KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadie voor Holdon9 Toxol, Wioringon om Anno Pouiovrno, No. 4020. Zaterdag 19 Augustus 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., tr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37j 45 fO.75 «niën Modeblad 55 65 - 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiëu van 1 tot 5 regels Bcwgs-exemplaar Vignetten en groote letters worden i iaar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever I C. OE BOER Jr. (v. h. BERKHOUT t Co), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEBLAHD. Stakingen in Engeland. In L i r e r p o o 1 is het dezer dagen zei wild toegegaan. Elk oogenblik kwamen op roeren roor, waarbij de door de stad trekkende borden van stakers in conflict kwamen met de politie. Er werd geregeld slag geleverd; ecu politieagent werd doodgeslagen en honder den burgers en agenten werden licht of zwaar gewond. Eerst toen de Lord Major troepen bad ontboden en deriot-act was voor gelezen, ging de menigte uiteen. De correspondent van de Standard", die als ooggetuige het oproer bewoonde, meldt, dat de stakers buitengewoon woest waren eu de politie ook met groot geweld optrad. Geheel Liverpool verkeerde in een toestand van woede en opgewondenheid. By een groote meeting, op de St. George Hall-hoogte ont stond aan den rand van de groote volks menigte een kleine oneenigheid tusschen de politie en de stakers. In minder dan geen lijd was men overal handgemeen. De stakers wierpen mot steenen, flesschen en stukken ijzer en de politie chargeerde links en rechts. De stryd werd met afwisselend geluk gevoerd nu eens dreef de politie de stakers voort en dan weer moest de politie terrein rnimon. De geheele hoogte was een compleet slagveld. Telkens deed de menigte een stormaanval op de politie, die zich manmoedig verdedigde en links en rechts klappen uitdeelde met den wapenstok. Vooral de agenten, die nit Birming- ham ontboden waren, hakten er geducht op in. Eindelijk, toen de politie terrein begon te verliezen, kwam uit St. George Hall en andere dichtbij gelegen gebouwen groote cordons politie, dio men in reserve gehouden had, in bewegiüg. Zy rukten met versnelden pas op de oproerige menigte aan. Een groot aantal personen ging toen op de vlucht, maar een niet minder groot aantal bleef standhouden en hardnekkig tegen de politie vechten. Overal werden talrijke gewonden weggedragen. Eindelijk verscheen do bereden politie op het terrein na een paar vergeefsche charges slaagde zij er in de hoogte te ont ruimen. Nu echter werd het gevecht in de zijstraten voortgezet. Ten slotte verscheen uit een kleine deur van St. George Hall de Lord Mayor op het slagveld. Achter hem ging de secretaris, die de reot-act voorlas. Dan trokken de manschappen van het War- wikshire regiment op en gingen op twee ge lederen, gewoer aan den voet, aan de Noord zijde van de hoogte staan. Do menigto kwam echter ook daarvan nog niet onder den indruk. Toen eindelijk 200 man Schotsche cavalerie kwam opdagen, maakten de oproerlingen, dat zü nit de voeten kwamen. De stakingsbacil schijnt in Engeland in de lucht te zitten. Uit de meeste groote plaatsen, Glaagow, Manchester, Sheffield en Londen komen ernstige berichten van stremming van werkzaamheden en van de middelen van vervoer. Zoo zyn te Londen nog 30.000 dok werkers, 8000 spoorwegarbeiders en 10,000 meisjes van jam-, confectie- e.a. fabrieken in staking. Te Liverpool is de algemeene werkstaking, van alle 100.000 transportwerkerB ingegaan, gevolgd op de uitsluiting, door de reeders toegepast. Te Manchester, Bristol en Sheffleld staken een groot aantal spoorwegarbeiders. Te Glasgow staat nog het tramverkeer stil. En in zes of zeven andere steden staat allerhande werk stil. Te Liverpool zyn Woensdag voor het eerst de soldaten handelend opgetreden, doch slechts met do bajonet op het geweer. Indien er ge vuurd had moeten worden op de woeste menigte in de nauwe straten der Sersche buurt, zouden er veel dooden zyn gevallen. De regeering schijnt voornemens, alle con flicten, door een vereenigde commissie van