KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, TexelWleringen en Anna Pauiowna No. 4014 Zaterdag 29 Juli 1.911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., (r. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 371 45 f 0.75 miënj Modeblad 55 65 - r0.90 (Voor hei buitenland bij vooruitbetaling.) Adverteatiëa van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer0 Bewjjs-exeinpiur 2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intere.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER ir. (v.,h. BERKHOUT Co Helder. Bureauz Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UITSLAG DER HERSTEMMING voor 4 leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 25 Juli 1911. EERSTE DISTRICT. (1 lid). Aaut&l kiezers 1326 Van onwaarde 16 Uitgebracht. 716 Geldige slemmeu 700 Uitgebracht op de Heeren A. W. Michels 278 Th. Therra. 422 Gekoien de Heer Th. Therra. TWEEDE DISTRICT. (1 lid). Aantal kiezers 1083 Van onwaarde 10 Uitgebracht. 712 Geldige stemmen 702 Uitgebracht op de Heeren P. De Geus. 401 Th. v. d. Storro 301 Gekozen de Heer P. De Geus. DERDE en VIERDE DISTRICT. (2 leden). Aantal kiezers 1550 Van onwaarde 7 Uitgebracht. 897 Geldige stemmen 890 Uitgebracht op Bureau Bureau j u Zeevaart- Tutaal do Heeren: Si;hü0, Koegra* W. Biersteker 378 41 419 E. .1. Bok 504 43 547 A. W. Michels 277 4 281 Th. v. d. Sterre 258 9 267 Gekozen de Heeren W. Biersteker en E. J. B o k. l)e Raad, die uit 15 Vrijzinnigen, 2 Katho lieken, 1 Anti-rev., 2 Christen-dein. en 1 S. D. A. P. bestond, heeft tengevolge van de gehouden verkiezingen, slechrs weinig ver andering ondergaan. De Vrijzinnigen wonnen 1 zetel, ten koste van de Chrieten-democra- teu. De verhouding is nu 17 links en 4 rechts. De heer Biersteker zal vermoedelijk voor district III zitting nemon. Daardoor moet in district I een nienwe verkiezing plaats heb ben. Bovendien komt ïd dat district wegens vertrek van den heer Penning, diens zetel eveneens open. UIT HET BUITENLAND. l)e Belgische minister van oorlog heoft de eerste de beste gelegenheid aangegrepen om verklaringen af te leggen, inzake den staat van verweerbaarheid van zjjn land. In den Senaat verklaarde hij, als antwoord aan verschillende sprekers, dat er eenige onge rustheid had geheerscbt omtrent eeoa -moge lijke versperring van de .Schelde, maar dat deze geenszins de tusschonkomst van een Engelsch hulpleger of de proviandeering van Antwerpen zou beletten. Wat betreft eene versterking van Brussel zeide de minister, dat een veldleger manoeuvreerende in den driehoek Antwerpen, Lnik, Namen, minstens evenveel zou uitwerken als een versterkt kamp te Brnssel. De versterking van Brussel zou ook geen zin hebben indien uit het Zuidwesten een inval mocht worden gedaan in België. Nog voegde hy daaraan toe De Maasforten zouden, aan zichzelf over gelaten, gedurende meer dan veertien dagen het binnendringen der aanvallers tegenhouden eu deze forten zyn voor ons van te hooger waarde, daar de militaire schrjjvers in den jongsten tijd hebben gewezen op het gevaar van een inval over Maastricht. De forten van Luik en Namen zyn voor zien van de nieuwste inrichtingen; hunne bomvrjje koepels, vuurmonden enz. bieden de grootste zekerheid. Dat geen bezwaar is gemaakt tegen den aanlog ^van de lijn Malmêdy-Stavelot vindt zyn grond hierin, dat die lijn blootgesteld zou zyn aan het vuur van de forten van Luik, terwijl men bovendien, wanneer er gevaar mocht bestaan voor een inval van DuitBche zijde, de lijn op verschillende pun ten in de lucht zou laten vliegen. De minister deelde wyders mede, dat do verdedigingswerken van Antwerpen, binnen kort nog belangryk uitgebreid zullen worden. Het Engelsche Lagerhuis, gewoonlijk zoo waardig in zjjne zittingen, hoeft eene verga dering te notuleeren die aan de Franscbe Kamer doet denken. Toen de eerste minister Asqnith de zittingszaal binnentrad werd hem door de ministriëalen en nationalisten een warme ovatie gebracht. Toen by echter ^EITJIXjXJSTOÏÏ". Zonder