KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringon en Anne Peuiownom No. 4008. Zaterdag 8 Juli 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, (r. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f 0.75 uiiënModeblad 55 65 f0.90 (Voor liet buitenland by vooruitbetaling.) Adverlentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewgs-ezemplaar 2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER ir. (v./h. BERKHOUT i Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. HIEUWSBERICHTEM. HELDER, 7 Juli. Een pleiziertrein uit Rotterdam bracht hier gisteren ongeveer 600 reizigers aan. Eind-examen Zeevaartschool. Het eind-examen van den twee-jarigen cur sus der Zeevaartschool werd afgenomen op 3, 4, 5 en 6 Juli, ten overstaan der Com missie van Toezicht op het M. O. alhier. Hierby slaagden tien leerlingen, n.1. N. Benema, L. C. Hagenaar, W. F. E. Haze- broek, J. Hillen, M. A. Klopper, F. W. Laagland Winder, J. v. d. Ploeg, Fr. Prass, A. Vos en Sch. Zuidèrhoudt. Eén werd afgewezen. Door den voorzitter der Commissie, den lieer A. C. Roem, werd met een toepasse lijk woord namens Burgemeester en Wet houders van Helder aan do geslaagden een diploma uitgereikt. Den leerling L. C. Hagenaar werd door de Vereeniging tot bevordering van het Zeevaartkundig Onderwijs te Amsterdam een prijs toegekend, sjjnde een binocle. By het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor tweeden stuurman Groote Stoomvaart, de heer G. Visser, leer ling der Zeevaartschool alhier. Onder begunstiging van heerlijk zomer weder vierden de kinderen der drie laagste klussen van de school te Koegras hun school feest. Onder gewoonte bleven de kleintjes op 't dorp, vermaakten zich eerstens in een draaimolen en namen tweedons deel aan allerlei spelletjes. Ook dit schoolfeest is uitstekend geslaagd en moge er velen toe nopen lid van de ver- eeniging tot bevordering van getronw school bezoek te worden. («Dagbl."> Kwartjesvinders. Gisterenavond werd door twee individuen vau de kermisdrukte aan den Kan&alweg mis bruik gemaakt, om met hun kaartspel «één- tw. o-drio-klaver-aas", tot spelen te verlokken. Zy hadden geen succes. Het publiek scheen op de hoogte van deze schunnige practijk. Toch zij men gewaarschuwd. Kermis. Neder 1. Tooneelvereeniging. De afscheidsvoorstelling, door het Ned. Tooneel gegeven, bestaande uit de opvoering van »De Roode Petblijspel in 3 bedrijven uit het Duitsch, vrij bewerkt door Davidofsky, bewerker van ,.Ian Plezier", had wat meer publiek dan de vorige 1 Nog was de tent niet tot den nok gevuld, zooals spelers en stuk verdienden, maar het was toch ook niet meer zoo'n ongezellige boel als de vorige avonden. Het stuk zelfs is een dooreenwarreling van verwikkelingen, waaruit de allergrappigste tooneelljes zich ontwikkeleu, zoodat de gulle lach van het opgetogen publiek opgetogen vooral door het bijzonder aantrekkelijk spel heel den avond dooi; de zaal weerklinkt. Naar deze afscheidsvoorstelling te oordeeleu, is het jammer voor het publiek en het tooneel- gozelschap beiden dat hot een afscheids voorstelling was, wijl de grootere opkomst van dezen laatsten avond bewees, dat het Heldersche publiek deze voorstellingen op prijs begon te stellen. Stoel Spree. De schouwburg op het Nieuwe Kerkplein, Zuidzijde, gedurende de eerste helft van de kermisweek betrokken door de Ned. Tooneel vereeniging, welke Woensdagavond haar afscheidsvoorstelling gaf, wordt tot Dins dag bespeeld door het tooneelgezelschap bovengenoemd en opende Donderdagavond voor een stampvolle zaal haar reeks van voorstellingen met het successtuk van Juslus van Maurik en M. Spree, getiteld«Jan Smoes" of «De kinderen van het «Fort van Sjakool" Dit successtuk heeft een reuzen- opgang gemaakt door geheel Nederland en niet ten onrechte. Het optreden van de twaalfjarige Jcanne Spree als Jan Smees en van Spree zelf als Hein Smees, bijgenaamd «de Natte" kwam de werkelijkheid zóó nabijhet spel was zoo natuurlijk en ongekunsteld, dat vele der aanwezigen