KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, WioHngon en Anna Paulowna No. 4024. Zaterdag 2 September 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre-Zondagsblad 37* 45 f0.75 niiën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling) Advertentie» van 1 tot 5 regelt 30 cent. Elke regel meer0 Bewijs-exeinplaar24 Vignetten eu groote lettert worden naar plaateruimte berekend. Intero.- Telefoon 00. Uitgever i C. OE BOER ir. (v,h. BERKHOUT 4 Co Helder. Bureau» Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UITSLAG DER HERSTEMMING voor één lid van den Gemeenteraad op Dinsdag 29 Augustus 1911. EERSTE DISTRICT. Aantal kiezers 1826 Van onwaarde 10 Uitgebracht644 Geldige stemmen Uitgebracht op de Heeren Jb. Harjer 418 A. W. Michels 216 Gekozen de Heer Jb. HARJER. UIT HET BUITEHLAMD. De Marokko-zaak. lu de Marokko-onderhandelingen begint ontspanning te komen, welke wysl op een naderende vriendschappelijke oplossing der zaak. In groote trekken beeft minister de Selves zyn gedachten neergelegd in een protocol, dat aan den Duitschen gezant von Schon is medegedeeld en waarin Duitschland van zyn politieke aanspraken in Marokko afstand doet. De regeering te Berlyn heeft verklaard, dat de Fransche voorwaarden niet onaan nemelijk zyn. De »Lokal Anzeiger'' deelt mee, dat in diplomatieke kringen te Berlyn vast en zeker wordt verwacht dat de Marok- kaansche kwestio in de minne zal worden geregeld. In dien geest hebben de vreemde gezanten aan han regeeringen bericht ge zonden. Een bericht nit België als zouden daar de genie-officieren zyn opgeroepen en een lich ting gemobiliseerd, is onmiddellyk tegenge sproken, wat er ook op wijst, dat de ontspan ning begint. En hoe zit het met den invloed van Spanje daar over de Straat van Gibral tar in verband met de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland? De Spaansche bladen schynen te vreezen, dat Spanje geheel en al uit Noord-Afrika zal worden terugge drongen. Er wordt eene expeditie voorbereid naar Santa Cruz of Ifni, een belangryk punt aan de westkust, 140 K. M. zuidelijk van Agadir. 't Moet een zeer goede ankerplaats zyn, die evenwel onder de Fransche invloed- uleer schynt te behooren. Dan kan ook weer twisten worden. Maar Spanje is Duitschland niet 1 In Melila zyn vier Spaansche soldaten gesneuveld die behoorden tot eene topogra fische afdeeling. Duitschland behartigt de Spaansche belangen niet voldoende, zeggen de bladen. Spanje wordt in Marokko over gelaten aan de willekeur van Frankrijk. Niet erg vriendelijk. De Engelsche bladen verklaren dat de DuitBche wel wat erg hard van stal lcopen als ze 't hebben over eeno ongunstige uiting over de Duitsche Marokko-politiek, die uan een Engelsch diplomaat ten onrechte zeggen ze wordt toegeschreven. Spionnen? De Duitscher Schulze werd te Plymouth gearresteerd verdacht van spionnage. Hy is naar de rechtbank verwezenborgstelling werd geweigerd. De beschuldigde houdt slist zyn onschuld vol. De Duitschers dat hy een oplichter is. De spoorweg-seoretaris Courtain uit Gemün- den werd gevat als verdacht van het verra den van militaire geheimen. Hy had een stukje van een granaat gevraagd aan een Beiersch onderofficier. Thans na vier weken is hy in vrijheid gesteld, wegens gebrek aan bewys. Hy had dertig dienstjaren by den Beierschen staat en was al in zijn betrek king geschorst. In Kiel zyn twee studenten in hechteuis genomen, verdacht van Bpionnage. Ze had den te veel naar de manoeuvres der Duitsche vloot gekeken en dat is gevaarlijk. Het onderzoek duurt voort. Rusland en Japan. Tusschen die twee is het tegenwoordig koek en ei. Allo door den oorlog bedongen weder- zydsche aanspraken zyn nagekomen en zonder hulp van het scheidsgerecht uit den weg ge- rnimd. Byzonderc moeilijkheden deden zich voor by de regelingen der quaestie van de hospitaalschepen, die voor de Russissche re geering een principieele beteekenis had en wel door de byzondere positie die 't Roode Kruis in oorlogstijd inneemt Voor de Japansche regeering was do regeling der quaestie