912 en volgende jaren vau 514 'sjaars, en tevens, om gebruik te mogen maken van de verwarmde en verlichte lokalen der Open bare Lagere School No. 8, vrykomende door verplaatsing van do Burger Avondschool naar het gebouw van de Ambachtschool. Op voorstel van den Voorzitter in handen van B. en W. om advies; reeds in handen van Commissie v. Midd. Ond. XIV. Melkverordening. Adres van de Gezondheidscommyieie alhier, verzoekende maatregelen te willen uemeo, tot een behoorlyke haudhaving van de vast gestelde Melkverordening. In handen van B. en W. om advies. XV. Uitbreidingsplan der Gemeente. Mededeeling van Ged. Staten, dat na in gewonnen advies van den Inspecteur der Volksgezondheid eenige bezwaren bestaan tegen het uitbreidingsplan dezer gemeente, door den Raad vastgesteld in zyne vergade ring van 24 Jan. 1.1. B. en W. stellen voor bedoeld ruadsbesluit in to trekken, terwyl zy bezig zyn, met het ontwerpen vau een nieuw plan van uitbrei ding, dat te zyner tyd aan den Raad zal worden overlegd. Met algemeene Btemmen aangenomen. XVI. Watertoren. Voorstel van B. en W., om maatregelen te treffen tegen het doorslaan van de muren vau don watertoren alhier. De kosten hieraan verbonden zullen plusm. f1500.bedragen, welk bedrag verdeeld kan worden over 2 k 8 jaren. De heer Biersteker stelt voor, dat voorstel te zenden naar de commissie voor de bedryven om advies. De heer D e V e n merkt op, dat het moet gebeuren in het meeat gunstige jaargetijde. Wordt het nu uitgesteld, dan gaat allicht het mooie jaargety voorby. Hy stelt voor B. en W. te machtigen tot uitvoering over te gaan, als het advies der commissie gunstig luidt. De heer Biersteker kan zich daarmee ver- eenigen. Aldus wordt besloten. XVII. Rapport van de commissie, benoemd in de Raadsvergadering van 7 Juni 1910, be staande uit de heereu J. J. Penning, K. F. Oortgysen, A. G. A. VerstegeD, C. Adriaanse en W. Biersteker, die tot opdracht had na te gaan, of do voorstellen van B. en W. vol doende waren, om een raa ihuis te verkrygen, dat aan de tegenwoordige eischen voldoet; zoo niet aan deze commissie op te dragen, plannen te ontwerpen, of te deen ontwerpen, betreffende de plaats, grootte, architectonisch geheel met kostenberekening voor een geheel nieuw raadhuis. De commissie komt tot do conclnsie, hot college van B. en W. lo moeten voorstellen een bedrag voor het bouwen van een geheel nieuw raadhuis te willen toestaan van f 70.000.en geeft hierbij in overweging als plaats daarvoor aan te wyzen, die welke in het rapport is aangowezen, n.1. in hot Plantsoen, indien tegen het in bezit nemen der genoemde strook geen ernstige bezwaren bestaan. Van den heer Oortgysen was, als minder heid der oommissie, een tweede plan ingediend, van dit eerste belangryk afwykendo. De Voorzitter stelt voor, na afloop dei- openbare vergadering in besloten zitting over deze zaak verder te beraadslagen. Aldus wordt besloten. XVIII. Kohieren. Vastgesteld worden de primitieve kohieren, betreffende Hoofdelyken Omslag, schoolgeld betreffende de scholen 1-7 en schoolgeld Fransche cursus, dienst 1911, ten bedrage van respectievelijk f76.881,90; f6152.en f1800.-. In stemming gebrachtallen voor. xix. Stembureaux. Voorstel van B. en W. tot samenstelliug van de stembureaux voor de verkiezingen in 1911. In stemming gebracht: allen voor. xx. Zeevaartschool. Voorstel van B. en W. om de hoeren R. Praamsma met ingang van I Juli en Jhr. M. Rappard met ingang van 1 Sept. eervol ontslag te verleenen als leerareu aan de Zee vaartschool, en om de lessen van laatstge noemde op te dragen aan de heeren Becker en Van 't Huil, reeds als leeraren aan de Zeevaartschool verbonden. In stemming gebracht: allen voor. XXI. Adres Hoofd van school No. 1 (Koegras). Hierna is aan de orde het advies van B. en W., in overeenstemming met dat van den Districts-8choolopziener, om niet over te gaan tot overplaatsing vau het Hoofd van school 1 naar school 8. De heer Grunwald zegtDe vorige maal heb ik gevraagd om alsnog, op verzoek vau mynheer De Ven zelf, het advies in te winnen van mynheer BrugmanB, den vorigeu arr.