vergaten, in een komedie te zit ten en geheel in het stuk volksleven opgin gen. Ook het spel van Bertus, de jongere broer van Jan, mocht gezien worden en niet te vergeten dat van Leen, der beide kinderen stiefmoeder, was in een woord on navolgbaar en niet te overtreffen. Zulke stukken, zulk spel pakt en roert het publiek en werd met de grootste oplet- tendheid en vaak onder hevige emotie mee geleefd. Ook de overige rollen, die van den drogist en zjjn vrouw, de beide waardinnon, etc. etc., zy allen stonden de hoofdfiguren waardig bij en de vroolijke, typische straut- toonoeltjes waren een aangename verpoozing en afwisseling tusschen het vele, dat droe vig stemde. Stoel en Spree heeft het Hel dersche publiek weer stormenderhand ver overd en zal zeker ook hedenavond met «De Eer" niet minder eer inleggen. Zaterdag 8 Juli wordt een opvoering ge geven van «Narciss", wereldberoemd drama in 6 bedryven van A. E. Brachvogel. De heer Spree vervult hierin de rol van Narciss Rameau, een der beste rollen van zyn réper toire. Zondag wordt het meesterwerk van Alex. Dumaa, De Graaf van Monte-Cristo" opge voerd, Jen Maandag nog eens .Jan Smees" op Dinsdag, den laatsten dag, wordt .De Ellendigen" van Victor Hugo gegeven. Operette-Ensemble. Hedenavond zal dit gezelschap met eon nieuw stuk voor het voetlicht komen, en wel met Jong Heidelberg", Weener Operette in 8 bedryven. Het «Utrechtsche Prov. en Stedelyk Dag blad" schrjjft het volgende over een opvoe ring aldaar: Het Nederlandsch Operette-Ensemble, onder Directie van Alph. Janmart Jr., is ook gisteren er in geslaagd de schouwburgbezoekers te vermaken. En dezen loonden de vertooners met dankbaar applaus en herhaalde terug roepingen. Beide .partijen" kunnen dns tevreden zyn. Er is veel en er is hartelijk gelachen. Er is gegierd om de leutige studentenstreken en om de velerlei malligheden. Vooral bij de slotcène van het 2de bedrijf golfden er schokkende lachbnien door de zaal. Geen wonder ook: een operette-generaal (kostelyk door Jan Grootveld getypeerd), twee operette-boeren en één operette-knecht', die met hun vieren voor de grappigheid zorgen. Voorts een aardige, veel gezoende kellnerin, een kranige travesti-student (door Corry Pinkseu uitstekend aitgebeeld), jolige korpsbroeders en goed in elkaar sluitende tafreeltjes. Voeg daarbjj het vlotte spel, de goede vertolking, de onverstoorbare goede luim der samenspraken, alsmede ook de smakelijke verzorging van het tooneel en het beeld is verkregen van een gezellig zangspel. Naast de leuke tooneeltjes, welke Jan Grootveld met zyn kostelijke type vulde, maakte ook zeer gunstigen indruk het een voudig samenspelen van den bejaarden vorst met de bejaarde herbergierster Kalhe. Samen de jeugdherinneringen oproepend, samen terugdenkend aan den gouden tyd, toen ze samen nog jong waren by een jolig student, zij een fesche kellnerin, die aan haar beste vrienden goeden wijn schonk, benevens een plaatB in haar hartje vlochten ze een fraaie schakel van levensernst in den keten van pretmaker}). Hot was een uit stekend brokje gevoelige knnst, dat gelukkig pakte. De schouwburg was beneden en boven goed bezet en te oordeelen naar de vroolijke toejuichingen hebben de bezoekers en bezoek sters veel genoten. Zaterdag gaat de populaire .Dollarprinses", en Zondag weer «De Kuiache Snzanna", naar wjj meenen, alsdan de 76e opvoering door dit gezelschap. Revue-Gezelschap Vleugels. Ook Vleugels Revue ,'t Laatste Nieuws" begon in den loop der week hoe langer zoo meer te trekken. Op de vleugelen der faam werd haar pracht en schittering verbreid en het volk stroomt "s avonds de groote, nette, geriefelijke tent binnen. Benner's Bioscope. Wie er ook over de stille kermis klaagt, en er onder te Ijjden heeft, Benner's Bioscope zeker niet. Deze blyfe in de kermisweek een groote aantrekkingskracht uitoefenen op groot en klein en de avond- zoowel als de kinder en familie-voorstellingen worden om stryd op 'i drukst bezocht. En geen wonder. Het op den middag vertoonde program is