KLEINE COURANT I 't Vliegend Blaadje voor* Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulowne No. 4034 Zaterdag 7 Ootober 1911. 39ste^" 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 371» 45 f0.75 miën Modeblad »#»55»»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 rogel» 30 cent. Elke regel meer6 Bevers-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaateruimte berekend. Interc.- Telefoon 5 O. Uitgever i C. OE BOER Jr. (»./b. BERKHOUT Co.), Helder. Tweede Blad. Storm- en Scheeps berichten. Men meldt ait Alkmaar: De Alkmaarscho Ontzetvereeniging -Floris van Teylingen", welke ter gelegenheid van baar vijftigjarig jubileum een historisch markt plein, Oudt-Alkmaer geheeten, voor de dagen van 711 dezer had vervaardigd, heeft een geduchten tegenslag ondervonden, doordat de storm Zaterdagavond alleB heeft vernield. Men was reeds zoover gevorderd, dat de docoratenrs, met afwerking in bijzonderheden een aanvang zouden maken Op een taverne na zy"n alle gebouwen uit elkaar geslagen, groote houten wanden werden zelfs door den wind over het Kanaal in het Victoriepark geslingerd.Het bestuur besloot echter onmiddel lijk met man en macht den herbouw te begin nen, overtuigd ,dat zonder nieuwen tegenslag a.s. Zaterdagavond 't marktterrein in vrijwel ongewijzigde vorm gereed zal zy'n, zoodat de 400 poorters in oud-Hollandsch costunm hun tijdelijke verblijfplaats dan kunnen betrekken en de feestelijke opening dan zal kunnen plaats hebben. Men schrijft d.d. 2 Oct. van Terschelling: De storm en het onweer hebben de laatste dagen ep Terschelling wel onheil aangericht. De bliksem heeft te Midsland drie runderen en twee schapen doodgeslagen. Van land bouwers te Oosterend zyn 17 stuks hoorn vee weggespoeld, waarvan te West-TerBchel- ling 5 stuks, te Vlieland 2 stuks en te Har- lingen 8 stuks zijn aangebracht. Voor de pastorie te Hoorn is een zware boom door midden gebroken en op andere plaatsen zy'n ze geheel met wortel en al uit den grond gewaaid. De boeren zyn druk bezig het aan gespoelde hout van het strand te rijden. Aangespoeld en aangebracht te Hoorn op Terschelling: 80 planken, gemerkt CDM; eenige ribben, gemerkt CDM; eenige ribben, gemerkt MMC. Terschelling, 4 Oct. De blazer »T. S. 50", waarover men zich hier ongerust maakte, is hedenavond aangekomen. Men meldt uit Vlissingen Hoewel officieel nog niets bekend is, wordt het treurig vermoeden, dat de Belgische loodsschoener No. 2, alhier gestationneerd, met man en muis is vergaan, meer waar schijnlijk, nu te Middelkerke in België het lyk van den schipper P. Maertens is aan gespoeld. Dit lyk is herkend. Verder is noch van de twaalf opvarenden, noch van den loodsschoener iets vernomen. Amsterdam, 4 Oct. Volgens een alhier ont vangen particuliere mededeeling is de schoe ner „Oscar", kapt. Schothorst, en thuis be- hoorende te Zuidbroek, verschenen Zondag omgeslagen. Alle opvarenden, waaronder de vrouw en kinderen, zyn verdronken. Rotterdam, 4 Oct. De sleepboot „Oostzee", gisteren in den Nieuwen Waterweg binnen gekomen, rapporteert 5 Eng. mijlen bewesten Schouwenbank te hebben aangetroffen den Eng. stoomtrawler „L. T. 1909". 't Schip was verlaten en men slaagde er in het op sleep touw te nemen. Op de hoogte van Goeree echter is de trawler in 12 vademen water achter de sleepboot gezonken. Rotterdam, 4 Oct. Het schip, dat op den Banjaard als gestrand gerapporteerd is, is een tot nog toe onbekend gebleven stoom schip. Het zit diep onder water. By laag ty komt slechts de bovenkant van de machinekap boven water. Schoorsteen on masten zyn weggeslagen. De naam zal slechts door een duikor kunnen worden gevonden. Het schip kan als totaal verloren worden beschouwd. Rotterdam, 4 Oct. Het schip „Wakefield" zit vol water. De masten gaan over, welk feit er op duidt dat het schip gebroken is. Een kranige redding. Kapitein L. Kolmer, van de //Willy", heeft het Hdbl. het volgende verslag gedaan over de redding van de bemanning van zyn schip tydens den jongsten storm. Vrijdagavond van New-Castle vertrokken met bestemming naar Amsterdam, stak de wind om elf uur zoodanig op, dat er 's mor gens een orkaan woei. In den voormiddag sloeg het voorluik in, en zette men het schip met den kop in den wind. 