KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor HeldorTerne!, Wieringen en Anna Paulowna^ No 4023 Woensdag 30 Augustus 1911. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37* i 45 f 0.75 iniën J Modeblad 55 65 t f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero-- lefoon 80. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. BureausSpoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITENLAND. De Marokko-kwestie. Er is eene merkbare ontspanning in den toestand te constateoron. Frankryk sobijnt de wyste party te kiezen; de bladen daar spreken de zaak op aeer kalmen toon een goed voorteeken. In Duitschland is goedmoedige stemming in de pers nog niet geheel teruggekeerd; misschien ook wel door- dut ze ia de laatste dagen geprikkeld werd door uitlatingen van Engelsche zyde, dat Duitschland wel wat hard van stal was geloopen en de sympathie daar geheel aan de zyde van Frankryk was. 't Was trouwens genoeg gebleken maar er zyn dingen die niet telkens herhaald moesten worden vooral niet tegenover de meest heet geba kerden onder de Duitschera, die, kennende de macht van hun land, zich nog al voeleD. Vry dag j.1. heeft het Fransche ministerie een vergadering gehouden op het ministerie van binnenlandsche zaken onder voorzitter schap van minister-president Caillaux. De minister De Selves, minister van bui ten landsehe zaken, stelde zyn ambtgenooten toen in kennis met de instructies, die de ambassadeur Cambon zal medekrygen, als hy Maandag of Dinsdag weder naar Berlyn vertrekt. Deze instructies, van tevoren goed gekeurd door president Fallières, zyn op schrift gesteld en zullen als grondslag dienen voor verdere onderhandelingen tusschen Frank ryk en Duitschland. Tot dusverre zyn slechts mondelinge be sprekingen gehouden. Thans echter zal de Fransche ambassadeur met bepaalde, nauw keurig omsohreven eischon voor den dag komen, waardoor de onderhandelingen een meer zakelyk karakter zullen verkrygen en een bepaald resultaat, hetzy dan al of niet gunstig, moet worden verkregen. De ,Temps", die dikwyls door de Fran- sche regeering als spreektrompet wordt ge bruikt, zegt, dat de besprekingen voorname lijk zullen loopen over de volgende drie quaeBties. Ten eerste zal Duitschland mei een nauw keurigheid, die alle dabbolzinnigheid uitsluit, moeten aangeven, welke nieuwe positie Duitschland aan Frankryk in Marokko wil inruimen. Verder zullen de economische rechten van Duitschland in Marokko moeten worden vastgesteld. En ten slotte de territoriale compensaties in den Congo, die Frankryk aan Duitschland zul toestaan. Wat dit laatste betreft, raadt de „Tomps" Duitschland aan vooral niet te overvragen. Frankryk zal niet meer toestaan dan een vergoeding voor hetgeen het zeil verkrygt. Indien het verder ging, zou het een bewijs van zwakheid geven en dat doet het beslist niet en daarvoor is ook niet de minste aan leiding. 't Laatste is natuurlijk een zinnotje dat er zoo byhoort om 't voor eigen volk een kleurtje to geven. De Duitsche minister Kiderlen-Wachter is naar Zwitserland vertrokken om wat uit te blazen. Dat wijst er ook op, dat de zaak niet meer kritiek is. Ten andere, na zes weken onderhandelen door diplomaten moe ten deze zeker rusten. Dan worden ze nog kalmer. Dat in de vreedzame bespreking door beide landen wat afwisseling wordt gebracht door een beetje machtsvertoon, vinden we een vry onschuldig iets. Den vyfden September zal de ÏJuitsche keizer in de haven van Kiel een vlootschouw houden, waaraan zooveel mogelijk alle groote en kleine oorlogsschepen zullen deelnemen. Frankryk wil niet minder zyn. Den dag te voren zal het Fransche staats hoofd op de reede van Toulon negentig oor logsschepen voorby zich zien defileercn. Dat is een vloot waarop Frankryk niet weinig trotsch is. Portugeesche republiek. Tot president der republiek is gekozen Arriaga. Zyn verkiezing kan beschouwd worden als een overwinning van den gema tigden vlengel der republikeinsche partij, die geleid wordt door den minister van openbare werken Camacho, don minister van binnen landsche zaken De Almeida en den minister van marine Gomez. De radioale republikeinen, onder welke de minister van justitie Affonso Costa en de minister van oorlog Barreto