-echoolopziener. Mag ik vragen of B. on W. zich tot mynheer Brugmans hebben ge wend. De Voorzitter zegt: Neen, dat is niet geschied. Ik moet u zeggen, dat het moeilyk aangaat, om advies in te winnen bij een schoolopziener in een ander district. Wy hebben onze eigen schoolopziener. Als die niet geacht kan worden over mynheer De Vries to kunnen oordeelen, dan zullen de raadsleden dat toch zeker nog minder kunnen. Do heer Grunwald zegt: De heer De Vries had toch op dat inwinnen van advies bij den vorigen schoolopziener aangedrongen. De Voorzitter herhaaltWe kunnen toch bezwaarlyk advies by een anderen school opziener vragen. Wat houding zou dat geven tegenover onzen eigen schoolopziener De heer Grunwald zegtZooals dat advies van mynheer Buyse daar ligt, kan ik en andoren met mij moeielyk er zoo op ingaan. Ook met het oog op het advies van de Commissie van Toezicht Lager Onderwys. Dat advies geeft mij wel wat te denken. Als de heer De Vries niet geschikt zou zyn, dan zou de Commissie ua 2»/9 jaar hem te hebben loeren kennen, wel afwijzend hebben gead viseerd. Dat is niet bet geval geweest. Ik gsef toe, bet is een moeielyk geval. Toch heeft de Districts-scboolopziener hem elders aanbovolen; ook by gelegenheid van zyne benoeming te Koegras Daarom begrijp ik niet het advies, zooals het hier door den Districts-schoolopziener is uitgebracht. De heer Van den Berg zegtHet advies van de Commissie van Toezicht L. O. is zoo goed als blanco. Dat is, wijl de Com missie niet durft oordeelen, wyl zy den heer De Vries te weinig kent. De school te Koegras is zeer zeker een gemeenteschool, maar be hoort om zoo te zeggen tot eon buitondislrict. De Commissie heeft heel weinig gelegenheid met het Hoofd der school in aanraking te komen. De Commissie gaat er oens in het jaar naar toe en heeft dus nog weinig gc- legonheid gehad, hem te leeron kennen. De Commissie beveelt daarom niet aan, valt ook niet af. Dat de Districts-schoolopziener, den heer De Vries indertyd heeft aanbevolen voor Koegras, zegt nog niet, dat hy hem ook ge schikt moet achten voor Den Helder. Dat maakt wel eenig verschil. In 't cene geval geldt liet een school mot 3 leerkrachten, in 't tweede geval met elf. Mon kan voor 't eene wel geschikt en voor 't andere niet. Daarom kan ik my best voorstellen, dat 't adres nu anders luidt. De heer Biersteker zegt: Het wil my toch eeniger mate verbazen, nu te hooren, dat B. en W. het Biet noodig geacht hebben by een schoolopziener uit een ander arron dissement to informeoren. Hadden wy dat do vorige vergadering geboord, dan hadden wy daar thans rekening mee kunnen houden. Het komt my voor, dat er alle roden voor was, dienB advies in te winnen. Toen, in dat stadium was er geen arrond.-schoolopziener, er was een vacature, en nu was het misschien niet heelemaal in den vorm, het was, dunkt mij, toch niet onmogelijk geweest, om advies in te winnen. Ik kan niet zonder nadere toelichting over het verzoek om overplaatsing oordeelen en zou grooten prys stellen op het oordeel van een man, die er 't best over kan oordeelen. Zooals de zaak thans staat, zou ik my bij 't voorstel van B. en W. bniten stem ming moeten houden. De Voorzitter zegt: U vergeet, dat de Districts-scboolopziener hem langer kent, dan do Arrond.