Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz., te adresseeren aan: C. DE BOER Jr.. Helder. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 10 October. By K. B. ia benoemd tot kantonr.-plaats- verv. in het kanton Den Helder, met ing. van 80 Oct. E. Wessels Boer, ontv. reg. en dom. te Den Helder. De nieuwe mijnenleggers. Vrijdagochtend vroeg vertrok van Amster dam de «Medusa", een van de op de Rijks werf gebouwde mijnenleggers. Men atoomde naar Nieuwediep om van daar uit proef te atoomen op de Noordzee, in tegenwoordigheid van den heer J. F. van Beek, directeur van acheepabouw by de marine. Na deze proeven worden de kanonnen en de lanceerinrinrichtingen voor de mijnen beproefd. De beide mynonleggera hebben 0011 leugte van 49.67 M., een breedte van 9 M. eu een diepgang van 270 M. De waterverplaataing bedraagt 670 ton. De bewapening beataat in 13 kanonnen van 7.5 cM. semi-automatisch, terwijl een dubbele lanceerinrichting voor mynon zich aau boord bevindt. De machines kunnen 800 Ind. P. K. ontwikkelen, terwijl de schepen elk 65 mynen voeren. De bemanning beataat uit 3 officieren en 65 man. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren aanbesteedDe levering van brand stoffen voor de gemeentegebouwen gedurende 1912. Ingekomen waren 2 inschryvingsbiljetten, n.1. van de heereu P. Bandama un Gobr. Kruyft. De eerste schreef in voor steenkolen f0.90, anthracict I 1.57, bruinkoolbriquetten f 1.20, alles por 100 K.G. lange turf 52 cent, korte turf 50 cent en vuurmaker 20 cent, alles por 100 stuks. Gebr. Kruyfl schreven in voor reep. f 0.95, i 1.60, f 1.17}, 50 cent, 45 cent en 20 cent. Afloop aanbesteding. Door de Directie der Marine te Willems oord werd hedenmorgen ten 11 ure aanbe steed de levering van de navolgende artikelen bcnoodigd voor de equipagien der Schepen en Vaartuigen van Oorlog ter rcede Texel en in het Nieuwediep, het Marine-Hospitaal en do 2e afdeeling Mariniers aldaar gedu rende 1912 (de Aardappelen van 1 Nov. 1911 ulto. Juni 1912;. Ingeschreven werd voor: Perceel 1. Groente by aardappelen, soopgroenten en uien by capu- e ij n e r b. S. van Amesloort Dzn. voor f 29058. Porc. 2. Varkensvleesch en reuzel. T, Kroon voor f31078.89, Perc. 3. R u n d v e t. D. S. Beek voor f 5468.60. Perc. 4. Verse li vleescheD Rund vet. D. S. Beek voor f6771.—. Perc. 5. Groenten en Vruchten. A. Gysberts voor f 1758.90. Perc. 6. Melk. P. Keet voor f 3662.40. Perc. 7. Witbrood. T. Bob voor f 357.75. Perc. 8. Varkensvleesch, pekel- spek en reuzel. T. Kroon voor 13328.50. Perc. 9. Kruidenierswaren. H. M. Dito voor f 1018.90. Perc. 10. Aardappelen. S. van Amesfoort Dzn. voor f 19085.80. De groote promotie. Eerstdaags worden de eerste op pensioen stellingen verwacht onder de hooge rangen van het leger, welke aan de voorgenomen groote promotie zullen voorafgaan. Pest op Java. Regeeringstelegram van gister betreffende pestgevallon gedurende de week van 27 Sep tember—3 October j.1. Afdeeling Malang negen pestgevallen, negen doodenKediri één geval. Hr. Ms. Tromp. Aan het Bat. Nbl. werd dato 8 September uit Soerabaja geseind, dat H. M. „Tromp" in den Kangean-archipel was vastgeloopon. Naar de Java-Bode verneemt, is hot^chip zeer spoedig en zonder eenige schade te hebben beloopen, weder vlot gekomen. De bank, waarop gestooten werd, stond niet op de kaart. Ontevreden marinepersoneel. Men meldt aan het Soer. Hbl. Door de hoofd-afdeeling van den bond van minder marine-personeel werd op 4 en 5 Sept. iu het Marinegebouw een openbare vergadering gehouden naar aanleiding van het teleurstellend antwoord van den comman dant der zeemacht te Batavia op een door 600 meerderjarige mindere schepelingen onder- tcokend request, betreffende de beperking van het verlof tot passagieren voor meerderjarige mindere schepelingen. De zaal was biede avonden uitstekend bezot, ruim 400 belanghebbenden, waarby tal van korporaals, waren aanwezig. Nadat een en ander met veel belangstel ling besproken was, werd de volgende motie voorgesteld, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. Do vergadering enz. Gohoord de besprekingen naar aanleiding van het antwoord op een door 600 meerder jarige mindere schepelingen geteekend en aan Zyne Excellentie den Vice-Admiraal te Batavia verzonden request, inhoudende het verzoek, de voor hen zoo kwetsende beper king tot passagieren weder op den ouden voel to