KLEINE COURANT- 't Vliegend Blaadje voor Heldor9 TexelWlerlngen en Anna Paulownam No 4021 Woensdag 23 Augustus 1911 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct.,fr. p. post 75 ct.,buitenland 11.25 Pre-Zondagsblad 37* 45 f0.75 iniën J Modeblad 55 65 fO.Wi (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meer0 Be wijs-exemplaar'2i Vignetten en groote letters worden uaar plaatsruimte berekend. Intero.- lefoon 50. Uitgever i C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT a Co Helder. Burei UITSLAG DER STEMMING voor één lid van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 Augustus 1911. EERSTE DISTRICT. Aantal kiezers 1S26 Van onwaurde Uitgebracht649 Geldige stemmen 641 Volstrekte meerderheid 821. Uitgebracht op de Heeren Jb. Harjer 295 A. W. Michels 198 Th. van der Sterre 158. Herstemming tusschen de Heeren Jb. Har jer en A. W. Michels. De herstemming zal plaats hebben op 29 Augustns a. s. UIT HET BUITEHLAND. De staking in Engeland. Zaterdagavond laat werd nog het verbie dend bericht door Reuter uit Londen geseind «De spoorwegstaking is geëindigd". We be ginnen dus feitelijk met het einde, want er is vóór dit besluit nog al een en ander voor gevallen. Toch heeft de regeering succes gehad met haar pogen om een algeheel stil leggen van het spoorwegverkeer te voorko men. Ze is er in geslaagd het vervoer, zy het dan niet geheel, toch zyn gang te laten gaan, treinen te laten vertrokken en aan komen zonder al te groote vertraging. Er is nog heel wat gebeurd schreven wy: men leze slechts de volgende opsomming: Te Birmingham was de dienst volkomen in de war. In de omgeving van de goede renstations hadden hier opstootjes plaats, toen een aantal vrachtrydera de noodige voorraden naar de markten van vleesch en andere levensmiddelen wilden brengen. De politie bewaakte het opladen der wagens. Maar een vyandige menigte verbrak het politie-cordon, verjoeg de voerlieden van hun wagens, spande de paarden uit en wierp de levensmiddelen over de straat. Eerst na herhaalde charges, waarbij duchtige slagen werden uitgedeeld, slaagde men er in de menigte uiteen te dryven. Te Coventry hadden eveneens ongeregeld heden plaats, ook hier trachtte een oproe rige menigte, voor slechts een deel uit sta kers bestaande, het vrachtvervoer in de stad te belemmeren, zoodat ook hier de politie, te gering in sterkte, do uiterste mocito had om baas te blyven. Te Derby moest de politie herhaaldelijk cbargeeren, en werd een inspecteur van politie ernstig mishandeld. Te Leeds maakt men zich zeer bezorgd over den aanvoer van levensmiddelen en ook hier vreest men voor ongeregeldheden. Troe penversterking is aangekomen. Te Manchester is het centraal-station ge sloten. Het vorkeer mot Yorkshire was een groot deel van den dag geheel verbroken. Overigens was op alle lynen de dienst zeer gedesorganiseerd. De arbeidersleiders in deze plaats hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin de stakers worden opgewekt, de politie alle mogelyken steun te verleenen by het handhaven van de orde. Te Newcastle hebben honderden beamb ten en arbeiders gestaakt, maar een beperkte dienst kon hier niettemin worden volgehou den. En zoo luidden ongeveer de berichten uit alle plaatsen van het noorden en het mid den van Engeland. Uit al die berichten hlykt, dat het goederenvervoer zeer ernstig is geBtoord, maar dat het passagiersverkeer zy het dan ook met groote vertraging, kon worden volgehouden. Daden van sabotage kwamen ingelyks voor. Bij Sheflield werd een poging om den grooten Midland-spoorweg te vernielen ver ijdeld. In Liverpool hebben zich do ongeregeld heden herhaald. De overheid heeft daar, even als te Londen, talryke buitengewone politie agenten aangesteld. De scheepvaart ondervond reeds den invloed der stakiug tal van sche pen lagen stil. De onderhandelingen tusschen staking leiders en maatschappijen worden voortgezet, doch gaven weinig resultaat. In Londen deed men al zyn best om trei nen te laten loopen en het lukte, tot vreugde der directies, hoewol het zeer onge regeld was. Onlusten van eenigszins ernstigen aard kwamen daar niet voor. Wat waarschynlyk wel van invloed is ge