MANOEUVREEREN SPAARBANK. Maatschappij tot Nut m 't Algemeen, Noodroeren bq 6rondtakel Marine en Leger. Bevordering op 1 October 1911. Schipper Bootsman Serg.-stoker Serg.-ziek.v.pl. Kwartierrn. ld. id. Matroos le kl. Korp.-seiner Matroos-timm. C. Sieben, R. Wever, 6. Strop, P. Leijnse, S. Lubsen, S. Lak, K. Schimmel, E. P.lv.d. Hout, J. P. Soetebier, F. J. de Moor, tot opperschipper. schipper. stökér-rnajoor. ziek.v.pl.-maj. bootsman. id. id. korp.-torpedist. serg.-seiner. korp.-timmerm. matroos-timm. id. matroos-bottel. serg.-ziek v.pl. i korp.-ziek.vpl. id. matr.-schrijver. korp.-hofrn matroos-hofm. id. id. id. id. id. serg. d. marin. korp. Marinier 2e kl. C. E. Snijders, Matroos 3e kl. J. Schreuder, Matroos le kl. A. Burgers, Korp.-ziek.v.pl. F. P. Videier, Matr.-ziek.v.pl. A.A.Uroeneveld, id. P. C. Masten broek, Marinier 2e kl. A. K. Spaan, Matroos-hofrn. T. F. Gresnigt, Matroos 3e kl. P. W. S. Hoek, id. M. v. d. Kamp, Stok.-oliernan G. F. v Berkum, korp.-stok.2ekl. id. F. J. Koek, id. id. H. G. Schoo, id. J. A. de Ridder, id. C. Botbyl, id. H. Oskamp, ld. A. H. Nuhting, id. G. J. de Lugt, Korp. d. marin, K. H. Eujen, ld. H. S. de Vries, Marinier le kl. H. Smits, id. W. Westerik, ia. id. B. S. J. v. d. Post, id. id. W. F. Pellers, id. Tamboer le kl. C. Veraar, id. id. J. W. v. Wyk, id. Marinier le kl. J. J. Genis. id. Tamboer le ,kl. J. Spoel, id. Marinier le kl. 1. Vermeulen, id. Alsnog bevorderd met ingang van 1 Aug. 1911. Matroos le kl. P. J. Goris, tot kwartierrn. Matroos-timm. T. Bouwhuis, korp.-timm. Gerepatriëerd uit Oost-Indië en geplaatst Serg.-schrijver L. A. Bierens, a,b. W.s. W.o. Kwartierrn. C. J. v. d. Pas, id. Korp.-torpedist P. Nierop, Kon. Emma, id. J. v. d. Meijde, id, Korp. d. marin. A. Hamstra, b.d. Afd. A'dam. Overplaatsing: Op 10 October 1911van: op: Serg.-tiinmerm. W. H. Bron, Gelder). W.s. A.d. id. W. v. Bekkum, Neptun. Gelderl. Timmerra.-maj. R. Harders, W.s.W.o. Neptuc. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzen dingsweg. Datum der ter postbezorging. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua 10 en 24 p. Holl. mail via Marseille 3 en 17 p.Frmnschem.viaMarseille 6 en 20 (voor Suinatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels 4 en 18 Naar Atjeh en de Ooatknst van Sumatra: eiken Vrijdag 10 on 24 Oct. 3 en 17 8.30'smor 7.— 'sav. 3.30's nam mail via Brindisi p. lloTl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille o en 2 p. Duitsche ra. via Napels 4 en 1 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam|12 en 26 Oct. |7.'s av. p. mail via Queenstown 6 en 13 3.30'snam p. mail via Ncw-York. .13 en 27 3.30'snam p. mail via St. Nazaire .1 7 17.'sav. Naar Curaijao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 Oct. 7,'s av. p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown. eu Vrijdag Ju mail via Hamburg 1 Nov. alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatios en Saba: p. zeepost viaAmsterdam|12 en 26 Oct. |7.'sav. talleon op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.80 's namiddags. Voor Hr. Ma. .Wolf" en .Fret": naar Colombo: 4 Oct., 12 nur midd, VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 3 October. De storm te Helder. Een sombere, grauwe, droevige Zaterdag avond. Striemend en goeselend viel de regen- Overal spetterde en putterde het water in plassen en goten, snorrend met snatereud geraas langs verstopte afvoerbuizen. Maar zoo ongeveer tegen half negen I Het was als een vuistslag. Opeens zéér wilde buien. Een geweldige najaarsstorm gierde met ruwe, stootendo vlagen over onze gemeente. Breed en zwaar en steeds onstui miger klaagde de Noord-Ooster. Er tegen in loopen, was een sport uit duizendenHet leek oen opduwen tegen een harden muur, een vechten met 'n onzichtbaren luchtreus, die u van alle zijden omknelde en den adem uit de loogen drong. Dat was me een weer om niet licht te vergoten Heel hot drukke, lawaaiende straatleven was uit alle buurten geveegd. Saamgedrongen in portiekon en portalen, scholen wat menscbon weg, met zure