Baimiljw Msm V ergadering- HXtoreeQipgJeDiMr „HARMONIE". Zomer-Concert hun Afscheids-CONGERT loll. IJzeren Spoorweg-Maatschappij bekwame Grootwerkers, Marine en Leger. De instructiescliepen »Evcr" en »Das" worden 1 Aug. te Willemoord buiten dienst gesteld. Bij besch. van den Min. van Marine zyn de vol gende overplaatsingen enz. gelast: luit. t. z. te kl. 11. S. Seurmondt, onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. vBulgia", met 28 Juli gepl. in de dir. der Marine te Willemsoord; luit t. z. te kl. F. van Wageningen met 1 Aug. eervol ontheven van de betr. van adj van den dir. en corain. der Marine te Willemsoord en op non-act. gesteld en rnet genoemden datum vervangen door luit. t. z. te kl. H. H. O. van Heckitig Colenbrandcrluit. t. z. te kl. C. J. J. de Neve van 1 Aug. totl Sept. belast met het bevel over Hr. Ms. »1Iavik"en met laatgenoemden datum gepl, als te olf. a. b. Hr. Ms. »Neptunus" met 1 Sept.: luit. t. z. te kl. R. van Leent gepl. als te off. a. b. Ilr. Ms. wachtschip te Amsterdam luit. t. z. te kl. O. van Hulstyn gepl. als te o(T. a. b. Hr. Ms. »Neplunus", op non-act. gesteld luit. t. z. te kl. J. M. van Wickevoort Croinmelin belast met het bevel over Hr. Ms. »Havik"; met t Aug. luits. t. z. 2e kl. J. J. Heilbron en B. Kruys gepl resp, 'a. b. Hr, Ms. «Havik" ea wachtschip te Willemsoord De hoofdinspecteur van administratie der marine D. O. Krol van der Hoek, zal tegen November den zeedienst met pensioen verlaten. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Rilliton, thuisreis, vertrok 13 dezer van Port Said. Celebes, uitreis, is 16 dezer Dungeness gepasseerd. Flores, thuisreis, is 16 dezer Kaap Roca gepasseerd. Grotius, thuireis, vertrok 15 dezer van Lissabon. K. Willem 1, uitreis, is 16 dezer Perim gepasseerd. K. Willem III, thuisreis, vertrok 16 dezer van Perim. K. Wilhelmina. uitreis, vertrok 16 dezer van Suez. Lombok, uitreis, vertrok 16 dezer van Suez. Nias arriveerde 17 dezer van Java te Amsterdam. Prinses Juliana, thuireis, vertr. 15 dezer v. Singapore. Madura, uitreis, is 16 dezer Point de Galle gepass. Rembrandt arriv. 17 dezer v. A'dam te Batavia. Vondel, uitreis, is 16 dezer Gibraltar gepasseerd. Rottërdamsohk Llovd. Walcheren, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 18 dezer van Suez. Tabanan, uitreis, passeerde 15 dezer Stromboli. Willis, uitreis, vertrok 16 dezer van Colombo liorontalo, thuisreis, arriv, 16 dezer te Marseille. Rindjani, uitreis, arriv, 16 dezer te Southampton. Kediri arriveerde 16 dezer v. R'dam te Batavia. Medan, thuisreis, vertrok 16 dezer van Aden. Ophir, thuisreis, is 16 dezer Kaap del Armi gepass. Koninklijke Hollandsche Llotd, Zeelandia, thuisreis, vertrok 13 dezer v. Rio Janeiro. Zaanland, thuisreis, vertrok 13 dezer v. Montevideo. Hollandia, uitreis, arriv. 14 dezer FernandoNoronha. Rijnland, uitreis, is 16 dezer Fernando Noronha ge passeerd. Kon. West-Indische Maildienst. IV. Willem III vertrok 13 dezer van Paramaribo naar Amsterdam. Pr. Willem IV arriv. 14 dezer v.A'dam te Parmnaribo. Prins Maurits vertrok 14 dezer v. New-York naar West-Indië. Pr. Willem V, uitreis, pass. 15 dezer 6 u. 40 voorm. Dungeness. Prins Fred. Hendrik arriv. 17 dezer des nam. 1 u. 45 van West-Indié ter reede van Havre. Burgalijke Stand v. Helder vin 14 tot 17 Juli. BEVALLENM. Bakker geb. Buter, d. C. J. van Vliet geb. Visser, z. E. Voorthuijsen geb. van Eeten, d. C. Josée 'geb. Hulstkamp, d. G. de Vries, geb. Post, d. G. Reints geb. Bijl, z. M. Thomas Bib. Vink, z. E. Smit geb. But, d. D. M. van eusden geb van Zweden, z. E. Labout geb. Brouwer, z. OVERLEDEN H. Wolters, 22 j. Wiaacherijberichtan. Niouwediep, 14 Juli. Aangebracht door 45 kor- ders 5 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 40 middeltong 45 a 55 cent per stuk, 10 tot 80 kleine tong 10 a 15 cent per stuk, 1 tol 3 mand kleine schol f 2 a f 3,50 per mand, 1 tot 4 inand schar f 2,50 a f 3 per mand. 15 Juli. 60 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 100 middeltong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 100 kleine tong 10 a 15 cent per stuk, 8 stuks tarbot f 4 a f 6 per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 1 per stuk, 1 tot 2 mand atort- sehol f 4 a f 6 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a t 2 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,50 a f 3 per mand. 17 Juli. Niets binnen. Groentenveilingsvereeniging te Helder, van 15, 17 en 18 JulL 50 mandjes Spinazie, f 0.704 f 1.20 p. 25 mandjes. 