weest op het verloop der staking is, dat op sommige lynen een deel der stakers weer terugkeerden. Omtrent de onderhandelingen en de resultaten deelen wy op eene andere plaats in dit blad nog wel een en ander mee. De staking der mijnwerkers in Zuid-Wales, waaraan 12.000 man deelnamen en die reeds 10 maanden duurde, is ingelyks opgeheven. Dezo staking heelt den mynwerkers millioenen uit hun goed gevulde kasseD gekost. De schuitenvoerders-staking in de Lon- densche dokken is eveneens opgeheven. Cholera in Zuid-Europa. De gevreesde vyand blyft er rondwaren. Uit Turkye zyn de berichten iels beter dan voorheen. Marseille blyft nog verdacht. In verband met het voorkomen van cho leragevallen aldaar heeft dezer dagen de onderstaatssecretaris Malvy het verbod uit gevaardigd voor de spoorwegen om gerel- schapsbiljetten naar die Btad af te geven. Dit besluit heeft groote ontevredenheid gewekt by de bevolking, met het gevolg, dat Donderdagavond een betooging heeft plaats gehad voor de prefectuur. De manifestanten eisohen opheffing van den maatregel. Een deputatie werd door den prefect ontvangen, waarop deze beloolde by de regeering de noodige stappen te zullen doen, vooral, daar in den laatsten tyd geen nieuwe gevallen waren voorgekomen. 'I Moge voor een plaats waar zich ge vallen voordoen erg onaangenaam zyn, de zorg voor de algemeene volksgezondheid aisoht in deze afdoende maatregelen; waar en tegenover wie dan ook. De Marokko-kweBtie. Stilstand. Overweging. Diplomatiek schaak- •pel. Nu er, naar het schynt, stilstand is ge komen in de onderhandelingen over Marokko tusschen Duitsehland en Prankryk, werpeu enkele Fransche bladen wederom 't denk beeld op om een beslissing der mogendheden in het gerezen geschil uit te lokken. De «Liberté" verklaart zelfs zeker te zijn, dat de vrienden vau Frankrijk bereid zullen worden gevonden tot een diplomatieke in menging. Het blad acht hot daarom gewenscht, dat Frankrijk een circulaire richt aan zyn vertegenwoordigers by de mogendheden, die de Akte van Algeciras hebben onderteekend, waarin er met nadruk op wordt gewezeD, dat het de belangen van Europa in Marokko evenals tot dusver in hot oog zal blyven houden. Het «Journal deB Dóbats" is het in deze niet met do «Libertó" eens. Dat blad acht het oogenblik niet gunstig voor een beroep op de mogendheden en zou liever zien, dat de besprekingen met Berlyn waren voortge zet, teneinde gedaan te krygen, dat dit land voor goed afziet van een speciale Marokko- politiek. Niet zoo haastig, zouden wy zeggen. Laat uwe diplomaten nu aan 't woord die hebben den tyd en tyd brengt kalmte. De FraDsche gezant te Berlyn, de heer Cambon, is naar Parys vertrokken om der regeering verslag te doen van den stand der onderhandelingen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von KiddelenWachter is op Wil- helmshöhe bij Kassei aangekomen, waar de keizer vertoeft, om van den loop der onder- -handelingen modedeeling te doen. Er wordt dus nog onderhandeld. Oostenryksche crisis. Keizer Franz Jozef heeft zyn 81sten ver jaardag gevierd, 'n Krasse oude nog en toch een, die al wat heeft doorgemaakt. Zyn minister van oorlog heeft hij intusschen laten gaan. De keizer zal dit jaar niet deel nemen aan de groote nujaars-manoeuvres, doch de leiding opdragen aan den aartshertog- troonopvolger. De minister van oorlog zou dus met den bevelhebber mooten samenwerken en samen komen on daar zy elkaar niet sympathiek gezind zyn, heeft de minister dus besloten, zijn ontslag te vragen. Verdragen. In het Zaterdag onderteekend Duitach-Rus- sisch verdrag wordt verklaard, dat de Duit- Bobe regeering geen pogingen zal doen tot verkrijging van concessies voor wegenaanleg en soheepvaart, aanleg van telegraaflijnen ten noorden van de lyn, die van Kasricherin over Kakh naar de Afghaansche grens leidt. De Russische regeeriDg verplicht zich een conssessie te verwerven voor den aanleg van een spoorweg van Teheran naar Khamkras en met den aanleg van die lyn te beginnen twee jaren nadat de lyn Sadidzeh-Khanikin gereed zal zyn, of den aanleg aan een buitenlandsche financiëele groep op te dragen. By niet-nakoming van dezo verplichting zal het