Hart. 25) Ik ben in een lastig parket. Wat nu te doen Ik kan nu toch niet tot hem zeggen ■ir James, toen ik arm was, waart ge goed genoeg voor me. Maar nu ik ryk beD, zoek ik een ander. Dat gaat toch niet Hoe moet ik er uitkomen Hij drong gisteren er op aan, dat ik den dag van het huwelijk zou vaststellen- De man is tot over de ooren verliefd en versmaadt met my ook het geld niet!" «Ja, 't is een zeer lastig geval, ik stem hot toe. Maar je bent zoo knap, je zult je er wel doorheeu slaan." Magdalen trappelde ongeduldig met de Voeten, en haar humeur werd er ook niet beter op, toon een bezoek van sir James werd aangekondigd. Met loomen tred ging zjj naar baar boudoir, waar sir James haar tegemoet trad. //O, lieveling, ik kon niet langer weg blijven", zei hy op innigen toon, Magdalen glimlachte haar liofBten glimlach. 'Maar Jimlief, wees toch wat voorzich- tiger I Je zult me koel noemen, maar werke lijk, we moeten ons in acht nemen voor do buitenwereld. We zijn nog niet openlijk ver loofd de wereld zou het beneden alles viuden, zoo spoedig na die arme Vi's dood." O, kind, wat gaat ons de wereld aau Immers niets. Ik heb je lief. Jjj bemint my, opstond van de groene tafel om een ver klaring af te leggen omtrent de politiek der regeering en hare houding tegenover de amendementen in het Hoogerhuis aangeno men op de Parliament Bill (het wetsontwerp op het veto-recht), maakte de oppositie zoo veel rumoer, dat by onmogelijk aan het woord kon komen. Na twintig minuten begon bij opnieuw maar werd telkens onderbroken zoodat zijn rede onverslaanbaar werd. Hij eindigde toen, maar en sprak met verheffing van stem: «Tenzij het Hoogerhuis het ont werp met enkele aannemelyko amendementen, die in overeenstemming zyn met zyn begin sel en doel, terugbrengt tot zyn oorspronko- Ijjken vorm, zullen wij genoodzaakt zyn eeo beroep te doen op het prerogatief der Kroon". Balfour, de aanvoerder der oppositie-partij hield toen een korte rededaarna trachtte de conservatief Smith het debat nog voort te zetten, maar hy werd overstemd door het rumoer der ministriëelen. De zitting moeBt worden opgeheven. In conservatieve kringen is men niet algemeen ingenomen met het optreden der oppositie. Men verwacht daar scheuring in die party. De regeering, dat staat vast. zal voet by stuk houden, hare meerderheid is groot genoeg. De Marokko-zaak geeft aanleiding tot ongerustheid. Engeland vooral is lang niet ingenomen met Duitschlands optreden. Het bezoek van de Engelsche Atlantische vloot aau Noorwegen is afgelast. De vloot zal naar Portsmouth stevenen. Reuters agentschap vervoegde zich om inlichtingen bij de admi raliteit. Daar werd echter meegedeeld, dat de admiraliteit geen verklaringen had te doen en dat, indien het nog noodig mocht blyken inlichtingen te geven, deze tegelyker- tjjd aan de heele pers zouden worden ver strekt. Te Londeu had in het ministerie van buitenlandsche zaken een samenkomst plaats van de ministers met de Engelsche ambas sadeur te Parijs. De Duitsche ministerraad hield een buitengewone zitting. Onweer schijnt er dus wel aan de lucht. Moge het maar spoedig afdryven. De militaire crisis in Frunkrijk 't gaat or over wie de oppermacht zal krygen nadert zijn oplossing. Goneraal Pan zul wor den belast met het opperbevel over de leger korpsen van de oostelijke grenzen, terwijl hy tevens zal optreden als chef van den staf. Er is een interpellatie aangekondigd om verklaringen uit te lokken over do be weegredenen om een generalissimus te be- iemen. Daden van sabotage komen in Frankrijk nog dagelijks voor. Het mooie bosch van Fontainebleau is door brand grootendecls ver woest; De brand is aan kwaadwilligheid te wyten. De Turksche regeering houdt officiëel vol, dat de ontzettende brand te Konstantinopel niet aan kwaadwilligheid is te wijten. Aan de waarheid der officiëeln verklaring schijnt echter met grond te mogen worden getwijfeld. Montenegro blijft de Albaneeschc vluch telingen gastvrijheid verleenen en wordt in zyn optreden gesteund door Engeland. De //Times" wjjst er op dat de Jong-Tnrksche regeering den heelen stam der Malisoren zal vernietigen als er geen hulp van buiten komt. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 28 Juli. Hr. Mb. Dolfijn" is Woensdag te Leith aangekomen. De heer J. F. van der Maas, gep. opperschipper der Kon. Marine, is met ingang van 17 Juli a. s. aangesteld als Inspecteur van Gooi- en Eemland van de vereeniging oor Dierenbescherming. Door de kanonneerboot .Sperwer" werd Woensdagmorgen alhier aangebracht het lyk van een jongen, dat men gehoel naakt, alleen voorzien van oen zwembroekje, op de reede drijvende had aangetroffen. Bij herkenning bleek het te zyn de zoon van den heer K. alhier, die onlangs bij het zwemmen in zee verdronken is. Het gecombineerde concert van Helders Harmoniekapel en van Helders Gemengd Koor, dat Zaterdagavond voor de leden van die v.-rcenigingen in den tuin van Casino wordt gegeven, zal Zondag worden herhaald «n dan voor het publiek toegankelyk zyn. waarom zouden we wachten Je hebt me toch lief Je wantrouwt mo toch niet .Natuurlijk Diet, lieve Jim. Laat me je de waarheid maar zeggen. We... Vader vindt het beter dat jc niet zoo dikwyks hier komt. O, Jim, 't is wel hard om het je te zeggen, maar vader Vindt me niet goed genoeg, nu hij zoo ryk is •Ja. Hy is hooghartig. Hy wil... hy wildat ik een aanzionlyker kuwelyk zal doen." .Zoo gaat het in de wereld", zei sir James bitter. Wanneer ik een ziertje trots bezat, zou ik dadelijk het veld ruimen voor een ander, maar bet ougeluk is, of liever gezegd het geluk dat we elkander liefhebben Ik kan je uiet opgeven. En bovendien lieve, ik heb geld, we hebben je vaders rjjkdom niet van noode «Maar voor het oogenblik weigert hy toe te Btemmen in een verloving Maar je bent meerderjarig.*' •Ja, maar ik ben totaal afhankelijk van hem. Dat moet je bedenken", loog ze met hare liefste stem. Maar nu heb ik een plan netje bedacht, liefste. We gaan naar de Riviera. Kom dan naar Monte Carlo, we kannen elkander heimelijk ontmoeten en dan zal ik onder de hand trachten myn vader over te halen." Beloof me dan, dat, wanneer je terug komt, ons engagement publiek zal worden gemaakt. Je vader is zoo kwaad niet. Hy zal je niet op het altaar vau zyn trots offe ren hy houdt te veel van je. Ik heb nu al zoo lang geduldig gewacht, lieveling, en 't is toch al een raaond geleden, dm Violet gestorven is. Ik smeek je. Maar..." wierp zy tegen. Promotie bij het leger. Wjj kunnen met beslistheid tegeDBpreken het boricht van het Hdbl., dat het in het voornemen van den minister van oorlog zou liggen, alle opper- en hoofdofficieren, die dit jaar 58 jaar oud geworden zyn en twee jaar in hun rang zyn geweest, op pensioen te stellen. (N. R. Ct.) Openlucht-voorstelling te Bergen. Men meldt uit Alkmaar: In de prachtige bosschen van //Oud-Kra- nenburgh" te Bergen (N.-H.) zal gelyk reeds met een enkel woord is gemeld, op 18 Augus tus a.B. door bet gezelschap vau den beer Willem Royaarda een openlucht-voorstelling gegeven worden van Vondel's .Adam in ballingschap." Er wordt thans aan het ia orde maken van het terrein hard gewerkt: de schilder P. C. de Moor vertoefde er ruim een week tot het geven van aanwijzingen om te verwerkelijken in de natuur het stukje Paradys, zooals tot nog toe kunstmatig op het tooneel geschiedde. In zoover als het daglicht andore eischen stolt dan hot avond licht, worden enkele costumes van de mede- spelenden vernieuwd. Het terrein, dat amphiiheulersgewyze aan gelegd ia, ligt in de bossshen geheel afge sloten van ry- en wandelpaden, zoodat het er zeer stil is .en de acteurs en actrices goed kunnen worden verstaan. Mocht bij de repe tities blijken, dat klankborden noodig zijn, dan zullen doze worden aangebracht. Het tooneel, dat het stukje paradys zal voorstel len, is ruim 200 Ms groot; de eerste rijen stoelen zyn er op 8 M. afstand van geplaatst. Er worden 1000 goede zitplaatsen gemaakt, in drie rangen verdeeld. Het