KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Paulowne Ho 4011 Woensdag 19 Juli 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f i .25 Pre- Zondagsblad 37j 45 f0.75 inifin Modeblad r het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel ineer6 Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 80. Veraohijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i O. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bnreauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEBLAHD. De onderhandelingen over de Marokko' aangelegenheden, tnsschen den Franschen gezant Jules Cambon en den Duitsehen minister Kidorlen-Waohter, sohynen een hoogst vredigend verloop te hebben. De >Matin" weet mede te dealen, dat de besprekingen zeker tot een güDBtig resultaat zullen leiden; doch voordat de beide partgen weten wat de een zal vragen en de ander zal toestaan, zal nog wel een week heengaan. Want Dnitschland moet in elk geval iets krygen vóór het Frankryk vrijheid van han delen geeft in Marokko. De Duitsche gezant te Parys had een lang durig onderhoud met den Franschen minister van buitenlandscbe zaken De Selves. Dnitsch land acht de vroegere acte van Algeciras weer van kracht en waar Engeland in 1904, in Egypte de vrye hand kreeg, Italië eveozoo in Tripolis en Spanje in de kustlanden, daar inag Duitsohland toch ook wel wat in ruil hebben, redeneert men daar. Spanje is in den laatsten tyd in 't Marokko gebied en op de grens ook weer actiever op getreden, wat nu in Frankrijk juist niet in den smaak valt. Dagelyks komen Spaansche versterkingen aan. Generaal Moinier trekt zich, geheel over eenkomstig de Franschen beloften, langzamer hand terug, kwam reeds van Fez naar Rabat en de Spaansche bevelhebber kolonel Sylvester, bezet dagelijks nieuwe punten. Zonder de verzoenende houding en het sussend optreden van don Franschen consul, zou het reeds lang tot een bloedig gevecht tusscbon de stammon en de Spanjaarden zijn gekomen. Spanje moge al beweren dat 't niet om een blyvende be zetting te doen is het treedt aanhoudend maar vooruit. Een militair couvooi van den Sultan werd op weg naar Taoger door Spaansche troepen aangehouden. Koning Alfons hield een conferentie met twee ministers en den Spaansche ambassadeur te Parys. De minister van buitenlandscho zaken noemden den algemeenen toestand ge ruststellend. De ambassadeur keert na ont vangen instructies naar Parys terug. Komt eene overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland tot Btand, dan wordt de stand der zaken voor Spanje minder gunstig, wyl Frankrijk zich geheel van Spanje zal losmaken. Up Cuba gaan de zaken niet goed. Er wordt geklaagd over ambteljjke corruptie en onre gelmatigheden in verband met de nationale loterij. By het verleenen van consessiën aan vreemdelingen, moeten gevallen van omkoop baarheid aan den dag zyn gekomen. De Amerikaansche minister van oorlog is naar Cuba vertrokken om een onderzoek in te stelleD. Wellicht zal de Unie zich weder met het bestuur over Cuba moeten belasten. Met zelfstandig bestuur is 't er dan geheel uit wat misschien door Amerika niet on gaarne gezien wordt. Intnsschen wordt uit Havanna gemeld, dat ook de Duitsche regeering reden tot klagen heeft gehad. De Duitsche gezant te Havanna hééft by de Cubaansche r<-geering krachtig geprotesteerd tegen een aanval, waaraan een ryke Duitscher, Meyer, in zijn woning te Trinidad van de zijde van Cubaunsche roovers had blootgestaan. De gezant heeft daarbij ook een schadevergoeding geöischt. Dat wordt nog ongunstiger voor Cuba. In verschillende staten van Mexico komen onlusten voor. Zonder revoluties schynt Mid- del-Amerika niet te kunnen zyn. Uit Washington wordt aan de .Times" ge meld, dat sedert verleden Zondag niets meer van Castro is vernomen. Volgens berichten uit Venezuela, staat het geonszings vast dat hy op Venezolaansch grondgebied is geland. De .raadgevingen" van de mogendheden, hebben de betrekkingen tusschen Turkye en Monteuegro voel verbeterd. De Moutenegryu- sche grenswachters hebben strenge bevelen gekregen om alle botsingen met Turksche troepen te voorkomen. Het ËDgelsch-Amerikaansch arbitrage-ver drag is