gezichten, spijtig starend naar den ongewoon barschen wind, die duchtig huishield en een kostbaren, gnzelligen Zaterdagavond totaal onmogelijk maakte. Venters zag je achter karren en wagentjes worstelen, druipnat en bekaf. Verscheidene winkoliers waren druk bezig met het aanbrengen van stormlatten, teneinde de groote, dure, bibberende ruiten voor even- tueele onheilen te beschermen. Op den Zeedyk 1 Links en rechts een chaos van dreigende gevaarten. Hoog boven ons hoofd eon stormloop van wolken, soms gruwelijk zwart. Zoo ver men zien kon, was de zee wit van schuim, een felle brandgloed, een tumult van woest huilende golven, dio zich onophoudelijk tegen de kust wierpen, rommelond zwaar, ijselijk meegillend met het windgeloei, dat een ganschen nacht hard nekkig aanhield. Wie onzer heeft niet met zorg gedacht aan ernstige gevolgen Zulk een verwoesting als er 's ochtends dan ook aanschouwd werd! We zijn er speoiaal vroeg voor op stap «X Nog altijd rammelde en knarste het overal onder den wind en regenslag. Eon aantal onde, wrakke huisjes in de oude wijken bleken min of meer geteisterd. Door den tijd verweerde gevels hingen krakend en kreunend in elkaar. We ontdekten in het westelijk deel eenige afgeslagen luiken en een paar gevallen dakgoten. Pannen en brokkon kalk lagen in de straten. Hekken en schut tingen stonden hier en daar godeeltelijk ver nield of warén geheel omgewaaid. Ook solide, bijna nieuwe huizen hadden geleden. Op ver schillende punten kon meu daarvan de sporen aanschouwen. Aan het Dijkje, Kerkgracht, Kanaalweg, Hoofdgracht, Weststraat, Zuid- straat, Binnenhaven, Spoorgracht, Keizerstraat j e.a. sprongen beschadigde daken in 't oog. We telden vier schoorsteonen, die naar be- neden waren gestort, terwijl een massa glas I langs den weg aanduiddo, dat menig raam I het heeft moeten ontgelden. Het meest lamentabel on treurig zagen onze hoornen er uit. Het plantsoen, hoewel vry open en bloot, is er nogal goed afgekomen; enkele hoornen hadden eon acheeve houding gekregen; een zitbank lag in het grasveld. Doch langs de grachten waren, behalve toppen en takken, iiinke, dikke stammen finaal bij den grond middendoor gebroken of met wortel en al uit de aarde gescheurd. In de Molen straat, aan Hoofdgracht, Weststraat, Zuid straat en Bassingracht lagen er geknakt en verminkt, bovendien hinderlijk noergesmakt, zoodat gemeentewerklieden, onder toezicht van den opzichter, moesten aanrukken om zooveel mogelijk weer op te ruimen. Zoo waren ze aan de Zuidstraat druk in de weer om een kolossale boom, gevaarlijk bij den huizekant terecht gekomon, te verplaatsen. Voorwaar geen kleinigheid. Op den anderB stillen Zon dagmorgen werd nu gezaagd en gesjouwd van belang, waarbij de Heldersche padvinders present waren, om lang niet werkloos toe te zien. De mooie groote hagendoorn in den tuin voor het Paleis lag eveneens tegen den grond. Door het werkende, woelende zeewater hadden de aan den Zeedijk geplaatste fuiken het eveneens taai te verantwoorden gehad. Een dreef met grondpalen rond, terwijl an deren, gedeeltelijk losgerukt, wanordelijk heen en weer spoelden. In de Buitenhaven had het niet minder ge- ipookt. Een paar oorlogsschepen hebben er van gelust. De e Gelderland", waarvan de inrichting voor draadlooze telegrafie verloren ging, en deHeemskerck" kwamen in hachelijke positie. De beide uitbouwers, waaraan de «Gelderland" gemeerd lag, knapten als koek finaal door midden. Ook van do Piet Hein", op de werf liggende, brak de inrichting voor draadlooze telegrafie. De .Neptunus" kreeg averij aan het tentdek en een marino sloop raakte van den kant. Opgepikt werden een overboord geslagen schootzoil en twee riemon. Aan het einde, waar een 25-tal vischschuiten hun ligplaats hebben, bracht de storm ang stige oogenblikken. De aanwezige vaartuigen werden compleet op en neer gesmeten, tegen elkander geslingerd en gebeukt. De visschers, op hun bodems by de hand, hebben een harren en een schadelijken nacht gehad, want ver schillende averyen bleven niot uit. Lappen want en zeilen waren niet te houden en vlogen de lucht in. De ,H.D. 368", heele- maal in den hoek, werd heftig gerameid on moest op hot droge worden gebracht; het scheepje zal wel verloren zijp. Dat er buitengaats ook wat gebenrd was, kon mon nagaan aan den drukken dienst van de sleepbooten. 