-schoolopziener. Als de heereu zoo op dat advies gesteld waren, hadden ze 't zelf wel kunnen inwinnen. Maar officieel door ons, stel U toch eens voor, wat dat zou boteekenen. Officieel, als 't aan my ligt, vraagt 't college dat nooit. Onder de hand kan mij niet schelen. De heer Biersteker zegtIk moet me over dat gezegde toch verbazen; de vorige vergadering is met geen enkel woord deze houding van B. en W. aangekondigd. De Voorzitter: Omdat ik dan alleen mijn eigen meening kan zeggen. Ik moet zoo'n voorstel toch eerst in 't College brengen. U schynt toch oen vreemd inzicht omtrent mijn verhouding tot 't College to koesteren. Als er zoo'n voorstel komt, kan ik hier toch maar niet even vergadering van 't College beleggeD. Zooals ik zeg, kan ik dan alleen mijn private meening zeggen en daar hechten de heeren toch zeker niot aan. De heer Biersteker: Dat zon toch voor den Raad een vingerwijzing zyn geweest. Nu is de Raad in de meening geweest, dat hot advies zou zyn ingewonnen op hot verzoek van den heor Grunwald. De Voorzitter: Ik zeg U nog eens: Ik kon daar niet op antwoorden. De heer Biersteker: Ik voor my zou hoogen prys stellen op het advies van den heer Brugmans. De Voorzitter: Dat moeten de heen n dan maar vragen. De heer De Ven zegt: Ik heb den heer De Vries zelf in overweging gegeven, dat hij zelf die aanbeveling moest zien te krijgen. Hy heeft dit blykbaar niet gedaan. De Voorzitter: Wat willen de heeren nu met de zaak? De heer Van den Berg zegt: Ik meen, dat er middelerwijl ook een oproep voor sollicitanten naar de vacante betrekking heeft plaats gehad. Er zyn zeker al versoheideDe liefhebbers. Ik kan my voorstellen, dat do Raad huiverig is, dit verzoek zoo af te wij zen. Kunnen we de zaak niet zoo behande len: Afwachten, welke sollicitanten er ko men. Zyn daar veel betere by, dan moeten we de beste natuurlyk hebben; maar 't kan ook wezen, dat 't niet veel zaaks is, wat zich aanmeldt. Dan kan het best gebeuren, dat we dan moeten zeggen: Neen, dan heb- bon we nog liever mynheer De Vries en dun nemen we die. Zou u er daarom niet voor willen zyn, om de zaak aan to houden om te kyken, wie de andere sollicitanten zyn De Voorzitter zegt: U vergeet, dat u aan de voordracht is gebonden. De heer Van den Berg: We kunnen hem ook geheel afwijzen. De Voorzitter: Maar dun doen we al dat werk voor niets. Dan moeten de heeren do zaak maar verdagen. De heer Grunwald: Het voorstel van den heer Van don Berg komt my zeer raad zaam voor. Ik zou dat voorstel gaarne wil len ondersteunen. De Voorzitter: Bedoelt u om de zaak te verdagen? Ik moet goed weten, wat de heeren willeu. Ik heb er geen bezwaar tegen, de zaak te verdagen. Dan kunnen we zien wat we in de gegeven omstandigheden hebben te doen. Aldus besloten. xxii. Salaris leeraar Burgeravondschool. Hierna is aan de orde het advies van B. en W. op het adres van den leeraar aan de Burgeravondschool Van Dijk inzake zyn salaris. Dit betreft een kwestie, om diensttijden, die niet onafgebroken zijn doorgebracht, toch als zoodanig te doen beschouwen. B. on W. laten de beslissing aan den Raad over, wyl de verordening er zich niet tegen verzet. De heer Van den Berg zegt: In hun advies laten B. en W. het aan den Raad over, wyl de verordening er niet in voorziet. De verhoogingeu worden na dienstjaren toegestaan uit de overweging, dat de leer aren in dion tyd bekwamer zyn geworden. Onderbreking vau dien diensttijd, doet aan die meerdere bekwaamheid niets af. Ik vind daarom het verzoek alleszins billijk, en zon willen udviseeren, het verzoek toe te staan. De heer Van Neck zegt: 't Wil my voorkomen, dat we mot die redeneering toch in een vry eigenaardigen toestand komen. Kr is eon oproeping gedaan, waarin het salaris voor de betrekking vermeld is; ziin sollicitanten geweest de benoeming is geschied, nog wel buiten dc voordracht om. Het zal toch wel niet de bedoeling zijn geweest van de boeren die toen den heer Van Dyk hebben gekozen, dit to doen zelfs tegen verhoogd traktement; hooger dan in do oproeping was vermeld. De heer Van den Berg zegt nu wel dat zooveel jaren dienst recht geven op hooger belooning. Dit recht kan men niet laten geld. n, waar men, zooals hier geschied is, dat rechtsverband vrywillig