KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna No. 4084. Zaterdag 7 Ootober 1911 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37} 45 f 0.75 miën J Modeblad i 55 i i i 65 i f 0.00 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie* van 1 tot 5 regel» 30 cent. Elke regel meer6 Bewjjs-exeinplaar2$ Vignetten en groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Interc— Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT a Co Helder. Eerste Blad. Aan onze Lezeressen. De behoefte aan het bezit van een degelük, praatisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk bij den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, kost slechts 55 ets. p. 3 mnauden (franco p. post 65 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel al» van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die ar prys op stelt, zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is een betredend costuum ol model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is een nummer ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt, aan het Bureau van dit blad. Met 1 Uctober is het éde kwartaal ingetreden. Abonnementen worden na 15 October niet meer aangenomen. De Administratie van dit blad. (iomeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 3 October 1911. Voorzitter: de heer Over de Linden. Aanwezig zjjn de H.H. De Ven, De Geus, Biersteker, Van der Ploeg, Krijnen, Van den Berg, Verategen, Verfaille, Oortgysen, Hartainck, Zander, Bok, Grunwald, Harten- liorf, Adriaanse en Breda. Afwezig met kennisgeving: de H.H. Van Neck en Therra. Afwezig zonder kennisgeving: aanvankelijk de heer Grunwald, die echter later ter ver gadering komt. Allereerst is aan de orde de beëediging van het nieuw benoemde Raadslid, den heer Jb. Harjer. Door den secretaris binnengeleid, legt de heer Harjer de vereischte oeden in de han den van den Voorzitter af; wordt door dezen gefeliciteerd en Deemt zitting. Hierna worden de Dotulen der vorige ver gadering, die ter visie hebben gelegen, onver anderd goedgekeurd. Hierop wordt mededeeling gedaan vau de volgende Ingekomen Stukken. I. Kennisgeving, dat de Hoore» W. A. Kecsom, P. D. Maandag, A. Smit, F. T. A. Cedee en H. J. v. d. Ploeg hunne be noeming tot Leeraar aan de Burgeravond school aannemen. II. Kennisgeving van den heer G. Tjalsma, dat hij' zyne benoeming tot Leeraar aan de Burgeravondschool niet aanneemt. III. Provinciaal blad, houdende mededee ling, dat du nieuw benoemde Commissaris der Koningin don 16e Sept. 1.1. zyn tunctie heeft aanvaard. Voor kennisgeving aangenomen. IV. Goedkeuring van Ged. Staten op de aangenomen wyziging der lesuren, betreflende de Burgeravondschool. V. Goedkeuring van Ged. Staten op de aaugenomen wyzigingen in het uitbreidings plan der Gemeente. VI. Goedkeuring van de aanvraag tot ontheffing van de stichting van een Gym nasium voor den tjjd van 5 jaar. VII. Goedkeuring van het plan tot exploi tatie van een proeftuin te Koegras. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. VIII. Beslissing van Ged. Staten op een bezwaarschrift tegen een aanslag in den Hoofdelyken Omslag. Voor kennisgeving aangenomen. IX. Adres van den heer Oortgysen, inzake trott oir-bestrati n g. In dit adres drukt de heer Oortgysen de wenschelykheid uit, om by verstrating der IE1 El UXXjIJ BTOHST. FAMILIE-EER. Zou hy dan niet in eigen oogen een eer- looze zjjn Verondersteld nog dat het hem gelukte zyn vader buiten het land te zenden, kon dan niet bet een of ander toeval den verrader spelen en hem in de oogen van den ouden handelsraad tot een bedrieger maken Zou Von Horwitz dan niet het volste recht hebben hem te verachten Moest hy hem niet als man van eer alles, alles meedeelen Al die vragen vlogen hem pylsnol door het hoofd en de eene pynigde hem al even erg als de andere. In dien doolhof van ge dachten stond hem slechts dén feit klaar en duideljjk voor de geest: onschuldig had hy zyn levensgeluk verloren Wat hy voorheen zoo overgelukkig had bezeten, was thans