's Avonds stootte het schip tweemaal by de Leeman en Ower (voorby Huil) en had geducht te lyden van de branding. Eindelyk werd besloten het schip te verlaten (Zondagmorgen 9 uur). Twee Engelsche booten waren toen in zicht; de een stoomde door, de andere, het Engelsche stoomschip «Cawdor-Castle", zette, niettegen staande het noodweer, een boot over boord en trachtte hulp te brengen. De eerste poging hiertoe mislukte. De eerste-stuurman van de Willy" sprong toen over boord om in de boot te komen, doch dit gelukte niet. Na veel moeite gelukte het, door manoeuvreeren met de Willy" hem weer op te pikken. Alles was intussohen aan boord van de .Willy" stukge slagen, reddingbooten, tuigage, enz., de ka juit stond vol water. Na nog een poging om de Engelsche sloep te bereiken kwam deze langszij. Acht man werden overgezet; daar intusschen nog een luik van de .Willy" werd stukgeslagen, ging de geheele bemanning, 28 koppen in de sloep over. Tien minuten later verging de .Willy". Kapitein Kolmer prees ten zeerste het optreden van de Engelsche bemanning, die, niettegenstaande het vliegende stormweer, niet afliet om hulp te brengen. De kapitein van de »Cawdor Castle" heet E. W. Day, de eerste-stuurman H. B. Harvay. Maassluis. 4 Oct. De positie van het ge strande stoomschip #Solo" is gunstiger; het heeft minder slagzij. De machinekamer is lens gepompt. Morgen begint men met de voorpiek, welke eveneens is volgeloopen door stortzeeën. Het schip is oogenschynlijk niet lek. Blazers, het bergingsvaartuig .Stier" en de sleepboot .Schelde" wachten te Hoek van Holland om met de werkzaamheden aan te vangen, dat nog niet kon geschieden wegens de ruwe zee. Men meldt uit Wieringen, dat tydens den laatsten storm het schip van den Wieringer weder. visscher D. B. te Aartswoud gestrand is. Omtrent het lot van den schipper is niets bekend. Te Ostende is aangespoeld het lyk van een ongeveer 50-jarig persoon, die een band droeg, waarop stond Hellevoetsluis; vermoe delijk een der verongelukten van het stoom- loodsvaartuig //Hellevoetsluis". Rotterdam, 4 Oct. Men maakt zich hier ongerast over het lot van het van Vivero naar hier bestemde Spaansche stoomschip Sogundo del Cerro", dat 28 Sept. Ouessant passeerde en in het Kanaal werd beloost. Rotterdam, 5 Oct. Het Zwcedsche b.s. #Swar- land", 26 Sept. 1.1. van Rostock naar Rotter dam vertrokken en sedert by Holtenau en Brunsblittel gerapporteerd, is hier nog niet gearriveerd en wordt als verloren baachouwd. Schipbreuk. Volgens de „Dord. Ct." moeten de lijken, by Dinteloord aangespoeld, afkomstig zyn van de sleepboot „Nelson", met een sleep van vier schepen op weg van Dordrecht naar Antwerpen. Ter hoogte van de Steenbergsche Vliet, onder Dinteloord, is de sleep onklaar geraakt. De wed. Hendriks en haar vyf kin deren, opvarenden van het achterhangende schip „Wilhelmina", gingen van hun vaar tuig over op de „Nelson"; kort daarna is de „Wilhelmina" gezonken. In het .Dagbl. v. N.-Br." lazen wy het volgende aangrijpende verhaal van den kapi tein van de Edison" z/De .Edison" is geen vyf meter van de Nelson" af gestrand. Ook tegen het gors aan. Na drie zeeën stond de boot half vol water. De bemanning, bestaande uit kapitein Arie Groenewogen en diens 16-jarigon zoon, den machinist en de stoker Pieter de Vries, 27 jaar, van Dordrecht, was in de voorka juit gevlucht, maar evenals by andere sleep- booten sloegen ook hier de kajuitglazen dra kapot. Men school toen op het dek byeen, op zy van den schoorsteen, waar men het minst last had van den machtigen golfslag. Daar heeft het groepje mannen vyf uren gestaan, tot het middel in het water en telkens weer de geweldige stortvloeden over hen heen. Zy Blonden daar, de machinist met den jongen van 16 jaar tegen zich aan, de handen om hem heen geslagende vader, met de eene hand den machinist vasthoudend en mot de andere een schoorsteenpijpdo stoker aan den anderen kant tegon den machinist aan. Het leek een eeuwigheid, vertelde de kapi tein. En toen het ongeveer 12 uur was, en wy daar vyf uren lang met Btorm en stortzeeën