moeilyk, daar het scheidsgerecht de 2 hospitaalscbepen FHTJIULHTOM". Zonder Hart. 84) Toen Joban Tempest alleen was, verborg hy het hoofd in de handen. Uren gingen voorbij, eer hjj zich bewoog. Hy streed een zware stryd. Toen hy ten laatste het hoofd ophief, was zyn gelaat verwrongen, in wei nige uren verouderd maar zyn ziel was tot rust gekomen en hy stond op, om zich gereed t« maken voor den avonddienst. XLIL Den volgenden namiddag kwam Eleonora terug naar Carfax Gardens. «Wanneer u niets voor my doen kunt", zei *y eenvoudig, „ryd ik nu terstond door naar een krankzinnigengesticht en verzoek daar om my op te nemen." «O, Eleonora", antwoordde Johan Tempest up droevigen toon, «twyfelt ge aan myn bereidwilligheid Ik heb een tehuis voor u gevonden, by eene lieve wedorzydscho vrien din, Miss Dearwen. Daar zult ge gelukkig zyn, ge zult bezigheden hebben en je zult my veel kunnen bystaan in myn werk onder de gemeente." «En hst onderzoek dan vroeg het meisje. Ook daar zal ik voor zorgen. Ik zal de knapste doctoren raadplegen. Van avond zal ik je er alles van vertellen." ,Ik heb het hedenmorgen aan Magdaleu ,Engara" en «Orel" als wettig buitgemaakte schepen beschouwde. By deze quaeBtie was het de wensch der beide regeeringen om tot een schikking te geraken. De .Engara" wordt aan Rusland teruggegeven, tcrwyl Japan de »Orcl" voor 150.000 Yen behoudt, zoodat op 't oogenblik de laatste meeningsgeschillen uit den weg zyn geruimd, die niet alleen beide partyen bevredigen, maar ook getuigenis afleggen van de wederzydsche vriendschap. De beide keizers hebben naar aanleiding van dezen uitslag telegrammen gewisseld, waaruit een uiterst vriendschappelyke geest spreekt. Betooging in België. Wo hebben indertyd melding gemaakt van de groote betoogingen, die in Brussel door de liberalen en socialisten gehouden werd tegen het onderwys-ontwerp van minister Schollaert. De Belgische bladen zyn toen aan't haspelen geweest over het aantal betoogers dat zoo verschillend werd opgegeven... naar de klenr van 't blad. Nu er verleden Zondag te Leuven een tegen betooging plaats had van katkolie- ken, ministrieel gezinden, zien we precies hetzelfde geval. De socialistische Peuple geeft een getal dat waarschynlyk 't meest, het juitste nabijkomt en spreekt van 80,000 betoogers. Van alle kanten waren de betoogers opgekomen. Minister Schollaert voerde het woord en werd warm toegejnicht tegen hem voornamelijk was de eerste betooging gericht. Omtrent de onderwys-kwestie, die aanleiding is geweest tot beide betoogingen, zei do minster van Eeredienst: Het school vraagstuk blijft gesteld. Het moet opgelost worden. Het zal opgelost. Het zal opgelost worden in den zin van de gou- vernementeele verklaring, die zelf overeen kwam met het katholiek programma. Wjj zullen bekomen kosteloos onderwijs, verplicht onderwjjs met vrye keue der school, verbod de kinderen te laten werken voor hun 14e jaar, instelling van een vierden graad in de lagere school, die naar gelang de behoeften der streek, een voorbereiding zal zyn tot het beroepsonderwijs, verbetering van 't lot der ondorwyzers. Een grensgeschil. Er is weer een OostenrykschTurksch grensincident. Reuter bericht uit Konstanti- nopel, dat Oostenrijksche gendarmen geschoten hebben op een Turksch detachement aan de grenzen. Een korporaal en een Holdaat werden gewond en twoo andere soldaten worden vermist. Het Portugeesch bewind. De Portugeescho Senaat en ook de Kamer hebben een voorzitter gekozen. Na een lang durig onderhoud mol den president doi-repu- bliek eon ministerie samengesteld. Daarin zitten slecht twee leden van het voorloopig bewind. Er gaan weer geruchten van woeling in bet leger. «•IEUW8BERICHTEH. HELDER, 1 September. Algemeene Heldersche Winkeliers vereniging. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een algemeene jaarlijksche vergade ring in •Tivoli". De agenda bevatte de volgende punten 1. opening; 2. notulen 8. verslag secretaris 4. verslag penningmeester5. benoeming commissie tot nazien der boeken 19111912; 6. verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren C. Adriaanse, R. Maalsteed en J. J. M. Smit; 7. mededeclingen 8 ingekomen schrijven van van de Arnhomscho Vereeniging voor Handel en Nyverheid en 9. rondvraag en sluiting. De voorzitter der vereeniging, de heer H. C. M. Nypels, opent deze derde jaarvergade ring met in de eerste plaats een woord van welkom toe te roepen tot de aanwezigen. Hij zegt, dat 't byna traditioneel wordt, een woord van spijt te uiten over de geringe opkomst der leden ter vergaderingtoch moet het hem ook ditmaal weder van het hart. De vereeniging toch telt ruim 200 leden, dan doet 't niet aangenaam aan, daarvan slechts een tiende deel aanwezig te zien. Natuurlijk zal er altyd eon deel der leden door hun zaken verhinderd zyn de vergadering bij to wonentoch zou wat beter opkomst en wat meer medewerking door het bestuur zeer op prys worden geBteld. Te meer klemt dit, waar er punten van groot belang op de agenda staan, zooals bijvoorbeeld bestuursverkiezing. Het mag en zal hen toch niet onverschillig gezegd. Ze was zeer boos en zeer onredelijk. Ze zeide dat ik reeds genoeg bewijs geleverd had. Ze was erg onvriendelyk, liefdeloos en koel." ,Denk er niet meer aan. Houdt je vol maakt kalm. Wie weet of alles nog niet terecht komt." Ze ging naar haro kamer om hare kofiers te pakken. De gedachte om naar Miss Dearwen te gaan gaf haar troost. Zy voelde zich als herboren, nu ze voorgoed het huis in Park Lane had vaarwel gezegd. Eenige uren later bracht Johan Tempest haar per rijtuig naar haar nieuw tehuis. Toen zy het huis naderden vond Eleonora den moed om nog eens op het voorval van den vorigen dag terug te komen. Ze keerde haar bleek gelaat naar het zyne en zei nauwelyks hoorbaar: .Dominee Tempost, zeg niets van hetgeen gisteren tusschen ons gesproken werd aan Frank, Ik vreesde, dat gy hot tot uw plicht zoudt rekenen het te doen, maar doe het niet. Ik vraag er u om. Ge zijt hem zoo veel on Go denkt, lief, edelmoedig kind, dat het my in zyn oogen zou verlagen. Ik zal je wensch respecteeren, Eleonora", zei by op wonderlijk gelaten toon. ,We zullen die episode begraven. Ik zal bidden, dat ge eens dat oogenblik van myn zwakheid vergeten zult." Het meisje, dat eenige troostwoorden wilde zeggen, kon geen geluid uitbrengen. Miss Polly Dearwen verwelkomde haar zeer hartelyk. Zy voelde zich terstond thuis by de vriendelijke dame. De predikant bleef slechts kort en kwam in den avond weer om Eleonora te vertellen, dal do twee dootoren, die h\j bezocht had, zyn, welke personen worden aangewezen, om ook voor hun belangen werkzaam te zyn. Ze zullen er toch prys op moeten stellen, dat daartoe menschen worden benoemd, die in staat zyn, iets te pruesteeren. Daarom wekt de voorzitter de aanwezigen op om de thuis blijvers in deze wat meer op hun plicht te wyzen en ze aan te sporen do vergaderingon wat trouwer te bezoeken. Hierop worden door den secretaris, don heer J. J. M. Smit, de notulen der vorige jaarvergadering gelezen, welke onder dank zegging onveranderd worden goedgekeurd. Thans wordt, eveneens door don secretaris, een uitvoerig jaarverslag voorgelezen, waaraan we het volgende ontleenen. Herinnord wordt daarin o.a. aan de wyziging van art. 15 der Statuten, waardoor 't mogelyk werd, aftredende be stuursleden onmiddellyk te herkiezen aan het request aan den Gemeenteraad, waarin verzocht werd de prys van het licht gas met 1 ct. per M8. te verlagen aan de vorgeefsche pogingen, om een Middonstandsbestuurdersbond op te richten aan het optreden van den heer Cor Visser uit Leeuwarden, met het onderwerp: «Midden- standscredietbanken" en aan de bemoeiingen van eon commissie tot het oprichten van zoo'n Bank alhier aan de gevoerde actie tegen art. 43 der Drankwet aan de niet meer gratis beschikbaarstelling van het orgaan >De Middenstandsbond", waardoor het aantal lezers hier ter plaatso van 130 tot 42 werd ternggebracht aan de vergaderingen van 8 en 7 Novem ber 1910, inzake liet al of niet invloed uit oefenen op de verkiezing van leden voor do Kamor