expres voor kinderen gearrangeerd en de kleinen ver maken zich kostelijk. President Failiières. (Vervolg uit liet Eerste Blad). De president bracht gisterenmorgen in ge zelschap vau het Kouinklyk echtpaar, een bezoek aan de diamantslypery vau de firma Aasdier, te Amsterdam, en aan het onlangs geopende Rembrandthuis. Daarna werd naar het Paleis teruggereden. Na met den Prins de eerewacht te heb ben geïnspecteerd, namen beiden plaatB in een galarjjtnig om, voorafgegaan en gevolgd door een piket cavalerie, naar het Paviljoen aan den Dokkumerstoiger te worden gereden. In de daar gereedliggende stoombarkas werd de President, onder geachutgebulder, naar de ,Edgar Quinet" gevaren, waarbeen een kwartier later ook de Prins zich begaf, met de inmiddels met haar gevolg aangeko men Koningin en de Koningin-Moeder, om deel te nemen aan een te hunner eer door den President aangeboden déjeuner. Van alle bodems, Nederlandache en Fran- sche, speelden de vuurmonden, het Wilhel mus overstemmende, dat van de .Edgar Qui net" den Koninklijken gasten tegemoet klonk. Na het dejeuner gebruikte de President met de beide Koninginnen en Haar gevolg, onder de zonnetent op het achterdek, de koffie en ten slotte werd het schip bezichtigd. De President geleidde de Koningin, minister de Selves de Koningin-Moeder. De bemanning defileerde voor de hooge bezoekers. Te half vyf namen de Koninginnen af scheid van de .Quinet"','om zich voorde thee te begeven naar de «Heemskerck", spoedig gevolgd door den President, die hier aan H.H. M.M. en den Prins een tegenbezoek kwam brengen. Te half zes keerde de President naar de .Qainet" terug, weldra gevolgd door Prins Hendrik, die, nu nog eenige oogenblikken op den Franschen bodem te hebben vertoefd, in de Koningssloep naar het Paviljoen ge roeid werd, om vandaar per anto zich naar het station te begeven, ter opwachting van H H. M.M. Het vertrek. Te kwart voor zoven uur lichtte het Fran- sche eskader het anker om naar IJmuiden op te stoomen, daarheen uitgeleide gedaan door de twee torpedojagers en de vier tor pedobooten der Ned. Marine. Dit vertrek bood de groote menigte, die aan de Yboorden geschaard stond, een op gewekt schouwspel. Van alle schepen don derde Het geschat, ook uit de batterjj aan de Houthaven, en de joelende bemanning der FranBche schepen vermengde zich met het jubelend afscheid der AmRterdamsche bevolking. Dit eindrclaas moge dor zyn uitgevallen de slotnummers van het programma droe gen eon meer of min intiem karakter; niet anders dan officieel gonoodigden waren daarby tegenwoordig de bljjvende indruk van het bezoek van president Fallièrea kan by allen, die er getuige van zijn geweest, moeilijk anders zjjn, dan die van eon niet alleen hof felijke, maar hartolyke manifestatie, welke de sympathieke gezindheid van de Nedor- landsche voor de Fransche natie bevestigen zal. Giften. President Failiières heeft by zyn bezoek aan ons land geschonken 6000 fr. aan de armen van Amsterdam; 4000 fr. aan de armen van 's Gravenhage1000 fr. aan de Fransche Weldadigheids-Vereenigingin Amsterdam en 1000 fr. aan de Fransche Weldadigheids-Voroeniging" in 's Graven hage. Verduietering van effecten. Voor de Rechtbank te Utrecht werd gis teren behandeld de zaak van M. L. Snabiüë, beklaagd van verduistering van effecten ten nadeele van wylen de Wed. S., ter waardo van f350.000. Vijf getuigen werden gedag vaard. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. A. van Engen, vroeg vryspraak van beklaagde en diens onmiddel lijke invrijheidstelling. De Rechtbank willigde, na in raadkamer geweest te zyn, het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling in. Stuurliedenexamen8. 