werkgevers en leiders van werklieden uit te laten maken. De ministerraad hield heden eerst een vergadering^ met eenige bekende werkgevers van verschillende bedreven en daarna met éenige werkliedenleiders, w.o. Harry Gosling en de parlementsleden Thomas Burt en Bowerman. Der regeering wordt ook het voornemen toegeschreven, terstond soldaten naar Londen to ontbieden en in enkele parken te laten kampeeren, om by een eventneele staking van tram- en spoorwegpersoneel ter stond te kunnen optreden. De sociaal-liberale betooging in Brussel. Dinsdag j.l. had in de Belgische hoofdstad de groote betooging plaats van het sociaal- liberale bloc „tegen de schoolwet, tegen het B'STTXXjXjEiaponsr. Het feuilleton in liet vorig nummer is, door het weglater, van een gedeelte, foutief geplaatst. Om dien reden wordt het nu verbeterd opnieuw opgenomen. Violet Thorne was immers dood hy had by haar graf gestaan, geluisterd naar al de byzonderheden, die hare nicht omtrent haar stervensuur hem had medegedeeld. En toch zou hy zyn hoofd er onder kunnen ver wedden dat degene, die hy in den hansom had gezien, niemand anders was dan Violet Thorne. Kolonel Browne was er de man niet naar, zich lang te bedenken. Hy riep een hansom aan en beval, zoo hard mogelyk in de richting, die hy aan wees, te rgden om den hansom te volgen en in te halen. Doch alle moeite was vergeefsch een groot aantal hansoms vlogen door elkander door Londen's straten en *t was moeilyk, of liever gezégd, ondoenlijk den éénen juisten in te halen. J Hy beval dns terstond te ryden naar Park Lane. Toen hy op de stoep stond, zag by het dwaze van zjjne handelwyte in, doch kon er met toe komen terug te keeren, zonder clericalisme, vóór het algemeen kiesrecht". Dien morgen kwamen tusschen vyf en negen uur niet minder dan 150 extra-treinen te Brussel binnengeloopen. Op de lyn Hal- Brussel liep ongeveer elke drie minuten een trein. Hetregelings-comitó verwachtte 125.000 deelnemers aan den grooten optocht. Do minister-president Do Broqneville heeft in een interview verklaard, dat de manifes tatie geen zin meer had, nu de regeling met de onpopulaire schoolbon is teruggenomen. Tegelijkertijd kondigde de premier in bedekte termen een nieuw schoolwet-ontwerp aan waarin het beginsel van de gelykheid van subsidie aaD openbare en particuliere (d.w.z. kloosterscholen) zal worden gehandhaafd. De radicale «Gazetto" antwoordt op de uitlatingen van den minister, dat de regee ring in elk geval geen nieuw ontwerp kan indienen, voordat de verkiezingen van 1912 hebben plaats gehad. Bovendien blijft do kwestie van het algemeen kiesrecht dan toch altyd nog bestaan. Een ooggetuige schryft nog van deie manifestatie Nooit was er in Brussel eene betooging als deze. Ik heb myn best gedaan, om uit te rokencn hoeveel betoogers daar wel waren en ik denk, dat op zijn minst tweehonderd veertig tweehonderd negentig duizend ma nifestanten zijn opgekomen. Znlk een zee beweegt zich langzaam. Vyf volle nren was het spectakel gaande. Onbeschrijflijk was daarbij de geestdrift on ik overschat myn eigen kyk op de zaken niet, wanneer ik verklaar, dat vast en zeker de katholieke regeering na xoo'n geweldigen opinie-slag niet opstaan zal. De unie van blauwe (liberale) en roode (socialistische) linkerzijde is voor goed verwezenlijkt. Op een tiental hooge tribunen stegen rede naars als Hymens, Franck, Masson en Jan- son voor de liberalen; Van der Velde, Anseele, Denis en Demblon voor de socialisten j Pastoor Footeyne en Planckaert voor de christen democraten. Do opkomst van den liberalen leider Hymans naast den socialistischen leider Van der Velde wekte een donderend enthousiasme, dat ik met woorden niet weergeven kan. De redenaars spreken langzaam, volle stem gevend over de schrikkelijke heuveling van menschen. Dan, nadat ten teeken daarvoor kanonschoten gelost werdeu, spreken de lei ders den plechtigon eed uitDe werklieden on democraten van België, voreenigd te Brus sel op 15 van Oogst in plechtige betooging, zweren to stryden zonder duur noch ruste tot de al*ehoele verwering van het Schol- laert-ontworp (d. i. het niet gewilde school- ODtwerp) en tot de verwezenlijking van bet algemeen stemrecht en 't verplicht onder wys". Alle armen zyn omhoog, men zwaait vlag gen en hoeden, men roept 't allen kant ,Nous le juronsWij zweren het! Wij zweren het Hot oogenblik is buiten alle mate indruk wekkend mannen weenen, tieren, juichen, eu de muziekkorpsen spelen het lied van het Algemeen Stemrecht. Het is een dag zonder wederga en van zeer hooge beteekenis". Duitschland en Frankryk. De H a v a s-nota omtrent het gevoerde onderhoud tusschen Cambon en Kiderlin heeft in staatkundige kringen eenige ver bazing gewekt, daar men daaruit afleidt, dat de onderhandelingen, die reeds weken lang aan den gang zyn, de kwestie feitelyk niet veel verder hebben gebracht. Men heeft, tengevolge van de absolute geheimhouding, die Frankryk betracht geen enkele aanwijzing omtrent de meenings-ver- Bchillen, die zich tusschen beide landen heb ben kunnen voordoenmen moet deze echter waarsohynlyk toeschrijven aan de onvol doende compensaties, die Duitschland wil toestaan tegenover de aanzienlijke opoffering, dio Frankrijk zich in deu Kongo wil ge troosten. De 5e Int. Vakvereenigi dge-conferentie. Het is een niet onbelangrijk verschijnsel, dat de kolommen der groote dagbladen meer dan vroeger gevuld zyn mot hot vermelden van aangelegenheden uit de arbeiderswereld. Nu eens betreffen het berichten over gowcl- dige stakingen of stakings-oulusten, zooals dezer dagen nit Engeland; dan weder zyn het verslagen van belangryke congressen. Zoo zijn dezer dagen te Boedapest, hoofd stad van H on ga rij e, de vertegenwoordigers aller landen, die aan het hoofd staan der vakbeweging by elkaar gekomen, om hunne de prinses van zyn avontuur in kennis te hebben gesteld. Hy liet zich dus aandienen en waclitto vol ongeduld in de groote vestibule. Het antwoord der prinses luidde, dat zy 't zeer druk had, maar hem desniettegen staande gaarne even te woord zon staan. Hy werd in Magdalen's boudoir gebracht. Zy stond op van haar met papieren over laden schrijftafel en kwam hem vriendelijk tegemoet. Zy droeg een donker fluweelen kleed en zag er vorstelijk nit. Hy stond een oogen blik vol bewondering voor haar. ,Myn waarde kolonel, 't spijt mij, dat ik maar een oogenblikje voor u heb. Ik ben slavin van den arbeid tegenwoordig. Ik moet een bazaar openen, de lnnch daarna gebrui ken met het bestnur van den liefdadigheids bazaar en van middag eenige Russische dames ontvangen." wOch, prinses, neem "t my niet kwalijk, dat ik u kom storen, maar ik moet u even spreken. Daar juist is my een hansom ge passeerd, waarin Violet zat. En tóch gelooi ik niet aan geesten," liet hy er als veront schuldiging op volgen. «Ik evenmin," zei de prinses. Zy had zich even omgekeerd om eeD stoel naderby te schuiven, en noodigde den kolonel met een gebaar uit, plaats te nemen. Ik kan me voorstellen, dat u geschrok ken zjjt," zoi ze met een eigenaardig droge stem. «Zy had geen alledaagsch gezicht en juist daarom moet u de gelijkenis te meer getroffen hebben. Geleek «y veel op de arme «Een oogenblik was het my alsof ik door den grond zonk. De oogen waren de hare, het haar, het prachtige haar," twee-jaarlyksclio conferentie te houden, ter bespreking aan de hun toevertrouwde belangen. Het is een bont gezelschap, dat men daar bijeenziet; van den grooten Amerikaan, die do ryke American Foderation vertegen woordigt, tot den kleinen Spanjaard of Bul gaar, die slechte eenige duizenden achter zich heeft. Kon men vóórdien van deze vergade ringen spreken als van een Europeesch concert, daar in de laatste paar jaar ook Amerika zich heeft aangesloten, is het Internationaal secretariaat, hetwelk te Beriyn gevestigd is, van groote beteekenis geworden. Op de conferentie, welke gehouden wordt in het ruime on zeer comfortabele gebouw dor bouwvakarbeiders, met groote conver satie-, lees- en vergaderzalen, zyu thaus ver tegenwoordigdEngeland, Frankrijk, België, Denemarken, Zweden, Duitschland, Oostenrijk, Bosnië, Herzegowina, Hongarije, Kroatië, Servië, Bulgarye, Rumenië, Zwitserland, Italië, Spanje, Vereenigde