geheele terrein beslaat een oppervlakte van 5000 M3 en wordt bereikt door uit de Hoflaan komond, het Krauenburgherlaanije te volgen, dat laDgs hoog goboomte toegang geeft tot de piaats der opvoering. In het comité van voorbereiding, hebben zitting de heeren Van Reenon, burgemeester van Bergen, C. Bogtman, P. J. Brouwer eo P. Blankendaal van Bergen; C. F. Zeiler Jr. van Bergen aan Zee en C. Nannes Gorter van Alkmaar. Volkshuisvesting te Alkmaar. In de eergisteren gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is besloten aan de vereeniging voor volkshuisvesting Alkmaar, te Alkmaar I. in eigendom ai te staan tot aanbouw van woningen in het belang der volkshuis vesting, een strook gronds, ter grootte van ongev. 3780 M3., tegeneen prjjs van f1512. II. Te verleenen eeu voorschot nit dt gemeentekas, groot f70000 ter bestrijding van de door haar te maken kosten van aan koop van bedoelden grond en in verband daarmede uit te voeren werken en van het stichten vau 40 woningen, onder voorwaarde o. a.dat de gemeente van het ryk een voorschot bekome van gelyk bedrag als door haar aan de Vereeniging zal worden uit gekeerd. Gemeenteraad van Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam, besloot in de zitting van Woensdag, het door den heer W. H. Vliegen gevraagde verlof, tot het houden van een interpellatie over het optreden der militairen aldaar, voorloopig niet toe te staan, doch deze te honden na afloop van de staking. Het Raadslid Jacobus Polak. De Gemeenteraad van Amsterdam besloot den heer JacobuB Polak niet als Raadslid toe te laten, wegens het niet overeenstem men der cjjfers van do ingeleverde stern- kaarten en de uitgebrachte stemmen in het stembureau. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoom vaart eerste stuurman: de heeren J. C. A. L. de Vries, H. J. Heuü; derde stuur man de heeren A. J. ten Tjje, L. Tymons. Een veelbelovende knaap. Aan het Btrand te Schevcningen werd Dinsdag door de politie aangetroffen een 14- jarige knaap uit Rotterdam in het bezit van een llobertpistool en een aantal patronen. Hy zeidc zich te willen doodschieten, om dat hy geon toestemming kon krygen om naar zeo te gaan en vertelde vorder, dat hy van een oom een gouden ring had gestolen, die hy voor drie gulden had verkocht. Rables op Java. Eenige dagen geleden deelde de tPr. Bode" mede, dat wogens het plotseling dol worden vau een der hondjes van mevrouw Bujjs op Malang, deze dame, die. niet wetende dat t beest aan rabies leed, een poging had gedaan het te medeoineeren en daarbjj eenige schram men aan haar handen opliep, met spoed naar Batavia is moeten gaan om zich daar in 't Instituut Pasteur te laten opnemen. De hond werd natuurlyk afgemaakt, doch schynt toch reods het overige erf zoodanig geïnfecteerd te hebben, dat, naar het .Soer. Nieuwsbl." meldt, Zondag plotseling ook het paard van overste Buys dol is geworden. Zondagmorgen scheen het dier nog geheel normaal te zyn, doch tegen een uur of 12 's middags begon 't zoo eigenaardig te doen, dat het do aandacht trok van het stalperso neel en van den eigenaar, 's Middags was 't beest niet meer te houden. In zyn woede en razernij schopte en trapte het in den stal alles kort en klein en beet het alles stuk wat onder zyn bereik kwam. Overste Buys wilde het paard neerschieten, doch daar hot dier zich geen 2 seconden stilhield, en hij bang was, dat het dier niet in eens gedood zon worden, en daardoor nog meer zou moeten lijden, zag hij hiervan af. Om een uur of 12 s nachts is het beest in een van zijn vlagen van razernij plotseling dood neergevallen. Met dit vreeBelyk beeld voor oogen heeft de heer Buijs toen geen oogenblik geaarzeld om een andoren lievelingshond, welke hij nog over had, ook af te laten maken, en is hy Maandag naar Soerabaja overgekomen, om Dinsdag naar Batavia af te reizen, waar hy zich eveneens in 't Instituut Pasteur zal laten opnemen. Nieuwe brand te Konstantinopel. Konstantinopel, 24 Jnli. Hedenmiddag ont stond er brand