van Koophandel aan het verzoek, gedaan aan den Raad van Administratie der Holl. Spoor, om de eerste trein des Maandagsochtends te laten bestaan, op welk verzoek goedgunstig word beschikt aau het verzoek aan de Holl. Spoor en don Minister van Watorstaat, om sneltrein 145, te Helder aankomende 's morgens 10.50, ook des Zondags te laten bestaan. (Het ligt n.1. in de bedoeling, volgens het ontwerp-winter- dienstregeling, deze trein niet te doen loopen op Zondag); aan de bestrijding van de zoogenaamde vliegende winkels, waarbij met dank word gewag gemaakt van de medewerking, onder vonden van de plaatselijke pers; aan de lezing van den heer J. S. Meuwsen met dr. Voerman uit Leiden, over verval- sching vau handelswaren aan het optreden van den heer J. A. CoBt Budde, directeur van de Heldersche Bank, die uiteenzette, wat deze Bank kon zyn voor den Helderschen Middenstand; aan de aanvankelijk geslaagde pogingen tot oprichting van een Handelsavondcnrsus aan het steun verleenen aan de motie van de Amsterdamsclie Winkeliers-vereeniging, strekkende om don Minister te verzoeken, het ontwerp-Tariefwet in te trokken; en aan de niet-vertegenwoordiging van de Heldersche afdeeling, wegens gebrek aan financiën, op het gehouden jaarlijksche con gres van den Middenstandsbond, dit jaar gehonden to Roermond. Neg werd in het uitvoerig en nuuwkeurig jaarverslag de algemeene toestand der Ver eeniging bevredigend genoemd; het aantal bedraagt ruim 200 leden, terwijl cr 7 alge meene vergaderingen en 12 bestuursvergade ringen zyn gehouden. Het verslag eindigt met de leden op te wekken tot meerdere deelname aan het "vereenigingsleven, met name ook met een aansporing te trachten te komen tot coöperatief inkoopen. Een luid applaus verwierf de secretaris voor dit uitgebracht jaarverslag cn bij monde van den voorzitter werd hem den dank der vergadering overgebracht. Thans is dc penningmeester aan het woord, de heer C. Adriaanse, om rekening en ver antwoording te doen over het beheer der geldmiddelen, betredende het boekjaar 1910 1911. Aan dit verslag ontleenen we, dat hebben bedragen de: Ontvangstenf 415.25 Uïtgavon492.80$ Nadeelig saldo1 77.05$ Dit nadeelig saldo wordt door den secre taris eenigszins toegelicht. Hy wees er op, dat ook de vorige jaarrekening met eeu nadeelig saldo sloot, wel is waar kleiner dan thans, doch toen stonden nog verschil lende posten open, die nog voldaan moesten worden. Thans heeft het bestuur dit alles aan kant gebracht. Volgens den penning- zich bereid hadden verklaard over twee dagen 's morgens vroeg, hun onderzoek te beginnen. Toen zy de mededoeling vernam, maakte zich een groote vreugde van haar meester. Zy zou weldra weten! Toon Johan Tempest thuis kwam vond hy Frank Jerningham in zijne studeerkamer. Ze hadden elkander in langen tijd niet ge zien. Hy vertelde, dat hij Eleonora naar Miss Dearwen gebracht had en- dat een onderzoek naar hare geestvermogens zou worden ingesteld. •O, Goddank!" riep Frank uit. «Ik heb daar zoo dikwyls over gedacht, maar het niet durven voorstellen. Denk eens, dat het alles een dwaling geweest is. Welk een geluk zou ons beschoren zijn! Zy is my al dien tjjd trouw gebleven 1 Gelooft ge dat er meer zulke vrouwen bestaan Neen. Zy is u altyd trouw gebleven. Haar liefde heeft nooit gewankeld. Go hebt don grootston schat gewonnen, die een man veroveren kan." O, wanneer de scheidsmuur omver ge worpen kon worden!" kreet de jonge man. «Johan, gy zult ons huwelyk inzegenen, niet waar •Ja", zei de predikant, zoo flink mogelyk. God geve dat het spoedig moge zyn." XLIII. Den volgenden avond omstreeks zes uur, terwyl Magdalen voor hut diner gekleed werd, bracht men haar de boodschap, dat kolonel Browne haar in haar boudoir mot eene dringende mededeeling wachtte. Eerst waa zy voornemens belet te geVeu, doch na eunig nadenken, oordeelde zy hel meester is de toestand der financiën niet van dien aard, dat hy ongerustheid hoeft te baren en zal hot bestuur zich bevlijtigen zoo zuinig de geldmiddelen to beheeren, dat weer evenwicht zal