door een ondempbare kloof van hem gescheiden. Uren verstrekenjjen Wilhelm liep nog al door met over elkaar geslagen armen do kamer op en neer. Het kantoorpersoneel was al lang heengegaan, de knecht was op zyn bureau de lamp komen aansteken en had daarop zjjn hoor weder alleen gelaten met de gedachten, welke diens hoofd martelden. Aldoor somberder werd het gelaat van den jongen man, die daar rusteloos heen en weer liepwellicht kwam or op dit oogen- blik een noodlottig beslnit by bem op. voornaamste straten, sooals Keizerstraat, Koningstraat, enz., trottoir-bestrating toe te passen op de wij'ze als de Kruger- en Botba- straat. In handen van B. en W. X. Missive van den heer Jacob Leendert van Dam, 2e Luit. 4e Keg. Vesting-artillerie, Kanaalweg 23, houdende klachten over den reinigingsdienst. In deze missive beklaagt genoemde heer zich over het aanwezig zyn van een hon- denlijk in het kanaalover do aanwezigheid van open emmers met menschelyk afval in de ochtend- en avonduren, alsmede over het pusseeren van geopende wagens der Gem. reiniging. Met het oog op zyn hooge belas ting meent adressant gerechtigd te zyn tot deze klacht en dringt op verbetering aan. Zal worden doorgezonden naar den Bur gemeester, als Hoofd der Politie. XI. Adres van de Muziek-vereeniging ,Winnubst", onderafd. N. R. K. Volksbond, met het verzoek de vereeniging, evenals vorige jaren, een subsidie te vorleonen van f 75. De vereeniging is bereid, daarvoor twee concerten te geven op nader aan te wijzen plaatsen in de Gemeente. Met algemeene stemmen verleend. XII. Adres van do Wed. C. Marchand, verzoekende voor 1912 een gratificatie van f 100 te mogen ontvaDgeri. Wordt met algemeene stemmen gunstig op beschikt. XIII. Adres van het Bestuur der Fröbel- inrichting, verzoekende, onder verwyzing naar reeds vroeger ingezonden bescheiden, subsidie voor het jaar 1912. In handen van B. en W. XIV. Adres van de Schildersvereeniging .Oefening kweekt Kennis", verzoekende voor 1912 een subsidie tot instandhouding van loculiteit, leermiddelen en gereedschap. lu handen van B. en W. XV. Adres van de bewoners der Botha- straat, verzoekende betere verlichting aan te brengen in die straat en het gedeelte van den Polderweg tot aan den overloop bij het spoor met grint te beharden. In handen van B. en W. XVI. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den Ontvanger der Ge meente Helder, gehouden op 25 Sept. jl. In kaB was f 52575.82*. XVII. Adres van den heer P. Hort, verzoekende ontheffing van het bepaalde by art. IC van do Bouwverordening voor het perceel Californiestraat 4 en van de firma T. C. Go vers alsvoren van art- 18 voor het perceel Kanaalstraat hoek Dykweg. Aangehouden tot de volgende vergadering, wyl B. en W. nog niet in het bezit der noodige bewijsstukken zyn, om don Raad te kunnen voorstellen, de ontheffingen te ver- leenen. XVIII. Adres van de kommiezen der Plaatselijke Belastingen om herziening van hunne jaarweddenregcling, met het oog op do dure tyden. In handen van B. on W. XIX. Ontslagaanvrage van don heer C. J. Blok als lid van de Comm. van Toezicht op het Midd. Ond. met ingang van 1 Oct. Wordt mot algemeene stemmen eervol ver toond, onder dankzegging voor de vele dien sten der gemeente bewezen. XX. Adres van de H.H. Oortgijsen en Biersteker inzake wijziging van het uitbrei dingsplan der gemeente, voor zooveel be treft Huisduinen. In handen van B. en W. XXI. Missive van den heer C. Stum- phius, inzake zyn advieB over School-Artaen. De heer Stamphius deelt in deze missive o.a. mede, dat hy geen lid van de Vereen, van Hoofden van Scholen ws*, ten tyde van de indiening zyner missive; dat hy geen deel nam aan de conferentie met de H. v. S. en geen kenniB draagt noch droeg van het ad vies, door de Ver. v. H. v. S. aan het col lego van B. on W. gericht, noch hoe het advies was gemotiveerd; dat hy eerlyk en onomwonden zyn meening heeft kenbaar ge maakt aan B. en W.t voor wie dat advies was bestemd; dat hij zich niet bewnst is, zyne collega's alhier