heeft verbroken. Wanneer mijnheer Van den Berg dit standpunt zou willen door voeren, vrees ik, dat hij voor zeer bedenke lijke zaken zou komen te staan. De heer Van den Berg zegt: Ik ge loot niet, dat wy daarmee op zulke beden kelijke zaken zouden kunnen komen. Het ie by het onderwys zelfs regel, ook dat dienst jaren buiten de gemeente meetellen. Daarom is 't ook hier alleszins billijk, al is de dienst tijd dan ook onderbroken geweest. De heer De Ven zegt: Ik ga in dezen geheel met den heer Van den Borg mee. Ik ben 't daarmee volkomen eens. Wanneer iemand 5 jaar dienst heeft of dat nu toe vallig onderbroken is geweest komt de verhooging toe. By het onderwys tellen vaak ook de dienstjaren buiten de gemeente mee, zooals de heer Van den Berg terecht op merkt. Hierna in stemming gebracht, wordt het voorstel aaogenomen. De heereu Van Neck en Adriaanse stemden tegen; de heer Har tendorf buiten Btemming. xxiii. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Vervolgens komt ter tafel bet advies van fi. en W. op het adres van de Commissie van Voorbereiding tot oprichting van een vereeniging van Nederl. gemeenten. In hun advies geven B. en W. in over weging, om overeenkomstig het verzoek a. te besluiten, dat deze gemeente zal medewerken tot de oprichting eener Vereeni ging van Ned. gemeenten, door als lid tot die Vereeniging toe te treden, op voorwaarden dat de jaarlykschc contributie niet meer zal bedragen dan J/a cent per inwoner, b. een lid van ons College of van den Raad uit te noodigen en te machtigen om de vergadering tot oprichting der Vereeniging by te wonen en de gemeente te vertegen woordigen en tevens om alsdan al die wijzi gingen in de Statuten goed te keuren, welke door die verga lering of ter verkrijging van do Koninkl. goedkeuring en het ontwerp der Statuten mochten worden noodig geacht. Na eon korte discussie wordt 't voorstel in stemming gebracht en aangenomen. De heer Van Neck stemde tegen; de heer Har tendorf buiten stemming. xxiv. Palen bij de Willemsbrug. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B. en W., om aan het Ryk vergunning te verleenen tot het plaatsen van vier paleu tegen de brughoofden van de Willemsbrug, teu behoeve van een eventueele afdamming in oorlogstijd van het Heldersche kanaal. Aangenomen. xxv. Belasting gedistilleerd. Advies op het adres van G. J. v. d. Lee inzake de belasting op hnt gedistilleerd. B. en W. udviseeren, dat het verzoek, behelzende de hoeveelheid gedistilleerd, waar voor by uitvoering teruggave van belasting wordt verleend, te brengen van 10 L. op 5 L., kan worden toegestaan en stellen voor, aan adressant te berichten, dat by het vast stellen van het besluit tof het heffen van deze belasting, hetwelk telkenjare geschiedt, met zijn verzoek zal worden rekening ge houden. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. xxvi. Aankoop huis Hoofdgracht 80. Vervolgens komt ter tafel het advies van Burg. en Weth. op het adres van P. de Koning, verzoekende dit huis aan te koopen. B. en W. stellen voor, niet tot aankoop van het aangeboden perceel over te gaan en aan adressant te doen meedeelen, dat van zyn aanbod geen gebruik zal worden gemaakt. Met algemeene stemmen aldus aangenomen. xxvii. Vergoeding voor de plaatsing van publicatiën. Op een desbetreffend verzoek van de Hel dersche Uitgevers-Maatschappij adviseeren Burg. en Weth. de tegenwoordige vergoeding te verhoogen, aangezien in den loop der tyden deze publicatiën wel verachtvoudigd, doch de vergoeding daarvoor onveranderd ia gebleven. B. en W. meenen, dat dit vol doende is om aan te toonen, dat hot billijk is, dat de tegenwoordige toelage wordt ver hoogd en bestaat er alle reden om het ver zoek toe to staan. Zij adviseeren dan ook te besluiten, het te vergoeden bedrag vanaf 1 Jan. 1911 voor een jaar vast te stellen op f 150.on de daarop volgende jaren