's Morgens ging de //Her cules" er op uit om assistentie te verleenon aan een driemaster, die van hier gezien, ieder oogenblik verloren scheen. Uron lang was dat schip aan het tobben om van de ge vaarlijke Noordergronden vry te komen, het geen, dank zy den aflandigen wind gelukte. De «Atlas", dio des morgens op avontuur de Noordzee was ingegaan, kwam des mid dags terug met op sleeptouw de kleine stalen gaffelechoener ,Johann" kapitein S.Heinsohn, thnis behoorende te Goestemlinde, en op weg van Bremen naar Southampton met een lading lijnkoeken. Wat dit scheepje had te doorstaan gehad, kwam aan het Écht, toen het eindeljik in de haven aankwam. Alle zeilen waren aan flarden geslageneen der ankers had men eveneens verspeeld. Do uit 6 koppen be staande bemanning had echter geen letsel bokomon. Aan het Vogelzand, naby Oosterend op Texel strandde Zondagmorgen de IJmuider Stoomtrawler No. 50 //Rotterdam". Deze trawler bevond zich Zondagsnacht in gozel- schap vaD den Duitschen trawler «Mercuur". Laatstgenoemde besloot noodseinen af te steken, en had het geluk te worden opge merkt door de sleepbooten //Simon" en »Nep- tunus"; deze trawler werd Zondagmorgen behouden te Terschelling binnengebracht. De schipper van de .Rotterdam" besloot echter door het Vliegat binnen door naar het Nieuwediep te komen, steunende op een der opvarenden, die als vroegere Zuiderzee- visscher //den weg nog wel kende". Na heel wat gescharrel strandde het schip op bovengenoemde ongewone plek. Vier der opvarenden begaven zich toen in de jol om Bleepboot-adsistentie te halen. Ongelukkiger wijze belandden zij toen op Wieringon, van waar zy verder met de motorboot naar de Van Ewycksluis en per spoor naar don Helder vertrokken. Daar kwamen zij n.b. Zondagavond te 8 uur san het Haren kantoor om hun boodschap over te brongen. Zooals men weet, waren de //Hercules" en de .Atlas" roeds des middags ter adsis- tentie vertrokken. Van andere zyde schrijft men ons hier over: Aangaande don Btoomtrawlor //Rotterdam", IJ. M. 50, schipper Koper, die Zondag namiddag is vastgeloopen tegen het Vogel- zand, vernemen wij nader, dat het scheepje Zaterdagmorgen IJmuidcn had verlaten. Op de hoogte van het vuurschip van Terschel ling was oen klein defect aan de machine ontstaan. Een poging om verbinding met het vuurschip te verkrygen mislukte. Toen brak de storm los. Mon poogdo te ankeren, doch do kettingen knapten. De machine was in zoover hersteld, dat naar binnen kon worden gestoomd. Een der opvarenden, een Nieuwedieper, was eenigszins met 't vaarwater bekend. Men liep het Vlie binnen en stoomde ver volgens op naar het Nieawediep, doch ge raakte toch buiten koers en liep toen aan den grond op het Vogelzand. Zonder twyfel hebben een of meer scheeps rampen in de nabyheid van onze knst plaats gehad, waarby de opvarenden het loven hebben gelaten. By Potten spoelden gisteren aan een 9 tal reddinggordels, gemerkt «Odin", H. B. W. C. Möllor, fabriek Dralen. Eveneens een fiesch, die een briefje bevatte, geschreven in de Zweedsche taal, dat men aldaar niet kon ontoyferen, en daarom naar Amsterdam werd opgezonden. Vorder dreven aldaar aan eon roeiboot en eon reddingboei, beide gemerkt Hertog Innun Marie, Stockholm. Gisterenavond kwam bovendien het bericht, dat aan het strand te Petton het lyk van een zeeman was aangespoeld, voorzien van oen reddingsvest, gemorkt .Odin". Het is dus wel zeker, dat een schip van dien naam in de nabyheid van onze kust met man en muis is vergaan. In het Schulpengat dreof gisteren veel wrakhout, scheepsluiken, enz. In do nabyheid van het Havenkantoor was middelhet lyngeweer. Aan boord had men den ganschen dag belangstelling. Onder de ook zulk een toestel, maar dit was gedeelte- zoelieden hier byeen werd natuurlijk niet