in Balat. Het jodenkwurtier werd een prooi der vlammen. De joodsche school is vernield. Het ziekenhuis is gespaard gebleven. Men heeft in den loop vau den avond een persoon gearresteerd, die brand stichtte in een huis in wjjk Joesoef pasja bij Ak-Serail. Konstantinopel, 25 Juli. De brand in Balat was gisterenavond te 10 uur gebluscht. In Stamboel zyn 10 slachtoffers en zyn twee drieduizend huizen vernield. De schade bedraagt een half millioen poud. Berlijn, 25 Juli. De telegrammen aan de Lokal Anzeiger" bevatten o.a. de volgende bijzonderheden Onder de 60 lieden, die tot nu toe syn gevat, bevinden zich vele Grieken en eenige Koerden. Do grootvizier blijft volhouden, dat de branden door toeval zyn ontstaan. Dht deze voorstolling onhoudbaar is, wordt daardoor bewezen, dat de hooge politie beambten zeiven de brandstichters aau het werk hebben gezien en lieten gevangen nemen. Twee nieuwe branden zyn later in den nacht iu Skoelari, de bekende villa-voorstad aan den Bosporus, uitgebroken. Bijna de gansche bevolking bracht den nacht wakend door in verschrikkelijke opwinding. Van alle kanten werd de stad door de oplaaien de vlammen verlicht. De toestand is onhoud baar. Het zal spoedig misschien tot bloedige botsingen komen. Nauwelyks waren om 8 uur 's morgens de andere branden gebluscht, toen een groote brand in Skoetari begon in een wyk waar slechts houten huizen staan. Als resultaat van de tot na toe meest betrouwbare, maar, bij den reusachtigen omvang der ramp, natuurlyk nog niet vol ledige onderzoekingen, wordt medegedeeld, dat hedennacht in Konstantinopel ongeveer 100,000 menschen zonder dak waron, dat 9400 huizen verwoest en dat de schAde zeker 20 millioen gulden bedraagt, waarvan ongeveer Yis verzekerd is. Van 14 personeu wist men zeker, dat zy in do vlammen om gekomen zijn. Ongeveer 50, voornamelijk grijsaards en kinderen, worden als vermiBt vermeld. 11 personen zyn blind gewordeD en meer dan 20 krankzinnig. Konstantinopel, 26 Juli. Volgens liet rap port van de politie zijn by eon tweeden brand van eergisteren 485 huizen, 78 win kels, 5 scholen en 4 kerken verniold. Üriest boevenstuk. Zaterdagavond is in een der hoofdstraten van het hartje van New York oen zóó driest boevenstuk uitgehaald, dat het niet onvermeld mag blyven. Drie mannen in een auto reden tot dicht by den juwelierawinkel van de firma Jacob Jacobs in de Zesde Avenue, op oen Hy sloot haar den mond met oen kus. Zy moest moeite doen haar afkeer voor hem te verbergen. Kom, Magda, aan alle gedold komt een einde. Toon nu, dat je me lief hebt, en speel niet langer met me. O, wanneer ik dat wist dandan geloof ik, dat ik je zou kunnen neerschieten eu vervolgens my zelf." De hartstocht iu zijn toon dood haar wal gen, en zy kon niet nalaten zich mot eene huivering van hem af te wenden. Het volgende oogenblik sprak ze en haar toon was weer één en al liefelijks en aan hankelijks: •Ja, lieve, ik beloof het je." Toen hij vertrokken was, wydde Magdalen zich aan hare correspondentie. Een aantal brieven werden vlug door haar gelezen de eene op zydo gelegd, de andere ver scheurd en in de papiermand geworpen. O, het verveelde haar zoo, al dio nietszeggende, onbeduidende brieljes! Een brief, postmerk Parys, in onbekend handschrift, legde zij ter zijde. Een glimlach gleed over haar gelaat een hallspottende- uitdrukking kwam om de hoekeu van haar mond. Ze opende het couvert en liet haar blik glijden over do enkele regels. Een kreet ontsnapte haar, een triomfkreet! Ze ging terstond naar haar vader en over handigde hem zonder een woord te zeggen, den brief. De brief luidde: Hotel Ritz, Parys. Waarde mejuffrouw Sorosis. Morgen moet ik voor dringende zaken in Londen zijn en nu wilde ik, om nog dringender persoonlyke aange legenheden te regelen, u gaarne om vier uur in den namiddag bezoekeu. Vurig hoponde u aan te treffen, heb ik de eer te syn", enz. Van den prins I" zei Richard Sorosis verrast. ,Hy moet gehoord hebben, dat we ryk zyn geworden", zei