ook maar in eenig op zicht in hunne waarde als paedagogen te hebben te kort gedaan, en allerminst de be- ,Er blyft geen keus," fluisterde de jonge advocaat teu slotte. .Voordat ik een beBluit kan nemen moot ik zekerheid hebben eerst van den man, die het durft wagen zich nit te geven voor mijn vader, dien ik God moge het my vergeven als myn doods vijand moet haten, want hy is de verwoes ter van myn geluk." .Bezorg dezen brief onmiddellijk op de villa van mijnheer Von Horwitz", zeide hy zoo kalm als hem mogelyk was. iGe behoeft niet op antwoord te wachten." Toen de deur achter den knecht gesloten was herademde Wilhelm. Hy opende een lade van zyn achryfbnreau en nam er een revol ver en een korten, breeden dolk in een lederen foudraal nit. Voorzichtigheidhalve," mompelde hy, ,mon kan nooit weten, hoe men in een valstrik gelokt wordt." Toen maakte hy zich gereed om nit te gaanop zyn vastberaden gelaat was het te zien, dat hy oen boBlnit had genomen het geen hy denzelfden avond nog ten uitvoer wilde brengen. Een menigte menschen, wel eenige honder den omstreeks, had zich opgehoopt voor het huis no. 28 in de Rozenstraat en staarde half met nieuwsgierige, half met angstige blik naar do politieagenten, die de straatdeur bewaakten, hoewel noch deze, noch het geheele huis zich ook maar in het geringste onder scheidde vaD do andere groote, overbevolkte huizen, waaruit deze smalle straat bestond. Zooeven heeft een gesloten rytoig voor het hnis stil gehoudenslechts noode en door de krachtige vuisten en ellebogen der agenten doeling had dit te doen; dat by protesteert tegen de grievende en verdachtmakende con clusie, door het Raadslid Biersteker uit zyn betoog getrokken; dat z. i. het gevolg van zulk een bejegening is, dat ambtenaren voort aan by het uitbrengen van adviezen zich slechts zullen beperken tot algemeenheden, willen zy niet de risico loopen in eer en goeden naam te worden aangerand en dat h(j den Voorzitter van den Raad beleefd dank zegt voor diens adhaesie, aan zyn advies betuigd. Nadat deze missive ib voorgelezen, zegt de heer Biersteker: Als ik over doze zaak nog een enkel woord ga zeggen, dan is het ditAls die mynheer daar gaat zeggen, op het bedoelde tydstip geen lid van de Ver. v. H. v. S. te hebben uitgemaakt, dan zal dit wel waar zyn. Ech ter kan ik er aan toevoegen, dat hij speciaal voor deze zaak is uitgenoodigd, de vergade ring by te willen wonen. Evenwol wensch ik op dit stuk thans niet te diep in te gaan. Ik wil er alleen op wyzen, dat ik in de vorige Raadsvergadering niet heb aangevallen den persoon van den heer Stumphinsalleen heb ik besproken het grie- veude, dat er in gelezen was, dat by in zijn rapport anderen in de schoenen schuift; dat wie er een meening op na houdt, die niet overeenstemt met de zyne, dat die meening niet oprecht gemeend zou kunnen zyn en alleen wordt aangehangen en verdedigd, om de schyn op zich te ladon van vooruitstre vend te willen heeten. Daartegen ging myn protest. Of die mynheer Stumphius of Nurks heet, laat my volkomen koud. Ik heb alleen ge protesteerd, en ik meen met volle instem ming van vele anderen, dat daar in zyn missive uitdrnkkelyk gezegd wordt, dat zy, die voor deze zaak gunstig gestemd zijn, dit enkel zyn uit vrees, om voor conservatief te worden aangezien en wyl 't nu eenmaal op 't programma van vooruitstrevende partyen voorkomt. Ik heb dus alleen geprotesteerd tegen 't iusinneerende in deze boutade gelegen, en niet aangerand de vryheid van anderen, om een afwijkende meening aan te hangen. Ik beroep mij daarvoor op het verslag der vorige zitting, waar letterlijk staat: Ik ont zeg niemand het recht, een tegengestelde meening aan te hangen, doch men mout niet insiuueeren aan het adres van zijn tegen stander." Die uiting over myn onparlementair op treden op een plaats, waar men zich niet verdedigen kan, kan ik dus gevoeglijk naast my neerleggen. En wat nu nog aangaat het gevaar, waarop de heer Stumphius doelt in zyn slotalinea, dat de ambtenaren huiverig zou dm