lijk door vocht, anderdeels doordat het kapot anders gesproken dan over het weer en de geslagen was, onbruikbaar. Het lukte den gevolgen over de kolenboot, die van Cardifi kogel met de dunne lyn overboord te schieten, hier verwacht werdover de kotters, die i een tros werd er aan verbonden en zoo de Zaterdagavond waren vertrokken. reddingboot langszy van de //Solo" getrokken. De redding geschiedde in drie ploegen De Lood8kotter8. j van 13-mao. Bij de eerste ploeg waren in- Groote ongerustheid heerschte eergisteren in gedeeld, naar onze zegsman, in goed zee- onzc gemeente over het lot van de beide mans-Hollandsch zcide, do «blauwe jongens", loodskotters Texel 1, schipper W. Poll, en j de inlanilsche bedienden, en twee zieke Texel 4, schipper C. Duinker. Beide kotters stokers. Allen kwamen behouden by Monster waren Zaterdagmiddag n& 4 uur naar zee vertrokken, toen het weer een oogenblikje minder onstuimig leek. Zy zaten dus midden in den geweldigen storm in de Noordzee, en het was niet te verwoDdoren, dat waar van alle kanten berichten over schipbreuken inkwamen men hier hot ergste vreesde. De kotters zyn zeer zeewaardig, de bool is best in orde en de bemanning uiterst be kwaam, maar het was meer gebeurd, dat zulke schepen in volle zee zyn vergaan. Gelukkig kwam gisterenmorgen vroeg het bericht, dat de beide kotters het Schnlpengat binnenkwamen, voerende de driokleur in top, als toeken, dat alles wel aan boord was. Een intervieuw. Gisterenmiddag hadden we een kort onderhond met den loods van het stoomschip Alf", den heer De Graaf, die Zaterdagavond met een der kotters van hier naar buiten ging. Toen we o.a. opmerkten, dat men zich in de gemeente over het algemeen ongerust had gemaakt om de zeer zekor hachelyke positie van beide vaartuigen, zeide de rondborstige zeeman Men schijnt aan den wal nog banger te zijn dan wy eigenlyk wel op zee. Toen ik vanmorgen hier aankwam, wist ik niet wat ik zag, zooveel belangstelling. Ik werd van alle kanten gevraagd, Het is natuurlyk eon feit, dat we met vreeselijk weer hebben te kampen gehad. Maar als men er eenmaal zelf in zit, dan lyk je daar niet zoo'n erg in te hebben. Zoolang je de spullen bij elkaar weet te houden, marcheert alles. Het voornaamste is, dat de boel je niet begeeft, 't Was nog een geluk, dat de wind N. N. Oost washad hy zoowel uit eon anderen hoek gewaaid, dan had het niet zoo best afgeloopen. Hoe myn maat het gemaakt heeft, weet ik nog niet, doch wy zyn er zonder avery en heel huids afgekomen. Onder normale omstandig heden konden wo Zondagnacht om kwart over twee de ,Alf' tusschen Egmond en Kamperduin loodsen. Die was Zaterdagmiddag drie uur onder den wind gekomen, bygedraaid, een myl of veertien aan den zeekant, dwars van IJmuiden. De bemanning daar aan boord heeft het lang niet lekker gehad. Twee maal vier-en-twintig uur zijn die lui niet uit do kleeren geweest. Het was op dien bodem dan ook bar. Daar alles op het voorschip glad on blank stond, konden ze er niet eens by om het toplicht aan te brengen. De kapitein, een bejaarde man en een knappe baas in zyn vak, verklaarde, dat by nog nooit zulk weer heeft meegemaakt. En daar de NoreD, uit muntende zeelui, voor geen beetje vervaard zyn, kan u begrijpen, dat er heel wat te doen is geweest. De kapitein deelde mede, dathy nog een bark, waarvan de groote mast over boord was, tusschen IJmuiden en Egmond, 20 myl nit den wal, had gesnen. Er dreef veel hout in de Noordzee. .Wanneer je in aanmerking neemt," aldus besloot de loods, •de treurige ramp aan den Hoek van Hol land, waarby vier mnn jammerlijk verdron ken en één stervende werd binnengebracht als je nagaat de andere noodlottige onge lukken en bedenkt, wat er nog onbekend gebeurd kan wezen ja, dan zyn we ev gezalfd afgekomen." aan land. Do eerste ploeg omstreeks 8 nur 's morgens. In Monster, in het hotel Goemans, vonden allen een goed on gastvrij onderdak. Ze kregen droge kleeren en een warm maal. Zoo goed als die zorgen toch doen, na een nacht van ellende met don dood voor oogen De kapitein was