f t Stoomvaartbe Stoomvaart-] Sumatra, thuisrej K. Willem II'--®' Banda. A. Wilfci •n W. »Evert late klasse Wouters, N. «T Rost van Tonningen ingler, beh. tot is met 20 minister van marine G. A. Dagnelie, P- iden, L. F. Klaassen dienende aan boord Hr. Ms. i oeptember, en de adelborsten Langeler, M. C. de long, G. P. it van Tonningen en J. P. Ab- blnga, dienende aan boord Hr. Ms. »Heemskerck", met 30'September d. a. v. op non-activiteit gesteld. Bij K. B. lijn met ing. van 23 Aug. benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de zeemacht, de id. 2de kb, 1ste afd. bn het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord: J. C. A. Scholte, L. A. van Boven, I. Hannink, J. F. Wesseling, J. G. van den Berg, J. W. A, A. Heydt, J. J. A, van Staveren, H. J. Bueninck, J. J. van der Have, J. Schouten, R. Ver- donck, P. van Waasdijk, W. Prins, C. A. Lens, H. Nieuwenhuvs,'W. A. de Jong, 0. H. Brouwer, P. Koenraad, A. E. G. Post Uiterweer, A. L. E. Ram- bounet, W. C. Beels en tot adj.-adm. bij de zee macht, de adsp.- adm.D. Pothoven. J. Vons, G. J. Jöbsis en H. J. Eenhoorn. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. K. Willem! vertr.24 Aug. van Batavia naar A'dam. Nias, uitreis, vertrok 25 Aug. van Suez. Rembrandt, thuisreis, vertrok 20 Aug. van Perim. Sumatra, thuisreis, vertrok 26 Aug. van Marseille. Ambon, thuisreis, passeerde 27 Aug. Kaap Finisterre. Billiton, uitreis, arriveerde 27 Aug te Antwerpen. Grotius, uitreis, is 26 Aug. Perim gepasseerd. Koningin d. Nederl., uitreis, arr. 27 Aug. van A'dam te Batavia. Oranje, thuisreis, vertrok 27 Aug. van Lissabon. Bali, uitreis, passeerde 28 Aug. Kaap Bon. Banda, uitreis, passeerde 27 Aug. Perim. Flores, uitreis, passeerde 28 Aug. Perim. K. Willem 111, uitreis, vertrok 28 Aug. van Algiers. Rotterdamsohe Lloyd. Uoront&lo, uitreis, passeerde 25 Aug. Gibraltar. Bandoeng, thuisreis, vertrok 25 Aug. van Djeddali. Terriër, thuisreis, arriveerde 25 Aug. te Perim. Ophir, uitreis, passeerde 26 Aug. Kaap del Armi. Ooentoer, uitreis, vertrok 27 Aug. van Colombo. Medan arriv. 28 Aug. van Hamburg te Amsterdam, Menudo, uitreis, arriveerde 26 Aug. te Padang. Sindoro, thuisreis, vertrok 28 Aug. van Marseüle. Tambora, uitreis, arriv. 27 Aug. te Southampton. Koninklijke Hollandsche Llot'd. Reuland, thuisreis, vetrok 24 Aug. van Montevideo. Amsleiland, uitreis, is 24 Aug. Fernando Noronha gepasseerd. Frisia vertrok 24 Aug. van Santos naar Amsterdam en arriveerde 26 Aug. Rio Janeiro. Eeialand, uitreis, is 26 Aug. Teneriffe gepasseerd. Hollandia arriv. 28 Aug. van Buenos Ayres te A'daut, Kon. Wkst-Indische Maildienst. Prins d, Nederlanden vertrok 24 Aug. v. Paramaribo uaar Amsterdam. Pr. W. I arriv. 25 Aug. van Paramaribo te IJmuidcn Pr. W. V vertr. 25 Aug. van New-York n. West-Indië, Pr. MauriU arriv. 27 Aug. van Suriname te A'dam Pr. Willem III. uitreis, vertrok 25 Aug. van Madei Visscherijberichten. Nieuwedtep, 25 Augustus. Aangebracht door 30 korders 5 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 50 middeltong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tarbot voor 6, 2 tot 15 stuks rog 65 cent per stuk, 1 tot 2 mand kleine schol f 1,50 a f 2,50 per mand. 1 tot 2 mand schar f 3 per mand, 1 tot 2 mam stortschol f 5 per mand. 26 Augustus. 75 kolders met 5 tot 20 stuks groote tong 75 a 85 cent per stuk, 10 lot 100 middeltong 35 a 45 cent per stuk, 10 tot 80 kleine long 12 a 15 cent per stuk, 3 stuks tarbot f 5 a f 7 per stuk, 1 tot 10 stuks rog 65 cent per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f 3 a f 6 per mand, 1 tot 8 mand kleine schol f 0,80 a f 1,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,50 a f 3 per mand. 28 Augustus. Niets binnen. Burgnlijke Stand v. Helder Van 25 tot 28 Augustus. ONDERTROUWDG. H. Leesmann en C. M. Gravemaker. BEVALLENA. de Boer geb. Post, d. H. A. Heilbron geb. van Baardwijk. z. E. Houthujjsen Jeb. van Lien, z. S. van Brussel geb. Bruyn, d. C. C. Nauta geb. Olifiers, x. A. T. Tobias geb. van Veen, x. F. Bierman geb. Akse, i. J. v. d. Weide geb. v. d. Zee. d. OVERLEDEND. J. de Bunje geb. Giltjes, 68 M. C. Rykcrs, 6 m. J. Mooy, 2 w. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzendingaweg. D.tuw de, KrSfS postbezorging.,aat- busl p. zeepost via Amsterdam 1 en 15 Sept. 7.— 's av, p. zeepost via Rotterdam 8 en 22 7.'sav. p. Holl. mail via Genua 29 Aug. 7.'s av, p. Holl. mail via Marseille 5 en 19 Sept. 3.30's nam p. Kransche m. via Marseille ivoor Sumatra's Westkust eu Benkoelen alleen verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 6 en 20 Sept 12'tmidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brlndisi p, Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Pransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels 1 en 15 Sept. 29 Aug. 5 en 19 Sept. 8 en 22 6 en 20 8.30'smor. 7.'s av. 3.30's nam 12'smidd, 8.30'smor. 