doen plaats hebben; spreekt hare teleurstelling uit over de wyze, waarop Zyne Excelentie de belangen der mindere schepelingen meende te moeten be hartigen; verklaart al het mogelyke te zullen doen, teil einde deze vryheidbeporkende bepaling alsnog te doen opheffen en besluit tot publioatie dezer motie. Oudt-Alkmaer. Onder toeloop van een groot aantal belang stellenden is Zaterdagavond op een stuk land gelegen onder de gemeente Oudorp Oudt- Alkmaer" geopend, daar gesticht door de vereeniging ,Floris van Teylingeu ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan. Hoewel de openingsplechtigheid om 7 uur zou plaats vinden werd het 9 uur, voordat de heer A. Adelaar Jr., geharnast als nu wylen Jacob Cabeljou, de oude stad Alkmaer officieel opende. Hy gewaagde in zyn toespraak van de teleurstelling die .Floris van Teylingeu" by den opbouw der stad had ondervonden, doch hy prees den moed eu volharding der ondernemers, die niets onbeproefd hadden gelaten om Oudt-Alkmaer op tyd gereed te doen zyn. Betreurend dat B. en W. van Alkmaar by de opening niet tegenwoordig waren, dankte hy het gemeentebestuur van Ondorp voor de medewerking, die de ondernemers van deze zyde hadden mogen ondervinden. Hierna deed een muziekkorps het Wilhelmus hooren dat door velen werd medegezongen en werd een ommegang langs de winkels van «Oudt Alkmaer" ondernomen. Spoedig daarop heerschte er een gezellige drukte in de ver schillende taveernen. Een moordpartij. Men moldt uit Rotterdam Gisternacht werd aan den Sumatraweg, voormalig Katendrecht, door den bootwerker M. W. Hoogondijk voortdurend twist gezocht met den roeier C. Kleywog en diens meisje, M. C de Lange. Na by herhaling met een zoet lyntje naar zyn woning te zijn terug gebracht, kwam hy ten slotte daaruit weer te voorschyn met een groot broodmes, waar mee hy Kleyweg en diens meisje te lyf ging, beiden min of meer ernstige wonden toebren gende. Juist passeerden een stuurman en een stoker van het Engelsche stoomschip Athenic", die trachtten den aangevallene j te ontzetten. Do stuurman moest dit mot den j dood bekoopen, daar het meB hem in de volle borst trof, zoodat hy nagenoeg onmiddel lijk een lyk was. De stoker kreeg min of meer ernstige kwetsuren, die ter plaatse door een geneesheer verbonden moesten worden. Kleijweg moest in ernstigen toe-stand naar het ziekenhuis gebracht worden. Do boot werker, die na zyn daad weer, of er niets gebeurd was, in zyn woning was verdwenen, werd daar gearresteerd. De rooier C. K., van den Breedan Hille- dyk, die by de vechtparty op den Sumatra weg tengevolge van een mossteek levens gevaarlijk in de buikstreek is verwond, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ernstige verwonding. Gistevmiddag om drio uur ontstond twist tusschen een zekeren Auton Lommers, her bergier te s-Hertogenbosch, on eon dor firmanten dor G'hicago Bioscope aldaar, den heer P. Mounier, naar aanleiding van bal dadigheid door een der kinderen van eerst genoemde gepleegd. Lommers stak in woede ontstoken den heer Mouoier onverhoeds met een mes in den rug, zoodat men vreest, dat de long geraakt is. De hoer Mounier is naar het gesticht dor broeders JohanDes de Deo vervoerd, terwijl Lommers in hechtenis word genomen. De ramp van de „Liberté". Te Toulon zyn, naar de «Matin" mede deelt, ook de onbekend gebleven slachtoffers van de Liberté" begraveD. De plechtigheid moet ditmaal minder grootsch zyn geweeBt, maar toch schynt zij haren indruk evenmin te hebben gemist als de ter-aarde-bestelling, welke den vorigen Dinsdag plaats had. Dit maal werd de laatste eer bewezen aan zeven en veertig dooden, die niet door hunne nabestaanden waren herkend geworden. Onder een slagregen, die het droeve werk nog somberder maakte, werden deze slacht offers bygozet in het mausoleum, dat op hot kerkhof van Toulon is opgericht voor hen, die by den ramp der Jéna omkwamen. De commandant der Liberté en de overgebleven officieren van den vernielden oorlogsbodem woonden met talrijke vlagofficieren de plech- i tigheid by van het begraven van zoovele i naamlooze dooden. Admiraal Bellanger sprak j een treffende lykrede uit. Nog steeds vindt men in het wrak van de «Liberté" of by het ophalen van gezonken sloepen van andere vaartuigen, die waren toegesneld, lyken van slachtoffers, soms ge heel onherkenbaar. Verscheidene lyken, die men nog niet heeft kunnen