aanleiding geweest tot wyziging van het Engelech-Japansch verdrag. Dit verdrag is vernieuwd voor 10 jaar, en bevat een clausule, waarby bepaald wordt, dat het artikel betreffende het verleenen van wederzydschen bystand in tyd van oorlog niet toepasselijk is, wanneer een van de beide partyen kryg voert tegen een natie, waarmee de andere een algemeen arbitrage-verdrag heeft gesloten. Uit Washington wordt ook nog officieus medegedeeld, dat ieder oogenblik verwacht wordt dat Frankrijk een arbitrageverdrag teekent met de Veroenigde Staten, overeen komstig het Engelsch-Amerikaansch verdrag. We gaan dus op 't gebied van scheidsgerechten aardig voornit; in ieder gewl zien we er in een meer algemeen worden van de kans, dat groote internationale verwikkelingen niet zoo licht zullen ontstaan. HIEUWSBERICHTEH. HELDER, 18 Juli. Rijk. Hoogere Burgerschool. Uitaltg der Ov.rgi.Dga- examens. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse H. Th. Albarda, L. F. v. Beek, K. L. Bok, A. J. Bruin, F. Ekamp, J. A. Francken, M. J. J. Hoogerduin, J. Jaring, E. C. S. •Kipperman, J. Kipperman, M. Nepveu, B. Schraver, J. B. Snethlage, Jac. de Jonge, W. G. Bakker, J. A. Deelder, G. M. B. Feyen, G. L. Goedhart, J. J. Jansen, J. F. Kipperman, R. Mannheim, Th. C. v. d. Sterr. B. F. Verfaille en H. M. F. Wys. Voorwaardelyk bevorderd 2 leerlingen. Niet bevorderd 9 leerlingen. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: P. J. Bakker, D. E. Beeckman, A. de Car- peatier, H. M. v. Doesburg, C. M. G. Klop per, J. A. Schagen, G. Slikker, T. F. F. Visser, H. W. Vonk, S. J. Bruin, W. M. F. Collette, F. H. Noordhoek Hegt, G. P. W. d. Klugt, R. do Kok, C. H. E. v. Laar. F. C. Spruit en P. Vlam. Voorwaardelijk bovorderd 1 leerling. Niet bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd vau de 3de naar de 4de klasse: S« J. C. Baert, J. Q. Charmes, K. C. Collette, J. Gouda, A. M. Hoogerduin, J. M. E. Klik, E. M. N. Korving, P. Kuiper, L. v. Leeuwen, J. Manni, H. B. v. d. Mey, C. Rykers, D. Slikker, J. C. Stumphius, A. J. van Aken, P. de Beurs, E. D. v. Boven, J. H. Bramlage, M. Drijver, F. W. A. Haber- mann, N. E. M. Korving, W. J. Maalstced, E. J. v. d. Molen, J. H. Muts, A. F. Sant, P. Spruit en J. Stammes. Voorwaardelijk bevorderd 1 leerling. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse J. Baert, J. C. v. d. Berg, J. F. A. v. Brug gen, J. W. Naudin ten Cate, G. C. Dibbetz, J. Duinker, J. J. Heyting, J. C. M. Krui- singa, W. T. Oepts, O. J. Pool, J. Reuvers, A. Ruymgaart, J. Schraver, A. Verschoor, G. M. UnrbaDUB en H. IJ. Visser. Voorwaardelijk bevorderd 1 leerling. Koninklijke Marine Jachtclub. Zeilen. Zaterdagmorgen werd de jaarlyksche zeil wedstryd van de Koninklijke Marine-Jacht club ter reede van Texel gehouden. Het aantal marine sloepen en jachten was minder groot dan in voorgaande jaren. De wind stond vry krachtig uit het N.N.O. i daarom werd de oostelijke baan gezeild. Het telkeDjare terugkeerend verschijnsel, dat vooral de marine-sloepen te veel by de startvlet verblijven en daardoor zeer slecht starten, met veel kans op diaqualificatie, was ook nu weer waar te nemen. Eveneens werd opmerking gemaakt, dat men zoo weinig doet aan de ncodige training. Door de officieren van de te Willemsoord aanwezige divisie Duitsche torpedobooten was een extra-prys, bestaande uit een zilve ren cigarettenkokor met inscriptie uitgeloofd, welke prys gevoegd werd by den eersten pry's voor de sloepen type B met fantasie- tuig. De uitslag was als volgt I. Sloepen type B met fantasietuig, ge stuurd door officieren der Kon. Marine, leden der K. M.J. C. 4 Deelnemers. Afstand 12 Eng. mijlen. Ie prijs, benevens zilveren cigarettenkokor met inscriptie uitgeloofd door de officieren van de Duitsche torpedobooten en oen lange kyker voor de sloep, die het bost getuigd sloep «Atjeh", stuurman Luit. ter zee S. Visman. Tyd 2 u. 37 m. 25 s. 2e prys, sloep Kon. Instituut v. d. Marine, stuurman Luit. ter zee H. J. Albarda. Tyd 2 u. 87 m. 42* sec. De wisselbeker werd eveneens gewonnen door de sloep van Hr. Ms. „Atjeh". II. Sloepen type Bs met modeltuig, ge stuurd door onderofficieren der Kon. Marine, met den rang van korp. en hooger. 