's-Gravenhage, 6 Juli. Geslaagd voor de groote stoomvaart als tweede stuurman D. A. Akkeringa, T. Vellinga, G. Visser. Ontrouwe ambtenaar. Naar men verneemt is gisteren te VGra- venhage gearresteerd een commieB, werkzaam bij het hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie, wegens liet vervalschen van een af rekening van een bnitenlandschen Staat met den Staat der Nederlanden. De aangehoudene moet de afrekening, be dragende f 20.000, aan zich zelve hebben weten te doen endoBseereu, waarna hij het geld ten eigen bate aanwendde. De arrestatie wekte groot opzien bij het hoofdbestuur, waar de ontrouwe ambtenaar reeds geruimen tijd werkzaam was en een onbeperkt vertronweu genoot. Men verneemt voorts, dat de bewijzen van 's mans schuld zóó sterk bleken, dat aan ont kennon niet meer te denken viel en hij een volledige bekentenis aflegde. Hjj is thans nog aan het politiebureau in verzekerde bewa ring. Heden zal by ter beschikking van de justitie worden gesteld en in het Huis van Bewaring worden opgesloten. De verdwenen bruid gevonden. (Zie eerste blad.) Lady Constance Foljambe, die niet in de kerk verscheen, toen zy Maandag te Londen zou trouwen, is, naar de laatste berichten, naar Parys vertrokken, en het heet, dat het huwelyk voor onbepa&lden tyd is uitgesteld. De verloren paarien halssnoer. Men herinnert zich, dat na een der gala voorstellingen ter gelegenheid van de kroniug te Londen een dame aan de. politie meedeeldor dat zy by het nitgaan van den schouwburg een paarien halssnoer was kwyt geraakt, ter waarde van 180,000 gulden. Nu heeft een heer aan de politie verklaard, dat hy op den bewusten avond had gezien, dat het halssnoer viel, maar door een andere dame was opge- vangen en dadelijk in de plooien van haar kleed verborgen. Do man die deze mededeeling aan de politie deed, schijnt een man van beschaving en pusitio te zyn. Hij heeft niet enkel het volledige signalement der schuldige verstrekt, maar ook haar naam opgegeven. De politie Btelt nu, op discrete wijze, een nader onderzoek in. Marokko. De Weensche correspondent van het Ber- liner Tageblatt meldt: Zooals bekend is, heeft de Fransche regeering in eon den 8slen April 1904 met Engeland gesloten verdrag verklaard, dat zy niet van plan is, don politieke» toestanden in Marokko te veran deren. De Nene Freie Presse meldt nu, dat in politieke kringen in Weonen bekend is geworden, dat Frankrjjk zich in een geheim verdrag tegenover Engeland verbonden hooft, niet toe to staan, dat eenige vreemde mogend heid een haven aan de Oceaankust bezet. Londen, 5 Juli. Zoogenaamd ter beantwoor ding van vragen in de Duitsche pers, of hot Engelsche beleid ten aanzien van Marokko sedert George's troonsbestijging gewjjzigd is, herhaalt de .Times" met nadruk, dat dit niet veranderd ib. Engeland wil zyne ver bintenissen jegens Frankryk aangaande Ma rokko stipt nakomen, maar dit beteekent geenszins, dat Engeland het Marokkaansche vraagstuk door een Fransch-Duitsch-Spaansch onderonsje buiten Engeland om wil laten bedisselen. Engeland bezit in Marokko poli tieke belangen, die oneindig veel grooter zyn dan die van Duitschland. Engeland moet die belangen krachtig beschermen en kan geenerlei regeling aangaande Marokko erkennen die buiten Engeland ora gaat. De verplichtingen, die Engeland jegenB Frankryk ten aanzien van Marokko heeft aanvaard, gaan andere mogendheden niet aan. Toestand in Portugal. Lissabon, 6 Juli. Het bericht omtrent een poging tot gewapenden opstond is geheel en al uit de lucht gegrepen. De hitte in Amerika. Berljjn, 6 Juli. Uit New York wordt aan de National Zeitung geseind: Men heeft tot nog toe 431 sterfgevallen geteld, die door de hitte van de laatste 4 dagen veroorzaakt zijn. Bovendien zyn 80 menschen verdronken. Deze lysten zyn niet volledig, daar zij slechts met de groote steden rekening houden. Het nationale weerbnreau meldt dat de hitte zal gaan veranderen en voorspeld voor morgen een lagere temperatuur. De korenvelden heb ben door-de hitte zeer geleden. Oe Zeeliedenmtaking. Amsterdam. Dinsdagmorgen heeft te Amsterdam eon onderhoud plaats gevonden tusschen het j bestuur der bootwerkers-vereeniging Recht en j Plicht en eonige cargadoors en vertegenwoor digers van directos van maatsohappyen. Tot een resultaat is raon nog niet gekomen. Er i zal een tweede conferenties moeten volgen. Van den aard