KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho!dorP Toxol, WSoringon on Anno Paulowna No. 4023. Zaterdag 26 Augustus 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ui. 50 ct„ (r. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre-1 Zondagsblad 37* 45 fö.75 miën f Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intere.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT Co.), Helder. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 25 Augustus. Naaktloopers. Ook in onze gemeente heeft gisteren zoo'n geval plaats gehad. Even buiten de kom der gemeente, op een weiland langs het Noord-Hollands kanaal, zagen eenige arbeiders een man loopen, ge heel ontkleed. De politie werd gewaarschuwd deze heeft do man meegenomen per boereu- wagen, nadat hy door de arbeiders van eenige bovenkleeding was voorzien. Men bleek te doen te hebben met zenuwlijder. Een 50 jarig jubileum. De Kamerbewaarder van het departement van Marine, de heer J. van Weenon, had gis teren 50 werkelijke ryks dienstjaren, eerat als schepeling by de Kon. Marine en later in bur gerlijke betrekking achtereenvolgens als bode en Kamerbewaarder aan het Marine-Ministerie. Aan het departement ontving hy gelukwen- schen met bloemgeschenken en tevens mede- deeling, 'savonds officieel inde «Staatscourant" opgenomen, dat H. M. hem by deze gelogen- heid de gouden eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau had verleend. Reeds vroeger had hy het zilveren eere- tueken dier orde ontvangen. De Koninklijke familie naar de manoevres. De .Tielschö Ct." schrijft Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat H. M. de Koningin persoonlijk met Prins Hendrik en het Prinsesje de manoeuvres in de Ncdor-Betuwe zou komen bywonen en dat de huisvesting van ter Vorstelijke Familie een villa te Kerk-Avezaath in orde wordt gebracht. Ook H. M. de Koningin-Moeder zou men mogen verwachten. Werkelyk hebben aldaar aan een leegstaande villa werkzaamheden van verschillenden aard plaats. Ter plaatse, waar men het in Kerk-Ave zaath weten kan, kon men het gerucht niet nader bevestigen, echter ook niet beslist tegenspreken. Uitbreiding Hotel Victoria. De directie van het Hotel Victoria, hoek DamrakPrins Hendrikkade te Amsterdam deelt mede, dat zij de terreinen aan de P. H. Kade tusschen haar hotel en de Hasse- laersteeg gelegen, en waarop nu het hotel «De Meester" staat, heeft aangekocht; verder kocht zjj nog al de onbewoonbaar verklaarde woningen in de Hassolaersteeg, grenzend aan het hotel, zynde één kant van deze steeg,- op twee huisjes na. Al deze perceelen worden weldra gesloopt en in October zal aangevangen worden met den bouw van de nieuwe hotel-uitbreiding, waarvoor de plannen reeds door den archi tect Van Arkel zyn gemaakt. In de benedenverdieping komen restanratie- en andere zalen, terwyl door de bovenver diepingen het hotel mot 50 k 60 geheel modern ingerichte slaapkamers, elk met eon bad kamer, uitgebreid zal worden. Chineezen als stookkamer-personeel. De Stoomvaart-maatschappy .Nederland", die tijdons de zeeliedenstaking Chineezen als stokers en tremmers heeft dienst laten nemen, heeft thans besloten, althans voorloopig alle stokers- en tremmersplaatsen door Chineezen te laten bezetten. Reeds voor vyf van de acht mailbooten werd ChineeBch stokers- on trem- merspersoneel gemonsterd. De tweede-stokers en tremmers der .Prinses Juliana" zyn niet opnieuw gemonsterd, hun werd een maand gage uitgekeerd. De eerste-stokers worden evenmin opnieuw gemonsterd, doch zy behou den een betrekking by de Maatschappij en worden by den dienst aan den wal geplaatst. De invoering van dezen maatregel vindt niet haar oorzaak in de jongste staking, want reeds langen tyd werd de invoering der Chi- neesche werkkrachten voor de stokersplaatsen overwogen, op grond van de groote geschikt heid der Chineezen om by zeer hooge tempera turen te arbeiden. Een eigenaardig vuurwerk. By het vuurwerk, dat Maandag aan het strand voor Kurhaus te Scheveningen werd afgestoken, had het slotstuk veel succes 't was een hoogst komische voorstelling met onderschrift .Leve onze deftige rokken*. Het stelde voor een Scheveningster in Zon- dagscostuum met de vele rokken en daarnaast een moderne jufier met rokbroek. Brutale roof. Londen, 24 Augustus. Den bekenden han delaar in edelgesteenten, Hopton, die met zyn broeder, als deelgenoot, ook te Antwerpen en Amsterdam groote zaken dryft, is vandaag op klaarlichten dag