hadden geworsteld, en toen er maar geen antwoord kwam op ons hulpgeschrei en de wind niet minderde noch het geweld der zee, heb ik den moed opgegeven. Meester (machinist) zei ik, ik laat je los. Wat dan, kreet myn jongen. Ik laat my gaan, ik kan niet langer. Zoo moogt ge niet spreken, vader. Blyf leven, als is het om my. En ik beet mij op de tanden en ik kneep my in de vuisten en ik snikteom jou dan, lieveling. Maar toen ik pas over dit oogenblik van moedeloosheid heen was, daar werd my de stoker gek van den angst en de doorgestane ontzetting. Hy begon te gillen als een bezetene en dan zong hy weer kermisliederen met heesche stem. Je moet niet zingen, zei m'n jongen. En toen drong by, de krankzinnige, zacht- kens stuivend op myn jongen aan en trachtte hem uit de handen van den meester te dringen. Houd op, Pieter, riep deze in wilden angst. En een gillen, dat huilen en schaterlachen kon betcokenen, was hot antwoord. Toen plotseling.waren wy hem kwyt. En wy waren zwygende gedurende langen tyd, want de dood, die onzen stoker had weggegrepen, grynsde van alle kanten ook ons aan. Wy hebben het ecjrter uitgehouden. Tegen vier uur zei de meester: Kapitein het water zakt. En ik jsag een koperen leuning van de kajuitstrap glimmen in het opkomende dag licht ik greep den stang en plonste er mee in het water. Ik voel grond, zei ik. En ik Uet my zakken en betastte dien grond. Het is schor, constateerde ik. Wy zochten nog eens rond den schoorsteen naar den Btokor, maar wij zagon hem nergens meer. Toen zyn wy don tocht over het gors be gonnen. Maar al gauw zakte ik tot aan den halB in een kreek; ik wankelde, doch hield my staande met behulp der koperen leuning. Die heb ik, eenmaal aan de overzy der kreek, eerst myn zoon en toen den machinist toe gestoken en zoo hen er overheen getrokken. Vlak by den dyk zagen wy een klipper- schipper voor anker; er brandde nog licht. Wy klopten eraan en zyn er liefderyk opge En toen wy den volgenden ochtend weor naar den stoker gingen zoeken vonden wy hem op dezelfde plaats onzer nachtelijke worsteling in elkaar gedoken dood." De vermiste zeelichter. De Duitsche sleepboot »Thor", die 1.1. Zaterdagnacht den zeelichter .Moderne Kunst" verloor, liep gisteravond te IJmuiden binnen na vergeefs naar het vermiste vaar tuig te hebben gezocht. Kapitein Hansen vertelde het volgende over zjjne reis: .Van jongsaf bon ik op zee geweest, heb overal gezwalkt, vele stormen doorgemaakt, maar zoo iets als Zaterdagnacht heb ik nog nooit beleefd en hoop het ook nooit weer te beleven. Des Zaterdagsmorgens waren wy van Maas sluis gegaan met den lichter //Moderne Kunst", die onder bevel van kapitein G. Fitschen stond, 672 bruto en 606 netto register ton inhoud had en zes koppen bemanning telde. Het schip had te Rotterdam tufsteenen ge laden voor Stettin, waar nieuwe haven werken gemaakt worden. Des middags gingen wy van den Hoek van Holland met een sty ve bries, doch goed Hoe verder wy in Noordelijke richting kwamen hoe meer wind en zee er kwamen. Des avonds was het een ware orkaan. Wy konden nauwelijks vooruit komen en besloten daarom naar IJmuiden te sturen, om daar voor noodhaven binnen te loopen. Des nachts om half een was het alsof alle duivels waren losgebroken en hoogty vierden. Wy werden voor- en achteruit geworpen, alsof ons schip een leege klomp was. Do stuurman en do machinist werden door een stortzee opgenomen, doch konden gelukkig zichzelve vastklemmen aan het eerste het beste dat onder bun bereik kwam en werden daardoor van een wissen dood gespaard. Het werd op het laatst zoo erg, dat wy den sleeptros van den lichter moesten kappen uit lijfsbehoud, wilden wij zelf niet met obs schip omslaan. Hadden wy het nog ander half uur kunnen uithouden, dan waren wy binnen geweest. Van den lichter werden nog noodsignalen gegeven, doch het was ons totaal onmogelyk op dat oogenblik iets tot redding van onze kameraden te doen. Na vergeefs naar den lichter gezocht te hebben, besloten wy naar Rotterdam terug te keeren. Na aankomst aldaar meldden wy ons wedervaren aan de reedery en stoomden daarna weer naar zee om het schip te zoeken. Weer tevergeefs. De