worden advies uit te brengen, daaromtrent wensch ik nog op te merken, dat men by het uitbrengen van dat advies ook wel de porken kan te buiten gaan, en dat het zeker niet van den hoer St. verlangd is, zoo wijd- loopige bespiegelingen te gaan houden Ook in dat opzicht komt het my voor, dat de schryver der missive de perken is te bniten gegaan, door daarin zulke ongunstige uit latingen op te nemen. Ik handhaafde dus mijn protest en wensch hot zelfs nog even aan te dikken door myn verwondering er over uit te spreken, hoe de heer St. in dit nieuwe schryveu zich op zijn handelwijze durft voorstaan. Nadat ook de heer V eratcgen zich nog even in het debat heeft gemengd, gaat men omtrent dit schrijven van den heer St. over tot de orde van den dag. XXii. Gebruik Schoollokaal. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van het Gymnastieklokaal van School 8 aan het plaatselyk Comité van den Nederl. Bond voor lichamelyke opvoeding, daar het in de bedoeling ligt, gedurende de winter maanden om de 14 dagen een theoretische les in voormeld lokaal te geven. Na eenige discussie, ingeleid door den heer De Geus, die vreesde, dat de ge meente, op deze wyze voortgaande, nog wel eens last kon krygen van het groote aantal veroenigingen hier ter plaatse, die ook de bevordering van den lichamelyken welstand beoogeneen discussie, waarbij de heer Verstegen gelegenheid vond, de sociale en de heer Adriaanse de sohoolkwestie aan te roeren, waarop de H.H. gelukkig niet verder ingingen, werd het voorstel aan genomen. De heeren Verstegen, De Geus en Oort gysen stemden er tegen. toruggeduwd, had de menigte voldoende ruimte gemaakt, dat by, die in het rytuig zaten, konden uitstappen en het huis binnengaan. Een klein, beweeglyk heer, die zoo om streeks een vyftiger kon zyn, was het eerst vlug uit het rijtuig gesprongen hy werd door meerdere heeren gevolgd die met hem het huis binnengetreden waren, waarvan een der politieagenten, na oen militairen groet, de deur geopend had, welke by terstond weer achter hen sloot. De nieuwsgierige toeschouwers rekten de halzen uit, toen do deur geopend werd, maar er was niets te zien. Eenige bewoners ston den in de gang by elkander en weken, by het binnentreden der heeren, haastig ter zijde, en verder zagen de boren niets meer. De rechter van instructie, een rijzig man, deftig in het zwart gekleed, wiens strenge blik door een paar in goud gevatte brille- glazen tuurde en die tot 't gevolg van den kleinen, beweeglykon heer behoorde, wilde de vrouwen, die ïn de gang stonden, voor bijgaan, zonder op haar te lettenmaar halverwege bleef hy staan. Zyn blik viel op een kloeke, gezette vrouw, die bljjkbaar zooeven het woord had gevoerd en die zeker overwicht op de andere vrou wen uitoefende. De politieagent, die in de nabijheid stond, antwoordde op een vrag^nden blik van den overheidspersoon, waarmede deze do vrouw aanwees »Dit is do portierster." De rechter van instructie knikte even met het hoofd. ,Gy hebt het eerst aangifte van de mis daad gedaan vroeg hy aan de vrouw, die hem met de handen onder haar voorsahoot naderde. XXIII. Adres Vroedvrouwen. Op het adres van de dames M. Fillekes en E. Meinema wordt door B. on W. gead viseerd voor 1912 aan ieder een toelage van f 100 toe te kennen. Met algemeone stemmen goedgekeurd. XXIV. Adres Inspecteur v. Politie. Op het adres van don Inspecteur van Politie wordt door B. en W. voorgesteld de jaarwedde van dien ambtenaar met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op f1400, met ingang van 1 Jan. 1912. Op voorstel van den heer Van Breda wordt besloten dit adres te behandelen gelijk met de begrooting. XXV. Pensioenverordening. Deze verordening, reeds vroeger uitvoerig behandeld is, alvorens haar definitief vast te stellen, ter visie geweest naar een des kundige. Behoudens enkele kleinigheden, gaan B. en W. en de Raad geheel accoord met de gemaakte bemerkingen en stellen B. en W. thans voor de door deskundige en nog nader door B. en W. gewijzigde verordening aan te nemen. Na nog eenige discussie wordt de veror dening met algemeene stommen vastgesteld. XXVI. Benoemingen. Ter benoeming worden voorgedragen voor onderwijzeres aan school No. 7a 1. Mej. G. C. A. Biegel te Heldor. 