KLEINE COURANT Reclame- Oprniming 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Verzuimt niet de te bezoeken in het van HERMAN NYPELS. No. 4004 Zaterdag 24 Juni 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. pest 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37$ i 45 10.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij ▼ooruitbetaling.) Advertentiên van t tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar 2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C, DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 23 Juni. Zeeliedenstaking. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer P. de Koning een openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door de besturen van de Afd. Helder der S. D. A. P. en van den Helderschen Bestunrdersbond, en dat naar aanleiding van de pogingen te dezer plaatse in 't werk gesteld tot het werven van „onderkruipers", ten einde zoo mogelijk de zeeliedenstaking te doen mislukken. Bij den aanvang der vergadering was de zaal geheel gevuld met oen belangstellend publiek. De heer J. van Loyen, 2e voorzitter van den Held. Bestuurdersbondheette de aan wezigen welkom en zette in een uitgebreid openingswoord de aanleiding en het verloop der staking uiteen en waarschuwde een ieder, zich niet te laten verlokken, onder welke schoonschijnende aanbiedingen ook, de sta kers, die oen gerechtvaardigden strijd voeren, in den rug aan te vallen, door zich als onder kruiper te laten inschrijven. Hierna is het woord aan den heer A. G. A. Verstegen, die eveneens de beteekenis van dezen strijd schetste. Hy zette zeer uit voerig uiteen, hoe deze stryd slechts een episode iB uit den historischen kamp tusschen arbeid en kapitaal; dat deze strubbelingen onvermijdelijk zyn, wijl de belangen van de beide, by den stryd betrokken partijen lijn recht tegenover elkaar slaan, en dat de arbeiders, die zich in dezen kamp aan de zy van het kapitaal scharen zy het dan ook onwetend verraders zyn van hun eigen zaak. Want die stakingen hebben niet alleen beteekenis en zijn niet alleen van belang voor de stakers zeiven, doch zy raken het belang van heel de arbeidersklasse. Als de eene categorie door een loonstrijd zich beter arbeidsvoorwaarden weet te verwerven, komt het onvermijdelijk ten goede aan de gansche arbeidersmassa. Deze Btrijd is voor het volk wel in aan tal het sterkst doch inderdaad de zwakste party, een zeer moeilijke en zware. Hun tegenpartij het kapitaal beschikt over het geld en daardoor over de macht. Alle machten zooals justitie, politie enz. zyn op handen van het kapitaal; Bcharen zich aan de zy van de sterkste. Daardoor is er voor het volk voor de onderdrukte klasse slechts een redmiddel, n.1. hechte organisatie en helder bewustzijn van Baam- hoorigheid met de arbeiders van heel de wereld. Ook de zeelieden weten dat, doch is het op het land al moeiljjk, om tot gezonde, straffe organisatie te komen, nog moeilijker is het met zeeproletariaat. Toch heeft men ten deze niet stilgezeten en de organisaties hebben van de reederijen zeer bescheiden verbeteringen verlangd. Echter te vergeefs; de reederijen gaven of geen of een weigerend antwoord. Ze laten het altijd op een staking het eenigste wapen nog aankomen, in de hoop, dat de honger, hen wel murw zal makeD. Zij hebben al hun hoop gevestigd op een leger van werkeloozen door het kapitalisme zelf voortgebracht die door den nood gedwongen de plaatsen der sta kers wel zullen innemen. Dit is een verach telijk bedryf, onteerend voor hen, die er zich mee inlaten, al zal spreker er de menschen niet te hard over vallen, wetende waartoe de nood kan dwingen en begrijpende, dat ze zelf bet verachtelijke en lage van hun daad niet inzien. Maar schandelijk mag het ge noemd worden van eenige plaatsgenooten, die niet door den nood gedwongen, vrijwillig zioh