de Duitsche regeering vry staan om zelf pogingen te doen om de concessie te ver werven. De Russische regoering zal aan den aanleg van den Bagdad-spoorweg geen moei lijkheden in den weg leggen. Ook tussohen Frankiyk en Japan is, ter vervanging van het verdrag van 1890 een handels- en scheepvaart-overeenkomst ge- teekend, waarin de clauBule is opgenomen, betreffende de meest bevoorrechte natie. De overeenkomst is aangegaan voor den tyd van tien jaren. De toestand van den Paus. Reuter bericht onder dugteekening van Zaterdag uit Rome, dat de Paus volkomen hersteld is en reeds de mis bywoor.de. Het loopen doet hem geen pyn meer. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 Augustus. Pest op Java. By het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 18 dezer Weekrapport betreffende pestgevallen, loopende vau 9 tot en met 15 Augustus 1911. Afdeeling Malang vijf-en-dertig gevallen, een-en-dertig dooden. Kodiri een geval met ingang van zestien dezer pestvry verklaard." Op de besmetverklaring van Kediri had betrekking het bericht in de Staatscourant van 15 Juli jL Cholera. De minister van binnenlandschc zaken heeftGenua, Livorno, Salerno en Triest beBmot verklaurd wegens Aziatische cholera het aantal dagen, bedoeld in het lsto lid van art. 8 van de wet van 28 Maart 1877 bepaald op 5. Vergiftiging. Vrijdagochtend 10 uur ving de rechtbank te Haarlem aan met de behandeling van de zaak tegen vrouw H., aan wie ten laste werd gelegd in de maand Maart j.1. na het voornemen te hebben opgevat en hot plan te hebben beraamd haar man van hot leven te berooven, hem een dosis arsenicum te hebben toegediend of te laten toedienen, die op 8 Maart een einde aan zyn leven heeft gemaakt. In deze zaak waren niet minder dan 27 getuigen gedagvaard. Verdediger was mr. W. van Gigh Jr. te Amsterdam. Uit het rapport der schouwing bleek, dat uitwendig niets bijzonders aan het lyk van Hoogenhout was gevonden. Inwendig bleek het lijk te zyn dat van een byzonder sterk man, met alleen oen afwyking aan de maag wijzende op arsenicum-vergiftiging. Dit chemische onderzoek ingesteld door de heeren Schoo, Ledden Hulsebosch en Italië toonde aan, dat arsenicum aanwezig was in lever, hart en nieren, ook in de darmen en de hersens. Ook werden onderzocht de chocolade ii_ een ketel en urine van Hoogenhout, verder bessensap. In urine en bessensap werden wel, in de chocolade geen arsenicum gevonden. De conclusie der deskundigen is, dat Hoogenhout is overleden aan acute arsenicum vergiftiging. Beklaagde verklaarde, dat haar man op 26 Febr. na liet eten van soep ongesteld was geworden. Hy kon den volgenden dag niet opstaan. De dokter werd gehaald, die poeders voorschreef. Zy diende hem die toe. Hy sukkelde door tot 7 Maart, werd toen naar Amsterdam gebracht en overleed 8 Maart. Wanneer er arsenicum is govonden in het lyk van haar man, is dat daar buiten haar weten iu gekomen. By haar weten heeft zy het hem niet toegediend. Zy heeft nooit gezegd genoeg van haar man te heb ben, ook niet, dat hy wel kapot kon gaan en ook niet, dat zy liever Van E. had, al was hy nog zoo slecht. Zy ontkende de verkeerde verstandhouding tusschen haar en Van E. en bleef er by, dat zij haar man niet had vergiftigd. Dr. Folmer zei dat de vergiltiging volgens zyn gevoelen had plaats gehad op 26 Febr. j.1. De dosis was toen misschien niet groot genoeg gebleken en daarom nog eens op 6 Maart herhaald. Vrouw H. had op hem steeds een gunstigen indruk gemaakt. Dr. Folmer werd door do verdediger aan een scherp verhoor onderworpen, waarbij bleek dat tusschen 26 Febr. en 4 Maart by Hoogenhout beterschap was ingetreden, waar om hy dus was weggebleven, tot op 6 Maart de toestand verergerd was. Burgemeester Slob verklaarde, dat hy op 7 Maart door dr. Folmer was gehaald en hy daarop in de woning van H. allerlei zaken had in beslag genomen. Hy was er" ook by, dat Hoogerhout vervoerd werd. Hem scheen de verhouding tusschen man en vrouw niet hartelyk. Hy had gehoord dat vrouw H. zei: man, nu zeggen ze dat ik je vergeven heb, maar H. had te veel pyn om daarop te antwoorden. Vrouw H. had hen verteld dat haar man op aanraden van zyn kameraden