KLEINE COURANT 1 Vliegend Blaadje No. 4007. Woensdag 6 Juli 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 et, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels 30 ce: Elke regel meer6 Bewqs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte bereket Interc— Telefoon SO. voor Helder, Toxol, Wforingon on Anna Pauiowna Verschijnt Dinsdag- en Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEHLAND. Het nieuwe Fransche ministerie heeft zyn verklaring voor de Kamer en den Senaat afgelegd. In de Kamer juichte de meerderheid het ministerie toe. De verklaringen luiden, dat de regeering onverwijld de begrooting zal doen behandelen, de kwestie der wijngebie den ten spoedigste zal regelen en strengere bepalingen tegen de knoeierijen zal invoeren. De kiesrechthervorming zal niet anders tot stand gebracht worden dan met mede werking van de republikeinsche partij. De regeering zal evenzeer de revolutie uit don weg gaan als de reactie, het land hervor mingen on orde schenken en de onderhan delingen met de spoorwegmaatschappijen over de wederaanstelling der ontslagen spoorweg beambten hervatten. Een wetsontwerp op onderdrukking der sabotage (moedwillige vernieling) zal worden ingediend, terwijl zal getracht worden, een belasting op het inko men aangenomen te krijgen. Met 867 tegen 178 stemmen werd een door de regeering aanvaarde motie aangenomen, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering de gewenschte hervorming en de eonheid onder de republikeinsche partij zal tot stand brengen. In den Senaat gaf de zinsnede over de kiesrechthervorming aan leiding tot heftige protesten. Maar het Fransche ministerie zit vooreerst, al zal de financieele politiek wel groote zorgen baren. Braakensiek toekende de veelvuldige mu taties van Fransche ministeries, in zijn plaat by «De Amsterdammer", zeer typisch, als hy minister Heemskerk, die zich klaar maakt de Fransche magistraten te begroeten, aan onzen minister van buitenlandsche zaken laat vragen«Zeg, hoe heet je Fransche collega ook weer In Duitschland is een Fransch spion tot langdurige vestingstraf veroordeeld. Het toe val wil, dat te Parijs dezer dagen ook de hand gelegd is op een Duitschen spion, een man uit Straatsburg, die zich uitgaf voor handelsreiziger, maar in het kamp van Chalons al te veel belangstelling aan den dag legde voor Fransche artillerie-zaken. By een huis zoeking werden volledige bewijzen voor 's mans spionnage gevonden. In den Spaanschen ministerraad onder voorzitterschap van den Koning is besloten de betrekkingen van het VaticAan te her stellen- en den Heiligen Stoel te verzoeken zyn goedkeuring te verleenen aan de benoe ming van een nieuwen gezant. In het ministerie zyn eenige veranderingen gekomen. De minister van justitie neemt de portefeuille van binnenlandsche zaken terwyl Canalejas zal optreden als minister van jus titie. Deze verklaarde in een interview: .Gedurende de tweede etappe van het democratisch bestuur onder myne leiding, zal het ministerie van justitie en eeredienst een belangryke rol hebben te vervullen. Ik sta er op zelf den arbeid te regelen, die dat ministerie zal verrichten. In de eerste plaats zal ik my bezig houden met het voorstel tot afschaffing van de doodstraf." De Portugeesche regeering heeft opnieuw verklaard, dat zy instaat voor de stabiliteit van den tegenwoordigen regeeringsvorm. De ministers van oorlog, binnenlandsche zaken en marine hebben maatregelen genomen om te beletten, dat de bevolking van het noor den des lands overlast zal ondervinden van benden. De Nationale Vergadering heeft het ontwerp op de voorloopige twaalfden aan genomen. De Turksche regeering zal officieel aan de mogendheden meedeelen, dat zij den ter- mijn voor onderwerping der Albaneezen heeft verlengd. De voorwaarden zyn nog wat schappelyker gemaakt. Voor de mogelyke gevolgen eener weigering van genoemde voorwaarden worden de regeeringen aanspra kelijk gesteld, die de Albaneezen tot tegen stand aansporen. Dat ziet natuurlijk op Montenegro. De Marokko-zaak is een nieuwe phase inge treden en wel door het ingrypen van Duitsch land. Duitsche firma's, geïnteresseerd by het Zuiden van Marokko, hadden de .keizerlyke regeering gevraagd om, met het oog op de onlusten in Marokko, welke door een even- tueele uitbreiding ook de helangen van deze