vrymaken, liggen nog in het wrak. Hoezeer dus aan hoogerhand de over tuiging blyft bestaan, dat or iets aan den toestand der munitie op de „Liberté" heeft ontbroken, boort men nog af en toe de mogelykheid opperen, dat de ramp aau andere oorzaken moet worden toegeschreven. Zoo deelt thans de te Rennes verschijnende Ouest Eolair* mede van een onderofficier, die vroeger aan boord van de .Liberté" had gediend, te hebben vernomen, dat deze reeds lang voorzien had, dat er oen ongelnk op de .Liberté" zou geschieden. De man, die wat men noemt een dienst doener schynt te zyn, had by den comman dant van de „Liberté' het verzoek om over plaatsing op een ander schip ingediend, wyl by zich niet meer veilig gevoelde. Er be vonden zich aan boord lieden, van wie men alles kon verwachten. Hy had bij zyne rondes aan boord herhaaldelijk briefjes aan geplakt gezien, waarop slechts de woorden voorkwamen: „De „Liberté" zal in de lucht vliegen,* De commandant hechtte geene waarde daaraan en bleef voortgaan den lieden, die zich op eenigerlei wyze tegen de krijgstucht vergrepen, zeer lichte straffen toe te dienen- De discipline liet dientengevolge steeds meer to wenschen over. De manschappen begaven zich zonder de voorgeschreven voorzorgou met lioht in de munitie-ruimon, terwyl overal aan boord lastig gerookt word ook-op plaatBen, waar zulks uitdrukkelijk was verboden. Door tnsschenkomst van den tweeden officier van do .Liberté', wist bedoelde on derofficier eindelijk zijne overplaatsing naar een ander schip te verkrijgen. Het zal, dankt ons, niet moeilyk vallen te weten te komen, wio bedoelde onderofficier was. Diens uitlatingen geven dan nog wel geen zekerheid, dat de ramp aan moedwil of onvoorzichtigheid moet worden toege schreven, maar wyzen toch op de mogelijk heid hiervan, terwyl zij ook weer een eigen aardig licht werpen op de krtjgBtucht aau boord der Fransche oorlogsschepen. De contra revolutie in Portugal. Lissabon, 8 Oct. Een officieel bericht maakt -bekend, dat de monarchisten, na korten lijd stand te hebben gehouden te Vinhaes hun Btellingon verlieten en in alle richtingen vluchtten, terwyl enkelen zich gevangen gaven. Tijdens het vuurgevecht werden eeuigo monarchisten buiten gevecht gesteld, terwyl twee republikeinen gewond werden. Volgons de bladen bevindt de hertog van Oporto zich aan de Galicische grens. Volgons een telegram aan de «Köln. Z-itung" uit Londen worden de berichten over de onderdrukking van den Portugeeschen monarchistenopstand aldaar met veel twyfel ontvangen, omdat de ambtclyke Lissabonsche berichten tot nog toe by uitstek ontrouwbaar zyn gebleken en bijvoorbeeld nog tot Vrijdag het voorhanden zyn van een monarchistische beweging en het naar willekeur handelen der censuur eenvoudig ontkend werd. Onge twijfeld stelt men ook geen al to groot ver trouwen in de monarchistische berichten, vooral niet in de geruchten omtrent twee door de koningsparijj verworven oorlogs schepen. Een hondenbal. De Amerikaunsche bladen vertellen het stichtelijk verhaal van een hondenfeest in Chicago. Geen van de dollarprinsessen en prinsen, dio het feest op touw hadden gezot, had een kind, maar allen hadden ze een of meer hon den, die op de belachelijkste wyze toegetakeld en vertroeteld werden. Het feest werd gegeven ter eere van den verjaardag van een van de schoothondjes en al do millionairs-lievelingcn waren genoodigd. Men had hun geleerd op hun achterpootjes te loopea en te staan, ze waren aangekleed als dames en heereu, droegen de kostbaarste toiletten en do fabelachtigste kleinoodiën. De hond; wier geboortefeest op zoo luisterrijke wyze werd herdacht, droeg een japon met een langen sleep, die door een grooto opzet telijk daartoe afgerichte eend werd opgehou den. Het hoogtepunt van het feest was een hondeupolonaise, waarin de dieren, «net als menschen" paar aan paar gearmd rondwan delden. Een van de aanwezigen, die zyn buik vol had van de walgelijke vertooning, wierp op een oogenblik do eend een handjevol mais voor. Het dier viol uit z\jn rol, liet den sleep- vallen en de heele polonaise viel in duigen. In de algemeene verwarring struikelde een van de vrouwelijke „genoodigden" over haar sleep en verloor eon diamanten „armband", die een waarde van een kleine 160000 gulden vertegenwoordigde. Een andere die last had van haar strompelrokje, rolde ondersteboven on ging al jankoud op haar rug