druppeltjes had gekocht te Amsterdam. Zy had die in zijn zak gevonden. Die druppels zouden zijn weggeworpen in de privaat. Uit een onderzoek door den inspecteur van politie Glasius bleek, dut op 26 Februari soep van H. reeds stond opgeschept voor hy thuis kwam; dadelijk nu het eten werd hy ongesteld. De zuster van H. verklaarde, dat beklaag- i een paar dagen voor den dood van haar broeder een zwarte blouse had gekocht on toen had gezogd, dat 's altijd gemakkelijk als je in den rouw moet. Beklaagde ontkende dit evenals verder alles wat in haar nadeel kon wegen. Ook de vader van v. E. was in zijn ver klaringen lang niet op de hand van beklaagde. Alle overige getuigen a charge waren voor het grootste deel Donderdag reeds gehoord in de zaak van E. en bleven bij hetgeen zy hadden getuigd over de verhouding, die er tusschen beklaagde H. on van E. zou hebbei bestaan. Onder de vele getuigen it décharge, die na de pauze worden gehoord, waren er die met H hadden gewerkt en die op de hu welijksverhouding tusschen hem en beklaagde heel ander licht lieten vallen dan do. getuigen il charge. H. zelf had hun verklaard, dat de verhouding de laatste jaren zeer goed was. Omtrent het koopen van de zwarte blouse bleek, dat beklaagde voor dat koopon iet haar man naar Amsterdam was geweest en dat daar ook voor hem verschillende in- koopen waren gedaau. By haar slotverhoor bleef beklaagde volhouden, dat zy niet met haar weten haar man had vermoord. Gevraagd wat zy daarmee bedoelde en of dit moest worden uitgelegd, dat niet zij, doch ander het vergif in do levensmiddelen had gedaan, ontkende zij dit en zei toen pertinent, dat zy haar man geen vergif bad toegediend. De officier van justitie wees opnieuw op de verhouding, die tusschen beklaagde en van E. had bestaan. Diens vrouw was overleden, maar om bun passie bot te vieren, was het ook noodig, dat haar man van het tooneel verdween. En hoe zy er naar verlangde met v. E. ver- eenigd te wordeu, bleek haarfijn uit haar gezegden: „myn man is een sjagryn", „was ie maar kapot", en ook: „al is van E. nog zoo slecht, ik wil hem toch wel hebben." Op 26 Februari had zy de soep voor haar man opgeschept nog voor zij de anderen hielp. Onmiddellijk na het eton van die soep was haar man ziek geworden en zij alleen had hem in zyn ziekte geholpen en hem de medicijnen en voeding toegediend. Dat de vergiftiging op 26 Februari had plaats gehad, stond by den officier vast. Wel had dr. Folmer pas op 6 Maart-het ziektebeeld erkend, doch het toedienen van arsenicum was reeds op 26 Febr. geschied. Spr. had gehoopt, dat ook hier na de passie, die in den regel Bpocdig verdwynt, de haat zou zyn bovengekomen en dal al thans een vau de beklaagdon zou hebben bekend. Tot nu toe waa dit niet geschied, hy wan hoopte er echter niet aan dat het als og zou geschieden. Waar het uit de getuigenverklaringen vaststond, dat beklaagde vergit in haar bereik had gehad en niemand anders dit aan H. kon hebben toegediend, oordeelde hy haar schuld vaststaande en oiachte, op grond van de vaststaande overtuiging on in verband met de aanwijzingen, haar veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. Beklaagde en haar zuster, die als getuige a décharge was opgetreden, barstten hierop in huilen uit. De verdediger mr. v. Gigch Jr., begon met vast te stellen, hoe zwak het O. M. zich in deze zaak moest voelen, waar het zelf zeido te hebben gehoopt, dut do wraft een van beide beklaagden wel tot een bekentenis zou hebben gebracht. Slechts één zaak, zeide hy, staat in dit proces vast en dat is dood van H. Alles wat er om heen gaat zyn slecht praatjes. Niet één verpletterend getuigenis is aan te wijzen. Praatjes en nog ééns praatjes zijn hier schering en inslag. Allereerst de praatjes over ruzie tusschen beklaagde en haar man. Buurvrouw Markus had wel eens zoo'n ruzie aangehoord en daarby uitdrukkingen opgevangen alsik wou dat je maar kapot was. Maar, zei pleiter, in de netste families komen tusscheu man en vrouw ook wel eens oneenigheden voor en vallen cr ook wel eens zulke uitdrukkingen te hooren, m niemand zal het in zyn hootd halen daarop een beschuldiging te basoeren. De verhouding tusschen