5 Deel nemers. Afstand 6 Eng. mylen. Ie prijs, sloep Hr. Ms. „Emma", stuurman torpedist-maj. J. C. Logeman en prijs van H M. do Koningin-Moeder, voor den besten tyd in do groepen II, III en V. Tyd 1 u. 16 m. 49 sec. 2e prys, sloep Hr. Ms .Atjeh", stuurman serg.-konst. R Wever. Tijd 1 u. 23 m. 7* sec. III. Sloepen type B8 met modeltuig, ge stuurd door onderofficieren der Kon. Marine, met den rang van korp. en hooger. 7 Deel nemers. Afstand 6 Eng. mylen. Ie prys sloep Hr. Ms. .Bellona", stuur man serg.-konst. K. Pieper. Tyd' 1 u. 21 m. 34* s. 2e prijs sloep Hr. Ms. «Kortenaer, stuur man kwartiermeester J. L. Keyser. Tyd 1 u. 22 m. 55* boc. IV". Sloepen type B8 met modeltuig, ge stuurd door Adelborsten vaD het Kon. Insti tuut v. d. Marine te Willemsoord. 3 Deel nemers. Afstand 6 Eng. mylen. Ie prys sloep Nr. 34, stuurman adelborst le kl. J. Stuy. Tyd 1 u. 51 min. 27 sec. V. Sloepen met modeltuig, gestuurd door onderofficieren der Kou. Marine met den rang van korp. en hooger. 2 Deelnemers. Afstand 6 Eng. mijlen. le prys sloep Hr. Ms. Wachtschip Willems oord, stuurman kwartiermeester G. Kremer. Tyd 1 u. 29 m. 48 sec. 2e prys sloep Hr. Ms. .Bellona", stnur- mau serg.-konst. K. de Boer. Tyd 1 u. 88 m. 54 sec. De «De Ruyterbeker", om welke gezeild werd door de sloepen, genoemd onder II, III en V, word gewonnen door de sloep van Hr. Ms. •Emma", stuurman torpedist-maj. J. G Logeman. VI. Kotters, behoorende tot de opleidingen in Willemsoord en Hellevoetsluis. 2 Deel nemers. Afstand 20 Eng. mylen. le prys tUrania", v. h. Kon. Instituut v. d. Marine, stuurman luitenant ter zee W. Brandt. Tyd 3 u. 7 min. 16* sec. Kiel- en Middenzwaardjachten. VII. 12-meterklasse. 1 Deelnemer. Afstand 20 Eng. mylen. le prys .Davo III", stuurman mr. C. Ver meer. Tyd 2 u. 17 m. 25 s. VIII. 8-meterklasse. 1 Deelnemer. Afstand 20 Eng. mylen. le prys •Ree", stuurman E. Feldmann. Tyd 2 u. 58 min. 17 s. IX. 6-meterklasse. 3 Deelnemers. Afstand 12 Eng. mylen. le prys „Oranje", stuurman P. L. Lucassen. Tyd 1 u. 51 m. 17 sec. 2e prys .Neerlandia IV", stuurman G. de Vries Lentsch. Tyd 1 u. 51 m. 44* sec. Van „De Halve Maen" brak de piekeval, zoodat deze van verdere deelname moest afzien. Intern. Handioap-wedstryden. X. Scherpe en Middenzwaardjachten, lang 7.8 M. op de waterlijn en daarboven. 6 Deel nemers. Afstand 20 Eng. mylen. le prys .Mercuur", stuurman E. H. Crone. Tyd 2 u. -23 m. 35 s. 2e prys ,Fram", stuurman P. T. de Mees ter. Tyd 2 u. 24 m. 54 sec. 3e pry'b „Fortuin", stuurman D. Scalongne. Tyd 2 u. 26 m.'18 s. XI. Scherpe en middenzwaardjachten, lang beneden 7.5 M. op de waterlyn. Niet gezeild. XII. A. B. C. klasse. 4 Deelnemers. Afstand 12 Eng. mylen. le prys .Carmen", stuurman J. C. P. Eeftink Sohattenkerk. Tijd 1 u. 58 m. 17 s. 2e prijs •Garnaal", stuurman J. van Reede, Tyd 2 u. 51* s. XIII. Ron.!e en Platbodemjachten, met zjjzwaarden, uitsluitend met vaste roef en vast dek. Lang op do waterlyn 7 M. en daar boven. 1 Deelnemer. Afstand 12 Eng. mylen. le prys «Eudia", stuurman R. H. Arnt- zenius. Tijd 2 u. 27 m. 1 sec. XIV. Vletten, lang 2124 voet en daar boven, gestuurd door vleiterlieden, wonende in de gemeente Helder. 9 Deelnemers. Afstand 6 Eng. mylen. le prys Vlet No. 2, eigenaar J. Kuiper. Tyd 1 n. 25 m. 20* s. 2e prys Vlet No. 7, eigenaar J. G. Byl. Tyd 1 u. 28 m. 48* s. De uitslag van den Vrjjdag op het Noord- Hollandsch Kanaal gehouden Roeiwedatryd was als volgt: I. Sloepen type B4, geroeid en gestuurd door adelborsten van het Kon. Inst. v. d. Marine. Afstand 1400. M. 4 deelnemers. le prys, stuurman J. Huese. Tyd 9 m. 44 s.; 2e prys, stuurman O. G. A. Netscher. Tyd 9 m. 49V» ®- II. Sloepen type B8, geroeid en gestuurd door schepelingen der Kon. Marine of tor- pedisten van de landmacht, beneden den rang van korp. Afstand 1400 M. 9 deelnemers, le pr., Torpedodienst landmacht, stuurman de mil. torpedist Metzelaar. Tyd 7 m. 39' /8 s. Tyd beslissingswedstrijd, afstand 1000 M., 5 m. Sl'/j s.2e prys, Hr. Ms. .Van Speyk", stuurm. stoker 2e kl. A. Rijke. Tijd 8 m. 9l/s s. Tijd beslissingswedstrijd, afstand 1000 6 m. SOtyj s.; Se prys, Hr. Ms. „Heems- kerek", stuurm. zeemil. N. N.Tyd8m. 18'/a s. 4e prys, Torpedodienst landmacht, stuurman mil.