90 bos Rhabarber, f0.30 k 10.52 p. 5 bos. 250 mandjes Postelein, f0.03 ii f0.06 p. mandje. 1100 krop Kropsla, fl.05 4 11.45 p. 100 krop. 1100 bos Wortelen, f2.10 a f3.35 P. 100 bos. 80 bos Selderij, fO.16 4 f0.20 p. 5 bos. 30 bos Peterselie, f0.30 4 f0.35 p. 5 bos. 750 krop Andyvie f0.80 a f2.45 p. 100 krop. 1550 stuks Bloemkoolen, f 4.80 4 f 9.60 p. 100 stuks, 700 K.G. Peulen, f0.08 4 10.12 p. K.G. 370 K.G. Doperwten, 1010 4 f0.12 p. K.G. 9 zak Aardappelen, fl.05 p. zak. 1200 stuks Komkommers, f 2.60 4 f3.25 per 100 sL 45.000stuks Spcrsieboonen f0.48 4 f 096 p. 1000at. 40.000 stuks Tuinboonen, f 0.38 4 f 0.72 p. 1000stuks. 10 bos Prei f 0.03 a f 0.04 per bos. 400 bos Uien, f0.14 a f0.20 p. 5 bos. 600 mandjes Aardbeien, f5.104f5.90 p. 100 mandjes. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 18 Juli. Hr. Ma. ,EverUen", ia giaterenmorgen van hier naar Aberdeen vertrokken. Hr. Ma. rDolfijn", ia Maandag 17 dezer te Aberdeen aangekomen. Het roiaplein van Hr. Ma. Zeehond" ia g«w\jxigd. Het schip verblijft nu van 24 29 Juli te Leith, van 58 Ang. en van 1621 Aug. te Sbielda. De diviaio Duitache torpedobooten ia giateren van bier vertrokken met beatem- ming naar Norderney. Naar wy vernemen heelt de kapt. ter ïee S. Woldringh, met ingang van 1 Aug. a.a., zyn peuaioen gevraagd. De heer J. L. G. Roeier, leeraar aan de R. H. B 8. te Steenwyk, oud-inwoner van den Helder, ia met ingang van 1 Sep tember a. a. benoemd ala leeraar in de Gymnastiek aan de R. K. Kweekachool voor Onderwijzereaaen te Steenwykerwold. Een prettige thuiskomst. Toen juffrouw M., wonende aan den Paral lelweg alhier, na eenige weken buiten de gcmeeBte te syn geweest, Zaterdag in haar wouing terugkeerde, ontdekte xy, dat tydens haar afwesigheid de zeer nette inboedel groo- tendeela was besohadigd en vernield. Vloer- kleeden, karpetten, raamgordijnen, matrassen, bedden, wollen en gewatterde dekens, plus kleedingetukken waren op ruwe wyze stuk gesneden, terwyl andore kostbare voorwerpen platgetrapt lagen. Afgunst schijnt de drylveer (ot dezen minnen daad te wezen, waarover de ganscbe buurt verontwaardigd ia. De daders is men tot op dit oogenblik niet op het apoor. Het algemeen loopende gerucht ia van allen grond ontbloot. Feestviering Koninginnedag. Het bestuur van »Heldera Belang" is voor nemens op 31 Aug. jlb., oen vliegerwedstrijd uit te aehry ven op een nader te bepalen terrein op den Zeedyk. Men ia voornemens prijzen uit te loven voor de grootste, kleinste, eigenaar digste, mooiste en hoogststaande vlieger. Echter kunnen alleen eigengemaakte vlie gers hieraan deelnemen. We hopen, dat vele jongena hieraan sullen deelnemen en geven reeds nu dit bericht, opdat men reeds met de voorbereidende werkzaam heden een aanvang zult kunnen nemen. Kegelen. Zondag vertrokken 2 vijftallen van ouze bekende Kegelclub ..Hard gaat ie" naar bet concours te 's Gravenhage en te Amsterdam. Op het groote internationale concours te 's Gravenhage, dat gehouden wordt in de Concertzaal „Palace'', stond „Hard gaat ie" Zondag no. 6, terwyl er 30 medailleB be schikbaar zyn en te Amsterdam waar het concours gehouden wordt in hot hotel „Zur Goldenen Sonne" no. 3. Hier zyn 20 me dailles beschikbaar. „Hard gaat ie" zal nog moeten uitkomen in den eere wedstrijd, waaraan verbonden zyn medailles van H. M. de Koningin-Moeder en van Z.K.H. Prins Hendrik. Wij zien, dat de oude roem van „Hard gaat ie" nog niet aan het tanen is en wenschen haar dan ook veel succes