dal bedrag met f75. per jaar te verhoogen tol het bedrag van 1 300.is bereikt. Gelijk met dit voorstel wordt in discussie gebracht een ingekomen voorstel van den heer C. Adriaanse met Toelichting, om B. en W. uit te noodigen een voorstel in te dienen tot invoering van een Gemeenteblad, De Voorzitter zegtIk stel voor, dozo twee zaken tegelyk te behaudelen, maai zon dan den beer Adriaanse willen vragen, wat hij met zyn voorstel beoogt. Stelt u zich voor, dat by de invoering van zoo'n Gemeenteblad de publicatiën zouden kunnen vervallen, of in dat blad zouden kunnen worden opgenomen? De heer Adriaanse zegtNeen, mynheer de voorzitter, maar ik heb gemeend, juist met hel oog op dit voorstel, dat het nu een gunstig oogenblik zou zyn, om eens te onder zoeken, wat in die richting misschien zou gedaan kunnen worden. Ik geef toe, dat myn toelichting by bet voorstel niet heel duidelyk myn bedoeling weergeeft dat spijt my maar ik zie wel kans thans eon voldoende toelichting te geven op myn voorstel, zoodat het voor allen dnidelyk is. Het is den laatsten tjjd nogal eens voorge komen, dat we aangaande de gebonden be sprekingen in den Raad (e kampen hadden met minder juist uiteengezette of niet uit voerig bijgehouden notulen. Ik dacht of dit ook een aanleiding kon zyn, om te komen tot een verbetering iu dien toestand. Hadden we een Gemeenteblad, ik stel me voor, dat we daarin zouden kunnen opnemen: raads- verslagen, liefst wat uitgebreid; verordenin gen, voorstellen van B. en W. enz. enz. Dit zou èn voor Burg. en Weth. èc voor de raadsleden een groot gemak zyn; ook voor de ambtenaren, die met deze dingen te maken hebben. Nu was mijn bedoeling, door den Raad eens te doen onderzoeken, of dit zou kunnen gaan, ook hier in Den Helder, daar 't toch in tal van plaatsen reeds zoo is. Eén van onze kranten maakt wel speciaal werk vun een uitgebreid gemeenteverslag, maar ik zag liever, dat dit door de gemeente zelf zon knnnen gedaan worden. De heer B iersteker zegt: Ook naar myn meening staat het voorstel Adriaanse geheel op zich zelf; los van het verzoek van de Heldersche Uitgevers-Maatschappy. Ik zou daarom willen voorstellen, deze zaken geheel op zich zelf te beschouwen cn zou er dan op willen aandringen, het voorstel van den heer Adriaanse naar B. en W. te zenden om advies eu thans het voorstel van de Heldersche Uitgevers-Maatschappy te be handelen. De Voorzitter: Kan mynheer Adri aanse zich daarmee vereenigea? Dan breng ik thans het voorstel van B. en W. in stemming, om op het verzoek der Heldersche Uitg. Maatschappij in bovengenoemden zin goedgunstig te beschikken. Met algemeene stemmen aangenomen. xxviii. Ziekenhuis. Thans is aan de orde een voorstel be treffende uitbreiding vau het personeel en het aanbrengen van een kleine verandering in het gebouw. Naar aanleiding van een ingekomen missive van de Commissie voor het ziekenhuis, stel len B. on W. voor tot meerdere aanstelling van één gediplomeerde verpleegster op een aanvangssalaris van f 300 met vier jaarlyk- ■che verhoogingen vau f 25; benevens één leerling-verpleegster op een jaarwedde van f 150 met twee jaarlyksche verboogingen van f 25. In verband daarmee een paar kamertjes aan te brengen, waarvan de kosten zyn ge raamd op f 800. Genoemde kosten kunnen worden bestreden uit de gelden die vry vallen op de post „extra verpleegkoslen van de barak." De beer Krynen zegt iets, dat op de publieke tribune niet verstaanbaar is, maar, dat uit betgeen later volgt, bljjkt te bestaan uit een overweging, om de zaak van bet bouwen der bedoelde kamertjes, nog wat te verdagen, wijl by de Commissie, ook met het oog op 't vry komen van de gemeente-apotheek door het ontslag van den hoer Kluyo, plannen aanhangig zyn om tot aanbouw of verbouw te adviseeren en dan zouden misschien de kosten, die thans aan het bouwen dier ka mertjes zullen worden