de eerste viool spelen, hadden Machado candi- daat gesteld. Aanvankelijk was Braamcamp Freire, de president van de Nationale Ver gadering, door de gematigden voor het presi dentschap gecandideerd; deze bedankte echter voor de eer. De nieuwe president zal vermoedelijk den tegenwoordigen miuistor van openbare wer ken Camacho, of den gewezen professor aan de polytechnische school te Oporto dr. Duarto Leite, tot minister-president benoemen. Arriaga is 75 jaar oud. Zyn geheele leven heeft hy gewyd aan de propaganda voor de republiek. Populair werd h\j echter eerst door zyn bestryding van den dictator Joao Franco. Tot aan de revolutie was hy advocaat te Lissabon. Na de uitroeping der republiek werd hy door de voorloopige regeering tot procnreur-generaal benoemd. Van den hoogbejaarden Arriaga is natuur lek niet te verwachten, dat hij zich zoo krachtig zal laten gelden als Machado waar- schynlyk zou hebben gedaan. Hy zal de lei ding der zaken vermoedelyk aan de minis ters overlaten en zich zelf bepalen tot de vervulling van zyn representatieve plichten. President Faillières zond den nieuwen president een telegram van hartelyken geluk- wensch; Frankryk erkent dus de republiek. Als anti-republikeinsche woelingen hu uit blijven sollen de andere Staten ook wel ge- lydeiyk volgen. Rusland en Finland. Iwee gemeenten van het Fiusche gouver nement Wyborg zullen binnenkort by Rus land worden ingelyfd. 't Begin van het einde? Mogelyk wel. Natuurlyk wordt de inlijving goed gepraat. De „Russija" deelt thans mede op welke gronden deze maatregel is voorgesteld. Be doelde gemeenten hebben n.1. een vry talryke Russische bevolking en vormen de noorde lijke kust van de Finsche Golf. Tot dusverre berustte, doordat beide plaatsjes Finsch wareD, de zorg voor da venlediging van Peteraburg by twee verschillende departementen, zeer ten nadeele van de verdedigingsmaatregelen. Daarby komt nog, dat de Russische bevol king was onderworpen aan rechtspraak ir een haar vreemde taal, terwyl bovendien, ten gevolge van de eigenaardigheden van de Finsche jurisprudentie, Russische revo- lutionnairen hunne tenten in dit gebied had den opgeslagen en van daaruit voortdurend aanslagen op touw zetten tegen het Russische Ryk. Het onderwys in Transvaal. Door de onderwys-wet van generaal Smuts werd de Engelsche taal nog al bevoorrecht boven de Hollaudsche. De Provinciale Raad van Transvaal heeft nu een nieuwe verordening op het onderwys vastgesteld, in overeenstemming met de voor stellen in het meerderheidrapport, omtrent de taalquaestie by het onderwys gedaan. Die voorstellen geven aan de ouders vryheid omtrent de keuze van de taal, die als voermid- del by het onderwijs zal dienen en er worden regelingen getroffen opdat ook die leerlingen wier moedertaal een andere is dan die van de meerderheid der leerlingen onderwys in hun moedertaal zullen ontvangen, enz. De Transvaal heeft nu een verordening op den aanbevolen grondslag vastgesteld, en de Engelsche oppositie heeft zich hierbij aan gesloten. Wel erkennen de Engelschen, dat in de Transvaal voor hen wel wat te v liezen is, nu de bevoorrechte positie, die aan de Engelsche taal door de onderwys-wet van generaal Smuts was gewaarborgd, wordt op- gegovon. Maar niettemin wil ook de oppositie medewerken om tot een schikking te komen, die in Zuid-Afrika een definitieve oplossing van de taalquaestie zou moeten brengen. BIEUWSBERICHTEM. HELDER, 29 Augustus. By Kon. besluit van 19 dezer is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de luitenant-ter-zee lste klasse J. L. H. Luymos, leider van de thans ontbonden Nederlandsche commissie tot voorbereiding van de aanwyzing van eene natuurlyke grens tusschen het Neder- landsch en Duitsch gebied op Nieuw-Guinea. By Kon. besluit van 19 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffeljjk getuigschrift toe gekend aan J. van der Pyl, matroos 2de klasse (stamboek no. 2140), aan boord van Harer Majesteits pantserdekschip .Utrecht", wegens de door hem met levensgevaar ver richte poging tot redding van een drenke ling uit het water van hot Schottegat te Curarao, op 18 Juni. Voor zeevarenden. Nederland. Lichtboei weder gelegd. Molengat. Zeegat van Texel. Volgens mede- deeling van het Loodswezen is de lichtboei (Onrust) van het Molengat, op ongeveer: 52 gr. 58'.5 N.b. en 0 gr. 9' W.l. (4 gr. 44'.1 O.l. van Greenwich) weder gelegd; deze boei is thans voorzien van gasgloeilicht. De vervangende ton is opgenomen. Verkochte schepen. Het Nederlandsche stoomschip .Koningin Regontea", in 1894 te Greenock gebouwd voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", is volgens .Fairplay" naar Bombay verkocht, naar verluid voor ca. 17,000 p.