toe. Stoomtram Helder Huisduinen. I)e tram vervoerde van 10 tot en met 16 Juli 2860 personen. Totaal met de vorige opgaven 34731. Het duo Rotowsky, dat Zondagmiddag met zooveel succes in het Badpaviljoen te Huisduinen een concert gaf, zal op algemeen verlangen hedenavond nog eens optreden. Zomer-concert, te geven door de Zang- en Reciteer-vereeni- ging •Harmonie", directeur Joh. Brands, voor introdncëe's en begunstigers, op Zaterdag 22 Juli 1911 in den tuin van (Casino" (by ongunstig weder in de zaal), aanvang 81/s uur. Programma: ShSSU. Fr Abt 2. a Meiklokje vrouwenkoor H. v. Tuschen- b. Nieuw leven X en piano broek. 3. Zondagswijding, dubbel mannenkwartet Fr. Abt. 4. Van een oud vrijertje,koor acapella Dr E.D.Pijzel. Pauze. 5. Boven de sterren, koor a capella Fr. AbL 6. a. Zomeravond vrouwenkoor II. v. Tosschen- b. Nacht j en piano broek. 7. Des Schaapherders Zondagsbed Krent/er. koor a capella. 8. In de Alpen, koor a capella Fr. Huber. Gouverneur van Suriname. De afgetreden Gouverneur van Suriname mr. Fock, bevindt zich aan boord van het s.s. .Postdam" der Holland-Amerika Lyn, waarop by zich te Now-York heeft inge scheept en dat einde- dezer week of begin der volgende hier te lande wordt verwacht, De oud-gonverneur zal voorloopig te 's-Gra- venhage verblyveu IJmuiden, 17 Juli. Nadat des morgens half acht in het oude kerkgebouw door Ds. Creutzborg een dienst geleid werd tot afscheid van de oude kerk werden om kwart voor negen door de ouderlingen de kerkboeken naar het nieuwe gebouw overgebracht. Gedurende den gc- heelen dienst zagen wij meerdere oude in woners van IJmuiden diepbewogen trachten hnnne gevoelens te verbergen. En geen wonder, hoe velen hebben van dit oude gebouw aangename en minder aangename herinneringen te bewaren. Een groote schare kerkgangers verdrongen zich reeds om kwart over negen vóór het nieuwe gebouw aan den Ryksweg. Op dit tydstip begaf de predikant Creutzborg zich, vergezeld van verschillende predikanten, op weg om een rondgang om de kerk te maken. Met een houten hamer tikte hy drio malen op de deur van den hoofdingang, waarop de in het gebouw aanwezige kerkeraad de deuren opende. Door do flinke maatregelen welke genomen waren konden de kerkgangers spoedig en zonder stoornis te verwekken hunne plaatsen innemen. Om 10 uur werd de dienst door Ds. Bar bas uit Haarlem geopend met behandeling van de woorden van Salomo by de Tempel- inwyding: .Heer, dat uwe oogon open zy, dag en nacht, over dit Huis". Ds. Crentzberg van hier las de inwydiogs- oorkonde voor en dankte allen, die hadden medegewerkt tot het totstandkomen van de kerk. Door Ds. Barger uit Haarlem werd ge sloten. Vier beruchte inbrekers uit de gevangenis ontsnapt. Men meldt uit 's Hertogenbosch ln den nacht van Zaterdag op Zondag ontvluchtten uit de bijzondere strafgevangenis te 's Hertogenbosch vier gevangenen, be ruchte inbrekers, genaamd C. Donker, Th. Wynen, J. A. de Haan en W. Roos. Zy zyn uit dezelfde zaai ontvlucht, van waaruit vroegere ontvluchtingen plaats hadden. Dit is reeds de derde ontsnapping, die na op heffing der militaire buitenwacht geschiedde. De wachters, die de ronden maakten, be vonden op de gestelde uren alles in orde, terwyl do bewakiog sedert de ontvluchting van Arie Boere zeer verscherpt werd Deze nieuwe ontsnapping uit de bijzondere strafgevangenis te 's Hertogenbosch heeft aan vier zeer beruchte personages de vrijheid bezorgd. Willem Johannes Roos is een der leden van het beruchte inbrekers-trio, dat in het laatst van 1907 en hot begin van 1908 de hoofdstad onveilig maakte. C. Donker, een recidivist, heeft een ge vangenisstraf van 7 jaren achter den rug voor de inbraak iu de villa van den heer Dreesman te Bussum en werd wegens een inbraak te Groningen met groote moeite te Zwolle door maréchaussees gearresteerd en later tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld. Hy zou eerst 15 April 1913 vrykomen. Th. Wyncn werd wegens oen inbraak te Rotterdam veroordeeld en werd