-torpedist W. Gudde. Tyd 8 min. 20l/s s. III. Sloepen type B4, goroeid en gestuurd door lichtmatrozen en jongens der opleidingen van Willemsoord en Hellevoetsluis. Afstand 1400 M. Aantal deelnemers 6. le prys, Hr. Ms. .EvertBen", stuurman L. A. Smith. Tyd 8 m. 42'/j s. Tyd beslis singswedstrijd, afstand 1000 M. 6 m. 49>/s s.; 2e prys, Hr. Ms. .Kortenaer stuurman H. C. Meyer. Tyd 9 m. 20l/j s. Tyd beslissings wedstrijd, afstand 1000 M. 7 m. 19 "s. Se prys, Hr. Ms. Kortenaer", stuurman Scheller. Tyd 9 m. 541/, g_ IV. Vlotten, geroeid door twee man beno den den rang van korporaal, zonder Btnurman. Afstand 1000 M. 5 deelnemers, waarvan 1 buiten mededinging. le (buiten mededinging) Hr. Ms. „Emma", torp. le kl. D. Augustijn en stoker 2e kl. H. Augustyn. Tyd 8 m. 81/, a. le prys, f 10, Hr. Ms. Heemskerck", matrozen le kl. H. Zaayer en W. de Wolf. Tyd 9 m. 10 s. 2e prys, f7.50, Hr. Ms. -Heemskerck", matrozen J. Webeling en H. Hom. Tijd 9 39 s. V. Wherries, geroeid en gestuurd door officieren der Kon. Marine, leden der vereeni- ging. Afstand 1000 M. 2 deelnemers. le prys, stuurman J. van Reede, roeiers L. j J. vau Rosuem en C. E. L. Helfrich. Tyd 7 m. 23»/i s. Voor de afdeeling gieken was geen deel name. Werklieden-Vereenlging „Da Eendracht". I Afdeeling: Ziekenfonds. J.l. Donderdag hield de afdeeling Ziekeu- fonds der Werklieden-Vereeniging haar 8ste jaarvergadering in het lokaal van den heer P. de Koning. De president, den heer W. R. Zits, opende deze vergadering met een woord van welkom en gaf een overzicht, wat alzoo van af de oprichting was voorgevallen. Met blijdschap zag spreker op den tyd terug, omdat gebleken is, dat door eendrachtige samenwerking en met vertrouwen in elkander, op het gebied van dergelijke fondsen nog wel een goed resultaat is te bereiken. Hierna bracht spreker een woord van dank aan de leden, welke van al den beginne trouw hebben medegewerkt en ook de trouwste bezoekers der algemeens vergaderingen zyn. Thans was het woord aan den penning meester. Uit zyn verslag bleek, dat van af April 1911 de ontvangsten waren f 433.55 en de uitgaven f 172.45, batig saldo f 261.10. In het afgeloopen boekjaar Juli 1910-'11, aren de ontvangsten f 1276.57 en de uit gaven f871.59, batig saldo f404.98, in kas Juli 1911 f 1253.08, welke gelden zyn belegd op de poBtspa&rb&nk. Een commissie van verificateurs, d6 leden Zintel, Kwast en Kraan, belast met het nazien der boekon en bescheiden van den penning meester, bracht by monde van den heer Zintel een zeer gunstig rapport uit. Tevens bracht hy een woord van dank aan 2 leden, welke van genoten ziekengeld een groot gedeelte weder in de kas van het ziekenfonds hadden gestort, aangezien zij van Ryksverzekeringbank en patroon hun vol weekloon hadden ontvangen. Zonder tegen-candidaten werden de aftre dende bestuursleden de heeren W. R. Zits, J. Noors, M. J. Kelder, P. C. Paans en C. A. Albcrs, weder verkozen verklaard en namen deze hun benoemingen weder aan. Met alg. stemmen werd weder besloten dit jaar voor de kinderen der leden, van 6—12 jaar, een St. Nicolaasfeest te organiseeren. Hierna besprak voorzitter de aanhangige Ziekteverzekering-wet en verzocht de leden vooral van hetgeen daaromtrent verhandeld is en nog zal verhandeld worden, goede nota te len. Een woord van dank bracht spreker aan de Kamerleden, welke gestemd hebben voor het mogen blijven bestaan der particu liere ziekenfondsen, waarna hy met een woord van dank, de vergadering sloot. Het bestuur is thans samengesteld als volgt W. R. Zits, president; M. Hippens, vice- president; M. J. Kelder en M. Wagemaker, le en 2e secretaris; J. Noors en C. A. Albers, le en 2e penningmeester; P. Paans, C.Bak en M. Lengers, commissarissen. Aantal leden 248, Pest op Java. Een regeermg-telegram betredende week- periode, eindigende 11 dezer luidt: Afdeeling Malang: veertig gevallen, zes- en-dertig dooden. Kedirivyf gevallen, waarvan de lydert allen overleden zyn. Deze plaats is 13 dezer weder besmet verklaard. De vorige besmet verklaring van Kediri werd op 27 Juni jl. opgeheven. Opening der zeehaven te Zaandam. Zaterdag