KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje iroor HaÊder, Texel, WiaHngan mm Anna Pauiawna KLEINE NKLLYEN DE SLINGERROOS. No, 4036. Zaterdag 14 October 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct, buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37J i 45 i f 0.75 miën J Modeblad u i 55 i i i 65 i 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie» van 1 tot 5 regel» 30 cent. Elke regel meer6 Bcwys-exemplazr2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Inlerc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT i Co Helder. Tweede Blad. MIEUt&SBERICHTEM. HELDER, 13 October. IJmuiden, 12 October. Het dreigde weer tot eene staking in het visscherybedrjjf te komen doch dese is voor- loopig voor een week afgewend. Door de afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Nederlandechen Zeemansbond was aan de reeders afzonderljjk en aan de IJmuider Reedersvereeniging gevraagd in de toekomst de opbrengst van lever en kuit, welke altijd voor de geheele bemanning is en onder haar gelykelyk verdeeld wordt, alleen aan de opvarenden van het dek te geven en eene geldelyke vergoeding aan het machinekamer-personeel toe te kennen. De bemanningen, die eerst het antwoord der reeders wenBchten af te wachten wilden niet naar zee gaan doch vertrokken den volgenden dag op de stellige belofte dat de reeders, die geheel onvoorbereid tegenover de staking stonden vóór Dinsdag van de volgende week een positief antwoord zouden geven. Eenige kleine reederyen alsmede de maat schappijen, onder directies der heeren Groen, die Diet by de Reedersvereeniging zyn aan gesloten, bespraken dadelijk met het bestuur van den Zeemansbond op hunne kantoren de geuite wenschen en willigden deze on middellijk in, zoodat hunne schepen op den gewonen tyd of liever gezegd slechts met eenige uren oponthoud tydens de gevoerde onderhandelingen naar de visschery stoomden. Men is hier zeer nieuwsgierig hoe het de volgende week zal loopen. De ontzetfeesten te Alkmaar. De ontzetfeesten hebben Woensdagavond een einde genomen: Jacob Cabeljou, de voor zitter der vereeniging Floris van Teylingen, heeft tegen elf uur dien avond de feesten van Oudt- Alkmaar, op den detileervloer, omringd door een compacten kring van be zoekers, onder dankbetuiging aan allen, die tot het welslagen van de feesten hebben medegewerkt en na uitreiking van enkele medailles, gesloten. Er bleef nog gologenheid tot het maken van een dansje. Oudt-Alekmaar is uitstekend geslaagd. Het aantal betalende bezoekers kon op ongeveer dertigduizend geschat wordeD. Aardgasontploffing. De vrouw van een arbeider aan den Aals- meerderweg te Haarlemmermeer stond met haar 13-jarige zoontje naar het borrelen van het water in een welput te kijken. De jongen stak een lucifer aan en een vreeselyke vlam steeg uit den put op. De vrouw stond in brand en vluchtte haar huisje binnen. Nadat men haar geholpen had, bleek zy zulke brandwonden aan hoofd en handen te hebben, dat dadelyk deskundige hulp moest worden ingeroepen. Burgemeester van Petten. By K.B. is met ing van 15 Oct. benoemd tot burgemeester der gem. Petten, A. Eriks, sec. dier gem. De Dam en omgeving. Nu in de Woensdag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Amsterdam de voor dracht in zake de slooping der in de Dam- onteigening begrepen perceelen is aangenomen, zal spoedig, waarschynlyk reeds 1 November a.s. met het amoveeren een aanvang gemaakt worden, waarbij alleen het Commandant» - huis voorloopig gespaard blyft. Doel van de geheele Dam-onteigening is, geljjk men weet, da verbetering van de ver keerswegen ter plaatse. Dadelyk na de sloo ping zullen die verkeerswegen op de ver- eischte breedte gebracht worden. De Vygen- dam krijgt dan een breedte van 15 meter, het Rokin tnsschen Hajenuis en de nieuwe bebouwing 25 meter, de Warmoesstraat tusschen Vijgendam en Vischsteeg van 14 tot 18 meter en de Vischsteog van 18,25 tot 15 meter breedte aan de Damrakzjjde. Van de verbreede verkeerswegen zal dus spoedig geprofiteerd kunnen worden en daarmee is het eerste doel van de Dsm-onteigeDiug be reikt. Rondom