in den omtrek van zyn woning in Noord-Londen losse diamanten, robynen en een paar sieraden, tot een geza- menlyke waarde van 5000 pond sterling, ontroofd door een paar mannen, die onmid- dellyk daarna in een gereedgehouden motorcab sprongen, waarvan de bestuurder als bond genoot meedeed. De drie schurken reden ylings weg en zyn spoorloos verdwenen. Hopton, die byna geworgd was, verklaarde naderhand, dat de roovers zyn gouden hor- loge, zyn horlogeketting en zyn zakgeld onaangeroerd hebben gelaten. Eenige omstan ders woonden de berooving by, maar waren zoo onder den indruk, dat zij niets konden doen, om Hopton ter zy te staan by het ach- halen van de brutale dieven. Argentinië. Het consulaat-generaal der Argontynsche Republiek te Amsterdam vestigt de aandacht vwu belanghebbenden op de buitengewoon gunstige gelegenheid voor landbouwers en daglooners, om naar Argentienië te emigreeren. Niet zoozeer wordt met deze aanbeveling de eigenlijke landverhuizing bedoeld, als wel een reis daarheen by wyze van proef eo tot onderzoek, omdat de buitengewone omstan digheden, waar in de Republiek zich bevindt. zulks veroorloven. Voor den aanstaanden oogst zyn 9 millioen H.A. bezaaid, waarvan de opbrengst geschat wordt op 8£ millioen ton. Voor ruim 100.000 personen bestaat gedu rende de maanden November tot Maart ab solute zekerheid van werk, met een verdienste van ongeveer 6 gulden Nederlandsch per dag, buiten en behalve logies en voeding. Geschikte personen kunnen derhalve na afloop van den oogsttyd op een zuiver overschot van 800 k 900 gulden Nederlandsch rekenen. Zelfs veronderstellende, dat van deze som na aftrek der reiskosten enz. in het ongunstig ste geval nog 700 gulden schoon overblyft, dan kan elkeen na slechts 5 maanden weer huistoc gaan, na het land te hebben leeren kennen. De president van Portugal. Lissabon, 24 Augustus. Manuel Arriaga is met 121 stemmen tot president gekozen; Machado kreeg 86 stommen. Er heerschte een ontzettende geostdrift in de Kamer, toen de president de belofte aflegde, de wetten der republiek te zullen eerbiedigen. Geschut en vuurpylen donderden. Toen hy op het balcon verscheen, begroette het samenge stroomde volk hem met den juichkreet: Vivas republica! Toen hij in zyn automobiel wegreed naar het paleis, beklom hot volk zyn automobiel eu kuste den president op beide wangen. Tpn paleize werd een receptie gehouden. Door deze verkiezing is de nederlaag van Costa en de scheidingswet volkomen. Het Camorristenppooes. Nog -altyd duurt te Viterbo in Italië het proces tegen de Camorra voort en het ziet er naar uit, dat het vooreerst nog niet zal afloopen. Vermoodelyk zal het wel 1912 worden, voordat het vonnis gewezen wordt. Na het opzienbarende verhoor van den ka pitein der carabinieri Faobroni, zijn wederom dozynon getuigen voor geweeBt, zonder dat hun verklaringen veel licht brachten. Eenige hunner doelden mede, dat zy door een der verdedigers waren opgezocht en met geld en geloften overgehaald, in een bepaalde richting te getuigen. De getuigenis van een koetsier, Barbella genaamd, die op alle aanwezigen een zeer goeden indruk maakte en wiens verklaringen onmogelijk door de verdedigers, hoe veel moeite zy zich daartoe ook gaven, konden worden ontzenuwd, gaf oindelyk eonig hou vast. Hy verklaarde, dat hy op den avond van den moord een der beklaagdon, Salvi, met een hem onbekenden man uit de woning van het echtpaar Cuocolo heeft zien komen. Salvi werd uit de kooi gehaald en met Barbella geconfronteerd; hy viel voor dezen op de knieën en bezwoer onder tranen zijn onsohuld. Den dag te voren had zich een ander ty- .pisch incident voorgedaan. Abattemaggio, de ex-camorrist, die kapitein Fabrooi heeft ingewyd in de geheimen dor Camorra en als aanbrenger is opgetreden, wordt iederen dag door zyn vroegorere col lega's- met scheldwoorden en bedreigingen overladen, wanneer zy in hun respectievelijke van elkaar gescheiden kooien zijn opgesloten voor het verhoor. Totnogtoe had Abattemaggio zich goed gehouden, en onder al dien smaad en hoon. Op den bewnsten dag echter be- leedigde een der beklaagden Abatteraaggio's vrouw zoodanig, dat (loze een der wacht hebbende carabinieri den sabel uit den hand rukte en trachtte hiermede zyn vyand door de tralies heen te bewerkeD. De gendarmen kwamen echter bytyds tusschen beide. Een kranige rit. Twaalfduizend kilometer te paard is onder alle omstandigheden een mooie pracstatie, doch wanneer zulk een afstand te paard wordt afgelegd door eene vrouw en wanneer daarby de weg voert door wildernissen en moerassen, ijsvelden en bergstreken, dan wordt zulk eene praestatie een heldenstuk, zoo niet een waagstuk. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de vrouw, die dit heldenstuk volbracht heeft, op het oogenblik als eene heldin gevierd wordt. Het is de weduwe van een kozakkenhoofdman, mevrouwKoedaschow, die dit byna ongelooflijke stuk uitgevoerd heeft. Vyftien maanden heeft ze er voor noodig gehad, doch wanneer men alle om standigheden verneemt, waarmede se te kampen gehad heeft, dan is deze tyd niet overdreven lang. Door reporters bestormd, heeft zy het volgende verhaal gedaan, dat daarom vooral interessant is, omdat, by al zijn eenvoud, er uit blykt tot welke groote krachteinspanning eene vrouw uit het Rus sische volk in staat is, en ook om de by- zonderheden die het bevat omtrent de toe standen in de zoo weinig bekende streken van Siberië. Haar verhaal, dat by eene levendiger© fantasie en eene grootere ont vankelijkheid voor indrukken ongetwijfeld véél interessanter had kunnen zyn, komt op het volgende neer: Den 2den Mei 1910 reisde ik uit Charbin af en nam de richting over de Mantsjoerij- sche grenswachten naar den ouden Moskou- Siberischen weg. Myn paardje, .Mongolik', dat geheel wild was en in het geheel slechts viermaal onder den zadel geweest was, had ongeveer een last van 100 kilo te dragen, myzelf en eenige pakken met do noodige bagage. Bovendien had ik een St.-Bernard mee, doch dien moest ik te Tsjita achter laten, omdat ik onmogelyk voedsel voor hem kon vinden. In Mantsjoerije waren vóór korten tijd zware regens gevallen on door de overstroomingen waren op vele plaatsen de wegen weggespoeld, zoodat het ryden buitengewoon moeilyk was. Verderop werd het nog slimmer. De weg was totaal be dorven: moerassen en boBsohen. Tusschen de stations Soedzjanka en Bolotna van de groote Siberische spoorlyn moest ik een voudig op goed geluk moer dan 40 kilometer door de wildernis trekken. En ik was geheel alleen, zonder gidsen! Overigens had ik eon revolver en eer. dolk by me. Van tyd tot tyd kwam ik eon paar zwervers tegen. .Me vrouw, God zal u boloonen, maar geof ons wat om tabak te koopen". Ik wierp hun dan eon paar sigaretten' toe, maar hield me zelf op een afstand. Van Bolotna af tot Koestel, een afstand van oDgevcor 20 kilometer, nam ik gidsen, wien ik vyftien roebel per man moest betalen. Zonder hen was het onmogelyk verder te trekken. Ik zat midden in het moeras en hoe ik er doorheen ben gekomen, begrijp ik nog niet. Tusschen Tsjita eu WerchneoedinBk moest ik over den Jablonofschon bergrug trekken. Hier dacht lk oen paar maal verrotte myl- palen te zien, overblijfselen van den ouden weg, maar van menschelijk leven was geen spoor te bemerken. Een enkele maal ont moette ik een gehucht van 3 of 4 vervallen hutjes, meest verlaten. Zelden vond ik een paar menschen, die daar hun ouden dag slyten, en in lang vervlogen tijden den weg bewaakten. Jong, gezond, vroolyk volk ïb daar absoluut niet. In het hartje van Siberië ontmoette ik onverwachts een geheele karavaan. Ik lag 's nachts naast myn paardje, dat ik altyd zelf verzorgde, te slapen, toen ik in mijn slaap menschelyke stemmen hoorde: .Een paardje, kyk eens, en een dametje in een kozakkenjas'. Ik sloeg de oogen op en zag dat ik omringd was dour popen, met het krnis op de borst. Het bleek een bisschop te zyn, die op eeDe rondreis was eu door zes politie agenten en eenige prioBters begeleid werd. Dezo ontmoeting kwam me buitengewoon te stade. Gedurende eenige dagen voedden ze my met melk, eieren en wittebrood, wat ik reeds sedert lang niet gegoten had. In het begin bad ik me over de proviandvraag niet het hoofd gebroken. By de Boeriaten kon ik geinakkelyk alles koopon, zelfs vleesch. Maar verderop werd het mooielyk en vooral toen ik onder de Russen kwam. Die voeden zich hot geheele jaar door met niets anders dan brood en thoo. Eieren kosten tot 10 kopokon het stuk. Dat komt daardoor, dat er in Siberië een massa opkoopers zyn voor Engelsche exporteurs, en de menschen eten zelf geen eieren om ze tegen een goeden prya aan de Engelschen te kunnen verkoopen. Van een doortrekkend reiziger wordt natuurlijk uog meer verlangd. En hoe verder ik kwam, hoe duurder het werd. In het gouvernement Ir- kootsk byvoorbeeld werd ik uitgescholden, omdat ik voor eon half poed (8 kg.) hooi on een half poed