Scheveningsche bomschuit .Huis van Oranje", welke wy hulpeloos zagen rond drijven, brachten wy naar den Hoek van Holland in veiligheid. Opnieuw voeren wy uit en zyn thans hier binnen zonder iets gezien te hebben. Wy twyfelen er aan, of het schip ooit weer zal gevonden worden. De bemanning van de sleepboot, was op van het waken. Zy gunde zich geen rust by de vervulling van deze, hun zoo zwaar- vallende, taak. De sleepboot vertrok Dinsdagavond op nieuw naar zee om te zoeken. Ds ramp bij Austln. De doorbraak van den stuwdam by Austin, waaromtrent telegrammen reeds enkele bij zonderheden meedeelden, heeft een vreeselyke ramp tengevolge gehad. De stuwdam hield het water tegen van een geweldig reservoir van een houtonderneming. Men schynt reeds lang er over geklaagd te hebben, dat deze dam niet sterk genoeg meer was, maar de maatschappij sloeg alle waarschuwingen in den wind. Zaterdag nu ontstond er een kleine opening in den dam, die binnen kor ten tyd door het doorstroomende water ver wijd werd. Met geweld baando het water zich toen verder een weg en weldra was de geheele dam weggeslagen. De watermassa stortte nu in het dal waarin Austin is ge legen, alles vernielend wat in den weg kwam. Balken en boomen werden in woeste vaart meegesleurd, waardoor de ramp nog werd verergerd en in de instortende huizen en gebouwen ontstond tengevolge van het breken der gasbuizen brand, de verwoesting vol tooiend. Austin is thans een puinhoop, in de straten liggen de verminkte lyken by tientallen. By het reddingswerk zyn ware helden daden verricht, maar niettemin bedraagt het aantal slachtoffers honderden. Vreeselyke tooneelen speelden zich des nachts af, toen de overlevenden vele mannen waren in de bosschen op de om gelegen bergen aan het werk naar de slachtoffers zochten. Onder de puinhoopen van een ingestorte fabriek werden de lyken van 50 fabrieksmeisjes gevonden, elders vond men 100 lyken byeen. Onder de puinhoopen hoorde men de hulp- en smartkreten der slachtoffbrs, die men echter slechts weinig hulp kon brengen, daar ook alle werktuigen door den stroom waren weggevoerd, zoodat men met de handen het puin moest weg ruimen. DE OORLOG. Het Italiaansche oorlogsplan. De Romeinsche correspondent van de Matin geeft in eenige punten nog eens het oorlogs programma, waaraan de Consulta zich wil houden en dat als volgt kan worden samen gevat 1°. Italië voert in eigenlijken zin geen oor log tegen Turkyehet zal alleeB overgaan tot de noodzakelijk geachte bezetting van Tripoli en Barka. Het onderscheid schynt scbyn- baar te zyn; het heeft echter werkelijke be- teekenis. 2°. In overeenstemming met de toezeggingen aan de mogendheden zal het ItaliaanBche eskader do Tarksche vloot niet aanvallen, indien deze laatste zich van oorlogsdaden onthoudt en zich niet in de nabijheid der Italiaansche en Tripolitaansche kusten begeeft. 8°. Het was alleen uit een oogmerk van verdediging, dat de vaartuigen van het kleine eskader van den hertog der Abruzzen jacht gemaakt hebben op de Tarksche torpedo booten, die gevaarlyk werden geacht voor de Italiaansche vloot en voor de niet ver sterkte kusten van Italië aan de Adriatische Zee. 4°. Geen ontscheping, geen beschieting, behalve aan de Atrikaansche kust, zal onder de Italiaansche krijgsverrichtingen worden opeenomen. 5°. Italië wenscht Turkije noch te ver zwakken noch te vernederen, noch ook binnenlandsche onlusten in dat ryk uit te lokken. De aanval op Tripoli. Rome, 4 October. Vice-admiraal Faravelli seinde gisterenavond om kwart voor achten: De beschieting is vanmiddag om half vier tegen de voornaamste batteryen van Tripoli begonnen en tot zonsondergang voortgezet. De Turksche batteryen antwoordden zonder uitwerking. De beschieting zal morgen worden hervat tot de batteryen volkomen vernield zyn. De grootste zorg is gedragen om de stad geen schade te berokkenen. Tripolis en Preveza. Berlijn, 4 October. Het bombardement is dus begonnen, waaruit de conclusie te trek ken valt, dat de Turken de stad niet zonder slag of stoot overgeven. Het bericht uit WeencD, dat van de Tripolitaansche forten de Italiaansche vlag waait, is echter voor barig. Zoo