de voor behouwing bestemde terreinen worden schuttingen geslagen. Men zal dit op eenigszins sierlijke wyze doen, opdat het uiterlijk aanzien van de Dam-om- geving niet te veel te lijden heeft. Generaal baron de Charette f Generaal baron de Charette, de bekende oud-generaal der pauselijke zonaven, is in den ouderdom van 72 jaren overleden op het kasteel de la Bassa-Motte in Bretagne. Baron de Charette, die afstamde van een echt royalistische familie, zyn vader werd, wegens zyn deelnemen aan den opstand in de Vendóe ter dood veroordeeld bleef zyn geheele leven de tradities van zyn geslacht getrouw. In 1859 trad hy in dienst van don Paus alB kapitein van een Belgisch-Fransche Compagnie, die de kern werd van het later zoo beroomde corps Zouaven. Met deze zouaven verrichtte de Charrette wonderen van dapperheid by de verdediging van Rome in 1870. Nadat de Eeuwige Stad gevallen was, trok de Charette naar Frankryk en bood hy Gambotta zyn diensten aan. In den slag van Loigny waren de zouaven de helden van den dag. Meer dan honderd, alle behoorende tot de voornaamste geslachten van Frankryk, sneuvelde en de aanvoerder zelf werd gewond in de dy. Charette heeft nooit de hoop opgegeven, dat de monarchie nog eens in Frankrijk her steld zou worden en de dood van den graaf van Chambord, don oudsten zoon van Louis Philips, met wien hy intiem bevriend was geweest, was voor hem een zwaren slag. De pauselyke vlag, waaronder hy zoo lang had gestreden, legde hy neder op de baar van den betreurden vriend. Opstand in China. Peking, 12 October. Jin-tsang, de minister van oorlog, is hedennacht naar Pao-ting-foe vertrokken, vanwaar de zesde divisie morgen naar Hankou vertrekken saL VolgeDs de ambtelyke berichten zyn 10,000 tot 15,000 man troepen in Hoe-pé aan het muiten geslagen. Men gelooft dat 30 moderne kanonnen vermeesterd zyn te Woetsjang. Peking, 12 October. De opstand te Hankou is de uitvoering van een gedeelte van een plan, dat een beweging ten doel had, die het geheele ryk moet omvatten. Peking, 12 October. De korte wisseling van schoten tusschen de opstandige forten van Woe-tsjang en de trouw gebleven Chi- neesche kruisers is gestaakt, nadat Britsche en Japansche ambtenaren een protest hadden ingediend, wegens het gevaar, waaraan de buitenlandsche nederzettingen waren bloot gesteld. Afschuwelijke misdaad. Een afschuwelijke misdaad wordt gemeld uit Verron, een klein plaatsje niet ver van La Flèche in het departement Sarthe in Frankryk. Zondagmiddag was een vyf-en- zestigjarige boerenvrouw, Marie Lusseau, alleen thuis op haar hoeve; haar man was 's ochtends voor zaken uitgegaan en de meid die 's middags uit mocht, had om óón uur de boerderij verlaten. Toen er om óén uur een wynreiziger op de hoeve kwam, vond hy er de oude vrouw badende in haar bloed, met een op afgrijselijke wyze verminkt hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het arme mensch met stokslagen doodgeranseld was. De daders van den lagen moord blyken twee jonge soldaten te zyn, Molot en Tis- soau, die Zondagmiddag, op roof belust, Marie Lusseau in haar woning overvallen hebben. De ellendelingen ontkenden eerst iets met de misdaad te maken te hebben, hoewel alle schyn tegen hen was. Toen zy by het lyk van de doode vrouw gebracht werden, viel Molot door de mand en zeide, dat Tissean de dader was. Deze beschuldig de Molot. De moord heeft den beiden on- menschen twintig frank opgebracht. MA DEM STORM. Met de visschers, die het tjalkschip Ons Genoegen' te Enkhuizen hebben binnen gebracht, heeft de maatschappy, waarby het vaartuig verzekerd was, een overeenkomst getroffen omtrent de som, aan hen voor het lichten uit te betalen. De maatschappy meende nu recht te hebben op het schip. Dit recht wordt haar echter betwist door den burgemeester van Enkhuizen in zyn hoedanigheid van strandvonder, op grond van de omstandigheid, dat het vaartuig ge vonden is, verlaten door de opvarenden, dus onbeheerd. Op zyn last is de tjalk, die in buitenhaven te Enkhuizen gemeerd lag, naar binnen gebracht. Aangespoeld. Aan het strand by de haven te Scheve- ningen is