gebracht worden in de balans. Naar aanleiding van dit verslag ontspint zich een langdurige discussie, hoofdzakelijk betrekking hebbende op de verhouding van de kosten van het Informatie- en Incasso bureau tot de kas der Winkeliersvereeniging. Hoofdzakelyk by monde van den heer De Geus werd gewezen op de groote kosten, die dit bureau meebrengt, o. a. bodeloon, terwyl er toch verscheidene leden der vor- eoniging nimmer gebrnik maken van de diensten van dit bureau. Bovendien vindt spreker wel de uitgaven van dit bureau op de rekening en verantwoording, doch niet de inkomsten. Die moeten er toch ook zyn, wyl er besloten is, dat er percenten zouden worden betaald van het bedrag der dubieuze, posten, dat door bemiddeling vun het bureau binnenkomt. Toen bleek, dat door het be stuur omtrent deze inkomsten was besloten te haudolcn op een andore wyzo, dan waartoe de vereeniging machtiging had verleend, meende de heer De Geus, dat het bestuur hier eigenmachtig was opgetreden, en dit besluit eerst aan de vergadering ter goed keuring had moeten voorleggen. Zooals gezegd, ontspint zich over deze zaak een breedvoerige discussie. De heer De Geus meent, dat waar de kosten van hot Incassobureau met zoo'n onevenredig deel van de ontvangsten der Vereeniging heengaan, het beter zon zyn, de percenten te verhoogen van hen, die van de diensten van het bureau gebruik maken. Nog wenschte hij, dat geen bestemming aan gelden werd gegeven door het beBtuur anders dan door de Vereeniging was bepaald en goedgekeurd, on wenschte hy de rekening en verantwoor ding zoo ingericht, dat daaruit hohoorlyk was op to maken wat de kosten, alsook wat do rovonuen zijn van hot incasso- on infor matiebureau. Deze discussie was ingeleid door den hoer Langerys, die eenige inlichtiug verzocht over de rekening van het vorige jaar. De ge maakte bedenkingen werden deels beaamd, deels bestreden door het bestuur, terwyl de penningmeester de verzekering gaf, voortaan met de gemaakte bedenkingen rekening te zullen houden. Hierna werd door den heer Do Wit, die deel heeft uitgemaakt van de commissie, benoemd tot nazien der rekeniug en verantwoording, medegedeeld, dat boeken en beseheiden vau den penningmeester in volmaakte orde zyn bevonden, en dat dezen een woord van dank toekomt voor zyn riehtig en accuraat beheer. Dit wordt hem j>y monde van den voorzitter gebracht, waarna hy wordt gedechargeerd voor het afgeloopoit jaar. Tot loden van de commissie tot nazien der boeken 1911'12, worden aangewezon de heeren Thieman, Coltof en Habermann, die zich deze keuze laten welgevallen. By de verkiezing voor drie nieuwe leden in het bestuur, wegens periodieke aftreding, worden de aftredenden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Van de 20 stem gerechtigde leden ontvingen do heeren A'lriaanse, Maalsteed en Smit respectievelijk 17, 15 en 18 stemmen. Bemoedigd door dit blyk vertrouwen, verklaarden de heeren Adriaanse en Smit zieh geneigd, deze functie tc bljjven waarnemeD, terwyl den hoer Maalsteed van zijn herbenoeming zal worden kennisgegeven. De voorzitter drukt ook zijn genoegen uit over bet behoud van zyn ge waardeerde medebestuursleden. By het punt «Mededeelingen* brengt de voorzitter ter kennis van de vergadering, dat hem door het comité voor «Huisduinen als Badplaats" is verzocht, in deze vergadering de plannen van het comité toe te lichten en te ondersteunen. Hy voldoet hieraan vol gaarne, toont aan, dat de plannen van het comité bij slagen den wiukeliorsstand ten goede zal komen en wekt de Heldersche winkeliers op het bedoelde comité ook finan cieel te steunen opdat de planneu, die hot voorstaat, verwezenlijkt kunnen worden. Vervolgens doet de voorzitter eenige mede deeling aangaande de op te richten Handels- avondcursus. Hy doelt mee, dut de belet selen, die den Raad der gemeente, op aan wijzing van den heer Grunwald, verhinderden, dadelijk tot Bubsidieering over te gaan, zijns bedunkens zyn uit den weg geruimd, zoodat hij hoopt dat de oprichting van dezen cursus weldra een voldongen feit zal