«t. Aangemeld. By de politie te Amsterdam heeft zich aan gemeld de heer E. C. L. R. van Ellinck- huysen, gewezen directeur van de Generale Credietbank, die in het begin van dit jaar verdwenen is met oen groot bedrag aan geld, ongeveer f 30,000, dat hy ten nadeele van die instelling verduisterd had. Hy is onmid dellijk ter beschikking van de justitie gesteld. Ontploffing in het kamp van Zeist. Ongeveer 9 uur Zaterdagmorgen ia in het spoorwegkamp in de legerplaats te Zeist een hulpmunitiemagazyn van de vestingartillerie, gelegen noord-oostelyk van het dynamiet-ma gazyn van het regiment genietroepen ontploft. Het munitiemagazijn is geheel, het dynamiet- magazyn gedeeltelijk vernield. Aan de, in de onmiddelyke nabyheid gelegen gebouwen, de timmerloods, de smederij en het machinege bouw is groote materieele schade toegebracht. Op de plaats, waar het hulpmagazyn ge slaan heeft is een gat in don grond geslagen van 8 meter diepto en 10 meter middellyD. De inhoud van het dynamiet-magazyn vau de genie is uit elkander geslagen en alloon door het handig en kordate optreden van den sergeant der genie Bogaert is grooter onheil voorkomen, daar een lichtkogel uit het hulpmagazyn was geslingerd op nog geen halven meter van liet dynamiet-magazyn. De sergeant -heeft, 'ondanks het gevaar, dat hy daarby zelf liep, den lichtkogel gedoofd. De gebouwen van de spoorwegafdeeling zyn in brand geraakt, evenals do heide, waarop op verschillende plaatsen, licntkogels waren neergeslingerd. Naar men verneemt waren in het maga zijn der artillerie opgeborgen 500 kg. kruit, benevens 20 lichtkogelsin het dynamiet- magazyn een 20 kg. dynamiet, pikrine-suur, znurkoord en andoren lichtontplofbare stoffen. Het vaste personeel van het spoorwegkamp heeft door spoedig en kraohtig ingrypen dadelijk alle branden gebluscht, zoodat toen de vesting-artillerie uit de legerplaats aan rukte, het gevaar geweken was. Een sergeant en 2 soldaten zyn door glas scherven licht gewond, de milicien Ling heeft eenige lichte brandwonden opgoloopen. Men zij gewaarschuwd. Men achrylt uit Boschkapelle aan de „Midd. Ct.": Tweo plaatsgenooten hadden na lang zoe ken van het grootst mogelyk aantal woorden uit de letters van het woord vliegdemonstra- tie er ruim 400 by elkander gezocht, die zy opzonden naar Rotterdam, de plaats, waar de firma, die den wedstryd uitgeschreven had, zetelde. Reeds enkele dagen later kwam bericht, dat de inzender, omdat hy een van de eer sten was, twoe prijzen kon kiezen uit een bygeBloten lyst. Deze, erg in zyn nopjos, koos voor zich zelf een Schwarzwalder-hangklokje ter opge geven waarde van f4.50, en voor zyn behulp- zaraen vriend een vulpenhouder, oveneens ter waarde van f4.50. De firma meldde nu, dat ter betaling der verzendingskosten 2 X 9.83 moest worden opgezonden. Omstreeks half Juli ging er een postwissel van f 1.66 naar Rotterdam, en onze woord kunstenaars waren nu in spanning naar de schoone dingen, die komen zouden. Maar »ij wachtten drie weken te vergeefs, en berichtten toen de firma, dat zy eens goed zouden laten informeeren, of de afge zonden postwissel te bestemder plaatse was aangekomen. Waarschijnlijk als gevolg van deze m< deeling ontvingen zy nu dezer dagen een pakket van een omvang, die een reusachtige Schwarzwalder hangklok en een vulpenhou der voor een reuzenhand deed vermoeden het was bezwaard met f 0.70 onkosten voor //rembouraverschil". De 70 centen werden betaald en hot pakket geopend; er kwam uiteen massa gewone krullen, genoeg om twee kachels aaD te maken, een miniatuur- klokje van misschien 40 ct. waarde, en een namaak vulpenhouder dien men van den ge lukkigen winnaar graag voor 10 ct. kan krygen Zoo bedot men goedgeloovigen in do 20e eeuw. Luchtvaart. Naar de Deli