Dinsdagochtend aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding ver- keerende lyk van den loods Kuit, die den Hen September 1.1. met nog anderen van het stoomloodsvaartuig Helle voetsluis" is afgeslagen. Logger vergaan. Te Scheveningen zyn stellige berichten ingekomen, dat in den jongsten storm, behalve de bekende materieele verliezen, ook een logger in volle zee is vergaan, n.1. de logger de fTwee Maria's" Sch. 384, schipper Teun Bruin, van den reeder J. J. v. d. Zwan. Als zeker kan worden aangenomen, dat daarbjj de geheele bemanning, bestaande uit 13 koppen, is omgekomen. Een te IJmuiden binnengekomen vischtrawler heeft het schip onderstboven drijvend gezien en het nummer en teekens opgenomen. Van de haringvisBchery binnengekomen Scheveningsche visschers bevestigen detyding. De logger Sch. 884 kwam te Scheveningen op 26 September voor de 2de reis binnen met groote lading, 26 last, en was een der drie Schev. loggers, die Zaterdagmorgen 30 September op den bewusten stormdag uit de Scheveningsche haven ter visschery ver trokken. Het vaartuig is waarschynlyk 'i avonds door een grondzee over den kop ge worpen, waarby de geheele bemanning in zee omkwam. (N. Ct.) De toestand te Bruinisse. Men schryft uit Bruinisse, d.d. 10 dezer Met het afbrengen van de vaartuigen gaat het naar wensch; aan onze kust zitten er maar 8 meer. Aan den A. J. Polder zyn er 15 afgekomen door den vloed. Met de andere zal het een heel karwei zyn, nu het Bpring- gety weer voorbij is. De torpedisten laten nog altyd op zich wachten. Het blykt meer en meer, dat de mosBel- banken zeer hebben geledenhierdoor wordt de ramp zeer verergerd. Aan den dyk wordt hard gewerkt, morgen zal het eerste stuk, van ongeveer 300 meter lengte, klaar komen. Een moeilijke overtocht. Het stoomschip «Cedric", dat Maandag te New-York is aangekomen, heeft een van de meest stormachtige overtochten gemaakt, die de bevaren kapitein in zyn leven op ver schillende schepen meegemaakt had. Volle vjjf dagen heeft het schip den storm moeten trotseeren. Een scheepsbediende sloeg Zater dagavond overboord en verdween in de gol ven. Een passagier, generaal Manderson, voormalig senator van Nebraska, viel van een trap af en was op de plaats dood. Overigens schjjnt het schip er nog al goed te zyn afgekomen. Aanvaring? Kopenhagen, 8 Oct. Volgens het vermoeden van den reeder van het st. «Swarland' het waarschijnlijk, dat er tusschen het st. «Hertiginnan Marie" en de >Swarland" een aanvaring heeft plaats gehad waardoor beide schepen zonken. Slechts door een aanvaring is het mogelyk dat de medicijnkist van de «Swarland" van boord is geraakt en op de Nederlandsche kust is aangedreven. (De ^Hertiginnan Marie" vertrok 27 Sept. van Brunsbuttel naar Rotterdam). Logger vergaan? Te Vlaardingen maakt men zich ongerust over het zeevisschersvaartuig VI. 118 .Kik", stuurman Gooi Visser, der reedery I. H. Warneke. Verschülende van dit schip afkomstige voor werpen zyn in zee dryvende gezien. Droeve zekerheid. Er kan nu geen twyfel meer bestaan, dat ook de bemanning van den thaDS te IJmuiden binnengesleepten logger SCH. 384, welke na den storm onderstboven dryvend nabij Zand- voort door een trawler van IJmuiden is ge zien, is omgekomen. Er is n.1. tjjding te Scheveningen gekomen dat het lyk van een der matrozen, De Best geheeten, te Zaodvoort, ia aangespoeld en door de familie is herkend. De logger was acht jaar oud en behoorde vóór hy aan den tegenwoordigen eigenaar Van der Zwan kwam, aanvankelijk aau den reeder Letsch, die zelf schipper was. Van de dertien koppen, de bemanning uitmakend, waren drie gehuwd en verschillende andere matrozen verloofd. Er loopen nog te Scheveningen onrustbaren- i geruchten omtrent het lot van een Maas- sluischen logger, welks geheele bemanning 't Scheveningsche visschers zou bestaan. Opruimingskosten enz. Voor de opruiming van het door den hevigen storm op 30 September te s' Gra- venhage geveld hout waarmede op een aantal plaatsen onverwjjld een aanvang moest worden gemaakt voor het daarna voor bereiden der verschillende terreinen ten be hoeve van nieuwe