KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulownam No 4002 Zaterdag 17 Juni 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ui. 50 ut., fr. p. post 75 ct., buitenland 11 Pre- Zondagsblad 37* 45 0 rniënModeblad 55 (15 fO. (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elite regel oneer6 Rewys-exemplaar"2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT k Co.), Helder. Bareauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUW8BERICHTEH. HELDER, 16 Juni. Hr. Ma. «Zeehond" ia Woensdag van Lerwick vertrokken. Tuinconcert. Concert te geven door „Helders Harmonie- kapel'op Zondag 18 Juni in den tuin van liet Casinogebouw. PROGRAMMA. O. K. K.-Marsch. O. 11. J. v. d. Bogaerde. katchen von Heilbronn, Ouverture. v. Neibig. Luna, Walser. P. Lincke. Joies Estivales. (bekr. verpl. nr. conc. 2e Pinksterd.) [O. Coquelet. PAUZE. Mignonnette, Ouverture. J. Baumanu. Les Sirènes, Schottisch. F. L. v. d. Bogaerde. Souvenir de Campine, Fantaisie. L. A. Schouten, (Bekroond eigen nummer contour* '2e Pinksterd.). Quadiille Populaire. Schieiner. Marsch Finale. Koegras. Onder begunstiging van goed zomerwedor vierden de leerlingen der drie hoogste klas sen hun jaarlyksche schoolfeest. Ditmaal ging men per trein naar Amsterdam, waar een extra tram klaarstond om de jongelui naar Artie te voeren. Daar werd natuurlijk van al het mooie en vreemde volop genoten. Te middag stond de extra tram weer klaar en vervoerde allen Daar het IJ veer waar men door de kettingboot naar 't Tolhuis werd gebracht. Hier kon de jeugd haar hart op halen aan allerlei werktuigen en menigeen van hen kou zich maar net begrepen dat 't einde \jk al weer tyd was om te vertrekken. In 't kort t scho «Ifeeit heeft den leerlingen een zeer genoegclijken dag bezorgd. (,DgbL') Stoomtramaanleg op Texel. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene ■temmen het voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene bijdrage van f1475 in de kosten van onderzoek inzake den stoom tramaanleg aangenomen, mits polder Eiur- land f1675 bjjdraagt, de 80 gemeonsch. polders f 1100, Waalenburg f175, Burger- nieuwland f25 en polder Eendracht f150. IJmuiden, 15 Juni. De gashouder alhier zal spoedig gereed zijn, zoodat binnen niet te langen tjjd de gaslevering een aanvang kan nemen. In de vergadering vau den Gemeenteraad van 18 December 1910 werd aangeboden eene exploitatierekening van het gasbedrijf, teneinde een overzicht te verkrijgen van de vermoedelijke ontvaugsten en uitgaven in het eerste jaar van exploitatie. Hierbij werd de pry's van het gas berekend op 8 en 9 cent den M', respetieveljjk voor levering over den gewonen nieter en den muntmeter. Officieel is echter de prjjs nog niet door den Baad bepaald. Burgemeester en Wet houders stellen voor deze prijzen als boven genoemd vast te stellen en tevens om dien pry's voor levering voor industrieele doeleinden te bepalen op 7 cent per M1. In verband met een besluit van den Raad om de subsidie aan den Visscherijschool alhier telkens per jaar toe te kennen stellen Burgemeester en Wethouders thans aan den Baad voor der voornoemde vereeniging voor het jaar 1912 eene subsidie te verleenen van f 1'JOO.— Dit bedrag kan voor voor 1912 lager worden gesteld (vroeger was het f 1500.—) aangezien na gehouden overleg met het bestuur der vereeniging dit bereid is gevonden op de posten ^interne leerlingen" en .uniiorm- kleeding" eene bezuiniging in te voeren, waardoor een mindere uitgaaf van f 1000. wordt verkregen. Zjj stellen echter voor aan het te verleenen subsidie de voorwaarde te verbindeo, dat het bestuur der vereeniging blijft voortgaan het onderwaste reorganiseeren in overleg met het gemeentebestuur. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 15 Juni. Geslaagd voor de groote stoomvaart als derde stuurman T. J. Broekman, C. A. W. van Djjk en J. Flik. De zedelijkheidswetten. De zedelykheidswettea zyn gisteren, 15 Juni, in werking getreden. „Zware" diefstal. Naar de ,N. R. Ct.' meldt, heeft de Delft- sche politie aangehouden een schipper, die verdacht wordt onlangs van de stadswecf aldaar 600» straatkeien gestolen en boven dien een schuit verduisterd te hebben. Het oude Beursterrein te Amsterdam. De bebouwing van het oude Beu sterrein, die, naar gezegd werd, met 1 Mei 1.1. een aanvang had zullen nemen, laat nog steeds op zich wachten en er verlui U ook niets van dat een aanvang binnenkort te wachten is. Dientengevolge sou de «Bijenkorf" welks groote plannen en ontwerp blikbaar niet voor directe verwezeljjking vatbaar bleken een aaomerkeljjke boete aan de gemeente schuldig geworden zyn. Echter wordt het varmoeden geopperd dat de contractbepaling niet voldoende scherp geredigeerd was en door een scbyn-begin met de werkzaamheden te maken, de boete vermedon zjjn. Men mag hopen binnenkort nader over deze voor het Amsterdamsche stadsbeeld zoo belangrijke quaestie te verneme». Men hoort echter zeggen dat oen nieuwe oplossing van het Dam-vraagstnk zoo gezocht worden in verband met de onteigeningen en dat aldus misschien de verkoop van het Oude Beurs terrein aan de .Bijenkorf" weer zou worden ongedaan gemaakt. Intusscheo welk, voor eene zich als „groote-stad" beschouwende gemeente, bedroevende gang van zaken 1 (»De Bouwwereld") Storm Trieet, 15 Juni. Een hevige storm heerschte hedennacht op zee. Een Grieksche bark ging te gronde, de mast van een schip viel i zeilen en al neer, waardoor de kapitein ge dood werd. Men vreest, dat 40 visschervHartuigen, die zich in volle zee bevonden, zjjn vergaan. Te Triest zyn tot nog toe 20 Ijjken aan gespoeld. De Zeeliedenetaking. Reeds geruimen tyd liepen geruchten, dat een internationale zeeliedenslakiDg binnenkort sou plaats hebben, en dat die op een geheim gehouden datum overal zou worden gepro clameerd. Hoewel er in de havens van Europa op het oogenblik dingen voorvallen, die op een internationale afspraak wyzen, zoo schijnt de beweging toch niet zoodanig geregeld te zyn, dat allen op dien datum staakten. Amsterdam is wel de eerste haven, waar het zeevolk gew eigerd heeft te monsteren. De afdeeling Amsterdam van den Algem. Nederl. Zeeliedenbond heeft nl. Dinsdagavond met op 2 na algemeene stemmen besloten, de staking Woensdag te doen ingaan. De vergadering werd bijgewoond door alle thans te Amsterdam aauwezige leden, ongeveer 250. Voor aanmonstering waren Woensdag aan de beurt de stoomschepen •Rijnland", van de Kon. Holl. Loyd, en .Pollux", «Flora" en fTellus", van de Kon. Ned. Stoombootmij., die gezamelijk ongeveer 80 man noodig hebben. Het besluit betreft ook degenen, die niet voor een reis, doch voor een bepaalden tyd zijn aangemonsterd. Dezen zullen met inacht neming van den oontractueelen termyn hun dienstverband opzeggen. Verder staken degenen, die zyn afgemon sterd, doch in nnrgeld op de booten werkten- Hierdoor komt het werk o.a. op drie stoom schepen van de maatschappij .Nederland" stil te liggen. De stakende zeelieden, wier aantal nu op ongeveer 200 gestold moet worden, ver wachten geleidelijke nitbreiding van hun aantal mef de bemanningen van binnenloo- pende schepen, voor zoover deze geen con tracten voor langen duur of meer reizen afgesloten hebben, wat by de Hollandsche Stoomboot Maatschappij h®' geval moet zyn. De equipage van de „Cores", een boot der „Koninklijke"', die Woensdag binnenliep, sloet zich dadelyk bij do stakers aan. In Rotterdam gist en roert het eveneens. Woensdagavond werd daar een drukbezochte vergadering gebonden. De spreker, de heer A. W. Heykoop, hoopte dat deze staking niet van langen duur zal zyn, dat zij geen groote schade zal veroorzaken en geen groot leed aan den zeeman zal brengeD. Mocht dit het geval zijn, zoo zeide hij, dan is het te wijten aan de halsstarrige houding van de reeders, die elke onderhandeling wei gerden. De Nederlandsche reeders is het du laatste j-tren goed gegaaD, getuige de uitge keerde dividenden. Het loon der zeelieden ig niet vooruit en hield geen verband met stijging der pryzen van levensmiddelen. Hun toestand bleef dezelfde. Na een uiteenzetting van andere grieven, zeide hjj o. a. De Nederlandsche reedersvereeniging gaf te kennen, dat het bestuur van Volharding zich met zyn eischen te wenden had tot do reeders individueel. Haar zaak was het niet Van alle reeders ontving het bestuur daarna een bericht, dat hierop Deerkomt, dat er en termen bestaan om aan du gestelde ichen te voldoeD. Het opzetten van de