Crt. mededeelt, heeft Kiillcr den 31sten Juli te Batavia voor 't eerst ge vlogen met zyn «Antoinette". Het succes was onorm. De gouverneur-generaal en verschei dene autoriteiten waren op het vliegterrein aanwezig. Duizenden en duizenden toeschou wers waren toegestroomd. Het publiek was zeer geestdriftig. In i i trein beroofd. De diamanthandelaar Busch heeft aan de Antwerpsche politie kennis gegeven, dat hem in den Paryschen trein tusschen Brussel eu Antwerpen een portefeuille mot 175.000 fr. is afhandig gemaakt. Volgens zyn mededeeling zouden to Brus sel twee goed gekleedc hceren bij hem in de coupé plaats hebben genomen, waarop zy al spoedig een gesprek met hem hebben aange knoopt. Hij had eon cigarét van hon opgestoken en was daarop in slaap gevallen. Toen hy te Antwerpen wakker werd, was hij alleen en miste hy zyn portefeuille. Tegen opslag. Het (Handelsblad van Antwerpen" niaakf melding van opstootjes in verschillende plaatsjes in de Belgische provincie Henegou wen naar aanleiding van het opslaan der )ryzen van de eetwaren, hoofdzakelijk van caas, boter en eieren. De handelaars worden beschuldigd gebruik te maken van de droogte en het mond- en klauwzeer, om de prjjzen te verhoogen en zoodoende meer winst te maken. De huisvrouwen hebben overleg ge pleegd en saboteeren de koopwaren. Al wie weigert zyn boter en eieren voor een bepaal den prys te geven, kan met zyn voorraden de markt weer verlaten zonder iets te heb ben verkocht. Tot nog toe wist de politie vechtpartijen te voorkomen. Castro. Pietri-Daudet, de oud-consul-generaal van Venezuela in België, thans redacteur van de (Revue Americaine" te Brussel ver- schynend, deelt aan de (Etoile Beige" mede, dat Castro in Venezuela geland is. Hy be reikt het Venezolaansche gebied over het schiereiland Goajira (Columjuu) en zou nu reeds Ban Cristobal iu do Andes bezet hebben. Castro zou nu plannen maken om naar de hoofdstad op te rukken. Een geheimzinnig schip. Een Londensch blad bevat een verhaal ror een geheimzinnig schip, de (Koam Qaeen", voorheen de (Boreas een klein stoomschip van 518 ton, in 1906 hier te lande gebouwd, by van Vliet en Co. te Hardinxveld. Tot een paar maanden geleden behoorde de (Foam Qitoen" aan de London and Channel Islands Steamship Company. Deze verkocht het schip aan de Shipping Agency Ltd. en deze weer aan een onge noemde Londensche reedery. En nu het geheimzinnige van de zaak. Het schip, dat te Erith bij Londen lag en de vorige week zou vertrekken, is in beslag omen en ligt te Graveseud vast. Wat reden ie, weet het publiek niet, maar men zegt, dat er onlangs aan boord maat regelen zyn getroffen om op voorplecht en achterstoven een kanon te plaatsen; ook is het schip van een inrichting voor radio- telegrafio voorzien. Op een paar man na is de oude bemanning afgedankt. Waar de bestemming was, wist men niet te zeggen. Een van de bemanning meende naar Mexico, een ander sprak van Bnenos-Aires. Deze zei, dat het schip by het vertrek de Engel sche vlag zou voeren, maar welke vlag er op zee zou geheschen worden, kon hy niet zeggen. Men kan dus vermoeden wat men wil. Een schip voor Castro Of ziet het ont stelde brein in Engeland er oon Duitsohen hulpkruiser in, die Engelands koopvaarders in den grond gaat boren Londen, 26 Augustus. Op de aanhouding van het stoomschip »Foam Queen" by Erith is die van twee stoomschepen te Barrow, waarvan de (Arizona" hot grootste is, onmiddellijk gevolgd. Er bestaat blijkbaar verband tusschen die aanhoudingen. De aan gehouden vaartuigen behooren alle aan dezelfde reeders. Dezen weigeren alle in lichtingen. Men vermoedt, dat de douane- overheid vernomen had, dat de drie schepen bestemd waren om deel uit te maken van een gewapende expeditie, vermoedelyk naar Zuid-Amerika, maar zekerheid is dienaan gaande niet te verkrygen. Moord. Berlyn, 26 Augustus. Naar uit Fraukfort aan de Lokal-Anzeiger wordt geseind, heeft in het dorp Rendel een boer, die van zjjn vrouw gescheiden leefde, eu zich in Frankfort met zyn minnares ophield, zyne schoonouders, zyn zwager, zyne schoonzuster en zyne vrouw doodgeschoten. De moordenaar is gevlucht en kon tot nu toe niet gevat worden. Aanvaring. Het Dnitsche slagschip «Hessen" heeft Donderdagavond