2. Mej. J. A. Jellema te Helder. 3. G. II. Van Holk te Assen. De uitslag van de stemming was dat uit gebracht werden op mej. Biogel 15 stemmen, zoodat deze hiermede benoemd is. De dames Jellema en Van Holk verkregen respectie velijk één en twee stemmen. By de Rondvraag dringt de heer Van don Berg er op aan, voortaan een licht een lantaarn te plaatBen by omgevallen palen en boomen, terwjjl de heer Van Breda in overweging geeft, de veegmachine wat meer te laten rjjdeu, in tyden zooals deze. Nadat de Voorzitter een en ander had toe gezegd, werd de openbare vergadering voor gesloten verklaard. De ramp te Bruinisse. De »N. Rottord. Courant" bevat een uit gebreid verslag over de ramp, die Bruinisse heeft getroffen. Wij ontleenen daaraan eenige gedeelten: Toch maakte dit angstwekkend schouw spel in do vale schemering by aankomst a&n de Zjjpe maar weinig indruk meer op oos, na deze nauwelijks twee uur lange reis, die als een obsessio was geweest. Want hadden wij daar langs heel dien zuidelijken oever de vaartuigen niet gansch ontredderd en de opvarenden weggespoeld, de schippers, hun knechten, hun rampzalige vrouwen, hun kin deren, niet als schrikbarende spookgestalten zien zitten op de gorzen en slikken, maar ook veel verder weg tegen de rijjken aan gestormd, daar boven op, schots en scheef, met de onttakelde masten in het zand ge rammeid, on daar over de sluis heen van Dintel Sub, Boms drie kwartieren gaans in de kust, als notendoppen opgenomen on weg geslingerd. Rjjen, rijen achtereen, de oevers er als mee bezaaid, als een m&cabre kerkhof van schepen, van aken, van sleepbooten, klippers, in dien eenen rampzaligen na den middag op toch een binnenwater veelal met man en muis vergaan. Het personeel wist er de aangrijpendste verhalen van. Hoe daar twee sleepbooten do opvarenden van de beide kasten achter haar aan te hulp waren gekomenmet prachtige dapperheid de opvarenden hadden overgenomen, op een jongen na. En hoe de beide sleepbooten met eigen personeel en met de geredden toch waren gestrand en door de woedende golven ontvolkt, en hoe alleen die jongen nog levend was aange spoeld, den anderen morgen de lijken had gevonden van de twee gezinnen, van zyn eigen verwanten en de heldhaftige kerels, die hon aanvankelijk haddon gered. Ljjkon spoelden er by tientallen aan in de haventjes, langs de dyken, die als onregel matige kanteelen telkens en telkens weer wyde bressen vertooneD, gaten en brenken, tot een grillige kartellyn langs de polders, die zy beschermden. Die dus, na de tyden van alles verzengende droogten, nu weiden en akkers overspoeld zien door het nadeelige, Zy knikte. «Ik ben terstond naar het bureau geloopen," bevestigde zy met groote radheid van long ,ik kon haast niet op myn beenen staan van den schrik, maar de plichten zoo'n misdaad hoe is het mogelyk in een zoo fatsoenlijk huisniet om te gelooven .Wanneer hebt gy de misdaad ontdekt?" viel de rechter van instructie baar barBcb in de rede. Dat zal een uur of drie geleden zyn," sprak de vrouw. Mynheer Dorner was namelyk zoo stipt als de klok. Eiken morgen om zeven uur haalde hy by my zyn kannetje melk, dat ik bjj den boer voor bem nemen moest, dan moest ik, ook warm scheerwater voor hem gereed hebben de oude heer was erg netjeB, bij schoor zich iederen morgen. En om tien uur ging hij alle dagen uit, weer of geen weer." Vermoedelijk trok het uw aandacht, dat Dorner vanmorgen aan zyn gewoonte ontrouw werd?" vroeg de rechter van instructie eenigszins ongeduldig. Juist zoo, ik wachtte tot negen nur; toen wilde ik toch eens gaan zien. Ik klom de vier trappen op enn boven gekomen, vond ik het al vreemd, dat de deur open stond, die toegang verleent tot de woning van mijnheer Dorner. Deze was, moet u weten, een zonder ling heer, vreeaeljjk wantrouwig, hoe