Zaterdagavond van de onderbrug geslagen tegen een lichter, die aan dek stond. Een vry ernstige hoofdwonde en lichte kwetsuren aan de beenen waren er 't gevolg van. De .Solo" is 20 jaar oud. De borging van schip en lading iB opgedragen aan de firma Dirkzwager te Maasslnis. De lossing zal zoo spoedig mogelyk aanvangen. Aan den Zuidwal alhier werd gisteren middag een reddingboei opgevischt, wit ge schilderd met groenen band. gemerkt Friso, Hasselt. De stranding van de „Solo". Zaterdagmiddag vertrok de «Solo" uit don Nieuwen Waterweg naar zee. De «Solo' 5000 ton's vrachtschip van de Kotterdamsche Lloyd was via Southampton en La Palice (golf van Biscayo) voor Java beBtemd. Pas sagiers waren niet aan boord. Toen het schip uitvoer in den Damiddag, stond er in den Waterweg weinig zee, maar even buiten de pier gekomen, werd men door twee zware buien overvallen, die hot Bchip uit den koers zetten. Geweldige grondzeeën liepen over het schip heen, dat weldra niet meer te regeeren viel. De beide ankers werden uit gegooid maar roeds te zes uur brak het baksboordsanker. En in den nacht werd het stoomschip ook van het stuurboordsankcr afgeslagen. De machines werkten toen nog vry good, maar zware stort- en grondzeeën zetten het schip op lager, tengevolge waar van de machines niet meer werkon konden. De storm was te machtig geweest om de Solo" met den kop op zee te krygen. Zoo stootte het schip, dat 22 voet diepgang had, moer on meer op den grond on 's nachts sloeg het roor weg en werd do »Solo", speelbal nu van wind on golven, op het strand by Monster geworpen. De Monstersche redding-brigade wilde in den hollon nacht reeds een poging wagen tot redding van de in nood verkeerende bemanning, maar moest deze opgeven totdat do dag aanbrak. Maar toen pakten de dap pere redders ook stevig aan. De .Solo" was door het enorme liooge water en de buiten- gewone kracht van dezen storm zóó hoog op het strand gezet, dat het schip niet veel verder dan rnim 200 Meter uit de zeewering f verwyderd zat. Zwaar beukten de wator- j bergen tegen het parallel met het strand liggende schip, hooge zeeën liepen er over- heen en dreigden het te brekende onderste vuren doofden haast onmiddellyk, de boven- J ste vuren bleven branden, zoodat ten minste de dynamo kon blijven aangekoppeld en het elcctrisch licht aanbleef. Dat was voor die i 39 man sterke bemanning, die bene samenschool, omdat 't op dok dan toch niet uit te houden was door die bonken water, die onophoudelijk er overheon sloegen, oen 1 uitkomst. Goed licht in dergc-lyke omstandig- heden geeft toch zoo'n moreelen steun! I De orde aan boord was, ooals men dit I van een Nederlandsch koopvaardijschip mag i verwachten, voorbeeldig. Berustend, maar toch in angstige spanning, werd aan boord van het sterk stootende schip de nacht I doorgebracht. In den vroegen morgen van Zondag werd scheepsraad belegd. Geconstateerd werd toen, J dat het schip ongeveer evenwijdig aan de kust lag, met sterke slagzy, het dek naar de j zoo gekeerd. Mocht het barro weer aan- honden of nog erger wordon, en daar be- stond op dat oogenblik wel kans op, dan J was er gevaar, dat do luiken open zouden j slaan, waardoor het schip reddeloos verloren zou zyn. De lading van de «Solo" bestond i uit ijzerwerk en een beetje stukgoederen, j Eonparig was men van oordeel, dat het I hoogst noodzakelijk was het schip te verlaten, i Inmiddels waren van de sloepen er vier in geroedheid gebracht. Maar ieder wist j wel, dat het schier onmogelijk zou zyn de sloepen van dit sterk overhellende schip te stryken. Het hoofde ook niet, want omstreeks 7 uur kwam de reddingboot Burgemeester Schoemau van Monster al aan. De flinke kerels hadden goed trekken, tegen dat ge weld van weer en water was het onmoge lijk langszy t« komen. Toen het uiterste INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Ondergeteekende verzoekt u beleefd eenige plaatsruimte voor het volgende. Als getrouwe lezer van uw blad werd mijne aandacht bepaald by een verhaal daarin opgenomen, onder het motto: „Kykjes uit myn venster", „Armo menschen". Na genoemd verhaal nu met aandacht tc hebben gelezen, kwam ik tot besluit eens op onderzoek uit te gaan en eens meer van nabij te bezien of de personen, en de ver schillende toestanden in dat verhaal genoemd, nu wol werkelijk eon zoo droeve rol speelden en ik moet het ter wille van de waarheid eerlijk zeggen, dat door dien schrijver niet alleen in het geheel sterk is overdreven, doch ook de personen in dat schrijven ge noemd, in een verkeerd daglicht worden ge plaatst. Ja, ik zou haast zeggen, eerder dank verdienen, dan op die wijze te worden af gekamd. 