's av. 3.30' Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisi eiken Vrydag p. Holl. mail via Genua 29 Aug. p. Holl. mail via Marseille 5 en 19 Sept. (alleen op verl. der afz.) p.Fr&nsche m.viaMarseille 8 en 22 p. Duitsche m. via Napels 6 en 20 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 31 Aug. |7.'sav. p. mail via Queenstown 1 en 8 Sept. 3.30's nam p. mail via New-York. 1 en 15 3.30's nam p. mail via St. Nazairc .1 7 17.av. Naar Curayao, Bonaire en Arnba: p. zeepost via Amsterdam 31 Aug. 7.'sav. p. mail vin Southampton elkeu Dinsdag of Queenstown. cn Vrydag p. mail via Hamburg 1 Sept. (alleen op verl. der alz.) Naar Si. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 31 Aug.|7.'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.— 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 8.80 's namiddags. Voor Hr. Ms «Wolf" en «Fret" naar Tunis: 2 Sept., 7 uur 's av. Sept., 12 uur 'smidd.; 4, 5 en C Sept., 7 uur 'sav. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 28 Augustus. De beide torpedojagers «Wolf" .Fret" z(jn 26 dezer te Malaga aangekomen. By bet op 25 en 26 Aug. j.1. gehouden rxameu voor de aote Gymnastiek M.O. geslaagd de heer A. M. Leeuwerke, alhier. De heer P. Reselman te Haarlem, vroe ger alhier, slaagde 26 Aug. te 's-Gravenhagi voor het examen Hooidaote. De heer Th. R. Luyckx, alhier, is 's-Gravenhage geslaagd voor het eerste ge deelte van het Notarieel Staats examen, Aan. den heer J. J. Schoeffelenberger, aannemer, alhier, word na tweejarig cor respondentie-onderwijn aan het Bouwkundig Justituut Jacob van Campen" te Amsterdam, gisteren een aote als bouwkundige uitgereikt. B(j Kon. besluit van 3 dezer is, inge volge de wet tot regeling van het lager onderwjjs aan W. Westendorp, hoofd eener openbare lagere school alhier, een pensioen verleend van f 1012. Dr. G. C. J. van den Heuvel. Naar aanleiding van het overlyden van den Officier van Gezondheid Dr. G. C. J. van den Heuvel, van H. Ms. «Utrecht" in West- Indië, ontvingen wy van bevriende zyde een aantal Nieuwsbladen uit Curayao, waarin wy beschrijvingen vinden van de ter-aarde- bestelling op 15 Juli 1.1., waarbij zeldzaam groote belangstelling is betoond door alle atanden uit Curayao en de omliggende eilanden. Dr. van den Heuvel heeft zich in den korten tyd dat hy in West-Indië geweest is in de gehoele kolonie vele vrienden ver worven, door zyne toewijding en weldoen. In het Elisabeths-gasthnis te Curayao en het Militaire hospitaal te Paramaribo, werd zyn komst steeds op hoogen prijs gesteld door de geneesheeren en patiënten. By den op verzoek van den Inspecteur van den Geneesk. dienst in Suriname door hem meegemaakte expeditie naar PobI Gro ningen ter behandeling der Yaws-lyders heeft hy vermoedelijk de kwaal, dysenterie, opge- daan die hem op nog jongen leeftijd ten grave Bleepte. Vliegerwedstrijd. De vliegerwedstrijd die door de vereeni- ging «Helders Belang" op Koninginnedag dag zal worden gehouden op de Zeedyk bi het Observatorium, beeft over deelname niet te klagen. Er hebben mek 202 deelnemors aangemeld, zoodat het bestuur de verdere deelname heeft moeten sluiten. De deelnemers zullen zioli om half één dés middags (en niet om één uur zo als aanvankelijk was bepaald) moeten bevinden aan de Weststraat voor den winkel van den heer J. van Willigen, om daarna om één uur in optocht, voorafgegaan door tamboerB, naar het terrein te vertrok ken, nemende de volgende route: Weststraat, Windstraat, Keizersbrug, Keizerstraat, Spoor straat, Koningstraat, Kerkgracht, Westplein, Dijkstraat, Zeedyk tot Kaaphoofd. Op het terrein hebben dan de navolgende wedstrij den plaats. Wedstrijd voor de boogststaande, mooiste, grootste, kleinste en eigenaardigste vliegers. Het vliegertouw mag niet langer of korter zyn dan 300 meter, voor zoover de wedstrijd in de hoogststaande vliegers betreft. Mocht blijken, dat de pryswinners niet de ge- wooschte 800 Meter touw hebben of minder of meer, dan wordt hen de prys niet toe gekend en komt hun opvolger hiervoor ii aanmerking. Het terrein wordt ditmaal niet afgebakend noch afgezet, zoodat het bestnur hoopt, dat het publiek alles zal willen bydragen om de wedstrijden niet te bemoeilijken. De deel nemers worden verdeeld in groepen van 25 in volgorde van de hen verstrekte en ge nummerde kaarten welke kaart zichtbaar moeten gedragen worden. Vliegers, die aan de wedstrijd deelnemen en niet op kunnen gaan, zullen voor geen bekroning in aanmerking komen. De bekendmaking van de behaalde pryzen waarvoor verschillende jury's zyn aangewe zen, heeft plaats na afloop van alle wed strijden op het terrein by het station de afstandmeting. De uitreiking der pryzen des avonds om half acht uur in het lokaal «Tivoli", Molenstraat. Ten slotte zy nog medegedeeld, dat de padvinders zich welwillend beschikbaar ben gesteld om de heeron commissarissen te helpen. Moge mooi weer en een goede wind dit feest beschermen. Concert op de Vischmarkt. Groot Concert te geven door de muziek vereeniging .Winnubst" op 81 Augustus 1911 van 810, onder leiding van den heer Jb. Ter Hall. Programma: 1. Wilhelmina-Marsch L, J. Gerritsen. 