Magdalen, niet geheel zonder bitterheid. //Hij komt ju ten huwelijk vragen", zei Sorosis. Dat denk ik ook. Hij kan geen andere persoonlyke aangelegenheden met my te regelen hebben, 't Heele huwelyk is immers een handelszaak." Er lag wereldverachting in haar toon, maar Sorosis merkte het niot op of wilde het niet opmerken. f't Is toevallig, dat wy juist van daag over hom spraken." .Toen ik arm was, heeft hy niet over me gedacht. Wat trekt hem anders aan dan het geld V' //Raadpleeg je spiegel", zei haar vader hoffelyk. Bah! Hy is uooit verliefd op me geweest." vlk weoach je geluk. Ik ben er trotsch op, je vader te zyn." Niet al te haastig!" waarschuwde ze hem. Ze dacht dat oogenblik aau sir James. Wie weet, welke moeilijkheden zich nog zonden voordoeD. Haar vader scheen iu haar hart te loten. En hoe deedl je met Messager Beu je hem kwjjt Zy schudde het hoofd ontkennend. Hy wil me niet opgeven. De domoor is tot over de ooren verliefd en denkt, dat ik hem ook liefheb. Ik heb bem moeten beloven, dat wanneer we van de Riviera terugkomen, ons engagement publiek mag worden.*' •Dat is een goed idee. Zend bem naar de Riviera. Wend voor, dat we volgen met den volgenden trein. Schrjjf bem dau, dat we opgehouden syn, en verzoek hem je af te oogenblik dat het daar in de buurt nog druk was met wandelaars. Het zal tegen elf uur geweest zyn. De mannen in de auto wacht ten tot or een trein van den viaductspoor weg met luid geraas voorby reed. Op dat oogenblik smeet eon der mannen een grootou steen door de winkelruit van den juwelier, stak zyn hand door het gat en greep een bak met diamanten. Op straat hadden sleebti enkelen het rinkelen van het glas gehoord; maar de man achter de toonbank snelde naar bniten en wilde de boeven volgen. Hy werd echter op den drempel van den winkel dood geschoten. De boeven bereikten de auto en wisten te ontkomen. Men heeft niet het minste spoor van hen kunnen ontdekken. Nachtleven in New-Yurk. Het nachtleven in de Amerikaansche Metro pool neemt van jaar tot jaar toe wanneer men tegenwoordig omstreeks middernacht of in de vroege morgenuren door de voornaamste straten van New-York wandelt, zou men kunnen meeneu, dat bet nog 's avonds vroeg was Maar het New-Yorksche nachtleven is niet, zooals in de groote steden van het vaste land, aan uitgaan en vermaak gewijdhet behoort aan den arbeid en bijna uitsluitend daaraan. Het is alsof de dag niet lang ge noeg is voor het rustelooze jagen van de Amerikaansche zakenmeDSchen. Veel groote winkeluitstalkasten zyn om 12 uur 's nachts nog helder verlicht, ijverige bedienden in de weer om de uitstallingen te veranderen of aan te vullen, op het water varen de veer- booten onafgebroken tot 's morgens door, de ondergrondsehe spoor kent in het geheel geen rust, evenmin als de electrische trams, boven den grond. Een menigte winkeliers houden ook 's nachts hun zaken open, niet alleen restaurants, maar ook banken, ja, wie er overdag geen tyd voor heeft, gaat naar den nachttandarts, om zich hier om 2 uur 's nachts zonder pyn een kies te laten trekken, vullen of een gebit te bestellen. Er zyn altyd kap perswinkels open, men kan zich 's avonds om 11 uur evengoed als 's morgens om 4 uur laten scheren of het haar laten wasschen en ook schoenpoetsers werken gedurende den nacht. Sinds een maand of wat bestaat er een nacht-gerechtshof on kort geleden is men in een van de groote kerken ook met nachtelijke godsdienstoefeningen begonnen. Zelfs is nu het plan gerezen een schouw burg te stichteD, waar 's nachts twee voor stellingen gegeven worden. Aanvang van de eerste half twee, van de tweede half vyf 's nachts. De voorvechters van dit plan ver dedigen het door te zeggen, dat er in New- York honderdduizenden door han werkkring genoodzaakt zyn overdag te slapen en zoo doende slechts 's nachts de voortbrengselen der muzen genieten kannen. Een statistiek van de arbeiders on beamton, die in de reu- zenstad 's nachts hnu .dagwerk" verrichten doet zien, dat ver over de 125,000 menschen in New-York 's nachts moeten werken. En zy zijn nog maar degenen, die door hun be roep bepaald moeteo, en nog slechts een klein gedeelte, die uit eigen beweging of overdreven sakenjjver ooit den nacht tot dag maken. 