firma's kunnen schaden, maatregelen te nemen ter bescherming van het leven en den eigen dom der Duitschers in deze streken. ,De keizerlyke regeering heeft voor dit doel be sloten voorloopig het stoomschip «Panther", dat in de buurt was, te zenden naar de haven van Agadir en dit den mogendheden mee te deelen. Den invloedrijken Marokkanen in deze streek is tevens meegedeeld, dat de aanwezig heid van het Duitsche oorlogsschip niet be- teekent een onvriendelijke bedoeling tegen Marokko of de bewoners van Marokko.' Ziedaar het feit. Duitschland heeft belangen in Znid-Marokko, juist op de grens van de SpaanschFransche bemoeiïngszone. Van Agadir af tot diep in het binnenland behooren groote stukken lands toe aan Duit- sohe huizen. Het bezit van één firma heeft de oppervlakte van een vorstendom. Een firma heeft 120 ambtenaren in haar dienst, van wie 60 70 handelsagenten, die in het bezit zyn van Duitsche legitimatiepapieren, een andere firma heeft 60 ambtenaren. Dat het bericht cenige sensatie verwekte is te begrypen. Van volkenrechterlyk stand punt schynt er echter niet veel tegen te zeg gen, dat een mogendheid opkomt voor het behartigen van haar eigen belangen in een vreemd land, waar de regeering niet in staat is haar gezag te handhaven. De Duitsche bladen stellen dit voorop wan neer zjj op kalmen en gematigden toon de zaak bespreken en verdedigen. Het bericht van de Duitsche daad heeft in Fransche politieke kringen groot opzien ge baard. De stemming der bladen loopt uit een maar de toon waarop het besproken wordt is niet heftig, al is hy ook hier en daar een beetje bitter. Heel leuk beweert de .Figaro» dat Frankryk ook een oorlogsschip naar Agadir moet sturen, w\jl Duitschland vreest, dat daar onlusten te wachten zyn. Twee is altoos beter dan een, zegt het blad, en zeker is zeker. De orde zou dan gemakkelijker en sneller te herstellen zyn; Duitschland en Frankryk kunnen dan samenwerken aan een werk van beschaving en humaniteit. De Spaansche bladen wyzon met groote voldoening op Dnitschlands houding en zien daarin een nieuwe rem voor al te groote aan matiging van Frankryk. De diplomaten zijn intusschen aan 't con- fereeren over de zaak. Wellicht kan de tele graaf ons daarover nog een en ander naders brengen. NIEUWSBERICHTEN» HELDER, 4 Juli. Uitslag van den 6den Marineschietwedstrijd, gehouden van 26 tot en met 30 Juni 1911, op de schietbanen bezuiden het fort «Kijk duin" by den Helder. Afd. 1. Groepenwedstryd geweer. Schyf Loosduinen. Af6t. 800 M. Ie prijs, verg. zilv. med. met dipl. -}- f 15.afd. Mariniers Wil lemsoord, 261 p.2e prys, zilv. med. met dipl. f 10.afd. Mariniers Rotterdam, 258 p.3e prys, bronzen med. met dipl.-(-f5. Hr. Ms. .Kortenaer", 257 p. Afd. 2. Groep en wedstryd geweer. Tirail- leurvnur, Kopschijven. Afst. 300 M. Ie prijs, zilv. wisselbeker v. de afd. Leiden v. «Onze Vloot" -f- verg. zilv. med. en dipl. -f- f 15. Wachtschip Willemsoord; 2e prys, zilv. med. met dipl. -f- f 10.—Hr. Ms. Atjeh"; 3e prijs, bronzen med. met dipl. -(- f 5.afd. Mari niers Amsterdam. Afd. 8. Personeelo wedstryd geweer. A. voor schutters 2e kl. Doel ringschyf Mar. mod. Afst. 200 M. Prys zilv. med. van het Dep. v. Mar. met dipl., tamb. 2e kl. J. M. van Loenhout 91 p. Premiën: lichtmatr. P. v. d. Blom, 86 p.matr. 3e kl. P. J. F. Rëijnhout, 86 p.lichtmatr. J. C. Bos, 80 p. B. voor schutters le kl. Doel en afst. gelyk A. Prys, zilv. horl. m. kett., v. d. kol. d. Mar. A. P. Timmers, met dipl., korp. d. Mar. A. Schuurman, 101 p. Premiën: korp.-sein. J. J. Peeman, 100 p.; matr. le kl. L. Congert, 98 p.; sergt.-konst. P. H. Waltz, 97 p. C. voor scherpschutters. Doel schyf Loos- duinen. Afst. 300 M. Met tydvergoeding. Eereprys, zilv. horl. m. kett., v. H. M. de Koningin, een prijs v. flO.— v. d. schout- by-nacht Koster, en het eerateeken v. meester- scherpschutter der Kon. Marine in Nederland, mar. le kl. W. Westerik, 95 p. Premiën: sergt. d. mariniers K. de Groot, 91 p.korp, d. mariniers B. Rozeboom, 84 p.; sergt. d. mariniers C. J. ,C. Groosman, 83 p. D. voor officieren. Doel Bchijf Loosduinen. Afst. 300 M. Eereprys, groote zilv. med. met dipl. v. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, le luit. d. Mariniers J. Oele, 74 p.; 2e prys, zilv. legpenning, v. h. Nederl. Zee wezen m. dipl., luit. t. x. 2e kl. M. H. van Duim, 59 p.3e prys, bronzen med. met dipl., le luit. d. Mariniers L. Spiegelberg, 58 p. Afd. 4. Wedstryd vrye baan geweer. Doel schyf Loosduinen. Afst. 800 M. A. voor onder officieren, korporaals en minderen. Premiën: korp. d. Marinier J. Grouwstra, 75 p.; sergt. d. Mariniers J. C. Nicolaï, 74 p.; marinier le kl. M. J. Kramer, 73 p. C. voor officieren. Pryzen kunstvoorwerpen, le prys: le luit. d. Mariniers J. Oéle, 75 p.; 2e prys: luit. t. z. 2e kl. J. S. C. Olivier, 73 p.; Se prys: luit. t. z. 2e kl. W. C. Bijl de Vroe, 70 p. Afd. 6. Groepenwedstryd revolver. Doel schyf Loosduinen. Afst. 30 M. le prijs, verg. zilv. med. mot dipl. -{- f 15.—, afd. Mariniers Rotterdam, 385 p.2e prys, zilveren med. met dipl. -f- flO.—Hr. Ms. .Bellona", 350 p.3e prijsbronzen med. met dipl. -4- f 5. Hr. Me. »Fret", 314 p. Afd. 7. Personeelo wedstrijd revolver. Doel schyf Loosduinen. Afst. 30 M. A. voor schut ters op Oef. 3e en 2e kl. Pry9, zilv med. v. d. afd. Amsterdam v. .Onze Vloot", matr.- schryv. J. H. Muller, 71 p. Premiën: matr.- ziek.v. J. Kantz, 70 p.; sergt.-ziek.v. K. Hen driks, 69 p. B. voor idem le kl. Eereprys, zilv. med. met dipl., van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, sergt-gew. K. Woldendorp, 85 p. Premiën: kwartierm. W. van Zyl, 83 p.; bootsman H. van Diggelen, 79 p.matr. le kl. W. Boonstra, 78 p. C. voor officieren. Eereprijs, zilv. med. met dipl., van H. M. de Koningin, luit. t. z. 2e kl. G. van Heteren, 67 p.2e prys, verg. zilv. legpenning van het Nederl. Zeewezen met dipl., le luit. der Mariniers J. Oele, 84 p.8e prys, zilveren med. der gemeente Helder met dipl., luit. t. z. 2e kl. M. H. van Duim, 83 p.4e prys, bronzen legpenning v. het Nederl. Zeewezon met dipl., luit. t. z. "5 kl. J. van Reede, 79 p. Afd. 8. Wedstryd vrye baan revolver. Doel schyf Loosduinen. Afst. 30 M. A. voor onder officieren, korporaals en minderen. Premiën: sergt.-konst. A. Scholte, 89 p.; sergt.-konst. D. Diehle, 89 p.; maj.-torp. A. A. Rueck, 86 p.; maj.-konst. J. Lagas, 84 p.; sergt.- gew. K. Woldendorp, 83 p. C. voor machinisten. Pryzen kunstvoor werpen. le prys: mach. G. A. W. Wagenaar, 80 p.; 2e prys: J. Ensemeyer, 76 p. D. voor officieren. Pryzen kunstvoorwerpen, le prys: luit. t. z. 2e kl. G. van Heteren, 95 p.2e prysle luit. d. Mariniers J. Oele, 98 p.; 8e prys: luit. t. z. 2e kl. C. E. L. Helfrich, 91 p.; 4e prys: kapt. d. Inf. C. Koning, 90 p.; 5e prys: luit. t.z. 2e kl. M. H. van Duim, 89 p.6e prijsluit. t. z. 2e kl. J. van Reede, 88 p.; 7e prys: luit. t. z. 2e kl. F. M. Fransen v.d.Putte, 86 p.; 8e prijs: luit. t. z. 2e kl. C. L. M. Byl de Vroe, 85 p. Kampioenschap geweer. A. voor onderofficieren, korporaals en min deren. Prys, zilveren kunstvoorwerp van de afd. Leiden en Omstreken van de vereeniging (Onze Vloot" en f 10.—sergt. d. Mariniers E. J. van Voorst. B. voor officieren. Prys, zilveren palmtak met dipl., le luit. d. Mariniers J. Oele. Kampioenschap revolver. voort>on4erofficieren, korporaals en min deren. Prys, zilveren kunstvoorwerp van de afd. Leiden en Omstreken van de vereeniging Onze Vloot" en f 10.sergt-konst. A. Scholte. B. voor officieren. Prys, zilveren palmt air met dipL, luit. t. z. 2e kl. G. van Heteren. Tot meester-scherpschutter der Kon. Marine in Nederland werd verklaard de marinier le kl. W. Westerik. j Het volgende adres en bybehoorende Memorie van Toelichting is door de Helder- sche Gemeente-Werklieden-Vereeniging tot den Raad dezer gemeente gericht: Aan den Raad der gemeente Helder. Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen, de «Heldersche Gemeente-Werklieden- Vereeniging" dat zy, met belangstelling heeft gevolgd de behandeling over de Verordening tot regeling van de rechtspositie der werk lieden on daarmee gelykgestelden in dienst der gemeente Heldor dat zy, erkennende de vele bepalingen welke verbetering zullen brengen in het lot der Gemeente-Werklieden, in deze ver ordening opgenomen, toch zeer zyn teleur gesteld over de wyze waarop hunne ver zoeken om financiëele verbetering zyn behandeld geworden; dat zy echter met groote ingenomenheid vernamen, dat door den heer Burgemees ter van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat alsnog bij de behandeling der gemeente- begrooting voor het jaar 1912 desgewenscht voorstellen tot verhooging der tractementen