beplantingen en voor den aankoop van boomen en plantsoen is, naar een globale raming van den directeur der gemeenteplantsoenen, benoodigd f 50.000, waarvan in het loopende jaar nog te ver werken pl.m. f20,000. In verband hiermede stellen B. en W. een wijziging van de loopende Gemeentebegroo- ting aan den gemeenteraad voor. Behouden binnengekomen. Londen, 11 Oct. De heden te Southampton aangekomen Duitsche schoener .Johann" heeft een zware reis achter zich. Veertien dagen geleden vertrok dit schip met een lading oliekoeken en werd spoedig daarop in de Noordzee door hevige stormen beloopen. De zeilen sloegen aan flarden en veel zeeën liepen over het schip. De gezagvoerder was verplicht zyn schip maar te moeten laten dry ven. De geheschen noodsignalen werden door een Nederl. sleepboot gezien. Zy nam de fJohann" op sleeptouw en bracht het te Southampton binnen. Een hoeveelheid lading is door water beschadigd. DE OORLOC. Er is wel heel wat over den oorlog te schryven maar over eigenljjke oorlogsdaden van beteekeniB niet, omdat ze niet gebeuren. We hebben reeds medegedeeld dat de censuur werkt, dat niet meer dan noodig is te weten wordt meegedeeld en dat de be richten sterk gekleurd zyn al naar het land waar ze gepubliceerd worden. De corres pondenten der respectieve bladen klagen steen en been dat ze zoo weinig te weten komen en dat er zoo weinig gebeurt. Uit tactisch oogpunt is het wellicht juist geden niet te veel mede te deelen omtrent operaties de communicatiemiddelen wer ken tegenwoordig zoo snel en konden dus de tegenparty wel eens (te vroeg) een waar schuwing doen toekomen 1 Maar met dat al is er ook niet veel over den oorlog zelve te schryven. De stad Tobruk is ook bezet met meer of minder tegenstand al naar de zyde vanwaar de bijzonderheden komen. De blokkade van Tripolis is opgeheven. By de stad heeft de ontscheping van troepen plaats gehad. De vooruit geschoven posten werden afgelost en vervangen. De Italianen berichten dat zelfs de Arabieren met geest drift de troepen ontvingen. Omtrent het verontrusten der Italiaansche troepen door nachtelijke aanvallen uit den omtrek der stad zegt de oorlogscorrespondent van de //Times" dut hy het slagveld heeft onderzocht waar de nachtelijke ontmoeting plaats had tusschen Turken en Italianen. Hy komt tot geheel andere conclusies dan de opge wonden Italiaansche berichtgevers. Uit de spo ren las hy, als een moderne Sherlock Holmes, dat misschien 20 Turken tot 300 M. van de Ita liaansche voorposten genaderd waren, om de bronnen, waaruit de stad het water kreeg, onbruikbaar te maken. Hier werden zy tegengehouden door het vuur van de Itali aansche troepen. Kleine hoopjes afgeschoten patronen wijzen de plaatsen aan, waar de Tur ken dekking gezocht hebben. Dezo verkenning is door de Italianen opgeblazen tot een wanho- pigen aanval van den vjjand. De correspondent van de „Times" is overtuigd, dat de Turken wederom zullen trachten, de waterbronnen te bereiken. De massa granaten en granaat kartetsen, waarmede de Italiaansche oor logsschepen uren lang de woestijn bombar deerden, geeft deze gebeurtenis een bela chelijk karakter. Intusschen schynt de tegenstand uit het binnenland en om Tripolis niet groot te zyn. De correspondent van de rTimes" schryft dat de commandant, Munir pacha, een goed oud man schynt te zyn, die echter zonder instructies uit Konstantinopel, niets onder neemt. Zyn Btrydmacht, door sommigen ge schat op 10.000 man, maar die vermoedelijk niet sterker is dan 5000, heeft links en rechts door de woestyn gemarcheerd. Mu nir pasja had n.1. plan de Italiaansche lan dingstroepen aan te vallen, doch ten slotte schynt hem de moed te hebben ontbroken om zyn lofwaardige plannen ten uitvoer te Het gevolg van die besluiteloosheid was, dat de troepen halt maakte op een dag- marsch afstand» van de stad, terwjjl de bagage en de kameolen zonder escorte verder het binnenland in zyn getrokken. De kameeldrijvers, van meening dat het met de Turksche regeering op een eind loopt en dat zy vermoedelijk niet alleen geen betaling zouden krjjgen, maar zelfs niet meer veilig zouden zyn