0e warmte. Berljjn, 25 Juli. Over de noodlottige ge volgen van do warmte komen telegrammen uit verschillende deelen van Duitschland. In do nabijheid van Halle zyn gedurende de oefeningen 100 man door warmte onwel geworden2 soldaten zyn aan zonnesteek gestorven. De oefeningen werden afgebroken. In Leipzig zyn 4 door zonnesteek getroffon personen in het gemeente-ziekenhuis opge nomen. De thermometer steeg tot 42 graden Rraumur. Wegens watergebrek in de water leiding, wordt het besproeien der straten nagelaten. Uit Keulen meldt men, dat in de laatste 3 dagen tnsscheu Keulen en Duisburg in het geheel 30 personen door zonnesteek of verdrinken den dood hebben gevonden. Van een transport van varkens stierven er 314 tengevolge van de warmte. De schade door de aanhoudende droogte in de Boven- rijnsche tuinderyen en velden aangericht, is onmetelijk groot. Nauwe boorden. Een 73-jarig medicus, door verwyding van zyn halsbekleeding verlost van schjjnbaar ernstige verschijnselen, maakt in the Hospital zyn ervaring wereldkundig, en ons «Tijdschr. v. Geneeskunde" neemt zyn raad ever, opdat ieder er uit leere. Hy herinnert er aan, dat ook paarden en honden veel last kunnen wachten daarginds. We kunnen daarmee een week alvast winnen. In dien tyd ben je met den prins verloofd." Ze stemde toe, maar had ze alles vooruit geweten, ze zou zeker niet toegestemd heb ben de vrouw van den prins te worden. XXVL Intusschen stak sir James de straat over en wandelde hot Park door, waar hij een vronw ontmoette, in wie hy terstond Amalia herkende, de gewezen kamenier van de arme Violet. Zy bleef staan, groette -en vertelde hem, dat ze juist op weg was naar juffrouw Sorosis. z/U komt van haar vandaan, sir James?" vroeg Amalia. Hij knikte van ja. U hebt juffrouw Magdalen lief, niet? *t Spreekt vanzelf byna, zy is zoo'n mooie vrouw en de armo Violet was altyd invalide." „'t Is een geheim, Amalia", zei de jonk man, die wist hoe vertrouwelijk de omgang tnsschon haar en hare meesteres altyd was geweest. ,Ja, juffrouw Magdalen heeft my de groote eer aangedaan my te beloven mijne vrouw te worden." Eu weet niemand er nog van .Noen, wanneer wy van de Riviera terug zyn, wordt ons engagement publiek." ,Ik wensch u geluk, sir James", zei Amalia langzaam. Zij zag hem medelijdend aau en vervolgde: ,Zou het u veel verdriet doen, sir James, wanneer ik u zeide, dat juffrouw Magdalen u voor den gek hield Wat bedoel je Zwyg, leelykert!" snauw de hy als 't ware. i Wees niet boos", zei se, als sprak se tot hebben van te sterke omsnoering van den hals. Paarden kunnen selfs verschjjnseleu van kolder krygen. Ook by worging treedt de dood reeds in na betrekkelijk geringe insnoering, niet door belemmering der adem haling, maar door druk op vaten en zenuwen. Zóóver is het by dr. Walford nu niet ge komen, maar van jougsaf had hij hoofdpijn, rheumatische jichtverschijnselen, ook -gal achtige aanvallen", laatstelijk gepaard met dnbbelzieD, harden pols en wankelenden gang. Een specialist diagnostiseerde, ook op grond van netvliesverschynselen, thrombose van een der cerebellair-arteriën. Toen de lyder, omdat hy zich ontkleed altyd beter govoeldu, er toe was gekomen, wjjdere boorden ie dragen, kon hjj spoedig weer fietsen, en hij is nu reeds driejaren van allo lasten bevrijd. Eenige patiënten mot rood gelaat, duizelingen, wjjde papillen, zelfs met epiloptiforme aan vallen, kon by op dezelfde eenvoudige wijze gelukkig maken. Bijgeloof. Nog altoos bestaat het heksengeloof, waar tegen sedert eeuwen op zoo krachtige wjjze stryd is gevoerd, en dat door Baltliasar Bekker in zjjn Betooverde Weerelt" zoo ernstig en overtuigend is weergelegd. Dezer dagen werd te Thorn in ÜOBt-Proi- sen een paardenknecht tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wjjl