heel gemakkelijk schynt het niet te gaan. Bijzonderheden kunnen niet spoedig verwacht worden, daar de Italianen de tele graafkabels hebben doorgesneden en alleen de commandant van het Italiaansche eskader door draadlooze telegrafie berichten naar Europa kan zenden. De wereld is dus aan gewezen op de officieele mededeelingen, die men in Rome gelieft te publiceeren. Zooveel is zeker dat ook de tweede be schieting heeft plaats gehad. De bevelvoerende admiraal liet vooraf de geheele eerste linie van schepen langs do vyandelyke forten paradeeren, een laatste gelegenheid om zich te buigen voor de over macht. Geen witte vlag verscheen. Daarna werd het bombardement hervat door vier schepen. De andere keken toe. Van het zware geschut werd geen gebruik gemaakt, omdat dit een te groote verwoes ting aangericht zou hebben en de Italianen dan na de verovering te veel werk zouden krijgen met de reparatie. Tydens de beschieting trof een granaat den vuurtoren. De Italianen beweren dat zy gemikt hebben op een batterij, die on middellijk naast den vuurtoren stond. Hier bij schynt echter vergeten te zijn, dat het schieten van de Turken volgens officieele berichten de Italianen niet bereiken kon, zoodat deze battery vry onschadelijk was. Het paleis van den gouverneur schynt het meest geleden te hebben. Tegen don avond, toon het bombardement gestaakt werd, lagen een paar forten in puin. Do Turken trokken het geschut op een heuvel om daar opnieuw zich te verdedigen. Gra naat-kartetsen verdreven hen echter uit deze stelling. De stad zelf is weinig bescha digd. Het gerucht gaat, dat de gouverneur ernstig gewond is. De Turken, die moedig op hun post bleven, moeten zware verliezen geleden hebben. In regeeringskringen te Berlyn wordt er niet aan getwijfeld of de Italianen hebben Tripolis bezet. De »Berl. Loc. Anz." be vatte de mededeeling dat een marinecom pagnie in de buurt van de haven van Tripolis is geland. Volgens andere mededeeliDgen zyn 4000 Italianen aan land gezet. Turkije gaat intusschen voort met den economisohen stryd tegen Italië. De regee ring heeft, volgens het .Berliner Tagoblatt", een nota' gericht tot alle diplomatieke ver tegenwoordigers, waarin medegedeeld werd, dat alle goederen van Italiaansche afkomst geconficeerd moeten worden. Zelfs op het douanekantoor werd beslag gelegd op Ita liaansche goederen. Maatregelen tot onmid dellijke verbanning van alle Italianen worden getroffeD. Al deze berichten geven weinig hoop op een verzoening. Het invloedrijke Turksche blad .Tanin" spreekt de meening uit, dat de oorlog met Italië van langen duur zal zyn en slechts kan eindigen met de nederlaag van de eene party of met een gewapende interventie. En het blad vervolgt danDe mogend heden moeten dus een passende gelegenheid afwachten, alvorens met een voorstel tot bemiddeling voor den dag te komon. Zulk een gelegenheid zou zich voordoen, wan neer de Italianen tegenslag mochten onder vinden in Tripolis of wanneer dit land ver overd is. Turkye echter is bereid om den oorlog voort te zetten, ook nadat Tripolis verloren is. De mogelijkheid, dat de Italianen een aanval zullen doeD op Smyroa, Saloniki en Beiroet schrikt de Turken volstrekt niet af. Intusschen blijft het te bezien of het na deel, dat Italië zal lyden door den econo- mischen oorlog, dit land niet ten slotte zal noodzaken Tripolis op te geven. De stemming in beido landen. Uit Konstaatinopel wordt aac het rBorli- ner Tageblatt" geseind: »De volkstemming spreekt het best hieruit, dat vele ambte naren afstand hebben gedaan van hun sala rissen en groote sommen gelds ter beschik king van 't ryk stellen, onder voorwaarde, dat de oorlog voortgezet wordt. De Turksche regeering heeft volgens het zelfde blad een nota gericht tot alle diplo matieke vertegenwoordigers, waarin mode- gedeeld werd, dat alle goederen van Itali- aaosche afkomst geconfisceerd moeten worden. Zelfs op het douane-kantoor werd toeslag gelegd op Italiaansche goederen. Maat regelen tot onmiddellijke verbanning van alle Italianen worden getroffen. Dit laatste zou al lang gebeurd zyn, wan neer de vertegenwoordigers der mogend heden het niet hadden