Dansclub „T. 0. V." OPIBABE MUG een deftigen Inboedel, Voorl. Dipl. en Dipl. A. Wegens Israëlietische Feestdagen zullen de zaken Zaterdagavond en Zondag gesloten zijn. Volksleesbibliotheek Gevestigd Hoofdgracht7ö Dr. H.F.MIIIKEMA, HOUTWAREN, Verkooping wegens sterfgeval. man nit. Vrouw! Kinderen! Let goed op! 't Haantje wyst niet meer zuidoostNu wordt 't zuidwestVruchtbare tijden 1 Heerlijk, jougensNet als in herst-1911, toen we, na de schrikkelijke droogto en verzengende hitte, half September eindelijk koelte en malsche regenbuien kregen, waardoor do boomen en planten, die nog niet gestorven waren, weer een tikje opfleurden 't Haantje is gedraaid. Maar de «malsche regen" blyft uit. De dorre, dood en verderf brengende droogte houdt aan Er gebeurt niets!.. Anderen heeron zyn gekomen op bet kussen. Zy begonnen met de stapels, bundels ont werpen van hunne voorgangers te deponeeren ter griffie van de eeuwigheid of te wel op de krakende zolders, waar het oud-papier der departementen bewaard werd. De generalissimus van de tot minderheid geslonken ex-regeeringsparty geeft s'n orders, z'n ptrool Allergeestigste, allervernnftigste artikelen, asterisken duiken weer op. Do hoeren doen knetteren de vonkjes van vernuft, dat 't een lieve lust is, er naar te kjjken. Zelfs de .kleine-man" verheugt zich in hel mooie vuurwerk. Maar, er gebeurt weer heelemaal niets I Weet-ge, 't zou kunnen gebeuren, dat de brave, lydzame, aartsgeduldige kleine-man ten slotte wat kribbig, ongeduldig werd. O, 't zal nog heel lang duren, eer 't zóóver komt. De tienduizend zullen stellig niet spoedig tot het tiendubbele zyn aangegroeid. Daar zyn jaren mee gemoeid. Edoch, de tyd snort, vliegt sneller om dan sommigen zich wel kunnen voorstellen. En wanneer, heeft het jobsgeduld maximum van spankracht be reikt, overschreden, dhu de broeders en zusters van >rooden Dinsdag" hunne alarm trommen roeren Dan zou 't kunnen zyn dat men de ver loren, verkwiste, verspilde tientellen jaren «nationalen tyd" zoo graag zou willen inhalen] Mr. Antonio. Marine en Leger. Door Hr. Ms. „Heem9kerck", „Kortertaer", „Evertsen" en „Gelderland" en drie groepen groot-model torpedobooten zullen in het tijdvak van 18 t/ra 29 Siept. a.s. de gewone gecombineerde oefeningen worden gehouden op de Lust tusschen Texel en Katwijk, waarmede tevens gepaard guat een oefening in het seinen en den berichtendienst door de militaire kustwachtposten op bovenbedoeld kustgedeelte. Hot instructieschip „Havik", thans in dienst voor oefening van militaire loodsen, wordt 2 Oc- tober te Willemsoord buiten dienst gesteld. By beschikking van den Minister van Marine tyn de navolgende plaatsingen enz. gelast: luits. t. z. ie kl. H. J. Pek 28 Sept. belast met het bevel over Hr. Ms. „Sperwer" en J. M. van Wickevoort Cromrnelin 2 Oct. d.a.v. eervol ont heven van het bevel over Hr. Mt. „Havik" en op non-activiteit gesteld; luit. t. z. 2e kl J. J. Heil bron 2 Oct. a.s. geplaatst aan boord wachtschip te Amsterdam. Hij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast: o(f. van gez. 2e kl. J. J. Louwerse, dienende aan boord Hr.Ms. „Dolfijn", 25 dezer op non-activiteit gesteld, en P. J. van Driel 25 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. „Dolfijn"; ofi. van gez. Ie kl. W. A.Stark, dienende aan boord Hr. Ms. „Van Galen", 1 Oct. a.s. op non-activiteit gesteld. De oU'. van adm. 1e kl. C. Flaes, uit O. I. terug- Sekeerd, wordt naar wy vernemen geplaatst in de irectie der marine te Hellevoetsluis. By beschikking van den minister van marine x^n de luitenants ter zee 1ste klasse J. J. de Vries en J. P. Muller, thans geplaatst te Utrecht, met 28 October op non-activiteit gesteld. De luitenants ter zee 2de klasse J. A. Jager, H. G. Jurriaans, W. J. Mans en G. C. J. Wijnmalen, met particuliere gelegenheid in Nederland terug gekeerd, worden mede op non-activiteit gesteld. Te Willemsoord zyn heden geplaatst: Aan boord van Hr. M9. pantserschip „Evertsen", de oft', mach. 2e kl. B. J. Velderman en de adj.- inach. M. P. C. Visser, B. J. Loos, H. C. Timmers, C. P. Gcrth en J. van der Heijdenaan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" de adj.