2. Ouverture Mireille, 1'Opera. Ch. Gounod, 3. Bataille <le Fleurs, ValseRoraain. 4. Marsch SalonnelleAlex. Luig< Pauze. 5. Ouverture L'amabileJ. Werku 6. Chère Brunette, PolkaH. C* (Solo voor Piston voor te dragen door den heer P. Vonk). 7. Bella Eliza, Schottisch Felise Minet. 8. Bouquet de MelodieRenaud. 9. Finale. staan. Ten slotte nog een woord ran dank aan de leiders voor hunne aangename en humane leiding. Aan vier jongelingen die dit jaar dienstplichtig waren geworden werd een schietbewys uitgereikt. Adam in Ballingschap. Zondagmiddag woonden we te Bergen aau Zee, op een daarvoor expresselyk geschikt gemaakt terrein op het landgoed «Oudt tranenburgh" het openluchtspel bij, vertoond door de N. V. «Het Tooneel'. Opgevoerd werd bovengenoemd «Treurspel der Treur spelen", aldus door den vorst der dichters, Joost van den Vondel zelf, genaamd. Als men bedenkt, dat dit stuk geschreven is in 1664, door den 77-jarigon auteur dat deze zelf een opvoering nooit heeft mogen ziendat de vertooning slechts aan dezen tyd is vergund te beloven, is deze gedachte alleen reeds in staat, het werk met eenige piëteit te naderen. Zooals men begrypt, behandelt het onder werp Adam's val. Het tooneel stelt roor den «Hof van Eden", met een heuschelijken appel boom op den voorgrond. Een klein meertje verbeeldt den tweelingstroom «Eufraat Tigris" het terrein is heuvelachtig en dicht begroeid, waarachter de acteurs verdwijnen of van waarachter zy opkomen. De muziek, gecomponeerd door Hubert Cuypers, gaat schuil achter een bosschage. Do personen die optreden zynAdam, Eva, Lucifer (hel levorst), Asmodé (helsche geest), Belial (id.), Gabriël (aartsengel), Rafaël (id.), Michaéj (id.), Uriël (gerechtsengel), bonevens een rei van Wachten gelen. Al deze personen waren gecostumeerd naar de aanwijzingen van den dichter zelf. Zoo Adam on Eva in 't vlekkeloos wit later, na den val, bokloed door een omhulsel van vygebladeren. Lucifer, de verschrikke lijke, in een rood getint gewaad. Asmodé, met deu verroesten ijzeren kroon op 't hoofd, 't donker, somber kleed, dat den vleermuisaard verraadt; Belial, do liBtigo. geveinsde, de zoo rad van tongige, dio de ongelukkige Eva, snoepbelust, naar den verleidelijkeu appel doet grypen, in een slangachtig gekleurd gewaad, waarin hy zich in allerlei plooien vermag te wringen. De Rei van Wachtengelen in zachte klenren den regenboog nabootsende. Denk u nu in een taal, zoo ryk, zoo forsch, zoo krachtig by wylen toch weder zoo zoet, zoo zacht, zoo melodieus als waarvan alleen Vondel het geheim bezat; deze verzen gezegd door de besten onzer acteurs actricesin een omgeving, zooals die 't best den Hof van Eden nabijkomt; dé vertooning plechtig, statig, stemmig zonder styfheid daarby een stof, zoo tragisch, zoo diep schok kend, als de verdry ving van het eerste men- schenpaar uit het Paradys, dan kunt u begrijpen, dat de vertooning, die onafgebroken van drie tot zes uur aanhield, door de groote massa toeschouwers onder de diepste stilte, ja met eerbied en dikwijls onder hevige emotie werd gevolgd. Het spel, de vertolking, was de stof en den dichter waardig. Geen wonder, dat den hoofd personen Eva, Lucifer, Adam en Asmodée met bloemstukken en lauwerkransen werden geëerd en dat den leider van dit alles heer Willem Royaardsdoor c(én Voorzitter van het comité aan het einde een «tot weer ziens" werd toegeroepen. Want deze opvoering was een beslist succes, En voor het openluchtspel, èn voorde »N.V, Het Tooneel" èn voor Willem Royaards voor het Comité, dat de opvoering had voor bereid. Helders Harmoniekapel. De onlangs op het concours te Noord- Sobarwoude behaalde le prys in de 2e afdoe- ling, een gouden medaille en de le prys it den eere-wedstryd, een zilveren lauwerkrans, met brevetten, zyn Zondag door het bestuur van bovengenoemde vereeniging, onder direc tie van den heer G. H. J. v. d. Bogaerde, in ontvangst genomen, en zullen heden, Dins dagavond, in de étalage van deu heer Troost, Spoorstraat, ter bezichtiging liggen. Uitslag der jaarlijksche schietwedstrijd tot verhooging van 's lands weerbaarheid. Evenals vorige jaren had ook nu weder op 't eind der maand Augustus, n. 1. 