is de nieuwe zeehaven te Zaan dam door Prins Hendrik, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten voor geopend verklaard. Tyden van bloei en verval heeft de handel van Zaandam gekend. Maar in 1877, toen de Zaan door het Noordzeekanaal verbonden werd met de zee, loefde de handel weer op. De zeehaven werd toen gograven en de Buiten-Zaan uitgediept. Later werd ook de 120 meter lange en 12 meter breede Wilhel- minasluis gebouwd. Deze verbinding van Voorzaan en Achterzuan kwam aan de bin nenvaart ten goede. Om met een enkel woord de nyverheid van Zaandam te schetsen, brengen wy in herin nering, dat in 1892 te Zaandam werden aan gevoerd 18000 k 14000 standaards gezaagd hout en 300,000 balken. In 1910 was dit 61000 Btandaard on ruim 60,000 balken, tor gezamenlijke waarden van f 10,000,000. Dit hout wordt verwerkt in 21 stoomhoutzage- ryen, waarvan 18 te Zaandam, en 18 wind molens, die nog over zyn van de 200 hout zaagmolens van vroeger. Bijna alle fabrie ken zyn uit molens voortgekomen. In 1873 werd de eerste molen voor stoombedryf in gericht. Zaandam is, gelyk men weet, voor gezaagd hout en balkeu een dor grootste invoerhavens van Europa. Er zyn in de Zaanutreek voorts vyf stoom- rystpelloryen, beoevens óón gort- en een rijstpelmolen. De vyf stoomrystpelleryen verwerken circa twee millioen balen per jaar. Van de 150 olieslagersmolens van vroeger zyn er thans nog slechtB 17 over. Er zijn echter voor de verdwenen molens 18 stoom fabrieken in de plaats gekomen, die te zamen 70,000 last oliezaad por jaar verwerken. Nog tal van andere industrieën zyn in de Zaanstreek van boteekenis. Wy noemen slechts de cacaofabrieken ten getale van acht, de beschuit- en koekfabricage, de metaalnijverheid met name de blikfabrie- ken te Krommenie de chemische nijver heid (zeep, waxine, verf en blauwsel), als mede de papierindustrie. Het zeevaartverkeer bedroeg in 1892 131 stoomschepen mot een inhoud van 328,000 kub. M. en in 1910 168 stoomschepen, in houdende 1,000,000 knb. M. In de laatste jaren kwam het voor, dat booten wegens gebrek aan ruimte in nabu rige havens gelost moesten worden en ook ontstond er gebrek aan ruimte voor balken- berging. Dit deed uitzien naar een nieuwe haven. In 1907 namen de plannen voor uitbreiding der zeehaven een vasten vorm aan. Het maken der haven, die thans in gebruik genomen wordt, werd aangenomen door de hoeren C. de Groot Azn. te Goriuchem en K. L. Kalis te Sliodrecht, voor f 417,000. Met de kosten voor aankoop van terreinen enz. komt het geheele werk te staan op ongeveer één millioen gulden. Zonder ryks- of provinciale subsidie is hel werk tot stand gekomen. De haven biedt ruimte aan voor acht zeeschepen van 100 Meter lengte, waarvan twee gemeerd kunnen worden aan do nienwe hundelsterreinen. De diepte der haven in 10.80 Meter A. P., terwijl de geheele opper vlakte 76 H.A. bedraagt. Ongeveer 50 H.A. der haven is voor balkenberging bestemd. Een komeet. Prof. Nyland schryft in het ,U. D." In den vroegen morgen van 7 Juli werd op do Lich-sterrewacht iu Califoroië door Kiess een heldere komeet ontdekt, die ook op do storrewacht te Utrecht werd gevonden, By de ontdekking stoud de komeet, de tweede van dit jaar, cn daarom voorloopig 1911 B genoemd, op de grens der s'.errenbeelden Wagenman en Perseus; zy beweegt zich langzram Zuidwestwaarts, dus vau de zou af, en zal voorloopig eiken dag iets gemak kelijker waarneembaar worden. Een scherpe kern kon ik niet gewaar worden, evenmin een staart, maar de omstandigheden waren ook niet zeer gunstig. Op waarnumingsplaat- sen van lagere breedte, waar de Julinacht langer dunrt en mon by de waarneming der komeet mindor hinder van de schemering heeft, is een staart gezienverder wordt medegedeeld, dat de komeet in een binocle zeer gemakkelyk zichtbaar was, misschien zelfs wel met het bloote oog; voor de hel derheid vond -ik de zesde grootte opgegeven. Doodgevallen. Andermaal heeft Zaterdagochtend te half zeven aan het bouwwerk van het Vredes paleis te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee werklieden begaven zich met een bak die machinaal op en neer wordt be wogen en die uitsluitend bestemd is voor