leenen voor de vefoeilyke Jndasrol, om ter wille van de reederyen als ronselaar vanlonder- kruipers op te treden. Volgens spreker werd ook hier ter plaatse de onderkruipery van hoogerhand, zy het dan ook op steelsche, gniepige wyze, beschermd en bevorderd en als bewijs daarvoor voerde hy aan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een agent van politie met name genoemd op de fiets Helders straten is doorgereden en de aangeworven onderkruipers door zacht tik ken op de luiken of ruiten en met een «Ho, jongens, 't is tijd", heeft gewekt, waarna ze 's nachts te 4 uur met de „Ada van Holland" over de Zuiderzee naar Amsterdam zyn ge voerd. Door spreker werd hiertegen sterk geprotesteerd, hetwelk de vergadering met luid applaus bevestigde. Nadat nog de heer Israël, afgevaardigde van den Zeeliedenbond, Afd. IJmuiden, even het woord had gevoerd en er by de ver gaderden op aangedrongen had, om zulke ronselaars van onderkruipers voortaan te boycotten en ze op geenerlei wyze meer te bevoordeelen als afschrikwekkend voorbeeld, ook voor de toekomst, ging de vergadering uiteen. Vliegen. De Europeesche rondvlucht. In ons vorig nummer hebben wy vermeld, dat 18 vliegers te Luik waren aangekomen. Dat aantal is sedert tot 19 gestegen, ver moedelijk zouden nog eenige achterblijvers volgen. De eerstaangekomene, Vidart, won daarmede 16,000 francs, de tweede Védrines, 6000 francs. De overigen, waaronder Wijn malen als laatstaangekomene, van 4000 tot 800 francs. Dinsdag zou men het stuk Luik—Spa en terug afleggen. Wegens het slechte weer, werd dien tocht uitgesteld tot Woensdag. Inderdaad bleek de korte etape Luik SpaLuik niet zoo gemakkelijk te zyn, als men wel zou vermoeden. Slechts Védrines en Vidart legden het parcourB binnen de 50 minuten af; wat een schitterende prestatie blykt te zyn, immers hun collega's deden er meer dan anderhalf uur over. Het meer- endeel steeg op, moeBt weer dalen en ging nog eens de lucht in. Anderen weer ver dwaalden, onder hen bevond zich ook onze landgenoot Wymnalen, die tot nu toe op de Europeesche rondvlucht niet veel geluk heeft gehad. Wist hy zich bij de eerste etape (Parys—Reims—Luik) nog juist als 12e een prijsje te verzekeren, met de tweede etape heeft hy al zeer veel pech. Zeker zal hy by de classificatie dezer etape niet eens num mer 12 halen, hoogstens 16 of 17. Wijnmalen verdwaalde dus, en moest dalen op een afstand van 85 K.M. van Spa, zoo dat hy dien dag niet meer kon keeren. Den volgenden ochtend is hy echter ge slaagd den terugtocht te volbrengen en kwam hy te half acht te Luik terug. Hij blijft daardoor in klasse A. Voor de aviatiek in Nederland was het gisteren een belangrijke dag. De meest be kende Fransche aviateurs hebben op hun grooten tocht door vier landen, boven ons land gevlogen. Onder hen waren gerouti neerde vliegers, als Védrines, Vidart, Beau- mont, Ganos Renaux on Weymann, alle win naars van vorige vliegwedstrijden. Weliswaar hadden zich te Parys meer dan 70 aviateurs laten inschrijven voor de rond vlucht, doch reeds den eersten dag vielen er zooveel af, dat tenslotte nog geen twin tigtal in Luik aankwam, onder wie zich ook onze landgenoot Wijnmalen bevond, 't Bleek echter, dat hij ondanks zyn schitterende vlucht Parys—Brussel en terug, Bindsdien niet te onderschatten concurrentie gekregen had. Door vliegers, die te voren nog geheel onbekend waren, werd hy langzamerhand geheel overvleugeld en velen zullen nu met leedwezen vernemen, dat hy ook op deze derde étape weer pech had. Dit puikje buitenlaudsche vliegers nu hoofdzakelijk Franschen is te Soesterberg aangekomen, waar zy nog demonstraties zul len houden, alvorens hun reis voort te zet ten, over Breda naar Brussel, Roubaix, Calais, Londen en terug naar Parys, het eindpunt, waar zy eerst eind Juni zullen arriveeren. Dan zullen de gelederen