stroo een halvon roebol bood. In Juli reeds was ik to Irkoetsk on den 23 Augustus in Krasnojarsk. Hier bleef ik 6 dagen. Het weder was geheel omgeslagen; regen en sneeuw hielden niet op. Den lsten October kwam ik in Omsk aan, na 6000 kilo meter in 5 maanden afgelegd te hebben. In Omsk bleef ik 20 dagondit was het langste oponthoud, dat ik onderweg gehad heb, en van daar ging ik, op aandringen van de militaire overheid, niet verder langs den ouden Siberischcn weg, doch over de dorpen van de tweede Siberische kozakkenafdeeliug. De officieren en kozakken waren daarover opge togen. Den 6den Januari kwam ik in Tsjjelia- binsk en in het einde dier maand overschreed ik don Oeral. Op de Satkinsche yzorgieSorij moest ik tegen wil en dank eenigen tyd blij ven. Het vroor toen 42 graden en iedereen was verwonderd, hoe ik hot uithield zonder baschlyk (ecu soort van muts, die het geheele gezicht bedekt) en handschoenen. Maar mijn voornaamste zorg was voor het paard. In Maart kwam ik in Kazao, in Aprii in Nisjni Novgorod, maar don 23sten April, juist op mijn verjaardag, trof my een oDgeluk. By Gorochowets, in het gouvernement Wladimir, reed mij de voorzitter van de arrondissements rechtbank tegemoet. Myn paard schrikte van zijn rywiel en bezeerde zyn been, zoodat ik het 12 dagen lang moest verplegen, zonder veearts. Iu Moskou werd ik ontvangen door de officieren van het 1ste Donsche kozakken- regiment. Er was een massa volk op do been tengevolge van de vliegwedstrijden. Nauwe lijks was ik de stad binnengereden, of er komt een kerel op me af, die mo zegt: Alsof er by ons nog niet genoog kozakkenboulen zyn, nu komt er ook nog een kozakin ook by!" Dat hield ik Diot uit on ik haalde hem mijn zweep over het gezicht, doch zonder ook maar om to kyken koos hy het hazepad. Van Moskou af ging do reis per «eetlepel per uur". In Klin moest ik stil houden van wege een automobiel-wedstryd, in Twerj om myn paard te beslaan, in Kretay vanwege den vliegwedstrijd, in Waldai, omdat de mili taire automobielen passeerden. En zoo moest ik telkens een paar dagon wachten om geen gevaar te loopen, dat myn paard schrikte. Hoewel ik 12.060 werst (ongeveer 13.000 kilometer) in 15 maanden cr op gereden heb, het nog altyd niet aan de menschen ge wend. Gisteren wilde een kozak er op ryden, maar óf hy er gauw afgeworpen wasMaar met my is het heel iets andersalsof het mijn eigen zoon was. Zyn rug is heelemaal niet ingevallen, niettegenstaande de 12.000 werst. Het is een paard van zuiver Mongoolsch ras, lichtgrijs, niet hooger dan 1 meter 30, en 8 jaar oud. En wat nu wel het dool van mijn reis is geweest? In de eerste plaats den keizer to toonen, dat niet alleen de kozakkeD, doch ook hunne vrouwen trouw zyn en te allen tijde bereid in het leger te dienen ter ver dediging van het vaderland. Ik heb de toe- stoinming ontvangen om myn paardje «Mon- golik", aan den kroonprins ten geschenke aan te bieden. Vervolgens heb ik de waarde de cavalerie in het algemeen willen onder strepen. En ten slotte kun ik als vronw niet niet nalaten, myne meening te zeggen over de gelijke rechten van man en vrouw. Om tot deze gelijke rechten te komen, moet men niet schreeuwen in luidruchtige vergaderingen, maar handelen. Naar myne meening moet eeno vrouw pruik en alle onnoodige sieraden van zich afwerpen, niet altyd zeggen, wanneer dat in haar kraam te pas komt: .Ach, ik maar een vrouw'", maar zich bezighouden met de opvoeding harer kinderen en zich zelf er aan wennen, zoowel in vredestijd als in oorlogstyd, van alles op de hoogte te zyn en in niets voor de mannen onder te doen." Nieuws op Scheepvaartgebied. 2 5-Jarig bestaan der tankstoom- schepen. 15 Augustus bestonden de tankstoomeche- pon die thans zoo'n groot aandeel bobben in het vervoer van vloeibare lading, 25 jaar. Aan het ontstaan van de tankboot is een interessante geschiedenis vorbonden. Reeder W. A. Riedemann te Gcestemünde, eigenaar van een groot aantal schepen, die niet meer geschikt waren voor de vaart op Oost-Indië eu de Westkust van Zuid-Amerika, bracht ze in de Amerikaansche vaart, waar ze gebruikt werden voor bot vervoer van petroleum in vaten. Twee van deze schepen hadden in het tusscheridek 2 groote, ronde yzeren tanks, die van de kiel tot aan hot dek reikten en tot doel hadden, het drink water voor eon reis van 56 maanden op te nemen. De Duitsche zeelieden bewaarden het water liever in houten vaten dan in ijzeren tanks, omdat het water