by een oefeningstocht met geblindeerde lichten ten noorden van hst lichtschip by Bulk een Zweedsche stoomboot overvaron; de bemanning'van het schip, die uit tien personen bestond, werd door de (Hes sen" gered en naar Kiel gebracht. Hot Zweedsche schip was de »Askersund" die blokys naar Kiel had gebracht. Het schip vertrok met ballast naar Malmü, toen hy by het lichtschip van Bülk plotseling het sl schip voor zich zag; beide schepen wilden achteruit sfoomen, maar het was reeds te laat. De „Hessen" voer met den scherpen steven in de (Askereund", die binnen vier minuten zonk. Zy is drie zeemijlen ten O. van Bülk in 18 M. water gezonken. Do masten steken boven water uit. Op de plaats is een boei uitgelegd. De Hessen heeft geen avery gekregen. Het spoorwegongeluk bij Rochester. Berlyn. 26 Anguslns. Over het spoorweg ongeluk by RocheBter verneemt de „Press- Centrale nit New-York nog de volgende bijzonderheden Het ongeluk gebeurde op het oogenblik toen de trein over een brug reed, die de oevers van de kleine rivier Canandaigua met elkaar verbindt. De brug ligt 100 meter ten Westen y/ui het dorp. De locomotief en vyf wagons van don trein waren er reeds over heen, toen de zesde plotseling uit het spoor liep en de beide volgende wagens in de bedding van de rivier trok. De laatste wagons van dcu trein bleven in de rails staan. Toen de doktoren in hulptreinen kwamen, vonden zy honderden zwaar gewonden in de bedding van de rivier, in en tusschen de neergeval len wagens. Ofschoon de rivier door de heerscbende droogte byns uitgedroogd was zyn nog vele gewonden verdronken, daar zy niet meer de kracht hadden op te staan. Op de plaats van het ongeluk syn tot nog toe 31 ontzettend verminkte lyken gevonden. Overstroomingen in N. Italië. Ontzettende onweren on geweldige stort buien en cyoloons teisteren Noord-Italië. Geheele dorpen staan rondom in het water, de bewoners z(jn van de buitenwereld afge sloten. In de Masino-valloi zyn hnizen in gestort; in een badhotel zit een honderdtal gasten o. w. de president van de Kamer Marcora opgesloten. Te Talamone is een gedeelte van het kerkhof door het water omgewoeld; de Adda voert talryke in staat van ontbinding verkeeronde lyken en half vergane doodkisten met zich mede. De schade, aangericht in de omstreken vau het Comomeor, is zeer groot. De fabrieken zyn dcor het binnendrin gende water stopgezet. De tot geweldige bergstroomen gezwollen riviertjes sleuren do bruggen mede. De telegrafisch en telefo nische verbindingen zyn verbroken. De electrische centrale van Morbequo is ver nield. Te Porlezza heeft het water de spoorbaan ondermynd. Het water in het Luganomeer is een eter gestegen. De eerste verdiepingen der huizen staan alle onder water. Werkplaat sen, boerderijen, alles is ondergeloopen. In de straatwegen worden gaten geslagen van vele meters breed en diep. In de provincie Breseia heeft de bliksem vele slachtoffers gemaakt. De velden staan blank, de oogst is vernield. Talryke menseken zyn verdronken. De angst der bevolking tusschen de meren, die togelyk het water uit de lucht, uit de meren en rivieren een vernieling ziet aan richten, zooals nimmer in deze streken is aanschouwd, grenst aan krankzinnigheid. Uit Apriea wordt gemeld, dat het Valti- illa-dal geheel door de zware regens is overstroomd. De wegen zyn over kilometers weggespoeld of geschoord. De rotsdam by Soudrio is door de Malero weggespoeld, zes huizen zyn volkomen meegesleurd. Verschil lende personen zyn gedood, of verdwenen. Overal ziet men slechts steenen, zand en slyk. Een aantal rotsen zyn door de water massa ondermynd en ingestort. Post- en spoorwegverkeer tusschen Milaan en de pas sen van Oostenrijk en Oost-Zwitserland zyn verbroken. Het plaatsje Sondrio is zonder licht, drinkwater en onder water. Automobielongeluk. Newcastle, 26 Aug. Een automobiel met drie-en-dertig passagiers raakte hedenmiddag by Consett van den weg af en sloeg tegen een boom. De auto werd vernield, tion inzittenden werden gedood en verscheiden andere gewond. Zuidelijke verkiezingszeden. De (Eindh. Ct." vertelt. 't Was een regenachtige marktdag. Hoe wel in 't drukke jaargetijde, was de boeren stand goed vertegenwoordigd, want van hooien kon bij zulk een weer geen sprake zyn. 