by de Turken, zyn toen met de kameelen op eigen gelegenheid ver trokken. By'na alle soldaten uit de streek en allo gewapende Arabieren zyn gedeserteerd, zoo dat Munir pasja zelfs met den commandant van de Italiaansche brigade in besprekingen is getreden over de overgave. Hiermee stemmen berichten van andere zyde overeen. De leider van een Oostenryksche weten schappelijke expeditie is gisteren uit het Achterland van Tripolis teruggekeerd. Vol gens hem, aldus wordt uit Chiasso geseind, zyn in het achterland niet meer dan 1000 soldaten, die geen tegenstand van belaDg kunDen bieden. De bekende journalist Bar- zini seint uit Tripolis, dat de militaire situatie goed is voor de Italianen. De Tur ken concentreeren huD strijdkrachten op de heuvels van Garriah, en trachten de oor logzuchtige, goed gewapende, doch onge disciplineerde bergstammen te organiseeren. De Redifs verlaten allen de Turksche gele deren, zoodat deze Diet sterker zyn na de concentratie dan 8500 man, met twee bat- teryen, moderne kanonnen en een veld- en oen bergbattery. Het komt ons voor dat dit voor Italië van groote boteekenis is want zelfs in ItAlië, waar de geestdrift groot is, komt nu en dan een gezaghebbende stem waarschuwen tegen te groot optimisme, door eventueelen tegenstand der dweepzieke Mohammedanen te onder schatten. Bemiddelingsvoorstellen. De antwoorden van de mogendheden op het (derde) Turksche verzoek ter bemiddeling zijn thans alle ontvangen. Daarin wordt ge zegd dat er gezocht wordt naar een grond slag voor de onderhandeling. De Turksche ministerraad de antwoorden besprekende kreeg de overtuiging, zoo wordt meegedeeld, dat het Tripolis--conflict op te los sen is tot tevredenheid van beide partyen op den grondslag, dat de souvereioiteit van Turkye en do bijzondere rechten van Italië in Tripolis erkend worden. Het ministerie zal in een geheime zitting van de Kamer mededeeling doen van zyn binnenlandsche politiek. Uit Rome wordt aan de bladen gemeld: De Italiaansche regeering zal dezer dagen aan de mogendheden een nieuwe nota zenden over het conflict, waarby dan gewezen zal worden op het feit, dat Turkye het inter nationale recht geweld aandoet en het oorlogsrecht niet eerbiedigt. De nota zal ten slotte verklareD, dat indien Turkye in zyn houding volhardt, Italië nieuwe maatregelen zal moeten nemen, om zyn belangen te beschermen. Deze laatste zinsnede geeft den indruk dat Italië pressie wil uitoefenen op de mo gendheden door bedreiging met mogelyke uitbreiding van het oorlogstooneel, de mogend heden er toe wil aansporen de bemiddelings pogingen wat krachtiger aan te vatten. In Turkye. Intusschen zit de Turksche regeering in een moeilyk parket waar de zaken achteruit loopen en geen kracht kan ont wikkeld worden is dit trouwens een gewoon verschynseL Op het oogenblik concentreert zich hier de belangstelling by'na uitsluitend op binnen landsche aangelegenheden en treedt de oorlog op den achtergrond. Met groote belangstelling ziet men de aanstaande zitting van de Kamor tegemoet. Het gerucht wil, dat het kabinet- Said vallen zal, omdat het Comitó den oorlog tot het uiterste wil. De kansen van den oorlogzuchtigen Hilmi moeten zeer gestegen zyn. De Jong-Turken spelen geweldig op. Maar de regeering weet ook dat het Jong- Turksch comité feitelijk slechts oon kleiner deel der bevolking vertegenwoordigt. Het Jong-Turksche Congres vergadert thans te Saloniki. In het Congres der party voor «Eenheid" en //Vooruitgang" zeide de groot-vizier, in antwoord op een vraag strekkende om categorisch elke concessie aan Italië te weigeren, dat noch het congres noch het comité zich met znlke zaken moet bemoeien. De regeering is verantwoordelijk voor haar daden en zal de eer van Turkye weten te verdedigen. Veelzeggend is dit antwoord nu wel niet, maar toch wjjst het er op dat het ministerie zich desnoods zal verzetten tegen de eischen van Jong-Turksche zyde. Mogelyk stelt de Turksche regeering de Kamer voor een «fait accompli" en in dat geval zal zy waarschynlyk genoodzaakt zyn zelf af te treden of de Kamer te ontbinden. Van de uitwyzing der Italianen