goed hij aan den anderen kant ook was. Toen hy hier in huis kwam, heeft hy dadeljjk een bijzonder slot op de voorkamerdeur laten maken." «Hoe lang woont hy al hier?" vroeg de rechter. «Eerst drie maanden", luide het antwoord; rmaar hy bad deze regeling den oersten dag brakke water. En andere weer, waar het mansvolk, in den naargeestigen schyn van het late lichte door den regen, zoo klein en machteloos wroohtend »1b zwarte mieren bezig waren om nog weer af te dekken en te stoppen, aleer een nieuw ook maar ietwat hoog ty hun hcele dorpen, hun haven en goed met overstrooming bedreigt. Het was zoo troosteloos, zoo om bang van te worden, die meerendeels nog gave schepen toch als door de golven uitgemoorde wrakken, stil en dreigend in den schemer te zien, zoo als de elementen ze hadden opgenomen en neergeploft, sommige gebroken, gekraakt, andore gansch ongedeerd on als klaar om met dit stille weer de reis te hervatten. Doch hoe dichter we de Zype naderden, des te overweldigender werd het schouwspel van al die fiere, die zoo monter op de golven rydende hoogaarsen als echte rossen, nn by bossen met huu schots en scheeve masten in de dyken tegen elkander te zien zitten, gekraakt en onttakeld, alsof je verbeelding dat daar voor je turende oogen niet ver mocht te omvatten. Maar om je heen aan boord vertelden zy al van heel een bevolking, die nu eens dood arm en werkeloos is geworden. Van een ouden visscher, die pas voor een paar hon derd gulden vertimmerd had en al zyn spaarspenningen aan zyn scheepje besteed, dat nu tot een nietswaardig wrak, óók van zyn eigen mocizaam-harde werkleven, in den dam zat vastgemokerd. En dande lyken, die zjj hadden zien drjjven, die vrouw met haar kind om t lichaam gebonden; die machinist, die gered was en weer te water gesprongen; dat kindje, ongedeerd aange spoeld in haar wiegje, maar moeder, vader, heel het verdere gezin vermoedelijk ver dronken. Zaterdag lagen or 130 hoogaarsen en Lem- storjachten op dichte ryen gemeerd in de kleine haven, die door een zwaren dam, ter lengte van 280 meter, en tot den kruin toe met zutbazalt verdedigd, afgesloten wordt in den breeden stroom van de Krammer. De meeste vau die schepen lagen gemeerd aan dien strekdam. Volgende ryen, lagen er langs, flank aan flank, en de overige gean kerd aan een binnenkant van de haven, die door den zeedijk wordt gevormd, waarachter het dorpiu den Bruinisserpolder beschermd ligt. Tegen vier uur was do Zuidwesterstorm, zóó hevig, dat de visscherslui verklaarden het water uit het water te hebben zien waaien. Maar toon is hy breeder geloopen, noor- doljjk gekomen, en togen 6 uur beukten de zeeën dwars op den dam, die Noordwest- Zuidoost liep. Aan dien dam lagen direct 52 vaartuigen, ten deele verankerd. De heele bevolking was in angsten en beven op den dyk. Vandaar sagen de men schen mot klimmende ontsteltenis, dat de dam omstreeks zeven uur begon weg te slaan, jnist in het midden. En daar om half acht vloog het eerste vaartuig los, word door de smalle geul langs do andere schepen heen- gestormd met bolderend kraken en over den kleinen dam heen naar buiten gesmeten, waar hy weldra tegen de oesterloods op den bnitenkaut van den djjk werd gezet. Meer en meer brokkelde de dam in, liet hoogaar- sod, jachten Iob, die dan op drift kwamen en onvolgbaar snol wegwaaiden de duisternis in van do woedende golven, soms by zes, zeven tegaljjk. Want ook de meerpalen sloegen los, en ankertouwen knapten af, zoodat alles door en over elkaar werd gehutseld en telkens weer wegvluchtte, spokig vereenzaamd in den orkaneode nacht, tot weldra heel de vloot vlot was, en overal kapot sloeg en steigerend, krakende tegen de dyken opstormde De visschers vlogen mee als om bun eigen dommen nog te grijpen, tegen den orkaan in, door regen en aarde-duisternis, maar niemand kon zelfs zyn eigen scheepje borkennen. En dat was per slot nog een zegen, want over dag souden zy zekor hun vaartuigen zyn nagesprongen en er mee ten onder gegaan. De menschen, die hnn eigendommen