-mach. W. F. C. Cramer, P. B. Buhagu, B. van Driel, D. J. Monté en J. M. van de Laar; aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Koningin Emma" de adj.- mach. A. J. Tymensen en A. J. Zijlstra. De hoofdmachinist J. N.Rietdijk, chef der machinekamer a. b. „Hefring", wordt 2 October gedetacheerd by de conservatie op 'sRyks werf te Willemsoord. De machinist M. van der Horst wordt 28 Sept. a.s. overgeplaatst van Hr. Ms. instructieschip „Havik" aan boord van de kanonneerboot „Hef ring" te Willemsoord. Aan den korp.-schryv. G. J. Proper op zyn ver zoek, wegens benoeming tot klerk aan het Depar tement der Marine te Uatavia, ontslag uit den zeedienst verleend. Gerepatriëerd uit O.-lndië. Serg.-kok P. J. Dekker, korp.-stoker 2e kl. J. E. Blecker, rnatr.-ziekenv. B. Meyjcr, schoenmaker D. Klootwijk en matr. '2e kl. J. W. v. Vliet. Gerepatriëerd uit W.-lndië. Stoker-olieman H. v. d. Ham. B(j Kon. besluit van 18 dezer zyn benoemd tot tweede luitenant bij het 10e regiment infanterie de sergeanten J. W."Schermer en A. van Soest, resp. van het 10de en 4de regiment. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Kembrandt arriv. 15 Sept. v. Batavia te A'dam. Flores arriv. 15 Sept. van A'dam te Padang. Vondel, thuisreis, vertrok 15 Sept. v. Colombo. Pr. Juliana, uitreis, pass. 16 Sept. Kaap del Armi. Atnbon, v. R'dam n. Java, pass. 18 Sept. Ouessant. Bali, uitrei», passeerde 16 Sept. Point de Galle. K. W. III, uitreis, vertrok 17 Sept. v. Colombo. Nias arriv. 18 Sept. van A'dam te Batavia. Oranje, uitreis, arriv. 17 Sept. ter reede van Cowes. Timor, thuisreis, vertrok 17 Sept. v. Marseille rotterdamsohe lt.oyd. Medan, uitreis, pass. 14 Sept. Kaap Blanc. Terriër arriv. 15 Sept. vim Batavia te R'dam. Hundoeng arriv. 16 Sept. v. Batavia te R'dam. Ambon vertrok 16 Sept, van R'dam naar Java. Tumbora, uitreis, passeerde 16 Sept. Perim. Karimoen, uitreis, arriv. 16 Sept. te Southampton. Krw^ uitreis, vertrok 17 Sept. van Tanger. Kindjam, thuisreis, vertrok 16 Sept. v. Padang. Tabanan, thuisreis, arriv. 17 Scp. te Suez. Walcheren vertr. 15 Sept, v. Batavia n. R'dam. Wilis arriv. 16 Sept. van Batavia te R'dam. Ophir arriv, 16 Sept. van R'dam te Batavia. Koninklijke Hollandsohe Llotd, Maasland, uitreis, arriv. 15 Sept. te Duinkerken. Delfland, uitreis, arriv. 16 Sept. te Montevideo. Eemland, uitreis, vertrok 16 Sept. van Santos. Muasland, uitreis, vertrok 16 Sept. v. Duinkerken. Zeelandia, thuisreis, vertr. 17 Sept. v. Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Maurits, uitreis, pass. 17 Sept. Ouessant. Vi.mcher ij berichten. Nieuwediep, 15 September. Aangebracht door 45 korders 5 tot 20 stuk9 groote tong 85 cent per stuk, 10 tot 100 middeltong 40 n 45 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tarbot voor f 8, 1 tot 4 mand stortschol f 3 a 5 per mand, 1 tot 8 mand kleine schol f 1 a f 2 per mand, 1 tot 5 stuks rog 90 cent per stuk, 1 tot 2 mand schar f 3 per mand. 16 September. 16 korders met 10 tot 30 stuks Ïroote tong 85 cent per stuk, 10 tot 200 middeltong 0 a 45 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 6 per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f 4 a f 7 per inand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,25 a f 2 per mand. 1 tot 5 stuks rog f 1 per stuk, 1 tot 4 mand schar f 3,50 per mand. 18 September. Niets binnen, Burgerlijke Stand v. Helder. Van 15 tot 18 September. BEVALLEN: W. Kommer geb. van Espen, z. J. Sikkes geb. Blees, z. M. van Dok geb. Byl, z. K. C. Zondervan geb. Oudyk, d. OVERLEDEN: T. Gonders wed. W. Visser, 86 j. M. Riemers, 6 w. J. II. CoIIet, 25 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 19 September. By het Zaterdag te Utrecht gehouden examen slaagden voor het diploma „Machi nist B." de heeron J. Plenkers en K. Geus, beiden leerlingen der Zeevaartschool alhier. Tot hoofdbestellor aan het Postkantoor alhier is benoemd do heer J. M. P. J. Vor- Btegen, thans conducteur der brievenmalen ten spoorwegpostkantore no. 3, standplaats Utrecht. Te water. Vermoedelijk door duizeligheid bevangen, geraakte Zaterdag, by het water