onge twijfeld nog weer gedund zyn Reods uit de gemaakte tyden valt af te leideD, dat de aangekomenen te Soesterberg wel tot de eerste klasse aviateurs behoorden, 't Waren weer Gibert, Ganos, Vidart, die hot eerst in het vliegkamp neerdaalden. Doch laten wy eerst iets vertellen van het begin van den tocht naar ons land. OndaDks het min gunstige weer zijn de meeste aviateurs gisterenmorgen te Luik op gegaan. Wijnmalen bleef voorloopig achter. In het vliegkamp te Venlo was alles in orde, en zag men verlangend uit naar de aankomst van den eersten vlieger. Om 9 uur 12 min. aldaar in eens een reusachtig enthousiasme; iemand had in do lucht een stip aangewezen, en alle kijkers zochten, en hoewel nog het grootste deel van het publiek niets zag, werd het be vestigd, dat daar een vlieger kwam. In prachtige kloeke vlucht draaide het vliegtuig enkele oogenblikken later boven het terrein. Juist had men tyd to zien, dat het nummer 12 droeg, dus Beaumont er in zat, maar nog had hy den grond niet bereikt, toen men een tweeden eondekker zag naderen. Het was Vidart. Toen kwam Amérigo, die hem op den voet of liever op den staart volgde. Weldra kwam Garros en dat alles, al die nederdalingen vol emotie, hadden binnen nog geen twintig minuten plaats gehad. Want het was precies half tien, toen, tot matelooze verrassing van het publiek, de eerstaan gekomene Beaumont zich weer van de aarde verhief en nog wsb hy goed in het zicht en waren nauwelykB de juichkreten verstomd, toen een tweede en een derde opvlogen en onderwyl daalde Weymann en van dit oogen- blik af werd het een dalen en Btygen, zoo snel achter elkaar, dat de illusie van een troep reuzenvogels, die zich vry en naar welgevallen naar en van de aarde begeven, volkomen was. Om 11 u. 15 m. is de laatste der achter eenvolgens aangekomen vliegers te Venlo weer vertrokken. De aangekomenen hebben allen, volgens voorschrift, hun handteekening in duplo gesteld op een papier, waarop de tyd wordt ingevuld. Allen blijken gejaagd en zenuwachtig en zeggen omtrent den korten tocht niet veel behalve, dat de wind hier en daar niet meeviel, en dat zy dorst hebben. Men laait hen natuurlyk en dan maken zy zoo spoedig mogelijk het vliegtuig weer in orde voor het vertrek. Aankomst te Soesterberg. Elf uur. Om half elf komt er een eendekker in zicht, de kanonschoten bulderen ter begroeting en de menigte komt nu plotseling in geestdrift 1 't Is een bly gejuich, dat luide opschalt en als de vlieger in zweefvlucht daalt, brengt men hem een hartelyke hulde. Het is Gibert. Vidart is tweede, Garros is derde. Even voor half twaalf is H. M. do Koningin- Moeder op het terrein aangekomen per equi snort weer plotseling een vlieger in de lucht en H. M. kay getuige zijn van de landing van Kimmerling. Dezen en Vidart laat zy zich naderhand voorstellen. Zy onder houdt zich met beide vliegers langdurig, brengt hun hulde voor hun moed en onverschrok kenheid. Tegen half een verlaat H. M. weer het vliegkamp. De vliegers die aangekomen zyn vertellen weinig nieuws. Gibert zei nog duizelig ge weest te zyn en de aanblik van de Zuiderzee in de verte had hem vooral niet rustiger gemaakt. Vidart vond het weer heel prachtig, maar by zyn landing dacht hy een oogenblik naar beneden gesmakt te zullen worden. Garros heeft geen teekens gezien, maar Dom van Utrecht, waarvan men hem verteld had, heeft hem terecht geholpen. Beaumont was om 11 uur op de hei by Hilversum geland. Op groote hoogte was hy over het vliegkamp van Soesterberg gevlogen en toen verdwaald. Het terrein was te hobbe lig om weer op te stygen en Beaumont heeft zich daarom per auto naar het vliegkamp begeven om zich to melden. Monteurs hebben de vleugels van zyn vlieg tuig afgenomen, om hem in staat te stellen op een geiyk gedeelte op te stygen. Barra zat in de buurt van Randwijk met een panne. Renaux was te Echt St. Joosterberg wegens een gebrek aan zyn toestel gedaald. Een van de spandraden was gebroken. Hy is ongedeerd. Le' Lasseur was te Echt Berkelaar in een roggeveld neergekomen. Zyn toestel is aan den linkervleugel vry ernstig beschadigd. Hyzelf is licht aan de linkerhand gewond. Een automobiel, uitgereden om Beaumont te adsisteeren, is voorby de tol te Soesterberg tegen een rytuig gereden. Do tuf is kort cd klein. By het ongeluk brak de 27-jarige werkman Wyg, uit Zeist, zijn arm. De andere vyf inzittenden kwamen er zonder ongeluk ken af. 