daarin tenge volge van den roest oen gele kleur kreeg. Daar de tanks voor het bewaren van het water nu ounoodig waren ze op last van den reeder in Amerika met losse potroloum ge vuld. Iedere tank kon ongeveer 100 barrels opnemen. De eerste proefneming gaf zulk eon gunstig resultaat, zoowel wat betreft lekage alsook de kosten, dat er ongeveer 4 mark op elke barrel gespaard werd. Tengevolge van dezen uitslag besloot de heer Riedeman in 1874, syn groot zeilschip .Antromeda" van netto 3200 ton, voor het vervoer van losse petroleum om te bouwen. Het schip had drie dekken en in ieder daar van werden 24 yzeren tanks gebouwd, die van een buizengeleiding tot het laden en lossen van petroleum voorzien werden. Ook dozo poging gaf hoogst bevredigende resultaten. De heer Riedemann vatte daarop het plan op een tankstoomschip te doen bouwen. De machine van zulk een boot zou in 't achter schip komen, door een vier of vyf voet breeden hollen dam, die geregeld vol water gehouden werd, van 't andere scheepsdeel gescheiden. Het overige ruim zou door een middenBchot in twee kompartimenten verdeeld worden, dio weer door acht undero schotten in n kleinere afdeelingen verdeeld werden. Daar een Duitsche werf niet bereid was, Riedemann's ideeen ten uitvoer te brengen, namen ArmBtrong, Mitchel Co. te New caatle op zich, het eerste petroleumtankstoom- schip te bon wen. Dit schip, do .Gliickani" werd een mooi succes, ofschoon het voor de eerste reis byna onmogelijk was, de noodige bemanning bijeen te krygen, daar de vreeB voor een ontploffing te groot was. Met welke moeielykhcdcn en oppositie de pionier van het tankstoomschip to kampen had, blykt het best uit eon bericht van liet ,New-Yorker Handels Journal van 13 Augus tus 1886, dat men hedeu, nu honderden tank schepen alle zeeën bevaren niet zonder lachen lezen kan. Het genoemde blad lohryft: Op een vergadering, die door de haven arbeiders Zondag 1.1. in do militaire hal ge houden werd, is een commissie, beBtaande uit zeven leden, benoemd, die met de huidige scheepsmakelaars en kooplieden in onder- hundoling zal treden, om te voorkomen, dat de uitvoer van gezuiverde of ongezuiverde petroleum voortaan in tauks zou geschieden. Voor korten tyd heeft de heer Riedemann, reeder van een aantal petroleumschepen, in Engeland oen tankstoomschip gebouwd en met dit stoomschip losse petroleum verzonden. Het vervoervermogen van het stoomschip be draagt 22000 barrels, een lading, die wanneer zo onder gewone omstandigheden, dat is in vaten, verzonden zou worden, drie tamelyk groote schepen in beslag zou nemen. De heer Riuiemann denkt zyn tankstoomschip aan de pier van de Standard Oil Co. te loggen, en de olie direct door buizen in het schip te laden. De belading van het schip, die tot nu toe een maand duurde, zal nu in drie dagen klaar zyn. Do lieer Riodemann heeft het plan nog tor tankstoomschepen te laten bouwen, om met die schepen het gehoolo petroleum ver voer te doen plaats hebben. Wanneer dit gebeurt, zal een groot aantal petroleum firma's geruïneerd worden, en de petrolenm- makelaars zullen op zijde goschoven wordeD. Onder de belanghebbenden bestaat algemeen het voornemen, het congres een petitionnement voor te leggen om het vervoer van petroleum in taukschepen te verbieden. De zich in de tanks van het stoomschip ontwikkelende gassen kunnen eon ontploffing tengevolge hebben, die op haar beurt den ondergang van het schip met allen aan boord na zich sleept. Verder ia vastgesteld, dat de zaak van het petroleum raffineeren zwaar te lyden zon heb ben, omdat het raffineeren van de petroleum in Europa goedkooper geschiedt dan hier. Aan het comité van de havenarbeiders werd door de kooplieden en makelaars de verze kering gegeven, dat alles geschieden zou om den uitvoer van petroleum in tankschepen te voorkomen. Do havenarbeiders overwogen, of het niet aanbevelenswaardig zou zyn, de belading van de andere petroleumschepen van den heer Riedemann te verbieden. Het comité zal zich heden met de Standard Oil Co. in verbinding stellen en haar verzoeken geen petroleum meer aan do tankschepen te leveren". Dat was voor 25 jaar. De schitterende resultaten hebben geleerd, dat de heer Rie demann met betrekking tot de invoering van tankschepen in zyn berekeningen in ieder opzicht gelyk gehad heeft. De desiyda in Amerika gekoesterde vrees is niet bewaar heid, daarentegen heeft zich de Amerikaan sche markt door de tankschepen veel meer uitgebreid, dan