zouden kunnen worden gedaan. Redenen waarom adressant zich onder overlegging der by dit adres gevoegde Memorie van Toelichting, beleefd tot uw college wend, met het vriendelyk verzoek het daar heen te willen leiden, dat de tractementen der gemeente-werklieden wor den verhoogd overeenkomstig de wenschen in de Memorie van Toelichting vervat. Het welk doende, enz. Namens de vereeniging voornoemd: J. J. Snel, Voorzitter. J. Trap, Secretaris. Memorie van Toelichting behoorende by het adres van de «Heldersche Gemeente-Werklieden-Vereeniging" Naar aanleiding van het feit, dat door verschillende leden van den Gemeenteraad by de behandeling van de «Verordening, rogelende de rechtspositie der gemeente werklieden", pogingen zyn aangewend om Bommige loonen te verhoogen, en mede naar aanleiding van het feit, dat door den heer Burgemeester werd medegedeeld, dat voor stellen tot verhooging van loon eventueel by de behandeling der begrooting zouden kunnen worden godaan, waardoor zeer waar- schynlyk voorstellen tot verhooging van loon niet zyn aangenomen, wenscht de vereeni ging van gemeente-werklieden in deze kwestie nogmaals een beroep te doen op uw college. Bekend is, dat de levensmiddelen in de laatste jaren onrustbarend zyn gestegen, en dat de woninghuur soms zelfs met 20 pCt. ia verhoogd. Met deze styging in prys der levensmiddelen en hoogeren huur, hebben de inkomsten der gemeente-werklieden geen gelijken tred gehouden. En het is daarom, dat door de gemeente-werklieden, mede in verband met de arbeidspraestaties tracht, door zich in deze tot den Raad te wenden, de loonen overeenkomstig de dringende behoeften verhoogd te krygen. De vereeniging veroorlooft zich tot sta ving van haar verzoek het volgende staatje van noodzakelyke uitgaven over te leggen, benoodigd voor een gezin bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen Transport Huishuur f 2.25 Waschbenoodigd- Begrafenisfonds f 0.40 heden. f 10.56 Belasting Schoolgeld Brood Aardappelen Groenten Vet, Spek, ei V leesch f 0.25 Onder- en Boven- f 0.20 kleeding f 1.8<" f 0.60 f 0.40 f 1.25 gordijnen enz. f 0.50 Brandstoffen (zo mer en winter) f 0.80 f 1.— Gaslicht. f 0.50 Koffie en Thee f 0.55 Petroleum f 0.50 Kyst f 0.12 Schoenreparatief 0.60 Suiker f 0.34 Tabak, Sigaren en Melk f 0.60 Scheeren f 0.50 Boter en Kaas f 0.90 Contributie Ver- Zout, peper, eeniging f 0.10 azijn, enz. f 0.20 1'or der en Courant f 0.20 Stopssjet f 0.20 Brand assurantief 0.05 Transporteere f 10.56 Te zamen f 15,16 Naar aanleiding hiervan verzoekt de ver eeniging uw ooilege vriendelyk, wel te wil len aansturen om de loonen te herzien en als volgt vast te stellen Voor Gemeentewerken. Het loon der straatmakers 2de klas, der handlangers, grond- en wegwerkers en plant- soenarbeiders te brengen op een minimum van fll.en een maximum van f 13.—per week, en voor de brugwachters een minimum van f6.en een maximum van f7.per week, plus vrye woning. Voor Gemeent e-R e i n i g i n g. Voor alle werklieden een minimum-loon van fll.en een maximum van fl3« per week. Voor Ge m.-G asfabriek. Het loon van den lsten fitter te bepalen op een minimum van f15.en een maxi mum van f 17.van den 2den fitter min. f 15.— max. f 16.van den Sden fitter min. f 14.— max. f 15.— en van den 4den fitter min. f 18.— max. f 14.— per week. Dat het weekloon van een lsten stoker wordt gebracht op een min. van f 14.50 en een max. van f 16.van een 2den stoker min. f 14.en max. f15.voor een Sden stoker min. f 13.max. f 14.—, en van de hulpstokers van f 11.— tot f 18.— plus 26 HL. cokes per jaar voor die personen, welke gehuwd zyn. Verder dat het minimum loon van den machinist-monteur bankwerker wordt gebracht op f 15.on het maximum op f 18.per woek. En voor alle werklieden, welke nog op den staat Gasfabriek voorkomen, een mini mum loon van f 11.en een maximum van f 18.per week. Voor Gem. Waterleiding. Dat het loon van den lsten machinist wordt gebracht op een minimum van f 18. en een maximum van f 20.plus vrye wo ning, vuur en licht; van den 2den machinist op een min. van f 11.— en een max. van f 14plus vrye woning, vuur en licht, en van den arbeider aan het pompstation op —in. f 11.—, max. f 18. Van den lsten fitter op een min. van f 15. en een max. van f 17.van den 2den fitter min. f 14.max. f 15.van den 3den fitter min. f 12.