't Is niet by het zevental vliegers gebleveD gisteravond zyn er nog drie in het vliegkamp te Soesterberg neergestreken. De reeks word gesloten door onzen Wyn- malen, die nog juist voordat het officieel» chronometreeren gestaakt werd, in het zicht kwam. Er heeft dus in Soesterberg wel een enorme spanning geheerscht. Doch niet alleen daar, ook alhier was er voor Wyn- malen's vlucht een groote belangstelling, te meer daar men wist, dat even na 5 uur Luik door hem was verlaten. Wijnmalen heeft ook op deze etape blyk- baar niet veel geluk. Of het komt door zyn nieuwe machine, welko de beroemde vernielde Farman" van den ParysBrusselParys- raid vervangen moest Of komt het door de geringe snelheid van zyn vliegtoestel, in vergelyking tot de „Bièriots" of .Deper- dussins" Hoe het ook zy, in deze Hollandsche etape komt Wynmalen op de classificatie-lyst als nummer 10 te staan. Intusschen wint hy toch den 10.000 francsprys van den eerst- aankomenden Hollander, daar zyn eenige mededinger, Van Meel, te Venlo is blyven steken. Behalve Tabuteau en Wynmalen stegen nog te Luik gisteravond op Van Meel en Védrines. Laatstgenoemde kreeg een defect en moest weer dalen. Deze bekende vlieger, die zich in de andere etapes zoo schitterend gehouden heeft, zal nu heden vertrekken. Voorts vertrok Revaux van Echten naar Soesterberg, terwyl zyn collega Le Lasseur nog te Ecliten achterbleef. Te Luik zyn nog Buthiat, Prévosten Ver- rept, terwyl Amerigo gewond was. Te slotte nog Barra, die te Woudenberg, was, volgens de laatste berichten. Vliegen te Texel. Jawel, by goed weer zal er op Texel gevlogen worden door de aviateurs Schuur man en Darioli! Alles staat voor elkander en een keurig terrein op korten afstand van Den Burg wordt in orde gebracht. De vliegdagen zyn bepaald op 80 Juni, 1 en 2 Juli en wie f 1,50 (le rang) of f 1 (2e rang) offert, heeft voor al de drie dagen toegang tot het vliegterrein. Uok worden bewyzen tegen korteren tyd en minderen prijs beschikbaar gesteld. BT"ITT T lil <Un meieen kermi» te Texel, xoedxl' beele Jllni-xon. 't W» een menie «eend, we stellig drukke dagen voorhanden hebben. De kroning te Londen. Met groote pracht en praal heeft de kro ning van Koning George plaats gehad en wel merkwaardig is het, dat juist in Engeland, dat onder zyu tegenwoordig liberaal bestuur met zooveel kracht en zekerheid den weg naar democratische hervormingen heeft inge slagen, op dezen dag een plechtigheid plaats heeft, die in hare inrichting de herinnering aan de vroegere feudale tyden weder opwekt. Men zou zich, lezende van al dat middel- eeuwsche ceremoniëol, in oude tyden terug verplaatst wanen, toen koning, geestelijkheid en adel de maatschappij beheerschten. Maar die pracht en praal zyn slechts vormen vormen, waaraan de Engelschman, aan tra ditie en gewoonte gehecht, niet gaarne afstand doet, maar die toch ook niet meer zyn dan symbolen. In de schittering van den kroningsoptocht, in de praal van de kerkelijke plechtigheid manifesteert de Engelschman do macht en den rijkdom van zijn reusachtig wereldryk. En de koning is het symbool, de personificatie van het groote vaderland, dat zich over alle werelddeelen uitstrekt. Nooit wellicht was dat Rijk machtiger en meer vereend dan thans, nu juist de staatkunde met de opvattingen