het geval geweest zou zyn, wanneer men de oude vercondingsmethode behouden had. Wy herinneren ons nog zoer goed den tyd, toen het geld, de bemanning voor de .Gliickaui" bijeen te zoeken; dun personen, die de eerste reis mee zouden maken, werd hun ondergang en een zekeren dood in de vlammen voorspeld. Het ia evenwel anders uitgekomen. Heden deDkt geen zeeman meer, die op een tank- stoomschip monstert, dat hij zich in een grooter gevaar begeeft dan zyn collega's op eon ander stoomschip, en met het volsto recht, daar zulk een grootor gevaar in t algemeen niet bestaat. Nu, na 25 jaron, kan do man, dio het eerste tankstoomschip uitdacht en bouwen liet, met trots op het afgeloopen tijdperk terugblikken. Een honorarium van Jozef Israëis. De onder de streep"-redactour van het Hbld." meldt. Een Groninger deelt ons mede, hoe een kunstkenner hem vóór eenigen tyd meedeelde, dat een familieportret, dat zich in zyn bezit bevond, van de hand moest zyn van Jozef Israëis. De gelukkige bezitter reisde naar Den Haag en word mot zyn portret by den ouden Schilder toegelaten, die dadelyk het doek herkende en uitriep «Dat is Rebbe Gajem Dien heb ik vóór vijf-en-zestig jaar goteokend voor oen kopje koffie en een boterkoekje. Uit den Omtrek. Texel, 24 Augustus. Tot secrelaris-penningm. van den polder Ëiorland is benoemd du heer A. Noordyk, te Den Burg. Het bestuur van het waterschap »de 30 Gemeenschappelijke polders" heeft met 9 togen 7 stommen besloten geen geld toe te staan voor hot voorloopig onderzoek van de bestaande tramplannen. Het gevolg is, dat nu van deze plannen niets terecht zal komen. Wat nu? Dan maar weer met den omnibusI De schuitenvoerder J. Vlaming, oud 24 jaar, voor weinig tyd nog hier, later te IJmuiden, woonachtig, is door het omslaan van eene zolderschuit in het Noorzeekanaal verdronken. Ook van eeue tweede schuit verdronk do bestuurder, ton name Bakker, die eene weduwe met tweo kinderen te IJmuiden achterlaat. In den polder het Noorden zal door den heer F. Dekker een weegbrug geplaatst worden, waarop men 5000 K.G. zal kunnen wegen. By de vele graan- vlas- on bieten- verzendingen zal deze brug zeker goed te pas komen. Ondernemer is de heer F. Dekker, oafé- houder aldaar. Gedurende dezo week is men dag en nacht met man en macht bezig geweest om de haven in bevaarbaren toestand te houden, door de enorme hoeveelheden dryfwier er uit te verwydereu. De Oostenwind voert maar steeds breede strooken zeegras aan. Mot groote netten is men bezig 't weer uit de haven te verwyderen. Met de visschery van zeemos werd in een weck tyds door enkele visschers ruim f 50 verdiend. De buitenlandscho afnemers van't artikel bestedeu anders veel minder dan in den vorigen zomer. Gold zeemos toen niet zelden f 2.50 per K. G. thans biedt men slechts 50 ets. per K. G. De verwachting om met hel inzamelen van dit zeeguwas gedurende eenige weken een daggeld to kunnen verdienen, is dan ook niet groot. In den loop dezer week werden van hier naar elders uitgevoerd: 291 lammeren, 564 schapen, 2 koeien, 1 kalf en 8 varkens. De prijzen waren in deze week: Rammen f35, schapen f 15 A f21 en lammeren 112 A f 14.50 Den geheele uitvoer van wol vee bedraagt nu reeds 40626 stuks, n. 1. 37484 lammeren on 3142 schapen. De heer C. Keyser, geboren te Waal alhier, thans onderwyior te Schoorl, komt voor op de voordracht voor Hoofd der school te Oudorp by Alkmaar. Koninklijk goedgekeurd zyn de statuten der Vereeniging tot bevordering der belangen van het dorp de Koog en do polders De Koog en de Evers te Koog, De Koog op Texel. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 22 Aug. Aardappelen: f 1.10 k f2.per zak. Kleinef0.85 f 1.85 per zak. Wortelen: f4.a f4.10 per 100 bos. Snyboonenf 1.20 k f2.per 1000. Slaboonenf 7.50 a 15.50 per 100 kilo. Komkommers: f 1.k 14.per 100. Roode koolf 8.— f 14.