der bespreking kon men nog niets mededeelen. Dinsdagmiddag hebben stakers de heeren Brand, voorzitter, en De Haan, secretaris van de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, die van een conferentie kwamen, op Rapenburg met steonen gewor pen. De heer De Haan trok zijn revolver en dreigde te zullen schieten. Van de gele genheid dat de lieden voor eon moment te rugdeinsden, maakte de heeren gebruik om in een gebouw der Maat9chappjj Nederland te vluchten. Een inspecteur en een 4-tol agenten bege leidden de heeren vervolgens naar hun woningen. Ernstige ongeregeldheden. Gisternacht is het te Amsterdam op Kat tenburg tot ernstige ongeregeldheden geko men. Een voorman van de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, Heldering genaamd, werd, onder sterk politiegeleide, naar zyn woning gebracht. Het was half&waalf in den avond, maar blijkbaar was een vyandig ge zinde menigte zoo op straat als in de huizen, nauwkeurig ingelicht van de komst van den •ondorkruipor', althans de lantaarns waren uitgedraaid, en het escorte werd met ge schreeuw, later met steenen, bloempotten, enz. begroet. De militaire macht is daarop de politie te hulp gekomen, en er had een treffen plaats, eerst op het Mariniersplein, later in de kleine Kattenbnrgerstraat, de Kattenburgergracht en omgeving. De soldaten maakten daarbij gebruik van hun geweer, en nit de huizen werd hier en daar terug schoten met revolvers. In verband hiermede drong do infanterie enkele woningen binnen en werden de bewoners gearresteerd. Acht personen, onder wie twee vrouwen, zyn ge wond. Van de mannen is er een in den buik geschoten. Een politieagent werd aan kaak en neus verwond door een revolverschot. De gewonden werden per automobiel van den geneeskundigen dienst naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Het had al lang gebroeid op de Eilanden. (Kattenburg, Oostenburg en Wittenburg). De bevolking bestaat er voor een groot gedeelte uit gezinnen van zeelieden en bootwerkers, elementen das welke sympathie voor de sta king hebben, en vandaar, dat er langzamer hand een toestand van spanning was ont staan, welke binnenkort tot een nitbarsting moest leiden. Er werd van de zjjde der stokers eon sterken drang uitgeoefend. Vakgenooten, die gaarne wilden doorwerken, werden door de bedreigingen der stakers, bedreigingen, welke zich ook tot hunne gezinnen uitstrekten, ge dwongen, zich by de beweging aan te sluiten winkeliers, die van de bunrt moeten leven, zagen zich genoodzaakt te teekenen op de stennlysteu, wilden zy niet voorgoed de klan dizie verliezen. Er heorschte in de buurt eon zeer ver bitterde stemming, ook al omdat de reederjjen niet toegeveD, de meeste schepon met be hulp van vreemde werkkrachten geregeld uitvaren eu met de werkwilligen van buiten geen contact kau worden verkregen. Gisterennacht is dan eindelyk de explosie gekomen. En nu dient dadelyk te worden opgemerkt, dat de uanleiding tot de onlusten wel gelegen is in hel mot gewapende macht thuis brengen van den hierboven genoemden voorman, maar dat de ongeregeldheden eerst begonnen, toen de politieagenten en de ma re haussees, die den man begeleid hadden naar zyn woning op de Kattonburgracht, terugkeerden. Dadelyk stuitte men toen op een georganiseerd verzet. In navolging van de aanstichters der onlusten op Moabith (Berlyn) waren de'gaslantaarns neergedraaid hier en daar was de straat opgebroken, om met de steenen naar de politie te kanneo smijten, en voor alle ramen, in de trappor talen en op de stoepen had zich het volk opgesteld. Wat er toon gebeurd is, werd hierboven reeds vermeld. De infanterie moest de politie te hulp komeneerst met een de tachement van 90 man, later versterkt tot 200 man, en gedurende een paar uur boden -de Eilanden het treurig schouwspel van een revolutionair verzet der burgery. Troepen infanterie en cavalerie doorkruisten de straten, de hand aan den trekker vau geweren en karabijnen, en sommeerden de bewoners naar binnen te gaan, en deuren en ramen te sluiton. Werd