liggen met haar pooten in de lucht. En tot overmaat van ramp vloog de eend het raam uit. Een afgevaardigde moet het geval vol ver ontwaardiging in het Congres verteld hebben als bewys van de smakeloosheid der Chica- gosche millionairs. Er werd hartelyk om gelachen. NA OEN STORM. Eeu op Terschelling aangespoeld lyk is gebleken te zyn het lyk van K. Bartolds, van Zuidbroek, stuurman van de .Oscar". De M. Ct." vertelt Aan het Katsche veer lagen eenige mos- selschuiten nit Philippine en omstreken. Een daarvan, met een bejaard schipper en twee zoonR aan boord, raakte driftig. He vader nam een kloek besluit; hy bond zyn beide zoons aan de mast vast, zwom door de woe dende golven naar den wal, haalde van daar een touw, keerdo hiermee terug en redde een jongen. Dit herhaaldo hy cn hy wist ook zijn tweeden zoon op dozelfde wyze veilig aan wal te brengen. Toen hy dit gedaan had, verloor hy van uitpuiling en inspanning zijn bewustzijn. Na bijgebracht te zijn, werd de flinke man geluk gewenscht met zijn kloeke daad. Enkhuizer visschers hebben Vrydag iu de haven te Enkhuizen binnengebracht een yzeren tjalkschip, geladen met mais, dat in de Zuiderzee nabij Pampus gezonken was. Dit is het vaartuig waaromtrent van de bemanning, bestaande uit man, vrouw, knecht en twee kinderen, bericht is, dat ze over boord zyn geBlageo. Verschillend kinderspeel goed en een wieg zijn reeds aangespoeld. Van ljjken is in het vaartuig nog niets ont dekt. De vrachtbrief is wel gevonden. Maassluis, 9 Oct. Het stoomschip «Solo* zit nog in dezelfde positie. Het schip is nog geheel dicht en de lading droog. De steiger tot lossing over land komt morgen gereed. Ouddorp, 9 Oct. Op het Westerstrand onder deze plaats, naby den in aanbouw zynden vuurtoren, is by vloed een groot gedeelte van het bovendek met roef van het barkschip „Wakefield* aangespoeld. Tevens zyn er ongeveer honderd wagenvrachten kisthout der ladiug aangedreven, hetwelk bij den burgemeester-strandvonder alhier wordt aangebracht. Het schip wordt door de politie bewaakt. Het Engelsche stoomschip .Edward Daw- son», dat de vorige week Zondag op het zgn. bankje van Zoutelande was gestrand, en al daar in brand geraakte, braudde gisteren nog; de vlammen laaiden nog hoog op. De verschansing aan bakboordzijde was ingestort. Om het schip dreef de brandende olie. In aansluiting mot vorige berichten, deelt de directie der Ned. Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" ons mede, dat zy haar agenten to Batavia verzocht heeft een stoomer in te huren om het onderzoek naar de vermiste bemanning voort te zetten. De directie heeft verder een belooning uitgeloofd voor eenige informatie, welke leiden kan tot het terug vinden der vermiste lieden. Voorts heeft zy den kapitein van het stoomschip .Sarpedon" verzocht op de reis van Padaug naar Batavia ook naar dezen te zooken. (H.blad). De „Hatfield" en de „Glasgow". Bij het vaststellen van bergloon wordt in den regel door de gerechtshoven onder andere zaken ook in oogenschouw genomen het gevaar, dat het bergende schip loopt. De wezenlykboid van dit gevaar wordt zeer sterk aangetoond door hot verloren gaan van het te Cardifi thuisbehoorende stoomschip Hatfield", met alle opvarenden op één na, bij een moedige poging om hulp te verleenen aan het te Glasgow tbuis- behoorende stoomschip „Glasgow". De feiten van de ramp zyn even pijnlyk als eenvoudig. Tydens den laatsten vreeselykon storm in de Noordzee kroeg de .Glasgow", die met een lading stukgoed van Rotterdam naar Dundee was beBtcmd, schade aau het stuur- gerei. Hulpeloos en onbestuurbaar, seinde zy om assistentie en de „Hatfield", welke op reis was van Huelva naar Rotterdam met een lading ijzererts, kwam haar te hulp. Het was duidelijk dat het by den hevigen storm, die woedde, uiterst moeielyk zou zyn, de „Glasgow" op sleeptouw te nomen, maar de bemanning van de „Hatfield" wilde het andere schip niet aan zyn lot overlaten. Liever zette zy, zooals de gebeurtenis bewyst, haar leven op het spel. Wat nu volgde, draagt het karakter van een tragedie. Er werden pogingen aangewend om een tros aan boord van de „Glusgow" te krjjgeu, toen do „Hatfield", door don storm gegrepen, onweerstaanbaar naar den steven van liet ontredderde schip werd gedreven. Tegelijkertijd werd het voorschip van de Glasgow" door een vervaarlijk hooge zee opgetild en letterlijk boven op de zwaar