besteed, nutteloos zijn uitgegeven. De heer De Ven dringt echter op spoed aan, daar er haast bij is. Jammer is het, dat we nog niet hebben wat nu gevraagd wordt. Ik zou er niet voor zyn om uit te stellen. Dat verpleegstorspersoneel is op alle manier noodig cn het moet ook onderdak gebracht worden. De heer Krynen zegt: in verband met de geringe kosten, f 250 k f 800, zal ik er niet tegen zyn. De heer De Geus zegt: Ik hoor den beer De Ven daar zeggen, dat er beslist haast by is. Daar deze zaak al van Augustus van 't vorige jaar hangende is, kan ik niet vinden, dat zy mot de noodige spoed is behandeld. Een lid der Commissie Mynheer Van der Lee - heeft my gevraagd mee te willen werken deze aanvraag alsnog nit te stellen, tot de Commissie nog eens heeft vergaderd. Die ziet er toch ook niet zoo groot bezwaar in, deze kwestie nog aan te houden. De heer De Ven persisteert by zyn mee ning, dat er wel haast by is. Dat de aanvraag niet eerder geschiedde, was eenvoudig hier aan toe te schryven, dat we moesten wachten op de goedkeuring der begrooting. Thans betrekken we indien dit noodig is het personeel van buiten en dat is een dure ge schiedenis. We moeten toch overgaan uit te breiden en de kosten kunnen uit de post groot f700 «extra verpleegkoslen" be streden wordeo. De heer De Geus repliceertIk kan wel zeggen, dat myn bemerking geen fin&nciëel bezwaar geldt, ja, dat dit er Zdlfs weinig toe doet. De kwestie is, dat we van de Commissie andere voorstellen hebben te wachten, die dit onderhavige voorstel over bodig maakt. Dat heeft dat bedoelde Com missielid my gezegd. Ik zou er daarom voor zijn, alsnog aan te houden, tot de Commissie nog eens beeft vergaderd en ons de uitslag van hun overwegingen hebben meegedeeld. De heer Krynen zegt ook nog: het aan stellen der verpleegsters moet toch gebeuren do voorstellen der Commissie en de even- tueele invoering daarvan loopt niot zoo gauw af; de raad kan daar niet op wachten. De heer Van Neck zegt nog: 't Lijkt me toe, dut we aan t oordcel vellen zyn over toekomstige diogen. Voorop staat: Uit breiding van het personeel is zeker; gevolg is dat het ook onderdak gebracht moet worden. Na kan de Commissie komen mot nieuwe voorstellen tengevolge van het ontslag Kluyn voorstellen tot vergrooting; dit zal weer ver meerdering van verplegingspersoneel tenge volge hebben, dat ook weer onder dak ge bracht moet worden. Het komt my voor, dat we het best doen, dat alles af te wach ten. Het ontslag van den heer Kluyn gaat pas in up 1 September, van het jaar komt er toch niets van om de gemeente-apotheek te verbouwen. Alle uitbreiding van het zie kenhuis zie ik gepaard gaan met uitbreiding van personeel. De heer Krynen trekt hut voorstel om te verdagen in. Hierna wordt het oorspronkelijke voorstel met algemeene stemmen aangenomen. xxix. Gymnasium. Burg. en Weth. adviseeron opnieuw ont heffing te vragen van de verplichting tot op richting van een Gymnasium. Eenparig aangenomen. XXX. Omlegging riool. Thans is aan de orde het advies van en W. op het adres van G. de Beurs en M. Koolhaas inzake de verlegging van het riool naby het Westplein. B. en W. meenen, dat er op het oogenblik geen redenen zyn, tot het verleggen van het riool over te gaan en dat dus afwyzend op het verzoek behoort te worden beschikt. De heer Breda zegtHet wil my voor komen, dut het advies in alle opzichten bil- lyk is togenover dc aanvragers. Zy kuniion toch niet aannemen, dat de gemeente voer eigen rekening te hunnen behoeve een riool zal omleggen. Ik vind he :ets erg, dat zulke menschen daaraan (50.