verhinderd. De regeering zou ook do sluiting bevolen hebben van het Italiaansche ziekenhuis te Konstantinopel, waarin ook Turken opge nomen zyn. Ook de Italianen zyn nog lang Diet in vredess temming. Een correspondent van de »Temps" te Rome die de expeditie op ccn Italiaansch oorlogsschip meemaakt, seint aan zyn blad over de geestdrift by het Italiaansche volk overal waar de Italiaansche schepen voorby kwamen. Deze oorlog, zegt Carrère, zoo heet de journalist, is meer dan populair zelfs: Er leeft een gemeenschappelijke vreugde in de harten over de machtsontplooiing van Italië en men droomt van oen schoone toekomst van roem en nationale uitbreiding. Officieren, met wie Carrère gesproken had over de geruchten van een tusschenkomst, wonden zich daar zoo over op alsof hot oen persoonlijke beleediging gold. Men heeft jaren lang met ons gespeeld, zoo zeiden die officieren. Dat moet nu uit zyn. Zoo niet dan is het met Italië gedaan. Of het Italië meevallen zal als de expe ditie eens verder uitgestrekt wordt is een andere vraag. De vertegenwoordiger van de Deutsch- Ueborsee hoeft Dr. Moharrem-bey, den leider van de Egyptische nationale party gevraagd naar zjjn oordeel over dezen oorlog. Zullen de Jong-Turken dezen onverwachten storm doorstaan werd hem gevraagd. »Daar ben ik volkomen zeker van," was het antwoord. »Wij hebben thans een pers on het volk is er volkomen van onderricht, dat de Jong-Turksche regeoring in dezo ge- hoele quaestie tot dusverre geen enkele fout heeft begaan. Zy zal zich echter met de uiterste kracht moeten verdedigen. Niet al leen ter wille van haarzelf,'maar ook omdat het bestaan van geheel Turkye op het spel staat. Er is immers niet alleen gevaar voor eindelooze verwikkelingen mot de Cbristen- staten in den Balkan, met de beide Servische, met Griekenland, met Bulgarye de voor het meerendeel Mohammedaansche Albanee- zen leveren mijns inziens geen gevaar op maar het geheele khalifaat is misschien be dreigd. Want de Turken mooton er rekening mede honden, dat, wanneer zy thans niet de grootste energie betoonen, andoren zich van het khalifaat welks rechten en plichten Turkye verwaarloosd heeft, zullen meester maken. Onder de wapens, die Turkye tot zyn be schikking heeft, komt in de eerste plaats de boycot in aanmerking en ik acht het niet onmogelyk, dat al de Mohammedanen daar aan mede zullen doen, zelfs zonder dat aan sporing daartoe van Turkye uitgaat. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Turkye een beroop doet op de Islamie- tische wereld. Over enkele maanden begint de groote bedevaart naar Mekka. Stel u eens voor, welk een uitwerking een plechtige door de prinsen van het Osmaansche huis aldaar uitgevaardigde oproep zou hebben. En het is heel wel mogelijk, dat Turkye genoodzaakt zal zyn tot dien maatregel over te gaan, teneinde het khalifaat niet ie verliezen. De toestand in het Europeosoh gedeelte. Dat er een landing vaif Italiaansche troepen aan de kusten van Albanië heeft plaats gehad wordt beslist tegengesproken. Trouwens daaruit zouden ernstige ver wikkelingen kunnen voortvloeien. In Oostenrijk vreest men dat de actie daar wel eens ongunstige gevolgen 'kan hebben die Oostenryk zouden kunnen noodzaken militaire maatregelen aan de Adriatische Zee te treffen. Dat is een bedreiging, klaar en duidelijk genoeg. Griekenland roept een lichting onder de wapens, Servië roept de officieren voor twee maanden op »ten oefening". Zelfs Rusland is niet van plan heelemaal kalm en neutraal te blyven. Het ministerie van Oorlog heeft bevolen de garnizoenen van Kars en Eriwan in den Kaukasus te ver sterken en een half legercorps gereed te houden, om het ingeval van nood naar de Kaukasische grenB te sturen. Onder de afgevaardigden van de oppositie beschouwt men het conflict als een voor Rusland gunstige gelegenheid om evenzeer vergoedingen te zoeken. Als nu toch een maal de vrede in Europa bedreigd wordt, dan was het maar het beste daaruit eigen voordeel te zoeken. En de Raad van State komt byeen om eens te beraadslagen over de zoo lang be geerde vrye doorvaart door de Dardanellen. Vredeskansen, De Fransche pers ziet den toestand niet