der oude tyden, welke uiterlijk heden her leven, heeft gebroken en een moderne geeBt de regeerders van het wereldryk bezield. Nu gebroken is met het oude stelsel van over- heersching, en de verschillende gebieden van het groote Ryk in vrjje samenwerking, met eerbiediging van elkanders bijzondere belan gen, arbeiden aan den opbouw van een statenbond onder Britsche vlag en onder de gemeenschappelijke leiding van den Koning, in wie al die staten en volken het symbool der eenheid zien. Hoe dat schouwspel was en verliep vinden onze lezerB hieronder beknopt vermeld. Ofschoon een ontzagelyke menigte volks op do been was, bleef de orde voorbeeldig, zoodat de voortreffelijke maatregelen der politie doeltreffend zyn gebleken. Het ge drang was nergens bovenmate groot, zoodat de straatafsluiting^i, die men had aangebracht, niet of nauwelijks gebruikt hoefden te worden. Het weer was buiig. Nu en dan regende het evon, met vry sterke windvlagen. Dit alsmede de strenge politiemaatregel, kan bij gedragen hebben om de volte minder groot te maken. De optocht is in drie afdeelingen stipt op t(jd van het paleis vertrokken. Een geest driftig gejubel begroette koning en koningin, toen zy, in hun door acht isabella's getrokken koets, de stampvolle tribunes op het Parle- mentsplein voorbijreden. Ook de konings kinderen werden hartelijk toegejuicht, als mede de vreemde vorstelyke personen. De abdy van Westminister bood met zyn zevenduizend menschen, waaronder 40 leden van het koninklyke huis van Engeland, 2 0 veitegenwoordigers uit den vreemde, 220 leden van het diplomatieke korps, 1000 Peers en Peeresses, 900 leden van het Lagerhuis met hun vrouwen, 800 vertegenwoordigers van het Britsche Ryk over zee, een plechtig Schouwspel, toen omtrent twaalf unr koning George, omringd door de hooge staatsdienaren, zich op zyn staatsiestoel omdraaiend, aan den volke vertoonde, waarop de aartsbisschop van Kantelberg sprakIk stel u hier koning George voor, den ontwyfelbaren koning van het rijk. Komt allen hem huldigen en dienen. Zijt gjj gezind? Allen antwoordden dadelyk bevestigend en zongen het God save the King. Daarop volgde trompetgeschal en toejuiching. Ver volgens werd aan den koning de eed afge nomen. Waarop de koning zei: ik zal uit voeren en handhaven al de dingen, die ik heb beloofd. Zoo waarlijk helpe my God! Het was ongeveer half-een, toen de aarts bisschop den koning kroonde. Buiten juichte het volk en zong het volks lied, de klokken luidden en kanonnen vuurden een saluut van 41 schoten. Zoodra de koning was gekroond, zetten alle Peers hun kroon op. Weer klonk er gejuich in de kerk, en op het geluid daarvan juichte buiten opnieuw het volk mede. Na den zegen en het plaatsnemen op den troon kwam de huldiging door de prinsen en de peerB, naar hun rangorde, waarby de prins van Wales vooropging. Londen, 22 Juni. De koning en de koningin hebben heden in intiemen kring gedineerd met de koninklyke familie en de buitenland- sche vertegenwoordigers, die in het paleis logeeren. Londen, 22 Juni. De stad baadt zich in een zee van electrisch licht. Alle wijken zyn geïllumineerd. Duizenden Engèlsche rozen stralen aan de gevels der clubs, de groote handelsinrichtingen, de publieke gebouwen, de Bank van Engeland, bet Mansion House, enz. Overal zyn de woorden: »God save the King", op de kronen en de portretten van den koning en de koningin aangebracht in lynen van vuur. Te tien uur werden 2000 vreugdevuren ontstoken vanaf Johnogroats in het noorden van Schotland, tot Landsend in het zuiden van Cornwalles. Kijkjes uit mijn venster. Het nieuwe Huisduinen. In den zwoelen wind aan 't strand hadden we Zondagmiddag wat zwaar geboomd over een hanepoot-briefje van 'n vermoeide groote stadsjuffer, die gedreven door haar inner lijke behoefte om een paar zomermaanden aangenaam te passeeren vriendelijk