26 dezer, de jaarlyksohe schietwedstrijd plaats onder leiding van den adjudant der L.W. don heer H. Oosterwyk en de sergeants Schut en Koning. Dool hiervan is 's lands weerbaarheid steeds op hooger peil te brengen, en ten gerieve der viermaanders kunnen lotelingon hiervoor achietbewyzea behalen. Dit jaar waren door den commandant een 15 tal pryzen (kunstvoorwerpen) beschikbaar gesteld, tegen vorige jaren 10. De toename van het aantal pryzen lag v.n. hierin dat de deelname dit jaar beduidend grooter was. Winnaars der pryzen waren: le prys J. Kuiper met 15 punten. 2e A. Schoorl 18 3e J. v. Wolferen 19 4o J. Bonte u 20 H 5e r D. Heyblok i 20 H 6e F. Nukoop i 21 1 7e D. J. W. v. Rotemlael u 21 8e W J. Arende H 21 t 9 c C. Berkiljon 22 H IQa C. de Jong r 22 lle t T. Heytiug 28 M 12e v N. Gomes i 23 l3o J. Rustemeyer II- 23 14e P. Kuiper i5 16e M. Visser t 28 Daar er verscheidene deelnemors waren die een zelfde aanial punten behaalden werd de volgorde bepaald door overkampeu. Dat dit niet bepaald gemakkelijk ging bleek ous bij de 6e en 7e prijswinnaars; zy toch moesten tot 8 malen kampen wegens bet tot 2 malen toe gelyke aantal punten, tot ten slotte F. Nukoop met 1 puut voorsprong no. 1 kwam Bij Kon. besluit van 20 Juli is, inge volge de Burgerlijke Pensioenwet, aan H, Kunst, gowezen late stoker aan boord van het stoomloodstransportvaartuig van den algemeenen dienst van hot loodswezen het 8de district to Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1911, een tweede pensioen toegekend van f478 'sjaars. By Kon. besluit van 20 Juli is, inge volge do Burgerlijke Pensioenwet, aan den eervol ontslagen scheepsdiepgangmeter Sap, te Zaandam, met ingang van 1 October 1910, een pensioen toegekend van f 19 'sjaars. Stranding. Terschelling, 27 Aug. Volgons boricht van den lichttoren van Vlieland is op don Noord-Oosthoek van Vlieland een schoener gestrand. De sleepbooten «Titan" en «Ter schelling" vertrokken derwaarts. 28 Ang. Het gestrande schip is de Duit- Bche schoener «August", geladen met salpoter van Daitschland naar Engeland. Het is door de sleepbooten «Titan" en «Terschelling'" afgebracht en derwaarts vertrokken. De Amsterdamsche lotingsquaestie opgehelderd. Thans heeft zich opgehelderd, hoe het gekomen is, dat by de loting voor deNatio- nalo Militie te Amsterdam, twee lotelingen hetzelfde nummer getrokken hebbon, n.1. 3548, Gebleken was, dat het lotingsnummer over eenstemde met het aantal oproepinsbrievcn van de loting. Er was dus geen nummer veel en het lag alzoo voor de hand, dat or een nummer ontbreken moest, tengevolge van een drukfout, die oorzaak iB van het dubbele no. 3548. By de controleering der staten is gebleken, dat no. 3648 ontbreekt. Wyl èn 3548 èn 8648 beide dienstplichtige nummers zyn, heeft geen der lotelingen oen kans minder gehad op oen hoog, zoogenaamd „vry" nummer. Thans zal er van overloteD voor alle lo telingen geen sprake zyn. De Koningin bij de legermanoevres. Aan het bericht, dat H. M. do Koningii in verband met Hare aanwezigheid by de a, groote manoevres en villa heeft gehuurd Kerk-Avezaath, voegt do N. Crt. het vol gende, ter plaatse waargenomen, toe: Van 19 tot 27 September, het tijdsverloop waarin de manoevres gehouden worden, zal do villa door H. M. de Koningin. Z. K. II. Prins Hendrik en Prinses Juliana betrokken worden. Het is een fraai, in rooden baksteen op getrokken huis, waaraan een groene, donker rood omrande blinden en de klimopplanten langs verande en serre een friscb en kleurig aspect vorleenen. En zooals het daar ligt, to midden van berken on kastanjes, omringJ door een grooton, goedverzorgden tnin, man het wel den indruk van een intiem lustver blijf, tydelijko promotie tot koninklijke woning wel waard. Langs den stoomtramweg TielCnlemborg, die kronkelend door het echt-Betuwsche landschap loopt, aan beide zyden begTensd door weelderige boomgaarden, waarin de vruchten zich, als zoovele Tantaluskwellin gen, blozende toonen aan den dorstigen wan delaar, ligt daar de villa een vijftal kilometers verwijderd van Tiel, nabij het punt waar f;edurende de manoeuvres de beslissing val- en moet. Hot is een ruim gebonw, twee verdiepingen hoog, en een zolder. Gelijkvloers bevinden het Koninklijk gezin sullen worden ingericht. Twee kleinere vertrekken, eveneens gelijk vloers, zullen als slaap- on badkamer voor prinses Juliana dienst doen. Het kleine gevolg, 1»t H. M. vergezellen zal, logeert gedeoltelyk zcb kamers, dio de bovenverdieping vormen en gedeeltelijk in het hotel CoboJijns te Tiel. Van don tnin wordt een groot stuk achter het huis afgesloten om als wandel- en ipeelplaats te dienon voor de kleine prinses de