vervoer van steenen, naar boven, om aldus tyd uit te sparen en vlugger te zyn op de plaats, waar zy hun werk hebben te ver richten. Halverwege van den grooten toren geraakte de bak beklemd tusschen den stei ger, terwyl de machine op den beganen grond doorwerkte, met het gevolg dat de stalen tros waarlangs de bak wordt voort bewogen, knapte en het gevaarte met steenen geladen naar beneden viel. Eón der werklieden was terstond dood. De andere werkman werd, zwaar gewond, naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Het schynt dat de werklieden gehandeld hebben in atryd met de instructies, in zoo verre daarb(j was bepaald dat de bak alleen bestemd zou zyn voor het vervoer van steenen. Een gift die niet aanvaard kan worden. Eenigen tyd geleden schonk do kapitein ter zee C. W. de Visser aan de afdeeling Wykverpleging voor Hollovoetsluis en Nieuw- Helvoet zyn villa >Catharina" met daarby behoorenden tuin. De broeder en zuster van den kolonel verklaarden bovendien gaarne de kosten der meubileering te willen dragen, als de afdeeling besloot de woning voor ziekenhuis in te richten. Het bestuur van Wykverpleging vroeg nu aan den raad der gemeente Hellevoetsluis een subsidie van f250 en aan dien van Nieuw-Helvoet f150 als bydrage ia de exploitatie-kosten. In zyn zitting van Donderdagavond heeft de eerst genoemde gemeenteraad het subsidie-verzoek met algemeene stemmen verworpen, in ver band met den financiëelen toestand der ge meente. Het gevolg zal nu zyn, dat de vor stelijke schenking niet kan worden aanvaard, omdat de fondsen, die strekkon moeten om het bestaan van zoo'n zieken-inriebtiug in de toekomst te verzekeren, ontbreken. De hitte-golf. Van d« hitte, die thans New-York en andere Amerikaansche steden teistert, hebben we reeds eenige malen melding gemaakt. Thans lozen we nog, dat er in New-York vyf-en-twintig, in Philadelphia «es-en-twintig menscben tengevolge der hevige warmte gestorven zyn. Maar ook Engeland schynt zyn deel van de warmte-golf te krygen. Uit Londen wordt bericht, dat er te Birmingham zes personen door de warmte zyn gedood. De hitte-golf" in de Vereenigde Staten is nu naar mag worden aangonomen langzaam aan het vervloeien.. Wy vinden er nog de volgende bijzonderheden over aan gestipt. De hitte kwam in het Oosten en middel-Westen der V. St. betrekkelijk plotse ling opzetten op 2 Juli met een temperatuur te New-York van 94° F. De .golf" lag over het gebied der V. St. oostelijk van hot Rotsgebergte, en reikte naar het Noorden tot in Canada, waar te Rockcliffe (Ontario) 108° F. werd geconstateerd. Twee dagen later wus het te Auburn (staat New-York) 116° F., te Lincoln (Nebraska) 110°, te Kansas City (Missouri) 104°, te Boston 103*°. In de meeste kost- en badplaatsen was het al even warm; maar te Newport bleef het veel koeler. In de afgeloopen week waren er in New- York 197 sterfgevallen tengevolge van de hitte. Zaterdag 1.1. bracht koelte eenige ver lichting; maar reeds Zondag keerde de hitte terug eD hield aan tot Woensdag, waarna de thermometer geleidelyk begon te dalen. Het totaal aantal hilte-sterfgevallen sedert 2 Juli bedraagt voor de stad New-York 224, voor de Vereenigde Staten ca. 3000. Deze hitte-golf is de ernstigste geweest, nog ooit in do V. St. waargenomen. De burgemeester van Grooter-New-York, Gaynor, heeft een enqudte laten instellen naar de handelingen der ystrust, die ge durende de hitte de yspryzen op een schan dalig hoog peil had gebracht. DE WEEK. 16 Juli. Na half Juli begint te onzent de kentering tusscben werk- en luierseizoen. Er is een „marge". Sommigen moeten nog 'n aardig poosje voortwerken en kunnen eerst wanneer, heel in de verte, September al begint te schemeren, vry-af nemen, uit den tredgang stappen. Voor anderen strekt zich het zes- h zevental weken van midzomer uit als een periode, waarover ze naar willekeur kunnen beschikkenIk spreek nu alleen, gelyk men zal willen begrypen, over de benydens- waardigen die zich vacantie-weelde kunnen veroorlooven. De meesten dienen zich te troosten met 't bewostzyn dat, op den keper beschouwd, do genieting der vacantie-vierders, wier beurzen 't •eruit-trekken" veroorlooft, l&ng niet