geladen .Hatfield" geworpen, die zoo ernstig werd getroffen, dat zy binnen de zeven minulon zonk. Slechts één matrooB werd gered, doch 17 koppen der bomunning en do Rotterdumsche loods Klyn verdronken. De meeste slacht offers hooren thuis te Cardifi. De ketels der .Hatfield" ontploften toen zij de diepte inging. Daar de .Glasgow" door dit onheil even eens schade bekwam, was haar toestand nog slechter dan te voren, ten spijt van de moedige pogingen der «Hatfiold". Gelukkig kreeg de «Glasgow" al Bpoedig nieuwe hulp, nu van don .Clanlijner Clan Macdonald", die haar naar Zuid-Voorland bracht, van waar zy door een sleepboot in do haven van Dover werd gesleept. Zoo was het het ontredderde schip, dat nog behouden in de haven kwam, torwyl het bergende schip naar den bodem der zee verhuisde. Zulko treurige, sterk sprokeude voorbeel den zullen er zeker toe bydragen, dat het gevaar, waaraan bergers zijn blootgesteld, by het bepalen van borgloon door de be voegde macht niet wordt onderschat, al worden dan ook vele gevallen met eon gelukkiger nitslag bekroond. Het centrum van den vroeselijken storm schynt ditmaal over ons land gelegen te hebbon. En zooals altyd, worden de rampen, op zeo aangericht, eerst later in haar vollen omvang bskend, Zyn do bekende feiten tot nu toe reeds erg genoeg, ongetwijfeld zullen deze met nog vele vermeerderd worden. Op 't oogenblik zyn er drie naar Rotterdam bestemde stoomschepen, waarover men zeer ernstig ongerust is. Het zyn het Zweedsche stoomschip .Her- toginnan Marie", 514 ton groot, op de reis van Wismar naar Rotterdam met graan 27 Sept. Brunsbuttel gepasseerd; het Spaansche stoomschip .Segundo del Cerro", 1508 ton groot, op do reis van Vi- vero naar Rotterdam met ijzererts 28 Sopt. Quessant gepasseerd en in het Kanaal van een Hollandschen loods voorzien. Dit schip was ook bevracht van Rotterdam naar St. Nazaire; en het Deensche stoomschip „Swarland", 490 ton groot, op de reis van Rostock naar Rot terdam met graan 26 Sept. Holtenau ge passeerd. Van eerstgenoemd schip zyn 2 Oot. to Petten een roeiboot en een reddingsboei aangespoeld, van de andere twee is niets hoegenaamd gehoord of gezien sedert den geweldigen storm, maar aaDgezien alle juist het hevigste van den storm hebben moeten verduren, bestaat er gegronde vrees, dat alle met man en muiB naar den kelder zyn gegaan. Op de «Segundo del Cerro" is te Londen herverzekering betaald tot 75 pCt. Of het op den Banjaard als gestrand ge- meldo, onbekende stoomschip een der drie vermiste stoomschepen is? Onmogelijk is het niet, maar hot zal slechts bij duikeron- derzoek kunnen blyken, want het wrak dat alle masten verloren heeft, zit reeds zoo diep onder water, dat er geen mogelykheid bestaat op oen andere wjjze den naam te weten te komen. Er worden steeds nog nieuwo rampen ge. meld. Zoo komt nu uit Lynn het bericht, dat do Noorsche brigantijn „Caprioe", welke Vry dag 29 Sept. van daar naar Fredrikshald vertrok met een lading kolen, in den storm van de ankers sloeg en op do Wash-zand- banken totaal verbrijzeld is. De geheele, uit acht koppon bestaande bomunning is omgekomen. Het lyk van don kapitein, tevens reoder van het schip, H. Anderson, is te Wolfer- ton (Norfolk) aangespoeld en de kust is bezaaid met wrakstukken. De stoomtrawler «Montrosc", uit Huil, is in den storm gezonken. Vier der opva renden verdronken, de overigen werden door het stoomschip .Piscatorial" gered en te Yarmouth geland. Als men al de schepen, die mot storm schade binnenkomen, moest melden, had men zeker kolommen vol. De herfststorm van 1911 zal dan ook me nigeen lang heugen. Naschrift. Verschillende wrakgoederon, waaronder een medicijnkist met medicijnen en rocepten, zyn to Zoebruggc aangespoeld. De recepten dragen den naam van oen Deonscben apo theker ,Aalborg Svane Apothek" en op de achterzijde van een der recepten staat: „S. S. Swarland, kapt Dit doet alle hoop op behoud van de Swarland" verdwijnen. De reeders van de „Segundo del Cerro" deelen mede, dat zy telegrafisch bericht hebben gekregen, dat het schip met den loods en de bemanning vermoedelijk is ver gaan by Schouwenbank. Zekerheid daar omtrent bestaat echter niet. Ook omtrent de „Odin", waarvan een aan tal roddinggordels to Petten zyn aangespoeld, heeft raon nog niets nader vernomen. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin alsnog een bedrag van drieduizend galden doen toekomen aan het bestunr van het Provinciaal Watersnoodcomité in Zeeland, en wel speciaal tot leniging van den nood in de door den jongsten storm getroffen ge deelten der provincie, waaraan Haro Majes teit tot nu toe nog goeD hulp had verleend. DE OORLOG. Kolommen vol bevatten de groote bladen dagelijks. En toch eigenlijke feiten zeer weinig. Twee redenon zyn daarvoorlo. do oorlog wordt tot hiortoe op vry onbloedige wyze gevoerd en 2o. in de voornaamste plaats de censuur zoowel in Turkye als in Italië. Do correspondent van de «Berl. Tag Zing" in Rome maakt zich tot tolk der klagenden in een telegram aan zyn blad dat wel door gelaten is en waarin by zegt, dat al zyn depêches, waarin hy bijzonderheden mee deelt, goconfisceerd worden. In Konstanti nopel doet men evenzoo. We krynen dus alleen officieele berichten of beschrijvingen van gebeurtenissen aangenaam voor de be trokken rogeering of onaangenaam voor den vyand. 't Is noodig dit te weten om do waarde der berichten van het oorlogstorrein of omtrent den stand der zaken daar, te kunnen bcoordeelen. Daar heb je b.v. Tripolis wel drie koer is als nieuwsbericht, dat de Italiaansche vlag boven do stad waait. We zullen nu maar aannemen dat het zoo is want door die herhaalde verzekeringen zou men juist aan 't twijfelen geraken. Daar heb je b.v. de beschieting van Tripolis. De lezing van Turksche zijde dus ook officieel net als die van Italiaansche ver schilt nog al met deze laatste. We lezen: «Het bombardement was uiterst heftig. De Turksche kanonnen antwoordden met een niet minder krachtige kanonnadc van onaf gebroken zeven uren. Ten gevolge vun het bombardement werden eenige forten bescha digd. Onze verliezen waren 12 dooden en 23 gewonden. Onze schoten troffen verschil lende Italiaansche oorlogsschepen, die zwaar beschadigd werden". We zeiden al dat de oorlog (gelukkig) vry onbloedig is. Wat nu de juiste lezing is. Wy stellen voor van 't eone wat af en by 't andere wat by te denken. De men schen die ons (niet officieele) berichten moe ten leveren mopperen wellicht niet ten on rechte: VolgeDS een telegram uit Chiasso aan de ,Daily Mail" heeft de Italiaansche Journa listenkring besloten een protest in te dienen bij de Italiaansche regeering wegens de wyze waarop de oorlogscorrespondenten aan boord van oorlogsschepen in de Tripolitaansche watoren zyn opgeborgen. Het protest ver klaart, dat hun gedwongen vorblyf op de schepen het gevolg is van het aandringen daarop door de ambtenaren der censuur, terwijl de eis oh gesteld wordt, dat den jour nalisten de gelegenheid zal wordou gegeven, den arbeid, waarvoor zij gekomen zyn, te verrichten. Geen der oorlogscorrespondenten heeft nog een letter over de beschieting van Tripolis per telegraaf naar zyn courant kun nen wegkrygen. Italië zul bezettingstroepen zenden naar Tripolis. Er wordt gezegd, dat in de stad Tripolis een Italiaansche bewakingsdienst is, die ook de Mohammedanen voldoet. De be volking begint langzamerhand vertronwen te stellen in de Italiaansche bescherming. Waarschynlyk is dit echter alweer een (Officieel" bericht. Ma&r aangenomen dat het zoo is. Italië is nog maar aan 't begin en van andere zyde wordt weer gemeld: Iedere nacht hebben er herhaaldo aanvallen plaats van de Turksche ruiterij en de bereden Arabieren op do Itali aansche voorposten in Tripolie, 't Zou ge heel verklaarbaar zyn als 't bericht, dat de Arabieren in het binnenland stemming maken voor een verwoeden strijd, juist was. De Duitsche veldmaarschalk dio het Turksche leger organiseerde, iemand die uitnemend op de hoogte is van de toe standen in Turkye, betoogt in de «Neue Freie Presse'dat Turkye Tripolis moet verliezen. Hy aoht het zeer verstandig, dat do rogeering niet getracht heeft, om Tripolis te verdodigen, omdat het onbegonnen werk zou zyn, zelfs al werden 100.000 Turksche soldaten ontscheept. Door gebrek aan levens middelen had dit leger toch moeten capitu- leeren. „De eenige goede verdediging ligt in het binnenland. Om deze verdediging te or- ganiseeren zyn 6 h 7000 man troepen vol doende. Deze zullen daar nog voedsel kunnen vinden. De tegenstand moet hoofdzakelijk komen van de bevolking, waarby groot ge wicht in de schaal legt do houding van den machtigen Arabier Senoussi, dio onlangs den Sultan als souverein erkend heeft." Aan de .Tribuna" wordt geseind, dat in de bnurt van