't Ligt dan ook niet in myn bedoelen het geschrevene in den breede te releveeren, alleen dit, toen ik las die zinsnede over die huisbaas, voorgesteld als hartelooze vent zonder govoel en menschenliefde, werd myn verlangen geprikkeld te weten wie dat wel was on of dit nu wel werkelyk zoo bestond, toen bleek mij, dat van een uitzetten uit do woning zelfs geen eens sprake was geweest, ja zelfs had die eigenaar nog gezogd, dut het nu niet op enkele dagen aankwam om tc vertrekken, van zelf voegde hy er aan toe, kon ik hen niet op den duur voorniets laten wonen, te meer niet, daar de man om byzondere redenen buiten de plaats vertoefde en zeide hy, zio nu eens aan Mynheer! zj zyn my' nu 5 weken schuldig van f 2.25 per v-eek f 11.25, dat kon toch zoo niet door gaan, hetgeen ik hem gereedelijk moet'toe stemmen, vandaar dat ik hun had aangeraden een andore goedkoope woning te zoeken, waartoe hnn reeds door een ander een wo ning was aangeboden voor fl.10 per week, welke zy eehter niet wenschte; mogelyk vonden zy het voordeeliger in myn huis te blijven en niet te betalen. Na dan ook de eigenaar op deze wijze te hebben hooren spreken, kwam ik tot een andere gedachte, en vermeende dat deze eigenaar wél eenige dank toekwam. Hy toch I besteedde aan dat gezin 'n som van f 11.25 en mij dunkt, als nu de medelijdende schryver, en anderen, dat óók doen, dan komt er een aardig sommetje bij elkaar deze armo? menschen te helpen. Ik wil dan ook deze beschouwing niot eindigen dan, na de schryver aan te raden zulke toestanden niet van uit zyn venster te bezien, en op zulk loos gesnap niet in te gann, doch! al voor hy zulks schryft, zich naar buiten te begeven en daar de ware toostand te onderzoeken. U, Mynheer de Redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, toekent mot hoogachting, Ekn Lmïr. Kijkjes uit mijn Venster. Het doet my veel genoegen, dat een //ge trouw lozer" met zooveol aandacht van myn laatste «Kijkjes" notitie heeft genomen. Het tragisch onderwerp, daarin behandeld, inte resseerde hem dermate, dat hij op eigen houtje zich eens persoonlyk ging overtuigen van het bewuste geval, waarin .personen" en //toestanden" een .droeve rol" speelden. Ik betwijfel ovenwei, of de beluogstellende lozer zich wel voldoende onpartydig heeft beyverd. Hy schynt na eenige ver bluffende zinnen, rechtstreeks naar den huis baas gevischt te hebben, om hem, geheel onschuldig, nu in een //ingezonden" even te verheerlijken. Ik heb niet de eer u, getrouwe lezer", te kennen. »'t Vliegend Blaadje" telt er ruim 5000. DochS t e 1 e o n 8 voor, gy zy t die brave, barmhartige huisbaas, wiens voornemen niet was om de bedoelde menschen uit hun woning te zetten. Stel eens voor I Ik vraag u danhebben de slachtoffers uit louteraardigheid het perceel aan de Achtergracht Z.Z. verlaten, om, een avontuurtje geljjk, te gaan zwerven Of hebt gy ze g e d r e i g d, dat ze m o e s t e n ontruimen Er was van geen uitzetten sprake Och, kom. Hoe edelmoedig klinkt dat. Het gezegde van 't vrouwtje o.m..en as-je niet goedschiks gaat, dan staat je heele rommeltje aanstonds daar onder de boome", is door my ontegenzeggelijk getrouw weergegeven, ook door anderen zóóverstaanen terecht als bedreiging beoordeeld. Alléén uit angst voor de govolgen zyn ze heengegaan, met vyf weken huurschuld. Elf-gulden-vyf-en-twintig- cont. Is dat zoo'n mirakel? Maar ge waari bezorgd, dat dit bedrag grooter zou worden en met de belofte, dat ze wel een