hoort men niets meer. Daartoe zal het dus waarschynlyk niet komen. Reuter bericht uit Skoelari dat aan alle Italianen is meegedeeld dat zy als Turksche onderdanen worden beschouwd en geval van misdryf voor een krijgsraad zullen terecht staan. De ItaliaanBche militaire autoriteiten hebben, naar uit Konstantinopel aan de Times" bericht wordt, beslag gelegd op het beheer der /Openbare Schuld" te Tripolis. Alle ambtenaren hebben last gekregen binnen een week hot land te verlateD. De Raad van Beheer zal by de Italiaansche regeering en mogendheden hiertegen protest aan- teekenen. De buren. Uit Saloniki wordt bericht, dat de troepen beweging aan beide zyden van de Grieksch- Turksche grenzen aanhoudt. Volgens het //Journal" zou Bulgarye in een nota aan de Porto den eisch hebben gesteld onmiddellijk over te gaan tot scherpe grensaf bakening tusschen Bulgarye en Turkye met de bijvoeging, dat, indien aan dit verzoek niet dadelyk wordt voldaaD, Bulgarye zich genoopt zal zien verder elke verantwoordelijkheid te weigeren voor even- tueele grensincident», welke in de gegeven omstandigheden tot hoogsternstige gevolgen aanleiding kunnen geven. Het dooven der vuurtorens. Zoodra de oorlog was verklaard, hebben de Turken en Italianen zich gehaast om vuurtorens op hun kosten te dooven, ten einde dese te beveiligen voor nachtelijke aanvallen en tevens de scheepvaart van de tegenparty te hinderen. Intusschen brengt deze maatregel een ernstig gevaar met zich mede voor de internationale koopvaardjjvaart, zoodat van alle kanten protesten daartegen rijzen. In het «Journal des Débats" vinden wy een opgave van de kustlichten welke gedoofd zyn. Behalve de Italiaansche vuurtorens in de straat van Messina, zyn in hoofdzaak Turksche kustlichten betrokken by de groote vaart. Deze zyn slechts gedeeltelijk gedoofd: I de lichten in de Dardanellen, aan de zee van 1 Marmora, den Bosporus en de Zwarte Zee blyven branden evenals die op 't eiland Kreta. De navigatie ondervindt van het dooven het grootste nadeel op de vaart door den archipel, langs de Syrische kusten en de Turksche kusten van do Adriatisohe Zee. In deze laatste streken is de scheepvaart trouwens niet zeer belangrijk. Het gevaar dreigt in de Roode Zee, waar de doorgang vaak zeer nauw is. De schepen kunnen geen andere vaartlyn volgen, daar zy dan te dicht by de gevaarlijke koraalriffen komen op de Afrikaansche kust. Het is dus in de eerste plaats zaak, dat hier tenminste de vuurtorens de zeevaarders blyven begeleiden. De aanval op Tripolis. Rome, 12 October. Na het eerste militaire transport, ter sterkte van 8000 man ongeveer, dat gisterenmiddag is aangekomen, is heden morgen een tweede transportvloot van 19 schepen, met ongeveer 15.000 man, voor Tripolis verschenen, waarop onmiddellijk de ontscheping plaats had. Zoo is Tripolis op het oogenblik door ruim 22.000 man bezet. Kroniek van oorlogigebeurtenlaten. 5—11 October. 5 October. De Italiaansche torpedojager «Artigliere" wisselt ia den ochtend schoten met een Turksche strijdmacht by San Gio- vanni di Medua, by de Montenegrynsche grens. Om twaalf uur 's middags wordt de Ita liaansche vlag op het fort Soeltania te Tripoli geheschen. Tripoli door de landingsdivisie der Itali aansche oorlogsschepen bezet. 8chout-by-nacht Borea Ricci d'Olno tot gouverneur van Tripoli benoemd. Een Turksche kanonneerboot in de Roode Zee in den grond geboord. In den nacht vertrekken de eerste troepen van het Italiaansche expeditie-leger uit Napels naar Barka. 7 October. Een Italiaansch oorlogsschip tracht te Derna (Barka) troepen aan land te zetten, maar het Turksche garnizoen belet dit. Het schip beschiet de stad, vernielt eenige openbare gebouwen en vertrekt dan. 8 Ootober, Italiaansche oorlogsschepen be schieten Tobroek (Barka) en overweldigen het kleine garnizoen. Turkye doet een nieuw beroep om be middeling op de mogendheden. Schormutseling tnsBchen de Italiaansche voorposten om Tripoli en de Turken buiten de stad 9 October. De blokkade van Tripoli op geheven. De Italianen nemen de stad Tripoli amb- telijk in bezit. 