het echtpaar, de getuigenverklarin gen wyzen dit uit, was in de laatste jaren goed en wat het koopen aangaat van de zwarte blouso, en de daarby misschien go- bezigde uitdrukking over rouw dragen, is dit, vroeg spreker, nu een grondslag voor den officier om daarop een eisch tot levens lange gevangenisstraf te bouwen De eenige halm waaraan de officier zich vastklemt is zijn beweren, dat beklaagde op 16 Februari haar man een bord soep heeft toegediend. Maar wanneer daarin vergif aanwezig zou zyn geweest, had H. volgons de deskundigen in zaken van arsenioum-vorgiftiging reeds binnen tweemaal 24 uur moeten zijn overle den. De verdediger stelt vast, dat het gif niet ia toegdieml op 26 Februri, doch wel op 6 Maart en by hem blyft de mogelijkheid niet uitgesloten, al wil hij er den man niet van beschuldigon, dat van E., die in dien tyd in het bezit van arsenicum was en de woning van beklaagde in- en uitliep, dit zou hebben gedaan. Zelfmoord vond spreker ook niet geheel en al buitengesloten, waar toch is gebleken, dat H. gebruik maakte VAn ge heime middelen. Waar hier geen positief be wijs was en de aanwijzigen zoo zwak, meende pl., dat aan de marteling van deze vrouw n einde moest komen. Mr. v. Gigch concludeerde tot vryspraak i onmiddellijke invrijheidstelling. De officier van justitie zoide zich te onder werpen aan het oordeel der rechtbank. Mocht deze oordeelon, dat de aanwyzingen niet vol doende zyn, zy stello de bekl. op vrye voeten. Na een oogenblik in raadkamer te zyn geweest, besliste de rechtbank, dat voor in vrijheidstelling vooralsnog geen termen aan wezig waren cn bepaalde zij de uitspraak op dezer. Bij vervroegde uitspraak zijn gisteren morgen door de Haarlemsche rechtbank da bakker Van Exter en vrouw Hooger hout, beide beklaagden in de vergiftigings zaak in de Nieuwe Meer, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs De Haarlemsche Rechtbank wees het vrijsprekend vonnis met algemeene stern- Verpletterd. Vrijdagmiddag wildo op de schroefbouten- en moeronfabriek der firma Everts en Van der Weyden te Helmond de werkman J. Slagers eeD dryfreim opleggenhij had echter de onvoorzichtigheid de machine niet eerst stil te zetten, met het ongelukkig gevolg en verpletterd. Dn dood (,'s-H.Ct.") dat hy word gegrepen en verpl onmiddellijk ingetredi Het voorgevallene te Jutfaas. Naar de St. Ct. verneemt, heeft de weduwe van den in de vorige week op zoo droeve wijze overleden Hillebrand, naar aanleiding van hot voorgevallene, by den officier van justitie een klacht ingediend tegen den be trokken gemeente-veldwachter van Jutphaas, Oosterkamp. Do ingezetenen zullen er thans by ver- niouwing by de regeering op aandringen, den burgemeester te verplichten in de ge meente te wonen. Tot recht begrip van het bovenstaande zy onzon lezers medegedeeld, dat sedert meer dan 25 jaar, do burgemeester van Jutfaas, de heer W. F. Smits, te Utrecht woont en slechts een paar uur per dag in de gemeente doorbrengt. De veldwachter Oosterkamp, bekend uit het geval Hillebrand, fungeert tydens zyn afwezigheid als hoofd der politie. Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Zaterdagmiddag to drie uur had de eerste steenlegging plaats van het Tehuis voor alleen staande blinden te Wolfhezen, waarby H. M. Koningin aanwezig was, nu Z. K. H. de Prins door een storfgeval verhinderd was de pleohtighoid te verrichten. Aan do Vereoniging Nationale Blindenzorg, waarvan beschermheer is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, komt de eer toe van deze stichting. Behalve hiervoor werkt zij ook voor de Bliodeninrichting, een fonds, dat jaarlijks van zyn rente aan behoeftige blinden een zekere som uitkeert. Het Tehuis is geen gesticht, maar een pension, op te richten op het door de stichting aangekocht boBchterrein, 5 H.A. groot, en bestemd voor alleenstaande blinden van alle gezindten, waarby niet op woonplaats of leeftyd wordt golot. Tegen billyko vergoeding, de onvermogenden ovonwel kosteloos, zullen zy goede huisvesting en zorgvuldige verpleging vindeD, terwijl het streng neutraal karakter der stichting volkomen eerbiediging der gods dienstige overtuiging van de inwonenden