—, max. f 13.50; van den arbeider belast met het verstrekken van water aan de schepen min. f 13.—, max. f 15.en van diens helper min. f 11. en een maximum van f 13.per week. De vereeniging twyfelt er niet aan, of nw College sal toe stemmen, dat hetgeen hier in onderling overleg door de werklieden wordt gevraagd in geene deelen onbeschei den vragen zyn, doch dat door hun in alles een passende bescheidenheid is in acht ge nomen, en alleen is gehandeld in overeen stemming der eischen van noodzakelijkheid. Weshalve zy zich dan ook van den steun van uw Collego ten volle verzekerd houdt. Met Hoogachting, Namens de Heldersche Gam.-Werklieden Vereeniging. Het Bestuur, J. J. Snel, Voorzitter. J. Trap, Secretaris. Opmegging abonne- mmI Zondagsblad en Modeblad voor het derde kwartaal kan niet wneer plaats Abonnementen op heide premiebladen woorden na den lOden demer voor het derde kwartaal niet wneer aangeno- Lang* de straat. Hat lautiga leven dezer week. Heele stofwolken warrelden soms hoog op. Twee- en vierspannen zware werkpaarden, die wal moeizaam, bek-af, krakend-buigende wagens wegsleepten, onder 't tierend gevloek van zon-verschroeide arbeiders en gelegen heids-koetsiers. Hu I hu I hu 11 Een gewillige sliert schooljongens er aan te pas. Voortover straten, grachten, pleinen't Is al weer achter den rug. Zoo ook het voortdurend ar- riveersn van groote en kleine sohoiten, voor onze brugwachters een niet allodaagsohe drukte De spullen staan. Van Havenplein tot Westplein in enkele nren een reeks houten bouwwerken. Voorloopig snap je niet of de meerderheid van deze gesloten boel straks eigeolyk wel fatsoenlyk zal rondkomen. Afwachten 1 Vóór de opening loop 'k eens over den feestweg, waar men nu al stapvoets 'rijdt. In een hoogen, dichten golf van kykende menschen zomerkleeding lachjes, verwach ting. Je constateert dadelijk onder 't schar relen een sterke gear van half-verfienste orchideeën, beminnelijke, joviale groetjes, jong-jolig gedoe en jeugd-spontaan gebabbel, wederzydsch vriendschappelijk gestemd, mooi en lief doende, met bloeiende knoopsgaten, ontluikende roosjes op de borst, een bloemen pronk, die genoeg zegtAls ze allemaal paartjes moeten worden 1 In ieder gevaldèn afmaken. Hoewel {nog maar Zaterdagavond, schreeuwt een kerel voor me uit, dat s'n heerlyke wafelen met vanille, niet te overtreffen zyn. Hy toch, witte baret, witte jas, witte boezelaar, wangen, die kraters rooden schmink lijken, lava-barsten, verschijnt gewoonlijk als een voorbode van de naderende kermis. En zy, schijnbaar bang niet genoeg te zullen verdienen, die reeds op andere wyze, sticum, zonder permissie werken, bevestigen klaar en duidelijk, dat den 3den Juli, aanstonds merkbaar en beteekenis- vol daar is. Zoo zag ik Zondagmiddag in de stille buurten van ons Oostelijk deel een armelui's-troepjeoud wijf, onder den arm een speeldoos-orgel. Goorbleek, hongerig, strak getrokken gezicht, met 'n vliegend schort voor als 'n koningsmantel die verkeerd hangt. Ze trekt aan den glimmenden rok mee 'n kleine, blonde rakker, drie jaar oud, in groen triootpakje. Achterop slentert een type in rafelbroek, reepen pleisters dwars over 't geziobt, een arm gezwachteld en in een band gedragen. Hij zingt op aandoenlyken toon 'n brok uit do Dollarprinses.Het drietal, sohuw, haastig, kenmerk van respect voor een eventueelen diender, geniet veel belangstelling, maar men geeft bitter weinig. De nieuwsgierige bewoners zyn al gemeen eens, dat 't stel te vroeg begint, dat ze morgen nog genoeg last kunnen hebben van de gansche bende, die neerstrijkt, om weer zoovel mogelijk koper af te troggelen. Een argument, waarmee ik volkomen aoooord ga. Gisteren, Maandagmorgen, de allereerste versohe stroom van muziek-makers gadege slagen. Otgenschynlyk zyn die gasten na 't gewichtig moment voor de jury van justitia den kluts totaal kwyt. Ze «wer- men schier achter elkander van 't politie bureau naar het punt, waar de eerstaange- komene zyn klanken in den wind laat waaien. Het is haast een zelfrerlooohende taak om je aandacht te bepalen by bet hooren van tóóvéél ineens. Want zij zyn plots daar, in nuchtere wyk; geen echte artisten, die in hun grooten waan louter voor talent, eer en roem aan kunst-willen-doen. Larie. Zy intro- duceeren dikwijls de afgrijselijkste geluiden, werken zonder styl, jakkeren