achter opliepen langs den dyk, werden al spoedig (eruggohoaden door de groote gaten daaraan, die hnn met ontzetting vervulde. En nu werden zooveel mogelyk mannen verzameld om de versterking voor de hoofdstraat verdedigd te houden met balen en zakken zand, voortdu rend onder leiding van den burgemeester. Bruinisse bestaat voor twee derdon uit een visschersbevolking. Van elk vaartuig leveu twee gezinnende schipper en zyn knecht. En het spreekwoord zegt: «wanneer 't op de kaai goed gaat, gaat alles goed Maar nn is de visschersvloot verloren en niets was verzekerd, omdat daar voor deze open vaartuigen minstens 7 procent wordt al vastgesteld en daar hield hy zich stipt aan." Weet gy waar Dorner vroeger heeft gewoond «Hy is van buiten de stad gekomen, dat weet ik uit zyn papieren, die ik gezien heb voordat ik hem de woning verhuurde," op dit laatste legde de portierster een bij zon deren nadruk. .Met die papieren had hy nog wat moeite, zy waren niet iu orde en de politie is zoo streng." ,Gy traadt dus de woning binnon," onder brak de rechter van instructio dezen woorden vloed, .en daar vondt gy den doode Do portierster sloeg de handen in elkaar en jammerde «Och, goede hemel, dat gezicht zal ik □ooit vergeten, al werd ik ook honderd jaar 1 In de huiskamer lag die goede mynheer op den vloer, het bloed stroomde om hem hoen en hy was zoo dood als een pier, dat zag ik met oen oogopslag. O, o, wat ben ik daarvan geschrikt I Ik begon te huilen en liep wat ik loopen kon de trap af." .Het is zooals vrouw Kluns zegt," beves tigde een der buurvrouwen, terwyl zy een stap naderbij kwam. .Ik veegde jnist myn trap wat aan, toen zy naar beneden kwam, zoo bleek als een doode. «Och, lieve hemel," schreeuwde zy, ,ze hebben den ouden Dorner den hals afgesneden I Toen ik dat hoorde liep ik met haar mee naar de politie." De rechter van instructie knikte slechts even met het hoofd en wendde zich tot den inspecteur van politie, die juist de trap af kwam en beleefd groette. Gy hebt u by de aangifte terstond naar de plaats der misdaad begeven vroeg hy. «Ik liet het hnis terstond bewaken cn afzetten," deelde de inspecteur mede. «Ir de gevraagd. Maar behalve die directe schade, die ver liezen, grootendeels mot geleend geld by beter gestelde families, is or de stilstand van heel het bedryf. Een aantal schepen verloren of onherstelbaar. Al de overige mosten wor den gelicht, met bokken op schuiten gezet of weggesleept, en naar de werven gebracht, waar ze op elkander zullen moeten wachten. Dus 120 vaartuigen uit de vaart, in 't drukst van de verzending die tot half November duurt, juist by die hoogo prijzen. En aan- stuandon Zaterdag reeds voor die 240 ge zinnen geen cent loon om van te leven. Daar is dus direct nood. 't Meorendecl vau die mensehen haddon tot heden een jaar-inkomen van f 4 k f500. De Koningin te Bruinisse. Nu tegen twaalf nur kwam het bericht, dat de Koningin in haar auto uit de Zjjpe in aantocht was. Een man kwam den bur gemeester vragen, of ze de vlaggen niet halfstoks uit zouden steken. Met bloeke ge zichten kwamen de monsohen uit hun wonin gen en toen de Koningin passeerde, werd menigeen de ontroering to machtig, barstten vrouwen in snikkea nit, rolden ztoeren vis- scherlui de tranen langs de wangen en een enkele riep in vervoering als smeekend om hulp aan vorstin en volk. De Koningin was vanmorgen te kwart voor zeven van het Loo gegaan mot haar klein gevolg, baronnesse Sloot van Marxveld, den adjudant graaf Schimmelpenuinck en haar particulieren secretaris, jhr. van Geen. De reis ging por trein over Rotterdam en Dordrecht naar Oudenbosch, waar de auto's gereed stonden die H. M met gevolg naar Nieuw-Vosscmeer brachten, waar mr. Djjk- meester, de commissaris der Koningin, de Vorstin verwelkomde en haar voorreed over den dyk naar St. Philipsland. Daar ging de Koningin op hel veer over naar de Zype en wandelde toen langs den doorsijpelden dyk om de schade daar in oogenschouw te nemen. De jonge Majesteit, in een lichtgrjjs wan