infor meerde naar de hötels, pensions, kamers of woninkjes in deze oenvoudige, kalme lande lijkheid. Nog denzelfden avond ging 't ant woord aan den Kanaalweg in de bus: hier niets van dien aard. Bah 1 wat een armzaligen indruk voor iemand niet-op- de-hoogte. Met deze gedachte trok 'k mijn kousen uit, stapte in bed en droomde tien minuten later over de ongunstige omstandig heden waarin ons Noordzee-plaatsje feitelijk verkeert De glimpannen van de daken te Huisdui nen hadden den ganschen dag gefonkeld in midden in de week. De meeste dorpsbewo ners buiten gezeten, wisten niet wat ze er aan hadden, toen het torecklokje van de Hervormde kerk opeens in de stilte op z'n dooie gemak ging galmen. Met vraag-oogen zagen de gemoedelijke buurtjes elkander aan. Een felle brand een vreeselyke overstroo ming Niemand wist het. Breed en dof hield 't gelui aan. Als dolzinnigen holden de nieuwsgierigen naar 't centrum. Daar, op de ruimte, was stellig wat gaande. Het krioelde er van volk. Geen ramp, geen onheil. Ge lukkig. Neen. Maar te midden van menschen by hoopjes stond zoowaar een soort katheder, jawel, een heuscho katheder, waarby 'n meneer zich al eenige malen inspande om zyn stem verstaanbaar te maken, 't Helder blozend gezicht met den korten ringbaard, 't smetteloos wit van linnengoed en 't keurig zwart van de jas, gaf den vleezigen, kloeken man, forsch staande voor de schare, een zekere wyding. Goedaardig streng vroeg hy nogmaals om aandacht en begon dan, na traditionaal schraperig neusophalen, te ver klaren waarom men hier eigenlijk was saftm- geroepen. Met populaire vergelijkingen ge waagde hy over de opmorkelyke welvaart van de Hollandsche badplaatsen en be schouwde breedvoerig de achterlijke toestand van Huisduinen, dat veroordeeld schijnt van het niet verder te brengen dan een simpel gehucht, zonder opschieten. Is 't niet om van ergernis te stikken? Sinds jaren zitten we hier in 'n echt schorem boeltje. Wat kan de vreemdeling bekoren Ik zou wel eens willen weten, wie zonder blikken of blozen het kale, byna onnoosele oord durft recom- mandeeren! Voor de ware, degelijke genie ting schieten we tekort. Met het beetje be- hagelykheid kunnen we moeilyk voor den dag komen. Spreker veegde zich hier een rooden zakdoek even het voorhoofd af en gaat dan verder op beslisten toonMag en kan alles zoo blyven? Nee, nee 1 schreeuwde de menigte in koor. Weer gebaart spreker dat men zich bedaard zal houden. Welnu, gij allen zegt het zelf: er moet wat gedaan worden. Bravo! Zoo mag 'k het hoorenl Ik dacht, dat jullie geen greintje pit meer hadden om de hand aan den ploeg te slaan. Godlof! het is anders!! We mogen dan ook niet Blap staan. We kunnen vooruit rukken in de wereld. Verstaan? We kannen!! Een hard-werkende macht dienen we echter daarvoor te vormen, 't Geldt hier een kwestie, waarby de levensbelangen van Den Helder zyn betrokken. Om krachtig mee te werken tot de vervulling van onzen wensch het wegnemen van allo misstanden en het be vorderen van een gezonde ontwikkeling moeten we eendrachtig samen gaan. Huis duinen moet voor Helder meer dan ooit een begeerlijk bezit worden. De groote gemeente mag haar klein zusje niet langer met laksche schelvisch-oogen zien wurmen om op de pootjes te blyven. Ten koste van wat kapi taal moet zij aanpakken, goed aanpakken en wat durf hebben! Opzienbarend luidruchtig steraden alle hoorders in. Toen wees spreker met de hand om zich heen. Hy roemde zee, strand en duinen. Aanschouw deze uitgestrektheid eens? Is er niet inderdaad iets goeds van te maken? Ja, ja! overstemden de geestdrif- tigen langdurig. Stilte, aejebl(jft! Stilte, zeg 'k julllie! Deskundigen zyn het er over eens, dat hier een scboone, mooie toekomst voor het grjjpen ligt. Voor grondspeculanten en bouwers een dorado. De overblijvende velden zullen zich uitmuntend