10 October. In den nacht van 9 op 10 Oc tober wordt een heftige aanval der Turken, met behulp van het Italiaansche scheeps geschut, afgeslagen. Gevecht by de water putten van Boemiliana. De eerste afdeeling van het Italiaansche expeditieleger komt voor Tobroek (Barka) aan, brengt de stad in staat van verdediging en legt er een Italiaansche bezetting. 11 October. Een afdeeling van het Itali aansche expeditieleger wordt te Tripoli aan land gezet. (»N. R. Ct."). Convolvulus seppium thuisbehoorden in tro pische landen, het oord van de meer dan 100 familieleden van de Haagwinde? Of misschien wel, omdat er overeenkomst be stond tussohen het kind en de bloemen, daar zy beideu niet konden leven zonder steunsels, zonder liefde, zonneschijn en zephierzoelte? Wie kan het antwoord geven? Slechts kort is het leven van de Slinger roos. Als September in het land komt, dan zyn spoedig de klokken van dit gracieuse bloemenkind verdwenen; de groote, hart vormige bladeren vallen af, en de doode stengel, die niet meer genoeg heeft aan de steunsels, die voor het levend groen vol doende waren, valt neer, om vertreden te worden. De Haagwinde en „Kleine Nelly" bleken inséparables te zyn. Toen de herfstzon het gelende loover bescheen, werd het kleine ristje, bevattende het tengere hulsel, waaruit het reine zieltje ontsnapt was, weggedragen naar den akker, die ons allen toeroept: ,Ook U wacht ik." Het werd o. m. gevolgd door diep treurende ouders en door «Groote Nelly", die voortaan alleen fNelly" zou kunnen zyn. Kleine Nelly" was verplaatst naar het betere oord, vanwaar geen bode keert. De schoone bloem was verwelkt, de vriend'- lyke oogen waren dof geworden, en nu heerscht er droefheid in het ouderhuis, waarin de gedachte «Het is Gods wil" troost kan brengen. Wederom was de winter voorby gegaan. Groot was nog de droefheid in het huis, waarin „Kleine Nelly" haar leven, dat zoo kort mocht zyn, gesleten had. Nog stond het ledige stoeltje op de oude plaats en het speelgoed werd zorgvuldig be waard. Alleen, wanneer „Groote Nelly" eens overkwam, mochten de verschillende zaakjes bekeken worden. En tGroote Nelly" had er voor gezorgd, dat er boven het graf van haar Nichtje heesters en bloemen konden groeien en bloeien, en ze had de slingerroos niet vergeten. Toen 't weer Juli was geworden, en de beroofde ouders voor de zooveelste maal de plaats bezochten, waar de aarde het liefste, dat ze ooit bezeten hadden, dekte, toen wuifde de Haagwinde, met haar verrukkelijke schoone bloemen, ze toe. En 't was, of ze den be droefden toefluisterden, terwyl het wit zoo rein en smet'loos afstak by het groen der bladharten: „Zalig zyn die treuren, want ze zullen vertroost worden." Onwillekeurig stak de moeder van «Kleine Nelly" de hand uit naar een der Slinger roosjes, doch nauwelijks had zy het afgeplukt, of flets en treurig viel het manteltje ineen. En de ouders gevoelden het diep, dat er overeenkomst had bestaan tusschen /Kleine Nellyen de Slingerroos, twee sohoone bloemen, waaraan de reine zieltjes in te teedere omhulsels hadden gewoond. Eerbiedig stil wordt denaam „Kleine Nelly" gefluisterd, want „Kleine Nelly" zal ze blyven, zoolang hare ouders de kracht bezitten, te kannen denken aan het grafje met slinger rozen. Een schoone bloem welkt' in den hof, Een blijde kinderstem werd stil, Twee vriend'lijke oogen werden dof, En droefheid heerscht in 't ouderhuis: Het is Oods wil. Wij treuren om de schoone bloem, Zoo vroeg geplukt. Eerbiedig stil Spreek', die den naam der lieve noeme': Zij is verplant naar beter oord: Het is Gods wil. .Kleine Nelly" werd ze genoemd, omdat haar nichtje, die dikwijls by haar aan huis kwam speleD, fgroote Nelly" was. Toch scheelden ze maar weinige weken in leef tijd. „Groote Nelly" had steeds de rozen op de wangen. /Kleine Nelly" was het bleeke lievelingetje van hare ouders, en broertjes nöch zusjes kon ze aanwijzen, ook niet één. Er werden geen kosten gespaard, om van het eenigst kind te doen worden, wat men er zoo gaarne van verwachtte: een meisje, dat even sterk van lichaam zou zyn, als het helder van geest was. Doch er was byna nimmer kleur te voor- schyn