zoo donker in. Zoo verklaart de „Matin" belangwekkende aanwijzingen te hebben ont vangen, dat de oorlog van korten duur zal zyn en dat in ieder geval weinig slachtoffers zullen vallen en weinig financieele verliezen zullen worden geleden. Ook heeft het blad uit volkomen betrouw bare bron inlichtingen gekregen uit Boeka rest, Sofia, Belgrado en Athene, welke melden dat in Roemenië, Bulgarye, Servië en Grie kenland alles rustig blyft. De algemeene indruk in die landen is, dat thans voldoende gebleken is, dat Italië niet bedoelt den status qno in den Balkan te verstoron, hetgeen de bevolking en regeering gerustgesteld heeft. Van dien kant zyn geen complicaties te vreezen. Verder vernam het blad uit KonBtantinopel, dat er teekenen aanwezig zyn, die er op wyzen, dat de Turken beginnen te berusten in het verlies van Tripolis. Men verwacht, dat, zoodra Sald-pasja zyn kabinet by elkaar heeft, de pogingen tot interventie meer kans van slagen zullen krygen. Hy heeft grooten invloed. De groote vraag ik, of hy den moed zal hebben een eventueele uitbarsting van fanatismo der Mu zelmannen te trotseeren. De „Matin" meent op grond van zijn in lichtingen, hierop bevestigend te kunnen ant woorden. Trip olis genomen. Berlijn, 5 Oct. Volgens de middageditie van den „Berliner Lokal Anzeiger" wordt in goed ingelichte Berlynsche kringen, hetgeen zeggen wil regeeringskriagen, niet getwyfeld aan de waarheid van het bericht, dat de Italianen TripoliB reeds ingenomen hebben. Aan hetzelfde blad zyn de volgende me dedeelingen ontleend„Een marine-compagnie is in de buurt van de haven van Tripolis geland." „Na een lange achtervolging in de Aegel- sche Zee is een Turksche torpedoboot door een Italiaansche torpedojager ten zuiden van Sicilië in den grond geboord. Do Konstanti- nopelsche krant „Ikdam" beweert uit goede bron te woten, dat de Italiaansche kruiser „Cavour" door een torpedo-aanval in de lucht gevlogen ie. De aanval op Tripoli. Tripoli, 5 October. Heden om 12 uur is de Italiaansche vlag op het fort Sultania geheschen. Het eskader heeft de vlag met de voor geschreven salvo's begroet. Het fort is bezet door de landingstroepen, die onder do afdoende bescherming blijven van de oorlogsschepen, die voor een gedeelte in de haven geankerd liggen, voor hot overige gedeelte zich op korten afstand van de ont mantelde versterkingen bevinden. Konstantinopel, 5 October Een telegram uit Tripoli dd. 4 dezer houdt in, dat by de beschieting der stad het paleis van den gou verneur, het paleis van den militairen bevel hebber, de prefectuur en talrijke huizen in de wyk Salibasar vernield zyn. Berl|jn, 5 October. Wat de bladen nog verder aan bijzonderheden over hot bombar dement van Tripoli melden, bevat geen nieuws meer. Een zeeslag. De „Osmaniacher Lloyd" ontving Woensdag bericht, dat de Italiaansche en Turksche vloten in een hevig gevecht gewikkeld waren benoorden het eiland Mytelene, dus dicht bjj den ingang der Dardanellen. Het gedonder der kanonnen werd gehoord op de kust van Klein-Azië. Omtrent de juistheid van dit bericht, of den uitslag van het gevecht, zyn nog geen nadere berichten ontvangen. Een onderscheiding. Vice-admiraal Aubry, bevelhebber van de strijdkrachten ter zee voor Tripoli, heeft Woensdag loffelijk vermeld, dat in den avond van 27 September een van de booten van het linieschip «Roma", onder bevel van luitenant ter zee Olgeri een verkenning heeft uitgevoerd binnen do haven van Tripoli in het gezicht van de Tarksche batteryen. De koelbloedig heid van dezen officier bij het volbrengen van zyn opdracht en de moed van de bemanning der boot verdienSn, zegt de opperofficier, bekend gemaakt te worden onder de bemanning van hot eskader. De Oorlog en de Navigatie. Voor belanghebbenden by de navigatie is de oorlogsmaatregel van het geheel of ten deele onderbreken van de verlichting op zee hindcrlyk en gevaarlyk. Lloyda te Londen heeft zich dan ook on middellijk, toen het bericht van het uitdooven van vuren inkwam, tot den Foreign Secretary gewend met het dringend verzook, onverwijld invloed te oefenen by de autoriteiten to Rome en te Constantinopel, opdat de gewone verlichting