deltoilet met een auto-cap op en een licht- blauwen sluier, stapte dapper door de ver sporringen heen, waagde zich nu en dan de glibberige hollingen af om de versterkin gen van dichtby te bezien. Ter hoogte van den S'oefpolder kwam burgemeester llage haar met den dijkgraaf tegemoet, aan wie de Vorstin belangstellend inlichtingen vroeg, terwyl het gezelschap langs de gestrande schepen ging, waar Hare Majesteit de ontdane schippers herhaaldelijk toesprak. Weldra kwam een groot deel van de bevolking ernstig zwygend achter Koningin Wilhelmina aan zonder juichen, zonder eenigen groot dan het ontblooten van de hooiden. Op het raad huis werden de raadsleden voorgesteld, wien de Koningin bjj herhaling haar deelneming betuigde. Schipper Bouwens, wiens zoon in den storm is gebleven, werd ontboden en toon hy afwezig bleek, kwam de diop be droefde moeder door een dochter ondersteund de troostwoorden van H. M. vernemen. Daarop is de Koningin, vergezeld van burgemeester, dykgraaf en gevolg terugge wandeld naar do Zype voor de boot van één uur, steeds met den stoet van de verarmde Brninisser visschersgozinnen achter zich aan. H. M. de Koningin heeft bij het afscheid aan burgemeester Hage te Zype een gift van f6000 toegezegd, in vertrouweu, (lat het Noderlandsche Volk ook nu niet achter zal blyven om den nood te leenigen. H. M. hoopte, dat zoodoende de gevolgen van de ramp gauw hersteld zullen zyn. Betonworken en de storm. Men schryft vjui bevoegde zyde Word dóór velen nog getwijfeld aan do sterkte van gewapend beton voor zeewerin gen, na den hevigon storm van 30 Sopt. jl. heeft dit materiaal voor zeeweringen het burgerrecht verkregen. Aan bet waterschap Schouwen on aan tal van andere polders in Zeeland zyu vele basaltglooiingen totaal uiteengeslagen. De betonwerken zyn overal absoluut onge deerd gebleven, niettegenstaande zy speciaal waren aangelegd op zwaar aangevallen plaat- Ben. Zoo aan het Noorderstrand van Schouwen hebben de bazalthoofden en glooiingen veol geleden. De duizenden in betonglooiïng waren ongedeerd. Ook aan den z.g. Langondyk aan Noord-Schouwen een van do meeHt aan gevallen dyken van Zeeland, heeft het beton niets geledeD, niettegenstaande groote steenen elders weggeslagen, er op gebeukt hebben. De dyksverhoogingen in Zeeland, na 1906 met aarde aangelegd, hebben zeer veel ge leden. De nieuwe grond is op vele dyken tot op het oude beloop weggevlogen en al het werk is vernietigd. Intusschen zyn alle dykverhoogingon in beton uitgevoerd, n.1. met dykmuren op den dyk, alle ongedeerd, zoowel op Schouwen- Duiveland als op Beveland en olders. woning boven is alles onaangeroerd gebleven, zooals ik het gevonden heb." «Dank u," zei de rechterlijke ambtenaar en klom nu zonder meer de trap op. Zyn metgezellen volgden hem en do kleine, beweeglijke heer stootte de portierster oven aan en zeide halfluid «Kom mee." (Voor geen geld van de wereld", riep de vrouw. ,Ik kan geen dooden zienik zou er myn leven lang alle nachten van droomen." «Kom mee, het is noodig," herbaalde de beambte en dat op zulk een gebiedenden toon, waarby 8Ün blik zulk een uitdrukking van gezag aannam, dat vrouw Klaus hem zonder verdere togenBpraak volgde, hoewel zy er by de huisvrouwen altijd op pochte, dat geen man over haar den baas kon spelen, wel allerminst baar eigen heer en meestor. De rechter van instructie klom by twee treden tegelyk de trap op, zoodat zyn gezel schap moeite had, gelijken tred met hem te houden. Door de op een kier geopende woning deuren der verschillende verdiepingen, die zy over moesten, gluurden nieuwsgierigen gezichten, die by hun nadering terstond ver dwenen. De deur rechts van de vierde verdieping stond wyd open en in den ingang stond een politieagent, die bjj de nadering der rechterlijke commissie haastig plaats maakte. Ook de deur daarnaast stond half open en in die opening stond een vrouw met zwarte oogen, die nieuwsgierig op de bezoekers goj richt waren. (Wordt vervolgd)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1