verdacht behulpzaam te zyn geweest by de ontsnapping van Arie Boere, die het vorige jaar in de 2e Weteringdwarsstraat met ongewone moeite werd gearresteerd. Het meest had nog J. A. de Haan aan gevangenisstraf te goed. Hy moet nog zitton tot 14 Maart 1915, eveneens voor diefstal met braak. Nader meldt men ons: Willem Roos is op het statiousemplacement van 's Hertogeuboscb, en Donker op het station Boxtel gevat. Reiden hadden langs de spoorlyn gezworven. Groote brand te Brakel. De berichtgever van het Hblad." to Gorinchem meldt: Zondagmiddag omstreeks 2 uur ontstond by den landbouwer Hendrik Duiser aan den Dyk te Brakel brand. Er woei een Noord- Westen wind en ten gevolge 'van de rieten bedaking en het aanwezig zijn van veel hooi, stond de woning onmiddellijk in lichte laaie en sloegen de vlammen dudelyk over op de nevenstaande Woningen. Steeds gingen er nieuwe woningen aan 't branden om drie uur lagen tien of twaalf tegen den grond, om 4 uur twintig, eindelijk te 7 uur waren 39 woningen afgebrand. Er werkten brand spuiten uit Brakel, Pouderoyen, Aalst en Zuilichem. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Behalve de 39 woningen verbrandden er 16 hooibergen, eenige varkens, konynen en kippen. Het meerendeel der verbrandde woningen had rieten daken. Na het 39ste verbraudde perceel kwamen de woningen met pannen daken; die gespaard bleven. Gratie. De Italiaansche, die in Ontario haar man, die haar mishandelde en tot een onzedelijk leven wou dwingen, had vermoord en deswego ter dood werd veroordeeld, heeft gratie ge kregen, d.w.z. zij is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Men herinnert zich, dat haar lot algemeen deernis heeft verwekt, ook omdat de terechtstelling verschoven was tot zy nog een kind ter wereld zou hebben gebracht. Spoorwegongeluk. Miillheim in Baden, 17 Juli. Hedenmorgen te 8l/s "«r ontspoorde de D.-trein Elsass Frankfort—Berlyn, die te 8 uur uit Bazel, vertrok. Een wagen der eerste en tweede klasse liep uit de rails. Twee daarop volgende wagens derde klasse werden in elkaar ge schoven. Acht personen zyn gedood, vyftien zwaar, vier licht gewond. Miillheim, 17 Juli. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragenWegens verbouwing 1 van een tunnel moesten de treinen langzaam ryden. De rem van den exprestrein weigerde, waardoor de trein met volle vaart door de hulpbocht, die over do tunnel was gelegd, heenvoer. De tender ontspoorde, de goederen wagen viel om en het tweede personenrijtuig kwam dwars op de rails te staan, terwyl de twee volgende personenrijtuigen in elkaar schoven en de volgende wagens bleven staan. Alleen het post- en het restauratierijtuig be kwamen geen schade. Uit Freiburg en Basel in aanstonds hulp gezonden. Het aantal dooden bedraagt twaalf, van wie er drie zyn herkend. De meeste verongelukten behooren thuis te Basel en Wiesental. Onder de slachtoffers komen geen Hollan ders voor. De Zeeliedenelaking enz. Te Amstordam. In de haven. Het Handelsblad schrytt naar aanleiding van het ook door ons opgenomen bericht: Naar aanleiding van de mededeelingen van werkliedeuzyde in ons ochtendblad van Vrydag, gaf de directie der Kon. Nederl. Stoomb. Maatschappij de pertinente verzekering, dat er niets van aan is, dat heitorren lading zou weggevoerd zijn. De directie verzocht ons op haar terreinen ons te willen overtuigen, dat niet acht kranen, maar éóu defect is en dat eenige andere kranen van electrische rybe- weging voorzien worden. De directie der .Koninklijke" liet ons voorts zien, dat drie van haar schepen in ladingen drie in lossing zyn en dat iu de loodsen een ordelijke en regelmatige toestand heerscht, terwyl bet logies der arbeiders aan redelijke eiachen voldoet. Ton slotte kregen wij de mededeeling, dat voor drie schepen, de .Achilles", fSaturnus" en .Apollo", Vrydag een voltallige en be varen bemanning is aangemonsterd. De toestand. Het Handelsblad" van Maandag 17 Juli meldt o. a. het volgende over den toestand te Amsterdam: Het bestnnr van Recht en Plicht deelde ons mede dat, niettegenstaande weer vele stakers een schryven van de verschillende maatschappijen ontvingen om het werk heden morgen te hervatten (sommigen ontvingen die aanschrijving nu reeds voor de vijfde maal), niemand daaraan gehoor gegeven heeft. Ook het bestuur der Schuitenvoerdersver- eeniging kon ons mededeelen, dat een der contractanten Zaterdag zyn schuitenvoerders afgeschreven heelt het werk te hervatten, doch dat ook in deze staking geen verande ring gekomen is. Het bestuur der Voerliedenvereeniging achtte hot optreden van een der contrac tanten als bemiddelaar niet onmogelijk; in geval hiervan echter niets kwam, zou waar schijnlijk uitbreiding aan hun staking ge geven worden. De voerliedenstaking. Zaterdag kwam 120 man maréchaussée uit verschillende doelen van het land aan. Zy worden ingekwartierd by de My. Amst. Goede renvervoer, de Amst. Rytuigmaatschappij en in het Militiegebouw op het Singel. De ver sterking van dit corps vindt haar aanleiding in de verschillende gevallen van molestatie, waaraan o.a. Vrydag nog meerdere werkwil lige voerlieden, niettegenstaande de bewaking door soldaten, blootstonden. Het kleine gedeelte voerlieden dat, volgens de Directie, niet op het werk der My. Amst. Goederenvervoer verscheen, en waarvan velen schriftelijk do Directie mededeelden dat ze slechts niet kwamen omdat zy daarin ver hinderd werden door groepen stakers, soms 15 man sterk, is ontslagen en er zyn reeds voerlieden uit de provincie in dienst genomen. Zondagnamiddagen Zondagavond hebben be reden politie-agenten en huzaren op de Mar telaarsgracht moeten optredi n tegen stakende voerlieden en een groote menigte, die zich om hen had verzameld. Eenige van elders gekomen werkwilligen in dienst der Rott. Tramweg-my., welke bestelgoedorenvervoer der H. IJ. S. M. verricht, waren in een lo gement op de Martelaarsgracht ondergebracht Toen zy van hun werk terug waren geko men en het logement waren binnengegaan, werd de houding van het publiek van dien aard, dat eenige malen door de politie en de cavaleristen gechargeerd moest worden. Des avonds werden de werkwilligen elders ondergebracht. Het kwam Zondagmorgen herhaaldelijk voor, o. a. op het stationsplein en op den Binnen Amstel, dat huzaren of politie met getrokken sabel moesten optreden om voor vrachtwagens ruim baan te maken. Maandagavond. Den geheelen avond is het gisteravond zeer rumoerig geweest iu de Haarlemmer straat, op den Haarlemmerdyk en omge ving. Herhaaldelijk hadden botsingen plaats tusscben publiek en politie en militairen. By oen dezer botsingen werd een 17-jarig meisje aan den schouder gewond door een revolver schot van een marechaussee. Een wagenvoerder werd op de Haarlemmer straat gemolesteerd. Op de Eenhoornsluis ge komen namen de stakers mot inhoud gevulde flesschen uit de kisten op den wagen en smeten die op de steenen stuk. Toen draaide iemand uit de groep de moer van het linker achterwiel van den wagen af. De voerman had niets bemerkt, maar een 20 meter ver der op den Haarlemmerdyk liep het wiel af en sloegen wagen en paard.tegen den grond. Politie requireerde hulp. Binnen enkele mi nuten waren marechaussees en een twaalftal huzaren ter plaatse, die den Haarlemmerdijk schoon veegden. De trambaan was versprrd, zoodat de wagens van lyn 5 de Haarlem merpoort niet bereiken konden. De passa giers stapten op de Eenhoornsluis over. Even later werd een groep militaire wiel rijders aldaar voortdurend gemolesteerd. Een der rijwielen werd vernield. Ten einde raad, schoot de korporaal, commandant van het troepje, zijn revolver af, waardoor weer een onschuldige, het bovengenoemde meisje, werd getroffen. Haar toestand is gelukkig zonder gevaar. ■oordzee-Uit.panning. Penschets door P. N. r. R. Zaterdagmorgen, 't Is de dag van den jaariykschen rooi- en zeilwedstrijd. De buur tjes, die langs den zeedyk weggezakt liggen, kykon met groote vensteroogen en duikende houding naar de open xyde, als