altyd zoo groot, zoo echt, zoo verrukkelyk is als de buitenstaander wel ieent Zwygen we nu van de rykaards, die uit gebreide rcis-programma's kunnen ontwerpen èn ten uitvoer brengen. In het .Alle-dag patrijs 1" schuilt groote levonswysheid Ze zyn geblaseerd, verwend, verlekkerd, ver troeteld door het leren. Ze laten zich door blinkende en razend-voortufieude auto's Tusschen haakjes, wie in stad of op 't land merkt veel van de 15 K.M. maximum snelheid Van plaats tot plaats brengen. Ze zyn reeds „overal geweeBt". De fijnste menu's, du beroemdste schotels in je eersto hotels en restaurants vermogen bun eetlust niet meer te prikkelen. Zo zoeken, althans, zoovelen van hen 1 al-maar nieuwe, sterker prikkels. Ze lyden aau «spleen"; zyn landziekig. Hun maag is in de war... Hun gehemelte «rea geert" niet meer op wat toch bestemd is om Lucullisch genot te verschaffen Keur van schoone en kostelyke gewaden beschouwen ze als iets dood-gewoons De mensoh, die, na een langen en harden werkdag, z'n paar doodeenvoudige schoteltjes thuis bereid vindt die naast zijn bord aantreft het mooie vacan- tie-rapport van zyn jongen of dochtorken Hy is oneindig, onpeilbaar gelukkiger, in duizend gevallen, dan de veellykende rykaard. O, 't lykt nakouwery van vaak gezegde dingen, wat ik hier neorschryf. En toch, by 't begin van midzomer-periode wil ik 't nog eens herzeggen Want nu ontkiemt in veler harten dat weemoedig verlangen om mee te kunnen doen aan do generale trek vogel -liefhebberij. Aan 't schyngenot, waar voor zoo dikwyls offers worden gebracht, die men later moot bezuren Hildebrand, in zyn tyd, heeft 't al gezegd Bezint eer gy begint, o reislustigcn 1Hy had 't over de matelooie verveling op de booten, in de dilligences zyner dagenin de enkele brave treinen, die er toen bestonden. Dat is driekwart eeuw geleden Sinds dien zyn de afstanden verkortis het reizen goed- kooper geworden behoeft men niet schatryk te wezen om een aardig brok van de wereld te zien. Reizen, op zichzelf, is prachtig. Voor menschen, die Ms celibatair het leven door kruisen voor de vele vrouwen die haar eigen brood verdienen en nog niet den waren Joseph" aantroffen; voor vele andere catego rieën van lieden, voor wie afwisseling van omgeving, verruiming van gezichtskring een zegen en verkwikking is, voor hèn mag 't een gelnk worden genoemd, dat men ook met beperkte middelen in onze dagen grootere en kleinere Bitstapjes kan maken. Maar wie ik op 't oog heb, dat z^jn de tobbers, de zwoege», de werkers, wier budget geen •stootje" kan velen. Zy worden geprikkeld, verleid, verlokt door de verhalen En hoeveel jagerlatyn en spekschietery is er niet onih-r I Van vrienden, kennissen, neven, nichten, collega's, Jcameradon, buren, die .er uit" zyn geweest of zullen gaan... Hetcomiscb- tragisch verhaal van de familie, die zich dagen-lang insloot, na voldoende proviand te hebben aangekocht; een briefje met «Af wezig, Brieven en boodschappen z.v.p.<q> een raam plakte en 't liet voorkomen of r(j naar de Schotsche hooglanden was getogen 't Wordt te hardnekkig volgehouden dan dat 't heelemaal op leugen kan berusten. Do ontdekkingen van in het zonnige Italië, het imposante Zwitserland of de bekoorlyko Riviera vertoevenden, die men op een goed koop Geldersch dorpje aautrof. Ze zyn wasch- echt. Ik had een zeer verstandigen en practisohen vriend. Z'n vronw had, o, kunst- en vlieg werk 1, een spaarpotje welen te garen. Eon dubbeltje uitgespaard op melkboer of slager een hoedje vermaakt voor enkele kwartjes, waar een paar riksen voor waren uitgetrok ken gewandeld instec van trampasjes go- nomen Er was een sommetje byeen Toen zaten ze te overleggen, hoe dan do tien dagon verlof, die manlief zou krygen, lo bestoden. Er werd een reisgids voor don dag gehaald. Ken zeer bereisde kennis werd up de thee gevraagdEon, die allo hotels, pensions kende op z'n duimpje Men 'had hem slechts een adres te noemen en hy gaf u oppryzen van kamers, van diner, van rijtoertjes Een tot genoegelijk causeeroml levend schepsel geworden Baodokker. l>e kennis maakte oen pracht-plannetje Mot een lapje van vyf-en-twintig boven de raming konden zo 't best doen Do veelbereisde huisvriend vertrok cn zagen elkaar glimlachend aaD, do wjj*«- echtgenooten; zonder dat zij iets zeiden he pen ze elkander! 