groote, mulle zandhoop, dio byna nood- aikelijk tot do stofïeering van iedere kinder speelplaats behoort, zal ook in dit gedeelte van den tuin niet ontbroken. H. M. heeft te kennen gegeven, dat zy Hare aanwezigheid te Kerk-Avezaath eenvoudig en ongedwongen wenscht te zion, opdat geen overdreven feestvertoon de landelijke charme van het plaatsje verstore. Slechts de nationale lag, die in den tuin vóór de villa geplant zal worden, is er om getuigenis af te leggen van de tydelyke bestemming der villa. Tweo auto's, die de Koninklijke Familie tot Haar gerief meevoert, zullen in de koets huizen van de hoeren Heufi Cellendonk ge stald worden, terwyl vier rypaarden, die ir de keurige, naar Engelsch model ingerichte stallen der zolfde hoeren verzorgd sullen worden, doen vermoeden dat H. M. te paard de manoeuvres zal volgen. De boschbrand bij Arnhem. Men schrijft uit Arnhem: Gistermorgen is ten Noordon van onze gemeente een hevige boschbrand ontBtaan, die de bosscüen van deu lieer Del Court tot Krimpen aan den Apeldoornscben weg en oen gedeelte der Rosondaalsche bosschen aantastte. Toevalligerwijze hadden in de omgeving militaire oefeningen plaats van het 4e batal jon van het 8e reg. infanterie, dat by de ontdekking van den brand onmiddelyk het blusschingswerk aanving, later nog bygestaan door het tweede bataljon van dit regiment. Met het zelfde dool vertrokken de Arn- hemsche brandweer en gemeentewerklieden naar het terrein van den brand. Daar waren o.a. aauwezig de burgemeester van Arnhem, Baron van Heemstra, de wethouder Wisboom, waarnemend directeur van gemeente werken en de commissarissen van politie, de heeren Versteeg en Terlaak. Men slaagde er in omstreeks half tweo den voortgang van den brand by den Ko ningsweg to stuiten; ongeveer 200 HA. dennenbosch zyn in asch gelogd. Alvorens het blusschingswerk vangen had de 4e compagnie van het 4e bataljon de geweren aan rotten gezet in een toen nog veilig boschperceel. Met zooveel hevigheid woedde evenwel het vuur, dat in zeer korten tyd de wapens niet meer te bereiken waren en in het brandende hout moesten worden achtergelaten. Onder de soldaten heerschte een groot gebrek aan drinkwater. De heer Del Court stelde evenwel zyn automobiel ter beschik king om water aan te voeren, terwyl ook de ArnhemBche gemeentereiniging werd getele foneerd om water ter plaatse te brengen. De brand, welke te Arnhem door donkere rookwolken zich aankondigde, bood vannaby gezien een onheilspollenden aanblik. Huizen hoog schoten de vlammen op en sissend en fluitend sloeg het vuur van deu eenen boom op den anderen over. Het is wel zeqp gelukkig dat juist een belangryke troepenmacht hnlp kon verleenen, waar anders ongetwyfeld het vuur een nog grooter omvang zou hebben genomen en ook de Stadsbosschen groot gevaar hadden ge- loopen te worden vernield. Op het terrein gaf generaal Tonnet persoonlijk bevelen over de wyze waarop de brand zon worden gestuit. Een vriendelijke ontvangst. Het harmoniegezelschap te Wierden (Over- ijsel) nam deel aan een concours te Krom menie. De directeur was niet zoo gelukkig zijn executanten ter overwinning te voeren en ongelauwerd, zonder eeremetaal, keerden de zonen der mazen naar hunne haardsteden terug. De dorpelingen waren zóó verstoord over de «smadelijke nederlaag" dat ze aan het station het gezelschap by zyn terugkomst mot ketelmuziek verwelkomden en met gejoel en geschreeuw begroetten. Watersnood en waternood. Men schryft uit Zeeland: Werd onze provincie voor eenige jaren zoo hevig getroffen door een watersnood, thans dreigt byna even ernstig een waternood, want wordt van elders gemeld, dat de beekjes enz. zyn opgedroogd, hier is dat ook het geval in leidingen en putten en daar komt by, dat elders in den ondergrond in den regel by eenigszins diepe boringen voor norton-wellen enz. wel degelijk drinkbaar water is te vinden voor mensch en dier, maar het is in Zeeland een treffertje, indien zoo'n wel wordt gemaakt, dat zoetwater wordt aangetroffen, meestal zout- of brakwater. Waar men dan het geluk heeft zoo'n zoetwatcrader aan te treffen, daar komt men van heinde en verre om dit water te halen, als het voor hel publiek beBtemd is, of als een particulier de wel heeft latei slaan, om het water te koopen. Wie nog wat regenwater heeft, wordt reusachtig* sommen geboden per emmer, d.w.z, reusachtig, omdat het water geldt: 5 h 10 cent per em mer is natuurlijk een onmogelijk bedrag. Eigenaardig is het zeker, dat in de onmi( - dolly ke nabyheid van de Schelde of hare takken, soms vast aan de binnenzijde van de zoedyken in de zeepolders, zoetwater wordt gevonden, waar de hoeveelheid zieh regelt naar eb en vloed en het is zelfs voorgekomen, dat op een