hieraan geen gevolg gegeven, dan volgde een salvo, dat zooals het in de meeste gevallen gaat onschuldigen trof. Gisterenmorgen zag men overal infante- teristen met de bajonet op het geweer, en cavaleristen en marechaussees met de kara bijn op de heup. Het lokaal van deu Zee mansbond in de Kattenburgorvoorstraat was gesloten, en werd bewaakt door de infanterie. Men kon nu ook zien, hoe hevig er ge schoten is. By juffrouw E. do Jong, Kleine Kattenburgerstraat 71, waren de glasruiten van den winkel (een melkinrichting) door drie kogels doorbooiu; de melkboer C. Se- geriofl, op numero 21, vertelde dat hy, in zyn bedstede liggend, ternauwernood aan een schot ontsnapt is. De kogel was, zyn weg nemend door het voorhuis, in den wand boven zyn hoofd geslagen, maar het ergste ziet er uit het huis van den bakker J. M. Knottebolt, Kleine Kattenbnrgerstraat 123. Het huis springt wat vooruit tegenover de 3e Kattenburgerdwarsstraat, cn van uit het trapportaal naar boven achjjnt dien nacht met steenen te zyn gegooid. iJthaos de ooidaten hebben, van de Kattenborgerkade af, dit huis in het byzonder onder vuur genomen. De bewoners lieten acht kogels zien, die zjj reeds hadden opgeraapt. De glazen voorpui vertoont op tal van plaatsen de kleine ronde kogelgaten. Een kogel heeft het slot van de dour wegge slagen, en in het hout van de uitstalling vastgeslagenen eon aantal projectielen drong door het raam vau de achterkamer in den achterwand, waarby een der familieportretten werd verbryzeld. Tegen den middag werd het verkeer over do Kaltonburgerbrug ruimer opengesteld, maar den stokers en hun voormannen werd het hoen on weder trekken belet. Zy trachtten toen op allerlei wyzen met bootjes over de Kattenburgergracht on verborgen in de lading van vrachtwagens hun doel te bereiken, maar telkens werden die pogingen verydeld. Den geheelen dag bleef het verder rustig in de Kattenburgerbuurt. De 6 gewenden, die naar het binnengast huis verroerd werden, zyn: le.de agent van politie Brouwer met onbeduidende schotwond in de kaak, vermoedelyk van een flobert kogel 2e. Lambert Vos, oud 17 jaar, met een verwonding aan de kin, deze kon naar huis vertrekken3e. mej wed. Steenman, met drie schoten in de armen en bovendien een schot in de bnik, waardoor de darm werd doorboordvanmorgen halfzes werd zy door prof. Rotgans geopereerd, met het gevolg, dat haar toestand thans betrekkelijk gunstig is; 4e. De werkman B. Prins, meteen schot in den hiel, waardoor de beenderen zyn ver brijzeld, toestand gunstig; 5e. Joh. Homma, met een schot in do bnik, waardoor zyn darm op 7 plaatsen werd geperforeerd. Hij had een groot bloedverlieste 1 unr werd hy door prof. Rotgans geopereerd; syn toestand is hopeloos; 6e. mej. ter Nede, geb. van Dyk, met een schot in de wang, waardoor tevens de nens word verbryzeld. Verder had zy een schot in het voorhoofd. Edele dealen werden niet getroffen. Toestand ge vaarloos. Voorts vernemen wy nog, dat alle in de Oranje-Nassau-kazerne aanwezige troepen geconsigneerd zyn. Het tramverkeer op de Eilanden is stop gezet. Gisternamiddag werd op hot Damrak vóór de Beurs een bulletin verspreid, waarin wordt meegedeeld, dat do Scheeps- en bootwerkers- vereeniging Recht en Plicht en de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeeliedenbond dien morgen een brief hebben gericht tot den burgemeester, waarin zy protesteeren tegen het h. i. ongemotiveerde optreden door politie en militairen gedurende den afgeloopen nacht en aandringen op een ernstig onderzoek. In den middag. Gistermiddag was het rustig op Katten burg. Het publiek werd nu tot de «Eilan den" toegelaten. De tramwagens van do lynen 7 en 18 liepen niet verder dan het Kadyksplein. Op het Kattenburgerplein, het Mariniersplein en de orheen Ijjdende straten met de dwarsstraten stonden of patrouilleer den infanteristen, marechaussees en huzaren. Voor het politiebureau Kattenburgergracht werden een ziekenauto en twee rywielbran- c&rds met het noodige personeel in gereed heid gehouden. 