Tripolis 10.000 Turksohe sol daten en 10.000 Arabieren zich gereed hondeu voor den strijd, allen met moderne geweren gewapend. In Italië. Van de geestdrift van 't Italiaansche volk maakten we reeds melding. De regimenten die ten oorlog trekken worden door de bevol king overal warm toogejnicht. Bij het vertrek van het 82ste regiment infanterie uit Rome b.v. waren de straten fantastisch verlicht. «De menigte drong tegen de soldaten op, die voor den korten afstand naar het station veel meer dan oen uur noodig hadden. Overal klonk dreunend applaus, oorverdoovend ge roep Overal worden zakdoeken gezwaaid. Bloemen werden op de soldaten geworpen. Deftige dames on vrouwen uit het volk wier pen den soldaten kushanden toe. De treinen, die de soldaten naar Napels zouden brenger, waren bevlagd. En toen de treinen wegreden, klonk den soldaten, als het luischon van de zoe, nog lang het geroep van do menigte na.' Er gaan ook vliegers met hun machines naar Tripolis. Giolitti de minister-president hield by een feestmaaltijd een hooggestemde speech waarin hy Italie'a houding verdedigde. Uit zacht naar een kalm leven mag men nog niet de levens belangen van ods land evenmin als de nationale waardigheid opofferen, zoo verklaarde hy. De beroemde uitvinder van de draadlooze triegraphie Marconi verklaart in do .Tribuna', dat hij al het personeel van zijn maatschappy, dat dienst doet in Turkye of op Turksche schepen, bevolen heeft de werkzaamheden te staken. Hy gaf dit bevel uit patriotisme on niet omdat de Turksche regeering niet aan haar financiecle verplichtingen voldaan had. Marconi beweert, dat de Turken wel de beschikking hebben over toestellen voor draad looze telegruphic, doch dat hy niet weet, of zij in staat zyn deze goed te bedienen. In Turkye. Turkye neemt voorloopig zyn toevlucht tot den boycot ran Italiaansche waren. Met dien boycot is men reeds Vrydag te Konstantinopel en in de provincie begonnen. De lastdragers weigeren goederen van of voor Italianen te laden of te lossen, en indien iemand een winkel vun een Italiaan wil bin nengaan, dan wordt hy door geheime politie tegengehouden. Het bericht dat Turkye 600000 man zou mohilisseren wordt van Oostonrijksche zyde tegengesproken. De mobilisatie in de vilayola Janina en Monastir omvat zeven divisies van hot actieve leger, welke bestemd zyn voor de verdediging der kustplaatsen in Klein-Azië. Volgens de bladen worden door verschil lende stammen in hot gebied van Benghazi afdeelingen vry willigere geformeerd om tegen de Italianen te vechten. In beginsel is besloten tot uitwyzing van alle Italianen uit Turkye. Denkoljjk wordt ook tot een tarievenoorlog besloten door van de goederen bij invoer 100 procont rechten te heffen. Over Griekenland is de Porte ook niet tevreden. Zy acht hot antwoord van Grie kenland op de Tnrksche protesten tegen de samentrekking van troepen in Thessalie onvol doende. De ministerraad hield zich langen tyd bezig met de bespreking der militaire toebereidselen. In Servië is een deel der bevolking Diet tevreden over do vredelievende gezindheid der minietors ton opzichte van Turkye. Het orgaan der onafhankelijke radicalen, verklaart, dat Servië zoodra in Griekenland, Bulgarye en Albanis nationalistische bewe gingen beginnen of dat Oostonryk-Hongaryo troepen vooruit schuift in de richting van Novi Bazar, geen werkeloos toeschouwer mag blyven, doch krachtig moet optreden voor zyn levensbelangen. Do Serviërs mogen niet toezien wanneer andere volkeren hun verwachtingen verwezenlijken, doch moeten de gelegenheid aangrypen. Bemiddeling. Intusschen heeft de Porte, naar Reuter uit Konstantinopel bericht een beroep gedaan op de mogendheden om bemiddelend tusschen- beide te treden. Zy vroeg echter geen inter ventie tot onmiddellijke staking der vijande lijkheden, maar droeg de Turksche gozanten op aan de mogendheden te vragen op welke voorwaarden deze meenen, dat een staking dier vyandelykhedeu mogelyk zou zyn. Een communiqué van het ministerie van buitenlandsche zaken spreekt het bericht tegen, dat de Porte geneigd zou zyn onder zekere voorwaarden met Italië te onderhan delen over een erkenning van de occupatie van Tripolis. De Berlynsche correspondent van het fHbld." bericht omtrent die hemiddelings- aanvrage: Het nieuwe kabinet Said-Pusja schijnt geen oplossing mogelyk te achten, om uit den warwinkel te geraken. Zoo gedesorgani