't Was er druk op het marktveld, maar meer volk nog had zich in de (koffie"-huizen teruggetrokken", om zich een veilige schuil plaats voor de neerstortende regenbuien te verzekoron. Gaan we even zoo'n koffiehuis binnen, 't Is waarlijk druk, het echte marktgewoel. Maar spoedig toch trekt eon troepje, weg gedoken in een dor meest afgelegen hoekjes der herbergkamer, onze bijzondere aandaoht. Beschouwen wij de //verzameling" wat nader dan valt het ons niet moeilyk een en ander stilzwygend op te merken. Een corpulente boer zit breed voor de tafel, de armen op een /(ik-ben-hier-de-baas" manier wyd over de tafel uitgespreid. Een tiental moest buitendorpsohe personen vormt een grappige kring om onzen dikken voorzitter, en hot wil ons voorkomen, dat met zekero bedoeling die vriendschappelijke kring besloten werd. Uit een gesprek vangen wy het volgende op: Paulus, worum hebben ze jou nie veur kanidaot gesteld 1" Joa", zegt Paulus, (Ze motten de beste hebben." Schiet er ok een gleske over, als wellie ouwe voor kanidaot opgeven?" hooren wy oen ander uit den kring zeggen, on gretig hapt do //kaudidaal-in-waterverf I' hier toe. De oogon puilen uit hun kassen, de knoopen van zyn vest dreigen door de spanning er af te vliegen. z,Of er eon gleske overschiot, zinde?" ant woordt Panlus op de vraag van den laatsten spreker, of er een gleske overschiet? Non, zo veul als ge wilt allemol!" Spoedig is oen stuk papier ter tafel ge bracht en in misselijke hanopooten gaat het er overheen, in nuam van liet buitendorpsch publiek. (Eejen, tweeje, dr vjertien. 't Is genogvjertien is genog". En menig ulaaije wordt gedronken op de gezondheid van den nieuwen „kanidoat". (Non motto dé zélf na de burgemeester brengen, Paulus", hooreu wy aanvoeren. *Dè sa'k wol", zegt Paulus, en meent, dat hem het stuk papier reeds in den zak is ge stopt. Maar eon der biertafel-,, vrienden" heeft de deukheid" bedacht om het stuk papier op den rug van Paulus te spelden, on deze strompelt naar het Raadhuis, maar wordt nog een oogenblik tegengehouden. (Zeg, Paulus, als ge new bij den burge meester bent dan motte niet te veul mi oew gezicht na hurn gaon stoan, want dan ben de direct verlègen", merkt iemand hem deel- imend op. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een dikke, sterke, en toch maar zwakke iu sleept zich met moeite door een hevige stortbui voort naar de trappen van het Raad huis. Een slordig beklad stuk papier hangt aan een speld op zijn rug. Zoo gaat de (kanidoat" naar den burgemeester toe, en komt daar aan Een standje een bevel tot opslui ting (aangenaam verblyf in de Rooische nor". Voorwaar een treurig slot voor den volks vertegenwoordiger. En deze feiten gebeurden in den jare negentienhonderd en elf op den seven en twintigsten der maand Juni in het ons wel bekende dorpje St. O. DE WEEK. 27 Augustus. In den eindloos-lykenden zonne zomer van 1911terwyl, ondanks Marokko, stakingen, stygend geharrewar in de goledoren der S. D. A. P. en zooveel meer dat toch «interes sant" genoeg schynt.Terwyl de komkom mers nog welig bloeien, is een der eerste klanken vernomen, aankondigend het nieuwe seizoen. Graaf Vau Bylandt, de voorzitter der Tweede Kamer, is in Patria teruggekeerd. Het reis- en trekseizoen neigt ten-einde. De groote en hooge oomes keeren naar hunne posten.Eenzame on andere terug. Er is nog geen leven in de brouwery, maar de allereerste symptomen van den werkmoeson vertoonen zich. Men heeft al iets gemeld over de nieuwe Indische Begrooting, die met zeer-bekwamen spoed gereed is gebracht, kaut en klaar ligt; als de keeren maar zoo vriondelyk willen zyn om hun licht, voorals nog rintra muros" vau de afdeelingen, te laten schynen. Welhaast komen meerdere gewisse teekenon van ver-gevorderd seizoen. De ad vertentie-kolommen der bladen zyn vol van aankondiging, dat meneer Zus, dr. Zoo, tand meester A., mec.