halen, een dienstbode in 't kanaul. Dryvende werd zij opgemerkt door werklieden van 's-Ryks werf. Een voorbijganger wist haar echter, hoewel bewusteloos, op den wal te brengen, waarna men er gelukkig in slaagde om de levens geesten weder op te wekken. Een gift. Door den heer J. Paarlberg, oud-Vlissinger alhier, is f 100 geschonken aan de commissie voor don wedsropbouw der afgebrande kerk te Vlissingen. Stoomtram Helder-Huisduinen. De tram vervoerde van 11 September tot en met 17 September 1358 passagiers. „Serenata". Zaterdagavond gaf de Heldersche Mando lineclub Serenata" een Soiróe Musicale in de zaal van Casino met medewerking van het Casino-orkest. De opkomst van het publiek was bevrodi- gend. Het Casino-orkest handhaafde zijn ouden roem, terwyl de Mandolineclub over haar debuut tevreden mag zyn. Wel riep de president, de heer L. Grunwald, met het oof op het nog korte bestaan, de welwillendheii van het publiek in, doch dit publiek toonde zich na elk nummer hoogst voldaan. De dirigent, de heer L. Polak, heeft alle oer van zyn werk. Het accompagnement was by den beer M. Polak, zooals gewoonlyk, in goede handen. In don loop van den avond, werd den heer M. P. Polak, directeur van Casino, het eere-lidmaatschap der Vereeni- ging opgedragen en door dezen welwillend aanvaard. Een geanimeerd bal besloot den avond. Badgasten. Nog maar enkele badgasten vertoeven in 't hötel Juliana" te Texel, dat in dozen zomer gewoonlyk flink bezet was. Reeds nu moeten weer plaatsen besproken zyn voor een volgenden zomer. Ook by particulieren waren badgasten en pension. Vooral by de Duitschers komt de Koog als badplaats meer ep meer in trek. Kiesrechtbetooging. Volgens een mededeeling in het Volk zullen Dinsdag aan de betooging voor de invoering van algemeen kiesrecht 965 vereenigingon, afdeelingen van vereenigingen en corporaliën deelnemen met 592 banieren. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Voor Hr. Ms. .Wolf" en «Fret": naar Suez: 20 Sept., 12 uur 's midd. naar Aden: 22 Sept., 3,30 's nam.; 23 Sept., 12 uur 's midd. en 29 Sept., 8.30 's nam. IJmulden, 18 September. Zaterdag is het hospitaal-kerkschip «De Hoop", dat de vorige week naar hier moest terugkeeren wegens den grooten toeloop van patiënten, weer naar de haringvisschers af gezeild. Gisteren werd hier onder groote deel name er waren zestien vereenigingen van het gewest Noord-Holland opgekomen de Turndag gehouden. Deze was georganiseerd naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de turnvereeniging „IJmuiden". Als vcreenigingspryzen waren beschikbaar gesteld eene groote zilveren medaille, een kleine zilveren medaille en een bronzen medaille. Do eerste aangeboden door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de twee andere door twee ingezetenen van IJmuiden. De burgemeester van Alkmaar. De heer G. Ripping is benoemd tot burge meester van Alkmaar. Frans Rosier. In het krankzinnigengesticht to Medemblik, waar de bekende Frans Rosier verpleegd wordt, kwam men tot de ontdekking dat deze opnieuw een poging tot ontvluchting voor bereidde. Tegen de winkelsluiting te Amsterdam. Nog met den nagalm in de ooren van de waarlyk revolutionaire klanken, die wy in de twee middagvergaderingen van middenstan ders, anders het meest rustige deal der bur- gery, te hooren kregen, niet van de bestuurs tafel, maar uit den mond van verscheidene debaters, zyn wy gisteravond eens de stad rondgeweost, om te zien, wat er omstreeks het nieuwe sluitingsuur in onze winkelstraten voorviel. Zou er inderdaad algemeen of althans door velen verzet worden gepleegdzou een aanzienlyk getal der winkeliers beginnen met op den eersten dag van hare in-werking- troding tegen de nieuwe verordening to zon digen? Velen vreesden of hoopten het, al naarmato van hun gezindheid of ban tempe rament. Maar de uitkomst was anders! Vastgesteld mag worden, dat de meerderheid der Amsterdamsche winkeliers geluisterd heeft naar het klokje van gehoorzaamheid. Toen om 9 uur de carillons der kerkklokken hun wysjes aanhieven, gingen overal de gordynen omlaag, en werden de liohten uitgedraaid. De verwachting van de voorstanders