actie der zeelieden is niet een opwelling van een oogenblik. maar lang vooruit vastgesteld en overdacht. De zeelieden staan tegenover een sterken vjjaDd. Beproef zal wordeD, onderkruipers werven. Spreker gelooft niet, dat de Nederlandsche vloot door e--n 50-tal lang staarten zal worden gered. Ten slotte wekte de heer Heykoop allen op, niet meer te mon steren op de oude voorwaarden. De arbeiders der zee, zoo zeide hjj, hebben op betere voorwaarden recht. Wjjzende op het ernstige van den komenden strijd, spoorde bij lot organisatie aan. Voorts zeide hjj, dat, willen de Hollandsche zeelieden in de Rotterdamsche haven iets gedaan krygen, zjj een staking moeten hebben, die zich van dag tot dag uitbreidt, een staking dus van langen duur. Het gaat bier om het uithoudingsvermogen. Wanneer de reedors zien, dat de zeelieden zich klaarmaken voor een stryd van langen duur, dan gelooft spreker wel, dat zjj ten slotte tot onderhandelen be reid znllen zyn. Wanneer er in de eerste dagen schepen met onderkruipers moeten vertrekken, dan behoeft men zich niet onge rust te maken. Wat men gewoonlijk als onderkruiper krygt, is niet veel. In Amsterdam is het besluit genomen, op de schepen, die in de haven liggen, niet te werken. In tegenstelling met dit besluit geeft de voorzitter in overweging, hier op de schepen te blyven werken, doch niet langer dan tot het oogenblik van aanmonsteren daar is. Aldus besluit de vergadering. Het bestuur heeft het volle vertrouwen in de zeelieden en maakt zich niet bevreesd, dat zjj zich aan boord zullen laten bepraten en aanmonsteren. Van heden af zal zich niemand meer aanmelden voor eea plaats by een aannemer van schepelingen. In Antwerpen is eveneens de beweging gaande, doch het aanmonsteren gaat vrjjwel geregeld door. Te Li verpoot hebben 600 man, behoorende tot de bemanningen van de groote mailstoomers, geslaakt. De leidors waren niet van plan tot staking over te gaan, doch het zeevolk staakte uit eigen beweging. Ook in Londen, Glasgaw, Dublin, Newcastle, Sunderland en Grimsby is de staking afgekondigd. De Engelsche reeders nemen de staking kalm op, en verwachten, dat zjj geen ernstige gevolgen zal hebben. Amsterdam. Naarmate er schepen binnenvallen, breidt de staking der zeelieden te Amsterdam zich uit. Het thuiskomende volk wordt vanwege den Bond onmiddellijk op de hoogtegesteld, •n sluit zich dan by de staker* aan. Zoo zjjn thans de .Celebes" en de ,Ceres" van de Maatschappij Nederland binnengekomen. De bemanning van de Celebes" pl.m. 25 man (matrozen, tremmers en stokers), wei gerde zich te laten aanmonsteren voor de «Koningin Wilhelmina", ook van de Maat schappij Nederland. Met hen bedraagt het getal stakers thans pl-m. 250. Engeland. Tot nog toe slaagt de staking het best te Liverpool, Glasgow en Southampton. Elders is de deelneming gering of wordt er in hot geheel niet gestaakt, b.v. te Huil, Newcastle en Bristol. Te Newcastle woonden slechts een veertig man de stakingsrergadering bij. Duitschland. In Duitsche havens is niets van een staking te bespeuren De groote Duitsche reederjjen te Hamburg en Bremen hebben, zooals men weet, in het begin van dit jaar eigener be weging een verhooging van de gage der schepelingen toegestaan en ook in andere opzichten verbeteringen ingevoerd of toege zegd. Het Duitsche zeemansverbond heelt daarop kort geleden besloten, voorloopig geen eischen meer te stellen. Latere berichten melden Van het stoomschip .Beyerland", van de Scheep vaart-Steeokolenmjj. Rotterdam, IJmuiden in lossing, hebben 4 matrozen, 3 stokers en een donkeyman gestaakt. Pogingen om volk te doen monsteren, mislukten. Hut stoomschip is gelost, doch kan niet vertrekken. Van Antwerpen vertrekken de schepen nog geregeld. Gisteren werd echter voor geen enkel schip gemonsterd. Te Londen werd door 3000 zeelieden besloten te staken. Een telegram meldt, dat de scheepvaart tot hedun weinig moeilijkheden geelt. Onderscheidene maatschappijen ia Liver pool en te Huil hebben de loonen verhoogd. Laatste berichten. Uit Rotterdam. De bemanningen van de .Tabanan" en de .Willis" van de Rotterdamsche Lloyd, wei gerden heden te monsteren. Ook voor do schepen der Holland-Amerika-Lyn kan niet worden gemonsterd. Uit Amsterdam: De stoomschepen «Delitvan de Kon. Ned. Stooomb.