hy een oude vrouw zoodanig had geslagen, dat zy acht dagen daarna overleed. De man verklaarde, dat de oude vronw zjjn kind „behekst" had hy wilde haar dwingen de •hekserij" onge daan te maken. De oude vrouw die ziek te bed lag, en waarschijnlijk niet begreep, wat de man wilde, werd nu zoo door bem ge- geslagen, getrapt en mishandeld, dat zy aan de gevolgen overleed. Deze onmensch, die door zjjn domheid eu zjjn bijgeloof tot zulk een daad komen kón, is werkelijk door de rechter te Thorn wal al to zacht behandeld I A: Schrjjf jjj je vrouw tweemaal per dag? BJa, toen se op reis ging heeft ze ge zegd, dat, als ik één dag oversloeg met aohry- ven, ze dadelyk naar huis zou komen. Nu, je weet, hoe gemakkelijk een brief kan weg raken 1 De Zeeliedenalaking enz. Te Amsterd am. De relletjes op Kattenburg. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Ct. Naar wy uit goede bron vernemen is aau den minister van justitie een uitvoerig rap port van 24 bladzjjdon gezonden betreffende de relletjes op Kattenburg. In dit rapport wordt uiteengezet, dat hier van een plan matig verzet sprake was. In dit rapport wordt o. ra. verteld, hoe de stakers op het dak van een perceel in de Kleine Kattenburgerstraat een feit dat nog niet bekend was een groote plaDk hadden neergelegd, waarop een honderd straal- steenen. Toen een detachement politie voorbjj kwam werd deze plank met steenen naar beneden geworpen met het doel de politie beambten te treffen. Zelfs werd vau sommige huizen kokend water op de troepen uit gestort. Tegenover de beschuldiging, dat de troepeu ruw zjjn opgetreden, staat de absolute ver klaring, dat er op Kattenburg geen aange legd schot is gelost. Met ingang vau Woensdag is de afzetting van de havenwerken opgeheven. Men kan diontengevolge de toegangen tot de kadon thans weder zonder speciale toegangsbewijzen passeeren. De etablissementen der stoom vaartmaatschappijen worden echter door politie en militairen bewaakt, de postwagens worden niet meer door veldwachters begeleid. De bootwerkersstaking opgeheven. In een zeer druk bezochte bijeenkomst van, in „Recht en Plicht", georganiseerde bootwerkers, eergistermiddag in het Paleis van Volksvlijt gehouden, is na besprekingen, die geduurd hebben van 4 uur tot halfzeven, besloten tot opheffing van do staking. Dit besluit is, naar ons na afioop der vergadering, welke niet voor de pers toegankelyk was, medegedeeld werd, genomen met een kleine meerderheid. De redenen, welke tot opheffing der bootwerkersstsking geleid hebben, zullen in een manifest worden uiteengezet. een klein kind. «Ik vind het zoo jammer van u, ik zeg het om uw bestwil Wan neer ze u de bons geeft, kom dan by mo en ik zal u helpen. Vergeet dat niet, sir James." Zjj liet hem versuft alleen staan. Was die vronw krankzinnig 't Had er veel van. Wat een alleronaangenaamst schepsel!" mompelde hjj. ,Wat een ondankbaar varken! En ze zjjn allemaal zoo goed voor dat mensch geweest Geen oogenbfik twijfelde hjj aan Magdalen. En tosn hjj den volgenden morgen eeu haastig gekrabbeld briefje van Magdalen ontving, waarin ze bem versocht, terstond naar Monte Carlo te gaan en baar eenige dagen later om vier unr aldaar aan hel Casino op te waohton, vertrok hij denzelfdeu dag nog, vol vreugde over het wederzien in den vreemde. XXVII. Eieonora voelde zich diep ellendig. Overal achtervolgde hasr Violets doodsbleek gelaal. Zij kon Magdalen en haar vader niet uit staan by'na. Voor haar wareu zy de moorde naars van Violet. Iedere dag, onder hun dak doorgebracht, vermeerderde hare kwelling. Op den namiddag, dat Magdalen prins Schehersoff's brief ontvangen had, ging Eieo nora eene wandeling door het park doen. Zjj was half besloten, naar den predikant te gaan en hem te aoggeD, dat ze niet langer onder het dak der Sorosis kon bljjven cn, zoo hjj haar niet tot zich wilde nemen, zjj wel trachten zou op de een of andere manier aan den kost te komen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1