zyn. Naar aanleiding van een ingekomen schrjj- ven van de Arnhemsche Vereeniging voor veiliger hem even te woord te staan. Zy voltooide zoo spoedig mogelyk haar toilet en zocht don kolonel op. Hy gunde zich nauwelyks den tyd haar te groeten en viel terstond met do deur in huis. Ik heb haar weer gezien, Violets dubbel gangster 1" Waar?" vroeg Magdalen deelnemend. «In een hansom. Ik was te voet. Ik zou er een eed op doen, dat zy 't zelf was. Ze zag zeer bleek en scheeu erg gejaagd, te oordeelen naar de uitdrukking op haar gelaat." Was zy alleen?" •Neen, een heer zat naast haar. Ik weet eigenlijk niet, waarom ik gekomen ben, maar, ziet ge, gij waart haar liet naaste." .'t Boezemt mij veel belang in", zei de prinses, ,maar ik vrees, dat ik niets voor u doen kan en p onverrichter zake moot laten weggaan. Dank voor uw belangstelling. Kunt u morgen nog eens aan komen. Ik zou u werkelyk gaarne helpen het meisje na te sporen, 't Lijkt my heel geheimzinnig toe." Zy stak hem de hand toe. Hy' voelde zich teleurgesteld eu beloofde den volgenden dag weer te komen. Ik moet naar myn vader", zei Magdalen tot Amalia, toen de kolonel vertrokken was. «Je weet, ik zou by madame Bolleisle gaan dineeren en myn cehlgenoot verbiedt my myn vader te zien. Ik zal dus naar madame R. ryden, het met haar in orde brengen en daar een cab nemen naar myn vader. Ik kau madame vertrouwen. Ik vertel je dit alles, in geval het noodig mocht zyn my te waarschuwen, wanneer myn echtgenoot soms spionnen hoeft uitgezet." Juist toen zy voornemens was naar beneden Handel en Nyverheid, betreffende het aan hangig maken van de behandeling der Tarief- wet door een congres, uit te schrijven van wege het hoofdbestuur van den Midden standsbond, ontspint zich nogmaals een lang durige discussie en wel over het al of niet wensohelyke, om vau den Middenstandsbond een uitspraak te erlangen over het al niet wenscholyke van de invoering der Tariefwet, Over deze kwestie is al zooveol gesproken en geschreven, dat we hieromtrent kort kunnen zyn. Ze komt in 't kort hierop neer, dat de oppositie gaarne van den Midden standsbond een uitspraak vernam togen de invoering van de Tariefwet, terwyl het hoofdbestuur, wetende, dat in dozen bond vereenigd zyn elementen, die niet eenstemmig over do werking van de Tariefwet oordeelen, vreest, dat een uitspraak in deze, schenring in den bond zou kunnen toweegbrengen. Het bestuur der Heldersche vereeniging stelt zich op het standpnut van het hoofdbestuur Middenstandsbond en het voorstel van dit Heldersche bestuur, om niet te voldoen aan hot verzoek der Arnhemsche vereeniging, n.1. het hoofdbestuur te nopen, deze kwestie op een congres van den Middenstandsbond te doen behandelen, wordt mot 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Hiermede heeft de Heldersche Winkcliers-Vereeniging zich neergelegd by de zionswyze van het hoofd bestuur van den Middenstandsbond, om vun deze zaak geen twistappe 1 te maken, die het bestaan van den bond in gevaar zou brengen. Thans niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter, onder dankzegging aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, de vergadering. Holl. Maatschappij van Landbouw Afd. Helder. Dinsdagmorgen to half tien hield deze afdeeling een algemeene vergadering ia café Marees te Koegras. Punten van behandeling waren: 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening en verantwoording door den penningmeester. 3. Bespreking Cnreus in Paarden- en Vee- kennis. 