— per 100. INGEZONDEN. Geon belofte? Mogen wij een weinig ruimte verzoeken. Met verwondering lazen wij het ingezonden stukje van den heer Grunwald, als antwoord op een o. i. zeer juiste opmerking in een der Staalmaan iaan- sche strooibiljetten. Want wnt is het geval I De heer Grunwald verklaart in bedoeld stukje, nooit eenige belofte aan de Socialistische party te heb ben gedaan. Laat ons na eens niet nan woorden- ziflerij doen maar de feiten zelf even beoordeelen. Onze afdeeling moest na het uitvallen van haar caudidsat, bij de tusschentiidsche verkiezing in II (vacatute Feenders) hare houding bepalen voor de herstemming tusschen Teerink en Grunwald. j Wij stelden toen op 17 Nov. 1911 beide candida- ten dezelfde vragen, waaronder vraag t luidde jpZyt ge van meening, dat het Openbaar Onder wij» van gemeentewege krachtiger dan tot nu toe moet worden gesteund door n. School voeding en kleeding; b. Enz." De heer Grunwald antwoordde denzelfden dag als volgt: „dat het in\jn meening is, er steeds zooveel mogelijk voor het openbaar onderwjj* in alle (dit „alle" onderstreept) opzichten behoort gedaan te worden." En even verder na andere vragen te hebben beantwoord, heet het: „en zou ik by een eventuèele herkiezing in die richting werkzaam zyn." Wy zullen direct even verklaren, dat wy met het stellen dier vragen niet bedoelden, noch zou den kunnen bedoelen, van de candidaten bepaalde beloften te verkrygen het is on» te doen, om hun standpunt inzake voor de arbeidersklasse belang rijke vraagstukken En dit is hier te meer noodig, waar men de politieke richting althans der Vrij- zindige candidaten bijius nooit weet. Maar de laatste zin is wel degelyk een be lofte ook. Ten overvloede is onze Secretaris nog persoon lijk by den heer Grunwald geweest, omdat som mige vragen zeer vaag waren beantwoord en toen werd door dezen verklaard: „dat hy is Vryzinnig-Democraati lid van den Vryz.-Denx. Bondwelks gemeente-program hg onderschreef Torn pas besloot onze afdeeling den heer Grun wald aan te bevelen, daar in het Vryz.-Democra- tiich gemeente-program dezelfde onderwys-eizchen voorkomen, die wij stellen. liet is dus natuurl\ik. dat wanneer nu de heer Grunwald in den Raad nij een zeer zwakke poging in de richting daartoe (zooals het verstrekken van sclioolpantoffels slechts is), zich daar vierkant en zonder motiveering tegen verklaart, wy en ieder ander het recht hebben, daarop te wyzen. Zal dit geval reeds voor onze nfdeeling een reden ziju, verklaringen van den heer Grunwald voor taan niet au serieus te nemen, des te meer echter zyn laatste ingezonden stukje, waarin zijn protest o. i. geheel misplaatst is. Dankend voor de ruimte teeken ik, Hoogachtend, A. W. MICHELS, Secr. S.D.A.P. Om deze kwestie sroedig tot een einde te bren gen hebben wij* van bovenstaande afschrift gezon den aan den heer Grunwald en volgt, hieronder liet antwoord daarop, waarmee wy deze zaak vol doende toegelicht achten. Redactie „VI. BI.", Mynheer de Redacteur U beleefd dankend voor de inzage van boven staand stak, laat ik hieronder mijn antwoord daarop volgen. De lieer Michels heeft niet aangetoond, eu kou dit ook niet doen, dat ik eene belofte hob gedaan. Dit is de kwestie waar het om gaat. Ik heb uit beleefdheid geantwoord, doch alleen mijn meening weergegeven en toen de S. 1). A.l'. door myn schrijven niet bevredigd om een onder houd vroeg, heb ik den heer Michels meegedeeld ik niet bereid was eenige belofte te doen. Mijn zes-jarig lidmaatschap vnn den Raad loonde volgons myn meening voldoende aan in welke richting ik werkzaam zou zyn, indien ik opnieuw gekozen zou worden. Ik deelde den heer Michels nog mee, dat ik geen candidftuur begeerd hnd en ik my noodge drongen deze heb laten welgevallen, zoodat hel mij dus onverschillig was, of zyn partij mij al of niet zou steunen. Een vraag van den lieer Michels of ik was aan gesloten bij de V. D. I'., welke vraag ik bevestigend beantwoordde, geliefde de heer Michels plechtig als een verklaring te kwalilicoeren. Het wil mij voorkomen dat het ingezonden stukje van den heer M. waarin hy zegt niet aan woor- denxifierij te zullen doen, dit juist geheel en al is en laat de meening van den heer M. mij niet au sericux te nemen, my volkomen koud. Ik acht deze zaak myoerzijdscli hiermede vol doende besproken. H. GRUNWALD. Mynheer de Redacteur. Mag ik U, namens het Bestuur onzer kies- vereeniging beleefd een plaatsje verzoeken, naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer D. H. Grunwald in uw laatste nummer. De heer Grunwald heeft zich gedrongen ge voeld tegen de door hem aangehaalde passus uit ons strooibiljet, ernstig te protesteeren Aan het goed recht van den heer Grundwalil om te protesteeren wanneer zijn hart hein daartoe dringt, wenschen wy allerminst te tornen, maar wij moeten er voor waken dat dit protest uan niet zoodanig geformuleerd wordt, dat het den schijn krygt alsof ons Bestuur zoo mnur klakeloos weg, •tegen beter weten in, de door hem gewraakte woorden heeft neergeschreven, alsof voor dit schrij ven niet den