en de onbelemmerde vervulling hunner kerkelijke plichten waarborgt. Ten behoeve der Israëlieten wordt voor een Joodsohe keuken gozorgd. Het Tehuis wordt geheel naar de oischen der gezondheidsleer en de eigenaardige behoeften der blinden ge bouwd en ingericht. Elke inwonende zal zyn of haar eigen kamer hebben, waar licht en lucht vry en toegang hebben, terwijl voor de zoo noodige luchtverversching gezorgd zal worden en gemeenschappelijke slaapplaatsen niet aanwezig zullen zyn. Voor beweging in de open lucht bieden bosch on tuin, ahraede Wolfhezen ruimschoots gelegenheid. Ook zal er gelegenheid voor do blinden bestaan voor goeigendon arbeid, niet voor hun loon uocli om te concurreeren met valide arbeiders, en evenzeer om door lezen of liooren lezen hun geest to verrijken. De noodzakelijkheid van zulk een pension klemt te meer, waar het gesticht voor vol wassen blinden te Amsterdam geen blinden opneemt, wanneer zy boven do 30 jaar zyn, Het Tehuis wordt aanvankelijk ingericht voor 15 mannelijke on 15 vrouwelijke pen- sionnaires 8e klasse, niet betalende dus, voor 2 munn. en 2 vrouw. 2e klasse en voor 1 mann. en 2 vrouw. Ie klasse, terwy'1 gemak kelijk tot uitbreiding zal kunnen worden overgegaan. Te ongeveer half vier kwam H. M. met gevolg per auto aan en steeg aan station Wolfhezen uit, daar de weg vau daar naar het Tehuis niet berydbaar is. H. M. werd ontvangen door den burge- meeetor van Renkum, wiens doohtertje Haar bloemen aanbood. Het bestuur dor vereeniging wachtte Haar by den ingang van het terrein op en geleidde Haar naar Haar zetel. Het Harmoniogezelschap Nooit gedacht, uit Oosterbeek, speelde het Wilhelmus. Toon de Koningin op het plankier was aangekomen nam de voorzitter der vereeniging, de heer N. M. Schild, het woord. Deze dag is, zeide hy, een moment voor de vereeniging dat nooit vergeton zal worden, nu H. M. door Hare tegenwoordigheid er groote betee- kenis aan geeft. Hy woos er voorts op, dat deze stichting in den waren zin des woords een nationaal Tehuis voor alleenstaande blin den zal zyn. Om het te doen zyn, zooals het bestuur het zich voorstelt, zal er heel veel geld noodig zyn, maar man heeft reeds veel sympathie betoond aan de vereeniging en spreker twijfelde er niet aan, of ook in de toekomst zal het zoo blyven. Uitvoerig besprak hij het droevig lot der alleenstaande blinden, wees er op, hoe zy in alles hulp noodig hebbou en hoe dit Tehuis hun een echt Tehuis zal zyn. Vervolgens noodigde hij H. M. uit den eersten steen te leggen. De Koningin, die de rede staande had aan gehoord, voldeed aan dat verzoek, gaf Hare sympathie met deze stichting te kennen en uitte Haar beste wenschen voor den bloei van het Tehuis. Vervolgens gaf Zy haar wensoh te kennen om wat van hot gebouw to zion, waarop Zy onder loiding van den architect de fundamen ten bezichtigde, w.iaruit de indeeling al te zien is. Op de steen staat gegrift Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden legde op 19 Augustus 1911 den eerBten steen van dit Tehuis, gesticht door N. M. Schild, pres. der Nat. Blindenzorg. Na don rondgang door het gebouw nam H. M. afscheid van het bestuur dor stichting. H. M. was in licht toilet met donker fiuwoel afgezet en droeg een witten hoed met zwart en witte aigrette. Op den terugweg werd door Oosterbeek gereden langs den Utrechtachen Weg en naar den Apeldoornschen Weg. By hotel Schoonoord werd oven gestopt en kroeg oen der jongste logé's, do vierjarige Anna Knuttel, uit Gouda, gelegenheid H. M. een ruiker aan te biedon. Het station Gllze Rijen verbrand. Te ongeveer half zeven Zaterdagavond ontstond brand op het station Gilze-Ryen, welke zoodanig toenam, dat in een minimum van tyd het geheele station in brand stond en niets gered kon worden. Door gebrek aan water was blussching uitgesloten. De treinen welke tydens den brand stopten, en daarna weder doorreden, moesten tor uitsluiting van gevaar voor de reizigers, met gesloten raampjes passeeren. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Een allertreurigst tooneel. Eon allertreurigst tooneel heeft zich Don derdagavond te Parys op de Nieuwe Brug afgespeeld. Tegen halitien kwam er in de volle der vele voorbijgangers een man aan wandelen met een allerliefst klein meisje aan de hand. Midden op de brug bleef de man, die er uitzag naar een veertiger, staan, nam het kind in zyn armen, kuste het lang en innig en wierp het toen over de lenning in de Seine. Onmiddellijk daarop stortte de man zichzelf in den stroom. Even zag men hem worstelen in de golven, toen verdween hij. Laat in den avond zyn de beide ljjken opgehaald. De man, die zyn dochtertje in de Seine geworpen heeft, want het kind was inderdaad zyn dochtertje, heette Delcher, een ziekenverpleger. Hij was een ongelukkig man, die in onmin leefde mot .tin vrouw, van wie hy bezig was te scheiden. Ook maakte hy misbruik vau drank. Er wordt gezegd, dat hy, om zich op zyn vrouw to wreken, hun dochtertje gedood heeft. De stranding van den Italiaanschen kruiser San Giorgia. De stranding van den Italiaanscue pant serkruiser «San Giorgia", waarover wy in ons vorig nummer berichtten, brengt in Italië hoe langer hoe meer monden en pen nen in beweging. Tot dusverre zyn reeds zes interpellaties over 't geval bij de Kamer ingediend en in do perB krygt de minister van marine harde woorden te hooren over de lakscheid, waarmede hy de zoogenaamde .zuivering" van hot korps zeeofficieren te werk is gegaan. Bovendien heeft hy, naar 't schynt tegen de discipline gezondigd door van het verzoek van den hertog van Genua, den oppersten chef van de vloot om hem ovor hot gebeurde nader in to lichten, geen notitie te nemen, zoodat do hertog bet noodig hoeft gevonden den minister een scherpe berisping toe te dienen. Men acht zyn positie dan ook ernstig ge schokt. De poging om het schip vlot te krygen zyn tot dusverre nog vruchteloos gebleven. De vliegen-oorlog. De gezondheidscommissie te Chicago heeft een eigeuaardige wyze van voorlichting van het publiek ingevoerd. Byv. een aanplak biljet, waarop wordi aangetoond, hoe men in het zomerverblijf typheuse koorts kan krijgen. Men ziet den vertrekkenden trein, de kinderen drinken uit een pomp naby een mesthoop, de groote menBChen baden vlak by een riool, en by eon pic-nic party komt een zwerm vliegen, terstond na een bezoek aan een privaat, op de etenswaren zitten. Vooral do vliegon worden duchtig bestookt. Zelfs op courantenomslagen staan krachtige aansporingen tot don verdelgingsoorlog «waar vliegen voorttelen, sterven de babies", „één vlieg, heden gedood, bespaart het dooden van een millioen over twee maanden" .vuil -{- vliegen -}- vingers koorts"; en van overheidswege wordt verkondigd: «Het wachtwoord voor den zomer isMuil band je hond; Maak de vliegen dood". Ook wordt raad gegeven om de vliegen van vuilnis en mest, die niet kan worden verwyderd of om de larven en eitjes daarop te dooden, byv. bet besproeien met keroaeeD, waarin 1% ruwe carbol, of met yzersulfaat- i oplossing. (T, v. O.) DE WEEK. 20 Augustus. Nu de warmte wat Neen, dat niet! Waut om te beginuen ziet het er nut uit, of het aanstonds weer van vorenafaan zal aanvangen en in de tweede plaats heeft natuurljjk- do geachte lezer eu de niet minder geachte lezeres gedurende do laatste maand minstens honderd maal gehoord, dat het toch zoo verschrikkelijk pff om te bezwijmen De serie ongelukken is dan ook merkwaar dig lang de laatste weken. Branden by do vleet, verdronken menschen bij tientallen. Ieder, die wel eens zonder dienstbode heult gezeten, en wie heeft dit niet in onzen tyd en' dus om zyn ega te plezieren en op tijd een kop thee te krijgen op een konden winter morgen huiverend uit bed gestapt is om den keukenhaard aan te leggen, weet wat oen moeite het koet om een pakje hout en turf, goed in de petroleum gedrenkt, aan het bran den te krygen. Zoo moeilijk als het dan gaal, als het noodig is en je met je verkleumde handen en de kwast van je chambercloak styf bevroren aan het tobben bent, zoo ge makkelijk gaat het nu. Er hoeft maar ueo vonk uit een pyp te vallen in het bruine goedje, dat voor gras doorgaat en er staat een halve provincie in brand. De hoeren Z E Moesten en I K Zou, hebben een gouden tyd. Do oen wil in alle grachten en vaarten badinrichtingen maken om het menschdom gelegenheid to geven tot baden en