4. Benoeming afgevaardigden naar de Al gemeene Vergadering te Leiden. De vergadering was zeer slecht bezocht. By afwezigheid van den voorzitter, den heer Th. Terra, wordt de vergadering gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer P. A. E. Tbyasen. Deze spreekt zyn telourstelling nit over de slechte opkomBt der leden, welke waarschynlyk te wyton is aan de geringe publicatie. Hierna leest de secretaris een groot aantal ingekomen stukken voor, die voor kennisgeving worden aangenomen. Besloten wordt pogingen in 't werk to stellen, om van den winter oen cursus te doen houden in paardenkennis. Onder be paalde voorwaarden wordt hiervoor door het hoofdbestuur een subsidie verstrekt van hoogstens f100 per cursus. De bedoeling is deze subsidie aan to vragen. Eén der boven genoemde voorwaarden is, dat opgegeven moet worden de namen der ledeu, die de plaatselijke commissie van toezicht zullen vormen. Hiertoe worden aangewezon de heeren Th. Terra, P. A. E. Thijssen en H. Bakker Dz. De twee laatstgenoomdo heeren nemen de benoeming aan; de oersto, als zynde afwezig, zal van zyn benoeming kennis worden gegeven. Als leider van don cursus zal optreden de heer D. Haan, veearts-keurmeester alhier. Deze cursus kan eerst doorgaan, wanneer zich minstens 10 personen daarvoor aan melden. Bij meer dan 20 deelnemers kan een tweede cursus geopend worden. Als deelne mer kan ieder, die 20 jaar is en ouder en in het landbouwbedrijf werkzaam is, zich aanmelden. Ook jongeren kunnen echter aan deze cursussen deelnemen, doch dan moeten ze met vrucht een landbonwintercursus heb ben doorloopen. De toelating tot den cursus zal gratis zyn. Per advertentie znllen liefhebbers voor dezen cursus worden opgeroepen, waarna, by onderling overleg, tyd en plaats zullen worden vastgesteld wanneer on waar de lessen zullen worden gegeven. Als afgevaardigden naar do den 18 Sep tember te Leiden to honden Algera. Verga dering van do Maatschappij van Landbouw worden aangewezen de heeren Thyssen en Bakker, bovengenoemd. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. te gaan, werd een deur tegenover hare kamer geopend en trad de prins haar te gerooet. ,Waar ga je dineeren vroeg hy. Iets in zyn toon waarschuwde haar de waarheid te spreken. By madame Belleisle." Ze beet zieh op de lippen, zich plotseling herinnerende, dat haar echtgenoot iets tegen die vriendschap had. Ik dacht, dat >k je verboden had daar heen te gaan", zei hy. Daar kan ik my niet aan storen. Ik zal myn eigen vrienden kiezen. Wat hebt ge tegen madame Dat weet ge heel goed. Ze is geen vriendin voor eeDe vrouw van uw stand. Daar moet ge op letten. Vroeger maakte dat verschil, maar nu ge mijn vrouw z|jt..." ,En toch ga ik by haar dineeren." Dat zult ge niet." «Verhinder het my als je kan!" zei ze tartend. «Ik zal beginnen met het rijtuig ai te bestellen." En hü ging haar voor de gang in. Magdalen keerde zich om en trad hare kamer weer binnen. Even later zat ze ge vangen. Haar echtgenoot was teruggekeerd en had haar opgesloten. Ellendeling 1" kreet ze. Maar het hielp haar niot. Ze zat gevangen ze zou niet naar haar vader kuDnen. Kolonel Browne zou morgen terugkomen on hun zaak zou niets gevorderd zyn. Wellicht ont moette hy vandaag Eleonora en dan was alles verloren reddeloos verloreu. En wat dan?" Ze ging op de sofa zitten en dacht na. Eeu uur verliep de deur bleef gesloten. Een vorstelijke gift. Aan een 12-jarigen schooljongen op Urk, die het gebruik zyner boenen mist en daarom naar en van de sohool vervoerd wordt, in een zeer primitief karretje, werd door den Burgemeester van Urk een konrig afgewerkt driewielig voertuig met handbeweging ler beschikking gesteld, een geschenk van Z. K. H. Prins Hendrik. Toen deze tydens zyn bezoek aan Urk op 8 Juni j.1. door de school kinderen werd toegezongen, was s' Prinsen aandacht gevallen op den lammen visschers knaap in zyn ongemakkelijk houten karrotjr, dat nu ongedacht on ongevraagd iti vervangen door oen gemakkelijk voertuig, dat uitmunt door lichten gang. Hersteld. Homma, die bij de ernstige ongeregeldhe den op Kaltenburg in den nacht van 5 op 6 Jnli jl. zoo ernstig werd verwond, is Dins- uit hel Binnengasthuis, alwaar hy dien nacht in niterst zorgwekkenden toestand werd opge nomen, ontslagen. Vergezeld van zyn vrouw begaf hy zich om twee uur naar zyn woning. Hy bereikte die vrywol onopgemerkt. De verdwenen portefeuille. In verband met de vermissing van een por tefeuille met een vry belangryk bedrag aan geld uit eon diamantslypery in do St. Authn- niebreestraat te Amsterdam, is door de politic een jonge man