leenen voor heerlijke boschjes, met essehen en beuken. Een kunstzinnige aankleeding sal schitterend gelukken. Breng daar ginds eens een be scheiden park, met vjjvers en slooten! Laat men hier eens wat sladsbebouwing, wonder- Door^m werkjes van architectuur, vestigen, en de onbebouwde en ongeplaveide grond eens bestraten! De wegen in lanen herschapen! Zou dat dan geen besten indruk maken? Een witharig, stokoud besje, vlak by den spreker, woelden de vingers van haar stuip achtig vertrokken handen gejaagd door elkaar en riep driftig: zóóveel krygen we nooit gedaanals er maar één bank geplaatst moet worden, dan hoor je wat van de ko ningin! f Onbedaarlijk gelach). Die ouwe vrouw slaat de spijker op den kop, hervat spreker. Het is natuurlyk te gek, dat de Koningin onze belangen over het hoofd ziet, maar toch om de groote hindernis tot groei en bloei uit den weg te ruimen, moeten we by de regeering gaan hameren. Alleen de hooge autoriteiten kunnen den doorslag Tot heden mogen we zoowat niets, minnelijke regeling met het departe- it van oorlog kunnen we aan deze lamme positie een einde maken. Welaan dan, ik stel voor, dat een deputatie vaa Helderschen en Huisduiners naar Den Haag zal gaan, om by het betrokken ministerie eens een hartig woordje te spreken over het onhoud bare gevolg van de Kringen-wet, die ons al veel te lang een leeljjke spaak in de wielen steekt! (Driewerf hoera uit alle monden). Opnieuw begon de klok te bim-bammen door de trillende lucht. Het waren klank-diepe, enthusiaste accenten, tonen vol trots en vol doening, vol hoop en vertrouwen voor het nieuwe Huisduinen Plots zakte m'n hoofd tusschen twee don- sige kussens weg, ik werd met een schreeuw wakker en wreef eens goed de oogen. Zou het mogelyk zyn: een uitzicht om nog eens eenmaal mooi en groot te worden Zooals het nu is, kunnen we onmogelijk gaan wedyveren met aanzienlijke badplaatsen. Het tegenwoordige Huisduinen, met zyn verras send uitzicht op de zee, tot heden belaas een zandwoestijn, dient in een niet verre toekomst te worden een klein, fraai, vrien delijk dorp, schilderachtig gelegen, helder en blinkend, met zindelijke, wèlonderhouden bestrating, waar we den vreemdeling gerust kunnen ontvangen, waar weinig of niets zal mankeeren wat den gasten aangenaam kan zyn. Behalve een lieffyk park, door boomen omzoomde wegen, uitspanningen en genoe gens, moet in de eerste plaats voorzien worden in de behoeften aan particuliere ge riefelijke woningen, buitenplaatsjes en villa's, een geschikt hótel met kamers, die bezoekers in 't seizoen gelegenheid geven tot langer verblyf. Inderdaad, voor onze gemeente ligt te Huisduinen een beslissend belang. Aan haar dan ook de taak om krachtig te ijveren, dat de van overheidswege strenge bepalingen worden opgeheven of gewijzigd in dien zin, dat ondernemende en voortvarende menschen zich eens ernstig hiervoor kunnen interes seeren. Schaakrubriek. Probleem nr. 3. Van P. A. Larsen. Wit begint i a b i geeft in 2 setten mat. d e f g h abcdefgh Stand der stukken: Wit: Kdl, Ta8, La 2 en pion b 7. Zwart: Kal. Goede oplossingen worden ingewacht onder het motto .Schaak" tot uiterlyk Vrydag 30 Juni a.s., aan het bureau dezer courant, in de volgende rubriek bekend gemaakt. Oplossing Probleem nr. 2: 1. Df3—h8 waarna de Toren op c4 mat geeft. Goede oplossingen ontvangen vanDr. R., C. Rab, A. C. v. d. H., J. Siegors, Dr. J. J. Tesch, H. L. Pateer, P. J. Loovensteyn Jr., K. Smink en R. Koning. Party nr. 2. Weener opening. WitX X. ZwartG. Mow. Gespeeld in Kopenhagen 1909. 1 e2— e4 e7e5 II0.(6—12+ 2 Pbl—c3 P.g8 f6 11 K ei dl Lc8-g4f 3' f2—f4 d7d5 13. P.g5-(3 T.f8Xf3ll 4" (4Xe5 P.f6Xe4 14. I..fl-e2 I>.T2fl -f- II 5. p.gl—fd L.