ander, oen goedkooper huisje konden krygen, als lokmiddel om onwil te voorkomen wist go ze op straat te krygen. Eenmaal buiten, kregen de stumperds niets! Prachtig gedaan. De deurwaarderskosten hadden stellig wat hooger geweest dan f 11.25. En wat de „beloofde woning" van f 1.10 per week be treft: 't is waar u heeft dat voorgesteld. Doch wanneer? Niet op het moment, dat de luidjes in verlegenheid zaten. Lang vóór dien tyd. Dat zy er toon geen gebruik van gemaakt hebben Wel, waarde heer, men hoeft toch zeker niet, omdat u het wil, in een huis te gaan, dat door gemotiveerde omstandigheden niet bevalt? Of meent ge uw huurders zoodanig te kunnen dresseeren, dat zy op den eersten den besten wenk al vliegen? Moet je niet golooven. En u wilt nög dank in ontvangst nemen, nu ge langs diplomatiftchen weg uw doel wist te bereiken? DAt zal geen ernst zyn. Ik meen, dat ge dien wel voor grooter „stroppen" toekomt. Even wel u bent niet de man, die het zoover laat komen. Ik weet wel beter. Hoorde hiervan staaltjes in de afgeloopen week. Dan: wat beduidt die Bimpele achter ,,arme menschen"? Is u er nog niet van overtuigd geworden, dat die twee behoeftige burgers armlastig zyn? J.l. Zaterdag zyn ze gelukkig in de Tuinstraat opgenomen. Dat zegt genoeg. Ten slotte w Ut ge my" nog een leerzamen raad geven Vriendelijk. Wil ik u eens wat zeg gen? We hobben confraters, dio hun impressies maken in kerken, schouwburgen, vergaderzaal, muffe bibliotheekeu of nog muffere musea. Anderen gaan op visite bij hooge Pieten, die het-weten-moeten of luisteren aan sleutel gaten om toch maar op de hoogte te komen. Er zyn ook journalisten, die, ter wille van hnn blad, kostelyke avonturen, nachtelyke inbraken en gevaarlijke tochten meemaken, soms kunatiglyk vermond. Er zyn reporters, die zich tevreden stellen voor 'n poover Bchry vers-beBtaan stug-conservalief ergens op 'n dorp het krantenleven te dienen. Er zyn collega's, jong-jolige vrienden, met bloeiende knoopsgaten, die een heel jaar door voor dames schrijven. Er zyn verslaggevers, die zich beyveren in Kamer- en Gemeenteraad, openbare vergaderingen en een legio andere bijeenkomsten. Er zyn bescheiden knipredao- teuren, die nooit een stommen regel maken. Er zyn krantenslaven, die met hun neus in den wind over pleinen, grachten en straten loopen, overal loeren en indringen om volks- studios te zoeken. Er zynZwyg er maar overIk zou aldus voorbydraven u, getrouwe lezer, plechtig to verzekeren, dat ik myn plicht heb gedaan, dat ik eenige uren in actie ben geweest om, volgens ge woonte zooveel mogelyk den waren toe stand te onderzoeken. Eerst later kwamen myn afdrukken van indrukken. Hoe genaamd niet overdreven I p.p. C. Theotsflsohe Vereeniging Held«pschc Loge. LokaalSLUISDIJKSTRAAT 54. Cursus voor belangstellenden, gratis toegankelijk, zal aanvangen op Woon»- dag 4 October a.s„ des avonds ten 8 uro. Het Onderwerp is: Het levensraadsel en hoe de Theosofie dit beantwoordt". Advertentiën. Heden overleed ons lief kindje, in den leeftijd van 20 dagen. P. A. SNELLEN VAN VOLLENHOVEN. A. H. SNELLEN VAN VOLLENHOVEN-v. Waveben. Helder, 29 Sept. 1911. Geen rouwbeklag. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed na een hevig lijden van enkele weken, onze ge liefden Zoon, Broeder en Behuwd- broeder, de Heer Cornelis Teunis Hoogerheide, in leven stoker a. b. s.s. „Dageraad", in den ouderdom van ruim 45 jaar. Allen die hem van nabij gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Uit aller naam Wed. K. HOOGERHEIDE-Koopman. Texel, (Oudeschild), 30 Sept. 191] Heden overleed ons geliefd Dochtertje, Marijtje, in den jeugdigen leeftijd van bijna 4 jaar. Namens haar diepbedroefde"Ouders: R. SCHENDELAAR. T. SCHENDELAAR-van Til. Helder, 30 September 1911. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onze ge liefden Moeder, Dochter en Zuster, Mej. Grietje Dirks geb. Abbo, in den ouderdom van ruim 40 jaar. ALIDA DIRKS. PIETER DIRKS. GRIETJE DIRKS en Familie. Helder, 1 October 1911. Goversstraat 54. Ambachtsschool «oor Helder en Omstreken De begrooting voor bet dienstjaar 1912 ligt van af heden in de school ter inzage, Het Bestuur. Opgericht 1843. Geopend s lederen Woensdag n ra. van 8 tot 9 uur en iederen Zaterdag n m. van 7 tot 9 uur. Voor Pensioenen geopend iederen Woensdag n.m van 61/» tot 8 uur. Zuster DE LANG. Een R.