's avonds 11 uur. In en om het Kattenburger-kwartier bleef het gisterenavond rustig. Op Kattenburger gracht, Kadyksplein en de andere straten rondom het Kattenburger-kwartier waren veel menscheu op de been of tot groepjes samengeschoold, die van de gebeurteniesen den mond vol hadden, doch alles bleef zeer ordelyk. Het tramverkeer van de lynen 7 en 13 bleef over het Kadyksplein opgeheven. De consignes voor de militaire posten, die het kwartier afslniten, zyn dezelfde gebleven. Slechts bewoners mogen het kwartier be treden of verlaten en personen die door de politie van doorlaatbewyzen zyn voorzien. Naar wy vernemen hebben de troepen Woensdagavond 500 patronen verschoten. Een oproep. De Stoomvaart-M&atschappjj «Nederland", Koninklyke Nederl. Stoomboot-Maatschappjj, Koninklijke Hollandscbe Lloyd, Koninklyke West-Indische Maildienst, Hollandscbe Stoom boot-Maatschappy en de Nieuwe Rjjnvaart- Maatschappy hebben arbeidswillige zeelieden en bootwerkers opgeroepen om den arbeid aan hare schepen en etablissementen te ver richten. Naar aauleiding daarvan hoeft «Recht en Plicht" een manifest verspreid, waarin o. m. staat: .De patroons hebben ons om den tuin geleid. Do onderhandelingen zyn afgespron gen. De patroons bobben deze zoolang ge voerd, tot do feestelijkheden voorby wa ren, en in den afgeloopen nacht hebben de handlangers van het patronaat, de politie en de militairen, de Oostelijke eilanden in rouw gedompeld. «Niemand gaat in op de aanbieding der maatschappijen, daar hjj sich daardoor ver laagt tot onderkruiper en als zoodanig in do toekomst zal behandeld worden. «Niemand mag zich dus aanbie den voor en aleer het sein van het bestuur komt, en de zaak in orde is «Niemand mag ziob verlagen om geëscor teerd door politie of militairen naar de werk zaamheden te gaan, daar zulks een fatsoen lijk arbeider onwaardig is. Gedenk, dat men de beweging in bloed wil smoren en de patroons de moorden van hedennacht op hun geweten hebben. Bovendien «Vanaf Vrijdagochtend wordt niets geen werk meer verricht in de Amsterdamsche Haven en moet dus ook al het particulier werk stil staan. Wjj vertrouwen dat de partiouliere arbei ders hun gegeven woord gestand zullen doen en zonder morren als één man solidariteit aan hun kameraden zullen betoonen. «Laat ons thans gezamenlijk optreden tegen de machtige onbuigzame patroons, opdat aan ons, de arhoiderB, recht wordt gedaan.'* Te Rotterdam. In de haven alhier bljjft alles geregeld zjjn gang gaan. Merkbaar grooter wordt het a&ntsd Btakers, dat zich overal langs de kaden en in de zeemansbuurten beweegt, in kalme afwachting. De op Londen varende stoomschepen van de Batavier ljjn zjjn nu alle door de oude bemanningen verlaten. Geheel of gedeeltelijk is dit ook geschied op oen aantal andere uit deze haven varende Hollandsche stoomsche pen. Die oude bemanningen zyn voor een groot deel door Duitschers vervangen. Uit Hilversum. Indien niet spoedig een einde komt aan de stoking der zeelieden, haven- en dokwerkers, j enz., znllen eenige stoomtapjjtfabrikanten genoodzaakt zjjn, in den loop dezer week, by gebrek aan grondstoffen, gedeeltelijk de J fabrieken stop te zetten, hetgeen zoor ten loonen, genomen beslissingen gehandhaafd worden. De Red Star Line heeft zich zonder voorbehoud by dit besluit aangesloten. De staking is geëindigd. Engeland. De bootwerkers te Londen zyn gisteren op nieuw tot staking overgegaan, boewol zij loonsverhooging hebben gekregen. Dienten gevolge staat het verkeer op de Clyde weer stil. De schepen, die Maandag zjjn aange komen liggen nog ongelost, terwjjl het weer onzeker is, of de maibooten Zaterdag kun nen vertrekken en dat te meer, omdat <lo hofmeester en de kokB nit solidariteit met de bootwerkers, zicb bij ben hebben aange sloten. De onlusten to Manchester zjjn eergisteren verergerd naarmate de dag vorderde. De stakers sjjn er ten slotte in geslaagd, liet heele goederenverkeer tusschen de spoorweg stations en de havens te beletten. De be reden politie iB door afdeelingen uit ver