-dentiste (listige prachttitel om de goê-gemeente te verschalken!) B., helderziende C., uroscoop D„ deskumdige E. etc. etc. «weer te consulteeren zyn". Wie de kunst van krantlezen verstaat, die weet vooraf, welke soort van dingen de vier pagina's van zyn lyfblad hem zullen te zien geven naar gelang van de wisseling der sei zoenen. Men krygt nu gevoelige stukjes over de herfsttinten en de najaars-bloemen. De uitverkoop voor spotpryzen neemt'n aanvang... Haantjcs-de-voorste onder de adverteerders vestigen de aandacht op hun supra-fijne punch voor (avondjes", en brandstoffen-handelaars ondernemen 't bereids om reclame te maken voor hiin artikelen... Men heeft ons; terwyl de frisch-koel geworden lucht wèèr (broeierig" is geworden een extra-feilen, strengen winter voorspeld. Gewisse teckenon zyn genoemd, en men heeft reeds slimme speculanten, die hunne berekeningen hebben gemaakt voor schaatsen. De looneel-recensenten hebben reeds vóór weken hun taak moeten hervatten. In 't gloeiendst der zengende hitte liet, onder ge woonte, de Kon. Vereeniging te Amsterdam de deuren van den Plein-Kunsttempel ont sluiten. Er is, 't moet erkend, steeds een contingent menschen, die sich rampzalig ge voelen zoodra de tijd aanbreekt, waarop 't voor enkele «openbare amusementen" zaak wordt om stop te zetten. Hoe oen vorige generatie 't stelde, toen thuisblyven regel en uitgaan hooger exceptie was by allen, min een klein kringetje van finantiëel-bevoorrechten, ik vraag 't my haast dagelyks af zonder te geraken toLeen bevredigend antwoord! Maar de hardnekkig-onverwoestbare zomer- 1911 moge nog wéken toeven, de gewone loop dor dingen zal er zich niet door laten van de wys brengen. Gelyk 't by de familie Stastok een wet van Meden en Persen gelyk was dat op lo. November de kachel moest branden in de groote huiskamer.Ook al had 't in Ociober gevroren dat 't kraakte... Ook al was 't November nog zoel en zwoel buiten.Geen dag eerder en geen dag later kwam zwartjan in functie, weet men... Zooals die kachel op Allerheiligen warmte had te verspreiden, zóó ook keeren telken jare op bepaalden tyd dezelfde toeken in maatschap- pelyk gedoê onzer menschjes van de (be schaafde wereld" terug!... En de geblaseerde, de over-vorsadigdede arme, die voortdurend zooveel inspanning noodig hoeft om zyn geenwlust (e bedwingen, wyl niéts hem moer vermag te boeien of te prikkelqp, hy geeft zich willoos over aan den stroom, die hem ineevoort.Hy poogt 't nog te doen voorkomen of een glimlachje op zyn gelaat komt leven.Maar de poging mislukt. Zyn oog blyft mat en doodsch. Z'n bewegingen syn slap en moedeloos. Vruchteloos zoekt hy al-krachtiger prikkels om zich op te heffen uit de lethargische on verschilligheid. Niets kan hem meer wakker- schudden uit de zware, loome dommeliog, waarin zyn geest en zyn zielsleven verkwij nen, versterven, onderwyl hjj nog do (pose" aanneemt van een, die zich „porfect amu seert" aan 't strand of in do muziekzaal, aan de speeltafel of bj} (Voordrachten", sou- timenteele, pikante, ondeugende, sarcastische raak droog-komische, vreemd-excentrieke, wat ge maar wilt In werkelijkheid is de geblaseerde, ver wende, moderne (iiitgaans-monach", gelyk deze zich door alle seizoenen van het jaar beweegt, een beklagenswaardig schepsel, met eene in doodsslaap verzonken siel, onaan doenlijk ontzenuwd, zoekend en hunkerend naar iets, dat hom ontvliedt zoodra hy er do handen naar uitstrektTantalus figuur, die niet minder lydt dan de gemartelde uit de oude Grieksche legende, die zich tegen do goden had bezondigd en nu geplaatst was in een water, dat hem tot do dorstende, smachtende lippen reikte, terwijl het ver koelende vocht wegvluchtte telkens als by ervan drinken wodkrimpend van hougi-r ook, terwyl vlak boven zyn hoofd heerlyk- sappige vruchten hingen, die de greep van zyn hand ontweken, zoodra hy, Tantalus, ernaar tastte Zóó komt my vaak de moderne „uitgaan*- mensch" voor van de geblaseerde soort, - in zomer- en winterseizoen..! Laat ik er aanstonds bijvoegen dut dearmo Hy moge in elegante zomorkleedy zich be wegen onder de massa, die the season" volop meemaakt of wel den schyn hebben van in hot weelderig-bruyante wintor-godoê zich go- lukkig on behagelyk te gevoelen Dat do arme, zoodra ik hem herkende, deernis diepe en schrynende in my wekte En wie hem goed kent, als met my l(ct geval is en niet een steen inslde van een hart in den boezem ronddraagt,"hij cal gevoelen gelyk ik Dertig, veertig jaar geleden had men niet sensatie-bladen iu hot genre van do «Matin". En toen wekten