plaats, waar het wellen had op- gehouden men weer aan het graven ging en opnieuw de ader vond. Zelfs is op een klein deel van het Schelde het zoetwater nit den grond opkomt in weerwil dat de vloed voort durend dat plekje bepekelt. In de tuinen ziet er alles treurig uit groontc is or niet en er heerscht bovendien een ware rupsenplaag. Ontruuw curator. In aansluiting aan bet bericht aan de «Su matra Post" ontleend omtrent do arrestatie van mr. J. Swart, ambtenaar by den Land raad te Magelang, kan de «L. Ct." nog mede- deelen, dat de verduistering van gelden, welke door mr. S. als curator zou zyn gepleegd, het faillissement betreft van M. D. Peereboora, graan- en meelhandelaar te Dokkum, die April 1908 failliet verklaard werd. Niet tegenstaande ruim 25 pet. hunner vorderingen voor de concurrentie schuldeisohers beschik baar was, hebben velen hunner geenerlei uitkoering ontvangen. Mr. J. S. had zich in 1906 als advocaat eu procureur te Leeuwarden gevestigd en werd 'begin ran dit jaar op verzoek overge plaatst by de rechterlijke macht in Nederl.- Indië. Brandstichter aangehouden. Men meldt uit Antwerpen aan de «Bossche Courant' Een kapitein der Nederlandsche Kon. Maréchaussée heeft met de politie der 8e afdeeling te Antwerpen oen Hollander gear resteerd, zekeren Jan v. d. S., die te Roermond boden by het blusschingswerk, hunne hnizen binnendrong en daar wegnam wat van zyn gading was. Een toespraak van den Dultschen keizer. I-Iambnrg, 27 Aug. Aan het teeBtinaal van den Senaat hield de Keizer een toespraak, waarin hy het volgende zeidefVVy behoeven ons er niet over te verwonderen, dat het opbloeien van den handel van ons jong ver- eenigd vaderland menigeen in de wereld onaan genaamheden heeft veroorzaakt. Ik meen ovenwei, dat concurrentie op commercieel gebied gezond on noodzakelyk is, om den stoot te geven tot nieuwe daden. De concurentie der naties kan in vrede uitgevochten worden. Ter bescherming van handel en scheepvaart heeft het Duitsche volk eon machtig ontwikkelde oorlogsvloot .geschapen; zy is een beeld van den wil van iet Duitsche volk, om zich op zee te laten gelden. Als ik de geestdrift der Hamburgers goed begrepen heb, dan geloof ik te kunnen aan nemen dat het hun meening is, dat wy moeten voortgaan onze vloot te versterken, zoodat wij zeker kunnen zyn, dat niemand ous de ons toekomende plaats in de zon zal betwis^ ten". Brand in een Bioscooptheater. Zaterdagavond ontstond er tengevolge van een brandalarm, een hevige paniek in een icooptheater te Cannonsburg by Pittsburg, waarby 29 menschen den dood vonden en 60 ernstig gekwetst werden. Er waren ongeveer 900 personen, grooten- deels Polen met hunne vrouwen en kinderen, den schouwburg aanwezig en de voorstel ling was in vollen gang, toen plotseling een film in brand geraakte. Een man op een der voorste ryen schreeuwde «brand4 en al de aanwezigen drongen, als krankzinnig van angst, naar den uitgang. De schouwburg was gebouwd boven een reeks winkels en de eenige uitgang was een vrij smalle trap. Voor die trap ontstond een hevig gedrang, de voorsten werden naar beneden geduwd en rolden tusschen de bui tenstaande menigte, die op den afloop dezer voorstelling wachtte, om de tweede bij te wonen en die hoe langer hoe meer naar voren drong, daar men buiten nog onkundig was ;ebleven van hetgeen boven gebeurd was. 3e gohecle menschenmassa vormde een reus achtig kluwen en honderden geraakten onder den voetongeveer dertig werden doodge trapt, en degenen, wien het gelukt was naar buiten te komen, waren door de angst zoo versuft, dat zy geen hand uitstaken anderen te helpen redden. En intusschen erdrong zich nog steeds een menigte vrouwen n kinderen op de trap, terwyl de mannen u hun doodsangst over hen heen liepen of sprongen, onbekommerd -omtrent het lot van anderen, zoo zy zelf slechts in veiligheid kwamen. Toen eindelyk de vry willige brandweer aankwam, moest zy zich met geweld een weg banen door de menigte buiten, die ii haar versuftheid nog voortdurend opdrong en het reddingswerk daardoor ernstig belem- le. Een der rykate mannen van het plaatsje werd by zyn pogingen om twee vrouwen nit de menigte te halen, doodgetrapt. Eindelyk kwam er eenige beweging onder het volk en konden de toegesnelde genees heeren de behulpzame hand bieden. Maar toen bleken er reeds een groot aautal dood gedrukt, terwyl een menigte anderen ster vende opgenomen werden. De schouwburg was nog kort geleden door de plaatselyke overheid geïnspecteerd en doze had den branduitgang voldoende geacht. Scheepsbrand. Kaapstad, 26 Aug. Het wrak van het in brand staande schip .Lyndhurst" is door den Engclachen kruiser «Pandora" vernield tot zinken gebracht. De brand was omstaan door