-Maats. en de .Rotterdam" van de Petrol -Maats., konden niet vertrekken, wegens onvoltallige bemanning. Uit New York: De LondenBche «Daily Mail" verneemt uit New-York, dat de zeelieden-bond iu Amerika, 20,000 man tellende, besloot te staken. Deze Btaking geldt alleen voor de kustvaart. Op de Trans-Atlantische lijnen is zjj nog niet geproclameerd. Aan het Meteor. Instituut te De Bilt werd hedenmorgen een sterke aardbeving geregistreerd, op eeu afstand vau 9000 K.M. (den afstand b.v. vaQ hier tot Japan). Mij. INGEZONDEN. heer de Redacteur! Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige pl aU- ruiinte voor het volgende. In het «Vliegend Blaadje, van Zaterdag j 1. komt een ingezonden schrijven voor van de Marine-woning- bouw-vereeniging «Algemeen Belang», waarin deze met een tweeledig doel tracht aan te toonen dat er ten 1e. gebrek zou zjjn aan goede woningen cn ten '2e. oin toch vooral te laten zien hoe verschil lende huiseigenaren hunne perceelen onderhouden. Wij zouden op dit schrjjveii niet hebben geant woord, ware het niet, dat wij als Verhuurdersver- eeniging daarin werden betrokken op eene wjjze die al direct voor een elk den indruk moe: vestigen dat, èu het Bestuur vau «Algemeen Belangt, èn haar Adviseur, in het geheel niet op de hoogte zijn van doel en werken onzer Vereeniging. Wij toch zijn niet een Corporatie, die zich ten doel stelt Woningbouw, doch een Vereeniging van Huis eigenaren, die zich ten doel stelt elkander bij het verhuren van perceelen voor schade te vrjjwaren, door eventueel aan wanbetalers en slechte bewo ners eene woning te weigeren. Doch waar wij nu door «Algemeen Belangt als zoodanig worden aangeduid, komt het ons gcwenscht voor, een en ander, nader in dat schrjjven aange haald, eens wat meer van nabij te bezien, en op verschillende onjuiste voorstellingen en mededee- lingen, het volle licht te laten vallen, opdat daaruit moge blijken hoe met opzet onjuist deze mededee- lingen zyn. De naïviteit van deza Heeren is toch wat al te doorzichtig om ons te doen geiooven dat zij zooveel met de Huiseigenaren zonden op hebben dat zij, om hun niet te veel in hun schamel?? bedrijf te schaden, alleen maar noemen de namen v«n een tiental huurders, zonder daar echter by te vermelden de straat en het nummer, waar die woningen staan; ons dunkt dat ware voor het pu bliek veel gemakkelijker, zij zouden zich dan eens kunnen overtuigen, en de waarheid? van deze mededeelingen constateeren. Waar nu echter «Algemeen Belangt in gebreke blijft dit te doen, weuschen wy nu het publiek in de gelegenheid te stellen te weten waar die woningen staan, al is het dan maar vau enkelen, omdat wij anders vreezun te veel ruimte in beslag te nemen. Wy nemen dan eerst huurder G. J*v. Mill, huur '2 gld. per week. Dit perceel staat op de Loods- gracht No. 45, naast het Kantoor der Held. Bank, een stand, wij zouden bijna zeggen de mooiste uit den Helder, waarvan de grond, waarop dit huisjo staat alleen een waarde vertegenwoordigt van pl. m. f1500, terwijl de huur sleclrs 2 gld. per week is. Wanneer gij dit perceel nu van buiten bekykt, moet u direct opvallen dat de aanduiding van geheel scheef en weggezakt, sterk'over dreven is. Bekykt men het nu van binnen dan ziet men eveneens, dat van groote, of in het oog loopende gebreken geen sprake is. Waaraan wy nog kunnen toevoegen, dat, zoodra ons bekend ge maakt wordt er reparatie is, deze zoo doenlijk altyd wordt hersteld. Nu is het waar de woning is oud. Maart als u ssn de huurders (man en vrouw) zou informeeren of zy die woning zouden willen ver laten, of ruilen met een andere, dan krijgt gy beslist een weigerend antwoord, eerstens om rede de woning niet die bewoning belemme rende gebreken heeft, en ten tweede omdat ty er van doordrongen zyn dat zy tegenover den stand nog goedkoop wonen, wat toch door een elk zal worden erkendhet scheelt tocli te veel of een woning staat aan de Loodsgracht of aan de Visch- straat b.v. en dit is juist hetgeen dat door «Alge meen Belangt uit het oog wordt verloren, hetwelk een natuurlijk gevolg is van onbekendheid op ninggebied. Wanneer dan ook op dien stand t woning zou gebouwd worden, zooals «Algemeen Belangt zich voorstelt, zou die huur geen f 2, n minstens f 4 per week zijn, en het beste be- dat die woningen, zoo zy daar zijn, steeds huurders gewild en gezocht worden is wel dit, dat zoodra er maar sprake is; er een ztl leeg komen, men zooveel huurders krygt als opvolgers, dat men bijna niet weet aan wie het te geven, en daarbij zyn dan tal van huurders, die komen uit woningen modern ingericht, die dan toch liever dair wonen, alleen om den stand. En zoo is het ook met huurder F. Hildema, Konst.