tydingen, tienmaal minder onrustbarend dan in de jongste dagen over de mogelykheid van oorlogsgevaar verspreid worden, eene opschudding, waarby do leuke kaut onze tydgenooten in zulke omstandig heden wel zeer scherp afsteektHoe zou dat toch komen vroeg my iemand, die de zeer vleiende veronderstelling looit, dat //kraDtenmensohen" op elke vraag een bevredigend en oplossend antwoord iu Voor raad hebben Hoe zou dat komen Juist wyl de sensatie-pers ons heeft ge bracht in de positie van den boer, die »1 driemaal gefopt was door den rekel, die al maar (wee de wolfl" schreeuwde zonder dat er schyn of schaduw van het ondier té be- kennen viel Gedeeltelyk kau men de vraag bevestigend beantwoorden. Toch niet gansch-en-al. Want de heeren van «Matin" e.d. .hebben telkens weer nieuwe loopjes, trucs, maniertjes, woordekens, sensatiolioofdjes, eu zoo, waar door men lichtgeloovigen en naleven de koorts op 't lyf jaagt Men zal moeten teruggaan tot dc dagen uit den Japansch-Russischeri oorlog en het Doggersbank-incident om te vinden oen schijn baar zóó dicht by de uitbarsting komen als welke we nu weer doorleefd hebben. In oen kring van menschen, die dagolyks tusschen vier oii zes wel-en-wee der wereld, klein Nederlandje inbegrepen, zitten to wikken en te wegen was ook een, die het monopolie opvorderde van alle dingen kalm-verstandiger in te zien dan de anderen ,Wat leuteren jelui toch van Europeeschen oorlog en wereldschokkenriep hy uit, „snappen jelui dan niet, hoe geen regeeriug in de twintigste eeuw dat zaakje zou aan durven? In den t\jd van strike on sabotage en dienstweigering on al den drommel meer I... Sn&ppen jelui dan niet, hoe bet „revolutie naire monster," zooals de notaris 't altyd noemt, rukt aan z'n ketenen... Rukt, rukt wachtend op 't moment, dat „do uitbarsting" 'tzal verlossen?... Snappen jelui niet, dat de Krupp's, de Schneider's, de fabriceerders van miliniet en de tienduizend verdere liefelijk heden, waardoor je over een jaar of wat ons hoelo planeetje aan splinters kunt laten springen, dat al die menooren de moor denaars, de lykbozorgers van god Mars, van „don oorlog" zyn?.,. Moet ik jelui nu nog duidelijk maken, dat meneer Mars bezig i.-> i „harakiri" te plegen?... En wanneer straks de aviatiek nog iets heel anders is geworden dan ze nu is... Moo met een stuk of wat vliegdingen, hóóg in de lucht voortijlend of zwevend, eene portie verdelgend goedje naar-omlaag kan dirigeeron, ruim voldoende om vijftig van je grootste „Dreadnonght's" tot eene collectie verbogon- plaatjes te maken, voor den moest besoheiden opkoopor van nationaal oud-roest zonder waarde... Wanneer, dan, tegolyk ermee, de onderzeeërs vernielen wat de vliegdingen by vergissing over mochten hebben gelaten..." De scherpzinnige man keek met medelydend- spottend oog het kringetje rond... Oorlog in den ouderwetschen zin van het begrip, welk verstandig schopsel maakt zich diiitr nog druk overl Do heeren diplo maten mogen met zeer-gewichtige, zeer-be- zorgde gezichten zitten te vergaderen.,. „De „Matin's" mogen telegrammen publi ceeren niet „hoofdjes" èn met inhoud .om van te rillen en te bibberen... Wy weten immers wat ze waard is, de vertooning; hoe de heeren eieren voor hun geld kiezen; be seffend, dat.„Neen!" besloot de wyze, er is wel oorlog. Een, die dag aan dag .woedt. Die gevoerd wordt met steeds scherper wa pens. Maar de Murs-to-date lykt volstrekt niet op zyn voorganger van den Olympus. Hy is een koopman, een handelaar, een in- dustriëel; hy viert triumfen op de fabriek en op de BeursDag aan dag, uur na uur, heeft hy te vechten, te worste len, in de moderne maatschappy, waar 't woelt, gist, dreigt, schoon dan het mo derne „slagveld" evenmin golykt op liet voormalige als waar er nog „bloedige botsingen" plaatshebben, die stille vlakte, waar uit hindernis en struikgewas, do kogels komen aanfluiten op het „ouderwet- scho", waar de kampioenen tegenover elkander stonden... Onverschrokkenheid en spierkracht sich hadden te vertoonen instée van 't... plat op den buik liggend... richten van het geweer op den vyand, die, ia wyde verte, voor geoefend schutters-oog te onderscheiden ▼altl..." Mr. Antonio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1