seerd is thans hot Turksche staatsbestuur, dat in deze tijden van oorlog by de belang rijke diplomatieke conferentios eon minister van buitenlandsche zaken nog steeds ont breekt. De Weenschu gezant Reschid-Pasja, die eerst de functie had aanvaard, hoeft nu weer voor de eer bedankt. Hij zou geen zitting willen hebben in een kabinet, dat niet tot het uiterste de nationale oor verdedigde. In zyn plaats zou benoemd zyn de gezant in Sofia, Aasim Pasja, van wien gezegd wordt, dat hy niet past in dit kader en dat hy een eerzuchtig politicus is met eon opbruisend temperament. Doch het .BerlinerTageblatt" weet te vertellen, dat Reschid-Pasja toch op het laatste oogenblik de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaard heeft. Naar het schynt heeft de Dnitsche gezant ook bezwaren ontwikkeld tegen de voorge nomen uitzetting der Italianen. Hij meende dat Turktyo voor deze maatregelen de sym pathie van Europa zou kunnen verliezen. Een Turksche kruiser op de werf in beslag genomen. De maritieme bevelhebber te Genua heelt een aldaar op stapel staanden Turkscheu kruiser in beslag genomen. Het schip was bijna geheel uitgerust on tot den laatsten cent door Turkye betaald. Het is een kruiser van 3800 tons, bewapend met twee kanonnen van 15 m.M. en acht stukken van 12 m.M. Uit dan Omtrek. Texel, 9 October. Het rooien der winteraardappelen is nog niet geheel afgeloopen. Tengevolge van den drogon zomer, leveren de struiken een ge ring beschot op. Over het algemeen echter zyn de aardappelen van goede hoedanigheid. Met de verzending naar elders is reeds een begin gemaakt. De pryzen loopen thans vau f 2.75 tot f 4.per H.L. Met het lijsterstrikken ia in de boacbjes en enkele tuinen een aanvang gemaakt. In den beginne viel 't mot de vangst van lystors nog al mee, doch deze werd al Bpoedig minder. Men betaalt tot 12 ota. per stuk. De ge vangen vogeltjes gaan grootendeels naar het buitenland. Dwars vau don vuurtoren van Eiorland, ongeveer 5 zeemijlen uit de kust, ligt ver- moedelyk een scheepswrak waarop, 8 Meter boven do zeeoppervlakte, een stuk mast boven water steekt. Een on ander ligt daar zeer gevaarlijk voor zeevarenden. Woensdag a.s. zal Texel ook opgenomen z(jn in het Nederlandsch-Belgisch telefoon verkeer. Het tjalkschip .Ouderzorg", schipper Schol- ten, heden met een ladiDg stroo van de Cocksdorp vertrekkende naar Schoonhoven, had 't ongeluk om op een, vermocdolyk wrak te stooten. Het vaartuig moest, om 't zinken te voorkomen, aan don grond worden gezet. Mon was later bezig met 't bergen der lading. Wieringen. J.1. Zaterdagavond hield «Harmonie" hare jaarvergadering. Na openiDg volgde lezing en goedkeuring van de uitgebreide notulen eu jaarverslag, waarna de penningmeester rekening en ver antwoording deed van het door hem gevoerd beheer. De rekening werd, onder dankbetui ging aan den penningmeester goedgekeurd. De heer W. J. Brunl wordt tot voorzitter, de heer C. Gorter tot bestuurslid herkozen. Besloten wordt in November en Februari de uitvoeringen voor kunstlievende leden te geven, terwyl met Kerstmis en Paschon entréeuitvoeringen zullen worden aangevraagd. Na regeling van tal van onderwerpen van huishoudolykon aard werd do gozellige en geanimeerde vergudoring gesloten. Anna Paulowna. Tuinbouwveiling van Vrydag 6 Oot. Aardappelen: f 1.35 ii f 1.65 per sak. kleine: f 1.10 h f 1.20 per zak. Slaboonon: f 10 f 20 per 100 kilo. Wortelen: f 2 k f 8.75 per 100 bos. Roode Kool: l 4.25 h l 9 per 100. Komkommers: f 1 ii f 2 per 100. Andyvie: f 1.90 k f 2.60 per 100. Bieten: f 0.85 f 1.25 per 100. Burgerlijke Stand ven Texel, van 80 Sept. tot en met 6 Oct. 1911. GEBORENChristina Cornelia, d.v. Chris- liaan Jansen en Cornelia Tysterman (Wes tergeest) Jan z.v. Pieter Daalder en Jannetje Cornelia Dros (Oosterend.) Arie, z.v, Johannes Hnizinga en Neeltjo Ejjs (den Burg.) Lammert, z.v. Albertus van der Schans en Myntje Anna Bas (Ondeschild.) ONDERTROUWD: I r GETROUWD: uoeno OVERLEDEN: Cornelis Teunis Hooger- ht-ide oud 45 jaar (Oudeschild.) Aafje Bakker, oud 56 jaar, geh. m. Arie Daalder lOosterend). Dirkje Blom, oud 62 jaar wed, v. Piutor Bakker (Oudeschild.) Willem do Wyn, oud 65 jaar, geh. m. Antje Kooiman (den Burg.) Man: «Vrouw, je hebt aanleg om avia- trice te worden." Vrouw: «Waarom?" Man: .By de minst* kleinigheid vlieg op!"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5