-maj., wonende Spooratraat No. 2. Ook daar Sn de klachten zéér sterk overdreven, maar nog jezien or die er zyn, dan mag toch gevraagd worden, wat doet die man blyven? Waarom ver trekt hy niet, en zoekt aene woning die niet zulke gebreken heeft? En dan is ons antwoord alweer de stand. Toen dan ook het door hem bewoonde perceel voor eenigen tijd aan een anderen eigenaar overging, werd hem door den nieuwen eigenaar medegedeeld, dat (wellicht door hoogeren koopprijs) na verloop van 6 weken de huur met f0.40 per week zou worden verhoogd; mocht hem dit niet aanstaan, of het huis hem die huur niet waard zijn, dan moest hij zich natuurlijk van een andere woning voorzien, waarvoor wel gelegenheid J geweest als hij maar niet naar stand gezien Het had dan ook dit verloop, dat hij, toen die 6 weken waren verstreken, niet minder dan aan dien eigenaar zeide: U kan doen wat u wil, ik ga er toch niet uit, want lil de stand is mij tc mooil en daar heeft hy gelijk aan. Sinds het plantsoen daar is verfraaid en de straat in verbin ding met 't Station is doorgetrokken, is het verkeer drukker, en de bewoning veel aangenamer gewor den. Hier dus alweer een kwestie van stand, waar natuurlijk met koop- en huurprijs rekening mede wordt gehouden. Nemen wy nu i. J. Verkam, Bottelier, wonende toendestijds (1910) Spoorstraat No. 18. Ook daar weer een onjuistheid. Vast staat natuurlijk dat voor namelijk in den winter een huis vochtiger is dan des zomers, maar dat deze woning, staande op dien stand geen f2.25 zou waard zijn, zal niemand be twisten. Ook dat huis is tijdens de bewoning van erkarn aan een anderen eigenaar overgegaandat dit vroeger een winkel is geweest, en nu woonhuis, dat zegt niets. Anders is het weer dat wordt voor gesteld er geen slaapplaats is, dit is absoluut onwaar het gezin van Verkam bestaat uit 3 personen, waarby een jong kinddat zij hun ouders by zich laten inwonen en er dientengevolge 5 van maken is hun zaak. Stel dat zij hun grootouders daar by nemen, dan zijn er 7 menschen, maar gaat het nu wel aan, om te eischen dat in een kleine woning zooveel slaapplaatsen en kasten te vinden zijn? Verkam heert daarom een grootere woning gehuurd waarin hy b.v. nu nog Commensaals ook houdt; van zelf kunnen die allen in een kleine woning geen aparte slaapplaats hebben, dus blyft er ten slotte niet anders over dan een grootere woning te huren voor meer geld. Nemen wij nu teu slotte als tegenhanger huur der D. Diehle, Oostslootstraat 77, die blijft wonen voor de goedkoopte, hoewel dit met het oog op gezin en positie niet noodig is. Dat daar nu geen gang doch een portaal, en in plaats van leiding een regenbak is, daarom is dat toch geen reden om die woning aan te duiden als voor de bewo ning ongeschikt! Ook dat er geen voldoende licht zou zijn is per sé onwaar; men overtuige zich zoo noodig. Vochtig en donker, wij zeiden het reeds hierboven, is het in den winter altijd méér, voor namelijk op dat oogenblik, toen de luit. ter zee al daar zijn onderzoek insteldetoen was het De cember, een tydperk van het jaar dat liet bijna en meermalen niet héél dag wordt Natuurlijk hoe goedkooper woning hoe minder comfort. Wil len echter de huurders van zoo'n woning zich daar vrijwillig mede vergenoegen, niemand zal hun dat ten kwade duiden, maar daatorn hoeft men nog niet het recht het bewoonde als onbruikbaar aan te duiden, terwijl wij bovendien nog sterk betwijfelen of de betrokken huurders in dat schry- genoemd, met de publicatie daarvan nu wel waren ingenomen; voor zoover wy ze hoorden, is juist het tegendeel waarl Uit hel een en ander blykt nu duidelijk dat de nten hier aangevoerd, weinig steekhoudend zéér overdreven zyn, en