te brengen op die wasbleeke wangen, en hinderlijke kuchjes deden dikwyls angst verwekken by vader en moeder, die met zooveel teedere zorgen „Kleine Nelly" be waakten en gadesloegen in al hare verrich tingen. De lange winter was voorbijgegaan. Het voorjaar kwam met zyn groen en zyn bloemen, met zyn vogels en vlinders, en de dartele jeugd spoedde zich naar buiten, om er te stoeien en te groeien. Kleine Nelly" mocht dit alleen door de ruiten aanzien. Voor haar was de lucht nog te scherp, de wind nog te koel. Maat eindelijk kwamen de dagen, waarin de Haagwinde hare teere bloemen wyd opende. Toen mocht „Kleine Nelly ook naar buiten. Maar zy mocht niet springen en dartelen, daar de dokter het haar verboden had. Toch voelde zy zich alweer gelukkig, wanneer ze mocht zyn in den hof by de groote klok- bloemen van de Slingerroob, zooals zy de Haagwinde noemde. De Slingerrozen waren Nelly's lievelingen en met veel studie kon zy ze bekjjken. Ze kon daarin alles zoo mooi onderscheiden: de vyf lange meeldraden met de lange open splijtende helmknoppen, den stamper op een oranjekleurige schjjf, het kegelvormige vrucht beginsel, den harigen styl en de twee uit- eenstaande stempels. Maar aanraken deed Nelly de klokken niet, want ze wist het nog uit het vorig jaar, dat de bloemen onmiddellijk flets worden en zich treurig dichtvouwen wanneer men deze Florakindertjes in de hand neemt. Waarom gevoelde «Kleine Nelly" zich zoo aangetrokken tot de Slingerrozen, die z|j aldus noemde naar het windende van den kloeken stengel? Was het, omdat het melk witte van de lowe, sierlijke Windekelken met haar eigen kleur overeenkwam? Kon het zyn, omdat Nelly en de bloemen van Uit den Omtrek. Texel, 12 Oct. De veeuitvoer heeft in den loop dezer week bedragen 450 sohapen, 442 lammeron, 3 koeien, 3 kalveren en 19 varkens. De prjjzen waren als volgt: Rammen f29 A f36, schapen f14 A f 18 en lammeren f 12.50 A f 15 per stuk. Aan het strand achter den Hoorn is gisteren het lyk van een man aangespoeld, waaraan alle kleeding ontbrak. Natuurlijk is zelfs by gissing niet de herkomst te bepalen. Toch heeft men hier vermoedelijk te doen met een offer der jongste stormen. De heer Jan Daalder, te Oosterend op Texel, sedert eenige jaren de oudste inwoner der gemeente Texel, is heden overleden. Hy werd geboren 21 September 1812 en werd dus ruim 99 jaar oud. Hy was vader, groot vader, overgrootvader en betovergrootvader. Zyn oudste zoon zal morgen 77 jaar oud zyn. Er bestaat ontevredenheid by de oester- visschers, die geen leden zyn van de Handels- vereeniging Wilhelmina", aangezien aan die leden vergunning is verleend, om de onder- maatsche oosters aan boord te houden, ten einde ze te kannen uitzaaien op het aan die vereeniging in uitsluitend gebruik gegeven terrein. Dis niet-leden zyn, ingevolge het Waddenzee-viaacheryreglement, verplicht do kleine oesters onmiddellijk weder buiten boord te werpen. Groote troepen grauwe ganzen zyn op en •ij het eiland neergestreken. Deze trekvogels, die hier eenigen tyd vertoeven, en later weder door andere soorten vervangen worden, zyn wel op tyd gekomen. Als gemiddelden datum van aankomst toch staat opgeteekend 12 October. De vreemde gasten zyn voor de landbouwers gewoonlijk geen aangename bezoekers. Het tjalkschip (Oude Zorg", schipper Scholten, dat op den Westwal, wegens zware lekkage aan den grond was gezet, is met behulp van visschers van de Cocksdorp dicht gemaakt en afgebracht, waarna het met de lading stroo aan boord naar Schoonhoven is vertrokken. De tonnenboeiers zijn thans ijverig bezig om langs de vaarwaters in de richting naar Wieringen en de Friesche kust, de zomer- betonning te verwisselen met de winterbakens. Een en ander geschiedt met 't oog op even tueelen ijsgang. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 10 Ootober. Aardappelen: fl.80 A f 1.65 per zak. kleine: fl A f130 per zak. Wortelen: f8.80 A f4 per 100 bos. Slaboonen: f7.50 A f 14 per 100 kilo. Andijvie: f2.30 A f3.00 per 100. Bieten: f 1 A f 1.50 per 100. Roode kool: f9 per 100»

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1