Staten van Noord- Amerika Nederland is vertegenwoordigd door dur, hoer J. Oudegeest, don voorzitter van het Nederl. Verbond vau vakvereenigingeu. De toestand van den Paus. Met de gezondheidstoestand van den Paus schijnt het toch niet richtig te zyn. Volgens een groot aantal niet katholieke bladen schynt de ongesteldheid er meer een van don geest dan van het lichaam te syn. De cholera. Deze gevreesde ziekte, die al sedert lang vooruamelyk in 't zuiden van Europa hoofdzakelijk Turkye haar slachtoffers maakt, steekt echter ook al dichter en dichter by haar kop op. Bereikten ons eenige dagen ge leden het bericht van cholera te Marseille en dat nog wel in een krankzinnigengesticht, thsns lezen we dat de gevreesde verschijnselen ook in België zyn geconstateerd. Wel sproekt het bericht van cholerine, doch de dokter behoudt zich diagnose nog voor. fei£U*rSB£ttlCHTEII. HELDER, 18 Augustus. Slechthoorenden. Wy maken gaarne gebruik van de ver gunning om iets mede te deelen over hel nieuwe maandblad, dat v/ordt uitgegeven door de onlangs opgerichte «Vereeniging tot bevordering der belangen van Sle^ht- hooreuden", on geredigeerd door mr. P. L. Baudet en de dames Tine Marcus en mevr. ToursHebbenaar, terwyl dr. Th. E. Ter Kuile daaraan als medisch adviseur is ver bonden. Van dit blad, een net boekje van ongeveer 20 bladzijden, zyn thaus twee af leveringen verschenen. Wio belang BteL in de minder bedeelden zijner natuargenooten, wie wil medewerken om de slechthoorenden uit hun eenzaamhuid te trekken in den kring van het maatschappelijk en het gezellig leven, wie dus voelt, dat zy te kort komen en tegemoetkoming van uuderen o zoo uoo- dig is, om hom voor afzondering en mistroos tigheid te behoeden die leze dit blaadje, dat slechts f 1,25 per jaar kost, en geve zich op als abonné by mr. Baudet te Amersfoort. De vereeniging, hierboven genoemd, heeft reeds in haar vorigen vorm als de Bond van Slechthoorenden hot middel gevonden, om met dooven en slechthoorenden te vergaderen, zóó, dat besluiten konden worden genomen, Btemmingen gehouden en statuten vastgesteld. Dit succes men denke daarover niet te licht, maar stelle zich eene goed voor, welke moeielyki-eden zich daarbij voordoen heeft al dadelijk tengevolge gehad, dat bijeenkom- sten van slcchthoorende zullen tot sland komen voor allerlei doel. op allerlei plaats, en onge twijfeld zal hierdoor een groote dienst aan tal van hen worden bewozen, omdat dat de eenzaamheid hun tot groot nadeel, tot ljjdon zelfs wordt. Tegelijk zullou zy daardoor in staat worden gesteld, middelen te beramen, om hun lotgenooten, onderen en jongeren beiden het leven aangenamor en nuttiger te maken. Van zulke byeeukomBten, die wor den voorbereid en langzamerhand in allerlei plaatsen zullen tot stand komen, wordt door de oprichters voel verwacht; in Rerlyn werd daartoe het voorbeeld gegeven door Marga- retha von Witzloben, die zichzelf daarvoor geheel eu ai geeft. Wy hebben ons, dit blijkt uit ons maandblad vau 1 Juni, met haar in vorbiuding gesteld en zallen met haar ver eeniging voeling houden, om van elkander over te nemen, wat geschikt is. Wy hopen voorts over het gehoor en de dootheid onzen lezers denkbeelden aan (o brengen, die zullen kunnen strekken tot het «Dat haar heelt men hier veel in Londen, 't Is de mode," zei Magdalon met een lichten glimlach. ,0, neen, zij had byzonder haar. Ik trachtte haar te volgen, maar vergeefs, 't Was te laat. Ik moet Violet's dobbel gangster zien te ontdekken. Ik zou een eed kunnen doen, dat zy het was, indien het niet al te dwaas ware." Een zucht ontsnapte hem. Ik dacht, prinses, dat hot u ook belang zou inboezemen," zei hy opstaande. Ik het interesseert my zeer," reide ze zacht. «Wanneer u haar vindt, laat't my dan weten." Dat belooi ik u." Toen kolonel Browne vertrokken was stond Magdalen nog eenigen lijd in vertwijfeling, du handen wringend. Wat te doen? Wan neer hy er in slaagde Eleonora uit te vin den wat dan? Zy bracht de handen aan het hoofd cn schudde het eenige maleD wanhopig. Toen scheen se een plan gemaakt te heb ben. Hare