alle toe gangswegen tot een openluchtfeestvol stof en drakte. Een motor, die fonkelt van woelde, gromt zacht over het grint. De berijder, sportsman van buiten, in coverdress, een kostbare reisjas, stopt opeens, wipt af, wenkt correct gekleeden infanterie-sergeant en infor meert, na hoffelyken groetCan you teil me Hup, weg is hy. Kort achter hem aan rolt stapvoets een fijn spul, 'n luxe-equipage, met een paar renteniertjes in de kussens. Schuin op den bok zittende, geeft de koet sier, wiens fooi wel niet te laag zal uitval len, met voorzorg alle mogelyke inlichtingen, totdat een zwerm wielryders luidruchtig rinkelen om toch wat meer in-draf te gaan. Zy, met insignes op de petton, nu uit den treuzeligen gang, schieten byzonder zwierig weg, als een flikkering over de baan, waarop 't een oogenblikje wemelt. Er komen nog karren en wagens kersen, bossen, bier, limonade, melk, roomys, koek, gebak, siga ren, cigaretten. En in dit woelend, woeke rend gescharrel mengen zich de wandelaars by hoopjes, rustig, gezellig-koutend. Op den hoogen steiger. Een zomerwind waait naar de schutting. Je ruikt een geur van teer, wier, want. Het rood-wit-blauw, do clnb-vlaggen flapperen en klapperen om een tentje, dat, wit en gespannen, als op oud-Hollandsch wintervermaak-doekje op de groote, grauwe steenen is geplaatst. By dit tijdely'k observatorium een lenk, hartelijk gernmoer onder hooge oomes, goud en zilver, dnmes-gekrioel, bonte politiekjes en kwieke petten. Mdarin dit hoekje, waar af en toe paarse flitsen schieten en schoten knallen uit 'n klein stukje, bovenal een nauwkeurig gadeslaan en een druk nakomen van alles wat daarginds op het water voorvalt. Dezelfde scherpe bespieding merk je verder in 't ge drang vau publiek, tot het uiterste puntje belangstellend present, waaronder velen met kykerB voor 't bloote oog, om met sympathie de bewegingen te volgen, om beter de span nende momenten, een eventueele mooie, prik kelende spurt vol welbehagen te kunnen waarnemen. Hier, op het lange Hoofd, gaat men als over het dek van een reusachtig ouderwetach admiraalschip van hun Hoogmogenden.'tEinde, de geriefelijke campagne in den achtersteven, geeft je een bevredigend, een behoorlijk uit zicht op de oneindigheid van het zware zwalpende water. Ylak beneden spoelt en bryzelt het schier onafgebroken tegen het immer mat-glimmende bazalt. Ebbend en trekkend komt deze macht uit de verte, van broede met schuim dooraderde golven, die gedurig rijzen. Boven de deinende zee welft zich de onmetelijke hemelkoepel, waaraan wolkjes drijven, zaoht-rose gekleurd door de zon, die nu en dan vroolyk straalt op het feestelijke, op het spel van de Noordzee. Voorwaar, een gedroomd weertje voor dit soort sport I Voortgedreven door 't magnifieke windje, dat een krachtig koeltje brengt, haasten zich de talryke scheepjes, ieder op hun beurt, om vóór te komen. Met de grootst mogelyke vaart kerven sierlyk-melkwitte jachten, met hnn bolle lappen zeil, door de golven. Een heele school platboomertjes, fantasie-sloepen, jakkeren onvermoeid, 't Is een lnst om te oogen naar die kleine, dap pere dingen, waarvan de boegen het zilver doen opstuiven. Ze jagen in een razend-snel tempo, alsof een goedgeslaagde proeftocht van hun gang afhangt. Als een uitdaging aan de grooten, doen 'n stak of wat burger- vletten moedig mee. De bemanningen, een voudige, maar stoere kerels, met truien en bolhoedjes, lyken donkere, nietige figuurtjes en steken in 't oog loopend af by de meer derheid, de marine-lui in witte werkpakjes. Zie maar eens op het dek van den kotter, die ze jnist rakelings passeert. Dit practiache vaartuig, een beetje dartel uit den koers, schynt even den ontzaglijken weg naar den kim te zoeken. Doch, als met een passer geteekend, zwaait hy plots rond, om weer terug te laveeren in groote kronkelende lynen, aanstonds op de .Hercules" aan. Deze, op afstand gezien, een sombere houten kast, dryft traag rond en ratelt slechts matig om niet af te wijken. Anders: een oude juffer, extra getooid. Van de donkere mast toppen wuiven vlaggen en wimpels. Uit de schoorsteenen sliert zwarte rook over de hoofden van gasten: teere jonkvrouwen, edele dames, chique burgercostuums, temid den van goudvinken, waaronder de ietwat styve, blauwachtige uniform van een Duitsch zeeofficier. Aan boord: feeststemming. Het loopt tegen twaalven. Een gedeelte van het program is afgewerkt. Haven- bestorming! Verbluffend-knap zeilt een vis- scherman den mond binnen. Hy stuurt kranig naar den wal, waar de zynen hem al wachten, 'n Paar meisjes, haastig toe geschoten, vragen blymoedig of-ie nou nog spjjt heeft zich opgegeven te hebben voor den stryd. De schipper glimlacht. Het lykt hemschitterend den eersten prys 1 Omstanders verklaren, dat hy zich beat heeft gehouden. Ook deze lof gold voor den tweeden prys, zyn kameraad, die kort daarop tegen den steiger botst. Ze worden geïntervieuwd, ge feliciteerd. Enkelen meenen, dat het nu wel een borrel, een potje bier, een kop choco lade kan lijden. Maar daar komt niets van. 't Is vorhalen. Ruimte maken voor anderen. Een stoomsloep ploegt volle kracht, met twee bootjes op sleeptouw. Van aanleggen zonder stoornis geen kwestie. Krakend dobbe ren ze tegen den kant. De toeschouwers staan er beduusd van en veronderstellen dat er niets dan splinters overblijven. Hun aan dacht wordt iutnsschen afgeleid door nieuwe vertooningenaan de overxyde, by de steenen dam, martelt een sloep om vlot te komen, en daar, aan den ingang, is een barkas bezig om een vaartuigje, dat in de hevige kolken draait en schommelt, uit zyn bcroer- de positie te helpen. Het getob duurt lang. Eindelyk: klaar en weer voorwaarts, in het gewiemel van meerderen die naderen. Daar zyn de jachten. De opvarenden roepen me kaar toe. Rnischend trekken zy over de diepte voorby, door een ontzettend geblaas in achooten en fokken krachtig, besloten. Levendig, pleiaierig verkeer. Verrukkelijk schouwspel, dat we, als goedgeaard Nieuwe- dieper, ieder jaar steedB bewonderen eu waardeeren. Advertentiën. 1876 1911 Deu 20ste» Juli hopen onze geliefde Ouders, Albertus Johannes Bohlen en Guurtje Kumm, hunne 35 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hun nog lang moge sparen is de wer.sch van hunne Zoon en Kleindochter, H. C. DB GRUIJTER BOHLEN. en GUURTJE DEKKER. Helder, 18 Juli 1911. Op den 19den Juli a.shopen onze geliefde Ouders, Rens Blokker en Johanna Adriana van Straten, hunne 12l/i jarige Echtvereeni ging te herdenken. Dat God hun nog lang moge sparen is de wensch van hunne dank bare Kinderen. Helder, 18 Juli 1911. Wilhelminastraat No. 44. Geboren: Herman, Zoon van P. REINTS en G. REINTS-Bijl. Helder, 14 Juli 1911. Geboren: lefje Elisabeth, Dochter van J. SMIT Gz. en E. SMIT-But. Helder, 15 Juli 1911. Geboren: Adriaan Jakobus, Zoon van Jb. LABOUT en E. LABOUT—Brouwer. Helder, 16 Juli 1911. Heden werden wy verblijd met de geboorte van onzen Zoon Hendrik. DIRK VAN LEEUWEN Gz. G. VAN LEEUWEN-Koooer. Helder, 18 Juli 1911. Koningstraat 35. Getrouwd, 15 Juli j.1. Cornelie Pieter Zwaan Rz. en Steintje Zwaan. West third street 986 Plainfleld, New-Jersey, Noord-Amerika. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank aan allen, in zonderheid aan H.H. Officieren en Ds. WARNERS, voor de laatste eer aan onzen geliefden Zoon en Broeder bewezen. Assen, 18 Juli 1911. Namens zyn diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters, W. WOLTERS. A. WOLTERS-Boonstra. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wy onzen harte lijken dank aan de WelEd.Zeergel. Heeren Dr. C. G. VAN DER LEE en Dr. J. GROENENDIJK en aan Zuster VAN DER KAMP voor de zorgvolle toewijding, tydens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader. Tevens hartelijk dank aan buren en bekenden, zoowel binnen als buiten de gemeente, voor de vele blijken van deel neming in dit voor ons zoo smartelijk verlies. Namens de Familie: Wed. F. J. OU WENS-v. n. Zanden en Kinderen. Helder, Oostslootstraat 30. Ondergeteekenden betuigen by dezen hun hartelijken dank aan de WelEd. Zeer Geleerde Heeren Officieren van Gezond heid aan het Marine-Hospitaal en verder personeel, voor de zorgvuldige en liefde rijke behandeling aan hun geliefden Zoon en Broeder, tydens zyn ziekte en over lijden bewezen. Assen, 14 Juli 1911. Namens zyn diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters, W. WOLTERS. A. WOLTERS-Boonstba. De Heer R. H. WIJMANS, Luitenant ter zee, Zuldetraat Nr. 62, verzoekt inzending van rekeningen vóóp 23 Juli. voor de leden der op Donderdag 20 Juli e.k., 'e avonds 8 30 uur, in oafé „De Pool" Kanaalweg. Trouwe opkomst zeer gewenscht. W. C. v. BREDA, w.n. Voorz. H. C. M. NYPELS, Sec. Inlichting gewraagd. Degene, die eenige inlichting of aan wijzing kan doen omtrent het «eg- nemen van aan Haaranffiats tusschen 4 en 5 Juni by den brand van de boerderij bewoond door M. Jimmink, zal flink beloond worden. M. JIMMINK, Koegras. Dr. H. Groenendijk, Homoepatiach Arts, zal tot nadars aankondiging, gaan aprookuur houdan. L. H. F. Breedvelt, Oor-, Neus- en Keelarts, te HELDER, io no 26 JULI niet meer te ooneutteeren. Verpachting Strand te Huisduinen. Zy, die een gedeelte strand, gelegen tusschen het Badhuis en den Vuurtoren, willen huren, ten einde daarop tentjes of kiosken te plaatsen voor den verkoop van sigaren, koek, vruchten enzkunnen inlichtingen bekomen by den Heer Kl. F. OORTGIJSEN, Plantsoen, alhier. ZANG- EN RECITEER VEREENIGING Directeur: JOH. BRANDS. op Zaterdag 22 Juli 1911, 'e avonds 81/, uur, in den TUIN van het „CASIN0"-GEB0UW, (by ongunstig weder in de Zaal). Na afloop BAL. Tot dit Concert hebben toegang Begunstigers en Introducé's met hunne Dame3-HET BESTUUR. Het is op algemeen verlangen dat het duo ROTOWSKY Dinsdagavond zullen geven in het Badpaviljoen to HUISDUINEN, van 7 tot IO uur. EXTRA TRAMS BIJ ongunstig weder zal het concert evengoed plaats hebben. OP REIS. Goedkoope trein 2de on 3de kloaee, op Woensdag 26 Juli I9IIV van den Helder, Anna-Paulowna, Schagen, N.-Scharwoude, Heerhugowaard en Alk maar naar Amsterdam en terug. Inlichtingen aan de Stations. Zie de aanplakbiljetten. Prys voor HEEN en TERUG 2de klasse f 1.50 3de f 1.00 VERLOREN, de vorige week op het strand te Huisduinen, een Parasol. Tegen belooning terug verzocht Stationsweg 6a. VERLOREN, Zondagavond, een zilveren Armband. De vinder zal beloond worden. AdresBureau van dit blad. Plaatsing gezocht by nette lieden zonder kinderen voor een Kindje van 3 jaar. Op goede behandeling zal beslist gelet worden. Brieven onder letter W aan den boekhandelaar A. J. MAAS, Kanaalweg. Meid-Huishoudster gevraagd, niet beneden de 30 jaar. Brieven onder letters A. E., aan het Bure u van dit blad. Een Juffrouvr, 33 j., netten stand, b.z.a. v. gezelschap, ook by Zieken, of eenige uren t,e wandelen, assistentie der Vrouw des Huizes. Brieven onder letters X.Xaan den boekhandel EGNER, Keizerstraat 37. Een Werkster gevraagd. Adres: Mej. DE HAAS, Hoofdgracht 22. Dienstbode. Mevrouw KRUIJS, Binnenhaven 31, vraagt tegen 1 of 15 Aug. een nette Dienstbode, voor dag en nacht, van goede getuigen voorzien. Brieven onder No. 533, aan het Bureau van dit blad. Mevrouw BOLDINGH, Stationsweg 8, vraagt, wegens ziekte der tegenwoor dige, voor direct of met 1 Augustus, oen flinke Dienstbode. Loon naar bekwaamheid. Gevraagd een nette Dienstbode. Adres: Mejuffrouw DE JONG, Bassin gracht 29. Een net Dagmeisje gevraagd. Adres: Weezenstraat 49 Gevraagd oen net Dagmeisje by GRUNWALD (de Zon), Kanaalweg. GEVRAAGD een flinke Slagerejongen, eenigszins met 't vak bekend. Adres: Vleeschhouwery, Kruisweg 172, Helder. Direot gevraagd voor vast werk. BIJ HERMAN NYPELS, LOOPJONGEN GEVRAAGD. Adres: Boekhandel EGNER, Keizer- straat 37. Pakmeisje gevraagd, niet boven de 16 jaar. AdresFirma P. VERFAILLE, Keizerstr. Direct gevraagd een Broek- en Vestenmaker, hoog loon, vast werk. - Fr. hr. onder lett. A P, aan het Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2