minstens blijk gaven, sl is nu een luit. ter zee nog zoo onpartijdig, hij daarom nog niet bekwaam kan geacht worden een juist woning-onderzoek. Wij willen u ok den raad geven om daarvoor in het ver volg te nemen een deskundige, dan loopt gjj niet zoo groot gevaar van onwetend de zaken verkeerd te stellen, en reikt gy aan de Gezondheids- aissie te Helder geen brevet van onbekwaam heid uit. Waar dan ook het Bestuur van «Algemeen Belang" de redeneering vandaan haalt, om, zon der te weten wat een perceel kost of gekost heeft, of nog zal kosten, eeue rent. berekening voor te stellen van 15 <ty0t is ons inziens alleen toe te schryven aan menschen, die totaal onkun dig zijn op het gebied van woningeniemand dan ook met eenige woningkennis zal zich daaraan ook beslist niet wagen. Eu dat gy onkundig zijt op het gebied van woningen en bewo ers blijkt wel het duidelijkst uit dc dwaze redeneering van de Oude Helder geheel te doen verdwynen enz. enz. enz. Hebt gy u wel eens de moeite getroost te weten wat voor menschen of daar in die Oude Helder, en in Brouwer-, Vijzel- en Vischstraten wonen? zoo niet, dan willen wij het u zeggen I daar wonen, behalve enkele militairen van land- en zeemacht, plas wat neringdoenden, hoofdzakelijk menschen, die van wut visch en een te lossen kolenboot, hun bestaan moeten voortzetten, en als het niet was dat die door u zoo min aangeduide huiseigenaren, die menschen als mensch optraden, dan konden zij ook da&r niet blijven wonen, want hun verdienste is in de meeste gevallen ontoereikend, niet eens voldoende om n u hun huur geregeld te betalen, laat staan, als daar naar uwe aieeniug, meer moderne woningen moeten worden gebouwd dat zou alleen dan kunnen als zij even als u, op vasten tyd hun salaris in ontvangst konden nemen. Dat sluit niet in, dat zy in krotten moeten wonen de woning door hen bewoond, dient zoo goed mogelijk onderhouden te worden, terwijl aanslui ting van gas- en waterleiding mede aanbeveling verdient, doch er moet altyd rekening gehouden worden met hun draagkracht. Zy kunnen niet meer verwonen, en als gy hen nu uit die wonin gen vandaan jaagt door Gezondheids commissie en woningwet daar hoogtij te laten vieren, dan is het resultaat, dat er voor die menscheu ten slotte geen woning overblijft en zij dienen toch ook te wonen, al is het dan niet naar de moderne eischen. Ten slotte nog dit, dat de huiseigenaren te Helder in gebreke zouden zyn gebleven huizen te bouwen in verband met de toename der bevolking daarop zouden wy zeggen, als gij uw oogen open doet dan zult gy moeten zien en erkennen ook daurin abuis te zyn. Geheele wijken zjjn aange bouwd en nog steeds in aanbouw, zie b.v. achter den Polderweg enz., zoodat iemand, die in de laatste 5 k 10 jaar hier niet geweest is, zich verbaasd over de uitbreiding der gemeente; en dat dit zoo is, dankt gy enkel en alléén aan het particulier initiatief, hetwelk gy en anderen op heden bezig zyt beduidend te schaden, door uw bouwvereni gingen, waardoor een zoo stuitende concurrentie tn het leven wordt geroepen als nog nooit is ver toond. Dat Stnat eu Gemeente u dit mogelijk maken, is op zichzell erg genoeg. Wij zien dan ook niet met leede oogen aan, en zijn niet bevreesd ons bedrjjf bedreigd te zien door het bouwen van woningen, mits dit niet ge schiedt op de wyxe als door uwe, en andere soort gelijke vcreenigingen bedoeld. Zy toch bouwen woningen met geld van den Staat, waardoor de gemeente dan borg wordt tegen een rentevoet, zooals geen een particulier dit kan bekomen. T geld nu, opgebracht door de gemeenschap (was onder ook de particulier eigenbouwer), wordt di besteed ten bate van enkelenwaren nu die enkelen nog menschen die financieel onmachtig waren woning te huren, het zou uit sociaal en phil&n- tropisch oogpunt aanbeveling verdienen Nu echter zal het zoo worden, dat die woningen worden be trokken door menschen, welke uit hoofde van hun maatschappelijke positie, best hun huur kunnen betalen. Wil «Algemeen Belang" echter toch wo ningen bouwen, hetzij meer naar huu gerief, of op andere wijze ingericht als de tegenwoordige, dat zij dan beginne even als een particulier moet doen, met grond te knopen, de te bouwen per ceelen daarop te