oogen zochten hot echelknopje en werktuiglijk drukte ze er de vingers op. Toen het kamermeisje verscheen, gaf z« order haar kamenier te roepen. Een kwartier later reed ze in haar rijtuig □aar een onaanzienlijke buurt waar men allerminst prinses Schehersoff zou vorwach- ten. Voor het huis van Amalia, Violet's ge wezen kamenier, liet zij stilhouden en stapte nit, onaangediend de trappen opgaande. XXXIV. Magdalen's ovorpeinzingon waren als volgt: (Wat, indien zy weigert?" tegengaan van de zoo verderfelijk kwakzal ver^ op dit gebied, en een aansporing zullen 'zyn, om de verschijnselen der kwaal by kin deren tydig waar te nemen en geneeskundigo hulp daarentegen in te roepen. Onze medische adviseur is in no. 2 daarmede begonnen. Dan wordt op afzonderlijk onderwys voor hardhoorende kindoren aandrongen. Het voor beeld, door den Bond gegeven, zal door de vereeniging worden gevolgd, en het streven is, om overal waar dit kan, het gemeente bestuur aan te sporen, dit gewichtig deel zyner taak niet uit het oog te verliezen. Iu de rubriek correBpondtie zal er gelegen heid zyn voor iedereen, die wat heeft mede to deelen of te vragen, dio een goeden wenk heelt mede te deelen of te vragen, die een goedon wenk heeft to geven of aan raad be hoefte heeft, zich te uiten. In no. 2 vindt men bjjv. een beschrijving van een een inrich ting, waardoor het dooven mogelyk wordt «op de bel te letton'', zonder dat zy die hooren. Deze opsomming van wat wy ons voorstel len te doen en te beproefon van bereiken zal eerst later sprake zyn zal menigeen wel wat droog voorkomen maar dit schrikko niemand af; in de redactie zitten personen, die Diet zullen nalaten, ook de snaren des ge- moeds voor hun lotgenooten te doen trillen. Doel van dit schrijven is slechts, op te wek ken tot kennisneming van «Ons Maandblad" en andere bladen zullen der vereeniging een grooten dienst bewyzen, als zy dit willen overnemen. Overgenomen nit «Het Vaderland". Os Rijksmiddelen. Voor den beheerdor onzer schatkist be staat opnieuw aanleiding tot tevredenhoid. Trots eenige tegenvallers by wisselvallige middelen is de totale opbrengst der rijks middelen in Juni opnieuw f 212.000 hoogcr geweest dan in de overeenkomstige maand van 1910, toen een zeer hooge opbrengst was verkregen. Toenmaals viel tegenover 1909 reeds een vermeerdering dor inkomsten met f 974.000 to constateeren. Zooals reeds gezegd, zon de vermeerdering ditmaal nog belangrijk hooger zyn geweest dan het genoemde cijfer, ware het niet, dat de wisselvallige bate uit de successierechten aanzienlijk by het vorige jaar ten achter gebleven is. Leverde dit middel verleden jaar f 1.622.000 op, thans werd slechts f 1.191.000 ontvaugen, zynde f 431.000 minder dan in Juli 1910, en ruim 2^ ton minder dan in Juli 1911, waarby in het oog is te houden, dat dit middel in de laatste maanden ruim had gevloeid. Een lager opbrongst dan verleden jaar werd voorts uit de jenever-accjjna verkregen, die f 70.000 by het toenmalige cijfer achter staat. Echter had Juli 1910 eon abnormaal hoog bedrag opgeleverd n.1. f 264.000 of 12% boven zyu voorganger, vermoedelijk in verband met de destjjds bestaande weers gesteldheid. De verlaging van ruim 5 ton in de beide genoemde middelen is geheel opgewogen door het zeer ruim vloeien der directie belastingen, waaruit bijna 5} ton meer verkregen is dan ten vorigen jare. Alleen de vermogensbelasting, waarvoor Juli trouwens een zeer magere maand is, leverde wal minder op dan in 1910. Grond belasting, personeel- en bedrijfsbelasting gingen daarentegou respectievelijk met f 78.000, f 200.000 en f 288.000 vooruit. Beide eerst genoemde heffingen hebben thans reeds meer opgeleverd dan 7/12 der raming. Daarentegen bestaat by de vermogensbelasting nog oen aanzienlijke achterstand, die natuurlijk later zal worden ingehaald. Voor de eerste 7 maanden van het jaar heeft de opbrengst der Rijksmiddelen voor het eerst het cyfer vau f 100.000.000 over schreden. Er word n.1. f 101.734.000 ont vangen, tegen 198.065.000 in 1910, zynde een vermeerdering met f8.669.000. Een boeienkoning als dief? 