aangehouden, die verdacht wordt de portefeuillu met inhoud te hebben gestolen. Nader verneemt men dat de aangehoudene een 19-jarig jongmensch is, werkzaam op de fabriek in de St. Anthoniebreestraat. Hy heeft bekend zich aan het misdrijf te hebben schul dig gemaakt. In de portefeuille bevond zich nog een bedrag van ongeveer f900. De jonge man beweert slechts f30 verteerd te hebben. Holland8che Sleepersdurf. Nederland is over de geheele wereld be kend om zyn stoutmoedige sleepbootkapiteins, die er niet tegen opzien zware dokken, bag germolens enz. naar de verste werelddeelou te sleepen. Maar wat nu over eenigen tyd op dit ge bied door HollandBche sleepers vertoond zal worden, is zelfs bier een nog nooit gezien schouwspel. Zooals men weet, wordt by Scbellingwoude, buiten de Oranjesluizen, daar hot te groot wordt om deze te passeeren, een dok voor Soerabaja gebouwd, dat nog oven grooter is dan het laatst klaargekomen Julianadok. Terzei fdertyd dat dit dok gereed komt cn naar Indië gesleept moet worden, loopen in Engeland eon kleiner dok van stapel en eeu schip, beide eveneens bestemd voor Oost-ltnliö. Om nu in plaats van 8 sleepen er slechts één te bohoeven te organiseeren, hoeft mou het volgende bedacht. Het kleine Engelsche dok neemt op de gowone wyzo het schip op. Dit wordt gestat en het dok weer leeggepompt, zoodat de heele zaak gelicht wordt. Terzelfdertyd arriveert uit Nederland het groote voor Soerabaja be stemde dok, dat over de Zuiderzee en tusschen du eilanden door, naar Engeland is gesleept. Dit wordt nu op zyn beurt vol gepompt, zoo dat bet zinkt, het kleine dok mot hot schip vaart er in, het groote wordt vorvolgens weer naar boven gebracht, en zoo zal hut heele zaakje dun naar Indië gesleept worden. Inderdaad een stont stukje. (»N. v. N.') Nagemaakte Hollandeche boter. De Londensche correspondent van du ,N. R. Ct." schreef Maandag uan zyn blad Naar ik vernoem, heeft dr. Van Kyn, dc Nederl. regeringscommissaris voor land bouwzaken in Engeland, verleden week eon nieuwe fabriek van nagemaakte Hollandsche .contróleboter" in Oost-Londen ontdekt. Na verkregen machtiging door den betrefiendun politierechter, is Zaterdag een huiszoeking ter plaatse bewerkstelligd, en beslag gelegd op vele ingepakte kistjes boter en op oen groot aantal ongebruikte bedriegel(jke mer ken oen slecht nagebootst Neilerlandach rykswapen, met de gebruikelijke letters cn cyfers, maar de woorden: .Nedorlandsche Botercontröle" zyn vervangen door de Engel sche woorden.Guaranteed Pure Buttor". De koopers moesten natuurlyk in den w&an worden gebracht, dat zy Nederlaodsche cou- tróleboter kregen. Er is een strafvervolging tegen deze fabrikanten ingesteld, en de zaak zal heden, Vry dag 1 September, voor het Theemspolitiehof dienon. 't Was doodstil in huis ze hoorde geen voetstappon of stemmen. Ze draaide mot dcu deurknop, wrong als eene zinnelooze, doch niets hielp. Eindelyk kwam hulp opdagen. Amalia fluisterde haar toe, dat se een sleutel gevonden had, die paste, maar dat ze nog geduld moest oefenon, want dat <l« prins sioh gereedmaakte om uit te gaan. Na een kwartier stond ze in de gang. Zo had haar hoed en cape omgeslagen en vluchtte de trappen af. Haar hart bonsde. Eenmaal buiten, vreesde ze niet meer. Ze riep een hansom aan en reed regelrecht naar het huis van haar vader. Ze schelde aan, maar nauwelyks had zo de ruime vestibule betreden, of de deur, die nog niet gesloten was, word opengeduwd. Ze voelde een stevige band op haar schouder. Omziende stond haar echtgenoot voor haar. XLIV. Ze onderdrukte oen kreet van schrik. In tegenwoordigheid van den portier wilde z\j haar fatsoen bowareu. Ze trad de groote spreekkamer links binnen. Haar echtgenoot volgde haar en sloot de deur. Je speelt een fyne rol, dat moet ik zeggen de rol van spion", zei zy koel. Wilt ge my loslaten asjeblieft. Dat hadt ge niet gedacht hé Maar ik had gelukkig nbg een sleutel, en wachtte tot je goed en wel de deur uit waart, om dien te ge bruiken." (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1