ontploffing in de lading benzine. De bemanning redde zich in eigen booten en werd later door het stoom schip «Clan Maelaren" opgepikt. De vlam men waren op 35 mijl afstand zichtbaar. Zwemmen. Van Folkestone naar Dove: William Stearne, den onvoorzichtigen Man chester zwemmer, is het inderdaad gelukt van Folkestone naar Dover te zwemmen. Stearne volvoerde dit by wyze van training voor een poging om het Kanaal over te zwemmen. Het was slecht weer,' toen Stearne van de pier te Folkestone te water giDg: er stond een hooge zee, zoodat de zwemmer weldra niet meer kon worden waargenomen, Vandaar dat verschillenden, die by het ver trek tegenwoordig waren, niet anders dach ten of Stearne was verongelukt. Stearne is een krachtig man, van een broeden bouw maar zelfs voor zoo'n Hercules scheen het ondoenlyk in zulk weer van Folkestone naar Dover te zwemmen. Te Dover stonden vrienden van Stearne op den uitkijk. De golven sloegen over de pier en de loodsboot die Stearne den weg moest wyzen, ontkwam ternauwernood aan het gevaar van vergaan. Stearne's aankomst te Dover was zeker buitengewoon. Door de atrooming werd hy naar de pier gedreven en hoewel hy zoo hard mogelijk ,trok", kon h\j niet verhinde ren, dat hy telkenmale tegen de pier ge slagen werd. Alle pogingen werden door den zwemmer in het werk gesteld om de haven te bereiken, doch vruchteloos en zoo besloot Stearne maar op de pier te klauteren. Aan de andere zyde sprong hij weer in zee, zwom de baai over en landde op het strand by Dover. Stearne vertelde, dat deze tocht werd ge maakt onder do slechtste omstandigheden, welke hy ooit meemaakte. Hy had eenige wonden opgedaan in den stryd met de pier terwyl de hevige beweging van het water hem byna blind had gemaakt. Vliegen. Om den «M i c h e 1 i n"-p r y s. Védri- nes is niet langer favoriet voor den «Michelin" prijs van den langst afgelegden afstand op één dag. De jonge aviateur Helen, die nog slochts eon week geleden zyn brevet hIb vlie- «er haalde, en die Vrydag reeds inschreef voor den «Michelin"-prya, heeft Zaterdag niet minder dan 1126 K.M. 400 M. gevlogen, het record van Védrines slaand met wel 300 K.M. Hy legde de 1126 K.M. in 18 uur 49 min 19 boc. af. De aviateur beeft slecht S-maal zijn tocht onderbroken, om iets te eten en te drinken. Helen is een leerling van Nieuport. Reis om de wereld. Een redacteur van het Parijsche blad «Excelsior", de heer Jager-Schmidt, ia dezer dagen, in de hoofdstad teruggekeerd, na in 39 dagen, 19 uren, 43 minuten en 374/s se conden de reis om de wereld volbracht te hebben. Hy vertrok den 17den Juli uit Pa- rys, en reisde over Moskou, Wladiwostock, Tsuruga (Japan), Yokobama, Vancouver, Montreal, New-York, Cherbourg. Hij hoeft hiermede hot record geslagen van den ,Matin"-redacteur Stiegler, die jaren 3™;°^°..',;",.Sc™ t:°z° ^hrt'irb^-u.a«nniid.b«r»Mp Md.gc, Afdoend middel tegen mieren. Het Fransche vakblad «La Boulangerie fran<;aise" deelt een middel mede om de mieren, die provisiekasten, winkels, bakkerijen, enz. onveilig maken, afdoende te bestrijden. Daartoe heeft men alleen maar in kasten en op allerlei andore plaatsen stukjes besohim- melde citroenen neer te leggen. Geen versche, maar bepaald beschimmelde. Deze verspreiden een geur, die aan zwavelether doet denken, en na een paar dagen zyn alle mieren spoor loos verdwenen. De citroen moet niet in verschen staat aan Btukken gesneden en dun zoo neergelegd worden, in welk geval de stukken spoedig uitgedroogd zouden zyn. Het beste is, een paar citroenen eenige dagen op een vochtige plaats te leggen, in een kelder byvoorbeeld, totdat zij bedekt zijn met een groen laagje Bchimmel. Dan pas zyn zy goed om aan stukken gesneden en hier en duur neergelegd te worden, want dan verspreiden zij den geur, die de mieren verjaagt. Het middel is zeer eenvoudig eu wordt door deu ontdekker, een Fransche geleerde, DeParville, het eenige genoemd, dat tot dusverre af doende bleek te zyn. Nieuws op Scheepvaartgebiod. Reusenschepeu. De Hamburg—Amerika-Lyn heeft onlangs aan de werf van Blohm en Vors den bouw opgedragen van een groot stoomsptnp» eon zusterschip van het reuzonstoomschip vuu 50.000 ton, dat op de werf «Vulcan" teHam- bnrg voor haar rekening reeds in aanbouw en dat den naam «Europa" dragen zal. De bouw van beide schepen zal ongeveer 2/5 (d.i. 30 millioen gulden) van het geheelo aandeelenkapitaal van de Hamburg—Ame rika-Lyn nabij komen. Het schijnt bewezen te zyn, dat groote schepen op den duur voordeeliger zyu dun kleinere. Het groote schip, dat do Hamburg Amerika-Lijn thans bezit, is de «Kaiseriu Auguste Victoria", met een snelheid van ruim 18 knoopen. Het stoomschip «Europa", dat met een lengte van rond 800 meter alle thans