(8-b4 15. ThtXfl T.f3Xfl|=| 6. D.al—e2 f7—(6 (Wiener Schachzeitung) Zwart leidt hiermede een niet correcte aanval in. 7. e5X (6 o—o 8. P.c3Xc4 d5Xe4 9. D.e2— c4-j- K.g8—h8 10. P.f3-g5 7 D.d8 X 16 11. D.c4Xb4. De beslissende fout Wit moest P.gB X e4 spelen. Nu volgt een schrikkelijk einde. SchaaV-scherts-gedicht van Max Weiss te Bamberg, vry vertaald uit .Deutsches Wo- chenschach", door Anonymus. Er in gevlogen. Toen ik, sóór een gernimen tjjd, Het hof maakte aan een lieve meid, Zei mij haar vader, de oude snaak: ,,Geen spel bemin ik méér dan 't schaak. „Als schoonzoon kan ik hem slechts velen, „Die uitblinkt in het spel der spelen; „En daarom heb 'k my voorgenomen, Waarop niet valt terug te komen „Mijn dochters hand bekomt slechts hij „Die my verslaat in een partij I" We vingen aan," en streden moedig. De kamp was spannend, uiterst bloedig, En op het einde riep ik lnid „Mat zyt ge 1 Roosje wordt mijn bruid l" Helaas I helaas 1 ns weinig weken, Is het my duidelijk gebleken, Dat ik veel wijzer had gedaan, My in dat spel te doen verslaan. 200 2000 100 Marktberichten. Schagen, 22 Juni 1911. Paarden f120.— k f200.— Stieren f 150.— k f 300.— Geldekoeien (magere) f 90.k f 100.— Geldekoeien (votto) f180.k f815.— Kalfkoe f 140.—. Nuchtere Kalveren f7.— k f26. Schapen (magere) f 18.ft f 21. Schapen (vette) f 20.k i 25.50. Lammeren f 9.k f 12. Varkens (vette) f 0.42 k f 0.46 p. K.G. Biggen fli. Kippen f0.50 h fl. K.G. Boter fl.20 k f 1.80 per K.G. K.G. Kaas f 0.50 h f 0.60 per K.G. Kipeieren f8.— k f4.per 100. Eendeieren f3.90 per 100. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik voor o. s. een plaatsje Uw blad. Doel van myu schrijven is, tegemoet te komen aan de ontevredenheid welke onder een deel der Winkeliers heerscht, ten opzichte van het ■Gemeente-Ziekenhuis" alhier. Hoewel voor byna alle inrichtingen, zoo wel van Ryk als Gemeente, openbare of ondorhandsche aanbestedingen worden ge houden, is dit met het G. Z. niet het geval. Het Bestuur hiervan heeft een anderen maatregel ten baat genomen en wel, dat het lot beslisse, wie voor leverancier in aan merking zal komen. Werkelijk een goed idee, waardoor par tijdigheid is buitengesloten en alle Winkeliers dezelfde rechten genieten. Een maatregel, welke, zoo ijj goed wordt toegepast, zelfs te verkiezen is boven aanbesteding. 't Is toch genoegzaam bekend, dat by aanbesteding weliswaar ieder Winkelier in de gelegenheid wordt geBteld mede te din gen, doch ten slotte de leverantie byna altyd in dezelfde handen komt. Men moet met de verschillende intriges nu eenmaal goed op de hoogte zyn, wil men niet aan het gevaar of risico van een aanbesteding blootgesteld worden. Dit gevaar of risico is voor den geluk kigen leverancier van het G. Z. buitenge sloten, omdat het lot hem heeft aangewezen en niet verbindt tot bepaalde pryzen te leve ren integendeel zyn deze van dien aard, dat sommigen het G. Z. als een melkkoetje syn gaan beschouwen. Mocht ik hierboven nu in myu schryven doen uitkomen, dat het standpunt door het Bestuur van het G. Z. ingenomen, waardee ring verdient, wanneer ik op de geruchten, die zoo nu en dan de ronde doen mag afgaan, dan moet dit juist zeer veel te wenschen overlaten, waardoor dan ook die ontevreden heid is ontstaan en aanleiding geeft tot allerlei minder aangename uitingen aan het adres van H.H. Bestuurders. Daar de strekking van myn schryven niet anders beoogt, een verkeerden toestand uit den weg te ruimen, zal ik hierop niet verder ingaan, toch wensch ik M. de R. van dezen weg gebruik te maken, om het Bestunr van het G. Z. er op te wyzen, dat het zeer zeker aanbeveling verdient, wanneer ze b. v. door plaatsing van eene advertentie in een der plaatselyke bladen voor belanghebbenden de gelegenheid openstelde, by eene eventueele loting tegenwoordig te zyn. Aan U M. de R. mynon dank voor de wel willende opname. Helder, 19 Juni 1911. Uw Dienaar, F. H. DE GOEIJ, Spoorstraat, Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1