weer wordt ingesteld. De maatregel, toegepast op do Aogelsche Zee en in de Dardanellen, is zeer schadelijk voor den handel op de Zwarte Zee, van waar thans een geheele reeks graanladingen ook naar Nederland moeten worden ingevoerd. Eveneens wordt op de Roode Zee de navigatie bemoeilijkt, on Lloyds seinde naar Perim en Port Said om zooveel mogelijk de schepen te waarschuwen. De Nederlandache autoriteiten schynen mede to zullen aan dringen op herstel van de regelmatige ver lichting van de Roode Zee. Beschuldigingen tegen een vleeschexporteur. Eenigen tyd geleden hebben we melding gemaakt van de tegen de vleeschexportfirma chwarz-Brothers Company te Koarny inge brachte beschuldiging ondeugdelijk paarden- vleesch naar Nederland te exporteeren. De firma zou by het paardenvleesch dat zy naar Nederland uitvoert, ook vleesch van doode on zieke paarden hebben geëxporteerd. Uit mededeelingen in toegezonden Amerikaansche bladen blykt, dat de firma deze beschuldi ging ten sterkte weerspreekt; zy voerde alleen het vleesch van geslachte dieren uit en zy zond dat vleesch naar Europa, omdat »hier in vele landen paardevloesch een gebruikelijk voedsel is." Daar de Amerikaansche vleesch- inspectie, blijkens mededeeling van het Land- bouwdepartement, zich niot uitstrekt tot paarde- vleesch verkreeg de firma vorgunning dat vleesch uit te voeren na afgifte van een staatsveearts. Zy heeft, zoo verklaart zy, zich hieraan gehouden en geen ladingen verzonden, zonder dat eerst elk paard voor het slachten gekeurd was. Daarentegen verklaren de staatsinpecteurs, belast met de uitvoering van de Pure Food Law, dat lang niet alle dieren, waarvan het vleesch werd uitgevoerd, geslacht waren, doch dat in vele gevallen het vleesoh van paardenlyken en van aan ziekten gestorven paarden was verzonden. Tot geruststelling voor ons kan het dienen, dat het grootste deel van het door Schwartz Brothers naar ons land gezonden paardevleesch hier niet is verorberd, maar alleen is verwerkt en daarna in den vorm van .Frankforter worst" wederom naar Amerika is verzonden, waar deze «imported Frankfurter" heel veel afrek vindt. De beschuldigde firma is een concurrent van de Beof Trust en zy schynt het nu to willen doen voorkomen, dat de aanklacht het werk is van een complotje van deze Trust, die baar op deze wjjse ten val wil brengen. Uit den Omtrek. Texel, 5 Oct. Met do visschery naar wulken is ook weer een begin gemaakt. De vangst was matig. De aangevoerde wulken werden betaald met f 4.— per H.L. De verzending van het artikel naar het bui tenland is aangevangen. Na den storm van Zaterdag op Zondag is gebleken, dat onze zeeweringen er nog al goed zyn afgekomen. Alleen aan den secdyk van den Prins Hendrik-polder werd nog al schade aangericht, doordien de golfslag er een fiinko bres in deed ontstaan. Voor do Roggesloot by de Coksdorp heeft een nog al belangrijke verzanding plaats gehad, dio voor de schipperij heel wat last moet veroorzaken. De schelpzuiger „Texel" heeft voor dit jaar het grimbergen naby de Oostkust weer geëindigd, on is naar Terschelling vertrokken. Het mooie zomerweer heeft er toe bijge dragen, dat het grimbergen bjjna dag aan dag onafgebroken kon worden uitgeoefend, zoodat een belangryke hoeveelhoid uit den zeebodem werd opgehaald. De grintbaDk, waarop nu roods eenige jaren wordt gewerkt, schynt onuitputtelijk te zyn. In den loop dezer week zyn van hier uit gevoerd 414 schapen, 140 lammeren, 5 koeien, 8 paarden, 7 varkens on 60 biggen. De prijzen van het wol vee waren als volgt: Rammen f20.k f 85.50, Schapen f15.i f 18.50 en Lammeren f18 h f 15 per stuk. Anna Paulowna. Tuinbouwveiling van Dinsdag 8 October. Aardappelen: f 1.25 k f 1.65 per sak. Kleine: f 1.05 k f 1.10 per zak. Slaboonen: f 12.k f 21.— per 100 kilo. Snyboonenf 1.20 k f 2.— per 1000. Wortelenf 3.k f 4.por 100. Roode Kool: f8.25 k f 10.por 100. De Volksschool" weet uit de klas te ver tellen, hoe aan de orde als stijloefening is het opgeven van het tegengestelde: »Een slecht geselschap myden." Een der leerlingen schreef daar achter. tEen goed gezelschap jongens."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1