met koperen bakjes en schelpjes, in plaats dat ze om iets bedelen, en tellen eiken cent, elk stui vertje, dat gebeurd wordt. Ze zien ja aan uit oogen, als van een geranselden hond: vragend. Daar heb je 'n meid, die zingt en lietijos verkoopt. Ongegeneerd, brutaal, met 'n air: wat kan 't me schelen? Ze staat met een kniezerig trekje om den neus voor gesloten denren. Haar begeleider wreekt zich in stilte. Hy, dikbuik, doet ontzettend leelyk, onuitstaanbaar op 'n groote harmo nica. Wel tienmaal éénzelfde deun: Jaapie is getrouwd. Z(jn geliefkoosde melodie stikt gelukkig als een hevig draaiorgel aanrukt. Dit ljjkt m\jde ^ju-humoristische aria in spireert. Edoch, midden in zijn bekoorlijke bruidsnacht van Lohengrin wordt hy gestoord. Ginds jankt een afgeleefde piano 'n ballade thema, dat nanwelyks de slot-variatie haalt. Om den hoek rolt een gedachten concurrent. Drio chromatische loopjes, gekruid met koper signalen en slagwerk, erg banaal, mèèr wat volgde! La valse. Jawel, dat trok aandacht. Een paar lachende dames knikten «ja" Twee partners van den overkant snellen toe. Armen worden gelegd om heupen, over schouders. Hoofden bnigen naar elkaar en kalverig zien de stniter-oogen. Dan, goed op dreef, schui felen de voeten en zwieren de rokken, 't Is een last. De heele omgeving komt in rep en roer. Zelfs de meid, die met slappen mond en zweetdruppels op het voorhoofd, vervelend draait, krygt méér pleizier in haar baantje. Ze bereikt volkomen wat ze beoogt: succes. Nog toe in fortissimo: De Washington Post. Wild rollen de hooge en lage tonen door mechanische beweging, en als de laatste maten er uitgedreund zyn, vraagt een mooie bakvisch, die met een barbiersjongen heeft gedraaid, om 'n da capo. Maar het gebeurt niet. In de verte beukon nog anderen, die ieder oogenblik worden verwacht. Dichter by komt 'n klein ding, dat buitensporig wiegelt op een Bterk veerer.d onderstuk. Het gilt in véél te rad tempoGy zyt myn liefste Eenige dood ouderwetsche vrouwen, bloot- hoofds buiten, vinden het toch wel aardig en zeuren aarzelend mee. Gezellig-kletsend staan ze rond het instrumentje, dat schudt en trilt onder een stadig marschje, dat heelemaal geen indruk maakt. Integondeel, de geachte toehoorders beginnen te gieren en te proesten omdat het zoo verbazend vreemd doet. De impressario, die vecht op leven en dood met de zéér slechte kwaliteit van zyn melodiën, beweert goedig dat 't hier in 't Nienwediep te koud ishy komt recht streeks uit 't Zuiden en die overgang moet bepaald nadeelig werken. Zyn smoesje slaat in en de vroolykheid kleurt bly do misère. Hy brabbelt, de kleine, gore knuistjes krampachtig aan den slinger, nog met in spanning: «Heb mééééé-de-lyyyyy 'k Wou, dat 'k centen had Tra lè Iklèèèèè 1't Was een klankengeweld met ademstooten, waarover men onbedaarlijk grinnikte. Het baasje bleef evenwel, tot barstens toe, warmen. Een fraai-kleurig reuzen-orgel, getrokken door een paard, met dreunende bassen en schetterende trompet ten, dwong hem 't veld te ruimen. De laatste beheerschte volkomen de belangstelling. Tronwens, het gehalte van dit instrument gaf inderdaad bevrediging voor 't gehoor. Te roemen viel de schoonheid der samen stelling van nabootsingen. Een talrjjk orkest gelyk. Behoorlijk genoog om zich een poos te handhaven. Geringer soort ging wyzelyk een eind verder. Alleen oen clubje blaas- poepen drong stoutmoedig door. Die weten, dat ze altyd boeien. Hun instrumentatie, hoe bescheidenlyk ook, wekt een zekere aantrek kelijkheid. De zoete, droomerige Duitsche wy'sjes van ryke romantiek, treffen de ge moederen. A1b zoo'n man-of-acht aan 't woord is, mist het brutaalste wezen den moed om een kansje tot verdienen te wagen. Een liedjes-zanger zwarte pommade haren, vette snorren opgesteven togen 't gloeiroode gezicht, 't gezwollen lichaam in blauwe trui vloekte op 'n afstand en balde de vuist naar den leider, die met animo een ze er krachtige muzikale improvi satie inzette. Doe maar eens wat tegen zoo'n ramoer 1 'n Beenig-spits moedertje, achter een kinderwagen, waaruit schreigeluidjes klagen, hondt nijdig stil en keert haastig om, teneinde in andere richting haar zwakke stem verstaanbaar te maken. En een jongenB- figuur, met leverkleurig demietje over zwar ten rok en satynen gespbroek, oen baronnige couplet-virtuoos, zocht