't Is der recherche gelukt de hand te leggen op den vermoedelijke dader der inbraak iu de iofanterie-kazerne te Haarlem, waarby o. a. medailles der Onderofficieren Scherm en Gymnastiek-Vereeniging .Mars" verloren gingen. Men had reedB vermoeden op zekeren N. doch deze word wegens gebrek aan be wijs losgelaten. Inmiddels waren te Amsterdam een paar medailles in beslag genomen en de beschrij ving van dengeen, die ze verkocht had, kwam overeen m*t het signalement van N. Deze werd op de kermis opgespoord en geboeid meegenomen. Zal geld haar iufluenceero» Hoe is 't mogelijk, dat de oudo gek Browne) haar herkend heeft?' En zoo spoedig!" «Zal het gelnk keeren?" Wat, indien h(j haar weerziet?" Wanneer hy haar aanspreekt?" Maar ik ben nerveus." Ik mag immers niet falen!" Hy mag haar niet weerzien!" «Ik wil het niet." Alles staat op het spel!" We zullen overwinnen." Hiermede trad ze een vertrek binnen aan den linkerkant van den gang, waar zo een jong meisje toesprak: Ik wensch Amalia te spreken. Ik ben prin ses Schehersoff. Laat haar terstond hier komen." Na ruim vyf minuten gewacht te hebban, trad Amalia binnen. De prinseB vergat voor een oogenblik hare waardigheid en stapte haastig op haar toe. Hoe heb je mij durven laten wachten? Je deedt het expres!" «Excellentie," zei Amalia op lymerigon toon, «myn arme zuster'is zeer ziek. Vraag wel excuus." Maar haar toon zei duidelijk: Het deed me pleixier u eens to laten wach ten. Nu is myn dag gekomen. Nu hebt gij mij noodig Mag dalen zonk in een stoel. Zy trilde over al hare leden. Wat kan ik voor u doen, Excellentie?" vroeg de Duitsche, tegenover Magdalen plaats nemende en haar fraai zjjden schort over den schoot nitstrykende. De prinses zag haar smeekend aan. Haar trots waz spoorloos verdwenen. Ik kom je vragen, bij my terug te komen, Amalia. Ik heb daarvoor redenen, ornztige Onderweg vroeg hy zyn geleiders of hy, die beweerde by een «boeienkoning" in dienst te zyn geweest, mocht vertoonen, dat hy zyn boeien kon verbreken. Ongeloovig stond men hem dit toe on zonder moeite gelukte don mau het kunstssukje. Natuurlijk werd hy toen beter geboeid. De man bekende medailles verkocht te hebben doch beweerde, dat hy die voor de kazerno had gevonden. 0e zedelijkheidswetten en de politie. Naar wy vernemen is door de Amsterdam- sche politie op grond der sudolijkheidswetten reeds oen paar maal proces-verbaal opge maakt tegen .souteneurs". Tot dusver echter zyu de verdachten nog niet voor de recht bank verschenen. (Hblad.) Naar het Huis van Bewaring te Rotterdam is overgebracht de z.g. «commissionnair" P. J. H., wonende Prinsenstraat, in verband met do aanvulling van het Strafwetboek, waarby strafbaar wordt gesteld hy die leeft van wat eon diepgezonken vrouw hem aan brengt. Thans bevinden zich reeds 9 »com- missionnairs" zoo noemen de heeren zich in het hotel aan de Bergstraat, in af wachting van hun opzending naar een Ryks- werkinrichting. Zy zullen echter niet naar Veenhuizen gaan, alwaar ontvluchting te gemakkelijk is. In plaats dat zy nu naar de Schans gaan, worden zij opgeborgen in de Rykswerk- inrichting te Hoorn, alwaar zy aan het werk C worden met oude bedelaars en gebrek- landloopers, die voor den Krententuin ongeschikt zyn. Jozef Israëls. Dinsdag is de moester der Nederlandsche schilderkunst, is Jozef Israëls, grafwaarts gedragen. Honderden en honderden wacht ten den langen stoet ter IsraëlietiBche be graafplaats aan den Scheveningschen weg op en alsof de zon mede rouw wilde bedry- vcn over den zwuren slag van zyn afsterven, verborg zy zich achter een zwart wolkengor dijn juist op het oogenblik dat de baar op den doodonakker werd gedragen. Langs den weg was een talryko menigte den stoet reeds voorafgegaan en gevolgd en eerbiedig ont blootte men het hoofd bij het voorbijtrekken. Ontzaglijk was dan ook de belangstelling by dezè plechtigheid aan den dag gelegd. Drie rijtuigen, beladen met bloemen, volgden de lijkkoets en op de begraafplaats zelve bewo gen zich onder de menschenmenigte vele autoriteiten en bekende persoonlijkheden op knustgebied. Toen op de begraafplaats