schillende omliggende plaatsen en uit Londen aanmerkelijk versterkt. Zjj moest 's avonds met getrokken sabel de straten schoonvegen, waarby velen gekwetst zijn. Er zjjn nu ook troepen naar Manchester ontboden. Men schat het aantal stakers thans op 40,0041. Vliegen. Duval is nu ook nog het Kanaal overge vlogen zoodat het aantal nu tot 12 is gestegen. Prévost en Train hebben hun verdere deelname aan de rondvlucht opgegeven. Opnieuw over het Kanaal. Londen, 6 Juli. Acht aviateurs, Yédrints, Vidart, Beaumont, Gibert, Garros, Tabuteau, Kimmerling, Ren&ux, verlieten Dover voor Galais, tusschen 4 u. 30 min. en vyf uur 's morgens. Calais, 6 Juli. Yédrines kwam om 5 u. 19 sec., Yidart om 5 u. 10 min. 23 sec., Beau mont om 5 u. 12 min. 1 sec., Gilbert om 5 H. 12 min. 28 sec., Garros om 5 u. 18 min. 13 sec., Kimmerling om 5 u. 25 min. 23 sec., Tabnteau 5 u. 28 min. 51 sec., Renaux 5 u. 41 min. 56 sec., Barra om 6 u. 48 min. 15 Yédrines weer nnmmer één. Calais, 6 Juli. Negen aviatenrs komende van Dover arriveerden te Calais. Yédrines was de eerste. Laatste berichten. Vidart kwam heden te 8.35 als eerste te Parjjs en Gibert vervolgens to 8.45. Védrines moest even voorby Amiens duleu en geraakte in de telegraafdraden verward. Uit den Omtrek. Texel, 6 Juli. Alhier doet zich een geval van mond- en klauwzeer by het vee voor. Er word maat regelen genomen tot geheolo afzondering, terwjjl ieder opnieuw aangeradon wordt de melk te koken. Thans is wederom «ene blazerschuit naar Scheveningen verkocht. Meerdere vaertnigen worden te koop aangeboden. De visschers- vloot gaat bedenkelijk achteruit en is bier en daar reeds tot op de helft van voor eenige jaren verminderd. Alle takken van visscherjj sjjn het loopende jaar kwjjnende. Yoor hen, die in den vacantietjjd een be- soek aan dit eiland brengen on uens willen rondtoeren, is het niet meer noodig daarvoor een fiets mee te brengen, aangezien hier thans gelegenheid bestaal een solide anto met een gediplomeerden chalfour te huren. Wie veel op één dag wenscht to zien, doet wel om van 't moderne vervoermiddel gebruik te maken. Gedurende deze week werden van kier uitgevoerd 1200 lammeren, 110 schapen, benevens 4 koeien, 7 kalveren en 12 varkeue. Het totaal der tot heden uitgevoerde lammeren, bedraagt 31292 slaks. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 4 Juli. Aardappelen, f 1.25 a f 1.65 per sak. Kleine, f0.90 h fl.60 per zak. Bloemkool, le soort, 14.25 17.25 per 100. 2e soort, f2.50 k f4.per 100. Sla, f 0.40 ii f 0.60 per 100 krop. Wortelen, f2.10 k f3.— per 100 bos. Peulen, f 7.— k f 8.per 100 pond. Doppers, f 4.— a f 6.— per 100 pond. Chalotten, f 0.50 f 1.20 per 100 bos. Groote boonen, f0.60 k f 1.10 per 100. Het onderling Veefonds te Breezand beeft besloten, dat met 't oog op 't mond- en kluuwzoer, een extra premie van 1 °/0 zal geheven worden. nadeele zal zjjn van vele arbeiders. België. i Reuter meldt uit Brussel j De bond van reeders beeft een beslnit aangenomen, waarin de, vroeger, ia zake Burgert. Stand v. Wieringen. Ingeschreven over de maand Juni 1911. ONDERTROUWDDirk van Duin en Anna Mostert. Cornelis Kaan en Trjjntje Lont. Evert Mostert en Maria Johanna Krommedum. Jacob Bakker en Nooltje Tyseu. Simon Kunt en Maart je Kort. Simon ten Bokkel en Gerritje de Vries. GETROUWD: Cornelis Sprenkeling en Elisabeth Mulder. Gysbertus Hooning en Geertje Asjes. Dirk van Duin on Anna Mos tert. Cornelis Kaan en Trjjntje Lont. GEBORENSimon, x. van Simon Zomer- djjk en Grietje Lont. Jacob, z. van Simon Keijzer en Trjjntje Bakker. Geertje, d. van Dirk Doves en Antje Kont. Pietor Cor nelis, z. van Jan Lujjt on Geertje Asjes. Willem, z. van Willem Snooy en Sjjtje Kuit. OVERLEDEN KrvlUje Bais, oud 73 j., echtgen. v. Albert Dujjnker. Klaas Lont, oud 34 j., echtgen. v. Maartje Rotgans. Trjjntje ten Bokkel, oud 70 j., echtgen. v. Jan Bruut. Jan Lont, oud 62 j., echtgen. v. Aaltje Metselaar. Simon Doves, oud 51 j., weduwn, r. Autje Mosterd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1