meneer Zou loopt met het denk beeld rond om al dat gebaad en geploeter te verbieden tot tyd en wjjle, dat al die menschen zoo goed kunnen zwemmen, dat niet meer kunnen verdrinken en dus andere burgers hun leven niet mcor behoeven te wagen om den een of ander te redden uit het natte element. Beide heeren vergeten, dat wanneer het eteorologisch instituut geen tweede jaar in de boeken heeft van zulk een zomer, het best 1970 kan worden, alvorens er weer zulk algemeene behoefte terug zal wordeu gezien aan spartelen in het water. Zoo baadsch is eon Hollander nu eenmaal niet, al schynt uit de Scheveningsche cijfers de styging van waterminnaars voor uitwendig gebruik steeds toe te nemen. Inderdaad geven die cyfers echter slechts een zeer onvolkomen beeld van het aantal dergenon, die pogen in de golven een opluch ting te vinden. Want ver ten Noorden en ver ten Zuiden van de badplaats, zelfs tot de hoogte van Wassenaar, dus vyf, zes kilo meter noord van Scheveningen, wyzen tel kens hoopjes kleeren op het strand, aan de onderlinge welwillendheid en eerlijkheid toe vertrouwd, er op, dat terzelfder hoogte iemand baadt in de .zee vun de Maatschappy", zon der eerst de noodige penningen te hebben gestort en dus gevaar loopt te verdrinken. Enfin, de .Trust" zal hot dit jaar beet kunnen stellen, al ontduiken eenige honderd tallen baders dagclyks den cijns, van fat- socnlyko baders geheven. Want alles is vol. Alles: Hotels, Pensions, Kamers, Villa's. Als men op de Pier glazen to kort komt, in een der café's aan de klanten .neen" moet verkoopen, omdat het bier, het ys, de citroe nen finaal op zyn, spant het er toch, zou men zoggen. Maar nu genoeg over dezen inorkwaurdigcii zomer. Liever iets over feiten, die daarmede wel in verband staan, doch die niet elkeen zelf aan den lyve ondervindt. We bedoelen de militaire marschen, die men dit jaar onder nomen heeft. Het spreekt van zelf, dat als het noodig is, een soldaat moet kunnen marcheeren en dut zich omstandigheden kun nen voordoen waarby nog heel andere dingen noodig zyn dan mot een vier kilometer-vaart een twintig, dertig kilometer af te leggen. Hel ligt dus voor de hand, dut men oen soldaat is geen jongejuffrouw op een paar graden meer of minder niet altijd kan kyken. Maar of het noodig is in een tem peratuur als van voor veertien dagen te gaan marcheeren over groote afstanden, wagen wy toch te betwijfelen. Do soldaten van Napoleon marcheerden ook over de Alpen, ook naar huis van Moskou, door den Russischen winter, dingen waarop zij thuis nooit getraind waren eu de Duitschors bele gerden Parys, de Engelschen eu Frauscheu Sebaatopol zonder dat zjj zooveel ondervin ding hadden van in den winter in de open lucht slapen. Toch lukte het hun. Daarna zouden wy zoo zeggen, dat hot maken van dergelijke uitgebreide marschen niet alleen onnoodig maar zelfs hoogst onge- wenscht is in zulke abnormale omstandig heden als van Augustus 1911. Die dagen hadden met moer vrucht voor theorie of voor schietoefeningen kunnen wor den gebruikt en bepakte marschen uitgesteld tot wat koeler tyden. Dit schynt men to hebben ingezien ten slotte en daarom rukken de troepen tliaus op een of ander onnatuurlijk vroeg uur uit. Om vyf uur eon halve divisie onder de ramen van de slaapkamer te hooren, met vol-muziek, gedreun van paardenhoeven en gedonder van kanonnen en transportwagens is voor vele Hagenaars geen nieuwtje meer. Slaap dan nog maar eens Die armo jongens er nu al op uit en ik luilak lig nog in de pluimen, in de lodder- lycke veer, zooals Huygens zegt. En do dienstmeid hoor je de trap afsluipen om benedon te kyken of haar Janus of Koes er óók by is Dan sta je zolf ook maar op en loop je voor het outbyt, nu het nog lokker is, oen straatje om. Zoodat hieruit blijkt, dat het militairisme toch een goede zyde méór heeft, dan men gewoonlijk deukt. Alleen meneer Z E Moesten en zyn vriend denken er anders over. Zij vinden het niet aangenaam zoo vroeg te worden gewekt. Dan zyn er nog geen warme kadetjes en de kranten zyn er nog niet met de New- Yorkscliw beursberichten. Wat doet eeu meusch dan al op. Mr. Amtohio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1