dryven- de stoomschepen in grootte zal overtreffen, zal turbinen-dryfkracht krygen. Met zulk eeu dryfkracht is tot nu toe slechts een enkel Duitsch passagiersstoomscbip voorzien, name lijk het in den dienst HamburgNorderney gebruikte stoomschip «Kaiser'' van de Ham burgAmerika-Lyn, zoodat 't stoomschip „Europa" het eerste aldus uitgeruste Duitsche schip voor groote overzee-vaarten zal zyu. De kracht der machines zal ongeveer 70.000 80.000 paardekrachten bedragen, en de snel heid 22 knoopen. Ter vergelijking diene, dat het thans ver bouwde stoomschip «Dnitschland" van de Ham burgAmerika-Lyn, dat in zyn nieuwen vorm en onder zyn nieuwen naam «Victoria- Luise" in den herfst van dit jaar zyn eerste reis naar New-York volbrengen zal, 85.000 paardekrachten had en dat de machines van het snelstoomschip «Kronprinzessin Ceoilie" van den Norddeutschen Lloyd, zooals bekend een van de beste schepen, die tusschen Europa en New-York varen, 88,000 paardekrachten bezitten. Hoe geweldig de kracht der machines van de «Europa" zal zyn, moge uit de bewerking blijken, dat de in de gietstaalfabriek van Krupp te Essen in 1908 in werking gestelde 554 stoommachines een gezamenlyk kracht ontwikkelen van 89.400 paardekrachten. Wat de tnrbinen-dryfkracht betreft schijut de tot nu toe in scheepvaartkringen meer of minder verdedigde meening, dat de zuivere turbinen-stoomschepen voor de handelsvaart in de practijk niet goed voldoen, in dt-n laatsteu tyd plaats gemaakt te hebbon voor een gunstiger beoordeeling van deze wijze van voortstuwing. Zooals bekend, zyn de aan de Engelsche Cunardlyn toebehoorende stoomschepen Mauretania" en «Lusitania" (lengte rond 263 meter, breedte 29 meter, snelheid 25 1/2 knoop), de snelste en tot voor kort ook de grootste OceaaDBtoomschepen, eveneens met turbinen-machines uitgerust. In hun thans drie jaar durende regelmatig gebruik op de vaart tnsBchen Engeland en New-York schy- nen zy een grootere kracht ontwikkeld te hebbon, dan men aanvankelijk hier en daar toegekend had. Ook het nieuwe reuzenschip «Olympic" van de White Starlyn (lengte 280, breedte 29 meter, snelheid 21 knoopen) dat den 15 Juni van dit jaar zyn eerste reis van Queen stown naar New-York aanving en 't zuster schip «Titanic" van dezelfde maatschappij, dat einde Mei van stapel liep, bezitten tnr- binendrijfkracht. De Cunardlijn schijnt zoowel wat snelheid als wat grootte harpr stoomschepen betreft, zich door geen andere stoomvaartmaatschappij te willen laten overtreffen, want zy zal eeu stoomschip doen bouwen, dat in grootte eu •nelheid nog boven die van het stoomschip «Europa" der HamburgAmerika-Lyn zal staau. Men zon knnnen meenen, dat aan een meerdere uitbreiding van desoheepBafmetingeu spoedig een natuurlijke grens gesteld moet worden, voornamelijk door de groote kosten, die ontstaan zoowel door de onvermydelyke uitbreiding en uitdieping van de haveninrich tingen, alsook door het dokken van zulk eeq reuzeDiphip. Een drang tot gebruikmaking van steeds grootere afmetingen is intusschen afgezien van de concurentie tusschen de groote reede- ryen in velerlei opzicht aanwezig. Hoe grooter een schip i>, des te beter trotseert het storm en golven, des te rustiger is zyn gang. In dit opzicht laten wel ook de thans bestaande groote Oceaan-stoomschepen over het geheel niets te wenschen over, zoodat van dit gezichtspunt uit een verdere vergroo ting van den scheepsomvang niet noodig schijnt, hoe grooter echter een schip ia, des te meer is men ook in staat alle mogelyke weelde en ruimte aan te bieden, die thans door vele reizigers, in het byzonder in hot verkeer tus schen Europa en Noord-Amerika, verlaugd en goed betaald worden. Zulke reizigers gebruiken by voorkeur de reusachtige eu alle denkbare geriefelykheden uitgeruste sohe- pen, zelfs waaneer ze iets langzamer vareu dan de bekende recordbrekers van den Oce-, Van pannekoeken en platvoeten! De heer J. G. Sohuss, uit Hilversum, schryft in «Allen Weerbaar": Niettegenstaande het vooraf nuttigen vau den gebruikelyken dikken pannekoek, is zoon lief toch raak geloot. Goddank, dat je vroeger eon operatie hebt ondergaan en dat je platvoeten hebt; uu kannen ze je tenminste nog afkeuren 1 Je hebt toch niet vergeteu, dat op te geven Natuurlyk niet, vader 1 Bovenstaand geval kwam my by de hier plaats gehad hebbende loting ter oore I De vader verheugt zich dus in de licha melijke gebreken van zyn zoon, terwijl de zoon zich niet schaamt en den oudwyveu- durf loont zichzelf voor een misbaksel aau te geven. Toch beBtaat de vereeniging «Volksweer baarheid* al elf jaar lang en tracht men al elf jaar de begrippen dier vereeniging ingang te doen vinden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2