de poortjes op om minder last van de overmachtige herrie te hebben. Uit zyn ontroerde buik borrelt bas- sig: een lied van azuren hemelen, palm- boomen, breede, blauwe stroomen en groene bergen. Hy, mal pedant en fatsoenlyk door tastend, ziet z'n moeite kostelijk beloond. Anderen vaften ongetwijfeld zyn handige, voordeelige tactiek. Want vele valo typen doen nèt zoosjappies, die blazen, fiedelen, tokkelen en fluitenkinderen met aapjes, met marmottenamateurs degenslikkers, kleine acrobaten, goochelaars, slapgeninen- schen en meerdere merkwaardige enkelingen, woekerend naar begeerlijke winstjes, vinden dikwijls op rustige achterplaatsjes waardee ring en gunstige vergelding. DE WEEK. 2 Juli. De Tweede Kamer. De heer Nolens, een der chefs van de katholieke olnb in het Parlement, heeft 't op den vermoedelijk laataten dag, waarop de Tweede Kamer in de zittingsperiode 1910-'11 publiek vergaderde, gehad over de psycho logie der Kamer." Dewelke, zei de woord voerder, nu eenmaal van dien aard is, dat er een toestand kan geboren worden, waarin het Lagerhuis niot meer by machtte is om gewichtige wetsontwerpen te gaan behandelen. Ik heb over die ontboezeming nagedacht en geloof, dat de beer Nolens volkomen gelyk heeft, 't Is eenvoudig ondenkbaar, dat de Tweede Kamer een brok van Juli-maand 1911 nog zon hebben besteed om de Bak kerswet te behandelen. Men was beu van 't bijeenkomen. Men kan 't zich levendig voorstellen, dat president Van By landt, gelyk hy verklaarde, suf werd van 't gepraat, zelfs zonder dat hy blootgesteld was aan do verkwikking van te moeten luis teren, twee of drie uren aan één stnk, naar een phonograaf, die op bol is gegaan, of te weleene rede van den Zaandamschen gede puteerde. MA.r nu vraag ik me toch in gemoede af: wat is de oorzaak, dat de Kamer thans reedB zóó afgebeuld, afgowerkt is Probleem, de moeite waard om er even by stil te staan. O, ik laat hier onmiddellijk voorafgaan er wordt meer afgedaan, dan de groote massa bevroedt of weet. Althans, door de »kop- ■tnkken", de werkers, der vergadering. Men heeft den arbeid, in het studeervertrek vol bracht. Er zyn noeste, kranig-yverige man nen als een Lohman, een Van Wijnbergen, een Fatyn, een Ter Laan een Duys... Ik doe een greep in do massa. Men heeft de sectie-vergaderingen De buitenwacht kan niet contróleeren, wie d&ar de spijbe laars, de lyntj es-trekkers zynMen ziet, onwillekeurig leert men het moderne Kamer jargon aan Maar onder hen, die er trouwe comparanten z(jn, heeft men mannen van mooie, stevige toewijding. Reaten: de openbaro zittingen. In de periode September 1910 tot eind Juni 1911 zyn er vele geweest en men heeft kunnen lezen, dat de Kamer thans het record" van veelpratery heeft geslagon. Maar wanneer men zich nu eens oven kalm afvraagt, met de stukken vóór zich wat het resultaat was van die groote inspanning", waar graaf Van Bylandt Vrijdag jl. op zinspeelde en die 1. i. de Kamer recht geeft, volle aanspraak, op oene ruime vacan- tiehoe moet dan het antwoord luiden Wat is er afgedaan van den berg groot work, die daar licht te wachten Waarmoe is >de volkekracht", die by de behandeling der Vraagpunten zoo vaak ge noemd is, werkelijk gebaat Waaróm kon de Kamer de Bakkerswot niet nog afdoen Wyl zy, 't is meer dan eens aangestipt, doch 't mag nog eens met nadruk gezegd, hare krachten verspilt. Zy doet als men schen, die een zaak van ernst, van gewicht, zullen gaan behandelen. Maar voordat het eigenlijke onderwerp wordt ter hand geno men, gaan de heeren kibbelen over dingen, die met do zaak-in kwestie niets te maken hebben. Na is er een praeses van de tafel rondo aangewezenEdoch, die zeer acht bare leider is zóó schnchter-zachtmoedig zóó begeerig om ieder maar een tevreden gezicht te laten houdenzóó doodsbang voor een bitsen uitval, dat... 