- .ouden bydragen. De heer Verstegen zegt; Met dit advies gaat de gemeente tegen haar eigen bouw verordening. Als daar een particulier woont, moet volgens de bouwverordening een ijzeren buis aanwezig zijn. Hier is een steunen rio- leering, die niet heelemaal is nagezien. Toen er een man doorheen viel. heoft men dat gedeelte gerepareerd. Daarna stak men er nog eenmaal door. Als men bedenkt, dat die rioleering daar legt van het jaar 1808, (toen is het huis daar gebouwd) zal dat geen verwondering wekken. Het komt my voir, dat hier van de bouwverordening wordt a(- geweken, niemand dit goed zul keuren. Maar ik kan abuis zyn. De heer Breda: Of je abuis bent. Hierna wordt het voorstel van B. eu W. met algemeene stemmen, op die van den heer Verstegen na, aangenomen. XXXI. Volkstelling Voorstel oin vanwege de gemeente een byslag te geven op de belooning voor de werkzaamheden van do 10-jarige volkstelling. B. on W. achten t billyk, dat het oorspron kelijk geraamd bedrag ad f 8.25 wordt uit gekeerd en adviseeren in dien geest te be sluiten, betgeen voor de gemeente een byslag van f 200 meebrengt. In stemming gebracht wordt het aan genomen. De heeren Van der Ploeg, Zander, Krynen, Oortgysen en Bok stemdeu tegen. xxxii. Verordening regelende de rechtspositie van Ambtenaren en Werk lieden. Thans komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot definitieve vaststelling van deze Verordeningen. Wegens staking der stem mingen moesten artt. 6 en 24 nog in her stemming komen, terwyl door B. en W. als datum vau in werking treding der Verorde ning wordt voorgesteld 1 Januari 1912. Alvorens tot definitieve vaststelling over te gaan, wordt oen amendement van don heer Verstegen op art. 6 en wel om inplaats van 23-jarigen leeftyd, 21-jarigen leeftyd te lezen in Btemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de heeren Van Neck, Breda, De Ven, Adriaanse eu Over de Linden tegen en die van den heer Zander buiten stemming. Hierna wordt art. 13 in overeenstemming gewijzigd met 't pas aangenomen amendement, terwijl een amendement op art. 24 van den heer Hartendorf wordt verworpen met de stemmen van de heeren Breda, Adriaanse, Oortgysen en Hartendorf voor en die van den heer Zander buiten Btemming. Na nog eenige redactiewijzigingen wordt de gebeele Verordening aangenomen eu be sloten, haar op 1 Januari 1912 in werking te doen treden. Nog wordt aan de orde gesteld de xxxiii. Benoeming van een lid der Commissie voor het Hel dersche Kanaal. Hiertoe wordt aangewezen de heer Van der Ploeg met 10 Btemmen. De heeren Van Neck, Adriaanse, Breda, Hartendorf, Ver stegen kregen respectievelijk een of twee stemmen, terwyl er ook 2 briefjes in blanco waren. Do heer Vau der Ploeg desgevraagd, liet zich de benoeming welgovallon en werd door den Voorzitter geluk gewenscht. Hierna gaat men over tot de benoeming van een lid, die de gemeente zal vertegen woordigen op de constitueerende vergadering om do vereeniging der gemeenten tot stand te brengen. By eerste stemming worden op den Bur gemeester 8 stemmen uitgebracht, terwyl van de overige stemmen, de heer De Ven 5 stemmen, de heeren De Geus, Van Neck, Penning en Hartsinck ieder één stem op zich vereonigden, terwyl één stem in blanco wa*. Nadat de voorzitter te kennen had gegeven, dat hy onder geen voorwendsel zich een benoeming zon laten welgevallen, werdeu by de volgende nieuwe stemming uitgebracht op den heer De Ven 8 stemmon, op de hoeren v. d. Berg, De Geus, Van Stejjn, Ran ieder 1 stem, en op den heer Verstegen 2 stemmen. Drie stemmen waren in blanco. De heor De Ven neemt de benoeming aan, doch niet zonder zyn bevreemding te hebben te kennen gegeven over dergelijke wijze van stemmen. Hierop wordt ook de L r De Ven geluk gewenscht met zyn benoeming. By de rondvraag informeert de heer De Geus of de pensioenverordening al terug is van den wiskundigen adviseur. De Voorzitter beantwoordt bevestigend, en deelt moe, dat ze op heden ter perse is. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat do Raad over in geheime vergadering, eerstens om de raadbuisplannen, tweedons om de reclames.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1