der gedwongen winkelsluiting, dat vele winkeliers het licht in de uitstalkasten zullen laten branden, werd op dezen eersten avond niet verwezenlijkt. De sohitterende glaswanden van de Kalverstraat, om nu maar alleen onze voornaamste winkelstraat to noemen, verduis terden plotseling, en de straten kregen het aanzien, dat ze 's Zondagavonds hebben, als zich in het duister oen dichte drom van naar vermaak zoekend volk in de nauwe bedding voortbeweegt. Want het was gisteravond ook druk op straat. Duizenden waren op de been, om ge tuige te zyn van eventueol verzet. En dat bleef ook niet uit. Eenigc tientallen van winkeliers hebben hot inderdaad aangedurfd, de verordening te trotseeren, ongeacht de f 25 boete, waarmede de overtreders bedreigd worden; |ze bleven open, ook na 9 uur. De moesten hunner waren sigarenwinkeliers, en het valt niet te ontkennen, dat voor desen de schade het grootst is. Ook onderscheidene handelaren in comsumptie-artikel (visoh- en vleeschwinkcls, bakkers, enz.) behoorden tot. de ongehoorzamen, maar hot viel, zoo in het voorbijgaan, niot altijd uit te maken, of deze overtreders van bun winkel wellicht een lunch room of vorverBchingssalon hadden gemaakt. Zullen de sigarenhandelaars nu ook rook- salons achter hunne winkel inrichten om aan de gevreesde concurrentie van de cafó's het hoofd te bieden? Een winkelier, dien wij spraken, scheen er lust toe te gevoelen. Het brandpunt van het georganiseerde verzet was gelegen in de Amatelstraat. Daar zyn tegenover het oafé-concert De Nieuwe Karsseboom eenige sigarenwinkels gelegen, die het voornamelijk van den verkoop bij avond en by nacht moeten hebben, iets wat zich uit do aanwezigheid van de theaters en de cafó's om en by het Rembrandtplein laat vorklaren. Het was bekend geworden, dat deze winkeliers te zamen besloten haddon, in geeD geval kamp te geven, en ze bleven dan ook in broederlijk verbond met een spekslagerij en oen chocoladewinkel, zoo open als het kon. Dat verwekte een enormen toeloop van nieuwsgierigen, zoodat tusschen halfnegen en halfelf het verkeer in de Am- stelstraat nagenoeg gestremd was. De trams en de rijtuigen konden slechts „stapvoets" door de volte dringen. Om 9 uur stapte er een agent van politie by de overtreders binnen, om er aan te herinneren, dat de tyd van sluiten gekomen was, en tevens mee te deelen, dat morgen- (dus heden-) avond tegen overtreders van de verordening proces-verbaal zal worden op gemaakt. Voor gisteravond bleef het daarby. Naar wy later vernamen, werden in den loop van don avond in dc Amatelstraat klappen gewisseld tusschen voor- en tegenstanders, en in de Haarlemmerstraat draaiden kwa jongens de straatlantaarns uit. Bepaalde on geregeldheden vielen er echter niet voor. Een auto-ongeluk. Zaterdagavond laat kwam de auto van baron Zuylen van Nyevelt, bewoner van het kasteel Haarzuilen te Vleuten uit de richting Woudenberg, met groote vaart Zeist ioryden. Bij den ingang van het bosch, niet ver van de kom van het dorp, alwaar de weg een vrij scherpe bocht maakt, kon de auto door haar groote vsart deze bocht niet nemen, zoodat zy met groote kracht tegen een boom reed. De inzittenden, de boeren baron Van Zuylen, dr. Bjuvó uit Oosterbeek, en de cbauSeur, werden uit het voertuig geslingerd en kwamen eenige meters verder in het kreupelhout terecht. Alleen de chauffeur bekwam vry ernstige wonden aan het hoofd, men vreesde voor hersenschudding. Toen men even later een onderzoek wilde instellen naar den toestand van het bescha digde voertuig, kwam het licht, dat meu daarby gebruikte, te dicht bij het benzioe- reseivoir, waardoor de auto vlam vatte en byna geheel werd vernield. Alleen de motor bleef ongeschonden. De inzittenden werden later per auto uaar Vleuten vervoerd. Een begrafenisplechtigheid. Te Utrecht begroeven twee dochters en een zoon hun oude moeder. Toen d« kist in de groeve was neergelaten hield do broeder een rede op z'u zusters. De houding tusschen hen en mynheer de broer was blykbaar niet van de allerbeste, aldus schryft het „Utr. Dagblad", eu de redenaar meende thans een uitgekozen gelegenheid te hebben om eens vierkant