doen verrijzen om deze daarna te verhuren; dan toch zal hun eerstent blyken dat de rentestandaard, door hun aangegeven als winst, véél te hoog is berekend, en ten tweede, wordt dan de concurrentie eerlijker, maar dan twyfclen wij niet of de lust tot bouwen zal bij hun spoedig vergaan. Nu echter treedt het Rijk op als concurrent tegen het particulier initiatief, en wordt dit geld besteed aan hen die zulks niet behoeven, daartegen gaat ona protest. Wy vermeenen met deze regelen u duidelijk te hebben gezegd wat wij bedoelen en verblijven na u mijnheer de Redacteur te hebben dank ge zegd voor de verleende plaatsruimte, Het Bestuur der Held. Verh. Vereen. «Samenwerking". Helder, 15 Juni 1911. Marine en Leger. hij beschikking van den Minister van Marine- is de kapitein der mariniers J. P. A. Termaatmet 19 dezer geplaatst als le officier by de afdeeling van het korps mariniers le Amsterdam. By K. Besl. is aan den eervol ontslagen luit. ter zee le kl. A. M. van Roosendaal, wegens on geschiktheid voor de verdere waarneming van den militaire dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, toegekend een pensioen van f 1339 's jaars, in gaande 19 Mei 1911. By besch. van den Min van Marine zyn de navolgende plaatsingen gelast met 1 Ju ti a.s. luitenant ter zee le kl. W. R. H. van Leersuin aan boord Hr. Ms. «Heemskcrck" en H. H. O. van Heckiug Colenbrander in de directie der marine te Willemsoord; luit. t. z. 2de kl, O D. T. de Ridder aan boord Hr. Ms. «Ruimer Claeszen L. Keers aan boord van Hr. Ms. «Gelderland" eu P. Post Uiterweer aan boord Hr. Ms, «Van Galen"; luit. t. z. 2de kl. bij de Kon. Marine-Reserve '1'. T. de Boer aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord, en buitengew. adelboist by die Reserve J. H. Nagtegaal aan boord Hr. Ms. «Atjeh". Gerepatrieerd uit O.-I. en geplaatst: Aan boord Wachtschip Willemsoord: sergL-timm. L. Balen, sergt-hofin. A. Schenk, scheerder A. Schoonen en raatr. Ie kl. H. D. Holman. Aan boord Wachtschip Amsterdam: lorptn.-maj. J, Moree en korpl.-stok. 2e kl. G. Meynen. Aan boord «Van Speyk": korpl.-stok. B.v.Noord. By de afd. Mariniers te Amsterdam: sergt.-d. martn. H. Zwarts, marin. Ie kl. J. P. Blom en marin. S. le Feber. Overplaatsing op 17 Juni 1911: van: op: Kurpl.-geweerm. F. Groen Van Galen W.s. A'dam. J. Visser W.S. A'dam Van Galen. Stoom waart berichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billiton vertrok 14 dezer v. Padang n. A'dam. Timor, uitreis, passeerde 13 dezer Perim. Ban Ja, thuisreis, vertrok 13 dezer van Djeddad. hediri, uitreis, passeerde 15 dezer Pantellaria. Prinses Juliana, uitreis, arriv. 15 dezer te Singapore. Vondel, thuisreis, vertrok 15 dezer van Tanger. Rotterdamsche Lloyd. Menado, thuisreis, pass. 14 dezer Kaap Tesla. Madura, uitreis, passeerde 15 dezer Dungeness. Djocja, uitreis, vertrok 15 dezer van Suez. Sindoro, uitreis, vertrok 15 dezer van Marseille. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Hollandia, thuisreis, vertrok 15 dezer van Lissabon. Marktberichten. Schagen, 15 Jnni 1911. 14 Paarden f 120.— k f350.— 6 Stieren f 200.k 1 400. 8 Geldekoeien (magere) f 16k I 220. 132 Geldekoeien (vette) f180.k 1400. 3 Kalfkoeien 1200.- k 1265.—. 30 Nuchtere Kalveren f7.— k 126 630 Schapen (vette) I 22.50 A 1 26. 30 Overhouders 1 20.k i 29. 100 Lammeren 19.k f 13. 1U0 Varkens (vette) f 0.40 k f 0.44 p. K.G. 40 Biggen 13.50 k f 11. 2U Konijnen 10.20 k f0.30. 41 Kippon 10.80 k fl. 1250 K.G. Boter fl.10 k fl.20 per K.G. 80 Jü Kipeieren 1 8.— k 1 4-25 per 100. 100 Eendeieren f3.80 per 100. Viascherijberichten. Nieuwe diep, 13 Juni. Aangebracht door 25 kor ders te xamen 60 stuks middeltong 50 cent per stuk, 150 kleine long 20 cent per stuk, 40 mand 'eine schol f 1 a f 1,50 per mand, '20 mand har f 2 al 2,50 per mand. Van rogvisschers 70 stuks rog 75 cent p, stuk. Van trekkers 160 tal haring I 0,70 a f 1,35 per tal, 40 UI geep f 4 a f 5 per tal. 14 Juni. 35 korders met 1 tot 5 stuks groote tong f 1,25 per stuk, 10 tot 20 middeltong 60 a 70 cent per stuk, 10 lot 30 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tot 3 mand stortschol f 2,50 a f 3,50 per mand, 1 tol 3 mand schar f 1,75 a t 2 per mand, 1 tarbotje voor f 5. Van lre..kers 10 tal geep f 5,25 a I 5,50 per tal, 2500 stuks pieterman f 1,25 a f 1,50 ;er 1u0 stuks, 5 tal haring f 1,55 per tal, 1 zalm voor f 9. 