't hek in een oogen blik van den dam raakt. De psychologie der KamerMen kon haar in de jongste bijeenkomsten scherp observeeren. Weet-ge, wat de hooge verga dering" werkelijk is Een klasse lastige, naar 't uit den band springen hunkerende knapenDe heeren, wanneer gy ze op de wandeling, in hun studeervertrek, aan de leestafel der soos, in hnn salon of huis kamer ontmoet, kunnen zeer plechtstatig, stroef-afgemeten en deftig zyn. Wanneer zy verkeeren onder den raadselachtigen invloed van wat men .de suggestie der massa" noemt, dan veranderen zy als by tooverslag. Er komt iets gejaagds, onrustigs, prikkelbaars, ongedurigs over hen Hun aaadaebt is wonderlijk-gauw afgeknot. Er begint zich te vertooDen oene onverschilligheid voor den seriensen arbeid en een onnatuurlijke draag naar druk- en óndeftig-doen, waarvan nie mand zich onttrekt. De parlementariër, die immuun", die onvatbaar is voor dozen invloed, hy moet nog geboren worden. En daarom was er zoo veel te zeggen voor do vaste gewoonte dor voorzitters van den ouden stempel om de vergaderingen niet te rokken buiten de by het Reglement van Orde vastgestelde limiet. Een der veteranen van het Lagerhuis, met wien ik onlangs een gesprek had over dit punt, wees er my met nadruk op. «Kyk eens, vriend" zei hy, tals je ver gaderingen hondt van tienen tot zessen of van olf tot vier ureten slotte komt 't op hetzelfde neer. De menschen praten, wanneer ze ruimte van tyd vóór de borst hebben, eenvoudig zooveel langer zonder dat er meer wordt afgedaan. Daar zit 'm de kneep. Presidenten van de onde school hadden de gewoonte om de zitting op te heffen als de klok vier uur wees. En nu mag men zeggen, dat de Kamer van dertig, veertig jaar geleden niet te vergelijken is met die-van-nu, toch gaat het systeem nog altyd op 1 Als ze weten, dat om vier uur, of hoogstens een minuut of tien er na, 't hamertje valt, wel, dan richt men er zich voor in. Maar woo den praeses, die de boel op losse schroe ven gaat zetten IMon neemt een loopje met hem. Ook hier brengt 't een 't ander mee. Er komt een soort van anarchie en de paardjes, die geen tengel meer voelen, gaan draven, hollen, bokkensprongen maken" Do Kamer heeft van September j.1. tot uit. Juni bitter weinig uitgericht. Er zyn heele-reeksen van weken, waarin de machine feitelijk stop-stond. Er zyn nren verknoeid aan gekibbel cn gekyf, waardoor hot Parle ment zich tot «risée" van 't land maakt Wat zyn we er verder door gekomen Een ieder had op z'n vingers, kannen natellen, dat het debat over de vraagpunten Ziekte verzekering tot niets zou leiden. De Kamer heeft nu beantwoord met ja of noen nadat zy, of dan de machthebbende majoriteit bewerkt had, dat de minister het bedje voor haar spreiddemaakte, dat ze eigenlyk- gezegd piecies kon stemmen zooals men ver koos, zonder zich in de vingers te snijden. Aldns aangevat, wordt 't eene vertooning, waarbij geen ernstig mensch ter wereld, zyn glimlach kan bedwingen 1Tusschen de deftigheid van «vragen" en de malligheid van zulke '„vraagpunten" fatsoeneeren, of toelichten", dat 't immers ivragon naar den bekenden weg" wordt, is zulk hevig contrast, dat de koddigheid van hot spektakel ook den met uiterst geringe dosis doorzicht bedoelde in 't oog moet springen. De «moraal" van de historie zal nu zijn, dat men twee al- gemeene beschouwingen over de Ziokte-ver- zekering krygt. Vroeger werden wy gezegend door een biB-in-idem aan algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. De eerste heette debat over (nu wylen) het Adres van Antwoord der Tweede Kamer. De tweede was de echte, de ,heuscholyke". Men zag in, dat de tyd beter kon besteed worden en haalde een streep door do Adres-discussiën. De heeren namen vervolgens wat langer vrjj-af ni de groote vacantie cn bespiegel den wat langer in November of December. Winste Nu gaan wy rnsten van de nog niet voor eon achtste volbrachte werktaak met aller- heiligste voornemens. Mon weet, mot welke ingrediënten de weg-ter-holle heet geplaveid te zyn In 1911—'12, dèn zal de Kamer workeii 1 Direct na do Septembor-formalitoiten do Oudordoms- en I»validiteits-verzekering in de sectiën. Dan, met electrischo snelheid, de Militiewet. Men weet zoo niet, dèn Kabi- nels-crisis of Kamer-ontbinding. Er is immers •gefluisterd" over honderd amendementen van de club-Troelstra op de Militiewet. Kan allervroolykst wordenDe grootste opti- miston, stollen den tyd, voor de Militiewet noodig, op vier weken. Daar gaat dus Octo- ber mee wegHeelemaalIntusschen hoeft Z.Exc. Kolkman de lyvige pakketten, bovat- tend ontwerp-Staatsbegrooting, gedeponeerd. Moeten in de sectiën ondorzoehtDo griffie moet het zaakje uitwerken. De minister» moeten antwoorden. VrageWanneer zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal kannen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1