het stoffelijk hul sel voor het lijkenhuis op de baar was ge plaatst eu familieleden en autoriteiten zich daarom heen hadden geschaard, nam aller eerst het woord de eerwaarde heer B. de Jongh, plaatsvervangend loeraar der instelling Gainilueih Chasidiem, die het klaaglied, dat David heeft gezongen voor zyu koning Saul «O sieraad, Israëls, op uwe hoogten ligt gy verslagen", koos tot uitgangspunt van zyn lykrede. Deze lykrede maakte diepen indruk. On middellijk na het uitspreken van een gebed en onder het verrichteu van godsdienstige ceremoniën werd daarop het stoffelijk over schot naar de groeve gedragen. Een Duitsche torpedoboot gezonken. Kopenhagen, 16 Augustus. Aan de Oostkust van het eiland Langelaud is een Duitsche torpedoboot gezonken. Men verwacht, dat het vaartuig spoedig geborgen zal kunnen worden. Orgels door hitte onbruikbaar. Do hittë van den laatsten tijd heeft in tal van kerken te Berly'u de orgels onbruikbaar gemaakt. By de godsdienstoefeningen moet men het voorloopig buiten begeleiding van hot orgel stellen. De Duitsche metoorlogeu voorspellen wel, dat het koelere weer de eerste dagen aan houden zal, maar geloovcn niet, dat er voel regen zal vallen. Waarheid boven al. Het gebeurde iu een rechtzaal, niet in Nederland. Voor do heoren verscheen eon tamolyk bejaard man, die, zooals in de dag vaarding stond, 12700 verduisterd had. De m:»u werd veroordeeld tot 2 jaar, elf maan den en 10 dagen góvangenisslraf. Hy was diep verontwaardig. Niet, omdat hy veroordeeld was, want wie verdient moet wat hebben, maar wel over de schandelyke overdryving, waaraan men zich schuldig ge maakt, want hy had geen f 2700, m redenen. Ik kan je vertrouwen zooals geen andero. Ik zal jo goed betalen. Ge zult meesteres zyn. over het geheele personeel. Iedereen zal je hebben te gehoorzamen." De Duitsche zweeg een korte poos, enkelo seconden, die Magdalen uren van pyn toe schenen. Ten laatste vroeg zy met nadruk: „Wenscht u my medeplichtig te maken aan verdere misdaden Magdalen bloosde niet, noch verbleekte. Hier ten minste bohoefde se geen masker te dragen. «Onze belangen zyn de uwewas haar veelzeggend antwoord. Amalia schudde het hoofd. ,Ik vrees, dat ik wat <e hoog in myn eischen zou zyn. En buitendien, myn zuster is zwaar ziek. Z\\ zon onder dak gebracht moeten worden erTuitstekend verpleegd. Ze zal 't niet lang meer maken. Ze zal spoedig hare dochter gaan opzoeken." Magdalen rilde. ,'t Zal my benieuwen, wat die twee el kander te zeggen zallen hebben, moeder en dochter", vervolgde Amalia onbarmhartig. Hond op, vrouw!" kreet de prinses. Heb ik u niet verboden indertyd «Maar ik heb nooit iets beloofd, uwe Excellentie. En indien ik het beloofd had, gelooft ge dan, dat er tusschen u en my sprake kan zyn vau iets eerlyk houdei Magdalen wierp haar eon vernietigenden blik toe. .Ge zoudt me gaarne dood aan uwe voeten zien, niet?' tartte Amalia. «Dat kan ik be^rypen. Maar ik ben nog niet dood. Ik ho-p nog een ffink tydje te leven en u te dienoD, altijd wanneer de betaling er naar is en ik myn volkomen vryheid behoud. Op f 2698.75 verduisterd. Op grond hierva meende hy tegen zyn vonnis appèl te moet- aanteekeuen. Als de heeren rechters zelf zoo prcies zyn op hun tien dagon INGEZONOEN. Mynheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje verzoeken Reeds meermalen bekroop my den lust door middel van uw blad het navolgende onder de aandacht van het publiek te brengeu Nog steeds worden hier ter stede du aardappelen, appelen, peren etc. per inhouds maat verkocht in plaats van per kilogram. Het is my tot op heden nog niet mogen gelukken by benadering te zeggen, op wolke hoeveelheid aardappelen, enz. men rocht heelt wanneer deze worden verkocht op de thans gebruikelijke manier. Het „meten met twee maten" (ik zou haast zeggen met drie maten) is hier aan du orde van den dag. De eene handelaar heult, by het uitmeten over „twee kop" aard appelen één hand, de andere beide handen, terwyl de derde bovendien nog een ge deelte van zyn bovenlyf noodig heeft om toch vooral maar te laten zien hoe goed men zyn „maat" ontvangt. Mi-n