te zeggen wat hy ten opzichte van z'n zusters op het hart had. Dat was, zooals bleek, hóél veel. Do om standers keken elkaar aan met een gedachte aan 'n onweer in Keulen, t Werd al erger en erger. Van een pbilippica werd 't een formeele scheldparty en van een scheld party zou het oen vechtpartij zyn geworden, als niet de politie was tusschenbeide gekomen. Eerst toen vond de spreker het genoeg; wel had de bidder getracht den redenaar te beduiden, dat dergelijke toespraken aan een graf geen usance waren, maar aan des bidders goede bedoelingen had de broer maling en hy toornde voort, blykbaar denkende: nu of nooit. Totdat er politie versoheen en aun het zonderlinge tooneel een einde maakte. Verduistering. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden den gewezen commies by het hoofd bestuur dor posteryen en telsgraphie aldaar, wegens het als ambtenaar opzeltelyk ver duisteren van geldswaardig papier, dat h" als zoodanig ouder zich had, tot 1 jaar en maanden. Gevallen. Zondagnamiddag had te Leiden een droevig ongeval plaats. Op een bovenverdioping aan de Maarsmanssteeg waren twee kinderen van 6 en 4 jaar aan het spelen. Zy liepen ach terwaarts tegen een naar buiten openslaande deur die niet gesloten bleek en vielen beiden naar beneden van eou hoogte van ongeveer 8 roeter. Zy kwamen in een poort op de Bteenen terecht. Beiden waren bewusteloos, doch kwamen spoedig weer by. Do ter hulp geroepen genoesheer vreesde echter voor hersenschudding. De toestand der beide kin doren is ernstig. Diefstal met geweldpleging. Toen Zaterdagmorgen ongeveer half twaalf een zeeman kwam op het kantoor voor het aannemen van schepelingen in do Scheeps- timmermanlaan te Rotterdam vond hy den chef van dit kantoor den heer J. de Ruiter op den grond liggen in een plas bloed. De rivier-politie,onmiddollyk gewaarschuwd, con stateerde een bolangryke hoofdwond, terwijl op den mond van het slachtoffer een dook, gedrenkt in chloroform lag. Aan dr. Kramer, tor hulp geroepen, gelukte het don bewuste- looze by te brengen, die vertelde, dat onge veer elf uur iemand by hom het kantoor was komen oploopen met de vraag om hem te spreken. Toen hy zich tot hem wondde ont ving hy zulk een geweldigen opstopper in de maagstreek, dat hy zich daarna niets meer herinnert. Daar do getroffene juist van het kantoor dor firma Muller was teruggekeerd met een citybag, inhoudende f 4000, welke niet meer te vinden is, heeft men bier met een geval van diefstal met geweldpleging to doen. Aangenomen wordt, dat de dief, nadat hij den heer De Rniter bewusteloos had gestompt, getracht heeft hem door een messteek in het hoofd van het levon te berooven. Het mes is waarschynlyk op het schedelboon afgestuit, althans er bestaat geen onmiddellijk levens gevaar. Luchtvaart. De ballon „Batavia" van Ned.-lnd. Ver. voor luchtvaart is blykbaar weder geheel hersteld. Aan de „Deli Cour" werd den 22en Aug. uit Soerabaja gemeld: .De ballon „Batavia" stygt Zaterdag weer op onder commando van den zee-oflloier Van Steyn, met als passagier de zee-offleier Van Lynden. Stolypin overleden. Kief, 18 Sept. Stolypin is hedenavond te ongeveer 10 uur overleden. Door een Auto gedood. Reuter meldt uit Neurenburg, dat de Ameri- kaansoho uitvinder Edison to Luuf by Neuren burg met zyn auto een jongen van twaalf jaar heeft overreden. De jongen waB op slag dood. De Marokkaansche quaestie. Berlijn, 16 Sept. De «Nordd. Allgem. Zeitung* schryft: Onze voorspelling, dat de onderhandelingen over Marokko na de onder breking beter zouden vlotten, heeft zich be waarheid. De bladen deelen gunstige be richten mede omtrent het onderhoud van Vrijdagmiddag, waarin Kiderlen en Cambon het antwoord van Frankryk op de opmer kingen van Duitschland op het ontwerp voor het te sluiten verdrag hebben besproken. Dit antwoord komt ten deele aan de Duitsche wenschen tegemoet en wat de overige punten betreft is men er in geslaagd dè opvattingen van beide mogendheden zoo dicht mogelijk by elkander te brengen, dat het by eenigen goeden wil niet mooielijk zal vallen over eenstemming to bereiken. Omtrent enkele punten bestaat weliswaar nog zoo