minsten grond bestond. En dat was toch inderdaad wèl het gevalt We moeten de dingen nemen in onderling ver band, dat zal de lieer Grunwald wel met ons uens zijn. En wat zien wy dan? Dat op 17 Nov. 1910, bij de herstemming tus schen den Chr. dem. Teerink en den heer Grunwald, door de S, D. A. F. een schryvon werd gezonden waarin onder sub I, deze vraag werd gesteld »Zijt gij van meening dat het Openbaar ouder- »wijs van Gemeentewege krachtiger dan tot nu »toe moet worden gesteund doora. schoolvue- >ding en kleeding; b. schoolballen en schoolartsen; »c, verplichte schoolvergaderingen van het onder- »wyxend personeel?" In het »V1. BI." van 18 Nov. d. a. v. plaatste nu de S. D. A. P. een annonce waarin zij op wekte te stemmen op den heer Grunwald, smtde omilat Teerink speciaal in zake onderwijs een voor de arbeiders onbevredigende varklaring aflegde." Onmiddellijk echter geven we toe, dut in deze advertentie niet met ronde woorden staat dat de heer Grunwald is vóórstander van schoolvoeding en kleeding enz. enz. Alleen opgrond daarvau dus kon ons Bestuur er niet toe komen de woorden waartegen den heer Grunwald thans zoo ernstig protesteert, neer te schryven en ook, nooit heeft de S. D. A. P„ of het Bestuurder Vrijzinnige Kies- vereeniging, het antwoord van den heer G. ge publiceerd (het antwoord van Teerink is door ons Seheel bekend gemaakt), zoodat wy ook daarvan us geen kennis droegen. Maar hoe dat antwoord van den heer Grunwald op de vragen over voeding en kleeding in Nov. j.l. is geweest, (toen 't ging om stemmen machtig te worden) weten wel de S. D. A. Pers die dat antwoord ontvingen, weet dus ook de correspon dent van >Het Volk" hier ter plaatse. En wat schreef deze correspondent in »Het Volk" van 12 Aug. j.l., n. a. van de behandeling in onzen raad van het adres der onderwijzer» betredende de schoolpantoffels? Woordelyk dit: «Verstegen verdedigde het en zou minstens aan «behoeftige kinderen pantoll'els willen zien ver- «strekt. De Raad stemde echter tegen op Geus »(V. D.) en Verstegen na. Dc andere vrijzinnige theeren, zooals. Biersteker en Grunwald, welke «laatste o, a. verleden jaar door onze afdeeling is «gesteund bij zijn verkiezing, rnedc op grond dat «hij was vóór schoolvoeding en kleediruj, stemden «tegen." Op dit schryven nu grondt ons Bestuur, dat wst het in zijn laatste strooibiljet schreef en waar tegen de heer Grunwald zoo ernstig protesteert: Nu kan de heer Grunwald protesteeren zoo ernstig hij maar wil en verklaren «nimmer een belofte aan de socialistische partij te hebben ge daan", maar dan zouden wy hem toch wel in vriendelijke overweging willen geven, dat protest te richten tot de sociaal-demokraten die in hun hoofdorgaan publiek schrijven, dat hij zich i>e;- klaard heeft vóór schoolvoeding en schoolkleeding en dat hg die verklaring mede de reden was, waarom tij den heer Grunwald naar den Rmad brachten. Met dank voor de plaatsing, Namens het Bestuur van «Nederl. en Oranje", HARTENDORF. Ook dit stuk van den heer Hartendorl hebben wy om dezelfde redenen als boven, den heer Orunwald ter inzage gezonden, die verwyst naar tijn antwoord op het stuk van den heer Micliel».. Redactie tVl. BI." Den Helder, 24 Aug. 1911. Geaohte Redactie! Weea e. v. p. zoo goed ondergeteekende een weinig plaats af te staan voor onder staande regelen. By voorbaat mijnen dank. Zooals het vele lezers van dit blad bekend is, was or 28 Aug. j.l. eene openbare vergade ring in 't gebouw Sluisd(jkstr. 54 over drank misbruik. De spreker, die daar het woord voerde, was by name genoemd de WelEd. Heer J. W. Hopkins uit Engeland. Nu, wat spreken aangaat, dat ging heel goed en bet werd heel best vertaald door een vertaler, die my onbekend is gebleven. De spreker logde het een en ander uit, dat ook heel veel invloed heeft gehad by de aanwezigen, maar nu om te beginnen moest er entréegeld betaald worden, wat niet in de advertentie stond en wat voor velen eene teleurstelling was, waut nu was er belangstelling om eens kennis te maken met een spreker ton voordeele van de Loge der «I.O. G. T.». Maar het was boter by de viscbwie er in won, moest be- talon. Dus in het vervolg dit 8. v. p. in uw advertentie selten, Loge Waterloo No. 8. J. ten Kaate. Correspondentie. Wy ontvingen van den heer S. een inge zonden stuk dat te groot is om opgenomen te worden. Een uittreksel daarvan zou kun nen geplaatst worden. Redactie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1