adverteert zelfs als verkooponde bij de „kleine" en de „groote" maat, welke advertentie, m. i. nog in waarde zou stygen, wanneer tevens werd vermeld of de handolaar „groote of „klein- handen had. Zonder eenige hatelijkheid aan het adres van deze of gene, wil ik U, ter illustratie, even mededeelon, dat dezer dagen door myn vrouw by twee verschillende handelaren 2 „kop" aardappelen werden gekocht, welke beide hoeveelheden een verschil opleverde van p.m. 1 K.G. Nn wil het my voorkomen, dat een der gelijke „handel" niet in den haak is. In In t eene geval weet de kooper niet waarop hij echt heeft trots de by de handelaren in gebruik zynde geykte maten en in het andere geval moet de handelaar teveel met handen en bovenlijf werken om den kooper geen reden tot klagen of reclame le geven. Waar in verscheidene groote steden dn erkoop van bovenstaande artikelen reeds jaren per kilogram plaats heeft, daar zou misschien het Bestuur der HeldorBche groentm veiling aanleiding vinden, om dozen goeden maatregel ook hier in te voeren, waardoor het woord „ieder het zyne enz." bewaarheid orde. Dankend voor do my verleéude plaats ruimte, heb ik de oor te syn Uw dw. dienaar, B. H. Geachte Redactie 1 Wees s.v.p. zoo goed ondergetcekendo eon weinig plauts af te staan voor onderstaande regelen; by voorbaat mynen dank. Het zal ieder lezer wel bekend zyn, dat er hier in den Heldor een Diaconiehuis be staat aan het einde vau de Üostslootelra*:. Dit huis nu behoort aan de Nederdnitsch Hervormde Gemeente hier ter plaatse. In dat gebouw nu kunnen oude menschen (mannen en vrouwen) hun laatste dagen rustig slyten, tenminste zoo heet het. Dat die oude menschen, welke daar nu zyn, nog 10 volle uren per dag werk« n, zal de meeaten uwer we] onbekend zijn. En dat dit toch het geval ia, zal u hietonder kun nen constateeren. By de ondragelyke warmte, welko wy de laatBte dagen hier gehad hebben (waar ook ieder last van had), zaten in het bovenge noemd gebouw, alle dagen weor aan, do oude menschen, een veertig to zamen, als haringen op elkander in een klein bootje, veel te klein voor zooveel menschen, slaboonen af te halen voor den inmaak. Deze boonen worden afgehaald en voor 'l meerendeel ook gebroken voor de hande laren in groenten te Helder. Eiken morgen te 8.30 beginnen die oudjus, steeds doorgaande tot des namiddags 1 uur, dan gauw wat eten, want om 1.30 zijn <!o oudjes weer bezig, nu tot 7 uur. Dat is dus van 8.80 tot 1 unr 4l/« uur van 1.80 tot 7 unr 5% uur of te zaïaen 10 uur per dag, waartusscbun unr zegge een half uur schafttyd. Deze boonentyd duurt voor die oude men schen 5 k 6 weken. Al dien tyó komen zy die voorwaarde zal ik naar Park Lane komen." Magdalen zuchtto diep een zuoht van groote verlichting. Ze spraken samen over de Verdiensten. Amalia was hoog in haar eisch, maar Mag dalen willigde terstond in. Zy kon die vrouw niet missen. Zy spraken af dat Amalia den volgenden dag reeds zon komen. Toen Magdalen haai sleep opnam en het vertrek wilde verlaten, hield de Duitsche haar nog even staandu. «Weet uwe Excellentie, dat sir James Messnger e laatste bezoek my gold Magdalen schrikte hevig. Wat bedoelt ge?" .Misschien zal het n intereszeeren te weten dat, toen Violet vermoord was, un u ryk geworden waart, hy by my kwam om my te vertellen, dat hy in stilte met u ver loofd was. Ik heb hem toen een en ander vertold in verband mot Violet Thorne. Waar om Ach dat weet ik zelf niet. Misschien om hem te troosten." Zy laohte spottend, luid, onaangenaam. «Dat gesprek schynt hem zeer aangegrepen te hebben. Hy ging heen en... schoot zich zelf dood." Zy trad nog een paar passen naar de prinses en fluisterde half luid: «Maar ik vertelde hem niet de manier waarop zy gedood werd." Magdalen maakte eene dreigende bewegiug met de hand. Zy was buiten zichzelf van woede. Zy had die vrouw wel te lyf ge wild, maar zy hield zich in. Zy had haar noodig. Eén woord van deze zou voldoend" zyn om haar en haar vader aan de galg te brengenZy was in haar macht, aan handen en voeten gebonden (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1