groot verschil van meening, dat nog grondige onderhandelingen gevoerd zullen moeten worden, alvorens de overeenstemming tot stand zal zyn gekomen; er bestaat echter gegronde hoop dat ook deze moeielykheden overwonnen zullen worden. Parys, 18 September. De Fransche pers gaat voort met het handhaven van een zeer gereserveerde houding bij het overdreven optimisme der Duitsche bladen. Hier begrijpt men zeer goed, dat dit optimisme van hooger haud bevolen is, en dienen moet om de gemoederen der ongerust geworden spaarders eu der beurs-monschen tot bedaren te bren- gon. Men lacht wat, om den jjver van som mige bladen, als de .Lokal-Anzoiger", die doen alsof de overeenstemming reeds ver kregen, en slechts op ondergeschikte punten nog wat te regelen is. Zonder een indruk te willen geven voor de ontvangst van het Duitsche antwoord, beschouwt de Fransche pers don -toestand nog weinig veranderd. De correspondent van de .Figaro* te Londen zegt, dat de Engelsche diplomatieko kringen optimistisch gestemd zijn over den afloop der onderhandelingen, zelfs indien geen overeenstemming werd verkregen. Men ge- tooft niet, dat de oorlog aanstaande is, niet temin neemt Engeland stilletjes alle mogelijke voorzorgen eu de correspondent bevestigt dat Frankryk op het eerste alarm zal kunnen rekenen op dc actieve medewerking van dc Britscho vloot en bet Britsche leger. Het antwoord van de Duitsche regeering is gisteren aan den Franschen gezant over handigd. De Fransche bladen worden ongeduldig en de toon van hun beschouwingen wordt scherp en laten dreigende oorlogstonen hooren. Tegen de gevolgen van de droogte. Berlijn, 16 Sept. Het Pruisische Staals- ministerie heeft hedenavond vergaderd, om te beraadslagen over de maatregelen, welke getroffen dienen te worden tegen de noodlottige gevolgen van de hitte en de droogte van dezen zomer. Besloten is, volgons de officieuse .Nord- deutscho Allgemeine Zeitung do spoorweg vrachten van voedergerst, maïs, aardappelen, versche groenten, boonen, erwten, natuurlyke en kunstmest belangryk, met ongeveer 50 procent te verlagen. Ook zullen de pryzen voor het vervoer van zeevisoh verlaagd worden. Over andere tegemoetkomingen zal later b- raadslaagd worden, wanneer bet onderzoek ver genoeg gevorderd is. Of ook gedacht wordt over de mogelyk- heid, den nitvoer naar Duitschland voor eerste levensmiddelen tydelyk te vergemakke lijken, is niet in de ofiicieele nota vermeld. De melkprijzen. De St. James Gazette meldt, dat de voor naamste melkverkoopers van Londen hebben besloten den prys van de melk met ingang van 1 October a.s. met 1 penny per quart te verhoogen. (Een penny is 5 cent en een quart is 1.136 liter.) Onlusten te Weenen. Weenen, 17 Sept. By de heden gehouden betooging tegen de duurte der levensmiddelen zyn ernstige ongeregeldheden voorgekomen, die de tusschenkomst van politie en soldaten noodig maakten. Er zyn vijfenveertig men- schen gewond, tal van vensters en lantaarns ingegooid. De arbeiderswijk aan don Ottak- ring is door militairen bezet. Er wordt ge zegd, dat er tusschen betoogers en rustbe waarders schoten gewisseld zyn. Weenen, 17 Sept. In den vooravond namen de ongeregeldheden in de arbeiderswijk aan den Ottak-ring een ernstiger karakter hbd. De betoogers sloegen de lantaarnB stuk in de voornaamste straten, vielen op tramwagens aan, die ze in brand wilden steken, en wierpen bairicaden op om de troepen te beletten voorwaarts te gaan. Er werd met allerlei naar de soldaten geworpen, die van hun wapenen gebruik maakten. In den loop van den dag zyn er in de binnenstad zeventig aanhoudingen gedaan; in de wyk aan den Ottak-ring werden honderd personen in hechtenis genomen. Weenen, 18 September. Volgens vandaag openbaar gemaakte inlichtingen, zyn er gisteren 90 meuschen gekwetst. De rust is volkomen hersteld. Meu werkt overal. Stakingen. Overal stakingen: in Spanje, in Valencia, Barcelona en Bilbao. In Engeland op de spoorwegen in Ierland, waarby verschillende gevallen van sabotage voorkomen. Laatate berichten. Do heer A. G. A. Verstegen is heden door de Rechtbank te Alkmaar, in de bekende zaak, opnieuw vrijgesproken. Den