'an de reis kwam niets. Hij schafte zich een pakje aan, waar h(j al lang over be spiegeld had zonder tot kiezen on bestollen te durven komen. Mevrouwtje kon haar garderobo aanvullen zonder gekweld te wor den door het drukkend angstgevoel van do quitantie, die volgen zou Ze gingen er, met de jongens, een dag of drie op uir. Genoten heerlyk in bosch en op veld. Toen vrienden hem vroegen, waar de vacantie gesleten was, kwam hy rond voor do waar heid uitMerkte best dat er medelydende glimlachjes speelden om sommige neuzen ou lippenTrok er zich niets van aan, dn wjjze en practisch-verstandige Herinner do zich, hoe er collega's waren, die nu en d -n, op kantoor bezoek kregen van heeren m-1 strookjes papier in de hand Van heeren, met wie zy fluistergesprekken •erden Van heeren, die (taai" bleken ongevoelig voor eene honding, waaruit toch k, dat de collega «ietwat-gepresseerd Hjj dacht, do wjjze man, aan de roode en gedrukte gezichten, die deze collega's vertoonden na zulke visitoB Aau de ang stig spiedende oogen, waarmee zy trachtten uit te vorschen of mon 't gemerkt had Van dat lastige, taaie heertje Thuis, by moeder do vrouw, babbelde hy over deze diügen, weken nadat het reis- en vacantie seizoen reeds was verstreken. 't Was op den avond van een dag, dat practisoh mevrouwtje bezoek had ontvangen van eene dame, die kort geleden verklaard had niet te kunnen begrepen, •hoe mon altyd in hetzelfde milieu" kan blijven. Nu jn, er zyn menschen, voor wio 't niet noodigis, nu eenmaal gewend zyn aan dat burger- eentonige Ze had 't gezegd met een trek om het neusje en een ongeduldig-mede- lydend kijken, waaruit mevrouwtje de con clusie kon trekken, dat ze Nu kwam dametje, die yselijk confuus deed en erg met haar figuur verlegen was In wier hand het theekopje sidderde op 't schoteltje... Vragen; voor een dag-of-wat; genoodzaakt door 'n deceptie, waar zy heele- maól niet op voorbereid had küniien zyn Eon tientjeDe bolasting-menschen zyn zoo allervenchrikkelykst lastigDe fabel van de krekel, die .den ganschen zomerpret had gemaakt" en het nyvere, brave, ploete rende, aartszuinige miortje. De fabel, die altyd-nieuw en altyd-waar blyft Ik geloof, dat 't voor zeor velen nuttig on noodig is om op de kentering tusschen werk- en luier-seizoen nog eens oven te herinneren aan deze groote, stokonde waar heden als koeien, welke intusschen voor die velen nog altyd onoplosbare on doordringbare geheimenissen, raadselen en problemen blyvenl Wanneer ik terugdenk aan de Raadsver kiezingen, dewelke begin Juli op den gezet tyd tot een woelig poriodiekeu in Nederland plegen te maken, zoo is 't vreemd te moedo Schier alom eene nare, slappe lusteloos heid. Eene lauwe apathie, waaruit zoo sterk spreekt het geloof dat men zich niet druk heeft te maken over de vraag, of men door kat of kater «gebeten" wordtEn verder 't al-meer doordringen van de politiekerij ook tot deze stembns-vertooningen. Waar de kwestie overheerschend moest zynIs de man, die ge mjj, kiezer, aanbeveelt, S«schikt, bekwaam om de pructisch belangen er gemeente te dienen In plaats hier in: 'l zoeken naar kleur, tint en schakee n- Verder 't zich al-meer terugtrekken van de publieke zaak, door de eminente figuren, de kranen en kopstukken, 't Steeds meer op den voorgrond komen van epizonen, mid delmatigheden, eerzuchtigunvisschertjeB in troebel water. En men vergeet maar al te zeer, dat de nuchter-gestemdu Nederlandsche kiezer beu wordt van al dit gedoe. Zelfs □iet per auto of «aap" naar het stemlokaal is te krygen. Dat slechts in de Limburgsche buurt haadeuvol-sigaren, tonnen-bier en dikke krniken-klare nog de middelen zyu om de te bewegen, de vakjes te gaan zwart- er weemoedig en vordrietig En do geschiedschryver zal Juli- 1911 in Nederland ook om andere redenen als een somber brokstnk-jaars heb ben te schetsen Want 't was ook in dezen tyd, dat te Amsterdam tafereelen zyn afge speeld, waarbij de arme Nederlandsche Maagd over het gelaat zullen zyn gevloeid. Mr. Aktohio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1