15 Juni. 35 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,10 per stuk, 10 tot 80 middeltong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 15 a '20 cent per stuk, 5 stuks tarbot f 5 a f 9 per stuk, 1 tot 5 stuks rog 85 cent per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol f 2 a f 3,50 per mand, 1 tot 3 mand schar f 2 a f 2,50 per mand. Burgelijke Stand w. Helder Van 13 tot 15 Jnni. ONDERTROUWD: A. Kranenburg en I*. Listelle. A, van Leeuwen en W. H. P. M Kromhout van der Meer. J. C. v. d. Plas en H. van Os. O. M. Moorman en A. P. Straatman. B. Oosterwyk en H. v. d. Zee. GETROUWD: G. de Beurs on J. Krul. C. A. Vogelaar en P. C. Helder. J. Wagenaar en H. Kikkert. M. Pieterse en T. Klik. BEVALLENN. Nicnwland geb. By voet, z. M. E. van Kralingen geb. Groenenberg, d. K. Bakker geb. de Boer, d L. J T. Wijmans geb. Miran- dolle, z. J. de Vroome geb. Koens, z. Wouden berg geb. Van Gelder, d. Advertentiën gelieve men 's morgens vöór 10 uur te bezorgen. Adverferitiën. Den 298ten Juni hopen onze geliefde Ouders C. Nebbeling en N. Gorter, hunne lSVjarlge Echtvereeni ging te berdenken. Dat God hen nog lang moge sparen i9 de wensch van hunne dank bare Kinderen: J. G. NEBBELING. J. C. NEBBELING. E. NEBBELING. C. NEBBELING. N. NEBBELING. Helder, 16 Juni 1911. Deu l8ten Juli a 8. hopen onze geliefde Ouders C. Pool en A. Pool-Zwaai, hunne 26-jarige Echtvereenlglng te herdenken. Uit naam hunner dankbare Kinderen, M. POOL. N. POOL A. E. POOL. WILLEM POOL. Amsterdam, 16 JuDi 1911. Pieter Nieuwlandstr. 771. Ondertrouwd Bernardus A. Oosterwijk en Hendrika van der Zee. Helder, 16 Juni 1911. Huwelijksvoltrekking 6 Juli 1911. Algemeene kennisgeving. Gehuwd Cornelis A. Vogelaar en Pietje C. Helder, die, tevens namenswederz\jdscbe familie, hartelyk dank zeggen voor de vele blij ken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. 'a Gravenhage, 14 Juni 1911. Regentesselaan 303. Getrouwd fierrit de Beura Gz., Architect, en Johanna Krul, die namens wederzljdsche familie hunnen hartelljken dank betuigen voor de veie blyken van belangstelling by hun huwe lijk ondervonden. Helder, 14 Juni 1911. Getrouwd H. B MarIJt, Ie Luit. der Art. op u. h Agent der R(jks Verz Bank te Tiel, en Jacoba H. van Haperen Amsterdam, 16 Juni 1911. De Heer en Mevrouw R H. WIJMANS Mirandollk geven kennis van de ge boorte van een Zoon. Den Helder, 14 Juni 1911. Hiermede vervullen wy, ook na mens verdere Familie, den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze g-liefde Moeder, Behuwd-, Groot en Overgroot moeder, Mej de Wed T. Oltmane, geb Jager, eerder Weduwe van den Heer Willem Ran, in den ouderdom van 83 jaren, na voorzien te zyn ge weest van de H.H. Sacramenten der ster venden. Uit aller naam, R. RAN. Helder, 14 Juni 1911, Breestraat 26. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een smarte lyk lyden, in den ouderdom van 74 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer G. J. Schada. Helder, 15 Juni 1911. Namens zyn bedroefde Kinderen, Behuwd-en Kleinkinderen W. v. d. GRAAFF. Op den 29sten Mei ontsliep in de hope des eeuwige levens, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd en Grootvader, de Heer Gerardua Pieter Slmonae, in den ouderdom van circa 68 jaar. Helder, 16 Juni 1911. Wed. G. P. SIMONSE-de Roos en Kiuderen. Wegens buifcenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Voor de vele blyken van belang stelling ondervonden by ons 50 jarig huwelijksfeest, betuigen wy mede na mens de Familie onzen hartelijken dank. P. A. BIERSTEKER en Echtgenoote. Tevredenheidsverklariug. Ik ben zeer tevreden over de wyze, waarop de Directie der Algemeene Paar den- en Veeverzekering-Maatschappij te 's Gravenhage (de Oude Zwolscbe van 1895). Directeur Linthout, de schade van myn afgemaakt rund geregeld heefc. Ook vanwege dr- eenvoudige en billijke verzekeringsconditifin dezer Mtiatschappy kan ik haar iederen Paarden- en Vee houder aanbevelen. J. KOK. Helder, den 7 Juni 1911. Agent de Heer P. A. E. THIJSSEN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1