Haag, 19 Sept. 12 uur voorin. Duizenden trekken op naar de meeting voor algemeen kiesrecht. In de stad heersebt een ongekende drukte. Do kiesrecht-vrouwen trekken in auto's door de stad, en strooien manifesten in het rond. Hr. Ms. torpedobootjagers „Wolf" en „Fret" zijn heden te Suez aangekomen. TROONREDE. De vereènigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal is heden middag geopend De Minister van Bin nen landsche Zaken, Mr. Heemskerck, opende die zitting met het uitspreken van de navolgende Troonrede: De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogend heden zyn van den meest vriendsehappelyken aard. Kan 1910 voor land- en tuinbouw over bet algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen, dat 1911 ten gevolge van de buitengewone droogte en het heerBchen van het mond- en klauwzeer voor verschillende takken van het bedryf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en nyverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op be vredigende wyze ontwikkelen. Het scheep vaartverkeer nam opnieuw in niet onbelang rijke mate toe, terwyl ook de resultaten met het reederybedrijf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zyn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epide- misohe ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden by de uitvoering van het grenstractaat van 1904 mot Portugal hebben tot eenige spanning op hot eiland Timor geleid, waardoor de nood zakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onder danen in het omliggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de Koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige wyze. Dank zy het ruim vloeien van 's rijks middelen laat de fioancieele-toestand des lands zicb «enigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der mid delen, waartoe ontworpen zyn ingediend, blyft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot her stel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op onver mijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal ge bied, welke aanhangig zijn. Dit zittingjaar zal van groot gewicht kun nen zyn, door de behandeling van de by u aanhangige wetsvoorstellen, waarby van uwe krachtsinspanning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onder werpen van wetgeving bljjven de aandacht oischen Een wettelijke regeling inzake de pensio neering van gemeentelijke ambtenaren en van buDne weduwen en weezen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in gereedheid ge bracht tot rogeling van het leveDSverzeke- ringsbedrijf en tot technische herziening van de woning- en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweglynen voor het locaal verkeer en aan de verbetering van wegen naar do tegenwoordige eischen zal bijzon dere aandacht worden gewyd. Ontwerpen zullen U worden aangeboden in verband met de regeling van do pensioen aanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale telefoon-exploitatie door Rijks-exploitatie te vervangen Een wetsont werp bedoelende verkrijging door landarbei ders van land met woning in eigendom of van los land in pacht zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jacht wet en van de regeling van het landbouw- en veeartseny-kundig onderwijs zijn in be werking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelyke gevolgen van be roepsziekten zal U bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbete ring van den linancieelen en economischen toestand vaD Suriname. In voorbereiding is eene hervorming van do politierechtspraak in NederlandHch-Indië. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijziging van ar tikel 111 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandscb Indië. Moge op uw veel omvattenden arbeid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wy dc gewone zitting der Staten-Generaal te zyn geopend. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zyn twee ingezonden stukjes tot het volgend nummer bly ven liggen. Advertentiën. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een korte ongesteld heid, onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, Jan Hendrik Collet, in den leeftijd van 25 jaar. Uit aller naam: J. COLLET. Helder, 18 September 1911. Na een langdurig doch zeer ge duldig lijden overleed onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder, mej. Johanna Elizabeth Kuhlmeijer-Harkes, in den ouderdom van ruim 72 jaar. H. T. KUHLMEIJER. MARIA KUHLMEIJER. Helder, 18 Sept. 1911. Voor de talrijke bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze dierbare Echtgenoote, Moeder en Dochter, Anna Frederika Hermlna Schagen, geb. Prins, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. SCHAGEN Jr. en Familie. Brandstoffen en Bierhandel. Voor de deelneming ons betoond by het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna v. d. Laan, Wed. Jb. Metzelaar, betuigen wy onzen hartelijken dank. Uit aller naam K. METZELAAR JBZ. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden by 't overlyden van onzen geliefden Vader, betuigen wy onzen hartelijken dank. Wed. C. VREEDE-v. Oordt. C. P. VREEDE. D. VREEDE. P. F. VREEDE—Vqlcke. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun oprechten dank aan Familie, Vrienden en Collega's en in het bijzon der aan de directie van „De Eendracht", voor de vele blijken van belangstelling bii hun 25 Jarig jubileum ondervonden. J. KORT, Echtgenoote en Kinderen. De gymnastieklessen in den R.-K. Volksbond voor jongens worden hervat onder leiding van den Heer LEEUWERKE, Leeraar M. O., Woensdag half vijf. De aanslui ting staat te allen tijde open voor alle jongens van bondsleden of weduwen. Lesgeld 6 cent. BondsledenZondag Concert door „Winnubst" in'hetBonds- gebouw. t-g Opening Seizoen. Algemeene Vergadering op DONDERDAG 21 SEPTEMBER te 8 in „TIVOLI". Uitsluitend voor oud leden. Opkomst gewenscht. HET BESTUUR. ■aiaee>rrei>^uB«>aiatg«aaiMWMMUkw?»TiBsntgx->-- D A NSCL U B. By de dansclub „SALTAT 10" kunnen nog eenige Dames en Heeren zich aansluiten. Aanmelding DIJKSTRAAT 37. LESSEN in Ned. Taal en Rekenen, Natuur- Wis- Werktuig- en Stoomwerktuigkunde; oplei ding voor het voorloopig Diploma ais Machinist. Zeer billijke conditiën. Brieven franco letter T. R. aan het bureau van dit blad. Lessen aangeboden in Natuur- en Werktuigkunde, Nederl. taal, Algebra en practische Meetkunde. AdresBureau van dit blad. Voor Boodschappen vervoege men zich voor de Binnenhaven in de Nieuwebrugstraat 2a en voor het Confectie-Magazijn Spoor straat 95 vervoege men zich 2de Molenotraat 90. Hoogachtend, A. COLTOF. der Maatschappij tot Nut-v. h. Algemeen, Departement HELDER. Gebouw Nutsspaarbank, Polderweg 1. GEOPEND de opnieuw uitgebreide biblio theek op Maandag 18 Septem ber, 's avonds 7 9 ure. Voorts eiken Maandagavond gelegen heid tot het bekomen van leesboeken. Catalogus 5 cent Leesgeld per deel 1 cent per week. HET BESTUUR. uitsluitend Oor-, Neus- en Keelziekten. IV Spreekuur 12—IV,e OP Woensdag 20 September a.s., voorm. 10 uur, op een terrein naast de Werf „DE LASTDRAGER", te HELDER, van een partij gebruikte als: pl.m. 350 juffers, Amer. grenen en eiken balken, deur- en raamkozijnen met deuren en ramen, ijzeren spil, trappen en 30 ijzeren ramen, en eei partij BRANDHOUT, enz. Wijders vó^r het ter rein van den verkoop in de Binnen haven liggende Lichter 22 Meter lang. 9tr Alles te zien vóór den aanvang der verkooping. Deurwaarder H. KWANT. Deorw, BIERSTEKER, te Helder, zal op WOENSDAG 27 SEPTEMBER A.S, '8 morgens 10 uur, in het verkooplokaal aan de Loodsgracht 21, publiek verkoopeai w.o.: Salon-ameublement, Salon-pianino (zoo goed als nieuw), Fransch Orgel, diverse Salontafels en Stoelen, Bonheur du Jour, Vertico, Linnen- en Penant- kasten, Schrijfbureau, Dames-schrijftafel tje, Speeltafel, Theetafel, marmeren Pendule met Coupes, Linnenpers, groote Salonspiegel, ovale Spiegels, Schilderyen, Gasornament, Kachels, Fornuis, houten Ledikant, Waschtafels, veeren en kapok ken Bedden, Matrassen, Dekens, Vloer- kleeden, Karpetten, Zeilen, Gordynen, Porcelein-, Glas-, Aardewerk, Keuken- benoodigdheden, Zitbad, Rijwielen en alles wat moer zal worden aangeboden. Te bezichtigen daaga te voren van 10-4 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2