-K. Dagmeisje gevraagd. Adres Mej. LIJDSMAN, Hoofdgracht 26. LESSEN in Ned. Taal en Rekenen, Natuur- Wls- Werktuig- en Stoomwerktuigkunde; oplei ding voor het voorloopig Diploma als Machinist. Zeer billijke conditiön. Brieven franco letter T. R. aan het bureau van dit blad. Burgeravondschool. Aan de Burgeravondschool te Helder wordt gevraagd een leerkracht voor ondererijs in Natuur- en Werktuigkunde voor 10 lesuren per week, waarvan 2 tijdelijk. Het salaris bedraagt f 35 of f 25 per wekelyksch lesuur, naar gelang de benoemde al of niet is ip het bezit van bevoegdheid volgens de Wet op het Middelbaar Onderwijs. Duur van den cursus I October I April. Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur der School, den Heer A. J. BESSELING. Stukken (adres op zegel) franco iu te zenden bij den Burgemeester vóór 10 October 1911. De Bad-inpichting Station.dwapa.traat is weder GEOPEND. Uitstekende gelegenheid voor warme en koude Baden, zoowel Kuip- ala douche baden. GEVRAAGD wegens onvoorziene omstandigheden voor 1 Nov. een Keuken-Werk meid, met hulp van Dagmeisje, van 7l/, tot 41/, uur, in een klein gezin zonder kinderen (4 personen), tegen goed loon, ruim verval en waschgeld, voorzien van goede getuigen. Adres: Mevr. HUGO PRINS Tolsma, 34 Wilhelmina Park, Haarlem. Tegen half October of begin Novem ber wordt een flinke nette Dienstbode gevraagd, hoog loon, gezellig huiselijk verkeer. Brieven motto „Dienstbode", aan het Bureau van dit blad. Mevr. DE RAADT, Hoofdgracht 61, vraagt met 1 Nov. of eerder een flinke TWEEDE MEID, v.g.g.v., niet be neden de 18 Jaar. Zich aan te melden des avonds na 8 uur. TE KOOP GEVRAAGD 2-hands Meubelen en Huisraad, k contant. Adres D. KIKKERT, Weststraat 45. Laat zich aan huis ontbieden. Een net gemeubileerde Zit- en Slaap kamer, zonder pension, aangeboden. Omtrek Ankerpark. Adres: Bureau van dit blad. TE HUUR een BOVENHUIS, late stand, Kanaalweg. Alleen verhuurbaar aan gezinnen met niet meer dan I of 2 kinderen. Huurprijs f3.50 per week, te bevragen Kanaalweg 147. TE HUUR BówenhuisDijkstraat 20a. Adres: Dijkstraat 20. TE HUUR een Winkelhuis met groot pokhuio daarnaast, geschikt voor Aardappelen. Te bevragen Kerkgracht 30. TE HUUR een HEERENHUIS, Bin- nenhaven hoek Brugstr., bevattende zes Kamers, Keuken en W.C. Huurprijs f300. Te bevragen Binnenhaven 1 en Kanaal weg 141. Te huur, 1 Nov. a.s., hot Hooron- huie, Parallelweg 66, 5 kamers, keuken, zolder, f18.— per maand. AdresKROONSTUIVER, Koningstraat. Te koop of te huur een flink ingericht Hoorenhuio aan den Kanaalweg. Te bevragen R. N. VAN OS, Aannemer, Binnenhaven No. 9. TE KOOP een luxe verzinkbare Trapmoohine, tevens Pronktafel, wegens plaatsgebrek. Br. onder motto „Machine" aan het Bureau van dit blad. TE KOOP. Te koop 5 stuke solied gebouw- do nieuwe HUIZEN, staande Bothastraat, ook afeonderlijk. Brieven onder motto „Huizen", aan het Bureau van dit blad. TE KOOP een Café mot wopgunning annex Kruidenierswinkel. Te bevragen by J. BIJVOET te Koegras. Zich te vervoegen van Donderdag tot Zaterdag. TE KOOP massfet mahonie Olietafels van af f 11.— Schuiftafels die nooit scheuren of springen en Machinetafels. Deze schuiftafels wor den u nog niet door een ander geleverd met garantie. Adres: W. KLUT, Meubelmaker, Vlamingstraat 64. SALON voor Scheren en Haarsnyden, DIJKSTRAAT 20. Beleefd aanbevelend, J. EELMANv./h. APPELDOORN, ■f Zondags geopend tot 11 uur. VERSCHENEN BIJ C. DE BOER Jr. door S. VISSER, Direstear van do „De RujjterBohoo!" te VlissiDgen, en A. ROOS, Lee ra ar in de Practische Zeevaartkunde aan de „De Kuyterechool" te Vlissingen. Mat ruim 100 figuren tusachin dan takat. Prija, gaoaptonn.ard f 3.50. Verkrijgbaar bij alken Boekhandelaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2